TERUGKEER VAN PATER DAMIAAN D© vrees veer icipcin Reusachtige brand te Genval ASCHWOENSDAG ©e Vastenbrief 0| KATHOLIEKE UNIE Ik kan niet begrijpen... Rond het werk der Regeering 12 BLADZIJDEN» 35 CENT. 33' JAAR. - Nr 8. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT KOLONIALE LOTERIJ MINISTERIE van LANDBOUW De Papier- en Balatumfabriek in lichte laaie Twee gebouwen volledig vernield. - Achttien miljoenen schade. WE ZENDEN ONS BLAD ZONDAG 23 FEBRUARI 193S |i!lilIII!!lii:illiilll!ll!Hli!illl!i „UIlllllillUllllllllllllllUlMlllllllilllilllill DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. Postch. Nr 155.70. 1 fg ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 19.— fr. g Belgisch Kongo 40.fr. Frankrijk 40.fr. 3 I Alle andere landen 60.fr. i FflPEBHGENUE TARIEF VOOR BERICHTENi Kleine berichten per regel 1.fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. j 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op Is bl. per regel S.fr. I Berichten op 2» bl. per regel 2.50 fr. i Berichten op 3* bl. per regel 1.50 fr. j Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. j Te herhalen aankondigingen: prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en 1 moeten tegen de.i Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be- richten tegen den Donderdag noen. 1 (Naar den vermaarden Fran- schen publicist Pierre l'Ermite, die woont in het woelige Parijs.) Hter ben lk weer, de man uit de straat... Ik ben niet genoeg geleerd om alles Jte doorgronden. Maar lk heb twee ©ogen en lk kijk rond... Ik ben nu luist niet dwazer dan een ander en lk tracht te verstaan wat ik zie. Ik tracht... en moet bekennen dat lk er niet dikwijls ln geluk. Zoo ls het weer vandaag. A De Engelsche koning ls gestorven. Wat mij aanstonds getroffen heeft, *t is dat hij schroomlijk gaarne ge lden werd, die koning. En dat is on verstaanbaar voor een werkman ge lijk ik, een bewuste, een lid van t eyndikaat. Kan men nog houden van koningen in onze verlichte XXC eeuw? Een koning?... Maar dat is erger dan de dikste burger, dat is een su per-kapitalist, dat is de hoogste van al de galon- en sterrekensdragers! Zie maar een keer wat wij er mee gedaan hebben langs dezen kant van net kanaal. Zie naar Lodewijk XVI en zijn na geslacht- Zie naar tsaar Nikolaas en geheel Zijn gezin- Zie naar koning Ferdinand... En als zij van dien dood hoorden, dan heeft er geen een van al die groote Jannen der Engelsche inter nationale ln de handen geklapt. Ik geloof zelfs dat ze, met den hoogen hoed op, bij de begrafenis aanwezig waren... Kunt gij dat verstaan? Wat mij dan ook trof, 't is dat die koning een eenvoudig, een zeer een voudig mensch was... Hij leefde op den besten voet met zijn knechten. Heb lk niet gelezen dat zijn ka menier achter zijn lijkkist stapte, vóór al de grooten van het konink lijk huis? Zijn doedelzakblazer speelde de liederen waaraan hij meest had ge houden. Daar waren zelfs op de begrafenis Zijn poney en zijn hond. Hoe lief dat allemaal!... Ginder weet men zeker niet van ieen klassenstrijd? Maar waar ik verstomd over sta, lk die hier woon dicht bij Parijs, 't is over het groot deel dat Ons Heer inneemt in deze gebeurtenis. Men kan het zeggen in een enkel woord... Hij is overal. Eerst heb ik gehoord dat de koning tegelmatig den dienst bijwoonde in een kleine dorpskapel... Dat was dus niet uit oogverblinding... maar om dat hij geloofde... Een koning, een geleerd man, die pog gelooft op onze dagen!... Ik versta niet... En dan is de aartsbisschop geko men. Lang hebben zij samen gepraat ©ver den dood— over het hierna maals... juist alsof dat niet allemaal bij dei. ouden rommel in den ver geethoek lag... juist alsof die oude wijvenpraat nog niet geheel zou ver sleten zijn, gelijk men het ons ge durig voorhoudt. Toch zijn die Engelschen geen dwa ze droomers... Praktische menschen zijn het... Zaken zijn zaken, zeggen zij... Alvorens te sterven wilde de koning dus ook deze zaak regelen... Wonderl... A Nog veel meer heb lk vernomen!... Beter nog, ik heb het gezien in mijn roode gazet. Ik heb foto's gezien, echte foto's, niet vol trukjes lijk in .de kinema... Ik heb jongentjes gezien en meisjes in de Staatsscholen, kinderen die aan 't bidden waren, de handjes samen gevouwen, voor hun koning die op sterven lag. Men zag wel dat zij ba den, al wat zij konden. Ik kan niet zeggen hoe aandoen lijk het was. A Maar ik ben nog niet uitverteld. Terwijl de koning te sterven lag, zond de radio over land en over zee, naar de boerderijen in Canada zoo wel als naar de torpedobooten in den Indischen Oceaan, de gebeden der stervenden uit. En dit gebed vond weerklank overal. En alle zo- ren van Engeland baden mede en antwoordden en herhaalden: Bid voor hem! En wanneer zijn dood werd aan gekondigd, viel het volk op de knieën, daar op de openbare plaatsen, en het bad voor de zielerust van zijn koning. Dat zag ik allemaal op de foto's... Wie kan dat begrijpen?... Eindelijk, wanneer de Prins van Wales koning werd, legde hij plechtig den eed af en hij ook riep de hulp van God in over zijn regeering... Bij ons durven de officieele man nen dien naam niet uitspreken. Waarom?... 't Schijnt dat zij be nauwd zijn- Benauwd van wat?... Gelooven zij er waarlijk niet aan? Of gelooven zij er nu niet meer aan om er op 't einde weer aan te ge looven? Is dat niet wonderbaar allemaal?,.. Ik zeg het nog een këerï Ik ben de man uit de straat... de arme type, dien men overal tegenkomt. Veel dingen zijn er die ik niet versta. Maar wat ik zeer goed weet, 't is dat het allemaal niet gaat... En dat het zou moeten gaan... Men zegt dat de stocks overal af nemen, dat de zaken zouden moeten herpakken... En zij herpakken niet... Droef heb ik mijn gazet in mijn zak gestopt. En op het einde heb ik gepeinsd dat die Engelschen van geluk mogen spreken! Zij hebben ten minste nog het ge loof en de liefde. Men belet hun niet aan God te gelooven, en aan hun hoofd staat er iemand, dien zij kunnen beminnen. En ik, och arme... Ik ben de man... de arme uit de straat, aan wien men geloof en liefde heeft ontstolen. Bij deze gelegenheid zullen te Antwer pen, op 3 Mei, groote plechtigheden plaats grijpen waarvan het programma wordt voorbereid. Geheel de Belgische bevolking aal dan te Antwerpen samenstroomen ten einde den apostel der Melaatschen te be groeten bij zijn aankomst in het vader land. Het Inrichtend Comiteit heeft de tech nische regeling van al de speciale treinen en trams uitsluitend toevertrouwd aan Ui- tra Montss. Dit organisme zal zorgen voor talrijke speciale treinen uit alle streken van het zig te zijn bij de aankomst. Nadere in lichtingen zullen desaangaande later ver strekt worden. Alle organisaties en vereenigingen wor den dringend uitgenoodigd op 3 Mei naar Antwerpen te reizen om deel te nemen aan het grootsch onthaal dat aan Pater Da- miaan zal worden voorbehouden. Voor alle inlichtingen van technischen aard wende men zich tot het Inrichtend Comiteit, 9, Sint-Antoniusberg te Leuven, of tot Utlra Montes, 46, Korte Nieuwstraat te Antwerpen, telefoon: Antwerpen 276.51 en 303.50. land om de bevolking toe te laten aanwe- IMHHHHHHHHaaiHUHMMHHBBnHIHUMHHHHH De dag waarop de vrome kristen tot in keer komt. De dag waar de kristenen, als vrijwil lige boetelingen, in de kerk komen dee moedig knielen voor den priester, een as- •chekruisje ontvangen, met de heilzame Vermaning: Herinner U, o mensch, dat gij stof zijt en tot stof zult wederkeeren! Onwillekeurig komt mij te binnen het moment van geboden stiltein den feestroes onzer moderne officieele plech tigheden, de plechtige minuut van inge togen stilzwijgen binst de parade. Wij hebben er volstrekt niks tegen ln te brengen, dat men in de hoogspanning van het moderne leven, nu en dan eens bij ge legenheid, de menschen wil ontspannen, si was het maar één minuut stille ingeto genheid gunt om eens uit te ademen en eich te bedenken, 't Doet deugd, en te midden het geweld maakt één moment van verpoozing en stilstand altijd Indruk en sensatie. Tijdens de begrafenisplechtigheid van den koning van Engeland, viel op zeker moment heel Londen zoo stil als een muis. Voor één minuut maar. Doch te Londen is zulks iets van beteekenis! Verbeeld U da straten van de wereldstad in dien toe stand van strak-gespannen beweging loosheid: een artificiael-doode stad, met duizende gejaagde doch stilstaande pas santen met duizende ijlende en snorren de, doch thans ingehouden autos en bus sen... opdat de menschen één minuut van Ingetogen stemming zouden beleven. Wij zijn blij, omdat onze wereld einde lijk Inziet het nut en het kostelijk belang van ingetogen mgmenten in 'e menschen leven! Wij rijn. vooral blij, omdat onze Katho lieke Kerk sedert haar bestaan daar heeft san gedacht, daarvoor heeft gezorgd, en bij zooveel gelegenheden de weldenkende menschen tot Ingetogenheid en inkeer brengt. De Kerk echter stelt zich niet tevreden met den voorbljgaanden indruk van één taoment sensatie. Zij grijpt naar de ziel har. den mensch en raakt de intieme ziele- roerseten. Op Aschwcensdag strooit zij wel assche ftp bet hoofd der geloovigen. als een sym bool van noodzakelijke boetedoening maar tevens wordt aan de ziel herinnerd de har de, onmeedoogende waarheid omtrent het lichaam, omtrent zijn oorsprong en zijn eindterm in dit leven. Het lichaam, het zoo vaak vertroetelde en opgesmukte lichaam, wordt hier een voudig van zijn verheven voetstuk naar beneden gehaald, en geplaatst daar waar zijn aangewezen plaats is: op den grond, bij de stof, waaruit het kwam en waar het terugkeert. Een harde slag voor het pronkstuk, dat we gewoon zijn te bewonderen en te be- wierooken. Doch een rake slag ten bate van de ziel, die ondanks alles domineeren moet over den geheelen mensch. En daarbij een prachtige inzet van den strengen boetetijd, welke op dien dag aan vangt. Met het Asschekruisje begint de ge- nezingskuur der ziel, en het strijdend kampleven voor den kristen tegen vleeschelijke, hoovaardige en hebzuchtige begeerlijkheid. Door het Asschekruisje seint de Kerk over de wereld dat de algemeene strijd oefeningen van het kristen leger begon nen zijn. IIIIIIHIIIHIIIIIIIIHHIII BINNENLANDSCHE LEENING 1933 Dinsdag had de trekking plaats van de Binnenlandsche Leening 1933. Reeks 106629 wint 1 miilioen frank. De volgende reeksen winnen elk 25.000 fr.: 102290 107961 108917 114348 120274 122329 125005 125040 134300 135790 156783 161140 162631 163060 164154 1764S5 178421 183169 189915 202126 202241 211000 214276 219108 219991 288157 236862 237329 244973 245716 2571-77 258056 258832 267470 267850 269620 271570 278288 288728 290266 293438 294432 298373 299412 301868 303277 305547 306299 3Ü8350 309227 310177 312592 312789 313927 313997 323064 338290 339927 34S703 349794 350485 359133 360974 37Ó121 375384 390732 3908Q9 392150 392816 Eik nummer van de uitgetrokken reek sen heeft recht op een vijfde van dt on- derscheidelijk toegekende premiën, Reeds zes jaar lang wordt de we reld uitgeput door een alles verlam mende crisis. Terwijl Europa inner lijk meer en meer verdeeld geraakt door misverstand en kortzichtigheid, zondert Amerika zich af. Zooals Ame rika willen ook de Europeesche naties zich meer en meer binnen eigen gren zen terugtrekken en de solidariteit verbreken, die hun belangen hen onderling opleggen. De Europeesche Staten bestrijden mekaar; binnen de grenzen van iedere Staat, bestrijden de partijen mekaar. Dat beeld van 'n verscheurd Europa wordt tragisch als we denken aan de verbazende ontwikkeling van Rusland en vooral van Japan. Europa gaat ten onder als het zich niet tijdig bewust wordt van zijn verzwakking en de weg der samenwerking opgaat! Intusschen gaat Japan onverstoord zijn gang. Het stoort zich noch om de meening van de Volkenbond, noch om die van Rusland of van Amerika, noch om die van de geheele wereld. Bewust van zijn macht richt het sys tematisch zijn ekonomie en zijn leger in. Het laat niets over aan het toe val. Het regelt even zoo goed de aan was van zijn bevolking en de meening van zijn arbeiders. Staat, industrie en leger zijn één. Naar 'n vast ont worpen plan werd de industrie door de centrale macht ingericht. Ze ont wikkelde zich verrassend snel. De productie overtreft thans reeds die van de grootste landen. De Japansche producten verdrijven de Europeesche en de Amerikaansche op alle mark ten van de wereld en verscherpen daardoor de wereldcrisis. De kostprij zen van de industrieele producten zijn buitengewoon laag dank zij de toepassing van mechanisatie en ra tionalisatie tot het uiterste en dank zij de buitengewoon lage loonen. De werkloosheid in Japan stijgt voort durend. Daar er geen werkloozenver- zorging bestaat, stellen de Japansche werklieden zich tevreden met een schotel rijst en een plaats om hun hoofd op te leggen. Daarvoor willen ze twaalf uur per dag werken. De bevolking groeit jaarlijks ge middeld met 800.000 zielen aan, het grondgebied wordt te eng en Japan zoekt afzetgebieden voor zijn bevol king zooals voor zijn industrie. Na de Russisch-Japansche oorlog in 1905 verwierf het Korea. Volgde, 'n viertal jaren geleden, de verove ring van Mandsjoerije dat in het zelfstandig Keizerrijk Mandsjoekoeo werd herschapen, onder voogdij van Japan. Thans verovert het China, waarvan het reeds de 6 Noordelijke provincies herschiep tot 'n zelfstan dige Noord-China Staat. Wat zal hierop volgenWant hierbij zal de expansie van Japan wel niet ophou den. Volgens Zischka in zijn ophef makend werk Japan Wereldverove raar zouden vooral Siberië en Aus tralië het doelwit van de verdere Japansche veroveringsplannen zijn. Deze uitgestrekte weinig bevolkte ge bieden zijn buitengewoon rijk aan grondstoffen en bevatten nog duizen den hectaren onbebouwde vruchtba re landbouwgrond. Doch ook Neder- landsch-Indië wordt bedreigd, dat op de weg naar Australia, ligt. Nog on langs zegde Takahashi, het hoofd van de Japansche vloot, dat Japan zal genoodzaakt zijn de actieradium van zijn vloot uit te breiden tot Nieuw- Guinea, Celebes en Borneo, zoo de Vereenigde Staten hun politiek van uitbreiding en bescherming van den Amerikaansche handel niet laten va ren. Leger en vloot worden intusschen stelselmatig versterkt en uitgebreid. Op de laatste vlootconferentie te Londen, heeft de Japansche afvaar diging de zitting verlaten omdat ze van geen beperking wilde hooren. Nu reeds vreest Japan niemand, stoort het zich aan niemand. Maar de vrees voor Japan groeit in Rusland, in En geland, in Amerika, in Nederland. Geheel de wereld vreest voor Japan, vreest voor 'n nieuwe wereldoorlog, die zou losbarsten in Siberie. A. Zisch ka plaatst die oorlog tusschen 1935 en 1941. Rusland drijft de sterkte van leger en vloot mede op. De Vereenig de Staten van Amerika hebben op 10 Februari het grootste militair budget gestemd dat ooit in vredestijd ge stemd werd. Vijfhonderd dertig mil joen dollar, meer dan vijftien miljard Belgische frankskes zullen in 1936 besteed worden aan de uitbreiding van de Amerikaansche egermacht Zal Europa afzijdig blijven? Geen kans voor! Zal het een blok vormen? Waarschijnlijk niet. Er zijn vijand schappen in Europa, die bitterder zijn dan een Japansch-Russische of Japansch-Amerikaansche antagonie. Europa heeft kans, zeer veel kans zelfs, weer in twee kampen verdeeld te worden, zoodat hier wellicht de voornaamste slagvelden zouden ge vormd worden. Doch wezen we niet zoo voortva rend als A. Zischka. Het zou onchris telijk zijn niet te verwachten dat de Voorzienigheid het anders zou kun nen schikken. Wellicht wordt Japan terughoudender wanneer het de ver- weermaatregelen van Amerika en Rusland ernstig begint op te nemen. Wellicht zal Japan dan zijn toevlucht nemen tot diplomatische onderhan delingen, zoodat misschien door een minzame regeling 'n oplossing gevon den wordt voor de huidige moeilijk heden. Mogelijk gebeurt dit naar aan leiding van algemeene besprekingen tusschen de koloniale landen en de bezitlooze landen, die in het vooruit zicht gesteld worden. En het zou maar gelukkig zijn ook! Als we nagaan wel ke de huidige hoofdbekommernissen van de wereldpolitiek zijn dan mer ken we dat die steeds dezelfde zijn. Als het overbevolkte Japan, Duitsch- land en Italië afzetgebieden krijgen voor hun overbevolking, die meteen grondstoffen bevatten voor de voeding van hun industrie dan worden 9/10 van de kansen op oorlog verwijderd. Borneo en Nieuw-Guinea zijn reus achtige eilanden die nog grootendeels onontdekt zijn. Op veel plaatsen is nog nooit een blanke doorgedrongen. Sommige volksstammen die het on doordringbare binnenland bevolken zijn nog maar gekend door vliegtuig expedities. Laat staan, wat al reus achtige rijkdommen ze verder kun nen verborgen houden. Nederland en Engeland zijn nog rijk genoeg aan andere zittingen. De afstand van die twee eilanden hoeft trouwens niet onvergoed te geschieden. Zoo Duitschland zijn vroegere kolo niën terugkrijgt zal het aan zijn Anschluss-politiek verzaken en kan Oostenrijk rustiger werken aan de ekonomische toenadering met de buurlanden. Eindelijk, zoo Engeland, maar een klein deel van zijn Afrikaansche ko loniën (van Somalieland of van de Soedan) aan Italië afstaat en zoo bij de vredesonderhandelingen met Abes- synië aan Italië een strook grondge bied wordt geschonken die zijn kolo niën Erithrea en Somaliland verbindt dan zou ook het land van Mussolini tevreden zijn. Zoo zou er 'n meer rechtvaardige en billijke verdeeling van de rijkdom men van de wereld tot stand komen en wellicht zou hiermee ook 'n einde gesteld worden aan de periode der zeven magere koeienBidden we God dat hij in dien zin de geesten van de groote Staatsmannen verlichte. Dan zal veel euvel bespaard blijven voor het menschdom en vooral voor Europa. (Verboden nadruk.) iiiiHiimiiiiiiiiiiiiiiaiuiiiBiHHi ROSKAM. laanaaasaa. DE REIS VAN DEN H. VAN ZEELAND NAAR PARIJS In de Vlaamsche middens is er deze laatste dagen terecht verzet gekomen te gen de reis die den Heer Van Zeeland on dernomen heeft naar Parijs waar hij er een banket heeft bijgewoond en onder handelingen met de Fransche staatslieden heeft gevoerd. Dit verzet is niet gekomen tegenover het feit zelf dat de Heer Van Zeeland naar Parijs is gegaan, maar wel omdat het Ka- binetshoofd van België naar Parijs is ge gaan enk-el -begeleid door Walen, dat de ze er uitgegeven werden als de beste zonen van België, dat mag gevreesd worden dat de gevoerds onderhandelingen in ver band zijn met de militaire ontwerpen van den Heer Devèze en dit zouden leiden tot verdere verknochtheid van ons land aan Frankrijk, dat bij de uitgesproken re devoeringen ons land te veel aanzien werd als hebbende een gemeenschappelijke grens met Frankrijk en een satelliet is ervan. Naar werd medegedeeld zou de Heer Van Zeeland te Parijs onderhandeld heb ben nopens de ekonomische betrekkingen tusschen beide landen, het vraagstuk Per grensarbeiders en de militaire kwestie, bij zonderlijk nopens het geheim militair ak koord dat tusschen beide landen werd ge sloten in 1920. Het is dit laatste punt dat de Vlaamsche gemoederen in opstand heeft gebracht daar immers de opzegging ervan wordt geëischt. De Heer Van Zeeland zal dan ook ln de Kamer over zijn reis geïnterpelleerd wor den. Voor wat de militaire hervormingen be treft en het gevaar dat zij opleveren voor het bestaan der huidige Regeering Van Zeeland, zie Brief van onzen Correspon dent uit Brussel BELGISCHE LEENING IN EEN UUR ONDERSCHREVEN TE LONDEN De Belgische conversieleening waarover wij reeds verleden week spraken, werd te Londen in een uur volledig onderteekend. Dit is een der beste bewijzen dat men in Engeland overtuigd is van de ekonomi sche verbetering ingetreden in ons land sedert enkele maanden en dat ons krediet bij den vreemde zeer verstevigd is. Zoo bewijst deze financieele aangelegen heid dat België alle ekonomische risiko's op eigen krachten heeft geweerd, want het financieel vertrouwen van het buiten land stijgt naarmate die risiko's dalen. Even zelfstandig moet België nu de poli tieke risiko's van rijn bestaan, van zijn onafhankelijkheid, cp eigen krachten tor sen, wars van alle vreemde militaire erf dienstbaarheid. DE VLAAMSCHE RECHTERZIJDE TE GENOVER DE ONTWERPEN VAN MINISTER DEVEZE Donderdag namiddag zijn de Katholieke Vlaamsche groepen van Kamer en Senaat bijeengekomen om nogmaals het wetsont werp van den Heer Devèze, nopens de mi litaire hervormingen, te bespreken. De vergadering gaf den indruk dat er zal geëischt worden dat het geheel militair vraagstuk eerst naar een gemengde kom missie zou verzonden worden of dat in de Kamerafdeelingen het ontwerp zal ver worpen worden dcor de leden der Vlaam sche Rechterzijde. Aanstaande week zal er een nieuwe ver gadering gehouden worden om de opge roepen kwestie verder te behandelen. HET VRAAGSTUK DER GEZINSTOELAGEN De ledsn der Rechterzijde van de Kamer die Donderdag vergaderden hebben beslo ten zich te verzetten tegen het wetsont werp van den Heer Minister Delattre be treffende wijzigingen te brengen aan de wet op de gezinsvergoedingen. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB VERWOESTE GEWESTEN 1923 TREKKING VAN 20 FEBRUARI R. 317038 Nr 5 wint 100.000 frank. R. 334839 Nr 1 wint 100.000 frank. R. 29877 Nr 2 wint 59.000 frark. R. 8047 Nr 5 wint 50.000 frank. R. 74549 Nr 2 wint 59.000 frank. De 12 volgende reeksen winnen elk 10.000 franks 168083 Nr 1 62793 Nr 2 346927 Nr 2 16731 Nr 4 85933 Nr 3 16263 Nr 2 347245 Nr 4 37755 Nr 5 210488 Nr 2 71818 Nr 4 159320 Nr 4 354972 Nr 5 De obligatie* van al de bovenvermelde reeksen, die geen lot bekomen, zijn uit- keerbaar met 575 of 550 frank, al naar gelang rij al daa niet hervormd werden. We raden onze geachte Lezers drin-\ gend aan aandachtig de Vastenbrief van Z. Exc. Mgr Lamiroy te lezen. In deze tijden van verwarring en gejagenheid zal het voor iedereen eene verkwikkende lezing zijn. IBaBBBBBBBBBBBBHMBBBBBBBBBEISI UITSLAG DER 16» TREKKING VAN VRIJDAG 14 FEBRUARI PE LOTEN EINDIGEND OP« 9 winnen 50 frank. 85 100 01 25C 691 500 478 500 3* 242 1.000 213 2.500 7.080 5.000 8.389 5.000 3» 9.104 5.000 3.217 5.000 9.068 10.050 9.514 10.000 40.422 12500 80.426 12.500 18.740 25.000 10.312 25.000 50.999 50.000 3» 17.271 75.000 69.329 100.000 3» 77.332 109.000 3» 353.189 1.000.000 288.346 1.000.000 3» Het lot 383.619 wint 2.500.000 frank. IBRRBBBBBBflBBBBHBHHHBBBBBBEHB TOESTAND VAN DEN LANDBOUW IN DE MAAND JANUARI 1936 volgens de verslgaen der Rijkslandbouwkundigen. Weergesteldheid. Het weder was zacht en 'betrekkelijk regenachtig. Stand der teelten. De erfstzaaivelden staan schoon, maar te dicht; ze beginnen door het onkruid overrompeld te worden. De voederteelten zijn goed uitgekomen, vooral de klaver. De weiden zij schoon groen gebleven en hebben de winterbe- mesting gekregen. Veekweek. De zachte temperatuur en de stand der weiden hebben bij plaatsen nog toegelaten het jonge vee enkele uren per dag buiten te laten. Het tijdperk van het kalven is begonnen. De varkenskweek blijft uitbreiding nemen en laat een nieuw tijdperk van groote voortbrengst voorzien. De gezondheidstoestand der dieren blijft bevredigend. Toestand der markt. Er zijn geen merkelijke wijzigingen. De prijzen der graangewassen hebben ee nlichte stijging vertoond. De prijzen der zuivelproducten zijn standhoudend. De eieren zijn in af slag. Er is tamelijk veel vraag voor jong kweekvee en mager vee. HOOG BEZOEK WAT IS ZIJ? WAT WIL ZIJ? De vergaderingen dezer laatste maanden hebben de Katholieke Unie in het midden der algemeene belang stelling geplaatst. Het is opbeurend te kunnen vaststellen in welke mate de publieke opinie aandacht verleent aan de beraadslagingen en aan de beslissingen der Katholieke Unie, met welke belangstelling hare werkzaam heden worden gevolgd en met welke groote voldoening het gansche land heeft kennis genomen van de moe dige besluiten die genomen werden. Nochtans, beseft men niet altijd zeer juist wat de Katholieke Unie is, hoe zij is samengesteld, welke rol zij te vervullen heeft. Het gebeurt meer dan eens dat men de Katholieke Unie verwart met een der aangesloten groe peeringen. A De Katholieke Unie heeft, volgens haar standregels, tot doel de katho lieke politieke organisaties van het land te groepeeren, te waken over de algemeene belangen der Katholieke Partij en het politiek programma vast te stellen. Zij vertegenwoordigt terzelfdertijd de groote sociale groepeeringen en de arrondissementsgroepeeringen. Het Verbond der Katholieke Vereenigin gen en Kringen, de Katholieke Land bouworganisaties, de Middenstands bonden, het Algemeen Christen Wer- kersverbond zijn de vier groote so ciale groepen waarop de Katholieke Unie is gegrondvest. Benevens deze sociale belangen, groepeeren de Al gemeene Vergadering en het Hoofd bestuur de vertegenwoordigers der katholieke arrondissementsverbonden, invloedrijke katholieke personalitei ten, Staatsministers en Oud-Ministers, vertegenwoordigers der parlementaire rechterzijden, der provincieraden en der katholieke instellingen. Op die wijze, zijn alle politieke krachten bijeengebracht om saam te werken tot de verwezenlijking van het ge meenschappelijk doel der Belgische Katholieken. De Katholieke Unie ls dus een or gaan van leiding, coördinatie en wer king, belast met de verdediging der gemeenschappelijke katholieke belan gen. Zij wordt meer en meer op het politiek terrein de synthese van alle katholieke krachten. Om hiertoe te geraken, moet men de noodzakelijkheid eener coördinatie bevestigen en bijgevolg van een sterk centraal gezag, en tevens aan de bij de Katholieke Unie aangesloten groe peeringen een voldoende zelfstandig heid verzekeren om hen toe te laten hun werking aan te passen aan de nooden, de betrachtingen en de eigen opvattingen van elk sociaal midden en van de verscheiden streken van het land. Een dergelijke onderneming is niet gemakkelijk in een land als het onze waar zeer uitgesproken stroomingen tot decentralisatie en particularisme waar te nemen zijn. Aan het hoofd der partij moeten dan ook waak zaamheid en krachtdadigheid samen gaan met soepelheid en in al de ran gen der partij moet een zeer groote goede wil de Katholieken verbinden. Voorzeker moeten de leiders der Katholieke Partij, aan het hoofd der Katholieke Unie evenals in de arron dissementen, zich toeleggen om de algemeene belangen boven de private te plaatsen wanneer deze laatste het algemeen welzijn kunnen schaden. Maar de katholieke opinie moet dan ook de werking der leiders steunen, hun taak vergemakkelijken, verzaken aan onderlinge twisten en den eer bied der tucht eischen. De Katholieke Unie wil aan deze krachten een maximum van doelma tigheid verzekeren zoowel op het doc- trinaal terrein als op het gebied der propaganda. De UITEENZETTING DER KATHOLIEKE POLITIEK», die onlangs door de Algemeene Vergade ring der Katholieke Unie werd aan genomen en op ruime schaal werd verspreid, vertegenwoordigt, op leer stellig gebied, een krachtinspanning waarvan men, zonder onrechtvaardig heid, het belang en de beteekenis niet mag onderschatten. Er wordt daarin een ruime plaats voorbehouden voor de nieuwe betrachtingen naar Staats hervorming, voor de beroepsorgani satie, voor het credietregiem, enz. De propaganda zal thans dit pro gramma gebruiken, het aanpassen aan de duizend vormen eener mo derne techniek, aan de zoo verschei den middens, het op breede schaal verspreiden, het uitleggen, het be spreken, in een woord, rond dit programma een gedachtenstrooming doen ontstaan om het een algemeene bijval te verzekeren. Ook op dit ge bied, zal de Katholieke Unie zorgen voor de noodige stuwing en aanmoe diging. Alzoo Is de Katholieke Unie werke lijk het gemeenschappelijk goed, de leidende vertegenwoordiging van alle Katholieken. Van hen allen gezamen lijk en afzonderlijk hangt het af of de Katholieke Unie volledig haar zending zal kunnen vervullen. Zij re kent op den geest van samenwerking, verstandhouding, tucht en saamhoo- righeid van allen. Alle Katholieken werken mee! En dat zij denken aan de plechtige verklaring van hun Bischoppen: «Het staat buiten kijf dat de Ka tholieke Partij, wier inrichting door de geschiedkundige ontwikkeling der politiek in onze provinciën werd op gedrongen, ontelbare diensten aan den godsdienst bewezen heeft. Meni- gen aanslag op de gewetensvrijheid en op de hoofdzakelijke rechten der Kerk heeft zij verhinderd of hersteld: dit was haar reden van bestaan in het verleden, en dit is heden nog haar reden van bestaan. Het ware onzin, zooals het in andere landen maar al te dikwijls gebeurd is, waar de Katholieken deze nalatigheid zwaar bekoopen, de tegenstrevers van het christen geloof willekeurig te laten beschikken over de middelen die de politieke macht ter hand stelt, om onze rechten te knevelen en onze godsdienstvrijheden aan banden te leggen. Allen, wien het verdedigen der geestelijke belangen aan het hart ligt, moeten bijgevolg voortgaan met, op politiek terrein, een stevige partij te vormen, degelijk ingericht en sterk door haar tucht, om bij machte te zijn, zoo noodig, een onneembare ves ting daar te stellen.». 4 De Heer Milan Hedza, Regeeringshoofd van Tchecko-SIowakije, bracht te Parijs een bezoek aan den Heer Lebrun, Presi dent der Fransche Republiek. Hier ziet men den Heer Milan Hedza wijl hij het Presidentieel Paleis verlaat in gezelschap van den Heer Osusky. (BBBBBBBBBBRBBBBBBBBBBBBBBBB in Belgle, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de som van 17,69 FRANK. Voor het Buitenland zende men on* per Internationaal Postmandaat: Uit Amerika: 53 frank. Uit Frankrijk: 36 frank. IBBBSBIBBBSBSBBBBBBaBBBBBBBB DE DRIELING VAN INGELMUNSTER OVERLEDEN Verleden week gaven wij de foto van den drieling die over enkele dagen het le ven. zag te Ingelmunster. Naar ons wordt gemeld rijn thans de twee meisjes en het jongentje van de drieling deze week over leden. Jammer. IBaB£iiaEBIfi2ESZtt£SaaBa&2S£82B gegaan. Alleen de muren bleven recht staan, doch deze dreigden elk oogenblilc in te storten. Een vergaarbak met ver scheidene ton white spiritdreigde elk oogenblik te ontploffen. De schade, door verzekering gedekt, be draagt verscheidene miljoenen. Minstens 500 werklieden zullen door de huidige brandramp tot werkloosheid gedoemd zijn. De oorzaak der brandramp is niet ge kend, doch men veronderstelt dat de brand ontstaan is in het werkhuis, waar men den balatum vervaardigt. In deze zaal loopen vele eléktrische draden. Deze zou den door de trillingen, cf door den wir.d eene kortsluiting verooi^aakt en alaus het karton in brand gestoken hebben. ACHTTIEN MILLIOEN SCHADE Donderdag 11. bleef het vuur nog steeds voorsmeulen. Enkele gebouwen blijven steeds dreigen met instorting. De geleden schade wordt geaamd op 18 miilioen fr. Aangrijpend zicht op een c!«r geteisterde gebouwen dat gedeeltelijk instortte. V/oensdag morgen ror.d 8 u. brak brand uit in de papierfabriek van Genval, name- lijk in een groot vierkant gebouw van vier verdiepingen dat gansch de fabriek be- heerscht en waar de balatum-afdeeling was ondergebracht. Een werkman, die vlammen had zien opslaan uit ds vierde verdieping, gaf dadelijk het noodsein. Alle a.hsiders konden de vlucht nemen. On middellijk werd de eerste hulp ingericht, doch het vuur, dat gretig voedsel vond in de opgestapelde waren, nam een bliksem- nelle uitbreiding. Te 8.45 uur kwamen de pompiers van Brussel ter plaatse, evenals die van Elsene. Op dat oogenblik had de brand reeds reusachtige uitbreiding genomen. Ondanks de Vereenigde krachtinspanningen stond het. groot gebouw, van ongeveer 30 metef hoogte, weldra in vlam en vuur en geleek een ontzaglijke toorts, waarboven een dichte, verstikkende rosk opsteeg. In de afdseling van het behangpapier woedde het vuur met buitengewone hevig heid, daar in deze zalen tallooze vaten verf en vernis voor handen waren. De machie- nen vormen weldra nog slechts vormloo* ze hoopen ijzer. Gansch de balatiunafdeelsng met ha^fc machienen, grondstoffen en afgewerkt# produkten is volkamen in de vlammen opï (Zié vervolg onderaan 6» kolom)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 1