WAT KINDEKEN HET LIEFST ETEN SNUIF EN€DE STROOP GEDACHTEN Ds Jonkvrouw van Lindendale W. VAN HE1LE. BURGERSTAND VAN WEKEWKSCH LITURGISCH BULLETUH FEBRUARI - SCHRIKKELM. PEPERMINT 'T ROOS KRUIS i7i Zelfs de sterkste wil moet bulgen, wan neer de liefde gebiedt. Uit een jeugdigen leeglooper groeit een oude bedelaar. De menschen gebruiken hun mond veel te weinig tot zwijgen. Zoek dan laster te dooden en hij zal In leven blijven; laat hem aan zich zeiven over, hij sterft zijn natuurlijken dood. iHBBsa&aaaassasESEaQieassssB HETMANNEKE UIT WE ZITTEN DUS IN FEBRUAAR De kortste maand van 't jaar. Ditmaal telt ze 29 dagen En dat doet er velen klagen (Waarom langer nog gedraald?) Wier preê per maand wordt uitbetaald! Want ze verliezen 'n dagsken tegen de vorige jaren... Enfin! als 't zoo nauw •teekt! Februari heeft dus 29 dagen, omdat w'ln een schrikkeljaar zijn. Als 't met de goed heid van mijn beste Lezers en alderliefste Lezereskens overeenkomt, en als ze zich ne minuut heel serjeus willen houden, ga 'k hen hier ne keer in 't land en in 't breed ekspelkeeren, wat dat voor 'n beest is, 'n schrikkeljaar. Een jaar is de duur der volledige bewe ging van de aarde rond de zon. Deze be weging duurt in feite 365 dagen 5 uur 48 minuten 47 seconden 51 en niet 365 dagen juist. Dus ee" verschil van 5 u. 48'47"51 met 't gewone jaar. Julius Cesar nu, die geenen uil en was, maar dacht dat 't ver schil juist 6 uur bedroeg, decreteerde dat men alle 4 jaar bij 't burgerlijk jaar, 24 uur (4x6) of 1 dag zou bijvoegen, en dit bij elk jaar dat deelbaar zijn zou door 4. Daarmeê hadden w'ons schrikkeljaar. De- se hervorming werd in 't jaar 325 aange nomen op 't Concilie van Nicca. Maar Cesar had zich vergist van 't verschil van de differentie namelijk van (6 uur 5 u. 48'47"51) 11'12"49 per jaar. Maar... dit sou ons te ver leiden, en m'n hersens spannen al... 't Bijzonderste is dat ge 't schrikkeljaar» beet hebt... want als 1 op die 11 minuten plus 'n beetje aan komt, zulle! dan is -^e liefde klein. JA, vertelde Wanne Katrien aan heur buurvrouw, 't heeft er bij ons weer gesto ven dezen nacht, mijn man is om twee uur sat naar huis gekomen... en op den hoop toe heeft hii d^n r-'g mijn bezemstok ge broken Hoe li:„ft hij dat gedaan? Met zijn hoofd... toen ik hem er mee op zijnen kop sloeg! 'K VRAAG 'T ME AF Is 't niet al te straf Dagelijks te moeten Werken en wroeten Om 't te kunnen klaar te spinnen Uwgfi kost te winnen En 'n bete broods te koopen En dan toch Nog Met goud aan uwe zolen loopen!? t Is 't geval van de mijnwerkers in de goudmijnen aan den «Rand», in Zuid- Afrika. Die mannen moeten voortaan hun schoenen schoonmaken alvorens het werk te mogen verlaten. De modder aan hun schoenen hoort aan de onderneming!... en het is gebleken, dat ln deze modder nog aanzienlijke hoeveel heden goud zitten. Gedurende eenige dagen heeft men het •lijk, dat van de schoenen der mijnwerkers afgeschrapt werd, verzameld en daarna gewasschen... Slijk wasschen hebt g'al ooit in uw leven alzoo iets gehoord!? Het bleek dat er voor 'n waarde van 70 pond sterveling goud uitkwam, die totnogtoe Verloren ging! Nog iets dat ge nu weet zie, maar veel kan 't ons precies niet aanbelangen... daarom lappen, we 't ook maar liever aan ons... zolen! DE MEESTER gaf les... en om er zich rekenschap van te geven dat de leerlingen foed hadden toegeluisterd, stelde hij en- ele vraagskens. Kunnen de visschen zien en hooren? luidde zijn eerste vraag. 'k Geloof het wel, zei Piet. En kunnen ze ook rieken»? Zeker, Meester, als ze te lang op de Vischmarkt liggen. WEET GE, beste Lezers en alderliefste Lezereskens, wat verschil er bestaat tus- Ich-en een trompet en een zaksken peper? Neen!? Blaast er dan eers in! BIM! BOM! BAM! In 't land van Nonkel Sam d'Heimat der protestanten 't Paradijs ''er predikanten Is er een nieuwe preêker opgestaan Die reeds met roem is volbelaanl 't Schoonste van de historie is dat die nieuwe predikant amper vijf jaar oud is! Amerika moet ge weten, telt men dui- •enden sekten die zich voor het redden der «leien inspannen. Uk op zijn manier! Na de vermaarde Année Mac Pherson, soo lezen wij, de engel van Los Angeles, onder ons, een engel is min of meer op ■ljn plaats onder de sterrenkomt Shans Charles Jaynes op te duiken, die tot dezelfde organisatie behoort. Dat broek- Ventje is wel geteld vijf jaar oud! Mals ©ui, madame la marquise Hij wordt vergezeld door zijn kinder meid en geeft v'ammende sermoenen ten jeste, tegen den alcohol, den toebak en den dans. Wat 'n zwans! 't Schijnt dat miljoenen toehoorders «ich verdringen om zijn boodschap te ver- Demsn Wat ons niet belet te schrijven, zooals ■■■BBHBBlBSHaBBMaiBHHHBUaa Mengelwerk van 9 Februari 1936. Nr 55. we t denken... dat zijn plaats beter op een... kakstoel zou zijn dan op een preek stoel! 'N TOPPUNT. Een moeder zong wie geliedjes om heur kindje in slaap te krij gen. Na een half uurken zei de kleine: Moe nu weggaan, ikke wil dodo doen! TWEE VRIENDEN ontmoetten elkan der: Ja, zei d'eerste, de oude Dingemans heeft alles, wat hij achtergelaten heeft, aan een weeshuis vermaaktl Wat *n goede en edele ziel! Hoeveel heeft hij achtergelaten? Een half dozijn kinderen! •N GESCHIEDENISKEN van alle dagen! Mieken Memel, 'n Limburgsch meisken, had kennis gemaakt met nen zoogezegden ossefler! Ze gingen trouwen en Mieken had al heur spaarcenten in de meubels gestoken! Maar toen de moment daar was, waren de meubels en den ossefier gaan vliegen... Zedeles: Wat Mieken Memel is geschied Gebeurt nog alle dagen Eerst wat plezier... daarna verdriet En lang en bitter klagen... 't Gaat van mea culpa eigen schuld Wat ben lk diep gezonken Maar 't is te laat den put gevuld Als... 't kalfken is verdronken. Wij weten 't wel Bij 't minnespel Moet 't meisje 't vaak bezeuren De mannen toch Met hun bedrog En looze en valsche kuren Die maken van de minnerij Zoo vaak, helaas, een lachpartij. De wereld is zoo slecht, zoo slecht Geen man is te betrouwen De mannen toch! rechtuit gezegd 't Zijn beulen voor de vrouwen! door Die nonkel en kozijn zitten nu vast. Ze kunnen losgeraken. Of ze hebben nog familie... Zwijg me van die parochie! En wat weet Walter van die Paula af? Eigenlijk niets. Maar hij luistert naar geen rede. Hij wordt kwaad, als ik daar lets van ze0. Zoo is nu boekenverstand. Uren kun nen babbelen of voordrachten houden over de oude glorie van Vlaanderen en over de rechten van onze taal... maar in 't gewone leven recht in allerlei mizerie loopen. Hij heeft een braaf, verstandig en schoon meisje, als Flora maar te vragen en ze wordt zijn vrouw. Neen, hij pakt liever een jufier, waarvan hij niets anders weet, dan dat ze in een moordenaarskot opgegroeid is. Pauia kan treffelijk zijn... O, draait ge ook al om? stoof Bert op. Neen, neen... God geve dat Walter met Flora trouwt... het is mijn vurigste wensch. Maar ik wil die Paula niet voor slecht uitmaken. Ik zeg ook alleen, dat Walter ze niet genoeg kent. Een intriguante, die hem naloopt... een siuw buitenmeisje. Ze heeft Flora Winkels ook al om haar vinger gedraaid. Dat merkt wel. Ik vrees het. En ik heb Flora nog een brief gezonden. 't Beste is dat ik eens naar haar toe Maar.., aan alle regels zijn d'r uitzonde ringen... en bij die uitzonderingen zijn m'n beste Lezers... en uw dienaar zeker begrepen! 'N GEDACHT. Het is niet zoo erg eene vrouw te hebben die kan koken en het niet doet, dan wel er een te hebben die niet koken kan en het toch doet! JA, zei de vader tot zijn vijfjarig zoontje, toen ik zoo oud was als gij, jon gen, was lk blij als ik droog brood kon eten. Dan zijt ge zeker veel contenter, se dert ge bij ons woont, nietwaar papa? vroeg 't goedhartig zoontje. IN AMERIKA hebben ze een overgroote tentoonstelling ingericht van allerlei kant werken! President Roosevelt was er Voor zitter van... en 't is waarlijk een eer voor 't gansche Vlaanderen dat de Vlaamsche kant er met de grootste onderscheiding van door ging. Hier gaat er dus een liedeken onze Vlaamsche kantwerksters ter eere: Meidekens met rappe handjes Rap! Rap! Rap! Tooveren de mooiste kantjes Knap! Knap Knap! Maidekens van 't Vlaamsche land Van de Maas tot 't Noordzeestrand Houden d'oude kunst in eer Als in 't Vlaandr^n van weleer. Zie de handjes vliegen Rap! Rap! Rap! En de draadjes wiegen Knap! Knap Knap! Als een roos die openbloelt Op het donker kussen groeit Bij 't bedrijf der vlugge hand De geprezen Vlaamsche kant. 't Is nu maar te hopen dat ze van hoo- gerhand een handje toesteken niet om zelf kant te maken maar om de kant werksters 'n bijzondsren steun te verlee- nen want anders gaat de kunst nog vanzelf van kant! 0Tan 't werkwoord: zich van kant maken). VADER. MOEDER en 't vijfjarig Jefken zijn 'n café binnengestapt. Gar?on, twee exports, vraagt vader. Pa, krijgt moeder geen glas? luidt Jefke's vraag die rekende dat hij er zeker bij was. DE RAAD VAN PARAPOMMELEN Is lustig aan het bommelen En 't steekt Lier op geen gla» Van Champic eerste klas. Zoo'n drankje doet ons deugd 't Geeft nieuwe levensvreugd En blijheid aan de zinnen t Loopt toch zoo goed naar binnen 't Geeft nieuwe gloed Aan bloed! In zoo ne staat van wettige zelfverdel- glng moet Darwin geweest zijn, toen hij met zijne theorieën voor de pinnen kwam waardoor hij verklaarde dat de mensch van den aap afstamt... en niet als menschdoor God was geschapen. We zijn goel katholieke en christene menschen, maar we kunnen er niets aan doen dat als we ergens d'afbeeldinge van Darwin's treffelijke tronie tegenkomen, bij ons, on willekeurig, de gedachte oprijst... die man moet gelijk hebben... ten minste wat zijn eigen zeiven aangaat, want ne schooneren metteko hebt g'in uw leven nog niet ge zien! Een andere Amerikaan heeft nu ver klaard dat volgens hem... de menschen van de visschen afstammen... Da's strafïeren toebak, hé! Dikke Miel die dat las terwijl hij 's mor gens naar zijn werk reed, in een overvol- len ottobus, merkt op: de man heeft ge lijk... we zitten hier al opeen geplakt als sardinnekens. Voelt g'U niet gekrenkt in uw eer, beste Lezers en liefste Lezereskens, door die woorden van Dikke Miel, die U als ach ter-achterkleinkind van een sardinneken uitscheldt?... Dat 't dan nog van ne wal- visch was! EEN VISSCHER ZAT TE VISSCHEN Aan d'oever van een snellen vliet. En, 't en kon verdraaid niet missen, Iets vangen deed hij niet. Een man stond er al drie uur op te gapen Precies als in een dierentuin de apen, De visscher wachtte nog 'n poos En vroeg toen opeens, heel boos, BBBBBBBBBflBBBSBBBBBSiBHHHIBflBB Met volle geweld En verdriet Als g'er zooveel belang in stelt Waarom vlscht ge dan zelve niet? «O!» zei d'andere «ls 't misschien mijn [eigen schuld Als 'k daarvoor niet heb genoeg geduld! LIEFDE TOOVERT LANG DE WEGEN Wondre bloemen, rijk aan pracht Liefde alleen kan zegepralen Over rijkdom, list en macht Liefde snoert de hechtste banden Liefde ls vaak oneindig groot Zij trotseert al de gevaren En is sterker dan de dood! Oei! Oei! Oei! hoe schoone toch, hé! Spijtig dat al de pojeeten... 't Manne ken er bij begrepen, zoo'n verdomde leu- geneers zijn... want, al hebben we 't zelve gepend, w'en gelooven er geen sikk-pit van. Da's de waarheid durven zeggen bé! Dus ik ben geen leugenaar... en vermits al de pojeeten leugenaars zijn, ben ik dus geenen pojeet ook niet... maar aangezien ge pojeet moet zijn om dliierbovenstaande verzen te maken, en ik ze gemaakt heb, ben 'k een pojeet, en vermits alle pojee ten leugenaars zijn, ben 'k een leugenaar... maar... Lezers en Lezereskens in koor: Genoeg! Genoeg! Genoeg! Mer<;i voor mijne kop... maar anders tot morgen vroeg als ge wilt. Zoo'n affaire noemt men drogredenen. Maar... w'hadden 't dus over de liefde... nog 'n drogreden. In Rhodesië, Zuid-Afrika, hebben ze thans een onderzoek Ingesteld cm te we ten hoe het kwam dat de liefde ginder, ln korten tijd zoo achteruit is gegaan... en waarom d'r zooveel niet meer getrouwd werd. En z'hebben d'oplossinge van 't raadsel gevonden. De mannen van den Bemba- stam in Rhodesië moet ge weten, beklee- den in het huishouden een zeer onderge schikte positie. Zij moeten, maar 'n moeten dat moeten is, bij hunne schoonouders Inwonen, en hebben dus daar niet alleen hunne vrouw, maar eveneens hunne schoonmoeder op den nek. Nu beginnen de mannen ginder ook stilaan slimmer te worden, en om dat onheil te vermijden hebben ze niets be ters gevonden... dan niet meer te trou wen... 't Is triestig, alhoewel we moeten beken nen dat er in Europa heel wat mannen zijn die van de Bembanegers niets te lee- ren hebben... kwestie van pantoffelheld te spelen! In Noorwegen daarentegen groeit het huwelijkscijfer aan. Maar ginder zijn de meiskens te slim! Ze kiezen 't gepaste oogenblik af... gaan on 't ijs en... laten er zich doorvallen. De Jongeling, op wien ze 't gemunt hebben, en die natuurlijk in de nabijheid is, maar te bedeesd was om het meisken toe te spreken, komt toegeloopen en redt haar... En :!s dan 't ijs tusschen hen gebroken is, worden zij spoedig een paartje... dank zij 't gebroken ijs... het echte! Als 't dan maar niet te rap af 'n koelt! Begrijpt ge nu, waarom 't zoo gevaarlijk is, beste jonggezellen, van op 't ijs... of zelf er rond, te gaan? DIKKE MIEL, die met 'n formidable gal- en venijnspuwende schoonmoeder ge plaagd zit, had van ne kameraad die van Congo kwam, een echte Ccbraslang cado gekregen. Zijn beste zorgen had hij er aan besteed om 't beest tam te krijgen, en was er in gelukt... en hij hield zooveel van 't diertje. Overlest kwam hij Lange Jef tegen en 't gesprek ging zijn gang. Hoe gaat het, Miel? Niet al te best Jef. Ge weet wel mijn cobra. Hewel, hij heeft mijn schoonmoeder gebeten... Potverdriedubbeltjes, Miel, dat zijn nog al dingens. En hos is 't afgeloopen? Wel... 'k vreeze dat mijn cobra zal... vergiftigd zijn! Mijn rechteroor tuit 't Is dus tijd da'k sluit Want zooals ge weet beteekent dat «Voor mijn geld heb ik genoeg gehad!» Da's een wijze, fijn, geslepen, Om beleefd mij af te schepen 'n Geluk da'k niet bijgeloovig ben. Tc Roep tot weerziens dus, heel luid 'k Blaze gauw het keersken uit En legge neer mijn pen. 't Manneken uit de Maan. BflEBBSSBBBBBBflBBBBBaBBBBBaSB HFT ÏS II geenszins onbekend, dat \j poTASCHZOUTEN, de Nc— ta.i Natuurlijk. Flora eens uithooren en dan zal ik weten, wat die Paula ln haar schild voert. Met Walter spreken helpt me niets. O, neen... Hij zal nijdig tegen me uitvallen, en me verwijten dat ik me met zijn zaken bemoei. Dat zegt hij nu al. Wel, wil ik mee gaan naar Gent? vroeg Tilde. Neen, dan merkt Walter het en be derven we misschien alles. Van mij be hoeft hij het niet te weten. Ik heb hem niet gezegd, dat ge komt. Wel, dan keeren we naar de statie terug. Ik kan Flora spreken, als ze van school komt en na den nosn hier terug zijn. Ik moet eens weten, wat die Paula allemaal van plan ls. Eigenlijk zou ik ver standiger doen me met de heele zaak niet meer te bemoeien, maar Walter is uw broer. En ik zie hem zelf toch ook te gaar ne, om hem in het ongeluk te laten loo pen. Ik heb geen goed oog op die Paula. Ze mag zich treffelijk voordoen, ze is van een gemeene familie. Dat weten we nu. Twee schavui4-?n, die een meisje dood slaan en ze op hun hof in den grond steken... Paula heeft daar natuurlijk geen schuld aan. Neen, dat weet ik. Maar ze is van hetzelfde bloed. Ze bevalt me in elk geval niet. En Walter kan geen betere vrouw hebben als Flora. Bert Pycke en Tilde keerden naar het station terug. Pas na een uur was er een trein voor Gent. Toch vroeg genoeg om Flora na den morgenschooltijd te kunnen spreken. Ze zaten een tijdje in een herberg. Bert had een dagblad gekocht en zocht naar nieuws over den moord te Lindendale. Hier staat er wat, zei hij en samen lazen ze het: Zooals we gemeld hebben zijn Delan- ge en zijn zoon opgesloten. Ze loochenen nog altijd, tegen de bewijzen in. Ze hou- POPERINGE, van 31 Jan. tot 7 Febr. 1936. Geboorten. Laconte Gabriel, z. v. An- dré en Hauspie Marie, Werfstr. Val- laeys Jan, z. v. Camillus en De Byser Ra chel, Noordstr. fayzeele Willy, z. v. Etienne en Wales Martha, Gapaardstr. Overlijdens. Berat Magdalena, 56 J., ongeh., Ieperstraat. Vanbecelaere Gode lieve, 2 m., Abeelesteenweg. latyles John, 2 jaar, Komstraat. Maerten Celesth», 82 J., wed. v. Maerten Arthur, Iepsrstr. Logie Mireille, 4 m., Casselstraat. Huwelijken. Belaen Aloïsius, z. b., en Desagher Sidonie, huishoudster, b. v. Pop. Huyghe André, fabriekw., en Muylaert Julia, fabriekw., b. v. Pop. Dochy E4- laire, landb. en Vandromme Julia, landb., b. v. Pop. Huwelijksbeloften. Devos Joseph, landb. v. Pop. en Decat Maria, landb. v. Vlamertinge. Cappelaere Marcel, aar dewerker, en Vankemmel Rachel, fabriek werkster, b. v. Pop. Orbie Firmin, werk man en Questroy Ivonne, dienstm., b. v. Pop. Vanhaste Marcel, landwerk-er, en Gesquiere Marie, z b., b. v. Pep. IEPER, van 30 Januari tot 6 Februari '36. Geboorten. Lessens Antoinette,Hoorn werk, 42. Uoose Arnold, Me-enensteen- w-eg, 163. Waterblée Mia, Diksmu'de- straat, 50. Timpermnn Liliane, Dlkke- buschsteenweg, 265. Vansevenant Emiel, M. Haiylsan, 102. Huwelijken. D-fevere Valeer, beton werker en Verhelst Var. 'reta, naaister, b. te Isper. Caflyn P.aoul, krij' sgenees- heer te Sint Fitters Woluwe cn Toussaert Juliette, z. b. te leper. Overli jdens. Geudenhooft Ellas, 58 j., ongeh., Rijselstr., 22. Lambert Euphrn- sie, 72 j., wed. Toussaert Criestin, R'jsel- straat, 85. Speybrouck Justinus, 73 j., wed. Lootens Emma, Zonn-bekestw., 110. Cuvslier Octavie, 71 j., wed. Degrou Jo seph, Eigen Heerd-traat, 1. DIKSMUIDE, v. 39 Jan. tot 6 Febr. 1936. Geboorten. Fernand Verdonck. z. v. Emile en Celestina Godderis. Wa'ter Caryn, z. v. Achiel en Madeleine De- bruyne. BEVEREN-IJZER. Beweging 1035. In het jaar 1935 waren er hier op onze parochie 17 sterfgevallen en 13 geboorten. Er werden 14 huwelijken ingezegend. Het getal H. Missen opgedragen in onze kerk was 775 en het getal H. Communiën 19.090. Wat de sterfgevallen betreft, ziehier de parochianen die ons ontnomen werden: Henri Wydouw, 68 j.Elodie Bousse- maere, 68 j.Henri Kinoo. 84 j.Juliana Deschepper, 83 j.; Lucie Spanret, 77 j. Eugerde David, 73 j.Em'el Vanlerber- ghe, 85 j.; Lucien Wullon, 52 j.Joannes Casicr, 48 i.Henri Top. 84 j.Emma Decroos, 57 j.Sophie Meemvs, 76 i.; Meester Ncudt, 44 j.; Kare' Vand°walle. 89 j.Seraphin Hersorn, 89 j.Omicl George, 64 j.Rosa'-e D witte, 80 j. WESTVLETEREN. Beweging 1935. Aangekomen: geboorte: m. 18 v. 23 vestiging: m. 20 v. 12 Vertrokken: overlijden: m. 15 v. 8 verbüjfsverandcringm. ^7 v. 47 Meer vertrokken dan aangekomenm. 21 v. 7 Verlies d"r bevolking: 31 PASSCHENDALE, m. D - rr' -r 1935. Geboorten. Cools Der^e d. v. Ro bert en Pype Godclieve. R ubens Geor gette, d. v. Constant en Démeu'cnaere Marie. Vuylsteke Maria. d. v. Marcel en Vermeulen Irma. Sterfgevallen. Valeer Barra, z. v. Ro bert en Flavie Van F.eckhout. Ceüna Verhanneman, echtg. v. Cyriel Vander- heeren. Huwelijken. Arthur Desmedt van Slijps en Alice Depraetere van Pssschen- dale. Henri Depraetere v-n Pusschen- dale en Maria Carbon van Reningelst. Leon Dejonghe van Passchenrlale en Pau la Vanzielegem van Roeselare. Leon Denijs van Passcbendale en Maria Com- meyne van Roeselare. Martha. Wyllemet Maurice, z. v. Va leer en Lenoir Martha. Sterfgevallen. Va/idevoorde Daniël, z. v. Edmond en Deweerdt Magdalena. Knockaert Joseph, z, v. Michel en Goet- hals Maria. Vaneeckhoutte Roger, z. v. Andreas en Wyckaert Ida. D'huysser Pauline, wed. v. Berat Amandus. Huwelijken. Arnout Marcel met De- somer Rachel, beiden v. Loker. Sonne- ville Maurits v. Westouter met Lamerant Germaine v. Loker. Hooghe Andreas v. Zonnebeke met Decrock Rachelle v. Lokof. Lenoir Georges met Vlaemynck Hendrika, beiden v. Loker. Baecker Jozef met Massin Jeanne, beiden v. Loker. Belofte. Massin Andreas v. Loker met Névians Madeleine v. Belle (Fr.). Beweging der bevolking in 1935i Aantal inwoners op 31-12-1934 778 Ingekomen door gcb. en vestigingen 4- 47 825 Uitgegaan d. sterfg. en verhuizingen 70 opbrengst der graangewassen merke lijk verhoogen, maar wist gij dat Kunne uitwerking bi bonder doeltref fend was op HAVER? BBlEBBBBBBBBBBBBHBaBaaBSaBBB Een boterham met ge» mengde stroop, de zoo genaamde Commer» ciarie Appelgelei», die 60 suiker bevat. Gezond, voedzaam, BBBBBSBHISHBBBBBSBBBBflBBBBBSB den vol, dat Wieze Every van hun hof weggegaan ls. Maar ze geven het liefst zoo weinig mogelijk uitleg. Het gerecht stelt een onderzoek in naar de verblijfplaats van Paula Belange, de nicht, die altijd op de hofstede gewoond heeft. Volgens getuigen, een landbouwer en zijn vrouw, die in de buurt woonden, hebben de oom en de neef ook haar leven bedreigd. Die Paula zat opgesloten in een keldertje onder de schuur, omdat ze wei gerde hardnekkig, met haar kozijn, Floris Delange, te trouwen. Wieze Every hielp haar vluchten en dat verklaart nog meer de woede van de twee geweldenaars tegen het meisje. Na haar vlucht heeft Paula bij die ge- buren overnacht. Ze was zeer zenuwach tig. Ze vertelde alles, wat ze geleden had. Ze vertrok 's morgens naar Brugge, waar ze hulp wilde vragen aan een vriend, die ook al door Delange en zijn zoon met haat was bejegend geworden. Men heeft dus wel een spoor van het meisje en men hoopt haar spoedig terug te vinden. Zal zij geheimen kunnen op klaren, die blijkbaar die eenzame hoeve omhullen? In de streek volgt men met spanning al de gebeurtenissen. Ha, zei Pycke, Walter werdt er al bijgesleurd. Ze noemen hem den vriend van Paula, 't Is goed voor zijn reputatie. Een vervelende zaak. Dat komt nu van al zijn stomiteiten. O, zoo geleerd en toch zoo onnoozel! En nog niet naar goeden raad willen luiste ren. Naar Gent loopen en nog verder zijn kop in dat wespennest steken. Flora moet ons helpen en dat meisje bewegen van Walter af te zien. En ze zal dat toch ver duiveld wei gaarne doen ook... ze was de zen Zomer op Walter verliefd. En nu een mededingster in huis halen en doen, cf Walter niet meer bestaat. Gf eindelijk hem schrijven, dat hij Paula bij haar kan EEN STERKE POTASCHBEMESTING brengt geregeld een opbrengstvermeer dering teweeg. Ook is bet hekto- litergewicbt gem:dde!d hooger, vooral bij HAVER. ROESBRUGGE-HAR1NGE, 3» Kwart. '35 Geboorten. Mostaert Jacqueline, d. v. André en Rachel Declercq. Dehoucke Jacqueline, d. v. Marcel en Madeleine Houvenaghel. Maerten Gilbert, z. v. Valère en Godelieve Neuville. Cuffez Maria, d. v. Oscar en Zulma Lemahieu. Corneillie Jenny, d. v. Achille en Maria Delanote. Delanote Georges, z. v. Hy- poliet en Gabrielle Declerck. Decaeste- ker Yvonne, d. v. Valère en Anna De- francq. Overlijdens. Parret Marie-Louise, echtg. Jules Marent. Alexander Blan che, ongeh. Develter Juliana, ongeh. Vandenbussche Emiel, ongeh. (overl. te Beernem). Dequidt Aloïsius, wed. Huwelijken. Vanstraeseele Lucien, mekanieker, met Deuccker Blanca, beiden te Roesbr.-Har. Claeys Aimé, land bouwer te Vlamertinge, met Lelieur Ra chel v. Roesbr.-Har. Dehouck André, werkm. te Beveren, met Houven.-ghei Blanche te Roesbr.-Har. Devynck Pros per, ouderwijzer, met Vandenbussche Ma ria, beiden te Roesbrugge-Haringe. LOKER, van 1 Sept. tot 31 Dec. 1835. Geboorten. Vandevoorde Daniël, z. v. Edmond en Deweerdt Magdalena. De- vinck August, z. v. Willem en Gryson Brigitta. Louf Agnes, d. v. Georges en Verhaeghe Gabrielle. Dondeyne Alice, d. v. René en Vervisch Adrienne. Ver- kruysse Andreas, z. v. Henri en Wylle met Godelieve. Allossery Yves, z. v. Jerome en Bondue Janina. Deweerdt Denise, d. v. Emiel en Devinck Martha. Lenoir Gerard, z. t. Marcel en Delfiy ■■■«■«BBBaBaaKdMiiaMaauaaaafflMi vinden. Ik raak er niet wijs uit. Vrouwen zijn toch aardig. Ja, 't is een duistere zaak. Maar man nen zijn ook aardig. Dat zien we aan Wal ter. V7as hij maar nooit op dat'Linden dale geraakt. Paula moet er toch ook veel afgezien hebben! Krijgt ge ook al medelijden met haar? Een beetje toch. Opgesloten worden in een keldertje... het is als in den ouden tijd. Wat zit er daar allemaal achter? Ze spreken in de gazet van geheimen op dat hof. Paula heeft misschien dien kozijn van haar eerst den kop zot gemaakt. En toen ze Walter leerde kennen en zijn ver liefdheid zag, wilde ze hem liever hebben dan die groven bruut. Vandaar die haat bij Floris. Pycke hield vol, dat Walter zich on noozel aangesteld had. Eindelijk kon hij naar Gent vertrekken. Hij sprak m:t Tilde af, dat ze om drie uur weer hier aan de statie zou staan. Geërgerd om al dezen last, reed Bert naar Gent. Hij hiel 1 de wacht bij Flora's buis. Het was nu de tijd, dat ze van school zou komen. Het duurde niet lang, of ze naderde over de kade. Pycke ging haar tegemoet. Plora keek verrast op, toen ze hem zag en zijn groet hoorde. Wol, Bert, gij hier! zei ze. Ja, ik meet u dringend spreken. Kom dan mee binnen... we zijn hier vlak bij mijn appartement. Laat ons liever naar een herberg gaan Maar waarom? Wat ik zeggen moet, behoeft Paula Delange niet te hooren. O, dat zal ze niet. Wij kunnen in de kam:r zitten en zij maakt het eten gereed in de keuken. En als ze aan de deur luisterti 755 Blijft 755 inwoners op 31 12-1935. KROMBEKE, v. 15 Sept. tot 31 Dep. 1835. Geboorten. Regheere Gilbcrb z. v. Emiel en Vandenbussche Louisa. De block Frans. z. v. Vnlère en Lebbe Mar guerite. Accaert Jeanne, d. v. Al-'door en Co»ne Maria. Deschrevrl Anna, d. v. O^mille en VerbrigMie Zn'ne. 0»er!"4or.«.D'heere A'nhonv""», 41 j., echtg. Coene Urba'n. Demo! Octavie, "4 j., wed. Gruwez D*sider'us. Couseey Rosalie, 82 j„ wed. Dewulf Jacobti». Huwe!"k. Cornet+e Jerome, l-"dbou- wer te Proven, met D°smytt?re Magda lena, landbouwster te Krombeke. OOSTNIEUWKERKE, maand Das. 1835. Geboorten. Maria Vanneste, d. v. Maurice en Madelr-'ne Lamote. Mar'a Vandamme. d. v. Odiel en Helena Geld hof. Robert Vynckier, z. v. Alberc en Alida Tack. Godelieve Delen, d. v. Va- 'ère en Margareta Labeeuv. - Roger Vanthournout, t. v. Georges e. F-'-rnxie Beaumont OverllV'n. Ernie! Geeraer' 45 jaar, wed. v. Victorine Tyghem BTJT.STCAMP. Burgerstand. Geboorte. Dereuddre Gerard, z. V. Maurice en Geerardijn Angèie. Sterfgeval. Goutsmit Ambroslus, 81 J., z. b., wed. v. Bekaert Isabella. ALVERINGEM, maand Januari 1336. Geboorten. Jules Dezutter. z. v. Achiel en Ameüe Dehaene. Ida I-ou- wagie, d. v. Placide en Madeleine Fimoen. Sterfgeva'len. Camille V."ndenber™'ie, 71 j„ schaliedekker, wed. v. Eugenie De- kevser. Melanie Ghvsel, 89 j., winke- ':erster, wed. v. Désiré Parrein. Justin Depape, 69 j., werker, wed. v. Stephanie Lerov. Leonie Denduvver, 63 j., her bergierster, echtg. v. Auguste Dhaene. Marie-Lndovica Descbrvver, 74 j.( werk ster, wed. v. Martin Kollet. Beloften. Emile Fol'et, werker te Al- v-ringem, en A'kla Potiblon, werkster te Woumen. Henri Vansteene, werker, wed. v. Jul'a Vandooren, en Valerie Mon- karey, wer'-ster, beiden te AlvrrinorPm. Roger Barbier, haarkapner te Duinkerke, en Thery Emilienne, schipperin te Alve- ringem. MF.N HEF^T KUNNEN NAGAAN en proefve'd-n eangele-d ep HAVER, dat het gewicht per bektollt-r r- Ice'l'k -.as, d~ar wear PO~ ASCHM"STFN gc-even ware", wanneer da not"»-1-'-**-—est*"" r-et op- b-e"»":*verr""ere"d bad gewerkt. ELVFRD1NCE, maand Januari 1~>5. Geboo-'-". Ghemar And-é, z. v. Hec tor en DeloM Ahda. - - PTcelewyn Si monie, d. v. Teroom en Nom—nck A':xia. Haelew-n Willy, z. v. Achiel en Boes Bertha. Dervcke Manrits, z. v. Camiel en Dc-oo Helena. Storfye"a''~n. Oestlandt fagne^ 50 echtg. v. Oestlandt Maria. Deraev Mcr- a-riet, 16 d. v. Achiel en Lcnove ?faric- Ludovic.?. Tonoye Mnria-Ludovica. 52 •'aar. ech*-g. V- Demey Aekiel. Duthieuw E'odie, 65 j.t echte. v. P"tiwe1s Emiel. Huwell'k. Hardy Daniël en Coene Julia, beiden v. Elverdinge. VLAMERTINGE, maand Januari 1938. Geboorten. Labaere Yvonne, d. v. Valeer en Magdalena Parrein. Decaes- teker Jozef, z. v. Hector en Ida Meersse- man. Vermeersch Gilbert, z. v. Mau rits en Irma Billiau. Cappelle Maria, d. v. Julianus en Julia Vanscvenant. Voorspoels Antoinette, d. v. Gustaaf en Maria Maet. Overlijdens. Rommens Emiel. 66 j., landbouwer, wed. v. Eulalie Jonckheere. Pareyn Theodoor, 70 j.. z. b., echtg. v. Eugenia Dejaegher. Thevelin Willem, 39 j., bakker, ongeh. Decaesteker Jo zef, 8 d., z. v. Hector en Ida Meersseman. Creus Philomena, 22 j., huishoudster, echtg. v. Henri Laroye. Vande Lanoitte Evarist, 68 j., notaris, echtg. v. Maria Baeckeroot. Berlamont Eugenia, 70 j., huishoudster, echtg. v. Sanctiel Cottignie. Huwelijken. Antoon Deknudt, land bouwer te Zillebeke, en Maria Ver meersch, landbouwster. De Bcrgh Ju lius, bakker te Oostvicteren, wed. v. Co- ralie Vanbiesbrouck, en Helena Costeno- ble, z. b. Lucien Dethoor, diamantbe werker te leper, en Yvonne Mourisse, dienstmeid. WIJTSCHATE, maand Januari 1836. Geboorten. Sintubin Joseph, z. v. Achille en Livina Vande Walie. Ras- salle Roger, z. v. Aloertus en Bertha Van Eeckhoutte. Hessel Üdette, d. v. Hu- bert en Marguerite Montaine. Wallays Agnès, d. v. Andreas en Maria Sabot. Catteau Gerard, z. v. Juiien en Bertha Castryck. Over.ijdena. Lucas Juiien, 2 m., z. v. Florent en Madeleine Burque. Wallays Karei 4 j., z. v. Andreas en Maria Sabot. Huwelijken. Lepla Jules, landbouwer, met Maria Platteau, z. b., beiden v. Wijt- schaete. Bervoet Edmond, daglooner, met Elisabeth Buseyne, z. b., beiden v. Wij tschate. HitfBHHttStiaaais&aBHaba&iSMaH Lat doet ze niet. Ge hebt een goed gedacht van haar. Ja, Bert. Paula is een stil en beschei den meisje met zser beschaafde manieren. Kom mee, ik ga liever niet naar een her berg. En ge kunt bij mij eten. Pycke gaf dan toe. Flora opende met haar sleutel de voordeur. Paula kwam in de keuken. Ze herk:nde den man, die haar zoo ruw behandeld had en ontsteld trok ze zich terug. Flora leidde Pycke in de woonkamer. Ze ging dan even naar de keuken. Paula, mijnheer Pycke zal met me eten. Haal een biefstuk voor hem... Mag ik dan alleen in de keuken eten? vroeg Paula met bevende stem. Zooals ge wilt. Och ja, ik 'begrijp u... Ik zal zelf het eten komen halen. Ge moet u dan niet in de kamer vertoornen. Maar het heele misverstand zal opgelost worden. Och, mag ik verdeeldheid brengen in een familie? Dub daar nu niet over. Alles komt te recht, geloof me... Flora keerde ln de kamer terug. Bert, ge wilt ine spreken over Walter en Paula, z-I ze, toen ze tegenover hem zat. Gij en Tilde, ge zijt verwonderd, dat ik Paula bij mij heb genomen! Ja, dat is oprecht zoo... Wel, ik zal u alles vertellen. Dien avond, toen ik Walter zou bezoeken, zag ik, als ik aan zijn huis was, een meisje dat juist buiten kwam en weende. Ik kreeg als een ingeving, dat hst Paula Delange van Lindendale was. Walter had mij over haar gesproken. En ik wilde nu eens klaarheid hebben. Ik sprak b"~r aan en ja, het was Paula. Ik nam ze mee... In plaats van c. .3 te bezoeken! viel Bert haar spijtig in de rede. Ja, ik voelde dat ik mijn bezoek moest uitstellen... en ik heb wel gedaan. Maar luister voort! O, ik weet het al... Die Paula zei u seffens, dat ze met .Walter verkeerde... dat BOEZINGE, I Okt. tot 31 Dee. 1936. Geboorten. Vandewalle Joseph, z. v. Albert en Antoinette Legrand. Van- kelrsbilck Leopold, z. v. René en Maria Bekaert. Steyaert Roza, d. v. Gustaaf en Flavie Vanderhaeghe. Lerminez Ra- phaël, z. v. Georges en Godelieve Lauwcrs., Meire Gabriël, z. v. Theodule en Del- phina Coene. Canniere Maria, d. v, Camiel en Leonie Priem. Lefever Ma ria, d. v. Aurele en Godelieve Rondelez. Houck Frans, z. v. Joseph en Mar griet Lanssens. Vanden Abeete Gerard, z. v. Henri en Godelieve Huyghe. Van dewalle André, z. v. Florent en Elisa Hiele. Doom Maria, d. ttfr. Achiel en Adronie Devoogdt. Knockaert Flori- mond, z. v. Arthur en Augusta Van En- glandt Deback Roger, z. v. Gerard en Germaine Fefevere. Dewulf Henri, z. v. Georges en Maria Deceuninck. Sterfgeve"en. Decaestecker Hilda, 7 m., d. v. Maurice en Nera Verhille. Vandendriesscbe Louise, 77 j., echtg. v. Charlet Theophiel. Vandamme Marie- Louise, 18 j., d. v. Jules en Irma Verly. Wyffels Cyriel, 66 j., wed. v. Eudoxie Claereboudt. Huwelijken. Plattceuw Jules v. Lan- gemarl: en Godelieve Vanbelleghem 7. Boezinge. Phlypo Aimé v. St-Jan-Ieper en Maria Lefevere v. Boezinge. Van- huyse Gerard v. Boezinge en Marguerite Louf v. Vlamertinge. GELUVELD, maand Januari 1936 Geboorten. Monica Deleu, d. v. Jules en Magdalena Vandenbussche. Lydie Kynoo, d. v. Marcel en Zulma Pauwels. Roland Vanhee, z. v. Omer en Martha Masschelein. Roger Bonckaert, z. v. Henri en Maria Castelein. Overlöden. Henri Deboutte, echtg. v. Emma Vanhalewyn. POELKAPELLE, maand Januari 1936. Geboorten. Provoost Jeannine. d. v. Camille en Eveline Pillen. Espeel Guido, z. v. Camiel en Martha Dehullu. Plou- vier Paula. Daniël en Paul, d. en z. v. Cyriel en Marie Witdoek. Vanlerberghe lozef, z. v. Jules en Marie Colpae. Delie Anna, d. v. Aimé en Marie Eeck- hout. Overlijdens. Cailliez Adolf, 79 jaar, echtg. v. Mathilde Deschepper. Mat ten Jules, 83 j., echtg. v. Emerence Van- deputte. Onder al de graangewassen is de HAVER bet meest gevoelig aan een STERKE POTASCHBEMESTING. RENINGELST, m. Nov. en Dec. 1935. Geboorten. Denuwelenaere Gerarda, d. v. Gaston en Batteu Godelieve. Ver donck Joël, z. v. André en Merlevede Madeleine. Room Yolanda, d. v. Ca miel en Igefooghe Irma. Oreel Herman, z. v. Camiel en Cleeuwerck Irma. Wos- tyn Malvina, d. v. Valère en Timperman Maria. Desmyter Godelieve, d. v. Oscar en Vanseveren Marie. Logie Hendrik, z. v. Maurice en Fagoo Anna. Overlijdsns. Ooglie Camiel, 64 jaar, echtg. v. Barbez Octavie. Leclercq Benjamin, 62 j., echtg. v. Debacker Marie. Thery Marie, 58 j., wed. Bartez T'heo- ohile. Davion Marie, 62 j., wed. v. Verdonck Cyriel. Beweging 1935. Geboorten 56 (waaronder 12 te Pope- ~'nge)Overlijdens 25; Huwelijken 11. RENINGELST, maand Januari 1936. Overlijdens. Verhaeghe Gilbert, 5 j., z. v. Elie en Delannoy Noémie. De caestecker Alois, 86 j., wed. v. Boudry Eudoxie. Detrez Celine, 76 j., wed. v. Vansteelant Charles. Loncke Octavie, 79 j., wed. v. Garreyn Auguste. EESEN, van 1 tot 15 Januari 193S. Geboorten. Rosa Verhoest, d. v. Ali- dor en Helena Deschoemaeker. Cecilia Deschoemaeker, d. v. Omer en Adrienne Soubry. Overlijdens. Elodie Verslype, echtg. v. Charles Wybou. Emmerence Devos, wed. v. Henri Beerlandt. Herminie De caestecker, echtg. v. Alois Hendryckx. Emiel Brouckaert, echtg. v. Marie Hom- ZONNEBEKE, maand Januari 1936. Geboorten. Desaele Alice, d. v. Gustaf en Vandecappelle Elisa. Mestdagh Georges, z. v. Joseph en Masscho Bertha. Dieryckx Micel, z. v. Jeroom en Vanneste Magdalena. Overlijdens. Accou Julius, 7 m., Z. V. Maurits en Chaerle Maria. Vanysacker Euphrasie, 82 j., wed. v. Dewickere Lie- vin. Claeys Marie-Louise, 80 j., wed. v. Vermeersch Henri. Huwelijken. Lapere Camiel met Bus- schacrt Emma. Hoflack Odile met Bou ten Julia. Montaine Marc met Desaele Margareta. ESSEN, Burgerstand. Geboorten. André Vanackcr, z. v. Cy riel en Adriana D:bruyne. Nelly Swae- nspoel, d. v. Cyriel en Zosima Zwaene- poel. Nicole Wyllie, d. v. Ernest en Ber tha Vandenberghe. Wilfrida Theu- nynck, d. v. Adhtmar «n JuLa Moerman. Overlijdens. Elodi-e Verslype, echtg. v. Charbs Wybou. Emerence Devos, wed. Henri Beerlandt. Herminie De caestecker, echtg. v. Alois Hendryckx. Emiel Brouckaert, echtg. van Marie War moes. Juies Beerlandt, z. v. Cyriel en Faraïlde Willaert. Jules Leroy, echtg. v. Louisa Vandenbussche. Huwelijken. Gaston Decoene, v. East- Moünes (Amerika) en Marguerite Wacke- nier van Avekapelle. KORTEMARK, v. 23 Jan. tot 6 Febr. '36. Geboorten. Beernaert Georges en Georgette, z. en d. v. André en Devicker Celesta. Corc'y Simonne en Omer, d. en z. v. Jules en Dosquet Irma. Overlijdens. Beernaert Georges en Georgette, z. en d. v. André. Tomme- lyn Emelie, 52 j, echtg. v. Stroobant Constant. Huwelijk. Pynebrouck Jules v. Hand zame en Vandendorpe Maria. hij haar trouwbeloften had gedaan. Neen... ge zijt heelemaal mis en wees nu niet zoo haastig. Paula verbelde me, dat ze van Lindendale gevlucht was, om aan de m ishandelingen van haar oom en kozijn te ontkomen. En uit de gazet zult ge nu weten dat het twee schurken zijn. Moordenaars! Ja, maar dat wist Paula toen niet. Toch had ze voor haar eigen leven ge vreesd. Ik nam haar mee naar een her berg en daar hebben we lang gepraat. Ze zei niets over liefde voor Walter... niets over een verloving of zoo. Ze vertelde me alleen, dat ze werk wilde zoeken. Walter had haar hulp beloofd om een betrekking te vinden... Ja, ja... ik ken dat... Bert, wees rechtvaardig! Gij hebt Paula onbarmhartig aan de deur gezet. Heeft zij ooit nog een poging gedaan, om bij Walter te geraken. Ze liet u schrijven. Dat is niet waar. Ze wist er niets van... Ik nam haar uit medelijden mee. Ik weet alles... en ik begreep, dat Walter Paula bemint. Du:; bleef ik weg. En gij houdt haar bij u! En waarom niet? Zij trok Walter van u af I Niet waarl Walter heeft verleden Zo mer oprecht met mij gesproken. Hij zei, dat hij niet zeker was van zijn gevoelens. Die onnoozelaar! En nu begrijp ik dat. Hij is geen on noozelaar, maar een ernstig man. Hij dacht toen veel aan Paula. Ze had een diepen indruk op hem gemaakt. En hij wilde zich niet aan mij verbinden, als dis teere gevoelens voor haar bleven bestaan. Hij is dan teruggekeerd naar Lindenda le. En nu weet ik, dat hij niet mij, maar Paula bemint. Het meisje heeft me niet3 misdaan. Ik houd haar uit modelijden en ze verdient dat. Ik heb Walter geschre ven... ik vond het mijn plicht. I"ij kon in gazet, kzenk dat Paula ïerdweitea was, PAX 9 Z Septuagesima. H. Appolonia, maagd Evang.: De werkl. in den wijngaard 10 M H. Scholastica, maagd, H. Guilhelmu» 11 D Verschijning van O. L. Vr. Onbevlekt Ontvangen. H. Scrverius, abt. 12 W H. Eulalia, maagd en martelares 13 D H. Julianus, mart., H. Lucinius, bis* 14 V Verschijning van O.L.V. te Lourdes. H. Valentinus, priester en martelaar 15 Z HH. Faustinus en Jovita, mart. ZONDAG 9 FEBRUARI Septuagesima, Circumdederunt me paars; 2" geb. van den H. Cyrillus, bis schop van Alexandrië, belijder; 3" geb. va» de H. Apollonia, maagd en martelares. De Kerstkring, de tijd van liefde en vrede, is afgesloten en de tweede kring van het Kerkelijk Jaar is begonnen. Langer dan voor het Kerstfeest is de voorberei dingstijd die het hoogfeest van Paschen voorafgaat, omdat dit het grootste feest van geheel het Kerkelijk Jaar is. Een an dere, meer historische reden van deze lan ge voorbereiding vinden we ln het feit dat Paschen ln de eerste eeuwen der Kerk de groote doopdag was. De tijd die deze plechtigheid voorafging werd besteed aan het laatste onderricht van de doopleerlin gen en aan het onderzoek naar hun be kwaamheid. We kunnen dit gerust verge lijken met de naaste voorbereiding tot de plechtige communie, nadat de kinderen reeds gedurende jaren godsdienstonder richt hebb'ae ontvangen. De Septuagesi- matijd beslaat de drie weken die den Vas- sten Quadragesima voorafgaan en wordt daarom Voorvasten genoemd. Hoe wel er nog geen openbare boetpleglngen geschieden, draagt deze tijd toch reeds den stempel van boete en rouw over de zonde. Aan de eerste zonde van Adam en Eva, waardoor het eerste onheil over de wereld kwam, herinnert ons de liturgie van de zen Zondag. Wij hebben er allen de na- deelige gevolgen van ondervonden. Toch bestaat voor ons nog redding die mogelijk gemaakt werd door de komst van den Ver losser op aarde. Door zijn lijden en dood heeft Hij voor ons de hemelpoorten ge opend waardoor we tot het eeuwig geluk kunnen ingaan. De weg erheen ls, echter, bezaaid met hinderpalen. Aanhoudend moeten we strijden tegen allerlei moeilijk heden en gevaren. Talrijke sluwe en boos aardige vijanden moeten we bekampen. Toch hebben we niets te vreezen, want we hebben een helper en aanvoerder, voor wien alles moet buigen en op den harden, vermoeienden levensweg worden we ge steund en gevoed door de genade en de HH. Sacramenten. Laten we dus moedig den weg naar ons eeuwig geluk opgaan en met een levendig geloof en vaste hoop en een vurige liefde eenbetere toekomst te gemoet zien. H. APOLLONIA, maagd en martelares Zondig 9 Februari), Onder de talrijke maagden welke in de eerste eeuwen van het christendom haar bloed gaven voor hun geloof en liever hun leven offerden dan hun zuiverheid te ver liezen, is de H. Apollonia onder het volk een der meest gekende en vereerde. Deze edele maagd werd geboren uit rijke en voorname ouders. Reeds vroeg had ze haar zuiverheid aan God gewijd. Toen zij, na den dood harer ouders, al haar rijkdom men aan de armen uitdeelde, waardoor ze vele heidenen voor het ware geloof won, werd zij door de heidensche priesters aan geklaagd. Het gepeupel bestormde haar huis, drong ln haar kamer en sleepte de weerlooze maagd naar een heidenschen tempel. Daar wilden ze haar door be schimpen en slagen doen offeren aan de afgoden doch Apollonia bleef onwrikbaar. Woedend sloegen de beulen haar de tan den uit en veroordeelden haar tot den vuurdood. Als door een hemelsche inge ving bezield, wierp de heilige maagd zich zelf in de vlammen om aldus te toonen dat ze liever stierf dan aan haar godsdienst te verzaken. EaBBflBBSaiBDSIlBlB&SSaBaaBBH Beste Engelsch© voorkomt Hoofdpijn N eus verstopping Kortademing Zenuwverzwakking enz. enz. Te verkrijgen enkel ln de BESTE WINKELS Vraagt het doosje met het haantje. aaEBflaaHBB&SBBQBBB&flBa&BHSSS Waarom iijden HOOFDPIJN MIGRAINE TANDPUN GRIEP" RHEUMATIEK ZENUWKOORTS PIJN DER MAANDSTONDEN als de Wonderbare Bruine Poeders vanj der Apotheek DE POORTERE Sint-Niklaas-Waas. U ^Ogenblikkelijk zonder gchadeUt'.*» gevolgoo van deze pijnen zullen bevrijden. JD* dooa v. O poeder a 4 fr üe driedubbele dooa 25 poedert 10.(90 fr. Te verkrijgen in allej goede Apotheken of vrachtvrij tegen postmandaat. Gebruikt ze eens, U I zi'lt nooit geen an-| dere meer gebruiken.! BaMESGKssaaaMEKsaEsssEaasai en hij zou erg ongerust zijn geweest. Dus heb ik hem ingelicht. En ik deed heel wel. Hij heeft Paula nu geschreven... Maar Flora, ge mocht u zoo niet te ruggetrokken hebben... Een vrouw kan veel. Stil, Bert. Spreek zoo niet. Wat denkt ge nu toch van mij? Dat ik me zou op dringen aan een man die een ander meisje bemint. Een gril van Walter! Neen, daarvoor is hij veel te ernstig. En ik zeg nog eens, dat hij zeer eerlijk heeft gehandeld. Ik mag hein niets ver- Wijten. Die Paula is een sluwe vos en ze weet wel, wat ze wil. Ze liep Walter achterna. Neen, Bert. Ik heb u al bewezen, dat het niet waar is. Ze zou nooit naar Brug ge terug zijn gegaan. Gij hebt ze valsch beschuldigd. Het was leelijk van u, haar t-e verwijten dat ze in de kwestie van dien aanval bij de beek te Lindendale was ge moeid. Dat is misschien overdreven geweest van ma. Misschien? Dus, ge twijfelt nog. Wel, ik wil erkennen, dat ik mis was. Maar ik moest ze weg krijgen. Walter lag ziek en zij zat daar... En ge verwachttet mij. En ik mocht Paula ndet zien, hé? Ik zal openhai ,ig spreken. Wel ja... Tilde en ik wenschten dat Walter met u zou trouwen en het ware zijn geluk. Dat kan niet meer. Xk heb van Tilde ook een brief gehad vanmorgen. Zeg haar, dat lk Paula naet van Walter mag ver wijderen. Het zou Juist zijn of ik uit ja loezie konkelde. En bovendien, ik geloof dat hij en Faula gelukkig kunnen zijn «e dat zal me plezier doen. Ik begrijp d« vrouwen niet. Vfevoliêi,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 7