SNUIF 1ENGDE STROOP BRIEF UIT BRUSSEL keuring der stieren en prijskampen voor stieren en koeien 1935 VROUWENHOEKJE WEKELIJKSCH LITURGISCH BULLETIJN de gevangenen der stavisky-zaak stellen het goed maart - lentemaand VERVANGT OP VOORDEEL1GEV/ÜZE BOTER... voor het besme ren van boter hammen. Kost minder, is zeer voedzaam, bevat 60 °|0 sui ker. I 'TIS DE... hetmanneke PEPERMINT TENTOONSTELLINGS PRIJSKAMP van HOORNVEE van het Rood Vlaamsch Ras p6o% thuiskomend commercieele appelgelei in alle Kruidenierswinkels socialistische opruierij (Van onzen bijzonderen Correspondent.) In de koolmijnen van Limburg geweerd, terwijl vreemdelingen aan 't werk mogen blijven. De vergoedingen voor gebrekki- ■gen en verminkten in den laatsten tijd is 't wat beter geworden worden niet regelmatig uitbetaald. Het afwisselend steunbedrag bij werkloosheid naar het bevolkingscijfer van de betrokken ge meenten, geeft aanleiding tot veel mis noegdheid. De verzekering tegen ouder dom en vroegtijdigen tijd een dubbele verzekering, wat vele menschen fe ge makkelijk vergeten wordt niet streng genoeg onderhouden. Onder de schuldi gen bevindt zich Cam. Mostaerfc, van Oostkamp, gewezen socialistisch Kamer lid van Brugge, die nu den last te dragen krijgt van de overlevingsrente van de weduwe van een overleden werkman van hem, die thans recht heeft op de staats- toelage voor vier kinderen beneden de 16 jaar. Gezinsvergoedingen verzekerde hij tevoren nooit. Onder dat opzicht gaf Mo'staert altijd een stichtend voor beeld aan andere werkgevers! Gedurende twee geslagen uren werd de pieventfommel geledigd. De groote schul dige is natuurlijk de aanhoudende krisis. Met ongeduld wordt gewacht op de aan gekondigde tewerkstelling van de werk- loozen. Als verslaggever werd M. Haustraete aangeduid (bi.i stemming) .tegen M. Ro bert De Mian, die door de Christen Demo- kraten was voorgesteld. De Walen van rechts en links wilden vooral 'n Waal hebben als verslaggever, en bij de stem ming daarover waren de Walen in meer derheid. De verslaggever zal in elk geval 'n zware taak hebben. En of hij tot die taak zal opgewassen zijn, zullen we moe ten afwachten. Op 'n waarheid die k hier uit ga schallen: Vooraleer te spreken, denkt de wijze zeven [keeren na. 't Is ook daarom dat ik nu niet verder ga. Had ik zulks gedaan, verdorie Dan was d'historie Van die fameuze zeven Al zeker... thuis gebleveu AL WOEDT DE CRISIS NOG ZOO FEL En schijnt het ons een ware hel Toch houden de menschen nog van lach [en leute En van 'n goeie, fijne scheute. Daarom mogen de reizigers der Poolsche [autobussen Nu eens duchtig hun handen kussen. Want daar wordt er gelachen om ter [meest, Horkt liever... wat ge hier nu leest. Ze waren bijna failliet, die fameuze Poolsche autobussen, toen den Directeur, die nen echte Jood is, op t gedacht geko men is van een middel om de crisis te bestrijden. Ze hebben ginder nu nen truk gevonden om volk te lokken. Voor ontvan gers van d'autobussen werden artisten aangeworven, die het volk amuseeren tij dens de reis. Z'hebben dan een plakaat uitgehangen waarop 't volgende te lezen staatIndien gij de laatste nieuwigheden wilt weten inzake lach en leute, dan moet ge per autobus reizen. Onze ontvanger zal ze U vertellen, en zal U doen lachen dat uwe kaaksbeenderen er van kraken. Da'k moest Pool zijn, en op voorhand moest weten dat 't de waarheid is wat daar aangeplakt is, 'k zette verdraaid nooit mijnen voet nog op zoo nen ottobus. Mijn kaaksbeenderen hebben al eens zoo duch tig gekraakt dat z'er van uiteensprongen... tijdens nen boksmatch met Marenta... en 'k moet er nie meer van hên... weie! NONKEL, vroeg klein Jantje, hebt ge uw instrument meê? Mijn instrument? Maar ik ben geen muzikant, zei nonkel. Waarom zegt ons moeder dan, dat ge thuis de tweede viool speelt? vroeg Jantje. KOM NAAR VOREN NU GETREEN En hebt ge geen hart van steen Pak uwen neusdoek... en ween Want, beste gezellen Droeviger historie als die 'k U ga vertellen En is er geen. Meneer Hugh Andrews van Toddington is gestorven en de man was de grootste hondenliefhebber die er wel ooit onder Gods zonne zal hebben rondgeloop-en, en weet ge wat voor 'n soort hij nog t lief ste zag? De foxkens, ja! En zijn vrienden, die zijn passie goed kenden, deden zijn lijkkoets volgen door de twintig foxen die Sir Hugh bezeten had. En elke hond droeg rond zijnen nek een kroontjen van natuurlijke viooltjes waarop den naam van de twintig vier voetige weezen was opgeschreven. En 't schijnt dat elke hond 'n ferme traan gestort heeft op 't graf van zijnen baas... maar daar zijn vuiltongen die be weren dat die hondentranen, maar kro kodillentranen waren daar men aan elk van die beestjes, vanaf drie dagen te vo ren, alle dagen 'n tiental brokskens sui ker had toegediend... en als ge nu weet wat 'n effect suiker heeft op honden- oogen!... EN ALS GE wilt weten hoe ze 't in Ame rika aan boord leggen om reklaam te ma ken dan moet ge 't volgende maar eens lezen: Op den muur van een... kerkhof te Juc- ca stond er geschreven: Hier zal eens rusten Joë Basil van het Huis Ball en C", 't bekende specerijen- magazijn, dat hij tot elks tevredenheid beheert. Als ge daar uw pruimen koopt, wilt ge van geen andere meer weten! En hier 'n ander, ook op 'n kerkhof muur: Beste medeburgers! Als ge zoo lang mogelijk hier uit wilt blijven, neemt dan alle weken 't... purgeermiddel X der Apo theek Barslay! SCHOENMAKER blijft bij uw leest! 't Spreekwoord dat ge hier leest Werd door Skopple, 'n schoenmakersgast In 't geheel niet toegepast, Want was hij erbij gebleven Dan hadden z'in Yoego-Slavië niet moe iten beleven Wat er zich daar heeft voorgedaan Op de openbare, baan! Uit het hierbovengestelde raadsel maakt ge uit: 1. dat er sprake is van ne schoen makersgast Skopple genaamd; 2. dat het geval zich in Yoego-Slavië heeft voorge daan; 3. op den openbaren weg! Nu kunnen we voort. Die Skopple was aan zijn leest aan het werken, toen hij voor zijn deur 'n chiek gekleed madammeken zag voorbijgaan! Hij roef! naar buiten! Hij pakte 't ma dammeken vast, smeet heur op den grond en... trok heur schoenen uit! Later ver klaarde de man alzoo te hebben gehan deld omdat de schoenen nog niet betaald waren, en dat het hem sjeneerde de klan ten van zijn baas zoo chiek gekleed te zien voorbijgaan, terwijl déze aan den rand van 't faljlet stond. 'k Vrage mij af wat er zou gebeuren als de kleermakers ne keer op die manier hun weerwraak moesten nemen... Dan zaagt ge zeker 't Manneken uit de [Maan Vluchten In zijn... vliegende vaan. WAAROM zijt ge nu aan 't janken? vroeg de jonge man een uurken voor de trouwplechtigheid aan haar die straks zijn vfouw ging zijn. O! Ik ween van plezier, antwoordde ze. Me moeder heeft me altijd gezeid aat ik zóó dom was, dat de stomste man me niet zou willen hebben, en hu krijg ik er toch een! SLA MAAR DE GAZETTEN OPEN Moord en doodslag dan met hoopen Diefstal, inbraak, en bedrog Menschen! Menschen zegt dan nog Dat men heden op dees dagen Van de wereld niet moet klagieti Och! zwijg Manneken zegt Marenta, want of ge nu al of niet reklameert, 't is toch niemendalle gekort. De wereld draait alzoo en d'r is niksken aan te doen. En malheuren dat er gebeuren! Nu de Lente komt in 't land Nu gaan er, vrienden, t'allen kant De velokoersen herbeginnen Maar houdt ge aan uw vel Past dan op maar voor dat spel En blijft maar stilkens binnen. Maar enfin, waarom al dat zeuren! Zoudt ge niet zeggen da'k een geheele azijnflesch heb leeggedronken. Laat ons liever zingen met den pojeet: Neen! 't leven ziet niet steeds zoo zuur Als sombre wijzen U vertellen Het regentje in het morgenuur Kan ook een lieven dag voorspellen De donkre wolk die U verschrikt Maakt straks weer plaats voor blauwe [luchten De bul, die 't rozenlied verkwikt Verdient geen traan of zuchten. DAAR WAS NE MAN die al twee keers gepoogd had zelfmoord te plegen, door in 't water te springen, maar al zwemmelen had Lange Jef er hem beide keers uitge haald. Maar d'andere volhardde in de boosheid, en er toch willende gedaan meê maken, ging hij zich ophangen aan de schuurpoorte. Lange Jef had het gezien... maar hij verroerde niet. Toen zijnen baas nu daar langs kwam en de andere daar zag hangen, riep hij Lange Jef tot zich en sprak: Hoe is het toch mogelijk dat gij, die op 'n paar honderd meters van daar werk- tet, zulks hebt laten begaan? Hewel baas, zei Jef, 'k heb hem al twee maal uit 't water gehaald daar straks, en daar hij nat was van kop tot teen, dacht ik dat hij zich daar gehangen had... om te drogen! 't Manneken uit de Maan. IKHBBE3BlBBKaBBiaGiaaBaflHRB HEB MEDELIJDEN tn naam van H Theresla, van K. J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en sonool te bouwen. Post- check 139.485, Pastoor Reason te Xhen- delesse. - - - - - PROVINCIE WEST-VLAANDEREN Een mensch zonder geduld is als etne lamp zonder olie. KINDEREN BEGRIJPEN. De schoolkinderen wisten al lang dat er iets bijzonders op handen was. De kleintjes hoorden het van de grooten De Bisschop zou komen, om te vor men zeiden ze. Alhoewel Elsje niet snapte wat dat «vormen» beteekende, praatte ze er toch over thuis, en stelde daarop de gewone kindervraag: «Moeke, mogen we ook gaan zien? Moeke had nog een paar kindjes thuis en zou ze maar meenemen om haar oud ste plezier te doen. Elsje, die zelf weinig begreep van de plechtigheid, vertelde toch aan de vierjarige Lies wat ze dacht te weten over dat «vormen». Voor beiden echter bleef het een vraagteeken vol ver wachting. Ze wisten precies hoeveel nach ten ze nog moesten slapen, vooraleer ze «dien schoonen_ man .met den hoogen hoed» zouden zien. Er wa3 voor Elsje geen klas dien dag. Moeder ging vroeger dan noodig was met haar trippelend onrustige kinderen naar de kerk. Jongens en meisjes, in plechtige- communie kleeren, knielden in zenuwach tige stilte vooraan in de kerk. Peter en Meter, deftig in 't zwart gekleed, wisten wat er hun te doen stond. En nu zou het gebeurenZijne Excellentie kwam in groot ornaat in het koor. Moeder nam het kleinste op den arm. Elsje en Liesje stonden reikhalzend op hun stoel met oogen die tintelden van nieuwsgierigheid. Elsje ging heelemaal op in de ceremonie. Ze bekeek met kinder-aandacht al wat gebeurde, zag de kinderen gaan en ko men, maar kon niet begrijpen waarom zij aan de voeten van Monseigneur kniel den en dan nog de andere priesters voor bijgingen. Liesje keek ook, maar haar oogen wer den hoe langer hoe grooter, én van ver bazing én van schrik. Ze keek eens schuw rond en zag moeder en zusjes en ieder een belangstellend toekijken. Haar lipjes trilden en met smeekende oogen keek ze naar Moe die haar angst niet merkte. Toen kon ze niet meer, en zachtjes snik te zeMoeke, naar huis gaan.Moe der keek verwonderd streng de kleine aan. Liesje bedwong zich, maar heviger snikkend klonk het danMoeke, naar huis gaan.Moe vroegMaar Lies, wat scheelt er aan? Ben je ziek? Er kwam geen ander antwoord dan een angstig gesnik: «Neen Moeke, naar huis gaan.». Moeder begreep de kleine niet. Toch ging ze heen, ze zei alleenFoei Liesje, wat ben je een klein kindje, nu moeten je zusjes ook naar huis. Onderweg bekeek Elsje met minachting het ingehouden-snikkend Liesje. Moe kon er niet wijs uit worden. Zoo grillig was die kleine nog nooit geweest. En... een gril was het ook niet, dat voelde Moeder wel. Die kinderoogjes verrieden schrik. Moeder wachtte 's Anderendaags hoorde ze Liesje zeg gen Els, heb je niet gezien dat die man met die hoed al de kindertjes een klap in hun gezicht gaf, en dat M. Pas toor hun tranen afdroogde? Wij zouden zeker_ ook klappen gekregen hebben. Elsje beneed Liesje omdat zij, haar jonger zusje, bemerkt had wat er in 't koor gebeurd was. Moeder verstond wat die schrik in die kinderoogjes beteekend had en glimlachte, omdat ze het verschil begrepen had tusschen een kindergril en kinderverdriet. En nu had zij ook de gelegenheid om door een woord uitleg het kindergemoed te stillen. ELVA. «BBBBBBBBBBBflflBHBBBSBBBBSSBSI Het blijkt dat de politieke gevangenen in Frankrijk het bijzonder gemakkelijk hebben, ook deze betrokken in de Sta- visky-zaak. Er werd vastgesteld dat die heeren eiken dag in een salon der ge vangenis hun advokaten, vrienden en kennissen mogen ontvangen een 'hunner mag uitgaan met zijn vrouw, gansch vrij. Naar verluidt werd die toestand alsdus geschapen op uitdrukkelijk bevel van Oud-Minister Cheron, voormalig Minister van Justitie. 1BEBBBBBBBBBEBBBBBBBKBBEIHBM GEMEENTE LEISELE Brussel, 14-3-35. WAT MAG ER SCHELEN? In 't Parlement had men zich algemeen verwacht dat P. H. Spaak 1.1. Donderdag zou ontslag nemen als Kamerlid, dit naar het besluit van den Partijraad. Er is niets gebeurd. Waarom? Men zegt dat M. Prof. Van Dievoet, dé- puté van Brussel, M. Spaak zou verwittigd hebben dat hij, naar den inhoud van -dé verkiezingswetgeving, de geldigheid van dat ontslag wel niet zou betyristén maar wel eene nieuwe wetgevende verkiezing om te dansen naar de pijpen van de B. W. P.En hij heeft M. Spaakgewaar schuwd. 't Is in elk geval moeilijk te verrecht; vaardigen, dat een grillig besluit van dé B. W. P., afdeeling Brussel, Het land zou plaatsen voor een uitgave van 600.000 fr. om de onkosten van die kiezing te dekken. Er werd verteld dat Spaak Woensdag, r,og een scherpe rede zou houden en daarfia' ontslag nemen. Ge zult seffens wel vernemen wat daar van gekomen is. 't Zonderlingste van al is, dat Spaak In L'Action Socialist©zijri lijfblad van 8 Maart 'n heel anderen toon aan slaat. Hij schrijft: Het Congres van de B. W. P. is 'n groo- te ontgoocheling geweest voor duizende werkers. Zij verwachtten eén krachtig woord op de uitdaging der Regeering. Ze waren gereed voor den strijd, voor de staking. Ik begrijp hunne ontgoocheling. De waarheid is: onze actie van so- cialistische opstanding is van langen adem. We kunnen niet op een onmiddel- lijke omvorming rekenen. Dat zou mi- rakuleus zijn. Geen ontmoedigiiiöGeen ongeduld! Stap voor stap zullen we nieuwe stellin- gen veroveren. Ik maak mij geen illusies over de fou- ten die we bedreven hebben; over de on- voldoende leerstellige praktijken onzer actie, maar als ik vergelijk met hetgeen we veroverd hebben, krijg ik de overtui- ging dat wij onze poging niet moeten verloochenen. Een kleine zachte wind blies over ons Congres. Ik geloof rechtzinnig dat de proefneming der macht niet ver meer verwijderd is, en dat 't uur van 't Plan wel binnen kort zou kunnen slagen. In dien toon gaat zijn proza voort. Maar dat is dezelfde Spaak niet meer van uit de jongste weken! 't Trekt er niet meer op. Hij kon zijn toehoorders opzwee- pen, vooral met revolutionnaire uitlatin gen. Is er een zelfbekeering gebeurd of werd hem een les van bezadigheid voorge houden? Met het Planheeft hij nooit veel op- geloopen, en van den inhoud ervan zal hij wellicht niet meer afweten dan de meeste zijner collegas. Spaak moet in elk geval een zeer sterke maar afwisselende overtuiging dragen, want bij de eene omstandigheid gelooft hij alleen in de opstanding van het Pro letariaat, en nu is hij beginnen te geloo- ven aan het heilbrengend «Plan». En ge kunt soms niet weten of de mis lukte en reeds onderdrukte opstand in Griekenland op him geen invloed zal heb ben gehad! En ge kunt nooit weten of A. D. (Dier- kens, député van Roeselare), die zoo ge makkelijk over lafheid en lafaards schrijft omdat de Christen Demokratsn in het Parlement weigeren te stemmen naar de goesting van de Socialisten, niet zal be ginnen met dat toepasselijk te maken op zijn partijgenoot P. H. Spaak! Maar neen. Ik mag U gerust stellen. Spaak heeft Dinsdag in bedekte woorden aangekondigd, waar hij zegdeIk maak daarvoor gebruik van mijn laatste rede voering hierten minste voorloopig. Gij hebt een agitatiedag te Brussel ver ijdeld; gij zult er dertig in de plaats krij gen. Op dit moment Is zijn ontslag in die bewoordingen aangekondigd, maar tot nu toe is het niet gegeven. Om die politieke gril zal het land 600.000 fr. moeten uitge ven om de onkosten van die gewilde kie zing te dragen. Dat geld kon wel nuttiger besteed zijn! ANDERE GEBEURTENISSEN De socialistische Schepenen van Onder wijs hebben Zondag te Brussel een con gres gehouden. Tegen het vrij onder wijs vooral. De inleider beweerde dat de Regeering de kinderbevolking wil terugvoeren tot het enalphabétisme de ongeletterdheid; dat het getal leerlingen per klas ge stegen is van 20 tot 40; dat het getal wel dra zal opgevoerd worden tot 50 per klas; dat er 10 duizend klassen gaan afgeschaft worden; dat Minister Hlernaux de moder ne humaniteiten wil afschaffen om een toegang tot de Hoogescholen te verbieden aan de studenten die geen latijnsche stu diën hebben gedaan; dat het statuut van het onderwijzend personeel .wordt be dreigd. Marius Renard beweerde dat het con- fessionneel onderwijs wordt begunstigd. Chalmet (Zelzate) noemde het een schande, dat in de klerikale gemeenten katholieke onderwijzers worden benoemd, tegen alle rechtvaardigheid in. Harmegnies zegde dat men in Henegou wen de openbare scholen tracht te ver nietigen. De gemeenten warden moedwil lig in de onmogelijkheid gesteld het offi cieel onderwijs te steunen. In dien zin werd een protestdagorde aangenomen. Claire Baril beweerde dat de klerikalen met politieke doeleinden trachten de hand te leggen op het Werk der Kindsheid en zelfs op het Rood Kruis Tot daar den zaakrijken inhoudvan dat congres. Vooruit(Gent) van 1.1. Maandag roemt het succes van den Karnavalstoet van Zondag. Duizende menschen stonden in dichte rijen op den doortocht. Een te genhanger van de axmoê, door de aan houdende krisis verwekt! Het besluit van «Vooruit» is: «Gent heeft met dit alles weer een volkstoeloop gehad uit de beste van de allerbeste dagen. België sterft uit! In feite is dat waar. Maar dat Louis Bertrand die zelfmoord zou beschrijven in Le Peuple was toch hetgeen allerminst van hem kon verwacht worden. Bertrand heeft dat overgenomen uit La Tribune des NationsIk vat sa men wat hij meêdeelt: Drie naties zijn vooral door geboorte beperking aangetast: Engeland, Frankrijk, België. In eene eeuw steeg de bevolking in België van 3.735.000 eenheden tot 8.129.824. Maar indien het tegenwoordig geboortecijfer niet verhoogt, zal België binnen 100 jaar niet meer dan 3.700.000 inwoners meer tellen. In de laatste 52 jaar is de geboorte-da ling van 44 t. h. geweest. In één jaar kost de geboortebeperking ons duurder dan de vier jaren oorlog (44.000 dooden). In 57 t. h. van de Belgische steden en gemeen ten overtreft reeds het sterftecijfer dit van de geboorten. Op de vijf steden met meer dan 100.000 inwoners zijn er vier grafsteden Wat Bertrand daaruit besluit? Er is maar één: het getal sterfgevallen ver minderen. 't Is zoo flauw mogeljk. Bertrand ver geet het voornaamste: de socialisten heb ban bij de massa de christelijke huwelijks opvatting vernietigd. Niet alleen vele vrouwen maar omtrent evenveel mannen willen geen kinderen meer in het hu welijk. Dinsdag werd In de Middenafdee- ling van Sociale Voorzorg de begrooting van dat Ministerie besproken, 't 13 'n ware uitstorting van een grieventrommel geweest. De sociale wetgeving werd langs alle kanten bekeken. Het Arbeidcopziclit is ten deele ontredderd doordat de amb tenaren van dien dienst vastzitten ln al lerhande kommissies, die niet tot hunne gewone bevoegdheid behooren. Waar nog gewerkt wordt, verkracht men de 8-uren- wet, en dat ergert het leger der werk- loozen. De wet op de gezinsvergoedingen wordt ontzenuwd doordat vele werkgevers weigeren aan te sluiten bij de Compen satiekassen» Belgische werklieden worden Als een engel duivel wordt, ls hij de meest booze van allen. ZONDAG 17 MAART 2® Zondag van Quadragesima, (Item!- niscere) paars, 2geb. van den H. Pa- tr'cius, bisschop, belijder. De H. Paulus steunt er nogmaals op dat de Christenen geroepen zijn tot de heiligheid. Daarom moeten we ons ont houden van onkuischheid en ons eigen lichaam bezitten in heiligheid en eer. Ook nu nog komt deze vermaning goed te pas in dezen tijd van openbare zede loosheid. Wij, overtuigde christen men schen, zullen ons toch door de woorden van den apostel aangespoord voelen oni ons zelf meer te eerbiedigen, om een zui verder en deugdzamer leven te leiden. Want God zeif zou deze overtredingen van Zijn Wet wreken. We zijn immers allen geroepen tot de heiligheid. De LI. Vasten is zeker wel de gepaste tijd voor ons om dat hooge doel te bewerken. Zon der Gods genade echter zal dit niet gaan. Laten we Hem daarom bidden met de H. Kerk: «Dat Hij ons in- en uitwendig zou bewaren, opdat wij tegen alle tegen kantingen gesterkt worden naar het li chaam, en van kwade gedachten gezui verd naar de ziel. 17 Z 2® Zond. v. d. Vasten. H. Gertrudis y, Nijvel. leper Kattefeest Evang.: O. H. Gedaanteverandering. 18 M H. Gabriël. H. Cyrillus v. Jeruzalem 19 D H. Jozef 20 W H. Wulfram 21 D H. BenediktuE 22 V H. Basilius 23 Z H. Victorianus H. BENEDICTUS, Abt, 21 Maart. De H. Benedictus, geboren te Nurcii in Italië, uit een edele familie, werd all jongeling door zijn vader naar Rome ge stuurd om er de rechten te studeeren, Door het kwaad dat hij daar zag, kreeg hij een zoo grooten afkeer van de we reld dat hij deze verliet en zich in de wildernis terug trok. Zijn kluis was een spelonk in het eenzaam Subiaco. Daar leefde hij een tijd in gebed en boete ge heel afgezonderd van de menschen. Wel dra echter werd hij door eenige herders ontdekt zoodat de faam van zijn heilig leven zich verspreidde. Velen kwamen zich bij hem voegen om onder zijne lei ding hunne zaligheid te bewerken. Later zag hij zich verplicht deze plaats te ver laten. Hij trok dan met eenige leerlingen naar den berg Cassinus waar hij een groot klooster stichtte. Gedurende zijn leven verrichtte hij vele mirakelen en bezat een bijzondere macht over den duivel. Het was te Monte Cassino dat de H. Benedictus den regel voltooide welke nu nog door duizenden zonen en dochters gevolgd wordt. Ons land heeft veel aan de benedic tijnen te danken. Het waren namelijk zijne zonen: S. Amandus, Willebrordus, enz. die ons het geloof brachten. In de abdijkerk van Dendermonde bestaat een den St Benedictus om gunsten smceken groote bedevaart. Jaarlijks komen duizen- of hem voor verkregen weldaden te be danken. De Bestendige Afvaardiging der Pro vincie West-Vlaanderen, in zitting van 2 Maart 1935 heeft besloten dat er, in uitvoering der gecoordonneerde verorde ning ter verbetering van het runderras zal worden overgegaan ter plaatsen, da gen en uren, hieronder aangeduid, tot de keuring der Stieren bestemd tot den openbaren springdienst gedurende het jaar 1935, alsook der Prijskampen voor Stieren en Koeien. Eerste Landbouwstreek. Voor de 4® Omschrijving, (gemeenten Bekegem, Gistel, Jabbeke, Moere, West- kerke, Zande, Zerkegem en Zevecote), te GISTEL, op Dinsdag 5 April, om 10 u. Voor de 5° Omschrijving, (gemeenten Lefïinge, Middelkerke, Mannekensvere, Slijpe, Schore, St Pieterskapelle en Wils- kerke), te SLIJPE, op Woensdag 10 April, om 10 ure. Voor de 6° Omschrijving, (gemeenten Breedene, gedeelten der gemeenten Et- telgem en Oudenburg, Oostende, Snaas- kerke, Steene en Zandvoorde (O.), te ZANDVOORDE (O.), op Donderdag 11 April, om 10 ure. Tweede Landbouwstreek. (Hoofdplaats der streek: VEURNE.) Voor de 7® Omschrijving, (gemeenten Beerst, Kaaskerke, Eesen, Keiem, Leke, Oostkerke (D.), Oudekapelle, Pervijze, St Jacóbskapelle, Stuivekenskerke en het gedeelte der gemeente Lampernisse), te DIKSMUIDE, op Dinsdag 26 Maart, om 10 ure. Voor de 8® Omschrijving, (gemeenten Booitshoeke, Lombardz'ijde, Nieuwpoort, Oostduinkerke, Ramskapellc (V.), Sint Joris (V.), Westende en Wulpen), te NIEUWPOORT, op Woensdag 27 Maart, om 10 ure. Voor de 9® Omschrijving, te Veurne, op Donderdag 28 Maart, om 10 ure. Voor de 10® Omschrijving, te Alverin- gem, op Vrijdag 29 Maart, om 10 ure. Voor de 11® Omschrijving, te Loo, op Maandag 15 April, om 10 ure. Voor de 12® Omschrijving, te Hou- tem (V.), op Dinsdag 16 April, om 10 u. Voor de 13® Omschrijving, te Oostvle- teren, op Woensdag 17 April, om 10 ure. Voor de 14® Omschrijving, te Merkem, op Donderdag 18 April, om 10 ure. Derde Landbouwstreek. (Hoofdplaats der streek: IEPER.) Voor de 15® Omschrijving, (gemeenten Krombeke, Proven, Roesbrugge-Haringe, Stavele en Beveren-IJzer), te ROES- BRUGGE, op Dinsdag 26 Maart, om 10 u. Voor de 16® Omschrijving, (gemeenten Poperinge, Reningelst, de parochie De Klijtteuitgezonderd, Watou en West- outer), te POPERINGE, op Woensdag 27 Maart, om 10 ure. Voor de 17® Omschrijving, (gemeenten Bikschote, Boezinge, Elverdinge, Lange- mark, Poelkapelle en Zuidschote), te BOEZINGE, op Donderdag 28 Maart, om 10 ure. Voor de 18® Omschrijving, (gemeenten Brielen, Sint Jan, Vlamertinge, Voorme- zele, leper en Zillebeke), te IEPER, op Maandag 1 April, om 10 ure. Voor de 19® Omschrijving, (gemeenten Geluveld, Geluwe, het gedeelte van Mee- nen ten westen der baan Roeselare-Mee- nen, Wervik en het gedeelte van Bese- lare ten zuiden van den steenweg van Beselare naar Ter Hand), te GELUWE, op Dinsdag 2 'April, om 10 ure. Voor de 20® Omschrijving, (gemeenten Meesen, Ploegsteert, Waasten, West- nieuwkerke, Wulvergem en Wijtschate), te MEESEN, op Woensdag 3 April, om 10 ure. Voor de 21° Omschrijving, (gemeenten Dikkebusch, Dranouter, Kemmel, Loker en de parochie «De Klijtte» van Renin gelst), te KEMMEL, op Donderdag 4 April, om 10 ure. Voor de 22® Omschrijving, (gemeenten Beselare het gedeelte ten noorden van den steenweg van Beselare naar Ter Hand, Moorslede, uitgenomen het ge hucht Slijpskapelle en het gedeelte ten zuiden van den grintweg van Strooboom- hoek naar de baan Roeselare-Meenen, Passchendale en Zonnebeke), te MOOR SLEDE, op Dinsdag 9 April, om 10 u. Voor de 23® Omschrijving, (gemeenten Ledegem, Rollegemkapelle, Sint Eloois- Winkel, Dadizele en Moorslede, het ge hucht Slijpskapelle en het gedeelte ten zuiden van den grintweg van Strooboom- hoek naar de baan Roeselare-Meenen), te LEDEGEM, op Woensdag 10 April, om 10 ure. Voor de 24® Omschrijving, (gemeenten Houtem-Ieper, Hollebeke, Zantvoorde, Komen en Neerwaasten), te HOUTEM- Ieper, op Donderdag 1 April, om 10 u. Vijfde Landbouwstreek. Voor de 37® Omschrijving, te Hoog lede, op Dinsdag 9 April, om 10 ure. Zesde Landbouwstreek. (Hoofdplaats der streek: TORHOUT.) Voor de 38® Omschrijving, te Zarren, op Dinsdag 26 Maart, om 10 ure. Voor de 39® Omschrijving, te Koeke- lare, op Woensdag 27 Maart, om 10 u. Voor de 40® Omschrijving, te Torhout, op Donderdag 28 Maart, om 10 ure. iBBjassssMasssisaEssaBsaisEiBaaaB Niets is zoo lastig als niet te werken. Gelukkig hij, die zijn leven aan groote en edele doeleinden wijdt en zijn wel over wogen plannen beredeneerd uitvoert. (St Augustinus) IBSZBHB9BSSB99SBBJISBBnBIB9H3 BESTE LEZERS en alderliefste lezeres- kens haalt allemaal eens diep adem, en stoot dan allen nen driedubbelen hoerah- kreet uit voor... de niefste franskiljonsche overwinning op de Vlamingen! Zijt g'er? Een, twee, drie! Wat zegt ge? Loop naar den duivel!? Awoe! Ha, 'k herken in U nog d'echte Vlamin gen. Alhoewel 't in Vlaanderen krioelt van slechte Vlamingen en het geen vreemden zijn... O! Neen het zijn geen vreemde menschen, Die in een blinden haat, u schand En ondergang voor eeuwig wenschea Mijn arm geteisterd Vlaanderland. Zoovelen die uw grond bewonen En Vlaming zijn van bloed en naam, Wat doen ze liever dan u hoonen, En spotten Vlaand'ren met uw faam? Maar hoort het nu, gebasterdeerden, Gij Vlamen, die uw stam verraadt: Ons jongens die den vijand keerden. Ze werden, lang genoeg gesmaad. In overmoed blijft gij betwisten Hun eerste recht... en vol venijn Scheldt gij ons uit voor aktivisten. Omdat we Belg en Vlaming zijn. Ja Belgen zijn we, maar ook Vlamen, Die moede zijn de dwingelandij Van franskiljons en bastaards samen. Wij willen Vlaanderen Vlaarpsch en Vrij! Geen Duitsche macht, maar ook geen [Fransche Waarvoor de Vlaming bukken zal. Straks dreunt van alle torentransen In feestlijk juichend klokgeschal: De Leeuwen dansen! Da's allemaal goed en wel zoo verzen schrijven, zegt Marenta, maar als ooit de Leeuwen aan 't dansen gaan... dan zal 't nog zijn op... franskiljonsche mu ziek! Marenta kan gelijk hebben. WAAROM D'ER OVER KERMEN 't Is een wet in ieder land, Wat betreft den huwelijksband: De man moet zijne vrouw beschermen En haar vrijwaren Tegen allerlei gevaren. Ne zekeren Grizounolf van Kharbine, was zoodanig van dat gedacht doordron gen, dat hij besloten had zijne wederhelft te beschermen tegen de... bekoringen die misschien wel zouden kunnen komen zijn! Zijn madam, moet ge weten, was zoo'n lief broksken van rond de duizend weken, helder, klaar, licht, subtiel en... heel ge steld om te lijden, en meneer Grizounoff was jaloersch... jaloersch! Ge ziet wat er van komen kan, hé beste lezers, als g'een schoon Triene neemt om te trouwen! Onze held besloot dus zijn vrouw heur haren, wenkbrauwen en wimpers af te scheren! Om tot daar te komen had hij de voorzorg genomen, 'n slaapmiddel in heuren koffie te mengen... en 't spel lukte. Ge moet niet vragen in wat voor 'n ko- teire de vroegere schoone zich zette, toen ze wakker werd en zich rekenschap gaf van de aangerichte schade. In haar dorst naar wraak, trok ze heuren echtgenoot voor 't gerecht, onder de beschuldiging van poging tot vergiftiging, 't slaapmiddel natuurlijk! En 't tribunaal heeft hem niet vergeven, wat niet wegneemt dat de grootste vergevene van dees historie riet is die men wel zou denken. EEN VISSCHER trok met zijn pink een pink vooruit en in die pink lagen pinken te pinken. Of dit een raadsel is? Neen, beste Lezers en alderliefste Lezeres- kens, dat is een Vlaamsche zin die be- teekent: een visscher trok met zijn kleine vinger een schuit vooruit en in die schuit lagen kalveren te pinken! MEN ZEGT SOMS van zekere lieden, Dit om te bedieden Dat ze niet tot de slimsten behooren, En om hun een weinig aan te sporen: Dat ze wel, zonder hinken noch pinken In 'n glas water zouden verdrinken, Da's 'n manier van spreken, zult ge zeggen, want zoo iets is nog niet gebeurd. Ge kunt gelijk hebben, maar... d'r is iets veel ergers geschied. D'r is 'n koe die zich verdronken heeft in nen emmer water. Dat kwam alzoo: 't Beest had dorst... en wilde drinken aan nen emmer die aan de pompe hing. Zij plofte er heuren snuit in, en kon d'r hem niet meer terug uittrek ken. Haar horens zaten vast tusschen de hengsels van den emmer enne... zie om u dat gced te ekspelkeeren zou 'k er de teekening moeten bij doen, is 't advies van Marenta. In alle geval, ze is verstikt, (niet Marenta, maar de koe!). En aldus hebben we naar de arme Minesota da's de naam van de koe heb ik u gezegd dat 't een Amerkaansche was? moeten wachten, om ons de waarheid van 't ge zegde te staven. Want tot nogtce is er geen enkele mensch zoo... slim geweest ons 't bewijs ervan te leveren! NE GENERAAL en ne kolonel komen malkander tegen op straat en gaan te samen op stap. Ze komen veel soldaten tegen, en eiken keer dat ze gesalueerd worden mompelt de koronel zoo tusschen zijn tanden: zooveel van mijnentwege.». De generaal die niet kurieus is maar gaarn alles weet, vraagt hem Waarom zegt ge altijd zooveel van mijnent wege? Ha! Zegt de kolonel daarop, dat komt door het feit dat ik ook simpele piot geweest ben, en ik weet wat de soldaten peinzen als z'hun oversten moeten salu- weeren! Daar is 'n getal, namelijk: zeven. Dat speelt 'n groote rol in 't leven Van mensch en dier, om 't even, 'k Ga d'r u enk'le eksempels van geven En er, heel bedreven...!! 'n Rijmpje bij dan weven Met d'hQpe, dat ge me niet zult laten in D'r zijn zeven dagen in de week [den steek. Om. van nen anderen kant, Te komen tot de jaren van verstand, Moet men tellen zeven Lenten. D'r zijn ook zeven sacramenten. Hier cn ook in and're landen Gebeurt in 't zevende jaar 't wisselen van [de tanden. D'r zijn zeven werken van bermhertigheid. Ook zegt men van 'n flinke frissche meid: Dat is er een van driemaal zeven Eveneens staat er geschreven En is 't gebleken De vasten die telt zeven weken Nog een waarheid, en een stipte, D'r waren zeven plagen in Egypte. Het oude Testament, 'k moet toetsen alle [snaren, Gewaagt van zeven vette en zeven magere [jaren. De duivel houdt den mench gebonden Aan zeven hoofdzonden. In Belgie is 't gebruik, o! hoe schoon: De Koning is peter van den zevenden zoon. En de Koningin, wie heeft ër al zoo'n Is meter van het zevende meisje, [prijsje? De kleinste gemeenteraad, den dag van [heden Bestaat hier in ons land, uit zeven leden. Al wat 'k hierover wist heb "k U nu uit geleverd. 'k Heb dus genoeg gezevendof... ge- [z^sverd I Te meer dat mijn oog nu kwam te vallen Dinsdag werd de interpellatie over de verlenging d'er wetten van de wetten van 31 Juli en van 7 December 1934 uitgeput. Bij die bespreking heeft socialist Hubin de geldontwaarding verdedigd. De vorige werd' datzelfde, maar méér bedekt, voor gehouden door M. Anseele, gewezen so cialistisch Minister. M. Marcel-Henri Jaspar had die stel ling ook verdedigd bij den aanvang van die zitting. Alleen Jennissèn steunde hem. De liberale spreker kondigde aan, dat hij de Regeering en hare politiek niet meer volgen zal. Hoofdminlster Theunls heeft met na druk gezegd, dat de devalvatie geen red middel is. Hij zal liever aftreden dan zulk systeem te volgen. De vraagstukken die wij thans moeten bespreken, zijn alle landen te machtig. Het groote vraagstuk is dat van de wereldkrisis. Zij treft in 't bijzonder ons land, omdat onze eenige rijkdom de arbeidskracht is. De periode van 1925-1930, na de ontwaarding van den frank, was er eene van kunstmatigen voorspoed, maar die periode is lang voorbij. De Regeering beraamt eene volledige herziening van de pensioenwetten en van de wetten op de weduwen en weezenpen- sioenen van het burgerlijk staats- en on derwijzend personeel. Er worden verbe teringen voorzien aan de voorwaarden voor het bekomen van de weduwen- en weeaenpensioenen. De voordeelen der be staande wetgeving zullen niet worden verminderd. De afhoudingen van 6 t. h. worden gehandhaafd. IN DEN SENAAT De griffier van den Senaat Is vóór eenige dagen overleden. Dinsdag heeft men, met algemeene stemmen en bij toe- juichinigen, als opvolger aangeduid M. Ernest Maes, die tot dan toe hulp-grif fier was en de algemeene sympathie ge noot. De politieke verhoudingen in den Senaat zijn heel wat anders dan in de Kamer. Daar mogen de leden van de meerderheid zich nog de weelde veroor loven tegen de-bs'grootingen te stemmen van Ministers, die bij hen niet gunstig aangeschreven staan. Zóó gebeurde het ook Dinsdag. Bij de stemming over de begrooting van Rechtsweren hebben ne gen rechtschen (MM. Duponthieu, de Spot, Hebbinckhuysr, Landmeeters, Ra- port, Jos. Rutten, Smets, Smits en Van Coillie) zich onthouden, terwijl andere rechtschen (MM. Beoeiaere, Bossuyt, Or- ban, Vandeweerd en Verbist) tegenstem den. Met zulke stemmingen in de Kamer zou de Regeering seffens op haar achter ste liggen! De Senaat wacht nu op de stemming van de Kamer om. over de verlenging van de volmachten ook hare beslissing te nemen. IN DE KAMER Woensdag namiddag vergaderden de Kamerafdeelingen om vijf Begrootingen te onderzoeken (Landsverdediging, Rijks wacht, Landbouw, Openbare Werken en Justitie), die reeds in den Senaat behan deld zijn. De 'besprekingen waren zeer kort. Naar de bestaande meerderheden werden de verslaggevers aangeduid. In de openbare zitting die daarop volgde, werd de verlenging der volmacht- wetten aangenomen met 90 stemmen te gen 83 en 3 onthoudingen. De liberale Senaatgroep heeft met algemeene stemmen beslist die verlenging goed te keuren. Hoe het staat met de benoeming van den Minister van Landbouw? M. Theunis, hoof'dminisber, heeft zijn kandidaat: M. August De Schrijver, volksvertegenwoor diger van Gent, vader van acht kinderen. M. De Schrijver heeft gezegd dat hij zal aanvaarden indien M. Theunis geen an deren kandidaat vindt. Maar 'k geloof dat M. Theunis geen anderen kandidaat wil zoeken! Het besluit trekt ge zelf. P.-H. Spaak heeft Woensdagnamid dag, zonder veel beslag te maken, zijn ontslag als Kamerlid ingediend. Vóór de Kamerzitting van Woensdag namiddag kwam M. Vandervelde bij M. Van Dievoet met de vraag: Wat gaat ge doen? Waarop M. Van Dievoet ant woordde met een andere vraag: Waj; ver langt ge dat ik doe? Méér heb ik over dat gesprek niet kunnen opvangen. In de wandelgangen van het Parle ment maakte het Woensdagnamiddag de ronde dat we naar 'n drieledige Regeering gaan. Dat 'behoort tot de gebeurlijkheden, 't Is méér dan waarschijnlijk dat de So cialisten daarover beraadslaagd hebben in hunne groepsvergadering, die Woens- dagvoormiddag werd gehouden. De verwezenlijking van de Ncord- Zuidverbinding te Brussel heeft veel kans. Een wetsvoorstel, ingegeven door Senator Waucquez, zou wel eene meerderheid kunnen vinden. M. Houtart, de nieuwe gouwheer van Brabant, heeft Dinsdag de provincie- raadzitting voorgezeten, in 't Fransch en in 't Vlaamsch gesproken en al zijne toe wijding toegezegd. Om te eindigen 'N BEETJE AFLEIDING De Socialisten van Brugge zijn prach- tig-machtig gediend door een overgeloo- pen onderwijzer. Niet één in het socialistische kamp kan zoo stichtend schrijven over kleri kalen laffe houdingen bij de katho lieke Vlamingen», 't Is al «verraad bij de Vlamingendat hij hoort en ziet. En natuurlijk zijn de Socialisten zijn nieuwe partijgenooten de moedigste verdedigers der rechten van de Vlamin gen geworden. Of: altijd geweestI Zulke stichtende proza moet flink vergoed worden. Trouwens, anders zou 't overloo- pen niet beloond zijn geweest. Vastcnboekje» bij Sansen-Vanneste, Pop. Beste Engelsche ingericht door den Veebond van Izen berge met medehulp der Gemeentebe' sturen Leisele en Izenberge, OP MAANDAG 25 MAART 1935, ter Dorpplaats Leisele, om 9 yZ u. voormiddag, te saam met de Stierenkeuring. v SUIKER DOMnes Over enkele weken werd in het socia listisch weekblad «Voor Allen», op eerste bladzijde, een fotomontage gegeven met het beeld van een familiebudget van een werklooze, vader van drie kinderen, en die een st*m trekt van 650 fr. Het blad vergat echter te zeggen dat in de socialistische textielfabrieken van den Heer Anseele te Gent, de werklie den er nog amper 133 fr. per week ver dienen, wat voor een vader van drie kinderen die kindertoeslag trekt het maandelijksch loon 585 fr. bedraagt. Men moet riet lang zoeken wie de uithongeraars zijn.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 7