TE LOURDES POLITIEKE TOESTANDEN BENOEMING TE IEPER DE BOYCOT VAN BELGISCHE AARDAPPELEN IN DUITSCH. LAND ZAL CHOUDEN WERKLOOZE VINDT EEN SCHAT OPENSTAANDE BETREKKING VAN ONDERPOSTONTVANGER IBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBBBBBlB DUBBELE ZELFMOORD TE HALLE BURGERLIJKE EERETEEKENS MINISTERIE VAN OPENBAAR ONDERWIJS LANDBOUWINSTITUUT VAN DEN STAAT TE GEMBLOERS STAD NIEUWPOORT BRIEF UIT BRUSSEL OOSTENRIJK HEER DOLFUSS GENTSCHE AUT0SCH00L Belgische fabriek van Chicorei Wyppelier-Taffin. I8B3BBBBBBBBBBBBBSBBBBS335BS a Washt U voor Surrogaten Source Reine Parelend laster SPA-CiTROH Depothouder Brouweri] De Kroon POPERINGE. Tel. 87. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB De Ronde van Frankrijk 500.000 FR. KASBONS ■mrnmmamHmmmtmmmsmBmsBmm ten aftappen om haar het leven te red* den. Moderne liefde! Den Zondag 6 Oogst wordt te leper de 550" verjaring van dien Tuindag ge vierd. Dat feest zal grootsch zijn, wordt verzekerd. De prinses Charles de Ligne, geboren Charlotte Josephine de Gantant-Biroo, geboren te Parijs in 1854, is Dinsdag t Brussel overleden. Haar leven is grooten- deels gewijd aan liefdadige werken. De ontwapeningsconferentie te Ge neve is in een straatje zonder eind geko men en zal worden verdaagd tot in Oc tober. Natuurlijk omdat geen akkoord kon bereikt worden. De pasteibakkers van Groot-Brussel doen aan die sluiting der handelshuizen niet meê. Ze zullen wel navolgers hebben. De XXVII" Tour de Prance(27 Juni-23 Juli) is Dinsdag ingezet. De Nationale Federatie der Handels, en Nijverheids'kamers heeft Dinsdag mid. dag een déjeuner aangeboden, om een minister in hun midden te hebben. Minis ter Jaspar heeft daar gesproken over de regeerimgspolitiek. Hij zegde In substantie: 't Is onwaar dat wij de mindere klassen hebben willen treffen; aan de begoede klassen werden integendeel zware offers gevraagd. De Belgen moeten begrijpen dat er momentane offers moeten ge- bracht worden. Men mag mij bedriegen kritiseeren, liegen en mij beleedigen, maar 'k verzeker U dat de minister van Geldwezen op zijn post zal blijven. Dinsdag werden de nieuwe lokalen van den geneeskundigen dienst der Nat. Mij van Spoorwegen ingehuldigd bij aan wezigheid van Minister Forthomme. De katholieken van 't Arrondissement Oudenaarde-Ronse hebben Zondag een congres gehouden waar o. a. Minister Van Isaober heeft gesproken. De Minister heeft belangrijke zaken gezegd. Sedert 1930 zijn 's lands inkomsten met 35 t. h. gezakt. Da winsten der nijverheid zijn met 1/3 ver minderd. Vele nijverheden werken met groote verliezen. De buitenlandsche handel is met de helft afgenomen. De opbrengst der belastingen verminderde van 10 mil liard in 1929 op 6.538 millioen in 1932. Da werkloozensteun dreigt anderhalf miliard te kosten <Mt jaar. Slechts ééne politiek kan ff land redden: bezuiniging. Voor 't personeel der openbare diensten wordt 2 milliard uitbetaald. De helft daarvan aan Iconen en wedden tusschen 10 en 20 dui zend frank; 1/2 milliard aan wedden tus sohen 20 en 50 duizend frank. De wedden van 'boven de 50 duizend frank vertegen- woord'igen slechts 150 millioen hetzij 7 li t. h. van het totaal bedrag. De Landsbond der Christene Mutu aliteiten hield Zondag een congres ter gelegenheid van de inhuldiging van zijn nieuw lokaal dat gelegen is i de Dwars straat 13, nabij de Schaar beeksche Poort. De Landsbond is nu ff millioen te boven, ruim 1/8 van de bevolking. Redevoerin gen werden gehouden door J. J. J. De Clercq, senator-voorzitter, Kanunnik Beek- hout, bestuurder van het sekretariaat. Pa ter Rutten, Minister Carton de Wiart en Mgr. Van den Eynde. ff Is hier de week geweest van de Journées Médicales Maandag was er een gala ln de Monnaie met de aanwezig heid van ministers en oud-minte'ers. Woensdag zijn méér dan zeshonderd deel nemers naar Oostende getogen, waar in ff bijzijn van den Koning en de Kcringin de cfficieele inhuldiging plaats had van het Palais des Thermes. M. Moreau. bur gemeester, sprak de eerste, waarna Dr Aug. De Poorter (Brugge), bestuurder van het nieuw geneeskundig instituut, inlich tingen gaf van technisch - ge nees k u nd ig karakter. De instellingen werden daarna ln driall bekeken en bewonderd. gBsasssMESssaszcn&iaaassxaaa Bij koninklijk besluit van 17 Juni, ver schenen in het Staatsblad van Zaterdag 24 Juni 1.1, ls benoemd tot voor iter der rechtbank van eersten aanleg te leper, de Heer Matton (J.-M.-L.), kinderrechter in die rechtbank, ter vervanging van den Heer Haus, die tot een ander ambt is ge roepen. iHBBanHHHaiESBffiBBBmMssaHssaa Ingevolge het waa: t protest en de stappen van de Belg e Regeering bij de Duitschè Regeering, heeft deze laatste thans de verzekering gegeven dat schik kingen zijn getroffen om de boycot van Belgische aardappelen in Duitschland (en wel voornamelijk in Rusland) dadelijk te doen ophouden. IBEEESBBE39BBSBIIBBBBBBE3BBI9 Een werklooze was aan het graven in zijn hof te Duffel toen hij opeens stuitte op een aarden pot. Dezen haalde hij bo ven en vond er 40 kgr. goudstukken in, der Oostenrijksche periode. De waarde van den schat wordt geraamd op 800.000 fr. IBBBBBBBB»«BHBEBBQBHBBBaS3IBB De betrekking van Onderpostontvanger staat open te Wulveringem (W.-Vl). De aanvangsjaarwedde bedraagt 8.000 frank. De aanvragen dienen vóór 14 Juli 1933, aan den Heer Minister van Posterijen, Telegrafie en Telefonie ge zonden. BROEDER EN ZUSTER VERHANGEN Dinsdag morgen was te Halle de visch- winkel, gehouden door broeder en zuster Basak, gesloten gebleven. Men drong de winkel binnen en aan de trapleuning vond men de verhangen lijken van beide in woners. De oorzaak zou de ellende wezen. ibbbbbbbbbbbbbbbbbbesubbbbbbb Bij Koninklijk Besluit van 28 April 1933 wordt het Burgerlijk Eereteeken verleend, te weten: Voor ruim 35 jaar dienst. Het Kruis van 1" klasse aan de H.H. Busschaert Hector, Gemeenteontvanger te Merkem; Delanghe Theodoor, Schepen te Wulpen. Voor ruim 25 jaar dienst. De Me daille van 1" klasse aan den Heer Cot- teau de Patin Raoul, Burgemeester te Langemark. IBBBBBBBBBB9BBHBBBEI39BBBEB2I3 Het afnemen van het ingangsexamen aan de Landbouwhoogeschool van Gert is vastgesteld op 31 Juli en 25 Septem ber 1933. IBBBBBBBBBSBBBBBBBIBBBBBBS' De ingangsexamens van ff Landbouw- instituut van den Staat te Gembloeri zijn vastgesteld als volgt: 1" Zitting: van 24 Juli 1933, om 9 ure, in ff Landbouwinstituut. 2" Zitting: van 2 October 1933, om 9 iL in ff Landbouwinstituut. De inschrijvingen voor de ingangsexa mens dienen genomen in het Landbouw instituut (bureel van den rekendienst), vóór den 15 Juli of den 1 October 1933. SBBQMBBBBBBBBBBiaiaEIBEDESBB^lllB index 700, met verhooging of verlaging van 5 t. h. per schijf van 35 punten van den index, telkens wanneer het laatste punt der schijf was voorbijgestreefd; 4) Wijlen Jos. Wauters (de socialisten hadden gewillig eene maand tevoren de Regeering Jaspar verlaten) heeft in Ka merzitting van 1 December 1927 beves tigd, dat de perequatie het gemeenzaam werk was geweest van geheel de Regee- ring Renkin. ff Was ook met de instem ming van al de ministers de vier so cialisten dus inbegrepen dat de gepe- requateerde loonen en wedden werden toegepast met eene vermindering van 3 t. h. voor de wedden tot 26.000 fr., en van 7 t. h. op deze van daarboven; 5) In Januari 1928 (datum der toepas sing van de perequatie) toekende de index 813 punten; in December van hetzelfde jaar werd het hoogste puint (897) bereikt. In Janiuari 1930, '31, '32 en '33, teetoende de Index onderscheidelijk 895, 846, 752 en 724 punten. Op 15 Juni 1.1. was hij ge daald op 697. Tijdens de periode van stijging zijn er schier onafgebroken miseries geweest om de loexnen en wedden aangepast te krij gen aan de levensduurte door de inidex- nummers aangeduid. 6) De perequateurs Henin-Hlernaux hebben groot studiewerk geleverd. Zij heb ben met cijfers gewerkt zonder eenig psychologisch inzicht. En dat wreekt zich nu. Want naar mijn bescheiden meening staat het psychologisch vast, dlat niet al leen het personeel der openbare diensten maar ook anderen liever loonen en wedden hebben die aangepast zijn aan een Imo gen index dan aan een lagen. Anders ls de tegenwoordige agitatie bezwaarlijk uit te leggen. 7) 't Blijft mijne meening in eene vroegere correspondentie heb ik reeds in dien zin geschreven dat de loonen en wedden van 10 k 12.000 fr. per jaar en voor kinderrijke - familiën nog hooger in de gestelde omstandigheden niet moch ten verminderd zijn geweest. Zulke loonen en wedden zijn als levensminimum vol strekt vereischt. ff Laatste woord is daar over ook nog niet gezegd. 8) De banvloeken van de socialistische manifestatie van 1.1. Zondag, in eene lange en ten deele valsche dagorde uitgedrukt, zijn terug te voeren tot het perequatiewerk van 1927, en daarin hebben socialistische ministers hun gemeenzaam deel van de Regeeringsverantwoordelijkheld gehad. 9) De eisehen van de socialistische ma nifestatie van 1.1. Zondag staan in tragi sche tegenstelling met de financieele toe standen die ons beheerschen. De Nat. Mij van Spoorwegen boekt verlies, natuurlijk ter oorzaak van de kri- sis. De Regeering weet niet hoe zich te draaien of te keeren om aan geld te ge raken. Beweert ge dat ik overdrijf, ge moet het bewijzen Hier laat ik nu als afwisseling een overzicht volgen van de gezinsver goedingen voor ff personeel der openbare diensten sedert den wapenstilstand: K. B. van 13 Januari 1929, 1 fr. per dag en per kind ten laste; K. B. van 15 April 1919, 0.50 fr. per dag en per kind ten laste; K. B. van 29 Juni 1919, 20 fr. per maand en per kind ten laste; Omzendbrief van den Eersten Minister (nr 4758) van 2 Maart 1920, 100 fr. per jaar en per kind; Omzendbrief nr 4759 van 11 Juli 1920, 0,50 fr. per dag. BOEZINGE. Gistel. De Bedevaart naar de H. Godelieve te Gistel heeft dus plaats Donderdag 13 Juli. De reis ge schiedt per auto-oar en den terugkeer langs de Zeekust. De vervoerkosten bedra gen 15 fr. Deze die verlangen eraan deel te nemen moeten hun aangifte doen en betalen ten laatste Zondag 9 Juli, bij Jufvrouw M. Hollynck. Beauraïng. Op aanvraag van en kelen, zou een reis belegd worden per autobus naar Beauraing op Zaterdag 5 Oogst. De onkosten der reis zouden 75 fr. bedragen. Alleen, indien het ge tal deelnemers voldoende is, zou de reis doorgaan. Men geve de namen aan en het bedrag bij Jufvr. M. Hollynck, zoo spoedig mogelijk, en in alle geval vóór 15 Juli, want eens of anders wordt het getal bevrkt. Bedanking. De Gezworen Vrien den van Boezinge bedanken allen die hunne jeunst getoond hebben voor de ker- mis-stoet. PROVEN. Naklank. Juffen Brion die veroordeeld werd door de Recht/bank van Veurne wegens wonden toegebracht aan Robert De Gros had beroep aange- teekend. Het Beroepshof van Gent heeft de straf toegepast door de Rechtbank van Veurne, bekrachtigd. Gel uw naar overreden. Zondag nacht werd Pennet, uit Geluwe, tusschen Meenen en Geluwe door den tram verrast en omvergestuikt. De man kloeg van vree- selijke Inwendige buikpijnen en werd al hier naar het Gasthuis overgebracht. (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel, 29 Juni 1933. Tc Heb het zoo verwacht. De commer- ganten en cafétiers hadden Zondag nog eene vergadering gehouden om in laat- sten aanleg te beslissen of nu de staking der verlichting Maandag avond zou door gaan of niet. En zooals dikwijls: de ge weldenaars hebben den slag thuisgehaald. Maandag avond dus de staking. De sta kers keken in 't ronde om te zien wat de geburen en de konkurrenten deden. Er waren stakers. Anders zou 't geen staking zijn geweest. Dat spreekt van zelf. Hier en daar flauwe lichtjes. In ff algemeen 'n zeer flauwe staking, 't Be lang niet waard om er méér over te schrijven. Woensdag de groote dag, de dag van 't sluiten der handelshuizen, van de café's en van de restaurants, 't Zal 'n paf ge ven als 't afgaat! 'k Spreek er verder over. Er zijn andere katten te geeselen! 'k Breng U seffens in de groote kwestie van den dag. De Regeering, door ff plaatsen van 250 millioen schatkisbons op kort termijn in 't buitenland is uit den slag getrokken voor de betalingen van 1 Juli. Voor ver der niet. Met die betalingen te doen, 1r de Schatkist weerom ledig. Tot op den bodem. Ge moogt dat als zeker aanne men. Waar de Regeering daarna geld zal vinden, is 't groote raadsel van het mo ment. Om de politiek van morgen te verne men, moet ge leeren tusschen de lijnen te lezen. In zijn artikel in Le Peuple van, Zondag 1.1. heeft Vandervelde een zegsman gezooh-t een man van de straat met wien hij een praatje hield over zijn diskoers te Charleroi den 16 Juni, waaruit ik de vorige week ff voor naamste citeerde. Vandervelde bevestigde aan zijn gezochten zegsman, dat hij te Charleroi wel meer succes zou gehad heb ben, had hij de onmiddellijke en alge- meene werkstaking aanbevolen. Bij mij geen twijfel daarover! Vandervelde is echter te verstandig om dat middel aan te prijzen. Op de vraag of de demokratische meer derheid spoedig zal gevonden worden, zegde Vandervelde: Chi lo sa! Wij le- ven snel. ff Zou nog rapper gaan, in- dien we ff volk konden meekrijgen door de socialistische propaganda om klaar te zien en verre te zien. Het uur zal spoedig slaan, dat de werkersklas het juk zal afwerpen. De Kerk heeft schoon te zeggen, dat katholiek en socialist tegenstrijdige termen zijn. De tijd komt dat de christen met of zonder hunne leiders de socialisten zullen naderen om gemeenzaam een eind weg af te leggen. De overeenkomst van Charleroi is een voorbode. Eén zwaluw maakt de lente niet, maar ze kondigt ze aan. Ik veronderstel dat gij er daarmeê niet wijzer op geworden zijt. Zondag heeft Vandervelde te Brussel deel genomen aan de betooging van 't personeel der open bare diensten. In de Madeletne-zaal heeft hij eene korte rede gehouden, o. a. ge zegd: In 't verleden ben ik de patron geweest van ff personeel van ff Minls- terie van Rechtswezen en van Buiten- landsche Zaken. (Zinspeling op zijn Mi- nisterschap.) Vijandige bladen hebben beweerd, dat ik te Doornijk de kleine bedienden, heb gesteld tegen de hooge ambtenaren. Daar is niets van, want ik meen dat er onder hooge ambtenaren bevoegdheden zijn die onvoldoende ver- goed worden. Wat ik heb gezegd en hier o herhaal, is dat er wedden zijn die nau- welijks den behoeftigheidsstaat van de werkloozen bereiken. De patronheeft slechts vergeten te zetten, van welk bedrag de wedden en j loonen waren van het mindere personeel van die twee Ministeries welke hij des tijds bezet heeft; Dat is 't voornaamste. De loonen en wedden van 't mindere personeel zijn onbetwistbaar ontoereikend. Maar onder ff Ministerschap Vandervelde waren ze eerder lager dan tegenwoordig. Ten andere, in de perequatie van 1927, die steeds tot grondslag dient van de te genwoordige loon- en wedderegeling, heeft Vandervelde met 3 andere socialistische oud-ministers waarvan één M. Wau ters overleden is, zijn medeverantwoor delijk. Want die perequatie werd door hem goedgekeurd. C. Huysmans, die de vorige week in den Antwerpscheïi gemeenteraad uitpakte met de meening, dat de socialisten regeerings verantwoordelijkheld moeten opnemen, schreef in de soc. Volksgazetvan Maandag 1.1., dat al de liberale en ka tholieke bladen, ter uitzondering van ff blad van M. J. Bodart, op hetzelfde standpunt staan van ff laatste socialis tisch congres: Geen socialisten in de Re geering. En omdat hij, zonder eenig echo in de andere socialistische persorganen, de medewerking aan de Regeering verdedigde, besluit hij met te schrijven dat het ar gument morsdood is als zouden de socia listen, elke medewerking tot redding wei geren. ff Is verschrikkelijk sterk! In zijn lijfblad van Woensdag profe- tiseert hij reeds, dat het parlement na 18 Juli zal wandelen gezonden worden tot ln November. Waaruit ge moogt besluiten, dat hij de geheimenissen van de regee ring goed kent. Valt het anders uit, hij zal wel een nieuwen uitleg ontdekken. De toestand is te ernstig om ons met die perspolemiek verder bezig te houden. De socialisten willen de ontbinding van 't parlement en nieuwe verkiezingen. Daarvoor hun fameus en bedrieglijk pe titionnement. Een> onbeschaamde komedie van eene partij, die beweert de meerder heid van de werklieden te vertegenwoor digen, maar die nu ook de boeren en burgers oproept om de Regeering omver te halen! Veronderstelt een oogenblik dat het zóó gebeure. Tusschen de ontbinding van de Kamers en nieuwe verkiezingen ongeveer vijf weken zonder verantwoordelijke re geering. Daarna de bemoeiingen om een nieuw ministerie samen te stellen, en als dat zou gebeurd zijn, 't programma. Het werk? Natuurlijk eerst finantieel herstel. Met welke middelen? Zeker, met degene die ln het socialistisch programma zijn aangegeven. Geen twijfel: 't geld zal in de Schatkist komen gevlogen! Beter ge zegd: het socialistisch-demokratisch mi nisterie zal werkloozensteun, ouderdoms pensioen, verhoogde loonen en wedden, enz. uitkeeren met... wissels op de toe komst! Ware het zoo tragisch niet in zijn gevolgen, 't zou de moeite loonen om eens de proef te wagen. Brengt dit alles te zamen en denkt er 'n paar momenten op na. Ge zult tot het besluit komen dat de socialisten goo chelen met ff vertrouwen van 't werkers volk dat ze hebben gewonnen maar niet verdiend. En dat wreekt zich altijd, wel licht vroeger dan men verwacht. Enkele beschouwingen over de demon stratie van 't personeel der openbare diensten, die Zondag te Brussel plaats ■had. Andere dan socialistische organisa ties namen er ook deel aan. Hoeveel deel nemers? De socialistische persorganen zeggen 50 duizend; andere gazetten schat ten 25 30 duizend, mannen en vrouwen. De meeste deelnemers hebben hunne kos- telooze dienstcoupons benuttigd om te gaan protesteeren tegen de Regeering. Dat recht hadden ze. Niet het recht om val sche of onvolledige voorstellingen te doen in de lange dagorde, die werd voorgedra gen en gestemd. In de dagorde ls gezegd, dat de pere quatie van 1927 steunde op index 700, terwijl de index reeds 813 punten teeken- de. De waarheid is deze: 1) De perequatie van 1927 geschiedde onder de 1" regeering Jaspar, waarin vier socialisten zetelden (Vandervelde, Ansee- le, Wauters en Huysmans); 2) Het betrokken dienstpersoneel, vol gens besluit der Regeering, mocht niet geraadpleegd worden. Eerst wanneer alles gedaan was, mochten inlichtingen worden gevraagd; 3) In geheel het perequatie-rapport is geen spoor te vinden van index 700. Geen vertrekpunt werd aangegeven. Eerst 3 jaar later, na talrijke en aanhoudende betwistingen bij de schommelingen van den index, werd onder de Regeering Ren kin erkend dat de perequatie steunde op DE NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJ VERBODEN Sedert Heer Dolfuss in Oostenrijk het bewind in handen nam, zonder medewer king van het Parlement, is hij eT met den groven borstel doorgegaan. Eerst werden de socialistische op militaire leest ge schoeide groepeeringen ontbonden om dan de rumoerige Hitlerianen te keer te gaan. Zulks ging niet zonder heftig verzet, en meer dan een aanslag werd gepleegd door de Nazi's. Onder meer werden te Krems een dertigtal politieagenten erg gewond bij een bomaanslag. Dientengevolge werd de Nazi-partij die onder toezicht stond van Duitschers, ver boden, en de ongewenschte personen aan gehouden of over de grens gezet. Huiszoe kingen, beslagleggingen, enz. zijn dage lijks noodig om de Hitlerpartij ln bedwang te houden. De Heer Dolfuss, Kristen-demokraat, kan zulks verwezenlijken met de sterke groepen dier Heimwéhren die ook dienst doen als hulppolitie. Aldus wordt 'het ge vaar van de ansehluss met Duitschland van de baan geschoven. Die maatregelen hebben wraaknemende wedermaatregelen uitgelokt van wege Duitschland. De pers-attaché van Oosten rijk werd te Berlijn aangehouden en later buitengezet. De grenzen werden gesloten voor de toeristen naar Oostenrijk, enz. De spanning tusschen beide landen is dan ook ten hevigste. HOOFDZETEL: Bestuur: R. Mortier GENT, Lange Meire, Nr 2 (Kouter) BIJHUIS: Theorie - Praktijk - Lessen op den auto zelf - Rljoefeningen Gemak van betaling KORTRIJK, Gentschensteenweg, 21 OOSTNIEUWKERKE. Ongeluk. Zondag 1.1. kwam de motorrijder X..., van Westroozebeke, onze gemeente ingereden. Aan den draai aan 't Burgondsch Kruis, reed hij met volle geweld den genaamden D... omver, die erg gewond werd. De eerste zorgen werden aan 't slachtoffer toege diend door doktor Vandenabeele. De mo torrijder.. en zijn gezelschap... kwamen er tnet het verschot van af. HOOGSTADE. Afsterven. Deze week is in den Heer ontslapen, Juffrouw Idonie Rooryck, 68 jaar oud, sedert 36 jaar ijvervolle Prefekte der O. L. Vrouw Congregatie. Ze besteedde haar leven in goed doen en zeker heeft zij bij den Heer reeds belooning ontvangen voor haar milddadigheid. De begraving heeft plaats Maandag aanstaande, te 10 uur (winter- uur). (Metten 's avonds te voren). DIKSMUIDE. - Apothekersdienst. - Heden Zondag alleen open Apotheek VUYLSTEKE. Groote Markt. Diksmuide. IflaBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBBBBBB inet gashoudend diuretisch water 1" kind 39 30 30 30 30 15 2" ktodl 30 30 50 50 50 20 3" kind! 40 80 80 110 110 85 4" kind 40 80 80 110 110 125 5" kind 50 100 100 140 150 125 6" kind 50 100 100 150 200 175 en volgende 50 100 100 150 200 175 Volgens de statistiek van 1 Juli 1929 waren er onder de ambtenaren en agen ten van de openbare diensten: 22.684 ge zinnen met 1 kind; 13.278 met 2 kinderen; 5.332 met 3; 2.275 met 4; 1000 met 5; 502 met 6; 258 met 7; 130 met 8; 43 met 9; 27 met 10; 8 met 11; 2 met 12 en 1 met 13 kinderen. Over 1929 werd aan gezinevergoedingen uitgegeven 58.026.600 fr. Gemiddeld per maand: 4.835 millioen. Er wordt nogal dikwijls kritiek gemaakt over de hooge gezinsvergoedingen die aan de leden der magistratuur worden toege kend. 't Is best de cijfers zelf te laten spreken. Voor het 1* en 2* kind ontvangen de magistraten geen gezinsvergoeding. Naar de wet van 30 Juli 1928 werd de gezins vergoeding bepaald op 190 fr. voor het 3" kind, 270 voor het 4", 400 voor de vol gende. Naar het Kontnkl. Besluit van 31-5-33 zijn die cijfers nu herleid tot 120, 210, en 340 fr. Of de magistraten zeer kinderrijk zijn? De jongste statistiek zegt: 23 hebben drie kinderen; 22 hebben er vier; 10 van vijf; 2 van 6; 1 van 7; 2 van acht en 1 van negen. Hoeveel ktnderlooze magistraten er zijn, is in de statistiek niet aangegeven. Per maand is zoo wat gemiddeld 21 duizend frank gezinsvergoeding aan de gezinnen van magistraten uitgekeerd. Daarmee weet ge nu nagenoeg zooveel als ik zelf. De Ministerraad heeft Dinsdag een eerste bespreking gehouden over de ver langde wijzigingen aan de volmacht wet ten, vooral over de verbeteringen die door de demokratisohe Parlementsgroep wor den gevraagd. VrPdsg word die beMa king voortgezet. Eerst Zaterdag zult ge daarover meer weten, ff Is voorbarig nu alles te schrijven wat ik reeds weet. Ge moet nog 'n paar dagen geduld hebben. Wat de socialisten hebben gevraagd? Het zij niemendalle, of ze zwijgen 't dood. Hunne bekommering Is elders. Ze willen een succes voor hun petitionnement om dan de ontbinding van ff parlement en nieu we verkiezingen te kunnen eisehen. Heb ben ze reeds een programma voor de de mokratisohe regeering van morgen of 'n maand? Wat zouden ze Slagwoorden heb ben ze; anders niet. 't Is onverantwoorde lijk, zóó met hunne volgelingen te spelen. Ware 't niet zoo noodlottig voor het land, ff zou goed zijn ze eens voor 'n tijdje te laten boeren. Ge zoudt de Schatkist gauw zien overstroomen! Pardon, 'k geloof dat ik me hier vergis. Met eenige kleine aan vullingen zult ge voor deze week wel reeds genoeg hebben. 'k Beschouw het als 'n lompe-plompe zet van de socialistische parlementairen van West-Vlaanderen zich niet aangebo den te hebben bij de aanstelling van den nieuwen gouwheer oud-minister Baels. De gouwheer is een vertegenwoordiger van den Koning bij het bestuur der pro vincie, geen politiek mandataris. De socialisten hebben nochtans een der hun nen als gouwheer van Luik. Senator de Spot (Veurne) heeft een gedokumenteerd verslag gemaakt over de begrooting der regie van P. T. T„ met eene strenge kritiek over de pol/; c van het N. I. R. NHiwds, een van de onbenuilllgste leden van de socialistische Kamergroep, wordt Zondag aangesteld als burgemeester van Aalst. Drie socialistische oud-ministers, Vandervelde, Huysmans en Amiseele de ze laatste om te spieken over het socia listisch bankwezen en de vernietiging van het kapitalistisch gedoe komen er naar toe. De Vlaamsohe Nationalisten, die met Nickels en de socialisten een akkoord heb ben gemaakt bij de gemeenteverkiezing, hebben veel van hun pluimen verloren. Om konsekwent te zijn, zouden ze Zon dag aan de socialistische demonstratie moeten deelnemen. Zekere Jacusonskl, een Franschman, heeft Maandag te St Gillis-Brussel zijne bijzit, eene Poolse te die serveuse la, de borst doarteorvon net zijn scheermes. Aangehouden heeft hij dan zijn bloed la DRIE BELGEN WONDERBAAR GENEZEN TE LOURDES EEN VLAAMSCH MEISJE EEN WAALSCHE DAME EN EEN BRUSSELSCHE WERKMAN Mej. Maria Van Eerdeweght uit Mechelen Volgens mededeeling van het bureel van geneeskundige vaststellingen te Lourdes hebben zich in den loop der laatste dagen drie Belgen volledige genezing doen vast stellen, bekomen te Lourdes. De eerste is een Vlaamsch meisje uit Mechelen, Mej. Maria Van Eerdeweght. Sedert 1923 leed zij aan ontsteking der rechterlong, welke in tuberculose ont aardde. Zij werd overgebracht van het eene hospitaal of senatorium naar het andere en alle hoop op genezing was se dert lang vervlogen. Op II Juni 1932 kwam zij te Lourdes aan met de Nationale Be devaart. Gestadig moest zij met behulp van allerhande geneesmiddelen versterkt wor'dén en de geneesheeren d. ar ven bijna de toelating niet geven om haar naar de H. Sakramentsprocessie te leiden. Op 15 Juni plots, vertoonde zich mer kelijk beterschap, en 's anderendaags was alle geneeskundige hulp overbodig. Nadien beterde zij steeds voort en met de laatste bedevaart is zij in volle ge zondheid naar Lourdes getrokken en heeft aldaar in het bureel voor geneeskundige vaststellingen hare genezing doen erken nen. Mej. Lucie Delfosse uit Jumet De 52 jarige Mej. Lucie Delfosse, uit Jumet, leed sedert hare kinderjaren aan maagpijn. Haar toestand werd steeds aan ellendiger en de geneesheeren wilden het niet aanpakken haar een heelkundige be werking te doen ondergaan. In 1931 nam zij deel aan een bedevaart en op 18 Juni, tijdens de H. Sakraments- processie werd zij genezen. Alsdan woog zij slechts 41 kilo en thans weegt zij er 68. Brj de jongste bedevaart heeft zij ook hare genezing doen erkennen. M. Jozef Toisoul uit Brussel M. Jozef Toisoul, 51 jaar. elektricien, uit Brussel, had in 1926 de hand verbrand bij eene aanraking met dsn hoogspan ningsdraad, en kon sedertdien geen ge bruik meer maken van zijne vingers. Zijn werkonbekwaamheid werd door de genees heeren vastgesteld op 40 Verleden jaar kwam hij naar Lourdes en na een bad ln het water der grot kon hij weerom zijne vingers gebruiken. Even wel blijft nog een zekere stijfheid ln den rug van de hand. In dit geval heeft het bureel, uit dien hoofde, en gezien geen geneeskundige vaststellingen bestaan voor de genezing, het geoordeeld die genezing niet op te schrijven. S. O. S. Parochie waar socialism mees ter is! Helpt mij patronaat en school bou wen. Dank ln naam van H. Jozef. Postcheck 139.485, Pastoor Renson, Xhen- delesse. IBBBB3BB£!SaiB3EBiE91iaaBBSBBIEBB Vierde Rit: Metz—Fdfort (220 Km. UITSLAG Een peloton van 10 man komt samen toe op den velodrome; Aerts wint in den sprint. 1. Jan Aerts (Belg) in 7 u. 14 m. 15 sec.; 2. Cornez (afz.)3. Guerra; 4. Archam- baud; 5. Magne; 6. Hardiquest; 7. Lemai- re; 8. Geyer; 9. True ba; 10. Rinaldi, allen te samen; Tweede peloton, een paar mi nuten later: Piemontesi; Camuso; Bla/tt- man; Level; Martano; Le Goff; Leducq; Ronsse; Schepers; Buchi; Decroix; Spei- oher; Moerenhout; Faoylle; Lapebie. UITGIFTE VAN - Intrest 6 vrij van lasten, be taalbod 1 Juli en 1 Januari. Men kan inteekenen op het gemeent#» secretariaat. Nieuwpoort, den 7 April 1933. Do Secretaris, Burgem. en Schepenefc Th. Dobbelaem ft Pecrea mii

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 4