25.010 frank Prijzen Groote Drafkoersen Pastoor BLANCKE DINSDAG 11 JULI 1933 WONDERBARE GENEZINGEN Uit IEPER. - Kunstkroniek. PAKETBOOTEN OOSTENDE-DOVER DE DRAAK GEPLAATST 0? HET BELFORT TE IEPER ROERENDE PLECHTIGHEID De achtste Intronisatie-Bedevaart naar Koekelbe knielden meer dan 30.000 deelnemers voor het plechtig Lof ln open lucht Wijding en Inhuldiging eener Gedenkplaat ter nagedachtenis der Fransche Gesneuvelden TE IEPER Na de Rijksdagbrand te Berlijn. VLAANDERENS BEDEVAART KONING FAISAL Stad Poperinge op den Hippodroom der Groote Heerlijkheid W oestensteenweg. leper's iaar Priesterlijke Benoemingen de overtuiging dat, gezien de vorm en de omstandigheden der verschijningen, hier werk van God en van Gods Moeder vol trokken wordt. Het onderzoek zal intusschen worden voortgezet met alle nauwkeurigheid, maar dp Bisschop heeft toch niet geaarzeld om aan de kinderen zijne toestemming te verleenen tot het bouwen der kapel. De noodige schikkingen zouden met den E. H. Deken van Beauraing genomen zijn voor het bouwen der kapel. Mgr Heylen heeft de kinderen gezeid, met welke bijzondere aandacht de H. Va der te Rome alles volgt en hoezeer hij met hun verderen levensloop is begaan. Z. Exc. zegende hen vanwege de H. Va der en zegende teven hun ouders. De kinderen vroegen aan Z, Exc. of hij niet wilde mede gaan bidden naar den meidoorn, maar hij antwoordde dat hij uit voorzichtigheid zich daarvan nog moest onthouden, maar hij verleende toelating aan den E. H. Dsken van Beau raing met de kinderen te gaan voorbid den aan hét volk 's avonds aan de grot. Hij voegde eraan toe dat hij zelf de nieuwe kapel zou komen wijden. Later is Z. Exc. Mgr Heylen een bezoek gaan brengen aan het klooster, heeft een gebed gestort bij de grot en heeft lichtjes het hoofd gebogen bij den meidoorn. Z. EXC. MGR HEYLEN, BIDT MET DE KINDEREN BIJ DE MEIDOORN 's Avonds waren de kinderen, met uit sondering van Fernanda Voisin, die uit was met een katholieke meisjesgrosp, als ook een overgroote menigte aan het bid den bij den meidoorn toen de Bisschop op het onverwachts terugkeerde, in het naar huis gaan van zijne Vormingsreis, en knielde nabij de kinderen om den rozenkrans te bidden. Alle aanwezigen knielden ook, baden mede om nadien lofzangen aan te heffen. Totnogtoe had men altijd te Beauraing gebeden al rechtstaande. De daad van vertrouwen gesteld door Z. Exc. Mgr Heylen verwekte diepe ont roering en toen hij vertrok vergezelde hem een geweldige ovatie. De aanwezi gen, de biddende kinderen, de zieken, de menigte, werden door hem nog een laat ste maal gezegend. DE LAMME KLEINE NELLY LEBRUN DE GENEZING NABIJ De kleine Nelly Lebrun, woonaohtig te Mettet, geboren op 4 Oogst 1925, werd kort na haar geboorte lam op het linkerbeen. In Mei 1927 werd het kindje in het pleis ter gelegd, van aan de voeten tot onder de armen. In December werd het pleister weggenomen zonder beternis te hebben teweeg gebracht. Slechts huilend van de pijn kon het nu en dan eenige stappen doen. Steeds bleef het te bed in zittende houding. Einde Oogst 1932 werd hst kind radiograpisch onderzocht en er werd be- statigd dat 'het leed aan zware misgroei van linkerbeen en dij. Ten gevolge van een nieuw radiographisch onderzoek, die den slechten toestand van liet kind nog meer deed uitschijnen, werd het nogmaals In gipsverband gelegd. In Mei 1933 moet een gat gemaakt wor den in het pleister daar een wonde zich had veropenbaard aan de hiel. Later wordt het pleister gansch verwijderd en haar toestand, na radiograpisch onderzoek, blijft even erg; het kind kan steeds niet gaan. De dokters weten geen raad voor de genezing. Het kind is 8 jaar en weegt 18 Kilogram. Na de genezing van Tilmant denkt de moeder om naar Beauraing te gaan, wat haar man, een verstokte ongeloovige, haar afraadt. Toch doet zij het op 19 Juni 11. en men trekt op naar Beauraing per auto. Na een gebed gevoelt de kleine in de auto neiging om te gaan, maar de moeder bevreesd zijnde laat het niet toe. Plots staat het kind toch recht in de auto tot verbazing van allen, en tehuis gekomen loopt haar vader tegemoet. Sedertdien kan de kleine, alhoewel nog met eenige kleine moeite, zonder last of pijn rondloopen. Een nieuw radiograpisch onderzoek wees uit dat de bewegingen an de be enen nor maal zijn, buiten een kleine kniebuiging. WONDERBARE GENEZING VAN EENE VROUW UIT TURNHOUT Juffrouw Van Laer. 34 jaar, wonende in de Otterstraat te Turnhout, was sedert 16 jaar zwaar ziek. Zij leed aan verkalking van de ruggegraat en tuberculos van het igaammaw/MBiMiwwiwBMiiiaiiBL ma ruggemerg. Sedert 10 maanden lag zij plat te bed. Eten kon zij niet meer. Vrijdag 23 Juni werd zij, op haar verzoek per ziekenauto naar Beauraing gevoerd, vergezeld door twee ziekendiensters. 's Morgens te 10 uur kwam zij aan te Beauraing, woonde eene H. Mis bij, ver bleef nabij de grot geheel den dag in vu rig verlangen en bad 's avonds mede met de kinderen Dcgeimbre en Voisin. De kleine Gilberte Degeimbre, getuige van haai' lijden, zegde haar moed en ver trouwen te hebben, want, als zij hier niet onmiddellijk genezing zou bekomen, zij te huis wel zou geholpen worden. Tijdens de terugreis hadden de Zusters die haar vergezelden de grootste vrees voor haar leven. Den Zaterdag morgen is Maria Van Laer gansch alleen opgestaan, heeft haax zelve gewasschen en gekleed en daarna geten. Geheel den Zaterdag is zij op haar kamer gebleven en rondgewandeld. Tot middernacht ontving zij bezoek en den volgenden Zondag ging zij met vasten gang naar de kerk. Sedert zes jaar droeg zij het hoofd op zij gedrongen en nu houdt zij het weerom recht. Volgens geneeskundige certifïkaten leed de vrouw sedert 1917 aan potziekte van het cervikaal gedeelte van den ruggegraat waardoor ankylose van de halswervels ontstaan was. De ontroering teweeg gebracht te Turn hout is overgroot. Haar gezicht dat zeer verzwakt was is terug weer volkomen goed. Op 5 Oogst e. k. zal Juffrouw Van Laer terug naar Beauraing gaan om te bedan ken. DRIEJARIG LAM JONGETJE GENEZEN Dinsdag morgen was de briefdrager Hu- chon, van Piéton, samen met zijn vrouw en hun jongetje Willy, van drie jaar, dat lam was op beide beentjes, gaan bidden bij de grot en den meidoorn te Beauraing. Rond 11 uur in den morgen, alswanneer de ouders reeds lang gebeden' hadden, be gon het kindje plots rond te loopen, zoo goed als eenig ander kind. De ouders waren vol van vreugde en het feit bracht een hevige ontroering teweeg bij de omstaanders. Iedereen wilde het kindje zien en eens omhelzen, maar het kindje toonde zich bevreesd zoodat de ouders het naar de autobus droegen al waar het naar het volk, rechtstaande, met de handjes wuifde en lachte, wat het, volgens de ouders, sedert lang niet meer gedaan had. OOK EEN WONDERBARE GENEZING TE BANNEUX! Mevrouw Goethals-De Deene, wonende in de Franchenstaat te Antwerpen, werd in 1932 het slachtoffer van een auto-on geval. Het linkerkaakbeen was gebroken en onder het oor geschoven, met het gevolg van volslagen doofheid aan den linker kant en misvorming aan den mond, zoo dat deze maar weinig en met hevige pij nen kon geopend worden. Na eenige dagen werden de wonden ont stoken. In de zeven laatste weken was haar toestand zoo verergerd dat zij alleen nog wat melk en bouillon kon innemen. Geweekt brood kon zelfs niet meer bin nen. Veel dokters werden geraadpleegd maar geen enkele kon verzachting bren- gen. Op 21 Mei werd de reis ondernomen naar Banneux. Daargekomen bloedde de arme vrouw uit neus en ooren, en was volkomen uitgeput. Te Banneux dronk de vrouw een weinig water uit de bron waarboven de kleine Beco de verschijning had gezien. De pij nen die de arme vrouw leed werden ver schrikkelijk. Plots werd zij gewaar dat haar mond minder stijf werd; zij vroeg een sandwich dewelke zij op at. Die haar kenden kunnen bun oogen niet geloovcn. Bij den terugkeer was alle doofheid ver dwenen, en na twee dagen was alle pijn weg. Sedert is zij volkomen hersteld en de radiographische onderzoeken wezen uit dat alle beenderen In het hoofd tot hunne normale plaats waren teruggekeerd. KOSMOS-TOERISME, leper, rijdt naar Beauraing op 12, 15 en 26 Juli en op 12 en Oogst. Tweedaagsche reizen voor 200 fr., hotelkosten en bezoek aan de grotten van Han inbegrepen. Op 10 Juli en 5 Oogst eendaagsche reis voor 85 frank. Vraagt inlichtingen aan PAUL VAN BRUWAENE, 16, Noordstraat, Poperinge. YMaas«issBaaasBM3saaiasaaHBB0Ei2Ms Ondanks de godsdienstige onlusten van de XVI6 eeuw, de oorlogen en de omwen telingen waarvan ons land zoo dikwijls het tooneei was, bleven de processies, se dert de Middeleeuwen, steeds in eere en evenaarden ze vaak in praal en pracht de meest gekende van Italië en Spanje. Hun oorsprong klimt voor het meeren- deel terug tot den eeredienst van een of ander beschermheilige waarvan de feest dag tot de locale kermis aanleiding gaf; somtijds ook wordt een miraculeus feit zooals b. v. in den Donkeren Ommegang te Poperinge door de jaarlijksche pro cessie vereeuwigd, of ook nog is het een aloud vereerd beeld of een kostbare reli kwie gelijk het het H. Bloed te Brugge, die er den oorsprong van verklaart. Van de talrijke Middeleeuwse he processies voor boetelingen is deze te Veurne, waarschijn lijk de laatste overgebleven. Te leper Integendeel werd een bestaan de eerdienst tot een vereerd beeld van O. L. Vrouw in de kerk der Franciscaan- sche Minderbroeders, of Recoletten, door een militaire gebeurtenis vergroot en ver sterkt en zoo ontstond de beroemde pro cessie van O. L. Vrouw van Tuyn. Sedert den vijfhonderdsten verjaardag van de belegering in 1383, die in 1883 met een luister gevierd werd welke waar schijnlijk nooit meer overtroffen of vzelfs geëvenaard zal worden, heeft deze pro cessie een historisch-godsdienstig karak ter genomen dat haar belangrijkheid grooter maakt dan die van het meeren- deel der andere processies. Om dit feit zelf is het niet overbodig in 't kort te herinneren aan de groote wapenfeiten, welke dit gedenkwaardig jaar kenmerk ten. Ten gevolge van een aanvalsverbond gesloten tusschen den Koning van Enge land en de stad Gent, waren de Iepersehe ambachtslieden ten volle bewust dat het Westland het eerste tooneei van den toe- komstigen oorlog' zou zijn en dat leper een rampzalige belegering zou doorstaan. Toen reeds scheen de latere Belgische leuze: 'Eendracht baart Macht» in den geest onzer stadsgenooten te kiemen en met den slag hielden de treurige gevech ten op die ontstaan waren tusschen de grooten, aanhangers van de Lelie of Le- liaerts, en de kleine steeds de zaak der Klauwaerts verkleefd. Deze op een gunstig oogenblik ontwaak te; eensgezindheid baarde het plichtbesef, het eerste en heiligste aller gevoelens, dat ze den geboortegrond, die voor hen het vaderland was, tot het uiterste moesten verdedigen. Zoohaast het nieuws zich verspreidde van de ontscheping in Vlaanderen van den bisschop van Norwick aan het hoofd van een Engelsch leger, waarbij de Gent- sche krijgsmacht zich voegde, volgde eene nog nauwere en innigere verstandhouding. In tegenwoordigheid gesteld van deze oorlogstoebereidselcu waren geen illusies meer mogelijk en de schepenen, die er zich rekenschap van gaven dat de bele gering onvermijdelijk was, haastten zich hunne stad in staat van verdediging te stellen. Met het oog op een langdurige belegering werd aanstonds aan de inwo ners bevel gegeven grooten eetvoorraad op te doen en de prijs der eetwaren werd streng geregeld. Men stelt zich spoedig aan het Werk ter verdediging; de waüen worden her steld; zwaarden, lansen, bogen, kruisbo gen worden gekocht en in de magazijnen opgeborgen; en het geschut zelfs, dat voor de eerste maat In den slag van Crecy gebruikt werd, schijnt tot wonderen ge roepen. Op de wallen en boven de stadspoorten worden Ijzeren en koperen kanonnen ge plaatst met allerlei munitie: ijzeren en looden ballen, in Brabantsch steen, zoo als vele hedendaagsche Ieperlingen zich zullen herinneren aan den ingang van ons museum, vóór 1914, gezien te hebben. Het noodsein weerklonk den 9 Juni: de brandklok liet hare zware stem hoo- ren en terzelfdertijd kondigden de zorg zame torenwachters met volle borst van op het Belfort den vijand aan en riepen door hunne koperen spreekbuizen: «Vij and! Vijand! Ze zagen inderdaad de Engeischen en de Gentenaren op de Po- peringsche baan naar leper oprukken. In der haast worden de laatste toe bereidselen getroffen en iedereen bevindt zich op zijn post wanneer de voorwacht van den vijand, uit Engelsche boogschut ters bestaande, voor de Boterpoort ver schijnt. De opbruisende bisschop van Norwich had de hoop gekoesterd zich bij verras sing en zonder slag of stoot van de stad meester te maken. Hoe groot was dan ook zijne ontgoocheling toen hij de wal len bezet zag met eene menigte gewa pende mannen, die bereid waren hunne stad tot het uiterste te verdedigen. Wel dra werden alle betrekkingen onderbro ken daar de Engeischen en de Gente naren hunne legerplaatsen en tenten te midden der op bevel van de schepenen verwoeste voorsteden, opgeslagen hadden. Deze omsingeling was zoo streng dat, vol gens de typische uitdrukking van Meyer, zelfs een hond moeilijk de stad zou ver laten hebben. De Ieperlingen, ver van op overgavé te denken, deden menigvuldige uitvallen welke dikwijls met goeden uit slag bekroond werden, 't Is dan dat de oorlogzuchtige prelaat besliste de stad te bestormen. Vruchtelooze pogingen! Tegen zijne verwachting in en na nochtans ver sterking uit Gent gevraagd te hebben, werd hij verplicht zich aan de slepende traagheid van een geregelde belegering bloot te stellen. Daar de vijand al de oor logsmiddelen uitgeput had. werd hij ver plicht den 8 Augustus 1383 het beleg op te geven. Hij lag vóór de stad sedert den vooraf- gaanden 9 Juni, hetzij dus sedert negen weken. ('t Vervolgt.) PYRSS. iBfisaHBaaaaasiBSiSsaasiBisBiBsasaa' Op de hieronderstaande data richt het Beheer van het Zeewezen zeereisjes in te gen zeer verminderde prijzen, met zijne prachtige paketbooten der Oostende-Do ver lijn. 1. Op 14 Juli, Oosiende-Bouiogne en terug; afvaart 9 u., aankomst rond 21 u.; prijs: fr. 65. 2. Op 19 en 26 Juli, 2, 9, 16, 23 en 30 Oogst. Oostende-Folkestone-Canterbury cn terug; afvaart 9 u„ aankomst rond 21 u.; prijs Oostende-Folkestone: fr. 55; Oosten- de-Canterbury: fr. 70. 3. Op 20 Juli, 3, 17 en 31 Oogst, Oost. ende-Middelburg en terug; afvaart 9 u., aankomst rond 21 u.; prijs: fr. 50. 4. Op 27 Juli, 10 en 24 Oogst, Oosten. de-Rotterdam en terug; afvaart te 8 u., aankomst rond 22 u.; prijs fr. 75. Geen paspoort vereischt. De kaarten zullen met- de eerste dagen van Juli, in de voornaamste Spoorweg - statiën en Reisagentschappen te koop ge steld worden. De hulpbisschop van Mechelef Van Cauwenbergh, offlcierde. Hartroerend was het oogenblik tj*.. menigte luidop de akte van W®*;'14 aan het H. Hart herhaalde, go- van hare diepe gehechtheid as» l:Ii ningschap van Christus over de °'J' maatschappij. a 0 De zegen van. het AUerheiligsi'v-on machtig «Christus regnat» vcrgetelljfce plechtigheid ter eew Liefde-Konin» Een kiekje op het hoogaltaar, opge timmerd voor de in-aanbouw zijnde ba siliek van Koekelberg. Zondag hebben duizenden leden van de Bonden van het H. Hart, de achtste in- tronlsatle bedevaart naar Koekelberg bij gewoond. Op de Koekelbergsche hoogte, waar een altaar ln open lucht was opgetimmerd, Nu dat de Engeischen hier in onze hoofdkerk eene gedenkplaat ter gedachte nis hunner gesneuvelden opgesteld had den, betaamde het dat ook de Franschen ditzelfde piëteitsvolle gebaar herhalen zou den. En dit gebeurde op Zondag 25 Juni, kwart over twaalf in Sint Maartenskerk. De Syndïkale Kamer der Fransche Publi citeit had er voor gezorgd. De plaat werd vervaardigd- door Heer Poulin van Parijs naar de teekening van M. Gil van Rijsel. Op den gestelden tijd kwam Z. E. H. Ver maut, pastoor-deken, omringd door de pa rochiale geestelijkheid, de overheden en de afgevaardigden van den Syndikalen Kamer aan het Zuidportaal ontvangen en na ze den welkomgroet toegestuurd te heb ben, leidde hij ze naar het koor alwaar hij den genoodigden eene meesterlijke feest rede toesprak. Het zangkoor van Roebaais dat onder de hoogmis op eene onberispe lijke wijze de missa secunda van Alf. Moortgat uitgevoerd had, zong nu op ziel roerende wijze een prachtig motet voor en de stoet trok daarna heelemaal onder dien indruk naar den zuidvleugel der kruisbeuik. M. Mallard trok den sluier af en ver trouwde de eenvoudige maar zeer mooie gedenkplaat toe aan de goede zorgen van St Maartens geestelijkheid. Z. E. H. Deken ging tot de liturgische wijding over en M. Gauche, voorzitter van de Syndikale Ka mer van het Noorden legde er eene prach tige kroon neder. Na een oogenblik inge togenheid dreunde de Marseillaise opge volgd door de Brabanponne door den weid- schen Tempel en wanneer de laatste tonen van het vaderlandsche lied uitgestorven waren leidde de Z. E. H. Deken de over heden terug naar het Zuidportaal en nam er in alle hoffelijkheid afscheid van. Om 12.30 uur werden aan het Iepersehe gedenkteeken even aan het Engelsche Memoriaal en ook op het Fransch kerkhof Sint Chaxles prachtige bloemengarven nedergelegd wijl een laatste vaarwel ge- braoht werd aan de gesneuvelde duurbare broeders. Om 1 ure werd een vriendenmaal in het gasthof «De Sultan», groote markt, den genoodigden aangeboden en gedurende den heelen tijd heerechte dte grootste vriendelijkheid. Na hier en daar nog een vluchtig bezoek aan onze praalgebouwen. gebracht te hebben verlieten de vreemde lingen hoogstens voldaan onze stad. foto toont de Koning die den Deken Nor- ris groet na een bezoek gebracht te heb ben aan het graf van den Onbekenden Soldaat ln Westminster Abdij. vokaat de Moro de Fiafferi die samen met advokaat Campinchl de verdediging zal waarnemen van de brandstichters van den Rijksdag te Berijn. De Duitsche advokaten hadden gewei gerd die verdediging op zich te nemen. IBZXSSSBBBBBaSBnBBBBBBBBSSBB IN ZUID TUNISIE De Gedenkplaat in de kerk. Ziehier de heildronk voorgesteld M. Tommeleyn, eere-notaris, Voense van den Kerkram welke op 'de toeba? ders diepen indruk maakte: Eerw. Heeren, Excellentie, Mevrouw. Achtbare Familie, Ileeren en h«i Vrienden, Een volk dat zijn priesters weet te va eeren, te huldigen en te beminnen, ls ea vroom en rechtgeaard volk. Een ingezeten eener gemeente, een ps. rochiaan wlen de eer te beurt valt als toll van dit volk te mogen optreden, om vereering, deze huldiging uit te spreken '4 op dezen feestelljken dag de bevoorrechte van het vreugdegevoelen van allen en on de blijde last, die mij wordt opgelegd.be» ik fier en mijne medeburgers en meflepa, rochianen dankbaar. Zijn er landen die den priester vervol, gen, omdat zij vijandig staan tegenov» de katholieke waarheid en leerstelsels, er zelfs streken in ons eigen land, waar i! priester, als een gewone ambtenaar, als een vreemdeling of als een ongewensch. te' aanzien wordt, hier ln ons goede en dierbaar Vlaanderen, op onzen diep Ws. telijken buiten, wordt de priester bemint, vereerd en gevolgd, als de gezegende dj komt ln den naam des Heeren, als de ge. wijde van heden en de uitverkorene van morgen, die spreekt het onderwijzende troostende woord en stelt de vrede en liet dedaad voor den enkeling, het huisgezin en d©'gemeenschap. Dit heerlijk bestaan, eerweerde en geachte vergadering, dl: voorlichtend en opbeurend leven, gesteund op eigen plichtbesef en eigen volmaking, heeft onze eerweerde heer Pastor, <m gevierde jubilaris, vijf en twintig jaren ln onze gemeente doorleefd, en ln dit leven, binst die ongewone lange tijdruimte. Is et niet een vlek, niet eene schaduw, niet een verzuimen noch verslappen in het pllchts- betrachiten te bespeuren, en dit is wel de diepste lofspraak die kan uitgesproken worden. Onze eerweerde, heer Pastor, laat ons maar zeggen kortweg doch eerbiedvol n». als iedereen hem noemtPastor Blanckêi, bad steeds tot ons aller stichting, Ijverde en zorgde voor Gods huls lijk een kind voor vaders haardsteê, lijk de beste der dienaars voor zijn opperkonings woning, altijd de eerste en de laatste op zijn post bij alle weder, ten' allen selzoene... zergde ln het stoffel!jk bestaan, nooit voor hem zelf, 'doch steeds voor anderen, vluchtte de roem der menschen als een bespotte, lijke nietigheid en zocht eerder de scha- duw, de verdokenheid om goed te doen en van de vruchten van zijn ongekend pogen, tn stil en Ingetogen dankgebed te genie, ten. Zulke voormannen leven misschien min opgemerkt dóór velen, daar zij het prijken op den kandelaar schuwen en ver. mijden, doch door de weldenkende, klaar, ziende, deugd zoekende menschen wordt hun stille zieleschoonheid geraden en ver wekt hun vast, dóórhouden verdiensteli.k leven vertrouwen, bewondering en navol ging. En toch. eerweerde heer Pastor, al vluchttet gij de bekendheid en de aanstel, lerij', de wereld kende en waardeerde 7 toch, zelfs tn breeden kring, spijts IJ, te gen uwen wil en dank. Het volk, dit niet enkel onzer dierbare gemeente, maar gansch het Vlaamsche volk kende IJ, kent en bemint U steeds en dit van langs om meer, naar mate uwe jaren, milder ea milder met grijsheid gekroond zltn. «Pastor Blaneke die naam die woor den verwekken nog bij ons, de gedachte nis aan een beginselvast verleden en ver wekken ook de vereering voor een trouw- gebleven heden, waarborg van een aegevcl- le toekomst. Pastor Blaneke imriers is een der weinige, zoo niet de laatste, der oji gebleven twintig Vlaamsche koppen. Maar was en blijft hij een kophij was tn blijft nog meer een hert, een hert dat hst goede ontdekte waar het was. en dit goeie diende en dienen blijft, omdat het gxde, hetzij dit goedg ons katholijk geloof 0! Vlaanderen heet. omdat het goede zeg ik in zijne oogen zijn. ideaal niefs anders was en ls. dan eene uitstraling der goddelijke waarheid, der goddelijke schoonheid, Eerweerde heer Pastor, dezen morgen in de plechtige mis. die waarlijk het buj gezegd worden, rpet zooveel lamst sn smaak, door ons ^tnan-, en vrouwenkoor gezongen werd. hebben wij vóór vurig gebeden en het Hosannah e ezegend Hij die komt in den'naam des Hoeren, had ook vandaag dieperen Indruk op ons aller. Men zegt dat gij uw herderstaf met hst sieraad bekleed van vijf en twintig jarM zielenarbeid op deze' parochie, zult afleg gen, om reden uwer hooge jaren: mast hoe het ook weze en wat er ook gebet: uw naam, uwe gedachtenis, uwe arbeid zullen hier voortleven en ln eere blijvfi Wij hadden ook zoo gaarne U een per soonlijk jubelgeschenk aangeboden: «i| hebt zulks niet gewild noch begeerd: rock- thanj, uw wil en wensch eerbiedigere! van geen geschenk te aanveerden voor 7 zelf, hebben wij geoordeeld U toch eer jubelgeschenk te mogen aanbieden vos God 'en voor zijn xmpel: de prachtift draaghemel of baldekljn welke wij hik voorstellen en U bidden afcoo te wilier aanveerden. Als de parochianen, tegenwoordige e: toekomende, deze prachtige baldekljn fc de processie gedragen zullen zitp, dan rul len zij zeggen tot hun zelf en tot hunni opvolgers ln ons dorps- en parochielef: Dat is pastor Blancke's jubejgescjienï. Hi; was hier herder binst vijf en twintig jaar in alle nederige zielegrootheid. Eerweerde heer pastor jubilaris, ia casn van het kristen Kortemark, wensch ik 7 alle heil en voldoening voor het overigs van uw Jaren. IBBBBBBBBBBBBBRBBBlSiaaaESIIi NAAR GOURDES O o G S T 4-12rechtstel sche treinen en treinen Parijs en Llsieux; 'A'1 SEPTEMBER 5-12: li sieux - Mont-St-Mtebel-Nf- vers. Inlichtingen Secretariaat, Plek, 19. KORTRIJK. IHaBBBHBKBBBBSBaBBBaGIIMUll Gebruikt Chicore! Wyppelier-Taffin, 't is de beste. ISBtfiBaBBBBaBBSBBaatSfiaSEZlKlf Pater Eenedito Regotho, inlandsch priester van Nyerl, in Kenya, dient zijne moeder het Heilig Doopsel toe. Te Nyeri bestaat een inlandsch seminarie. Vier der gebouwen alsmede de meubels werden gemaakt door de leerlingen der nijverheidsschool der missiën. (Zie lijst ingeschreven Paarden op 6* blad.) De rijkste juffer der wereld en erfge naam der miljoenen van Woolworth, komt in huwelijk te treden met Prins Alexis Mdvani van Georgia; zij teekent hier den huwelijksakt bij de Maire van Parijs. IQBiaBBBBBaSSHBiSmBaBBBBaiSglBEitBB NABIJ LEUVEN werden twee per sonen getroffen door den bliksem, maar niet gedood. TE MEIRE-OOSTKAMP is een mo torijder van zijn moto gestuikt. Hij was bijna op den slag gedood. EEN MILITAIR VLIEGTUIG van Gossoncourt is te Mallley te pletter ge vallen. De twee vliegers werden gewond, waarvan een zeer ernstig. Kortemark heeft op Maandag 26 Juni zijn herder gevierd, die hier sedert vijf en twintig jaar 's Heeren kudde weidt. In al zijn eenvoudigheid heeft de achtbare Pas tor-Jubilaris het beslag en den tralala af gewezen. Hij heeft verkozen het verhevenste van heel de liturgie: een zingende messe; zoo als hij zegt. Hij heeft God bedankt door een solem- neele mis, in meerstemmig koor schoon gezongen. Hij heeft gelezen aan den voet des altaars de gebeden, die alleen de H. Kerk bij machte is te leggen ln den mond van een grijsaard: Ik zal opgaan tot den Heer, die mijne Jeugd verblijdt.Hij heeft met heldere stem laten weergalmen ln de Oratie, de woorden: «Gemtniaba lse- tltia hodiernse festivitatisde dubbele vreugde van het huidige feest: zestig jaar priester en vijf en twintig Jaar pastor. Terwijl hij het altaar bewierookte heeft hij gesproken van sacraflcium vesper- tinum», het avondoffer... zijn levens. De rook is opgegaan, het sacrificie was den hemel welgevallig. Daar knielde de oude priester, het zil veren hoofd buigend over het gouden or naat binst de Consecratie, als in een N-unc dimittlsgebaar. Heer, laat uwen dienaar heengeen in vrede, want mijn oogen hebben uw heil aanschouwd. Door zijn priesterlijke toewijding gedu rende een lange loopbaan heeft hij de erkentelijkheid van zijn volk wel verdiend, maar ook vah nu voort de rust om reeds met zijn gedacht in den hemel te mogen leven. it Onder een besneeuwden Vlaamschen kop klopt nog een warm hart. Al sleep voetend beklimt hij den predikstoel, maar nooit valt hij er uit. De ouderdom is een majesteit, die eer bied vraagt. Wie zal tellen al de H. Mis sen aan God opgedragen, al de officiën en kerkelijke diensten? Alles te zamen geno men, zou men komen tot een subliem to taal, een slotsom van weken en maanden voor het altaar des Hëeren. Hij heeft ook zijn priesterschap voort gezet en om zoo te zeggen vermenigvul digd door jongelingen te laten voort te studeeren, door het werk der priesterlijke roepingen te bevorderen. En vraagt gij aan den onsterfelljken pastor naar het recept om zoo lan-g te leven, hij zal lachen en u antwoorden: het nooit -aan uw herte laten kome". Aan zijn hart Het hij het niet komen, toen hij binst den oorlog door de vijanden naar Duitschland werd weggevoerd, moe dig en kranig hield hij zich kloek, ju-squ' au bout! Hij keerde weer en herbouwde later zijn verwoeste kerk. Trouwe lezers en lezeressen zouden u melden hoe ze naar zijn huis gaan om een schoon leesboek. De openbare biblio theek is ingericht in de pastorij. Arme lieden zouden u kunnen vertel len van zijn verdoken goede werken, waar van zijn linkerhand zelf niets afweet. De Congreganisten zouden spreken van zijn groote zaal en zijn Congregatiekapel, waar hij in de laatste weken nog nieuwe brandvenisters liet steken. De kinderen zouden uiteen doen hoe ze houden van menheere pastorhoe hij hun verhalen kan alsof hij het dagboek van al de heiligen van buiten kende. Of hij zijn eigen dagboek schrijft, dat weet ik niet, maar zooals elke pastor, die zich zelf eerbiedig, schrijft hij aUe weke zijn boek. Al zijn parochianen zouden ook getui gen, wat Mijnheer de Pastor reeds lang van zijn zeiven weet, dat hij nog een dulle predikant is. Mijnheer de Pastor, wij zullen niet lan ger bedwelmenden wierook voor u bran den, oude menschen kunnen daar moeilijk tegen, niet langer mag de jubelklok lui den eii uw ruste stcren. We willen u niet levend begraven onder bloemen en kro nen. We bidden voor u: God zal 't u loonen. We passen op u toe de woorden van het gedicht dat gij zelf gemaakt hebt voor een uwer dierbaarste parochianen, die in de H. Hartsmaand 1916 de H. PriesteT- wijding ontving, E. H. Arthur Moenaert, zaliger: Priester zijn! het werk voltrekken dat de Zoon Gods zelf 'begon, zielen wekken, zielen richten naar hun einde, naar hun bron; God gebieden God doen worden God doen leven in den mensch, welk een oorbeeld dat ln grootheid overtreft den >utsten wensch. HET FEESTMAAL. Op een hartelijke ontvangst en een sma kelijk noenmaal werden de talrijke vrien den uitgenoodigd. IGBBBBBBIIBBBKIBBBBBBBaiBBaSBBIBa Fier cn statig rijst de Rclforttoren weer boven leper's prachtgcbouwen. De Ieper lingen voelden hun hart wanner kloppen deze week bij dit zien en een hunner hoorden we zeggen: «leper is nu opgedaan». God gave dat ooviog nooit onze stad en streek nog kwame teisteren. Een zichtje van den nieuwen Halletoren nevens de statige St Maartenskerk getrokken van op leper's vestingen. Tot ln 't begin van November 1914 ble ven de hallen ongeschonden, doch in den avond van den 3 dezer maand, om 5.20 u., toen de stadsknecht August Tegethof naar boven geklommen was om als naar ge woonte het uurwerk op te winden, kwam de eerste obus der Duitschers op het Bel fort te recht. Dan gingen drie weken van beschieting en brand voorbij, doch den 22 Nov., 's morgens ongeveer om 9 u., kwa men houwitsers uit het Zuid-Oosten op het Belfort neder. Een eerste viel op den toren, een derde op het uurwerk en zoo verder zonder verpoozen. Intusschen kwa men brandbommen het vernielingswerk voortzetten. Langen tijd steeg eene rook zuil uit het dak van het Belfort op, ver volgens werd geheel de toren in eene rook gehuld en eindelijk sloegen de vlam men door. Omstreeks 11 u. van den mor gen vielen de klokken van den beiaard met akeHg geluid naar beneden en de brand breidde zich meer en meer uit. Ge durende vier Jaren kreeg de trotsche to ren het hard te verduren en na den oor log was deze een onooglijk puin geworden. Tien jaren gingen voorbij eer de aan besteding van het Belfort besteding van het Belfort plaats had. Dit gebeurde ln Oogst 1928. De aanbesteding bestond uit twee deelen: a) 't onderste gedeelte tot aan de eerste galerij; b) 't bovenste gedeelte, zijnde de volledige af werking. Het werk werd toegewezen aan Heer Vandekerkhove en Zoon, die benevens zoovele praalgebouwen ook onze machtige Kathedraal hebben opgetrok ken. Het heropbouwen van het onderste ge deelte werd eerst alleen goedgekeurd en bevel tot uitvoering ervan werd gegeven op 10 Sept. 1928. Naderhand werd ook de goedkeuring voor het andere gedeelte ge geven. Men zou dus de puinen van het Belfort bewaren, doch bijzondere techniekers deden twijfelen aan 't weer standsvermogen van het doorschoten metselwerk, en na grondig onderzoek schenen meer uitgebreide fundeerings- werken noodzakelijk. Deze onvoorziene werken verachterden in groote mate den normalen gang van den heropbouw. Ook de noodzakelijke goedkeuring van hooger hand bleef achterwege en de uitvoering dezer versterking was uiterst moeilijk. Dezen laatsten tijd vorderden de wer ken zienderoogen en op Zaterdag 1 Juli, rond den noen, zal de vergulde draak, het zinnebeeld der gemeentevrijheid, door den aannemer Juliaan Vandekerkhove op den toren geplaatst worden. Het ls de zelfde draak nog die na de aarbeving van 1692, den 29 September daarna opgesteld werd, welke nu na de noodige herstel lingen, schoon verguld, hare oude plaats zal komen Innemen. Met de afbraak der stellingen ls men reeds begonnen en naar den snellen gang waarmede deze voltrokken wordt, mogen we verhopen dat met Thuyndag aanstaande het Belfort in zijn volle pracht zal komen te staan. De bouwmeester Heer Coomans en de aannemers H.H. Vandekerkhove en zoon Juliaan dienen hier van harte geluk ge- wenscht om het zoo verdienstelijke werk dat zij hebben voortgebracht. Wellicht mogen we ook de heropbouw van den vleugel der hallen verwachten. Doch daar voor zorgen de wroede vaderen even als voor den beiaard dien we toekomende jaar, wij hopen het althans, zullen mo gen inhuldigen. IEPERLING. de grond en waarvan de inwoners in uit- gravingen hun leven slijten. Hierboven een groep spelonken. Dit jaar zal de Iepersehe bevolking, op Zondag 6 Augustus, den 550" verjaardag der bevrijding harer stad door de voor spraak van O. L. Vrouw vieren, met allen mogelijken luister. Die dag immers is vastgesteld als de dag der toewijding der stad aan 't H. Hart van Jezus. Reeds ten allen kante is men bezig met de versiering van straten en huizen voor te bereiden. Alleen de groote monu menten, kunstgebouwen van allereersten rang, zal men zoowat onaangeroerd laten: anders zullen 't bloemen zijn en blijde festoenen, zegebogen en groene poorten, kleurige gevels met wimpels en kransen; in een woord, al wat de feeststemming verhoogt bij onze Vlaamsche menschen, zoo ingetogen met kleur en glans. Voor de grootsche H. Hartefeesten in andere ste den wil leper in niets onderdoen. Daarbij komt dan de schitterende Ju- belprocessie, ter eere van O. L. Vrouw van Thuyiie, met een historisch en een geeste lijk gedeelte. De groote gebeurtenis van voor 550 jaren die daarin verbeeld wordt evenals de eigenaardige hulde gebracht aan de Patrones der stede, voor al wat leper aan oude devoties en kerkschatten bezit, zal van dit H. Hartefeest eene éénige plechtigheid maken, die, wij zijn er zeker van, eene ontzagUjke menigte naar leper's Thuyndag lokken zal. We vernemen dat niet minder dan acht Hoogwaardige Prelaten zullen samen met Zijne Excellentie Mgr Lamiroy de feeste lijkheden met hunne tegenwoordigheid vereeren. Z. H. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd tot: Aalmoezenier aan het Sanatorium Sint Elisabeth te Sijsele, Eerw. Heer Ghys- saert, godsdienstleeraar aan het Konink lijk Atheneum te Brugge, tn vervanging van E. H. Lammens, ontslaggever. JUFFER BARBARA HUTTON Z. E. H. Deken Vermaut verwelkomt de Heer Gauche Van Rijsel, Voorzitter der Syndicale Kamer voor Publiciteit van 't Noorden; na hem AL Brat, Ondervoor zitter; in 't midden Heer Adv. Butaye van leper. lüiBSBlSBBBBBXHBBBBIiaBBBBBBBïilSBIBBIIBBBBBBIiBSIIIBiaBBBBBBaiDBflBB.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 2