Middenstandsbelangen POLITIEK OVERZICHT Voor de besten onzer Broeders Ruwe huid Politiek en Sociaal Allerlei 26 NOVEMBER 1933 30" JAAR. N' 48. «DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD Katholieke Middenstanders in geen onzijdige Middenstandsbonden BURGERSTRIJD en KATHOLIEKE PARTIJ DE VOORGESCHIEDENIS VAN BURGERSTRIJD DE NIEUWE KOERS VAN BURGERSTRIJD DE MOGELIJKHEID EENER GROOTE BURGERSPARTIJ TE STICHTEN BESTAAT NIET GEEN KATHOLIEK HEEFT HET RECHT BURGERSTRIJD TE VERVOEGEN Tegenovc- zijn stand Tegenover zijn geweten als Katholiek Tegenover zich zelf als verstandig mensch STOFFELIJK BELANG EN KATHOLIEKE PLICHT Ernstige economische toestand maar verblijdende verschijnsels onder politiek opzicht Benito Mussolini en de Dictatuur KIEZINGEN IN SPANJE Ü1 GEEN DIKTATUUR MAAR ORDE EN GEZAG Abonnementsprijs DE HOOGSTE UITZENDER VAN EUROPA i Doos 4 en 7Xl frank. FFN AANVAÏ OP DEN FRANSCHEN FRANK INVLOED VAN CHLOOR POTASCHBEMESTING OP ERWTEN 23 Kgr. 24 Kgr. 25 Kgr. (ONDAG WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. Uitgever: POPEKIN GE Telefoon N' 9. - Postch. Nr 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,60 fr. Belgisch Congo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. RDtEENUB TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1' bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. t Te herhalen aankondigingen: prijs op aanraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Verleden Zondag heeft Minister Sap op eene katholieke vergadering te Roeselare vooral gehandeld over de middenstandsbelangen, welke in dezen krisistijd op den voorgrond treden. Na aangetoond te hebben dat het socialism vruchteloos heeft gepoogd den middenstand te vernie tigen, wijst de Minister er op dat deze stand, ofschoon in sommige vertakkingen in onderlingen strijd verkeerende, toch in dezen krisistijd drie groote punten in eendracht na streeft: 1. Minder belastingen; 2. Zoo weinig mogelijk beperkingen van de vrijheid van handel, en bescherming tegen de misbruiken en voorrechten van sommige organismen; 3. Vereen voudiging van het belastingstelsel. Zoo staan wij voor een vraagstuk van algemeen politiek, waarin de godsdienstige en zedelijke belangen van het volk niet mogen, noch kun nen gescheiden worden van zijne stoffelijke belangen. En, zegde de Minister, ik trek er onmiddellijk en onverbiddellijk de gevolgtrekking uit, dat geen Katholiek het recht heeft, zelfs van stoffelijk standpunt uit, het strijdend leger van de Katholieke Partij te verlaten, om in zoogezegde onzijdige vereenigingen een doel na te streven, dat daar niet te bereiken is. «Gij verwacht van mij, vervolg de de Minister, dat ik U spreken zou over een beweging die hier en daar tot stand komt en die haar hoofd kwartier heeft opgeslagen te Izegem: Burgerstrijd. Ik zal het doen zonder persoonlijkheden te maken, maar ook zonder mijn gedacht in 't minst onder stoelen of banken te steken. Burgerstrijd heeft hier in West- Vlaanderen zijn werking begonnen enkele maanden voor de laatste ver kiezingen. Het plan der hoofdleiders der beweging was met de verkiezin gen in al de arrondissementen op te treden met een programma van bur gerbelangen. Ik ben daar in voeling getreden met de leiders; we hebben de meest hoffelijke betrekkingen en besprekingen gehad; we hebben ge zamenlijk vastgesteld dat het pro gramma van Burgerstrijd in niets verschilde wat betreft de stoffelijke bargersbelangen met dat van de ka tholieke partij, waaruit ze het ge nomen hebben; we hebben gezamen lijk vastgesteld dat voor -de Katho lieken dat programma het best en het doelmatigst in den schoot van de katholieke partij kon verdedigd worden. En na die vaststelling heb ben de hoofdleiders van Burgerstrijd verklaard dat, gezien de hoogere be langen die op het spel stonden, zij niet met een afzonderlijke lijst zou den opkomen, maar de katholieke lijst zouden steunen die hen, wat het pro gramma betreft, volledig voldoening gaf. Ik heb er hen toe openlijk hul de voor gebracht en mijn dank voor Uitgesproken. Sedert enkele maanden is de wer king van Burgerstrijd een nieuwe koers ingegaan; de leiders beoogen nu een partij te stichten, een bur gerspartij die openstaat voor ieder een, geen antigodsdienstige partij maar een neutrale partij. De hoofdleiders verklaren dat ze katholiek zijn, maar dat het moet uit zijn met alle kleurpolitiek. Zij keeien zich tegen parlement en re dering, ministers en parlementsle den zijn allen onbekwaam, uitbuiters, uitgekochten, enz., zij en zij alleen zij a de redders. Laat ons dat hier rustig beoordee- ien. De mogelijkheid eene groote bur gerspartij te stichten die de alge- heeüheid der burgers zou vereenigen op het beperkt programma van lou ter stoffelijken aard dat de hoofdlei ders vooruitzetten, bestaat niet, want dat programma kan enkel deze men- schen samenbrengen die verbitterd lijn en in hun verbittering niets an ders meer zien dan de enkele punten waarover ze te klagen hebben met uitsluiting van alle anderen. Ka tholieken en liberalen die benevens hun stoffelijke belangen ook een po litiek ideaal nastreven, zullen zich Wet in Burgerstrijd inlijven, omdat zelfs in de beste veronderstelling voor Burgerstrijd, ze te klaar inzien dat ze hun stoffelijke belangen minstens zoo goed, beter in den schoot hunner respectieve partijen kunnen verdedi gen, De groote massa van deze die Burgerstrijd zouden willen inlijven zuilen er geen oogenblik aan denken, omdat ze er geen 't minste stoffelijk belang bij hebben. De leiders kun nen dus niet in hun opzet slagen. En nu voeg ik er op de meest be- 53ste wijze aan toe, dat geen ka tholiek burger tegenover zijn stand, over zijn geweten als katholiek, te genover zich zelf als verstandig tfensch, het recht heeft de rangen der katholieke partij te verlaten om Burgerstrijd te vervoegen (luide toe juichingen). Burgerstrijd kan aan den Midden- *tand geen goed doen, maar zal hem vael nadeel berokkenen. Burgerstrijd -- het woord is werkelijk goed geko zen brengt de strijd onder de bur gers daar waar samenwerking zoo Zoodig is. Hij kan niets verwezen- tjken want, welk ook het tijdelijk aieces zou zijn dat hij zou bereiken, da» succes zal noodzakelijkerwijze onvoldoende zijn om een degelijke %king te kunnen uitoefenen. Kleine jjtotijen zijn tot machteloosheid ge- 'otod; misnoegde burgers van Brus- !el hebben onmiddelijk na den oorlog een neutralen vertegenwoordiger in het parlement gehad. Men kent zelfs zijn naam niet meer. Wat heeft de frontpartij als degelijk werk verricht in het parlement? Zonder invloed, zonder gezag hebben ze zelfs de ver wezenlijking van het programma, waarop ze gekozen waren, belet en tegengewerkt. Hun zoogezegde strijd voor de belangen van hun volk is enkel en alleen een bittere strijd ge worden die dezelfde belangen ver dedigen, maar niet tot hun klein groepje behoor en. Zoo ook zou het gaan met Burger strijd. En zoo is het reeds. Leest zijn orgaan, ziet zijn werking: het is geen werking voorhet is een werking tegende personen, tegen de or ganisaties die zich uitsluitend aan de verdediging van de middenstands belangen hebben gewijd. Burgerstrijd wil zoogezegd zonder onderscheid van politieke kleur de burgers vereenigen. Maar we zijn hier in een katholiek midden. Burger strijd kan hier dus enkel de katho lieke partij verzwakken, waarvan hij het programma heeft gestolen. Door die verzwakking van de katholieke partij brengt hij de hoogste gods dienstige en zedelijke belangen in 't gevaar, zonder in 't minst de stoffe lijke belangen te dienen. Tegenover zich zelf als verstandig mensch, omdat men zich toch niet zoo ellendig om den tuin mag laten leiden en tot speelbal laten dienen van hoofdleiders, wier bedoelingen klaarblijkend onzuiver zijn en in te genstrijd zijn met hun woorden. Ze vallen het parlement aan, maar hun eenige doel is er in te komen. Ze spreken van orde en heel hun taktiek is revolutlonnair bedoeld. Het moet voor ieder verstandig mensch voldoende zijn het orgaan van Burgerstrijd te lezen, om voor goed zijn rug te keeren naar een be weging en hoofdleiders die op zoo'n lagen graad van polemiek zijn ver vallen. Al de scheldwoorden, de ge meenplaatsen, de flauwe geestigheden, de kleineerende kritiek waaraan de frontersblaadjes ons gewoon hadden gemaakt vindt men nu terug in 't or gaan van Burgerstrijd. Het is onwaardig van een intelek- tueel zooals de Heer GITS die zeker wel moet blozen als hij het proza leest waaraan hij in zijn blad de gastvrijheid verleent of moet ver- leenen. Katholieke Middenstanders, Bur gers, besluit de minister met kracht: ik zeg het U met nadruk, uw stoffelijk belang zoowel als uw katholieke plicht dwingen U in de rangen van de katholieke partij te strijden. Doet ge 't niet dan pleegt ge verraad (toej.). Ik zeg U nu wat wij vroeger zoo herhaaldelijk hebben gezegd aan de katholieke Vlamingen die meen den buiten de rangen van de katho lieke partij de verwezenlijking van het Vlaamsche programma te moeten nastreven. Ge pleegt verraad. Wat is het bilan geweest der akten van de Vlaamsche Nationalisten? Jammerlijke verzwakking van de ka tholieke partij, trager en moeilijkei- verwezenlijking van het Vlaamsch programma, geest van opstandigheid, versterking van de antigodsdienstige partijen, nastreving van utopieën waaraan de leiders zelf niet kunnen gelooven, en versnippering van krachten. Wat is nu het eindresultaat? Het definitief verloren gaan voor de ka tholieke partij van zooveel jonge krachten die beloofden voor de toe komst; het uiteenvallen van de partij die de groote Vlaamsche partij moest worden in een ontelbaar aantal groepjes die ieder even ondoelmatig en even nutteloos een verschillend doel nastreven dat met het oorspron kelijk Vlaamsch programma niets meer gemeens heeft. Voor Leuridan is het programma België kapot Voor Staf Declerck en zijn klein aan tal volgelingen Groot Nederland Voor Butaye... hij weet het zelf niet. Voor Van Opdenbosch het Daensisme van vóór 25 jaar. Voor Burgerstrijd zal het eindresul taat zijn: Een liberaliseerende anti katholieke demagogische werking van een klein groepje misnoegden die ge meend hebben van de crisis-omstan digheden te kunnen gebruik maken om bij middel van de burgerij en tot haar groot nadeel persoonlijke doel einden na te streven en een politiek mandaat te bemachtigen. Be economische toestand, besluit Heer Sap, is op dit oogenblik nog «eer ernstig. De wereld is en blijft •lek. Verbetering in Belgie kan on- dit opzicht slechts het gevolg Vai1 een algemeene verbetering over de gansche wereld. Deze is nog niet in 't vooruitzicht. De Minister waarschuwt nog voor proefnemingen van gevaarlijk allooi welke in zekere landen worden ge waagd. Al de landen der wereld slui- Velen, om niet te zeggen de mees ten, onder ons vereenzelvigen het begrip DIKTATUUR met het begrip REGIEM, en nochtans zijn het twee onderscheidene concepten. Omdat we door Mussolini en door Hitier kennis moesten maken met het fascisme en het nationaal-socia- lisme zijn deze twee bewegingen voor ons onafscheidbaar verbonden met het begrip diktatuur. Fascisme en racisme zijn zelfs in onze geesten meer diktatuur geworden dan re giem, als gevolg van een volledige begripsverwarring Een politiek regiem mag volstrekt niet verward worden met een funk- tie. Het fascisme b.v.b. is een poli tiek regiem, de diktatuur is een funktie. En er bestaat geen enkele levensbeschouwing noch Staats- of ras- of klassetheorie die een strak ke, onveranderlijke leidingsopvatting voorhoudt of huldigt. Uit het fascis tisch of nazistisch levenstheorema vloeit niet het corollarium van de diktatuur. En het is niet omdat thans het fascisme en het nationaal- socialisme door een diktatoriale lei ding gediend ivorden dat ze er on herroepelijk aan gekoppeld zijn. Omdat Stalin, die toch evengoed als de duce en de führer, diktator speelt, geen voedstervader of Messias geweest is van het communisme, houden we en terecht het marxisme onafhankelijk van de dik tatuur. Doch omdat nu toevallig of niet Mussolini en Hitier eigen handig met hun beweging van wal staken is de tweeterm fascisme+dik- tatuur of racisme+diktatuur een on gemotiveerde eenterm geworden. De ze verwarring zal zeker door het volgend geslacht opgehelderd worden. Ook over de rol van een diktator heerschen veel verkeerde opvattin gen. Een diktator is allereerst een mensch, dus lichamelijk en geeste lijk begrensd, hij moge nu nog van genialen aanleg zijn. De totale, in tegrale leiding, wetgevende als uit voerende, van het Staatsorganisme vergt toch zulke uiteenloopende en alzijdige ontwikkeling, dat een enkel menschenverstand niet bij machte is om de vereisclite Staatswetenschap in al haar bonte verscheidenheid, onder de knie te houden. Besturen veronderstelt opbouwen, aanvullen, verbeteren, afbreken, ver anderen, vernieuwen of volmaken op alle gebied: materieel en spiritueel, individueel en gemeenschappelijk, nationaal en internationaal. Het is dan ook op zijn minst over dreven dat een diktator de heele boel bereddert. De diktator is de persoonlijkheid (het woord in zijn absolute beteeke- nis) die de onder hem werkende bestuursorganen bindt en leidt vol gens een getrokken lijn naar een vooropgesteld doel; die de harmonie bewaart tusschen de ontworpen theo rie en het praktisch besturen. Die ordening en leiding zijn op zich zelf reeds een reuzentaak. We weten immers goed genoeg dat én de men- schelijke geest én het menschelijk gemoed (dit laatste vooral) zeer on standvastig zijn: beurtelings hopen en wanhopen, onwrikbaar overtuigd zijn om straks te twijfelen, beslist optreden om morgen te weifelen, nu eens boordevol gespannen en dan eens hopeloos ijl en leeg, zooveel varianten op het menschelijk thema. Alleen de Schepper ontkomt aan deze ebbe en vloed, deze wisselende tij, maar geen mensch, ook geen dik tator. Zelfs de sterkste geest heeft wel eens behoefte aan stut en steun, aan impuls en waardeering, aan en thousiasme en tegenstand. Hij wil iemand naast en neven hem voelen, achter en voor hem. Daartegenover staat de drang naar kontrool van wege zijn medewerkers en onderge schikten. Men vereert wel iemand, doch na de eerste roes, heeft men graag na te gaan of het idool al dan niet aan de verwachtingen beant woordt. In alle vereering ligt wel een tikje naijver. Om deze dubbele reden handelen noch Stalin, noch (Mussolini, noch Hitier totaal op eigen hand. Ze lei den en voeren uit, loat zij en ande ren ontwierpen, bespraken en goed keurden. Zelfs de aspirant-diktator de heer Van Severen moet het met een raad stellen. Zeker aanvankelijk werken de medewerkers wel in de schaduw van den meester. Doch er komt wel een tijd dat een of meer onder hen zich van hun eigenwaar de bewust worden en werkelijk af en toe op den voorgrond treden, sukses behalen of populair -orden. En hoe verkleefd ze ook zijn aan den leider, aan het regiem, steeds is het een pijnlijk konflikt voor de begaafden die zich nimmer volledig ontplooien kunnen. Het konflikt kan innerlijk blijven, zich beperken tot een inwendig dra ma. Het kan zich ook veruiterlijken en dan wordt het voor den diktator een lastig gebeuren. En hiervan biedt de diktatuur van Mussolini een schitterend voorbeeld. Persoonlijk zijn we overtuigd dat de opvolgende verwisseling van minis ters een uiting is van een scherp konflikt waarmee de duce in een lastig parket komt. En iedere dik tatuur sleept dergelijk gebeuren mee. Het is voor den leider niet aange naam een of meer pers9onlijkheden te zien groeien, die zooniet zijn meer deren, dan toch zijn gelijken zouden kunnen worden. En dit is! toch fataal in een diktatoriaal regiem, omdat het eenvoudig niet aan te nemen is dat er onder een millioenen-bevolking maar een enkel leiderstalent huist. Voor den diktator is hiervoor maar één uitkomst: de opdagende mede dinger vriendelijk uit het zadel lichten. Dit kan echter eenmaal, tweemaal, tienmaal slagen, doch de elfde maal loopt het zekér mis, want niet iedere opzij-gezette zal het hoofd bukken en zijn last of leed deemoe dig dragen. De mensch heeft de God heid nog niet benaderd. En als we dan rekening houden dat zelfs de gloeiendste geestdrift, de hysterische vereering ondergeschikt is aan den tijd, t.t.z. op den duur afkoelt, hunkert naarafwisseling, naar een ander objeicv,] au,* som van die twee faktoren tot ver rassende resultaten leiden. Het is nog zoo heel lang niet ge leden dat de populaire minister van Buitenlandsche Zaken sekuur als am bassadeur naar Londen gestuurd werd en thans wordt de even popu laire maarschalk Dalbo, na zijn ge slaagde eskadervlucht, uit Rome ver wijderd. Dat er nog een vijftal kol- legas zijn lot deelen is louter oog verblinding. Mussolini heeft de verwijdering van Grandi en enkele andere minis ters ondergeschikt aan de verjonging der kaders. En we hebben hem alle maal geloofd. Ditmaal kan hij na tuurlijk dezelfde verjonging niet in roepen. Op een jaar tijd wordt men niet oud, zelfs in de administratie niet. Thans heeft Mussolini zelf den last op de schouders genomen, doch tevens overal den indruk gegeven dat er een spleet in zijn vesting gescho ten werd. Welke zal hiervan de uitkomst zijn? Hierop zal ons de tijd een formeel antwoord bezorgen. In afwachting kunnen wij het met onze meening stellen. Hiermee is het probleem van de diktatuur verre van volledig belicht. We hebben slechts schematisch een paar overwegingen aangeraakt die we opdragen aan de voor- en tegenstan ders van de diktatuur. Verliezen we echter niet uit het oog dat een diktator of geen dikta tor geen hoofdzaak is voor den groei van een beweging, waarvan de essen tie, de grondstof kristal-helder en zuiver is. Herwig. Voor den eersten keer mochten Zon dag in Spanje de vrouwen aan de alge meene verkiezingen deel nemen en ook zich als kandidaat aanstellen. Op onze foto ziet men eene Jonge Spaansche vrouw bezig een propaganda- voordracht houden voor de vrouwen-kie zers. De verkiezingen waren eene verplette ring van het socialisme. In een jaar dat ze er meester mieken heeft de bevolking ondervonden dat de Socialisten het land naar den dieperik hielpen en de kiezers gaven de meerderheid weer aan de rech terzijde. ïnE2ES!aEa3E;23EE2EZ2E20a353C3D De Doodstraf in Oostenrijk weer in voege gebracht. faBBEBEsaGiBaeBBQsaissasassBEiBsaQBSiBssHDBaaiaoisEBissüBsasaaiaa ten meer en meer hun grenzen. Wij volgen en zullen blijven volgen om dat we niet anders kunnen om onze eigene markt te beschermen. Het jaar 1934 zal onder finantieel opzicht zeer moeilijk zijn en voor ai de standen der maatschappij zeer lastig. Maar kost wat kost, wat er ook moge gebeuren, zal het krediet van 't land recht gehouden worden, moet en zal inflatie, die enkel te goede zou komen aan sommige grootnijveraars of maatschappijen die onder zware schulden gebukt gaan, maar die een ramp zou zijn voor U allen, verme den worden. Maar indien de economische en fi- nantieele vooruitzichten somber blij ven en tot zwaarmoedigheid en som berheid stemmen, dan toch, Mijne Heeren, hebben we redenen om op een zeer optimistische noot te ein digen. Uit het kwaad komt soms het goed. En hier in Belgie is uit het kwaad het goed gekomen. Er komt kentering ten goede in den geest, in de mentaliteit der be volking. Overschouwen we de na-oorlogsche periode. We hebben om zoo te zeg gen volop klassenstrijd gekend, zelf in den schoot der Katholieke Partij. De arbeider, de christene arbeider, in veel omstandigheden beschouwde zich als de vijand van den burger en den landbouwer; de burger bleef onverschillig, de landbouwer ging zij nen gang. Ondertusschen vierde het socialisme hoogtij. Het parlement ging zijn rol te buiten of beter ver vulde niet zijn roi zooals zij in den geest der constitutie dient opgevat te worden. De ministers tengevolge van de misopvattingen die in parle mentaire kringen heerschten, konden hun taak naar behooren niet meer vervullen. En nu welke kentering in de laat ste weken. Iedereen geeft er zich rekenschap van dat het land slechts kan gered worden ind^n t lokaal en privaat belang wijkt om *t algemeen belang, indien orde en tucht heerschen, in dien iedereen streng de taak vervult die hem is aangewezen, indien het gezag wordt versterkt. De verschil lende standen en takken der Ka tholieke Partij gaat thans hand in hand en de Christene Werklieden, op hun prachtig congres van Zondag laatst te Gent, hebben een les gege ven van politiek gezond oordeel, van beslistheid waarvoor we hun onzen dank moeten uitspreken. De besluiten die daar werden getroffen kunnen we allen met geestdrift bijtreden. De steeds bijzonder aandachtig aanhoorde Minister besloot: «De Re geering wil geen diktatuur maar de Regeering wil orde en gezag, de Re geering wil geen diktatuur maar de Regeering zai, tegen allen en spijts alles, de orde handhaven en het ge zag doen eerbiedigen: de Regeering wil geen diktatuur maar ze wil in staat zijn te werken, ze wil een einde stellen aan alle demagogie van waar ze ook kome, ze wil dat de bestaande inrichtingen van den Staat hun rol vervullen zooals hij door de grond wet was opgevat. En in hetgeen de Regeering wil is ze gesteund door al de gezonde elementen van de bevol king tot welken stand ze ook behoo ren en aldus gesteund, zal ze haren wil doordrijven of ze zal heengaan. Tot U, katholieke vrienden, leiders en strijders van een der katholieke arrondissementen van het land zeg ik «Hoog-de harten». De dag van morgen brengt ons nog kommer, moeilijkheden en harde strijd, maar tegen kommer, moeilijkheden en harde strijd zijn we met ons jong en frisch gemoed, gedragen door een christen ideaal, gesteund door solie- den burgerszin, goed bestand. Hoe harder de strijd hoe grooter de zege. A Deze rede herhaaldelijk door toe juichingen onderbroken, werd beslo ten door eene geestdriftige ovatie. In Oostenrijk zal de doodstraf door onthoofding weer toegepast worden voor moord, brandstichting en alle openbare erge misdrijven, De Regeering maakt dit kenbaar door aanplakbrieven uit te han gen in heel het land. Hierboven ziet men een bediende bezig de beslissing uit te hangen. 1934 Binnenland Belgisch Congo Frankrijk AI2e andere Landen 18.60 35.— 35.— 55.— AAN ONZE ABÖNNENTEN! IN 'T BINNENLAND Wie nu TEN ONZEN BU- REELE een postabonnement aan vraagt voor 1934, za! ons blad kos teloos ontvangen tot einde 1933. Dezer dagen begint het Fostbe- heer met het innen van den abon nementsprijs voor 1934. De prijs voor heel het jaar is 18,60 fr. Aan alle Abonnenten vragen we te willen zorgen dat dit bedrag gereed ligge tegen de komst van den briefdrager. Het kwijtschrift wordt enkel éénmaal aangeboden Wil dus zorgen dat het voldaan weze, waarvoor bij voorbaat dank. UIT FRANKRIJK Best is het bedrag opzenden per INTERNATIONAAL POST- MANDAAT. UIT AMERIKA Onze Amerikaansche abonnen ten worden vriendelijk verzocht, in betaling van hun abonnement, GEEN DOLLARS meer te zen den, maar te betalen in belgas. De prijs voor Amerika is 11 bel gas of 55 frank, op te sturen aan on3 bureel per INTERNATIO NAAL POSTMANDAAT. Dit is de nieuwe ijzeren mast te Bu dapest opgesteld om de T.S.F.-mededee- üngen en Radio uit te zenden. Hij is 314 meters hoog en overtreft dus de Eifeltoren van Parijs met 14 meter. (BBBBBSBBBBBBBBBBBBaBBBBBBBB Opdat de Poperingsche Missionarissen en Missiezusters met hun streek en hun volk in voeling blijven; Opdat zij na den moeizamen arbeid de verkwikking genieten van een beeld wit hun vroeger midden en een woordje in hun taal; Opdat zij ook iets vernemen over het werk van andere Missiona rissen uit het Poperingsche BETAALT EEN ABONNEMENT OP DE POPERINGENAAR Gij vrienden van de geloofsapostelen, Gij familieleden van de besten onzer broeders. 't Is voor ben iedere week een brief uit hun thuis of hun vriendenkring. Een jaarabonnement kost Voor Belgisch Congo: 35 fr. Voor alle ander Missielanden: 55 fr. Bezorg dit bedrag aan E. H. D'hoore, Onderpastoor, Poperinge. Checknummer41771. Bestemt Gij hst abonnement voor een bepaalden missionaris, wil het dan bij de storting mededeelen. Hier volgt de lijst der Missionarissen en Missiezusters der De kenij Poperinge, die in de missie verblijven. Ontbreekt hier een adres, wil het a. u. b. aan E. H. D'hoore mededeelen. LIJST DER ONS BEKENDE MISSIONARISSEN UIT DE DEKENIJ POPERINGE Abeele Elodie, Krombeke, Indië Allayes Roesbrugge. Baekeroot Achiel, Abeele-Watou, Indië Baekeroot Marcel. Abeele-Watou, China Boudewijn Florent, Reningelst, China Brutsaert Theod., Beveren-IJzer, Congo Butaye Omer, Stavele, Congo Cambie Elisa, Roesbrugge, Congo Capoen Helena, Reningelst, Argentinië Cardoen Germaine, Elverdinge, Indië Cardoen Magd., Elverdinge, Indië Cardoen Maria, Elverdinge, Indië Coene Alfons, Krombeke, Congo Coene Alidor, Stavele Congo Decat Firmin, Elverdinge, Congo Deconinck Angel., Elverdinge, Phillppijnen Deconinck Germ., Elverdinge, Philippijnen Dekeuwer Marie, Dranouter, Indië Bekeuwer Stanislas, Westouter, Amerika Dekeuwer Stefaan. Reningelst, Amerika Delbeke Estella, Woesten, Congo Delboo Martha. Westvleteren, Congo Delboo Anna, Oostvleteren, Indië Devloo Edmond, Oostvleteren, Cl.ina Deweerdt Poperinge, Ge-erardijn Octavle, Noordschote, Congo Geerardijn Clemence. Noordschote, India Geloen Hendrik, Reningelst, Sondwich eil. Gheyzen M.-Louise, Roesbrugge, Igodt Gaston, Watou, Amerika Igodt Zoë, Watou, Amerika Lelieur Elisa, Elverdinge, Congo Lestaeghe Joseph, Loker, Congo Leuridan Camiel, Reninge, Congo Louage Achiel, Reninge, Mesopotamië Mille Elisa, Watou, Congo St Germain, P.-P., Watou, Azië Six Gabrielle, Elverdinge, Philippijnen Tamboryn J., Elverdinge, Congo Thiers Prosper, Proven, Congo Van Cayzeele Godelieve, Reningelst, China Vandenbussche M., Westvleteren, Congo Vandevelde Germ., Reninge, Philippijnen Vandevelde Irma, Reninge, Philippijnen Vandromme Hector, Krombeke, Congo Vandromme Pamf., Westvleteren, Congo van Merris Paul, Poperinge, Congo van Merris Stefaan, Poperinge, Indië van Merris Maria, Poperinge, Ceyian. i^23S3BlBB32ISBClBSBBZBa^£Si3EBSaiEH?B3BSEBa2EISSBBBBSaBBBBBBB« door volksvertegenw. Robert D. De Man. De Regeerir.g komt terug tot haar Gezinspolitiek. Eén van de hardste verwijten die tot de Regeering werden gericht na het nemen der besluit-wetten inge volge de bijzondere machten aan de Regeering toegekend, was wel dit: de Regeering heeft afgebroken met haar politiek die ze tot dan toe gevoerd had ten voordeele der groote gezin nen. De Regeering heeft op dat hard verwijt bij monde van Minister Jas- par geantwoord dat het een droeve en pijnlijke noodzaak was gezien de strenge eischen van den tijd en de dringendheid onze financies in even wicht te brengen. De leiders van de Groote Gezin nen hebben echter nooit willen bij de pakken blijven zitten. Ze hebben rusteloos doorgewerkt, zonder ruiten te breken, zonder bedreigingen te uiten, vast overtuigd, dat het goede recht hunner wenschen en de recht vaardigheid hunner zaak tenslotte, zou overwinnen. Thans mogen we met genoegen aan onze Lezers aankondigen dat de lei ders van de Bond der Groote Gezin nen hun zaak hebben gewonnen dank zij de ijverige werking van de Hee ren Carton de Tournay, Staatsminis ter Van Cauwelaert en Volksverte genwoordiger Emiel Allewaert. In het verslag over de Rijksmid- delenbegrooting door den Heer Frans Brusselmans voor de Kamer uitge bracht vinden wij de teksten van zeer belangrijk amendement op de begrooting, die met toestemming van den Heer Minister van Financies, en de Regeering worden voorgesteld en zullen aangenomen worden. Zij zijn van zeer groot belang en ze zullen den belastingsdruk der groote gezinnen merkelijk vermin deren. Vermindering van de Crisisbelasting voor de Groote Gezinnen, We laten hier den tekst volgen van het amendement dat vermindering voorziet bij de crisisbelasting voor de groote gezinnen, en ook van het amendement dat de verhooging voor ziet van het vrijgestelde minimum voor dezelfde groote gezinnen. A. Het Koninklijk Besluit van 13 Januari 1933 wordt gewijzigd als volgt: Art. 2. De nationale crisisbij drage is niet verschuldigd wanneer de bij artikel 1 bedoelde belastbare inkomsten volgende sommen niet be dragen wat betreft: 1° De bruto-bezoldigingen aange wezen onder lid a van dit artikel: 9.000 frank voor de belastingplich tigen welke ongehuwd of uit den echt gescheiden zijn en geen kinde ren ten laste hebben; 11.000 frank voor de gehuwde be lastingplichtigen, de weduwnaars, de uit den echt gescheiden personen met kinderen ten laste; deze som wordt verhoogd met 1.000 frank voor elk der eerste twee kinderen ten laste op 1 Januari van het belastingsjaar, en met 2.000 frank voor elk kind ten laste boven twee. 2" De netto-baten en dito winsten vermeld onder lid b van hetzelfde artikel: 7.000 of 9.000 frank volgens heVbij 1° gemaakt onderscheid; deze som wordt insgelijks verhoogd met 1.000 frank per kind ten laste voor elk der eerste twee kinderen en met 2.000 frank voor elk kind ten laste boven twee, in de voorwaarden voorzien in 1°. Art. 5. De volgende alinea wordt gevoegd bij 1 van artikel 5: «De nationale crisisbijdrage ver schuldigd door het hoofd van een gezin dat minstens drie kinderen ge teld heeft, wordt verminderd met 7 t. h. voor elk Van deze kinderen ten laste van den belastingplichtige op 1 Januari van het belastingsjaar. De aldus berekende vermindering mag geen 700 frank per kind te bo ven gaan. Art. 7. De volgende, alinea wordt toegevoegd bij artikel 7 (Koninklijk Besluit van 13 Januari 1933) De bijdrage verschuldigd wegens een huis bewoond door den eigenaar, hoofd van een gezin dat minstens drie kinderen geteld heeft, wordt ver minderd met 7 t. h. voor elk van deze kinderen, ten laste van den belas tingplichtige op 1 Januari van het belastingsjaar, zonder dat de ver mindering 100 frank per kind mag te boven gaan. Deze vermindering wordt van ambtswege verleend aan het gezins hoofd dat de aanvraag gedaan heeft voorzien in paragraaf 2 van arti kel 13 der samengeordende wetten op de inkomstenbelastingen. s> B. Artikel I van het Koninklijk Besluit van 14 Augustus 1933 tot ver mindering van de pensioenen ten be- zware van den Staat wordt gewijzigd als volgt: In geval van .cumulatie van een rustpensioen ten laste van den Staat en een of meer aan de bedrijfsbelas ting onderworpen inkomsten, onder gaat het pensioen van den belang hebbende, indien hij ten minste drie kinderen ten laste heeft, een vermin dering waarvan het bedrag, enz... C. In artikel 1 van het Konink lijk Besluit van 15 Juli 1933 wordt het cijfer 25.000 frank vervangen door het cijfer 18.000 frank. Uit Londen wordt gemeld: Het Britsch fonds tot steun aan den wisselkoers is Donderdag gebruikt gewor den om den Franschen frank te steunen- tegen denwelken een geweldig offensief begonnen was. Massaverkoopen van den Franschen frank hadden plaats, doch de Fransche Schatkist heeft op hare beurt massale inkoopen van Fran?che franks gedaan. De Daily Express meldt, dat Lloyds verzekeringen afsloot tegen het verlaten van den gouden standaard door Frank rijk, waarvoor premies werden bedongen- van 30 pet. voor December en 40 pet. voor 3 maanden. De vraag: Heeft Chloorpotasch wet invloed op den oogst van erwtenzult ge zeker bijna allen stellen bij het lezen van dit opschrift. Proeven hebben het vol gende bewezen: Opbrengst van groene erwten in peul per roede (1 roede 14,75 m2). Zooals gij opmerken kunt is het verschil in opbrengst heel klein; te klein zelfs om de kosten der meeruitgave door bijvoeg van potaschbemesting te dekken. Zulke uitslagen komen overigens meer malen voor, immers bemesting met koei- ale brengt reeds potasch in den grond; het is dan niet te verwonderen dat pot asch, die nochtans heel voordeelig is voor de erwten, slechts geringe en dikwijls zelfs geen hoogere opbrengst verwezenlijkt. De schets hieronder zal alles verduide lijken; Ale IJzerslakken Een weinig Nitraat Zonder potasch II Ale IJzerslakken Een weinig Nitraat kgr. Chloorpotasch 50 °t- Ill Ale IJzerslakken Een weinig Nitraat t 1 kgr. Chloorpotasch 50 Uit die proef moet men dus besluiten dat het niet gunstig is Chloor potaschbe mesting toe te passen in dergelijke om standigheden. Irma Jonckheere, Veldegem, Kandidate Landbouwregentea, H. Familie, TielU

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 1