BANNE |16 April 1933 Nr 16 Blz. 6 De Panne Aanstelling van den nieuwen Pastoor AANSTELLING VAN E. H. BAERT als Pastoor te Pollinkhove 1 IN 'T BINNENLAND pu piorent Pil: STUDIEDAGEN van den Belgischen Boerinnenbond UIT DIKSMUIDE UliiiiHiniiiiHiiiiiiilii BELGISCHE STOKER DOOR TREIN VERMORZELD BIJ MAUBEUGE Tjr BOMAANSLAG TEGEN HET HUIS DER KOMMUNISTEN TE GENT KIND VERSTIKT ONDER DE OOGEN ZIJNER MOEDER BELGISCHE SCHOLIEREN NAAR LONDEN ibbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbbb: IN 'T BINNENLAND ANNULEERING DER STRAF FEN OPGELOOPEN TIJDENS DEN OORLOG ji Ontvangst van Z. E. H. Roose door H. Burgemeester Br De Wulf en Schepen Heer Georges Demolder. (Foto Jules, De Panne). Zondag laatst had alhier de plechtige aanstelling plaats van E. H. Aubert Roose, den hieuwen Eerder van St Pietersparo- chie. 's Morgens was 't weder maar twij felachtig: mist, moeder van alle weder, zcoa's 't de visschers het zeggen, had zijn bedriegelijke wads over onze duin-enstad geworpen maar... 't zenneke dook lang zamerhand op en vaagde met zijne zon nige stralen gansch dat geweefsel uiteen zcodat het vriendelijk lachend de Panne- naars aanmaande maar helderop aan 't versleren te vallen: En ze deden het ook! Dezen keer z'hadden het immers be loofd en z'hebben woord gehouden heb ben ds Oosthoeknaars de primussen ge weest. Zegepoorten, wimpels, festoe nen cn vlaggen, visschersnetten met bioe- rn:'n natuurlijke en gemaakte, en... ha- rirwn en tengskens bezet gaven aan den hoek can ver-rukiwuign aanb'/k! Veurne- Overhandigen van den Herdersstaf en de Sleutels aan den Oosthoek. en Kerkstraat, al was het soberder, waren ook feestelijk gepint. Om 3 u. kwamen de verwachte auto's aangehold! E. H. Pastoor Roose, vergezeld van Z. E. H. Deken van Veurns, E. H. Roose, zijn broeder, bestuurder te Anse- gem, en E. H. Prism, pastoor te Lamper- nisse, zijne getuigen of peters, stapten uit en werden begroet met een helklinkende Brabangonne, uitgevoerd door de Konink lijke Fanfare Ste Cecilia. Seffens daarop werd door den Heer Burgemeester De Wulf een korte gced aangepaste welkom- groet vorengedragen, bezegeld door eene nieuwe Brabangonne, uitgevoerd door het muziek van den Katholieken Kring. In 't net versierd huis van M. Prosper Vanhove, werden de liturgische gewaden aangetrokken en op den dorpel der woning werd door eenen leerling der knechten- school, Oscar Vanhove, bij 't opzeggen van een lief complimentje, den herders staf aangeboden. Namens den Katholie ken Kring werd een schoone bloemengar ve insgelijks overreikt. De koorzang der meisjes hief daarop een blijde intrede zang aan en weldra zette de stoet zich in beweging te midden van 't opeengepakte volk. Al was 't enkel een geestelijke stoet, toch heeft hij iedereen voldaan en de Eer waarde Zusters, die gelijk altijd het meeste bijbrachten tot het gelukken van den stoet, halen eere van hun werk. Aan 't hoofd de Koninklijke Fanfare, gevolgd door St Pietersgroep, patroon de» parochie, met zijne vissohers en vis- scheriimetjes de geliefkoosde groep der Pannenaars, in hun oud bontgewemeld kostuum. Daarna de knechtenschool, fier en gezwind op stap met wapperende Belgische vlagjes. Hun opvolgend de Groe pen Engelbewaarder en O. L. Vrouw der Engelen, in 't nieuw uitgedoscht. Daarna de Groepen St Tarcisius, Eucharistische Kruistocht en V.K.B.J. met him schoone vlagge in top. Dan het Muziek van den Katholieken Kring, gevolgd door den praohtigen Ho- sannah-groep met wuivende palmen en blijvolle zangen. En om te sluiten de E. H. Pastoor met geestelijke en wereldlijke overheden. Langs den doortocht overal eerbiedige, vriendelijke houding, die den besten in druk miek. Prachtig was de aanblik van de kerk, rijk en met smaak versierd. Zij was waar lijk bom- en springvol gevuld met geloo- vigen die in diepen ernst en godsvrucht al de ceremoniën volgden. Aan de deur werd den E. H. Pastoor verwelkomd door de leden van den Kerkraad en werden hem door Anna Constandt, meisje der Zustersschool, de gouden sleutels overhan digd. Het gezagvol en diep ingrijpend woord van Z. E. H. Deken werd in plechtige, voorbeeldige stilte aanhoord en miek die pen indruk. Dit alles werd gesloten met het plechtig Te Deumen den zegen van 't Allerheiligste. In de gezellige samenkomst welke daar na plaats had en waar de uitgenoodigd-sn zich waarlijk te huis gevoelden, werd het woord gevoerd door Z. E. H. Deken, den Heer Burgemeester en E. H. Pastoor. Uit al hetgeen wij zagen en hoorden mogen wij het besluit trekken dat de nieuwe Pastoor hier van iedereen welgeko men is, een Pastoor is die begaafd is met veel talenten, en hier veel goed zal doen! Wij wenschen hem geluk om zijne be noeming en daarbij dat het Onze Lieve Heer moge believen hem lange jaren aan de liefde en onderdanigheid zijner paro chianen te bewaren! Zondag 9 April, was een ware zonnedag voor Pollinkhove en dat in tweevoudigen zin: een lachend zonnetje begroette en be geleidde een lachend en aangenaam feest je, namelijk de aanstelling van een nieu wen herder. Te 2 uur kwam E. H. Baert bij de kapel van St Machult aan, vergezeld van Z. E. H. Deken O. Vandenabeele van Diksmuide, en de twee getuigen van den pastoor. Zij werden vanaf de grenzen tot daar begeleid door een flinke groep vaandeldragers. Hier trokken de E.E. Heeren het kerkelijk ge waad aan; de herdersstaf werd, vergezeld van een mooi versje, aangeboden; gepo seerd voor de lens van den fotograaf, en vooruit gaat de stoet. Een twintigtal ruiters met versierde paarden, vooropgegaan door drie vaandel dragers in prachtige kostumen gedoscht, openden den stoet. Dan volgden; oud strijders, oud-soldaten, velos versierd, de muziekmaatschapij De IJzergalmdie haar zoetgevooisde processie-marschen ten beste gafde hoerengilde en een mooi ver sierde duivenwagen. Dan het geestelijk ge deelte: intrede van Jezus in Jeruzalem, gezeten op een ezel (we zijn immers Palm zondag), begeleid door schoolkinderen die palmtakken wuiven; Engelbewaarders, groep Herders, Jezus en St Janneken, groepen van den H. Jozef, van 't Zalig Therezeken, van O. L. Vr. Koningin der Engelen en O. L. Vr. Koningin der Hei ligen, en dan een prachtig versierde he melwagen, vol lieve engelen en heiligen, met heel al boven de H. Maagd in pracht- kostuim. Rond den wagen zongen de leer lingen der knechtenschool, samen met de hemelbewoners van den wagen, een schoo ne hymne. Achter den wagen stapt E. H. Baert, de nieuwe herder, stralend van zonnig geluk om de blijheid en de offervaardigheid zij ner nieuwe schapen. Volgen de E.E. H.H. Geestelijken, de overheden der gemeente, de heeren van de kerk-, gemeente- en disehraad. De gendarmen van Loo openden en sloten den stoet, en zorgden voor de onberispe lijke orde, daarin flink bijgestaan door een zestal kommissarissen, die langsheen den stoet defileerden. Langs den gewo nen weg bereikte men de kerk, die buiten-» gewoon prachtig en kleurig versierd was, waar de gebruikelijke ceremoniën ge schiedden met een gemoedelijke preek van Z. E. H. Deken, besloten met een gebed voor den overleden pastoor en de», zegen van het Allerheiligste Sacrament. Waarlijk de PoLinkhovenaars,. en hun feestcommissie in 't bijzonder, halen eer van hun werk. Dat was de eensluidende roep van de talrijke vreemdelingen die naar Pollinkhove toegestroomd waren. Vermelden we nog dat de versiering der kerk, der feestzaal en der huizen gedaan werd door het gunstig gekende huis Remi Lerouge van Ooigem, dat sedert .vele jaren reeds daarvoor door niemand werd over troffen. Vergeten we niet te zeggen dat op den doortocht drie keurig-versierde poor ten waren opgericht, en dat menig schoone dicht aan de bont-versierde huizen prijkte. En nu nog de warme zonnestralen van Gods zegenende en helpende genade, en de loopbaan van den nieuwen herder gaat een verdienstelijke toekomst tegemoet. Ecrw. Heer Parioor b'i z"ne blijde intrede. Eigenaardige versiering van een v'sscherswoning. (Foto Jules, De Panne). Ziehier nu enkele opschriften die wij aanmerkten en tot voldoening onzer le zers, opdisschen: Kamp Vanhove, Oosthoek: Wëe« welkom en gegroet Als Herder voor ons goed, Verleen op onzen hoek Een tempel voor ons goed. Bij Prosper Vanhove: Eerwaarde Heer Pastoor, wees welkom, Hoort men roepen hier alom. Konden wij U lange jaren In ons midden steeds bewaren. Aan Poort Oosthoek: Al de Oosthoeknaars wenschen Hunnen nieuwen Herder Hartelijk welkom. Bij Pieter Balanck: Vandaag is 't smidsvuur uitgedoofd, Ik wensch het achtbaar geestlijk hoofd. Een lang bestuur en veel geluk En nimmer tegenspoed. Bij Oscar Gevaert: Welkom afgezant des Heeren, Die ons 's hemelsweg komt leeren, Brenge ons uwe komst ook mede: Eendracht, welvaart, heil en vrede. Bij Hector Annijs: Welkom, o Herder van den hoek. Hier maakt men vest en broek, Ook mantel en soutaan Voor Pastoor en Kapelaan. Bij Alois VanduynsXagerj Heel ons dorpje is in feest Iedereen verheugd van geest, Wenscht U, Herder uit ter her to: Keil en vrede, nimmer smerte. Bij Karei Witlaert: Bene reek of viere, t Ik mij aoht als parochiaan Wel gekomen en veel geluk Lacht en vrij van druk. Bij Hip. Beyen: Mochte God in overvloed O Zendeling des Heeren, U wijsheid geven, sterkte en moed, Om ons den zaligen weg te leeren. Bij Aug. Pison: O Gij, Waarde Heer, door God ons gejond Om hier op De Panne, 't geloof te doen [prijken Ons volk te bestieren, op Vlaanderens grond De deugd te doen minnen, en d'hel te [doen wijken, Wij bieden ons innigste -enschen aan Welkom, Gij geleider ter Hemelbaanl Bij M. Dacle; (Midden) In woord de waarheid vorenstaan laar slijt de Priester gansch zijn leven aan Mocht ik in 't drukken, hem ter zijde staan Daar waar mijn her te wensch ook gansch [voldaan. (Rechts) Welkom, Eerweerde Heer Pastoor Het is 't gebruik van dezen tijd Dat men zorgt voor zijn profijt, Ik zal mij ook niet geneeren Mijn drukwerk te presenteeren 't Zij groot of 't zij klein Alles zal mij aangenaam zijn! (Links) Geen schooner feest toch kan men vieren Dan voor een Priester Gods te sieren I Daarom die bloemen U ter eer! O! Afgezant van onzen Heer En hebt g'er noodig voor uw kerk Vraag - onvergeld zijn wij aan 't werk! Bij Auguste Vanhove: Ter dees gelegenheid, Heer Pastoor, Stel ik U mijn haven vóór Om te gedenken mettertijd - Dat U bij ons Veilig zijtl Aan Patria: Katholieke Kring Patria Wenscht Zeer Eerwaarde(n) Herder Veel schoone zegenvolle dagen! Bij Jos. Dhooghe: GIJ rijt de Herder, wij de schapen, Mochtet Gij het hier zoo maken Dat schaap en Herder één maar zij Dat wenschen en cat hopen wij. TE BRUSSEL werd een werkman door een tram gevat en er ander gestuikt. De man werd vreeselijk verminkt, op den slag gedood, van onder den wagen gehaald. TE BERCHEM is een Jong knaapje op geheimzinnige wijze verdwenen. IN EEN STEENGROEVE bij Namen werd een man gedood onder een vallende steen en een ader gewand. TE GENT, in de fabrieken S.I.D.A.C. werden bij het ontploffen van een ketel, twee werklieden erg verbrand. TE DAMPREMY is een motorijder uitgegleden. De rijder alsmede twee vrou wen die met hem medereden werden ge vaarlijk gekwetst. TE HAUTMONT heeft een man het hoofd van zijn vrouw letterlijk afgesneden met een scheermes. TE KORTESSEN werd een driejarig kindje door een autobus doodgereden. Het werd gansch het hoofd vermorzeld. TE WEVELGEM ls een hangaar met velos uitgebrand. Er is ruim 135.000 fr. schade. TE EEKLOO zijn twee auto's op el kaar gebotst. Twee personen werden ern stig gewond. Te BRUSSEL werd een grijsaard door een tram doodgereden. TE BRUSSEL werd een valsche graaf, die zich schuldig had gemaakt aan oplichteijen, aangehouden. Nabij BOUILLON zijn 85 Ha. bosch RHir en arm, groot en klein 't Werkt a1 te zamen in 't gemeen Om den waarden Man te vieren D,a onri kerke gaat bestieren. Bij Filegom Dooghe: Mijnbeer Pastoor spring naar binnen 'k Een niet gewoon van veel te winnen. Koeken, taarten en gebak Voor we'nig geld een vollen zak. Tikker fijn en versch zijn zij. Hebt Gii goesting kom maar bij, Eet U dik aan mijne waar En zeker wordt Gij honderd Jaar. Bij Elodie Lellieur: k Wensch ook aan onzen Herder Vele jaren heil en vree, Steeds gezondheid en dan verder, Veel geluk. Ziedaar ons beê. Bij Herman Anseeuw: Onze gelukwensohen aan den Zeer Eer waarden Heer Pastoor. Bij Pieter Versavel, klokluider: Pieter de groote held Trekt de klokken met geweld. Heer Pastoor wilt Gij er in voorzien Pieter zal U veel hulde biên. Bij Georges Merlevede: Heer Pastoor, wees welkom, Bezoek dikwijls de caffiereek (Koffiereek) Er is maar één op deze streek. Mocht gij blijven lange jaren, Dan kunnen wij een potje sparen. Bij Kamiel Vaneecke: Hier woont Kamiel Vaneecke, bakker, Dezen morgen was bij vroeg wakker Om deur en venster te pareeren A, En zijn waar te presenteeren. Bij M. Onderpastoor: Als wij werken hand in hand, Twee te saam zijn dubbel sterk. Onderlinge tegenstand steeds vernielt het [schoonste werk. Bij Pol Vandenberghe: Wij wenschen U, Eerwaarde Herder, Nog lange jaren een goed beheer. Dat vreugde uw weg beschijne. Bij Lucien Raes: Hier bij Lucien Raes, Velos, motos en garagist, En 'k ken mijn stiel als een artdst. Wees welkom, geachte Herder. Zie hier bhtnen en ga niet verder, 't Is herberg en velomakerij, Niet ver gelegen van de Pastorij. Wij moeten ook bet volgende wijzen, Dat wij verkoopen aan matige prijzen. Bij Alfons Vaneename: Wij wenschen Eerweerden Heer Baert Immer geluk en welvaart. Bij Maurits Vandeberghe: - Wees welkom, o Herder, En voor uw vleesch, ga niet verder, k Verkoop saucissen en ootteletten, Om de Pollinkhovenaars te vetten» En daarbij een goed glaasje bier, Heer Pastoor, kom alhier. BIJ Jerome Vangrevelingt Eerweerde Heer Baert, Hoort men roepen hier alom, Konden wij U lange Jaren, In ons midden hier steeds bewaren. Bij Camiel Loncke: Loncke wijkt niet achteruit. Maar hij steekt zijn vaandel uit, Roept met blijde klokkengebram Mijnheer Pastoor welkom. Bij Jerome Thorhout, koster: Prachtig zicht als men eens staart» Rondom ons naar al die pracht. Om te vieren Pastoor Baert Flinke dichten uitgedacht. Ik als kosteT, wensch genegen, Christus afgezant geluk, In al zijn streven, Godes zegent Altijd vrede, nimmer druk, Treffe hij aan op al zijn wegen. Bij Henri Pecne: Vandaag zijn wij in volle vier. Rustig, zonder gerucht of getier Juichen wij samen entwat, Welkom Herder, Proficiat. Bij G. Noiiet, schoolpoort:' Lijk Jezus eens zijn intreê deed Bin' Sion's wijde wallen, Zoo roept U heel ons jeugd nu meê, Wees welkom van ons allen. Bij G. Noüct: Gegroet die aan ons kond komt 't woord [des Heeren preken. Gegroet die aan onz' ziel komt 't brood [des Heeren breken, Gegroet de Herder die zijn lieve schapen al, Met vaderlijke zorgen, ten iiemelleidenzal. Bij Désiré Polley: De kiekenman Polley Koopt kiekens, hen en haas. Patrijs en turkhaan Voor Pastoor en Kapelaan. Bij Pieter Decroos: Mijnheer de Pastoor, 't ls tot uwe eer Dat ik ons huis pareer, Want ik zeg het zonder sohromemt, Gij zijt hier allerbest gekomen. Bij Hipollet Hoevenagel: afgebrand. IWees welkom goede Herder, OPSCHRIFTEN Bij Eliza Deou'ker: Achtbare Herder. U hier hartelijk welkom gewenscht. Bij Charles Doom: Met een groot en. vurg verlangen Komen wii den Herder te ontvangen. Daarom zijn wij vandaag verheugd en fler En drinken op zijn gezondheid een ger- [stenbler. Bij Henri Crabbe: Wees welkom, Gods afgezant, En beste Pastoor van het land, Met zoo een wils en goed beleid Is aller liefde U toegezedd. Bij Lonis Reynders: Hulde en Welkom Aan den nieuwen Herder. Bij Jerome Vanexem: i Eerweerde Paster, wees welkom' Doe steeds om wel en zie niet om. Bij August Merlevede: Wij bidden hert en goed' Deze Herder onzen groet. Bij Jules Colièr: Binst blijde en lange jaren» Een trouwe christen Herder, Rondom zijn staf moogt scharen. Bij Florent Vandevoorde: Moohte Gij nog vele jaren 1 men hier in peis en vreugd, En er vele zielen grenzen Voor de eeuwige'hemelschaar. Bij Arseen Desmedt: Om aan ons brood te geraken Beoef 'k het schoenmaken. Maar nu moet hamer en leest ter zij. Wij vieren feest en Juichen blij, Wordt E. H. Pastóor onze klient, Dan zijn wij alle twee kontent. Bij Maurits Dekeyzer: Mochtet Gij door blijde dagen, Hier den staf des Herders dragen» Vol van vrede, vrij van druk, Voor uw heil en ons geluk. Bij August Decrock: WELKOM. Bij Florent Vandecasteele: Welkom, afgezant des Heeren, Eendracht komt Gij ons leeren. Moge God U bij ons geven, Heilvol en gelukkig - leven. Bij Rachel Vanhee: Heer Pastoor welkom. Bij Aimé Dequeker: Achtbare Herder, U hier hartelijk welkom gewenscht. Bij Marcel Meersseman: Welkom Eerwaarde ln ons midden Hoor de volle tonen galmen Onder vlag en vaan en palmen Welkom Herder ln ons midden. Bij Florimond Degrick: Wij wenschen dat ons Herder, Binst blijde en lange jaren, Een trouwe christen kudde Rondom zijn staf moge scharen. Bij Arthur Vaneecke: Wees welkom onzen nieuwen Herder. Aan de vaartpoort Chiffon, van K. Hoorelbeke: In naam der buitenlanders, Waarde Herder, wees gegroet, Doe uwe misse Ijprt en goed, In den biechtstoel niet te hard. Op den preekstoel maar 'a kwart. Want nu d'hoogmis met ons vrienden van [plezier Nutten wij gaarne een goed patje bier. AI sakkren en knorren langs slechte wegen [en straat Komen wij gezamenlijk van over de vaart Om hulde te brengen aan entzen nieuwen Pastoor Baert. Bij Rcné Vandebulcke: Weinig afgelegen Komen wj toch heel genegen, j' Onzen neuwen Herder te gerooet, Öm te wenschen een welkomgroet. Bij Burgemeester ..loriion: Elke parochiaan wenscht U, den ndeuwen Herder, alle heil. Aan Kloosterpoort: Due in altum atque tune retia hic laxa. Bij Beschuit, Postbureel: Hartelijk welkom E. H. Pastoor. Aan Het Lusthof bij Beschuyt: WELKOM. Bij Jeanne Morlion: Mochtet gij talrijke dagen Hier den herderstaf dragen. (Vervolg aanslaande week). Indien gij tot hiertoe alles geprooeerd nebt zonder voldoenden uitslag of gene zing te bekomen, wacht niet langer en neemt uwen toevlucht tot MARTIN TOMS. Voor verouderde en ingewortelde gevallen volgt de volledige serie van zes weken, 185 fr. voor Asthma speciale serie. Martin Toms, 112, Weststraat, Brussel. Vriend, l.ebt gij veel hoofdpijn, soms zenuwkoortsen in het hoofd? Negen maal op tien komen deze voort uit flauwte van bloed. Hewel, genees de oorzaak om ge heel daarvan bevrijd te blijven, en het beste middel is de goede THEOBROMA: geloof ondervinding, vriend Te Poperinge te bekomen bij alle HH. Van Dinsdag 18 tot Donderdag 20 April k., belegt de Boerinnenbond zijn jaar- lijksche reeks studiedagen die nogmaals doorgaat in het gesticht van het H. Hart te Heverlee (Leuven) Deze studieweek wordt geopend met een plechtige H. Mis, met gelegenheidsser moen, door Z. E. H. K. Van Heesch. Mgr Luytgaerens, Algemeen Sekretaris yan den Boerenbond, zal de lessenreeks inleiden. Het programma der studiedagen van den Boerinnenbond behelst gewoonlijk de studie van drie onderwerpen, n.l.: 1° een onderwerp van organisatorischen aard; 2" een onderwerp van algemeene ontwik keling; 3" een technisch onderwerp Dit ■technisch onderwerp wisselt ieder jaar af: een Jaar wordt de landbouwtechniek be studeerd, een ander jaar, de huishoud kunde op de hoeve. De studiedagen van 1933 zullen gaan over de volgende drie onderwerpen: 1° De verdieping van het organisatiele ven ln boerlnnengilden en jeugdafdeeltn- gen, wat aangaat: a) de werking in 't algemeen in de boerinnengilde, door E. H. Ansay; b) de werking in 't algemeen in de Jeugdafdeeling, door Mej. Cardijn; c) de leiding der vergadering, door Mej. Goetschalckx; d) de gewestelijke jeugdvergaderingen door Mej. Ceuppens. 2° De groote zedelijke princiepen die aan de basis van een sociale organisatie liggen, meer bepaald de rechtvaardigheid en naastenliefde door E. P. Dr Valerius Claer 3° De taax van bei bestuur der boerin nengilde in de huishoudelijke opleiding van de boerin, door Mej. Van Tyghem. Daarop geven we drie toepassingen: D> kleeding van de boerin bij het werk, door Mej. Wuyts; Orde en reinheid ln het boe rengezin, door Mej. Libbrecht; Goede smaak in het boerenhuis, door Z. E. H. Kan. Lemaire, hoogleeraar. In de sermoenen, gepredikt door Z. E. H. Kan. van Heesch, zal een begin gemaakt worden met de uitwerking van het gods dienstig proggramma van het V.J.V.K.A. voor 1933-1934: n.l. de studie van O. H. Jezus-Christus door de liturgie. (BBSXEB!saHas!9a!Bn!a!BBB>aaaH^ffs PATERSKERK. De plechtige noveen van de NEGEN DINSDAGEN ter eere van den H. An- tonius van Padua begint in de Paters kerk op Dinsdag 18 April om te eindigen op Dinsdag 13 Juni 1933 (Feest van den H. Antonius). Ziehier de orde der diensten: Alle Dinsdagen der noveen 's morgens óm: 5 uur Uitstelling van het Aller heiligste Sacrament en eerste H. Mis; te 6 uur tweede H. Mis; te 6 uur derde H. Mis; 's avonds om 7 uur Rozenkrans, Sermoen, Lof en Lofzang door het volk gezongen. De Sermoenen worden gepredikt door den E. P. Martinianus, O. F. M. De godsvrucht der Negen Dinsdagen ter eere van Sint Antonius, begon ten jare 1617. In dat jaar had een groot mi rakel plaats ln de kerk der Minderboe- ders te Bologna. De H. Antonius ver scheen aan een godvruchtige dame, die sedert lang om een groote gunst bad en sprak haar toe ln dezer voege: Bezoek negen achtereen volgende Dinsdagen de kerk der Minderbroeders, vereer er mijn beeld, biecht en communiceer en gij zult verhoord worden De dame gehoorzaam' de en verkreeg de gevraagde gunst. Veel gunsten werden sedertdien door dien machtigen Volksheilige verkregen door al degenen die de Noveen volgens rijn verlangen onderhouden. Deze gun ten moeten ln getal blijven toenemen en daarom moeten we de godsvrucht dei- Negen Dinsdagen meer een meer ver- Spreiden. Wilt gij eene bijzondere gunst beko men volgt dan met vertrouwen de oefe ningen der Negen Dins lagen waardoor reeds zoovelen werden geholpen. Op de lijn Parijs-Luik, nabij Maubeuge viel een Belgische stoker, bij misstap, van de lokomotief. De man werd het hoofd vermorzeld en bleef op den slag dood. IBBBEEEBBEEBnBHBHBBBEHBBI k 'l Ons verhaal over de wondere gebeur-1 voor we hem Hierbij onzen besten tenissen van Banr.eux in ons nummer toestu.en en'we geven er -«enige van verleden week, werd door al onze de :e week. c andere zullen volgen Lezers met veel belangstelling gelezen, en het is dus met genoegen dat we nog eenige bijzonderheden geven over deze druk besproken feiten. We hadden de kar.s eene reeks onuit gegeven fotos van Brrr.eux van een wei- willenden medewerker te krijgen waar ons aanstaande nummer. DE PERSONEN Het gezin Eéco: Vader (Jiüien Bécc moeder (Louise Wégimont) telt zev(, jonge kinderen waarvan de 11-jar;;; Mariette het oudste is. Een onbekend heeft een springbus ge worpen in het keldergat van het lokaal der Kommunisten te Gent. Een ontplof fing deed zich voor. De ruiten van het keldervenster werden verbrijzeld; anders wed geen schade aangericht. IBBBBBBBBflBBBBflBBBBBBBISflBHBB Een tweejarig knaapje van St Mars sous-Ballon, at al spelend een groot stuk papier op. Het papier bleef als een ste vige prop ln de keel steken. De moeder ontbood aanstonds een geneesheer, maar vóór dezes aankomst, was het wichtje reeds versmacht, onder de oogen zijner moeder. IBBBBBBBBBBIOaiaBBBBBBaBBBBBHB De Engelsche Bond der Schoolreizen heeft de noodige schikkingen genomen om te Londen meer dan 1000 Belgische scholleren te logeeren, en om 781 jongens en meisjes der Engelsche scholen naar Belgie te sturen om er de slagvelden te bezichtigen tijdens het Paaschverlof. Deze kinderen vertrekken den 19 April en zul- en hunne reis eindigen te Zeebrugge, op 24 April. TE BRUGGE is een aanhangsvoer tuig, waarop 5000 Kgr. margarine waren, in brand geschoten. Wagen en margarine werden vernield. Nabij MOL werd een kindje van 7 Jaar door een auto doodgereden. TE DOORNIK werd een kerkdief ge snapt. TE KORTRIJK werd een knaapje een voet afgereden door een tram. TE BRUSSEL werd een man dood gereden door een auto waarvan het stuur gebroken was. TE ANTWERPEN werd een zesjarig meisje door een tram de twee beenen af gereden. TE BORNEM is een motorfietser in in het volk gereden. Drie personen werden gewond. TE NAZARET heeft een jongeling uit liefdever dr iet zich een kogel door het hart gejaagd. TE OEDELEM is een hoeve afge brand. TE BEVEREN-WAAS ging een paard op hol, dat Ingespannen was aan een drie- wielkar. Een wielrijder werd door het vluchtende paard omvergeworpen en ern stig gewond. TE ANTWERPEN werd een Duit- scher van 11.000 beroofd. TE BRUSSEL beukte een trein met geweld op een der stoot blokken der Noord statie. Enkele reizigers werden licht ge kwetst. TE ST MARTENS -LATEM werd een alleenwonende vrouw door bandieten over vallen, gekneveld en beroofd. TE HANNUIT kreeg een dronken man ruzie met zijn schoonzuster en gooi de haar de trappen af. De arme vrouw werd den schedel gekloven en bezweek kort nadien. MOEDER BÉCO EN IIAAR 7 HINDERS, getrokken Voor hun huisje; de 11-jarige Mariette staat vcrenaan inet een dei kleinste op den arm. beurtenissen een kleine kapel op te rich, ten, behaagt den Bisschop ten zeerste ei in verband daarmede ook de Inrichting van een bedevaart. Aanstaande week geven we het volledig verhaal der acht verschijningen met a at. gepaste fotos. Intusschen nog enkele feitjes: Eiken avond bidt een groepje pel grims en geloovigen van Barmeux zei! en van de omgeving met de kleine Ma- riette Béco drie rozenkransen. Zij bad dit vroeger steeds te 7 uur, nu (sedert invoering van den zomertijd) steeds te 8 uur 's avonds, daar rij er zeer op ge steld was voor dit rozenkransbldden het juiste uur te behouden waarop zooals zij zegt haar de Lieve Vrouwe der Armen verscheen. De kleine Mariette knielt dan neer in het pad van den voortuin, waar zij op de knieën viel tijdens de verschijn ningen in Januari, Februari en Maart. - Eiken morgen gaat het meisje te 5.30 uur naar Mis en Communie, om daarna per autobus naar Aywaille naar school te rijden. - Vermelding verdient nog het feit dat Banneux niet ver af ligt van Tancrérr.ont waar le Bon Vieux Dieu een van ouds geliefd kruisbeeld, wordt vereerd. Daar verrijst ook het ni-awwe klooatew der Be nedictijnen, opgericht voor de Vereent ging der Kerken, door Dom Beauduin. - Het kapelletje op te richten deuke. lijk ln het voorhofje waar de verschij ningen zouden hebben plaats gevonde zal met al hare inkomsten worden ge schonken aan het Sanatorium van Glain bij Luik. Zoo zouden nogeens anne men- schen worden geholpen - Uit Banneux wordt met klem aan- gedrongen op het instellen van een be stendige geneeskuniiigs kommissie voor onderzoek van gevallen van genezing' wel ke schier dagelijks worden aangemeld bij het gezin Béco-Wégimont en bij kape laan Janiin. Er is een kapel te Banneux, dag- teekenend uit de achttiende eeuw, en be diend sedert vier jaar dóór den jongen kapelaan Louis Jjirr.ir.. VADER BÉCO, werkzaam bij 't leger. De vader van de kleine Mariette Béco was sedert nagenoeg 5 maanden werk loos en leefde met zijn groot gezin (zeven kinderen) van werkloozensteun. Het is een vlijtige jonge man die zich geheel toewijdde aan zijn kinderen, niet naar de herberg ging, niet naar de kinema, niet naar concert of muziek. In Februari heeft hij werk gevonden in den leger dienst, als A#k voor de onderofficieren te Spa. Uit zijn huis had hij alle kruis beelden verbannen: een kleine crucifix welte hij er niet wegkreeg had hij zelf met pajjier bedekt. MARIETTE BÉCO, de 11-jarige dochter, getrokken in het Mastenbosch dichtbij de bron die gezegend werd door de Verschijning HET OORDEEL VAN Z. EXC. MGR KERKHOFS, BISSCHOP VAN LUIK Zoo helder zijn .de feiten gebleken dat Z. Exc. Mgr Kerkiiofs, als gevolg op het verslag hem overhandigd door abbé L. Jamin, sedert 4 jaar kapelaan te Ban neux en waarin verslagen rijn opgeno men van getuigen, thans reeds heeft la ten blijken dat de feiten het voorkomen vertoonen van geloofwaardigheid en waar achtigheid. Ziehier het eer-te oordeel uitgesproken door Z. Exc. Mgr Kerkhofs. Het geheel der voorgelegde feiten is volkomen aaneensluitend en gunstig voor de thesis van de waarachtigheid dei- verschijningen; er is ln leder geval aanleiding om te beantwoorden aan de herhaalde oproep van Onze Lieve Vrouw der Armen tot gebed, en Z. Exc. de Bisschop van Luik houdt het zelfs voor wenschelijk dat een nauwgezette feltenmededeeling, van tn- farmatieven aard, zou wordien gedaan om trent deze .gebeurtenissen. De gedacfite om op de plaats dezer gé- saBHaaBEHBsaasss: DE WONING Het gezin Béco bewoont een afgelegen huis van het centrum van 't dorp Ban neux, aan den wég naar Pepinster, 359, (ter plaatse iLa Fagné Het Is een nette werkmanswoning, een eindje van de straat af en een tuintje voor de deur. Tegenover het huls ligt een nogal uit gestrekt mastbosch, het - Bois de Ban neux». «aBaBaasaHaaEsaiSBansaasBHil Ter gelegenheid van den verjaard»! van den Koning1 Werd door den Minister van Landsverdediging besloten alle straf fen. opgeloopen gedurende den oorMJ door de toen in dienst zijnde militairen, te annuieeren. Uitzondering wordt echter gemaakt i de tuchtstraffen die aaneiding hebben ge geven tot een vertraging van bevordering of een terugslag gghad hebben op de mi' litaire loopbaan van dé betrokkeffin. Het elftal van F. C. Poperinge dat Zondag uitkwam tegen De Panne en won met fi-1.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 6