mm DAMESC01FFEUSE 1 BOEKEN GRATIS het manneke MAAN OFFICIEELE BERICHTEN EZ GRIEP HEERSCHT ALLERLEI TIJDINGEN LEGERNIEUWS SPORTNIEUWS INSTRUMENTEN VOOR FANFARE EN HARMONIE VROUWENHOEKJE Balatum - Linoleum BOEKBESPREKING AANBESTEDINGEN mor KeüRian's "fienejs ijze SLACBT1NGP0EKEN GEDACHTEN Wat de moeite is gedaan t' worden, is ook c"e moeite waard goet gedaan te worden. Niet alleen vajtche haren en tan den worden gedragen; niet weinigen tooi en zich ock met een valschen geest.. De wil is de ziel van 'allen arbeid iBBBBiBaxassar 'ïïi£aaaaaas3aa£ U!T ^NE MENSCH komt kerdorie toch van alles tegen. Daar krijg ik nu nen brief (neen! niet van mijn lief) van ne kadee uit de Vlaanders en die vraagt me ofdat ik geen remedie weet om er nen goeien koereur van te maken. Na eens goed ge snuffeld te hebben in allerlei geleerde boeken heb ik gevonden dat de koereurs of snelloopers van den tijd van de Ro meinen en van Julius Cesar alle dagen twee liters ossenbloed dronken en 's nachts sliepen op een matras die ge vuld was met hazenhaar. Dat ossenbloed gaf asem en dat hazenhaar gaf koereurs die op 10 dagen van Rome naar hier kwamen geloopen, want ge moogt niet vergeten dat ons land toen reeds be stond en dat de Brusselaars van dien tijd de dappersten waren aller Belgen. Precies lijk tegenwoordig. Vooral met hun muil, zooals Stoempke Patoef dat zegt... en dat is geen zot, zulle! EN WEET ge waar ik zot naar ben? Dat is naar Een goei sigaar maar Is 't waar Gelijk ik zag geschreven staan Dat alles weêral op zal slaan? En de sigaren nog het meest? Hewel da's van de beest. Maar allee! niet klagen... dan doen we maar weêr gelijk onder den oorlog en •smoren stinkadors poeros garantizandos de kiskischietos. TISJE TASJE stond op de markt van Bergen en verkocht daar zekere pillen, die de wonderbare gave hadden altijd de waarheid te doen zeggen. Kozijn Klaas liet zich overhalen en hij kocht een pakje zulke pillen, en hij begon sef fens op zulk een pilleken te knabbelen. Maar hij spuwde 't seffens uit en riep tot Tisje Tasje: Kermenten, "k geloove dat 't gei tenkeutels zijn. Ziet ge 't, zei Tisje, ge zijt al be- tig de waarheid te zeggen. PROFESSOR STUIPNAGEL van de Eteensche sterrenwacht beweert dat hij er in gelukt is met de draadlooze tele grafie in verbinding te komen met de be woners van een planeet. Nog een beetje, zegt de professor, en we kunnen een ge regelde briefwisseling onderhouden met de wezens die op Mars wonen. Anderen beweren dat we in betrekking kunnen komen met de Maan. Wat er ock van zij: een ding is zeker en dat is dat het Manneken uit de Maan in betrekking is met dit tranendal want: Als 's avonds de geliefden Fluist'rend langs de wegen gaan Zit vriendelijk te lachen... 't Manneken uit de Maan Hij denkt dan, 't oude Manneken, Zoo zie 'k er overal Zoovelen wandlen... de vraag is echter Of 't altijd duren zal. Bij ons is 't blijven duren, hé, Ma- renta. Maar Marenta bromt: wij hebben nooit in den... maneschijn gewandeld. Beste Lezer en alderliefste Lezeres, spijtig dat Marenta nu geen waarheids- pilleken van Tisje Tasje te slikken heeft, zou dan wel anders klappen. IN INDIE daar zijn de Hindoes aan 't zorgen voor 't geen noodig is om te gen 't eind van 't jaar gereed te zijn. Waarom? vraagt ge. Wel daar is glnder een profeet en die beweert dat op het eind van 't jaar de wereld zal vergaan. En aangezien er overlaatst In Japan zoo'n schrikkelijke aardbeving is geweest, waar bij honderdduizenden het leven verloren, en aangezien de aarde nu ginder om trent alle dagen min of meer beeft, be sluit die profeet dat er wel ne keer een beving kan komen waarmeê alles zoo danig zal beven dat: «PM 'te d'ufieversilei'en, zcu ons tante Trees n oneen nonkel Miel zeggen. Ze werden 'aar in stukken gekerfd (niet ons tante n onzen nonkel, maar de lijken); wel verstaan door studenten die voor dok- oor studeeren. Ja. die doktoorsj Ze kun- len ne. me"-oh al niet gerust laten ter- vijl hij nog leeft, en dan moeten z'hen rog moeilijkheden berokkenen als hij naar t piereland vertrokken is. Gelukkig ge- >surt die schelmerij hier in ons land ïiet, maar in Bulgarije... en dat is nog .il ver van hier. EN DEUS heb ik verleden week gehoord op d'eic: markt te Brugge. Zeg, boerin, uw eieren zijn maar klein, zulle! Ha! sakkerdjie, ik heb ze zelf niet gelegd, zulle! Dat weet lk wel... want dan hadt ge ze rog kleiner gemaakt. IN AMERIKA zijn de geleerden he rig, met een nieuwe micrcob te bestu- deeren, want daar is weer een nieuw soort influenza uitgebroken. Ge krijgt een kriebeling In den buik en in de keel En na twee dagen, 't is 'n aardig ding dan zijt ge rijp voor Gheel. En da's erg, hé, mensehen. De dok- toors beweren ginder, dat de menschen veel te licht gekleed gaan; dus: 23 JANUARI 1933. Num. 5. B!adz. 9. Bij Koninklijk Besluit van 21 October 1932 werd het Burgerlijk Kruis van 1* Klasse verleend aan den Heer Verkimpe August, Politiecommissaris, te De Panne. Na dat beven Alle leven Den geest heeft gegeven. Oei! oei, de wereld zou vergaan De zon, de sterren, en de maan En andere planeten Die gaan nu op een korten tijd Ons flikkeren in de eeuwigheid Zoo schrijven broodsprofeten. En menig oude zondebok Op wiens beladen kerrefstok Veel straf staat aangeschreven Die heeft met een oprecht berouw En boetenis, als bliksemsgauw Zijn zonden uitgewreven. De meisjes die met lied en lach Door 't leven gaan, en dag aan dag Hun kermisdeuntje zingen Die kijken met een vragend oog Des avonds naar de maan omhoog En vreezen rare dingen. En menig drinkebroer op schok Zich troost in vele pintjes Bock Vertroosting voor die uren En hoopte op Sint Pleter, dat Hij hem aan 't hemelsch sleutelgat Toch niet voorbij zou sturen. Maar neen, geen wereld mag vergaan Want Vlaandren zou niet meer bestaan En Vlaandren wil herleven Om van durf, zijn jonge kracht Zijn stalen wil, zijn felle macht De wereld blijk te geven. POLLEKEN MATJOE was naar den dierentuin gegaan en hij zag daar slan gen. Zijn die slangen venijnig? vroeg Polleken aan een van de oppassers. Ze zijn venijnig geweest, zei de vent, maar we hebben de gifttanden uit getrokken. Nu versta ik er niets meer $in, zei Polleken. Ons Roze verliest ook al heur tanden... maar die wordt nu met den dag venijniger. Opgepast, en niet gelachen; Want 't ls nog wintertijd En door onvoorzichtigheden Zijt ge rap, uwe gezondheid kwijtj Goed verstaan GOED VERSTAAN, doet goed begrij pen... maar 't omgekeerde is ook waar... Zoo las is in een gazet: De genaamde Dekers, die bedwelmd naar het hospitaal werd vervo-erd, woonde op een kamer bij de weduwe Snoepers, die aan den ach terkant van slechte gasbuizen was voor zien. ADOLF LANDY was in dienst bij een wisselagent en moest een som geld gaan ontvangen, zoo lets van 'n 20.000 frank. Adolf kv. am een kind tegen van rond de duizend weken: Hij zei tot haar Een aardig woord En samen waren Zij t'akkoord Om naar Parijs Te gaan op reis. Helaas? een vrourmensch moogt ge noo;t betrouwen! Dolf was met zijn ge zellin nog geen 24 uren in de groote stad, of 't mamezelleken wr.s vertrokken... ge lijk den duivel op zijn zokken, en zij had de duiten ook meê. Dolf is dan naar den Eiffeltoren geloopen om er af te springen, maar aangezien 't zoo hoog was,' is hij maar stilleken,s naar huis gegaan, waar de politie hem is komen halen. Hier een raad van 't Manneken: Oppassen voor 't geld Dat moet ge goed onthouwen En oppassen ook Voor de... vrouwen. "t Zijn listige schepsels. EN NU IK hier toch aan 't raad ge ven ben, wil ik U even vertellen wat nut de olijfolie of fijnolie zooal kan opleve ren. Fijnolie zou er altijd en overal in huis moeten zijn. (Onbetaalde reklame voor de fabrikantenvan dat produkt) Fijnolie is een geschikte remedie voor brandwonden... Een lepel fijnolie, geno men vóór het eten, verheldert de gelaats kleur en jaagt de sproeten en puistjes weg. Dat is dus Iets voor U, liefste Le- zereskens. Ruwe handen worden zacht, wanneer men ze wrijft met fijnolie, waar in men wat fijne suiker heeft gemengeld. En als ge eksteroogen hebt, kunt ge ze met fijnolie zoo week maken, dat ze van alteratie beginnen te weenen. Eksteroogen opgelegd in fljnolie en gekruid met pe per en zout is een fijn gerecht... bij de Sjineezen! Eet smakelijk. KLEEREN kosten den dag van vandaag veel geld en madam Pepermans had de beste broek van haar Wannes ne keer laten ln 't nlef wasschen; maar nu was de broek zooveel gekrompen, dat haar man haar niet meer kon aandoen. Ma dam Pepermans zat met de handen in 't haar en ging om raad bij een buur vrouw. Wel! de remedie ls simpel, zei t mensch! Laat uw man ook ne keer in 't nlef wasschen, dan zal hij misschien ook krimpen, en is 't broeksken gepast. Deze raad, alderliefste Lezeressen, kan U ook misschien te pas komen, als ge ne keer de broek van uw lieve echtge noot in 'te nieuw laat wasschen. VAN WASSCHEN gesproken... De eiken wassen traag, dat weet iedereen. Meester Hollus vertelde in de avondschool dat op een eik 309 verschillende soorten insec ten leven. Dat kan, riep Janneken uit, maar ik heb met mijn vader te Brussel eens ■in een hotel geslapen, en daar waren er veel meer in één beddebak. ^VAN INSECTEN gesproken: weet ge welke gelijkenis er is tussehen een wis selagent, een bank en een viool? Deze: dat ze alle drie springen! EN HIER is het gedicht van Fonske: MARIEKEN. Marieken van den mulder is negen jaar Ze woont thuis neven, en heeft krullend [haar Lichtblond, en heur oogen zijn blauw Precies als de pottekens, thuis op de [schouw De vader van Marieken werkt op den [molen En lk ga met Marieken naar de schole Ik draag heur krullekasken en heur 1 kruiksken met bier En onderwege maken we veel plezier Als Marieken grooter ls, dan gaat Zij te Kukkelooreghem naar 't pensionaat En als ze daar dan heeft gedaan Dan moet ze bij haar thuis ln den winkel [staan Want ze verkoopen daar maïs, meel en [bloem Boonen, lijnkoek en veel dingen die 'k [niet noem Als ik grooter ben, moet ik naar 't College [gaan Maar als ik daar 'n klas of drie heb [gedaan Vraag ik aan vader: zend me niet meer [ter schole Maar zet me als leergast op den molen Want mulder wil ik worden, en dan zooals [in 't liêken Zing ik: mijn blond Marieken Van tjokke... tjokke... tjijn GIJ moet mijn vrouwken zijn. Och ja! zoo heeft ieders huisken zijn *sZe smijten met bloemekensI kruisken. TE MECHELEN kwam de deurwaar der de zegels leggen in een huis, en hij legde ook de zegels op de deur van een kast in de keuken. En weet ge wat Daar in nu zat? 't Mag hier wel gezeld... De plot van de keukenmeid! Om er uit te geraken heeft hij de ze- -la moeten verbreken. En daarom vloog de sukkelaar 't Is heusch waar Met pak en zak In den bak. Zedeles: als ge te vrijen gaat, verstop U nooit ln een kast... DIEVEN kunnen van alles gebruiken, maar dat dieven, lijken gaan stelen, dat zult ge misschien niet gelooven. Hewel, 't is toch zool Ge moet me zoo vies niet bekijken! Ze stelen tegenwoordig lijken Om ze, 'k zeg het onverholen Te verkoopen aan de hoogescholen Zeg ne keer Fonskeu, gij zijt nog te zeer een snotaap, zulle, om daar al van te klappen. Als ge nog eens zoo'n ge dichteken zendt wordt het niet meer op genomen. Gelukkig dat het geen kwezels zijn die ons gazet lezen, maar allemaal menschen met gezond verstand. IN PARIJS zijn 60 juflerkens uit een Engelsch pensionaat door 4 vliegmasjie- nen naar Engeland gevoerd. En 'k zeg 't U hier "k Heb 't vernomen per brief Die juflerkens lief Hadden daarin veel planzier. Ons Marenta ze'gt dat ze liever op 'n hondenkarreken voyageert dan ln "n vlieg- masjien, maar ons Marenta ls ook geen Engelseh pensionairken. ZANDER, zei de juge pee, ge hebt tegen madam Zoutenbol gezeld dat ze in heur hemd over de straat heeft ge loopen. Wat hebt ge daartegen in te brengen? Dat het zoo is, meneer de Juge pee, of loopt ge misschien zonder hemd over straat? Vrijgesproken, zei de juge. En als ik nu vrij mag spreken. dan zeg ik dat 't voor vandaag nog. ne keer rf is... en da'k aan allen 't beste jvensch. N 't Manneken uit de Maan. Gebruikt Chicorei WïFELIER-T AFFEN Met de Vinter is ook de griep mede- gekomen. Vele lieden liggen met de griep op het lijf en moeten zich te bed houden. Wie de griep heeft dient wel op te pas sen, zich goed te verzorgen, binnen te blijven en op te letten zijne ziekte niet over te maken aan anderen want de griep zet zich graag voort. Vele kinderen zijn moeten thuis blijven van de school, zoowel in onze gewesten als op den vreemde, en in zekere dorpen heeft men zelfs moeten de scholen Slui ten om de besmetting te keer te gaan. Te Brussel zijn veel personen aan getast geworden dóór de griep, maar de ziekte heeft bijzonder gewoed ln de ka zernen. Een derde der soldaten werd aan getast. Bij de Grenadiers moesten de oefeningen afgelast worden. In de mid denpost hebben vier en twintig bedien den het werk moeten laten staan. In het Eaudewijnkazerne moesten de solda ten regelmatig gorgelen om de ziekte te voorkomen en kregen zij warme dranken en sinaasappelen. In alle kazernen werd de dienst veel lichter gemaakt. Te Aalst werden verscheidene klas sen stopgezet daar leeraars en leerlingen door de ziekte te bed lagen. Maandag waren te Aarlen 172 sol daten ziek van de 300 die in de kazerne vertoefden. Te Namen zijn 270 sodaten van 900 ziek. In het Rijnland zijn 40 der scho lieren ziek. IN FRANKRIJK te Nancy, Reims en Rennes werden ver scheidene scholen 'gesloten uit oorzaak der griep. Zestig ten honderd der bedienden der openbare besturen en der groote bu- rueelen werden aangetast. IN DUITSCHLANÏ» schat men dat de helft der bewoners door de griep aangetast zijn. Te Dusseldorf werden alle scholen gesloten. Te Goettingen weiden alle scholen gesloten wegens de griep-epldemie. In vele andere scholen van het land zijn enkel van 30 tot 55 de leer' lingen nog aanwezig op de lessen, alle andere zitten thuis met de griep. Het onderwijzend personeel werd ook fel ge troffen. IN ENGELAND zijn in de vorige week 1041 menschen gestorven aan de griep tegenover 681 de week vroeger. In Groot-Lenden alleen, waar de ziekte het sterkst woedt, zijn er 371 sterfgevallen door de griep ver oorzaakt, opgeteld geveest. Het aantal gesloten scholen klimt geweldig; de open bare besturen zijn fel gedund daar vele bedienden met de griep op het lijf zit ten; rechtsgedingen moesten uitgesteld worden daar rechters of advokaten bed legerig waren door de griep. Meestal alle Engeische schepen die naar IJsland vaar den moesten een haven aandoen daar hunne bemanning erg aangetast was door de venijnige ziekte. Negen tiende der bemanning is ziek. Een der befaamdste Engesche heel meesters, de Heer Percy Sargelt, is be zweken aan eene longontsteking veroor zaakt door de griep. Te Liverpool zijn de tramdiensten moeten ingekrompen worden daar een groot deel van het personeel aan de griep lijdend was. Ook waren 185 politieman- Te Leicester is 30 der mijnwer- nen buiten dienst door de griep. kers door de griep aangetast. Een vierde der bevolking van Engeland zou door de griep aangetast zijn. PAUSELIJK LEGAAT BIJ DE LOURDES-FEESTEN Z. H. de Paus benoemde tot Zijn legaat bij de a.s. feesten te Lourdes den aarts bisschop van Besangon, Z. H. Em. Kardi naal Binet. In een schrijven, dat Z. H. Em. kardi naal Paceli dezer dagen, namens den H. Vader, aan Mgr. Gerlier, 'bisschop van Tarbes en Lourdes, richtte, herinnert de Pauselijke staatssecretaris aan de buiten gewone vereering van den Opperpriester voor de Onbevlekte, aan Zijn bezoeken aan de Massabiellerots in 1893 en in 1921. Dringend beveelt de H. Vader aan, dat niets worde nagelaten, om de glorie van dezen 75° jaardag van Maria's verschij ning te doen uitstralen over heel de wereld. Meer dan ooit heeft de menschheld Maria's bescherming noodig en het lijdt geen twijfel: de hulde Maria te Lourdes gebracht en de smeekbeden, welke in Haar genade-oord zullen opklinken, zul len aan de tobbende wereld de sterkte brengen en die herrijzingskracht, welke zij in onze dagen zoo zeer behoeft». ZOMERUUR Laat ons er over spreken, waarbij wij dan kunnen denken dat onze huidige winterellende binnen enkele weken door lentegenot zal gevolgd worden. Wij lezen dat den President der Fran- sche Republiek een decreet ter ondertee- kening werd voorgelegd, bepalende dat het zomeruur zal ingaan ln den nacht van 25 op 26 Maart. De normale tijd komt dan weer lnvoege ln den nacht van 7 op 8 October. Voor België zal dezelfde regeling gelden. KATHOLIEKE RADIO - PROPAGANDA Op het huidig moment wordt een krachtigen ruk gegeven om allerwegen, en sterker nog dan voorheen, de Katho lieke radio-propaganda door te zetten. Overigens, het blijkt dat niet alleen voor aanstaande of leidende personen, maar ook de ruime volksmassa zich bewust wordt van het doorslaand belang dat in den radio-omroep ls besloten ten aanzien der katholieke levensbelangen. Moge over al de katholieke radio-overtuiging haren doorweg vinden; moge meer en meer het leger der katholieke radio-vereenig- den worden toegesloten; moge, door verstevigde macht, de katholieke radio verovering worden begunstigd en bevor derd!... dit is de betrachting der ver nieuwde radio-propaganda op het huidig moment. Alle hens aan dekom den op roep in de ruimst mogelijke mate te ver overen voor Kerk en kristelijke levens verspreiding!! P. L. RECHTEN OP DE KOFFIE De opstookers hebben het altijd gemak kelijk. Nu er in ons land nieuwe lasten gelegd worden en dit om algomeenen ondergang te vermijden roepen de sossen moord en brand. Eene kleine vergelijking zal bewijzen dat wij nog bevoorrecht zijn. Terwijl in Belgie het recht op de koffie 2 fr. 50 bedraagt, per kilogram, betaalt men ln Frankrijk 4 fr. 23; in Spanje 7 fr. 92 voor koffie uit de Spaansche kolonie Fernando Po, en 13 fr. 32 voor koffie van andere herkomst; in Italië 8 fr. 92; in Duitschland 13 fr. 60; in Oostenrijk 14 lr. 50; ln Tcheko-Slowakië 10 fr. 07; ln Yougo-Slavië 5 fr. 28. Laten wij te dezer gelegenheid er na druk op leggen, dat m geen enkel land de belastingen zoo laag staan als in Belgie. We zijn en bijven het land waar 't leven het goedkoopste is. WEEKSTAAT DER NATIONALE BANK OP 12 JANUARI 1933 Bij Koninklijk Besluit van 20 Januari 1933 wordt de Herinneringsmedalie van het Eeuwfeest aan hiernagenoemde per sonen verleend: Commissie, van Openbaren Onderstand: Adinkerke: Heer Bossaert A., Secretaris. Beveren-aaa-IJzer: Heer Sifys, Lid. Diksmulde: Heer Lippens E., Secretaris. Gijverinkhove: Heeren Eeele C. en Vlenne B., Leden. Handzame: Heeren Soenen A. en Thielens H., Leden. Nieuwpoort: Heeren Rybens P., Ontvan ger; Mevr. Roelens S„ Bestuurster van het Gods- en Gasthuir; Vcrstraete O., Bestuurster van het Moederhuis; Meers- seman E., Zuster-verpleegster in het Gasthuis. Ramskapelle: Heer Vergau- wen, Ontvanger. Rentage: Heer Ge- kiere H., Lid. Steenkerke: Ileeren Van den bussche A., Voorzitter en Demaziere F., Ontvanger. Veurne: Heer Zoete L., Voorzitter. Werken: Mevr. Tolpe M., Vroedvrouw. Wulpen: Heeren Warreyn I., Voorzitter en Florizoone Th., Ontvan ger, Wulvertagem: Heeren Dewaele A., Lid en Hoste E., Md. Zarren: Heer Paesbrugghe A., Beveler. Kerkfabrieken: Bulskamp: Heer Declerck A., Voorzitter. Leke: Heer Dumolta R., Voorzitter; Heer Proot A., Schatbewaarder. Veur ne: Heeren Cailliau J., Voorzitter (Stat Niklaas) 'en Coevoet J., Voorzitter (Ste Walburga), Werken: Heer Lepla K., Voorzitter. Nieuwkapelle: Heer Snick A., Schatbewaarder. Stavele: Heer Neu- ville J., Schatbewaarder. UaüBSBBBBBBBBBBSWBBBiSBXOBBBSB UITSLAGEN II' Afdecling Bevordering. Stade Moeskroen—A. A. Moeskrocn F. C. HeistS. K. Zwevegem 1—4 9—0 F. C. IzegemDaring Blankenberge 23 Wevelgem Sport—C. S. leper F. C. Roeselare—S. K. Heule S C. MeenenSint Kruis R. De PanneF. C. Tielt II' Afdeeling Provinciaal. S. V. Kortrijk~R. Waregem S. V. ZwevegemSint Baafs NieuwpoortF. C. Torhout F. C. PopertageW. S. Lauwe M. E. Wakken—E. G. Gistel G. 8. MiddelkerkeS. V. Veurne Kuume SportR. Bissegem III' Afdeeling, Reeks B. Deerlijk SportVerbr. Wevelgem Stat Elooi—S. K. Wevelgem R. HarelbekeWakken Sport R. LauweDottenijs F. C. WatouExc. Kortrijk WervikOostroozebeke III' Afdeeling Speciaal, Reeks R. BissegemF. C. Foper'nge S. V. KortrijkStads Moeskroen Wevelgem SportA. A. Moeskroen 1—1 2—4 6—0 4—1 1—I 5—1 1—3 3—2 7—1 2—1 2—2 0—6 6—1 3—0 1—3 2—2 20 2—0 3—1 1—2 PHONOS en PLATEN Voor ieder muziekliefhebber het goedkoop en wel bekend Couesnon «-instrument alsook het kwa liteit instrument Van Cauwelaertenz. Door het inrichten van een speciaal atelier op <"lt gebied, heeft het huls op korten tijd een teste naam xrworven voor het in 't- nieuw zetten en Telefoon 261. herstellen van alle hout- en koperinstrumenten. MUZIEKHUIS JOS. COUTTENIER, Gasthuisstraat, 50, Poperin-e iaBBBBBB9BflBBBBBBBBBBBBBBBflBBZBBBBBBBSBBB3BBBBB3BB3B!3^~' It JANUARI - NIEUWJAARM. 29 Z H. Franclscus van Sales. Evangelie: Jezus geneest een r..e- laatsche. 30 M H. Martina. 31D H. Petrus Nolascus. H. Veronus v. Lembeek. A. Verleure verdienen een bijonder pluim pje. En nu, wat is er voor heden Zondag? II' krijgt het bezoek van Stade Moes kroen. Alhoewel deze zeer verflauwd zijn, zie lk ze toch een puntje mede slepen. Maar om een drawn te hebben zal C. S. I. moeten z»rgen om 11 spelers te hebben, bekwaam om in dat elftal te spelen. III' speelt te leper tegen F. C. Poperta ge, die ijdelhands naar huis zal mogen keeren. De Juniors, die spelen tegen Verbroede ring Wevelgem, zullen zorgen om de 2 puntjes te behouden. HORTOS. MATCHEN VOOR HEDEN ZONDAG II® Afd. A. C. S. Ieper-St. Moeskroen. II® Afd. B. Waregem-Poperinge. Ill" Afd. B. S. C. Oostroozebeke-Watou. 'i is de beste. Blijkens den weekstaat der Nationale Bank van Belgie, komt de goudvoorraad op fr. 13.016.598.440,35, wat een verhooging betóelcent van 20.500.000. De portefeuille met wissels op Belgie en met goudwaarden op het buitenland nam toe met fr. 84.900.000; deze post be draagt thans fr. 3.825.849.956,75. Daaren tegen slonkéh de voorschotten op Belgi sche staatsfondsen met fr. 30.200.000; ze beioopen nog fr. 223.278.292,35. De verbintenissen op zicht komen op fr. 19.379.780.680,15 of fr. 71.700.000 meer dan verleden week. De verhouding van de dekking in gotid tot de verbintenissen op zicht is 67.17 ten honderd. DE WEDEROPROEPINGSPERIODES VOOR DE SCHIETOEFENINGEN EN MANOEUVRES IN 1933 WEDEROPGEROEPEN KLASSEN: Ka Valerie, pantserauto's, vestingtroepen: klasse 1930. Andere wapens en diensten: klasse 1930. A. - Infanterie: 2®, 3", 4", 5c, 6® en 9e ltaieregimenten, bataljons mitrailleurs en infanteriebatterljen der le .en 2® infan teriedivisie: van 18 April tot 27 Mei. 1®, 2» en 3® Jagers te voet, 1® regiment grenadiers, regiment karabiniers Prins Boudewijn, 8® linieregiment, bataljons mi trailleurs en infanterie-batterijen der 5® en der 6® infanteriedivisie: van 13 Juli tot 23 Augustus. 1®, 7e, 10®, 11e, 12® en 13e ltaieregimen ten, bataljons mitrailleurs en infanterie- batterijen der 3® en der 4e infanteriedi visie: van 30 Augustus tot 10 October. B. - Kavalerie en pantserauto's: van 31 Mei tot 11 Juli. C. - Regimenten karabtaiers-wielrijders: van 6 Juni tot 15 Juli. D. - Artillerie: 1®, 2® en 13® artillerie regimenten: van 29 Maart tot 9 Mei. Voor de II/2 A. zal de datum later worden vastgesteld. 6®, 11® en 14e artillerieregimenten: van 9 Augustus tot 22 September. Rijdende artillerie van het kavalerie- korps: van 13 Mei tot 23 Juni. Vervoerde artillerie en artillerie met moto-tractie van hét kavaleriekorpsvan 20 Juli tot 30 Augustus. Legerar tiller Ie: van 25 Augustus tot 5 Oktober. Een zeker getal telefonisten-seiners en stukrijders zullen evenwel, ten behoeve van de manoeuvres in het Kamp van Beverloo, wederopgeroepen worden op na- vermeide tijdstippen: le, 2e en 13® Artillerieregimenten: van 18 April tot 27 Mei. 11® en 14® artillerieregimentenvan 13 Juli tot 23 Augustus. 3e, 8® en 15® AxtiUerkusriaveiiten: van 30 Augustus tot 10 Oktober. E. - C-nte: 2® Gentereg 'mentper ba taljon van 27 Maart tot 6 Mei; 29 Mei tot 8 Jufi; 24 Juli tot 2 September. 3e Genieregiment: per bataljon: van 1 Mei tot 10 Juni; 26 Juni tot 4 Augustus; 28 Augustus tot 7 Oktober. 4® Genieregiment: per bataljon: van 3 April tot 13 Mei; 12 Juni tot 22 Juli; 16 Augustus tot 23 September. Bataljon wielrijders: van 7 Augustus tot 16 September; bataljon pontonniers: van 2 Oktober tot 10 November; spoor wegtroepen: van 16 Augustus tot 23 Sep tember. De datums waarop de miliciens van de grondverdediging tegen luchtvaarttuigen, de luchtvaart, de overseiningstroepen, de strijdwagens, de vestingtroepen, de ver- voerkorpsen, den opnemingsdienst der Artillerie wederopgeroepen worden, zul len door de Korpskommandanten worden vastgesteld. TERUGROEPING ONDER DE WAPENS DER MILUTANEN DER KLAS 1930 VAN HET AUTOMOBIEL VERVOER- KORPS De mllitianen der klas 1930 en de uit- gestelden van vroegere klassen van het automobiel vervoerkorps moeten geduren de het jaar 1933 eene terugroeping on dergaan voor een termijn van zes weken. De terugroeping zal geschieden in acht tijdstippen dewelke zullen plaats hebben op de volgende data 6 Februari, 20 Maart, 1 Mei, 12 Juni, 24 Juli, 4 Sep tember, 18 Oktober en 27 November. lEBBBBBBBBBBBBBBiaBISSBBaBBaBa Nationale Legwedstrijd Roeselare UITSLAGEN NA 84 DAGEN Totale eierpföduktie: 7794, zij gemid deld 38 eiers per hen. Het beste Iegcijfcr binst de 3" Periode. Lot Nr 28, Witte Wyandotten van Keer Baron Yves de Vtack, Zille'oeke, met 80 Het best gemiddeld ciergewicht. Lot 23, W. Leghorn, Fr. Latteur, Braine l'Al- leud, 61,6 gr.; lot 25, W. Leghorn, Ph. VI- sart 'de Bocarmé, Waver, 59,2 gr.; lot 15, W. Leghorn, Wed. Aug. Sys, Ichtegem, 59 gr. 10 Beste loten (1 lot 7 hennen). 1. W. Leghorn, Baron Yves de Vinck, Zil lebeke, 379 eiers en 61 kleine eieren. - 2. W. Wyandotte, Baron Yves de Vtack, Zil lebeke, 371 eiers en 49 kleine eieren. - 3. W. Leghorn, Pierre Goemans, Lichtervel de, 354 eiers en 7 kL eieren. - 4. W. Leg horn, Cyr. Joye, Lichtervelde, 308 eiers en 31 kl. eieren. - 5. W. Leghorn, Ach. Claeys, Zarren, 306 eiers. - 6. W. Leghorn, Gent. Weghsteen, Kortemark, 296 eiers. - 7. W. Leghorn, Ghysselen Fr., Barry Maul de, 295 eiers. - 8. W. Leghorn, Gerard Bouhon, Braine l'AUeud, 292 eiers en 8 kL eieren. - 9. W. Leghorn, Ph. Visart de Bocarmé, Waver, 276 eiers. - 10. Marg. Deschamp, Cambron, 272 eiers en 32 kl. eieren. De beste hennen na 84 dagen. Hen 7 van lot 20, V/. Leghorn, Baron Yves de Vinck. 72 eieren; Hen 1 van lot 28, W. Wyandotte, Baron Yves de Vinck, 71 eieren; Hen 4 van lot 10, W. Leghorn, E. H. Clysters, Stevoort, 70 eieren; Hen van lot 29, W. Wyandotte, St Elisabeth, Ghlin, 70 eieren; Hen 6 van lot 28, W. Wyandotte, Baron Yves de Vtack, 63 eieren; Hen 2 van lot 20, W. Leghorn, ld., 6è eieren; Hen 7 van lot 18, W. Wyandotte, id. 68 eieren. NATIONALE LEGWEDSTRIJD TE ANS (LUIK) Het lot (10 hennen) Rhode Island Red van het officieel Veredelingsstation van Rouselare bekleedt de 1' plaats op den legwedstx-ijd te Ans, met een totaal van 514 eieren ln 84 dagen, met een ge middeld eiergewicht van 58,2 gr. Om de uitslagen van den Nationalen Legwedstrijd regelmatig ten huize te ont vangen is het voldoende 10 fr. te storten op postcheckrekentag 167602 (A. Ingel- been, Roeselare). F. C. POPERINGE Op Lauwe heeft onze eerste ploeg dus Zondag LI. de twee punten verdiend, met een 32 zege. Dit was dan ook de eenige schoone zijde van de match. Alle mooi spel was voor eerst uitgesloten door den toestand van het terrein dat hard bevrozen was en grootendeels bedekt met sneeuw. In den beginne van den match sche nen onze mannen eene geweldige klopping te moeten oploopen en na een half uur spelen was de leiding dan ook aan Lauwe met 20. Na de koffie was het spel pas enkele minuten aangevangen of foul werd tegen Lauwe gefloten in de penalty-area. Onze center-voor miek er dankbaar ge bruik van om de stand op 21 te brengen Kort nadien gelukte het onze mannen den gelijkmaker te doelen en wat later de winninggoal. Gansch de match heeft een slechten indruk bij de toeschouwers teweeg ge bracht. Ieder ocgenblik deden zich Inci denten voor, die zouden moeten vermeden worden. Binst de eerste half-time gerocht onze links-buiten in ruzie met een back van Lauwe en beiden werden bultengezet. Spelers zouden moeien leeren hunne zenuwen bedwingen en denken dat zij voor gansch den ploeg spelen en dat het lot van die ploeg in hun handen ligt. En dit nu meer dan ooit, willen zij naaste jaar niet ln een divisie lager spelsn. Bleven alle spelers bij de matchen sportiefdan zou het sport er veel bij winnen. Later binst de match werd nog een Lau- wenaar buitengezet en een derde trok mee, uit protest. Jammerlijke mentaliteit. Na hunne overwinning blijven onze mannen, wel is waar als roede lantaarn maar toch nog in voeling met de andere ploegen die hen onmiddellijk voorafgaan. Alle redding is dus niet uitgesloten. Maar dan zal ook een beter spel dienen uitge haald dan tegen Lauwe, bij de volgende matchen. In het algemeen missen onze mannen vastheid ln hun shot als zij bij doel ko men; er zijn veel te veel passen gegeven tussehen de backs der tegenstrevers als de eigen center-voor daar niet op zijn plaats is. Heden Zondag moeten onze mannen naar Waregem. Halen zij hun spel uit als in den begonnen maar niet voortgezetten match tegen Bissegem dan hebben zij kans daar een of misschien twee puntjes te halen, piaar spelen zij zooals Zondag L dan halen zij er zeker en vast een da- veringsken. Mannen, haalt dus uwe beste shoes uit en geeft ons heden het bewijs dat ge steeds II" afdeeling waardig zijt. III" Speciaal verloor Zondag 1.1. te Bis segem van 2—0 en speelt heden zijn uit- gestelden match van 8-1-33 tegen leper, op leper's terrein. INVALLER. Voetbalclub «Eendracht», Watou De match van verleden Zondag is voor de Eendrachters eene aanwinst van eén paar punten geweest. Niettegenstaande het buitengewoon gure weder zat er dees maal vlugheid en jacht in 't spel. Over 't alge meen was Watou over geheel den match den baas van 't veld, deden schoone aan vallen maar vonden maar geen kans om den dcelbewaker hunner tegenpartij te verschalken. Die kerel kende zijn werk en kweet er hem van op een prachtmanier. Gelukkiglijk kon Watou eenige minuten voor 't eindsignaal weerklonk, doelen en bleef dan ook 10 voor de Wit-Groene. Kon het nog een paar keerën volgen! Goeden moed dus, jongens. Onmogelijk bestaat niet meer. Gij hebt Excelsior ge vloerd die Oostroozebeke voor 14 dagen met 50 verpletterden. Bjeng het heden Zondag te Oostrooze beke eens tot een machtsontplooiing, speel eens met een hardnekkigheid en koppig heid zooals ge dat kunt en de zegepunten kunnen best mogelijk voor Watou zijn, dat zou ons nog 'n stap vooruithelpen en Watou op een fatsoenlijke plaats brengen. NOLLE. C. S. IEPER De puntenoogst van Zondag LI. was maar klein voor C. S. Y. Imme.s, alswan- neer wij ons aan drie overwinningen ver wachtten, moeten wij ons tevreden stellen met een uitgestelde match, een overwin ning en een drawn! Ill" Speciaal, die 's ..orgens de schoe nen moest aantr. kken tegen Meenen, zag nogmaals zijn wedstrijd uitgesueid. De scheidsrechter verklaarde i.et plein onbe speelbaar. Waarom?? Niet omdat er te veel sneeuw lag; ook niet omdat de bal bleef plakken, maar wel omdat men de witte krijtlijnen niet zag. Over dit punt zal lk niet twisten, maar laat mij toch aanstonds zeggen, dat, ind.en men de krijtlijnen niet zag, het toch we^ de schuld was van het Comileit van C. S. Y. Ik neem aan dat men de lijnen niet zag, maar waarom heeft men niet gezorgd ge durende de week om die te trekken? Het heeft toch niet meer gesneeuwd sedert Dinsdag? Waarom de afwezigheid der netten en hoekvaandels? Wist men mis schien dat het veld onbespeelbaar zou ver klaard worden? In alle geval, dat zijn geen redens en indien het een moeilijken scheidsrechter had geweest, ging het ze ker en vast forfait geweest zijn ten na- deele van Cercle, vant in de regels van den voetbal staat het duidelijk geschreven dat een speelveld klaar moet zijn wan neer den arbiter op het ilein treedt. En indien den scheidsrechter h-et veld speel baar had verklaard, wat g:n; men dan deen? De netten zetten?? Maar de tijd van het begin van den wedstrijd ging al over zijn en dan was het 50 voor Meenen! Men zal doen opmerken dat drgene die het plein in regel maakt, ziek was; ik weet het, maar zijn dat redenon? Is er dan niemand anders om dat te - oen? Vol gens mij is het aan de Commissie van te zorgen dat alles lrlaar wove voor het be gin van den wedstrijd. Over twee weken vroeg ik omdat de Rood en Wittebaaitjes zouden mogen gebruikt worden. Zondag in den voormid dag waren zij nergens te zien. Wanneer het Zomer zal zijn zullen zij dan misschien gebruikt worden?! Nu, lk hoop dat in 't vervolg alles in regel zal zijn en dat ik zulke lijnen niet meer zal moeten neerpennen. De Juniors, na zelf de netten en de krijtlijnen getrokken te hebben, speelden hun uitgestelden wedstrijd tegen A. Moeskroen. Deze laatste kwamen maar met 9 mannen in 't gelid en zoo kon Cer cle zonder groote moeite een 41 over winning behalen. II" deed de moeilijke verplaatsing naar Wevelgem, met een klein gewijzigd elftal Immers gezien de afwezigheid van Van Sevenant, werd Molein op dan hoek ge plaatst en E. Verleure die aangeduid was als Reservenam de plaats ln van Cherchye, ziek zijnde. Wevelgem speelde met 3 plaatsvervan gers en kon toch één punt afdwingen van Cèrcle, alhoewel deze laatste Cs overwin ntag verdiende, maar nogmaals werden de schoonste occasies van voren gemist. Mi chel teekende eerst aan, een prachtig doel, maar voor het einde zette Wevelgem ge lijk op penalty. E. Verleure, die zijn broe der verdedigde, werd met een Wevelgem- naar buiten gezet. Zooals ik hooger schreef, verdiende Oer, cle de overwinning, maar er waren nog maals twee gaten te bespeuren in de voor- linie, en zoolang deze gaten riet zullen gevuld worden, in andere woorden, zcotang er geen twee and-ere spelers zullen zijn, zal er geen schoon spel meer te zien zijn De ploeg speelde wat beter dan tegen De Panne; twee spelers, n.l. Bourdeau en FEBRUARI - SCHRIKKELM. 1 W H. Ignatius van Antiochië. 2D O. L. Vrouw Lichtmis. 3 V H. Blasius. 4Z H. Andreas Corsini. H. Felix van Valeis. iBHaaBHSHSBHsaaBaRaaBBEaxsisa S. K. GELUWE. S. K. GeluweU. Dottenijs' 01 Verleden Zondag waren wij op verplaat- stag naar Dottenijs met minstens 80 sup porters van Geluwe, daar we overtuigd waren dat er zou harden kamp geleverd worden. Te 2 me begon het spel. Dotte nijs won den toss en plaatste ons tegen zon, langs den lagen kant van het terrein. Niettegenstaande dit nadeel, werd het spel door onze mannen flink ingezet en fel doorgedreven, want al onze spelers waren flink op dreef en het is dank aan de kran- nige houding van den doelwachter van Dottenijs dat er geen ballen in zijn net terechtkwamen. Het terrein was hard be vroren en met een laag sneeuw bedekt, hetgene het spel zeer bemoeilijkte, en veel valpartijen ten gevolge had. Tendien- gevolge hadden wij aan de half-time twee onzer spelers tamelijk erg aan de knie ge kwetst, namelijk de rechisch-half en back. Die werden binst de rust verzorgd en tra den na de rust wederom in het veld. De tweede half-time werd wederom moedig ingezet en met een feilen aanval van Dottenijs doorgevoerd, waarin onze backs eene hoofdrol speelden, want verder als daar konden zij het spel niet krijgen. De op afstand geschoten ballen werden door onzen keeper flink opgevangen. Tot op 7 minuten vóór het einde was de stand nog 00 en iedereen dacht dat de match op een drawn zou eindigen, als al met eens het noodlottige gebéurde: Op overzet van den links-buitenspeler van Dottenijs naar zijn midden-voor, schoot deze laatste op ons doek op een afstand van 20 m. De bal zou minstens 2 meter nevens ons doel uit- geloopen zijn, had onzen Iinkschen-half niet gedacht dat het een overzet was van een onzer mannen en, om corner te red den, wilde hij van op een paar meters der grenslijn den bal terug naar Let midden trekken, maar, met een slecht geplaatst schot, joeg hij dien echter in eigen net ten. Dit verrassende voorval vermocht echter niet onze mannen te ontmoedigen, want zoodra de aftrap gefloten werd, vie len onze jongens opnieuw ais bezetenen aan. Maar het kon niet meer baten het einde was te nakend en we moesten ons met ons eigen toegebrachte nederlaag 1 tevreden stellen. Doch van ontmoediging ls er geen spraak, want heden Zondag 29 dezer gaan wij naar Avelgem, de Scheldezonen op eigen terrein bekampen. Wij rekenen er op dat onze supporters in even groot getal als te Dottenijs zullen op post zijn om te helpen de 2 puntjes naar Geluwe mede te brengen. ACLAMATOR. l>BBZBBBIEBaBBBBBi2BEiaSSaBBIBB bij SANSEN-VANNESTE, Popertage. IBBBBBBBBBIBBBBBBBKaBBBBBBBD begeeft zich op aanvraag ten huize, voor het snijden en on- duleeren. Zich wenden Nieuwstraat, 12, Poperinge. «BBaaBBaflflflBaaiBBBBBBBBBBSiBB Wie braaf is en wat centen heeft en veel aan onze Missiën geeft, verdient dat hij neg lange jaren geluk en voorspoed moog bewaren I CITROENSAP BEWAREN Citroensap heeft men in iedere huis houding dikwijls noodig. Daarom dient het aanbeveling daarvan een voorraad in te koopen, Men perst de citroenen uit en kookt het verkregen sap met suiker. Reken een eetlepel suiker per citroen. Onder roeren, laat men dit tien minuten lang koken. De aldus verkregen gelei doet men in potten die men goed afsluit en cp eene koele plaats bewaart. ONZE HAARBO 3TELS Om haarborstels in het bijzonder die meti stalen haren het best schoon te maken, doet men ln eene kom wat lauw water met een klein scheutje ammoniak. De haren van den borstel schudt men hierin vlug he;n en weer, en het vuil vliegt er af. Een vuil randje aan het hout neemt men weg door een doekje in het water te doppen en daarmee het vuile randje weg te wrijven. Daarna houdt men den borstel onder de kraan, schudt hem gced uit en zet liem recht om te drogen. Andere haarbOiSi-is in haar be handelt men ook zco. Vooral geen benzine gebruiken, want de borstel zou los komen. GOEDE EIGENSCHAPPEN VAN FRUIT Gekookte appetan zijn om zoo te zeg gen onontbeerlijk voor kleine kinderen en voorkomen veie ongesteldheden. Tomatensoep werkt zeer gunstig bij le ver en darmkwaxn. Als uitstekend middel tegen hoofdpijn kan dienen het sap van een ci.roen in een kop heeie koffie. Bij hoesten werkt bramensap met sui ker gekookt zeer kaimeerend, evenzoo mar. me lade. van zwarte bessen (met suiker bereid) aangelengd met heet water en bij het naar bed gaan gebruikt. VERANDERD VAN GEDACHT Dooren Fiagote's wijf lag op sterven. Wel Siska toch, zei Dooren, en zijn gemoed kwam vol, dat kan hier niet gaan zonder U; vraagt als gij ginder bom; om mij te komen halen. 's Anderendaags -ïuchtends, Dooren ging wederom naar zijn vrouw gaan Lij ken en hij zag dat 't gang was met Srika. Horkt Siska, oei Dooren, van 't gon- ne dat wij gisteren zeiden... en gebaart gij daar niet van als gij ginder komt. IHBSS0B9EBBB3B9BI9O&S93BBigü3iftEI 10 Febr. Te 11 u., voor den h. Ver- schoore, hoofdingr-bsst. van Bruggen en Wegen, 69, Langestraat, Oostende, onder houd van de kust en de havens OOSTEN DE, NIEUWPOORT en BLANKENBER GE. Lastkoh. nr 4 van 1933 (NederL tekst), prijs 8 frank. 17 Febr. Te II u., voor den h. Lemal- re, e.a.w. tagr. der Baan, Maria Hendrika- plaats, Gent, leveren, franco ter stali» ROESELARE, van 1) 4000 ton steenslag van 5/20 mm. van porfier of van kwart- ziet of van hard zandsteen of van gewas- schen kiezel van de Maas of den Rijn; 2) 603 ton steenslag van 5/15 mm. van por fier of van kwariziet of van hard zand steen of van gewasschen kiezel van de Maas of den Rijn- Bijz. lastkoh. 20.423, prijs 5 fr., Hendrik Beyaertstraat, 12, Brussel. INLEIDING TOT DE OPVOEDKUN DE. Prijs 11 fr.; door Dr A. De Coene, Oud-Bestuurder der Normaalschool van Torhout en A. Staelens, Kanton-aal School opziener te Poperinge. De derde herwerkte druk van de <- In leiding tot de Opvoedkunde is versche nen. De twee eerste drukken hebben in Vlaanderen de belangstelling gevonden die zij verdienden. Dit werk behandelt: De opvoeding. De opvoedkunde. De opvoeder. De opvoeden de omgevingen en Het kind. Elk dezer hoofdstukken bevat eene reeks praatjes die zich kenmerken door een vaste een heid in de beginselen en een aanpassing aan de moderne vragen en toestanden. Geen overdadige technische bewoordingen, geen hoogdravenden uitleg. Envoudigheid en klaarheid, dat werd betracht door de twee Opvoedkundig-en, wier naam klank heeft in alle onderwijsmiddens van Vlaan deren. Gaarne zouden wij dit werk aanbeve len aan de Onderwijzers. Zij weten hoe moeilijk en ondankbaar hunne taak ls. De wijze raadgevingen die zij in de Inlei- ding tot de Opvoedkunde zullen vinden, zullen grootelijks medehelpen om die taak te verlichten. Bij geen enk-ele Onderwijzer zou dit boek mogen ontbreken. Nog liever echter zouden wij dit werk willen in handen zieh van verstandige Ouders. De Ouders ook we'.en het, zij zullen het wel ondervonden hebben, hce moeilijk het ls aan een kind de gepaste opvoeding le geven. Menige Ouders hebben wel voor het geval gestaan dat eenige kennis, al ware het maar ge weest van de eerste begrippen van opvoed kunde, hen uit de verlegenheid zou gehol pen hebben. Ouders, gij die het goed meent met de opvoeding uwer kinderen, neemt het boek Inleiding tot de Opvoed kunde Ier hand. Eet vierde en het vijfde hoofdstuk vooral, de opvoedende omge vingen en het kind, zijn voor U geschre ven, opzettelijk voor U. Als Gij er mede akkoord gaat dat Huis en School moeten samen werken, geeft U dan de moeite de middels te gebruiken, die dit samenwer ken moeten bewerkstelligen. Laat aan de vreemden niet uitsluitelljk den last der opvoeding van uw kind. Verstandelijke me dehulp in zake opvoedkunde veronderstelt eenige kennis der eerste begrippen der opvoedkunde. Het is in dien geest dat wij wensch-n dat het werk Inleiding tot de Opvoedkunde bij veie Ouders ingang zou mogen vin-ten- over Onder de lezers van deze courant zul len er zeker weinigen zijn, die niet reeds van Pastoor Heuman s Genees wijze, gehoord hebben. De verbreiding van deze Geneeswijze is zeer algemeen. Er zijn, ten blijke hiervan, reeds meer dan 210.000 dank en crkentelijklieidsaetuigingen over de goede resultaten ontvangen. Nu zijn voor alle lezers van dit blad, die Pas toor Heumans Geneeswijze nog niet kennen, 50.000 boeken gratis disponi bel gesteld, die franco worden toege zonden aan allen die er om vragen. Ieder boek heeft 352 bladzijden en be vat meer dan 159 Afdecüngen. Geen lezer, gezond of ziek, moet daarom verzuimen zich het boek gratis te laten toezenden, om een beproefden raadgever steeds in huis te hebben. Men behoeft slechts zijn adres op te geven (briefkaart is voldoende) aan: L. HEUMAN C° Soc. An., 34, Van Ryckstr. Antwerpen, A 212 Het hoek bevat o. a. eene 'nauwkeurige beschrijving van óe volgende kwalen: Aderverkalking, Asthma, Blaas- en Nierziekten, Bloedarmoede en Bleek zucht, Bronchi.-aicatarrh, Breuken, Verkoudheid. Uitslag, Gal- en Lever ziekten. Jicht, Aambeien, Hoesten, Hoofdpijn, Maag- en Ingewandsziek ten, Zenuwlijden, Ooen Beenen, Rln u- matiek, Kwaad Bloed, Verstopping, Waterzucht, enz. BON De geheel kestelooze toezending van een Pastoor Heuman Bock wordt ge- wensclit door: Naam Beroep Adres Postkantoor te verkrijgen aan 4,50 frank j GASTHÜISS .V.", ua, i'OPEJiiNGfi,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 9