De Vereeniging voor wetenschap Rond het werk van onze Regeering WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 32' JAAR. - Nr i DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN BEN HEUGLIJKE TIJDING DE FLATERS BIJ HET N.I.R. M.M. MEULEMANS EN KUMPS TERUG IN DIENST ln Maart vraagt aw aandacht VOOR DE VUURWAPENS VOOR DE MUNTSTUKKEN VAN 10 EN 20 FRANK De Verjaring van den tragischen dood van onzen Koning Albert PIËTEITVOLLE HERDENKINGSHULDE IN HEEL HET LAND 8f® Volksbetooging te Brussel op 31 Maart '35 Oproep tot de Leden van het Davidsfonds Edel gebaar onzer Vorsten KONINGIN ASTRID DOET RE- ROEP OP EDELMOEDIGHEID EN SOLIDARITEITSGEEST Aan de Bevolking van Westvlaanderen De Strijd voor het Vlaamsche Recht NIEUWE KATHOLIEKE VLAAMSCHE KAMERGR0EF De Socialisten tegenover het verbod tot betoogen Geen Algemeene Staking. De Socialisten nemen ontslag uit deKommlssie van den Arbeid. Enkele Socialistische Kamer- heeren zullen ontslag nemen In de Kamer. ZONDAG 24 FEBRUARI 1935., Uitgever POPERINGE Telefoon N' 9. - Postch. N' 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 18,SO fr. Belgisch Congo 35,— fr. Frankrijk 35,tr. Alle andere landen 55,— fr. TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. met adr. t. bur. Berichten op 1' bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 2* bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3* bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fx. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanra.ig. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. - Kleine berichten tegen den Vrijdag noen. Indien de waarde van een volksgemeen schap ook naar den stand van haar we tenschap gemeten wordt, dan is het Vlaamsche Volk er sedert het einde van de vorige eeuw in niet geringe mate op vooruitgegaan. Toe^ was er wetenschap in ivoren torens, ten gerieve van bevoor rechten en ten koste van veel dwaze moei te. Alles gebeurde immers- in e?n vreemde taal. Aan de massa werddezelfde we tenschap vrijwel onthouden: ©odoens, Wielant en Munttng waren sedert eeuwen dood. Van wetenschappelijke vergaderin gen in eigen taal was veertig Jaar gele den eigenlijk nog geen spraak. Om we tenschap als dusdanig bekreunde de Zuid- Nederlander zich dan ook veel te weinig en suggestief mag het heeten, dat binnen onze grenzen zoo weifilg standbeelden aan geleerden zijn opgericht. Van de ongeveer vijf millioen Vlamin gen, die er nu geteld worden, konden zelfs tot op heden toe over honderd jaar komt het bepaald ongelooflijk voor rog maar enkelen in het Nederlandsch volle dig afstudeeren en blijven hier de meeste instellingen die Hooger Onderwijs betref fen, door de taal stelselmatig aan volks- vervreemding doen, meteen aan ergerlijke volksverarming. Twintig jaren na de plechtige belofte over gelijkheid in rechte en feite de formule werd tot in den treure herhaald hebben wij nog geen andere Vlaamsche Academie dan een voor Taal- en Letterkunde, die, hoe verdien stelijk veel van haar leden ook zijn, naar den naam te oordeelen, nog geen vijfde van een normale wetenschappelijke be drijvigheid binnen haar werkkring ver mag te betrekken, en misschien nog beter de laatste van alle ware gekomen dan ge durende volle 49 jaren de eerste en de eenige te zijn. Maar sedert in 1897, dcor de zorgen van den nooit volprezen Mac Leod, het aller eerste Congres voor Natuur- en Genees kunde, dat ooit in Vlaanderen werd ge houden, plaats had, is er een gestadige, stevige en onverhoopte groei geweest; dat kind is tot een reuzenknaap gedijd; van één Congres (met 103 leden) zijn er in dit oogenblik niet minder dan 10, met samen een 40-tal afdeelingen, boven de 200 sprekers en ongeveer 5.000 ingeschre ven leden. Heel het Franschsprekend Bel gië kan, met alle officieele en niet offi- cieele tegemoetkoming, bepaald niet bogen op hun weerga. Wellicht zelfs is er op de wereld geen volk dat, in allerhande opzichten veron achtzaamd en verongelijkt als het onze, uit eigen kracht en uit loutere liefde tot volk en beschaving, een stel Wetenschap pelijke Congressen in het leven wist te roepen, die zoo mooi samenwerken als de onze. Betreft het hi ar een idealen toestand? Wij meenen: zeker niet. Wij zeggen: cok daar is groote verbetering mogelijk. Te dien einde werd dezer dagen, te Gent, in huize «Mac Leod», een Vereeni ging opgericht met vast Statuut en wel omschreven Huishoudelijk Reglement de vroegere Gezamenlijke Regelingscom missie van onze Wetenschappelijke Con gressen had noch het eene, noch het an dere, waarin vermelde Commissie de kern is en Congressen nog enkel één van de middelen blijven. In een echte weten schappelijke beweging zijn congressen trouwens maar één, zij het dan geregeld vernieuwde, en voor de groote massa wel licht de meest sprekende, uiting van wat er nieuw gevonden, of van wat als nieuw te bespreken en te betwistenvalt. Voortaan worden ze, meer dan vroeger, met Studiedagen en andere bijeenkom sten voor wetenschap afgewisseld. Waarom zouden bovendien in al onze voornaamste steden geen afdeelingenvan onze Vereeniging ontstaan, die op het stadhuis geregeld vergadering houden over een we- enschappelijk (zoonoodig bevattelijk voor gedragen) onderwerp, die binnen haar naaste omgeving geldelijke bijdragen we ten in te zamelen, dis al eens een Studie dag of Studdeavond beleggHi over een of ander (gewestelijk?) twijfelstuk op het ge bied van Sociale Geneeskunde, Economie, Kunstgeschiedenis, Techniek, Technocra tie, Folklore, enz.? Volksgezondheid b. v. raakt even goed het vak van den inge nieur-bouwmeester en den socialen wer ker als dat van geneesheer en verpleeg ster. Allerwegen zijn er kleine kringen voor lokale geschiedenis, en de toon wordt er soms aangegeven door pseudo-specialisten. Zijn die kringen degelijk, dan is het leer rijk. Doch waarom gaat het werk er uit sluitend over oude geschiedenis? Van na- tuurwege zijn Ouders veel meer begaan met hun kinderen dan met hun voorva deren; waarom denken r-'j niet minstens evenveel om de toekomst „an ons volk, als om zijn verleden? Hoe heerlijk dat verf den ook is, daaraan toch kunnen wij allen te zamen met geen reuzenkracht nog een kleinigheid wijzigen, maar aan de toe komst nog alles, of zeer veel! Eene groote poging zal nu worden on dernomen om te komen tot steeds ruimere wisselwerking en paralleelwerking met Noord-Nederland. Wat nog wat losjes is, wordt gesystematiseerd en mede door passende centralisatie verstevigd; voor de uitgaven van kleinere Congressen en or ganismen, die uiteraard financieel wat zwak staan, maar goed werk leveren, wordt, mede naar het flinke voorbeeld van de Natuur- en Geneeskundige Ven nootschap, beter gezorgd; naar nieuwe en belangrijke geldmiddelen wordt uit gezien. ook om zoo noodig nieuwe tijd schriften voor wetenschap op te richten en wetenschappelijke zoekers op ver schillende wijzen te kunnen helpen iets als de Notgemelsehaft der Deutschen Wissenschaft op zoo groote schaal weet te doen. Een algemeene, zeer uitgebreide cartotheek van en over al onze weten schappelijke werkers en belangstellenden in wetenschap en over elke wetenschap pelijke werking zal worden aangelegd, naast één volledig arohief aan de zeer omvangrijke correspondentie van de Re- gelingsc ommissle (1920-1934) ontbreekt, gelukkig, nog geen papiertje, zoodat voortaan alles eigendom van de Ver eeniging wordit, en niet meer onder de berusting blijft van een privaat persoon, of juister: van een tiental secretarissen, die elk een onderdeel van het gezamen lijke werk edelmoedig op zich namen en ook In de toekomst zullen nemen. In uit licht staat een boekerij, waarin, zoo mogelijk, alle uitgaven van alle Congres sen en alle publicaties van al onze con gresleden in één ex. voorhanden zijn; een echte (noodige) Werkbeurs voor weten- sohap zal over allerlei onderdeelen van onze wetenschappelijke 'bedrijvigheid, met vraag en aanbod, ten gerieve van vele zoekers worden ingericht. Een maande- lljksche rubriek wordit uitgegeven, die met bet aankondigen van al de voornaamste Vergaderingen, van do nieuwste boeken en berichten, met allerhande vragen om inlichtingen, de wetenschappelijke atmos feer gaef en gevoelig houdt, allerhande ltaltlatiiven weet aan te moedigen, velen doet medeleven met de wetenschappelijke bedrijvigheid en vooraf 'en vooraan van ons wetenschappelijk leven geregeld het trouwe beeld beoogt te geven, dat we in dit oogenblik hier VAN NERGENS krijgen. Zooals de Statuten uitdrukkelijk ver klaren, zal ook ln het buitenland de Vlaamsche Wetenschap steeds meer be kend gemaakt worden. Andere plannen liggen ter studie. Een voorbeeld: Allerhande Musea, groote en kleine, zijn in onze Vlaamsche gewesten ontstaan. Letterlievende Vlamingen rich ten op dit oogenblik in de voornaamste stad van Vlaanderen een echt museum van Vlaamsche Letterkunde in. Er ge beurt meer: het geboortehuis van Guido Geaelle wordt met allerhande herinnerin gen terecht en hoog in eere gehouden; Zonneschijnvan Claus, te Astene, werd tot en kleine maar kostbare inrich ting omgewerkt, vrij open voor het pu bliek; het huisje van Peter Benoit is piëteitsvol hersteld, een zekere herberg bij Halle werd als aandenken aan Hen drik Conscience evenzoo opgefrischt; Ver- haeren kreeg zijn graf op geen kerkhof, maar bij de door hem bezongen Schelde. Dergelijke voorbeelden zijn er meer. Tel kens betreft het kunst of ontspanning. Waar blijft het Museum voor Weten schap? Is inspanning minder dan ont spanning, het nuttige minder dan het aangename, wetenschap minder dan kunst? Het geheele strekt er toe, in de plaats van velerhande versnippering, niets min der dan een Centrale tot stand te bren gen, waar zooveel mogelijk impuls van uitgaat, waarmede élle wetenschappelijke werkzaamheid in Vlaanderen niet enkel voeling heeft, maar ook rechtstreeks haar voordeel doet, waar echte samenwerking veel nutteloos werk voorkomt, moeilijk heden als bij voorbaat oplost, vruchtbare continuïteit in haar actie leggen kan, één bepaalde lijn trekt, gemakkelijker zekere bijdragen en legaten in ontvangst kan ne men, en naar buiten toe in allerlei op zichten met veel meer gezag optreden kan. Het is geen kleine onderneming, maar het kèn. En indien ze terzelfdertijd én Vlaanderen én de menschheid én den afzonderlijken zoeker ten gcede komt, wat kan en wat zèl dan MOEST de Vereeniging er eigenlijk al vele jaren ge weest zijn! Intusschen zijn we allicht nog heel wat landen VOOR. En strekken wij hun tot voorbeeld INDIEN DE VLAMINGEN WERKEN. Ons volk is altijd kunstzinnig geweest. De vroegere kunst in deze landen, groot onder de allergrootste, is er een VAN VLAMINGEN. Nog heden teren en rentenieren wij op dien al ouden roem. Ons volk is ook een volk geweest eilaas: geweest! met grooten zin voor wetenschap; nog in de tijden van het humanisme overtrof fen de Vlamingen met Van Hélmont, Lipslus, Mercator, Ortelius, Stevin. Ve- sallus, en anderen, de naburige Waalsche gewesten, zooals een honderdjarige eik den heester overschaduwt. Waarom, nu de atmosfeer in Vlaan deren weer normaler wordt, zou een volk als het onze, dat zoo goed als het beste geaard schijnt om aan wetenschap te doen, binnen afzlenibaren tijd, ten over staan van binnen- en van buitenland, niet wederom kunnen bogen op een schit terende ontwikkeling? De Vereeniging voor Wetenschap wil er het hare toe bijdragen. In welke mate en tempo dat zal geschieden, hangt mede van DE VLAMINGEN ZELVE af. De oprichting van deze Vereeniging is een daad; als velen onder ons volk, en niet het minst de jongeren, naar ver mogen medewillen, dan wordt het een gebeurtenis. J. Gocssenaerts. Als voorzitter van de Vereeniging werd Prof. Daels (Gent) aangesteld, als onder voorzitter Prof. Dumon (Leuven), als be stuurder van den centralen, financieelen dienst: Dr. Duverger (St. Amandsberg). Als verdere leden van den Raad van Be heer: Dr. Debaive (Gent), Prof. Elaut (Gent), lie. Engelbeen (Oostende), Mr. Fransman (Brussel), Prof. Gillis (Gent), ing. Jacxsens (Gent), M. Liesenborghs (Brussel), Dr. Thieleman (Aat). Als leden van den Raad van Toezicht: Ing. Bracke (Gent), Dr. Peremans (Ant werpen) In den Raad zetelen hoofdzakelijk de wezenlijke inrichters van de verschillende Wet. Congressen. Tot hen die de stichtingsakte mede on derteekenden behooren onder meer ook de prorectoren Meuwissen en Vermeylen. De Vereeniging bestaat buitendien uit een dertigtal andere leden, onder wie de meest gezaghebbende dragers van de Vlaamsche Wetenschap. Om het geval Meulemans dat zooveel stof opjoeg bij de Vlamingen, op te lossen, heeft het beheer van het N. I. R. de vol gende oplossing gevonden. De vroeger ge nomen besluiten blijven gehandhaafd waarbij die HH. als kapelmeesters worden ontheven maar hen wordt een bestuurs ambt toevertrouwd. Aan hen wordt toe gezegd een ambt in den muzikalen dienst van het N. I. R. voor het lezen en keuren van partituren, enz. en jaarlijks moeten zij een bepaalde reeks concerten van het orkest van het N. I. R. leiden. Bij de vergadering ging het er soms nogal heftig aan toe en ten slotte werd deze oplossing goedgekeurd met 5 stem men tegen 4. De benoemingen zijn ten vasten en definitieven titel. uaaBHai&anaaHB&EaassiSfaaBBE Hier weze nogmaals herinnerd dat alle vuurwapens MOETEN aangegeven worden bij de openbare besturen VOOR I MAART eerstkomende. Doet gij het niet, dan stelt gij U bloot aan zware boete. Stelt U in regel. Jachtgeweren en karabijnen moeten niet aangegeven worden. De aangifte is verplichtend voor revolvers en pistolen. De nickeien muntstukken van 10 en 20 frank zijn niet meer geldig na 1 Maart aanstaande. Hebt gij er nog ln uw bezit ert wilt gij geen geldelijke verliezen on dergaan, spoedt U dus ze in te dragen bij de Nationale Bank, Post, enz. en verwit tigt uwe vrienden en kennissen hierover. Door gansch het land werd, ter gele genheid der eerste verjaring van de tragi sche dood van onzen betreurden Vorst Albert I innig herdacht. Zaterdag 16 Januari zijn Koning Leo pold III en Prinses van Piemont afge stapt aan de rotsen van Marche-les-Da- mes, waar zij de beklimming deden der helling waarop een jaar geleden hun dier baren vader dood teruggevonden werd. Aan den voet van het aldaar eenvoudige wit steenen kruis legden zij een bloemen krans neer. Voor hun vertrek hielden zij nog enkele stonden op aan den kalvarie- bsrg van Le Vieu Bon Dieu Den Zondag werden in alle kerken en kapellen ingetogen diensten opgedragen voor den afgestorven Koning. Duizenden geloovigen naderden ter zijner intentie g i Wii ter Heilige Tafel. Aan den voet der tra gische rotsen werd door Z. Exc. Mgr Hey- len een plechtige H. Mis opgedragen in open lucht, bij het aldaar nieuwe opge richte altaar. In de Koninklijke crypte te Laken werd een Requiemmisgezongen. De Konink lijke Familie woonde deze intieme plech tigheid bij. Door gansch het land luidden de klokken 's avonds dood en rouw en te Brussel werd 's avonds een groote treur- stoet ingericht bij toortslicht. Ook in den vreemde werd de tragische gebeurtenis herdacht en de Fransche Eerste Minister hield bij de gelegenheid door de radio een rede van hulde aan den afgestorven en betreurden Vorst, Koning Albert I. WÊÊÊmlmmr I - Zondag morgen beeft de Koninklijke Familie zich naar de Crypte van Laken begeven. Koningin Elisabeth, de Koning, Koningin Astrid, de koninklijke kin deren, Prinses Marie-José en Prins Karei zijn een ingetogen bezoek gaan bren gen aan het graf van Koning Albert. De aankomst van Koningin Astrid en Prinses Marie-José, fn de Koninklijke Krypte, te Laken, wordt rond bet graf van Koning Albert de wacht gehouden door de luitenanten-generaals de Jongbe d'Adoye, du Roy de Blicquy, Biebuyck en Lemercier, stafofficieren van den Vorst. DE HERDENKINGSHULDE TE ANTWERPEN Défilé der troepen voor bet S tandbeeld van Koning Albert. Wij mochten reeds vernemen dat verschillende kringen uit alle' hoeken van het Vlaamsche Land aan de be tooging te Brussel op 31 Maart a. s. besloten deel te nemen en toch hun toetreding nog niet opstuurden aan het secretariaat, of tot hiertoe nog geen deelnemingskaarten bestelden. Andere schreven aan het Comité brieven om er met nadruk op te wij zen hoe degelijk de inrichting dezer betooging zou moeten worden geleid opdat zij werkelijk worden zou een waardige uiting van Vlaamsch stam- bewustzijn en een gepast vertoon van Vlaamsche Macht. Organisatie, tucht en waardigheid moeten de hoofdkenmerken worden van dezen optocht. Daarom verzoeken wij alle vereenigingen de reis naar Brussel zeer goed voor te bereiden, vergaderingen en meetings te beleg gen daar waar het nuttig zijn kan, maar wij vragen hen ook hun toe treding met vermelding van het aan tal deelnemers aan het secretariaat te doen geworden. Het is ons immers onmogelijk den optocht te regelen als we niet ongeveer weten hoeveel be- toogers er zullen zijn. Vlamingen, handen uit de mouwen, onmiddellijk aan het Vlaamsch Ver- Het Hoofdsecretariaat van het Da- vidsfonds verzoekt ons volgenden op roep te willen publiceeren. Zondag 31 Maart moet DE groote dag worden voor Vlaanderen en zijn Z&ëllC Op' dien dag MOETEN de 72.000 le den van het Davidsfonds samenko men te Brussel, waar de vijand van bond voor Brussel, 126, Emiel Jacq- mainlaan, het noodig aantal deelne mingskaarten bestellen. Sommige Vlamingen hebben ons terecht op het groote gevaar gewezen dat op den dag der betooging onze centen zouden kunnen stroomen in de zakken van Vlaamschvijandige handelaars. Het Comité zal dit zoo veel mogelijk beletten door een lijst te publiceeren van huizen waar de bediening in 't Vlaamsch geschiedt. Deze lijst zal met de liederen, het programma der vergadering en aller hande inlichtingen onder vorm van boekje aan de betoogers tegen 1 fr. verkocht worden. Wij wenschen de aandacht van alle Vlamingen er nogmaals op te vesti gen dat alle partijpolitiek uit deze betooging streng zal worden geweerd; het zal er geenszins gaan om perso nen maar om Vlaamsche belangen die als eischen van den Vlaamschen volkswil op de spandoeken zullen wor den geformuleerd. De Leeuwenvlag die voor leder pro- vinciegroep zal worden gedragen geldt als het symbool van eendracht waar achter alle Vlamingen, zonder onder scheid, kunnen opstappen. ons volk zich heeft opgesteld. Achter da vijf simpele vlaggen, zwarte leeuw op geluw veld, moeten ze stappen om te eischen: vrij Vlaan deren allenthenen. Wij zetten dan al de afdeelingen aan om van nu af, onverpoosd en hardnekkig, propaganda te voeren (Zie vervolg: onderaan 5« kolom.) OPRICHTING VAN EEN NATIONAAL HULPKOMITEIT Over korten tijd werd door Koningin Astrid beroep gedaan op de edelmoedig heid en de solidariteitsgeest van de Bel gische bevolking tot het verleenen van hulp aan de noodlijdende kinderen, vol wassenen en ouderlingen die het meest getroffen worden door de crisis en die in ellende leven. Ten gevolge dit beroep werd onder voor zitterschap van den Heer Jaspar een Na tionaal Hulpkomiteit opgericht om de ge- wenschte doeleinden te bereiken. Na de stichting van dit Komiteit heeft de Koningin den Heer Jaspar bedankt om zijn bereidwilligheid en deed nog eens be roep opdat iedereen zou geven wat moge lijk was. Door HH. MM. de Koning, de Konin gin en Koningin Elisabeth werd een eer ste bijdrage tot dit hulpkomiteit gestort van 500.000 fr. Het Nationaal Komiteit voor Kinderwelzijn alsmede het Roode Kruis stortten zelfde som. Door H. M. Koningin Astrid werd een noodkreet geslaakt om de scherpe ellende in menige huiskringen te keer te gaan. Een Nationaal Hulpcomité met Minister van State H. Jaspar aan het hoofd en begrijpende de gouverneurs der negen provinciën is tot stand gekomen. De bedoeling is dat alle Belgen die over geld of kleederen beschikken, in een ge baar van grootmoedigheid en liefdadig heid, in deze benarde wantoestanden ter hulp snellen van hunne medeburgers die noch geld noch kleedij noch voedsel voor handen hebben! Voor hen die aan koude lijden; voor hen die hun kindertjes zien uithongeren- voor hen die door de zwarte armoede zijn bezocht en waarvan zoo me- nigen niet durven te spreken en niet durven te vragen! West-Vlaanderen, het grootmoedige West-Vlaanderen dient den noodkreet te begrijpen! West-Vlaanderen dient bij te springen De gelden worden gestuurd op post- checkrekening Nr 794 HH. MM. de Ko ning en de Koningin - Nationaal Hulp fonds te Brussel. De kleedingsstoffen (nieuwe of in vol maakten staat van onderhoud) en aller hande nuttige voorwerpen, etelijke waren en conserven medebegrepen worden in het Provinciaal Hof te Brugge (Groote Markt) ter hand besteld. Deze zullen naar hei Paleis Belle Vue te Brussel overgemaakt worden. Het Provinciaal Comité bestaande uit Mejuffer Fivet, afgevaardigde van het Nationaal Werk der Kinderwerken, de HH. Bernolet, lid der Bestendige Deputa tie, Professor Sebrechts, Voorzitter van de provinciale afdeeling van het Rood Kruis Vander Haert, Voorzitter der Handelska mer van Brugge, Van Eeghem, provinciaal raadslid, Mesotten, voorzitter der plaat selijke afdeeling van het Rood Kruis, Coppieters, kabinetshoofd van den Gou verneur, en onder mijn voorzitterschap, zal over de gansche werking in de Pro vincie een waakzaam oog houden en al lerhande wenken en vragen dankbaar ontvangen. Het zal er voor zorgen dat ln alle groote gemeenten en in alls arron dissementen, plaatselijke comiteiten wor den ingericht met het doel, daarin gehol pen door alle liefdadigheidswerken, lijster, van noodlijdenden op te maken en ook gelden en giften in natura in te zamelen. Het Nationaal Hulpcomité te Brussel zal in het uitdeelen zich met de grootste bezorgdheid ervoor inspannen dat alle noodlijdenden, welke ook hun verblijf of streek weze, de noodige verzachting ont vangen. Een bijzondere oproep worde hierbij ge richt aan de hoofden van ondernemingen, fabrieken waarin stoffen, kleedij, schoe nen, conserven worden verhandeld. Aan al de schoolhoofden zal een recht streekse!: schrijven gericht worden opdat alle kinderen het hunne bijdragen in het grootsehe werk van naastenliefde. Van alle giften wordt in de pers mei ding gemaakt. Bij dit werk van solidariteit dient een ieder in te springen, met hart en ziel Geen onverschilligheid en wat min ellende bij onze broeders. De Gouverneur van West-Vlaanderen, H. BAELS. SH^apaaSBBEaBBBBBBaBBSBBSMS In den schoot van de Katholieke Vlaam sche Kamergroep werd een radikaler groep gesticht. Degenen die er lid van worden verplichten zich, volgens het week blad 't Volk van Ronse om o. m. in de Kamer altijd Vlaamsch te spreken; de begrootingen af te stemmen van de Mi nisters die de taalwetten niet doen eer biedigen; te eischen dat alle Ministers evenveel aandacht geven aan de Vlaam sche als aan de Fransche redevoeringen in de Kamer; bij zekere gelegenheden sa menkomsten houden en te beproeven de andere leden der Katholieke Vlaamsche Kamergroep over te halen tot hun groep toe te treden. Wij kunnen alleen wenschen dat alle Katholieke Vlaamsche Volksvertegenwoor digers deze groep zouden bijtreden om ons Vlaamsche Volk meer recht te doen toe kennen. 't Wordt tijd! voor de betooging, 'en groepsreizen in te richten. Om aan de Brusselaars en de Regeering het bewijs te geven van de zedelijke kracht en de macht ook van het Davidsfonds. Het jongste anti-Vlaamsch gestook moet toch dit goed gevolg hebben, dat alle katho lieke Vlamingen, wilskrachtiger dan ooit de rangen sluiten, om op te ruk ken tegen den gemeenzamen vijand. 31 MAART, BRUSSEL. DE f2.000 NAAR BRUSSEL! Van nu af sturen de afdeelingen hun aansluiting op adres: Komltee der Betooging 81 Milart, Em. Jacq- mainkan, 120, Brussel. KABINETSRAAD VAN VRIJDAG 15 FEBRUARI De Socialistische Betooging op 24 Februari wordt verboden. Onder voorzitterschap van Eersten Mi nister Theunis had Vrijdag 15 Februari 1.1. een nieuwen kabinetsraad plaats. Betreffende de KOLONIE werd een ont werp van besluitwet onderzocht voor het inrichten van het vervoer in Belgisch Kongo. Nopens de PENSIOENEN der Rijks wachters werd een wetsontwerp goedge keurd. Aan de weduwen der gendarmen wordt een hoogere toelage verleend. Over de incidenten in het N. I. R. werd verslag gelezen door Minister du Bus de Warnaffe. De zaak werd bijgelegd, zooals verder in ons blad gemeld. DE SOCIALISTISCHE BETOOGING van 24 Februari, gericht tegen de Regee ring en voor het Plan van den Arbeid, werd door de leden geacht als kunnende erge wanordelijkheden bijbrengen zoodat zooals wij verleden week reeds mededeel den de Raad besloot de betooging te verbieden. Aldus werden de mogelijke wanordelijkheden voorkomen alsmede de onderdrukkingsmaatregelen die deze wan ordelijkheden zouden hebben uitgelokt, HET DIENSTBEVEL VAN DEN BURGEMEESTER VAN BRUSSEL In overeenstemming met de Regeering heeft diensvolgens de d.d. Burgemeester van Brussel, de Heer Coelst, het besluit geteekend en uitgevaardigd waarbij op 24 Februari het verboden wordt de aange kondigde betooging te houden op grond gebied van Brussel. Als reden geeft het besluit aan dat ln de huidige omstandigheden deze betooging kan aanleiding geven tot rustverstoring. ONTSTEMMING BIJ DE SOCIALISTEN Dit verbod bracht groote ontstemming bij de socialisten. De leiders werden in der haast bijeengeroepen om den toestand te bespreken; in de belegde vergadering werd besloten de Regeering te interpel leren in de Kamer, op Dinsdag 19 Fe bruari. Na de interpellatie moest de kwes tie dan verder behandeld worden, na ge lang den bekomen uitslag. Er werd even eens besloten den strijd tegen de Regee ring voort te zetten om het Plan van den Arbeidte doen zegevieren. DE SOCIALISTEN DREIGEN MET ALGEMEENE STAKING Zondag 1.1. hielden de socialisten een betooging te Charleroi. Binst een verga dering die na de betooging plaats had zegde Vandervelde dat de Regeering de arbeiders niet kan tegenhouden in alge meene staking te gaan en meteen ver klaarde hij dat men hem dan aan het hoofd der stakers zal vinden. BIJ DE NATIONALE KOMMISSIE VAN DEN ARBEID De verscheidene sub-commissies van de Nationale Kommissie van den Arbeid hebben hun werkzaamheden voortgezet. De eerste verslagen werden door deze on der-kommissie reeds uitgebracht. Over de HERINRICHTING DER DIEN STEN VOOR DE WERKLOOSHEID werd verslag uitgebracht door M. Heyman. Het verslag werd eenparig aangenomen maar de besluiten ervan zullen nog aan een grondig onderzoek onderworpen worden. Betreffende het PLAATSEN DER JOÏf- GE WERKLOOSHEID werd in het ver slag voorgesteld den schooltijd met be roepsopleiding te verlengen. Voor het verschaffen van WERK AAN DE WERKLOOZEN werd de mogelijk heid van allerhande openbare werken vooropgesteld. Verders werd verslag uitgebracht over de werken te Antwerpen en Bergen en de Mijnwerkerspensioenen. MINISTER BOVESSE VOORSTANDER VAN DE 36-URENWEEK Minister Bovesse hield een rede te Na men. Hij stelde vast dat de crisis alle landen treft en haalde enkele voorbeelden aan waarbij de machienen den handen arbeid uitschakelen; Vijf arbeiders met een graafmachien hebben in Amerika het werk verricht van 4.000 arbeiders; op de Normandie die gestookt wordt met ma- zout in plaats van met kolen, zal men nog enkel drie stokers noodig hebben in plaats van 120; enz. De arbeid moet dus zooveel mogelijk on der de arbeiders verdeeld worden. Vermits er geen werk genoeg meer is voor ieder een 8 uren te laten werken, moet men het brengen op 36 uren per week. De terugkeer tot het land moet bevor derd worden en aan degenen die wat van den boerenstiel kennen moet de gelegen heid worden geboden terug van de aarde te kunnen leven. Verder ontwikkelde de Minister zijn plan waarvan wij reeds vroeger een uiteenzetting gaven, onder zelfde rubriek. De achtbare Heer Minister vergat ech ter te zeggen dat in vele landen de wet op het 48 uren werk nog niet aanvrerd ls. Eerst zou men dat moeten gekomen, wat een goede en zelfs dringende maatregel zou zijn MINISTER VAN ISACKER AAN HET WOORD Deflatie en devalvatie. Alleen de kleinen zonden de slachtoffers zijn moest men tot inflatie gaan. Het Christen Werkersverbond van Brus sel hield Zondag 1.1. een algemeene ver gadering. Tijdens dees nam Minister Van Isacker het woord. Hij had het meest over den huldigen toestand en zette uiteen waarom de Re geering de deflatiepolitiek is ingegaan. Deflatie of devalvatie: dat was het di lemma dat voor de Regeering gesteld werd, zegde hij. Deflatie was de vermin dering der voorbbrengstkosten in de nij verheid; devalvatie was de waardevermin dering van onzen goud-frank. Het was tusschen deze twee formulen dat de Re geering te kiezen had. De Regeering heeft deflatie gekozen. Mén zegt dat deze politiek de verminde ring der loonskoopkracht tot gevolg heeft. De loonen kunnen altijd aangepast wor den. Maar wat doet men met de 30 mil liard spaargelden van de kleine spaar ders? Wat zou, voor ons land, hst gevolg zijn van devalvatie? De verarming van werklieden en der kleinen, want het kapi taal zal altijd weten te vluchten uit ons land dat omringd is van landen waar de goudstandaard gehandhaafd blijft. Bij de eerste verschijnselen van devalvatie zou den wij massale uitwijkingen van kapita len zien die zouden omgezet worden in vreemde munten. Alleen de kleinen zou den de slachtoffers van de devalvatie wor den. Daarom houdt de Regeering aan de deflatie. Men zegt dat de Regeering de koop kracht van de loonen heeft verminderd. Dit is een illusie. Sedert 1919 is de index met 30 punten gezonken, vermindering voorkomende bijzonderlijk op de eetwaren. Hij weidde dan nog verder uit over de Regeeringspolitiek. Ds Minister werd lang durig toegejuicht. VOOR DE GRENSARBEIDERS IN FRANKRIJK Donderdag 1.1. zijn te Parijs besprekin gen begonnen nopens de kwestie der Bel gische grensarbeiders in Frankrijk. Van Belgische zijde worden onderhandelingen gevoerd door den H. Moulaert, Belgische Consul te Rijsel. De bespreking loopt hoofdzakelijk over de vernieuwing van 52.000 grenskaarten. Op het oogenblik zijn 70.000 Fransche arbeiders werkloos in Fransch-Noorden. Verleden week heeft de Fransche Mi nister van Arbeid een schrijven rondge stuurd aan de Prefekten om deze te ver zoeken, bij de werkverschaffing aan de vreemde arbeiders, voorkeur te geven aan de oud-strijders der geallieerde landen. Hierbij worden voornamelijk de Belgen bedoeld. De Belgische werklieden moeten in elk geval ten laatste aan de beurt ko men. De aanvragen van oud-strijders zullen met de meeste welwillendheid on derzocht worden. FRANSCH-BELGISCH HANDELSAKKOORD Woensdagavond werd te Parijs een Fransch-Belgisch handelsakkoord getee- kend. Het gesloten akkoord staat ln het teeken van het goudblok. KAMERZITTING VAN WOENSDAG Tijdens de Kamerzitting van Woensdag werd voortgedaan met de bespreking van 's Lands begrooting. Als een der bijzon derste sprekers mag de Heer Marck ge meld worden. Hij wees erop hoe hoog de last nog is die het land te dragen heeft voor de rtiilitaire uitgaven. Voor 1935 bijna een milliard. Spreker is van oordeel dat veel bezuinigingen in dit departement kunnen gedaan worden: hervorming rui terijkorpsen in wielrijderseenheden; ver zaken aan het vormen van nieuwe eenhe den; vermindering van het aantal offi cieren en onder-officieren (in 1931 waren er 3.982 officieren en 8.409 onderofficieren wijl er thans respectievelijk 4.274 en 9.579 zijn)reglementatie der cumuls van acti viteitswedde en invaliediteitspensioenen (44 generaals en 525 hoogere officieren trekken invaliditeitspensioen)afschaffing der uitwassen, alsook van de kadetten- scholen en militaire hospitalen; afschaf fing van muziekkorpsen; vermindering der terugroepingen en van diensttijd, enz. Heer'Marck verklaarde ook nog dat de huurprijzen nog steeds te hoog stonden. Betreffende cumulatie van activiteit en al lerlei pensioenen moet een regeling ge troffen warden. Kinderen van begoede ouders zouden moeten betalen voor het onderwijs in de Middelbare school. Heer Leuridan bracht de zaak der Bank voor Handel en Nijverheid te berde. Heer Guut, Minister van Financiën, antwoord de hierop dat de versmelting gedaan werd om alle moeilijkheden te vermijden, dat 100.000 fr. versch geld aangebracht werd door de Spaarkas en dat aan het Vlaamsch karakter der bank niet is ge raakt. De voorzitter der nieuwe bank zou den Heer Janssen hierover reeds bedankt hebben. Heer Van den Eynde hield dan nog een pleidooi ten voordeele van den Landbouw. Lees Brief van onzen Correspondent uit Brusselvoor verder uiteenzetting. Donderdag vergaderde de socialistisch© partijraad om te beslissen wat er zou ge daan worden mar aanleiding van het ver bod tot betoogen op 24 Februari. Van in den begiinne der vergadering bleek maar weinig eensgezindheid onder de aanwezigen en er heerschte heel wat opwinding. Het ontslagnamen van de Volksvertegenwoor digers uit de arrondissementen Antwer pen, Brussel en Charleroi werd voorop gezet om nieuwe gedeeltelijke verkiezin gen uit te lokken opdat men de openbare meen ing zou kunnen polsen. Men bleek ongunstig gesteld tegenover een alge meene 24 urenstaking: hier schijnt het dat de socialisten bevreesd zijn dat hun troepen, bij een algemeene staking, aan gedreven door kommunisten, het wat al te bont zouden kunnen maken, bijzon derlijk ln de mijnstreken. 'a Avonds, rond zeven uur, na gansch den voormiddag en den namiddag beraad slaagd te hebben, werd een motie goed gekeurd, 'behelzende dat de socialisten de ontbinding der Kamers eischen; gedeel telijke verkiezingen moeten uitgelokt wor den; de leden van de nieuwgestichte Kommissie van den Arbeid moeten ont slag nemen; Intensiever actie zal gevoerd worden voor het Plande ontwerpen betreffende het Planmoeten onmid dellijk neergelegd en een komiteit wordt samengesteld om maatregelen te treffen om de openbare vrijheden te verzekeren. KAMERZITTING VAN DONDERDAG Tijdens de Kamerzitting van Donder dag, interpelleerde de Katholieke Volks vertegenwoordiger Haustrate de Minister van Landbouw over het niet uitbetalen der premiën voor de tarwe. Minister Pierlot, d.d. Minister vaö Landbouw, verklaarde dat de betalingen voorts geschieden en dat in West-Vlaan deren o.m. er maar twee landbouwer» meer zijn die wachten op hun geldi Hst feit dat de socialisten een heelen dag onder malkaar moeten kijven om dan nog beslissingen te nemen die geen minste richting om het lijf hebben, bewijst dat de socialisten in het duistere tasten, geen oplossing vinden en dat hun eenig doel is: misnoegdheidverwekken. Zij zoeken niet om aan den treurigen toestand te verhelpen: in de Na tionale Kommissie van den Arbeid hadden ze hun woord te zeggen en hun voorstellen te doen, nevens gelijk wie; ze trekken eruit; ze durven niet medewerken om eene oplossing te zoeken. Liever dan het volk te helpen, doen ze aan volksopruierij om uit de misnoegdheid politiek pro fijt is trekken. Uitbuiters van het volk in nood zijn het, anders niet» de beslissingen Donderdag genomen zijn daar een nieuw bewijs van»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1