SI JULI WEID «WIERP™ MET SLENTERQSEST Se Gelen vechten endereen Ail© Allo STAATSKOST!!©©! ©P ©I BllSiS em AFSCHUWELIJK KOEOS AD TE UCHTERVEU» l;::qop SPRUTOL WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 32® JAAR. Nr 28. «DE POPERINGENAAR» SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS Fmti het wsrk vasi ©ra Regeering De verantwoordelijkheden voor de Devalvatie IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBlBBIEBBBaaBBBBBBBBBISBSaBBBBSBS Brusselsche Vuiligheid A WIJ EISCHEN MEER ZEDELIJKHEID IN DE TENTOONSTELLING Cs* de SfatSralïek© Blni® won Beicfie EEN OPROEP VOOR GOEDE VERSTANDHOUDING TWEE BELANGRIJKE VERGADERINGEN Een uitnoodiging tot de Vlaamsche Jongeren. INTERNATIONAAL OVERZICHT AAN DE BEVOLKING VAN POPERINGE EN OMLIGGENDE GOUD, ZILVER, EDELSTEENEN. Gemeentesefcretaris vermoordt zijn ecSiif @§i®ot® en vier kleine kindertjes Mm stoet beslist ¥©@r ds deed vm een siitsieëeoze Siukloopen Stukzi-fcten Zonneslag pUROt OUD-GOUD EN ZILVER aan HOOGSTE PRIJZEN PRINSES MARIE-JOSÉ TE BRUSSEL Ernstige Trambotsing nabij de Tentoonstelling te Brussel Zomer- sproeten TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 4 t.h. 1922. R. 35489 Nr 3 wint 250.000 frank. R. 35489 Nr 20 en R. 137722 Nr 16 winnen elk 100.000 frank. ZONDAG 14 JULI 1935. Uitgever POPEE1NGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland Belgisch Kongo Frankrijk Alle andere landen 18,60 fr. 35,fr. 35,— fr. 55,— fr. ■ramui TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1® bl. per regel 2,5# fr. Berichten op 2® bl. per regel 1,75 fr. Berichten op 3e bl. per regel 1,50 fr. Rtmwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Zoo kunnen w'er neg veel vieren voor aleer Vlaanderen zijn plaats veroverd heeft waarop het recht heeft. De reden? Petieterige tweedracht. De geschiedenis en de bittere strijd der laatste twintig jaar zijn daar om ons te leeren dat Vlaanderen slechts groot kan worden wanneer het katholiek en Vlaamsch is, en dat het ook enkel het katholiek element is dat als werkelijke staat kan geiden in den strijd om taal eenheid. Waar blijft dan de samenwer king om de eindzege te behalen? In de zucht naar zelfbehoud die de naoorlogsche jaren kenmerkte, hebben wij bonden, syndikaten, vereenigingen van alle slag en kleur als paddestoelen bij zwoele hitte zien oprijzen, 't Waren oud strijders, invalieden en staatsbedienden, arbeiders, burgers en middenstanders, bankiers, nijveraars en fabrikanten, tot zelfs de oorlogsfabrikanten toe hebben naar macht en invloed gezocht in de sa menwerking. En kijken we nog verder naar de ideëele stroomingen, dan zien wij het liberale element blok vormen (op enkele uitzon deringen na) als het gaat om anti-gods dienstige en anti-vlaamsche stroomingen te verwekken; zien we ook de socialisten eensgezind wanneer klassenstrijd en met een "hun politieke boel moet aangevuurd worden. alle schakeeringen, meenden ons dc weelde te kunnen veroorloven van door tweedracht een gemeenschappelijk doel te bereiken. En 't werd een Vlaamsche strijd met drie-vier verschillende stroomingen. Het werd een stelselmatig afbreken door de eenen wat de anderen met veel moeite hadden opgebouwd. Zelfs erger nog, van de strijd om princiepen om ideeën verviel het om personen. Verdachtmakingen, verguizingen, ja vuige laster, niets werd gespaard om leidende persoonlijkheden, zelfs priesters te treffen. En er wordt dan nog om Gods hulp gesmeekt opdat hij de Vlaamsche strijd zou zegenen! En er wordt geen oog meer verleend naar dat andere feit, dat we namelijk met dien broedertwist ons Vlaamsch geloof en de vrijheid van onzen godsdienst naar den afgrond helpen! Gaan we de geschiedenis na der Euro- peesche volkeren, vruchteloos zullen we zoeken naar maar één volk, dat vergane grootheid herwonnen heeft met .onder linge broedertwist. In onze studentenjaren was er daar een lied dat onze ontvankelijke ziel in vuur en vlam kon zetten. Indien we nu allen dat Vlaanderen hartelijk lief hadden en meteen de diepe beteekenis er van ons eigen mieken, dan ware 11 Juli- viering iets grootsch. K. A. M. Slechts wij katholieke Vlamingen van IHBBBIBÏEBa0BSffiH!3BBEHSaEBHBESSESIÏiS!5ia!E[S'aiBH!SaaEBEEa!2EEEBB23 Woensdag is in het Staatsblad het Ko ninklijk Besluit verschenen betreffende de kontrool op de banken. Hier een beknopte samenvatting van dit besluit en hoe de kontrool zal uitge oefend worden; Alle banken moeten worden ingeschre ven bij de ingestelde bankkemmissie. Al leen de ondernemingen die hierbij inge schreven zijn mogen zich Bankof Bankierheeten. Geen bank mag nog opgericht worden onder vorm van kre- dietvereeniging of coöperatieve vereeni- ging. Het kapitaal der banken moet volstort zijn en minstens 10 millioen bedragen. Banken van een partikulier of onder vorm van een flrmavennootschap. of van een eenvoudige commanditaire vennootschap, moeten minstens een kapitaal hebben van 2 millioen De Bankkommissie mag maximumren tevoeten vaststellen. Jaarlijks moeten de b® nken een balans en een winst- en ver- 11 -rekening voorleggen. Maandelijks moet 'ere bank een staat van haar actieva en -ssieva Indienen. Minstens viermaal per ar zal de Nationale Bank. met hulp de- rer 'ukken, een algemeenen staat der bank 1 doen verschijnen. Het bezit der banken Inzake aandeelen r>f deelnemingen wordt zeer beperkt. Met ds gelden ter beschikking gesteld aan de banken mogen deze niet de openbare mee- n'ng trachten te beïnvloeden; recht- streeksche advertentiën in bladen enz. blijven evenwel geoorloofd. De Kommissarlssen der banken worden vervangen door beëedlgde reviseuren. Ook de partikuliere banken moeten beëedigde reviseuren aanstellen. De reviseuren moe ten aangenomen worden door de inge stelde Bankkommissie. Deze reviseuren moeten onmiddellijk den bankier en de bankkommissie op de hoogte stellen in geval er onregelmatigheden zouden ge beuren. Het openbaar bekoopstellen, tekoopbie- den en verkoopen van titels en effecten wordt onderworpen aan een vergunning. Bankfusie wordt ook verboden zonder vergunning. De Bankkommissie zal er ook moeten voor zorgen dat een zekere bepaalde ver houding blijft bestaan tusschen de depo sito's op zicht en op termijn tegenover de likwiditeiten en de beleggingen op zicht en op termijn. De fondsen der wettelijke reserven moe ten belegd worden in staatsfondsen of dergelijke. De beheerders, bestuurders en procu ratiehouders der banken mogen geen soortgelijk ambt aanvaarden in nijver heidsvennootschappen. Hier zijn enkele uitzonderingen aangestipt geworden. De banken mogen geen leeningen toe staan aan hun eigen bestuurders of be heerders. De Bankkommissie mag dit toch in zekere gevallen toelaten maar dan moe ten de toegestane leeningen gelikwideerd worden in de eerstvolgende zes maanden. Ds ingestelde Bankkommissie bestaat uit een voorzitter en zes leden. Deze wor den benoemd: twee leden voorgesteld door de banken, twee voorgesteld door de Na tionale Bank en Herdisconteerings- en Waarborglnstituut en waarschijnlijk de twee andere alsmede de voorzitter uit den schoot der Regeering. denkelijk de Mi nisters van Justitie. Financiën en Econo mische Zaken. Toen de devalvatie als een voldongen feit werd gesteld, werd een rechterlijk onderzoek Ingesteld om de schuldigen voor den val van den frank op te zoeken en een parlementaire kommissie samenge steld voor het zelfde doel. Sedert enkele weken werden door deze parlementaire kommissie velerlei perso nen opgeroepen en onderhoord. De zittin gen dezer kommissie joegen heel wat stof op en jammerlijk genoeg werd hierdoor nog heel wat olie gegoten op de twisten die heerschten onder enkele onzer katho lieke leiders. Er werd ook maar weinig hoop meer gesteld dat bedoelde kommis sie degelijk werk zou tot stand brengen. Deze laatste dagen heeft de Parlemen taire Kommissie nu besloten haar werk zaamheden te schorsen tot na het indie nen van de gerechterlijke bundels en is dan ook uiteengegaan. Dat was ten slotte nog het beste dat deze heeren doen kon den. Het Parket blijft dus de zaak voor- loopig behandelen. Of er iets van dit on derzoek zal voortkomen betwijfelen wij echter sterk. EEN1GE BESCHOUWINGEN OVER ONS SCHRIJVEN VAN 30 JUNI De twee brieven van Een Vaderen van Een verontweerdigde Huisvader die we veertien dagen geleden hier over drukten, moeten druk gelezen en druk besproken zijn geweest, te oordeelen het aantal Lezers die ons hierover schreven. Véél Lezers drukten hunne tevreden heid uit over ons optreden en wat wij van deze ontvingen kunnen we best sa menvoegen in dezen zin uit een brief: Proficiat met uw artikels over de «expositie. 't Is een ware schande en de hoogere instanties schijnen te slapen «of roeren niet... Een ander lezer vindt dat we onvol doende onderscheid maken tusschen tentoonstelling en attractie-plein en ook dat het attractie-plein, buiten de vuilig heid, daarnevens met de vleet andere gezonde foorvermakelijkheden aanbiedt. We meenen te mogen doen opmerken dat we enkel drukten over de vuilig heid van het attractie-plein, bestaande uit 2-3 zwijnekoten, die weg moeten. De tentoonstelling op haar eigen is prachtig gelukt en door iedereen het bezoeken waard; daarom is het zooveel te meer jammer die 2-3 onfatsoenlijke exhibitie-tenten daar toe te laten. Zelfde lezer zendt ons zijne indrukken over z*jn bezoek in de tentoonstelling; ffe danken hem hiervoor en zullen deze ianstaande week overdrukken. Naar hetgeen we naderhand vernamen, Was de Verontweerdigde Huisvader diet goed ingelicht bij zijn vragen: «Waar blijft het Bestuur van den Bond Ier Kroostrijke Gezinnen om te protes teeren? Durven die Heeren niet om Wille der neutraliteit? Van wege het Provinciaal Bestuur en tan wege het Hoofdbestuur der Kroost rijke Gezinnen ontvingen we een terecht wijzing over die zinnen en tevens ver- Wijzen ze ons naar den elsch voor meer sedelijkheid in de Wereldtentoonstelling lie in het Maandblad der Kroostrijke tie zinnenop half Juni 11. daarover ferszheen. We deelden deze twee brieven mede kan den Verontweerdigden Vader die hierbij het Bestuur der Kr. Gez. ovér Jat punt zijne verontschuldigingen aan biedt tevens zijn genoegen uitdrukkend °ver die tusschenkomst in deze zaak. Om dit pogen te steunen, drukken we •ier over. het protest dat van den Bond ■Ier Kr. Gezinnen uitging: <De Bond der Kroostrijke Gezinnen, ®C2orgd over de toekomst van de kin deren en van het Land, heeft altijd strijd gevoerd voor de bescherming van de jeugd tegen de zedeloosheid, bijzonder door de beteugeling van alle aansporing tot ontucht. Ook spijt het hem ten zeerste dat de welvoegelijkheid in onze prachti ge Internationale Tentoonstelling te wen- schen laat. 's Avonds hoort men, zoo in Oud- Brussel als in de Attracties, zulke toe spraken en woont men er zulke tooneeien bij, dat de ouders, bekommerd om de zedelijkheid hunner kinderen, niet zullen toelaten dat hunne dochters of zoons er zich zonder geleider zouden wagen. De Bond voegt zijn afkeuring bij die van de zedelijke overheden die daarover hun blaam en bun vermaningen hebben uitgesproken. Hij voegt zich bij de bij zondere bevoegde rechterlijke overheid die bij de verantwoordelijke Directie pro test heeft aangeteekend. De Tentoonstelling, zonder Attracties en Oud-Brussel uit te sluiten staat open voor iedereenzij dient tot nut en ont spanning van de eerlijke lieden zooals van de andere, en van de jeugd zooals van de menschen die de veertig voorbij zijn. De Bond hoopt dat zoo spoedig moge lijk een einde zal gesteld worden aan vertooningen en toespraken, cjje een groot gevaar zijn voor de zedelijke gezondheid van de jeugd. Het Provinciaal Bestuur doet ons nog opmerken dat, onder den druk zijner tusschenkomst, «mien reeds overgegaan is tot de sluiting van slecht befaamde huizen We zijn ten zeerste verheugd dit te vernemen en danken hierbij het Bestuur der Kr. Gezinnen om zijne kranige houding. We hopen dat alle weldenkende per sonen deze werking zullen helpen en steunen om tot volledige afschaffing van die onbetamelijke instellingen te geraken. De Tentoonstelling is een bezoek over waard en 2-3 slechte koten mogen daar geen hinder voor zijn. EBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBB^BBBB teiten, gaan gebukt onder geweldige slagen der economische krisis. Hoevelen hebben zich recht ge houden in de laatste jaren? Een politiek man is niet speciaal beschermd tegen fmantieele ongeluk ken. s> Wij moeten de Katholieke Partij uitzuiveren van haar schuldige lei ders; maar In de Katholieke Partij zitten nog veel zedelijk hoogstaande menschen en met wat koelbloedigheid en geduld komen wij alle moeilijk heden te boven.» Door de Katholieke Unie werd de hiernavolgende oproep gepubliceerd: Oneenigheden hebben zich, sedert eenigen tijd, voorgedaan onder per sonaliteiten die tot de Katholieke Partij behooren, en enkele dezer moeilijkheden hebben een openbaar karakter aangenomen. Het Bureel van de Katholieke Unie is getroffen door deze herhaal delijk voorkomende incidenten. Het doet beroep op alle aangesloten le den, opdat vrede en goede verstand houding onder hen heerschen. Indien zekere Katholieken mee nen dat ze grieven hebben tegen mekaar, is het Bureel bevoegd om bemiddelend en, gebeurlijk, beslech tend op te treden. s> Zulk een manier van doen waar borgt den eerbied voor ieders rech ten; ze is de eenige doeltreffende en stemt overeen met het hooger belang van de Katholieke Zaak, tegenover welke overwegingen van persoonlij ken aard moeten wijken. Het Bureel van de Katholieke Unie is overtuigd dat deze oproep zal aangehoord worden. Werd deze hoop teleurgesteld, dan is het beslist om alle maatregelen uit te lokken, welke de omstandigheden mochten ver- eischen. Het is overtuigd, in deze, op den steun van geheel de Katholieke opinie te mogen rekenen, welke er terecht op staat dat eendracht en tucht in de rangen en de kaders der partij heerschen. De moeilijkheden van het oogen- blik en zelfs begane vergissingen mo gen voor onze oogen, en vooral voor de oogen van de jeugd, het heldere uitzicht op de zending der Katholieke Partij niet verduisteren. De grootheid van de zaak is van grooter gewicht dan de menschen. Het past dus onze beslissing, haar te dienen, te hernieuwen. Het Hoofdbestuur der Kathcv - Unie van Belgie zal vergaderen up Dinsdag 16 Juli a. s., te 10.15 uur, in de lokalen van het Hoofdsecretariaat, Broekstraat, 23, te Brussel, onder voorzitterschap van den H. Hubert Pierlot, senator. Het Bureel der Katholieke Unie za! verslag uitbrengen over de werkzaam heden verricht volgens opdracht der Algemeene Vergadering en van het Hoofdbestuur. Daarna zal overgegaan worden tot de benoeming van een nieuw lid van het Bureel en van een Vlaamsch se cretaris, in vervanging van den Heer A. E. De Schrijver, Minister var Landbouw, die bij zijn intrede in de regeering ontslag heeft Ingediend. Vervolgens vermeldt de dagorde der vergadering een bespreking over de eendracht en de tucht in de parti; en over het programma der Katho lieke Unie. De Vlaamsche jongeren werden uit- genoodigd tot het bijwonen der ver gadering van Zaterdag 13 Juli, waar op de Heer Edmond Rubbens, Minis ter van Koloniën zal antwoorden op de door de jongeren gestelde vragen gedurende de laatste vergadering, en waarop de H. Robert De Man, volks vertegenwoordiger, verslag zal uit brengen over Practische verwezen lijking nopens de werking der jeugd in het openbaar leven». ER IS IETS RECHT TE MAKEN Ja, er is iets recht te maken in de Katholieke Partij. Beide, Ministers De Schrijver en du Bus de Warnaffe heb ben, tijdens de jongstgehouden zit ting van de Katholieke Unie, desaan- gaande klare wijn geschonken. Ook, hun verklaringen verwierven een warme applaus. De Katholieke Partij, zoo sprak Minister De Schrijver, mag niet ver schijnen voor het kiezerskorps met het passief van de laatste weken en der laatstverloopen maanden; wij moeten tot de kiezers gaan, bezield met den geest van eendracht en tucht, als nieuwe mannen bekend met de behoeften van den tijd en die we ten waartoe de wapens te gebruiken. Maar, daar voegde Minister du Bus de Warnaffe aan toe, het volstaat niet eene princiepverklaring uit te drukken noch de structuur te schet sen van een programma; vooraf moet de uitnemendheid der leering uitblin ken bij deze die ze voorhouden en ze moeten modelvoormannen zijn. De voormannen van de Katholieke Par tij, ten minste dezen die er voor uit komen, moeten sprekende voorbeel den zijn der beginselen die ze voor houden. Ze moeten dan ook begin nen, als mannen van de daad, voor beelden te wezen van eendracht en verstandhouding, die onontbeerlijk zijn tot de samenwerking en tot het succes van hun troepen. Dit zijn wijze en krachtige woor den. DOCH, GEEN OVERDRIJVING Daarom slutien we ons aan bij het geen 't Volk van Ronse aanmerkt: Dat er in den schoot der Katho- lijke Partij leiders zijn die geen on bevlekt geweten hebben en zelf 't ver stand zouden moeten hebben zich terug te trekken en zich te doen ver geten, is waar. Maar het is niet waar dat alle katholieke leiders zoo zijn, dat geheel de Katholieke Partij rot is. Dat is een schromelijke overdrij ving. Alleen dezen die niets weten, geen toestanden en menschen kennen, kunnen dat zeggen. De katholieke partij, de katholie ke instellingen, katholieke personali- (Zie vervolg onderaan 2' kolom). Sedert de omwenteling van 1911 heeft China nog geen rust gekend. Daar werd gestreden tegen het be staande bewind, daar werd en wordt nog gestreden door verschillende re geeringen ondereen. In de laatste jaren hebben we gehoord en gelezen over het Noordelijke en het Zuide lijke leger, over de Nanking en de Kanton regeeringen. En alsof alle berichten die ons uit China bereiken nog niet onduidelijk genoeg waren, vernemen we de meest fantastische geschiedenissen over reusachtige en goed ingerichte bandietenbenden. China is een zeer uitgebreid rijk, met onbegrensde mogelijkheden, dat ten onder gaat, door gebrek aan or ganisatie en leiding. Het heeft een van de oudste beschavingen en de eenvoudigste Chinees gaat daar prat op. De bevolking wordt er geschat op 400 tot 450 miljoen inwoners, dus grooter dan deze van geheel Europa. Groote uitgestrekte gebieden bestaan uit woestijnen en steppenstreken. Eigenlijk China daarentegen is zeer vruchtbaar. Het is ook daar dat de bevolking het dichtst is. In sommige streken wordt een dichtheid bereikt die deze van Belgie in ruime mate overtreft; dit is vooral het geval in de vruchtbare valleien van de Gele Stroom (Hoan-ho) en de Blauioe Stroom (Yang-tse-Kiang)waar de rijke rijstteelt in voldoende mate voe ding voor de inboorlingen verschaft. In normale omstandigheden zou Chi na werkelijk de naam verdienen van Het hemelsche rijkn>, doch omwente ling, oorlog en bandietenwezen, heb ben de werkende bevolking in hun bezit zwaar getroffen. China zou thans veeleer de naam verdienen van Het hellerijk naast de vele andere mooie namen zooals «.het wespennesten andere die de dagbladen ons hebben aangeleerd. Voortvarende mannen, waaronder gelukzoekers en idealisten zelfs, hebben zich in de laatste jaren aan het hoofd van slecht afgerichte legerbenden gesteld om de macht in handen te krijgen, om die macht te misbruiken of te gebruiken voor een betere politieke, sociale en economi sche inrichting van China. Velen zijn in hun opzet mislukt en hun solda ten, die weer vrij kwamen en tot niets meer bekwaam waren, ontpop ten zich als bandieten die de reizi gers beroofden, treinen overvielen en de werkende Chineezen van hun oogst ontdeden. De burgeroorlogen hebben het overige gedaan. Heele dorpen wer den vernield en vele landbouwers hebben het opgegeven nog langer te werken voor soldaten en bandieten. Daarom heciseht er overal tekort en hongersnood. Daarenboven zijn zekere streken erg getroffen door natuur rampen. De overstrooming van de Yang-tse-Kiang in 1930, ten gevolge van het niet onderhoud,en der dijken, heeft het leven gekost aan tientallen miljoenen menschen. Daarover heb ben we in de dagbladen maar korte mededeelingen gelezen, die we verge ten zijn, maar waarvan de tragische grootschheid doet duizelen. Dat groote land, verteerd door in wendige strijd, staat bloot aan alle 'nvloeden vooral aan de communis tische. De Sovjetrepubliek heeft na ie mislukking van haar programma In het Westen, haar werkgebied ver legd naar het Oosten. Lenine immers had het reeds gezegd: «De wereld revolutie moet geschieden langs het Oosten om.China bleek een bij uitstek geschikt domein te zijn en inderdaad de bevolking die smachtte naar het einde van de ellende heeft in de communisten welkomen verlos sers erkend, in zekere streken. De Kantonregeering is blijven weerstand bieden zoodat de Koeonuntang (com munistische partij) vooral in het Noorden vasten voet heeft gezet. Aan de andere zijde van de Gele Zee, tegenover het vastenland Azië, ligt een eilandengroep, die ten op zichte van dat vasteland ongeveer dezelfde rol speelt als de Britsche eilandengroep tegenover Europa. Jlet is Japan, 'n land dat eveneens kan bogen op een oude beschaving, en dat in de laatste 50 jaar, van rustig landbouwland, zich ineens omvormd heeft tot een sterke militaire en eco nomische mogendheid. De vitaliteit waarvan dit land in die laatste halve eeuw getuigde, heeft de Europeanen de oogen doen opengaan. Vooral in 1905, toen de Russische kolos verplet terd werd door dat land dat men zwak en argeloos achtte, begon men zich af te vragen wat er zou gebeu ren, indien China eens op dezelfde wijze herboren werd als Japan. Men sprak toen van het «Gele gevaar Intusschen is de groote vrees voor de gelen tijdelijk verdwenen, maar de toenemende macht van Japan, baart weer in véle landen onrust. Zooals wc zegaen was Japan over een halve eeuw vooral landbouwland. Er waren maar een 5-tal steden van meer dan 100.000 inwoners. De be volking is echter in de tijspanne ge middeld ieder jaar met 800.000 zielen aangegroeid. Japan heeft thans een bevolking van 80 miljoen inwoners. De landbouw volstond weldra niet meer voor de voeding van de toe nemende bevolking. Japan werd ge noodzaakt zich te industrializeeren. Daartoe werden de Japansche jonge lingen naar de Europeesche univer siteiten en fabrieken gestuurd om van onze Westersche beschaving af te leeren wat hen ginder in het Oosten kon te stade komen. De industrieele ontwikkeling is verrassend snel ge weest. Ze ging gepaard met een vlucht van de landbouwers naar de steden, waar het politieke, sociale en economische leven van Japan weldra geheel geconcentreerd werd. Tokio is thans de derde grootste wereldstad en volgt onmiddellijk New-York en Londen met 5 1/2 miljoen inwoners; Osaka heeft een bevolking van 2 1/2 miljoen zielen; er zijn 4 steden van meer dan 500.000 zielen; 3 steden van meer dan 200.000 zielen en 19 steden van meer dan 100.000 zielen. In alle landen spreekt men van Japansche dumping. Daardoor zou moeten verstaan worden dat de Ja pansche regeering de uitvoer steunt met belangrijke uitvoerpremiën, zoo dat de prijzen van de uitgevoerde waren in het buitenland goedkooper worden dan de kostprijzen. Dat schijnt niet waar te zijn. Die prul letjes zooals popjes, vulpenhouders, enz., die wij voor een spotprijs op onze markten kunnen koopen, en die het teeken made in Japan dragen, kunnen de Japaneezen zoo goedkoop leveren, omdat de kostprijzen zoo laag zijn. Dit komt omdat de Japan sche arbeider heel sober is, zeer goed koop voedsel eet vooral rijst) en zich ten deele laat betalen in natura (vrije toegang tot de badinrichting, tot de bioskoop, de bibliotheek, enz.) en hoog prijs stelt op deze betalings wijze. Het is waar die prulletjes, die wij wel eens geneigd zijn te koopen, zijn niets waard, maar intusschen is de wereld ervan overstelpt en zoo vormt Japan zich een reusachtig afzetgebied, waar weldra degelijke producten de plaats van die prul letjes zullen innemen. Niettegenstaande de geweldige na tuurrampen die Japan regelmatig teisteren, zooals vulkaanuitbarstingen, aardbevingen, enz, waarbij honderd duizenden personen telkens omkomen, groeit de bevolking op onrustbarende wijze aan. Japan heeft een bevol kingspolitiek dringender dan in ge lijk welk ander land. De uitwijking naar Australië en Amerika is een tijd heel sterk geweest. In beide landen zijn maatregelen getroffen om aan die inwijking een grens te stéllen. Daardoor is Japan verplicht geweest zelf afzetgebied voor haar overtollige bevolking te zoeken. Dat is gebeurd over enkele jaren, toen de Japansche legers Mandsjoerije en de Chineesche provincie Jehol veroverden. Mand- sjoekoeo is niets minder dan een Japansche kolonie, die op haar beurt meer dan 60 miljoen inwoners telt en op sommige plaatsen op haar beurt overbevolkt geraakt. M nr Ja pan zoekt ook meer en meer afzet gebied voor zijn nijverheidsproduc ten. Rusland was er in gelukt een anti-Japan-campanje in geheel China op touw te zetten; 400 miljoen inwo ners vormen zeker geen te versmaden koopkracht, al is de bevolking dan nog verzwakt. Daarom vooral heeft Japan weer de hand gelegd op 'n nieuwe Chineesche provincie, de pro vincie Tsjahar, waar de oude keizer lijke stad Peking bij begrepen is. 'n Duidelijk inzicht in de plannen van Japan tegenover China binden we in de verklaring van het Kwan- toengleger van 28 Juni l.l.: Japan zal bij de samenwerking tusschen Japan, Mandsjoekoeo en China, de verantwoordelijke leiding nemen. China zal de buitenlandsche invloeden weren, en erkennen dat Japan, China van een scheuring ge red heeft. Ook Sovjet-Rusland moet Japan's leiding in het Verre Oosten erkennen en zijn politiek daarop in stellen. De leuze voor de politiek van ds Oosierlanden: het Oosten aan de Oosterlingen zal meer en meer ge propageerd worden. Daaruit volgt dat Japan, niet zoo zeer de verovering van China be oogt, maar wel het weren van vreem de invloed, het scheppen van een gunstige gezindheid van de Chinee zen tegenover Japan en de reorgani satie van dit groote land tot een nieuw sterk gesloten rijk onder zijn leiding. Daardoor zal een einde ge steld worden aan de burgeroorlogen. Het werk op de akkers en in de mij nen zal hervat worden. De koopkracht van de bevolking zal verhoogd worden en beide landen zullen erbij baat vin den. Hoe Rusland, Engeland en Amerika over deze handelwijze van Japan oor deelen, hoe de gebeurtenissen zich in China hebben voorgedaan, zullen we in een ander artikel wel eens aan halen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. ISBBSBEB&aaBEBESaiSS&BBBlSaSEB Het gekend Huis FRANKFORT, Oost ende, zal iederen Vrijdag zitting houden bij KAM IEL BOSSAERT, «Café des Alliés», (rechtover Post), Ieperstraat, 3, POPERINGE, voor den aankoop van Ik betaal Oud Goud van 20 tot 30 fr. de gram. Zilver van 320 tot 600 fr. de kilo. Kostelooze weging en taxatie. Beleefd aanbevolen, H. FRANKFORT, 84b, Kapellestraat, Oostende. IBBBBBSaBEBBBBHnBBBaiBXBBBBBG Doos 4 en 7 frank. In alle Apotheken. 13 Frank voor 5 frank. Oud-Goud aan hoogste prijs. SCHAT TING GRATIS. Zorg voor uw profijt. MAX betaalt het MEEST. Raad pleegt hem vooraleer iets te verkoopen. Zilvermunten altijd uitwisselbaar. «Vlaamsch Huis», Gr. Markt, Poperinge; Ghesqiere, Horlogemaker, Roes brugge; Gemeente Huis, Beveren. MAX ontvangt eiken Vrijdag in 't Vlaamsch Huis Poperinge. Op den 11-Juli-dag, 1S35, is het gebeurd te Lichtervelde... Langs de weelderige Vlaamsche landou wen waar de heerlijke zon alles met Leven overgoot, spoedden we ons per auto naar deze gemeente, gelegen tusschen Tielt en Torhout, waar in den vroegen ochtend de Dood gemaaid had. Te Lichtervelde werd een vijfvoudige moord gepleegd! was het eerste be richt, dat ons Donderdagmorgen bereikte. Vijf dooden! Men leest wel goed. HET GEZIN DAT UITGEMOORD WERD. Op de Groote Markt, bezijden de kerk woonden de echtgenooten Frans Xaveer Baert en Maria Dick met hun vier kin deren. De man werd geboren te Lichtervelde in 1876, de vrouw te Werken In 1886. Ze huwden in 1921, en uit hun echt sproten 4 kinderen: Rosa 13 jaar, Frans 12 jaar, Herman 10 jaar en Margriet, 9 jaar. Xaveer te Lichtervelde stond hij be kend met zijn tweeden naam was sinds het jaar van zijn huwelijk gemeen- tesekretaris, en algemeen geacht. In het gezin heerschte de beste verstandhouding. Het was een gelukkig huisgezin. Xaveer was een werker. Hij werkte maar te veel, en toen hij enkele dagen geleden in gezelschap was van den burgemeester, Dr. Vermeersch, zegde deze laatste tegen hem: «Xaveer, jongen, ge gaat ziek wor den, ge moet wat rusten Tot de rampzalige dag aanbrak... ER IS IETS GEBEURD! Donderdagmorgen ging Xaveer naar de 7 ure-mis. Na de Mis, ging h'j naar den E. H. Pastor toe, zeggend: «Er is iets gebeurd! Wat is er gebeurd? vroeg de her der. Maar Xaveer keek strak voor zich, en zijn donkere oogen deden iets onheilspel lend vermoeden. En de Pastor zegde: Als het dan zoo erg is, ga bij den kom- missaris En Frans ging naar den kommissaris, M. Michel Wyffels toe, en zegde ook hier: Er is iets gebeurd! Iets vreeselijk! Ook hier werd de vraag gesteld: Wat is er gebeurd? Kom mee zegde Xaveer. Het tweetal begaf zich naar de woning van den gemeente se kretaris. EEN IJZINGWEKKEND SCHOUWSPEL! Welnu, wat is er aan de hand, Xa veer? vroeg de kommissaris. «Ga naar boven, en kijk zegde de sekretaris. Maar nauwelijks boven, of een rauwe gil, en een kreet van ontzetting weer klonk. De -heer politiekommissaris kwam als een waanzinnige beneden geloopen, en toen hij enkele minuten later tot bezin ning kwam, toen eerst kon hij zich re kenschap geven van het ijselijke schouw spel, dat zich voor zijn verschrikte oogen afgespeeld had. Boven zijn er drie kamers: in de eene sliepen de echtgenooten; in de tweede sliepen de tv, se meisjes in een groot bed; in de derde kamer stonden, rug aan rug, twee bedjes, waarin de jongentjes sliepen. Toen de kommissaris bovengekomen was, in de kamer der echtgenooten, zag hij de vrouw ten gronde liggen, het hoofd doorkorven door bijlslagen. Later, bij na der toezicht, zou men vaststellen, dat de ongelukkige eerst geworgd was. Dit was echter maar een begin. De politiekommissaris deinsde onwille keurig achteruit bij het zien van dit gru welijk schouwspel, en, gekomen aan de kamer der meisjes, zag hij er een ten gronde liggen, en het andere te bed, on kennelijk van het bloed. Ook beide meis jes waren den schedel gekloven met een bijl en waren bovendien de keel toege snoerd met een touw. En voort ging de kalvarie, tot aan de kamer der beide knechtjes die, eveneens met stukgeslagen hoofd, dood te bed la gen. HET PARKET TER PLAATS Er meest hier gehandeld worden, zon der dralen. De man, die zijn gezin gansch uitge moord had kon dit niet gedaan hebben met volle verstand: Xaveer moet zinne loos geweest zijn. Welke vraag ook de heer politiekom missaris stelde, Xaveer stond strak voor zich uit te kijken. De heer Wyffels deed de burgemeester bijhalen, die, als geneesheer, ging vast stellen, dat de Dood hier niemand ge spaard had... Middelerwijl waren ook de veldwachters Victor Bonte en Theoficl Van Houteghem bijgekomen, die Xaveer naar de school leiden het was geen klas, bij gelegen' heid der Guldensporenfeesten en er hem onder bewaring hielden tot de komst van het parket. Omstreeks half elf was het parket van Brugge, samengesteld uit de hh. De Wilde, substituut, Beeekman, onderzoeksrechter, en Van Hoenacker, griffier, ter plaats. Ben halfuur later kwam ook de photogra- phische dienst uit Gent, en nl. de heer Hantson, bestuurder, en De Kimpe. BEROERING EN OPSCHUDDING TE LICHTERVELDE Hoeft het gezegd, dat dit bloedbad beter kan het niet uitgedrukt worden het onderwerp aller gesprekken was te Lichtervelde. Met groepjes stond de bevolking voor de rampzaHge woning, waar een dag tevoren neg 4 kindertjes, broertjes en zusjes, met mekaar speelden, onder de oogen van een gelukkig echtpaar; waar nu diezelfde kin deren, met hun moeder, vermoord lagen... En men hoefde maar eens van groepje tot groepje te gaan, om er uitroepingen te hooren: «Verschrikkelijk!» Zoo'n brave man! Zoo'n gelukkige fami lie! Wat moet er in het hoofd van dien man omgegaan zijn, om zooiets uit te richten? ...Ja, wat moet er in dit zieke hoofd gebeurd zijn? Zal men het ooit weten? DE VASTSTELLINGEN Toen de wetsdienaars in de woning kwamen, en zich rekenschap gegeven had den van het ijselijk gebeuren, toen zagen ze daar nog, tusschen de kamer der echt genooten en deze der meisjes, de bijl staan; een bijl van Duitsch model eenen kant hamer, anderen kant mes; een bijl, rood van het gestold bloed, 't Is toen ook dat men kon vaststellen, dat de vrouw ongetwijfeld eerst door haar echt genoot overvallen werd, en dat ze denke lijk uit het bed gevallen is, terwijl twee handen... handen... neen, twee klauwen haar keel toeknepen... Is het op het gerucht dezer eerste wan daad, dat denkelijk een meisje is wakker geworden en opgestaan... om ook neerge veld te worden? Het tweede meisje is dan uit het leven gerukt, terwijl het nog rustig lag te slapen, en de twee knechtjes eveneens... XAVEER ONDERVRAAGD Na de vaststellingen begaf het parket zich naar de school, waar Xaveer Baert onder bewaking gebleven was. De heer onderzoeksrechter Beeekman heeft er den man ondervraagd, en waar deze aanvankelijk zegde: ik weet zelf niet wat er gebeurd is», daar begon hij nu te vertellen... dat de eerste morgen schemering in de lucht hing;... dat hij van gansch den nacht niet geslapen had;... en dat het toen moet gebeurd zijn;... dat hij daarna aanhoudend onder en boven liep;... dat hij zich de handen gewasschen heeft; dat hij ter kerke naar de 7-ure Mis ging, en dan, omstreeks halfacht, met den pastor sprak, die hem voor raad gaf bij den kommissaris te gaan. In den namiddag is een wetsdokter uit Brugge ter plaats gekomen voor de lijk schouwing, en, toen werd ook Xaveer naar Brugge, naar de gevangenis overgebracht. Het lijdt geen twijfel, dat Xaveer Baert, die zijn brave vrouw en lieve kinderen zielslief had, hier gehandeld heeft in een vlaag van waanzin Vermoedelijk zal hij dan ook in observatie geplaatst, om daar na naar een gesticht overgebracht te wor den. DE WEG TERUG En terwijl we in den nanoen naar huis bolden, gansch onder den indruk van het gebeurde, van wat we gezien en gehoord hadden, en toen we langs de baan hier en daar spelende, stoeiende, giechelende kin dertjes zagen onder het waakzaam oog van een gelukkige moeder, toen kwam er ons een krop in de keel; toen brak ons het hart; teen rolde ons een traan van de wangen, als we dachten aan een brave moeder en dezer vier kindjes, die enkele uren te voren op zoo'n afschuwelijke ma nier uit het leven gerukt werden, door de zieke daad van hem, die eveneens een braven echtgenoot, een liefderijken vader was... Uit De Tijd aaaassaaaafflBSBnssjiaisauEHaEBKE Prinses Marie-José heeft het Italiaansch Paviljoen der Wereldtentoonstelling bezocht. Zij was vergezeld van den Italiaanschen Ambassadeur, Graaf Vannu- telli-Rey, en M. Rossi, bestuurder der Italiaansche af deeling. iaaEaiX3H3SB3!aaa!BnaBHa!3anaeiE33i3SEffiSBasEaBEaaESEHS3i3gEaEE Op de Astridlaan zijn Woensdag twee trams in botsing gekomen. Zes inzitten den werden gewond, waarvan twee zwaar. De tramrijtuigen werden erg gehavend. iBEüEaBsaifsai&aaBssasBBaasaas; verdwijnen spoedig/ door een pot In alle Apotheken. Woensdag had de 158° trekking plaats van de leening der Verwoeste Gewesten 4 t.h. 1922. De andere nummers van die reeksen en die van reeks 51644 zijn betaalbaar met 312,50 fr. of 300 fr. naarmate zij al dan niet onderworpen werden aan do conversie.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1935 | | pagina 1