VALY Balsem De BESTE en SPAARZAAMSTE Haard blijft de RECORD KONINKLIJKE GIFT KONINKLIJKE WIEG VLIEGTUIG VALT TE PLETTER IN VOLLE STRAAT TE BARCELONA, IN SPANJE VREESELIJKE SPOORWEGRAMP IN ENGELAND TIEN DOODEN EN VEEL GEKWETSTEN. PLECHTIGE INHULDIGING VAN E. H. VAN MERRIS ALS NIEUWE HERDER TE WESTROOZEBEKE OPSCHRIFTEN DER FONDERIES BRUXELLOISES Record Nr 795 fr. 1376 Record N* 386 995 fr. ALBERT DENYS, Poperinge Tel. 61. BRIEF UIT BRUSSEL HEVIGE BRAND TE R0ESELARE EEN VLIEGTUIG STORT IN ZEE NABIJ FOLKENSTQNE de stadskas zonder iemands medeWe ten overdroeg naar de Bank van den' Arbeid», van dewelke hij wel wist dat zij in slechte lakens zat, vermits hij ze°> beheerder was van die Bank. Balthazar had beweerd dat het maar 18 millioen was 'n baga telle 1 maar in feite va, het 19.571.527,67 fr. 'n dik anderhalf millioen méér. Balthazar werd van ambts. wegc als Schepen ontslagen, en de an. dere socialistische Schepenen namen ont* slag. Zóó kwam het Maandag 1.1. tot een liberaal-katholiek akkoord. EEN WIJZE VOORZORG A MAAR... Koloniale loterij ÏP&W PEN 18 0KTCfi£fr BIJ DE GEBOORTE VAN PRINSES MARIA-PIA Te Napels heeft de bevolking biijk gegeven van boog-cn!aaiende geestdrift ter gelegenheid der geboorte van 't Prinsesje. Men ziet nier een groep uitbundige betoogers rond een BelgUcken verminkte die bet hulde-registsr kwam teekencn. Een Ciborie in verguld zilver, met edel gesteenten versierd, dat door den Prins en de Prinses van Picmont aan den Pa troon der stad Napels, Sint Januarius, werd aangeboden. Deze prachtige wieg werd door c3^ stad Napels Prins Umberto van Italië en Prinses Marie-José aangeboden bij de geboorte van hun eer-te kindje, Prinses Maria-Pia. IHaBBSB9BSBB!EB2aB&BBSaBSaSBS&8BSS92S58Sa£lfl33553BEE32SS:5a Een Spaansche vlieger, verongelukt tijdens manoeuvers, werd ten grave gedra gen te Barcelona. Boven den rouwstoet zweefden enkele militaire vliegtuigen die de begrafenis volgden toen plots een der macbienen te pletter viel in volle straat. Vier personen uit den stoet en de twee inzittende vliegers werden ge kwetst. Hier ziet men de pompiers die bezig zijn de in brand geschoten vlieg- machien te blusschen. Kaaa&33SM!SSB5aaa9flB2ESaa33233£aaElB3532a&3SaES!BaS9gSEH8S33E. To Warrington, in Engeland, botsten twee treins op elkaar. Verscheidene wa« gons werden opengereten, zooals men op onze plaat kan bemerken. 10 Personen kwamen om bij de ramp wijl er 21 lieden gekwetst werden, waaronder een vijf- tal zeer erg. Verwarmingsvermogen 100 m' Verwarmingsverraogen 125 m3 En bij alle goede Stovenmakers. Bij Jef. Casteleyn: Welkom, achtbare Herder. Bij Em. Samyni Verheugd in hert en geest Viert ieder om ter meest Op kristelijk Vlaamsche geest Des Pastoor's inhaalfeest. Bij Cyr. Reyr.aert: Heer Pastoor wees welkom Hoort men roepen hier alom Konden wij U lange jaren In ons midden steeds bewaren, Uit ter harte wenschen wij Heil en welkom gul en blij Wijze werking, wijs bestier Onzen nieuwen Pastoor hier. Bij Dewaele: Heil onzen nieuwen ITcrder, Hier woon ik, De Waele-Bossuy't, We zien naar onzen nieuwen Herder uit. Maar kon ik soms wat zaakjes doen, Met kousen voor zijn beste schoen 'k Zou hem nog vele liever zien En hen wel honderd jaren biën, Bij Meester Eostyn: Eerw. Heer Pastoor, wees welkom Doe steeds om wel en zie niet om. Bij Aureel Vandamme: 'k Moete lachen dat ik schudde Als ik zie hoe dat de kudde, Van pas gewonnen schapen Naar hun Herder staat te gapen. Bij Alidoor Vande Cande'aere!' Heden is er vreugde alom Pastoor ge zijt wellekom Al de menschen zijn hier fraai Buiten hier en daar ne gaai. Btj Hub. Cappelle, Gemeer*eontv.; Mochtet gij door blijde dagen Den staf der Herders dragen Vol van vrede en vrij van druk. Voor uw heil en ons geluk. Bij Henri Corneiilie: Heer Pastoor Wees welkom Heer Vanpetegnem, winkelier! Wees welkom, Eerweerde Herder, Voor uw stoffen gaat niet verder Wil U goeds voor onder uw soutaan Hier 1 oont I.eon, uw parochiaan. Die U met herheid en vooral Goedkoop dienen zal. Bij Remi Vanden Broucke: Mijnheer Pastoor kom maar binnen Hier scheert men het haar van uwen kinne Hier snijdt men het haar rap en chic. En alles gaat per electriek. Bij Henri Vanden Bulcke: Heer Pastoor wil gedenken Dat ik verkoop kaas en visch. Wil me soms een penning schenken Dan doe ik al wat mogelijk is. Bij Louise Vanden Bulcke: M. Paster, wees gegroet. Ik ben een jonge dochter alleen En als ge mij komt bezoeken Dan zijn we met tween. Bij Gloïs Bouttelgier, bakker! Ik ben maar een Hauwen dichter Brood bakken valt mij veel lichter Maar ik bied kort en goed Den Herder mijnen groet. Bij Henri Thevelin: Ontvang den blijden-welkomgroet Dien men U hier gulhartig doet. Leef lang en gelukkig in Maria's g'oiï'v? DeHeer spare ons Herder van druk en rouw Bij Hoet-Vloow: Mochte Kristus' liefdezegen Richten U langs wonnige wegen. Bij Parmentier-Knockaert: Wees altijd verlaan Gelijk onzen Kapelaan, Als ge de menschen voor U wilt winnen Moet gij ze beminnen. Bij Isidoor Vanden Bussche: Welkom, Eerweerde Heer van Merris, Ofschoon het nu is crisis Toch maak en vermaak ik schoen. En doe het met fatsoen En -mijn naam is Doren Hier wordt ge niet geschoren,- Bij Jules Cnockaert, bakker: Mijnheer Pastoor, spring maar binnéti 'k Ben niet gewoon van veel te winnen, Koeken, taarten en gebak Voor weinig geld een vollen zak, Lekker fijn en versch zijn zij Hebt ge goesting kom maar bij, Eet U dik aan mijne waren En zeker wordt gij honderd jaren, Bij René Vandendriessche: Dat hij weze welkom Onze Pastoor wederom De beste kloek en gezond Van hier in het rond Die den Bisschop alom In zijnen winkel vond. Bij Wed. Beeckaert: Uit ter harte wenschen wij Heil en welkom, gul en blij, Wijze werking, wijs "bestier U, ons nieuwe Pastoor hier. Bij Wed. Roelens: Spare U God hier lange jaren 't Is onz' blijde, vuur'ge beêl Moge Hij U trouw bewaren Vrij van smarte, vrij van weêl Bij Heer Boeyon (Jaarschrift) l Herder oprecht welgekomen, i*" Wees hartelijk proficiat gewenscht^ Bij Victor Dejonckheere: 'k Maak wagens en karren Ze rien rap en goed Naar leper of Zarren Of zelfs in ne stoet, Ne Pastoor op ne wagen 'k Heb nooit geen gezien, Anders mocht gij er een vrageff Om den hemel in te rien. Bij Cam. Mahieu: Schoone dag Op den welken Camiel Mahieu 1 Welkom toesturen mag Aan den Eerweerden Heef Die in zijn beheer Niets betracht Buiten voorspoed, vrede, eendracht? Bij Spillebeen René, voerman! Hier woont René Spillebeen Goed gekend van iedereen Hij is voerman en verkoopt ook kolett en levert ze naar huis en scholen En als gij hem wilt goed verstaan Biedt hij U ook r.ijn diensten aan. Bij Celest Saever: Mochtet gij door blijde dagen Hier den last van Pastoor dragen, Vol van vrede, vrij van druk Voor ons heil en ons geluk. Poort: Heden is er vreugde alom Heer Pastoor gij zijt welkom. Bij Petrus Desseyn, timmerman! Aan onzen nieuwen Heer Pastoor Van ons en heel ons kinderkoor Een wensch van vele schoone dagen Ziedaar hetgeen we voor U vragen. Bij Heer H. Forrez, Burgemeester! Terwijl ik zorgend voor zaken van stof- [felijken aard Hebt gij op U den last van 't zieleleven En als 't Gods eer betreft, of strekt tot [algemeen welvaren Zoo zullen wij elkaar de hand wel geven. Gemeentehuis: Het Gementebestuur van zijnen kant Wenscht welkom aan den nieuwen Gods- [gezant. Biechtstoel! Onder zondenlast gebukte zielen, Komt ge, Priester, Godes vrede bieden, Door zijn macht hun zondenschuld ver- [geven Manend, leidend, hen In 't zieleleven, Bij Oskar Terryn, Veldwachter! Herder met uw herderstaf Keer van uw schapen de wolven af, En kan het met de makke niet gaan Ge moet maar met mijn sabel slaan. In de Kerk: Altaar: Wees, Herder, uw kudde indachtig Aan het altaar van den Heer Almachtig. Doopvont: Ontneem door 't Heilig Doopsel d'erfnis- [smet Die Adams val aan elkeen overzet. Predikstoel: Nood aan Godgeleerdheid, doet het aard- [sche zoeken, Herder, Leeraar, Godes woord, uit [d'heilge boeken Zult gij, van den predikstoel de zielen [leeren En ze vurig ware wijsheid doen begeerén Feestzaal (Jaarschrift) Christus make hier licht Uw zwaren herdersplicht. Bij Jules Van Coillic, briefdrager: Welgekomen hier ter streke Waar de Weste-roze-beke Tusschen veld en weiden vliedt Mocht g'hier rozen uitverkoren Winnen voor de hemelkoren Zulke rozen welken niet. Bij Willcmijns, beenhouwer: Op ons Herder ben ik preutscn Noch te mager noch te streusch Rap in allés wat hij doet Sapristie, dat is goed. O Herder, wilt gij nog verkloeken Kom dan mijnen winkel bezoeken Mijn vleesch is jeugdig, malsch en zoet Kijkt als ge mee komt in den stoet En voor het lest Wensch ik den fleer Pastoor alhier. Geluk en vrede en veel plezier. Bij Gaston Samyn: Gaston Samyn en zijn gezin Zijn blij en welgezind Hebben alles schoon gepint Omdat Heer Pastoor braaf en goed Te Westroozebeke zijn intreè doet( Bij Oskar Bouttelgier: Vandaag klinkt riet het truweel, Bouttelgier doet in 't vieren zijn deel En hebt gij te breken of te bouwen Op mijn werk moogt gij betrouwen. Bij Vandendriessche Omeri Het volk begroet U blij Uw komst is feestgetij. Bij Cyr. Pype: Wellekom, Weledele Paster, 'k Werk op 't Roozebeeksch kadaster, Zielevruchten, schoone en rijpe, Dat wenscht 't gezin van Cyriel Pype. Bij Joz. Forrez: Wees welkom Heer Pastoor, Reeds menigmaal uit Meenen naar Róo- [zebeek gekomen Zijt gij, na Mariahulde, ervan terroge- [keerd Als onze Herder nu, zult gij er blijven [wonen In d'oude beêvaartplaats door U voor- [taan beheerd. Bij Ach. Dewulf: Eerweerde Heer Pastoor, wees welkom, Van bloem en meel Bak ik veel Brood en koeken, t Moet ge eten om te verkloeketï 'k Bak alles schoon van fatsoei^ Om naar de pastorij te doen. Bij Hector Var.de Wal'e: Heer Pastoor, goed en zacht, W'hebben wat lang gewacht Om te vieren uw feest I In blijdschap en om ter meest Nu moet gij ons, Roozebekenaren? Trachten bij U te scharen Om zonder druk en pijn Lang bij mekaar te zijn. Bij Abdon Dedier: Proficiat en welkom, Herder, bij uw volk Dat U onthaalt vol vreugd Uw faam verheft tot aan de wolk Uw reine priesterdeugd, Welkom, Welkom. Bij Ad. Valcke: Wij hoorden graag de blijde maar Ons Herder weer een Poperingenaar Die ons op Heer Desagher's schreên Zal leiden naar de eeuwigheid heeti Daarom wees welkom duizendmaal Zoo klinkt het blij in Vlaamsche taal. Bij Louisa Valcke: Goede Herder wees hier welkom Doe wel en zie niet om En houd met uw herderstaf De wolven van uw schapen af. Bij Ceüna Hampe: Heer Pastoor U die komt hier heen Zoo wondergoed van faam Om ons ten hemel op te leên In Godes en Bisschops naam. Bij Louisa en Sidonie Rubbent Welkom, goede Herder, Stop hier en ga niet verder Zoet en zuur, en zuur en zoet Past op ieder mondje goed. Bij Arth. De Baes: Welkom Heer Pastoor als Godsgezant Neem kloek den herdersstaf in d'hand En weid uw schapen langs goede baan Opdat er geen verloren gaan. Klooster: Zijt wellekom, Eerweerde Heer,, Voor vele, vele jaren O, geve God U hier bij ons Voor altijd wel te varen! We staan gereed om op uw woord Voor God en plicht te leven En hopen, met Gods steun en hulp U altijd vreugd te geven. Kosthuis: Vandaag is 't al, 't is al verlangen Om onzen Herder wel te ontvangen 't Is vreugde, blijdschap, anders nietl En daarom is 't dat g'ons hier ziet Met van geluk zoo stralend oogeq Omdat wij onzen Pastoor mogen Den eersten keer in feeste zien En hem ons welkomgroeten bién. Bij Julien Degraer, horlogiënt Wees welkomen 1 en da'k zeggen wil Ge moogt, jandikke, nooit vertrijkelen. Bestelt gij hier horloge of bril, Een radio of andere artikelen Bij Do Backer, schilder: Hier woont de schilder knap en fijn 't Behangen kan niet beter zijn Voorhuis en kerk, voor 't heilig koof Bied ik U, achtbare Heer Pastoor, Mijn werken en mijn winkel aan Probeer het eens, 't zal U aanstaan l Bij H. Vanopbroecke: Herder wil de wolven weren Zoet en zacht uw schapen scheren Dat de schaar niet snijdt in 't vel Anders gij verbrodt het speL Bij Bostyn Marcel, beenhouwer!' M'n kapmes, vleeschmolen en zag» 't Ligt al even stil vandage Nu zal ik mijn huis pareeren Om den Herder te vereeren. Bij Em. Desenders Het was ons aller vreugd te vernemen Dat H. van Merris hier tot Pastoor is [verheven Wij wenschen den braven man Dat Hij het hier alras gewennen kan. Bij Vanhee Rudolf: Nu allen vieren om ter meest In elke straat, in elke wijk Vindt gij, Heer Pastoor, in <Ji$ Jcesï Onzen gullen welkomblijk, Bij Adolf Vermeulen!. Het blij welkom Weerklinkt alom Den nieuwen Herder tegen -, Wij wenschen hem met blijde" Stem Lang leveq. heil en zegen. Bij Vandamme George»» Eenieder is welgezind Daarom zullen wij ons huis pareereg Om onzen Herder te vereererv Bij Alidore Declercq: Heer Pastoor Hoe troostelijk en is het niet Wanneer gij al die wezens zief LIeel het dorp staat gepint Iedereen is welgezind Mond en hart roepen blij Dat Heer Pastoor welkom zij, Bij Jules Demey, ku'peri Gij staat in de lcuipe En ge preekt het sermoen, Ik maak hier de kuipen Om bier in te doen. Ik moet er op slaan Immer dapper en koen En als 't niet zou gaan Ge moet 't zelfde maar doen.",. Bij Alois Demey: Welkom, E. H. van Merris, Als Pastoor, iets dat zeker is *7 Mochtet gij hier vele dagen Den staf des Herders dragen, Vol van vreugde, vrij van druk-, Tot aller welzijn en geluk. Bij E. H. Onderpastoor (Jaarschrift) Mochte Christus' liefdezegen Richten U langs wonnige wegen Bij H. Cb. Lefevere, Eere-Sekretarls: Eerweerde Herder, ontvang dees groet: Ge komt met wijsheid, kracht en moed Den zwaren last der zielen dragen God schenke U lange levensdagen Tot aller heil en geestelijk goed. Bij Henri Robbayes, klokluider» Henri, de ware held, Hij trekt de klokken v Met geweld Hij trekt ze met fatsoen [doen. Om onzen nieuwen Herder eer aan te Bij Alois Gbekiere: Het beste hier wordt hier gedronken Rn 't maakt in 't heel niet dronken En 't mag U, Pastoor, wel gezeid Hier is 't vermaak in deugdzaamheid Men mag voorzeker toch vandage Een stiksken hebben in zijn krage 'k En moet niet zeggen U waarom Geachte Herder, 't ware te dom. Bij G. Lefevere, Gemeentesekretarl»! In vlaggentooi, op zegenboog, Op ieder huis, in ieders oog, O, Herder, door uw volk geprezen Staat onze welkomgroet te lezen. Bij J. Vande Candelaere: Welkom, Heer Pastoor van Merris' Graag deel ik U mede op dezen dag Dat het 's Winters hier zoo koud is. En ik dan veel kolen leveren mag. Bij Hector Dewitte: 't Wordt 'n potje gedronken 't Wordt luidop geklonken Met blijde gevier Wees welkom alh1- Bij Parmentier, muzieklokaali' Heer Pastoor, gij zijt welkom Van allen hier rondom Wij wenschen U hier een lang beajifSi En wij allen met veel plezier. Met bugel en piston Trompet en saxophon Alto en trombon Tambour, grosse-caisse en bombardoa Spelen allen om ter meest Bij dit schoone feest. Bij Verhouck-Vanzuyt» Blij en hoopvol ontvingen wij dé mare E. H. van Merris, Pastoor in onze schare Nu roepen we U toe .-Welkom Gods gezant Zijt onze Herder naar Kristus' trant, Bij Oskar Reynaert: Heel ons dorp is in feest Iedereen is verheugd van geest Wij wenschen U, Herder, uit te? herte Heil en vrede, nimmer smerte. Bij André Dejonckheere: Wees welkom goede Herder, Bij Wed. Verstraete: Eerweerde Heer wees weikorriV Hier maakt men portretten In het groot en klein - I Afgemaakt zeer fijn En met fatsoen Om den weerden Heer Pastoorj Mijn dienst aan te doen. Bij Marcel Dejonghe: Welkom, onze nieuwe Herder Sta en riskeert U niet verder Wij prijzen U aan, onzen lekkeren drank Waarvan U na genot, niet zult wezen [krank. Bij Palmer Gadeyne: Het is gebruik in dezen tijd Dat ieder zorgt voor zijn profijt Daarom zal ik mij niet geneeren? Mijn chikorei te presenteeren," Bij Wed. Van Zuyt: Heden stijgen bede en dank Tot den Heer, en vroom gezang) En wij vlaggen en wij sieren Om uw blijde komst te vieren. Bij Wed. Cardoen: Eerw. Heer van Merris Hier verkoopt men klakken met fatsoen Ook kloefen en savatten Die voor iedereen passen. Bij Henri Godderis: Wees welkom, Herder goed 'k Zeg het geerne We moeten ons te gare weeren Wij zijn voor 't zelfde werk geschapen Ik zorg voor koeien en gij voor schapen. Bij H. Dedier, postoverste! Wees, Heer Pastoor, voor uw schapen Hemelwaarts een held're baakj Zij die zielezorg U echter Niet een overzware taak. Brussel, 4-10-34. DE GROOTE VRAGEN VAN DEN TIJD. De vorige week gaf het den Indruk, dat de kegels zouden omver tuimelen. Van- dervelde maakte zich zelfs reeds gereed om de overname te doen. Maar aan spe ciale condities: het Plan van den Ar beid als grondslag van het regeerlngs- programma. Anders: honderdduizend maal neen! Zóó schreef hij In Le Peuplevan 1.1. Zondag. I Ge weet dat Minister Devèze steeds voorhield, dat op zijn begrooting niet kon gesnoeid worden. Voor hun respectieve ministeries en begrootingen lieten de an dere ministers denzelfden toon hooren Eerst den Vrijdagavond kwam er licht in 't kapellekeVolgende besparingen en besnoeiingen werden aangegeven: Ver keerswezen, 100 millioen; Openbaar On derwijs, 100 millioen; Sociale Voorzorg, 200 millioen; Landsverdediging, 44 mil lioen. En dan zou nog 30 millioen gevon den worden in de petroolrafïinade; 35 mil lioen door de versmelting der pensioen kassen van 't personeel der Openbare Be sturen, inbegrepen het onderwijzend per Soneel, en een weddeverlaging zou 270 millioen geven. Alles samen: 779 millioen. Met die cijfers moeten we wat rede- neeren. Vooreerst, die 779 millioen beteekenen slechts de helft van het tekort voor het welk de Regeering staat. Voor een deel vertegenwoordigen die cijfers verdaagde betalingen. De werkelijke besparingen worden gedaan op de uitgaven van so ciaal karakter en op de loonen en wed den van 't Staatspersoneei. Het past hier wat te redeneeren met de feitelijke toestanden en omstandigheden of anders gezegd: de feiten zelf te raten spreken. De rijkdom der wereld verhoort, inr.ar de toestand van het werkende vo.k wordt slechter; De levensduurte vermindert feitelijk niet; In zekere middens wordt een verbor gen werking onderhouden om onze geld waarde te verminderen, echter niet in de Regeering; De arbeidsloonen zijn in grootere ver houding gedaald dan de levensduurte, als men de onkosten der huisvesting in de familiebegrooting begrijpt, want vooral voor de arbeiderswoningen zijn de huur prijzen het minst gedaald; Wel doet de Regeering alle mogelijke pogingen om afzetgebieden te zoeken en te vinden voor de Belgische nijverheids- produkten in den vreemde, maar dat haalt weinig uit; De verlaging der binnenlandsche pro ductiekosten hebben niet toegelaten den uitvoer te bevorderen omdat de mededin gende landen wraakmaatregelen hebben getroffen; Elke verdere daling van den levens standaard schaadt feitelijk aan de koop kracht en tevens aan het verbruik. Dat zijn feiten die niet te loochenen zijn. De Regeering heeft wel op haar pro gramma een nieuwe wettelijke regeling van de huurprijzen voor goedkoope wo ningen, maar we wachten steeds op de teksten, 't Is vooral langsdaar dat het bestaan der arbeidersfamiliën draaglijker moet worden gemaakt. In hoeverre de prijzen der voedings middelen nog kunnen verlaagd worden, is niet zoo gemakkelijk te zeggen. De broodprijzen worden vooral gedicteerd door Amerika. Er bestaat een groote wan verhouding tusschen de prijzen van het slachtvee en van het geslacht vleesch. In ieder familie kan men dat vaststellen. Wettelijke maatregelen dringen zich op om de financieele lasten te verminderen die op den handel en de nijverheid wegen, We moeten komen tot een oordeelkun dige kredietpolitiek, en de vreemde kon- kurrenten moeten zooveel mogelijk wor den geweerd, willen wij onze binnenland sche markt kunnen uitbreiden. Wanneer we ten slotte toch verplicht zijn aankoopen te doen in den vreemd dat is onafwendbaar zouden we nieuwe afzetgebieden moeten vinden in het buitenland. Dat behoort of moet be- hooren tot de regeeringspolitiek. Bij de werkgeversorganisaties, vooral deze die de grootnijverheid vertegenwoor digen, bestaat steeds een verderfelijke opvatting, namelijk de konkurrentie-mo- gelijkheid te verzekeren op een lagen loonstandaard die een fatsoenlijk fami liebestaan onmogelijk maakt. Da loons verlaging schaadt trouwens aan de in komsten van den Staat, en leidt onver mijdelijk tot economischen ondergang. Ge kunt wal zeggen, dat die stelling deze is van hat arbeidende volk, maar een algemeen welzijn is ondenkbaar zonder een draaglijken toestand van ons arbei dersvolk, dat in België steeds 60 t. h. der totale bevolking uitmaakt. Wie er ernstig over nadenkt, moet dit besluit beamen. De betrekkelijke handels vrijheid van vroeger behoort tot het ver leden. Alle oordeelkundigen moeten dat toegeven. Meer dan ooit tevoren schaadt een verarmde volksmassa aan 's lands algemeen welzijn, 's Lands Regeering zou dat ernstig moeten inzien. Het is fataal de -arbeidsloonen nog te willen verminde ren zoolang het leven niet goedkooper is geworden. Zóó mijne opvatting. Ge moogt in elk geval niet gelooven dat het land financieel gered is voor jaren met de noodmaatregelen tot dewelke de Regeering besloten heeft. Niet langer dan 't volgend jaar zal het te herdoen zijn. Onthoudt het maar! In korten tijd zult gij van alle pijn verlost zijn door VALY BALSEM. Ontsmettend - Kalmend Versachtend De weefsels worden spoedld hersteld me! de Eenig middel dat U het werk niet belet. Prijs Fr. 10.— de doos - IN ALLE APOTHEKEN. Maandag avond is te Roeselare de jute- spinnerij Carlier, in de Veldstraat, ten grooten deele afgebrand. Een 200-tal werklieden komen aldus werkloos. De schade is vrij aanzienlijk. Een Engelsch vliegtuig der lijn l/tjó- den-Parijs is in zee gestort nabij Folke stone. De zeven inzittenden kwamen om. Hun lijken werden door een boqj PPge- pikt. DE PROVINCIERADEN. De Grondwet wil het zoo, dat de pro vincieraden den 1 Oktober vergaderen om de begrootingen te bespreken. L.l. Maan dag werd derhalve overal een plechtige openingszitting gehouden, waar 't bureel werd samengesteld, de bestendige dépu taties werden gevormd en de bureelen van den Provincieraad werden samenge steld. Naar de gebruiken houden de Gouw- heeren dan belangrijke redevoeringen, ook wel over onderwerpen die niet zoo actueel zijn. Zoo handelde M. Nens, Gouwheer van Brabant en gewezen kabinetsoverste van t Ministerie van Binnenlandsche Zaken, over het vraagstuk der wegenissen in de provincie. M. Baron Holvoet, Gouwheer van de provincie Antwerpen, besprak een ander onderwerp, namelijk de kwestie van de gewestelijke ontvangers der belastingen. Hij verdedigde de stelling dat de gemeen- tesekretarissen in kleine gemeenten ge makkelijk het werk van de gemeente-ont vangers kunnen bijnemen. M. Weyler, de liberale Goeverneur van Oost-Vlaanderen, sprak over een wets voorstel dat nooit tot wet werd ge maakt tot instelling van een Hof voor bestuursgeschillen. M. Baels, Gouwheer van West-Vlaan- deren, hield integendeel een praktische rede, sterk gedokumenteerd, over de be- teekenis van den landbouw in de econo mie van de provincie, 'k Zou die rede wil len samenvatten, maar dan moet ik mijn proza over andere gebeurtenissen uit schakelen. Ge zult trouwens die rede wel elders terugvinden. Geheel het landbouw vraagstuk werd in die rede in overzicht genomen met al de belangen die eraan verbonden zijn. Die rede genoot veel bij val. Het bureel van den Provincieraad on derging geen veranderingen. M. Ranse (Gistel) blijft voorzitter; M. Bekaert on dervoorzitter; M.M. de Gheldere en V. Vanden Ban, sekretarissen; hulpsekreta- rissen M.M. Dupont en Vallaeys; kwes- tors, M.M. Vercruysse en Coucke. TE GENT EN TE ANTWERPEN. Te Gent werd Maandag 1.1. in den Ge meenteraad een nieuw Schepencollege gevormd, samengesteld uit Liberalen (3, waaronder M. Vander Stegen, burge meester) en vijf Katholieken. Dat was het gevolg van het feit, dat de leider der Gentsche Socialisten, G. Balthazar, des- JJÖi gchepen m Balthazar heeft nog wel wat «moes, ■kesgemaakt ter zitting van Maandag, maar zijn «triomftocht» bleef achter, wege. Èd, Anseele junior, gewezen Schepen van den Burgerstand, had de vorige weelj het bezoek gekregen van den Prokureur des Koning omdat hij verwaarloosd had een aantal overlijdens af te schrijven. Eerst na dat bezoek heeft hij zijn werlj in orde gebracht, maar met eere heeft hij zich niet kunnen uit den slag trekken, Intusschen heeft Balthazar in «Voor. uitgrove kletspraat verkocht en clichés laten yerschijnen, die vooral tegen de Li- beralen waren gericht. Het gewoon gro( spel om eigen vuiligheid te dekken. 't Voornaamste van de geschiedenis' bleef echter achterwegeBalthazar heeft vergeten te zeggen wanneer de stadskas terug in 't bezit zal gesteld worden van de 19 milljpen «en 'n beetje bij» die door hem naar de bodemlooze kas der Bank van den Arbeidwerden gedragen, 't 1$ gewoonlijk zóó: als er iets ontbreekt, 't is altijd 't voornaamste. Te Antwerpen 'n gelijkaardige historie, De socialistische Schepen van Geldwezen, zonder iemand in te lichten of te raad, plegen, zelfs zijn Burgemeester Huys, mans niet, had 22 millioen uit de Ant- werpsche stadskas genomen en naar Gen( (Roode Bank) gebracht. Maandag kwam die historie in deu Gemeenteraad ten berde. Naar brieven Huysmans (Burgemeester) zegde te be- zitten, zou de Roode Bank bereid zijn 12^ procent terug te betalen; later zou den bepaalde voorstellen komen. Wan neer? In 't jaar één, als de uilen preê- ken? Huysmans heeft niet willen aan dringen op de faillietverklaring, in de hoop... M.M. Leboo en Delvaide, katholieke Raadsleden, hébben Huysmans op dea rooster gelegd. De Liberalen die met de Socialisten het Schepencollege vormen hebben bij monde van Herrebrandt verklaard voorloopig vrede te nemen met de lezing van de twee brieven, door Huys, mans voorgedragen. De toestand is als volgt: Liberalen en Socialisten hebben destijds een akkoord getroffen tegen de subsidiëering van de vrije scholen om de Katholieken uit 't Schepencollege te weren. Huyjmans mag daaraan zijn burgemeesterssjerp dan ken. Maar de stad Antwerpen en de be, lastingbetalers zijn de «bok van die fa natieke komedie ANDERE GEBEURTENISSEN. - M. Van Cauwelaert, Minister van' Handel en Nijverheid, die aldus ook den Landbouw onder zijn bevoegdheid heeft, is Zondag 1.1. te Namen opgetreden in een groote vergadering van Waalsche landbouwers. Hij heeft daar met zijn ge bruikelijke klaarheid geheel liet land, bouwvraagstuk behandeld. In dat Waalsch midden bestond heel wat vooringenomenheid tegenover den Vlaamschen Minister. Die vooringeno menheid is weg. De Waalsche landbou wers weten nu wat ze aan dien Vlaam schen Minister hebben: niet alleen een Hinken redenaar maar een rechtzinnig man, die de zaken bekijkt met een prak tisch oog en om zijn rechtzinnigheid ver, trouwen wekt en verdient. - De stad Luik had voorloopig a'ie betalingen geschorst. Minister Pierlot (Binnenlandsche Za ken) heeft de stad Luik gemachtigd 6 millioen te lichten bij het Gemeentekre diet om de vervaldagëil van September tegemoet te komen. Wat er in October znl gebeuren Wijlt af te wachten. Maar de lao/ste éenVè, ten melden, dat het Gemeentekrediet, door den bevoegden Minister gemach tigd, mag voortgaan met regelmatig te betalen. - De begrooting der provincie Brabant voor 1935 is vastgesteld. Aan ontvangstea en uitgaven zijn 94.634.180 fr. voorzien, Daarvan 47.346.155 fr. voor verplichte uit gaven in uitvoering van bestaande wet ten en 47.288.025 fr. voor fakultatieve uit gaven. In 1914 beliep de begrooting tot frank 10.500.000 goudfranks. M. Sasserath, burgemeester van Di- nant, heeft zich willen wreken op Minis ter Pierlot omdat deze weigerde een we- genistaks van 100 t. h. op den gebouw den eigendom en 50 t. h. op den onge- bouwden goed te keuren. Men zegpdat de Minister alleen wilde de bestaandewet te handhaven. Maar de burgemeester heeft zich gewroken met ontslag te ne men. De Socialisten van Aalst, die mor dicus Fred Nichels als burgemeester wil len behouden, hielden gister 'n derde Ge* meenteraadszitting. Ze zijn steeds te Sin» Niemands en Nergens. Nergens zijn de belastingen zóó opgedreven als te Aalst onder 't bestuur van Nichels. De Gemeenteraad van Maldegetn, met de anti-katholieke meerderheid van de De Lille's, heeft in zitting van 29 Sep tember, met 7 stemmen tegen 5, beslist de vrije school van Donck (een parochie van Maldegem) vanaf 1 Januari 1936 af te schaffen en te vervangen door eene officieele school. 't Is zóó dat De Lille de belangen dieet én van het onderwijs én van de katho lieke bevolking! Het Verbond der Katholieke Kies- vereenigingen en Kringen (voorzitter M, Segers, Staatsminister) houdt den 3-4 No vember te Binclie zijn 61° zittijd (con-' gres). Daarop wordt later nog wel terugge* komen. De Koning en de Koningin hebbes Woensdag voormiddag een bezoek ge bracht aan de werken der Tentoonstel ling van 1935. Burgemeester Max heeft ze ontvangen. De Ministerraad houdt de eene zit- ting na de andere om klaar te koraes met de nieuwe besluitwetten die nog te verwachten zijn. De toren van Pisa (Italië) dreigt ia te storten. De beiaard werd reeds stil gelegd. De statuten van de «Zoo» (Dieren tuin van Brussel) zijn verschenen, 't Is dus ernstig gemeend, maar er zijn heel j wat moeilijkheden te overwinnen. 't Brand in de petrooltanks te Ant werpen. Wat er van overgebleven is, zult ge wel reeds weten als ge deze lijntje! leest. Menige ontroomers worden ver kocht door agenten die zich om hunne klanten niet meer bekomme ren zoodra de machienen geplaatst zijn. Hoe belangrijk is het dus niet voor een landbouwer een ontroomer van eene firma te bezitten die wel bekend en steeds bezorgd is, haren goeden naam hoog te houden. Meer dan 40.000 Belgische landbou wers hebben deze laatste jaren hun rap versleten ontroomers van allerlei merken door den Mélotte moeten la ten vervangen. IBBBBBBBBBEBSBaBERBBBEBBElS* Het schoonste geschenk is een biljet <j* die zal verdeelen 120 MILJOEN in 222.440 kf* Postcheck 71.60. 100 Frank het biljA Banken, Wisselagenten en PostkantoreO

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1934 | | pagina 2