VERBRUIKER, Belgische Leeuw VICTORIE, ca be ma 1 IR BRAND ONGEVALLEN en Levensverzekeringen VROUWENHOE KJE GEDACHTEN hetmanneke UIT DE MAAN APRIL - GRASMAAND Belgische fabriek van Chicorei Wyppe'ier-Taffin. 16 APRIL 1933. DE OPENING DER IEPERSCHE HANDELSFOOR QFFICIEELE BERICHTEN TOESTAND VAN DEN LAND BOUW IN MAART 1933 NATIONALE LEGWEDSTRIJD EERE COMMUNIE H&wamsasasBSMEB: ALLERLEI TIJDINGEN VERZEKERINGSMAATSCHAPPIJ Gesticht in 1899 Maatschappelijk Kapitaal5.000.000 frank Aangenomen door den Staat voor Verzekeringen, Ongeval len én op leven. Hoogste waarborg en zekerheid - Voordeelige tarieven. M. VAN HEUSDEN, opziener Neemt een Levensverzekering voor uw Kuikens met MetVICTORIE, EiscSit VICTORIE LEGMEEL vraag aan uwen Winkelier, bij iederen aankoop van alle noodwendigheden van gelijk welken aard, Shea van de Iersche Brigade wmmmammmmaiaMrm Het gaat met het geluk als met den bril: men zoekt dien en heeft hem op den neus. ik 4i De vader der leugen Is altijd bezig lijn onkruid onder de tarwe te zaaien. Een lauwerkrans is gemakkelijker te binden, dan 'n waardig hoofd er voor te vinden. lEBHBBEi 23 3380113! iSSBSSIBSSBiSnBIBSEaB ALVORENS ons epistel neêr te pennen j het voor ons een aangename plicht, onze beste Lezers en alderliefste Leze- reskens een Zalig Paaschfeest toe te wenschen Vandaag viert de H. Kerk het feest der Heropstanding. Wanneer zal de werelddergelijke blijde gebeurtenis mogen vieren? Laat ons God smeeken, dat het zoo gauw mogelijk weze. Want zooals het er tegenwoordig toe gaat is het ver van geruststellend. Ver volging hier, oorlog daar, rampen ginder! Zonder dan nog gewag te maken van hetgeen er ons te wachten staat. Het is een feit: de wereld Is rot. De wereld bidt niet meer genoeg, de wereld vraagt slechts wereldse he vermaken: panem et circenus brood en spelen. Maar zij die dien strijdkreet in de oud heid riepen, waren dicht bij hun verval! Kan iets dergelijks ook met ons niet gebeur-en? Keeren we niet terug tot den tijd der barbaarschheid? Alleen zijn we zeker onbekwaam ons weêr naar boven te werken. Daar is an dere hulp en bijstand voor noodig... die van Boven moeten komen. Is het vandaag niet de ideale dag om God te bidden, dat verdere rampen ver meden blijven, en Hem te vragen ons toe te laten ook de Heropstanding der wereld te vieren? En dat is onze vurigste wenschl Kristus, die uit eigen kracht Uit het graf zijt opgestaan Toon ons nu de Nieuwe Baan Waar het mensohdom zoo naar "smacht! DE KOMMUNISTEN VAN RUSLAND Zijn mannen... met veel verstand! Want bij hen, ge zult het dra gaan hooren Gaat er nlemendalle verloren! Zelfs de ter dood veroordeelden niet. Als er. in Frankrijk bijvoorbeeld een boos wicht de doodstraf moet ondergaan, en hij wordt een kopken kleiner gemaakt, dan gaat zijn... oversohot hl d'aarde rusten. In Rusland is 't zelfde spel niet. Zij die daar ter dood veroordeeld zijn Dienen er... als proefkonijn, hetgeen gewis Ook niet plezant en is. 't Is te zeggen dat die kerels ginder niet worden opgehangen, noch voor den kop geschoten, noch 't kopken afgedaan, maar simpliester naar 't laboratorium van een doktoor overgebracht, die dan in hun lijf begint te kerven en te snijden, zoo als alleen dokters dat Jcunnen! Als ge dus maar ne simpelen boer zijt, ;n ge toch veel goesting gevoelt, ook de iVeténschap te dienen, wel! trek dan naar lat schoon land der kommunisten, tracht van er ter dood veroordeeld te worden... de dokters zullen wel 't overige doen! 't Zal wel een beetje pijn doen... maar ge zult toch uw Ideaal bereikt hebben! VAN KOMMUNISTEN gesproken. Ver leden week was er een groote kommunis- tisehe meeting ergens te Brussel. Maar 't volk was zoo woelig dat de spreker uitriep: Maar, kameraden toch, gij maakt zooveel lawaai dat ik zelfs niet versta, wat ik zelf zeg. Maak er U geen kwaad bloed om, riep hem een groote kerel toe, ge zult er niets bij verliezen! TE BRUSSEL kwam er een zatte auto' mobielrijder die te lang in de cafékens gezeten had, met zijn automobiel aan- gezwierd, en hij zwierde zoo fel dat hij een patatfritkarreke omver zwierde, en dat de menschen daarin werden tegen een gezwierd, en het gloeiend patatfrit- vet over hun lijf zwierde. De autorijder zwierde er van onder, maar agenten zwierden hem vast, en zrwierden hem een proces over zijn lijf. He wel! Dat is niet genoeg voor iemand die zoo snel per auto joeg. Ze moesten hem voor penitentie, ook eens een gloeiend kommeken patatfrite over zijn ribbekas gieten. Hij zou dan niet meer herbeginnen. DEES is een historieken dat waarlijk gebeurd is... en die 't laatste vertelde leeft nog. 't Is geschied In een visschersdorp. Daar woonden twee huishoudens die Lappe heetten. In 't een huishouden was onlangs de vrouw gestorven en in 't an dere had den baas zijn visschersboot zien verzinken. Meneer pastoor ging bij Lappe die hij dacht zijn vrouw verloren te hebben, om hsm zijn rouwbeklag te doen, maar kwam, zonder het te weten, terecht bij Lappe die zijn boot verloren had. Ik was er waarlijk door aangedaan toen ik 't verlies vernam, zei de pastoor. O! 't is de moeite niet waard, zei Lappe, zij was toch niet veel meer waard. Ze was oud en afgejakkerd. Ik had ze zelf aan mijnen ge'buur al willen geven, maar hij zei dat ze te gevaarlijk was. En om de waarheid te zeggen, ik lag reeds lang op den loer om een andere te krij gen! Meneer pastoor kon 't niet meer aan- hooren en was weg. KLEINE OORZAKEN, groote gevolgen: te Berlijn, in. een cirkus, waren er twee acrobaten gevaarlijke toeren aan 't ver richten. Ze zijn gevallen en eene ervan is aan de gevolgen overleden. Mishandelt de dieren met zachtheid, staat er op de hoeken der straten ge schreven te Brussel. Ze moesten die ge vaarlijke toeren verbieden, is 't oordeel van Marenta. Maar daarop, antwoord ik, dat haar Manneken, zeker en vast nog gevaarlij ker toeren verricht, als hij 's Zaterdags de ruiten van ons slaapkamer moet was- schen. Dat potje laat Marenta liever gedekt. DE BOST had aan zijn lief Maria Van Een kus gegeven! Even Hewel, die kus heeft aan De Bost De som van twee duizend frank gekost. Hoe? Is er nu al nen nieuwen taks op 't kussen ook? zult ge me vragen. Neen, dat precies niet. Maar ge moet weten, De Bost was half zat, toen hij Maria een kuske gaf... en hij kustte haar zoo fel, dat hij een stuk van heur kaak meê had. Marieken was zoo woedend dat ze direct een klacht ging indienen bij de politie. Dees week is 't geval voor de rechtbank gekomen, en onze Karei mag twee duizend ballekens dokken. Duur vleesch! zeg ik, en ge zult met mij akkoord gaan, als ik zeg, da'k liever nen biefstuk heb, dan zoo'n stuk uit de malschte kaak van 't liefste meisje! MADAM BLOEMPAP, een nieuwe rijke, is heel gewend aan Sidonie, heur nieuw meissen. In 't begin sprak 't jong nog al barsch en boersch, plat uit, plat af. Nu heeft ze veel vorderingen gemaakt, en zoekt de schoonste woorden om gemeene zaken te noemen. Een van deze morgens, loopt ze bij Madam Bloempap: Madam, madam, kom eens gauw bij meneer, hij vraagt om hulp. Maar Sidonie, kunt ge het zelf niet doen? Onmogelijk madam, meneer heeft zijn eigen gebeten! Zijn eigen gebeten? Hoe is dat mo gelijk? Hewel... aarzelt Sidonie... meneer is op zijn valsche tanden gaan zitten! IN PARIJS ZIJN ZE HEEL FIER Ze beleven er veel plezier Aan hunnen Eiffeltoren Maar ge zult een ander nieuws gaan [hooren 't Schijnt dat ze binnen enkele weken Dien toren af gaan breken. Als g'hem nog niet gezien hebt, kunt ge dan alras een kaartje nemen, en hem gaan bewonderen, 't Is daarom dan ook dat de mode, dezen zomer, een Eiffelto- ren zal zijn. De vrouwen en meiskens zullen hoeden dragen in den vorm van een Eiffeltoren (zoo hoog niet, natuur lijk!) en op de kouskens en rokskens en jakskens zal een Eiffeltoren staan afge beeld. Het haar zal getooid worden in denzelfden vorm. Laat ze maar begaan zegt Marenta. Dat ze doen wat ze willen De mode met heur dwaze grillen Kan me niet bekoren... Veel minder nog... dien Eiffeltoren. Dat noem ik nu eens spreken met ge zond verstand, zie... en 't is dus te ho pen dat mijn portemonee ook gezond zal blijven! JEF STOPPELS ging trouwen en zijn toekomende vrouw wilde hem nog eens goed de les spellen. Jef, zei ze, g'hebt nog al veel dwaze streken uitgevoerd in uwen jongen tijd, maar dat moet nu voor goed uit zijn. Dat zal, Melanie, zei Jef plechtig dees is de laatste dwaze streek die 'k nog doen zal. MET DE KARNAVAL Worden er overal Dwaze streken Uitgesteken. Met de karnaval dus hebben ze te Brussel weer iets nieuws uitgevonden, namelijk de borsteldansdie voor 't oogenblik fel woedt. Als ge nu met die mode wilt meedoen dan moet ge, als ge dansen gaat, borstels aan uw schoenen binden, -'t schijnt dat 't heel plezant is voor liefhebbers en lief hebsters van zotte toeren... en ook heel aan te prijzen als g'er op belust zijt uw been te breken. IN T LIEKEN zingen ze: De liefde Die m'n hart doorgriefde van bang, bong, bing is toch een aardig ding! En wat komt er allemaal voort van de liefde? 't Is gebeurd te Brussel... Maurice Tous- sain beminde Marie Rayer, een pront dingske van twintig jaar. Marie had trouw beloofd aan Maurice. Maar Mau rice had een vriend, een zekere Emiel Antio. Die Emiel zag Marie, en vond dat Marie een schoon kopken had... en hij liep achter Marie. Wat hij vertelde we ten we niet, maar Marie zag heuren nieu wen vriend ook een beetje gaarne. Ja maar Beste vrinden en vrindienen Ge kunt geen twee heeren tegelijk toch [dienen En tusschen Emiel en Maurice Was 't al seffens miis... 't Oud spreekwoord: twee hanen voor één hen. Maar haan nummer één trok een revolver en schoot haan twee dood. D'ander krijgt daarvoor drie jaar bak. Ja de liefde! Wat zijn er al zotte stre ken voor uitgericht. MIE PLETS liet nen boempot door het venster vallen en heuren Dook die Juist thuis kwam, kreeg dien op zijn kei, zoo dat z'hem moesten binnen dragen. Wel Dook, jongen, riep Mie, wat geluk dat 't op uwen kop was, had de t op een andere geweest 'k had mis schien nog 'n proces gekregen! MOEDERKEN FAMEELS te Eerdam is 101 jaar en nu is ze op den eigensten dag betovergrootmoeder geworden Ge zult me vragen, gewis Wat voor iets dat dit is Als 't U niet te fel verveelt Ga 'k het U uitleggen, met 'n voorbeeld. Luister! Veronderstel dat ge grootmoe der zijt en dat uw kleinkind Marieken heet. Veronderstel dat Marieken trouwt (raad het haar liever af!) en een kindje koopt: Fientje geheeten. De grootmoeder is nu overgrootmoeder van Fientje. Ver onderstel nu dat Fientje als ze groot geworden is, ook trouwt, en ook een kindje koopt, Anneken bijvoorbeeld. He wel, van Anneken is uw grootmoeder nu betovergrootmoeder. Verstaan. En als ge een meisken zijt die dit leest of een ferme Vlaamsche jongen dan wensch ik U dat ge eens moogt zeggen: mijn doch ter, ga zeggen aan de dochter van uw dochter, dat, de dochter van haar doch ter schreeuwt... 't is te zeggen, dat ge eens bet-overgrootmoeder of bet-over grootvader moogt worden. DE VROUWEN zijn babbelaarsters, da's overal bekend, 'k ga ter hunner intentie hier nog ne keer een kein historieken opdisschen. Madam Kwakkel kwam woedend bij den vogelverkooper geloopen: Ge zijt een schurk, riep ze, ge hebt mij een papegaai verkocht!... Ja, dat weet ik, zei de man!... Zwijg, want ik 'ben schandelijk be drogen geweest! Ik zal U bij 't gerecht aanklagen! Die papegaai heeft nog geen woord gesproken, zeg ik U! Maar, madam toch, sprak de ver- kooper, en zijn oogen schitterden, g'hebt het arm beestjen misschien den tijd niet toe gegeven!... Een ander heeft altijd de schuld Geen mensch en ziet zijn eigen bult. Zoo luidt de refleksie van Marenta, om dat ik gezegd heb, dat de vrouwen nog al babbelen kunnen... maar wie heeft er zijn gebreken niet? VROEGER begonnen w'ons epistel met 'n artikel over 't weder, en nu eindigen w'ermeê! Da's precies de onbekeerde we reld. Daaraan alleen kunt g'al zien hoe oud 't Manneken wordt. Terwijl 'k dit hier zit te pennen, rolt zweet van mijn gezichte (niet van ouderdom, zulle!) want 't is oprecht warm weder. Maar: Verschaft April veel schoone dagen Dan pleegt de Mei zijn last te dragen. En 't zal zoo zijn ook, geloof ik. Enfin 'k wil U niet ontmoedigen, hoor! en ne weêrprofeet ben ik ook niet. We zullen 't beste maar hopen. WAT WE OOK VERHOPEN 't Zijn geen leugens die we hier verkoopen Dat is gewis Dat ge nooit... onder nen auto zult loopen Want die komen over den grond niet [gekropen Neen, kruipen doen ze niet... maar vliegen met volle gaas! In Limburg er gens kwam er ook zoo nen tuf! tuf! in volle vites afgevlogen, twee ouw mensch- jes, die naar 't lof gingen konden zich op tijd niet mijden, en pardaf! allebei er onder. Als ge zoo iets leest, zoudt ge best een snormasjien in gruizelementen willen vaneen stampen. Wilt g'een goeden raad van mij Als ge zoo'n snel gerij Af ziet komen, spring dan op een, twee, drij Al vlug op zij Of anders krijgt g'uw broeksken vol gelei Of verliest g'er nog uw zieltje bij. Hetgeen heel triestig zijn zou. Uw broeksken kunt ge nog in 't nieuw laten wasschen, maar een nieuw zieltje heb ben de geleerden nog niet ontdekt. NANTJE PAT was honderd Jaar ge worden en 't was groot feest op het dorp. Maar Nantje, zei de burgemeester, hoe komt het toch dat ge zoo oud gewor den zijt. Meneer, zei Nantje, ik heb nooit ge rookt, nooit gedronken, alle dagen om zes uur te bed. Da's goed, zei de burgemeester, maar mijn vader deed diat ook en hij is maar tachtig geworden waarhij zou dat gekomen zijn? Da's gekomen, zei Nantje, omdat hij 't niet lang genoeg volgehouden heeft! En nu, beste Lezers mijn 't Zal voor vandaag voldoende zijn Zoo denk ik toch! Of wit ge nog...? Wacht dan tot binnen acht dagen Dan kom ik Met scherts en prik U nog een beetje plagen. Dan ga'k U, beste gezellen Triestige dingen vertellen Waardoor ge zoo zult moeten weenen Dat de kasseisteenen, Door uw tranen, worden als boter zco [malsch! Nu trap 'k af, en 'k teeken als Ik immer heb gedaan, 't Manneken uit de Maan. 16 Z FASCHEN. Evangelie: Jezus' Verrijzenis. 17 M Tweede Paaschdag. H. Anicetus. 18 D H. Ursmarus. 19 W II. Leo IX. 20 D H. Agnes. 21 V H. Anselmus. 22 Z HH. Soter en Caius. HARE BETEEKENIS Voor de tiende maal, spijts de moeilijke tijden, zullen de Iepersche stieldoeners de puikste hunner werken ten toon stellen; de handelaars zullen door hunne prach tige en smaakvolle uitstallingen, in de lokalen der Foor en ten hunnen huize, de bezoekers aantrekken. De leuze Is, dat men in tijd van crisis, den moed niet mag opgeven, dat geen enkel handelaar mag toonen, dat vrees of ontmoediging: op hem drukken, maar dat integendeel zijne deelneming in deze Foor, eene uiting is van vast betrouwen op de toekomst en op betere tijden, die onver mijdelijk aan het komen zijn. Stap voor stap herleeft onze stad leper en herwordt wat zij vroeger was: De be drijvige hoofdplaats van het Westland, waar de gansche landelijke bevolking der streek ter markt kwam. Wat al weg afgelegd sinds de eerste Handelsfoor in 1924! De Handelsfoor is en blijft wat zij in den beginne was: Een bewijs van solida riteit onder de Ieperlingen. Eene gemeenschappelijke krachtinspan ning van den Ieperschen handel om koo- pers en verbruikers te brengen tot bij de verkooper en de voortbrenger, ten einde te toonen wat men in leper kan verkrijgen en voortbrengt, alsook handelsbetrekkingen aan te knoopen of uit te breiden. Het princiep der Foor is en blijft: voor leper! Met uitsluiting van alle politiek en van alle feiten van aard om deelnemers in hun bedrijf of hunne faam te kwetsen. Als men een blik werpt op de vervlogen tien jaren, op de bekrompen middels van den beginne, op den bijval van jaar tot jaar verworven, nïen bestatigt dat het in- richtingscomiteit ieder jaar voor hetzelfde vraagstuk stond: De lokalen waren te klein; er moest gezien worden naar uit breiding van plaats! Beurtelings weiden de Beroepsschool en de Staatsmiddelbare schooi totaal bezet. De noordvleugel der Halle was nog niet gansch gereed toen hij ook ingenomen werd en deze eerste stap in ons praalge- bouw bewees dat het eene noodzakelijk heid was, gansch de Halle, door de voor gaande geslachten opgericht, te herstellen, om ze over te leveren aan degenen die ons zullen volgen. Beurtelings ook, verwierf het inrich- tingscomiteit de zeer vereerende en ge waardeerde medewerking van de Beroep- school, van het Koloniaal Ambt, van het Militair Vliegwezen en van de West- Vlaamsche Electriciteitsmaatschappij. Dit jaar heeft het bestuur der Nijver heidsschool besloten de werken der leer lingen ten toon te stellen, in een Stand der foor. Uitstekend initiatief, van aard om de aandacht der ouders te trekken op het belang van het technisch onderwijs, in de Nijverheidsschool gegeven: men vormt er beste vaklieden, bekwame werkgeleiders, flinke stielmannen. Het technisch onder wijs veredelt den arbeider, wekt liefde op voor zijn vak, schept initiatief en is van onschatbare waarde in den strijd voor het leven. De Iepersche Fotoclub, onlangs gesticht, zegde ook hare welwillende medewerking toe. Na het nuttige, het aangename en de ontspanning. De duizende bezoekers der Foor zullen niet nalaten de mooie fotos en kunstwerken te bewotfUeren, welke de leden der Fotoclub waarvan sommige echte kunstenaars zijn ten toon stellen. *41 Duizenden bezoekers zullen gedurende de Paaschfeesten en de Paaschweek de Handelsfoor, de Iepersche gebouwen, de mooie en bebloemde uitstallingen en de herstelde Kaai bezoeken. Benevens de Concerten gegeven op Hoogdag van Paschen door de vier Ieper sche Muziekmaatschappijen, zullen op Maandag 17 April de muzieken van Rese- lare, Poelkapelle, Langemark, Staden, Nieuwkerke, Houfcem-bij-Veurne, Qostvle- teren en Le Bizet, de fijnste stukken van hun repertorium laten hooren. Aan allen zeggen wij, bij voorbaat, on zen gulhartigsten welkom en aan de deel nemers, ondersteuners en medewerkers, onzen besten dank. 4> Hl TOMBOLA De aangekondigde tombola zal recht geven op eene heele reeks schoone prijzen, de loting zal plaats hebben na het sluiten der Foor, op date en plaats door de dag bladen bekend te maken. Ieder ingangsticket genomen 't zij in de Halle, 't zij In de Middelbare school, geeft recht op het GRATIS ontvangen van een tombolanummer. De prijzen zijn ten toon gesteld in eene speciale zaal der Middelbare school; men schat op 200 prijzen met eene gezamen lijke waarde van 15.000 tot 20.000 franks. Koninklijke besluiten bepalen de deel neming van den Staat in het vormen van het aanvullend kapitaal voor ieder der nagenoemde buurtlijnen op: 71.000 fr. voor de lijn Izegem-Wevel- gem; 71.000 fr. voor de lijn Ardooie- Izegem; 142.000 fr. voor de lijn Brug- ge-Zwevezele; 200.000 fr. voor de lijn I-sper-Nieuwkerke-Steenwerk-Waasten 200.000 voor de lijn Oostende-Diksöiuide; 200.000 fr. voor de lijn Roeselare-Diks- muide-Bikschote; 200.000 fr. voor de lijn Kortrijk-Wervik-Meenen; 200.000 fr. voor de lijn Hoogleds-Tielt; 200.000 fr. voor de lijn Ieper-Geluwe; 300.000 fr. voor de lijn Veurme-Isper; 300.000 fr. voor de lijn Aarsele-Kortrijk-Moes- kroen-Meenen-Montaleux; 340.000 fr. voor de lijn Brugge-Leke-Diksmuide 342.000 fr. voor de lijn Diksmuide-Ieper- Poperinge; 400.000 fr. voor de lijn Po- peringe-Veurne-Ds Panne. (volgens de verslagen der Rijkslandbouwkundigen.) WEERSGESTELDHEID. Begin en rond half Maart waren er eenlge regen dagen. In zijn geheel genomen was het weder schoon en de temperatuur zacht, voor het seizoen. STAND DER GEWASSEN. Het schoon weder liet toe de lentezaaiïngen uit te voeren in de beste toestanden en met groote bedrijvigheid. Men plantte zelfs vroege aardappelen. De wintergraangewassen komen er goed voor: de weiden, de klaver- en luzerne- velden herleven. Men voorziet een ver mindering der aardappel- en suikerbie tenteelt, ten voordeele van haver, vlas, cichorei en paardeboonen. Men heeft nogal veel meststoffen aan gekocht gedurende deze maand, doch het verbruik neemt af, bijzonder: in de groote cultuur. Er werd min verbeterd zaaizaad aangekocht en het vernieuwen van poot- aardappelen is min algemeen dan vroe gere jaren. DIERENKWEEK. De economische toestand van den' dierenkweek is onver anderd. TOESTAND DER MARKT. De ver handelingen zijn levenloos voor bijna alle landbouwproducten. Groote hoeveelheden aardappelen vonden geen afnemer, zelfs aan spotprijzen. De prijzen van eieren, boter, vette varkens en biggen daalden. Er was meer vraag naar goed mager weidevee dat verkocht werd tegen 4-5 fr. de kgr. Ziehier de prijzen van eenige landbouwproducten, per 100 kgr. Tarwe en haver: 76-80; wintergerst: 65-68; rogge: 51-55; paardeboonen: 85-90; aardappelen: 8-20; cichoreiboonen68-70; weidehooi: 31-35; klaverhooi: 37-45; lu- zernehooi: 45-50; stroo: 12-15; vlas en stroo: 70-110; tabak (de kgr.) 6-8 (Wer- vik); boter (de kgr.) 16-19; eieren (per stuk): 0,25-0,35. Slachtvee, levend gewicht: Vet vee 1" kwaliteit: 5-6,50; gewoon vet vee: 3,75-5; vette kalveren: 6-9; vette varkens: 6-6,50; schapen: 2,50-3,50; big gen (ongeveer 8 weken)100-150 per kop ('t zij 8-10 fr. de kgr.). HOENDERBOND ROESELARE Uitslagen na 168 dagen. Totale eier- productie van 198 hennen; 17.522 eieren, zij gemiddeld 91 eieren per hen. Het beste legcijfer binst de 6° periode komt toe aan het lot 21, W. Leghorn van Melle, De- schamps a Cambron-Casteau met 90 Het best gemiddeld eiergewicht is voor lot 23, W. Leghorn van Franc Latteur te Braine l'Alleud, met 64 gr.; lot 15, W. Leghorn van de Wed. Sys, Ichtegem met 63,1 gr. 10 Beste loten na 168 dagen. 1. Ba ron Yves de Vinck, Zillebeke, W. Leghorn, 798 gr. eieren en 63 kl. eieren (7 hennen) 2. Id., W. Wyandotten, 774 gr. en 69 kl. (7 hennen)3. Pierre Goemans, Lich- tervelde, W. Leghorn, 635 gr. en 7 kl. (6 hennen)4. Melle, Deschamps-Cam- bron, W. Leghorn, 626 gr. en 37 kl. (6 hennen); 5. Ghysselen Gebr., Barry- Maulde, W. Leghorn, 600 gr. (6 hennen); 6. Ph. Visart de Bocarmé-Wavre, W. Leghorn, 568 gr. (6 hennen); 7. C. Brancart, Anderlues, Mechelsche Koekuit, 659 gr. en 36 kl. (7 hennen)8. Ach. Claeys, Zarren, W. Leghorn, 656 gr. (7 hennen;- 9. Gerard Bouhon, Braine- l'Alleud, W. Leghorn, 654 gr. en 11 kl. (7 hennen)10. E. H. Clysters, Stevoort, W. Leghorn, 653 gr. en 27 kl. (7 hennen). Beste legsters na 168 dagen. Hen Nr 4, lot 10, W. Leghorn, E. H. Clysters, te Stevoort, 145 eieren; Hen Nr 1, lot 28, W. Wyandotten, Baron Yves de Vinck, 142 eieren; Hen Nr 3, lot 29, W. Wyan dotten, St Elisabeth, Ghlin, 140 eieren; Hen Nr 7, lot 21, W. Leghorn, Melle, Daschamps-Cambron, 138 eieren; Hen Nr 4, lot 20, W. Leghorn, Baron Yves de Vinck, 133 eieren; Hen Nr 7, lot 10, W. Leghorn, E. H. Clysters, Ste-sport, 131 eieren; Hen Nr 2, lot 30, Mechelsche Koakuit, C. Brancart, Anderlues, 131 eieren. Binst de maand Maart 1933Gemiddeld legcijfer, 73,9%; Gemiddeld eiergewicht, 60,6 gr.; Gemiddelde opbrengst per ei, 0,303 fr.; Verbruik van droogvoeder, ge middeld per dag en per kop, 0,56 gr. Zuster M. Sylvana (Julia Maesschalck uit Haaltert) koloniale verpleegster. Zuster M. van het Cenakel (Denise Mathy uit St Gilles-Brussel) koloniale verpleegster. Zij bevelen haar apostolaat In de ge beden der missievrienden aan. Huizen der Witte Zusters in Belgie Herent, 23, Statiestraat, Noviciaat; Tielt, 84, Ieperstraat, Postulaat; Andenne, 10, Steenweg van Ciney, Postulaat; Leuven, 13, Schaperstraat, Studiehuis; Antwerpen, 23, Rosier, Prokuur, postrek. 783.88. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE FAILLISSEMENTEN. N. V. Van der Graaf O" (Afdeeling: Handelsinforma ties) te Brussel, deelt ons mede: Er werden over de af geloopen week ein digende 8-4-'33, in Belgie, 32 faillissemen ten tegenover 19 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van 1-1-'33 tot 8-4-'33, in Belgie, 415 faillissementen tegenover 332 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Detailsbranchgewijzc der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert l-4-'33 tot 8-4-'33 1 Januari 1933 14. Handelaren in verschillende goederen 158 1. Aannemer van schilderv. erken 1 3. Aannemers 24 2. Drukkers 3 1. Banketbakker 1 1. Dame skieeren (handelaar) 5 2. Zijden stoffen (handelaar) 2 1. Garagehouder 9 I. Bakker 5 1. Linnengoederen (handelaar) 4 1. Koffers van auto's (fabrikant) 1 1. Gummiibekleeding van auto's (h.) 1 1. Bankier 1 1. Suikerbakker 2 2. Aannemer van openbare werken 1 CONCORDATEN. Van l-l-'33 tot 8-4-'33, 208 aanvragen van een concor daat (zonder rekening te houden met die, welke door de rechtbanken geweigerd wer den) en 85 bekrachtigingen tegenover 174 en 84 voor het zelfde tijdperk van 1932. TUINBOUWDIENST Medegedeeld door het Ministerie van van Landbouw en Middenstand. Eene Commissie voor het onderzoek der toepassingen van lichtbeelden op het land en tuintoouwonderwijs werd ingesteld bij het Ministerie van Landbouw en Midden stand. Deze Commissie zal zich belasten met het onderzoek der filmen welke voor het hierboven vermeld onderwijs vervaardigd worden. De filmen, door deze Commissie goedge keurd, zullen aanvaard worden in de filmotheek van het Departement van Landbouw en Middenstand, en zullen de hiernavolgende melding mogen dragen: ii Aangenomen door de Commissie van het Ministerie van Landbouw en Mid- denstand, voor onderzoek der toepassin- gen van lichtbeelden op land- en tuin- bouwonderwijs De firma's of de personen, die zich met het vervaardigen van filmen voor land- en tuintoouwonderwijs bezig houden, mogen zich, voor het bekomen der officieele goed keuring, tot voornoemde Commissie rich ten. PASCHEN Alleluia! Alleluia! Des avonds van dsn Sabbath, nu bij hel aanbreken van den eersten o'ag der v. rek, kwam Maria-Magdalena en de andere Maria naar het graf zien. Alleluia! (An- foon van Paaschnacht) 't Is Paschen! 't Is Paschen, en de zonne zendt Weer levendoende kracht Aan 't nieuw-geboren groen der lcr.t. Dat in de weiden lacht. 't Is Paschen en Verrijzenis zingt elk, vol dankbaarheid, i Omdat de Heer verrezen is, Die wierd in 't graf geleid. Verrijzen wij met Hem weêrom. De Winter is voorbij; De Zomer is daar, wellekom! Met God verrijzen wij! 't Is Paschen Met God verrijzen wij! VOOR DE KEUKEN. De wintergroenten zijn ver op en da primeurs nog duur. 't Is 't oogenblik van wat rijst te gebruiken. Rizotto. Kook de rijst in water of nog beter in melk. Voeg er gehakte ham (of rookvleesch)geraspte kaas, wat boter, peper en zout aan toe. Giet In een vuur vast kommetje, strooi er broodkruimels over, ook nog eenige schelfjes boter op, laat In den oven bruinen. Dit, met een snede brood, maakt een goed avondmaal uit. Rijstpudding. Kookt de rijst in melk met wat suiker- en een beetje vanille, roert er een el dooreen. Giet alles in een vorm dat ge vooraf met koud water ont- spoeld hebt. Koud geworden keert ge dit vomtje om in een grooten schotel. En rond dit rijsttaart je kranst ge rhabarber- moes of kriekengelei. 41 NAAR DE MAAN. Dr Oberth, een professor van Budapest, meent een ontdekking te hebben gedaan die hem zal toelaten een bezoek te bren gen aan de maan, met een reusachtige obus, die zich door ontploffingen door de ruimte zou bewegen. In verscheidene ste den geeft hij lezingen over zijne ontdek king, en spreekt erover met zooveel geest drift dat reeds 87 personen, waaronder 20 vrouwen, zich hebben aangeboden om de reis mee te maken. Dat is zeer schoon en wij bewonderen hun moed want zoo'n reisje is wat gevaarlijk. Veronderstellen wij dat zij in gang geraken, en veilig op de maan terecht komen (hetgeen nog niet zeker is)... hoe zullen ze dan terugkomen? Ik zou verkiezen een schoon reisje te doen met de Kosmos», en gij? Groote keus van GEDACHTENISSEN en Gedichtjes ter drukkerij SANSEN- VANNESTE, POPERINGE. DE ZENDERS AAN HET N. I. R. In 1929-30 werden te Veltem, tusschen Brussel en Leuven, de twee zenders voor radio-omroep opgericht, respectievelijk op initiatief en voor rekening der N. V. Radio en der N. V. Radio-Belgique. Bij de be spreking der radiowet verklaarde Minister Lippens dat de regeling was getroffen tot overname dezer zenders, aan kostprijs, in geval de radiowet zou doorgaan. Bedoelde radiowet ging door, en het N. I. R. kwam tot stand begin 1931. Eene speciale kom missie werd toen opgericht om den kost prijs dezer zenders na te gaan. Thans heeft de beheerraad van het N. I. R., op advies dezer kommissie, in haar zitting van 27 Maart 1.1., de definitieve overname goedgekeurd. Ingevolge komen de zenders van Veltem In het bezit van het N. I. R. over. VERTREK VAN MISSIEZUSTERS Volgende Witte Zusters Missionarissen van O. L. Vrouw van Afrika zullen op 21 April te Antwerpen inschepen met bestemming naar Albertstad (Belgisch Congo) Zuster M. Odrada (Maria De Beus- scher uit Duffel), beroepsonderwijzeres. Zuster M. St Rombaut (Genoveva Pee- ters uit Berchem-A.ntwerpen) koloniale verpleegster. i Alle inlichtingen worden verschaft op aanvraag. GOEDE AGENTEN WORDEN AANGENOMEN. Schrijven aan Hotel "DE VREDE,, Groote Markt, D1KSMU1DE vitaminnenrijk fokvoeder, met gedroogdekarnemelk en botermelk, gedroogde gist en levertraan. gepaste gebroken granen, zorgvuldig ontstoven, zeer zuiver rantsoen. gewaarborgd, volkomen zuiver en wetenschappelijk samengesteld. Verkrijgbaar, alles afzonderlijk aanaangename prijzen bij JUL1EN DEBYSER, Noordstraat, 32, Foperinge. Tel. 175. Mengelwerk van 16 April 1933. Nr 26. door RANDALL PARRISH Is daar een deur, Monsieur? Ik kan niets zien. Ja, er is een deur. Ik zie door de ope ning duidelijk een ster fonkelen. Ik geloof niet, dat er iets te vreezen is en ik ken den weg. Maar waar kan de andere man dan toch gebleven zijn? drong zij aan, in gedachten nog altijd met haar broeder bezig. Is er misschien nog een andere uitgang? Toen ik hier den eersten keer kwam, heb ik geen anderen uitgang gezien», be kende ik, maar er moet er toch een zijn. Ik voor mij hen er vast van overtuigd, dat de man zich hier niet ophoudt, hij moet ergens beneden zijn. Zullen wij nu het dak gaan onderzoeken? Zij drukte mijn hand inniger, wat ik als een soort toestemming opvatte. Ik sprong overeind en greep het gevest van mijn zwaard. Ik leidde den weg en stond na enkele seconden in de opening. Al was het een donJkere naoht, zoo gaf toch een flauwe glans van de sterren, die hoog aan den hemel stenden en door spleten van de wolken heendrongen, een zwak licht. Het was een spookachtig, onwezenlijk licht, dat eigenlijk meer onthulde dan onthulde, en de meest gewone voorwerpen een wonderlijk aanzien gaf. Dit soort half licht was eigenlijk meer angstaanjagend dan de dikke duisternis, waardoor wij ons *oo evea eert weg hadden gebaand, en het beangstigde meisje drong zich vol schrik tegen mij aan, om zich heen starend naar de vreemdsoortige schaduwen. Ik kon even een glimpje van haar gezicht zien en de uitdrukking van wanhoop en van stmee- kend beroep, die er op te lezen «tond, was voor mij een aansporing, om mijn zenu wen tot kalmte te brengen. 't Komt alleen van het flikkeren der sterren, Mademoiselle fluisterde ik. Wij zijn alleen', aie maar, er 'beweegt zich niets. ii En toch beweegt het ziohzei ze half snikkend. Kijk eens naar dien kant! Mon Dieu! ziet gij dat dan niet? Het komt hierheen! Ik zag het voorwerp nu ook en mijn hart scheen een oogenblik zijn werking te staken. Saint Christopher! Wat was dat toch voor iets? Eerst kon ik er niets uit opmaken, het was zoo'n wonderlijke, zoo'n vreemdsoortige gedaante. Toen viel er een spookachtige lichtstraal op; de ge stalte stond rechtop, omsloten door een oude wapenrusting! XXI DE NEDERLAAG VAN DEN GEEST Ik heb nog nooit een Kelt ontmoet, die niet bijgeloovig is. Het is om zoo te zeg gen ëen erfenis van ons ras, en al lachte ik wel eens om de ervaring van anderen op dit gefbied, toch geloofde ik op dat oogenblik, dat die spookachtig voortschrij dende gestalte een bewoner was van de overzijde van het graf. Wie anders zou hij kunnen zijn dan de een of andere geest uit het verleden, die was weerge keerd om deze ruïnen te bewaken? En in mijn ooren klonken nog brokstukken van de praatjes der verschrikte mannen be neden mannen, die er zich op beroem- r*i teiy»». ij. den, met eigen oogen dergeljke spookach tige wachters gezien te hebben en in doodangst op de vlucht waren geslagen. Ik had hen toen voor bijgeloovige lafaards gehouden, voor slachtoffers van him ver beelding. Van het griezelige verhaaltje van Guieteau, dat door Frangois en Jules was bevestigd, was toch wel iets in mijn hoofd blijven hangen. Zij waren niet voor mensdhen, maar voor geesten terugge deinsd, en in weerwil van mijn pogin gen om er tegen in te gaan, spookte de zelfde doodeli'jke schrik voor het onbeken de door mijn bloed. En nu was ik daar zoo plotseling tegenover het ijzige ge plaatst! En het was nu niet langer een droom, een schaduwbeeld, maar de meest verschrikkelijke werkelijkheid. De sterren fonkelden op een maliënkolder, op een gesloten helm, op het lemmer van een tweehandig zwaard! En het ding bewoog zich in mijn richting in een dreigende geslotenheid! Het was daar daar! en kwam steeds nader! Ik kon natuurlijk over mijn ocgjen wrijven en kon ae met mijn arm beschutten, maar de ontzagwek kende gestalte was steeds daar! De menschen hadden mij wel eens dap per genoemd, maar op dat oogenic! ijk had ik niet den geringste® mc.ed. Bij alle hei ligen, ik Wi»s> bang, het zweet stond mij op het gezicht, mijn adem stekte, mijn ledematen schudden heen en weer. God weet, wat mij op mijn plaats hield, mis schien was ik verlamd dtoor schrik en daardoor niet in staat, mij te bewegen. Maar toch kon bet onmogelijk dat alleen zijn, want ik 'behield de kracht tot han delen, het bewustzijn van mijn plicht. Mademoiselle was op den vloer in elkaar gezakt; zij had een enkelen schrillen kreet geuit en haar gezicht in haar handen ver borgen. Zonder goed te weten wat ik deed, waagde ik, met uitgetrokken zwaard een stap naar voren, en stor.d tusschen hen in, tegenover ik wist zelf niet wat! En het ding wezenlijk of onwezen lijk, geest van den doode of visioen van den levende kwam recht op mij af! He meende zelfs de vlekjes roest op de stalen borstplaat te zien, het flikkeren der oogen door de spleten van het mas ker. Maar er was geen enkel geluid om de betooveriag te verbreken geen Stem om mij uit te dagen; geen zware voet stap knaxste op den steenen vloer van het dak. De gestalte bewoog zich maar maakte toch niet den indruk van te loopen, zij scheen eerder zon der inspanning voort te glijden. Ik ver beelde mij zeifs een oogentolik, dat ik door den romp heen een ster zag glinste ren, alsof de geheele gestalte niets dan een ijle damp was. Alleen het reusachtige, dufctbelhandige zwaard was in beweging en werd omhoog gehouden door 'handen, die het gevest omknelden. Ik denk, dat juist deze kleinigheid, die op gewoon menschenwerfc wees, dat ik mijn zinnen bij elkaar wist te houden, mij de over tuiging gaf, dat de vreemde verschijning, waar tegenover ik zoo plotseling geplaatst was, niets anders was dan een maskerade. En met deze overtuiging ontwaakte in mij de vroegere kracht, de vroegere strijd lustigheid. Ik richtte mij fier overeind en hield mij-n zwaard in de hoogte, om een mogelijken slag te pareeren. Dank mijn instinct, de discipline, waaraan ik in het kamp gewoon was, de training van jaren, stond tk onmiddellijk ter verdediging ge reed. Ik wist ternauwernood wat ik deed, maar mijn oogen zochten de opening in het vizier en mijn zwaard richtte zich op de stootplaat. Het groote zwaard van mijn tegenstander maakte een aanvallende be weging; ik was er nu zeker vpi dit de handen, die het zoo stevig o.i knelden, van vleesch en bloed waren. Toorn nam nu bij mij de plaats in van den angst, dien ik zoo even had gekend; ik deed een stap vooruit en richtte den punt van mijn zwaard op iets, dat ik voor een spleet in het masker hield. Ik had zeker gemist, want de slag was forsch genoeg, het lem mer boog mee met de kracht van dsn slag, de punt ging omhoog en trof den onbeschermden pols. Het groote zwaard viel met een slag voor mijn voeten nser en de in maliënkolder gehulde gestalte wankelde achteruit. Maar ik wist nu, dat ik met een man te doen had, ik wist het aan den weerstand van de stalen borst plaats en aan den half onderdrukten Franschen vloek, die van zijn lip'pen kwam. Ik wierp mij op den man; het ge wicht van mijn lichaam slingerde hem nog meer achterwaarts, maar mijn han den vonden geen houvast aan de gladde stalen bekleeding. Zoo stortten wij beiden op den grond, ik boven op hem. Hij be woog zich niet, zijn armen hield hij wijd uit. Ik hield mijn oor dicht tegen het vi zier van zijn helm aan, doch ik kon zelfs niet de meest zwakke ademhaling onder scheiden. Maar de man kon toch onmoge lijk dood zijn. De slag, die in hem had toegebracht, was niet door het staal heen gedrongen, en was cok niet van zooveel belang geweest, dat deze ernstige schade had kunnen aanrichten. Zijn bewuste loosheid was misschien het gevolg geweest van zijn zwaren val en van den knellen den druk der wapenrusting. "Wel wetend, dat hij mij voor het oogenblik geen ver dere schade kon doen, richtte ik mij op nrijn knieën op en zocht om mij heen naar Mademoiselle. Zij was in het don kerste gedeelte van den toren en ik kon haar bijna niet zien staan, maar toen zij mij hoorde bewegen, begon zij te spreken. Zijt gij het, Monsieur? Hebt gij geen wonden opgeloopen? ii Zelfs geen schram», antwoordde ik, en ik was nu weer geheel en al mijzelf. De man zat er zoo zwaar in, hij kon onmogelijk vechten. ii Een man! Was het dan een man? Dat zou ik wel denken, want hij schreeuwde ten minste aardig, en wel in het Fransch, toen mijn zwaard hem trof. Maair de ooren kunnen tot dus ver maar alleen getuigen, want de oogen zien niets anders dan het stalen omhulsel. Het komt mij voor, dat hij half gestikt is, en ik heb er niet veel begrip van, hoe lrij in dat ding zit vastgewikkeld. Kunt gij mis schien even komen helpen, Mademoisel le? Zij kwam vlug mijn kant uit, maar toen zij eenmaal naast mij stond', aarzelde zij en keek met tegenzin naar het onbewe gelijke, zwarte voorwerp naar haar voe ten. Denkt gij, dat hij dood is? Neen, maar er is veel kans, dat hij gauw dood gaat, tenzij wij dezen helm weten los te maken en hem daardoor wiat frissche lucht kunnen geven. Hij moet zwaar zijn neergekomen en is door den hevigen slag bedwelmd geraakt. Dit hier is zeker de haak, als ik mij niet vergis, dit leeren ding! Op mijn woord, het is zoo hard als ijzer. Zij hielp mij zoo goed zij kon, tot ein delijk de gevangene zioh bewoog en een zucht slaakte, toen wij aan den roestigen gesp rukten. Dank onze vereenigde krachten gaf deze mee, maar zelfs toen was het nog geen gemakkelijke taak, om het hoofd uit den helm vrij te maken. De man haalde diep adem, maar overigens bewoog hij zich niet en het licht was niet sterk genoeg, dat wij zijn trekken konden onderscheiden. In anget'ge onzekerheid greep het meisje mij bij den arm vast. Wie is het, Monsieur? Kunt gij act al zien? Ik zie niets anders dan een vage om lijsting van het gelaat, maar ik tv/ijfel er nist aan, of hij is de vluchteling. Niemand van de bende van La Porte zou rich cp dit uur hier alleen durven wagen! Nu ik mijn kalmte weer terug heto, komt alles mij heel natuurlijk en heel gewoon voor. De man kende den bijgeloovigen schrik der kerels beneden en hij maakte daar om het plan voor geest te spelen met de bedoeling, zijn leven te redden. Nog niet zoo'n kwaad plan! Saint Denk! maar lrij heeft mijn bloed bijna in ijs veranderd. Eerst toen mjn zwaar doel trof, wist ik, met een man té doen te hebben. Zij haalde zwaar en diep adem en ver borg haar gezicht tegen mijn mouw. Ik trok haar daarop dichter tegen mij aan, de onstellende herinnering aan dat ijzige oogenblik maakte, dat wij al het andere om ons heen vergaten. ii Ik... ik ben nooit te voren zoo bang geweest», bekende zij haperend. «Ik... o, ik kon zelfs niet meer blijven staan, maar... maar gij... ii Ik! Verhef mij niet tot held in deze zaak, Mademoiselleprobeerde ik er luchtigjes over heen te praten. Op mijn woord! ik had geen kracht genoeg om op den loop te gaan! dat is alles! Een kind had het wel tegen mij kunnen opnemen. De gedachte, dat de man in dat zware pak toch niet kon vechten, gaf mij een beetje moed. Hij was er erger aan toe dan ik. ii Maar hij was natuurlijk niet zoo ge schrokken. ii Dat had hij in het voorded, maar toen hij dat pak aantrok, zal hij wel niet ge dacht hebben, dat het tot vechten zon komen. Ct, V>ï'-:o'gW,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 9