KRONIEK VAN BEAURAING WEET U... 5toüen - Rachels - j-Jaapden Fonderics Qpu^elloises {Japen Katholieke Actie i YVest=Vlaanderen UIT KORTEMARK HET KAMPIOENSCHAP VAN BELGIE VOOR EEROEPSRENNERS TE BRASSCHAAT Gebruikt Chicorei Wyppelier-Taffin, 't is de beste. BsiaaasaBBatfiaBHBBBaaBHB&BBSs ZIJN DEZE DER ALBERT DENY5, Poperhige - Tel.61 en bij alle goede stovenmakers DE SLAG VAN WEENEN KATHOLIEKE VERJAARDAG BELGISCHE PELGRIMS BIJ DEN PAUS KINDJE ONTVOERD EN TERUGBEZORGD TE BRUSSEL EEN HEERLIJKE Een geestdriftige optocht DAG TE BRUGGE 4.000 Katholieke Jongelingen DE BEBLOEMDE STATIËN. DE HITLER-PARADE EN NATIONAAL-SOCIALISTISCH CONGRES TE NEURENBERG lEPER'S KUNSTKRONIEK Iets over Kruisen DE DOORTOCHT VAN BRUSSEL PER ROEIBOOT De economische iiervatting in Duitschland Vraagt aan honderden, aan dolenden HiUerianen naar de oorspronkelijke be- teekenis van dit zinnebeeld, ten allen tij de als een amulet aaneezien, zij zullen U het antwoord schuldig bi liven Onze nieuwsgierigheid heeft ons steeds gedre ven opzoekingen te doen bet"efïonde dit kruis dat, naar ons oordeel, een der zon derlingste raadsels van deze ereid blijft. Onder alles wat hierover verscheen, schijnt ons de meest volledige van illus traties voorziene studie deze vóór dertig jaren verschenen in het Annual reoort of the Smithsonian Inst.'ution of Was hington waarvan onze stadsbibliotheek de volledige verzameling bezat. Voor de genen onzer lezers die zich met geduldige opzoekingen in een in het Frmelsch op gesteld tijdschrift niet kunnen bezig hou den, vatten we bondig de vrucht onzer lezingen samen. Het Swastika of zooals Lapusse se.'-riltf Svastilca bestaat In een gelijkvormig kruis waarvan de uiteinden om"ch''akt zijn in den vorm eener gamma. Wanneer de ha ken naar rechts gekromd zijn volgens de schijnbeweging van de zon, heet het tee- ken: Swastika. Zijn de haken naar li ks gekeerd dan heet het souwastika. Sedert duizenden jaren hebben de menschen der meest ver schillende landen dit kruis erkend als een vereerd symbool, als een herken'nings- teeken voor de ingewijden, de volgelingen of de samenzweerders. Indië, de vermoede bakermat onzer beschaving, zou naar men denkt ook het land zijn waar de Swasti ka zijn oorsprong vond. De studie van de Smithsor'an Institution - gwt cl de vereerde plaatsen op, in alle horken der wereld, waar dit cabbaüstisch teeken ge kend was en hieonder dienen we de lan den te noemen die de oudste tempels be zitten: China, Mexico, Chaldea. Het is bewezen dat het een der eerste versiersmiddelen was in het steentijdperk en het is klaarblijkend te zien in het museum van St Germain dat we tijdens den oorlog verscheidene malen bezochten. Onlangs nog werden belangwekkende ont dekkingen gedaan in het Atlasgebergte. Maar hoe te verklaren dat deze verslering in de meest verschillende streken gekend was, in die verre tijden toen de betrek kingen tusscheri volkeren omtrent nog niet bestonden? Ket is tot nog toe onverklaarbaar dat het te Rome op geen enkel oud monu ment aangetroffen wordt, maar hier en daar hebben de eerste Christenen het in de catacomben geteekend. Hen vindt het terug op een lijkkleed van Antinoë in het Guimet museum, het museum der gods diensten, te Parijs. De traditie schijnt in den loop der eeuwen niet onderbroken geworden te zijn vermits de Gotben er in het draaien van den hamer van den Cod Thor zagen. Dertig jaar geleden ont dekte colonel de Rochas te Diane een fa milieperkament van 1350 waarin te lezen stond dat een zekere Jan de Rochas Da- moiseau dienst nam onder het teeken van het Swastika. Kende de ongelukkige tzarina van Rus land het geheim van dit teeken? Twee maal had ze het geteekend in het huis Ignatief waar ze zooals we weten met al hare familieleden haar afgrijselijken dood vond. Welke hoop stelde ze erin? Kortom, we blijken weinig de beteekenls te kunnen doorgronden van dit teeken ten allen tijde en in alle landen verspreid. Alle verklaring van dit symbool is duis ter of gewaagd. Geen enkel monument uit het verleden geeft ons de beteekenis ervan. Wij weten zelfs niet hoe en langs welke banen noch rond welk tijdstip het uit Indië zou gekomen zijn. De gevolg trekkingen en intuïties blijven altijd aan de zoekers toegelaten en wij mogen beves tigen dat het Swastika nooit zijn geheim zal leveren aan de HiUerianen die het als herkennlngsteeken aanvaard hebben. PYRÊS. ssEszaBMflBMaaaasiaiaBBiaastëBsisaBEia&ssEi^BxaaEsaasssiiEssiaaBa' HET IEPERSCH DUBBEL KRUIS. De plaat aan den beroemden Jan Yper- man gewijd en onlangs aan het Belle hos pitaal onthuld, bekwam veel bijval en al degenen die een weinig van onze locale tradities afweten, hebben met genoegen vastgesteld dat de kunstenaar, Heer Maur. Deraedt, zoo gelukkig ingegeven in de keuze van zinnebeelden, de wapenen der stad leper voorgesteld heeft zooals ze ten tijde van Jan Yperman bestonden en niet met de later gedane toevoe- ..ig' van het vair kruis waarin, na 1830, een in het oog springende wapenkundige missing be gaan werd. De wapenkundigen kennen niet minder dan 72 soorten van kruisen waaronder het dubbel rood kruis dat onzer stads wapenen een der oudste schijnt. Met langs weerszijden van der bovensten lood rechten tak de zon en de maan te plaat sen, heeft de Heer Deraedt nauwkeurig de teekening nagevolgd een onzer oud ste gemeentestempels die vroeger reeds op de gekleurde diploma's van onze oude historische, oudheidkundige .en letterkun dige Vereeniging van de Stad leper en van het oude West-Vlaanderen gebruikt werd. Men moet zekerlijk tot de Kruis tochten opklimmen om den oorsprong Van het dubbel kruis onzer stadswapenen te rug te vinden. De kruisvaarders schilder den het kruis op hunne schilden en wa penrokken en kleurden het wel verschil lend maar gaven het ook bijzondere vor men om zich van elkander te onder schelden. Het kruis met dubbel dwarshout, ten tijde der Kruistochten gebruikt, werd aan gezien als een symbool van uiteenloopen- de strekkingen: godsdienstige, philanthro- pische, politieke en andere. Dit kruis door de patriarchen van Jerusalem of van Constantinopel gedragen, werd dan ook Kruis van Jerusalem of Patriarchaal Kruis geheeten. Godfried, hertog van Lor- reinen, nam het tot herkennlngsteeken en het werd weldra aan het huis van Lor- reinen eigen. Mits een kleine verandering, is dit kruis het Kruis van Lorreinen ge bleven. Men herinnert zich dat ditzelfde kruis, dat ook het kruis onzer stadswape nen is, in 1902 door de internationale ge zondheidsconferentie tot zinnebeeld geko zen werd, zonder dat er een vasten vorm bepaald werd. Slechts later werd de de finitieve teekening samengerteld en aan genomen. De twee dwarshouter in plaats van ongelijk te ziin zooals in ons kruis, hebben juist dezelfde lengte en scherpe punten. Dusdanig is het, vanaf 1902, het universeel zinnebeeld geworden van den strijd tegen den teringgeesel. Zijn popu lariteit is, in het meerendeel der vr emde landen, gelijk aan deze van het Rood Kruis van Geneve. Zoo ook komt het dat het zelfde kruis op de zoogenaamde antite- ringzegels afgebeeld werd De Ieperlingen mogen fier gaan op hun dubbel kruis dat aan den heldhaftigen tijd der Kruistochten herinnert juist zoo als het zonderling negerhoofd van de wapenen harer gebuurvrouw, de gemeente Boezinge. HET HAAKKRUIS OF SWASTIKA. Dit geheimzinnig teeken dat vroeger slechts door geleerden en navorschers ge kend was, is een versmaad kenteeken ge worden sedert het tot herkennlngsteeken van de Hitlergezinden dient. De vreedzame lieden zien het aan als het zinnebeeld van een regeeringsvorm die stuit tegen onze onafhankelijkheids- en vrijheidsgedachten en het ls voldoende dat een schip een vlag met het cabballstlsch kruis hijscht, opdat de werklieden zouden weigeren het te los sen als ware het een verdoemd schip. Duitsche toeristen, die een armband met het haakkruis droegen, werden mishan deld te Parijs, te Brussel, te Antwerpen en elders. NOG EENE GENEZING Bij de grot van Beauraing is weer eene merkwaardige genezing bekomen. Woens dag avond, tijdens het gebed der kinderen Voisin en Degeimbre, bevond zich daar een persoon uit Holland, sedert lang lij dende aan gedeeltelijke verlamming van het rechter been. Tijdens het gebed is deze persoon plots genezen. TEGEN DE LEURDERS De gemeenteraad van Beauraing heeft eene reeks zeer wijze maatregelen getrof fen tegen het onhebbelijk leuren, venten en bedelen bij de grot, iets waardoor de bedevaarders zeer geërgerd waren. Het leu ren is verboden van aan het gemeentehuis tot voorbij den viaduc, achter de grot. De leurders moeten ook vijftien meter van elk kruispunt verwijderd blijven. Het is ook verboden de bedevaarders, bij het uit stappen uit de autocars, te bestormen en lastig te vallen. Het is verboden te roeden en te tieren. Deze maatregelen zullen de algemeene goedkeuring wegdragen. BEDEVAART NAAR BEAURAING Op Dinsdag 5 September 1.1. vertrok uit Kortemark, of liever uit Staclen, onzen bedevaarttrein. 400 Deelnemers, waaronder ongeveer 180 uit Staden. Nogmaals zoo als op 16 Augustus 1.1. deden we een over heerlijke reis dwars door de mijnstreek Bergen, Charleroi, om aan te landen rond 1 uur in het schilderachtige Dinant. Na het liefelijk stadje een kort bezoek ge bracht te hebben, stoomden we verder naar Beauraing, doel onzer reis. De men schen voelen zich om zoo te zeggen on weerstaanbaar aangetrokken naar die plaats waar de vijf bevoorrechte kinderen zoo herhaaldelijk en zoo glansrijk zagen onze hemelsche Moeder En dóar, nabij den Meidoorn, nabij die grot hebben we gebeden en werd er op dienzelfden dag door honderden bedevaar ders zoowel uit Nederland, Frankrijk als uit ons eigen land vurig gesmeekt en ge- ïïïHHEasMMiEiaarakraa'ïiaMassaïïj beden tot bekeering der zondaars, tot op beuring en genezing van kranken en noodlijdenden. En 's avonds rond 7 uur, wat we daar nabij diezelfde grot gehoord, gezien en gevoeld hebben, daartoe zijn ménschelijke vermogens onmachtig weer te geven. Die schoone verlichte grot; dat volk opeenge pakt lofzangen uitvoerende; die smeeken- de, zuchtende, klagende zieken! Alles werd stil!... Het bevoorrechte kind Gilberte De geimbre, in de linker hand enkele wassen kaarsen, in de rechter een welriekende bloemtuil houdende, in gezelschap van het kreupel 9 jarig kind Degoudenne en zijn moeder en nog twee andere familieleden waaronder een flinke werkman en een twaalfjarig meisje, komt aan. Na een pa ternoster gebeden te hebben nabij den Meidoorn komen de bovengenoemden knielen op twee kleine bankjes nabij de grot. Met een helder klinkende stem bid den de bevoorrechtenvóór. En die Je vous salue, Marie worden door die honderden aanhoord en zachtjes meê ge preveld om niets af te nemen aan de grootschheid van dit diep godsdienstig tooneel. Waarlijk indrukwekkend ook die zware doordringende stem van den jeug digen werkman, eveneens nederig geknield en zoo vurig, zoo innigvoelend vóórbid dend O dit alles maakt op ons allen een on- vergetelijken indrukEn dan die lofzan gen aangeheven door de bevoorrechten en zoo meevoelend, zoo meejublend, of zoo meesmeekend door die honderden meêge- zongen!1 En na het gebed moest* men de «be voorrechte kindersaan de geestdrift en den drang, wij zouden bijna zeggen aan de devotie van 't volk, letterlijk ontstelen! Iedereen wilde ze aanraken, iedereen liep ze achterna, men wilde ze de hand geven, of ten minste ééns zien en groeten. We hebben Beauraing verlaten, gestaald In ons katholiek geloof, door het aan schouwen van hetgeen er thans dagelijks gebeurt in dit nieuwere genadeoord door de H. Maagd zelf uitverkoren, en Waar nu duizenden pn nog duizerden naartoe stroomen. Sport Nautique van Gent zegevierde en won den beker. Foto van de Gentenaars na den wedstrijd. aEsssssïsasBEisaicamEiEüaEaiEïaiaisiaiaaae iBaaaBaaa&BQiQaQBaQBBaBBBBBHua DE RENNERS TER HOOGTE DER TRIBUNEN. M. Martougin, Eere-Voorzitter van den Belgischen Wielrijdersbond, en De Caluwé, de nieuwe beroepsrenner. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBn DUERLOO, DE OVERWINNAAR. dat er in Namen een Godsdienstige Con gregatie van Blinde Zusters bestaat? Zij zoeken de kinderen de kleine kinderen op, blind of bedreigd het te worden om ze te verzorgen en op te voeden. Is het niet voor allen een groote plicht van menschlievendheld ze In huime op zoekingen te helpen. Indien U zulke ongelukkige schepseltjes kent verwittig er de BUnde Zusters van St Paulus, 24, Martinusstraat, Namen, of wel het Nationaal Werk der Blinden, 90, Daillylaan, te Brussel. IBBSBSB&agHSBaEBBBBBBBaBaSOa C.FB. aeso Op 12 September viert Oostenrijk met veel luister de 250* verjaring van den slag van Weenen. De Muzulmanen wilden het Westen in en met een leger van 130.000 man waren ze tot tegen Weenen gekomen; de stad werd belgerd en verkeerde in hopeloozen toestand. Keizer Leopold I deed beroep op Jean Sobieski, de katholieke Foolscho Koning, die op zijne beurt hulp vroeg in Frankrijk, Venetië, Londen en Nederland. Katho lieke strijders trokken op en na een brief van trouw en vraag om hulp door gebed aan Z. H. den Paus, trok Jean Sobieski met zijn leger naar Weenen. De slag be gon op 15 Oogst; op 12 September na een gevecht van 8 uren, waarin de Poolsche ruiterij de groöte rol speelde, wérden de Müzulmannen op de vlucht gedreven en keerden nóóit meer terug. We mogen zeggen dat we aan den slag van Weenen het behoud van den katho lieken godsdienst in West Europa te dan ken hebben. Deze Oostertrijksche verjaring dient dus gevierd in alle katholieke landen. fiBBBBBBBBBBBBHBSIlBBaffiBBBBaaB De Paus heeft in verhoor ontvangen een groep van 100 pelgrims uit Belgie, aan het hoofd waarvan de H. C. Van Overbergh, senator. SBauaaBBaaaaBBBsaRasszaBDBaB Donderdag 31 Oogst, In den avond, werd een gansche wijk van Brussel in rep en roer gezet door het ontvoeren door een onbekende van een klein 2 jarig meis je, de kleine Marlette Dekenain. Het kindje dat aan het spelen was met nog andere kinderen werd aan den uitgang van een cinema medegenomen door een onbekende, in volle hart van Brussel. On middellijk werden opzoekingen gedaan, 's Anderendaags werd het kind terug be zorgd op een polltiebureel door de zuster van den man die het kind meegenomen had. Aan het kind was niets kwaad over komen. De ontvoerder was een zwakzinnige, die om een cinemaplakbrief, Maurits Cheva lier voorstellende al spelend met een kind je, zulks had willen nadoen. De man werd aangehouden en ingere kend. Gelijk we het in een vorig artikel heb ben gezien, bracht de nationaal-soclalis- tische revolutiein Duitschland een diepgaande verandering te weeg in den poiitieken toestand, zonder, echter, de ge- vestigde economische orde, door haar zoo genaamde socialistische tendenzen, grondig te beïnvloeden. Niettemin wijzen de Duitsche persbe richten aanhoudend op het feit dat, sinds Hitier het bewind in handen nam, Duitschand's economlschen toestand er merkelijk ia op vooruitgegaan. De statis tieken omtrent de bedrijvigheid der Duit sche nijverheden bewegen zidh bijna al- len in klimmende lijn. De dagelijkse!» verbruiksartikelen en de textielwarea vooral verheugen zich in bijzonder gun- stige hernemingsv oorwaarden. Maar ook de ciment-, de kool-, dé auto-, de ijzer en de staainijverheden vermeerderen ge stadig hun productie. De industrteele be drijvigheid, die sinds Juli 1932 tot Juni 1933 in Engeland met 6 en in Frank rijk met 22 toenam, vermeerderde in Duitschland met 30 Om slechts een voorbeeld aan te halen: de autonijver heid bezigt op dit «ogenblik 50% meer werkvolk dan in 1932. Nochtans is dezelfde vermeerdering van bedrijvigheid niet waar te nemen in d« fabrieken die bijzonderlijk voor den uit voer werken. De machlenbouwnijverhéld rtó: mm biedt obs'. desaangaande een typisch voor- haeld. De bestellingen uit het binnenland «ijn weliswaar met 11 geste gén, maar 'de orders uit het buitenland verminder den in dezelfde tijdspanne met 40 zoo- dat de totale voortbrengst met 13% li afgenomen. We zouden nog vele cijfers kunnen aafihalen, maar waartoe zouden ze die- nep? Dat in Duitschland, evenals hier bij ons, het hoogtepunt van de crisis achter den rug is en dat er zich een gedeelte lijke hervatting heeft voorgedaan, zal 'niémand meer betwijfelen. Wat ons ech ter, meer van belang toeschijnt ls de ont leding der karakteristieken die met die hervatting gepaard gaan. In dé eerste plaats moeten we dan op merken dat de hervatting BINNEN- LANDSCH is. en wel in zulke mute dat de binnenlandsche navraag niet enkel de inkrimping van den uitvoer neutraliseert, maar ze zelfs overtreft. En ten tweede dat die zuiver binnenlandsche hervatting grootendeels door den Staat bewerkstel ligd wordt. Gelijk Roosevelt in de Verecnigde Sta ten heeft Hitler in Duitschland een ge weldig plan ter uitvoering van op: ban werken ontworpen. Een crediet van 1 mil liard mark werd ten dien einde in de nieuwe begrooting uitgeschreven. De waargenomen verbeteringen in de ijzer nijverheid spruit voort uit de nieuwe contracten die met den Staat afgesloten werden voor levering van spoorwagens, bruggen, enz. In de textielnijverheid doet zich hetzelfde verschijnsel voor. De Staat heeft groote bestellingen overgemaakt om de jongens van de vrijwilligs arbeiders brigaden te kieeden. Verder werden er nog afzonde: lijkt maatregelen getroffen om de vermeerde ring van de koopkracht n het publiek in de hand te werken. Zoo kunnen jonge lieden die willen huwen voorschotten vsn 1000 mark bekomen om hun home - in te richten; da arbeiders, aangeworven voor de werken var. openbaar nut, krij gen hun loon in pat1""» uitbetaald, en Wat er ook van zij een zaak Staat vast: gezien het grootscheepsch-op-touw-ge:et herstelplan nauwelijks een begin van uit voering heeft ondergaan, ligt er voor d« Duitsche nijverheden, in den loop der eerstvolgende maanden, nog veel werk weg. Indien daartegen de toestand derraatl verbeterd is dat de nijverheid de onder steuning van den Staat kan missen, dsn is voor Duitschland het gevaar en dea nood voorbij. Dit is echter niet te ver wachten. Het verwondert dus niet dat de nationaal-socialisten zich geweldig in spannen: ze weten dat in den loop der eerstkomende maanden over de toekomst van hun politiek beslist wordt. Indien. d« getroffen maatregelen geen resultaten al- werpen dan moet het nationaal-socialis- me, goedschiks, kwaadschiks,, nieuwe ba nen betreden. Uiterst paradoxaal, echter, in hee! d» hervattingsbeweging is de daling der goede nijverheidswaarden op de bsurs van Berlijn. Terécht wijst de Boerzeu- aeitung op het eigenaardig geval dat <1« huidige coteeringenlager zijn dan op 31 December 1932. De massale verkoopen van aandeeien doen, klaar uitschijnen dat de bevolking in de eCG.-omlsche opflak kering weinig vertrouwen stelt. De Boer- zenzeitüng spreekt zelfs van een aan staande paniek. Hitler is nog ver van het einde zijner zorgen. De economische omstandigheden laten zich niet «gelijkschakelen». Het loont werkelijk de moeite den strijd van de nationaal-socialisten tegen e« werkloosheid van naderbij te onderzoeken. Op het eerste zicht heeft dien strijd ge weldige resultaten bereikt. De laatsM Duitsche berichten slagen een trlomfar* telijken toon aan, alsof de werkloosheid in Duitschland voor goed overwonnen ware. Betrouwbare cijfers melden dat sinds Hitier het bewind in handen nam er in Duitschland ruim twee millioen werkloo* zen minder zijn. Een geweldig cijfer, dat echter noch overdreven noch wonderbaar toeschijnt, indien we het zetten naast een bericht van het Institut fur Konjunkturfor* schung», dat uitwijst dat er op liet hui dig tijdstip van het Jaar in Duitschland voor minstens een millioen arbeiders ineel werk is. Voeg daarbij den betrekkelijke» gunstigen toestand die we hier ook door maken, en dan blijven er hoogsteni 700.000 werkloozen die door de recht swee tóe he actie van de Hitlerianen werk hebben gevonden. Dit cijfer is ontbe- twistbaar prachtig, maar noch wonder baar, noch overdreven, gelijk velen hei willen doen uitschijnen, indien we de maatregelen door de nationaal-socialisten, met dit doel genomen, in oogensehouw nemen: 1. - Geleidelijke afschaffing van den vrouwenarbeid. 2. - Uitvoering van grootsche openbare werken, die zeker aan een paar honderd duizend werkloozen arbeid hebben ver schaft. 3. - Kolonisatie van de braakliggende gronden, bijzonderlijk in Oostelijk Prui sen. In sommige distrikten is de werk loosheid geheel overwonnen. In den loop der eerstkomende jaren zullen duizende en duizende families de stad verlaten en naar het land terugkeeren. 4. - Jonge arbeiders moeten hun plaaU In de fabrieken afstaan aan werkloos» familievaders. Die jonge arbeiders wor den dan in vrijwillige arbeidersbrigaden ingelijfd. 5. - Ten laatste wordt de uitbating van nieuwe brevetten In het verschiet gesteld. Duitschland wil zich op alle gebied van het buitenland onafhankelijk maken. Volgende maatregel is ook het vermel den waard: ln de toekomst mag geen fabriek of handelshuis zijn poorten slui ten zonder speciale regeeringstoelating, Een zaak die leefbaar is mag niet worden opgegeven: handel- en nijverheidsinrich tingen zijn er niet in de eerste plaats om hun eigenaars vette winsten te waar borgen, maar om het algemeen belang te dienen. Ons besluit kan kort zijn: de economi sche toestand van Duitschland ls er den loop van dit jaar fel op vooruitge gaan, overwonnen is de crisis echter verre na nog niet, al heeft Hitier onte gensprekelijk goede maatregelen get™* fen. In het belang van Duitschland e van de wereld kunnen we enkel wenwn dat de economische hervatting zi"1 ,e uitbreidt in vreói en «eadracM buren. De Jeugddag voor de vereenigingen der Katholieke Actie, die Zondag laatstleden gehouden werd te Brugge, is een triomfdag geweest der Katholieke Jeugdbeweging van WeSt-Vlaanderen. Onze zonnige Vlaamsche knapenschap heeft er op een heerlijke, grootsche wijze uiting, gegeven van zijn trouw aan Gods dienst en Kerk, van zijn onderdanigheid aan het hooger gezag, van zijn on ver breekbare wilskracht de jeugd volledig te winnen voor Christus. Reeds den Zater dagavond was er te 8 ure, in de Sint Sal- vatorskerk, een plechtige Jeugdwake ge houden, geleid door Z. E. H. Jos. Cleyn- mans, algemeen secretaris van het lan delijk Jeugdverbond. Al wat West-Vlaanderen aan frissche, Jeugdige en Katholieke knapenschap be zit, heeft het Zondag naar het oude, mooie Brugge afgevaardigd: én Kajotters, én Boerenjongens, én Middenstanders én Studenten. En of het Venetië van het Noorden aan de zonnige jeugd een goed onthaal voor behouden heeft! Aan vele woningen wap peren driekleur en leeuwenvaan. En wanneer te 10 uur Z. H. Exc. Mgr Lamiroy zijn intrede doet in de St Sal- vatorskerk, dan is de ruime tempel Gods letterlijk volgepropt met onze geloovige jongens. Een plechtige Hoogmis met Pontificale assistentie wordt er opgedragen, en de deelnemers van den jeugddag zingen ge zamenlijk de elfde Gregoriaansche Mis. Na de Mis wordt Mgr Lamiroy, om ringd door een eerewacht Kajotters naar het bisschoppelijk paleis geleid. Te 11 u. 15 hebben DE VERSCHILLENDE SECTIEVERGADERINGEN plaats, van Kajotters, Boerenjeugd, Mid- denstandsjeugd en Studenten. Bij de Kajotters, is het Gei ard Eneman, prövihèitól vöorzitter, die het welkom woord uitspreekt. De gewestelijke propagandist M. De Brabandere handelt over de H. Mis, en Michiei Werbroeck, eveneens gewestelijk propagandist, over de Pers, waarna Jan Delmartino, de landelijke Voorzitter het slotwoord uitspreekt. Bij de Boerenjeugd, voorgezeten door Emiel Lammertijn, handelen Remi Deprez, over de H. Mis en Alfons De Nolf over de Pers, en spreekt E. H. Engelen, be stuurder, het slotwoord uit. Bij <le Middenstanders, voorgezeten door M. Florin, wordt de H. Mis behandeld door E. H. Bal, en de Pers, door Luclen De- schodt. Tenslotte bij de Studenten, voorgeze ten door Albrecbt Reyneert, brengt Al- brecht Dessein verslag uit over de wer king op godsdienstig geoied en Gilbert De Groote over de Pers. Jef Van Damme, hoogstudent te Leuven, spreekt er een feestrede uit. In deze vier sectievergaderingen worden practische besluiten genomen zóó voor de werking op godsdienstig gebied, als voor de pers. INDRUKWEKKENDE OPTOCHT In den namiddag had de grootsche pro vinciale betooging plaats, voorafgegaan door een plechtig Lof in de O. L. Vrouw- kerk. De stoet werd aan het St. Lodewijkscol- lege in oogenschouw genomen door Mgr Lamiroy, Z. E. H. Deken Vanderheeren, Z. E. H. Kanunnikken Mahieu en Vander Meersch, Eerw. Heeren Cleynmans, Van- dekerkhove en Engelen, heeren Van Goe- them, voorzitter van het Algemeen Ka tholiek Jeugdverbond, De Bruyne, volks vertegenwoordiger, Becelaere en Gilles de Pelichy, senatoren en talrijke andere gees telijke en burgerlijke overheden. Wat was het een machtigen optocht 1 Door zijn getal, door de orde en de geest drift der deelnemers gaf hij een machti gen indruk bij de duizenden toeschouwers. Achtereenvolgens defileerden de studenten, de jonge middenstanders, de boerenjeugd en de Kajotters. Deze heerlijke stoet die minstens 4.000 deelnemers telde, werd op geluisterd door tien muziekkorpsen en tal rijke spandoeken. GEESTDRIFTIGE FEESTVERGADERING De feestvergadering had plaats op den koer van het St Lodewijkscollege. De h. VAN GOETHEM, algemeen oorzitter van het Jeugdverbond der Katholieke Actie, begon met te verklaren dat de Brugsche jeugddag de andere jeugddagen overtrof fen heeft. Hij dankte daarvoor de duizen den aanwezigen en het Inrichtend comiteit met aan het hoofd den onvemoeibaren secretaris Z. E. H. Vandckerkhove. Wij zijn hier bijeengekomen, zoo besluit hij, om nieuwe geestdrift op te doen en ver- sche krachten te putten om de Katholieke Actie te kunnen verwezenlijken. Heer LAMMERTIJN spreekt namens de jonge boeren. Op de jonge boeren mag Monseigneur rekenen, begint de spreker te verklaren. Ons Vlaamsch boerenvolk heeft altijd paraat gestaan om zijn pries ters te helpen en de Kerk bij te staan. Die traditie willen de jonge boeren niet verloochenen. Zij zullen uit al hun krach ten ijveren om het Vlaamsche volk dichter te brengen bij Christus. Heer LUCIEN DESCHODT voert het woord namens de middenstandsjeugd. Te genover de wereld met ijdelheid en zijn zinsgenot willen wij Vlaamsche jongeren, het begrip stellen van zielereinheid en zedelijkheid. Tegenover c"~ moet ieder een eerbied getuigen want wij zijn onver moeibare strijders voor het goede. We moeten onze actie nog machtiger en breeder ontwikkelen. We moeten eenheid betoonen in onze werking en in de verwe zenlijking van ons ideaal. Onze werking zal en moet vrede en geluk brengen in Vlaanderen, in ons land en in de wereld. Heer JAN DELMARTINO, algemeen voorzitter der Kajotters, komt vervolgens aan het woord. De West-Vlaamsche jeugd heeft vandaag bewezen wat ze is: Katho liek, Vlaamsch en Rooms..h. Nochtans moet ik een noodkreet slaken, zegt spre ker. Wat moet er geworden van de dui zende jonge werkloozen d.e willen werken, maar die door de verstoorde wereldorde veroordeeld zijn tot wer.Joosheid? Nie mand kan ze daadwerkelijk bijstaan ten zij de Kajottersbeweging. Wij willen die jonge werkloozen geven: bijstand, moed en vertrouwen. Helpt ons daarin. Laten wij zijn de barmhartige Samaritanen. Laat ons de jonge werklieden doen geloo- ven in de Kristelijke broederlijkheid. Dan komen weldra nieuwe tijden waarin op nieuw orde en geluk zulFn heerschen in de samenleving. M. DE GRYSE, voorzitter der West- Vlaamsche studenten, krijgt vervolgens het woord. De katholieke jongeren hebben beslist de katholieke gedachte te versprei den en het katholieke leven uit te breiden in Vlaanderen. We moeten kampioenei. zijn in den Godsstrijd. Deze heerlijke ka tholieke jeugddag moet het fondament zijn waaop onze stoere werkkracht zich samentrekt om te overwinnen in onzen heerlijken strijd. Als we bewust zijn van onzen plicht, geestdriftig ln den strijd en sterk om het verantwoordelijkheidsgevoel zullen we zeker winnen. Ten slotte komt Mgr LAMIROY aan het woord onder langdurig handgeklap. Hij dankt God om dezen prachtlgen dag en de aanwezigen om hunne to,rijke en geest driftige opkomst. Iedereen heeft een zen ding. Ik zend U uit, namens Christus, om het werk van Christus uit te werken in samenwerking met uwe priesters ten einde aldus het rijk van Christus uit te breiden. Gaat met die zending terug naar uw gemeente en in uw midden, opdat Ohristus moge heerschen en overwinnen! Deze geestdriftige feestvergadering, wel ke herhaaldelijk werd onderbroken door de toejuichingen en de strijdliederen der aanwezigen, werd geslote: met den zegen van Monseigneur Lamiroy en een dreu nenden Vlaamschen Leeuw. De Statie van Herbestal heeft de Groote Prijs veroverd ln den Prijskamp der be bloemde statics 1933. Ziehier het bloemen-uurwerk, dat electrisch in beweging gebracht wordt, en sedert Maart regelmatig werkt. Inzet: M. Volkaers, statie overste van Herbestal, laureaat van den Grooten Prijs. SBHBaaBBliMBHHBBHaSBBaBHiaHasaaBHBBBaBHEIiaaSBBDBBaBaa Gedurende verscheidene dagen hield het Nationaal-Soclalistisch Congres aan te Neurenberg. Al wat de Nationaal-So- clalistische partij aan voormannen had was er tegenwoordig. De Nazitroepen van geheel Duitschland waren er opgetrom meld en niet min dan 500.000 personen werden voortdurend per bijzondere trei nen naar de stad gevoerd waar bijzondere maatregelen waren getroffen om onder dak en eten te verschaffen. Nog veel an deren waren aangekomen met andere middelen van vervoer en nog nimmer werd zulk een schare volk bijeengebracht ln Duitschland. Nadat door de verscheidene leiders re devoeringen gehouden werden, waaronder ook bij verscheidene gelegenheden door Hitier zelf, die er zijn programma op vele punten uiteenzette en ook zijn wil uit drukte niet naar oorlog aan te sturen, werd een reuzenparade gehouden tijdens dewelke een 100.000 man der nazi-troepen, allen in uniform, voor den Rijkskanselier defileerden. De defllee duurde verschei dene uren. De laatste dag werd gesloten met een reuzenvuurwerk dat gegeven werd op een lengte van 10 Km. en dat langen tijd aan hield. Hierboven een zicht op de straten van Neurenberg tijdens Ü9 werkzaamheden van het Congres. V ERMINDERING der WERKLOOSHEID

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 2