1935-1936 Voor do Zedelijkheid van VolkjLancashire werkt Het gsschil Italië-Ahessiniië WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN. 33° JAAR. - N 1. «DE POPERINGENAAR» SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKOND- VERSCHIJNT WEKELIJKS weze voor al onze Lezers een xaEifii vssrspoedig jjaar INTERNATIONAAL OVERZICHT VAN HET OORLOGSFRONT IN ABESSINIE AAN ONZE ABONNENTEN VAN 'T BUITENLAND DE ABESSINIERS VEROVEREN ABBI-ADDI EN BEDREIGEN MAKALE. EEN ZWEEDSCH HOSPITAAL GEBOMBARDEERD. 30 EtMopiërs gedood, 2, Zweden en 50 Ethiopiërs gekwetst. NIEUWE VREDESONDERHANDELINGEN DOOR BELGIE INGEZET? ONZEN ALMANAK DE LAATSTE OORLOGSGEBEURTENISSEN DE ITALIANEN BOMBAR DEEREN EEN ZWEEDSCH HOSPITAAL IN DEN ITALIAANSCHEN MINISTERRAAD BELGIE ZOU DE VREDES ONDERHANDELINGEN VOORTZETTEN ZONDAG 5 JANUARI 1936. ■HB" Uitgever POPERINGE Telefoon Nr 9. - Postch. Nr 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 19,— fr. Belgisch Congo 40,— fr. Frankrijk 40,— fr. Alle andere landen 60,fr. nPBm TARIEF VOOR BERICHTEN, Kleine berichten per regel 1,00 fr. Kleine berichten (minimum) 4,00 fr, 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 5,00 fr. Berichten op 2e bl. per regel 2,59 fr. Berichten op 36 bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ■BBNMESESSE35SMföSNKSï53Eï 9 Een gesprek met Volksvertegenwoordiger R. D. DE MAN. ■UHIII Wilhelm Hauff verhaalt in zijn Phantasiën in Bremer Ratskeller hoe zijn grootvader ieder jaar op een bepaalde datum een Schalttag houdt, een dag waarop hij zich op sluit in een kamer om in verbeelding het verleden te herleven en daarover te mijmeren. Hij zelf laat zich opslui ten in de beroemde kelder van het stadhuis van Bremen, waar hij onder het drinken van een flesch zeer oude wijn zijn jeugd en zijn studenten jaren herdenkt. Dat is romantisch. In onze nuchtere 20" eeuw zouden we zoo'n handelwijze moeilijk kunnen in denken bij onze nuchtere menschen. Fn toch, in geestelijke retraites wordt ons de gelegenheid geboden om te rug te denken aan ons verleden, aan onze jeugd van onschuld en onze aanraking met het kwaad in latere tijden. Daar trachten we voor de toe komst de natuur te verzoenen met de bovennatuur. Dat zijn de Schalttage van de christen menschen. Doch dagen van herdenking bij uit stek zijn de dagen die ons brengen van het eene jaai in het andere. Dat zijn de Schalttagewaarin de en kelingen, de huisgezinnen en de vol keren het voorbije jaar herdenken, de gelukkige en de ongelukkige da gen. Meteen wordt het nieuwe jaar ingeluid, waarvoor we vreezen en hopen, maar vooral hopen, omdat de hoop 'n essentieel christelijke deugd is. Wij herdenken thans het wereld- t beuren tijdens het jaar 1935 waar aan we vastknopen onze vrees en hoop voor het komende jaar. De meest wereldschokkende gebeur tenis van het afgeloopen jaar is on getwijfeld de oorlog in Oost-Afrika. Italië wil van Abessynië 'n Italiaan- sche kolonie maken, 'n Klein grens incident te Oeal-Oeal is de jelegen- heid geweest om de veroveringsoor log voor te bereiden en om troepen en oorlogsmateriaal i.aar Italiaansch Erithrea te sturen. De Volkenbond kwam tusschen.Wij haalden de schour ders op! Wij kenden de Volkenbond. Was hij immers niet tusschengeko- men in andere konfliktcn? En wat had hij bereikt? Japan had er zich uit teruggetrokken. In Zuid-Amerika heeft hij niet kunnen verhinderen dat de oorlog tusschen Bolivie en Para guay zijn fataal verloop zou hebben, om na drie jaar stil te vallen door de uitputting en de ruïne van de strij denden. Wij geloofden met dat de Volken bond iets zou bereiken in het Ethio- pisch geschil. Weken en maanden verliepen met besprekingen in de schoot van den Volkenbond en er bui ten. Verzoeningsvoorstellen volgden mekaar op en toch brak de oorlog uit. Toen heeft men getracht de toe passing van de sankties in te voeren. We weten dat de ekonomische afzon dering van 'n oorlogvoerend land het noodzakelijk na heel korte tijd zal nopen de wapens neer te leggen. Duïischland moest het ondervinden tijdens de laatste oorlog. Doch de sankties werden maar gedeeltelijk toegepast en de oorlog duurt voort. Wij gelooven nog niet dat de Volken bond. de oorlog zal doen ophouden, omdat het de groote landen zijn die de politiek van den Volkenbond dik teeren en omdat die groote landen veelal tegenstrijdige belangen verteg genwoordigen. In het huidige konflikt zijn de voortvarende politiek van En geland en de remmende politiek van Frankrijk kenschetsend voor deze op vatting. Als de oorlog ophoudt zullen we kunnen zeggen, het is het werk van Engeland, niet van den Volken bond. In het Verre-Oosten drijft Japan ongestoord zijn plannen door. Na Mandsjoerije wordt thans Noord- China onderworpen en tot een zelf standige Staat ingericht, die de Ja- pansclie industrieprodukten zal af nemen, en aan de Russische expansie in het Oosten 'n einde stellen. De aandacht voor de Europeesche zaken is danig sterk dat het Westen nog nauwelijks aandacht genoeg heeft om die gebeurtenissen te volgen. Van aktieve tusschenkomst in het Oosten is thans geen sprake meer. Er heerscht moedeloosheid in oud Euro pa, 'n moedeloosheid die zijn oor sprong vindt in de zware ekonomische krisis eenerzijds maar vooral in de ontchristelijkheid van zijn bescha ving. Het marxisme met zijn mate rialistische levensbeschouwing heeft aan de volkeren de steun van het geloof aan bovennatuurlijke waarden ontnomen. Het jaar 1935 heeft ons geleerd dat dit marxisme niet ge lcnakt iverd door de overwinning van het fascisme in Italië, van het natio naal-socialisme ir Duitschland en van het kristen solidarisme in Oostenrijk, maar dat het krachtiger dan ooit de democratische landen aantast en verzwakt. In Spanje, Frankrijk en de Zuid-Amerikaansche republieken volgden opstand op opstand. Zelfs Amerika en Engeland hebben moeten rekening houden met de onvarmoei bare werking van het komintern. Het afgeloopen jaar geeft ons de indruk van groote politieke verwar ring over de geheele wereld. Ds eko nomische krisis, met zijn lange sleep van gevolgen: ellende, werkloosheid, ontreddering van de produktie, van het krediet, enz., heeft de openbare financiën van alle landen in verle genheid gebracht. Door allerlei plan nen trachtte men tijdelijk de katas trofe van de Staatsruïne te voorko men. Maar naast die tijdelijke plan nen duikt thans stilaan uit de ver warring het geraamte op van 'n eko nomische organisatie die bemoedigend nieuwe tijden inluidt, omdat die eko nomische organisatie, naast zekere afwijkingen 'n wonderlijke gelijkenis vertoont met de korporatieve Staats inrichting aanbevolen door de Heilige Vaders Leo XIII en Pius XI. Uit de politieke verwarring groeit ook meer en meer eenheid. De ge schiedenis leert ons dat de nieuwe stroomingen op politiek gebied, ten goede of ten kwade tenslotte door breken. Na het liberalisme, heeft het socialisme weten zijn weg te maken. Overal zien we dat rechtsche stroo mingen onder vorm van fascisme, na- tionaal-socialisme en dergelijke, meer en meer veld winnen. Ook hier moe ten we 'n terugkeer vaststellen naar de oude princiepen van de kerkelijke leer: erkenning van de pritvaateigen- dom, erkenning van de gebondenheid van de menschen onderling, erken ning van gezag en orde. Redenen om ons weer te verheugen, zeker! Maar de toepassing van die princiepen ge beurt in veel landen op verkeerde wijze. De gebondenheid van de men schen onderling steunt meestal niet op onze verwantschap met Kristus.. Het gezag en orde, die weer op de voorgrond geplaatst worden, zijn niet het gezag van de Schepper, de orde door God gewild. Het voorbije jaar was op inter nationaal politiek gebied zeer som ber. Het nieuwe jaar zal de op lossing brengen van zekere kon flikten, 'n goede of 't slechte op lossing. De verhoudingen tusschen de landen zijn verscherpt, vooral in Centraal Oostelijk Europa. Daar uit zouden nieuwe konfiikten kunnen voortvloeien. Somber wordt ook het nieuwe jaar aangekondigd, midden oorlogsrumoer. Maar hopen ige niet temin! Hopen we dat 1936 op inter nationaal gebied rustiger en voor spoediger weze dan 1935. Wij, Katho lieken, vooral moeten aan de wereld die geest van hoop meedeeïen, van hoop op God en ook op de menschen Dit beteekent vertrouwen en uit het vertrouwen rijst de gedachte aan de solidariteit van alle menschen en vol keren. (Verboden nadruk.) ROSKAM Op 5 December 11. heeft de Heer Robert D. De Man bij de Kamer een wetsvoorstel ingediend tot bescherming van de openbare zedelijkheid tegen het gevaar van verderfelijke werken uit te geven, uit te stallen, te verkoopen en dezelve op te voeren Ten gerieve onzer lezers zijn wij den Heer Robert D. De Man over dit wets voorstel gaan ondervragen. Met bereid willigheid stond hij ons te woord. Wij houden er aan hier den Heer De Man te danken voor de inlichtingen die hij ons verschafte en honen dat den strijd dien hij voert voor de bescherming van de openbare zedelijkheid, met welslagen moge bekroond worden. Het wetsvoorstel neergelegd door den Heer De Man sluit aan bij het wets voorstel dat thans ter Kamer besproken wordt en dat als doel heeft den invoer van vreemde schunnige en onzedelijke geschriften te verbieden. Er weze opgemerkt dat het wetsvoorstel waarover wij hier zullen spreken, reeds in 1825 ingediend werd door den Heer Sinzot, tengevolge nochtans van zekere omstandigheden, waaronder twee Kamer ontbindingen, werd het nooit gestemd. Het is onbetwistbaar dat, ondanks den striid die aangegaan wordt tegen den verkoop en het uitstallen van onzedelijke prenten en drukwerk, de sehunnige ge schriften en beelden meer er. meer onder het volk verspreid worden. De zeden-kwetsende uitgaven en prenten worden vóór de oogen der kinderen uit gestald; in den omtrek van de stations zelfs op plaatsen die aan het Staats toezicht zijn onderworpen, bieden de leurders de onredelijkste geschriften en prenten tegen lagen prijs aan. Het komt er op aan, volgens een uit drukking van den Heer De Man, de straat proper te houden Daartoe dienen maatregelen genomen, die toelaten spoe dig en krachtdadig op te treden. Welnu, tot hiertoe bestaan dergelijke maatregelen niet. Voor wat het uitgeven, uitstallen, verkoopen of opvoeren van verderfelijke werken aangaat, treden de parketten gewoonlijk met groote traag heid op. De reden daartoe ls de vrees voor vrijspraak voor het Assisenhef. In derdaad moesten vervolgingen op dit gebied tot eene vrijspraak voor het Assisenhof leiden, dan zouden zij niets anders zijn dan eene reclame voor het onzedelijk werk en eene aansporing voor sommige publicisten om nog verder te gaan. Men moet dus doelmatiger strijd middelen vinden tegen de zedeloosheid. Tot hiertoe, bij het instudeeren dezer vraagstukken, heeft men zich altijd ge plaatst op het terrein der zedelijkheid, welnu het schijnt wel doeltreffender zich te plaatsen op het gebied der vrijheid en dT gerechtigheid; dit is wat de onder tekenaar van het wetsvoorstel noemt; Het wanbedrijf objectief makenIm mers, zooals de H. Hoornaert deed op merken: De straat is aan ona. Wij hebben het volle recht ervan gebruik te maken zonder beleedigd te worden. Wij worden beleedigd door het feit dat, ln strijd met onzen wil van huisvaders, onze kinderen dingen zien die wij niet willen dat ze zien Het zou er dus vooral op aankomen niet meer het onzedelijk feit. maar wel de publiciteit ervan te straffen. Om dit doel te bereiken stelde de Keer Procureur-Generaal Meyers, van het be roepshof van Luik, ln een rede te Luik uit gesproken, voor De gemeenteoverheid te wapenen om haar snel te laten optreden Tevens stelde hij een tekst op; deze tekst, opgemaakt door een beslagen jurist, is het eerste artikel geworden van het wetsvoorstel dat wij hier bespreken. Dit artikel luidt als volgt: De procureurs des Konings, de bur gemeesters en de commissarissen van politie mogen diegenen waarschuwen, welke beelden, prenten of voorwerpen, die de eerbaarheid der kinderen kunnen in gevaar brengen, uithangen of doen uithangen, uitstallen of doen uitstallen. Indien, na deze waarschuwing, het plak kaat, het beeld of het voorwerp niet ISEBDI1SSBSB9HBSBB3EBSBBBB1BB «E binnen vier en twintig uren ls weg genomen, kunnen d e personen gestraft worden met een geldboete van 15 tot 25 fr. en met gevangenisstraffen van 1 tot 7 dagen of met slechts een dezer straffen. Aldus wordt, zooals we hooger deden opmerken, het feit van beelden of voor werpen, welke de eerbaarheid der kin deren kunnen ln gevaar brengen, aan te plakken of te doen aanplakken, uit te stallen of te doen uitstallen, tot overtreding gemaakt. En dit zal wellicht voldoende zijn om op onze openbare wegen een volstrekten eerbied v-".:,r het kind te ver zekeren. Daarenboven zal, volgens de Heer Meyers, de tusschenk >mst van den pro cureur des Konings, i i de burgemeesters cn de politieeonum&ui.;»en een ernstige beteugeling en een onmiddellijk en doel matig ingrijpen mogelijk maken. Men kan er nog bijvoegen, dat wegens het recht van interpellatie dat aan de gemeenteraadsleden behoort, het optreden van den burgemeester gemakkelijk kan verkregen en gecontroleerd worden. En men weet welk een Indruk, vooral in kleinere steden en buitengemeenten, een optreden van de gemeentelijke overheid kan laten op de bevolking!... Doch dit is nog niet voldoende. In beginsel, ls leder huisvader, die ln het zedelijk bezit van zijn gezin zou be« nadeeld worden door een van de hoogei; opgesomde wanbedrijven, bevoegd om in rechte op te treden. Maar hoe dikwijls maken de huisvaders gebruik van dit recht? Hst gerecht kost te duur e-n daarbij... «Het haalt toch niets uit!... Daarom stelt de onderteekenaar van het huidig wetsvorstel voor. dat de ver- eenigingen zonder winstgevend doel, die rechtspersoonlijkheid bezitten, het initiatief en de aansprakelijkheid voor de vervolgingen op zich zouden kunnen nemen. In rechte Inderdaad verzet zich daar niets tegen; burgerlijke persoonlijkheid brengt met zich de bevoegdheid in rechte op te treden voor de verdediging van de rechten en de belangen van de ver- eenlging; de vereenlging heeft aldus den zelfden rechtsingang als de burger. Op die wijze dus zouden de vereenigin- gen zonder winstgevend doel, en de in stellingen van openbaar nut, op aanvraag van haar leden, kunnen optreden tegen de daden van de uitbuiters van de zedeloos heid, als zijnde een aanslag op het doel dat zij nastreven. Te Hem einde wordt in het huidig wetsvoorstel een tweede artikel voorzien, dat bepaalt dat de vereenigingen zonder winstgevend doel en de instellingen van openbaar nut, waarvan sprake in de wet van 27 Juni 1921, het recht hebben mis daden, wanbedrijven en overtredingen, verband houdend met het deel hunner Instelling, voor de strafrechtbanken te vervolgen, hetzij bij wege van recht- streeksche dagvaaJKiigin?, hetzij met een eisch tot schadelooss - lling ln te stellen Deze bepaling laat aldus toe aan die vereenigingen op tel reden als burgerlijke partij, in den loop van het onderzoek wegens wanbedrijven, beschouwd als drukpersmisdrijven en onderworpen aan het Hof van Assisen. Daarenboven, kan het Hof, zelfs fn geval van vrijspraak, altijd veroordeelen tot schadevergoeding. Dit zou ontegensprekelijk een sanctie zijn en eene beteugeling. A De Heer Robert D. De Man heeft met het neerleggen van het wetsvoorstel dat we hier aan de hand van zijn inlichtingen komen te bespreken, heerlijk werk ver richt. Het zal er ten minste toe bijdragen eene mentaliteit te scheppen, waarbij het begrip zedelijkheidzal verscherpt worden. Wij mogen echter niet vergeten dat de uitleg der wetten, en vooral der wetten op de zedelijkheid, veelal afhangt van de mentaliteit die heerscht onder het volk op dit gebied en dat de jury's heel dikwijls de vertolkers zijn van dez mentaliteit. J. R. De troepenbeweging van de Abessiniers hebben de Italianen stilaan er toe ge dwongen hun frontlijn met pinnekensdraad te stabiiiseeren. 'sisËill! Een primitief vervoermiddel in Ethiopië. Daar do AbessinUche regeering de hand gelegd heeft op alle verkeersmiddelen, zijn de inlandsche notabelen verplicht hun toevlucht te nemen tot een soort primitieve draagstoelen. De geleidelijke verbetering in de vraag naar textielwaren stelt de kwestie van het vernieuwen van het materiaal in de fa brieken op den voorgrond. Vele fabrikan ten begeeren terecht meer voordeel te ha len uit de meest moderne voortbrengst- methoden. Maar het groot probleem dat hen tegenhoudt ls met klaarte en zeker heid den aankoop van nieuw materiaal ge wettigd te zien. Iedereen zal aannemen dat meer dan de helft van de bestaande toerusting meer dan twintig jaar oud is; dat de manier van voortbrengen intusschen een flinken sprong vooruit heeft gedaan. Aldus moet de verwerking veel hooger zijn met nieuw materiaal dan met de huidige verouderde modellen. Om de hernieuwing te staven ls het ge past overtuigend te bewijzen dat nieuwe machienen, nieuwe getouwen uiteraard een goede geldplaatsing uitmaken, waar van de baten zoo groot zijn dat die fabri kant niet kan aanvoeren er geene te kun nen koopen. Nieuw materiaal ls niet verschillend van aandeele of goederen. Het bezit ervan ver- eischt een kapitaalsuitgave en de bezitter verwacht een gelijkwaardig inkomen van de nieuwe belegging, door bijkomende winst voortvloeiend uit een grooteren om zet in een minder tijdbestek. Het zijn daarbij de verkoopsmogelijkhe den welke moeten bewijzen dat de her nieuwing voldoende inkomsten zal afwer pen om den aankoop van nieuw materiaal te staven. Eens zoo verre, moeten de fabri kanten, in hun eigen belang, hiermede re kening houden. Te Lancashire is de toestand sinds lang zeer erg. Eenigen tijd geleden verklaarde Sir Walter Pristen, voorzitter van de Tex tile Machinery Makers Ltd., dat Lancas hire's fabrieken zoo goedkoop als deze van Japan kunnen voortbrengen. Om dit ts doen moeten zij echter een grondige reorganisatie ondergaan en, als ifc Japan, waar alle materiaal omzeggens nieuw is, moderne textielmachienen ge bruiken. 'Indien Lancashire dezelfde nieuwste uit rusting had, om te werken in hetzelfde snelle tempo als Japan, dan zou niets de Engelsche productie tegenhouden aan de zelfde of aan nog iagere prijzen voort te brengen dan dezen gevaarlijken concur rent. Na een grondig onderzoek in Japan be gon Sir Walter ln Engeland proefnemin gen te doen. Er bestond niet de minste moeilijkheid om evenveel te weven wan neer Amerika ansch of Indiseh katoen ge bezigd werd. Een volledige afwerking werd ingestudeerd van het lijnwaad waarmede Japan de wereldmarkten voorziet. De re sultaten waren welsprekend. Ze werden aan de spinnerijen en weverijen van de streek voorgelegd. Op hun beurt konden deze aldus nagaan of nergens spoor van vergissing in de berekeningen te vinden was. Daarna werd een bestek opgemaakt voor een fabriek van 60.000 spillen, voorzien van automatische getouwen, die 30.000.000 yards lijnwaad per jaar konden producee- ren. De uiteindelijke cijfers toonden aan dat, met een uitgave van 300.000, het mogelijk ware een bestaande fabriek in Lancashire te kcopen, herin te richten, met de meest moderne machienen en automatische getouwen te voorzien; in massa lijnwaad te produceeren, te ver schepen naar Indië en aldaar te verkoo pen aan dezelfde prijzen als deze van Ja pan; aldus nog een winst te verwezenlij ken van 15 na aftrok van de noodige delgingen bij betaling van de trade unicn- loonprijzen en met te werken volgens de trade union-uren. Nog eens werden deze cijfers overge maakt aan de bevoegde diensten van de belanghebbende weverijen en spinnerijen van Lancashire. Experten werden door de Handelskamer aangeduid die er geen mis- berekening in vonden. Het consortorium der kwestige fabriekanten maakte enkele opmerkingen, maar het was mogelijk de gedane kritiek voldoening te geven en de verbeteringen aan te brengen. Vele onder nemingen werkten hoogervermelde proef nemingen practisch in eigen inrichting uit en bevestigden de voorgelegde cijfers. De Regeering kreeg daarna aanzoek om een model-fabriek op te richten, derwijze dat de wereld kon nagaan, dat Lancashire met Japan kan concurreeren en terzelf- dertijde nog een behoorlijke winst maken. Sir Walter is intusschen zoo voldaan over de mogelijkheden van de zaak en de juistheid zijner vooruitzichten, dat hij aangeboden heeft met de Regeering de kosten van den aanleg en het in werking stellen van de model-fabriek te dekken. Lancashire is voor het oogenblik gansch beroofd van beschikbaar kapitaal. De ka- toenhandel heeft zoo'n benarde reputatie dat geen enkele financieele instelling er nog geld wil in steken. De dag zal echter komen dat deze plannen volledig ingang zullen vinden. Het kapitaal zal van zelf toestroomen, gezien Londen bezorgd uit ziet naar de schaarsche gelegenheden om zijn kapitalen vruchtbaar te plaatsen. Dan ook zal Engeland de geheelheid van de textielzaken, die het verloor door Japan, terug winnen en Lancashire zal opnieuw zijn vroegeren welstand krijgen. Ook te Manchester werd een vergade ring belegd. In de dagorde werd de Regee ring aangespoord een commissie te benoe men om den toestand van verval in de textielnijverheid na te gaan. Het valt aan te stippen dat 25 van de spinnerijen uit Lancashire vertegenwoordigd waren in deze bijeenkomst en dat de besluiten doorgingen met één onthouding. Sir Walter heeft verklaard dat de mo del-fabriek stellig zal opgebouwd worden en binnen eenige maanden in werking treden. Hij is overtuigd dat de gevolgen Lancashire zullen redden en het spook der werkloosheid doen verdwijnen in een der belangrijkste takken van de Engelsche nijverheid. (Sfr. Textile Exporter, Empire Over seas Trade Journal, Nov. 1935). S. DEPUYDT. isaaifiiiiasasBaaBBBBmaHBBBsaaEin Eenige Abonnenten uit Frankrijk schrijven ons deze week dat ze moeilijkheden hebben in de Fran sche postkantoren om ons, per in ternationaal postmandaat 40 Belgi sche franken op te sturen. Ter inlichting dezer Lezers zij dus gezegd dat er ons moet opgezonden: voor 40 frank 8 belgas, voor 60 frank 12 belgas. Van eenige Abonnenten ontvingen wij geld te veel; om daarvoor te ver gelden zonden wij aan deze een lees boek of almanak in vergelding. Aan allen onzen besten dank. jEaissafiBsasBaaaasBsisa'GaiMaa zullen wij maar aanstaande week medegeven. OP HET TIGRE-FRONT. MAKALE BIJNA OMSINGELD. De grootste gebeurtenis op het Tigre- front schijnt wel te zijn; de verovering van Abbi-Addi door de Abessiniërs. Hier door kunnen de Abessiniërs een omsinge lingsbeweging rond Makale verwezenlij ken. Abbi-Addi is eigenlijk de hoofdstad van het Tembiengebied. Na eerst teruggesla gen te zijn geweest, zijn de Abessiniërs teruggekeerd en hebben onverhoeds de Italianen overvallen. Zij werden ontvangen op artillerievuur en bombardeerende vliegtuigen maar niets baatte en de Italianen moesten zich te rugtrekken na zware verliezen te hebben geleden. De Italianen zouden zich dan hebben teruggetrokken, op hun tocht de kerken in brand rtekende; dit volgens Abessinische berichten. De verliezen van de Abessiniërs zijn ook zwaar daar zij zonder dekking de mitrallieusenesten be stormden maar deze ook tot zwijgen brachten. Twintig Itallaansche officieren zouden bij dit gevecht gesneuveld zijn en een honderdtal Askaris gevangen genomen. Door de inname kunnen de Abessiniërs een omsingelingsbeweging van Makale uit- voeern. Volgens een bericht uit Addis- Absba, zouden de Italiaansche troepen rond Makale zelfs van hun basis zijn af gesloten door de Abessiniërs. De Abessiniërs willen gansch het Tigre- gebied heroveren, niet met door een mas- salen aanval te doen maar door bij dag en nacht gevaarlijke onverwachte uitvallen te doen. Te Af-gaga zouden de Italianen de Abessiniërs hebben verslagen. De verliezen zijn ook zwaar van weerszijden. Aan de Takkazs-rivier, op Kerstdag, werd een Italiaansch vliegtuig genood zaakt te landen in de Abessinfsche lijn. Een tweede vliegtuig wilde ter hulp ko men maar kantelde bij de landing. De vliegers werden verrast door de Abessi niërs en namen de vlucht in de richting der Italiaansche lijn, na hun vliegtuigen in brand te hebben gestoken. Een derde Italiaansch vliegtuig bestookte de vervol gers met mitraljeuzsnvuur en verwittig de per radio den naast gelegen Italiaan- schen post. Ruiterij werd uitgezonden en juist toen de vliegers door hun vervolgers bijna gesnapt werden, kwam de Italiaan sche versterking opdagen en de vliegers redden. Dinsdag 11. werd nog uit Addis-Abeba gemeld dat de Abessiniërs verder opruk ken naar Makale en dat, bij een gevecht, de verliezen van weerszijden zeer zwaar geweest zijn en dat onder de Italianen 23 officieren zijn gesneuveld. Onder de Abessinische strijdkrachten die vechten rond Makale bevinden zich ook afdeelingen van het gedrild Keizerlijk leger. DE ITALIANEN STEKEN KERKEN IN BRAND. De Bisschop van Abessinië heeft aan alle Kristelijke kerken van geheel de we reld een telegram gezonden waarin protest wordt aangeteekend tegen het verbranden van kerken door de Italianen, vandalen- werk door dezen gepleegd in het achter uittrekken na den slag van Abbi-Addi. Bij hun terugtrekken zouden de Italia nen de burgerlijke bevolking in hun af tocht ook mishandeld hebben. Deze beide feiten zijn in strijd met het internationaal recht. GIFTGASSEN? Volgens het Duitsche Nieuwsbureau ge vestigd te Addis-Abeba, hebben de Italia nen op 23 December 11. gebruik gemaakt tijdens de gevechten aan de Takkaze- stroom van stikgassen. Niettegenstaande hebben de Abessiniërs hun stellingen weten te behouden. OP HET OGADENFRONT. Van het Ogadenfront werden geen ern stige botsingen gemeld. Alles wijst er evenwel op dat een be slissende slag nakend ls. Op dit front moet de Italiaansche gene raal Graziani met 40.000 man het hoofd bieden aan de talrijke Abessinische strijd krachten die in Ogaden werden samenge trokken. De troepen van Ras Desta schij nen de Italianen in den flank te willen aanvallen terwijl meer dan 100.000 man neergezakt komen van Djidsjiga en Har- rar om de Itaianen op front aan te vallen. De troepen van Kas Desta, oprukkende in drie kolommen, zouden tot 50 kilometer zijn genaderd van de Italiaansche leger macht. De streek bestaande uit moerassen en dichtbewassen struiken levert ook de Ita lianen groote moeilijkheden op. Men verwacht dat de beslissende slag zou plaats hebben bij Annale. Moesten de Abessiniërs hier een sukses boeken, zou dit de doorbraak r Italiaansche linies be teekenen, De Abessiniërs h bben intusschen ge tracht zich ook'beter te bewapenen. Drie honderd automobielen zijn aangekomen uit Zwitserland en Amerika en een derde ervan werden reeds gepantserd. Engeland heeft bovendien nog beloofd pantserwa gens of tanks te leveren en Abessinische soldaten werden reeds geoefend in het sturen van de tank-: die veroverd werden op de Italianen. Op een lengte van 54 Km. hebben de Italianen nog pinnekensdraad aangelegd en er machiengeweren en veldgeschut tus schen opegsteld om een flankaanval te we ren. Zooals wij reeds verleden week meldden, hebben de Italianen een vliegtuig in de handen moeten laten van Abessiniërs na bij Daggabhur. De piloot werd gedood en twee andere Inzittenden die zich konnen verbergen werden later gevangen geno men. Andere Itallaansche vliegtuigen zijn •nadien op verkenning gegaan om te trach ten het verloren machten te vernietigen, maar de Abessiniërs hadden het zoo wel weggedoken dat het niet ontdekt werd. Het vliegtuig zal opgeknapt worden en dan in dienst worden gesteld bij de Abes siniërs. 30 Abessiniërs gedood. 2 Zweden en 50 Abessiniers gewond. Een Zweedsch hospitaal opgericht op 30 kilometer van Dolo op het Ogadenfront, achter de troepen van Ras Desta, en ge houden door het grootste gedeelte van de Zweedsche zending van het Rood-Kruis, werd door 12 Itallaansche vliegtuigen ge bombardeerd alhoewel op alle *.11 ten de rood-kruis vlag was geschilderd en wijl bl) de tenten gezwaaid werd met de Zweed sche Nationale vlag. Zooals men weet had de Rood-Kruis in richting bij het uitbreken van den oorlog gevraagd aan beide partijen als zij vaft harentwege hulp begeerden. Italië wees het aanbod af en Abessinië aanvaardde het. Zoo komt het dat uit verscheidene landen, zoowel van Europa als van Ameri ka, rood-kruis hulpposten naar, Abessinië werden gestuurd, waaronder een uit Zwe den. Niet alleen zouden de Italiaansche vlie gers bommen hebben laten vallen op het hospitaal maar ook giftgasbommen, en hebben dan nog de tenten doorschoten met hun mitralleuzen. Twee Zweden, waaronder Hr Hylander, hoofd der zen ding, werden gekwetst. 30 Abessiniërs werden gedood en 50 gewond: dezen wa ren ofwel zieken ofwel hulpverplegers. Gansch het lazaret werd vernietigd. •Op bewuste plaats waren geen troepen opgetrokkenbinst den dag verspreiden de Abessinische krijgers zich in het struik gewas en alleep 's avonds slaan zij hun kamp op. Dit om het bombardement van de Italiaansche vliegers te mijden. Het staat ook vast dat de Italianen de plaats van de ambulantie goed moesten kennen, maar de Italianen willen dezen aanval rechtvaardigen met de bewering dat twee Italiaansche vliegers die tot da len werden gebracht bij Daggabhur, ont hoofd werden en hun hoofden door de straten van Harrar werden rondgedragen en dat de Abessinische legerhoofden een onderkomen zouden zoeken in den tenten van de Rood-Kruiskampen. Het bombardement van het Zweedsch Rood-Kruiskamp heeft over de gansche wereld een pijnlijke opschrikking en groo te verontwaardiging teweeg gebracht. In Zweden, dat bijna een half millioen kro nen vrijwillige giften ontving voor het zenden van een rood-kruisafdeeling naar Abessinië, heerscht om dit zoo betreurd feit groote rouw Volgens de laatste berichten uit Addis- Abeba hebben de Italiaansche barbaarsche vliegers eerst strooibriefjes geworpen naar de troepen van Ras Desta waarin gemeld was dat wraak zou genomen worden om den dood van de Italiaansche vliegers die naar Italiaansche nieuwsbron zouden zijn onthoofd geweest. Enkele minuten nadien werd het Zweedsch lazaret gebombardeerd. Uit Addis-Abeba wordt evenwel de ont hoofding van bedoelde vliegers ten stellig ste gelogenstraft. In Zweden voeren de bladen een heftige propaganda tegen Italië en eischen dat schadevergoeding worde verleend aan de slachtoffers. Denkelijk zullen ook anti- Itaiiaansche betoogingen worden op touw gezet. De Zweedsche Ree gering heeft de Fn- gelsche Regeering verzocht een onderzoek naar het bombardement in te stellen, te doen door den Engelsche Minister in Abessinië. Deze daad heeft meteen een onuitwisch- bare schandvlek geworpen op het wapen schild van Italië en stempelt, samen met het in brand steken der kerken, het ge bruik van giftgassen en mishandeling der burgerlijke bevolking, den oorlog van Mus solini tot een oorlog van het barbarisme in plaats als een oorlog in dienst van de beschaving ABESSINIE VAST EN BIDT. De kerkelijke overheid heeft de niet- strijders last opgedragen gedurenc'- enkele dagen te bidden en te vasten t. -1 einde zich te vereenigen met de sodaten. DE BOKSER CARNERA NAAR ABESSINIE Primo Camera, de oud-wereldkampioen der zwaargewichten (boksspert) die voor enkele weken in verlof uit de V. S. van Amerika was teruggekeerd, most nu naar Abessinië vertrekken om gedurende twee maanden te dienen in de bergartillerie. De Italiaansche reus heeft verscheidene boksmatchen die hij afgesloten had, moe ten opzeggen. DE VOORSTELLEN LAVAL-IIOAKE GAVEN HEM NOG NIET GENOEG. Maandag 11. vergaderde de Italiaansche Ministerraad. Mussolini zette er den in ternationalen toestand en de krijgsver richtingen in Oost-Afrika uiteen. Betref fende ae voorstellen van Parijs, verklaarde hij dat dezs de minema-eiscb en van Italië nopens Abessinië op verre na nog niet konden bevredigen. Mussolini maakte ook den lof van de Italiaansche bevolking die haar goud had ingeleverd en weidde uit over het verzet tegen de sancties. De Rijksbegrootin^, voor 1936-1937 werd ook neergelegd. Deze begrooting sluit met een overschot van een twintigtal miilioe- nen. De uitgaven der krijgsverrichtingen in Oost-Afrika werden er evenwei niet in rekening gebracht. Het financieel jaar 1934-1935 sloot met een tekort van 2.930 millioen, waarvan 675 millioen voor den veldtocht in Abessinië. Het Engelsch blad Daily Express meldt dat nieuwe vredesonderhandelingen aan den gang zijn waarvan een klem ex- geallieerd land het initiatief heeft geno men. Uit Rome werd zeilde bericht uitge zonden. De nieuwe voorsteden zouden niet zulke uitgebreid gebiedsafstancicn bevatten als het voorstel Laval-Hoare maar de gebie den die door Abessinië aan Italië zouden worden afgestaan, zouden degelijker zijn. Engeland en Frankrijk zouden zich bij de onderhandelingen afzijdig houden, zij zouden maar tusschen komen indien de voorstellen aan den Volkenbond zouden voorgelegd worden. Eet voorstel zou den Volkenbond ook maar voorgelegd worden nadat b-ide landen hun principieele in stemming' ermede zouden hebben betuigd. Voornoemd Engelsch blad voegde eraa# toe dat Mussolini geneigd zou zijn di» voorstellen aan te nemen omdat hij graag een einde zou zien stellen aan het konflikt vóór het regenseizoen begint in Oost- Afrika. Dit klein ex-geallieerd land zou België zijn, en de afreis naar Engeland van ón zen Koning over enkele dagen gedaan, werd ook in verband gebracht met die vredesonderhandelingen. Van ofiicieele zijde te Brussel werd dit nieuws gelogenstraft. ,(Zie vervolg 2° biaJ.J,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 1