Ohdie Cinemas De Millioenen der Tweede Schijf Ekonomische waan en werkelijkheid! ONZE AUTOBUSDIENSTEN Rond het werk van onze Regeering 32* JAAR. - N' i WEEKBLAD: 33 CENTIEMEN., DE PCPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK H1EVWS-, NOTASIEEL- EN f MIJNHEER NENS POLITIEKE KRONIEK BINNEKLAMDSCKE LEENING 1933 EEN HUWELIJKSFEEST IN DE HOOGE WERELD UITEER SPREEKT OVER DE SAAR <c SAARLAKD-3TRAAT VERWOESTE GEWESTEN 5% 1923. 10.000 frank: Lees heden ons nieuw Mengelwerk DE JONKVROUW VAN LINDENDALE DZ LIJN BRUSSEL-ANTWERPEN om Kamerontbinding te vragen en de (Zie vervolg ia «lied uit Eiièwi*). ZONDAG 27 JANUARI 1935.» Uitgever POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.576 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR 'per oost) Binnenland 18,60 Ir. Belgisch Congé 35,tr. Frankrijk 35,— tr. Alle andere landen 55,Ir. mwmm TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3' bL per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen nkondiglngen: prijs op aanraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond Ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Terwijl de trekkingen der millioe nen volop aan den gang zijn, en de eene schijf na de andere wegschij- vert, zullen we ondertusschen maar ons praatje voortzetten over eene zaak die ons nauw aan 't hart lig gen moet. Hier immers staan niet enkele mil lioenen franken op het spel, maar het lot wordt heslist van de geheele generatie waartoe wij behooren. En die generatie omvat ongeveer 1700 millioen menschenzielen. Le vende millioenen, bestemd voor de eeuwigheid, en die alle moeten wor den getrokken naar- en gewonnen voor Kristus. Een menschengeslacht staat niet stil. Na ongeveer een halve eeuw neemt wel een nieuw geslacht de plaats in van het vorige, doch tus- schenin is er een komen en gaan, een geboren worden en sterven. Daar om ook gaat de trekking der zielen altijd voort, ieder jaar, elke week, elke seconde van den tijd. Er is evenwel verschil in die alge- meene trekking van het menschdom naar Kristus. Naar de verhouding te genover Hem, kan men de millioenen thans levende menschen verdeelen in drie schijven. De éérste schijf omvat de heidenen. Naar schatting zijn er thans nog 1000 millioen te winnen, d. i. ongeveer 60%. Zulks toont ons het breede veld der Missieactie, en voor elkeen van ons de dringende plicht van een onverpoosd offensief tot verovering. Daarbij is elke ziel, die wij winnen, te boeken als zui vere winst. De Internationale Bidweek kwam zoo pas onze aandacht trekken op de tweede schijf, welke namelijk omvat de Kristenen, die den band met de Katholieke Kerk hebben verbroken, ftetzij door scheuring, hetzij door ket- terij. Vandaar hun naam van Schis- matieken en Protestanten. Deze tweede schijf, die daaromtrent 18 vertegenwoordigt, is voor ons, Katholieken, zeer interessant. Telken jare zet de Bidweek een wereldoffen sief in om die afgedwaalde broeders terug te winnen; doch dit is ten slotte maar een inzet die gedurig aan moet volgehouden en doorgezet wor den, wil men tot merkelijke uitslagen- komen. Het gaat hier inderdaad om het herstel van een gevoelig verlies. Een muur werd sinds 800 jaar opgetrokken tusschen ons en millioenen Kristenen van Oost-Europa. Sinds 400 jaar een tweede muur tusschen ons en mil lioenen Protestanten van Noord- Europa. Stonden er deze muren niet, dan hadden wij nu een wereldkerk van meer dan 700 millioen zielen. Dat die beide scheidingsmuren kun nen gesloopt, zal niemand betwijfe len. Kristus immers wilde één Kerk, één schaapstal, één kudde. Daarom is het duidelijk dat de éénheid der Kristenheid het arbeidsdoel moet zijn van alle eerlijke Kristenen. En die éénheid kan, van katholiek standpunt uit, slechts één weg vinden: den weg van herverbroedering met Rome. Daarom neme elk Katholiek zijn aandeel in de trekking van deze twee de schijf. Sehismatieken in Rusland, Protestanten in Engeland en Duitsch- land staan op een keerpunt van hun geschiedenis. Vervolging eenerzijds, verbrokkeling en versplintering an derzijds kunnen voor ons een vinger wijzing zijn. Misschien wel zijn de tijden rijp, waarop één schaapstal allen onder éénen Herder zal vereeni gen. De tweede schijf voor 1935 is inge zet, ze gaat immer voort, eenieder neme zijn aandeel! ai3BlSBEB£SB33SSE£!BaSEEaBaBtifl Na het socialistisch weekblad «VOOR ALLEN» komt nu ook het liberale «DE STRIJD» in 't gevecht om de katholieke Cinema dood te krijgen. Die twee zuiver politieke bladen be schuldigen Kanonik Brohée en E. H. Cartuyvels naar Poperinge te zijn gekomen om klerikale propaganda te maken Verschiet niet: Om des te beter de kleine men- schen naar hun kant te halen. Hoe zouden ze niet hatelijke fil- men tegen de linker partijen op- maken, om den nijd in het volk te jagen tegen alles wat niet katholiek is. Daarom moet de filmindustrie in hun handen komen, om het land, de wereld te overheerschen en zich te beter en te milder te kunnen be dienen. Ziet zoo'n slechte men schen zijn die 2 priesters. Een beetje overdrijven kan gaan, Strijd maar alzoo liegen, dat ge looft ge zelf niet meer. Als er in ons land nog twee priesters zijn die heel en al buiten de politiek staan dan zijn dat wel Kan. Brohée en E. II. Cartuy vels. Kan. Brohée is persoonlijk belast met een zuiver priesterlijke zending door Z. H. Vader de Paus. Weet De Strijd» werkelijk niet dat er buiten en boven de partijen ook nog zoo iets bestaat als een katholieke godsdienst en een katholieke zedeleer? In de slechte films worden die niet alleen genegeerd, geloochend, maar ook weggecijferd. Het is dus wel de plicht der geloovigen de films te rang schikken in goede (er zijn er reeds), niet kwetsende en speelbare, voorbe- houdene, niet speelbare en absoluut te mijden films..Dat doet in ons land de D.O.C.I.P., een inrichting die alle films naziet en catalogeert. Die rang schikking wordt gedaan, niet volgens het getal kussen en bloote armen, maar naar de christelijke princiepen over ophitsing van driften en bederf van de jeugd, over ware of vrije liefde, over getrouwheid in 't huwelijk of echt breuk, dus naar de christelijke op vatting van geheel het leven. Wie peinst er daar nu op politiek tenzij «De Strijd»? Ook liberalen en socialisten zijn er nog in Poperinge die hun kinderen willen vrijwaren tegen zedenbederf, tegen de zedelooze opvatting van de liefde en van het huwelijk. In Amerika hebben de Bisschoppen een oproep gedaan: BOYCOTTEERT DE SLECHTE FILM; en niemand heeft gesproken van politiek; ook protestanten en andersdenkenden zijn bijgesprongen en hebben geteekend In Europa, in Belgie, sticht Kan. Brohée zijn Katholieke Filmliga. Hij zegt niet: Gaat allemaal naar de Cinema.». Hij zegt: Gij dis naar de Cinema gaat en nog een beetje zedelijk gevoel bezit en deftigheid, gij vooral katholieke geloovigen, eischt ware voor uw geld; vraagt de gelijke controle en gaat nooit, naar één slechte film. Die waarborg zult ge het best hebben in die zalen die zich verplichten de leiding van den D.O.C.I.P. te volgen. Daarom katho lieke zalen. «Politiek lokaal», zegt «De Strijd»! In dat lokaal vergaderen veel inrich tingen die aan geen politiek mogen doen als de K.A.J.» en «V.K.A.J.», de Vrouwengilde Het Werk van den Akkerenz., en ook het Kath. Filmcomiteit. Het Werkersverbond zou minder aan politiek moeten doen, in dien De Strijdde liberale heeren van de regeering wist te overhalen om wat beter voor het werkvolk te zorgen. «Politiek lokaal»? In andere zoo- gezeide NEUTRALE cinemazalen in Poperinge en elders vergaderen zoo- gezeide malcontenten van alle kleur, oh, niet om aan politiek te doen maar om van de verwarring van de crisis gebruik te maken om voor zich zelf een politiek baantje voor te bereiden. Neutrale zalen? waar onze katho lieke scholen openbaar worden be- kampt door politiekers van alle slag. Neutrale zalen? maar waar politie ke, zoo liberale als socialistische bla den, fhet geweld voor aan 't vechten gaan. De Katholieken moeten slapen en brave zijn. Zij doen 't voor het geld. Maar als er zooveel geld te winnen is in de leiding van de D.O.C.I.P. te volgen dan is dat heel simpel. Een neutrale zaal kan dat ook en zoo kunnen twee Cinemas fatsoenlijk draaien en bestaan. Maar neen, wij mogen niets doen, niets om nog een beetje te zorgen voor de jeugd, niets om onze katholieke godsdienst en zedeleer te verdedigen in 't openbaar of... we doen aan politiek. «Strijd» ge hebt gelijk: we heb ben te veel aan politiek gedaan; gij ook veelte veel; gij hadt niets anders te doen, wij wel; we hadden meer moeten doen aan zuivere Katholieke Actie. Wij zullen op uw aanraden al lemaal ons leven beteren en ons sef fens aansluiten bij de Katholieke Filmliga waar we op ons eerewoord beloven nooit een film te gaan zien die als sleóht aangeteekend staat. Kunt gij ons dat kwalijk nemen? We verkiezen daarom die zalen die ons daarvoor de beste waarborg ge ven: de katholieke zalen. Gouverneur van Br .bant, op Donderdag 17 Januari 1.1. overleden en Maandag met veel praal te Brussel begraven. f MsmsmsmïïmmisEEmmmBi 3Hiaiiiaii!aBeiBUSSEa^afiEisafiiSE£ r Vrijdag morgen heeft de 16° trekking plaats gehad van de Binnenlandsche Lee ning 5 t. h. 1933. Reeks 279.633 wint één millioen. Be volgends reekoen winnen eik 25.030 i' RANK: 101420 107574 114464 115220 116152 117604 118163 118323 119539 131704 132788 132948 133364 157894 145647 16:395 169629 178810 182129 216ü82 218475 223875 232380 235392 237678 238515 239595 248244 251816 257149 257332 257606 259489 259735 262224 263331 2668:6 274224 282096 297962 298699 299867 306254 314773 314951 315810 317241 319235 328744 333342 337600 340053 341639 3413818 347249 352716 355062 371467 377914 378335 379926 385626 387523 387971 390215 393356 396841 397662 398682 398799 Elke obligatie van een der uitgetrok ken reeksen heeft recht op een vijfde van het lot toegekend aan- de reeks waartoe 7.':] behoort. Veel r-d'o' tersars I ccvd n verleden *.vee'; Dia:(!:» morgen Hitler voor de Ra d'o spreken om zijn vreugde uit te spreken over c~n uitsleg der Sa^r-volks- siemrnir»'-. Hier z'.et men Hitier wijl hij clle dan':- en vrederede houdt. De uitslag van de voilr-stemming in het Saargebied was nauwelijks per radio de wereld ingezonden, of seffens werd te Berlijn dc St re se mens tra at overschil derd en vervangen door de Saarland- straat Zaterd g werd in de Abdij van Postel, het huwelijk ingezegend van Jonkvr. de Broquc .lile, dochter van den gewezen Eersten-Minister, met Z. Exc. Graaf Van- nutelii-Mey, ambassadeur van Italië te Brussel. Men bemerkt op de foto de nieuw gehuwden en den vader van de bruid. Graaf de Broquevile, TREKKING VAN 13 JANUARI 1C35 Reeks 289.624 Nr 5 wint 1Q0.0S9 fr. Reeks 275.S91 Nr 1 wint 103.000 fr. Reeks 338.885 Nr 2 wint 50.030 fr. Reeks 213.512 Nr 5 wint 50.039 fr. Reeks 70.833 Nr 3 wint 59.030 fr. De IS volgende loten winnen elk 256.689 Nr 4 224.700 Nr 4 352.571 Nr 4 209.131 Nr 4 115.663 Nr 1 329.894 Nr 5 '381.561 Nr 3 22.715 Nr 2 62.971 Nr 4 283.246 Nr 4 3766.86 Nr 5 52.235 Nr 4 242.608 Nr 5 295.841 Nr 4 285.863 Nr 3 De andere nummers van al de boven aangehaalde reeksen zijn uitkeerbaar. met 553 frank. «BBasaBsaïaEiBEasBasasxBaEasia door W. VAN HEILE De gelukkige wending van het Saar- referendum is een ontspanningsfak- ior voor Europa. En door ontspanning hoeft niets meer begrepen te worden dan werkelijk bedoeld wordt. Ont spanning in Europa beteekent voor- loopig niets anders dan het weren sine dievan het oorlogsgevaar. Een gezonde, internationale wissel werking gegrondvest op een soliede basis is thans nog een toekomst droom. Het is niet omdat de Saar terug bij het moederland gevoegd wordt, dat met een slag de heele ekonomische wanorde opgeruimd is. En zelfs indien de politieke verhou dingen tusschen de Europeesche mo gendheden zich snel verbeterden, dan gelooven we niet dat daarmee de kri- sis opgelost wordt. Het is werkelijk een beetje al te naïef thans rond te bazuinen dat politieke rust noodza kelijkerwijs de ekonomische herop leving terugbezorgt. Toen het werke lijk goed ging, enkele jaren geleden, toen de krisis nog een schim bleek te zijn en de ekonomische toestand schitterend was, toen waren de poli tieke betrekkingen toch ook verre van rustig. Integendeel hoeveel politieke mizeries hebben we niet beleefd se dert den oorlog en toch genoten we van de vette jaren Wijl de Staats lieden confereerden en zelfs hun na tionale munt stabiliseerden, ging al les naar wensch. Hoeveel alerten heeft de Volkenbond niet beleefd, hoeveel kon-flikten rezen toen niet uit den grond en nochtans marcheerde de ekonomie in stijgende lijn. Waar om zou NU de ekonomie gebonden zijn aan een politieke ontspanning, als ze het NIET was tijdens de gul den jaren Willen we nog even aan het decen nium van vóór 1914 herinneren? Po litieke spanning in den hoogsten graad, met de zekerheid van een nakende oorlog. En toen bestond er GEEN ekonomische inzinking. De glansperiode van na den oorlog is een accident geweest in de eko nomie. Er was ontzettend veel ont wricht en verwoest, er waren reus achtige leemten en tekorten, zoodat de produktie Zonder beperking kon opgedreven worden. Thans zijn de gaten gestopt... en de traditioneele lijn van vroeger hernomen, met ma teriaal en methodes die overbodig geworden zijn. De versnelde film werd terug een vertraagde film. Bij het behandelen der ekonomische ontwik keling mag de na-oorlogsperiode slechts als een intermezzo aanzien worden (de toestanden waren abnor maal). Daarom spreken we er niet meer over, alhoewel het klaarblijkend is dat ook tijdens die jaren de onge- kontroleerde ekonomie haar mizeries meebracht. Het is glad verkeerd deze krisis te vergelijken met vroegere depressies. Alwie thyns vijf minuten nadenkt overtuigt zich onmiddellijk dat dc ramp van nu geen uitstaans heeft met vroegere beperkte, gelocaliseerde krisissen. Wat we nu beleven is van heel wat meer beteekenis. Nu gaat het niet om een hapering in de kring produktie-verbruik, nu gaat het om de kring zelf. Er is geen krisis omdat er te veel geproduceerd wordt en te weinig verbruikt; dit euvel MOET zich inderdaad van zelf oplossen, en is slechts tijdelijk. Er is krisis omdat de manier van voortbrengen niet meer deugt. En al weze de politieke hemel op interna tionaal gebied nog zoo helder, DE VRIJHANDEL KOMT NIET MEER TERUG. Het laisser-faire, laisser pas ser heeft afgedaan, onherroepelijk afgedaan. Het ekonomisch liberalisme is definitief begraven, en het helpt tot niets moties en nog moties aan te nemen voor den terugkeer van den vrijhandel. Deze KAN niet meer te rugkomen. En kwam hij terug dan werden we morgen letterlijk begraven onder een berg van Japansche en andere uit- heemsche produkten. Ten ware onze werkmenschen zich lieten overhalen om te werken aan hongerloonen, net als de koelies. Is dat het beoogde doel? Deze krisis is geen breuk maar een uitkomst; de fatale uitkomst van ekonomische anarchie, gepredikt door het liberalisme. Er is zeker een opgang geweest. De middelen willen we nog onverlet la ten, doch het recht van den sterkste heeft de gemeenste, de laagste, de vulgairste trukken en zettentoe gelaten om de zwakkere konkurren ten te begraven. Er werd gekoloniseerd, gerationali seerd, gemoderniseerd, tot in de vsr- latensie en primitiefste hoeken van de wereld. Trusten, naamlooze maat schappijen, holdings en dergelijke mooie dingen rezen uit den grond. Er werd geld gewonnen met hoopen... door enkelen. De macht was in han den van enkelen... en die enkelen ge- of misbruikten da politiek vqor hun doeleinden. Vrijhandel! Vrijheid! En iaasE2S232E33aaEa333E:2:3;s3iE3:s;s: de mensch, de verdeelende rechtvaar digheid, de macht van het volk! Komaan dan! Wat kon de heele we reld schelen aan hen die de touwtjes in handen hadden! Machines en steeds maar machines... ook al moes ten de menschen op straat. De internationale politiek! Ze ga ven er den brui aan. Oorlog of geen, zij hadden al de groote produktie- middelen in handen. En zij wonnen geld! Het resultaat! Nummer één: het marxisme. Het marxisme is het pro- dukt van het liberalisme. Het marxis me is een massa-leer, de leer van de scharen die misbruikt werden door het kapitaal, de leer van de uitgébuitten die zich stellen tegen over de uitbuiters, het evangelie der loonslaven die zich weren tegen hun ondergang. De Monroë-leer is het tweede lo gisch gevolg van het ekonomisch li beralisme. Eerst Amerika aan de Amerikanen, daarna Japan aan de Japanners, Azië aan de Aziaten, de wereld tegen Europa. Het is ver nederend voor de blanken! De zucht naar geld, overal en trots alles heeft de andere rassen tegen ons opge jaagd. Mishandeling en plundering vernedering en miskenning, hebben thans uitgediend. Eruit met de blan ken is een bekend refrein geworden! Het fascisme is de derde spruit van de liberale ekonomie. Wat was er met den mensch gebeurd? Materialistisch en ongebonden profiteerde de arbei der van de eerste gelegenheid om de rollen om te keeren, om revanche te nemen. Sabotage en plundering, re volutie en wanorde dreigden Italië te ondermijnen. Maar toen is alles bo vengekomen wat de mensch aan na tionale en kuituurwaarden bezat. De volksgebondenheid, de orde, de gees telijke waarden herwonnen hun pres tige. En de ekonomie werd gebreideld, gevleugeld, ingetoomd. Thans zou de politiek het hoogste woord spreken Na Rusland, Amerika, Japan, Italië kwam Duitschland. En de andere lan den MOESTEN noodgedwongen vol gen en représaille-maatregelen ne men. De vrijhandelspolitiek had af gedaan. Nu vragen we ons af of zij THANS nog KAN terugkeeren? Noch Ameri ka, noch Azië, noch Italië, noch Duitschland, noch Rusland zelfs zul len nog ooit willen kennis maken met een ekonomisch regiem dat alle men- schélijke waarden in den mensch doodt en alle onwaarden als uitba ting, vernedering, ten bate van en kelen aanwendt. Het recht van den sterkste! Soit, doch thans worden het nationale, de volksgebondenheid, de vadergrond, het rasgevoel en de arbeid de sterkste! De internationale politiek mag nog zoo soepel en breed zijn. De methode heeft afgedaan. Ze heeft feitelijk ge noeg ellende en mizerie gesticht. Ze heeft de mensch losgerukt van zijn volk, zijn bestemming, zijn ziel. Ze heeft uitbuiters en uitgebuitten, pro fiteurs en slachtoffers gemaakt. Ze heeft alle zedelijke waarden vernield. Ze heeft het gansche leven onderge schikt aan een vulgaire jacht naar geld. Wie meent dat de krisis zich zelf zal oplossen, ziet niet in dat de eko nomie van doel tot middel verlaagd werd. Het is uit met het rijk van de machine en de dividenden. De ge meenschapsidee, de nationale, gebon denheid, het solidarisme, de bescha vingswaarden krijgen thans HUN beurt. Aan hen wordt d& ekonomie ondergeschikt, en als ondergeschikte, als gedomineerde en gecommandeer de zit ze gevangen. Het is ffest ook! Het is tijdverlies te wachten op een gebeurtenis die niet komen zal. Een nieuwe lente en een nieuw geluid. De krisis zal opgelost zijn wanneer de nationale politiek van ieder land gestabiliseerd is. Zooals de liberale ekonomie mogelijk werd door liberale demokratiën, zoo zal de geleide, de gecommandeerde ekonomie zich ver- algemeenen naar gelang de politieke evolutie van ieder land zich voltrekt. Als ieder land vertrouwen heeft in zijn gebuur kan er gepraat worden. Wanneer echter hier het kapitaal baas is, elders de arbeid, nog elders de Staat of het ras is er geen praten mogelijk. Ieder voor zich dan! Wat er ook gebeure, ieder land hoeft zich aan te passen aan een omvorming van het ekonomisch stel sel, dat tot vóór enkele jaren in zwang was. De kapitalistische landen het eerst van al, want die zijn zeker dat hun weg afgesneden is en blijft. Niet de internationals politiek brengt de oplossing, maar de na tionale! Het zwaartepunt van de ivereld, verplaatst zich van de portefeuille naar de ziel! (Verboden nadruk.) Kerwig. «saasasssasBSsansssESSiEiiafla Een laatste Land wordt gelegd aan het voltooien der elektrificeering van de lijn Brussel - Antwerp en. Bij bevel van het Ministerie van Verkeerswezen zijn de autobusuitba tingen Ieper-Watou en Ieper-Roes- brugge geschorst en verboden. Daar over deze schorsing allerhande ver telsels onder het publiek de ronde doen, meenen wij dat het gewenscht is eene klare uiteenzetting te geven over den toestand dezer zaak. Alswanneer. een privaat persoon eene aanvraag indient bij de Besten dige Deputatie om de uitbating van eenen openbaren autobusdienst te doen, is de Heer Gouverneur verplicht de vraag mede te deelen aan het Mi nisterie van Verkeerswezen, die het advies inwint van de Spoorwegmaat schappij, en ook van de Buurtspoor wegmaatschappij. Deze vraag wordt alsdan aan de Deputatie voorgelegd met gunstig of ongunstig advies van het Ministerie. Ik meen dat de vragen tot het be komen der concessies in zake, in 1930 ingediend werden. Niettegenstaande het ongunstig advies van het Minis terie, heeft de Deputatie, overtuigd zijnde van het groote nut dezer uit batingen, toch doen overgaan tot het onderzoek, en, na menigvuldige ver slagen te hebben opgemaakt, werd door de Deputatie de concessie der autobuslijn Ieper-Roesbrugge toege kend aan de Heeren Desmedt en De- kimpe, en deze van Ieper-Watou aan M. Decrock. Deze beraadslaging, vooraleer uit voerbaar te zijn, moest nog bij Ko ninklijk Besluit goedgekeurd worden. Wat is er gebeurd? In plaats van goedgekeurd te zijn, werd de beraadslaging der Deputatie verbroken, en dienden de autobus- diensten geschorst en verboden te worden. Intusschen, dank zij de tusschen- komst der Burgemeesters der streek, werd door het Ministerie aan beide uitbaters een voorloopige toelating van zes maanden verleend; en hunne uitbating werd nadien stilzwijgend geduld, tot over enkele maanden op bevel van den Heer Minister, de Heer Gouverneur de uitbaters moest ver manen hunne uitbating stop te zet ten. Nieuwe voorloopige verlenging werd toegestaan tot 1 Januari 1.1. Sindsdien werd opnieuw uitdrukke lijk bevel gegeven aan den Heer Gou verneur de uitbatingen te doen stop zetten. Het schijnt dat er bij den Heer Minister voetstappen aangewend wer den door zekere organisaties en door particulieren, opdat deze autobus diensten zouden mogen voort uitge baat worden. Verbazend is het te ver nemen dat de Heer Minister du Bus de Warnaffe aan belanghebbenden geantwoord heeft dat hij zeer sym pathiek stond tegenover deze auto busdiensten, doch dat hij niet verder kon dan deze af te schaffen, zoolang de Deputatie hare beslissing bleef handhaven!!! De Deputatie heeft slechts één beslissing genomen, en deze bestond in het verleenen der concessie aan beide autobusuitbaters, dus in het bemachtigen der uitbating, en zoo deze beslissing niet is kunnen uitgevoerd worden dan is het omdat het Departement deze verbroken heeft bij Koninklijk Besluit. Hoe kan een Minister, dan nog beweren dat de schuld der schorsing niet ligt bij zijn Departement, als wanneer het hem volstaat het Koninklijk Besluit in te trekken 1 Zoo gauw als de Deputatie thans vernomen heeft dat de beslissing van het Departement definitief was, dat onverbiddelijk de beide uitbatingen zouden verboden worden, heeft zij de zaak opnieuw behartigd, en na een grondig onder zoek heeft de Deputatie geoordeeld dat in onze streek autobus en spoor er op aangewezen waren om malkaar aan te vullen en er aldus veel ver beteringen in het verkeer konden aangebracht worden. Daarom heeft zij ter zitting van 18 Januari besló ten aan te dringen bij het Ministerie opdat er aan beide autobusuitbaters eene nieuwe voorloopige toelating van zes maanden zou verleend worden, én opdat intusschen een afvaardiging der trein- en spoorwegmaatschappij samen met een afvaardiging der De putatie een onderzoek zou instellen nopens de mogelijke samenwerking van rail en auto op de banen Ieper- Poperinge-Roesbrugge en Watou. Zoo ver staan nu de zaken. En intusschen zien w.ij dat het or gaan van Burgerstrijd Action Civi- que onder het handteeken van den Heer Baron d'Udekem d'Acoz een la gen aanval doet op den Heer Gouver neur en de Bestendige Deputatie, hen beschuldigende van kwaden wil te genover de bevolking onzer streek, terwijl hij het Ministerie van Ver keerswezen ophemelt. Welnu, heel zijne veronderstelling der feiten is valsch en onjuist. Het is niet waar dat de Deputatie de beslissing genomen heeft deze autobusdiensten te doen schorsen; het is niet waar dat de Deputatie ooit in deze zaak een ongunstige hou ding zou aangenomen hebben. Vooraleer een dergelijk artikel te schrijven, zou de Heer Baron d'Ude kem d'Acoz veel beter gedaan hebben, de zaak van naderbij te onderzoeken, en hij zou alsdan hebben kunnen be- statigen dat ces êtres malfaisants, ambitieux et inutiles(zoo schand merkt hij den Heer Gouverneur en de Deputatie) de belangen onzer be volking niet uit het oog verlie. en, doch lang vóór zijne tuschenkomst zich met de zaak hebben bezig ge houden en de noodige gunstige be slissingen genomen hebben, welke zij volgens de bestaande wetgevingen mochten nemen. Iemand die een beetje met de be langen der streek bezig is, weet dat de Heer Gouverneur en de Deputatie, deze niet uit het oog verliezen; ten bewijze: het bezoek van den Heer Gouverneur aan de nijverheden van het Iepersche; aan den vaart Ieper- Komen; zijne aanwezigheid op de vergadering van het verbond der ho teliers, en voor toerisme; op de vee- prijskampen en de hoppetentoonstel- lingen in onze streek; het bezoek der Deputatie aan de wegenis; het aangekondigd bezoek van den Heer Gouverneur aan de aanstaands Ieper sche Handelsfoor, enz., enz. Men mag kritiek voeren op hetgeen de openbare besturen doen; gezonde kritiek heeft zijn nut, doch het be taamt niet. zooals de Heer Baron d'Udekem d'Acoz het doet, ten on rechte lage aanvallen te richten op hoogstaande personen, en op onze openbare besturen, zonder zich in te lichten over de ware toedracht der zaken. In heel deze zaak heeft hij den bal leelijk misgeslagen, en wij zijn ervan overtuigd dat hij in volle eer lijkheid dezen misslag zal bekennen. In plaats van op een dergelijke manier op te treden, ware het veel beter kon er eensgezinde samenwer king bestaan, om de belangen onzer streek te behartigen zonder iemand te beleedigen. aHaasaBBaBBBBBZBBIHgSBfiHBBBBBZIBiaMESBSBfla^aBBBSSZDaZSSft Maandag hielden de leden van onze Regeering opnieuw een kabinetsraad on der voorzitterschap van den Eersten Mi nister Theunis. De gang der COMMERCIEELE ON DERHANDELINGEN die door den Mi nister van Buitenlandsche Zaken gevoerd worden werd besproken. Voor de WEDDEN EN LOONEN zullen wijzigingen gébracht worden aan het Ko ninklijk Besluit die de verlaging ervan re gelde. Zekere tegemoetkomingen werden toegegeven aan de eischen die gesteld wa ren. De wedden en loonen zullen verlaagd sn verhoogd worden volgens het index cijfer, over verhooging of daling van een schijf van 35 punten. DE KWESTIE DER ARBEIDSVER- SCHAFFING werd ook verder onderzocht. KONINKLIJKE BESLUITWETTEN De Besluitwet tot ekonomische regle menteering van de voortbrenging en de verdeeling, waarover wij in een vorig nummer meerderen uitleg mededeelden, is verschenen. Betreffende de rechtspleging en den aanleg in burgerlijke zaken en in han delszaken betreffende de rechterlijke in richting is eveneens een besluitwet ver schenen. De rechtspleging voor kleine za ken wordt veel vergemakkelijkt. Dit be sluit is een verwezenlijking van een der eischen van den Kristen Middenstand. HET VERZET TEGEN DE BESLUITWETTEN BIJ DE CHRISTEN DERIOKRATEN De Regeering heeft toegevingen gedaan aan de eischen die gesteld werden door de Christen Demokraten. Die tegemoet komingen hebben evenwel alle verzet nog met kunnen wegschakelen. De Christen Arbeiderspartij heeft echter nog geen vrede kunnen nemen met de nieuwe re geling en zal nog aandringen om betere omvorming der besluitwetten te bekomen. Het Algemeen Christen Vakverbond zal een afwachtende houding aannemen en wil de bezuinigingen op de sociale wetge ving niet aannemen zoolang geen ver mindering van uitgaven bekomen wordt in het leger en het openbaar onderwijs en de kwestie der cumuls niet geregeld is. De Christen Demokratische Ministers blijven solidair met de andere leden der Regeering. BIJ DE SOCIALISTEN Dreigende mijnwerkersstaking. Bij de Socialisten is het verzet nog he viger. Woensdag vergaderde de Socialisti sche Kamergroep om den toestand te be spreken. De leden der vergadering beslo ten een krachtig offensief te openen, eerst in de Kamerafdeelingen en dan in alle openbare bijeenkomsten, tegen de regeering en haar besluitwetten. Bij de bespreking van de Rijksbegroo- ting zal een aanvang genomen worden met dit offensief. De Regeering zal geïn terpelleerd warden over den ekonomischen noodtoestand van het land. Een meerder heid zou zelfs bij de Socialisten bestaan mogelijkheid van een algemeene 24-uren- s taking wordt ingezien. Het Komiteit van de socialistische Mijnwerkerscentrale hield eveneens ver gadering. Er werd medegedeeld dat de beslissing genomen werd om cp 4 Februari de algemeene steking bij het mijnbedrijf uit te roepen indien geen voldoening wordt gegeven aan de eischen tot herzie ning van de besluitwet op de mijnwer kerspensioenen. Naar wordt beweerd zullen socialisti sche organisaties en gemeentebesturen weigeren zekere besluitwetten toe te pas sen en een revoluticnnaire houding aan nemen. BESPREKING BER BEGROOTING IN DE KAMERAFDEELINGEN De zes Kamerafdeelingen vergaderden Woensdag 1.1. cm de Rijksbegrooting te onderzoeken. Door enkele leden werd nogmaals aan gedrongen voor meerdere bezuiniging in de legeruitgaven. Hier zouden gemakke lijk ettelijke millioenen kunnen gevonden worden. Onder meer zouden 900 oppas sers kunnen afgeschaft worden, wederop- roepingen die tot weinig strekken kunnen, verkort of afgeschaft worden. Er zijn ook te veel generaals, kolonels en hoogere officieren, 5P0Ö officieren ontvangen pen sioen vóór den normalen leef.ijd, er be staan 20 verschillende soorten vergoe dingen voor officieren en de militaire gast huizen en muzieken kosten te duur. Hier zou overal wat geld kunnen uitge spaard worden. In drie afdeelingen werd de Rijksbe- grooting aangenomen en in drie andere werd zij verworpen. Samen gerekend wa ren er 69' stemmen vcor en 63 legen, met 6 onthoudingen. DE REGEERINGTAKS CP KET BEVUILEN VAN WATERLCOPEN Een taks werd ingevoerd op het bevui len der waterloopen door de riolen en zoo meer. De steden, wier riolen hst water der stad in een of andera rivier cf st.oom doen uitmonden moeten een zekere taks betalen. Zoo meet ae sted Cent 4C.C3) fr. taks betalen. Da betrokken stadsbesturen hebben be sloten een krachtdadig protest bij aa Ra- gearing in te dienen om afschaffing dier taks te bekomen. MINISTER RUBBENS AAN HET WOORD Heer Edmond Rubbens, Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg, hield Zondag laatstleden een belangrijke rede vcor de Katholieke Kiesvcreeniging te Turnhout. Spreker gaf een uiteenze:ting van 's lands gevaar-lijken ekonomischen en 11- nantieelen toestand, besprak de middelen die werden aangewend en nog zullen in gevoerd worden om dien toestand te be strijden, nam de kritieken op de huidige Regeering onder het oog, en deed een be roep opdat wij var: rouwen zouden heb ben in onze Regeering.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1