Blijde Feestviering te Poperinge Z0N»AG 22 APRIL 1934 31° JAAR. - N' 16. DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN bij de 25e verjaring als Deken van Z. E. H. Kan. VERVAEKE op MAANDAG 16 APRIL 1934. Kanselrede van z.e.h. kan. mahieu JUSELCANTATE 1333-1934. aLLer WensCh Is VerVULD: ZENDT ONS 13,25 FE. TREK. KLING DER VERWOESTE GEWESTEN 4 T. H. 1921 R. 125.741 Nr 5 wint 1 inilHoen. STEENSTRATE IEPER INHULDIGING GEDENKTEEKEN der GRENADIERS op heden Zondag 22 April 1934 door Z.M. Koning LEOPOLD III. Wl HERINNERINGEN UIT EEN RAMPSPOEDIGEN TIJD STEENSTRATE-ZUIDSCHOTE WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. Uitgever: POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. N' 15.57G ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnen'and 18,50 Ir. Belgisch Congo 35,fr. Frankrijk 35,fr. Alle andere landen 55,fr. «O» ALGEJ1EENE HEILIGE KOMMUNIE DEB H. HAETEBONDERS Ter intentie van Z. E. H. Deken Kan. Verraeke werd reedis Zondag, to de zeven- uiff mis, een algemeen® H. KcsnMnunie op gedragen door alle H. Hartebonders, om het feest, dat 's anderendaags meest plaats hebben, op waardige wijze in te zetten. FEESTTOOI EN GEESTELIJKE STOET Van vroeg in dsn morgein waren de be woners der Priesterstraat druk in de weer om straat en huizen te bevlaggen, te pin ten en te tooien, en aldus een echt feeste lijk mxkkn te scheppen op den tocht der Dekenij naar de Kerk. In £i..d wapperden de vlaggen aan bijna alle huizen, want iedereen wilde meedoen aan tost Jubelfeest van den zoo hoog ge achten, ge-eerbiedigden en beminden Her. der Eerw. Heer Vervaeke, Pastoor-Deken van Poperinge, die zijn vijf-en-twintig jarig vertoeven in onze geliefde stad Po peringe ais Deken vierde. Wanneer te 10 uur, Z. Exc. Mgr. La- miroy, drie eraan gehouden had op hef Jubelfeest aanwezig te zijn, met Z. E. H. Kanunnik Deken Vervaeke en tal van geestelijken uit de dekenij traden om zich ter kerke te begeven, was veel volk langs de straat opeen/gepakt om hulde te bren gen aan den beminden Z. E. H. Deken en den zegej: van Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bis schop va. Brugge, te ontvangen. Ie stoet trekt langs de kekransde straten naar de Sint Ecriir.nskerk. De Z. E. H. Deken met Z. Exc. Mgr. Lamiroy; links Z. E. H. Joye. Pastoor op 0. I,. Vr.; rechts Z. E. II. Deryeke, Pas'oor op St Jan, de twee Voorzitters van het Fcr-vtkraniteitnevens Mgr Lamiroy: Z. E. Vader Abt der Sint Sixtns-Abdij. BE SOLEMNEELE DANKMIS Bij de aadknmst van Z. Exc. Mgr. La miroy, van Z. E. H. Kanunnik Vervaeke en eer andere geestelijken ter kerk, was deze peecjs volzet; geen stoelen waren neg vrij. Hierdoor kan men zich een gedacht vormen van de aanwezige menigte. OnBrrdÉe-lijk daarna werd door Z. E. H. Deken Yenaeke een Heilige Dankmis op gedragen, met Pontifikale Assistentie van Z. Exe. Mgtr. Lstniroy, Bisschop van Brugge. Hst gemengd knor van St Ber- tiaustterk luisterde de H. Mis op. Ben. gelegentoeidskanscirede werd. gehou den door Hoog Eerwaarden Heer Kanun nik Mahieu, Groot Vikaris. De kanselrede van z. E. II. Kanunnik Mahieu ging over het Evangelie van den dag, dat bet parabel verhaalde van den Goeden Herder dat zoo wel paste op de Jirë>riviEring van Z. E. H. Deken Ver vaeke. Z. E. H. Kan. Mahieu herinnerde hos toe; Gezag van God komt, gezag dat door God aan zijn plaatsvervanger van Rome overgedragen is hier op de wereld, uitgebreid aan de Bisschoppen en Pries ters. Met de macht due van God komt geeft de priester vergiffenis der zonden, geeft raad, licht en troost. Een priester is een Herder, gezonden door zijn Bisschop om rieton ie hoeden. Hij heeft rechts macht gekregen om de belangen van God (e besturen en Goas leering aan te leeren. De Z. E. H. Deken van Poperinge is een priester in. den echten zin van het woord, val op&Seriag en liefde voor de bevolking zijner stad, vol toewijding in toet uit oefenen Tan zijn Herdersambt. De 50 ja ren <Ue hij priester is, waren jaren van opoffering en goedheid, gansch to dienst van Christus. Z. Exc. Mgr. de Bisschop is zelf, in hoogst «een persoon, het Jubelfeest ko men opluisteren en woont de Heilige Mis b j met PotTtifikale Assistentie. De H. Mis, door Z. E. EL Deken, is een mis van dank zegging voor al de weldaden en genaden die hij van God mocht ontvangen. God gave dat Poperinge nog lang Z. E. H. De ken range behouden. Na H. itis werd een Te Deumuit dtmiaegg jsg gezongen. FEESTVIERING IN EET COLLEGE Korte standen na de H. Mas van Drink- zegging werd stoetsgewijze naar het Col lege gogaan waar de feestviering moest plaats hebben in de groote feestzaal. Vo- renop bet Katholiek Muziek van Pope- riage. onmaddeliijk gevolgd door Z. Exc. Mgr. Lam r*y, Z. E. H. Deken Kan. Ver vaeke, 'l. E. H. Kan. Mahieu. Vikaris Ge- iitraaf. Z. E. H. Kan. Reynaert en de E. Ait; cjt st Sixtns Abdij van Westviete- ren. D.i.i vodden tilrijke Z.Z. EL'. H.H. Pas:oo Onderpastoors en Geestelijken der dekenij van Poperinge, tal ven vrien den en kennissen van den Jubilaris en veel Burgerlijke Overheden der stad en omlig gende gemeenten. Gekomen in de feestzaal van toet College werd door het Katholiek Muziek het Na tionaal Lied gespeeld, dat door allen met eerbied aanhoord werd. Op het verhoog hadden plaats genomen Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, Z. E. H. Deken Kan. Vervaeke; Z. E. H. Kan, Mahieu: Z. E. H. Kan. Rey naert; Z. E. Abt der St Sixtus Abdij van WestvleterenZ. E. H. Joye, Pastoer van O. L. Vr. en Z. E. H. Deryeke, Pastoor van St Jan, de voorzitters van het Feestkomi- teit; de Hoeren Schepenen en de Heer Secretaris der Stad. Ds zaal was prcprpensvol. De feestwijzer verliep als volgt OPENINGSSTUK voor SYMPKONIE PR1ESTERMARSCH Meadeksobn uit Athalie Dat openingsstuk werd allerbest uitge voerd door het symphoniseh orkest en oogstte groeten bijval. WELKOMGROET DOOR ZEER EERW. HEER JOYE, Pastoor van O. L. Vrouw, Voorzitter van het Jubileum-Coroiteit. Monseigneur, In name van het Jubel-Comité, heb ik de eer aan Uwe Exc. onzen besten dank te zeggen om de groote eer en voldoe ning die gij ons allen geeft dit jubelfeest te willen voorzitten. Gij zijt komen mee jubelen, Monsei gneur, ter eere van een uwer verdien stelijkste priesters die sinds meer dan 50 jaar als priester, en sinds 25 jaar als Pastoor en Deken der christenheid van Poperinge, met ootmoedige goedheid, standvastig gewrocht heeft, voor het heil der zielen, naar het voorbeeld van den Goddelijken Meester. Het kwam U dus toe, Monseigneur, hier de eerste te zijn om een priester te huldigen die altoos en in alles heeft ge handeld volgens uwe bisschoppelijke leu ze «In Cantate Christi. Hertelijksten dank dus, Monseigneur, om uwe hoogvereerende tegenwoordig heid. Zeer Ecriocerde en Beminde Heer Deken, In name van ons Comité ben ik ge lukkig U onze beste heilwenschen aan te bieden ter gelegenheid van uw Jubel. Hooger gezaghebbende en bekwamer personen hebben reeds, en zullen nog, uwe uitstekende hoedanigheden doen uit komen en uw welverdienden lof verkon digen, maar laat me toe, ir een enkel woord over te zeggen: 't Is dat de Stad, de gansche Dekenij en allen die U ken- Een kijkje na. de II. Mis van Dankzegging. Van links naar rechts, op de eer ste ran;: z. E. Kan. Mahieu, Vicaris-Generaal; Z. E. H. Kan. Vervaeke, de Jubila ris; 'L. Exe. Ittgr. Lamiroy, Eisschop van Brugge; Z. E. Vader Abt, van Si Sixtus- Ahdij. Wes deieren; Z. E. H. Kan. K-eyfeaert. Op de tweede rang: E. HL Dcnys. Oud - St BsrUaos; E. It Jcye, Pastoor cp L. Vr.; E. H. Comeyne, Pas- 1 16 E. li. Deryeke, Pastoor op St Jan, nen het eens zijn om in U uwe ongeëven aarde goedheid te prijzen. 't Volk getuigtM. de Deken is de goed heid zelveEn allen wensclien nog lange jaren als de goede Deken van 't Poperingsche te mogen bewaren 1 Met een jubelfeest is het de gewoonte den Jubilaris een jubelgeschenk aan te bieden. Daartoe werd ik belast U te pol sen. En uw antwoord wasVoor mij verlang ik niets. 'k Drong aan en ge zegdet mijWil men iets doen 't weze voor mijn kerk. En wat zoudt ge verlangen voor uwe kerk? 'k Zie U nog. M. de Deken, eens krab ben in uw krulhaar, en bedeesd zoo zeg det ge mijV/ij en hebben geen zij altaar langs den kant van de Sacristie..., maar neen, 't is te veel!...». We kenden het verlangen van M. den Deken het Comité stelde een korps vrij willigers aan die van deur tot deur eene insclirijvingslijst zouden aanbieden, en we zijn gelukkig te mogen kenbaar ma ken dat tot nu de inschrijving opge bracht heeft 40.000 fr., maar dat alle gif ten nog niet zijn ingezameld. Het staat dus vast, in 't korte zal het Jubelaltaar prijken in St Bertinuskerk. Het Jubelcomité aanziet het als een plicht de otnhalers en de milde gevers hier openlijk te bedankenmaar 'k steun er opAllen deden het zoo geern voor M. den Deken. Dank ook aan allen die meêwrochten voor het welgelukken van dit feest en inzonderheid aan E. H. Denys, den flin- ken Schrijver-Schatbewaarder van het Feestcomité. Ik sluit met den wensch der Feestcan tate De Ileere zegene en behoede U.». De PIccre doe zijn aanschijn over U lichten, en geve U vrede, van nu tot in alle eeuwigheid 1 Deze rede werd met geestdrift toege juicht. Hst derde nummer van het programma was: LARGO Haëndel uitvoering door de Symphonie. Dit stuk genoot eveneens veel bijval. Nu kwam de: FEESTREDE DOOR HEER LEON van MERRIS, V rederechter, Lid der Kerkfabriek van St Bertinus. Zeer Eerweerde Heer Deken, In naam der Kerkfabriek van St Ber tinus, de wettelijke instelling, welke, voor het beheer der stoffelijke goederen noo- dig voor den kerkdijken eeredienst. U sedert vijf en twintig jaren ter zijde staat, heb ik de hooge eer en het diep genoegen, U op dezen blijden dag te komen geluk wensclien. Toen in Februari laatstleden, men U, Zeer Eerw. Heer Deken, vraagde of het U aangenaam zou zijn, dat wij omtrent den dag van uw vijftigjarig Priester schap, en op dien van uw vijf en twin tigjarig Dekenschap, U openbare hulde zouden aanbieden, was uw eerste woord Neen. Die neen was een teeken, dat uwe nederigheid niet gediend was met uiter lijk vertoon, en dat uwe goedheid ons den last wilde sparen van 't voorberei den en 't houden van een jubelfeest. Doch, enkele dagen daarna veranderde die neen in een ja. Ja, op voorwaarde dat het feest niet op straat, maar intiem in kerk en zaal zou gevierd worden. Uwe goedheid had met uwe nederigheid eene overeenkomst getroffen. Gij zoudet uw innig geluk van plicht- volbrenging gedurende zooveel jaren, aan uwe talrijke vrienden mededeelen, en ons zoo, in de tijden die wij beleven, enkele uren loutere vreugde en zielsgenot ver schaffen. Ik wil ook veronderstellen dat gij voor 't algemeen welzijn, in deze tijden waar 't priesterlijk gezag zoozeer wordt mis kend, ons eene gelegenheid hebt willen geven om niet zoozeer uw persoon, doch de priesterlijke waardigheid te vereeren. En daarom is ons eerste woord een dankwoord, omdat gij het ons toegela ten hebt op heden hulde te brengen. Zeer Eerweerda Heer Deken, reeds vijftig jaar is het geleden dat gij tot priester des Heeren werd gezalfd. Daar op volgde eene voorbeeldige en vrucht bare loopbaan op geestelijk gebied. Mij behoort het niet toe, priesters te oor- deelen en daarom wil ik U als priester niet beschrijven. Wij waren verheugd uwe Geestelijke Overheid, de Zeer Eer- weerde Heer Groot-Vikaris, uwen lof te hooren spreken. Wat hij van U zoo een voudig en toch zoo verheven mocht zeg gen, heeft ons aller harten met de grootste blijdschap vervuld. De aanwezigheid hier van Zijne Hoog- weerdige Excellentie Mgr. Lamiroy, on zen beminden Bisschop, uw Overste, is voor ons een onweerlegbaar bewijs zij ner hooge waardeering en diepe sympa thie. Om uw heerlijk priesterleven dus, wen- schen wij U innig en welgemeend, her- teüjk proficiat. Het is heden ook vijf en twintig jaren geleden dat Zijne Hoogweerdige Excel lentie Mgr. Waffelaert zaliger U aanstel de tot Pastor-Deken van St Bertinus te Poperinge. U dan huldigen als Pastor- Deken valt meer in onze bevoegdheid. In Februari 1909 kwant de principaal van St Lodewijkscollege te Brugge al hier de plaats innemen van den Zeer Eerweerden Heer Dehulster. Voor ons waart gij geen vreemdeling, wij kenden immers zoo goed uwen Eerweerden Broe der, den Heer Principaal Vervaeke, wel ke ons. jongelingen, tot het leven, tot wijsheid en deugd, met zooveel zielkun de opleidde, welke dan onze dankbaar heid verwekte, en nu nog, hem doet voortleven in ons eerbiedig aandenken. Zoo hij de jongelingen naar hooger op bracht, zoo bestuurdet gij ons, mannen geworden, ook steeds hooger op. Onder uw kalm, zacht, maar beslis send bestuur, verliepen al rap de eerste jaren. Doch 't werd oorlog. De verbon dene legers bezetten onze streekPope ringe was 't rustkwartier voor de sol daten welke in den secteur van leper streden. En niet alleen soldaten vertoef den onder ons. Herinneren wij ons die duizenden vluchtelingen, welke alles had den verlaten, alles hadden verloren om hun leven te redden. De dekenij was open voor allen Uwe menschlievendheid, uwe goedheid, kende geen palen. Gees telijk werden ze ook opgebeurdde kerk was ten dienste der legeraalmoezeniers, en zoo kwam het dat onder de leiding van den algemeenen korpsaalmoezenier Ruch, nu Bisschop van Straatsburg, hier in St Bertinus de prachtige en zieltref fende Missen gezongen werden. Later, in 1915, wanneer de stad onder het bereik def Duitsche kanonnen kwam, en zij bijna geheel ontruimd werd, bleef M. de Deken, bijgestaan door zijnen On derpastoor M. Hellyn, op zijn post. Zijne kalmte, zijne zelfbeheerscliing, zijne zelf- vergetenheid deden hem voor de laatste inwoners de oefeningen van den eere dienst verrichten in onze kerk. en dit tot het uiterste. Hij bleef de dekenij be wonen, tot dat een vijandelijke bom, die M. de Deken kwetste, zijn huis onbe woonbaar maakte. Na den oorlog heeft hij in stille nederigheid de diepe ziele- wonden helpen heelen, die onze bevol king nog zoozeer doen lijden. Deze korte beschrijving, liet kort be grip van vijf en twintig jaar goedheid en zelfopoffering, gevolgd door eene al- gemeene achting der bevolking, moge ze dan ook nog het hare bijbrengen om de hulde die wij U, Zeer Eerweerde Heer Deken, brengen, nog welgemeender en vurigtr te maken. Een woord nog en hier kom ik als woordvoerder der Kerkfabriek gansch op eigen terrein. Eens was St Bertinus schoon. De tijd, de godsdienstige beroerten, de omwen telingen, de wansmaak van vroegere ja ren, hadden het kerkgebouw deerlijk ont sierd. Men zou het herstellen. Helaas, hoe lang bleven muren en pilaren afge kapt, roepende om spoedige opknapping. Eindelijk mocht door uw toedoen die heerlijke herstelling geschieden welke St Bertinus in haren ouden luister te rugbracht. Na den oorlog werd de scha de door het vijandelijk geschut aan uwe kerk aangebracht, hersteld. De Kerkfa briek is gelukkig geweest U in deze, ta ken te mogen bijstaan, en verheugt zich dan ook grootelijks, dat, ter gelegenheid van uw jubelfeest. rte »roon op het werk zal worden gelegd met 'het oprichten van het laatste altaar, dat er nog ontbrak. Dit altaar weze ten eeuwige dage het bewijs dat op heden de gansche dekenij, de stad van Poperinge, de parochie van St Bertinus en bijzonderlijk de Leden van uwe Kerkfabriek, U met den groot sten eerbied, de hoogste dankbaarheid en de innigste liefde hebben gehuldigd Mocht het de H. Voorzienigheid be hagen, U nog vele jaren te bewaren, ten bate van stad en dekenij 1 Deze feestrede werd met luid handge klap» begroet en tusschenin de rede kwam maar geen einde aan de toejuichingen waar Spreker het had over wijlen Eer weerde Heer Vervaeke, Principaal van het College van Poperinge. Vervolgens nam M. Vandooren, Schepen van Stad, het woord. REDE VAN HEER VANDOOREN, Schepen der Stad. Monseigneur, Z.E.H. Kan-Daken Jubilaris, Eerw. Heeren Geestelijken, Damen en Heeren, Bij afwezigheid van den Heer Burge meester, die zich uit reden van onpas selijkheid liet verontschuldigen aan dit feest deel te kunnen nemen, valt de eer mij te beurt hier het woord te mogen voeren, om hulde te brengen aan den zoo eerbiedswaardigen als verdienstelij ken Hcpr Kanunnik-Deken Vervaeke, wiens Jubileum alhier op heden op zoo luisterrijke wijze gevierd wordt. Het is met een waar genoegen, dat het Stadsbestuur aan deze grootsche plech tigheid deel neernf en op deze manier een bewijs mag leveren van de hoogach ting welke de leden van het Stadsbestuur, alsook gansch onze geliefde bevolking voor onze Geestelijke Overheid gevoelen. Dit toont aan, hoe innig het burgerlijk gezag met de geestelijke leiding van onze bevolking in verband staat. De goede betrekkingen, tusschen beide opleidende machten, zijn voor onze Stad eenë bijblijvende overlevering, die voor de kristelijke en goede opvoeding onzer bevolking als waarborg dient. Deze beste verstandhouding is meeren- deels te danken mag&Mfc iever, welke de eerbiedwaardige Jubilaris onverpoosd aan den dag heeft gelegd, om het geluk en het welzijn van eenieder te behertigen. Tot heden nog is de Eerw. Heer Ka nunnik-Deken, niettegenstaande zijnen hoogen ouderdom, een voorbeeld van stiptheid en dienstvaardigheid. Steeds vindt men hem van den vroegen morgen aan het werk in den Tempel des Hee ren, den namiddag besteedt hij aan het bezoek van zieken en kranken om den dag te eindigen met de regeling der za ken der dekenij, die zich over tal van gemeenten uitstrekt. Deze lastige bediening oefent onze be minde Herder onafgebroken uit sedert ruim 25 jaren, ook zijn de diensten on telbaar, ik herhaal het, die hij aan onze bevolking en die der omliggende ge meenten bewezen heeft. Het weze mij toegelaten hier terloops te herinneren aan de lastige en ondank bare taak welke onzen verdienstelijken Herder te vervullen had gedurende den loop van den vreeselijken wereld-oorlog. Bijna alleen als Geestelijke Overheid in deze streek wist hij. ten gevaar van zijn leven, als onverschrokken Herder, over zijne toevertrouwde schapen te waken met eene verdubbelden iever en hun in den uitersten nood, waarin zij dagelijks verkeerden, den troost en de hulp van onzen Godsdienst toe te dienen. In 1918. toen het Bestuur onzer Stad ontredderd geraakte door de uitwijking naar Frankrijk van het meerendeel der Gemeenteraadsleden, werd de Eerw. Heer Kanunnik-Deken als Lid der Commissie aangesteld, welk onder de benaming van Commission des Notablesop verzoek van den H. Gouverneur ingericht werd, om de zaken betrekkelijk het Bestuur der Stad te regelen, de diensten voort te zetten en de vereischte beslissingen te nemen. Niettegenstaande zijne menigvuldige bekommernissen als hoofd der geeste lijkheid, wist hij toch den noodigen tijd te vinden om als Ondervoorzitter dezer Commissie op al de wekelijksche verga deringen regelmatig tegenwoordig te zijn, alwaar zijnen wijzen raad machtig me- dehielp om het bestuur van Stad, in die benarde tijden te regelen. Ik beis dus de tolk van ons Stadsbe stuur en onzer geliefde bevolking, zonder onderscheid van stand of personen, om hier openlijk, ter gelegenheid van dit Ju belfeest. onzen innigen dank uit te druk ken voor al het goede welke de achtbare Heer Jubilaris aan de bevolking op gods dienstig, zedelijk en stoffelijk gebied, ge durende 25 jaren bewezen heeft en wij allen drukken de zoete hoop uit dat de Almachtige hem de noodige krachten en gezondheid zal behouden om ons toe te laten nog vele jaren te mogen blijven onder zijne wijze leiding, dit tot welzijn en voorspoed van onze geliefde bevol king, waarover bij op zulke verhevene wijze het geestelijk gezag weet te voeren. Toejuichingen bewezen de algemeene in stemming. Nu werd uitgevoerd de waarvan we toier de woorden, geven. Muziek: Heer Aloys Desmet. WoordenE. H. Verbouwe. I. FEESTLIED 1. En weerom waait de vlagge blij Aan gevel en aan toren En weerom laat de bronzen klok Haar juublend feestlied hooren En weerom stijgt een vroom gezang ten Hemel op als lied van dank Dat plechtig galmt langs markt en plein Een juublend Volksrefrein.- Refrein In weldoen is Hij doorgegaan de Herder vroom en Vroed Hem zeeg'ne God, die al zijn werk Zoo mild gedijen doet. 2. Gij hebt uw milde Vaderhart Aan allen weggegeven En heel uw kudde jong en oud naar 't Christi Hart gedreven Van rijk en arm heeft uwe band Geprezen d'Heil'gcn liefdeband U liefdebode, U vredetolk U zegent gansch het volk. 3. En daarom luidt de bronzen klok En duizend stemmen klinken En daarom komt in menig oog Een traan van vreugde blinken Geen priester wordt zoo hoog geroemd Door gansch een volk in dank genoemd In 't hart gedragen van elkeen Als onze Deken geen. II. SLOTZANG (Koraalgebed) Muziek: Catharina Van Rennes. De Heere zeegne en behoede U De Heer doe zijn aanschijn over U lichten en geev' U vrede [waren De Heer zal uwen uitgang en ingang be- Van nu aau tot in alle eeuwigheid. Het was eene kunstvolle uitvoering, waarover de dichter E. H. Verbouwe en de leider M. Claus de beet® gelUkwensctoen verdienen. REDE VAN Z. EXC. MGR. LAMIROY, Bisschop van Brugge Nu stond Mgr Lamiroy recht en lang durige toejuichingen begroetten hem. Hij sprak in volgenden zin: Men heeft mij bedankt oendat ik hier te Poperinge ben gekomen om het Jubel feest van Z. E. H. Deken Kan. Vervaeke bij te wonen. Dien dank was nutteloos, het is immers heel natuurlijk dat ik gekomen bsn. Eerst en vooral moest ik hulde ko men bieden aan den Herder-Priester-De- ken, die reeds sedert 50 jaren priester is. Ten tweede nog hulde brengen aan den Z. E. H. Kan. Vervaeikie voor zijn 25-jarige jutoslvierirjg als Deken te Poperinge. Daar even hebben wij een Te Deum gezongen uit dankzegging, want allen eer sten dank dient gericht tot God, vcor al de genaden verleend aan Z. E. TI. Deken, die 50 Jaren mocht priester zijn, 50 jaren lang Hem mocht dienen en lederen dag toet H. Misoffer opdragen Ik ban. verheugd Z. E. H. Deken te zien, steeds even jeugdig als op den eersten dag van zijn priesterschap. Hij is een priester geweest in den volfen zin van het woord. 50 Jaren heeft hij het geluk gehad, de H. Mis als Priester te mogen opdragen en 50 jaren kweet hij vol plichtbesef zijn taak, soms zoo lastig en moeilijk om vervullen. Hij deed het steeds vol liefde tot God en de zielen en gedurende de 25 jaren dat Hij alhier is te Poperinge, toefde hij voor zijn volk en had alles veilig voor het geestelijk en stoffelijk welzijn zijner Stad en De kenij. Vijftig jaar als Priester, 25 jaar als De ken heeft hij alle dagen zijn plicht ge daan, spijts alles, ten volle ten dienste der zielen; steeds aan allen het goede voor beeld gevend. Het is schoon zich te ver geten en zijn plicht te doen, heel en al. Hij heeft een titel verworven dien God zelf geweigerd heeft, die is; GOED. En toch is hij goed en daarom gaat dit jubel feest op in zooveel blijdschap, en brengt het de Parochianen dichter bij Hem en daardoor ook dichter bij God. En alhoewel hij gloed was, heeft hij zijn gezag, dat hij verkreeg van God, weten tooog te houden. Dat is de Z. E. H. Deken van Poperinge. Bidden wij O. L. Heer dat Z. E. H. De ken nog vele jaren mcctote doorbrengen in genegenheid en eerbied der bevolking en der priesters der dekenij van Poperinge. Het was met algemeen gejuich dat alle aanwezigen deze woorden begroet ton en goedkeurden. DANKWOORD VAM Z. E. H. DEKEN KAN. VERVAEKE Zichtbaar ontroerd, nam Z. E. H. Deken nu het woord, enkel na lange toejuichin gen. Wij geven hier de hoofdgedachten van zijn welgepast, soms vermanend, soms luimig antwoord. Ik bedank Monseigneur voor de woorden dile Hij mij komt toe te sturen en om hier dit feest met zijns tegenwoordigheid te hebben willen vereeren. In Liefde en Kristenheid leidt Hij ons, niets ontziet Hij, z»elfs niet om de Jonge priesters zelf te gaan voorbereiden. In 1883, jaar dat ook een blijde gedacht moet opwekken bij Monseigneur, heb ik mijn priesterbelotften afge'Jegd, en ware het de gewoonte zcoals in veel kloosters dat, na vijftigjarige beloften deze her nieuwd worden, dan zou ik heel blij zijn dit te doen, ooi de noodige gehoorzaam heid te bewaren, toet gezag te steunen en de eenheid der andeihoorige-n te blijven toonden. Niemand kan beter over gezag van den priester spreken als Z. E. E Kanunnik Mahieu, Groot Vikaris, zooals hij dit zoo schoon deed in zijn kanselrede, en ik be dank er hem uit gansctoer harte voor. Maar ik hoop dat den last dien, hij ge had heeft wel verlicht werd door het feit diat het in zijn geboortestad was, die hij zoo graag eens terug zilet en die hij nog aoto h> toet harte draagt. Ik bedank Z. E. H. Joye, Pastoor op O. L. Vrouw Parochie, de ziel van het feest-komiteit, maar ik geloof dat de moeite, die hij zich niet hiervoor gespaard heeft, üctot zal gewerden zijn, want hij rioht gaarne feesten in, en dat meet een troost voor hem zijn. Ik bedank M. Leon van Merris, Vrede rechter en lid der Kerkfabriek, om de bij zondere woorden die hij voorgedragen heeft. Door irw amfat, Mijnheer da Vrede rechter, moet gij vrede stichten, wat wij beiden moeten doen. Maar op het gerecht hoort gij steeds twee klokken, en hier hebt ge maar geluisterd naar een klok, deze uwer genegenheid, die U misschien een weinig heeft doen overdrijven. Ik bedank den Heer Vandooren en den ganseden Gemeenteraad dce zich aange sloten hebben bij dit feest en toet een officieel karakter hebben gegeven. Ja, ge durende den oorlog maakte ik deel uit van den Raad dier Notabelen Dien tijd was ik uitgeweken naar het «Vogeltje». lederen Zaterdag vergaderde de Raad der Notabelen in toet Stad huis dat dan een tent was op Sant Jan ter-Biezen, maar toch nog op grondgebied Poperinge, en moest ik door de velden heen naar de vergadering. Steeds in die tent heerschte er overeenkomst en vrede, wijl de oorlog buiten woedde. Het weze verre Van mij alles te nemen voor mij wat toier heden gedaan werd en nog volgt. Alles dient genomen, in onder lijning van. het K. Misoffer uit dankzeg ging toeden morgen opgedragen, als hulde aan O. L. Heer, niet aan mij. Door den priester spreekt de goedheid van God en uit ter harte bid ik U allen mijn groote dankbaarheid te aanvaarden. God alleen komt lof en eere toe. Herhaalde malen werden de verschillen de redevoeringen door handgeklap onder broken. Na dese rede werd door het Katholiek Muziek een dreunenden. Wlaamschen Leeuwgespeeld die door allen recht staande aanhoord werd. Nadien ging de vergadering uiteen, menigeen naar de Katholieke Kringwaar een banket zou opgediend worden. HET BANKET. Kort na de feestvergedering in het Col lage kwamen de ruim 130 deelnemers aan. het banket bijeen in den Katholieken Kring». Aan de eeretafel hadden plaats genomen: Z. Exc. Mgr. de Bisschop; Z. E. H. Deken Vervaeke; Z.Z. EE. H.H. Kan. Mahieu en Reynaert; Z. E. H. Abt van St Sixtus; Z.Z. E.E. H.H. Pastoors van O. L. Vrouw en St Jan ter stede; Z. E. H. Duquesnoy, pastoor te Reningelst, cuder- d'oms-d'aken der E.E. H.H. Pastoors der dekenij Poperinge; E. H. Boone, Principaal van het College te Poperinge; Heer ür Brutsaert, o,ud-volksvertegenwoordiger; H. Lean van. Merris, vrederechter te Pope ringe; H.H. Schepenen der stad; H. Luc. Deschodt. voorzitter van het Jeugdverbor.d voor Katholieke Aktie; H.H. Voorzitters van Katholieke Kring en Katholiek Muziek» van Poperiiuge; HIT. leden der Kerkfabrieken der stad. enz. De spijzen, met veel verscheidenheid, smaak en overvloed opgediend, zooals dit de gewoonte is in den Katholieken Kringvielen bijzonder in den smaak bij alle tegenwoordigen. Onder het banket werden eerst door E. H. Joye de talrijke telegrammen van gelukwensohen voor Z. E. H. Deken, afge lezen. Dan wordt de E. H. Duquesnoy, Pastoor te Reningelst, verzocht als ouderdomsdeken der Z.Z. E.E. H.H. Pas toors der Dekenij, het woord te nemen en een heildronk voor te stellen. Na korte ootmoedige tegenstribbeling voldoet Z. E. H. Duquesnoy tcch aan het verzoek ca in enkele pittigs bewoordingen brengt hij hulde aan Z. E. H. Deken Vervaeke en legt uit hoe alle priesters der Dekenij hem zoo diep in het harte dragen. Door E. H. Joye en E. H. Deryeke wordt daarna aan Z. E. H. Deken het eereteeken van Ridder in de Leopoldsorde aange boden. Nog verder onder de lekkere gerechten werden heildronken voorgesteld door Keer Dr Bruteaert, Z. Exc. Mgr. Lamiroy en een dankwoord uitgesproken door Z. E. H. Deken. Hoer Dr Brutsaert herinnert het feest van den morgen waarbij hulde werd ge bracht aan den zoo verdienstelijken Z. E. H. Deken Vervaeke, maar dat hem ter- aelverüid het feest dat over 28 jaar ge geven werd ter eere van den broeder van den Jubilaris, Z. E. H. Vervaeke. alsdan Principaal aan het College, terug voor den geest brengt. Het goed d-cor de Z.Z. E.E. H.H. broeders Vervaeke aan de streek gedaan, mag waarlijk een zegen genoemd worden. Z. E. H. Deken is een man met c m gou den hart. dat niemand uitsluit, zich door niets laat storen en de bronader is van gansch zijn levenswandel. Namens de talrijke vrienden wenscht de H. Dr Brutsaert geluk aan den Jubilaris en dankt de hoop uit nog lange jaren Z. E. H. Deken Vervaeke in. onze stad te mogen bewaren. Daarop wordt een glas geledigd op de gezondheid van den Jubilaris. Z. Exc. Mgr. Lamiroy, met gemoedelijke en sympathieke stem, zegt verheugd te zijn om de stemming die heerseht bij dit feest, en om te zien hoe alle menschen hier hun Z. E. H. Deken gansch genegen zijn. Hij heeft het harte gewonnen van iedereen en was waarlijk een Herder voor de z'elen. De genegenheid aan Hem be toond komt deze vervoegen die indertijd betoond, werd aan den Broeder van den Jubilaris, alsdan Principaal aan het Col lege te Poperinge. Het is moeilijk de genegenheid te win nen als men zijn gezag wil hoog houden, en daarin is Z. E. H. Deken Vervaeke ge lukt. In gansch zijn leven stonden' altijd eerst in zijn doenwijze: PLICHT en ZELFOPOFFERING. Dat hij nog lange jaren mochte leven te midden de genegenheid der' Poperingena- ren en zelfden eerbied voort genieten. Z. E. H. Deken, in woorden olie getuigen dat hij gansch den aard van Pope ringe heeft overgenomen van dezen in wiens midden hij reeds sedert 25 jaar leeft, dankt om al den lof en getokwen- scben die hem dezen dag toegezwaaid werden. Moctoit God het nog toe laten hem neg enkele jaren ts verleenen, dan hoopt hij steeds een jong hart te bewaren. De jeugd dient soms wel wat in. toom gehouden en heeft weieens de ondervinding ra de ouderen noodig, maar toch wil hij met een jong hart met de jeugd meedoen in den geest die zooals thans de jeugd bezielt, de wil cm een diepe Katholieke geest onder de mensehen te brengen, te bidden, te boeten en redding te brengen voor de toekomst. Bij vele Jubelfeesten wordt aan de ju bilarissen een zetel geschonken, wat bijna wil zoggen blijft gij nu maar stilMaar hij is blij dat hem geen soortgelijk ge schenk werd aangeboden, wat getuigt dat men zijn werk nog graag ziet voortgezet. Z. E. H. Deken dankt nog Z. E. H. Joye, Z. E. H. Deryeke, Z. E. H. Duquesnoy en H. Dr Brutsaert om hunne gelukwensdhen, dankt alien die medegeholpen hebben om het feest luister bij te zetten, datokt alle gevers die zoo mild het hunne hebben bij gedragen voor het oprichten van het zij altaar in Sint Bertinuskerk en etelt voor op de gezondheid, te drinken van Z. Exc. Mgr Lamiroy. Kort na vier uur vertrok Z. Exc. Mgr Lamiroy met den Jubilaris en enkele an dere deelnemers van het banket. Allenger- lh&nd wend hun voorteeld gevolgd en iedereen trok naar huis, ovearvoldaan en roet den besten indruk van een welge- vulden en aangenomen dag en met de beste wensohen van geluk en lang leven voor den Jubilaris, Z. E. H. Deken Kanun nik Vervaeke. A In de feesteaal waren volgende Jaar schriften uitgetoanoen en ze kunnen hier best dienen als slot van ons verslag: MJ UW bLÏ.TDe treBen In UWe Dekenij WensChte elkeen U Lang en heJLVoL bestier. GoDe zIJ Dank; helL, LeVe Lang. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4.00 fr, 2 -fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2' bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3" bl. per regel 1,50 fr. Rouw ber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aamaag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. WIJseLIJk Voorzichtig, harteLIJk goeD Voor aLLen, Was steeDs UW WeLeerW. Deken kananlk VerVaeke aLLeLUIa! WeLeerWaarDe kanonlk VerVaeke, heeL De Dekenij Van pc-perlnge Viert oVergeLUkklg UW JUbILé saaar$3êiaE3ESS!i2iaas3S3E0Essaa3 op postcheckrekening nummer 15.570 van V. SANSEN-VANNESTE, Poperinge, en ons blad wordt U wekelijks toegezonden van nu tot Nieuwjaar. Zaterdag had te Brussel de 107« trekking plaats der Verwoeste Ge westen 4 t. h. 1921. De andere nummers van deze reeks zijn betaalbaar met 250 frank. BELGISCHE FABRIEK VAN CHICOREiWYFPELIER-TAFFlN van het MMI i iiffSti JU Om III i;i*-i.v v MMMMI Het Gedenkteeken der Grenadiers te Steenstrate dat heden Zondag, 22 April, ingehuldigd wordt. Op een marmeren plaat leest men vo'.fend opschrift: Ter herdenking aan den onverzetteli jken weerstand van het Regiment der Gre nadiers en aan den eersten Duitschen gasaanval op 22 April 1915.» Heden Zondag wordt te Steenstra- te-Zuidschote door Zijne Majesteit Leopold III, Koning der Belgeii, te Steenstrate, het Gedenkteeken inge huldigd tot herdenking van de vast beradenheid der Grenadiers bij den eersten aanval met stikgassen in April 1915. PROGRAMMA DER PLECHTIGHEDEN: Te 9.50 u.: Aankomst in het sta tion van leper per specialen trein uit Brussel, van het Muziekkorps der Grenadiers en van de Belgische en Fransche troepen. Te 10 uur: Vorming van den stoet. Te 10.30 u,: Neerleggen van bloe men door het Regiment aan het ge denkteeken der voor het Vaderland gesneuvelde Ieperlingen. Te 10.45 u.: Eerbetuiging aan de Britsche Zegeboog der Meenenpoort. Te 12.45 u.: Vertrek per specialen tram naar Zuidschote-Lizem. Te 13.15 u.: Hulde aan het gedenk teeken der voor het Vaderland ge sneuvelde soldaten en burgers van Zuidschote. Te 13.30 u.: Eerbetuiging aan het Fransch gedenkteeken opgericht bij de brug van Steenstrate door het 418® Regiment Infanterie aan de slachtoffers van den eersten aanval met stikgassen. Te 14.15 u.: Inhuldiging van het Gedenkteeken der Grenadiers door Zijne Majesteit Leopold III, Koning der Belgen. Daarna, aan den «Molen van Lizern optocht van de troepen en van de Grenadiers-Oudstrijders vóór Z. M. Koning Leopold IH. N. B. De Burgemeester van Zuid schote noodigt vriendelijk de inwo ners uit om hun huizen met de na tionale kleuren te bevlaggen. Ook de inwoners der aanpalende gemeenten worden hiertoe verzocht. De benaming Steenstrate is sedert den wereldoorlog-, ook wereldbekend ge wonden. Daar woedde, voornamelijk in hot tijdperk vaxi den 22 April tot den 5 Mei 1915, de tragiek van den oorlog, met akelig geweid. Gelegen aan de brug over de Ieperlee- vaart. wend Steenstrate - Z uidechote een berucht mikpunt der Duitsche aanvallen en een brandpunt van strategische bedrij vigheid. In 1915 waagden er de Duitsche troepen eene machtige en uiterste poging otn de lijn der Belgen en der Franschen door te breken. Voor de eerste maal kwamen zij er onverwacht voor den dag met een on gekend maar vreeselijk strijdstelsel. Voor de eerste maal ondersteunden zij hun aan vallen niet enkel met moordend geschut en trommelvuur, maar ook met vreeselijke chemische gas-aanvallen. Zij dreven er, atover de slagvelden, de beruchte bedwel mende en giftige gassen, die in laag drij vende groen-ïgele mistige wolken rond- dwarrelden en den dood zaaiden het ronde. Ongewapend tegen dat onmensche- lijk strijdmiddel, vielen de strijders als vliegen, to amgstigen doodstrijd, bedwelmd, versmacht, verstikt. GEDENKTEEKEN' 8 Ter gedachtenis van deze corlogsfeitsn werden te Steenstrate-Zuidachcte gedenk- teekens opgericht. Den 28 April 1929 werd. er een Fransdh gedenkteeken opgericht, namens het Pransah leger. Het is een zeer merkwaar dig kunststuk, getogen bij toet bruggen hoofd Steenstra te -ZuidscliabeHet ver beeldt op aangrijpende wijze de slacht offers der giftige gassen, die, in de lonuner van het kruis, met wanhopig gebaar, met de beide handen grijpen naar borst en keel, om te ontsnappen aan de uiterste verstikking der dood. Het is het werk van den Franschen beeldhouwer Maxime Real del Sarte. Meer bEsebeéden en eenvoudig is het gedenkteeken aan de gebroeders Van Raemdonck, dat den 19 Oogst 1633 werd opgerioht door hunne oud-wapenbroeders ié Zuidschote, wijk Het Stampkot», over de vaart, in de onmiddellijke omgeving van Steenstrate. Het staat ter plaats zelf waar de gebroeders Van Raemdonck sneuvelden. Het gedenkteeken bestaat uit twee zware kruisen in blokvorm, opgericht, gemaakt met betonblokken der onderstan den. Dsn derde gedenkteeken wordt Zondag

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 1