uit DE MAAN Shea van de Iersche Brigade NIEUWIGHEDEN SPORTNIEUWS INSTRUMENTEN VOOR FANFARE O r f. c. poperinge VROUWENHOEKJE AANBESTEDINGEN WIE WIL EEN MIILIOEN? VOLKSWIJSHEID en SPREEKWOORDEN. Ons volk zegt: Vele kleintjes maken een groot, Vele graantjes maken een brood. Vele plankjes maken een kas, Vele druppels maken een plas. Ot nog: Die zijn centjes wil besparen, Moet zich van den drank vrijwaren! Open deur en open mond Brengt er velen in den grond. Zoo zegt het spreekwoord en het raadt ons aan: Wees matig steeds in spijs en drank Dan wordt ge zelden krank. het manneke NEEN GE MOET NIET VERRE ZOEKEN 't Staat geschreven in de boeken 't Staat geschreven overal Eens de Lente komen zal 'k Denk nu juist daaraan Omdat ik, toen 'k dezen morgen ben opge- Ik eens mijn blokken [staan Heb aangetrokken Om tot met den noen In onzen hof, 'n toerken te doen. Hij is maar ne voorschoot Groot, Maar, pardjent, We zijn daarmeê al content. En d'r is verandering sedert w'er den laatsten keer onzen voet in gezet hebben! Jonkiljen en narcissen komen uit den grond reeds kijken, hun groene lichtelijk met geel getinte knoppen komen te voor schijn. Irissen, tulpen en dagleliën groei en dat 'n plezier is om t'aanschouwen. De tuin wacht Maart niet af om zich in 't nieuw uit te dosschen. Wacht ook niet langer om er uw zorgen aai. te besteden, want the glory of the garden is an eve ryday taskzouden z'in Engeland zeg gen, en dat beduidt: De luister van den tuin is 'n werk van eiken dag. En nu m'n beste Lezers en alderliefste Leaereskens, ik hoop dat ge mij allen uit den grond van uw harte zult vergeven da'k voor ne keer zoo... serjeus gesproken heb. WAT OOK SERJEUS is, dat ls, dat het soms in 't leger niet serjeus is: da's nog ne keer van mijn fameuze fiselofie. Ik spreek hier over de ordonnancen die voor alles moeten dienen. Zoo zijn er ordonnancen Die moeten langs de baan Met de kinderkens van officieren Lijk kindermeiden wandlen gaan. En ordonnancen die den trotwaar moeten kuischen en de stoof moeten doen blinken en kommisiekens doen voor ma dame van den korenel. Neen hé: daarvoor moeten onze Jongens nu ook persis niet naar de kazerne. Manneken, ge zijt ne vent Die nimmer is content. Nu eens reklameert ge, en ge zegt Dan, met recht, Dat de Jongens niet naar de kazerne moe- Eten gaan Om er te leeren... andere menschen dood [te slaan. zoo spreekt Marenta mij aan, en nu men ze gebruikt voor werken uit te voeren, waardoor ze aan niemand kwaad berokke nen, is 't nog niet goed! En Marenta heeft gelijk en we beslui ten: 't is nog te verkiezen dat de ordon nancen... verkeeren met de keukenmeid van madam, dan te leeren menschen neer te lappen. SLIMMEKEN was ook ordonnance en Slimmeken mocht nu ne keer naar huis gaan. Slimmeken ging ergens te Poperinge eenen winkel binnen waardat ze biefstuk ken en korteletten verkochten. Slimme ken kocht een kortelette, maar de week er op kwam hij terug en bekloeg zich bij madam van den beenhouwer dat -ze niet versch was. Niet de madam, maar de kor telette die hij gekocht had. Dé slachter die het hoorde, kwam vol kcleire de win kel Ingestoven en riep uit: Hoor ne keer vlasbaard, ik ken mijn stiel hoorl lk heb verkens geslacht en korteletten gemaakt voordat gij op de wereld waart. 'k Kan 't gelooven, zei Slimmeken, die kortelette die ik verleden week ge kocht heb... was er misschien nog eene van! TE OUDSHOORN in Holland was er een boer naar de plaats gegaan, waar de koning te voet naartoe gaat. Nu had die boer het ongelukkig gedacht gekregen zijn brandende sigaar door de opening te wer pen. Ja maar, zoo'n plaats in een boer derij is niet ingericht als een W C. in de stad. En 't gevolg was, dat er een ont ploffing volgde en dat die boer, in zijn vliegende vaan wel twintig metier ver werd weggeslingerd. De man ligt nu met gebroken beenen en felle brandwonden in 't hospitaal. 't Had erger kunnen zijn, zegt Marenta, de man had gemakkelijk zijn geest kun nen geven. DE SCHOOLMEESTER van Pimpel- heim vroeg aan de jongens in de klas hoe een geest er uit ziet. Niemand wist het. Toen zeide meester: Een geest is iets waai* geen VLEESCH of BEENEN aan noch in is. Bijvoorbeeld een engel. Wie kan er mij nog een voor beeld aanhalen. Toen stak Fonsken zijn vinger op en zei: Thuis de SOEP meester. En hier hebt ge het gedichteken van Fonsken van onzen gebuur. Gelijk ge zult zien, heeft Fonsken veel aanleg om een echte pojeet te worden. IBaËKEBBiaiHBSBWaaBHEHBflBEESB Mengelwerk v. 26 Februari 1933. Nr 19. door RANDALL PARRISH maar ik wii weten wie de man was. Wat Je ook moogt beweren, ik blijf volhoU' den, dat de man niet de chevalier d'Enville was. Ken je den chevalier? Ik hem hem meer dan eens gezien. En durf je er nog een eed op doen, dat hij het was? En als ik Je dan vertel, dat ik weet, dat d'Enville dood is? 't Is mogelijk dat hij nu dood is, Mon sieur, maar nog geen twee uur geleden heb ik met hem gesproken. De man sprak met zóóveel ernst, dat ik er mij bijna van overtuigd voelde. Ik had natuurlijk niets liever gewild dan dat hij de waarheid sprak, maar lk kon mij toch niet voorstellen hoe het mogelijk zou kun nen zijn. Was dan misschien de een of andere officier van denzelfden rang in handen van deze schurken gevallen en leek hij zóó zeer op d'Enville dat zelfs Gospele, die hem vroeger gekend had, zich in hem vergiste? De dwerg had hem waarschijnlijk slechts op afstand gezien en daardoor alleen een vagen Indruk van den man gekregen. En als Gospele hem voor dsn chevalier uitgaf, zou geen van de anderen daar langer over praten. Maar, onverschillig wie hij was, wat was er van den man geworden? Was hij ontsnapt of was hij vermoord? De steek op den grond was de steek van Deslins en Deslins zelf lag dood in de groote zaal, in de uniform van den gevangene. De cipier had den dood gevonden door een slag, die hem van achteren was toegebracht, maar als de officier in een wanhoopspoging om te ontsnappen dezen slag had toegebracht, DE VLOOI De vlooi ls een bloeddorstig dier Zij drinkt bloed, als een brouwergast bier; Als zij zich aan ons bloed heeft dik gezopen Dan komt ze ln ons hemd of onderbroek [gekropen Daar blijft de vlooi zitten slapenI Bij honden, katten en apen Kruipt de vlooi, onvervaard Boven in 't sjopken van hun staart. Lest was lk bij ons tante Marie op bezoek En als ik daar kwam vandaan [gegaan Zat lk wel met twintig vlooien op mijn lijf. Ons tante Marie, die speelt uit tijdverdrijf Nogal veel met een ouwe kat En daarvan heb lk die vlooien gehad. Toen dc wereld met de zondvloed is vergaan Heeft Noë toch slecht gedaan De vlooien meê te nemen in de ark. Dat moeten wij nu belcoopen Anders was de leste viool verzopen. Ty Is dat niet fameus gerijmd en gedicht van Fonsken. Ge moet weten, dat ventje is nog niet gekomen tot... de Jaren van verstand. ALS GE VERSTAND hebt kunt ge soms groote uitvindingen doen. In Polen vieren ze nu de 75" verjaring van de... petrol lamp. In grootmoederstijd zaten de men schen op den buiten met een vetlamp... ken... Ge kost er percies genoeg meê zien om aan tafel een patat in uwen mond te steken. Tegenwoordig is 't allemaal ellentriek. Ja, de wereld gaat vooruit. ZANDER van Lange Lowie ging niet goed vooruit want hij was zat, en triestig dat hij er uit zag, triestig! Hij liep met een gezicht zoo lang als de lange week van Sinksen. Maar wat ls er Zander, vroeg zijn vriend Bertus. Och! zei Zander, ik heb verleden week sjampanje gedronken. Daar kunt ge nu toch geen last meer van hebben. Ja wel. ze! Zander, want ik heb van daag de rekening gekregen. Klinken! schinken! drinken! 't Is allemaal goed en wel... Maar als 't op betalen komt Is 't vaak een ander spel. TOT PERU, dat ls ln Zuld-Amerika, gaat er een roep op om de uitgestrekte wouden alginder te bevolken. Als 't niet meer goed en gaat Hier met uw zaken En als ge niet meer weet Van welk hout pijlen maken Verkoop dan maar rap al uw bazar Zegt hier dan spoedig au revwaar En trek naar Peru Toe. Ge krijgt daar van de regeering ette lijke honderden hectaren kado en ge zijt alzoo subito proprietairo ofte eigenaar... Bericht aan de liefhebbers. EN DE LIEFHEBBERS van mosselen Zoo mannen als wijven Die mogen nu zeker Op hun buiksken wrijven. Er werd altijd gezegd dat de mosselen maar goed waren in de maanden die op ER eindigden. Maair z'hebben nu een ander specie van mosselen ontdekt, die slechts goed zijn in de maanden... die niet op ER uitgaan. Ik heb er passeerde week gekocht bij de Gezusters Slamoor, en die waren vet en malsch en dik en wit, om er zoo rauw in te bijten (niet de gezusters Slamoor maar de mosselen). Marenta doet er al tijd een goei scheut azijn bij, als ze de mossels wacht. Ze zegt dat ze dan hun venijn uitspuwen als er vergiftigde bij zijn. En welke zedeles is hier nu uit te halen voor U, mijn beste Lezers? Wel... geeft nooit geen scheut azijn aan uw vrouw... ze zou ook heur venijn kunnen uitspuwen, op U. EN NU MOET GE EENS GOED LETTEN Wat de drukker hier gaat zetten Ge zijt misschien miljonnair Zonder dat ge 't weet,... Luistert... maar kuischt eens af uw zweet! Als de Kalibofsky heet of als ge een grootmoeder hebt geh^d die Kalibofsky heet, of als uw zoon met teen meisken verkeert die Kalibofsky heet... peist er dan op dat ge misschien moogt meêdee- len met een erfenis van 100 miljoen. Daar ls Indertijd een Kalibofsky uit de Vlaan ders (Ja! Ja) naar Amerika vertrokken, en die heeft 't slim gedacht gehad van daar een kapitaal na te laten, waarmeê ge verschillende mensehen rijk kunt ma ken. Allee! 'k wensch aan een Lezer Of alderliefste Lezeres Van die miljoenen franken Toch een miljoen of zes. LAPKEN zei tot meneer pastoor dat zijn wijf een helleveeg was! Lapken, zei meneer de paster, ge moet uw kruis verduldig dragen, al ls 't nog zoo zwaar. Goed, meneer de paster, zei Lapken. En op zekeren dag dat meneer de pas ter door de velden wandelde, zag hij Lap ken afkomen, die zijn wijf op den rug droeg. Wat doet ge nu, Lapken? vroeg me neer de pastoor. 0 Lijk ge ziet, meneer de paster, zei Lapken, 'k drage kik mijn kruis! EEN JAAR GELEDEN zongen de, Ame- rikaansche gazetten den lof van Nota Le- barff, een Duitsche mamzei, die ginder als 't schoonste meisje was gekroond. Nu is die mamzei in een ongeluk 't sjopken van heur neuze kwijtgeraakt... en nu is ze te leelijk geworden om te helpen don deren. 'k Hem compassie met dat schaap. Maar meisjeslief de zedeles Die moet ge niet vergeten Om schoon te zijn wordt vaak veel geld En ook veel tijd versmeten Maar met een ziekte of ongeluk Is schoonheid naar de vaantjes En niemand die U helpen kan Al schreit g'ook bitt're traantjes SBBBBCSaaBBSBSBBSBiSBiaSiiSÜKBaBB 26 FEBRUARI 1933. Num. 9. Bladz. 6. hoe was de doode dan aan de uniform ge komen? Waar hield de gevangene zich schuil? En wat was er met Cassier ge hemd? Maar door over deze vragen te blijven denken, kwam ik niet verder. Ik deed be ter Mademoiselle te gaan opsporen en te probeeren haar in vrijheid te stellen. Dit was voor het oogenblik mijn plicht. En het werk moest met spoed worden aan gepakt, want het begon in de gangen al donker te worden en een blik op het hoo- ge venster overtuigde mij dat de zon laag m het westen stond. Het bewaken van den dwerg hinderde mij erg bij mijn naspo ringen. ïvj had mij verteld waar het meisje was en ik zou haar wel alleen vin den. Als hij een leugen had verteld, zou ik terugkomen en met geweld de waar heid uit hem slaan. Ik duwde hem hard handig tegen den grond en raapte den eikenhouten afsluitbak op. Gospele, je moet hier blijven wach ten zie ik. tot ik je weer nocdlg heb. Zelfs al zou ik niet terug komen, dan loop je toch niet veel kans van honger om te komen voor je vrienden komen kijken. Als ik ondervind, dat je gelogen hebt, zal het er slecht voor Je uitzien. Hij bleef op den vloer zitten en scheen niet van plan overeind te komen, maar zijn oogen volgden al mijn bewegingen. U sluit mij dus hier op, Monsieur, en gaat intussohen de dame opzoeken? «Ja, je hebt mij toch verteld waar zij is opgesloten, en als,ik haar vind, dan ben Je zeker van Je leven, maar zoo niet, dan...» en ik zweeg veelbeteekenend. Twee uur geleden was zij daarviel hij haastig ln. maar of zij er nog ls kan ik natuurlijk niet weten. De chevalier was toch ook hier, Monsieur, en nu is hij toch ook verdwenen. Ik kan alleen maar zeg gen wat ik weet. Maar misschien is hij zijn zuster op het spoor gekomen en heeft haar bevrijd. «Daar zal ik wel spoedig achterkomen, Maar schoonheid van de ziel, die Ia Ontelbaar meer te prijzen... De dwazen lachen met dit woord- Begrijpen doen 't de wijzen. EEN ADVOKAAT W,eet voor alles raad Dat kunt ge worden gewaar Aan de tipjes van uw haar... cf aan t gewicht van uwen portemonee als ge met die menschen reeds te doen hebt gehad. Maar te Zurich, in Zwitserland, ls er een advokaat van door getrokken, die voor meer dan vijf miljoen in 't krot zat... maar 't ergste van al is, dat hij met de centen van zijn klanten er van door ls. Ja, Ja 't is niet moeilijk veel ambras te maken met de centen van 'n ander. En zoo zijn er vele! EN DIT IS OOK voor den tribunaal gebeurd. Daar was te Brussel ne keer een proces ln gang voor 't Assisenhof, 't Was een proces dat ver van properkens was en daar kwamen veel groote madamekens naar luisteren. Op een zeker moment stond de presi dent recht en hij zegde: Daar zullen nu zeker zaken besprO' ken worden, die deftige menschen niet moeten hooren. Daarom verzoek ik de deftige vrouwen, de zaal te verlaten. Geen enkele dame verroerde: zie bleven zitten. Toen stond de president even later weêr recht en zei: N*i dat de deftige vrouwen weg zijn gegaan, geef ik aan de gendarmen order de ander vrouwen buiten te zetten. Die madammekens hadden toen geen poeder meer noodig om hun kaken... (tot achter hun ooren), rood te maken! MEISKEN, zei Simpels tegen de ser- veuze in een staminee te Brussel, ik heb een frank laten vallen onder de tafel... Als ge hem vindt, geef hem mij dan mor gen weêr... en als ge hem niet vindt... moogt ge hem houden. EN NU VAN WAT ANDERS GEKLAPT Om 't rap gedaan te maken Want mijnen asem die verslapt En w'hebben nog meer dan één nootje te [kraken. Nant van Salster had ln '30, bij pach- :er Maysert nen portemonee helpen pik- icfen... en nog andere dingen. Maar Nant werd zelf gepikt, en zit in 't gevang. Nu heeft de jongen, die van treffelijke familie Is, berouw over zijn slecht gedrag, en hij heeft een hartroerenden brief geschreven naar vader Maysert om hem vergiffenis te vragen en hij heeft hem beloofd, later, als hij uit het gevang komt, zijn best te doen om alles tot 't eerste centiemken weêrom te geven. In zijn brief zet hij: *k Beken het tot mijn spijt En 'k wil het U vertellen Ik ben, helaas, verleid Door slechte gezellen! Hoeveel ziin er wel niet in dat geval. EN DAARMEE gaan we 't voor van daag nog ne keer afstappen, want 'k moet met Marenta eens naar de stad gaan want ge moet weten dat pee, dat ben ik, weêrom 'n 'jaarken ouder geworden is en Marenta heeft hem ne sjieken kado be loofd. 'n kalofcte voor zijne" kletskop tegen de l-.oude-.te bevrijden»! En als er soms 'n Lezer of 'n allerdier baarst Lezeresken is die aan 't Manneken oer forse ook iets zou willen geven, die kunnen dan beginnen met een kasken sigaren te sturen. Maar 't moeten goeie zijn. Want 'k zeg 't zonder verdriet Sigaren h la keske schiet Die rook ik niet En 'k er nog liever m'n ziel bij liet. Ik zal ze dan opsmooren op uw gezond heid! zulle, lieve dondèrbeestjes! Manneken, zegt Marenta, niet zoo familjair... En ik antwoord: Och, Marenta toch, wees niet jaloersch 't Is maar uit zwanzerij Ge weet toch wel, dat t Manneken Houdt van een lachpartij. En nu, opgeruimd en blij Ik zoowel als gij Gaan w'op stap om, 't is t'hopen - Een schoon kadoken mij te koopen. En nu alras het schrijven stilgelegd 'k- Geloove da'k genoeg al heb gezegd 'k Geef een handdruk aan U allén En laat 't gordijntje nu maar vallen. 't Manneken uit de Maan. BBBBBBBBBBBBBBQaSBBaBBiaaBiSBB Bijzondere schoone keus van schoone nieuwe behangpapieren (meubelpapier) in alle prijzen, buiten alle concurrentie bij SANSEN-VANNESTE Gasthuisstraat, 15, Poperinge. siBissiissaamsKHSiSESEsaaESiSMn Gebruikt Chicorei YVYPELIER-TAFFIN 't is de beste. WIELRIJDEN Evenals vorige jaren zullen wij al gauw weder in den volien strijd der koer sen staan. Vele renners overwegen niet genoeg welk een gevaarlijken stiel zij uit oefenen. Daar Let aa ai renners steeds vermeerdert, zuil de koersen altijd ge vaarlijker worden, daarom renners laat U vezekeren tegen ongevailen in koers en op oefening. Het grootste d der renners denkt dat hun geen ongelukken kunnen overkomen en veronachtzamen rich. te laten verzekeren, tot wanneer er een dag komt dat het te laat is... en men zich het bitter beklaagt niet verzekerd geweest te zijn, daar al de onkosten en schade, die anders op de verzekering vallen, door den renner zelf of zijne oud.rs moeten gedra gen worden. Men moet enkele dramas van ellende bijgewooi d hebben, g~u;k er bijna ieder koersseizoen voorvallen en dan zou den de renners er wel anders over denken en hun eerste geld voor een verzekering gebruiken in plaats van him geld te be steden aan al die onnoodige luxe-a"1 ikelen. Meest al onze renners ijn geen rijke «aHBSEHeïï!MÏ0SIESi8iHEaHEaHïSaHiSB menschen, zulks Is geen oneer, maar een reden te meer om zich te doen verzekeren Iedereen heeft gehoord of gelezen welk een vreeselijk ongeval Fried Devocht over kwam; was hij niet verzekerd geweest, welk een verschrikkelijke som geld zou het hem gekost hebben van 1 Jaar lang onder den dokters handen geweest te zijn, maar nu kost het hem niets daar de verzekering alles betaalt. Renners, denkt niet altijd op uwe o-erwinningen die ge zult beha len, maar denkt eens wat gij kunt tegen komen en dan komt de groote vraag: Als ik een ongeval heb, zal ik het kunnen be talen? Daarom renners, laat u verzeke ren en dan als ge een ongeval tegenkomt is het de verzekeringsm atschappij die betaalt. Dikwijls hadden wij het nieuws ln de eene en de andere gazet gelezen, dat Paul Matton weer ging koersen, maar al les was nog maar voorspelling; Paul had zelf nog geen besluit genomen, maar nu we een onderhoud gehad hebben met een goede vriend van Paul, mogen wij kenbaar maken, dat hij de oefening aangepakt heeft. Er zijn heel .eel sportmannen die dat met vreugde zullen vernemen, want in Paul Matton, die altijd een goede ren ner geweest is, zien wij een flinke aan winst voor ons West-Vla.\ ische renners- korps. Daar Paul Matton nog altijd over zijn volle krachten beschikt van ten tijde dat hij de ronde van Belgie won, hoopt hij in de klassieke koersen goed figuur te slaan. Hij oefent zich ernstig met zijn streekgenoot Defoord, die hier ln onze streek goed bekend is. Alle sportmannen weten welk een indruk dien Defoord hier in de streek gemaakt heeft met zijn mach tig treinlóopen en zijn rappen eindsprint. Dat onze mannen uit de streek zich goed voorbereiden, want dikwijls zullen zij met hem af te rekenen hebben. De velodrom van Meenen zal zijne poorten openen den tweeden Paaschdag, met Juniorskoersen; ze zijn reeds in on derhandeling met zeker renners. Het Cyelo-crosskampioenschap van Belgie, heeft plaats op 5 Maart te Vier-Armen. Onze crack Sylveer Maes neemt er geen deel aan, doordat den sport bestuurder van Alcyon hem eenige rust opgelegd heeft, om ten volle over zijne krachten te beschikken in Parijs-Nizza, waarin hij als favoriet vertrekt. Overal en bij ieder renner hoort men over niet anders spreken, dan- over de oefening. Ieder renner neemt het zich als een plicht reeds op oefening te gaan, nie mand kan hun weerhouden, want 's mor gens bij klaar weder trekken zij de baan op en rijden en zwoegen om vlug In forme te zijn. Waarom, jonge renners, wilt gij zoo vroeg in forme zijn? In 't begin van het seizoen is er maar hier of daar een enkele koers; in dien koers zult gij moeten dubbel werken om een klein prijs je te kunnen winnen. Ware het niet be ter voor onze jonge beginnelingen van de oefening niet vroegtijdig aan te pak ken en de eerste koersen mee te loopen als oefening, dan zult ge tegen het mid den seizoen in tip-top forme zijn. Er zijn dan koersen bij de vleet en dan kunt gij geld verdienen, maar als ge vroegtij dig in forme zijt, kunt ge niet meer mee in koers halfweg 't seizoen. Zulke bewij zen kunnen wij genoeg aanhalen. Jonge renners, als ge op oefening gaat ln 't be gin, doet het als wandeling en niet als koers, ge zult het zelf ondervinden met het heele koersseizoen uw man te kunnen staan. In Geluveld heeft den beroepsrenner Mieltje Deeroix een prachtig café geopend. Alle sportmannen kennen dien moedigen renner, die verleden jaar de Ronde van Italië met Demuysere betwist heeft en die drie schoone baankoersen won. We wenschen Mieltje veel verkoop in zijn nieuwe café, want alle sportmannen zul len er hem graag gaan vinden. Met Maart begint het nieuw koers seizoen. Vele gemeenten geven dan reeds hun «Eerste Groote Prijs», wij hopen dan ook, dat er eenigen van onze st-reek- genooten*zullen zijn, die dan hun optre den zullen doen, want op den 12 Maart is er een koers voor beginnelingen te Tielt van 1000 fr. prijken. fKewel renners, laat eens zien dat ge mee kunt. DOLIE. RANGSCHIKKING 1. R. S. Waregem 23 12 2. S. V. Kortrijk 22 11 3. R. C. Bissegem 21 11 4. F. C. Torhout 20 10 5. G. S. Middelkerke 22 10 6. E. G. Gistel 22 8 7. 8. V. Nleuwpoort 21 7 8. V. V. Sint Baafs 20 9 9. Kuurne Sport 22 8 10. 8. V. Veurne 21 10 11. W. S. Lauwe 22 8 12. M. E. Wakken 20 6 13. F. C. Poperinge 20 5 14. S. V. Zwevegem 22 4 III* Afdeeling, Reeks B. Sdnt ElooiExc. Kortrijk WervikS. K. WevUgem 2 57 39 32 5 37 25 28 7 59 36 25 6 59 33 24 9 52 48 23 8 42 41 22 7 46 46 21 2 10 43 41 20 4 10 52 50 20 0 11 43 52 20 3 11 35 40 19 4 10 33 62 16 4 11 38 55 14 6 12 42 71 14 PHONOS en PLATEN Voor ieder muziekliefhebber bet r bekend Couesnon »-lnstvv ;rnt liteit instrument Van Cauwsriert 'op en v:;i. ck het kwa. enz. 3—1 uitg. Uitslagen van strateféoersen: Te Zwevezele-HiUe: 1. Dulardin; 2. Feys; 3. Dufond; 4. Desmet; 5. Bouckaert; 6. Dumont; 7. Morent. Te Oostendie: 1. R. Maes; 2. K. Schal- lier; 3. J. Schallier; 4. Van Ronselé; 5. Lust; 6. A, Dumont; 7. Demaere. Te Wervik (Sportif): 1. Gheeraert; 2. Horedt; 3. Carrein; 4. Ghésquière; 5. Tail- lieu; 6. V. Slembrouck; 7. Deferier. Te Wervik (Vlug en Vrij): 1. Vandaele; 2. Vandevijvere; 3. Dèman; 4. Cousez; 5. Parmiecoucke; 6. Dumont; 7. Duthoit. «0)>r1 VOETBAL UITSLAGEN II" Afdeeling Bevordering. C. S. leper—F. C. Heist 1—1 Dar. Biankenberge—F. C. Roeselare 100 A. A. MoeskrcenWevelgem 04 F. C. Tielte-Sjade Moeskroen uitg. S. C. Meenen - R. De iPanne 41 S. K. Heule—S. K. Zwevegem 3—1 RANGSCHIKKING Je zei de toren bij de trap aan het eind van deze gang? Is dat de plaats? Hij was te zeer ontdaan door de bedrei ging, die hij in mijn oogen las, om een antwoord te kunnen geven, maar uit zijn ontstelden blik meende ik te mogen op maken, dat hij de waarheid had gespro ken. Ik ging naar dèii drempel, met den sluitboom in mijn hand, en deed de deur achter mij dicht. De boom paste volko men in de ruwe Ijzeren haken. Ofschoon lk een oogenblik aandachtig bleef luiste ren, hoorde ik niets nóch van binnen, nóch van buiten. De ontzaglijke ruimte scheen even verlaten ais zij al eeuwen was geweest. Indien er zich ooit iets ln deze onheilspellende gangen en zalen be woog, dan moesten het de geesten zijn van hen, die vroeger het kasteel hadden bewoond. Maar ik wist beter; wat ik in werkelijkheid had te vreezen, waren schurken, menschen zonder het minste gevoel. Als zij mij nu ontdekten, wachtte mij de dood, doch het lot van CamUle d'En ville zou nog erger zijn dan de dood. En de tijd spoedde voort; het was heel goed mogelijk dat op het oogenblik de wacht beneden zich afvroeg waarom Deslins niet kwam opdagen. Er bestond niet veel kans dat de mannen zich ln het donker ln de spookachtige gangen durfden wagen, en als zij al Iemand ter onderzoek zouden uitzenden, zcu dit alleen toch gebeuren zoolang er nog een glimpje licht was. De bijgeloovlgheid werkte mijn plannen voor zeker ln de hand. Een half uurtje later zouden wij ons veilig ln de spookachtige gangen kunnen wagen, doch zóó lang kon ik niet wachten, ik moest de dame op het spoor zien te komen zoolang er, al was het dan ook maar een zwak lichtstraaltje, om den weg te vinden. Op het eind van de gang begon de trap. De treden waren nauwelijks twee voet breed; zij gaven' den indruk als waren zij zoo uit den muur gehouwen. Geen en- 1. F. C. Heist 2. D. Biankenberge 3. F. C. Iz -gem 4. C. S. leper 5. Stade Moeskroen 19 10 6. S. C. Meenen 20 8 7. F. C. Roeselare 20 8. S. K. Heule 21 9. A. A. Moeskroen 21 10. S. K. Zwevegem" 21 11. Wevelgem Sport 20 12. F. C. Tielt 19 13. De Panne 20 II" Afdeeling Provinciaal, S. V. ZwevegemF. C. Poperinge E. G. GistelKuurn-e Sport Sint BaafsM. E. Wakken F. C. TorhoutG. Middelkerke R. Waregem—R. Bissegem 3. V. Veurne—S. V. Kortrijk W. LauweNieuwpoort Sp. 21 15 20 14 20 11 20 11 2 71 31 34 2 96 28 32 65 37 26 5 46 35 26 4 61 24 25 6 50 38 22 9 49 55 20 9 39 52 19 3 10 44 59 19 3 12 44 76 15 4 12 28 53 12 2 13 27 72 10 2 17 29 88 4 2- 4r-l 7—0 2—2 42 6—1 5—2 Zwevegem heeft ons dus Zondag 1.1. een puntje moeten afstaan, wat ons op zelfde getal blijft houden n.et hen, maar met min gespeelde matchen. Van de match zelf vah niet heel veel te vertellen. Onze mannen wisten dat de inzet van uiterst groot belang was en de mannen van Zwevegem waren er insge lijks van overtuigd, zoodat van weerskan ten met moed en hardnekkigheid gevoet bald werd. Aan den half-time stonden wij achter met 20, weinig aanmoedigend dus. Vol gens de meening van enkelen werd de eerste goal van Zwevegem met de handen binnen'geworpen. Maar de Kelkoppen wis ten zich goed te herpakken en welhaast was het 21 en op de laatste oogenblikken wisten zij het te brengen op 22. De backs van Zwevegem hadden heel de match een hard spel uitgehaald en met meer kans hadden onze mannen ze kerlijk de inzet totaal medegebracht. Alles is dus nog niet verloren. Heel den kelijk zal er maar een club afdalen. Ge zien wij min matchen gespeed hebben dan Zwevegem ls onze kan? dus grooter. Aan onze mannen nu te volharden en geest driftig telkens den strijd aan te vangen en den moed er in houden tot op het laatste oogenblik. De match van Zondag 1.1. heeft nog eens bewezen dat tot op de laatste minuut moet gewroet t -rden. Ik kan enkel met onze spelers hopen dat ons publiek nu ook eens op het laatste zijne taak zal inzien en hen luidruchtig en geestdriftig, maar niet smadend voor eender welke partij, zal aanwakkeren. Heden afreis naar Sint Baafs-Vijve, om een uitgestelden match te spelen. Allo! mannen, de beste shoes uithalen, spelen met geestdrift en U de twee pun ten toeëigenen. INVALLER. SUPPORTERS-CLUB Heden Zondag reis naar Sint Baafs- Vijve. Inschrijving vanaf 11 uur. Ver trek om 12 uur. Prijzen: leden, 5 fr.; niet-Ieden, 10 fr. Talrijk zijn de supporters die de reis zullen ondernemen om —men met onze spelers de overwinning te bevechten. 's Avonds zal er na een zegepraal niet weinig plezier gemaakt worden. Het is immers herbergkermis ln «De(n) Trans vaal en niet één sportliefhebber zal na laten onze kapitein zijn genegenheid te betoonen. HET BESTUUR. Door het inrichten van een speriaal atelier op dit gebied, heeft het huis op korten tijd een besie naam rworven voor het in 't nieuw zetten en Telefoon 261. herstellen van alle hout- en koperinstrumenten. MUZIEKHUIS JOS. COUTTENIER, Gasthu!ss*rn~\ 59. ÏWrin als de 2" helft twintig minuten oud is, gebeurt er een geharrewar vóór Cerele's heiligdom en Wit-Groen maakt er van gebruik om de scoor te openen. Cercle, ver van ontmoedigd, spant alle zeilen open om gelijk te stellen. Heist ls ingedrukt en begint ruw te spelen. Op een zeker oogenblik muist Michel er van onder maar gechargeerd juist buiten het straf schopgebied. Ververeken neemt den schot op-en weet op prachtige wijze den scoor op 11 te brengen. De supporters Jube len en moedigen ferm hunne lievelingen aan. Heist gevoelt het gevaar; hunne ver dediging heeft de voeten vol en speelt hard, zelfs brutaal. Zoo komt Ollevier naar 't goal geloopen en op het oogenblik dat hij zal schotten, wordt hij omver geduwd in het gevaarlijk gebied. De penalty wordt door Ververeken geschot maar de keeper •N DAG IS NIETS! Zeven maal niets, of 'n week, is nog niets En 52 maal niets, een jaar, is ook niets) kan redden. Rood-Wit blijft aandringen, En go maal niets, dat Is uw leven. FEBRUARI - SCHRIKKELM. 26 Z Quinquagesima. II. Adeltrudis. Evangelie: Jezus voorzegt zijn lij, den en dood. 27 M H. Alexander. 28 D H. Romanus. MAART - LENTEMAAND 1 W Aschdag. H. Albinus. 2D Z. Karei d. Goede, graaf v. Vlaani 3 V H. Cunegundis. 4Z H. Casimir van Polen. ■■aBBBBHBaflaBSBMaBaMmiHf kei glimpje licht drong er door; de trap was even steil als. .e,en ladder, maar ik begon met moed aan de bestijging. Tot zoover was alles wat de dwerg had ver teld, waar, zoodat mijn vertrouwen ln hem langzamerhand grooter werd. Men kon moeilijk een beter schuilplaats beden ken. Mijn zwaard hinderde mij bij het loo pen; daarom legde ik het onder aan den trap neer en beklom deze op handen en voeten zonder eenig gedruisch te maken In de zwarte duisternis was ik verplicht al tastend verder te gaan en alleen door dat mijn eene tastende hand tegen een eikenhout luik botste, dat den voortgang versperde, kon ik bemerken dat ik aan het einde der trap was gekomen. Een paar minuten verliepen voordat ik deze ver sperring grondig had onderzocht, maar na eenig tasten kwam ik er achter dat het door twee zware dwarshouten, die in spleten van de rotsen pasten, op zijn plaats werd gehouden. Mijn oor leunde tegen het luik aan, maar an boven drong geen enkel geluid door. Vastbesloten het geheim van de plaats te leeren kennen, schoof ik de houten terug. Het luik week terug zonder leven te maken en nu was ik in staat in de opening te kijken; maar veel wijzer werd ik niet, want al was het er een weinig lichter dan beneden, het was er toch niet licht genoeg om een en ander duidelijk op te nemen. Ik waagde een stapje verder en stak mijn hoofd door de nauwe opening. Op hetzelfde oogenblik riep een stem: Ga terug of ik gooi met den stoel... ga! Mijn hart klopte geweldig. Het was Ma demoiselle! en wel alleen, gereed om zich te verdedigen. Instinctmatig hield ik mijn hand ter bescherming omhoog, .want ik wist dat zij meende wat zij zei. Gooi niet, Mademoiselleriep ik haastig uit, het ls een vriend. «Een vriend? Welken vriend heb ik C. S. IEPER De voetbaldag werd ingezet met de ont moeting lusschen de III" divisie-spelers van C. S. leper en Stade Kortrijk. Deze match had voor Rood-Wit een groote waarde. Immers, indien zij dezen wedstrijd wonnen, waren zij kampioen hunner reeks. Gelukkig kwamen de be> zoekers maar met 8 mannen in 't gelid en zoo konden onze jongens eene mooie 7f zege verwerken. Specialere, van harte wensch ik u pro> fleiat voor den schoonen titel dien gij komt te veroveren. Het bezoek der leiders van onze reeks had de groote menigte naar het plein ge lokt, want iedereen wilde zich rekening geven of onze Rood-Witte hetzelfde suk- ses zouden kennen als de twee voorgaande matchen. Ook wist iedereen dat een zeer moeilijke taak onze spelers te wachten stond en de opgezweepte kopploeg alles in het werk zou stellen om de puntjes in de wacht te slepen. Heist had ook een groote schaar suppor ters medegebracht en als om 2 uur, scheidsrechter Ghyoot, beide ploegen in lijn stelt, is het vollen bak. Niettegen staande de sneeuwlagen van vorige dagen, ligt het plein in goeden staat. Alleen vóór het doel ligt er wat modder. Michel wint den opgooi en Wit-Groen zet de bal aan t rollen. De eerste aanval komt dan ook langs Heist, maar de onzen blijven niet ten achter en gaan er ook duchtig op los Michel voelt zich in form en levert schoon werk; zijne overzetten naar de hoekspelers worden door deze laatste goed ingezonden, maar de achterhoede laat zich nie. ver schalken. Heist trekt er ook van onder en keeper Marconneau kan zijne talenten doen gelden. Beide ploegen, goed opge zweept door de supporters, leveren schoon spel. Onze Roodjes zwoegen om ter meest maar de bezoekers gevoelen het gevaar en gedurende eenige oogeniblikken voeren zij het hooge woord, maar voor niet lang want onze halfs, die goed op dreef zijn, stuwen gedurig de Rood-Witte voorspelers vooruit. Deze laatste spelen zeer goed, maar ongelukkiglijk is Moeder Fortuna niet met ons. Zoo komt een prachtschot van Van Sevenant op de paal terecht, terwijl een vrijwillige hands van Heist, in het gevaarlijk gebied, ongestraft blijft. De supporters laten dan ook, en met recht, hunne mistevredenttieid hooren. Alhoewel er van weerskanten gezwoegd wordt om te netten, breekt de rust aan met blanke scoor, hetgene het geleverde spel niet weergeeft. Na de rust trekt Cercle dadelijk ten aanval maar de backs van Heist zenden alles weer. Rocd-Wit blijft, aandringen en wil kost wat kost de scoor openen. Wit-Groen is in zijn kamp gedrukt en speelt dan ook met drie backs. De onze geven den moed niet op en schieten naar het doel dat het een plezier is. Heist in tegendeel, werkt met ontsnappingen en am-mumssssmaMammsismmmiii hier dan? De man, die U gisteravond van dienst is geweest... Arthur Shea», gaf ik ten antwoord. Ik hoorde haar snel, ongetwijfeld van verlichting, adem halen en den eerst op geheven stoei weer op den grond neerzet ten. «Van de Iersche Brigade! Kan zooiets mogelijk zijn? O, Mon Dieu, ik ben zoo blij, Monsieur, ik ben toch zóó gelukkig! Geef mij de hand. Geholpen door den warmen druk vah haar vingers, stond ik in een oogenblik naast haar, maar ik kon haar gestalte zelfs toen slechts heel vaag onderscheiden. Als er al vensters in den toren waren, dan waren zij zóó overgroeid met wijnranken dat zij niet in het minst eenig licht door lieten. Zijt gij alleen? vroeg ik, hoofdzake lijk met het doel om mijn zelfoehcer- sching terug te krijgen. «Ja, Monsieur, op het oogenblik ten minste. Ik kon heel duidelijk het beven van haar stem hooren en ik voelde dat zij mijn hand vaster greep. Maar hij was hier een uurtje geleden. Ik... ik dacht dat hij terug kwam... hij... hij zwoer dat hij weer zou komen als ik de verschrikkingen van de duisternis had leeren kennen. Ik was ontzettend bang maar niet van de duisternis. Wat bedoelt gij dan? Weet gij het dan nieti, Monsieur? Weet gij dan niet wie hier verblijf houdt, wie het hoofd van deze bandieten is? U bedoelt den schurk La Parte? Zoo wordt hij genoemd, Ja, Monsieur. Maar hebt gij ooit iemand gesproken die meer van den man af wist dan den naam, waaronder hij doorgaat? In Parijs hoorde ik den naam vaak genoeg noemen en wij stelden ons hem altijd voor als een dui- velschen boer, of het een of andere woes te monster. De naam weid alleen maai' terwijl Heist met groote overzetten som tijds onze achterhoede komt bezoeken. Ververcken, die een goede match speelde, wordt gekwetst en verlaat het veld. Als hij terug komt moet hij van plaats ver anderen met Bourdeau. Het einde nadert met groote schreden en alhoewel Rood-Wit de meester blijft, zullen zij zich moeten tevreden stellen met de 11 scoor. Jongens, proficiat! Gij hebt allen een goeden match gespeeld, en als er uitblin kers zijn, dan zou ik Michel en Bourdeau noemen. Uwen uitslag is prachtig, en wa re het niet dat de onkans met u was, dan had het zekerlijk een overwinning ge weest voor Rood-Wit. Heden Zondag is het rustdag voor iedereen. HORTOS. Voetbalclub «Eendracht», Watou Nu 't officieel seizoen voor ons elftal afgeloopen is en onze spelers en suppor ters verder naar matchen vragen heeft het bestuur onderhandelingen met buur- afdeelingen aangeknoopt. Verschillende vriendenmatchen liggen dus in 't verschiet o. a. met het studentenelftal van Rijsel, F. C. Hondschote, F. C. Godewaersvelde, mogelijks (later) met F. C. Poperinge, enz... Er zal dus nog gelegenheid genoeg zijn om de liefhebberij te voldoen. Toe komende week geven we de Juiste datums. NOLLE. S. K. GELUWE. (VERSLAG VAN VERLEDEN WEEK) S. K. GeluweWervik Sport 1—0 Te 2.30 uur laat de scheidsrechter den toss verspelen, ditmaal door onzen kapi- Zorg er voor dat uw leven goed lx. steed weze, 't is immers zoo kort. VOOR DE KEUKEN. BITTERKOEKJES MET CHOCOLADE. 250 Gr. amandels pellen, heel fijn liak- ken met 40 gr. suiker en er 4 talbletten chocolade bij doen. Die tabletten werden vooraf malsch gemaakt in de ovenope ning. Er eiwit bij doen, goed geslepen, zoodat ze malkaar niet raken. Bestrooien die zich niet uitspreidt. Met de lepel bol- len maken van 2 cm., op een stuk papier zoodat ze mlakaar niet raken. Bestrooien met suiker en in een. zacht-warmen oven bakken. GEVAARLIJK Een Engelsche maatschappij van auto- bussen meende goed te doen met een groote spiegel te plaatsen boven den in- gang van iedere busopdat de reizi gers bij het opstappen zouden kunnen zien of er nog menschen achter hen kwa men. Maar vanaf dien stond stelde men vast dat het getal ongelukken zich ver menigvuldigde, vooral bij de vrouwen. Na een streng onderzoek ontdekte men de reden: Alle vrouwen, wijl zij instapten, hadden de oogen zoo aandachtig op den spiegel gevestigd om zich te bewonderen, dat velen daardoor de treden misten en vielen! Men heeft aanstonds de ge vaarlijke spiegels van al de wagens ver wijderd. SCHOON GEDACHT. Een inwoonster van Italië wilde den tem gewonnen. Wervik trapt af tegen zon, «■r» iroif o tmoo-v o®en banket, waarop zij al de ouder- en valt onmiddellijk aan, maar onze ach- ef_ ^ooct. terhoede waakt en vernlaat^t hnt snpl in 1 h uit hare stad on de naaste om» ternoeae waant en verplaatst net spel in streken had mtgenoodigd, om het even tot welken stand zij behoorden en hoe het midden. Nu komt S. K. Geluwe in vol len zwier en bestormt geweldig het Wer- viksche doel, doch heeft geen geluk in /v" het schieten. Het spel is vlug, vinnig en 1 oud ze waren mits zij niet jonger waren „i 49 Eerbiedwaardige grijzaards van 80 aantrekkelijk om volden. Er komen langs lonr warpn on^ekomen Do iaren hAirt» wirfon MMrnormw. «„maller, Mi 101 laar wal en opgeKomen. ue jaren beide zijden gevaarlijke aanvallen, bij welke gelegenheid onze midden-half Van- massenhove overzendt aan rechts-buiten Viaene, die overmaakt aan Vandewyncke- le, deze trekt den back van Wervik op zich en centert aan Lecleir, die, met een onhoudbaar schot weet te doelen. Een vijftal minuten later zijn ons mannen op nieuw voor het heiligdom van Wervik. Desloover zendt gepast in, en na een schermutseling voor het doel, wordt de bal Jammerlijk nevens gezonden. Een weinig later schiet Vandewynckele op Poperinge, Werviks doel, do keeper vangt op, maar streek, draait zich met den bal in het doel. Ieder een dacht dat het goal was, ook de scheids rechter kende goal toe. De Werviksche spelers protesteeren, de scheidsrechter gaat tot bij den doelwachter en keurt na dien den goal af. Wervik valt daarna weer verwoed aan, doch onzen keeper ls in prachtform en redt alles. S. K. Geluwe ontsnapt opnieuw en, door bet brutaal van al de dischgenooten droegen het cijfer 4124. samengeteld PATROONFEEST IN MAART. 7 MAART: H. Thomas van Aquino, be schermheilige en patroon van al de ka tholieke scholen. 8 MAART: H. Joannes de Deo, patroon der zieken en verpleegers. 14 MAART: O. L. Vr. van St Jan l« beschermster van stad en 19 MAART: H. Jozef, patroon van t Vaderland, patroon der timmerlieden, schaliedekkers, enz. 3 MAART. Te 11 uur voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en spel van een Wervikschen back die eene j Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, leve- vrijwillige fout begaat, zendt Lecleir ne- If'11 vasi steenkorrels voor de regie der vens. De scheidsrechter laat begaan. Na Rijkswegen in de prov. WEST-VLAAN- van beide zijden nog eenige aanvallen, DEREN. Lastkoh. zonder nummer. (Ne- komt de rust met 10. Na de rust ls S. K. Geluwe dadelijk ten aanval, waarbij hoekschop komt, hetwelk niets oplevert. Wervik bemerkt het gevaar en speelt zeer brutaal. Het schoon spel van de eerste helft is totaal verdwenen en wij zien niets anders meer als vuil en brutaal spel van wege het Werviksche elftal. Af en toe ontsnappen de onzen nog, derlandsehe tekst.) 3 MAART. Te 11 uur, voor den Heer Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en Wegen,: 12, Vrijdagmarkt, Brugge, leve ren van Z6i ton bitumenemuïsie voor de regie der Rijkswegen in de prov. WEST- VLAA.NDERLN. Lastkoh. zonder nummer. (NederlandSche tekst.) 10 MAART. Te 11 u., voor den Heef maar worden telkens op harde wijze om- Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en vergeworpen. Een 20 tal minuten, voor j Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, leve- het einde fluit den scheidsrechter: bal uit.ren van smeermiddelen voor de regie der Daarop gaat een speler van Wervik den.provincie WESTijVLAANDEREN. Last- scheidsrechter te lijve, neemt hem bij de.koh. zonder nummer. (Nederl. tekst.) keel en brengt hem een ctamp toe. Ten- j 10 MAART. Te 11 u., voor den Heer gevolge van die feiten rrden, na de i Claeys, hoofding.-best. van Bruggen en schermutseling, twee spelers van Wervik j Wegen, 12, Vrijdagmarkt, Brugge, leve naar de kleedkamer gezonden. Het spelren van motorbrandstoffen voor de regie verloopt verder in een rugby-match van 1 der prov. WEST-VLAANDEREN. Last- wege Wervik Sport. Het is te zien dat de^oh. zonder nummer. (Nederl. tekst.) aE 17® Hl Met de Obligatien der Verwoeste Ge- spelers van S. K. niet reer durven door- spelen. Viaene en Desloover geraken ge kwetst. Nu is er geen sprake meer van voetbalspel van wege de Werviksche spe lers, het is niets anders meer als een ruw en wild gestamp. Zoo geraken wij aan het eesten, Nieuwe Leenmg 1932, Gemeente einde met een welverdiende overwinning (Gewaarborgd door den Staat.) van S. K. Geluwe, waarvan al de spelers j Stort ons dan maandelijks een geringe een goede match hebben gespeeld en, zoo als wij het voorspeld hadden, hebben zij, door hun geestdriftig spel de twee puntjes medegebracht. Ware de politie niet ter 'laats gekomen, zeker zou de scheidsrechter slechte oogen blikken beleefd hebben van wege het on sportief publiek en de thuisspelers. De match Bissegem-Geluwe die verle den Zondag voormiddag te Geluwe moest doorgaan werd uitgesteld wegens ijs en sneeuw op het terrein. ESKA. ICS&SaSESlBBEllBaBBffiaBfciKUHëlB som vanaf 10 FRANK. Na de tweede storting neemt ge deel aan al de trekkingen. Is uw nummer bij de winnende, dan ehoort het gansche lot U toe. Iemand moet de gelukkige winnaar zijn. Waarom gij niet? Gratis levensverzekering van 10.000 fr. Laat U onmiddellijk inschrijven bij: JOSEPH BRABANT, 19, Tuinstraat, Ilarclbekc. Ernstige, eerlijke en vlijtige Agenten gevraagd. fluisterend genoemd, men sprak over hem I ik hem bood; het was volkomen nutte- als over een wezen, dat niets menschelijks had. Wij hadden er geen begrip van wie hij in werkelijkheid was. Heeft U in het kamp ooit iemand gesproken, die hem ge zien had? Neen, Mademoiselle. Men vertelt van hem dat hij niet zelf. deel neemt aan de verschrikkingen, die in zijn naam 'orden loos of ik mij al verzette, zijn mannen stonden altijd klaar om zijn bevelen uit te voeren, zelfs moord. Deze ipan is., een monster, een echte duivel de bescha ving is slechts uiterlijke schijn en zijn glimlaoh is niets anders dan verraad. Ik twijfel er geen oogenblik aan zeide ik. Ik was op zoo iets al voorbe- bedreven, dat hij alleen de plannen ont- reid, want ik heb beneden zijn trouwen werpt en dat zelfs zijn eigen luitenants hulp, den monsterachtigen dwerg Gos- h-em nooit anders zien dan met een mas ker voor. Dit is dan ook de reden waaróm het zoo hopeloos is deze bende schurken te vangen... niemand kent den leider. En wou U nu zeggen dat U den man met eigen oogen heeft gezien en dat U hem herkende? Zij haalde zwaar adem en hield mijn hand stevig in de hare vast. De woorden wilden niet dan met moeite van haar lippen komen. Ja, Monsieurfluisterde zij, als vrees de zij zelfs de schaduwen, hij Is hier en heeft zonder masker voor met mij gespro ken; hij heeft mij zelfs bedreigd. Eerst kwam hij vermomd bij mij in den waan dat ik hem niet zou kennen, maar bij het eerste woord, dat hij sprak, herkende ik hem. Ik lachte om zijn bedreigingen en toen hij daarna de hand op mij legde, rukte ik het masker van zijn gezicht bij mijn pogingen om van hem af te komen. Mon Dieu! hij was zóó boos, en ik denk dat hij in staat is mij te dooden als ik niet doe wat hij verlangt. Ik was wel verplicht hem de een of andere leugen to vertellen, anders was hij niet weggegaan. Maar gij hebt mij nog niet zijn naam genoemd. Ken ik hem? De vriend van den koning de Hertog de Saule. Ik zei hem ronduit dat hij de duivel in menischengedaan/te was. Eerst lachtte hij er wat om; toen begon hij er pele, ontmoet en heb hem gedwongen mij te zeggen waar gij waart opgesloten. Hij zal natuurlijk wel gedacht hebben dat ik op weg hierheen tegen zijn meester of een paar van de schurken die de trap bewa ken, zou oploopen. Heel toevallig heb ik niemand ontmoet en kon dus ongehinderd bij U komen. En is de dwerg het nu gaan vertellen? Dat niet! Daar heb ik wei voor ge zorgd. De kerel is heel secuur beneden in een cel opgesloten. Hij heeft mij niet meer verteld dan waartoe ik hem onder bedreigingen verplichtte. Hij ontkende dat de Saule hier was. Hebt gij hem dan naar zijn meester gevraagd? Ja, Mademoiselle, want ik brftcht de zen onmiddellijk met U iu verband, in Pirijs had ik van de verhalen gehoord, die daar over beiden in omloop wfiien. Er werd verteld dat dé man U-wenschie te huwen en dat de koning zijn wenschen genegen was. maar dat gij hen beiden 1 et praten, en daarvoor van het hof wordt verbannen. Toen gij dus op zulk eert wonderlijke manier waart verdwenen cn ik hoorde dat gij hier waart opgesloten terwijl Gospele vrij rondliep, kwamen al deze praatjes mij van zelf te kinnen en bracht ik onwillekeurig de Saule met eert en ander in verband. De dwerg zwoer dat ook hij een gevangene was nver bij iteP veel te vrij beneden rond d' be* mi zelfs op te pochen, en telkens opnieuw te snoeven op de groote macht, die hijkon gelooven. Maar vat is d bezat. Hij spotte met den weerstand, dêtn van den hertog niet dit al.-:

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 4