IN 'T BINNENLAND Sansen-Vanneste, Poperinge. MgEansaaaasBigansESiEaïïassaBS» De Jonkvrouw van Lindendale 17. VAN HE1LE. WIELRIJDERSKROMEK UITSLAGEN VAN KOERSEN AANGEKONDIGDE KOERSEN DIJ ONZE BEGINNELINGEN Ha Blöedprai© Br&sgg© UIT STADEN PLECHTIGE INHULDIGING DESMEDT ALS BURGEMEESTER op heden Zondag 12 Mei 1933 MEIKEVERPLAAG IN FRANKRIJK HET LOONGESCHIL AAN HF FRANSCH-BELGISCHE GRENT droiidkrediet van I HYPOTHEEK LEENINGEN op huizen, pachthoven, grond, enz., en voor het bouwen van huizen. Zeer voordeeltje voorwaarden. GRONDSCHULDBRIEVEN op 5 en 13 jaar termijn. - Vs Netto opbrengst. BANK DER SOCIÉTÉ GÉNÉRALE DE EELGIQUE (VERVOLG) DADIZELE. Nieuw»! Voortaan xr.l in dit Mad het nieuws meegedeeld worden van Dadizele. Niemand zal dit blad nog willen missen, waar men naast eigen n'ieuws ook nog een degelijk Vlaamsch en flink opgesteld blad zal vinden. WESTVLETEEEN. Btdevaart naar de Grot van St Sixtus. Heden Zondag 12 Mei, onmiddellijk na de vergadering der Congregatie der plaats, jaarlijksche bedevaart naar de Grot. De V. O. S. met bun vaandel, de leden van den Bond van het H. Hart, de beide Congregaties, worden in overgroot getal verwacht om zich te voegen bi.i de anders parochianen die overtalrijk dien bede vaart zullen doen. 't Is cene heerlijke hul de aan Maria gebracht en een bedevaart tot het behouden van den vrede in ons l and. Rond 3 uur. Zomeruur, gaat de be devaart weg van de plaats, cn rond 4 uur gaat hij van aan de poort, der abdij al biddend en zingend naar de grot. Roerinnengildc. Zendag IS Mei, vergadering voor de Boerinnangilde in ens geween lokaal. Niemand ontbreke. Mees ter Dequ-eksr, de gekende en gevierde spreker komt er het woord voeren. Dit zegt genoeg dat de vergadering veel bijval zal genieten. Ook de gewone «liefhebbers zullen eenige kluchtjes en ernstige stuk ken uithalen om de vergadering te stich ten en te doen lachen. Allen op hunnen post, V/OESTEN. Kindje erg verbrand. Woensdag had de vrouw A. V... een em mer kokend water op de grond gezet, toen haar 3-jarig zoontje r.l spelend, met zijn acht.""^e in den emmer viel. De genees heer 1 r gebald, heeft de ergs brandwon den geheeld. Oud-Strijder,ribwid. Ds Plaatselijke Oud-Striidersbond, die reeds 45 leden telt, heeft besloten van zich een bondsvlag aan te schaffen. Het bestuur doet ter die ge legenheid een oproep tot de bevolking op dat zij, in de mats van het mogelijke, hst hare zou widen bijbrengen, opdat de oud-striiders hun doel bereiken. Alle giften, hoe gering ook, zullen dooi de bestuursleden met de meeste erkente lijkheid aanvaard worden. Aan alle toekomende milddadige mede werkers, die de oud-striiders genegen blij ven, hartelijken dank bij voorbaat! Bedanking. Het schoolhoofd der gemeenteschool, Biedt zijn vurigste dank betuigingen aan o.l de ouders die hun kin deren, op 3 Mei laatstleden, opdracht ga ven, ds begraving van zijn vader bij te wonen. KOUTEM-bij-Kemen. Duivenvlucht. Gp 5 Mei vlogen 107 duiven weg uit Cliantilly. Uitsag: I. Parez Jos.; 2. Pieters A.. Voormezele; 3. Vervisch; 4. Vandewaetere, Koxlfebeke: 5. Aern-out, Hol- lebeks; 6. Duriez, Wijtschats; 7. Sarrazin, Komen; 8. Marico; 9. Coudron; 10. Du riez, Wijtschats. ELVERBINGE. De dageliiksche on dervinding. Als men op tijd zorgt, wor den coccidiosis en witten afgang tegen gehouden bij de jonge kiekjes, door het gebruik van SPECIALE HANEKOP Ta bekomen te POPERINGE, IEPER en GELUWE, in alle Apotheken. OOSTNIEUWXERKE. De Meitak. Ze gaan vooruit in 't bouwen. Hier en daar werd al cle Meitak uitgestoken. Men rekent dat dezen Zomer een twintigtal woningen zullen gebouwd worden. Zoo zal de vroegere woningnood allicht heel ver dwenen zijn. De aangroeiende bevolking- zal zich gemakkelijker kunnen vestigen. Met het einde-van 't jaar zouden er hier ongeveer 2900 inwoners zijn. DIKKEBCSCH. Solo-Slim. Solo- Slim werd gespeeld Zondag laatst in de herberg Den Hertbij de Kinders Van Elstian-de, door Depoorter Camiel, met de 12 hoogste pijkens en klaveren aas. Mede spelers; Vanderhaeghe H., Timperman J. en Deman R. Proficiat. KLERKEN. Vreemde bezoekers. Vóór enkele weken zijn hier 3 Fransche officieren verkenningen komen doen op den Klerkenschen heuvelkam en Woens dag namiddag dezer week, zijn 60 Pran sche hoogere en lagere legeroversten van alle wapens, zelfs van de Marine, en heel de bende vergezeld van 2 Belgische offi cieren hetzelfde komen doen. Nopens redenen van dat bezoek is niets uitgelekt, evenmin nopens de gevolgen. Intussciien bestaat argwaan en onge rustheid bij het volk, dat smeekt; Van een nieuwen- oorlog, spaar ons Heer! ELVERDINGE. H. Hartefeesten. Op Zendag 21 Juli zal de gemeente El- verdinge hare toswijding doen aan het H. Hart. Sedert maanden is men reeds bezig met de voorbereiding. Duizende en duiaende bloemen zijn reeds gemaakt, zco- dat de straten in echte bloemhoven zullen herschapen zijn. Het gemeentebestuur en al de inwoners zijn gelukkig en fier dat hunne schoone Gemeente officieel en plechtig aan het H. Hart van Jezus zal toegewijd worden. Talrijke H. Hartebonders, met vlaggen er. muzieken, hebben reeds hunne toetre ding .gemeld, 't Belooft een heerlijke dag- te zijn voor Elverdinge. Auto tegen boom. Zondagavond rond 6 H uur, kwam een auto uit de rich ting van Veurne, naar leper gereden. Ge- kom -n aan de laatste huizen van het dorp kwam de auto tegen een boom terecht; de schok moet geweldig geweest zijn, -want de auto was geheel ontredderd en be schadigd. De inzittenden, twee Franschen, werden gekwetst aan het gelaat; de vrouw voor namelijk had erge wonden cpgeloopen. Zij werden de eerste zorgen toegediend doer H. Dr Vandermarliere, van Elver- c'.ir. ,s, en daarna per am'culanti-ewagen overgebracht naar de kliniek te leper. Wij vernemen dat ze ds kliniek reeds hebben verlaten. GROOTE KEUS VAN SPEELKAARTEN Mengelwerk van 12 Mei 19.35. Nr 16. door De dokter kwam reeds vóór acht uur. En na onderzoek van den zieke, zei hij: Proficiat! 't Gevaar is gekeerd. Ik ben er zeker van. Gra tien uur verscheen het parket. Ha verbeke bevond zich tussohen de gendar men. Bij de poort stonden nu veel nieuws gierigen. Zij joelden luid, zoodat de gen darmen re achteruit dreven en hun bevo len te zwijgen. Haverbske werd in de keuken geleid. Daar was Paula. Hij knikte haar droevig gosdfn dag. Ze groette terug. Ze wilde het nist laten. Na alles, wat zij doorgemaakt had, voelde ze eerbied voor hem en nog sterker geloofde ze in zijn onschuld. Baas Delange zei dat Flcris nu bij be wustzijn wats en gaf toe, dat zijn zoon wel even ondervraagd kon worden, als dit niet te lang duurde. De rechter en zijn griflier traden in de kamer van den zieke, die zich wat op richtte. Mijnheer Delange, er is een -laffe aan slag op U" gepleegd, zei de magistraat na zijn groet. Ik zal U niet lang ondervragen. G«j werdt geslagen, nietwaar? Ja. met een stok. Maar het gebeurde heel rap en ik viel seffens neer. 't Was al avond? Ja, en bijna donker. Za hebt gij den dad-er herkend? Ja. hst was mijnheer Haverbeke, de vreemdeling die bij Verlaan woont voor zijn vacantia. Ce west heel goed wat ge zegt, als ge hein noemt? O ja. MEENEN. Een zware botsing tus- schen auto en autowagen. Woensdag namiddag, om 3 u., kwam uit de richting der Wervikstraat een auto gereden, welke gestuurd was door h. Jos. Boedt, brouwer uit Waasten en in dewelke zijne vrouw, zijr dochter Marie-José en schoonmoeder hadden plaats genomen. Op het oo/enblik dat deze de Wahisstraat wilde inrijden, werd hij met geweld aangereden door den auto-camion der firma Ercuw-srij Anglo- Belgeen welke gestuurd was door Perd. Gcemaere, uit leper. De auto werd gevat aan het linker achterwiel en door het groot geweld kantelde hij om op de rech terzijde. De inzittenden moesten door voorbijgangers uit hun neteligen toestand gered worden. Een hunner, welke bewuste loos was, werd in eens naburigs woning gedragen, waar, na eenige zorgen zij te rug bijkwam. De auto werd ernstig be schadigd. De autccami.on liep cok be schadigingen op. De Rijkswacht heeft een onderzoek ingesteld, ten einde cle ver antwoordelijkheid vast to stellen. VLAMERTINGE. Dondcrschermen. Nieuwe dond-erschsrm-en werden deze dag-en niet alleen op den kerktoren, maar zelfs op de kerkbeuken geplaatst. Daar 't haantj-e op den kerktoren se dert e-snigen tijd niet meer draaide, werd het met deze gelegenheid afgenomen en na herstelling verleden week Zaterdag op zijn plaats weergezet!... Dit gevaarlijk werk werd uitgevoerd door Gentiel Rskaert en Jozef Vander haeghe van Meulebeke, voor rekening van den aannemer M. Leon Boone, insgelijks te Meulebeke woonachtig. Tezelfdertijd werden de wiizers van het kerkuurwerk gelijk gezet. Dit was een hoogst noodig werk. daar de vier k-a-drans elk een verschillend uur aanwezen. Kerkhofmuur. Thans is men langs de Kerkhofstraat bezig met een muurtje te metsen dn vervanging der oude kerkhofhaag. Esn paar poortjes tuss-chenin zullen dsn toegang tot het kerkhof veel vergemakkelijken, 't Is een schoon werk en 't ware nog schooner, moest zulk een muurtje rondom het kerk hof gemaakt worden!... M-:a zegt dat dit later komt... wanneer er meer zaad in 't gemeent-ebaksken is!... Brand. Zondag namiddag, rond 4 uur, is -er een begin van brand ont staan op den dilt van esn -bijgebouw der herberg De Pottembrugbewoond door Emeric Dehuysser. Gebursn die rook zagen opstijgen uit het dak van clifc gebouwtje, verwittigden aanstonds den bewoner, die, geholpen door eenige verbruikers en geburen, het begin van brand konden uitdooven. De schade -bepaalde zich tot wat hooi dat verbrand werd. De pompiers van Vlamertirve, die met ds brandspuit ter plaats snelden,, moch ten onverricht-erzake terugkeeren. PAS SCHEND ALE. Geitcnbond. De laatste vergadering werd goed bijge woond. Jammer dat sommige leden steeds achterblijven. Er valt altijd iets te ver nemen. Laten we clan zulke gelegen-heden niet voorbijgaan en wonen we zonder een uit zondering de vergaderingen bij. Benoeming onderwijzer. De Ge meenteraad heeft in de vergadering van Woensdag 1 Mei als onderwijzer -benoemd, den K-eer Dejongkeere, van Rumbeke. Bes te gelukwenschen. Kristen Werkersverbom1,. - Rerum No varum. De juiste datum is nog niet vastgesteld. Heel vermoedelijk op het ein de van deze maand. De leden zullen per soonlijk verwittigd worden. Boerinnengilde. De Boerinnen-bond richt dit jaar volgen-de reizen in; Naar het Mariaspel van Halle op Zon dag 19 Mei. Vertrek na de eerste Mis. Naar de Tentoonstelling van Brixsel cp Woensdag 26 Juni. Namen moeten aangegeven worden vóór 15 Juni. LANGEMARK. Vergadering V. O. S. en B. V. O. S. Heden Zondag 12 Mei, om 5 uur namiddag, in De Katte bij Ar thur Dewachter, Poelkapellestraat, alge meens vergadering waartoe al de leden vriendelijk worden uitgenoodigd. Schikkingen worden getroffen voor ds provintiale betooging van V. O. S. die ge houden wordt te Tielt, op Zondag 16 Juni aanstaande. We moeten zorgen dat Lan- gemark met een sterk contingent verte genwoordigd is. Houd van nu af dien Zon dag vrij. Na de vergadering wordt een prijsbolling gegeven. Benevens geldprijzen zijn er 2 konijn-en te verhollen. En 't zijn gezu truntaards, zulle. Elk zegge 't voort! Vlaamsche Toeristenbond. Zondag 28 Mei a. s., in samenwerking met de af- deeling Staden, per luxe-autccar naar het Eiland Walcheren (Nederland. Vertrek 's morgens te 7 uur aan de kerk. De reis gaat over Brugge, Dudzele, Westkapelie, Sluis (hier bezoek aan stadhuis met bel fort), Oostburg, Breskens. P-er boot over de Westerschelde naar Vlissingen (over tocht 20 minuten). Te Vlissingen bezoek aan de groote kerk, stedelijk museum, stadhuis, zicht van cp de Rotonde (stand beeld van admiraal De Ruyter), strand baden; te Westouburg, graf van Marnix van St Aldegonde; te Middelburg prachtig stadhuis, de a'odij m-et merkwaardige ver zamelingen, de nieuwe kerk, Lange Jan; te V-ssre, O. L. Vr. K-erk en stadnuis; Oostkapeile, Domburg (omringd door vele parken)langs den greoten zeedijk naar Westkapelie met zijn ouden gothischen kerktoren (nu lichttoren)Zoutslan-de, Biggekerke, Koudcksrke,Vlissingen. Langs heen het strand; het groote vliegveld der K. L. M. Terug over Maldegem, Sijs-ele, Brugge. Prijs, alles inbegrepen: 48 fr. Men doet best zijn knapzak meê te nemen en on middellijk in te schrijven bij Eugeen Top, vertegenwoordiger. VERLATEN ZIELEN van het vagevuur helpt degenen die mij helpen school en patronaat te bouwen. Postcheck 139.485, Pastoor Renson ta Xhendelesse. fiaaissiaEEEBiaigssasaafflffiaMEaBiEsi Ge begrijpt, dat uw woorden van groot belang zijn! En waren geen getui gen. Ik lieg niet. Ge zijt niet gemist in den persoon? Het was bijna donker en alles gebeurde rap. Die Haverbeke viel ms al lastig, se dert hij hier woont. En ik heb hem dui delijk herkend. En waarom viel hij U lastig? Om flauwe red-enen... Hij kon niet verdragen dat ik werklieden tracteerde. Maar het zal wel wat anders geweest zijn: jaloezie! Hij liep achter mijn nicht en zij is met mij verloofd. Zij wil tooh niet van Haverbeke weten, voegde Floris er bij. Hij hijgde; het kort gesprek vermoeide hem reeds. Ik moet nog even Haverbeke hier brengen, zei de rechter. O, doe maar! Ik zal een letje wachten. Drink wat water. Ds betichte zat triestig in de keuken. De rechter kwam bij hem. Gij zijt dus Walter Haverbeke? vroeg hij. Jawel, mijnheer. Paula hoorde de korts ondervraging. Ze vernam zoo, dat Haverbeke te Brugge cp de Lange Rei woonde, in die stad leeraar was en hier zijn vacantia doorbracht om van overwerk uit te rusten. Esn vriend had hem deze streek om haar kalmte en natuurschoon aanbevolen. Gij hebt twist ge-had met Floris De- lange? hernam de rcehter. Haverbeke besloot nu krachtdadig te spreken. Hij vertelde, hoe hij bij een wan deling in een herberg te Boekei kwam. Daar zag ik een weerzinwekkend tooneel, zei hij. Een h-e-er had er jongens en meis jes en ook ouderen van het land binnen ge-roepen en tracteerde. Een van ds man nen was al dronken gemaakt en zong vuile liedjes. Hij heette Dries. Die heer was Floris Delange. Hij goot Dries dan een glas bier in den nek. Dries vloekte en de and-eren lachten. Delange zei, dat Dries HET KRITERIUM DER HOPPESTREEK 1935 zal straks weer een aanvang nemen. Volop zijn we reeds in de koersen, en nog velen hebben de forme niet te stek ken. Dat die renners zich maar ernstig oefenen, want, zooals vorige jaren, zullen de beginnelingen hier op de streek nog maals kunnen uitvechten wie van hen onderling den beste mag genoemd worden. T7e weten dat in kovsen 't geluk moet meê zijn; maar cok weten we dat reeds twee jaren naeen, telkens den besten der gansche streek, het Kriterium der Hop- pestreek-> veroverd'heeft. De Lahgemark- naar MORENT, die in 1933 de overwin naar was, was om zoo te zeggen van iedereen gevreesd, en gelijk waar en in gelijk welke koers, als 't geluk hem meê zat, was hij bij de eersten. Velen zullen me de vraag stellen: Wat is Morent nu Ja, Achiel had het ongeluk in 1934 te vroeg in 't jaar naar de juniorsklasse over te gaan, want, had hij eerst moeten eenige koersen loopen bij de beginnelin gen, dan had hij zelf gezien dat hij ge durende het jaar na zijne overwinning in 't Kriterium der Hoppestreekniet in staat was hooger op te gaan. Maar Mo rent is nog niet verloren en nu dat hij op 't laatste van dezen maand gedaan heeft met zijn legerdienst, zal hij zich nog meer dan ooit aan 't oefenen zetten, om nog dees jaar een goed figuur te kun nen slaan bij de Juniors. In 't jaar 1934, dus verleden jaar. was het een bitsige strijd orn de leidersplaats in 't Kriterium der Hoppestreektus sohen Degraeve, Woedts, Masschelein en Hcedey, maar toch was het WOEDTS die de overwinning behaalde, cmdat hij dan den beste v/as. Maar dikwijls heb ik hoo- ren -zeggen; Woedts is een sleeper Ja, daar is iets van waar; maar die sport mannen hadden beter gezegd: - Weed's is een sprinter», want als ge iets afweet van koersen, zult ge moeten toegeven -=n zult ge hst altijd bemerken, dat een sprin ter een sleeper is, cmdat hij het niet noo dig acht van aan den groep te sleuren, daar hij in den sprint niemand te vree zen heeft, en dat noemt men in sporttaal a taktiek't Is toch enkel Van Slem- brouck, met den overwinnaar van 't Kri terium der Hoppestreek Albert Woedts, die het gewaagd hebben, hocg-er cp te gaan. Niet dat Woedts reeds een hoofdrol speelt bij zijne hoc-gere makkers-, neen, want iemand die Woedts kent zal toege ven dat hij telken jars, in 't begin maar moeilijk in forme geraakt, maar halfweg seizoen zal hij van zich wel laten hcoren. Ten andere, wij moeten hem geluk wen- schen voor zijn durf om naar hooger cp, want waar zitten al die renners die hei dees jaar gingen beproeven bij de Ju niors, zooals: Berton, D'AUeine, Degraeve, Spetebrocdt, Massc-helein, Dhert, Eoutle- gier, Litière, Vandecandelaere, Inion en Van Leibsrghe, al namen die verleden jaar de hoofdrollen spreiden en nu komen we ze nog altijd tegen bij de beginnelin gen, velen in mindere goeds conditie dan verleden jaar. Indien al die voornoemde renners zich willen opwerken tot renners, om later hun broed te verdienen, is het hoog tijd van zich met de Juniors te me ten, willen -ze niet geheel hun leven bij de beginnelingen uitkomen, zooals: Van- derstraeten, Jan Maes, Van Stesnkiste, Moerman, Craeyelinck, Velghe, Debaene, Coppens, Lefevre, Denaeghel enz. Maar we hebben reeds kunnen bemer ken in die eenige koersen, dié dees jaar reeds verioopen zijn, dat er een zekeren ommekeer komt bij onze beginnelingen. Velen die verleden jaar uit-muntten, mostsn nu al hun beste krachten uitwer ken om nog mee te kunnen, en dat is, door de onverwachte opkomst van eenige nieuwelingen. Bij degene die verleden jaar best reden en die nu minder goed pres toeren, vinden wij: Degraeve, verleden jaar een uitblinker, om zoo te zeggen een waren opkomer, doch nu kan hij absoluut niet meê, en reeds zijn we Mei en nog komt er geen verbetering. Dan hebben we nog Masschelein: Gansch het verle den seizoen heeft hij een hoofdrol ge speeld, en alle sportmannen zagen in hem een renner met kwaliteiten, doch nu is hij middelmatig; m:.r~chien komt hij er nog door, maar toch ligt er een groot verschil tusschen de Masschelein van vroeger en deze van nu, want ik heb hem reeds in een koers zien weigeren van kop te gaan toen ze reeds gelost waren; toch een teek-en dat de ferme neg zoek is. Boutlegier is ook nog altijd aan 't krasse- len. 't Was verleden seizoen een gevaar lijke kerel, die het niet ontzag van ge durig te demarreeren, maar nu zit hij ook altijd bij de achtervolgers; welk een verschil bij vroeger. Wehebben ook nog Verbeke, die nog verre van in forme is, maar toch geloof ik dat hij weldra weer en misschien nog beter zal rijden dan verleden jaar. In de eerste koersen dus hebben we kunnen bestatigen dat het vooral Capoen en Storme zijn die dees jaar het voorne men genomen hebben van alles te over rompelen, met als gevaarlijkste tegenstre vers: Vanlerberghe, Tack (Komen), Sa- lomez Pol, Berton, D'Alleine en Panne- coucke. We mogen dus een schconen strijd in 't Kriterium der Hoppestreek verwachtende zijn, zoodat we, na vele ja ren geduld, toch dit seizoen een uitblin ker zullen vinden, dis t-och eens en voor goed zijn streng als ware renner zal kun nen trekken, en in die echt vernoemde renners zal ook dien uitblinker moeten gezocht worden of ten ware er nog onver wachts een veropenbaring opdaagde, het geen ik van harte wensch. Laat ons den strijd in 't «Kriterium der Hoppestreek» afwachten cm een verder oordeel te vel len; 't is enkel in dit Kriterium dat al de beste renners rijden en om rijder te worden moet men zich meten met de besten. En nu een woordje voor de koersinrich- ters. Wilt gs hebben dat al de goeie ren ners aan uw koers deelnemen, sluit U aan aan den verkeerden kant zoop. En de dronkaard mocht weer drinken en moest dan opnieuw zingen. Ik was verontwaar digd. Ik ben leeraar en ik vind ons volk te goed, om door rijke wildemannen ver beest te worden. Ik zei dat tot Floris De lange in mijn verontwaardiging. Ik ver weet hem, dat hij met bier en slechten praat de menschen verpestte en dat dit toch onwaardig was voor een man, die on derwijs -had genoten en een ander voor beeld moest geven. Delange liet me door het volk uit de herberg zetten. En 's avonds zei hij me nog eens, dat ik me niet met zijn zaken mocht bemoeien. Ik had me vooral met Dries bemoeid, een sukkelaar. Den volgenden morgen vond ik het lijk van Dries in de beek. De ongeluk kige was in zijn dronkenschap veronge lukt. Ik verwittigde menschen in het ron de, ging om den veldwachter en lichtte ook de weduwe in. Zonder echter tot iemand over de sohuld van Floris Delange te spreken. Want ik beschouwde het ais zijn schuld, dat Dries het leven had ver loren. Ook de vrouw van den verdronkene kloeg over Delange, dat hij haar man had meegesleept naar de herbergen en hem daar liet drinken en tevens voor zot liet spelen. Ze zei me zelf, dat ze haar dochter voor Floris in een dienst te Oudenaarde had gezonden. Bij een andere ontmoeting, toen Floris Delange wilde weten wat ik aan Dries' vrouw gezegd had, verweet ik hem ook die gemeenheid. Toen viel hij mij aan. Ik verweerde me. Er kwamen juist twee mannen van den akker. Delan ge zei tot hen, dat ik hem aan 'erand had, omdat ik jaloersch was van zijn nic-h't en verloofde. En dien leugen heeft hij verder verspreid, want zelfs de burgemeester van het dorp kwam me d-e les lezen. Ik heb dien man eens op zijn plicht gewezen. Flo ris dreigde altijd me hier te doen verja gen. Ge kent nu de reden van onze on- e-enigheid. De rechter had met -blijkbare sympathie geluisterd; hij kende de toestanden cp den buiten en den zonderlingen invloed en de losbandigheid van zekere heer-en. sbe4I bij het «Kriterium der Hoppestreek», die U de beste voordeelen geeft. Er wordt U toegestaan: 10 op de uitbetaalde prij zen van uw ko-.s; 50 affichen worden U gratis geleverd, alsook 500 strooibriefjes en speciaal worden de renners door ons verwittigd om deel te nemen aan uw koers. Zccdus, er is niet esn enkele firma of blad, die U die voordeelen geeft. Het woord is dus nu aan U, Heeren In richters; er zijn enkel 10 proeven ts be twisten, waarvan er reeds vijf voorbe houden zijn. Dus de keus is niet meer groot. I r" SPORTNIEUWSJES Heden Zondag wordt te Brussel een voetbalmatch gespeeld tusschen de verte genwoordigende elftallen van België en Nederland. Heel waarschijnlijk zal Ray mond Braine wesrom van de partij zijn. Deze kan echter maar uit Praag vertrek ken Zaterdag namiddag, r.a esn match gsspssld te hebben voor Sparta Praag. Per slaapwagen zal hij dan tot Eerlijn rijden en van Berlijn naar Keulen gaan per vliegtuig. Te Keulen zal hi.i dan af gehaald worden door esn speciaal Bel gisch vliegtuig van de Sabsna. Er werd in verscheidene bladen ge- msld dat Raymond Braine definitief voor Eserschot aangeworven werd mits een jaarwedde van 50.CD-0 fr. en het helpen aan een zaak. Voor Bordeaux-Parijs, die cp Zondag 1.9 Mei -betwist wordt, zullen waarschijn lijk esn drietal Bslgen msderijden. De Caluwé en Dlrmef zouden reeds bepaald aangewezen zijn. Karei Kaers is te Wagsningen bij een spurtwedstrijd in den velodroom, bo- van uit de -bocht naar beneden gestuikt en werd nogal erg gekwetst, zoodat hij niet kon deelnemen aan Parijs-Tours. PARIJS-TOURS 1. REN2 L3 GREVÈS, in -5 u. 37 m. 33 sec.; 2. Roger Lapébie, op 1 wie.'; 3. Rafasle Di Pa,co, cp 1 wiel; 4. Edgard De Caluwé, cp 1/2 wiel; 5. Georges Speicher, op 1/2'Iergte; 6. Alfors Schepers; 7. Ju les Mervi-el; 8. René Vietto. OMLOOP DER VL. GEWESTEN 1. VAN IS'EGHEM KAMIEL, de 227 km. in 6 u. 10 m. 59 sec.; 2. Lely, cp 9 sec.; 3. Romain Maes, op 23 sec 4. Denis Ver scheuren, cp 1 min. 32 sec.; 5. Karei Van den Wijngaert; 6. Vervaecke Felic'en, o" 2 min. 53 sec.; 7. Mortelmans; 8. VaiT Hasselt i rans. Capoen Remi, Dikkebusch; 2. Massche lein, Geluveld; 3. Lacante, leper; 4. Stor me; 5. Coussens; 6. Pann-ecoucke; 7. Car- rein; 8. Verbeke; 9. Landsneere. TE IEPEK-Kraisstraat (Maandag). 1. Storme, Westnieuwkerke; 2. Capoen, Dikkebusoh; 3. D'Alleine, Poperinge; 4. Salomez, leper; 5. Dutilly; 6. Degraeve; 7. Pann-ecoucke; 8. Inion; 9. Boutlegier; 10. Lacante; 11. Vermin; 12. Velghe. TE KOMEN. 1. Hoedt M.; 2. Sa- mijn; 3. Des-marets M.; 4. Hatrcn A.; 5. Devoir; 6. Haecke; 7. Dsrput; 8. Dovos; 9. Casteleyn; 10. Lefever M. TE WATOU. 1. Lacante, leper; 2. Storme, Westnieuwkerke; 3. D'Alleine; 4. Degraeve; 5. Debaene, Brieler,; 6. Verbeke, leper; 7. Salomé, leper; C. Vitse, Pope ringe; 9. Labict, Braidunes; 10. Wostyn, Westouter; 11. Quaghebeur, Watou. TE LANGEMARK (Zondag). 1. Dherdt Marcel, Woumen; 2. Defever Ge rard; 3. Vanlerberghe Albert; 4. Verschae- ve Jules; 5. E-eoorte; 6. Desempelaere; 7. Vansteenkiste; 8. Delto-m-be; 9. Siosn. In de eerste ronde ontsnapt Deltombe en heeft 300 meters voorsprong, doch hij wordt in de tweede ron-de ingehaald en verachtert, daar hij al zijne krachten uitgeput heeft. Premiën g-ewonnen door Dherdt en Deltombe. Eerton van Wou men, gevallen, heeft moeten op-geven. TE LANGEMARK (Maandag). 1. Decandelaere, Beitem; 2. Defever, Pcel- kapells; 3. Messelis; 4. Vermeersch; 5. Dherdt; 6. Vandooren; 7. Boudry; 8. Val- laeys; 9. Verdru. Prachtige koers van Decandelaere, die de 3 premiën, alsook den beker gewonnen heeft. Vermeersch 2 maal plat gevallen. Boudry 2 bandibreuken en 2 maal gevallen. DE RONDE VAN SPANJE 4, Rit. 1. DIGNEF; 2. Molinar; 3. Adam; 4. Canardo; 5. G. Deloor. 5= Rit. 1. CANARDO; 2. Deloor G.; 3. Adam; 4. Dignef; 5. Cardona; 6. Leon Louyst. 6e Rit. 1. ADAM FRANS; 2. Deloor G.; 3. Dignef; 4-, Max Bulla. 7e Rit. 1. MONTES; 2. Canardo; 3. Max Bulla; 4. Figueras; 5. Elattmann; 6. Van der Ruyt; 7. F. Delcor. 8e Rit. 1. MAX BULLA; 2. Van der Ruyt; 3. Canardo; 4. O. Delcor; 5. Adam; 6. Cardona; 7. Blattmanr.; 8. Dignef. Se Rit. 1. CARDONA; 2. Canardo; 3. Adam; 4. Eulla; 5. Fayolle; 3. Valen- tijn; 7. Gust. Delcor; 8. Dignef; 9. Barral. Algemecne Rangschikking na den 9" rit: 1. GUSTAAF DELOOR 69 03 27 2. Dignef 69 17 17 3. Canardo 69 17 23 4. Molinar 69 21 41 5. Barral 69 31 00 G. Bulla 69 37 33 7. Blattmann 69 44 33 8. Fons Deloor 69 44 38 RONDE VAN BELGIE VOOR JUNIORS le Rit. HEIRNAERT JULIEN; 2. De- laert Maurit-s; 3. Demeulenaere Oscar; 4. Bradt Isidoor; 5. Devos Jozef;. 6. Van- oorelbeke Ferdinand; 7. Michiels Achiel; 8. Grysclle Silvain; 9. Meulemans Jan. 2e Rit. 1. BARBE MEDARD; 2. Van Gen-echten; 3. Vanderhulst; 4. Depoorter; 5. Grysolle; 6. Van Calster; 7. Dewael- sche René; 8. Delaet Albert; 9. Lauwers. 3e Rit. 1. VANDEMEERSCHE R.; 2. Depoorter R.; 3. Lauwers; 4. Barbe M.; 5. Bradt Is.; 6. De Walsehe; 7. De Don der; 8. David E.; 9. Margotte A. 4e Rit. 1. BARBE MEDARD; 2. De Mulder A.; 3. Maes M.; 4. Demeulenaere; 5. Meuleman J.; 6. Ketelslegers; 7. Van Calster; 8. Willems; 9. De Donder. 5» Rit. 1. DEMEULENAERE OSCAR; 2. Grysolle Silvain; 3. Lauwers Constant; 4. Barbe Medard; 5. Vanstichelen Karei; 6. D-emulder Alfons; 7. Klerckx Jan; 8. Depoorter Richard. Algemeens rangschikking na 1. BARBE MEDARD 2. Dewalsche R. 3. Demeulenaere O. 4. Depoorter Rich. 5. Vanstichelen Karei 6. Demuldsr Alfons 7. Pinoy Kenri 8. David Emiel den 5n rit: 18 56 35 18 59 39 18 59 47 19 90 26 19 01 38 19 01 54 19 02 03 '9 04 10 DE JUNIORS TE HOOGLEDE 1. DUQU-ENNE FERDINAND, de 92 km. in 2 u. 44 min. 22 sec.; 2. Lanssens Hector, op 1/2 1.; 3. Truyaert Valère, op 1 wiel; 4. Catryess, op 1 1.; 5. Verhaegen I-Ienri; 6. Catteeuw, op 20 see.; 7. Format, op 2 min.; 8. Ee-irnaert, op 2 min. 10 sec.; 9. Van Wezemael; 10. Van Lerberghe, op 2 min. 33 sec.; 11. Coppens; 12. Van Belle J.; 13. Pattyn Ar.dré; 14. Grijspeerdt; 15. Lingier, op 3 min. 10 sec.; 16. Nooteboom, op 5 min.; 17. Deridder. KOERSEN VOOR BEGINNELINGEN TE POPERINGE. 1. D'Alleine, Po peringe; 2. Debaene, Brielen; 3. Salomez; 4. Velaihe; 5. Degraeve; 6. Inion; 7. Cop pens; 8. Den-aeghel; 9. Staessens; 10. Vit se; 11. Vennin; 12. Labaere. TE IEPER-Kruisstraat (Zondag). 1. ïE2SfflE5gsa2SB3IBSiaS!3asaia3B!93ia Delange beweert, dat gij hem gesla gen hebt, zoodat hij erg gewond werd, sprak hij dan. 't Is een besliste leugen! Ik heb hem niet aangeraakt. De magistraat begon daarna over Pau la. En ook nu vertelde Haverbeke rustig, maar krachtdadig de waarheid. Hij had het meisje beschermd tegen een bruut, ze keren Laatem, en zoo kennis met haar gemaakt. Maar nooit sprak hij tot haar een enkel woord van liefde. Integendeel, hun woorden waren soms scherp, omdat Paula ook meende, dat hij haar neef be lasterde. Of Haverbeke op den bewusten avond bij de hoeve was geweest? Jawel, antwoordde deze. Ik wandel veel en ik weet niet, waarom ik den een of anderen weg zou moeten mijden. Maar voor God verklaar ik, dat ik Floris De lange niet aangevallen heb en onschuldig ben aan zijn kwetsuren. De oude boer zat bij Floris; de deur van de ziekenkamer was dicht. Vader en zoon konden niet hooren, wat er in de keuken gezegd werd. Paula bevestigde dan Haverbeke's me detelingen: er was geen kwestie van eenige verkeeringen tusschen hen. Nu moest Haverbske voor Floris ver schijnen. Kalm trad hij binnen. Ha, daar is de lafaard! riep de oude boer uit. De rechter gebood hem te zwijgen. Welnu, mijnheer Floris, zei hij dan, hier staat mijnheer Haverbeke. I-Iij ont kent U geslagen te hebben. Dan liegt hij! Hij is de dader. Ge weet, dat ge onwaarheid spreekt. Uw haat gaat ver, maar het verwondert me niet meer, z-ei Haverbeke. Gij kwaamt van achter de struiken met een stok. Ik had den tijd niet meer, cm me te verweren! hield Floris vol. Maar dan kunt ge ook gemist hebben in d-en persoon, merkte de rechter op. I-Iet was avond. Neen, n-een. Het was licht genoeg om hem te zien. RUMBEKE. Op ZONDAG 12 MEI 1935 KOERSEN VOOR BEROEPSREN NERS en Huldiging Edgard De Caluwé, overwinnaar van Parijs-Brussel. 1. OMNIUM. - 2. ACHTERVOLGING. - 3. KOERS OP EIGEN KRACHT met 12 renners. - 4. 80 Km. PLOEGKOERS. Begin te 3 uur stipt. MERKEM (Kipheek). Cp ZONDAG 12 MEI, veiokoers voor alle beginnelingen (oud-juniors uitgesloten). 500 Fr. prijzen en premiën. Inschrijving vanaf 2 uur bij Jules Debrue. Vertrek te 4 uur. SINT LOUIS-DEERLIJK. Op ZON DAG 12 MEI 1935, te 2.30 uur namiddag, Groote Prijs van St Louisvoor Juniors B.- W. B.; afstand 100 km.; 2000 fr. prij zen, verdeeld als volgt; 300 fr. en pracht- palm, 259, 200, 160, 140, 100, 80, 60, 50, 25, 25, 25, 25, 20 en 20 fr. Verscheidene premiën te betwisten. De inschrijvin gen mogen van heden af gezond-en wor den naar Maurice Ryssaert, Plaats, Sint- Louis, en cp den dag der koers bij Gustaaf Deschuttsr, in St Joseph. (Bij d-e inschrij ving het nummer der vergunning melden) GELUVELD. Op ZONDAG 19 MEI, veiokoers voor renners onder de 19 jaar. 5-5 Km.; 300 fr. prijzen. Inschrijving bij Leon Deboutte, veiomaker. ALVERINGEM. ZONDAG 19 MEI groote baankoers voor alle beginnelingen. 403 Frank prijzen en premiën; 1« prijs 75 fr. en -beker; verders 60, 40, 30, 25, 20, 15, 10, 10 en 5 frank. 50 Km. goec'.e baan. Insohrij-vir.g te 2.30 u. bij Louis Pauwels. STA VELE (Hoekje). Op ZONDAG 23 MEI veiokoers voor beginnelingen on der de 20 jaar (eenzelvighei-dskaart ver- eisaht). 49 Km. goede -baan. 3C0 Frank prijzen en premiën; eerste prijs 70 fr„ verders 60, 50, 40, 30, 23, 10, 10 en 5 fr.; trui Salvator in vier sprinten. Inschrij ving te 2.30 uur bij Jer. Derycke Stavele (Hoekje). PROVEN. Op HOOGDAG VAN SINKSEN 9 JUNI, groote veiokoers voor alle beginnelingen, tellende als Proef van 't Kriterium der Hoppestreek en Groote Prijs Sigaretten St Michel700 Fr. prijzen en premiën, verdeeld als volgt: 100 fr. en trui «Cycles Beun», 80 fr. en buitenband, 70 fr. en buitenband, 60 fr. en luchtband, 50 fr. en luchtband, 40, 25, 20, 15, 10, 10, 10 en 10 fr. Afstand 60 km. op zeer goede baan. Inleg 2 fr. Inschrij ving cm 2 uur bij Valère Beun, herberg De Sportwereld Vertrek cm 3 uur. ELZENDAMME. Op ZONDAG 16 JUNI, groote veiokoers voor alle begin neling-en, tellende als Proef voor 't Krite rium der Hoppestreek. 500 Fr. prijzen. TE POPERINGE De inrichters van den beginnelingen- koers zullen- het ons waarscnijnlijk niet ten kwade duiden als we zeggen dat zoo wat rijp en -groen, jong en oud, aan hun koers deelnam, en op zeker oogenblik kre gen wij den indruk met een koers voor veteranen te doen te hebben en Vancay- seel-e en Dan. Lammey, die tot de inrich ters behoorden een inrichting die en- der oogpunten psrfekt was zullen het zoker wel bij hun eigen afgevraagd heb ben of de tijd niet gekomen was om het rij-wiel terug boven te halen. D'Alleine won omdat hij verre weg de beste was. Gansch den wedstrijd gaf hij den indruk er alles op te zetten om te kunnen winnen. Op een renner lijk hij kijken we gaarne, omdat hij zoo schoon tert en den indruk geeft van ts wandelen en dan vragen wij 't ons af hoe het komt dat hij niet veel verder staat. Debaene volgde op een 200 m. Waar is de tijd dat hij de beste beginneling der streek was! Salomez die misschien wel de groote klas mist, maar daarom niettemin toch altijd verdienstelijk werk levert, was 3». Velghe, Coppens en Denaeghel, die zich respectievelijk 4", 7® en 8-- klasseerden, zijn van de oude garde. Degraeve reed niet slecht, al is hij de sterke belofte van verleden jaar niet meer. Misschien weet hij beter dan wij hoe het komt. Inion, Vennin, Labaere, Ruyssen en Bottez deden hun best en re-den moedig. Was het Laatem niet of een ander? Neen! Hij daar! Haverbeke, de vreemdeling, die me altijd getreiterd heeft. Uw verklaring is van gewicht. Dat weet ik wel. Maar ik trek voor niemand mijn woorden terug. De rechter zag, dat hij Floris niet ver der mocht vermoeien. We zullen nu hier het enderzoek schorsen, besoot hij. Floris, d-enk nog eens goed na! Ge zijt nu aan het beteren... de gedachten worden klaarder. Mijn zoon heeft nooit anders gespro ken, zei de vader. Een mer.soh die weet dat hij kan sterven, liegt toch niet. Eens goed nadenken kan nooit kwaad, beweerde de rechter. De geest van Floris zal helderd-er worden. Haverbeke is plichtig en niemand anders, herhaalde de jonge man en hij keerde zioh om naar den muur. Ik zweer bij God, dat ik U niet aan gerand heb! verklaarde Haverbeke. Hij ging terug in de keuken en eens klaps begon hij te weenen. Hier voor mijn rust komen en in zulk een toestand geraken! kloeg hij. Een fatsoenlijk mensoh wordt toch maar niet ineens een moordenaar! Hoe kan iemand zoo valsch spreken als Floris Delange! Paula voeld-e medelijden met hem. Op -het hof waren Fiel en andere ge tuigen, die Floris gevonden hadden. Ze werden vlug verhoord. Eindelijk zei de rechter tot Haverbeke: Ik houd U voor een eerlijk man en eigen mij het recht ni-et toe U op te lei den. Uw verklaring heeft voor mij zoo veel waarde als die van Floris. O, ik dank U, mijnheer! Cod- weet dat ik de waarheid zeg. Maar ik moet U verzoeken U nog ter beschikking van -het gerecht te houden. Blijf dus bij Verlaan. Ik zou liever Lindendale verlaten. Wacht een paar dagen. De dokter heeft me gezeg-d, dat.de toestand van Flo ris Delange veel verbeterd. Ik zal hem dus opnieuw verhooren, als zijn geest hel- Bij een heerlijk lenteweder heeft de H. Bloedprocessie Maandag 1.1. plaats ge had. Eene korte herinnering aan de oor spronkelijke geschiedenis van die roem rijke en wereldberoemde processie: Den 11 April van 't jaar 1150 werden door Thierry van den Elzas, graaf van Vlaanderen, bij zijn terugkomst van zijn kruisvaart naar het H. Land, enkele drup pels van den Goddelijken Zaligmaker ge schonken door den Patriark van Jeru zalem" uit erkentelijkheid voor bewezen diensten aan liet H. Graf. naar Brugge overgebracht en aan 't Magistraat der stad in bewaring en ter vereering ge schonken. Dat H. Bloed werd steeds bewaard in eene kapel de Kapel van het H. Bloed gehcetcn die in den loop der eeuwen natuurlijk vele veranderingen heeft on dergaan. De eerste H. Bloedprocessie, naar ge schiedkundige oorkonden, dagteekcut van 3 Mei 1911. In de perioden van de geuzen en van de Fransche Omwenteling van 1794 zijn cr jaren geweest dat de processie van het H. Blood niet kon doorgaan. Vanaf 1819 werd de H. Bloedprocessie regelmatig ge houden, ter uitzondering bij ongunstig weder. Zóó werd die processie de drie vorige jaren leelijk geschaad door ongunstig we der. Maar Maandag 1.1. was 't 'n heerlijke lentedag, 'n ware hoogdag in de natuur en in de vereering van het H. Bloed. Door hare prachtige samenstelling lokt de H. Bloedproces: altijd een groote volksmassa naar de stad van Breydel e» De Coninck. Maandag was het echter iets gansch bijzonders, 't Was alsof de geloovige lie. volking en de vereerders van het Heilig Bloed weerwraak hadden willen nemen om de tegenslagen der drie voorgaande jaren. Op gansch den doortocht, ongeveer vier kilometer lang, stond het volk op eengepakt, aan heide kanten in rijen van vier a vijf verrukte toeschouwers. Tegen 9 ure werd de H. Relikwie van de Basiliek van het II. Bloed naar de hoofdkerk overgebracht door de leden der Edele Confrérie. De plechtige Hoogmis werd opgedragen door Z. Em. Kardinaal Liénart, Bisschop van Rijsel, bijgestaan door Z. Exc. Mgr. Dutoit, Bisschop van Arras, en door Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge. Bij de vorming der processie was er heel wat vertraging, maar het geloovig volk van op den doortocht stoorde zich daaraan niet. 't Was ongeveer 14 ure toen op de Burgplaa.ts de zegening met de II. Relikwie werd gegeven. Van in de vroege uren stroomde het volk ter zegening naar de Basiliek van het II. Bloed, en in den namiddag werd diezelfde vereering voortgezet. Brugge heeft ziin schoonsten dag be leefd, en de vreemde hezoekers zullen diep onder den indruk ziiti gebleven van de heerlijke en geschiedkundige voorstellin gen, door de talrijke groepen weergege ven. Wie dat eenmaal heeft gezien en bewonderd, wil er later terug, en vele bewonderaars en vereerders keeren van iaar tot jaar weer. van VoIks,":rf'"TP«"toordiger issasaaiassiBsiB^tssBiaiBQHsassaBB isBsan^QBsscsfiasBQiSBBsassaaiiD Da twee eersten kunn-sn misschien wel meer dan wij wel vermoeden. Valeer Vitse, die verleden week won te Dumesnil-bij -Rijsel, leverde hier een prachti-gen koers. In de tweede ronde za gen wc hem uit het peloton op de weg- loopers springen en we zagen h-et, dat er snee instak. Nadien had hij het ongeluk tweemaal te krev-esren, wat hem in den achtergrond duwde, 't Doet er niets aan toe, we hebben het tcch gezien dat er stof in steekt. Als we nu zullen gezegd hebben dat er veel volk was, wat weeral eens bewijst dat de sport de tering en nering bevor dert, meenen we alles gezscd te hebben. Van Poperinge trokken wij naar IEPER waar de koers half geloopen was en waar we 't vernamen dat Capoen, Stcrm-e en Pannecouoke ontsnapten, en terwijl Pan- necoucke moest lossen, viel Storm-e twee maal slag op slag plat en dan hebben wij het kunnen zien van Capcen, dat hij een sterke belofte is. Wat een sierlijke renner! Op het rijwiel heeft hij de posi tie van een pisterijder. De slag der bee- nen, die lijken aan de pistcn-s van een stoommachine, draaien harmonieus rond zonder slag noch stoot. Bij iedere ronde vermeerderde hij zijn /oorsprong, al moest er ter waarheidswille aan toege voegd dat de achtervolgers er op het laatste zonder veel overtuiging achter gingen. En of dokter Deconinck in zijn schik was! Spijtig van Storme dat hij tegenslag had, want hij reed opperbest en hoever zouden ze wel vooruit gekomen zijn wan neer ze samen hadden mogen blijven. We hadden ze allen gedubbeld zei Ca poen na de koers. Masschelein zat met een inzinking op het laatste en het feit dat hij toch den spriht won bewijst genoeg hoe energiek hij is, want hij moest er alles, alles uit halen om te kunnen winnen en dat zien we gaarne. Lacante schijnt vorderingen te maken. Steeds zagen we hem in de eerste ran gen, precies lijk Coussens en Carrein, die beiden goed reden. Pannecoucke, die alles is behalve ath- leet, hebben we leeren kennen als een hardnekkig en strijdlustig kereltje, en Verbeke zofid-er te schitteren, leek ons een wroeter. Halfweg viel hij plat en reed dan op zijn eentje de overblijvende kilo meters. Maandag was 't Storme, die nu eens gespaard was van tegenslagen, die won voor Capoen en D'Alleine, waarmeê hij zich had losgerukt. Deze uitslag geeft ons juist de drie -beste beginnelingen der streek en we zouden ze eens willen aan den slag zien tegen de beste der andere gewesten, om het uit te maken wat ze eigenlijk waard zijn. In het Zuiden der Charente-Inférieure. In het Zuiden der Charente-Inférieure zijn er dit jaar zooveel meikevers te voorschijn gekomen dat de overheden reeds maatregelen hebben moeten bera men. Men zal beroep doen op de school kinderen om deze insekten te helpen van gen die groote verwoestingen aanrichten op den buiten. BD9 ORDE VAN DEN STOET: 1. Ruitersgroep, Boerenjeugd in uni form; - 2. Boerenjeugd met wagen; - 3. Pompierskorps niet wagen; - 4. Mu ziek van de Accordeonisten; - 5. Boe- rengilde met wagenoude tijd en mo derne tijd; - 6. Veebond met wagen;- 7. Rensportjockeys te rikke en te brik- ke; - 8. Paardenhandelaars met wagen; - 9. Meisjesscholen met zinnebeeldige groepen- 10. Terugkeer der Vluchte lingen met wagen; - 11. Alg. Kristen Werkersverbond- 12. Kajottcrs; - 13. Kajotsters- 14. Vrouwelijke Katholieke Burgersjeugd- 15. Kroostrijke Gezinnen met wagen- 16. Nationale Strijdcrsbond met vlag; - 17. Invaliedenbond met vlag; - 18. Centrale Brouwerij met vierspan- wagen - 19. Schuttersgilde St Sebas- tiaan»; - 20. Smedenwagen St Elooi»; - 21. Sportkring: Voetbalgroep met vlag; - 22. Burgcrsbond met wagen; - 23. V.O.S. en B.V.O.S. met vlaggen- 24. IJzerkruis- wagen; - 25. Versierde rijtuigen; - 26, Baeckelandt in het Vrijbosch met wagen; - 27. Molenaarswagcn - 28. Groep Wee- zenhuis - 29. Groep Boerinnenmeisjes in uniform- 30. Boerinnenmeisjes met kunstwagenUit liet rijk van duizend kleinigheden»; - 31. Gemeenteschool met zinnebeelden en schilden; - 32. Groep Burgersbond- 33. Kunstwagen St Lut- gardis Patrones van Vlaanderen en de Tooneelkunst- 34-35-36. Tooneelgilde «De Vriendenkring», Balletkorps «De Vlindertjes» cn het Davidsfonds; - 37, Gemeentemuziek «De Verecnigde Vrien den»; - 38. Autostoet; - 39. Ambtenaren en Overheden; - 40. Burgemeester; 41. Schepenen cn Gemeente-Secretaris; - 42. Rijkswacht. De feestelijkheden worden op den vóór avond aangekondigd door klokkengeluid. De inwoners worden verzocht hun hui zen te bevlaggen. De stoet wordt gevormd in de Brugge- straat tot aan 't Kruiske, vanaf 2 uur. Te 3 uur wordt de stoet in beweging gebracht en zal volgende omgang maken: Bruggestraat, Markt, IlQuthuIststr., Hos pitaalstraat, Ieperstraat, Markt, Guido Gezelleplein, St Jansstraat, Vredestraat, Ieperstraat, Markt, Staticstraat, Diks- muidestraat. Na den optocht van den stoet zal de groep Accordeonisten een Muziekconcert geven op de Marlet. 's Avonds prachtige Klem-verlichting van het G cmeentekuis door C.B.E.E. Om 10 uur GROOT VUURWERK op de Marktplaats. Ten-g-evclge de verlaging d-er loor.cn f" Belgischs arbeiders in de Fransehe f;- bri-eken van het Nocrdsn, is een aljemrere staking der grensarbeiders dreigend ge worden. Naamlooze Vennootschap, gesticht in 1835. Gezien de algemeene verlaging van den rentevoet bevelen r*3 schuldbrieven van het GRQNDKREDIET VAM 3ELGIE, honderdjarige Maatschappij, zich bijzonder ter aandacht <lzr kapitalisten. Voor alle inlichtingen wend U tot de Agentschappen: DIKSlwUIDE POPERINGE - IEPER. derder is. Ge kunt nu naar uw kosthuis terugk-eeren. Velen onder de nieuwsgierigen schenen teleurgesteld, omdat Haverbeke vrij de hoeve mocht verlaten. Ze zwegen tcch, want twee gendarmen stonden bij hen. De rechter sprak nog even met Paula. Ze zei, dat ze niemand verdacht, tenzij misschi-en Laatem, e-en uitgesproken vij and van Floris. Maar Laatem had een alibi; hij kon niet schuldig zijn. Paula stortte haar hart uit, toen de ma gistraat naar het huwelijksplan vroeg, waarvoor men toelating had gevraagd. Dus zijn uw nonkel en neef tegen U niet rechtzinnig geweest? vroeg de rechter. Neen! Ik ben diep verontwaardigd ov-er hun manier van handelen. 't Is neg een duistere zaak; wc zullen ze verder onderzoeken. Ds rechter had blijkbaar geen groot ver trouwen hg vader en zoon. IX. EEN ONTHULLING H-et parket vertrok en ook de nieuws gierigen verdwenen bij de poort. Het werd weer stil op de hoeve. Paula stond voor het venster van de keuken. Haar oom kwam uit d-e kamer. En nu hebben ze Haverbeke nog niet aangehouden, zei hij grimmig. N-een. Dat is een onrechtvaardigheid. Paula zweeg. Ge zegt niets, merkte Delange op. Wat kan ik zeggen? G-e gelooft Floris toch wel? Hij kan gemist h-e-bbsn, toen hij meende, dat hij Haverbeke zag. Zoo, zoo! Ge spreekt dien kerel nog vcor. Durven beweren, dat Floris liegt! Ik herhaal, d:at hij gemist kan heb ben. Zoo'n stommerik is hij niet. Ge doet aardig! Wat zei de rechter? Dat hij zal terugkeeren om Floris nog eens te verhooren. Gij hadt Haverbeke cok moeten be tichten. Dan zou ik valsch zijn. Die vent draaide toch altijd rond Of zijt gij met hem t'akkoord. Nonkel, begint ge weer! Dan vertrek ik 1 Het is nu wel geweest. De rechter weet wat leugens Floris en gij over mij verteld hebben. Moest ge dat overdragen? Ja. Ik verdedig mijn eerlijken naam. Ha, ge voelt nog niet, wat ge tegen mij misdaan hebt! Tut, tut, zulk een overdrijving! Spreek niet van we .gaan. Ik zou U op sluiten. Is dat den dank voor mijn zor gen? Liet ik U in een weeshuis steken? 't Ware misschien beter geweest! Was ik niet altijd goed voor U? Ja, maar wat er gisteren gebeurd is, kan ik niet vergeten. We klappen er niet meer over. Maar ge moogt niet denken, dat Floris Haver beke valsoh zou betichten. Hij kan gemist zijn. Het was avond. Ze zullen den deugniet wel tot beken tenis brengen. Grommend keerde Delange bij zijn zoon terug. Hij dronk daar een paar glazen ge- never snel achter elkaar; hij scheen zeer zenuwachtig. 'Paula ging naar buiten. Ze vond f' zoo benauwd binnen en moest eens in d lucht zijn. Ze had haar volle meening no niet tegen haar com gezegd. Ze dacht aar de meded-eeUngen van Haverbeke. En r geloofde ze cok, dat Floris lichtzinnig was. En wat hoorde ze over de dochtri van Dries? De moeder had het meisje naar Oudenaarde gezonden, cm ze te be veiligen yoor Floris. Paula kende Irma v/el, die zich altijd zoo over haar dron ken vader geschaamd had. Scms kwam ze 's Zondags haar moeder broeken. V wasj schoon en ook groot vcor haar jaren. ('t Vervolgt) Honig. Neem voor het naar bei gaan, een of twee kof ielepels onvervalscü' te lionij en ge zult goed slapen»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 4