Minvermogenden KLOPT m OP s f Zeer ierw. Heer Kanunnik COLINS is heengegnnn De Fraasch-EageSsclh© Militaire Samenwerking Wonderbare geoezing te Lourdes Het geschil Btalië-A bessiir Musn der Verkiezingen in Beigie WEEKBLAD: 35 CENTIEMEN KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT, uimiiiiiniiiiiiiuniiiaiiiiniiininiiuiuniHai un luchtvaartkamp m ftsaseriitfi MAKALE DOOR DE ABESSINIERS BEDREIGD. DE ITALIANEN RUKKEN VOORUIT OP T SOMALI-FRONT DE REGENS BELEMMEREN DEN STRIJD. ZONDAG 19 JANUARI 1936 33a JAAR. N' SL «DE POPERINGENAAR» Uitgever: SANSEN-VANNESTE POPER1NGE Telefoon Nr 9. - Po*tch. Nr 15.570 ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) i Binnenland 19>— i Belgisch Congo I Frankrijk 48,— fr. Alle andere landen 60,— fr* PQPEBDrcm&R TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine bel ichten per regel 1,00 fr Kleine berichten (minimum) 4,00 fr 2 fr. toel. v. ber. m. adr. L bur. Berichten op 1* bi. per regel 5.00 fr. Berichten op 28 hl. per regel 2.50 fr. Bf richten op 3' M. per regel 1,50 fr. Kuuwber. en Bedank, (min.) 7,00 fr Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen Ja, en de kleinste, die stond maar te roepen: «Klopt er op, klopt er op! Ze waren nog eens terug gekomen toen ze zagen dat za nog bewoog... Waar gaan we naartoe, waar gaan we naartoe! Zoo gingen de gesprekken hun gang; 't was ook te verschrikkelijk: twee schoolbengels van vijftien jaar hadden een oude vrouw, die aan den boschkant woonde, met een ijzeren staaf afgemaakt om haar h'r geld af te nemen: twaalf frank. 't Dorp stond in rep en roer: ieder een moest er over spreken... maar 't gewone groepje babbelaars had toch weer 't hooge woord: de bakker, de oud-kolenhandelaar, nu rentenier, de kleermaker en een klapei of vijf: groote gebaren telkens 't verhaal opnieuw in geuren en kleu ren, met de griezeligste omstandig heden vooral; en natuurlijk het noo- dige kommentaar: Werk dan al uw leven lang dan komen er zoo'n paar straatjongens ze slaan U neer als een hond om twaalf frank 't is verschrikkelijk de wereld loopt op h'r einde, geloof me maar... Er. allen zijn het eens om te beslui ten: Waar gaan r» waar gaan we naarto- Die brave mensciiea .„en toch gelijk. Brave menschen? Wacht even: praten kunnen ze mooi genoeg, maar...: de bakker is reeds tweemaal gescheiden, en, z'n beste vriend, de kleermaker, eenmaal, cl belet hen dit (zoo zeggen de menschen) absoluut niet een vroolijk leventje te leiden; 't renteniertje: nooit heelemaal dron ken, maar ook nooit heelemaal nuch ter; en z'n vrouw, ja, wat zou ze er van zeggen, ze mag immers ook in tijds 'n bottel. D'andere vrouwen? Ofwel hadden ze nooit kinderen, of, die er hebben verwaarloozen ze; kijk maar naar 't bendje, ginder op 't kerkplein: daar spelen ze altijd om dat 't zoo'n goed voetbalplein is; ver der zijn ze echter nooit geweest misschien wel eens in 't portaal om verstoppertje te spelen. Waarom roe pen die ouders dan nu moord en brand? Zijn ze zóó zeker dat hunne kinderen met zulke voorbeelden nooit op den dool zullen geraken? De ouders van de jongste der twee moordenaars zijn toch ook geschei den. En kijk dan maar eens wat nader toe: de helft van die kleinen daar, dat zie je aanstonds, kinderen van alkooliekers: n last die hen nu al drukt, arme, bleeke sukkelaars. Wat moet er van zoo'n stakkerds ge worden later? Vooral daar het eenige afdoende redmiddel hen geweigerd wordtde Godsdienst. Laat ze nu nog perfekt kunnen le zen, schrijven, rekenen; laat ze zich bekwamen in 'n heele boel andere vakken: wat zal het hen helpen als eens de driften bij hen erfelijk belasten dan nog wel aan 't woe len gaan? A En, dan denkt men verder: niet meer aan de ouders, die nooit echte ouders waren: maar aan de school zonder God. Dat is haar oogst: misdaad op mis daad. En 't is logisch. Geen God: dan ook geen moraal meer. Die jongens willen zich vermaken en ze hebben geen geld (want ze kunnen nog niet werken), dan moeten ze 't zich maar aanschaffen zonder wer ken; en, moet er iemand om gedood, wel, eenvoudig dan doen ze 't. Waarom ook niet? Goed? Kwaad? Wat wil je kinde ren daarmee paaien als 't toch* lou ter woorden zijn, als alle echte gods-- dienst wegvalt en de zekerheid van loon en straf voor elke daad later. Roep dan maar, bakker of kleer maker of wie ook! Uw protest is noch een reden noch een rem. Versterk uw deuren, neem er nog vier waakhon den bij; 'n dief raakt wel overal bin nen en welke hond wordt toch eens vergiftigd. A Er zijn nog zooveel andere schul digen: dagbladen, boeken, reklaam- borden, kinema. 't Kind kan niet naar school gaan of het moet er voorbij: op alle muren aankondigin gen: «Plezier, dol plezier; da's 't le ven! En weer hetzelfde logisch besluit: Daarvoor moet je geld heb ben; dat neem je waar 't gemakke lijkst te krijgen is, dus bij de zwak- sten. oudjes en gebrekkigen. «Klopt er maar op!»... En op 'n nacht is 't gebeurd. «Vooruit nu: voor mij dat geld: 'k ben jong en 't leven is te schoon», 'n Barbaarsche levenshouding, maar waar we zeker naartoe moeten als 't geloof in Christus en Zijn liefdewet verworpen worden. Maar hij is de grootste schuldige, die God overal bulten wil drijven, en die systematisch de leekenmoraal op dringt, in scholen, gestichten en hos pitalen: DE VRIJMETSELAAR. Men heeft eens ergens een oproep bekend gemaakt: Vrijmetselaars ge vraagd voor onbetaalde verzorging van melaatschen ln China.Vraag maar op: ze komen toch niet maar ze zullen nog een beetje harder blaf fen tegen alwie maar eenigszins me- dehelpt om hiervoor apostels en dikwijls ook martelaars te vormen. Ze schelden verontwaardigd: Op zestien jaar trekt ge de kinderen aan naar 't klooster.». En zij? Ze ma ken moordenaars van vijftien jaar. Och, spreek toch geen strenge straf over deze twee dompelaars vooraleer al die andere, groote schuldigen re kening geven... A Zelfs voor hen die diep gelooft met christen ideaal voor oogen en die de krachtbron kent der heilige Commu nie, kan het soms zoo'n strijd worden op leven en dood tegen de bekoring. En wat dan? Indien alles wegvalt en daarbij heel de omgeving van moderne heidenen en genieters U meetrekt; en als ge maar twee zwakke kinderarmen hebt om U te verdedigen? ...Aan de vruchten kent men den boom. De leekenmoraal: de schandvlek, maar tegelijkertijd ook de straf on zer moderne tijden. Naar PIERRE L'ERMITE Wanneer wij deze verschrikkelijke zin snede ueersenrijven, kunnen wij het zelf nog niet gelooven dat het de brutale, droevige, senrijnende werkelijkheid is. Al cnegenen the Kan. Colens persoonlijk heb ben gezeild gevoelen door dit verlies een zwaren slag, een pijnlijk en druzkend leed. Wij, die in zijne onmiddeiiijKe na- bijneid heboen geleefd, die hem gekend heooen ais den geliefden leider, den geest- driiugen bezieler, den heiligen proost van onze christelijke arbeidersbeweging, zijn diep getrotfen, zooais men gewonen is bij net neengaan van een gelieiden vriend. In zijn hartelijkheid, zijne toewijding, zijn vaderlijke goedheid, zijn innig me- devoelen in de minste onzer moeilijkhe den, ligt het geheim van de sympathie die hij wist op te wekken. Wij weten dat wij door Kan. Colens' ulster ven een onherstelbaar verlies onder gaan, waarvan wij den omgang slechts zonen kunnen peilen eens dat, de sombere dagen van de teraardoestelhng zullen vooroij zijn, eens dat de dagenjzsche on dervinding ons zal leeren weize kraent, weizen sterzen steun, welze liefdevolle toewijding ons werd ontnomen. Groot en pijnlijk zal de ontsteltenis zijn in ganscn ae christelijke arbeidersbewe ging. Al diegenen die Kan. Coiens moch ten ontmoeten op onze Congressen, op onze bociaie Weizen en Vergaderingen, werden getroffen door de blijde hartelijk heid van onzen Kanunnik aie, spijts zijn steens wanzeiende gezondheid, steeds min zaam, opgetogen en geestdriftig was in zijn omgang. uanscn ue christelijke arbeidersbewe ging ondergaat door dit afsterven van den gecs-elijzen raadgever van het Algemeen Cnristea Werkers verbond, een oaaerstei- baar verlies. liinerdaad, Kanunnik Colens was een waar leider. Hij naa werkelijk de gave van bet gezag, dat hij op een hem eigen wijze wist te uoen aanvaarden. Hij was een be- wondeienswaaraigen ziaren geest die, on middellijk, in de meest verwarde toestan den, den juislen weg tot de meest rede lijke en veilige oplossingen wist te onaer- soneiaen. Hij was in den sUizten zin van bet wooid, een waar menschen-ieider. Kanunnik. Colens werd te Brugge ge- bo.cn den 1 December 1677. Na zijn hu maniorastudiën in het St Loaewijkscoliege van zijn geboortestau, ging nij naar het Seminarie Deo Kill te Leuven in i860. Hij studeerde aldaar aan het Hooger in- nticuut voor Wijsbegeerte en werd doctor in w ïjSbegeerte volgens St Thomas in 169a. twee jaren te nebben doorgebracht in net Uroo. Scininaiie te Brugge, trok hij opnieuw naar Leuven in lDui om er theologische studiën te beginnen en be- ii.ii.de er den doctortitel in 1905. Na een paar maand coadjutorschap te Torhout te hebben waargenomen, werd hij in 1900 benoemd tot Onderpastoor van de St Pieters en Pauluskerk te Oostende en meteen aangesteld tot geestelijken raadgever van de christelijke arbeiders organisaties van Oostende. Daar was hij werkeüjk ln zijn element, daar leerde hij de arbeidersklas liefhebben met de groote liefde die hem steeds heeft gekenmerkt en die best tot uiting komt in zijn boek: De vorming van leiders voor sociale wer ken Daar heeft hij zich gespannen voor net werk waaraan hij gansch zijn leven zou wijden. De Oostendsche organisatie werd door hem hervormd, hij stichtte er eene vereeniging voor de Staatsbedienden en bracht er vrouwenwerken tot stand. in fais werd hij aangesteld ais geeste lijken raadgever van het arrondissements- werzersveroond Oostende - Veurne - Diks- muiae. in 1921 werd hij den geestelijken raad gever van net Algemeen Christen ,W«r- zersveroond van België en hd van net Algemeen Secretariaat van Sociale Wer ken. In 1925 werd door hem de economische organisatie van de christelijke arbeiders beweging op touw gezet: Belgische Aroei- aerscooperatie, Spaarbank, yerzekeringen, enz., enz. ln 1951 werd hij Ridder in de Leopolds orde. Tenslotte kon hij in 1952 voorgoed de verwezenlijking aanvatten van zijn le vensdroom, ni. de stichting van de Cen- craie voor Volksontwikkeling van het Ai- gemeen Christen Werkers veroond, het meest geliefde werk onder al zijne schit terende verwezenlijkingen. Slechts enkele weken geleden legde hij de laatste hand aan een werk dat ais het ware zijn testament zal zijn aan onze priesters-sociale raadgevers van de chris telijke arbeidersorganisaties, ln dit boekje straalt volledig uit de groote helde die in dit priesternart was ontloken voor de ar beidersklas. De taak van de proosten m de organisatie voor volwassen arbeiders» zal onze proosten aanzetten om het ze genrijk werk van Kan. Colens in zijn geest voort te zetten. In deze broohuur zegt hij ergens het volgende: «De arbei der is een miskende, vernederde en lij- denae broeder, maar een broeder met praentige gaven. Werkelijk, is bij niet onze liefde waardig? Meer kan men niet zeggen. Kanunnik Coiens heeft de werkliedenstand bemind met gansch zijn edelmoedig hart, met ganscn zijn vurige apostelziei. In dienst van de arbeidersklas heeft hij gansch zijn leven doorgebracht, heeft hij tot over spanning toe gewroet, ten koste van zijne gezondheid. Voor ons, die hem gekend en bemind hebben, zal hij steds het prach tigste vorbeeld blijven dat ons kan gege ven woraen in ons dagelijksch leven van sociale weruers. Het Secretariaat van het AC.W. TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 121° Trekking van 15 Januari 1935. R. 27878 Nr 16 wint 1 miiiioen. Al de andere nummers van deze reeks zijn betaalbaar met 250 frank. Naar een verklaring van Laval in de Fransche Kamer hebben de mili taire staven van Engeland en Frank rijk besprekingen gevoerd van tech- nischen aard. Dat is gebeurd in het begin van de maand en enkele da gen later vernamen we dat de Fran sche vloot zou kruisen in de Middel- landsche Zee, terwijl de Engelsche vloot oefeningen zou uitvoeren in de nabijheid van Gibraltar en langs de Spaansche kust in de Atlantische Oceaan. Officieel heet het, dat die verrichtingen niets te maken hebben met het Italiaansch-Ethiopiseh Con flict, maar de verleiding was te groot om het niet in verband te brengen met de Oost-Afrikaansche oorlog. De dagbladen en vooral de Duitsche heb ben de Engelsch-Fransche militaire afspraken en de vlootmaneuvers van beide landen druk gekommenteerd in dien zin. Trouwens de oorsprong van de Fransch-Engelsche militaire samen werking vloeit rechtstreeks voort uit de vijandige spanning tusschen Italië en Engeland. In Oktober 1935 heeft Engeland tot Frankrijk de vraag ge richt, wat het zou doen in geval de Engelsche vloot in de Middellandsche Zee door Italië aangevallen werd, gelet op artikel 16 van het pakt van d- Volkenbond dat de wederzijdsche steun voorziet van alle leden tegen over een land dat zou aangevallen worden. Frankrijk heeft daarop ge antwoord dat het bij voorbaat het princiep van die solidariteit aan vaardde, maar op een algemeene wijze, namelijk voor alle gevallen die zich zouden kunnen voordoen op het vasteland. Zoo stond Frankrijk borg voor hulp aan Engeland, niet alleen in het geval van aanval van Italië tegen Engeland, maar voor alle mo gelijke aanvallen van het vasteland, op voorwaarde echter dat Engeland zich ook verbond voor alle aanvallen waarvan Frankrijk het slachtoffer kon zijn. Frankrijk zag hierin het middel om Engeland aan zich te ver plichten in geval van 'n Duitsche aanval. Engeland daarentegen wilde liefst de wederzijdsche hulp beper ken bij 'n aanval van Italië op een van de twee partijen. Engeland was op dat oogenblik min of meer be dreigd in de Middellandsche Zee. Frankrijk was enkele jaren geleden nog veel rechtstreekscher bedreigd door Italië en wie weet zou 'n mis lukking van Mussolini in Oost-Afrika de tijdelijke Fransch - Italiaansche vriendschap doen keeren tot her nieuwde vijandschap met bedreiging van de Zuid-Oostelijke grens en van zijn koloniën in Noord-AJrika:. Tu- nizië en Algerië. Welke van de twee standpunten ge zegevierd heeft bij de besprekingen vait nog moeilijk uit te maken. Er is zoo weinig over bekend. Toch schijnt het dat het Fransche standpunt door Engeland voor 't groot deel bijgetre den werd, want de Duitsche pers heeft zich razend op die militaire toenadering geworpen en het een schending van het Verdrag van Lo carno genoemd. Duitschland had te veel vertrouwd op de stelling van Engeland om zich niet te verbinden op het vasteland. Het had wellicht gehoopt op de stilzwijgende steun van Engeland. En nu werpt dit land zich in de armen van zijn aartsvijand. Is dat niet om razend te wordenReeds heeft het 'n uitkomst gezocht om het verloren terrein terug te winnen. Het beweert dat Engeland zich niet een zijdig met Frankrijk mag verbinden, maar gelijkaardige besprekingen moet voeren met de Duitsche legerstaf Ook in de Italiaansche pers begint het vertrouwen in de vriend Frank rijk te tanen. Frankrijk heeft welis waar remmend gewerkt bij de be handeling van het geschil voor de Volkenbond, maar de omstandigheden hébben het verplicht steeds meer en meer 'n anti-Italiaansche houding aan te nemen. Het heeft moeten deel nemen aan de sankties tegen Italië en nu zendt het reeds zijn vloot naar de Middellandsche Zee. Er is wel de gelijk reden om te vreezen dat de oude Italiaansche-Fransche animosi teit zal terugkeeren van in den tijd dat men sprak over dreigend oorlogs gevaar tusschen Italië en Frankrijk en dat er groote Fransche legerma- neuvers gehouden werden in de Al pen. Als de Ethiopische veldtocht mis lukt, zal de Italiaansche expansie- zucht zich weer naar Noord-Afrika richten. Het i3 ook 'n fijne zet van Enge land om zijn vloot uit de Middelland sche Zee terug te trekken en Ae ver dediging van de weg naar Indië tij delijk over te laten aan 'n voor het oogenblik nog met Italië bevriend land. Al» het bij gebeurlijke vredes onderhandelingen Italië nog wat toe geeft, daar waar de eigen belangen niet bedreigd zijn, dan worden beide landen nog goeie vrienden. Voorwaar Engeland kent de kunst om te heer- schen. Er wordt beweerd dat Frankrijk graag met Engeland 'n overeenkomst had gesloten in den aard van het Fransch-Russische militaire bondge nootschap. Doch Engeland schijnt hiervoor maar weinig te voelen. In de Parijsche Editie van de New-York Heraldwordt zelfs gemeld dat er geen Fransch-Engelsch militair bond genootschap zou ontstaan zijn, alleen maar 'n vrij los plan voor wederzijd sche hulpverleening in geval van niet verwekte aanval in toepassing van art. 16 van het Volkenbondspakt. Dit zijn natuurlijk maar woorden, pakt, overeenkomst, bondgenootschap kun nen in toepassing dezelfde waarde hebben. Volgens dit blad ook, zouden de strijdkrachten te land, te water en in de lucht onverwijld gemobili- zeerd worden en zouden de Engelsche strijdkrachten mogen gebruik maken van Fransche legerkampen, vliegvel den, oorlogshavens met arsenalen en dokken. Engeland zou met zijn vloot de Fransche kusten helpen verdedi gen terwijl de Engelsche luchtvloot de Fransche industriecentra zou be schermen. Welke ook de juiste vorm van de Fransch-Engelsche militaire samen werking moge zijn, het is niettemin een verrassende gebeurtenis op een oogenblik dat er geruchten zijn van Italiaansch-Japansche en Duitsch- Japansche besprekingen, op een oogenblik dat er sprake is van de oprichting van 'n anti-Geneefsch front. De geschiedenis is een eeuwig herbeginnen. De bondgenootschappen van vóór den oorlog ontstaan weer, de namen alleen veranderen. De be dreiging van oorlog is niet meer van de lucht. Met Gods hulp en wellicht dank zij 'n spoedige herneming van het ekonomische leven over geheel de wereld zal grooter onheil voorkomen worden. (Verboden nadruk.) ROSKAM. DOOR DE COMMISSIE VAN GENEESHEEREN BEVESTIGD In het laatste nummer van het Jour nal de la Grottepubliceert Dr Vallet, voorzitter van de Geneesheerencommissie te Lourdes, een officieel verslag over het ziekteproces en de plotselinge genezing van Mejuffer Margaretha Degoile. Aan dit verslag ontleenen wij het vol gende, naar de vertaling van De Maas bode Mejuffer Degoile is 20 jaar oud en af komstig uit Mauzun, een dorpje in Noord- Auvergne. In Augustus 1954 is zij met de diocesane bedevaart naar het bisdom Clermont-Ferrand naar Lourues gegaan en enkele dagen later, op 4 September 1954, is zij plotseling van. een chronische hersenziekte en een totale verlamming ge nezen. Reeds als klein kind had mejuffrouw Degoile vaak zware hoofdpijn, die hare li chamelijke en geestelijke ontwikkeling be lemmerden. Tengevolge van deze voortdu rende ongesteldheid zon het kind slechts zelden de school bezoeken pf met haai' vriendinnetjes spelen. In 1926 traden heftige pijnen op in de ruggegraat. Een bekwaam geneesheer Dr Vinal de Fiehac uit Clermont-Ferrand werd in consult geroepen, die mejuffrouw Degoile meermalen nauwkeurig onder zocht en verschillende Rüntgenioto's liet maken. Ondanks alle zorgen der genees- heeren trad geen enkele verbetering in. Integendeel, de pijnen weraen steeds hef tiger en ook de rechterdij en rechterknie werden aangetast. De dokteis gaven den raad om de pa tiënte naar een streek met een ander kli maat over te brengen. Maar de ondraag lijke pijnen waren een beletsel om het kieine patiëntj* te vervoeren, zoodat zij in het ziekenhuis te Clermont verder ver pleegd werd. Ook de medische hulp van Dr Beal, een oogspecialist, mocht nfft ba ten. Mejuffrouw Degoile verloor meer en meer het vertrouwen in de mogelijkheid van haar genezing. In 1933 werd de linkerarm geheel ver lamd en deden zich ernstige verschijnse len voor van tubercuiOoen aard. De toe stand van de patiënte was van dien aard, dat blijvende verpl.glng in een zieken huis te Clermont nootzakelijk was. De geneesheeren verklaarden tenslotte, dat mejuffrouw Degoiie ongeneeslijk ziek was. De patiënte, die lichamelijk zoozeer ach teruitging, aat zij bijna geen voedsel meer tot zich kon nemen, stelde al haar hoop op redding en genezing in een bedevaart naar Lourdes. Haar verblijf in het gena deoord in Augustus 1934 schonk haar wel den vrede des harten en, de tevredenheid in haar lot. In het bureau van de artsen commissie te Lourdes was het meisje on derzoent en werd een rapport over, haar ziektetoestand samengesteld. Enkele dagen na naar terugkeer uit Lourues, op aen avond van 3 September, voelde mejuffrouw Degoile naar krachten terugkeeren. Lij kou zien in naar bed op- nenten en den anaeren morgen zeifs zon der eenige nuip eenige senreuen wandeien. Dok haar chroniscne hoofdpijnen waren verdwenen, terwijl &e anaere ziektever schijnselen niet meer waarneembaar wa ren. Dr. Vinal de Fléhac heeft, na een uit gebreid onderzoek, verklaard, dat de pa tiënte totaal genezen was. Ook int net tweede onderzoek in Ja nuari 1936 bleek, dat er geen spoor meer van de vroegere ziekteverschijnselen te oespsuien was. In Beptemoer 1935 heeft mejuffrouw De goiie nogmaals een bedevaart naar Lour des ondernomen, waar zij door zestien doctoren van het permanente artsenbu reau onderzocht werd. Bij dit onderzoek was ook tegenwoordig prof. Dr. Buy uit Ciermont-ïerrand, cue de patiënte voor liaar genezing meerdere malen onderzocht en benandeid had. Na uitvoerige beraadslagingen kwam de ainsen-coinniissie tot de conciusie, dat de ze plotselinge, totale en blijvende genezing van mejuffrouw Degoiie met op natuurlij ke wijze verklaard kan worden.» VHvÜ ÊMMim Onder de onderscheidene Oud-btrijders- bonden var. het land werd een akkoord bereikt tot het indienen van een voorstel voor amnestie aan Oud-Strijders. Dit voorstel werd de Kegeering voor gelegd. Wij kunnen alleen hopen dat het voorstel mocht aangenomen worden. 17 DOODEN De grootste ramp die de verkeers- luchtvaart in de V. S. reeds trof. Tusschen New'-Ark en Los Angeles, r.a- bij Evankley, is het verkeersvliegtuig Southerner ten gronde gepioit. Er zijn 1? aooden waaronder 14 passagiers. De oorzaak der ramp werd n»g niet vastgesteld, Het Regeringsvoorstel om den datum der aanstaande verkiezingen eerst vast te stellen op 6 Oktober e. k. werd ln de hoofdafdeeling van de Kamer besproken en verworpen met drie stemmen tegen twee en drie onthoudingen. De hoofdaf deeling stelde voor de verkiezingen vast te stellen in Mei aanstaande. Wellicht wordt de nieuwe kiesstrijd zeer nakend. isa3naasiBffi33BB®2SBsaaaaaEBaaa® Leest en overweegt den oproep U ge daan door. de Nationale Maatschappij voor den kleinen landeigendom, en, zoo gij, voor U en uw huisgezin, van zin zijt te pachten of te koopen 1) een hof van ten hoogste 5 aren, ofwel 2) een huis en erve van 10 tot 50 aren, of wel 3) een hofsteed- je van ten hoogste 6 hectaren, laat niet na zulks kenbaar te maken ten stadhuize (secretariaat), opdat de stad, bij de Natio nale Maatschappij voor den kleinen land eigendom, betrachte wat gij begeert. In 1895 vroeg Z. H. Paus Leo XIII, ln een vermaarden wereldbrief, dat men den werkman een stuk land zou bezorgen, cp- dat hij het noodige voor zijn huisgezin zou hebben, en onafhankelijker worde van de arbeidsmacht. In 1935 vroeg Kus XI de vermeerdering van den eigendom voor de arme klassen. Bij Besluit van 27 Februari 1935, richtte België eene Nationale Maatschappij op om de minvermogenden land te verpach ten of te verkoopsn. Pacht of koopt dus wat land, en verbe tert uwen stand. NATIONALE MAATSCHAPPIJ VOOR DEN KLEINEN LANDEIGENDOM BIJ DE FRANSCHE REGEERING OPROET TOT HET PUBLIEK De Nationale Maatschappij voor den Kleinen Landeigendom, ingericht door de Besluitwet van 27 Februari 1935, heeft haar werkzaamheden aangevat. Deze instelling heeft voor doel kleine landeigendommen ter beschikking te stel len van minvermogende personen die door het bewerken er van, ruimer den kost voor hun gezin zullen kunnen verdienen; het werk in de open lucht zal tevens een wel doende bezigheid zijn gedurende de vrije uren of tijdens de gedwongen werkloos heid. Om dit doel te bereiken, beraamt Je Nationale Maatschappij het hiernavolgen de plan: 1. Het aanleggen van gronden in tui nen van ten hoogste 5 aren. De werklie den, die van tuinbouw nog weinig afweten, zullen met raad en daad worden bijge staan, hetgeen hun mogelijk maken zal met een beetje goeden wil de noodige groenten en aardappelen voor het huis houden te winnen. 100 m2 tuin, goed be werkt, kunnen een schoone stuiver op brengen. 2. Het tot stand brengen van kleine teelten, over het algemeen van 10 tot 20 aren, kunnende gaan tot ten hoogste 50 aren, met eengezinswoning en bijgebou wen. De kleine teelten, voorbehouden aan diegene die reeds op de hoogte zijn van den landarbeid, zullen aangelegd worden in den omtrek van de nijverheidscentra opdat de belanghebbenden gemakkelijk op hun werk zouden kunnen geraken. 3. Het ter studie leggen van de in richting van kleine landbouwbedrijven van ten hoogste 6 Ha., voor personen die met het landbouwbedrijf heelemaal ver trouwd zijn. Dank zij het geld door de Regeering ter beschikking der Nationale Maatschappij gesteld, zuilen deze kleine eigendommen zoo goedkoop mogelijk kunnen verhuurd of verkocht worden, en zulks met al het gemak dat de wet reeds voor goedkoope woningen voorziet. De crisis is scherp, vele fabrieken zijn gesloten en zullen misschien voor eeuwig gesloten blijven. De nijvere standen, getroffen of be dreigd door de werkloosheid, moeten zich inrichten om door eigen arbeid aan hun gezin voedsel en welzijn te bezorgen. De voedende aarde biedt u haar hulpbronnen; laat niet na er gebruik van te maken. Ondanks den harden tijd, zijt gij zeker uw gezin aan den kost te helpen in de kalme afwachting van betere dagen. Laat u dus inschrijven op het Gemeen tehuis opdat de Nationale Maatschappij ingelicht weze over de behoeften in de verschillende streken van ons land. En dat al degenen, voor wie deze oproep geen rechtstreeksch belang oplevert, ons hun medewerking verleenen en ons de gronden aanduiden die wij zouden kunnen aanKoopen om ze te laten bewerken. Namens den Beheerraad). De Direct.-Generaal, De Voorzitter, (get.) R. NARIQUE. (get.) F. GOSSERIES. «uttBuaaaiiCiëKiBawMBaHiiaiëaBaiiiHi HET RUSSISCH NIEUWJAAR werd in de Russiiche kerk te Parijs ge vierd. De Metropoliet Eugeen ontvangt de gelukwenschen der geloovigen. iaaaaasHasBaaBHBaasaHBSiaaiaal» INSTORTING TE BRUSSEL EEN WERKMAN GEDOOD In een huis waaraan veranderingen wer den gedaan is het keldergewelf ingestort, te Brussel. Een arbeider werd hierbij ge dood en drie anderen erg gewond. Te Parijs werd een Ministerraad gehoud-n waarin ch datum d~r aanstaande wet gevende verkiezingen bepaald werd. Minister-President Lavai verlaat het EVs-'e. Donderdag kreeg de Regeering Laval! Niettemin blijft het verzet tegen d?n opnieuw de meerderheid ln de Fransche He:r Laval zeer groot. Kamer, met 315 stemmen tegen 251. iBaaaaaaaBBB3MaBMEaaBEaaaB<nsaaaBBnuBaai9aaB9BBaBSBS5 £ü»39 OP HET NOORDERFRONT DE STRIJD OM MAKALE. Op het Noorderfront schijnt het voor deel van den strijd meest naar de Abes- siniërs te gaan. Makaie zou bijna omsin geld zijn door de Abessiniërs, maar door dat zware regens zijn gevallen, zijn 8lle wegen, oude en nieuwe, onbruikbaar ge worden wat tot gevolg zou hebben dat bij een terugtrekken, alle materiaal door de strijders zou moeten achtergelaten worden. Dit legt grootendeels uit waarom de Italianen met den uitersten moed Makaie verdedigen, stad die zij waarschijnlijk bij droog weder zouden hebben ontruimd we gens den druk van den vijand. In het begin der week werd gemeld dat bedoelde stad door de Abessiniërs was in genomen maar zulks bleek onwaar; het dient toch aangenomen dat gevechten werden geleverd in de onmiddellijke nabij heid der stad. De Italiaansche vliegtuigen zijn steeds zeer bedrijvig op het front en doen dage lijks verkenningen of bombardementen. Aan de Gheva- en Gabatstroom zouden de Italiaansche troepen enkele Abessini- sche legermachten hebben uiteengedreven. De krijgers van den overgeloopen Ras Goeksa moeten de politiedienst waarne men in het veroverde gebied, onder toe zicht van Italianen. Door de regens werd de baan tusschen Dessie en Addis-Abeba herschapen in een moeras waarop alle verkeer onmogelijk is. De Italianen houden steeds staande cat de Abessiniërs dum-dumkogels zouden ge bruiken. Bij de haven van Massoua Is een Ita- liaansch vliegtuig neergestort. De twee in zittenden werden gedood. Te Addis-Abeba werd de gedoode Zweedsche doktor plechtig ten grave ge dragen. De Negus woonde de begrafenis plechtigheden bij. Een Abessiniscne kolom die met voedsel oprukte uit Amba Aaladji, naar de troepen van het front, werd door de Italianen on derschept die 1.000 zakken rijst en graan buit maakten. De strijd rondom Aksoum en Makaie is zeer heftig en de Italianen schijnen ln kritieken toestand aldaar te verkeeren. De stad Sokota werd gebomDardeerd door vüegtuigen. Giftgasbommen werden op de stad geworpen. De stad werd groo tendeels vernield en de kerk der gemeente werd ook in puinen geslagen. Tien per sonen werden blind gemaakt door de gift- gassen en vijf andere afgrijselijk verbrand over gansch het lichaam. Tien personen kwamen om onder de puinen wijl veel an aeren gekwetst werden. Een Dencht werd de wereld ingestuurd waarbij gemeld werd dat nabij Aksoum de Aoessiniers vier vliegtuigen, 12 motorrij tuigen en machiengeweren zouden hebben veroveradoor de Italianen werd dit ech ter gelogenstraft. Aan ae uheraita zouden de Abessiniërs een overwinning hebben behaald op een Itaiiaanscne alaeeling die ba man verloor evenais twee macniengeweren en een groote hoeveelheid wapens en muilezels. Totnogtoe zouden de Abessiniërs reeas 24 tanks nebben veroverd op de Italianen, waarvan er 23 nog in dienst zuüen kunnen worden gesteld. Militairen zulten opgeleid worden om die yechunachienes te leeren besturen;. Of. HE/ SOMALI-FRONT DE SEALIANEN RUKKER 7« KM. VERJLEP OF. De Italiaanse!u. ./roepen, samengetrok ken nabij Dolo, hebben op 12 Jan. ff. de legers van Ras Desta aangevallen en deze teruggedreven. De legers van Ras Desta bedreigden ltaliaanscn Ëomaffland. De itananen zouden bij dezen aanval tot 70 Km. diep Abessinië zijn kunnen doordrin gen. Ras Desta, die eerst om versterkingen seinde, zou intusschen zijn troepen weer m handen hebben gekregen en neeft deze stellingen doen innemen ten Noorden van Dolo, om een gebeuriijken nieuwen Itali- aanschen aanval het hoofd te kunnen bieden. Op het Somalifront vallen ook zware re gens, die de krijgsverrichtingen ten zeer ste beiemmeren. Gezien de Vliegtuigen moeilijk de Abes- sinische troepen kunnen ontdekken, die zich weten te schuilen in de dichte struik gewassen, vermelen deze nu systematisch het vee dat er verspreid is tot voedsel yan de Abessinische troepen. Als gevoig van het verspreiden door de Itaiiaanscne vliegtuigen van vlugschriften gericht aan de Abessinische bevolking, heeft de Dedjaz NasiDoe een boodschap gericht aan den Italiaanschen Generaal Graziani, waarin hij o. m. verklaart, dat Abessinië steeds zijn gevangenen eerbie digt, dat de Italiaansche vlieger waarover wraak door de Italianen werd genomen, door bombardementen, onthoofd werd door boeren, dat oe Abessiniërs de inter nationale wetten naleven wijl de Italianen weeriooze burgersbevolking, rood-kruis- posten, enz. bombardeeren, wat een in breuk is van de internationale wetten en de eer van Italië aantasten. De Abessiniërs zullen intusschen hun grond tot het uiter ste verdedigen. De Provintie Bali, in dewelke de Italia nen nu langs Dolo willen binnendringen, is voor hen gevaarlijk, daar aldaar de ma laria heerscfft. Deze ziekte heeft reeds veel slachtoffers gemaakt. De weg langsover Provintie Bali naa» Addis-Abeba, wordt ook nog onderbroken door een woestijn waarachter 160.000 soldaten zijn opgesteld. Addis-Abeba is dus op verre na nog niet bereikt. De soldaten hebben er ook bijzonder veel last van de muggen en andere ondra gelijke insecten. Te Mogadiscio is een nieuwe legerafdee- ling zwarthemden uit Italië toegeko men. De stad Oealdia, nabij Dessie, werd door vliegtuigen gebombardeerd. 14 Burgers werden gedood en 35 gekwetst. Rood- Kriiistenten werden eveneens geraakt. De helft der stad werd verwoest en ging in de vlammen op. Volgens de laatste berichten uit Rome nopens de gevechten nabij Dolo zouden de Abessiniërs in die streek in wanorde vluchten en groote verliezen hebben gele den en naar een verklaring van den Negus zouden de Abessiniërs grooten buit hebben gemaakt, de Italianen achteruit hebben gedreven, wijl de strijd nog voort woedt. Geraakt daar wijs uit? DE MAANSVERDUISTERING IN ABESSINIE De maansverduistering die wij op Woensdag der vorige wees niet konoen zien door de weersgesteltenis, was heel goed zichtbaar in Abessinië en verwekte er groote beroering onder de bevolking. Zoowel de Abessinische krijgers ais de Askaris hebben in dit natuurverschijnsel een teeken des h mels tot overwinning ge zien, en hebben te dier gelegenheid gezon gen en gedanst. MAARSCHALK BADOGLIO VRAAGT 80.U00 MAN VERSTERKINGEN. Volgens een Engeisch dagblad zou Maar schalk Baüogiio, aan de Itaiiaanscne ive neering, versterkingen hebben gevraagd en nog wei 80.000 man. De Italiaansche troe pen der bergstreek zuilen naar Oost-AXri- ka worden gestuurd. MAARSCHALK BADOGLIO ZOU WORDEN VERVANGEN OM GEZONDHEIDSREDENEN. De Daily Telegraph meidt dat Maar schalk Baaogiio naar Italië zal terugkee ren om gezondheidsredenen. Dit bericht wordt te Rome gelogenstraft. OVER VREDESVOORSTELLEN. Naar verluidt zou Mussolini thans wel bereid zijn vredesvooistenen te aanvaar- uen, die nem wef eenigzins voldoening zou den schenken. Anderzijds werd herhaalde maal gezegd, dat nieuwe vreaesonuernandefingen ge- uaan werden zoo wef van wege ae Befgi- scne Vorst als van ae Beigisane Regeermg en ook door net Vatiuaan. Deze geruchten werden naderhand gelo genstraft zoowel door ae Beigiscne Regee rmg ais door het Vatikaan. Er werd ook gemeld dat Mussolnu zou vragen dat de v oikenbond een Cnaerzoekskommissi» naar Abessinië zou sturen. 10.000 ITALIANEN ZOUDEN HUN LANft ONTVLUCHT ZIJN. Volgens de Evening atauaard zouden reeds seuert het begin van aen oorlog IQ duizend Italianen, voornainenja uit kuid- i'yrol, het iaud ontvlucht zijn om aan nun militaire verpnoiitnigen met te moe ien voldoen. In Luid-blavië zouden zelfs concentra tiekampen opgericht worden om die vluch telingen onder dak te brengen. Zelfde blad bevestigde nogmaals dat de oproer, die zich te Merano voordeed, wel plaats had. intusschen logenstraft Italië alle der gelijke berichten. DE KOSTEN VAN DEN OORLOG. De Italiaansche Regeering heeft een de creet uitgevaardigd om een nieuw krediet van 650 miiiioen lire ter beschikking te stellen van het leger voor het bekostigen eer krijgsverrichtingen in Oost-Afrika. VITXORIO MUSoOLÏNI MAG VAN GELUK SPREKEN. Het vliegtuig van Vittorio Mussolini, zoon van den Duce, nam ook deel aan het bombardement van Ainba Araaam. Zijn vliegtuig werd door een üouwitser geraakt die ontplofte in de kabien en het machie- negeweer buiten werking stelde. Niemand werd gekwetst en de piloot kon nog onge deerd de Itaiiaanscne linies bereiken, DEZE DIE TERUGKEEREN. In November en December zijn naar Itaiië 1247 man teruggekeerd die leden aan tropische ziekten. Slechts een gewon de Italiaansche officier werd naar Italië teruggebracht. De tropische ziekten zullen de Italianen nog veel fast veroorzaken. 29 TON GIFTGASSEN NAAR AFRIKA, Tusschen 7 en 12 Januari, werden door de Italiaansche stoomschepen 29 tan gift- aoimnea naar Gost-Afrika vervoerd. Ons dunkt zouden ze zulk moordmate- riaai toch wel aan het Luez-kanaai mogen ophouden. iBaaaasttaassaa&KiKflaaBflBaaBaa HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJfi GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNI4 AAN IE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OF ONS BLAD, DANK EEQ.U

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 1