CONGRES van de FEDERATIE DER KATHOLIEKE KRINGEN EN VEREENIGINGEN 1670 Y PRES. 1251 BURGERSTAND VAN HERVORMING VAN DEN STAAT VR0UWENH0EKJE ker een vliegtuig noodig heeft om den toer der ketels te doen. Dat is nog niets in vergelijking van wat men bij ons, binnen kort zal te zien krijgen, antwoordt de Belg daarop. Ze zijn in ons land bezig een schip te fa- brikeeren, zóó groot... dat de chef-kok een onderzeeër zal noodlg hebben, om de soep te roeren in zijnen ketel. EEN ZWEEDSCHE perfester zonder baard heeft, gansch geleerd, verklaard dat niemand met zekerheid kan zeggen, [gewis wanneer iemand in zatten toestand is. Het gebeurt dat de politie verklaart dat een man in dronken toestand was, bij voorbeeld bij een verkeersongeval... dan wanneer de belanghebbende geen half druppelken had naar binnen gelapt. Mr. Eric Widmark, die fameuze Zweedsche professer, beweert dat men in 't bloed al leen kan zien of iemand een voldoende hoeveelheid alkohol naar binnen gepim peld heeft, om in dronken toestand te verkeeren. En in Duitschland hebben ze nu al gauw dat systeem toegepast, want iedere zatlap die ginder een proces-verbaal op zijnen nek krijgt, zal zich moeten bloed la-ten aftappen om het te doen ontleden. Als ge van ze leven langs ginder ver zeild geraakt, ziet dat ge niet te veel aan de schnapps zit... want ge zoudt kunnen terug komen, met ne liter bloed minder in uw boddy. Als ge 't kunt missen is 't niets... maar al g'er nog ne vingerhoed en 'n half hebt, zooals ik, dan is 't wat anders. IN DE ROEMEENSCHE STREKEN is er over enkele weken ne schoenfabrikant gestorven!... Daarmeê 'n is nog niets bedorven maar waar de kat kwam op de koord, 'k bevestig 't U hier op mijn woord, dat was, toen 't zoontje in 't testament dan las, dat zijn vader hem daar zoo maar 20 millioentjes had nagelaten als er 100 in zijn brandkast zaten. Ja, poepa was gestorven, en 't zoontje dacht al d'honderd millioentjes binnen te palmen, toen 't testament geopend werd! en er in stond dat hij er maar 20... (mil lioentjes wel te verstaan) ontving en dat de 80 overige moesten geschonken worden aan dengene die het vraagstuk der quadratuur der cirkels... of de vierhoekig heid van een ronde kon oplossen. De va der namelijk, had daaraan de schoonste uren van zijn leven gesleten... en met de hulp van de grootste cijfergeleerden der wereld was hij er niet toe gekomen Dus, ge kunt allemaal 80 keeren million- nair worden, als ge dat vraagstuksken op lossen kunt. Ik ben er te dom vooir! en daarbij 'k en heb geen 80 millioen noo- dig... met één zou ik £.1 content genoeg zijn. TWEE JODEN, I_:vy en Sanna. Levy ligt op zijn honderdduizend gemakskens in 't zand een uiltje te vangen. Hola Levy! roept Sanna, gaat ge meê, we gaan een uitstapken doen met de boot. Er is juist nog al 'n beetje beweging op 't water. Wij zullen dansen. Met de boot? Met de boot?... Neen zulle,., vandaag toch niet... antwoordt Levy. En waarom niet vandaag? Gij zoudt toch zeker niet willen hé! Ik ben daar juist gaan dineeren. 't Heeft mij twintig frank gekost... en ik ben niet zinnens dat allemaal verloren te la ten gaan. Ik ben de man niet om zooveel geld... in 't water te werpen! DE ZAAK VAN TOROCSIK da's anderen... bik zooals ge dra zult gaan hooren maar ze mag U niet bekoren want ge zoudt als hij kunnen'varen in dat bedrijfje vol gevaren. Torocsik moet ge weten, dat is nen Hongaarschen werklooze, die om zijnen tijd door te brengen en om geld te ver dienen,.. valsoh geld maakte. Maar hij deed dat niet zooals ik en gij... pardon!... zooals d'andere valsche munters, wil ik zeggen, maar op een gansch bijzondere manier. Hij had bijvoorbeeld 20 briefjes van honderd frank... van waar ze kwamen weet ik niet!... Hewel uit ieder briefje knipte hij dan een verschillend stuksken en plakte die allemaal aan elkaar... en zoo bekwam hij 21 briefjes van de 20. Simpel hé! Ge kunt het ook ne keer pro- beeren. Maar ne slimmerik doet ook bees- stigtheden. Om dat delikaat werksken te verrichten, ging Torocsik zich bij 't ven ster zetten... en daar de nieuwsgierigheid nog een van d'hoofd...eigenschappen der vrouwen is, had 't wijf van daar recht over zich al dikwijls afgevraagd wat snip- perkens haar gebuur daar wel sneed. Ze kocht zich... ne verrekijker, en spiedde hem af... enne... vrouwen hebben 'n lan ge tong... gnne 't kwam aan d'oor van de politie, enne Torocsik werd aangehouden. Hij bekende zoo 130 briefjes van 100 en 11 briefjes van 1000 frank getrukeerd te hebben. 't Is te probeeren! maar opgepast voor de klappijen! MADAM SOFIE ging naar den bloem ist om bloemekens te koopen. Op het veld zei de man tegen madam: Zie madameke, dat zijn nu de ta baksplanten. En Sofie: Oh! hoe lief, en hoelang duurt het nog eer de sigaren rijp zijn? SPAREN! SPAREN! geld vergaren roept Marenta luid want gij vieze vent smijt zoo cent per cent Al ons geld de vensters uit. Hewel, beste Lezers en alderiiefste Le- zereskens, zoo'n complimenten moet ge naar uwen kop krijgen zie! En dat alle maal omdat ik mij ne nieuwen imperde- miabel gekocht heb, tegen dat 't regenen gaat. Ja, ja, zoo. zijn de vrouwen tegenwoor dig! Gij moogt met uw g... door uw broek loopen... dat zullen ze nog natuurlijk vin den, als zij maar genoeg hebben om voor hun twalet te zorgen... en dan is 't ver dorie seffens te veel als ne mensch zich daar 'n pallule van nen impermediabel koopt, om niet mestnat geregend te wor den. Waar gaan we naartoe! Niet da'k wil zeggen dat ge uw geld zoo maar de ven sters moet uitgooien, zulle! (Als ik er on der moest staan, dan was 't nog niets). Maar we moeten nu ook precies niet doen, zooals dien bedelaar daar in Duitschland, die gansch zijn leven door in de grootste armoede doorbracht... en toen hij stierf vond men in zijn matras voor 750.000 fr. goud- en pampierma.rken. Als ge naar 't pierenland verhuist, hebt ge geen cen ten meer noodig! G'HEBT VAN DIE VROUWEN, die zoo'n domme vragen kunnen stellen, dat z'U uit uw vel zouden doen wippen... Waarom zijn de oorlogsschepen in 't grijs geschilderd, vroeg madam Slasch- kens aan een zeeman. Omdat ge ze zoudt kunnen onder scheiden van de radijzen, antwoordde deze. Aan m'n vrinden en vriendinnen Blij van hart en blij van zinnen Wensch 'k eenen Zondag met plezier Alles op de schoon manier. 't Manneken uit de Maan. POPERINGE, van 24 tot 30 November. Geboorten. 449. Ryekewaert Maurice, z. v. Valère en Cappelaere Maria, Proven. 450. Struye Martha, d. v. Maurice en Catteeuw Rachel, St1 Sixtusstraat. 451. Lebbe Laura, d. v. Hieronimus en ,Oon- tigny Elisa, Westvleteren. 452. Verdonck Marcella, d. v. Michaël en Spenninck Martha, Dikkebusch. 453. Kestelyn Maria, d. v. Maurice err Derycke Eveline:, Reningelst. 454. Decjuidt Beatrice, d. v. Jeremias en Vermeulen Anna, Abeele- steenweg. 455. Deblieck Freddy, z. v. Marcellus. ten Merveillie Germaine, Buls- kamp. 456. Douillon Brigitte, d. v. Mar cel en Vandewynckel Magdalena, Bonne ville. 457. Delancker Jeannot, z. v. Cy- rillus en Vanbeveren Magdalena, Leisele, 458. Vandenbussche Suzanne, d. v. Syl- vère en Mestdag Marguerite, Woesten. 459. Derhille Paulette, d. v. Emilius en Odent Felicia, Watou. 460. Lazoore Godfried, z. v. Julien en Vercruysse Ida, Bambecque. 461. Orbie Michel, z. v. Cyrille en Logie Marie, Leenestraat. 462. De Wulf Georgette, d. v. Henri en Lava Godelieve, Klerken. Overlijdcns. Verdonck Maria, 6 m., Werfstraat. Calls Rachel, 49 j., kloos terzuster, Gapaardstraat. Vanhee Leo pold, 20 d., Trommelaarstraat. Keste lyn Arthur, 49 j., wed. van Mostaert An na, Gasthuisstraat. Ohristiaen Irma, 58 j., echtg. Beccaert Leopold, Cwissel straat. Beddeleem Camiel, 64 j., echtg. Cappoen Elvina, Pottestraat. Bedde leem Julia, 77 j., wed. Verschaeve Jules, Casselstraat. Huwelijk. Deschuytter Gerard, landb. v, Watou en Dessein Marie, z. b. v. Pop. IEPER, van 23 tot den 29 November 1933. Geboorten. Meulewaeter I.iliane, Dikkebuschsteenweg, 155. De Rutter Antoinette, Dikkebuschsteenweg, 36. Descamps Robert, Mondstraat, 7. Van- dewalle Yvette, Recollettenpoort, 5. Dauchv Godelieve, Jules Capronstraat, 23. Sennesael Gaston, Lindcndreef, 93. Casier Joseph, Poperingestccmveg, 69. Oyerlijdens. Simoens Edmond, 57 j., fruithandelaar, echtg. v. David Mathilde, Statiestraat, 21. Cherchye Maria-Ludo- vica, 72 j., z. b., wed. v. Parein Ignatius, Rijselstraat, 38. Vanelslander Bruno, 75 j., schoenmaker, echtg. v. Ghesquiere Marie-Louise, Waterkasteelstraat, 24. Beddeleem Camiel, 64 j., brievenbesteller, echtg. v. Cappoen Elvina, Wenninck- straat, 9. Verbrugghe Virginia, 82 j., z. b., ongehuwd, Capucienenstraat, 27. Herman Maurice, 7 j., 5 m„ scholier, Buk- kerstraat, 7. Huwelijken. Vuylsteke I.eon, genees heer van Wetteren en De Beir Lucie, z. b., v. leper. Muys Georges, hovenier van Calais (Fr.) en Salome Blanca, z. b„ v. leper. Vantomme Marcel, landbouwer van Reningelst en Lozie Bertha, land bouwster van leper. DIKSMUIDE, van 16 tot 30 November. Geboorte. Royen August, z. v. Emile en Degraeve Alice. Overlijden. Eduard Christiaen, 56 j. 9 m., werkman, echtg. van Marie-Louise Denduiver. EESEN, Burgerstand. Geboorten. Godelieve Maertens, d. v. Honoré en Maria-Madeleine Vanhoutte. Valère Plezier z. v. Louis en Leontine Becu. Overlljdens. Desodt Gabrielle, d. v. Arthur en Sylvia Vandenbussche. Pha- raïlde Seys, echtg. van August Populier. Maria Swaels, echtg. van Jozef Soubry. Huwelijksbeloften. Omer Beemaert met Germaine Craeymeersch. Oscar Verhoest met Deschoenmaker Ivonna. POLLINKHOVE, v. 15 Sept. tot 15 Nov. Geboorten. Dieryck Walter, z. v. Maurice en Torrelle Maria. Leuwers Joseph, i. v. Jéröme en Sampers Zulma. Vandewalle Iolande, d. v. Maurice en Vandersteenen Rachel. Luyssen Maria, d. v. Maïcel en Vandenbussche Geor- gine. Sterfgevallen. Vercruysse Julien, 53 j., werker, echtg. van Vuylsteke Lazarie. Vangreveling Pieter, 76 j., z. b., echtg. van Deleu Clemence. Morlion Henri, 64 j., kleermaker, ongeh. Huwelijken. Colpaert Cyriel, landb. te Ifceninge met Bonte Leonie te Pollink- hove. Landuyt Odiel, werker te Re- ninge met Provoost Marcella, werkster te Pollinkhove. Decreton Joseph, pas- teibakkersgast te Alveringem met Van- alme Monica, z. b. te Pollinkhove. Mannens Oscar, landb. te Leisele met De- langhe Maria, landb. te Pollinkhove. ALVERINGEM, m. Oktober en November. Geboorten. Elie Louwagle, z. v. Cy rille en Bertha Catteeu. Walter De- houck, z. v. Maurice en Rosina Maen- hout. Sterfgevallen. Medard Desiere, 81 J., z. b., echtg. van Eugenie Cogge. Roger Winne, 2 j., z. v. Gustave en Bertha Cos- tenoble. Camille Derudder, 68 j., kost ganger, ongeh. Elodie Morael, 63 j., z. b., ongeh. Adolphe Dewancker, 70 j., kleermaker, wed. in eerste huw. van Me- lanie Doom, echtg. in tweede huw. van Lebnie Danneel. Romanie Provoost, 69 j., z. b., ongeh. Charles Portier, 83 j., z. b., wed. van Rosalie Delva. Char les Coolman, 60 j., kleermaker, echtg. van Nathalie Devreker. Huwelijken. Seraphln Verhelst, land- gebrui-ker, won. te Steenkerke en Rachel Hosten, dienstmeid, won. te Alveringem. André Caulier, suikerbakker, won. te Gijverinkhove en Ivonna Clarysse, z. b., won. te Alveringem. ZONNEBEKE, maand November 1933. Geboorten. Verkamer Georgine, d. v. Georges en Noyez Magdalena. Tyvaert Gilbert, z. v. Gerard en Cailliez Irma. Noyez Georgette, d. v. Gaston en Demoen Madeleine. Vroman Alfons, z. v. René en Vandenriere Magdalena. Samyn Denjse, d. v. Gerard en Vanlerberghe Maria. Overlijdens. Baelen Henri, 75 j., ongeh. Vandenbroucke Petrus, 80 j., echtg. van Aoke Nathalie. Keignaert Camiel, 61 j., echtg. van Bekaert Eudoxie. Brouck Emilie, 88 j., wed. van Donche Henri. Verfaillie Mirelle, 11 j., d. v. Mi- chiel en Callewaert Magdalena. De- norme Roger, 9 m., z. v. Omer en Dewulf Emilie. Huwelijken. Velghe Georges met Claeys Margaretha, Engels Raphael met Dekyndt Martha. Decroix Henri met Vansteelandt Godelieve. Goemaere Gaston met Verschaeve Maria. KOMEN, van 16 tot 23 November 1933. Geboorten. Streulens Alma, Invalie- denstraat, 7. Dejonghe Maria, Wegel- straat, 84. Billiau Raymonda, Wervik- steenweg, 329. Ghesquière Gaston, Voorstadstraat, 55. Barrallon Jeannine, flBBBBHBBBflaBBBBBBBflBflHBBBBflB vergelijking! De socialisten zijn vaak, af zonderlijk genomen, rechtschapen lieden, met ware administratieve bekwaamheden en die de hoedanigheden van een staats man bezitten; ik heb er persoonlijk dik wijls de ervaring van opgedaan en on langs nog, bij de onderhandelingen aan gaande het steenkolenvraagstuk, kon ik mij enkel verheugen over de eerlijke me dewerking van sommigen onder hen. Edoch, hunne theorieën, waarvan zij, he laas de slaven zijn, verrichten onzeglijke schade en ondermijnen om 't even welke maatschappij. Hunne boeken verbergen het vergif, en de volken zijn verpletterd onder het gewicht der boeken. Men moet bijgevolg beginnen met deze valsche leer te verwerpen, er al de spruiten welke reeds wortel hebben geschoten, van uit te roeien. Het is in een geest welke ontdaan is van alle .valsche leerstelling, dat de problema's van den- middenstand, van de landbouwbelangen, van de korporatieve inrichting, de fiscaliteit, de productie en ruilmiddelen, moet aangevat worden. Ver geten wij niet dat wij, kathoieken, ons eigen leer hebben, en dat wij daarin, en daarin alleen, de grondslagen van- een nieuwe en stevige orda zullen vinden. Ik noodig U en alle Belgische katholie ken uit, aan dit herstel der orde te wer ken. De juiste, verstaanbare en schoone uitspraak is de basis der effectvolle voor dracht. Onmisbare voorwaarde daartoe ls: de techniek van het spreken te hebben keren beheerschen. LX ZITTIJD TE DINANT Denk in de eenzaamheid na en be sluit nooit uit een enkel geval tot een algemeenheid. Verbeuzel geen enkel uur, want gij zljt niet zeker van één enkele minuut. INDIEN HET SCHOOLWERK de oogen van uw kind ver. moeit, is het hoog tijd er re. kenschap van te houden en het te verhelpen. Alle vertra» ging kan schadelijk zijn aan zijn oogen en zijn vorderingen belemmeren, niet alleenlijk in school, maar later in 't leven. DE BRILLEN HEURSEL voor de school zijn krachtig, praktisch en juist. Voorzien van glazen PUNKTAL ZEISS, zijn zij het best aangeduid middel, om de oogen der kinderen t« beschermen. HETMANNEKÊ UIT DE fe, MAAN HIER BEN IK WEER ne keer m'n beste vrinden en ben, niet reden heel tevreden U terug te vinden goed gezond, en vol planzier dat zie ik allemaal van hier en van fierheid voel 'k m'n harte zwellen omdat 'k U 't een en 't ander mag ver- [tellen waar ge, 'k hoop het, beste gezellen 'n weinig belang zult fn stellen bijzonder in m'n... karamellen... verzen, van vier ellen voor ne frank. Ze gaan wel 'n beetje mank en staan niet stevig op hun pooten maar 'k heb 't U reeds gezegd en met recht 'k ben met geen pojeetensausken over- [goten en 't is met moeite da'k kan rijmen twee verzekens aan een te lijmen. 't Is onnoodig dat U hier te vertellen, want g'hebt allmaal reeds tijd genoeg gehad om er U rekenschap van te geven. En wat zegt g'ervan?... van 't weêr be doel ik. Ne mensch is nen eeuwigen kla ger... maar dezen keer mogen we toch ui ons handen wrijven, want dees jaar zijn we waarlijk bedorven geweest, voor wat 't weder betreft. Dus nog iets waar eir niet veel over te zeggen valt. We zul len dan maar op onze honderd gemaks kens onzen kalender openslaan... en U laten weten dat ge voor dezen keer eens ferm in uwen portemone zult mogen schieten, voor uw kinderen, kleinkinderen, neven, nichtjes, kozijntjes, enz... enz... plezier te doen want Sinterklaas valt er in! Maandag 4 December: H. Barbara. Met de honden in zijn bed gegaan Is met vlooien opgestaan. Dinsdag 5 December: H. Sabbas. Men kent den boom aan zijne vruchten Gelijk de pijn aan hare zuchten. Woensdag 6 December: H. Niklaas. De daad die kan ons dit betuigen Een oude boom is kwaad om buigen. Donderdag 7 Dec.: H. Ambrosius. Een snapster snapt van allegaar; En ieder snapt ook weêr van haar. Vrijdag 8 Dec.: Onbevl. Ontvangenis. De boosheid is een dubbel Kwaad Die onder schijn van vriendschap gaat. Zaterdag 9 December: H. Lookadie. Wat niet wel en is verkregen Keert weer door dezelfde wegen. Zondag 10 December; H. Valerius. Uw schoonheid, mijn liefste kind Is iets dat rap verzwindt Een zeepbal opgejaagd door wind Waair ge niets van wedervindt En 't is met strikjes en met lint Dat g'U die schoonheid spint Die maar 'n ©ogenblik 'n schijnt En op 'n oogenblik verdwijnt. Want d'r is maar één enkele schoonheid die telt, en tellen kan, één enkele schoon heid, die duurt en duren kan, 't is die van de ziel... maar die schoonheid is in wendig... ze zit langs binnen... en de men schen zien haar niet... en omdat de menschen haar toch niet zien, wordt ze min of meer verwaarloosd door velen, 't Is nu eenmaal zoo op de wereld. D'oogen! spelen er 'n groote rol en 't is van: hebt ge mij gezien? EN IN ENGELAND, ZIE heeft de politie, 't in haren bol gekregen eens na te wegen welke de grootste oorzaken der misdaden zijn om daarmeê dan fijn... "n statistieksken op te maken. En ze hebben oe volgende belangrijke vaststellingen gedaan, en in categoriën verdeeld 1. De misdaden bedreven om wraak te nemen. 2. Deze die de jaloerschheid... en bijge- volge 't vrouwvolk, als drijfveer hebben. 3. Deze begaan door mannen die von den dat 't gemakkelijker was ne scheere- wegte doen, dan te werken, gelijk alle man. 4. Deze voor politieke affairesbe dreven. 5. Deze begaan om aan de behoefte te voldoen iemand den hals otn te wringen, of een kogelken in d'hersenpan te jagen. 6. Deze begaan onder den invloed van h» ne potje te veel gezopenof onder dien der verdoovingsmiddelen. En 't schijnt dat de vrouwkens zich spe ciaal hebben toegelegd op de twee eerste categoriën; de vier andere overlatende aan hunne waardige broeders van d'an dere kunne, zou mijn sehoonbroêr zeggen, die chauffeur is bij nen halverkaat. POEPA, zei de jonge Isaak tegen zijn vader, nu gaat gij tevreden zijn over mij, ik heb één frank gespaard. Hoe dat? Wel, in plaats van den tram te ne men, ben ik er achter geloopen. Stommerik, is het lieve antwoord, waarom liept ge niet achter een taxi, dan hadt ge 6,50 fr, gespaard! MEN ZEGT: de Amerikanen houden van records, gelijk men zou zeggen: de hond blaft, de ezel balkt... En niettegen staande de beurs niet marcheerten dat er vijf millioen ehómeurszijn, zijn ze content. Ze zijn tevreden en met reden en ze verkonden met volle monden dat ze hebben gevonden ongeschonden (ja raadt eens wat?) Een groote schat... zult ge mij zeggen! Neen, menschen! mis! Ze hebben gevonden... 't oudste wijf van de wereld... een Turksche... die pijpen rookt en smoort gelijk nen echten Turk. Z'is 140 jaren oud en s'heeft nog al heur tanden. Hewel... en d'Amerikanen die heur ontdekt hebben, hebben haar meêge- daan naar hun dollarland.maar Kam- boel Alek, zoo heet die oude Turksche, heeft verklaard, dat ze de eerste boot de beste wil nemen, om terug naar heur va derland terug te keeren..en zoo is Ame rika zijn rekordwijf kwijt! DE AMERIKANEN zijn groote stoef- fers... de Engelsclien eveneens... en de Belgen ook... En dat wou nu juist lukken dat er zoo een trio, aan een zelfde tafel zat in een eethuis. Zcoals altijd, houdt de Amerikaan staande dat in zijn land, al les het grootste is. Om een voorbeeld te geven, zoo zegt hij, voor het oogenbiik is men bij ons- bezig een transatlantieker te bouwen, die zoo groot is dat men een auto noodig heeft, om den toer van de machienen te doen. Bij ons, zegt de Engelschman daar op, is dé Cunaixi-lme bezig een zoo groot echip te makers, dat de boofd-mekanie- ONZE PAARDENHANDEL GAAT ACHTERUIT Over de eerste negen maanden van het jaar hebben wij, in Frankrijk en in Duitschland, 11.439 paarden ingevoerd, tegen 48.290.000 fr., wat 2.780 paarden en 11.686.00-0 fr. minder is dan verleden jaar, over dezelfde maanden. Onze invoer uit Frankrijk, Duitschland, Nederland, Polen en Engeland heeft 6.6-12 paarden bedragen, tegen 8.750.000 fr. Daaruit blijkt dat die toestand van on zen paardenhandel niet schitterend is en dat maatregelen dienen getroffen te wor den, vooral ten bate van de houders van zware trekpaarden.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1933 | | pagina 6