SNUIF 26 FEBRUARI 1933. Num. 9. Bladz. 3. In 't Binnenland POPERINGE STADSNIEUWS KATHOLIEKE KRING PENSIOENEN VOLKSHUIS - POPERINGE EERTE COfMUNIE Eenvoudigheid - Sterkte - Getrouwe weergave kenmerken de Radio-toestellen S. B. R. DER NATIONALE REEKS ONDOLINA 333 volledig 1950 fr. g Betere Techniek ONDOL1NA 433 volledig 2500 fr. 1 SUPER ONDOLINA 533 volledig 31 oo fr. Betere Muziek GROOT NIEUWS OPENING VAN SNIJKURSUSSEN voor DAMEN BRIEF UIT BRUSSEL GEMEENTEKREDIET VAN BELGIE Agentschap POPERINGE 14, Guido Gezellestraat, 14. KEPERS NIETS GAAT ER VERLOREN KALKSALPETER IG Gebruik op grasland. De Stikstof wakkert den wasdom van ket voeder aan. De Kalk verbetert den bodem en de weideflora. NIEUWS UIT IEPER Rhumatteken Griep —J PEPERMINT RUMNe* .fe'ÉRf'®1 SNIJ- EN NAAIKURSUSSEN voor DAMEN en JUFFROUWEN J. ALICE VANT0MME O. L. Vr.-kruisstraat, 24, Poperinge. EEN V/ONDER NEO »-BQRSTBALSEM APOTHEEK VANDE PLA5 PICKH0UT UURWERKEN JUWEELEN ZILVERWERK BRILLEN EN NEUSNIJPERS NOOIT GEZIEN IN STAD Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek KESTELYN. Gebed van 40 uren. Met de Vas- tenweken worden ln onze drie parochie kerken aanbidding-dagen gehouden. Deze week op Zondag, Maandag en Dinsdag Is het gebed van 40 uren in Sint Bertinus. De geloovlgen worden er zoo talrijk mo gelijk verwacht. TOONEELFEESTEN. Maandag en Dinsdag avond, telkens te 6 uur, door den Tooneelbond van de Kristen Middenstandsjeugd, opvoering van ADEL EN ZWIJNEN blijspel in 4 bedrijven van Frans Diricks. Alle leden van den Katholieken Kring met hunne familiën worden uitgenoodigd tot de vertooningen. Kaarten te verkrijgen heden Zondag, van 10 tot 12 uur, in den Kath. Kring. Belangrijk Bericht. Vraagt overal en altijd de MONOPOEDERS, zij stillen onmiddellijk en genezen altijd alle hoofd pijn, schele hoofdpijn, zenuwlijden, hevige tandpijn, rheumatiek, griep, enz. Daarbij zij zijn gansch onschadelijk voor de maag en door de voornaamste geneesheeren aanbevolen. Te koop bij H. Notredame, Groote Markt, en A. Kestelyn, Gasthuisstraat, Poperinge. Turnfeest. Heden Zondag, te 6 uur, geeft onze Katholieke Tumgilde a Vlug en Vroomhaar jaarlijksch feest om haren dank te betuigen aan hare Eereleden voor den verleenden steun. Dit jaar zal het weerprachtig zijn, men zal de jeugd in hun heerlijk spel bewonderen. Voorzeker zullen al de num mers onze Eereleden aanstaan. De bal letten zijn schoon van stap en houding. Een reis in Indië(ballet) is een En- gelschman op zoek naar zijn zoon die hem ontstolen wierd. Een Indische taais man leidt den Engelschman op zoek naar zijn zoon. Teleurstellingen komt hij te gen, doch op het einde vindt hij zijn kind terug. Of er zal gelachen worden. Prachtige kostumen zullen het ballet ver sieren. PROGRAMMA: 1. Trompettsngeschal: Marsch en Mazurka; 2. Gezamenlijke oefeningen met vrije handen (Leerlin gen); 3. Krachtwerk op het rek; 4. Oefe ningen met Persen (Volwassenen); 5. Acrobatische bewegingen; 6. «Houp, Si- gnor ballet in 2 deelen (Leerlingen) 7. Gezamenlijke oefeningen... met vrije handen (Volwassenen); 8. Oefeningen op de barren; 9. Evenwicht, Kunstwerk; 10. Feestcefeningen (Leerlingen en Volwas senen); 11. ii Op reis in Indië», ballet in 3 deelen (Volwassenen). Katholiek Muziek. Deze week her haling Vrijdag. We verwachten alle muziekanten. Voor de Radio-liefhebbers. Don derdag aanstaande, om 20 uur, wordt voor de K. V. R. O., onder leiding van Heer Professor Karei Heylbroeck, door de Ko ninklijke Harmonie Het Volk van Gent een prachtig Radio-Concert gespeeld. De Katholieke Harmonie Het Volktelt 120 uitvoerders; het koor van Het Volk zal er toe helpen het concert op te luiste ren. Onze Muziekanten en alle muzieklief hebbers leden van Katholieken Kring, worden vriendelijk uitgenoodigd naar dit Cencert te komen in de bovenzaal van den Kath. Kring. Het concert zal er uit gezonden worden door een S. B. R.-toestel van onzen Confrater Jozef Coutténier, depothouder voor Poperinge en omstreken der beroemde S. B. R.-Radiotoestellen. We zullen er dus kunnen bewonderen én de kunstuitvoerinig der Harmonie én de goede hoedanigheid der S. B. R.-ap- paraten. Slijmafdrijvend. De Roode Pillen van L. Dupuis, Jumet, verwijderen de slijmen welke in de maag de spijsverte ring belemmeren. Te verkrijgen bij H. NotreJame, Groo te Markt, Poperinge. Werkloozen. Over enkele weken meldden wij dat de werkloozen die stem pelen gingen niet allen naar het stadsbu- reel ln den Jongelingskring wilden gaan. Nu ls alles in orde en in het aangestelde bureel krijgt ieder syndikaat zijn beurt. De personen geboren in de maand FEBRUARI, moeten op heden Zondag morgen naar 't Volkshuis, Ieperstr., vanaf 9 tot 10 uur, komen met hunne pen- sioenkaart of om hunne storting te doen. Personen uie begeeren te storten voor hun ouderdomspensioen moeten hun nummer aanvragen vooraleer zij verjaren. De mannen storten 120 fr. er. de vrou wen 60 frank. Geen geld of stortingskaart kan aan- veerd worden NA de geboortemaand. Dus opgepast! 't Is de laatste Zondag dat wij de storting ontvangen voor de personen ge boren in deze maand. Messengevecht. Maandag avond, rond 8 uur, waren enkele personen in de herberg De Vink Casselstraat. Onder dezen bevonden zich J. Depoorter, bijge naamd «De Krulle», en zekere Honoré De Turck, wonende Abeeiesteenweg. Op Depoorter, die Protestant is, werd nogal wat gegekscheerd en door De Turck o. m. al lachend gezegd dat de Protestan ten geen bier mochten drinken. Daarop antwoordde Depoorter dat hij zulks De Turck buiten aan het verstand zou bren gen. Beide mannen gingen buiten maar en kele stonden daarna, na een kort gevecht, kreeg De Turck een messteek ln den rug, onder het schouderblad. De steek was toegebracht met een ge woon zakmes én bloedde erg. De Poorter was Inmiddels op de vlucht geslagen en de gekwetste deed zich ver zorgen. Proces-verbaal werd door de politie op gemaakt. Pectoral Dupuis. Al die om zijne gezondheid bekommerd is, gebruikt ze om met goed gevolg te bestrijden: Hoest, val ling, ontsteking der luchtpijptakken, griep, influenza, asthma, benauwdheid, heesch- heid, keelpijn. De doos 6 frank, bij H. NOTREDAME, Groote Markt, Poperinge. VERVOER. De Wed. DAVID en ZONEN, wonende in het Doolhof heeft de eer het publiek kenbaar te maken dat zij alle vervoer per autocamion, met bas culeerenden hak, aannemen. Autokaravaan. Vrijdag voormid dag mochten we op de Groote Markt de auotJkaravaan General Motors bewonde ren. Praohtige luxe-auto's «Chevrolet», «Buyèk», «Opel» en een «Chevrolet- Truck dwongen ieders bewondering af. Niemand die ter markt kwam heeft kunnen nalaten langen tijd te blijven tu- .en naar die volmaakte voertuigen. Mooier en slanker van lijn kan men rich geen auto voorstellen. De techniek dier voertuigen is eveneens tot ln de uiterste puntjes verzorgd en het is moeilijk om inbeelden dat nog iets be ters zou kunnen voorgebracht worden, Landenaarsbond. Op vandaag Zon dag 28 dezer, geeft de Heer Hemschoot zijne tweede les. Zeer belangrijk. We ver wachten al onze leden. Ingang vrij voor leder een. Zondag 26 Februari, te 3 u., vergadering voor de Landenaarsbond, met voordracht. Maandag 27 Februari, te 7 u., Hoofd bestuur. Dinsdag 28 Februari, te 7 u., Studie kring voor de K. A. J. Woensdag 29 Febr., Zangherhaling en Studiekring voor de V. K. A. J. COÖPERATIEF. Zondag 12 Maart, te 4 uur, algemeene vergadering voor de aandeelhouders der Coöperatief Volks belang». Verslag van den Beheerraad: Goedkeuring .der Balans; Ontlastign aan Beheerders en Toezichters; Verkiezing van Bestuurleden en Toezichter; Uitbeta ling van Dividenden; Mededeellngen. N. B. De leden moeten hun aandeel- boekje meebrengen. Veerüg-Urcn gebed. Deze drle- daagsche Plechtigheid van liefde en eer herstel aan het Allerheiligste Sacrament, zal gevierd worden op Zondag 26, Maan dag 27 en Dinsdag 28 Februari. In St Maartenskerk zal het Allerheilig ste van 's morgens 6 u. tift 's avonds na het Lof ter aanbidding uitgesteld worden. Op Zondag 26 Februari, Sol. Vespers en Lof te 5 u., waaronder sermoen door E. H. Bouteca, bestuurder der Vakschool. Asschcnwoensdag. Op dien dag gaan de geloovigen om een assehen- krulske en krijgen deze vermaning mede ii Gedenkt, o merseh, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren. In St Maartens worden asschenkruis- jesgegeven alle kwartier uurs, 's mor gens, van 6 u. tot 8 u. Heilig Uur. Donderdag avond, te 6 u., wordt de zegenrijke oefening van het Heilig Uurgehouden, in de Sacra- kapel van St Maartenskerk: Meditatie, gezangen en gebeden, in verband met den Vastentijd. is aanstaande. VOOR UWE eelen in Goud en Diamanten WENDT U BIJ |j A. BONTE s Stuersstraat, 27, leper. one Keus Trouwe Bediening lp orh.rivj Davidsfonds. Muziekfeest door drie bekroonde leerlingen van leper's Muziek school, in Sint Vincentius College t'Ieper, Dinsdag 28 Februari 1933, ten u. 's av. Aangereden. Zaterdag, omstreeks 9 ure, stond de rnelkkar van Michiel Van Acker uit Boezinge, in de Diksmuidestraat tegen het voetpad, toen een auto uit te genovergestelde richting kwam aangehold en de kar langs achter aanreed en nog wel zoo geweldig dat deze vernield was, het paardenharnas aan stukken gerukt en de rnelkkar beschadigd. Eene mand eieren, die op de kar stond, kreeg het erg te verduren en vele er van waren gebroken. De automenner is er van onder getrok ken, zonder zioh in het minst om het ge beurde te bekommeren. Ongelukkiglijk voor hem werd het nummer van zijne autopiaat opgenomen en 't was dus ge makkelijk den dader te kennen. De politie heeft dadelijk het noodige onderzoek ge daan. Botsing. Smagghe Camiel, bakker op de Kalfvaart, 48 jaar oud, kwam Za terdag om 2 ure met zijn broodkarretje door het A. B. C.-straatje gereden en botste tegen het rijwiel van een moed- willigaard die maar niet op kant wilde gaan. De bakker stuikte ten gronde en al zijn geld rolde over de steenen. De be- schonkene beleedigde en bedreigde den bakker en volgde hem nog verschillige straten ver en herhaalde maar aanhou dend voort zijne oude litanie. Eene klacht werd op het politiebureel neergelegd. C. Verb..., getrouwd man uit de Lin- dedreef, was Zaterdag wederom wat be- snoven en ging in de Diksmuidestraat eene herberg binnen en bestelde er een glas bier. Daar de man bedronken was werd dit hem geweigerd. Natuurlijk beviel dit hem niet en een politieagent maande hem aan dadelijk naar huis te gaan, doch zijn woorden sloegen in den wind. De dronkaard ging voort en in de Kaaistraat aan 't hoekje van het Brakkestraatje stel de zich onzedig aan en werd door de po litie ingerekend. Niet min dan drie pro- cessen werden te zijnen laste opgemaakt Brand in een kinema. Zaterdag avond, omstreeks 10 ure, was de kinema Omniaop de groote markt, volop aan den gang, toen opeens, men weet niet hoe, er brand ontstond in de filmkabien. 't En duurde geen tijd, eer de film die men aan 't afdraaien was, heelemaal werd verpulverd ook de draad van den piek-up was gansch doorgebrand. Alles bepaalt zich gelukkiglijk tot stoffelijke schade. Immers het publiek, en het was tamelijk groot, bleef kalm en kon zonder de min ste paniek het gebouw verlaten. Inmid dels werd de brand door het personeel gebluscht. De schade is vrij aanzienlijk. Gevecht. Zondag avond, omstreeks 9.30 ure, gingen Daniel Verdoene, jong man, wonende op de Ligywijk, samen met Soetaert Gerard, getrouwde man, van de Meenensteenweg, naar het Dietsch Huis en bestelden er een glas bier. 't En duurde echter niet lang eer ze mot verschillige op de mannen toesprongen en ze zoodanig toetakelden, dat Verdoene inet eene bree- de wonde in het achterhoofd, bewusteloos neerzeeg. Met Soetaert ging dit zoo ge makkelijk niet. Deze verweerde hem zoo goed mogelijk, doch werd overmand en liep verschillige kwetsuren op in het aan gezicht. Dr Snick, de bijgeroepen genees heer, had het druk om de wonden toe te naaien. Een streng onderzoek werd da delijk ingesteld. Winterweer. Woensdag morgen kregen we eene dikke sargie sneeuw en de voerlieden evenals de auto's hadden het niet gemakkelijk. Zoo kwam een auto bus dé Rijselstraat ingereden, gerocht op het vcetpad en reed een der veie sier- 'boompjes met zijne ijzeren afsluiting te gen den grond. Daar hij achteruit wilde om wederom "in het midden der straat te geraken, wierp hij aan den anderen kant der straat, een ander boompje om. Die moeten daar een taai leven hebben, want van de gansche reek welke daar ge plant werden, zijn er niet veel meer on aangeroerd gebleven. Gadrenavond, Naar de smaak volle spelwijze welke óns bij het Intre den der groote feestzaal (H. Familie) zoo vriendelijk overhandigd werd, konden wij al dadelijk zien dat de V.K.B.J., welke hier pas sedert een Jaar gesticht is, reeds op kloeke beenen staat. Inderdaad al wat ons voorgeschoteld werd, zang, declama tie, spreekkoor, ja, alles was in de pun tjes verzorgd en miek van dezen Oudren- avond een ware kunstavond. Onnoodig te zeggen nochtans, dat de clou van het feest de zoo prachtige aanspraak was, gehouden door Juf. Verhaeg© van Gent, de algemeene voorzitster van de V.K.B.J. Heel sympathiek heeft de bekwame spreekster aan de vele toehoorsters harde waarheden doen slikken en goed in de hersenen geklopt wat de Katholieke Actie is en hoe de moedertjes moeten medehejpen in de mate hunner krachten om het grootsche werk te verwezenlijken, de gansche wereld te winnen voor Kris- tus-Koning. De Jufvrouwen Lernould en De Duyt- schaever waren de tolk van allen, toen zij én speelsters én spreekster én ouders bedankten om hun zoo levervolle én deugddoende optreden. De omhaling ge daan voor de nieuwe bondsdag, zal eens te meer bewezen hebben, hoe allen het woord van dé Voorzitster verstaan heb ben en het géwenschte doel willen helpen verwezenlijken. Volledige leergangen. Les alle Dinsdagen. Bij M. Hector VANSPRANGHE Veurnestraat - 11 - Poperinge. STAATSDIPLOMA MET DE GROOTSTE ONDERSCHEIDING. len gelegenheid hebben kiesche vraag stukken te bespreken, waarover wij het niet eens zullen zijn. In afwachting daar van moeten de groepen van de meerder heid de regeering steunen. Wij zullen deze politiek voortzetten tot den dag waarop onze verstandhouding onmogelijk zou blij ken. De rechterzijde zal hare rol met ver draagzaamheid en ruimen geest vervul len. Toejuichingen rechts en onderbrekin gen bij de socialisten. Na een diskoers van Jacqmotte werd het vertrouwen in de Re geering uitgedrukt met 94 stemmen tegen 76, en één onthouding, deze van M. De Lille, diie zegde dat de Kamerleden over alle vraagstukken moeten kunnen stem men zonder omzien naar de regeering! Als men zulke methode toepast in den Gemeenteraad van Maldegem, moet het er lief uitzien! Woensdagnamiddag werd in Kamer en Senaat het treurig nieuws verspreid dat Mgr Peeters, groot-vicaris van 't Bisdom Luik, bij een bezoek in 't Aartsbisschop pelijk paleis te Mechelen, schielijk was overleden. Die treurige mare was maar al te juist. Voor de verdediging van het vrij technisch onderwijs is het verlies schier onherstelbaar. Twee voorgangers van Mgr Peeters, na melijk Mgr Lamine en Mgr Deploige zijn zoo ook schielijk overleden. Mgr Peeters was nog in de volle kracht van zijn jaren. In de Kamerafdeelingen, die Woensdag vergaderden, werden niet min dan tien wetsvoorstellen betreffende landpachtre geling aan voorloopige bespreking onder worpen. Voor die tien werd in de zies af- deelingen eenzelfde verslaggever aange duid. Voor den verslaggever der midden- afdeeling zal 't 'n heel karweitje zijn, daarover verslag te moeten uitbrengen! Bij al het leed dat ik ln de laatste dagen te verduwen heb gehad om het wee dat over onze moderne wereld hangt, heb ik toch 'n moment van verkwikking ge kend. 'k Wil het u meêdeelen. Te Loven- degem (bij Gent) woont een vrouw, die, spijts de krisis en de ontberingen het res pectabel gewicht vertegenwoordigt van 183 kilos, 1.74 m. lang is, en een taille heeft van 1.76 m. Haar oudste dochter (19 jaar) heeft het reeds tot 87 kilos gebracht; een andere dochter van 13 Jaar, tot 81. Wat ik op 't einde van mijn' vorige correspondentie aankondigde, gaat zijn verwezenlijking tegemoet. MM. Marck en Allewaert (Chr. demokr.), undeleer en Amelot (Liberalen) hebben een wetsvoor stel neergelegd naar hetwelk de vergoeding voor mllitieplichtigen van meer dan acht maanden dienst, terug gaat ingevoerd wor den, met een bedrag van 200 fr. per maand. De Regeering gaat daarmeê ak koord. 'n Flauwe Kamerweek, buiten beschou wing gelaten hetgeen ik vooraan schreef over de zitting van Dinsdag. Woensdag werd hier met algemeene stemmen een wetsontwerp aangenomen betreffende de bescherming der tftels van hooger onder wijs. De-leening voor de Kolonie geraakte er niet door. Bij de bespreking meende de kommunist Glineur aangenaam te zijn aan de socialisten met aan te halen dat An- seele, Jules Mathieu en anderen beheer ders zijn van verscheidene koloniale maat schappijen die in Congo hun uitbatings- veld hebben, 't Effekt was juist andersom! Donderdag (heden) werd de begrooting van 's lands middelen ln de afdeelingen der Kamer besproken. In enkele afdeelin gen wérd niet gediskuteerd. Minister Jas- par kwam twee minuten over 2 ure in de 2" afdeeling, en hij was al te laat. De be grooting was daar met pariteit van stem men verworpen. Gister werd in den Senaat de bespreking ingezet over de fiskale noodmaatregelen. M. Segers hêeft 'n sehoone rede gehouden om ze te verdedigen. Mevr. Spaak (soc.) ergerde zich aan de belasting op koffie en suiker (Ik resuneer niet meer, want daarvoor ontbreken plaats en tijd). Vandaag heeft Minister Jaspar gedu rende eene uur gesproken, in de hoop de socialisten te bekoren en te bekieeren. Vruchteloos! Zijn rede maakte niettemin indruk. Men had gehoopt dat de bespreking vandaag zoU eindigen. Dat ls niet gebeurd. Nu nog 'n greep in de jongste gebeur tenissen. Te Antwerpen zijn de electriciteltsver- bruikers ln opstand gekomen en in sta king gegaan tegen de verhooging van de kilowatt. Ze verlichten nu a la fortune du pauvremet kaarsen, petroollampen, enz. Voor de Camavaldagen gaan ze de staking schorsen. De moordenaar van den matroos-kok Zamarllk (moord aan de voorhan te Gent) is te Antwerpen geknipt, 't Is 'n Rus, zekere Tarazenka. Zondag is er te La Louvière eene mani festatie om de dienstweigering aan te moedigen. Socialisten en kommunisten gaan daar verbroederen. Liberalen en ka tholieken gaan nu trachten een komiteit te stichten om in 't Parlement verstand houding te krijgen. De Provinciale Raad der Kroostrijke Gezinnen van West-Vlaanderen heeft een dagorde gestemd, de Kamerleden en Se nators verzoekend de Regeering te bewil ligen om de belangen der k'oostrijke ge zinnen te verzekert - bij de toepassing van den krislstaks. In een nachtzitting heeft de Senaat van Frankrijk klaargekregen met het fis- kaal noodprogramma van de Regeering. Het princiep der kortingen op de loonen en wedden van 't personeel der openbare diensten ls aanvaard. De Kamer krijgt dat nu terug, maar de voorziene besparin gen zijn met verminderd. In Engeland stijgt de opbrengst der be lastingen. Op de kust van Nieuw-Schotland wor den de wilde ganzen nu van uit vliegtui gen voedsel toegeworpen. In Italië Is het middeleeuwsch kasteel van Montemale (Plemont) verkocht voor 10 lire! Als ge nu wilt zeker zijn dat men TJ geen valsche 20 frankstukken ln de han den s^opt, moet ge U maar een magne tisch hoefijzsrtjs aanschaffen. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 23-2-33. v - Het parlementair regiem moet zwaar op de maag liggen van minister Lip pens. Als Minister van Wetenschappen en Kunsten was hij 1.1. Zondag voor eene muzikale omstandigheid naar het Con servatorium van Charleroi gegaan, maar ln plaats van de muziekkunst en hare beoefenaars te roemen, heeft hij daar eerder eene politieke rede gehouden en het parlementair regiem ferm aangepakt. Wa't hij zegde, komt op 't volgende neer: Wij hebben geen geld. Ter oorzaak van de krisis natuurlijk. Maar 't poli- tiek parlementair reglffcn is daarvoor ook verantwoordelijk. De Staatslasten warden bestendig verhoogd. De zakken van de belastingschuldigen worden ge- ledlgd, maar dat brengt geen rijkdom. »De begrootingen moeten 'in den loop van de dienstjaren altijd gewijzigd wor- den. 't Parlement moet zich meer be- zighouden met economische vraagstuk- ken en de financieele uitgaven kontró- leeren. De parlementairen zijn bezig met het parlementair regiem den nek om te draaien. We gaan .recht naar de flema- gogie, die altijd eindigt met de dicta- tuur. 't Blijft voor mij een raadsel, waarover de minister die zaken te pas bracht ln eene bijeenkomst met muzikaal karakter, bij menschep die zich meer- met de, kunst bemoeien dan met parlementarisme én politiek;. ,.b De eenige uitleg die eraan geven kan, is de dictatorale aaifieg van den minister zelf. In den gropdis hij een autbkraat, en altijd geweest. Hij blijft burgemeester van Moerheke-Waas en woont nooit 'n gemeenteraadszitting bij. Met zijne familiebetrekkingen domineert h.j niet alleen Moerbeke, maar ook Zaffe- lare, Beirv'elde, Oedelem, Oostveld en niet. het minst Knokke-Zoute. De groote politieke gebeurtenis van de week is natuurlijk dat^ we de afgetre den regeering hebben teruggekregen. In Senaatzitting eerst IX Dinsdag kwam de Senaat opnieuw samen werd daar over niet gesproken, Uitleg: ,hét ontslag der Regeering werd alleen medegedeeld in de Kamer.. Na wat kleinwepk opgeruimd ,te hebben, kwam de algemeene bespreking van Doua nen en Accijnzen aan de teurt, en de èerste spreker was Jos. V^nRoosUrSeck, socialist, die er met grof geschut op; »los ging en sprak over Regeeringen, Keizer rijken en Koningdommen die ineengestort zijn zonder ééh schot te lossen, en de ge weren zullen niet beletten dat de socia listen eenmaal de macht in handen'zul len nemen. Waarom? Dat vergeet hij te zeggen Terloops hier aangegeven dat M. Bece- laere (Torhout)demokratisch senator van 't Arrondissement Brugge, de Regeering zal ondervragen omdat hij de nieuwe be lastingen geen rekening werd gehouden van de belangen en rechten der kroost rijke gezinnen. De Kamerzitting opende met eene me- dedeeltng van 't bureel, betreffende den aanslag die de vorige week' werd gepleegd op het leven van M. Roosevelt, den nieu wen president der Vereenlgde Staten van Amerika. De Kamer, eenparig, keurde den aanslag af en drukte zijn beste wenschen uit voor zijn leven en zijn gezondheid. Men verwachtte zich aan een sensa- tionneele zitting. Overvolle tribunen. Hoofdminister de Broquèville deelde kort weg meê, dat de koning het ontslag der Regeering niet had aangenomen, dat Zijn brief werd gepubliceerd, dat de Regeering uit de verkiezingen geboren, hare taak zou volbrengen. Max, namens de liberale kamergroep droeg een weinig-zeggende verklaring voor. Met veel pretentie maakte hij de afwezige katholieken bij de stemming der vorige week aansprakelijk voor den val der Regeering. Precies alsof de 13 libera len, die met de oppositie hebben gestemd, niet de hoofdschuldigen van de tijdelijke krisis zouden zijn geweest! Hij zegde ook geërgerd te zijn geweest omdat een minis ter (M. Tschoffen) na de beruchte zitting van de vorige week had gezegd, dat er- twee overwonnenen waren: de liberale partij en het regiem. yandervelde pakte aan met spottenden toon. M. Poullet heeft eens te meer zich zelf verloochend. Lippens is een néo-fas- cist. Gij zult de stemming van vertrouwen hebben. Die soortgelijke stemmingen zul len stee,ds van het toeval afhangen. De socialisten verdedigen het parlementair regiem, spijts zijn gebreken, omdat het demokratisch is. Als ge het regiem wilt neerhalen, zult ge ons op uw weg ont moeten. M. de Broqueville heeft onmiddellijk ge antwoord. Hij huldigde de rechtschapen heid van minister Poullet. Een loyaal ge geven stemming is voor de Regeering vol doende om hare taak voort te zetten. De Regeering wil het land dienen, Daarvoor werd zij aangesteld. Toejuichingen rechts. De liberalen roerden niet. Daarna een lange lezing van Foucart (liberaal). Hij had het over klerikale dub belzinnigheid, de weigering van Minister Poullet om liberale burgemeesters te be noemen te Blankenberge en elders, over de wetsontwerpen van Minister Devèze; hij zal de liberale traditie en de groote beginselen van de liberale partij getrouw blijven. (Socialisten juichten hem toe). Barglnon (VI. Nat.) hield wat den draak met den liberalen kandidaat-bur gemeester van Hoellaart, maakte zich fcwaad omdat te Mol geen VI. Nat. bur gemeester wordt benoemd, en eindigde toet spottend te zeggen dat de verontwaar diging van Foucart om de niet-benoemlng Van den liberalen kandidaat-burgemees ter van Hoellaart volkomen gewettigd is. Verre uit de beste diskoers was deze van ld. Van Oauwelaert. Hij zegde: De Rech terzijde steunde steeds trouw.de Regee ringen, waarin zij vertegenwoordigd was. In andere woorden: Van M. Max hebben we op dat gebied geen lessen te ontvan gen. De dagorde van Henon trok de loyau- teit van Minister Poullet in twijfel. Moss ten zich nog zulke stemmingen he -ieu- Wen, dan wordt het bedenkelijk. Wij zul Kasbons op één jaar, 3,60 netto Kasbons op vijf jaar, 5,00 netto Kasbons op tien jaar, 6,00 netto (Deze laatste uitgegeven aan 95 Groote keus van epicia-kepers, alsook van gecreösoteerde, aan zeer voordeelige prijzen. Te verkrijgen bij J. en M. DENECKER, Abeele-Statie. IEFER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag alleen open Apotheek HOUTEKIER. Meenenstraat. Huldebetoon. Maandag avond, om 8 ure, liep de groote feestzaal van den Katholieken Kring vol. Een feestmaal ln huldebetoon werd de uittredende Katho lieke Leden van dén Gemeenteraad aan geboden: Heeren- aóbry, gewezen Burge meester; Constant D'Hüvettere, Robert Declercq, Schepenen; Gaston Vandamme, Raadslid. Ruim zeventig vrienden, waaronder wij het puik der Iepersche bevolking zagen, zetten zich aan de mooi versierde tafels neder. Het gesprek was er levendig en de vorkeiten sloegen dapper de maat. Op het einde van het keurig feestmaal, opgediend door de firma Van Bost-Scha- baillie, nam E. H. Bonte, Pastoor van St Pieters, afgevaardigde van Z. E. H. Deken, belet, het woord en bedankte den Heer Sobry, om al het goed dat hij ge durende 29 jaren, als Raadslid, Schepen, Burgemeester had teweeg gebacht. Ook Z. H. de Paus dankt U, achtbare Heer, zoo sprak hij, om uwen onverdroten lever en is gelukkig U het eereteeken Pro Ec clesia et Pontifice toe te kennen, over tuigd dat dit moeilijk beter kon verdiend worden. Warme toejuichingen volgden op de zoo gemoedelijke r^de. Nu kwam onze hüidige Burgemeester, Heer J. Vanderghote, aan de beurt en ovërschouwde de Zoo lange en wel ge vulde loopbaan (1'903-1932) van den Heer Sobry. Inzonder wees hij op de nacor- Icgsche tijden, toen de vrome man, niet alleen tegen zijne tegenstrevers te kam pen had, maar soms ook door zijn eigen partijmannen niet genoeg gesteund werd. Uit naam der stad leper bedankte hij Heer Sobry om zijne onverpoosde en deugddoende werking onze stede ten bate. Toen nu de toe juich tinge n eindelijk ophielden stond de gevierde recht en na beide sprekers bedankt te hebben om de zoo zalvende woorden hem toegesproken, zegde, dat van al de eerbewijzen welke hem zoo overvloedig toegebracht werden, niet eene hem zoo diep getroffen had als deze van den H. Vader van wien hij steeds de getrouwe zoon was en bleef. Hij wees erop dat hij getracht had zijne roemrijke voorzaten, de Heeren Surmont en Colaert, op het spoor te volgen en zoo dicht mogelijk te benaderen in de liefde die zij leper geschonken hadden, eindigde met de nieuw gekozenen goed heil te wenschen en dronk op de gezond heid van Z. H. den Paus, den Koning en op den voorspoed der stad leper. Da verende toejuichingen beaamden deze sehoone gezegden. De Heeren Boucquet, Versailles en Van Eegroo, vergastten ons dan nog op een keurig concert en Heer J. Anthony sloot met een opwekkende pot-pourri en het spelen van de Vlaamsche Leeuw en de Brabanqonne. Het was voor al de aan wezigen een onvergetelljken avond van zoet en sterkend genot, een echte broe deravond 1 Hooge onderscheiding. Met vreug de vernemen wij, dat de hooge onderschei ding ii Pro Ecclesia et Pontifice i komt verleend te worden aan den Heer Advo- kaat Sobry, oud-burgemeester onzer stad. Daarmede heeft de Kerkelijke Overheid ln dezen verdienstelijken man den begin selvasten katholiek, den overtuigden kris ten mensch willen vereeremerken, die zijn leven lang al zijn beste krachten heeft gewijd aan de katholieke zaak, voor Kerk en PausDen achtbaren Heer So bry mangelt het niet aan eereteekens, maar ongetwijfeld zal deze Pauselijke on derscheiding hem, als Katholiek, de groot ste voldoening hebben verschaft. Wij bieden aan M. Sobry en aan zijn Familie onze rechtzinnige gelukwenschen. Beste Engelsche voor Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel in de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. Les alle Maandagen bij Staatsdiploma met de grootste onderscheiding. Deze siroop geneest alle borstkwalen, hoest_ griep, verkelting, longziekten, enz. Alleen te verkrijgen in de CAM. LEUKIDAN Apotheker Stand der Werkloosheid. Zaterdag, 512; Maandag, 572; Dinsdag 567; Woens dag, 516; Donderdag 517; Vrijdag, 525. Juist eis goed sierlijk en mooi. allerhande Liefdadigheidsfeest. Een feest ten voordeele der armen, ondersteund door het St Vincentiusgenootschap, werd Zon en Maandag avond in de groote feestzaal van het College gegeven. De toeloop van volk was overgroot en de spelers van het blijspel hebben zich waarlijk over troffen. De uitvoering der zoo moeilijke cantate heeft eens te meer bewezen dat Heer Guido Van Overbeke een uitsteken de leider is dat hij als niet zijn vele zangertjes weet te drillen. Onnoodig te zeggen dat de toeschouwers hunne toe- Juichingen niet spaarden en dat de op brengst ten voordeele der armen, bijzon der deugddoende was. VOOR UWE WENDT U BIJ AUG. BONTE de Stuersstraat, 27, leper. KOMT ZIEN EN HOOREN naar den nieuwen ELEKTRÏEKEN JAZZ-ACCOR- DEON. Prachtig muziek met al de laat ste nieuwe arias. Bij Jules Couwet, In de FaisantNoordstraat, 10. TOMAAT boven allca Kosteloos onderzoek der oogen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 3