liet bouwen van (ioedkoope Woningen Belangrijke uiteenzetting van Heer Dr BRUTSAERT Zitting van den Gemeenteraad TE POPERINGE Verslag der vergadering gehouden op het Stadhuis op Zondag 11 Februari 1934 STAD POPERINGE op Zaterdag 10 Februari 1934, om uur 's avonds. NIEUW MODEL 1934-1935 ONOVERTREFBAAR! Bijv aan DE POPERIXGËN'AAR v. 25 Februari 1934. Zondag 11 Februari, am 11 uur, op hst Stadhuis, haff eens verg ad. ruig piaatss, met. net doei de stiontmg van, eene piaat- senj'ke Maa.sonappij voor Goedkoops Wo ningen in onze Stad voor te bereiden. Dr Brutsaeri die hier namens de Pro vinciate Maatschappij van Gceartoope Worrmgen in verwoest West-Viaandereni, 30 huizen had geicouwd, hnid er trne meesterlijke U'iu.cnia.utinig, waarvan we gsiuakig' aijii' eenrge scnetsen te kunnen weergeven. Om kiaar te doen verstaan hoe de op vatting' van eens plaatselijke Maatscnapij, hier in te richten, geooren werd, o.gon Dr Brutsaert, met een aort nnstorison overzicht over het ontslaap en de ontwik keling der Naftdnaie Maatschappij, Spa- straat, 56, Brussel, en zegde onder meer: Hog Werk der Arbafderswoniktgen is m 1889 omstaan. Vóór dien tijd werd er dooi de Openbare Besturen geen enkel doel treffende maatregel genomen om de werk lieden aan hun eigen huis te helpen. De snelle ontwukkeling van het werk der volkshuisvesting in Bejgie, is te danken aan de wet van 9 Augustus 1889. Door deze wet: 1. - Wordt vermindering van belasting verleend aan de maatscnappijen en aan de werklieden die woningen aankoopen of opbouwen en te dien einde ge.d onueenen; 2. - Komen de Bescnermungsaomutciten tot Stanu befast met net oouweil van ge zona© woninigen en net vei'nuren <x \a- koopen ervan aan ae weriaicden te be- voraeren; 3. - Mag' de Algemeene Spaar- en Liji- i-entkias gerd uitreen©» voor den opbouw of eten aauaoop van weramjanswonnngcn, en leveinsverzeiKermgen snuiten om de t>: rugibetanngen der ai die voorgesonoten sommen te waarborgen. De Algemeene Spaar- en Lijfrenttoas leent geld uit aoor oemiiddieuing van er kende kredietmaatschappijen. Zij heeft aan meer dan 150.009 werklie den toegeiaten eigenaars te worden van hun hiuus en verdient daarvoor den besten lof. Doch het waren inzonderheid de werk lieden wiens betrekkelijk hocge ioonen de aflossing bij maandeiijksche afkorting van het ontleende kapitaal mogelijk maakten, die door deze wet van 1889 begunstigd werden. Naast deze bevoorrechten kwamen de zeer talrijke werklieden met geringe ioo nen, de krotten-bewoners, de kroostrijke gezinnen zonder toereikend inkomen om eigenaars te worden en voor wie niets voorzien was. Ook werd er in 1912 eene Commissie in gesteld om de hervormingen te beramen in zake goedkoops.woningen en op 4 Januari 1913 bracht deze Oommissie een vooront werp in van wet en van standregelen dei- Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen en Woonvertrekken. Dit ontwerp in 1914 door de Kamer van Volksvertegenwoordigers en Senaat ge stemd, om, wegens den oorlog, niet ten uitvoer gebracht te worden. Na den wa penstilstand kwam het weer te berde en door de wet van li Oktober 1919 werd eindelijk de Nationale Maatschappij voor Goedkoope Woningen en Woonvertrekken gesticht. Ze stond voor een reuzentaak. Als men rekent dat er jaarlijks voor den oorlog 20.000 woningen gebouwd werden en dat de bouwnijverheid gedurende 4 jaren oorlog stop gezet werd; als men rekent dat, ten gevolge van de verwoesting door den oorlog in de vuurlinie en op den door tocht der vijandige legers, een groot aan tal huizen platgeschoten of afgebrand werden, zal men gemakkelijk inzien dat er een onzaggeiijk tekort van rond de 200X00 woongeiegemheden in ons iand, na den oorrog bestond. Eerst moest er in de dringendste nood wendigheden voorzien. In den beginne verhuurt de Nationale Maatschappij de huizen die ze zelf op bouwt. Dan later, bij gebrek aan geld moest ze 't bouwen staken en besloot van huizen te koop te stellen en dan den aankoop en de opbouw door minvermogende personen in de hand te werken, wordt aan de koopers en aan' de particuliere opbouwers eene premie toegekend. Tengevolge van den crisistoestand is die premie sedert 1 Januari 1933 afgeschaft Nogtb'ans door brief van 10 Februari 1934 het de Nationale Maatschappij weten dat de koopers der huizen, hier opgericht door de Gewestelijke MaatschappijDe Goedkoope Woning in Verwoest West- Vlaanderen» neg van de Staatspremiën zouden genieten indien zij de voorwaarden vereenigen bepaald bij Koninklijk besluit van 31 Januari 1929. Om een voorbeeld te geven: Een gezin met 2 kinderen zou eene premie krijgen van 3.000 fr., daarbij 37,50 van de Pro vincie, laat zeggen in ronde cijfers 1000 fr. en daarbij nog de premie van Stad of de helft der Provinoiepremie, 't zij te zamen 4.500 fr., zoodat daardoor de aankoopprijs die later zal vastgesteld zijn, door deze premiën merkelijk zal verminderen. Nu, en dat is de 3e phase van haar wer king, is de Nationale Maatschappij enkel eene kredietmaatschappij die de geiden, die ze van den Staat ontvangt, verdeelt onder de Plaatselijke Maatschappijen die zich gelasten met het doen verdwijnen van de niet voor verbetering vatbare krotten en de ongezonde woonvertrekken, en het bevoordeeligen der Kroostrijke Gezinnen. Ongelukkiglijk zijn de fondsen door den Staat aan de Nationale Maatschappij toe gestaan, uitgeput en niet vernieuwd, enkel kan de Nationale Maatschappij beschik ken over fondsen die ze vroeger geleend heeft aan plaatselijke of gewestelijke bouwmaatschappijen en nu door ontbin ding of anders haar worden teruggegeven. Ze beschikt niet over argent, frais De woningnood was groot in geheel het land na den oorlog. Ze was bijzonder nij pend in het verwoest gedeelte van W-sst- Vlaanderen. Plaatselijke Bouwmaatschap pijen kwamen tot stand te Veurne, te j Nieuwpoort, te Biksmuide. Daar in veie kleine gemeenten het niet mogelijk was plaatselijke Maatschappijen op te richten werd, einde het Voorzitterschap van den Heer J. Baron Janssens de Bdsfchoven, Gouverneur der Provincie, eene Provin ciale Maatschappij voor de Veroweste Ge westen ingericht. o» bouwden te Middeikerke, Koksijde, Locm bardaijde, Ramstoapelle, Oostduinkerke, Merksm, Zcnnsbefce, St Jan-ibij-Ieper, Pervijze. Met wat goê wille kon Poperinge onder de verwoeste gewesten gerangschikt wor den en zoo kreeg ik volmacht om hiér 30 huizen te bouwen. Enkel 3 werden ver kocht. Er blijven er dus 27 over te nemen. Gij kent ze allen. Er staan er 17 in de Maurice Dewmfstraat, 6 langs den leper- schen steenweg, 7 langs de Switch-Road. Ze zijn allen kraaknet geschilderd, allen liobibf u een strookje land. cm te hovenie ren., En tussehen, haakjes, ik zou het waar lijk onzin, vinden van hier huizen te bou wen zonder tuinland. Immers voor goede soep te maken en den keuken te doen draaien, heeft moeder de vrouw groensels noodig dat ze vindt onder de hand, en niet mee t koopen, en voor den man, die ledige uren heeft en er zijn ongelukkiglijk zooveel werkloozen is er geen aangena mer, geen profijtiger mandere van ze te slijten dan wat in zijn hofje te kramen. Zs z-ijn alle gebouwd op grond, afgestaan door de Commi- sie van Openbaren Onder stand aan: zeer genadige prijzen en hier ben ik gelukkig de C. O. O. daarvoor her tel ijk te bedanken. Ze zijn "al voorzien van 2 soorten van water, ai van gaz en daaromtrent al van el-eotriciteit. Ze zijn ruim, gezond, luchtig en de be woners zijn gelukkig en tevreden en als er een open komt, ze staan met 10 op loer om de voorhand. Maar in Mei 1932 werdi de Provinciale Maatschappij voor Goedkoope Woningen ontbonden, deels omdat er geen woning nood meer is in de verwoeste gewesten en de Maatschappij bijgevolg noch aan haar naam, noch aan haar doel niet meer be antwoordde, deels om sommige onregel matigheden waarover ik hier niet kan uit weiden, zoolang het Beroepshof van Gent geen uitspraak heeft gedaan. De huizen moesten düs, tengevolge van de ontbinding der Provintiale Maatschap pij ofwel verkocht zijn ofwel aan eene bestaande plaatselijke Maatschappij over gezet worden. De uitslagen van verscheidene openbare verknopingen waren erbarmelijk: weinig of geen liefhebbers en nog aan spotprij zen dat is verstaanbaar in' onzen tijd van geld crisis en werkloosheid. Op de aanvraag om hier te Poperinge eene Plaatselijke Maatschappij te stichten, die de 27 woningen in deze stad-opgericht door de Gewestelijke Maatschappij De 2. - De afschaffing dezer uitzonde ringsbepalingen zouden aizoo als recht' streeks gevolg' hebben voor de bewoners dezer goederen eene ongepaste en on juiste steiglh® der pachtprijzen"). Na die twee klare, klinkende logenstraf fingen moest de Nationale Maatschappij bekennen dat ze den bai had missiegen. Van overztteen aan Ons Onderdak is er ook geen spraak meer. Ik deed geheel vriendelijk aan deze Maatschappij opmer ken dat ik die overname niet begeerde en liever mijne medeburgers liet beschikken van' de vrucht van mi„n arbeid. en 30 huizer. bouwen dat gaat niet zonder ruzie rt veel moeite, gij moogt het vrij gelooven en daar van eenen anderen kant de Maatschappij van leper vond dat ze ai hooi genoeg had op haar vork, kwamen we gemakkelijk t'akkoerd om 't voorstel van de Na anale Maatschappij met den kleinen dienst te begraven. En nu dat alle moeilijkheden al dien kant uit den weg geruimd zijn, gaan we met de voile instemming van de Nationale Maatschappij over tot het stichten van eene Plaatselijke Bouwmaatschappij, die Ik voorstel: te doopen Het Hoppeland Maar nu begint het ergste. We mesten de 27 huizen ovérnemen en tot heden zijn wij over de voorwaarden van die overname met den vereffenaar Heer A. J. Valcke niet t'akkoord. Wij zui len voort onderhandelen en lukken want hij is onze zaak zeer genegen en zonder verdere toegevingen van zijnen kant is ze niet leefbaar en dan laat ik ze liever in het ei stikken. Ondert-usschen vraag ik U zooveel moge lijk aandsalen van 250 fr. te storten omdat hoe hoogsr het kapitaal is dat wij in schrijven, hoe honger de toeMigen van Pro vincie en Staat zijn. Ais wij b. v. 120 dui zend nominaal kapitaal kunnen bijeenza melen, dan legt er Staat en Provincie aarlijks elk 43.030 fr. bij. Bij de stichting, dus, nu niet, moet er slechts een vijfde dus 50 fr. in baar geld pestori worden-. En 't' ergste dat zou kunnen voorvallen ware dat gij geen in trest zoudt trekken van die 50 fr. Voor het kapitaal staan de 27 huizen borg en nie mand zocals .'t maar al te dikwijls ge beurt met beursweerden waar intrest en kapitaal te gaar verloren zijn niemand zal er mee wegloopen. Geen Stavisky's zullen in den beheerraad opgenomen wor den! Wij zullen dus trachten stilaan, en naar de geldelijke mogeiijikhed-en, een vijftigtal nieuwe woningen maken om de barakken, Goedkoope Woning in Verwoest West- de krotten, de overbevolkte woningen te VERSLAG: Bij den aanvang der zitting, voorgezeten Aandeel in Gemeentefonds de Vlaanderen zou op haar actief nemen ais Inzet en verders nieuwe huizen zou bij bouwen, antwoordde de Nation,ate Maat schappij dat er te Poperinge geen woning nood was en raadde ons aan de 27 huizen aan de Plaatselijke Maatschappij Ons j Onderdakte leper over te zetten. Geen woningnood te Poperinge! dat was al te kras! Aanstonds, op mijn verzoek, stelde het Schepencollege een onderzoek in en nam de Gemeenteraad, met eenpa righeid van stemmen, Mei-onderstaande besluit aan: Deze bouwde ongeveer 400 huizen: ze man der streek; Zitting van den 30 December 1932. AANVRAAG TOT STICHTING EENER FILIALE VAN DE NATIONALE MAATSCHAPPIJ VAN GOEDKOOPE WONINGEN.), gesteund op 'het'steeds heerschen van wo ningnood in onze stad,, door den Gemeen teraad vast te stellen. Dc Raad, gevolg gevende aan hare be slissing, genomen m zitting van 17 Decem ber laatstleden nopens de vraag of er ja .dan neen nog woningnood bestaat in onze pad; Gezien d.e opgave der gebrekkige wonin gen, aoor de zorgen van het Sonepenkoi- usgie gedaan, vaststelt dat te Poperinge ds toestand zich als volgt voordoet nopens net woongebrek112 barakken in hout of :e>m, 54 voorloopige of halfoestendige wo ningen, 43 bouwvallige huizen en 61 woon huizen. welke enkel voor een gezin kunnen dienen., doch waar, tengevolge aan gebrek ene woning te vinden, twee of meer huis gezinnen samen' wonen, hetzij dus op ein de December 1932 nog 270 woonhuizen, die ontbreken; Gezien voorgaande cijfers onwederleg- baar moeten doen besluiten dat de wo ningnood in Poperinge nog grooter is en rïac bij alle middelen dient gezorgd te wor den om dien toestand te 'keer te gaan; Gezien de MaatschappijDe Goed koope Woning in Verwoest West-Vlaande- rengansoh geschikt was om voor een merkelijk deel in den woningnood te ver helpen, dat reeds dertig goedkoope wonin gen met die Maatschappij op ons grondge bied gcstiöht wierden, doch dat deze maat schappij nu hi iik.wida.tie is en er dus niet meer met deze kan voortga werkt worden; Gezien er dus onverwijld naar andere middelen dient gezocht te worden om hui zen tot stand te brengen, ten einde, in de maat van het mogelijke, de bevolking eene behoorlijke gezonde woonst te verschaffen in vervanging van hunne vuile, afstooten- de barak of leemen hut of een overbe volkte woning, waar de gezondheid altijd te wer: schen laat; Besluit: I) Dat de woningnood in de stad Poperinge voortbestaait op groots maat, en 2) dat Can de Nationale Maat- tohappj voor Goedkoope Woningen, 56, Spastraat, te Brussel, de bemachtiging dient gevraagd te worden om van voor melde maatschappij eene filiale te mo gen stichten te PopEringe onder de be scherming en toezicht van de Hoogere bevoegde Machten en het Stadsbestuur. Het Schepenkolkgie wordt gemachtigd om bovengemelde besluiten zoohaast mo gelijk ten uitvoer te brengen. Van eenen anderen werd de Heer Vre derechter van Merris van Poperinge ge raadpleegd ever de wensoheiijfcheid, ter stede, de uitzondsringsbspaiingen van de huishuurwet nog langer toe te passen. Hij antwoordde in datum van 9e Februari 1934: Ik ben van meening dat de bewoners van huizen van min dan 150 fr. huis- »buur in 1914 nog de voordeelen der huis- huurwet zouden mogen inroepen en dit om twee redens: 1. - Groot tekort van echte werkmans- woningen welks huur aangepast is aan n de inkomsten van eenen gewonen werk- dosn verdwijnen en den voorkeur geven aan kroostrijke gezinnen. Zoo deden wij tot nu. De normale huurprijs voor de hui- ■Z8£t van toedienden is 150 fr., sommige kroostrijke gezinnen betalen slechts 115 fr. De normale 'huurprijs voor de 17 andere is 125 fr. Vier gezinnen betalen slechts 75 fr. In de 7 huizen langs de Switch- Road: won en 32 kinderen. Gij ziet dus dat wij ten op -échte van de kroostrijke ge zinnen onzen plicht hebben gekweten. En zoo zulten wij voortdoen als gij ons helpen wilt. En ge zult ons helpen. Want ik weet dat er veel Pcperingen'aars be schaamd zijn over de ellendige ongezonde woningen waarin sommige minvermogen de en behoeftige medeburgers moeten ver toeven. Ik weet dat hier de leidende standen bewust zijn van de strenge verplichting die op hun weegt van, omdat ze boven de andere geplaatst zijn, voor de andere te werken en ze te helpen. Huizen bouwen voor onze arbeiders, dat is echt democratisch werk en van 't beste allooi! Want, slechte, ongezonde, overbevolkte woningen jagen den man uit het huis drijven hem. naar de 'herbergen en leiden tot alceolhisme Want, slechte, ongezonde, overbevolkte woningen helpen machtig, bot uitbreiden van die schrikkelijke kwaal: de tering en de kindersterfte, zijn broeikassen van mis dadigheid en klassenhaat. Laat ons allen meewerken tot betere huisvestingen voor onze arbeiders uit maatschappelijk belang, uit geest van maatschappelijks samenhoorigheid ais wi_ het niet doen uit kristen© meiisehlievend- fceid. Laat ons allen meewerken om aan onze minvermogende medeburgers eene betere woning en eene betere toekomst te bezorgen en meer vrede onder de maat- schappelijkte standen te doen heerschen. De belangrijke uiteenzetting van Heer Dr Brutsaert werd door de aanwezigen jammer genoeg te weinig in getal met handgeklap toegejuicht. Nog eenigen uitleg werd door de toe hoorders gevraagd en welwillend wend door Dr Brutsaert hierop geantwoord. We hopen dat onze Medeburgers aan dit edel werk van christen© menschlievend- heid zuilen deelnemen door het te steunen. Alle inschrijvingen worden steeds aan- veerd bij Heer Jo2ef Dmoaere, Gasthuis straat. door den Heer Burgemeester, zijn raadsheeren Devos, Desmyter, Leiebvre en Taffy afwezig. Gedurende de besprekingen zuilen de Hoeren Devos, Lefebvre en Taiiy den raad vervoegen. 1. Verslag der laatste zitting. In net verslag werden ingelijfd de twee reglementen, na wijziging. Bij de lezing van het artikel 1, ai 1) waarbij voor ds hoeken der tusschenpaden der Marktdagen de kramen 1.20 fr. de vurkante me,er moeten betalen, 't zij 0.20.fr. meer of voor de andere plaatsen, vraagt de HEER GOMBERT of het niet mogelijk war© de inwoners van Poperinge maar nalf gs.id te doen betalen. De HEER SEKRETARfS doet opmenken dat zulks niet wettelijk is, gezien de Markt vrij is voor iedereen, ©n 'iedereen gelijk is voor de wet, volgens de Belgische Grond wet. Nutteuiin zal, na het opmatoen van hst definitief reglEment, te stemmen m volgende vergadering, het SchepencoUeg die vraag stellen bij de hoogere overheid. HEER DENYS vraagt of de kramen en krmdsénsi sffingen die langer blijven dan den duur der Karmis, moeten bijbetalen. HEER GOMBERT antwoordt dat hier voor schikkingen zullen genomen worden. HEER SANSEN merkt ook op dat in dien men de krameniers voor de Kermis te veel zal doen betalen, zij niet zulten ko men, waarop geantwoord wordt dat een forfaitaire baks mag vastgesteld worden voor zekere Kennisinstellingen. HEER GOMBERT brengt ook ter ken nis dat de foorkramers verleden jaar de kosten. van gaz betaald hebben voor den toa'jlon die op 21 Juli niet is willen opgaan. Zij betaalden daarvoor ongeveer 600 fr. De raad drukt nogmaals zijn verwondering uit dat de ballon, die hier niet ten volle kon opgeblazen worden, acht dagen daar na, met zelfde gaz, een uitstekende op stijging deed te Veurne, De raad beslist ook dat voor de aan brengst van eieren, boter, enz., de vroe gere in voege zijnde manier van takseeren zal behouden worden, mits een verhooging van 50 Er wordt eveneens besloten dat aan de auto's, enz., die binst de week, op gelijk welke dagen, reklaam in stad komen ma ken, een taks op te -leggen van 20 fr. per dag. Een artikel in dien zin zal bijgevoegd warden aan het reglement. HEER GOMBERT doet opmerken dat het niet evenredig is dat landbouwers die komen per auto, taks moeten betalen en degenen die komen met hun paardenrij tuig, ontstegen zijn van alle standgeld, HEER VANCAYZEELE merkt op dat de paardenrijtuigen meer kosten voor het stallen, 't zij minstens 3 fr. ongeveer, dan de standgelden vastgesteld in het regle ment. HEER VANDOOREN merkt hier op dat de stedelijke taksen dan niet te hoog zijn ■en de raad besluit het reglement te laten zooals het werd opgesteld voor die zaak. Het verslag wordt algemeen goedge keurd. Zoodra deze reglementen door de Hoo gere Overheid zullen .goedgekeurd worden, zullen wij die hier mededeeien. 2. Verscheidene leeningen, aan te gaan niet het Gemeentekrediet van Belgie, om achterstallige schulden te dekken. HEER VANDOOREN doet den raad op merken dat den fir.ancieelen toestand der stad ver van bloeiend is, immers de lasten, bijzonderlijk deze der sociale werken, we gen zwaar op de stad en de noodige gelden ontbreken. Het is de stad noodzakelijk een beroep te doen op het Gemeentekre diet om verscheidene leeningen aan te gaan, om de schulden te kunnen ver effenen. Volgende aan te gane leeningen worden dan voorgelezen:: 1. - Deeming voor 10 jaar aan te gaan om het achterstel te betalen van 10 aan het krisisfonds voor 1932 en vroeger fr. 141.888,40 2. - Leenihg aan te gaan voor 10 jaar om den achtersteUigen bijslag aan de werk- loozsn door de stad te geven, te betalen voor 1932 en vroeger fr. 148.520,90 3. - Leening voor 10 jaar aan, te gaan om dén achterstel te betalen in het pensioen der onderwijzers fr. 56.366,40 Deze drie leeningen werden door gtansoh den raad goedgekeurd. 4. - Leening aan te gaan, voor 10 jaar om den achterstel te betalen in de wedden van het personeel der Staatsmiddelbare School fr. 213.850, De leden der minderheid onthouden zich bij de goedkeuring dezer teen-ing. 5. - Lesning aan te gaan voor 10 jaar om den achterstel te betalen in de ouderdoms pensioenen fr. 81.254,36 Dsze leeniing wordt algemeen goedge keurd. Opbrengst wegenistaks 1934 Teruggaat op bedrag verzeke ringspremie en afhouding van lbc/e op wedden van 't stads- personeel inkomsten ten voordeele der lagere scholen Aandeel YVatou tusscheuge- ineentelijke school v. Abe-ele Verkoop en opbrengst barak ken van K.A.F. Opbrengst aflevering eenzel- vigheidskaarten Keurrecht slachtvleesch. Teruggave door C. O. O. van het aandeel der stad in het gemeene Fonds Opbrengst stadsschaal en hop- pepres Tóe lagen van Staat en Pro- vintie voor onderhoud we genis Onvoorziene ontvangsten en kleinere inkomsten 3U0.U0Ü, 130.000, 27.800, 9.100.— 3.000 5.000,— 1.000 15.000,— 75.000.— 24.000,— 30.000,1— 17.445,08 Totaal 1.360.177,13 Ontvangsten voor Orde. Totaal 22.537,07 Buitengewone Ontvangsten. Toelagen van Staat en Pro- vintie voor buitengewone wer ken aan wegenis en water- loopen 25.000, Achterstellige wegenisbelas- ting 1933 130.000,— Teruggaaf door gemeente YVa tou aandeel in buitengewone uitgaven school van Abeele 8.000, Achterstellig aandeel in cedu- laire belastingen 220.000, Toelagen van Staat en Pro- vintie voor de scholen 4.478, Ontvangst leening van aan koop pompiersmateriaal 81.059,30 Ontvangst leening voor achter- stellig aandeel in het Werk- loozenfonds voor 1931 57.8Q6.45 Leening aan te gaan voor het Krisisfonds van 1932 en vroe ger 141.888,40 Leening aan te gaan voor ach- terstelligen bijslag aan werk loozen, voor 1932 en vroeger 148.520,90 Leening voor afbetaling ach terstel pensioen onderwijzers 56.366,40 Leening voor achterstel wed den personeel Staatsmiddel bare school 213.850, Leening te ontvangen voor achterstel te betalen in de ouderdomspensioenen 81.254,36 Totaal 1.181.961,56 UITGAVEN. 1. - Uitgaven voor Plaatselijk Bestuur. 3. Kredietopening, aan te gaan met het Gemeentekrediet van Belgie, voor 1934. HEER VANDOOREN. Het gaat hier ■cm een kredietopenlEögi van 500.000 fr. aan vragen hij het Gemeentekrediet om geld ter beschikking te hebben in afwachting der betaling der taksen. HEER DENYS. Vraagt men genoeg om binst het jaar nooit zonder geld te staan? Zuéks iis toch ongemakkelijk. HEER VANDOOREN. Men zou ons toch niet meer geven, en dan nog krijgen wij maar iedere maand een twaalfde deel. De aan te gane kredietopening wordt ook algemeen goedgekeurd. HEER LEFEBVRE vraagt dat men zou spoed bijzetten voor het betalen van den achterstel in het Krisisfonds. HEER VANDOOREN antwoordt dat dit zal betaald worden zocdra het geld der eenlingen toekomt. 4. Begrooting der stad voor 1934. BEGROOTING DER STAD. Jaarwedden van Burgemees ter en Schepenen Jaarwedden van Gemeentese- kretaris, Gemeenteontvanger, Gemeentebedienden, huisbe waarster en dienstbode, vroed vrouwen en beëedigde weger Kosten van boeken en zegels Burgerlijken stand Belasting Gemeentegoederen Bureelkosten plaatselijk be stuur Onderhoud gemeentebouwen Verwarming en verlichting stadsgebouwen Uitgaven betreffende kiezin gen Boeken en druksels voor stad Uitgaven voor wegenis, buurt wegen, bruggen, duikers,enz. Herstel gemeentewegen, ge daan met toelage van Staat en Provintie Onderhoud waterloopen en pompen Begeleiding mfptiahen Onderhoud hoppeschaal Keuren slachtvleesch Onwaarden op belastingen, ver- vergoedingskosten gemeente belastingen en vervolgings- kosten Verzekering der stadswerk- lieden Gezinsvergoedingen Stadsaandeel voor opeisching werkloozen Vergoeding boventallige be dienden Onkosten jaarlijksche feesten Jaarl. paardenmarkten, enz. Kosten innen markttaksen, knaap hoppeschaal, vergoe ding aanplakken van open bare berichten, kasvergoe- ding gemeenteontvanger, enz. Toelage voor gewestelijke hop tentoonstelling Onvoorziene en kleinere uit gaven L'itgaven voor orde 3.250,- 152.600,— 3.500,— 2.500 9.000,— 20.000 20.000,— 3.500,— 6.000,— 60.000,— 50.000,— 10.000,— 750,— 1.000,— 15.000.— 14.000,— 2.500,— 10.000,— 20.000,— 20.000 10.000,— 3.500.— 13.426,— 1.000,— 14.369,— 8.359,07 Samen Onderverdeeld als volgt Verplichte 401.295, Vrijstaande 61.350, Voor orde 8.359,07 471.094,07 471.094,07 471.094,07 2. - Pensioenen. Pensioenen, rustgelden. verplichte uitgaven L'itgaven voor orde een wonder van technische volmaaktheid. ONTVANGSTEN. Gewone Ontvangsten. Winstaandeel als actiehouder van het Gemeentekrediet Opbrengst verhuring van ge meentegebouwen en andere goederen der stad Opbrengst vergunningen kerk hof en verhuring stedelijke grafkelders Aandeel op Staatsbelasting op openbare feestelijkheden Aandeel op Staatsbelasting op taksen op motors en auto voertuigen Belasting op honden Opcentiemen voor 1934 Intresten en jaardoodingen van leeningen, ö.m. aan Electrici- teismaatschappij Plaatsrechten op de fooren, markten en hallen Opbrengst standgeld autos en voertuigen 2.900,— 12.100, 25.500, 18.000, 26.000,- 8.000,- 467.500,- 52.831,45 100.000 10.000,— 22.075,— 14.178, Samen 36.253, 3. - Politie en Openbare Veiligheid. Verplichte uitgaven Jaarwedden en vergoedingen aan Politiekommissaris en agenten, ook vergoedingen voor uitrusting 114.747, Aandeel der C. O. O. in ver gunningen op het kerkhof 6.000, Versieren en onderhoud kerk hof 2.500, Verlichting der straten 30.000, Kuischen en nethouden der straten en wegen 55.000, Kleinere uitgaven 1.066,50 Samen 209.313,50 Vrijstaande uitgaven Verzekering tegen brandge vaar gemeentelijke gebou wen 2.500, Onderhoud brandspuiten en vergoeding pompiers 10.000, Vergoeding tijdelijke politie agenten 3.000,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 3