RICHTLIJNEN CONGRES van c!e Federatie der Katho lieke Kringen en Vereenigingen föM&N# m: BRIEF UIT BRUSSEL De drie moderne Grootmachten ter verovering DE TWEE-FRANKSTUKKEN GOUDEN BRUILOFT TE WULPEN EEN VERMEEND ZOONTJE VAN LINDBERGH DE TREKKING DER LEENING VAN ANDERHALF MILLIARD Offensief-Kongres te Antwerpen (Vervolg van 1* blad) «77c wil even nadruk leggen op het feit dat de Regeering over gelukkig was te vernemen dat het Verbond der Kringen en het'Al gemeen Christen Werkersverbond terzèlfdèttijd "did belangrijkpmi aan de dagorde hunner werkzaamheden hadden, gebracht. Het is waarlijk een gelukkig verschijnsel, te kunnen vast. stellen dat deze twee groepeeringen, op hetzelfde oogenblik, deielf. de taak aanvatten. Ik tfie er, eens te meerhet bewijs in vein de grond-eenheid der katholieke partij, het bewijs dat, op de voormr.it vraagstukken, al haar leven door eenzelfde gevoelen bezield zijn en dat al haar groepeeringen volgens hetzelfde richtsnoer handelen. Ik geef toe dat er afzonderlijke en zelfs tegenstrijdige beland gen bestaan; ik wil niet ontkennen da* er redenen voorhanden zijn tot het behoud van verschillende organismen; ik betreur het, echter, ten zeerste dat er tusschen de eenhe'd in de. betrachtingen van de volksmassa, van den eenen, en de eenheid in het doel bij de leiders, van den anderen kant, eene tusschenstrook bestaat, waarop he. slag gelegd ivordt door de comiteiten der groëpeeringen, van alkn aard, door zekere persorganen, door clubs izohcler verantwoordelijk- heid, waar men er schijnt op uit te zijn om noodlottige, verdeeldhe den, haarlclieverijen en ijdele vitterijen te onderhouden, hetgeen de. massa walgt cn waarvan zij geen benul heeft, en waartegen zich ds actie van de Staatslieden uitput. Het is hoog tijd dat een einde worde gesteld aan deze krachtverspilling en dat de Katholieke Unie eene le. vende werkelijkheid worde. Heer DE BROQUEVILLE, eerste minister, op het Kongres der Katho lieke Kringen en Vereenigingen te Dinant op 12 November 1933, ADRES AAN DEN KONING Het telegram aan den Koning, in het welk de trouw der Katholieke partij aan het vorstenhuis en aan het vaderland werd uitgedrukt, wordt eveneens toege juicht. Na het verzenden dezer adressen werd het woord verleend aan den Heer Cro- ckaert, oud-minister. VERSLAG VAN OTJD-MINÏSTER CROCKAERT De Heer Senator Paul CROCKAERT, Oud-Minister, droeg dan een uitvoerig verslag voor over de hervorming van den Staat. De verslaggever wijst eerst op de alge- meene ontreddering van Europa, zoo op ekonomisch als op sociaal gebied en op de noodlottige gevolgen van het hyper- kapitalism, vooral op het protektionlsm. De natiën hebben zich binnen hunne grenzen verschanst, achter hooge protek- tionistische muren. De tijd van laten be gaan en laten doorgaan is voorbij. Euro pa gelijkt onder ekonomisch oogpunt een middeleeuwsch land, omringd door vecht- torens, bareelen en tolmuren. Om te trachten, zich te redden, heb ben vele natiën van Europa de diktatuur aanvaard. Overal geschiedde dit onder den drang van de scherpste ekonomische en sociale krisis, om zich te redden uit tls anarchie en het kommunism. De na tiën nemen hun toevlucht tot de dikta tuur, zooals de zieke tot den heelmeester, 't is te zeggen op het laatste oogenblik. En het meest onrustbarende is, dat de jeugd een voorliefde voor de diktatuur koestert, zelfs in landen die het meest aan de vrijheid gehecht zijn. Overal dus in Europa Is het vraagstuk der hervorming van den Staat opgelost cf gesteld, en de drang der ekonomische omstandigheden dwingt ons tot een ern stige studie van deze hervorming. Ieder een voelt de noodzakelijkheid van een sterk en vast bestuur, door heldere gees ten, bevoegde mannen, gezagvolle leiders, onbaatzuchtige menschen. HET PARLEMENT De gevaarlijke krisis, welke de instel lingen van de enkele nog overblijvende demokratische landen treft, ligt in het parlementair regiem. Dit laatste heeft veel van zijn gezag verloren; het wordt thans bespot en veracht, en de spot is nog gevaarlijker d&n de verachting. Het parlementarism heeft zijn oor sprong in den drang van het volk naar vrijheid en in zijn zucht tot bescher ming tegen den willekeur van den Vorst. Doch men moet Wel toegeven, dat deze drang veel van zijn beteekenis heeft ver loren, den dag dat hij, door de verzwak king van de uitvoerende macht, niet meer gericht was op de verdediging der vrij heid van de burgers. Het parlementaris me trachtte dan een nieuwe bestaansre den te vinden. Het beweerde den tech- nischen rol der wetgeving te vervullen, en in de plaats van de regeering te tre den. Het was daartoe niet voorbereid. Het veranderde niets aan zijn samen stelling, aan zijn werkmethoden. Erger nog, het aarzelde niet, zijn eigen gezag te ondermijnen en zijne bevoegdheid neer te halen, door eene rekruteering bij mid del van het zuiver en algemeen stemrecht. En dit werd nog bedorven door de even redige vertegenwoordiging. Deze is de aderverkalking van het politiek leven. Het is niet zoozeer het parlementair regiem zelf, dat door de openbare mee ning wordt beknibbeld, maar wel zijn bastaardvorm. In het parlement zetelen te veel lieden, die geen de minste be voegdheid hebben voor het werk van wet geving en van toezicht op den Staat. Zij kennen niet het eerste woord van deze wetenschap en van deze kunst. Daar ligt het kwaad en niet elders. En worden deze den, dan zal het noodig zijn te onder toeken, hoe het parlement voortaan zal moeten werken, door welke methoden, onder welke tucht, met welke hulp. Men zal ook maatregelen moeten treffen om te -beletten, dat het parlement voortgaat met de uitvoerende macht onder voogdij te nemen, en zelfs te onderjukken. De uitvoerende macht is thans de speelbal van het parlement. Dat moet ophouden. Er zit te veel volk in het Parlement. Zoo mogelijk moest de helft der leden eruit verdwijnen. Men zegt, dat het par lement dit offer nie't zal brengen. Wat weet men ervan. In 1900 heeft het par lement de evenredige vertegenwoordiging gestemd, welke een groot deel van hen, die ze stemden, ter dood veroordeelde. Er Is geen offer te zwaar voor de ziele- grootheid van de gekozenen des volks. Laat ons Nederland navolgen, dat bijna een zoo talrijke bevolking telt als Belgie, en toch de helft minder parlementsleden heeft. STAATSRAAD De voorbereiding der wetten zou moe ten toevertrouwd worden aan een be stendig wetgevend organisme (of Staats raad), samengesteld uit de bevoegdste parlementsleden en onze beste juristen, bijgestaan door technisch onderlegde lui van de administratie. Dit organisme zou ook beraadslagen over de besluiten tot de ten uitvoerlegging der wetten. Het Parlement zou dan op die wetten den wil der natie uitdrukken, en zou een soort hooger referendum uitmaken. Dit zou ook geschieden voor de kon- trool der budjetten. Een bijzonder be voegd organisme zou de begrootingen on derzoeken en zuiveren van alle nuttelooze posten; dit zou ook gelden voor de wet ten, die uitgaven op de begrootingen medebrengen. VERANTWOORDELIJKHEID En vooral moet het parlement eraan Verzaken, op het terrein der uitvoerende macht te treden. Wij moeten tot de grondwettelijke waarheid terugkeeren. Het parlement moet de ministers laten werken en besturen. Doch, dan ook moet de wet op de verantwoordelijkheid der ministers gestemd worden, wet die se dert 1831 verwacht wordt. In 1831 inder daad hebben de Constituanten het par lement opdracht gegeven, deze wet zoo spoedig mogelijk te stemmen. Dat is het waar grondwettelijk regiem, en niet deze caricatuur van regiem, dat de ministers belet te werken, door hen te verplchten, elk oogenblik in een van beide Kamers aanwezig te zijn; dat de ministers maar voortdurend omwerpt, en hen daarbij dan ontslaat van elke verantwoordelijk heid. Het ergste dat een minister kan GOUDEN BRUILOFT TE POPERINGE (Van onzen bijzonderen Correspondent.) Brussel; 8 November 1933. DE LX' ZITTING VAN DE FEDERATIE DER RATH. KRINGEN De Federatie der Katholieke Kringen heeft te Dinant hare 60" zitting gïhouden,. Ik maak daarovergeen verslag. Het verslag .zult ge trouwens wel reeds gessen hebben. CONGRES DER CHRISTEN WERKRP-SVERBONDEN TE GENT Het Algemeen Christen Werkersverbohd houdt a. s. Zaterdag en Zondag te Gent zijn Congres. De parlementaire hervor ming staat aan de dagorde. M. Rubbens, voorzitter, is de verslaggever over die kwestie. Aan zijn verslag zijn berede neerde besluiten verbonden, waren ze niet zoo uitgebreid, 'k zou ze hier mee- deelgn. Dat zal voor mijn volgende brief wisseling zijn. Alleen voeg ik hier nog bij, dat het Algemeen Christen Vakverbond in Raad zitting van 1.1. Dinsdag, ook dat vraag stuk heeft besproken naar een sterk ge-1 dokumeriteerd verslag van E. P. Jos, Arendt, S. J. Ge önthoudt; parlementaire hervorming staat overal aan de orde van den dag, bij de politieke organisaties en bij de open bare opinie. Verstandige menschen volgen met aan dacht die beweging. PARLEMENTAIR OVERZICHT Het bureel van de Kamer heeft Dins dag over nieuwe parlementaire methodes beraadslaagd. Of het nu is onder deri in druk van de Zitting der Federatie van de Katholieke Kringen of van wat anders, heb ik niet te onderzoeken. Maar deze maal heeft zich de wijsheid er toch mede gemoeid. Een heel nieuwe werkregeling is aangenomen. De interpellaties zullen 'wor den beperkt,' en eerst plaats hebben cm 5 uur. De begrootingen moeten allemaal gestemd worden vóór Nieuwjaar. De groe pen zullen hun sprekers aanduiden. Eêne begrooting (gemiddeld) per dag moet wor den afgewerkt. De verslaggevers zullen 't vuur aan de schenen worden gelegd. De volgende week zullen twee dagen wor den besteed aan het onderzoek dsr be grootingen in de afdeelingen. •-> De socialisten hebben Dinsdag hunne goedkeuring gegeven aai) de initiatieven van 't bureel der Kamer. Woensdag werd hetzelfde besluit genomen in de vergade ringen der Rechterzijde en van. de Jibe- rale Linkerzijde van de Kamer. Als 't systeem kan volgehouden worden tot Nieuwjaar, zal men 'i roods gewoon zijn van ordelijk te werken. De goede in tentie bestaat in elk geval. Maar zegt men doorgaans niet, dat de hel met goede in zichten is geplaveid? Dinsdag, bij den aanvang der Ka merzitting, werd de nagedachtenis gehul digd van M, Jules de Gerardon, sedert 1919 Kamerlid voor Luik, burgemeester te Tilff, in 1930 voorzitter van het Inrich-; tend Komiteit dei- Wereldtentoonstelling van Luik, ondervoorzitter der Rechterzij de van de Kamer, die 1.1. Zaterdag in stille berusting bij den Heer is gegaan. Bij de hulde van Voorzitter Poncelet sloten zich aan, M. de Broqueville na mens de Regeering, M. Max voor de libe ralen, M. Troclet voor de socialisten en M. Borginon voor de vlaamsche nationa listen. M. Dewonck, opvolger van M. de Ge rardon, werd daarna als Kamerlid geïn stalleerd. Minister Janson heeft niet min dan 41 tekstwijzigingen laten ronddeelön be helzende het wetsvoorstel over de. ver- vlaamsching van het Gerecht. M. Mar. H. Jftspar bracht er nog zeven bij, en M. Mundeleer één. Ge feit zélf samen. M. Marck heeft Woensdagnamiddag lang gesproken om de wet te verdedigen. Als. ge dit leest, zal de terugzending naar de Middenafdéoling reeds befilfst zijn. Naar 't getal protestdagorde's die de Kamerleden hebben gekregen, moet de wereld op 't punt geweest zijn van den ondergang. De Ministerraad vergaderde Maan dagavond. De buitengewone begrooting werd vastgesteld op 1 milliard 100 millioen. Daarvan gaan 700 millioen naar Openbare Werken en 400 millioen aan 's Lands Ver dedigingswerken. DE OUDERDOMSPENSIOENEN M. Carton, Minister van Sociale Voor zorg, heeft aan de Voorzitters der Ge westelijke Beroepskommissies een om zendbrief gestuurd, behelzende de wijzi gingen welke hij bij de interpellatie had aangekondigd. Die wijzigingen behelzen hoofdzakelijk het volgende: a) Wanneer pensioengerechtigden sa menwonen met familieleden die niet be middeld zijn. mag het pensioen niet wor den verminderd. Voor de verpleegden in gestichten blijft het K. B. van 10-12-32 gehandhaafd b) Bij afstand van onroerende of roe rende goederen zal rekening gehouden worden met den duur van afstand, in de zen zin dat het bedrag van afstand jaar lijks verminderd wordt met 2400 fr. voor den alleenwonende, cn "200 fr. voor man en vrouw. c) Bij woonstverandering of afsterven waardoor het; pensioen niet kon worden uitbetaald, zal de uitkeering verz-kerd worden door eene bijzondere postnheck- rekening van 't Ministerie van Sociale Voorzorg. Dat zijn wel belangrijke verbeteringen. Jammer dat ze niet beter en duidelijker geformuleerd zijn. Komt daarbij dat pan die wijzigingen nieuwe miseries zullen verbonden zim. Tk licht dat toe. Tusschen de Ministeries van Geldwezen en van Sociale Voorzorg geen verstand houding. De Ontvangers en Controleurs van de belastingen hangen af van 't Ministerie van Geldwezen. Dit laatste kent of er kent de aangebrachte wijziginven niet. De Ontvangers en Controleurs zullen derhal ve voortgaan met de wet te volgen, ge lijk zij dezelve van 't Ministerie van Geld wezen hebben gekregen. Om de verbeteringen tg bekomen, zul len de pensioengerechtigden, ofwel vra gen om herziening moeten indienen waar aan geen gevolg zal gegeven worden zoo lang de belastingsbureelen geen nieuwe onderrichtingen hebben gekregen: ofwel In beroep gaan bil de Gewestelijke Be' roepskommissies, in dewelke het beheer der belastingen ook zijn vertegenwoordi ger heeft. De rest kunt ge begrijpen. Vele pen sioengerechtigden zijn niet geleerd, kun nen geen .offïpieele mededeeiingen lezen, (Vervolg Ce kolom.) Pers, Film, Radio: Wereldbeheerschers! Op Zondag 12 November gaat het lang verwachte eerste Offensief-Kongres dcor in ds feestzaal van het St Jan Berch- manskollege te Antwerpen. Op dit oogen blik, dat de gespannen politieken toe stand zich langs om meer scherper af- teekent en dreigende anti-klerikale op positie langs alle kanten op den voor grond treedt, wordt het een dringenden plicht voor alle Katholieken van het Vlaamsche land, zich paraat te stellen, op de vuurlijn te treden, te laten zi«j dat de Katholieke solidariteit geen ijde* wóórd is. Wij leven in de XX" eeuw, eeuw met zijn groote moderne nooden, de eeuw van het moderne heidendom, ons in groo te mate gebracht door die onschatbare verspreiders der gedachte: de pers, de film en de radio. Wij, Katholieken, moeten tot onze schaamte bekennen dat wij het belang van deze wereldmachten niet voldoende begrepen hebben. Als wij even het bilan opmaken, ko men wij tot ontzettende vaststellingen: a) In ons eigen land: één Katholiek dagblad, tegenover 7 andersdenkenden. b) In de film-industrie: op de 100 fil men, 68 waar elke Katholieke levensbe schouwing wordt uit geweerd. c) Voor de radio-uitzendingen: 290 zen ders in Europa en maar drie Katholieke, Het is 5 minuten vóór middernacht, nog 5 minuten om urenlange zondige nala tigheid terug goed te maken. DóArom het Offensief dat wordt inge zet op 12 November! Dd&rom een dringend en dwingend be roep op alle Katholieken, om samen het leger te vormen van soldaten Christ! Dèi&rom allen naar Antwerpen cm het bezielend woord te hooren van onze lei ders. Nooit was de boodschap van het Evan gelie zoo nieuw, zoo modern, zoo aktueel. Nooit was de nood aan Christus zóó schrijnend! Daarom langs de machtige invloedsfeer van Pers, Film en Radio: Vlaanderen aan Christus. IBBBBKSSiSBaiSaSBaRaBBBBMBaaB Het publiek wordt eraan herinnerd dat de twee-frankstukken worden ingewisseld, tot 15 November, aan de kassen der Na tionale Bank en bij de postontvangers en de rijKsrekenpllchtlgen in de steden en gemeenten waar de Nationale Bank geen agentschappen heeft. sasiSBfflEiSEeisEaaaxaaaMnaHssas liet Jubeljaar, omringd van hunne Kinders, Kieinkinders en Familie. Woensdag 1.1. vierde te Poperinge in alle' Zooals hooger gezegd vierden zij in alle stilte het echtpaar Henri Catteeuw-Leonie stilte, in gesloten familiekring, hun Gou- Tuyten de vijftigste verjaring van hun den Bruiloftfeest, met den inzet van den huwelijk, dat ingezegend werd op 7 No- dag aan den Heer gewijd door het bij- vember 1883. Henri Catteeuw, geboren op wonen van een jubelmis in Sint Ber- 7 April 1856 en zijn echtgenoote Leonle tinuskerk. Tuyten, geboren op 1 September 1854, Aan het jubelpaar sturen wij onze beste werden door den Heer gezegend met 6 gelukwenschen opdat zij nog menige ja- kinderen, waarvan vijf nog in leven en ren zouden mogen slijten met elkaar, om- gehuwd. 14 Kleinkinderen brengen hen ringd van hunne schoone en rijke kinde- steeds vreugde in hun oude dagen. renschaar. laaBaaagaaaBgagaBBaEggM^asacasBaaaaaBBaBaaaaeaiaaBBagaBaaB TOT WAAR GERUCHTEN EN GEKLETST LEIDEN. Bij het gezin Vandenbosch te Malèves- Ste-Marie, nabij Gembloers, werd een klein knaapje met name Jeanaange nomen. Volgens zekere personen vertoon de dit kindje gelaatstrekken die geleken op die van L. ndbergh en het Speelde gre tig met een bal, spel dat ook, geliefkoosd was door het verdwenen knaapje van Lindbergh. Het kindje sprak Duitsch en enkelen meenden dat het Engelsch was. Vandaar gepraat, geklets en de veronder stelling dat het kleintje het kindje zijn zou van Lindbergh. Zelfs zou door een persoon een brief zijn gestuurd naar den beroemden Oceaanvlieger om zulks te melden, Weldra kwamen die geruchten aan de 'ooren van de dagbladschrijvers die een onderzoek instelden, onderzoek dat uit wees dat het knaapje In het gezin Van denbosch werd gesteld door een priester, E. H. Lambert. Nadien werden inlichtin gen verstrekt door dezen priester waar door bleek dat het knaapje het kindje was van een Duitschen landbouwer van begoede en een meisje van arme familie. Het kindje werd drie dagen na zijn ge boorte in een klooster geplaatst tot den dag dat het te Malèves-Ste-Marie werd geplaatst, door E. H. Lambert zelf. De vader was intusschen getrouwd met eene andere vrouw en het kindje blijft bij de echtgenooten Vandenbosch. Arme kinders! Ontaarde ouders I lot ««laas Op 18 November zal men overgaan tot de trekking der leening 1933 van anderhalf milliard, waar te winnen zijn: twee loten van 5.000.000 frank, zeven loten van 1.000.000 frank en zes honderd en dertig loten van 25.000 frank. Hier ziet men de trommel die dienen moet voor de trekking. Dit zicht werd genomen in de Nationale Bank te Brussel dewijl de voorbereidende maatrege len werden getroffen voor de trekking, in tegenwoordigheid van de H.H. van de Rekenkamer en van de betrokken ministeries. iBasasBassssBerjaisaBzaxissasazaiiiEBBB&agxsHxaas&sinaEs^.sjaca OP ZONDAG 12 NOVEMBER Op heden Zondag, 12 November, neemt te Antwerpen een Kongres plaats, waar van wij kort en zakelijk mede deelen de hoofdelementen die onze Lezers zullen toelaten te oordeelen of zij in Antwerpen op 12 November iets kunnen leeren en iets kunnen doen. Het Kongres gaat uit van de Offensief- groepen: Katholieke inteilektueelen die op bijzondere wijze de moderne proble men willen instudeeren en met alle mid delen een offensief-katholieke geest wil len verspreiden. Op dit Kongres worden uitgenoodigd niet- alleen de leden van studiekringen, maar alle Katholieke Vlamingen die wen- schen een bijzondere aandacht te geven aan de moderne uitingsmogelijkheden en in de eerste plaats de leden van K.V.R.V. en Filmliga, Davidsfonds en Persbond. Voor K.V.R.O. is er een praktische sek- tievergadering om 11 uur in Sint Jans Berchmans College, waar de richtlijnen van het nieuwe offensief 1933-'34 zullen vastgelegd worden. Op de algemeens vergadering om 3 u„ zal bijzondere aandacht besteed worden aan een zakelijker, maar zoo volledig mogelijke uiteenzetting van de toestan den eenerzijds en de groote aktiemoge- lijkheden anderzijds. Z. E. Pater Pauwels, die als bestuur der van GeloofsverdCdiglng, sedert meer dan, 20 jaar den polsslag neemt van het katholieke en intellektueele leven in Vlaanderen, zal met alle noodige klaar heid de objectieve geloofstoestanden in Vlaanderen uiteenzetten. Dt Hein Hou- ben, die sedert den oorlog de meest ak- tisve werker geweest is voor een katho lieke Pers-Internationale zal daarna aan duiden hoever het nu staat met het groote Pers-Offensief. En Prof. Verbist zal de groote richtlijnen van Radio en Film-Offensief trekken. Daarna worden door bevoegde leiders op pers en film gebied enkele praktische toepassingen ge maakt die een werkelijk nuttige bespre king mogelijk maken. Het dosl van dit Kongres is dus eens alle werkelijk aktieve krachten samen brengen en uit dit kontakt zeer bepaalde besluiten en een sterker eenheidsfront te laten volgen. De vrucht van dit Kongres moet zijn dat men niet zegge: er is veel volk bijeen geweest, maar: er zijn enkele gedachten en werkwijzen welke hier weer vasteren vorm hebben gekregen. In d-e avondvertooning, om 8 uur stipt, wordt de film Zielen in Nood afge draaid, die een vergeten tragedie eens in allen nood weet uit te beelden: de nood der zielen welke in het Duitsche diaspora van Berlijn niet ds noodige priesterhulp kunnen vinden. De toegang voor deze avondzitting, welke verder nog met korte Kath. Films, deklamaties en moderne muziek wordt opgeluisterd, zal voor de leden van. K.V.R.V., Filmliga en Davidsfonds slechts 4 en 6 fr. bedragen. De tentoonstelling van alle groote Vlaamsche bladen en kuituurorganismen zal in hetzelfde lokaal: St Jans Berch mans, gedurende heel den dag toeganke lijk ZiJUj Mevr. Vandenbosch in gezelschap van het vermeend zoontje van Lindbergh en de eerst aangenomen zoon van het gezin Vandenbosch. allerminst verstaan. Veelal zullen ze eerst raad en hulp vragen wanneer de tijd om in beroep te gaan reeds zal verstreken zijn. Ik acht mij verplicht dit gemis aan ministerieele verstandhouding aan te kla gen. Er werd reeds maar al te lang gesold met die oude menschen 1

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 2