Dictatuur der Loge Van Moskou naar Geneve via Parijs PQM verzacht de pijn geneest de wond De Oudstrijders naar Lourdes WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. ,31° JAAR. - N 39. DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD De blijde gebeurtenis in het Huis van Piémont ROND DE GEBOORTE VAN DE PRINSES MARIA-PIA TE NAPELS Dochtertje geboren Velen zijn geroepen... POLITIEKE Weinigen zijn uitverkoren BELGISCHE FABRIEK VAN CH1COREIWYPPELIER-TAFFIN MAX REISCHARDT TREKKINGEN Reeks 187560 wint 500.000 frank. 46.0G0 man uit 19 verschillende landen zijn er aanwezig Schrikkelijke ontploffing in eenEngelsche Koolmijn 254 dooden. - De mijn wordt toegemetseld. BEaBgaasBBsaBsaasaasiasBSBE: BaasaasaaBBaaiisiassasEaassBsra Vreeselïjke wind- en watergeesel teistert Japan De dooden, gekwetsten en vermisten telt men bij duizenden. Tienduizenden huizen en gebouwen onder water gezet of vernield. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT TE LEUVEN NIEUWE FRANSCHE GRENS- TAKS OP AUTOS, MOTOS EN RIJWIELEN HOOP DOET LEVEN KOLONIALE LOTERIJ OVERZETBOOT VERGAAN Z0NDAG 30 SEPTEMBER 1934 Uitgever: POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. Nr 15.57G ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Congo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,— fr. 35,— fr. 55,— fr. issi i i m TARIEF VOOS BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aamaag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Toen de Heer Maistriau werd aan gesteld als Minister van Openbaar Onderwijs, rees onder de Waalsche Katholieken hevig verzet op. Zij be toogden dat die Heer niet de man was om te zetelen in een Ministerie dat voor de drie vierden steunen moest op de katholieke denkwijze, en nog veel minder om het Belgi sche onderwijswezen te beredderen. Die vrijmetselaar, immers, had nooit een gelegenheid onbenuttigd gelaten om zijn anti-katholieke dweepzucht te luchten, en in het vrije katholie ke onderwijs had hij immer den vij and gezien. Eerste-Minister de Broqueville, mitsgaders Heer Maistriau zelf, heb ben getracht tegen dit verzet te rea- geeren, door verklaringen af te leg gen welke, voor wat den Minister van Openbaar Onderwijs betreft, verre van bevredigend waren. Maar, kom, om Heer Maistriau als Minister te beoordeelen, dienden de Katholieken hem als Minister aan 't werk te zien. Alsof een fanatiek vrijmetselaar an der werk verrichten kan dan loge- werk! En dat hij, Heer Maistriau, ook als Minister in dienst van de Loge staat, blijkt zonneklaar uit de benoemin gen en bevorderingen welke hij on- dert eekent. Verscheidene bladen hebben het regiem, dat Heer Maistriau invoerde, naar behooren aangeklaagdLe XX» Sièclede Courrier de l'Es- caut j>, Vers l'Aveniren andere, en er op gewezen dat die toestand niet enkel vernederend is voor de Katholieken, die driemaal sterker dan de Liberalen vertegenwoordigd zijn in het Parlement, maar de re- geerings-coalitie wezenlijk in gevaar brengt. Ware het Ministerie uitsluitend sa mengesteld uit Liberalen, gelijk in den tijd van den beruchten dood graver van 't katholicisme, vrijmet selaar Piet Van Humbeeck, merkt «Vers l'Avenir» aan de benoemin gen, gedaan door Heer Maistriau, konden niet slechter zijn. 't Is alsof het Departement van Openbaar On derwijs, ondanks het samenwerken met de Katholieken, voor zending heeft het anti-katholiek programma uit te werken, opgemaakt in de Loge en voorgestaan door den ultra-radi- caien vleugel der liberale partij. De katholieke leeraars en amb tenaars bevestigt onze Naamsche confrater worden door hen (Mi nister Maistriau en zijn handlan gers) aanzien, als vijanden, als on- gewenschten en als dusdanig behan deld. De socialistische candidaten, integendeel, worden beschouwd als vrienden. Met te verwonderen: in de Loge ontmoeten liberale en roode politie kers elkander. Daar wordt in 't ge niep cartel gesloten; van daar ook gaan de orders uit die het benoe men eischen van dezen of genen anti-katholiek, hij weze liberaal of socialist, in het afwijzen van andere candidaten, die als katholiek te boek staan of nopens wier denkwijze de Loge geen voile zekerheid heeft. vers l'Avenirbrengt ook nog deze bijzonderneid aan 't licht: Zij die binnen de bevoegdheid van het Departement van Openbaar Onder wijs verlangen benoemd of bevor derd te worden, zijn verplicht zich aan te bieden bij een persoontje, blijkbaar niet wel opgevoed vol gens onzen confrater die niet eens middelbare studiën van den lageren graad voltooid heeft. Dit heerschap kxest de candidaten uit en duidt ze den Minister aan; deze neemt enkel de pen ter hand om die keuze te be krachtigen. 't Spreekt vanzelf dat katholieke mandatarissen hier geen kruimel in de pap te brokken hebben; zelfs de aanbevelingen voor gematigde Libera len geiden voor niemendal. Enkel de cancudaten die gesteund worden door de Loge, wier benoeming of bevorde ring geëischt worden door de Loge, kome.i in aanmerking. Dit voortrekken van radicale en socialistische elementen, dit afwijzen su verdringen van katholieke candi daten geschiedt stelselmatig. De Loge verlangt dat uit het officieele onder- Wijs geweerd worden alle leerkrach ten, die niet in haar gareel draven, die haar niet onderworpen zijn. De vijanden van den godsdienst zien met leede oogen de scnier won derbare uitbreiding welke de katho lieke jeugdbeweging neemt. Die be weging ment de pas afgesneden en het beste middel daartoe is de zoo gezegde neutrale, maar in feite de ongodsdienstige school. '«BasssBssssaaESBQgEasaBBsaai «Om ze (de katholieke jeugdbewe ging) het hoofd te bieden zoo praat het radicale blad «La Dernière Heurezijnen mond voorbij kan nog als zekerste middel aangewend: vurig de officieele school verdedigen. We moeten het derwijze aan boord leggen, dat tegenover een jeugd die het intelleetueele liberalisme uit jouwt, zekeren dag zich mannen kunnen stellen, opgekweekt in de openbare school, en trouw gebleven aan de deugden welke ze voor zen ding heeft in de harten te prenten. Dus, dat is onverbloemd bekennen dat de officieele school dienen moet om liberalen voort te brengen, of so cialisten, of communisten 't komt er niet op aan, als die kweekelingen der officieele school maar afgericht zijn om in 't strijdperk te treden te gen de katholieke jeugd. Dat is bekennen dat de benaming «neutraal» een leugen is, boerenbe drog, en de officieele scholen, staan de onder den invloed van liberalen en socialisten, onder den invloed der vrijmetselarij, echte strijdscho len zijn, ontoegankelijk voor kinde ren van geloovige menschen. Intusschen vragen wij ons af waar dit alles heen moet. Of dit beslag leggen op de officieele school door de Loge aanvaard wordt door de ka tholieke Ministers en de Parlements leden der rechterzijde. Of de toe stand, in 't leven geroepen door Heer Maistriau en zijn handlangers, geen struikelblok gaat worden dat langer samenwerken met de liberalen on mogelijk maakt. Weihoe! de liberalen die nog am per een paar dozijn zetels bezetten in de Kamer, wier partij van jaar tot jaar achteruit boert, stellen zich aan als waren zij een meerderheid in Belgie, neen, als waren zij de meesters! Ze geven de wet in al de ministeries waar in grooten getalie benoemingen te doen in spoor wegen, posten, telegrafen, justitie, le ger, schoolwezen terwijl ze de moeilijkste departementen finan ciën, economische zaken, binnen- en buitenlandsche zaken de meest onsympathieke departementen aan de Katholieken overlaten. En van bevoorrechte positie maken ze dan nog misbruik om inzake benoemin gen en bevorderingen de Katholie ken als ongewenschten, als vijanden te behandelen, om ze feitelijk buiten de wet te stellen. Daartegen moet reactie ontstaan. Er dient Heer de Broqueville aan 't verstand gebracht dat de dictatuur der Loge een einde moet nemen, en dat het Departement van Openbaar Onderwijs niet langer een wapen zij, gericht op het hart der katholieke bevolking van Belgie. G. v. A. aaasEBissssBBSBSsaEasEeBaBaas DE GOUDJACHT 133 Jaren geleden verging bij bet eiland Terseheling, op de Hollandsche kust, het schip «Lutine» bevracht met goudstaven. Nu komt men werken aan te gaan om den goudschat op te halen. Hierboven ziet men de duikersklok boven de plaats waar het schip verging, en waarmede men hoopt den schat tc redden. ■WSBE23B3S3SfiiBB£BBieiaE:?aS!SaSS PRINSES BEATRICE NAAR HET KLOOSTER? Naar men uit de omgeving van ex-Ko ning Aifons van Spanje verneemt, heeft H. K. Hoogheid Prinses Beatrice die de auto bestuurde waarin haar broeder Gon- zalo gezeten was en daarbij een ongeluk veroorzaakte dat den dood van haar broe der ten gevolge had, besloten cm weldra haar intrede te doen in een klooster. Onze Prinses Marie-José, de gemalin van den Kroonprins van Italië, heeft Maandagnacht om 11 'A ure het leven ge schonken aan een meisje. De blijde ge- beurtsnis had plaats in het koninklijk Paleis te Napels. Niet alleen in Italië maar ook in België wordt de vreugde der ge beurtenis gedeeld. Bij de geboorte waren aanwezig de Ko ningin van Italië, Koningin Elisabeth en Koningin Giovanna van Bulgarije, zuster van den Prins van Piémont. Prins Um- berto kwam er spoedig bij en reikte zijn dochtertje over aan de gelukkige en ont roerde moeder. Natuurlijk een roerend mo ment! Het Belgisch Vorstenhuis werd telegra fisch verwittigd: ook Mussolini, die zijn gelukwenschen stuurde aan het konings paar van Italië. De Koning van Italië verblijft thans te San Rossore, bij Pisa. Nog in denzelfden nacht werd de be volking met de gebeurtenis bekend ge maakt, en in het Quirinaal werden talrijke handteekens op een register geplaatst. Prins Umberto, in gezelschap van Prin ses Mafalda van Hesse, heeft 'n langen tijd gebeden in de kapel Maria-Christi- na van Savooie in de nabijheid der ka mer van de gelukkige moeder. Dinsdag heeft Z. E. Mgr. Ciniglia, deken der geestelijkheid van het palcis, het H. Doopsel toegediend. Den 18 Oktober zal een meer officieele godsdienstige plech tigheid plaats hebben. Z. H. de Paus stuurde gelukwenschen en zegening. Woensdag werd de officieele doopakt opgesteld. Volgende namen zijn aan het Prinsesje gegeven: Maria, Pia, Helena, Elisabeth, Margriet, Milena, Mafalda, Louisa, Tecla en Gennaro. Het kind weegt 3 kgr. 780. De gelukkige moeder heeft het verlangen uitgedrukt zelf haar kindje te voaden. Bloemen en geschenken werden in mas sa toegezonden. Hoofdminister de Broqueville stuurde een telegram van gelukwensching, en M. Jaspar, Minister van Buitenlandsche Za ken, gaf opdracht aan den prins de Ligne, Belgisch Gezant te Rome, om de geluk wenschen der Belgische Regeering over te maken aan de Koninklijke Familie van Italië. De stad Napels heeft een prachtwieg geschonken, met goud en edelsteenen be legd, maar eerst later wordt daarvan ge bruik gemaakt. Bij de officieele plechtigheid van 18 Oktober zal ook ons Vorstenpaar aanwe zig zijn. De zonnegloed geeft licht en warmte in overvloedige mate om heel den bol, waar op wij, menschen, leven te doorstralen en te beschijnen. Doch de ondervinding leert ons dat niet alle dingen gelijk worden be licht en verwarmd. Belichting en verwar ming hangen af niet enkel van den af stand der lichtbron of van de richting der stralen, maar vooral nog van den aard der voorwerpen zelf. Deze eenvoudige vaststelling geldt even eens in zekere mate op een meer verhe ven gebied, namelijk voor de uitstraling van Christus' invloed op de mensclien- zielen. Christus is als een zon, waarvan de stralen zich verspreiden over het ge- heele menschdom, van "den éérsten tot den laatsten mensch. Er is licht en warm te genoeg om elke menschenziel te door dringen en te doen zinderen van boven natuurlijk leven. De uitstralende levens kracht van Christus kan ze alle omvatten en doorgloeien. Maar de meerdere of mindere graad van bovennatuurlijk leven in eiken mensch hangt af van den afstand van de lichtbron, d. i. van de plaats welke een ieder door eigen medewerking heeft in genomen of veroverd. De vrije menschen- wil speelt hier de hoofdrol, en de invloed van Christus kan maar in den mensch doordringen in de mate van zijn vrijwil lige ontvankelijkheid. De grondgedachte wordt voorgesteld on der de populaire gelijkenis van een brui loftsmaal, waartoe allen worden uitgenoo- digd. Het Rijk der hemelen is gelijk aan een koning, die een bruiloftsmaal gaf voor zijn zoon. En hij zond zijn dienaars uit, om de genoodigden tot de bruiloft te roe pen; maar zs wilden niet komen.» En andermaal zond de konng andere dienaars uit. Maar ze sloegen er geen acht op, en gingen huns weegs: de een naar zijn hoeve, de ander naar zijn zaken. Een derde maal zeide hij dan tot zijn dienaars: Gaat dus naar de kruispunten der stra ten en noodigt allen ter bruiloft, die gij er vinden zult. Het lijdt geen twijfel: de koning roept allen tot het feestmaal, zelfs degenen wier mede-aanzitten men gewoonlijk niet zoo op prijs stelt. Hij wil en zal zijn pro gramma in ieder geval uitwerken, en 't zal niet aan Hem liggen, indien zij om hun onwilligheid niet binnenkomen. Om een gelukkige geboorte af te smeeken werd door de straten van Napels een Processie ingericht. Onze foto stelt een der groepen voor die in de processie optraden. Slechts zij, die de vriendelijke uitnoo- diging niet beantwoorden, worden bui tengesloten. Aldus werden in den loop der eeuwen duizenden en nog duizenden uit- genoodigd, maar velen hebben aan deze roeping geen gehoor gegeven, 't Ligt niet aan den Koning, 't ligt aan de genoodig den zelf. Velen werden geroepen tot het ware geloof, doch bitter weinigen van dit getal zijn gekomen. En degenen, die kwamen, moeten op hun hoede zijn. 't Is niet enkel zaak bin nen te komen: men moet zich aanbieden op een wijze, welke past bij feestgelegen heid. Men moet in tenue zijn en ver schijnen in feestkleedijWant ieder oogenblik kan de Koning binnentreden, en moest Hij bemerken dat gij het brui loftskleed niet aan hebt, dan zou Hij zeg gen: «Vriend, hoe zijt gij hier binnen gekomen? Wat zoudt ge daarop kun nen antwoorden? En de dienaren zouden het bevel moeten uitvoeren, en u buiten- werpen, de duisternis in! Roeping eischt niet alleen aanvaarding en beantwoording, doch ook toewijding en medewerking. Weinigen zijn uitverkoren is een ern stige vermaning, ook voor hen die de uit- noodiging van den Koning hebben aan vaard. •w vt Doos A en 7'/j frank. In alle Apotheken. De Volkerenbond is zeer geluk kig ieder jaar voor een coup de théatre te staan, die de belang stelling eénigerwijze heropwekt, althans in de pers. Zonder buiten gewone gebeurtenissen zou Genève sedert lang haar Calvijnsche rust teruggevonden hebben. Omtrent niemand gelooft nog in de toekomst van den Volkerenbond, enkel in zijn verleden. Dit jaar is men er weer in ge slaagd met. een voorname gebeur tenis uit te pakli v, bij de herope ning van den zittijd. Of de publie ke belangstelling die erdoor ont waakte den Volkerenbond zal ten goede komen is zeer twijfelachtig want de officieele toetreding van de Sovjets daarom ging het thans wordt nagenoeg overal skeptisch onthaald. Ér zijn inderdaad een massa re denen die dit lauw onthaal verkla ren en ook wettigen. Daar rijst onmiddellijk en onbewust de klem mende vraag Wat zijn de Sovjets en wat willen ze?». We kunnen best begrijpen dat alle soorten re geeringen te Geneve een onderdak moeten vinden, wil de Volkeren bond in de eerste plaats zijn titel verdienen. Dit neemt echter niet weg dat indien de kommunistische levensbeschouwing in Rusland ge ëxperimenteerd wordt door de Sov jets, diezelfde Sovjets de komman- dotouwen in handen hebben van de IIIe Internationale die tot wereld revolutie aanspoort. Aldus hebben we het recht ons af te vragen wie feitelijk te Genè ve opgenomen werd: Sovjet-Rus land of de IIIC Internationale, de vertegenwoordiger van een regee- ringsvorm of de dragers van de wereldrevolutie. De twee zijn één en onafscheidbaar. Het feit is trouwens éénig. In Duitschland zoowel a,ls in Italië zijn partij en Staat thans ook identiek, maar ze zijn nationaal. In Rusland is partij en Staat sy noniem doch tevens en dan nog per essentie internationaal. Aldus komen we fataal tot de con clusie dat het lidmaatschap van Rusland, onrechtstreeks de erken ning insluit, van het ijveren voor de omverwerping van de regee- ringsvormen die Rusland opna men. We hebben nergens gelezen dat de Sovjets de formeele verkla ring aflegden van het niet-Rus- sisch Icommunisme te laten schie ten. Dat kunnen ze trouwens niet, willen ze hun evangelie niet ver loochenen. Het is een publiek geheim dat Ruslands toetreding in feite het oeuvre was van Frankrijk. En ver mits die toetreding thans een vol dongen feit is, kunnen we eruit af leiden hoe predominant de positie is van Frankrijk in de huidige Europeesche, zegge maar wereld politiek. Sedert de ekonomische krisis de Vereenigde Staten ver teert, zijn ze nagenoeg volledig op het achterplan verdrongen. Voorloopig is Frankrijk de groo- te, misschien de eenige vedette in het wereldgebeuren. Hiervoor zijn meerdere radens. Het is echter zeer gewaagd te meenen dat deze hegemonie van onbeperkien duur is. Enkele verschijnselen wijzen er inderdaad op dat grondige politie ke verschuivingen verre van on mogelijk zijn. In afwachting speelt Frankrijk zijn rol, die elementair en eenvou dig is. Het komt er voor de Fran- schen op aan Duitschland zooveel mogelijk af te zonderen en schaak mat te zetten. De geheele Fran- sche buitenlandsche politiek wordt door deze idee gedreven. Duitsch land is voor Frankrijk een obses sie, een nachtmerrie geworden. Aldus zoekt het 100 kansen om de machteloosheid van Germanic te verzekeren en te bestendigen. Het is vergruwd van cavalic: seulte spelen. Allianties en nor allianties bewerkt het met alle middelen ten einde voldoende steun te hebben bij een eventueelc Duitsche heropstanding. Slechts dan zal het gerust zijn wanneer een onoverkomelijke muur opge trokken is rondom het Duitsche Rijk. Daarom en daarom alleen heeft Frankrijk aansluiting ge zocht en verkregen met de Sovjets. Het is langen tijd verbonden ge weest met Polen, doch toen werd als reaktie de Duitsch-Russische toenadering overwogen. Ten slotte werd Polen geofferd ten bate van Rusland, omdat dit oogenschijn- lijk meer waarborgen bood, en ook om een Duitsch-Russisch akkoord te verijdelen. Als gevolg van de Fransch-Rus- sische vriendschap geraakte Litvi- noff te Genève in een zetel. Bar- thou is er feitelijk de eenige be iwerker van. Hij heeft rusteloos geageerd om den tegenstand van veel landen uit te schakelen. Vooraleer de Volke renbond bijeenkwam, was Barthou i zoo goed als zeker van de opname der Sovjets. De publieke stemming was louter formaliteit. Welnu de- [ze manier van handelen is het fun dament van het wantrouwen ten opzichte van Genève. Een Vollce renbond die slechts akteert wat in de wandelgangen bedisseld wordt, wat door intrigues en onder-onsjes verkregen wordt, is eenvoudig geen Volkerenbond. Gekonkelfoes achter de schermen is radikaal in strijd met datgene wat de aller eerste vereischte is om vertrouwen te wakken: de loyauteit, de open hartigheid, het kaart-op-tafel-spe len van de ingeschreven leden. Terloops willen we hier nog wij zen op de dubbelzinnigheid, van den historicus Barthou. Wanneer hij eenerzifds a priori de goede trouw van Duitschland voor de toe komst niet aanvaardt, steunende op het verladen van dit land, ver geet hij wetens en willens het ver leden van de Sovjets om ze voor de toekomst tot zijn koppelgenoot te maken. Eenerzijds wapent Frankrijk zich van kop tot teen tegen een mo gelijke nieuwe aanval van Duitsch land, omdat het niet aannemen wil dat Duitschland in de toekomst anders handelen zal dan in het ver leden. Maar het veegt vrij en vrank de spons over Ruslands ver leden, het loochent hier de ge schiedkundige waarde van dezelf de les... omdat het Rusland noodig heeft. De miljarden schulden, het ver raad van 1917de negatie van alle Westersche beschavingde ruste- looze kommunistische agitatie in Frankrijk en elders, de uitroeiing van den godsdienst, dat alles is van geenerlei waarde meer ten overstaan van het Russische bond genootschap. Dat is politiek, politiek op zijn smalst. Hoe gunstig steekt daarte genover de houding af van het kleine Zwitserland. Bij monde van Dr Motta heeft het kalm en waar dig de stem verheven tegen het lid maatschap der Sovjets. Zijn pro test klonk echter in de woestijn.Al les was op voorhand geregeld. Men iveert Abyssinië te Genève omdat het minderheden in eigen land on der de knie houdt, maar Rusland dat toch ook niet anders doet wordt met klank binnengehaald. Eerst daags bekleedt het misschien het voorzitterschap Vergeten we echter niet dat Ja pan en Duitschland eruit trokken en dus logisch op elkaar aangewe zen zijn. Ook Polen, los van Frankrijk, maar bedreigd door Rusland, valt wel in Duitschlands armen. Anderen volgen misschien, zoodat ten slotte het politieke spel van Frankrijk averechtsche gevol gen kan hebben. De intrede van Litvinoff te Genève is een betee- kenisvolle gebeurteniswe zouden er echter niet durven bijvoegen dat de vrede ermede gediend zal worden. En wat baat dan de ver zoening tusschen de ellendige ka pitalistische regeeringen Sov jetstijl) en de volgelingen van Marx (Verboden nadruk) Herwig. De groote Europeesche filmfabriekant is thans op studiereis in Amerika waar hij Droomen uit een Zomernachtvan Shakespeare moet op de film brengen. Alle tïhnmiddens en -artisten trachten hem ten beste te verwelkomen. Men ziet hem hier in gezelschap der bevallige Norma Shearer. IS££!3B:gaaa3SX2a89aBSI3B3BSaB2» B1NNENLANDSCHE LEENING 5 P. H. 1932 Dinsdag morgen had in de Nationale Bank te Brussel de 5° trekking plaats van de Binncnlandschc Lcening 5% 1932. De 33 volgende reeksen zijn betaalbaar met 25.000 frank: 109738 110112 116498 116811 123147 129263 132829 134413 134441 145124 148084 148420 150951 153035 161233 165574 185597 185759 194830 196356 203013 216012 230994 241752 243514 248244 253952 234071 268693 272318 287667 293685 297687. Elke obligatie behoorendc tot een der uitgetrokken reeksen geeft recht op een tiende van het bedrag toegekend aan de reeks' waartoe ze behoort. V.W.-U Uit 19 verschillende landen zijn de vo rige week rond de 40 duizend oudstrijders in bedevaart samengekomen te Lourdes (Frankrijk). Schier alle wereldtalen wer den daar gesproken, ook in gebed. Vlaamsche oudstrijders, die daar reeds waren van den Dinsdag, waren begeleid door Hoogeerwaarde Dom Van Assche, van de Abdij van Steenbrugge. Het initiatief der internationale Bede vaart is uitgegaan van Fransche priesters- oudstrijders. Een heerlijk initiatief, dat prachtig is geslaagd. Z. H. de Paus heeft van uit het Vati- kar.n die prachtige bi tooging van geloof en vertrouwen gevolgd, en op Zijn initia tief werd Vrijdagnacht een bestendige Eerewaoht gehouden aan de grot, die sa mengesteld was uit Fransche, Belgische en Duitsche oudstrijders. Vrijdag werd door Hoogeerw. Dom Van Assche een plechtige Mis opgedragen ter nagedachtenis van Koning Albert, De twee priesters-assistenten waren een Franschen en een Duitschsn priester-oud- strijder. 't Kon maar zoo roerend zijn! In den voormiddag werd dan in open lucht een pleohtige Requiem-Mis opgedra gen door Mgr Thomas, aartsbisschop van Birmingham met Pauselijke Assistentie van Z. Em. Kardinaal Liénert (Rijsel). Z. Hoogw. Mgr Gerlier (Lourdes) heeft dan een aangrijpende toespraak gehou den. Bij de Absouten werden de hoeken 131 van het baarkleed gehouden door Fran schen, een Belgischen, een Italiaanschen, een Duitschen, een Engelsclien oudstrij der, en door E. H. Lesafire, een oorlogs- blinde. Dien dag was het getal bedevaar ders aangegroeid tot rond de 60.030. Er waren daar mannen uit 19 verschil lende landen, meestal uit België, Enge land, Frankrijk, Portugal, Italië, Duitsch land, Oostenrijk, V. S. van Amerika, enz. Hun doel was: bidden voor hun overleden oorlogsmakkers; bidden voor het bikomen en behouden van den vrede en aflegging van een belijdenis van diep geloof in God, onder den blik van Maria, Mo:der van alle menschen. Een nog nimmer geziene belijdenis van Katholiek Geloof en diep treffend schouw spel was op eën avond, nadat men een algemeene H. Kommunie voor den dag daarop had aangevraagd, toen honderden priesters zich, 't zij bij een boom, 't zij in een hoek der kerk gereed hielden om de biecht te hooren der duizenden oud- strijders die in de kerk geen gelegenheid tot biecht zouden vinden. Van negen tot twaalf uur hoorden de priesters biecht. Een van de heerlijkste Bedevaarten, die ooit te Lourdes heeft plaats geh'd! De indruk ervan was overweldigend. Geluk kigen die mochten aanwezig zijn bij de machtsbetooging van devotie, vrede en vertrouwen! In een koolmijn van het Land van Wa les, te Gresford, hadeen vresselijke grauwvuurontploffing plaats. Op het oogenblik der ramp waren 480 mannen •aanwezig. Meer dan twee honderd konden zich redden maar de anderen kwamen om bij de ontploffing, of onder de instortin gen die zich daarop voordeden ofwel nog in den brand die onmiddellijk hevig woed de in de geteisterde mijn. De reddingsploegen konden in de bran dende schachten niet binnendringen en men zag zich verplicht deze toe te met selen daar geen hoop op nog eenige red ding mogelijk bleek. 264 Mijnwerkers kwamen om bij de ramp, een der groot ste mijnrampen die Engeland teisterden. Bijna alle lijken zijn in de mijn gebleven. Een gansche streek van Japan, meest het gewest van de stad Osaka werd ge teisterd door een vreesslijke typhoon, ge paard gaande langs de kust met een wa terhoos. De wind bereikte een snelheid van 130 meter per sekond op zekere plaat sen. Huizen, scholen en gebouwen werden van hun dak ontzet of stortten in, andere werden onder water gezet door de water hoos. Duizenden personen werden bedol ven onder de puinen. Op zee was het vreeselijk. Vijf Engel- sehe destroyers werden eveneens verrast door den springvloed, hun dek werd glad geschoren en alleen het schielijk gaan lig gen Van het termresst redde de vijf sche pen van den ondergang. Duizende Japanscbe visschersbootjes kwamen om met man en muis. Op het land hadden de scholen het bij zonder hard te verduren en dit was zoo veel te slechter daar de ramp gebeurde binst de klasuren. Volgens de laatste cijfers kwamen ruim 2500 personen om bij de vreeselijke ramp, 8.3S9 werden gewond wijl nog 568 perso nen vermist worden. 160.000 Wocnrien werden geteisterd; te Osaka alleen telde men er 50.000. Onmiddellijk werd alle mogelijke hulp geboden. De schade beloopt milüoenen. De spoorwegen werden erg geteisterd daar gansche treinen omgeslagen werden en spoorwegen weggespeeld vierden door de waterhoos. .E333SES2£33SSSSSBSiflaiXBSgS2S5233Z!SZS5i5SSB3S£;Z3832BZ3823BL'a De tweede zittijd der toelatingsexamen zal geopend worden Op Maandag 1 October, te 9 uur, voor de Bijzondere Scholen van Mijnen, Bur gerlijke Genie, Kunsten en Fabriekwe zen, Bouwkunde en Electriciteit. In schrijvingen den dag van 't examen van 8 uur tot 9 uur, in liet lokaal der Scho len, St Michielsstraat, 10. Op Maandag 1 October, te 9 uur, voor de Handelshoogeschool. Inschrijvingen denzelfden dag van 8 uur tot 9 uur, in het lokaal der School, Dekensstraat, 2. Op Maandag 1 October, te 9 uur, voor het Landbouwinstituut. Inschrijvingen denzelfden dag van 8 uur tot 9 uur, in het lokaal der School, Minderbroeders straat, 21. Op Zaterdag 29 September, te 9 uur, voor het Voorbereidend Instituut tot de Bijzondere Scholen en het Landbouw instituut. Inschrijvingen denzelfden dag van 8 uur tot 9 uur, in de Bijzondere Scholen, St Michielsstraat, 10. LEUVENSCHE GEMEENTEFEESTEN De hureelen gevestigd in de Universi- teits-HalIen zullen, ter gelegenheid van de Leuvensche Gemeentefeesten, gesloten blijven van 2 tot 12 Frankrijk aanziet waarlijk België als een zusterland, ten minste, de Fransche bladen en de Belgische frankiljons schrij ven het zoo; maax in der waarheid is het geheel anders. Een nieuwe en verhoogde taks zal voor taan de Belgische autos, motos en velos treffen aan de grens. Voor de autos is er een opslag van 1 fr. 40. Dan nog moeten zij voorzien zijn van een regelmatig trip tiek. De velos zullen 10 fr. moeten betalen. Welk verschil met de Fransche auto en andere verkeersmiddelen die in België zoo gemakkelijk en goedkoop mogen binnen komen. F* ?.:?IC£N PERRY De Engelsche tenniskampioen Perry (rechts) komt in de V. S. den titel van kampioen van Amerika te verwerven met Allison te kloppen. Hij is hier in gezel schap van een zijner «slachtoffers», Buxby du Texas. IBBBBBBBBBBBBBBBSJSBBBBBaBPlB dep Daarom moet U een biljet koopen 20 LOTEN van 1 MILJOEN Postcheck 71.60 100 Frank het biljet TREKKING 18 OCTOBER. 1BB3BESSSBBBBB3BBBBBB1S31BBBS9I Op de rivier Krishna (Eingelsch Indië) is een overzetboot vergaan en 200 passa giers zijn verdronken. BsaEEEEaBaaBEHEBBasBHBBBSBSiiBBaiSBBEHassgaaaaEBBsiasasssiiiBBi DE VLIEGMEETING TE EVERE Op de meeting van zweefvliegtuigen te Evére hield Aartshertog O ito van Habs. burg eraan de zweefvlieger Kronfeld persoonlijk geluk te wenschen om de voor. gestelde oefeningen. Hier ziet men de kroonpretendent van Oostenrijk in gespreij met Kronfeld.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 1