In de Pappen HERWORDING Nieuws uit leper Beschrijvinge van YP re DE OORSPRONG VAN ONZE STADSBIBLIOTHEEK - Daarenboven werd eeiii Nieuw Mengelwerk BRIDGE HUIS AIMÉ GRUWEZ CINEMA COLISEUM HET TREURSPEL VAN L0URDES ZIJN SCHULD ZITTING VAN DEN GEMEENTERAAD NIJVERHEIDSSCHOOL TE IEPER GROOT BURGERSHUIS In 't Binnenland MEVR. VANDENDRIESSCHE is het beste der Radiotoestellen Verkrijgbaar bij alle Agenten. GEWAARBORGDE PERMANENTEN PICKH0UT IEPER UURWERKEN JUWEEIEN ZILVERWERK .uXl leper, Boterstraat Boekhouding Fiskale inlichtingen Sociale Verzekeringen ,r y..f :t,\, Beschreven als ooggetuige door JAN-JACQUES LAMBIN -1781-1789 ^Bibliotheek Brüssel, II/2 4881.) .'.a c. Den 21 July zijn binnen de stad ge komen omtrent 200 mannen van het voet volkregiment van Wur tem berg, duitschen, met eenige hussaeren en groene jaegers. Deze hebben de borgërs, die sedert eeni- gen tijd de wachten hadden bezet, afge lost en zijn alhier gebleven. Den 22 dito heeft men begonst rond om de stad alle de buitenwerken en sterk ten, ledent eenige jaren afgebroken, we derom te herstellen en op te metsen, omdat dezelve buitenwerken vol waeter moesten gesteken zijn ten einde van de aennaedertng van de franschen die die Nederlanden met eenen inval dreigden zooveel mogelijk te beletten. Den 23 dito kwam binnen Ypre den zoon van den prins de Ligne, die alle de sterkten heeft nagezien en de plaetsen onderzocht waer dóör dezen de oude sterkten en oorwerken stonden. Den 31 July, is een deel van onze bezettinge naer Waesten gegaen op gerugt dat de duitschen handger waeren geworden met de franschen, geen inderdaad gebeurd is. Den daege- gelijkschen briefdraeger aldaer aengeko- men zijnde wierd gezonden naer Comen, .Wervick en Meenen om dit voorval al daer kenbaar te maeken, waerdoor hij maer 's avonds om 8 ure binnen Ypre is aengekomen. Den 31 dito wierd binnen Ypre ver kondigd een bevel aen het Majistraet, uit kr».gte van brieven van het gouver nement van den 15 dezer maend, waar bij wierd geboden dat niemand, wie het zij, gedurende de aenstaende Thuyndag- feeste, zal mogen in de stad komen met zijn koopmansgoederen, dezelve op de Halle of op andere plaetsen te koop te stellen, tenzij alleenlijk de onderdaenen van zijne Majesteit, óp peine van Zwaere Straffen. Den 14 Oogst wierd rondom de stad bekend gemaekt een verzoek van 't Ma jistraet, van den 16 aieaer maend, be stemd tot het doen vüh de hulding van den Keizer Franciscus den 2" als graeve van Vl§enderen, 's avonds alle de nuizen van de stad te Verlichten, alsof dezelve huldinge inderdaed denzelvén dag zoude gebeurd hebben. Den 15 dito wierd békend dat de voorgestelde huldinge op niet zal gebeuren, ter oorzaeke prins de Gavre, die daertoe bemag was door den Keizer, zich alhier niet konde begeven ter oorzaeke met den oorloge met het fransch volk. E*i 16 dito heeft de voorgestelde huldinge geene plaats gehad om de re denen hier vooren aengehaeld, doch den gemaekten schouwburg is blijven staen. Den 17 September zijn binnen Ypre aengekomen acht tien nonnen van het klooster der Arme Clarissen tot Parijs dewelke naer de afschaffinge van het klooster van hun orde binnen deze stad, en die alle geboortig waeren van alhier of van hier omtrent naer Parijs en in het klooster aldaer waeren gegaen, en die nu uit Vrankrijk naer hun vader land wederkeerden. Den 24 dito zijn binnen Ypre ge komen 13 Capucijnen van het klooster van Belle, dewelke ook het fransch rijk waeren ontviugt. Heden en volgende dae- gen bleef het inkomen der fransche Vlugtelingen nog altijd voortgaen. Den 29 dito, wezende St Michielsdag, 's namiddags hoorde men gedurig het gerugt van 't grofgeschut, die de fran schen losten op de verschanzingen en sterkten die de keizerlijken maekten voor de stad Rijssel om dezelve te belegeren; hetgonne geduurd heeft tot den 5 Okto ber, het beleg, 't welk geen uitwerksel had, gebeurde langs het voorgeborgte de Fives. Ten zeiven daege wierd men onder richt dat de pruisische keizerlijken, de stad Thionville, in het land van Luxem burg, toebehoorende aan de franschen sedert den vrede .van de Pyrinies in 1659, naer een verlies van omtrent 9000 man nen, hadden moeten veriaeten. Den 5 Oktober begonst het gerugt van de kamers van het beleg te Rijssel te verminderen, want de duitschers had den aldaer de nederlaege gehad; van hun wierden eenige verschanzingen door de franschen genomen. Zij wierden op de vlugt gedreven met verlies van veel volk, nadat zij zeven daegen voor die stad gelegen hadden. Het leger van de duitschen was onder de bevelen van den VL Hertog van Saxen Teschen en is van daer opgetrokken naer Doornijk. Den 6 dito zijn binnengekomen 400 mannen van het regiment van Ligne, komende van Kortrijk met een stuk ka non en 4 houten bruggen. Dit volk is terstond vertrokken naer Waesten, om, zoo men zeide, Quesnoy te gaen innemen en dan het beleg van Rijssel te herne men langst dien kant. Het weinig volk van onze bezettinge, deel maekende van het voetvolkregiment van Wurtemberg, moest medevertrekken. Terstond wierden de stadspoorten gesloten en niemand mogt uitgaen. Den 8 dito zijn binnen de stad aen gekomen 14 waegens komende van Kort rijk gelaeden met een groot getal korde- waegens, schoppen en ander werktuig tot het maeken van eene nieuwe ligne of aerden vestinge aen de Tempelpoorte. Den 9 dito heeft men beginnen zoo- steken op het plein, tot maeken der - aerde vestinge der Tempelpoorte. - Den 21 Oktober zijn binnen Ypre gekomen omtrent 4000 mannen van het voetvolkregiment van Wurtemberg, met verscheide veldwaegens en drij stukjes kanon van drie ponden ten einde van de stad te versterken. Den 27 dito wierd ten verzoeke van den bevelhebber van onze vestinge door het magistraet gedaen uitgeroepen rond om de stad dat alle de gevlugte fran schen die alhier sedert eenigen tijd aen gekomen waeren, zoo geestelijke krijgs lieden als burgers, moesten uit de stad vertrekken binnen 2 maal 24 uren het geen alzoo gebeurd is. Ten zeiven daege, 's avonds ten 5 ure, zijn langst de Antwerppoorte inge bragt drie kanonstukken en eenen obits tot verdedigen van onze stad die door de franschen bedreigd was. Naer dies zijn ingekomen eene verdeeling van de Jae gers van groen Landere en eene ver deeling van het voetvolkregiment van Beurder, komende van Rousbrugge, die terstond vertrokken zijn naer Wervick en Linzeele waer omtrent de franschen aengekomen waeren. Ten zeiven daege heeft men aen de Meessen- en Tempelpoorte de ves ""gen beginnen onder waeter steken, om - te meer de stad te bevrijden voor _.i aenval der franschen. Den 28 dito zijn de fransche vlug telingen ten meerderen deel uit de stad vertrokken. Den 29 dito, 's avonds ten 5 ure, zijn uit Ypre vertrokken twee compa- gnien van het regiment voetvolk van Wurtemberg, gaende naer Meenen, welke stad de franschen naederden. Den 4 November wierden de steden van Comen en Waesten door de fran schen op d'oostenrijkers veroverd, waer door vele menschen van het omliggende binnen Ypre kwaemen gevlugt. Ten zeiven daege wierd uitgebeld dat alle de haegen en boomen binnen de kanonschot van de stad afgelegen zon der uitstel moesten gewsird en afgekapt worden tot jegens de r rde; ook wierd bevolen dat alle de v.vsmdelingen die sedert den tijd van drij jaeren binnen Ypre woonden en alhier niet gesteld waeren, dezelve stad terstond moesten veriaeten. Den 6 November waeren de aerden vestingen aen de voorposten opgemaekt, te weten buiten de Tempelpoorte jegens de herberg «De Arend» langst den steen weg van Ypre naer de Kruisstraete, al- waer denzelven steenweg doorsnede wierd. Ook jegens de herberg Budaomtrent Vlaemertinghe, buiten de Meessenpoorte, tusschen de twee oude sterkten wierd de brug weggenomen en aen beide de zij den van den steenweg aerden vestingen gemaekt. Buiten de Antwerp- «n Diks- muidepoorten, wierden de bruggen oost weggenomen en batterien opgeworpen. Ten zeiven daege op het gerugt dat de franschen de stad naederden, wierden er eenige kleine kanonstukken op de vestinge geplant, maer inderdaed veel te klein om de stad te beschermen. Den 7 dito, 's avonds omtrent 7 ure, kwam binnen Ypre bevel aen de gebie denden oversten van zoohaest mogelijk de stad te veriaeten met geheel de be zettinge, hetwelk hij aenstonds heeft be gonnen, in 't werk te stellen, omdat zij 's nagts om twee uren reeds uit de stad waeren, ('t Vervolgt.) IE1 De laatste inrichtingswerken van onze Stadsbibiotheek zijn ten volle aan gang en vooraleer de lokalen zelf en de over blijfselen der rijke vooroorlogsche boe kenverzamelingen te beschrijven, denken we dat het onze Lezers aangenaam zal zijn iets over onze vroegere bibliotheken te vernemen. Was het Charles Nodier niet die in het Fransch schreef; Na de voldoening boeken te bezitten, is er niets aangenamer dan er over te spre ken en den ontzaglijken gédachtenrijk- dom, dien men door het beoefenen der letteren verkrijgt, aan het publiek mede te .deelen. Het Kapittel van de St Maarten kathedraal, dat bestond uit drie leden van St Maartens, Terouane en Veurne, hield vóór de Fransche Omwenteling een zeer wel voorziene bibliotheek ter be schikking van het publiek, waar het op zijne kosten vele zeldzame en kostbare handschriften verzameld had, die voor de liefhebbers der Wetenschap, der ge schiedenis en der letterkunde, vrij ter beschikking warén tot het uitbreiden hunner geleerdheid. Kanunnik Sand'erus, die waarschijnlijk veel tot hare stichting bijgedragen had, heeft in een Verhan deling welke ongelukkiglijk schier on vindbaar geworden is, de namen harer stichters nagelatenKanunnik Georges Chamberlain, pastoor van St Maartens en later bisschop van leper; Frans Van der Eyckem, deken; Willem Zijlof die zelf een mooie boekerij bezat en ver schillende andere even bekwame als god vruchtige kanunniken. Deze bibliotheek bezat van af 1640 eenige handschriften, afkomstig uit de archieven der kanun niken van Terouane. Hieronder zijn er verschillende die, moesten ze ooit terug gevonden worden, waarschijnlijk een nieuw licht zouden werpen op de ge schiedenis van Morinie. De revolution- naire storm van 1794 verstrooide dezen kostbaren wetenschappelijken en letter kundigen schat, daar het kapittel afge schaft werd. Vele boeken werden, volgens het schijnt, naar Frankrijk gezonden; andere bleven aan hunne oorspronkelijke tigenaars en werden in het begin der 12" eeuw openbaar verkocht. Gedurende vijf en veertig jaar bleef da stad van den weldoenden invloed eaner boekerij beroofd. In 1839 vereenig- den zich eenige mannen met initiatief en stelden eene commissie samen tot het stichten eener bibliotheek. De bijval die haar van in het begin af te beurt viel, bewees genoegzaam dat ze ten zeerste aan den algemeenen wensch der bevol king beantwoordde. Op korten tijd werd bijna 8.090 frank ingezameld, die tot het vormen van een eersten kern diende. Hare Majesteit Louisa-Maria, koningin der Belgen, stond aan het hoofd van de inschrljvingslijst. Het Gemeentebestuur, ijverzuchtig om tot de medestichting eener instelling die zoo nuttig bleek, mede te helpen, ver- bende een sedert meer dan 50 jaar ver laten gebouw aanpalende aan de oude bisschoppelijke woning. Later werd het lokaal vergroot en een leeszaal, een ver gaderzaal, een. woning voor den porfier en een lokaal .voor de volksbibliotheek,: dis een wel afgescheiden dienst Vormde'- fust de openbare bibliotheek, werden er aan toegevoegd.-Dit oorspronkelijk lokaal, *an dan cf een groots stapelzaal gewor den, was de oude dienstkapel van de twee laatste bissshoppn ra:i lor;: Mcn- ^VVavrans i Mg- den F"r- som van 3500 frank toegestaan door het zelfde bestuur, ten einde de noodige ver- anderingskosten aan het gebouw te hel pen dekken. Al de vaste bezoekers onzer oude bibliotheek herinneren zich nog de heerlijke eiken houten muurbekleedingen in stijl Lodewijk XIV, bestaande uit een breed hoofdgestel, de plaasteren borst beelden van geleerden dragende, en steu nende op fijn bewerkte pilasters, die door den toenmaligen bibliothecaris reeds van af 1905 in kasten veranderd werden om er aijn menige aanwervingen op te ber gen. Het kostbare houtwerk, dat tot den boog van het gewelf van de oude bis schoppelijke kapel opklom, kwam voort van het Jezuïetenklooster en was insge lijks door de stad gegeven. Werken van reëele waarde werden weldra door de voornaamste families van de stad nage laten en deze giften stonden op een eti ket vermeld dat langs de binnenzijde van het deksel van elk boek geplakt werd, gebruikswijze die tot aan den oorlog bleef bestaan. De jaarlijksche toelage van het begin af door de stad toegekend, werd in het vervolg en verschillende keeren vergroot. Deze toename ging nochtans maar langzaam indien men haar verge lijkt met de steeds toenemende uitgaaf- kosten voor aankoop, abonnement op veel vuldige tijdschriften en Inbindingskosten. Deze zeer geringe som liet reeds van toen af niet toe voldoening te geven aan de intellectueele elschen. Het ware ten zeerste te wenschen dat onze gemeente lijke overheid, indien onze bibliotheek zooals vroeger langzamerhand hare uit gelezen reeks zoekers, geleerden en an dere geestesarbeiders terug wint, zal be grijpen dat het geestelijk voedsel evenzoo zeer hare aandacht verdient als de ma- terieele nooden van hare bevolking. Vanaf 1910 waren de lokalen der boe kerij ontoereikend geworden en sommige hinderlijke en nooit geraadpleegde ver zamelingen, werden op de zolders der middelbare school verbannen. De stad vatte het door den oorlog ongelukkig verijdelde plan op niet alleen de boekerij maar ook de archieven en collecties van het Museum, die anders Zoo opeenge drongen waren op de verdieping van het Vleeschhuis, te vereenigen, In de oude en in haren vorigen luister herstelde abdij van St Maartens. Deze letterkundige, artistieke en weten schappelijke trilogie moest een der kost baarste parels toevoegen aan dit bouw kundig juweel, bestemd om als dusdanig het paleis der gedachte te worden. Dit spitsvondig ontwerp, dat de bewondering der vreemdelingen moest verwekken, werd niet hernomen, alhoewel tal van andere gebouwen mits groote kosten heropge richt werden. Ons Museum, alhoewel nog arm, mangelt het reeds aan ruimte boven de Vleeschhalle. Onze bibliotheek, in een volkswijk verbannen, zal ons weldra zijne verrassingen aanbieden, die, hopen we, beter zullen zijn dan we wel durven wen schen. Voor de archieven dient er geen schuilplaats gevonden, vermits men ze in 1914 misdadig aan hun treurig lot over gelaten, heeft. Is hetwel een reden om onze oude St Maartensabdij, waarvan de geschie denis zoo nauw verbonden is met deze van gansch de stad en zonder dewelke onze prachtige kathedraal hare beteeke- nis, verliest, in den huidigen puinenstaat te laten? PYRÈS. Rdgisr' c fabriek van Chicorei Wyppelier-Taffin, Aanstaande week beginnen wij ons roman door EDWARD VERMEULEN boek in 1910 bekroond met den eersten prijs van Brabant. Roman uit ons volk en voor ons volk. Wij twijfelen er niet aan, dat dit werk van onzen zoo gunstig gekenden Vlaam- schen Schrijver, ai onze Lezers zal boeien en ten zeerste in hunne gunst zal vallen IBBBBBHBBBBBBBBiilBBBflnBnBflBBB Spelen van opeenvolgende Honneurs - b. v.: V B 10 I. - UITKOMEN EERST DEN HOOGSTEN Komt men uit In V B10 dan speelt men altijd eerst de V. Het spelen volgens deze conventie geeft aan den maat de volgende twee Inlich tingen 1) dat men den daarondervolgenden honneur bezit. Het uitkomen van een V geeft dus altijd te kennen dat men den B bezit (als uitzondering geldt natuur lijk het uitkomen van een V sec; dit zal men nochtans gemakkelijk uit het spel kunnen afleiden) 2) da.t men den daarboven volgenden honneur niet bezit. Het uikomen van een V is teeken dat men den H niet bezit want met H V zou men den H uitgeko men zijn. IL - VOLGEN EERST DEN LAAGSTEN In 2of 3e hand moet men met V B 10 altijd de 10 volgen. Deze manier van spelen geeft aan den maat in alle geval de negatieve inlich ting dat men den daarondervolgenden honneur niet bezit. Zoo to. v. het volgen ln 2' hand van een V is een bewijs dat den B niet bezit, immers met VB zal men in 2" of 3' hand altijd den B volgen. Spelen van Aas - Heer AH met kleintjes: eerst den H spelen later het A. AH sec: eerst het A dan den H. Het uitkomen van eenen H kan dus wijzen op he bezitten van de V ofwel het A. Spelen van een 13® in kleur Het uitkomen van een kleur waarin beide tegenstrevers niet (meer) volgen is in 't algemeen een groote fout omdat de eene tegenstrever een verlleskaart weg gooit terwijl de andere aftroeft. Slechts in zeldzame gevallen is het spelen van een 13" aangewezen omdat in dit geval niet alleen de tegenstrevers maar ook de maat niet moet volgen dus ook kan aftroeven en zoo misschien een troef in uwe hand vrij maken. Besluit. Speel nooit in een kleur waarin beide tegenstrevers niet meer vol gen (in geval beide tegenstrevers nog troef bezitten). Is er een der tegenstrevers dus die geen troef meer bezit dan kan het na tuurlijk geen kwaad. Honneur op Honneur Komt de tegenstrever een hooge kaart (een honneur) uit dan moet men, zoo mogelijk, een hoogeren honneur volgen (ja offeren) met het doel een lagere kaart in eigen spel of bij den maat goed te maken. Bijvoorbeeld: Komt men bij den blin de een V uit dan moet gij den H vol gen, dit met die hoop den B, de 10 of zelfs de 9 bij uwen maat goed te maken. Alhoewel het in 't algemeen uiterst goed is honneur op honneurte vol gen toch zijn er enkele gevallen waar men dit niet mag doen: 1) wanneer men ziet dat dit offer tot niets kan dienen omdat al de volgende kaarten bij den tegenstrever zijn. Bijvoorbeeld: Men ziet bij e;n blinde VB 109. Op de V is het absoluut nut teloos den H te volgen; 2) wanneer men vreest een lange serie goed te maken; 3) wanneer men denkt dat de tegen strever de impasseniet zal doen, in geval b. v. uw maat een paar goede kaar ten dreigt te maken indien hij aan slag komt; 4) het is ten ander goed van tijd tot tijd af te wijken van den algemeenen regel om den tegenstrever te bedriegen, die overtuigd: zijnde dat de impasse mis lukt, ze niet zal doen. Aan U natuurlijk te zien dat niet te dikwijls en op het gepast oogenblik te doen. Besuit. Hebt gij geen bijzondere reden om dit niet te doen dan moet gij altijd honneur op honneurvolgen. HARTEN AAS. Moden-artikelen in 't Groot Kleerstoffen Witgoed, Merceriën, Sajetten, enz. Specialiteit van Gordijnen en gemaakte Stoors. Fourruren - Herstellingen. Tel. 60 Ie; :- 2-4, BOTERSTR. I F P F R dicht bij de Halle F tch. 37177 STAD IEPER Christen Volkshuis, Sint Jacobstraat, 30. ZATERDAG 16 SEPTEMBER, te 8 uur. ZONDAG! 17 SEPT., te 2, te 5 en te 8 bi u. MAANDAG 18 SEPTEMBER, te 8 uur. (La Tragédie de Lourdes). Het sukseswerk van J. DUVIVIER vertolkt door HENRY KRAUSS, GASTON JACQUET, en R. NORMANN. De treffendste en merkwaardigste film in 9 deelen, over dit genadeoord. Het Is een meesterlijk en roerend gedicht over het menschelijk lijden, een lied van hoop en betrouwen. Midden het heerlijke kader der Pyreneeën en der grot speelt zich een zielroerend drama af tusschen geloovigen en een fanatieken gezant der geheimzin nige secte Ku-klux-Klan, dat bekroond wordt door een wonder en een bekeering. (Sa Dette). Prachtige cow-boyfilm in 5 deelen. Hier wordt vertoond: trouwe liefde, afstootelij- ke zelfzucht, ellende van een grijsaard BILL CODY de meest vermaarde ruiter, vertoont er zijn beste spel. -o—o— LEERFILMEN o—o— Aanstaande week: MOEDERKE (Vieille Maman) met Mary Carr, en AARDIG REISJE (Ah, le beau voy age) met William Haines en Claire Wind sor. v v Prijzen: Baicon, 5 fr.; Benedenzaal, 3,50 en 2 fr. Kinderen tot 14 jaar: Balccn. 2 fr.; Benedenzaal 1 fr. Kinderen altijd toegelaten. Kcstelcoze kleerkamer. Verfrisschingen'in den ca".' '-f'::-.:- Kostelooze bergplaats voor 200 velos., "v STAD IEPER. OP MAANDAG 11 SEPTEMBER 1933. om 18 uur. VERSLAG; De Heer Burgemeester J. Vander Gho- te zat de vergadering voor. Enkel een 10 tal personen waren aanwezig. De Heer Leuridan deed zich veront schuldigen. 1. Proces-Verbaal der Zitting van 31 Juli 1933. De Heer Secretaris G. Versailles las het verslag van de vorige zitting welke zonder opmerkingen werd goedgekeurd. 2. Politieverordening - Kennisgeving. De Heer Voorzitter gaf lezing van de Politieverordening van 6 Oogst laatstleden binst de groote feesten van de toewijding van stad aan het Heilig Hert en de Ju belprocessie van O. L. Vrouw van Thuyne Algemeen goedgekeurd. 3. Stedelijk Kerkhof - Grondvergun- ningen. Verscheidene personen vragen vergun ningen op het kerkhof. 15 eeuwige en 9 aanvragen voor 20 jaar worden toegestaan. 4. Overdracht Electriciteitvergunning - Goedkeuring. De Soc. Générale Beige de Distribution Electrique, Naamloozë Vennootschap, die een contract heeft met de stad voor het leveren van electriciteit vraagt om de naam van de maatschappij te mogen ver anderen daar zij is samengesmolten met de Compagnie Générale de Gaz et Elec- triclté. Heer Missiaen verzet zich tegen die goedkeuring zich steunende op de vroe gere beslissing van de gemeenteraad welke algemeen zulks had verworpen om betere voorwaarden te verkrijgen. Heer Van der Mersch merkt op dat het hier enkel geldt een veranderen van naam en dat wij het recht niet hebben ons daar tegen te verzetten. Er wordt beslist de zaak te verzenden naar de Commissie van de werken. 5. Stadsrekening over het Dienstjaar 1932 - Nederlegging. De stadsrekening over het jaar 1932 wordt neêrgelegd. 6. Vijverhuls Zillebeke - Verpachting Goedkeuring. De verpachting van het huis en vijver van Zillebeke aan den Heer Daniel Brit faut, werktuigkunde van Moeskroen, voor de jaarlijksche som van 12.500 fr, wordt goedgekeurd. 7. - Openbare Onderstand - Openbare verkooping van grond. De Openbare Onderstand vraagt de toe lating om 11 aren grond, gelegen te Poel- kapelle, Sectie E 882, deel te mogen open baar verkoopen voor 25.000 fr. de Ha. Toegestaan. 8. Openbare Onderstand - Openbare verkooping van bouwgrond. De Openbare Onderstand vraagt om een stuk grond te mogen verkoopen in de St Godelievestraat aan den instelprijs van 25 fr. de vkm. 't Is de plaats vroeger ge naamd het Heilig Geestje. Toegestaan. 9. Kerkfabriek - St Georges Memo rial Church - Begrooting over het Dienst jaar 1934. De Kerkfabriek St Georges Mémorial Church, dient hare begrooting in voor het jaar 1934 in ontvangsten 43.641,81 in uitgaven 38.904,50 Als overschot 4.737,36 De goedkeurende stemmen werden uit gebracht door de 8 Katholieken en M. Verbeke, Nationalist, tegen de 5 onthou dingen van Socialisten en Liberalen. 10. Jachtrecht op Zillebeke vijver - Lastenkohier. Het lastenkohier voor de openbare ver pachting van het jachtrecht op Zillebeke Vijver wordt aangenomen. 11. Aangenomen St Jozefschool Mee- nensteenweg - Kalfvaart - Versmelting - Akteneming. De aangenomene St Jozefsschool heeft de scholen van de Meenensteenweg en Kalfvaart onder het zelfde bestuur in een school gesmolten. Men moest daar akte van nemen en deze vraag aan het Sche pencollege werd aangenomen mét 9 stem men tegen de 5 onthoudingen van Socia listen en Liberalen. 12. Mededeelingen. Geene mededeelingen werden gedaan en er werd enkel gevraagd of de stad de werkloozen zoude in 't werk stellen. Op bevestigend antwoord van den Heer Burgemeester werd de openbare zitting geheven om 6 uur. VOOR IEPER EN OMLIGGENDE Worden gevraagd, naarstige VERKOO- PERS voor zeer winstgevend en interes sant artikel. SchrijvenB. C. A Anvers, Publicitas, St Kathelijnevest, 76, Antwerpen. (IBBHBHBIUIBBIIIUUIUII Op MAANDAG 2 OKTOBER a. s. h r- nemen de Win terleergangen ln de Nij verheidsschool. Deze zeer belangrijke lessen zijn alle KOSTELOOS. Zij hebben plaats op de weekdagen van 6 tot 8 uur 's avonds, van Oktober tot einde Maart (den Zaterdag uitgezonderd). 's Zondags van 8 tot 10 uur voormid dag voor schilders alleen. Alwie uit deze KOSTELOOZE lessen nut kan trekken, aarzele dus niet zich te la ten inschrijven, op Zondag 1 Oktober, van 10 tot 12 uur voormiddag, in de Nij verheidsschool, Nr 8, O. L. Vrouwstraat. Yoorwaarden: Veertien jaar oud zijn en een lagere school gevolgd hebben. De Nijverheidsschool omvat: 1. - Een voorbereidende afdeeiing met 2 studiejaren: 1* Studiejaar: Meetkundig teekenen; 2' Studiejaar: Projectie teeke nen. 2. - Vier bijzondere afdeelingen: Af deeiing Mekaniek, met 3 studiejaren; afdeeiing Bouwkunde, met 3 studieja ren; afdeeiing Schilderen, (hout, marmer, vergulden, letters, enz); afdeeiing Boet- seeren met 3 studiejaren. Elke afdeeiing beschikt over veel en praktisch aanschouwingsmateriaal, Gedurende de Winterlessen volgen de leerlingen, bulten het teekenen, ook uiterst nuttige lessen in het rekenen, meetkunde, enz., aangepast aan de verschillende am bachten en bedrijven. Alle inlichtingen worden gaarne ver strekt door: de H.H. van den Beheerraad, den Heer Bestuurder en de H.H. Leeraars. HET BESTUUR. «BaasaaaaEaa IB TE HUREN met inrijpoort, koer en achtergebouw, dienstig voor handelaar en rentenier, Cartonstraat, 22, IEPER. Zich aldaar te wenden. (KBaaBBBBBaaaaBaaaBBBaaEBBas OUDERDOMSPENSIOENEN De ouderlingen der stad leper, dragers der pensioen titels met beginletters hunner familienamen van A tot en met K en die reeds voor Augustus betaald werden, mo gen zich ten stadhuize aanbieden den Vrijdag 22 September om hun pensioen voor de maand September te ontvangen. Deze met beginletter vanaf L mogen er zich aanbieden op Dinsdag 26», telkens van 2 tot 5 uur. D« Ontvanger der Belastingen. IEPER. Dienstdoende Apotheker. Heden Zondag is alleen open van 8 tot 12 ure en van 1 tot 7 ure, de Apotheek SNOECK, Groote Markt. ZIELMISSEN VAN ZONDAG 17 SEPTEMBER IN SINT MAARTENS: Te 11 u. voorden heer Louis Delaere en zijn zoon Arthur, Dlksmuidestr. IN SINT PIETERS: Te 8 V2 u. voor Felix Anne. IN SINT JACOBS: Te 8 u. voor Madame Devos-Dewan- IN SINT NIKLAAS: Te 8 u. voor den heer Ambrosius Maes, Dikkebuschsteenw. Te 9 u. voor Mevr. Jeanne Coutrez, echtg. van Hector Van- dermarliere, Tempelstr. O. L. VROUW VAN SALETTE Den 19 September 1847, rond 3 uur na middag, verscheen Onze Lieve Vrouw te Salette, in t' bisdom van Grenoble in Frankrijk, 'aan Maxim Gérard, oud 15 ja ren en Melanie Mathieu, oud 14 jaren, terwijl zij een pachters koeien wachtten in 't gebergte bij het ontstuimig water der Sezier. Die kinderen vertelden dat een schoone Dame hun zei dat God vergramd was door alwie vloekte en de Zondagsrust schond en dat hij de wereld zou straffen zoo er niet gebeden en uitgeboet wierd. Eevenals men aan 't onderzoeken is om zeker te zijn dat O. L. Vr. te Beauraing aan de kinderen Degeimbre en Voisin, te Barmeux aan de kleine Béco, en te On- kerzele aan Léonie Vandyck, zoo onder zocht men of O. L. Vr. te La Salette ver scheen den 19 September 1847. Na een nauwkeurig onderzoek, gaf Mgr de Braillard, Bisschop van Grenoble, eenen herderlijken brief uit, waarin Hij bevestigde dat O. L. Vr. waarlijk ver scheen aan M. Gérard en M. Mathieu te La Salette. Vandaar sedertdien, ln de kapel der Arme Klaren te leper de Jaarlijksche ne- gendaagsche plechtigheid ter eere van O. L. Vr. van Salette, die, dit jaar, plaats heeft van 18 tot 27 September. ORDE DER GODDELIJKE DIENSTEN: Den 18 September, 's avonds te 7 uur OPENINGSLOF, Vent Creator en Ser moen. Al de Weekdagen der Noveen, H. Mis sen te 6 uur, waarna Onderrichting, te 7 uur, en te 8 uur Hoogmis met Sermoen, 's Avonds Lof te 7 uur en groot Sermoen. Zondag onder de Noveen, H. Mis te 6 uur en te 8 uur Hoogmis waaronder Sermoen, 's Avonds te 7 uur Plechtig Lof en groot Sermoen. Den 27 September, 's morgens Alge- meene Communie voor de inzichten van Z. H. den Paus. 's Avonds te 7 uur Te Deum en Pauselijke Zegen. De laatste dag der Plechtigheid zal men Paternosters, Scapulieren, Kruisjes der Goede Dood en andere godvruchtige voor werpen wijden. Men kan zich ten allen tijde laten in schrijven in de Broederschap van O. L. Vrouw van Salette, in het klooster waar men ook kan verkrijgen: water van de fontein en Medailliën van Salette, de korte geschiedenis en de Lltaniën van O. L. Vrouw van Salette. ZEDENBEDERVERS OPGEPAST Er valt op te komen tegen zedenkwet- sende afbeeldingen Alwie beelden of pren ten, tegenstrijdig met de goede zeden, zal ten toon gesteld, verkocht of verspreid hebben, zal gestraft worden met eene ge vangenisstraf van 8 dagen tot 6 maanden en met eene boete van 26 tot 500 franken (art. 283 strafwetboek.) De maker van het beeld of van de prent, de drukker of welkdanige achtermaker er van zal gestraft worden met eene gevan genisstraf van een maand tot een jaar en een boete van 50 tot 1000 fr. (art. 384 id.) De wet van 20 Juni 1923 volledigt vori ge wetgeving, alsook de wet van 14 Juni 1926. Immers, openbare zedenschennis ver wekt zedenbederf, en zedenbederf sticht wanorde in de huisgezinnen en, de samen leving. Zangkoor op bezoek. Zondag kwam het gemengd O. L. Vrouwkoor van Tour- coing, in St Maartenskerk, om 10 ure, de M. Mis van Widor uitvoeren. Het Kyrie en het Agnus Dei wérden met wonder- schoone schakeering weergegeven. Jam mer maar, dat er voor ZUlke koorzang- maatschap! jen geen plaats op het dokzaal is. Want daar beneden in de kerk zijn ze toch zoo ver van het orgel verwijderd en noodzakelijkerwijze moet de eenheid van uitvoering er door te lijden hebben. Zelfs de beste zanggenootschappen moeten dit inboeten. Na de hoogmis werd het Louez Jerusalem van Noyons gezongen. Prachtig! Werom was het een buitenkansje voor de muziekliefhebbers. TANDARTS Diksmuidestraat, 49 - IEPER. Specialiteit van vervolmaakte en ge waarborgde gebitten. Vermakingen van a;.e stuiken van andere herkomst. Con- sui«a».is alle dagen der week, van 9 tot 12 uur en van 2 tot 5 uur. - Kermis Montmartre. Zondag en Maandag hadden wij het Montmartrefeest en lijk op andere Jaren was er daar niets te kort. Volk was er bij de vleet, ook fees telijkheden allerhande. De moeilijksten konden hier voldaan worden. Ook kunnen wij de inrichters er van niet genoeg ge- lukwenschen, want zij hebben het wel, ja zeer wel gedaan. Zending. Op Zondag 22 Oktober 1933 begint alhier in dé vier parochieker ken de groote missie. Ze zal eindigen op Woensdag 1 November (Allerheiligen). Volgende predikanten zullen optreden: In St Maartens: E.E. P.P. Desmyter en Geerebaert. In St Pieters; E.E. P.P. Vanderbeeck en Jac. Janssens. In Sint Jacobs: E.E. P.P. Van Linden en Vander- meeren. In St Niklaas: E.E. P.P. Van- hoeymisen en an Lierde. In de Ca- pucienenkerk: E. P. Josëph-Maria, Ca- pucien uit het klooster v n Edingen. - Naar Banneux. Daar velen zijner leden de begeerte uitgedrukt hadden de reis naar Banneux te ondernemen, zoo zal het Christen Werkersverbond de noo dige schikkingen nemen om de reis klaar te maken. Er zal een oponthoud zijn te Spa, alsmede aan de watervallen van Coo. Inlichtingen zullen op tijd en stond be zorgd worden. Sparen dus weze de bood schap, want hoe grooter het getal mede reizigers hoe beter en hoe aangenamer. - Nalatigheid. 't Is nu maanden ge leden dat de groote elektrieke lantaarn tusschen de Hallen en den Vijfhoek, ten gronde sloeg en sedert dien werden niet de minste toebereidselen getroffen om daarin te voorzien. En nochtans, 't en zal niemand ontkennen dat die lantaarn daar grooten dienst bewees aan de vele auto-, moto- en velorijders die langs daar voor bij moeten. Laat ons hopen dat alles wel dra zal hersteld zijn zooveel te meer dat de dagen fel beginnen te korten. OPGELET!! in het koopen van uw Goud en Diamant. Koopt het ter trouwe bij VAN LEDE, Goudsmid, Boterstraat, 6, IEPER. Ongetwijfeld vindt gij er de groot ste keus aan dé goedkoopste 'prijs. - Ongeval. Zondag' morgen omstreeks 11 u. kwam Delplace Jóseph, oud 24 j., wonende te Vlamertingë met zijn velo de de Stuersstraat opgereden. Gekomen aan dén hoek der Maloülkan werd hij om geworpen door dén auto van A.' Rapsy, Wonende te Brussel. De wielrijder werd gekwetst aan hoofd, handea en beénen. De velo was beschadigd. 't Is de strafste, gebruikt er minder Het is immers zonneklaar Dat die leuze, echt en waar, Geldt alleenlijk 't allen tij F. C. JACOBS SUIKERIJ. PRIJS 5ft FRANK Voor uwe blijvende Haargolving met het nieuwste en modernste toestel, wendt U tot het huis JANSSENS-BONTE Coiffeur voor Damen en Heeren Rijselstraat - 53 - IEPER. (Rechtover de groote post). Men aanveerdt leerlingen. - leper tegen Poperinge. De combat- bolling te leper in den Katholieken Kring tegen de trabolders van den Katholieken Kring van Poperinge werd hier Maandag namiddag onder veel belangstelling be twist. De combat werd gebold met twee pelotons van 12 man, op 12 punten uit. Na een harde betwisting won leper de eerste partij en Poperinge won de tweede. In de bekorting ging Poperinge tot 50 maar leper herpakte en na langen strijd, won het pleit. De drie partijen hadden 7 uren geduurd. Het was een vriende lijke bijeenkomst en Poperinge verlangt om de revanche te nemen. Uit de oude doos. - 1768. Oyvaertnest. Den 8 8ber 's morgens vroeg, is door eenen geweldigen stormwind, het oyvaerts- nest afgewaeyt staende op het torreken van de halle, op den houck van de Len temarkt (Leet). De tafel die boven het torreken eenige jaeren te vooren door de staedt aldaer gestelt hadde geweest ende met ijsere bouten en ketens was vastge- maekt met rondom een thuyn gevlochten van mandewerck, viel in de gote van de halle, met wel een peerdevoer mos ende vuyligheid. Gouden bruiloft. Maandag 18 Sep tember zullen de echtgenooten Albert Bayen, geboren den 16 April 1861 en Marie Dekerle, geboren den 16 Oogst 1862, hun gouden bruiloft vieren. De mis van dank zegging zal op dien dag in St Maartens kerk om 8 uur opgedragen worden. Onnoodig te zeggen dat de familieleden en geburen zullen zorgen voor het overige I Of het wel zijn zal? VEREERENDE ONDERSCHEIDING Wij vernemen met innige voldoening dat de heer André Verstraete, van het reeds zoo gunstig en wijdvermaard reis agentschap i' Kosmos Toerismevan leper, door Zijne Heiligheid den Paus, in datum van 2 dezer, komt benoemd te wor den tot Ridder in de Orde van Latranen, als belooning voor bewezen diensten en voor de verschillige reizen die hij met zooveel zorg en zooveel welslagen ter ge legenheid van het Heilig Jaar naar Rome ondernomen heeft. Deze vereerende onderscheiding strekt de Firma Kosmos ter eere en bewijst hoe zeer hare diensten gewaardeerd worden. Wij wenschen den heer André Verstrae te van ganscher herte geluk om de hooge onderscheiding waarmede hij vereere- merkt komt te worden. Ongeval. - Zondag morgen om streeks d u. kwam Wylleman Arthur, oud 32 j., woonachtig tk Poperinge, aan den hoek der Capronstraat met zijn moto gereden, toen hij in botsing kwam met Lescal Paul, oud 40 j., van Doornijk, die insgelijks op een moto gezeten was. De eerste werd ten gronde geslingerd en liep verschillige kwetsuren op. lïij werd ver zorgd door doktor Val. Snick. De moto werd deerlijk gehavend. joist en goed sierlijk POPERINGE STADSNIEUWS Zondagrust. Alle Apotheken open tot den middag; heden Zondag namiddag alleen Apotheek NOTREDAME. Auto hi de gracht. Donderdag 1.1. rond 3 uur in den namiddag, kwam Mau rice Lermytte, uit Watou, per auto de Abeelesteenweg afgereden, komende van Abeele. Nabij De Luttertap rechtover eene hofdreef, stond een auto stil op de groote baan. Juist als M. Lermytte daar wilde voorbijrijden kwam nog een auto gereden uit de dreef. Om eene botsing te vermijden reed Lermytte de gracht in. De auto werd licht beschadigd aan het vorengedeelte. Werkloozen aan het werk voor de stad. Zaterdag, 25; Maandag, 29; Dins dag, 28; Woensdag, 0; Donderdag, 38; Vrijdag, 36. Een plicht. 't Is uw plicht aan Vrienden en kennissen het bestaan der MONOPOEDERS ruchtbaar te maken, want deze alleen genezen hoofd-, schele hoofdpijn, rheumatiek, griep. Te verkrijgen in alle Apotheken. Eervolle onderscheiding. In de Dahliatentoonstelling te Gent deze week gehouden, verwierf onze stadsgenoot Heer Abel Vallaeys een eerste prijs. Deza firma behaalde reeds veel onderscheidin gen in alle tentoonstellingen van Belgi» en Noord-Frankrijk en deze nieuwe on derscheiding is een nieuw bewijs der de gelijkheid der planten en bloemen dooi deze firma opgedaan en geleverd. Onze beste gelukwenschen GELUWE. Gemeenteraadszitting van 3-9-1933, te 7 ure. Al de leden waren aanwezig. Het verslag der vorige zitting, het nederleggen van kastoezicht en het verslag over den toestand der gemeente zaken, worden zonder bespreking goed gekeurd. Na voorlezing van de begrooting der onderstandskommissie 1932, vroeg M. Vangheluwe (Nat.) het woord om op te komen tegen de wedden van de gemeente bedienden. De Heer Burgemeestr maakte hem opmerkzaam dat het oogenblik daar toe nog niet gekomen was aangezien dit de gemeentebegrooting betreft. Daarop werd de begrooting der Commissie van Onderstand goedgekeurd met een even wichtig bedrag van fr. 138.873,41. De Gemeentebegrooting wordt in eerste lezing artikel per artikel behandeld. De Nationalisten stemmen tegen de wedden der bedienden, de gezinsvergoedingen en de toelage aan de muziekmaatschappijen en keuren de andere posten in eerste le zing goed. Als er over het geheel der be grooting gestemd wordt, stemmen de 7 katholieke raadsleden er voor de 3 natio nalisten stemmen tegen en den socialist onthoudt zich. De Begrooting is in even wicht en bedraagt fr. 1.349.283,13. Er wordt een gunstig advies uitgebracht over de begrooting der Kerkfabriek met 10 stemmen en 1 onthouding (soc.). De gemeentelijke opcentiemen en de straatbelasting, op dezelfde grondslagen als verleden jaar, worden goedgekeurd met 7 stemmen (katholieken) tegen 4 (nat. en soc.). De kerkhofgrondvergunningen algemeen goedgekeurd en de pachtverminderingen voor de gronden van de onderstandskom missie: Goedgekeurd met 10 stemmen en 1 onthouding (soc.). De vergadering werd te 9 ure gesloten. De Nationalisten doen aan kleinzie lige personenstrijd tegen de Gemeentebe dienden. De Nationalisten stemden te gen de wettelijke minima-wedden van de gemeentebedienden; zij stonden de af schaffing voor van de wettelijke tweejaar- lijksche wedde verhoogingen; zij stemden ook tegen wettelijke gezinsvergoedingen. Ten einde de gemeentebedienden tegen politieke willekeur van wege de gemeen teraden te beschermen heeft de wetgever, voor al de gemeeniëbedienden, minima- wedden vastgesteld, r» gemeenteraden mogen, mits goedkeu ig van hooge-.e overheid, hoogere wedd.. toepassen dóch geen lagere als het w_..elijk rninimu1 Te Geluwe genieten de gomeentebedie'u- den slechts het wettelijk minima. De ge meenteraad mag volgens de wet, die mi nima-wedden niet verminderen. Toch stemmen de Nationalisten tegen. De tv/eejaarlijksche verhoogingen zijn vplichtend volgens de wet. Da Nationa- en stemmen teg'en. De gezinstoelagen zijn insgelijks door de wet bepaald. Te Geluwe wordt een zelfde barema toegekend voor al de be dienden, hetzelfde dat geldt voor onder wijzers en staatsbedienden. De Nationalis ten vinden het te hoog en stemmere-tegen. De politieke haat van de Nationalisten tegen de gemeentebedienden moet groot zijn om te pogen ze te benadeelen in hunne broodwinning, waarop ze volgens de wet recht hebben. Indien de Nationalisten meenen dat de minima-wedden van de bedienden te hoog zijn, dat zij door hunne volksvertegen woordigers een wetsvoorstel tot vermin dering bij de Kamers laten indienen. Maar het is daar niet dat de schoen duwt. De algemeene baremas zijn hun onverschillig. Het zijn de bedienden van Geluwe welke zij moeten kunnen treffen uit nijd en persoonlijken wrok. Waarom anders zegden ze, vóór de verkiezing: Als gij met ons zijt, ge moogt gerust zijn? Gewetensdwang of'broodroof? Expert-Boekhouder en Vereffenaar bij de Rechtbanken Nr 43, - le Verdiep Open alle dagen van 9 tot 12 en v. 2 tot 4 u. Onderhoud en nazicht pe per abonnement. Bedrijfsbelasting. Over dracht-en Weeldetaksen. Krisisbelasting. Pensioenwet voor Werklie den en Bedienden. - Gezins vergoedingen.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 10