IEPER's SCHOONSTE DAG De Economische Revolutie in DUITSCHLAND VLAGGEFEEST DER EOERENGILDF. TE STADEN. TWEE GENEZINGEN TE KOEKELARE BBraBonesssvaeaasran ;IHS»whhb commentaar; met een gedachte zijn al len bezig: bidden! Indien er van ontgoocheling sprake is geweest, dan kunnen wij ons voorstellen dat een zeker soort publiek, waarvan wij er, God zij dank, maar weinig van ge zien hebben, teleurgesteld was. Dat er zekeren waren, die Beauraing als een soort nieuwe vermakelijkheid beschou wen, is buiten allen twijfel. Dat was al te zien aan de kleeding van een paar dames, voor zooyer er nog van kleeding en van dames te spreken is. De massa, evenwel, die naar Beauraing getogen is, ging uit ware devotie; uit de Vlaande ren uit nieuwsgierigheid maakt men geen reizen zooals bedevaarders die er hun nachtrust aan opofferden. De houding van het volk bij het passeeren der grot was voorbeeldig en roerend. Uren en uren lang is daar die onafgebroken stoet van geloovigen voorbijgetrokken, zingend en biddend, zonder ophouden, duizenden en duizenden, en eenmaal voorbij de grot en terug op den grooten weg, sloten de meesten zich dan nog eens aan, bij den nieuwen stoet, om nog eenmaal voorbij dit oord te kunnen trekken, en er hun gebed, met de daarliggende zieken te ver eenigen. Ontgoocheling voor hen, die een mi rakel verwachtten? De eenige mirakels die verwacht werden, waren hoogstens een paar genezingen tengevolge der groo- te devotie en het massagebed. Wij hebben bij de bedevaarders geen ontgoocheling kunnen vaststellen. Het volk is gekomen uit ware devotie. De menschen hebben als het ware gewacht op een gelegenheid, om in massa op te komen naar Beauraing, en de H. Maagd te komen eeren. De woorden van een Tilmant zijn een stoot daartoe geweest. Een algemeene da tum was vastgesteld, en het katholieke volk heeft zich aaneengesloten, en het is zijn bedevaartweg gegaan naar Beau raing. Het is waarlijk de groote dag van Beau raing geweest. Een groote dag van diep geloof en caritas, een dag die zeker geen genoegen zal hebben gedaan aan men schen, die beweren, dat godsdienst maar privaatzaak voor hen is. Trouwens, de geweldige massa geloo vigen, die van overal naar Beauraing ge stroomd is, weet wat het sprookje van Ontgoochelingte beduiden heeft, en zal het in zijn verhalen aan familieleden en bekenden, gauw genoeg uit de wereld hebben geholpen. Anderen nog hadden misschien iets vreeselijks als geheim verwacht, bijzon derlijk omdat Tilmant Cöme tijdens een vroegere verschijning had gezegd Al les! Tot mijn laatsten druppel bloed Maar deze woorden hadden geen enkel verband met het geheim en waren en kel en alleen de woorden van zijn ant woord op een persoonlijke vraag. TILMANT COME HOOPT DE VERSCHIJNING NOG TE ZIEN Gezien de verschijning aan Tilmant Cö me nog geen vaarwel heeft gezegd hoopt hij dat deze zich later nog aan hem zal voordoen. Een hijzonder feit is nog dat Tilmant Cöme, die weinig taalkjannis bezit en slecht kan schrijven, de woorden die hem werden voorgezet tijdens zijn vizioen, juist heeft kunnen spellen, zonder een enkele fout tegen de Fransche taal, waar in de woorden werden voorgehouden. In afwachting is het alleen aan de Kerk te oordeelen naar de waarheid der verschijningen. Ondertusschen maken zich wetenschap en kritiek enkel belache lijk. Door velen zou alleen misschien een mirakel gelden als wanneer een doode uit zijn graf op zou staan, zooals Lazarus, maar dan nog zouden zij toestanden van cataleptischen aard boven halen. DE GETROFFEN MAATREGELEN Dat er bijzondere maatregelen moes ten getroffen worden, om in Beauraing de orde te handhaven, spreekt vanzelf. Pessimisten vreesden de grootste onge lukken. Er Is niets gebeurd. Buiten een paar gevallen van menschen, die door de groote hitte ongesteld werden, wordt er niets vermeld van ongelukken, die zich zouden hebben voorgedaan. Het dient hier gezegd, dat de orde dienst onberispelijk was. De treinen kwamen met de noodige tusschenruimte regelmatig binnen. Twintig oversten en onderoversten waakten kalm en stipt op den goeden gang van het treinverkeer. Een 100-tal bedienden staan In de statie van Beauraing, en zorgen ervoor dat de bedevaarders in dichte drommen regel matig uit de statie gaan, in de beste orde. Al de bedevaarders onderwerpen zich gewillig aan het consigne. En een eindelooze stoet van Walen en Vlamingen, en ontelbare vreemdelingen, stapt devoot en biddend voorbij, den doornboom, waar O. L. Vr. verscheen. Allen ontblooten eer biedig het hoofd, spijts de brandende zon, en in den stoet kan men op plaatjes de namen lezen van de meest verwijderde gemeenten uit Vlaanderen, zoowel als uit de meest afgelegen gemeenten uit de Ar dennen. De laatste trein kwam te Beau raing binnen om 5 ure, doch rond dien tijd, waren reeds duizenden bedevaarders, die van de vroege morgenuren, of reeds van den dag te voren, ln Beauraing wa ren, vertrokken. De rijkswacht heeft voortreffelijken dienst gedaan. 120 Gendarmen waren op geroepen voor deze gelegenheid, en dank zij hun tactisch optreden en vooral de groote discipline, die heerschte onder de bedevaarders, verliep alles uitstekend. De plaats, om de autos te gareeren, was goed gekozen, en dicht bij de statie gele gen, op een 400 tot 500 meter van de grot. De groote weide stond vol met honderden en honderden autos. Wat er van dit gras land zal overgebleven zijn, is waarschijn lijk een stuk omgewoelde grond, zoodat de gareerprijs wel als een welverdiende schadevergoeding kan beschouwd worden. EEN INCIDENT Onder de menigte had zich een officier met zijn dame en een andere vrouw ge mengd. De officier had steeds een spot lach op de lippen en beide vrouwen waren op ergerlijke wijze gekleed. Bij het volk ging licht protest op en door de gendar men werd proces opgemaakt tegen beide dames om hunne onzedelijke kleedij. Dat zijn de echte feiten, in tegenstel ling met zekere anti-godsdienstige bladen, die dagen meldden dat een koster en zijne vrouw de licht gekleede vrouwen hadden aangevallen. DE GENEZINGEN OP 5 OOGST Zaterdagavond reeds werden te Beau raing 9 gevallen van genezingen aange haald, genezingen voorgevallen rond de grot of den meidoorn. Vijf ervan werden na een eerste onderzoek als treffend be schouwd. Onder die negen begunstigden waren niet min dan acht Vlamingen. Ook in het naar huis gaan van vele zieke bedevaarders hebben zich genezin gen voorgedaan maar tot nog toe blijft het geraadzaam maar de feiten aan te halen die als bepaald treffend werden beschouwd of die maar moeilijk in twij fel nog kunnen getrokken worden. Onder de verscheidene genezingen zijn deze van E. Z. Vincentia van 't hospitaal van Meulebeke, van Malvina Plysson uit Koekelare, van Elisabeth Depoorter ook van Koekelare en van Edouard Van Halt, van Beveren-Waas de merkwaardigste. Hier geven wij daarover daarover ver der relaas. DE MERKWAARDIGE GENEZING VAN ZUSTER VINCENTIA VAN 'T HOSPITAAL VAN MEULEBEKE Aan het hospitaal te Meulebeke was de Eerw. Zuster Vincentia, geboren Ju liette Dopreytere, te Harelbeke den 8 De cember 1908, geprofest den 15 Mei 1933 gehecht. Vrijdag 4 Oogst had men gedacht de Zuster te berechten, maar zij wilde naar Beauraing; zij had meer dan twee tassen bloed gespuwd en lag op 41 graden koorts door vliegende tering. Samen met een zieke uit het hospitaal welke aan pott- ziekte lijdt, werd de Zuster per auto ver- yoerd en Zaterdag morgen vroeg was zij te Beauraing. Zij werd voor de grot ge bracht nabij den Meidoorn. Een ligstoel werd haar bezorgd dank aan Dr Mais- triaux en zij mocht er blijven bij de grot. De Zuster had buitengewoon betrouwen op God en O. L. Vr., zegde dat zij wel wil sterven als 't moet, maar liefst genezen, daar zij nog zoo jong is; zij bad den ro zenkrans. Aan hst tweede tientje zweette zij hevig en voelde een snak in den linker schouder. Zij verloor driemaal het be wustzijn, slaakte luide kreten, haar oogen puilden uit, zij sprong boven op haar ze tel, voelde geen de minste pijn meer en riep «Ik ben genezen! Dit tijdens het vizioen van Tilmant Cöme. Vijf dokters waaronder Maistriaux on derzochten haar twee maal, vonden geen enkel spoor meer van ziekte en konden niet zeggen dat het de linker schouder was die vroeger aangetast was. De gene- zene dronk twee tassen melk en at twee dikke boterhammen; zij had geen koorts meer. Dr Maistriaux verklaarde haar ge nezen, maar vroeg bewijzen harer ziekte. Er was geen geneeskundig getuigschrift voorhanden, maar Dr Bouckaert, uit Kortrijk, heeft haar vóór 8 dagen gera- diografeerd; deze zal dus moeten het be wijs leveren. De genezen zuster is klein van gestalte, heeft thans gezonde kleuren, levendige oogen. Zij loopt rond en lacht als vroe ger. Weer staan we hier voor eene gene zing die opgang baart. De geestelijke over heid dient nader te onderzoeken. Deze genezing heeft groote vreugde in het klooster van Meulebeke verwekt en er een overtalrijk bezoek uitgelokt. HET GEVAL EDOUARD VAN HALT Edouard van Halt, van Beveren-Waas, is thans 21 jaar oud. Op 14-jarigen leef tijd kreeg hij de vallende ziekte. Zij werd erger en erger. Verleden maand lag hij 4 dagen buiten kennis. Hij ging naar Beauraing, vergezeld van zijn dokter. De reis vermoeide hem zoozeer, dat hij in stervensgevaar kwam. Op het oogenblik der verschijning van Tilmant wilde men hem inspuitingen geven. Toen vroeg Edouard Van Halt om te mogen opstaan. Hij voelde zich genezen. Om IEP ER te verstaan en haar glorie rijken DAG moet gij die heerlijke stad gekend hebben vóór den oorlog; ook moet gij getreurd hebben binst den kriegom hare vergane schoonheid en geteisterde grootheid; eindelijk moet gij Zondag laatst medegejuicht hebben haar Gloria in excelsisin de heropgebouw de kathedraal. Ik zie leper in vredestijd, met de ves tingen, de versterkte wallen, de wateren met de langhalzige zwanen als sierlijke koninginnen drijvende langs de waterle liën, en in den zomeravond hoor ik een la ten jachthoorn, een middeneeuwsch luid spreker zijn lied uitgalmen. Hij roept niet: «Té wapen!». Geen nood. De stad mag rustig inslapen, 't is eerder een langoureus liefdelied over 't Minneplein. De oude steê heeft veel vijanden en veel oorlogen overleefd. Als een vredetempel hoog boven 't West- land prijkt de statige kathedraal met den slanken toren, ernevens, in 't centrum der stad, zwaarder dan een oud feodaal slot, een civiele burcht, die vreemde overheer- sching nooit wilde dulden, de Halle met haar Belfort. Halle, stad op haar eigen, Kathedraal, stad boven de steê. Het was te schoon, het breekspel kwam. Op die praalgebouwen kwamen Kastars terecht, grooter dan de steen in de cata- pulte die, rondreed ln den jubelstoet van Zondag avond. Het oorlogsmonster kon over onnutte bolwerken en kasematten, ln enkele da gen, het werk neerhalen van twintig eeuwen beschaving, en binst vier Jaren een triestige expositie houden van ver woesting. Personen uit onze gewesten waren te genwoordig bij de genezingen der Zuster uit Meulebeke, van deze van Malvina Plysson en van Edouard Van Haff DE SPRAAK TERUGGEKREGEN Zondag 6 Augustus is een speciale trein vertrokken uit Zulte te 8.20 u. 's morgens. Met deze bedevaart was de 33-jarige Gen- til Deuttelleur, wonende Waregemsche Steenweg, te Zulte, die drie jaar geleden de spraak verloor. Op de terugreis van Beauraing, omtrent Dinant, 6 ure Zon dagavond, heeft hij de spraak teruggekre gen. Tijding werd gestuurd aan de ouders, gansch Zulte was te been wanneer de trein Zondagavond te 23.30 u. binnenliep. Een dankbedevaart werd heden Zondag ingericht. Een meisje van 22 jaar oud, dat sedert 10 jaar moeizaam voortging op krukken, is plotseling, en uit eigen bewe ging opgestaan, de krukken van zich af werpend. Zij kon gaan. Zij heeft zich door de geneesheeren aan de grot laten onderzoeken. Donderdag 3 Augustus genas te Beauraing; Madame Piedbceuf, 35 jaar oud, rue Roture (volkskwartier Outre Meuse), Luik. Sedert drie jaar niet meer in staat te gaan. Onwel geworden tijdens gebed vóór den Boom der Verschijningen, werd ln een naburig café binnengedragen. Plots rechtstaande, is beginnen te loopen. Al deze gevallen moeten nu natuurlijk zorgvuldig onderzocht worden. NOG EENE SCHOONE GENEZING Het Christen Werkersverbond van Tor hout had op Donderdag 3 dezer eene be devaart Ingericht naar Beauraing. Er was een speciale trein met 400 leden en 10 zieken, onder leiding van E. H. Wyseur, onderpastoor. Ook Senator Becelaere en dokter Leuridan maakten deel uit van de vrome groep. Tusschen de bedevaarders bevond zich de 4-jarige Julia Delaere, met hare moe der, eehtgenoote van Isidoor Delaere, een arbeider, vader van verschillende kinde ren, woonachtig op de wijk Engelsch Hof. Het kind, dat geboren was met stompe voetjes (paardenvoetjes)heeft nooit kun nen gaan. Sedert 3 jaar lagen de voetjes in ijzer. Het werd steeds gevoerd in een wagentje. Op de terugreis, tusschen Dinant en Namen, werd het kind ongedurig en las tig. Op zeker oogenblik zeide het; Moe der, doe het Ijzer af. Ik kan gaan». Moeder Delaere wilde haar dochtertje niet gelooven. Dit hield echter aan, en de moeder gaf ten laatste gehoor aan haar verzoek. En de kleine Julia kon inderdaad loopen en springen. In de statie te Namen had eene groote dankbetooging plaats, waarbij het kind vrij over en weer liep. Dokter Leuridan, die de kleine Delaere steeds verzorgde, vond het geval zeer be langwekkend. Men zal de zaak ernstig onderzoeken, en nagaan of de genezing blijft duren. Bij dezelfde bedevaart bevond zich ook de 25-jarige Andrea Van Aerens, se dert 8 jaar lijdend aan eene zenuwziekte. Bij de grot te Beauraing beefde zij ge weldig. In den trein, op de thuisreis, nam het beven geleidelijk af, en ten laatste kon Andrea Van Aerens opstaan, en stel de de dokter eene merkelijke verbetering in haren toestand vast. NOG VERSCHIJNINGEN EN NATUURVERSCHIJNSELEN Door verscheidene personen tegenwoor dig te Beauraing Zondag 1.1. wordt be weerd een verschijning gezien te hebben. Deze zou zich eerst vertoond hebben ln den bewegenden meidoorn onder vorm van een schimmige menschelijke gedaan te, vervolgens onder den vorm aangeduid door de kinderen en Tilmant Cóme en ten derde als een groot beeld, zittend met het kindje Jesus in de armen, boven den boom. Die verschijning zou een uur lang aan gehouden hebben. Andere personen verklaren den Zon dag morgen, rond 9 uur, gekleurde krin gen of schuinsche vlammen gezien te heb ben rond de zon. Zulks duurde een drie tal minuten. Deze personen blijven rotsvast bij hun ne beweringen. 20 AUTOS UIT SPANJE TE BEAURAING Zaterdag 5 Oogst waren 20 autocars uit Spanje aangekomen met bedevaar ders. Ook uit Breda, in Holland, waren een 30-tal autocars aangekomen. NOG EEN GENEZING Mevrouw Bertha Clays-Embrechts, van Beerse bij Turnhout, leed sedert 1922 aan leverziekte. Sedert doorstond zij een heel kundige bewerking. Een breede wonde werd gemaakt, waardoor een bestendige galhitloop onstonid. Op 21 Juni ontving zij het H. Oliesel. Door een familielid werd een takje van den boom der ver schijning meegebracht en op de loopende wonde gelegd. De galuitloop hield op en de wonde groeide toe. Verleden Donderdag deed zij een dank bedevaart naar Beauraing. Door het Bureau des Constatations te Lour des zal zij hare genezing doen vaststellen, met de vroegere doktersattes ten ter hand. We vernamen door getuigen en door de bladen de genezingen van de Juffers Mal vina Plysson en Elizabeth Depoorter van Koekelare en Maandag namiddag trok ken we daar eens naartoe. Koekelare ligt tusschen Diksmulde en Torhout, in de houtstreek Het is eene groote gemeente, sierlijk gebouwd, nauwe straten, en een groote schoone kerk. Koekelare werd in de laatste paar Ja- De flinke groep der Viaamsche Katholieke Boerenjeugd van Staden die te dezer gelegenheid samen kwam. In 't midden E. II. Coïpaert, uit Leuven.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 2