Na de Bezetting van Abessinië Het Kommunistisch Gevaar Het Paard van Troye Aangeklaagd door Z. H. Paus Pius XI AANSTELLING VAN E. H. VAN GHELUWE als Pastoor te Desselgem op Zondag 10 Mei 1936 SCHTIGE AANSTELLING ALS PASTOOR TE BRIELEN VAN E, H. SCHREURS, OP ZONDAG 17 MEI GOUDEN BRUILOFT TE DIKKEBUSCH INTERNATIONAAL OVERZICHT UIT DE MOOIE H. HAARPROCESSIE TE KORTRIJK SCHOONE PLECHTIGHEID TE KEMMEL DE GETALSTERKTE DER PARTIJEN IN DE KAMER HEILIG HARTEFEEST TE STAVELF NAAR DE MISSIE IN BELGISCH KONGO MOEDER CHRISTINA TREKKING DER VERWOESTE GEWESTEN LEENING 1923 Winnen 100.000 frank: R. 78.490 Nr 3 en R. 102.539 Nr 1. Winnen 5Q.OOO frank: R. 260.386 Nr 4, R. 201.701 Nr S en R. 148.857 Nr 3. Winnen 10.000 frank: R. 316.925 Nr 4 R. 7.324 Nr 4 EEN GENOT EN WINST MET CHAMPIGNONS TE KWEEKEN Mgr Callewaert, huisprelaat van Z. H. den Paus, geef; den eindzegen met de kostbare relikwie. Van boven de pui van bet Stadhuis. i&iaaBiHBnaNflaBKEiiiaaaiiaaiHBHaBiNaflBBHBBaniaMBMaiBBaHB» Bij de ontvangst eener Hongaarsohe bedevaart onder leiding van den Kardi naal-Primaat van Hongarije, heeft Z. H. de Paus gewezen op de gevaren van den kommunistischen vooruitgang. Daar Kar dinaal Seredl in zijn hulde-adres herin nerd had aan de 250* verjaring van den steun, door Paus Innocentius XI verleend aan de bevrijding van Buda, bedreigd door de Turken, zegde de Paus dat hij een zekere gelijkenis zag tusschen dien tijd en het huidig tijdstip. Het is maar al te waar zegde de H. Vader dat er nu zooals eertijds, een gemeenschappelijke vijand bestaat die alles en allen bedreigt, tot het heiligdom van de familie, den staat en de maat schappij toe: het kommunism dat overal tracht binnen te dringen en dat, onge lukkig genoeg, reeds op vele plaatsen is kunnen binnendringen, hier door geweld, daar door listen, elders nog door bedrog. Vele lieden laten zich ongelukkiglijk zoo danig misleiden dat zij het gemeenschap pelijk gevaar niet zien of veinzen het niet te zien, dei-wijze dat zij, door hunne me deplichtigheid, deze allesverfllelende macht in de hand werken, welke de sociale ver nietiging als programma heeft, zooals dat de vorige eeuwen is geschied met de Halve Mane. Gij steunt op den Heiligen Stoel; wij steunen op de Goddelijke Barmhartig heid. Als wij in de wereld zooveel ver blindheid zien ten opzichte van dit ont zaglijk gevaar; als wij zien dat al degenen die hunne krachten zou ien moeten sa menspannen voor de verdediging niet al leen van den godsdienst, doch van de be schaving zelf, te kort komen aan hunnen plicht, dan wenden wij ons tot Gcd, in wie wij alle. vertrouwen stellen. Het is daarom dat wij al degenen die ons komen bezoeken, aanzetten te bidden.; het is daarom dat wij nu uw natie aanzetten te bidden, te bidden, en nog te bidden omdat het slechts met de Goddelijke hulp en de almachtige barmhartigheid is, dat wij betere dagen mogen verwachten, vrij van het gevaar dat eene bedreiging is voor wat ons heiligst en duurbaarst is; te hopen, te genieten van de orde en van den vrede, van dezen vrede dien Christus heeft aangekondigd aan de wereld, vrede van waarheid, rechtvaardigheid en naas tenliefde Om nog een beeld bij te zetten van het gevaar dat het Kommunisme en alien aanhang van links ons biedt, laten wij hier een reeks feiten volgen die ten dui delijkste doen uitkomen wat alle landen te wachten staat in geval de bevolking dier landen niet tijdig dit gevaar bemerkt en het met alle kracht weert. Dat alle geloovigen woorden van den Paus hierboven aangehaald en de onder staande feiten goed indenken bij de aan staande verkiezingen en alleen stemmen voor dezen die een voldoende waarborg bieden voor onzen godsdienst en ons eigen goed en have, dus: katholiek stemmen. Hier nu wat woelwerk door de Kommu- nisten en allerlei allooi verwekt: IN SPANJE IN GRIEKENLAND Hier ook hebben de Kommunisten hun perten gespeeld. Een staking brak uit in het tabakbe- drijf en tienduizenden arbeiders legden het werk neer. De staking breidde zich uit tot andere bedrijven. De stakers werden opgezweept door roode ophitsers en verwekten woelingen en wanordelijkheden. Vinnige gevechten werden geleverd tusschdfi politie en sta kers te Saloniki. De staters richtten verschansingen op die de politie moeilijk konden innemen en de troepen moesten tusschenfcomen. Kanonnen en machiengeweren werden in volle straat opgesteld te Saloniki. Bilan, 6 dooden, waaronder 2 vrouwen, en 30 gewonden. Te Athene hebben stakers verscheidene kerken bezet en deden de klokten luiden, wat verwarring teweegbracht onder de bevolking. De staters eischten dat de politie-over- heden, die zorgden voor de orde, zouden gestraft worden! Met matrakken gewapende stakers vie len politieposten aan. De troepen moesten tusschenkomen. Massa-aanhoudingen had den plaats. De staters worden .gesteund met Rus sisch geld en zij hebben beroep gedaan op het Fransche Volksfront. Alle onlusten werden verwekt door de Kommunisten. IN FRANKRIJK Een honderdtal reservisten die per trein werden gevoerd naar het kamp van Ooetquidan, hebben in Rennes herrie ver- Wekt en zijn al zingend en met gebalde vuisten door het dorp getrokken. Een on der-officier die hen tot de orde wilde terugroepen, werd erg mishandeld. De reservisten schenen dronken. Te Messac werd de trein opgewacht door gendarmen en een afdeeling kolo niale troepen. De reservisten sprongen uit de wagens met gebalde vuisten en de o Internationaletierend. Officieren van de koloniale troepen werden beleedigd. Zij gingen op hen toe al roependLeve het VolksfrontWij willen de sovjets overal De trein kon dan weer vertrekken, maar later werd hij nogmaals door de re servisten tot staan gebracht, die eischten dat twee hunner aangehouden kameraden losgelaten werden. Tijdens de feesten die te Parijs plaats hadden ter eere van Jeanne d'Arc, hebben de rooden woelingen verwekt. IN BRAZILIË Heer Vargas, president van de Brazi- liaansche Republiek, heeft in een rede een feilen aanval gedaan tegen de kom munisten. Volgens President Vargas moest men die menschen opsluiten in landbouw kolonies en buiten alle voeling houden met normale menschen. President Vargas heeft ook bevolen dat de veroordeeling van het Kommunisme door den Paus in de Staatsannalen van Brazilië zullen worden ingelascht. Te Alcira werden een klooster en een vrije school in brand gestoken. Het huis van een notaris werd eveneens verwoest. Te Pego hadden wanordelijkheden plaats. Drie personen werden hierbij erg gewond. Te Alora werden vier kerken verwoest en kloosterzusters uit hun klooster ver jaagd. Te Madrid werd een Fransche school meesteres, die uit een kerk kwam, aan gevallen door een woedende menigte, aan dewelke men had wijs gemaakt dat door geloovigen vergiftigde bons werden uit gedeeld aan de kinderen. De juffrouw werd de kieederen afgerukt, door het slijk gesleept en haar lichaam onophoudend met stokslagen gegeeseid. De ongelukkige juffrouw kwam ten slotte in deerniswek- kenden en levensgevaarlijken toestand te recht in een hospitaal. Van de historie der vergiftigde bons was er niets van waar, alles was uitvinding van roode op hitsers. Nog andere vrouwen werden deerlijk mishandeld in de straten van Madrid. Een vrouw die haar kindje was gaan af halen in een geestelijk gesticht, werd aan gevallen en liep een dertigtal verwondin gen op. Geestelijke zusters wrrden de haren uit het hoofd getrokken. Te Labrija werd een Luitenant der Burgerlijke Wacht letterlijk in stukken getrokken door het gepeupel. Van 1 April tot 4 Mei vielen 47 dooden, 216 gekwetsten; er hadden 52 vrijwilligs brandstichtingen en 99 aanrandingen plaats; 38 stakingen braken uit. IN MEXIKO Te San Juan del Rio, Mexiko, hebben woestelingen geschoten op een menigte die voor een kerk verzameld was. Er vie len een doode en vijf gewonden. Al deze feiten moeten ons tot diep na denken stemmen en overtuigen ons dat een overwinning van links in ons land ten allen prijae moet vermeden worden. Hebben de Socialisten niet gezegd: Na Spanje, Frankrijk. Na Frankrijk, België Daarom moet in ieder geval op 24 Mei Katholiek worden gestemd. IBBBBHBB81BB3BBSBBflBBBBBBBflB HMHT.Si Vj VUMiOfgt».' OveaHStSTZgSti I'K L£QN ucuw T ia iet o* vwKHtücew Z'JH HL fèHMï :iT'3tf9llBBaBBBflBaiaBB9aMB3B3iaiiB9BBSSSE$i333&aaSa2£lS3g:iaSa De nieuwe Herder wordt den Herdersstaf aangeboden. iBBBBUBiaaBBNPB^agsaaaBBBaBBiiiBBb'aaasBBRsiaBaaaaaaijiiaBaBiBa Op morgen, Maandag 25 Mei, zal men te Dik- kebusch den gouden brui loft vieren van de echt- genooten Isidoor Derou- foaix-Clemenoe Noyelle. Beiden werden geboren te VlamertlngeIsidoor Deroubaix den 27 Okto ber 1860, en Clemence Noyelle den 12 September 1865. Hun huwelijk werd te Vlamerttage ingezegend den 16 Februari 1886, door E. H. Pastoor Van Rumbeke. Dertien kinderen wer den hun door den Heer geschonken, waarvan er nog acht in bloeiende ge zondheid zijn, en zij tel len daarenboven 18 klein- kinders. Te 10 uur wordt in de parochiale kerk van Dik- kefousch eene Plechtige Mis van dankzegging op gedragen, welke zal bij gewoond worden door de gelukkige jubilarissen, en hunne kinders en klein- kinders. Aan vrienden en ken nissen zal het in de Mis niet ontbreken, want Isi door en Clemence tellen ei' veel In Dikkebusch. Het zal een dag van vreugde zijn voor die bra ve Heden en gansch hun ne familie, en ook voor hunne gebuurs, de bewo- ners van den Vijverwijk. WIJ wenschen de Jubilarissen n,ogr vele Jaren, samen met eene bloeiende ge wondheid, in 't midden van hunne Kinders en Kleinkindera. DE JULILARISSEN De nieuwe Herder (in 't midden) aanboort een welkomsgedicbtjej men Z. E, H. Camerlynck, Deken van Kortrijk, die de plechtige herkent deed. Verwoeste straat te Addis-Abeba, na het vertrek van den Negus en de plunderingen Van de muitende soldaten Keizerlijke Wacht, In het heldentijdperk van het oude Griekenland is er een legen darische oorlog geweest tusschen de stad Troje en de vorsten van het Grieksche schiereiland. De oor zaak van de oorlog was de schaking van een Grieksche koningin. Deze be- leediging wilden de Grieksche prin sen bloedig wreken; maar Troje was sterk verdedigdoninneembare wal len omringden de stad en noch kracht noch dapperheid konden aan de Grie ken de overwinning bezorgen. Einde lijk zonnen ze op een list. Er werd een groot paard uit hout vervaardigd waarin een groot aantal krijgers kon den geborgen worden. Daarna werd het paard tot aan de groote poort gebracht en de Trojanen, die geen kwaad vermoedden, haalden het bin nen. Toen kwamen de Grieksche sol daten te voorschijn en de verovering van Troje was weldra een voldongen feit. Van deze legende maakte Dimitrof, de bekende Bulgaarsche communist een van de beschuldigden uit het proces van de Rijksdagbrand) ge bruik om aan te toonen van welke taktiek de komintern gebruik moest maken opdat het communisme zou zegevieren in alle landen van de we reld. Dit gebeurde op het wereldcon gres van de komintern te Moscou verleden jaar. Daarmee bedoelde hij dat open strijd, rechtstreeksche mid delen, enz. onvoldoende waren en dat voortaan moest gewerkt worden met Hst, bedrog, onrechtstreeksche middelen. Intusschen zijn we getuige geworden van de verrassende resul taten die deze werkwiize opgeleverd heeft in tal van landen. De meest bekende zijn de overwinningen van de Marxisten in Spanje en in Frank rijk. Het is nu wel interessant na te gaan welke vormen dat Trojaansche paard aangenomen heeft in de strijd die de communisten voeren ter ver overing van de wereld. De aange wende methodes veranderen van land tot land. Gewoonlijk schroomen de leiders zich niet om bewegingen te steunen van mistevredenen waarvan de grondslag niets te maken heeft met communisme, zelfs dikwijls te genstrijdig is met de communistische princiepen. Het communisme wil een internationale beweging zijn bij uit stek; in sommige landen wordt zoo zorgvuldig mogelijk vermeden het communisme of internationalisme te gebruiken teneinde de nationalisten te kunnen gebruiken. Op die wijze hebben ze in Spanje de Catalanen voor hunzaak gewonnen. Vooral in Zuid-Amerika worden de verschillen de separatistische en nationalistische bewegingen uitgebaat. Uit een ver trouwelijk doevjnent dat destijds door De Maasbodegepubliceerd werd halen we het volgende: De politieke agitatie moet intensief gevoerd wor den in Argentinië. Uruguay en voor al Brazilië, waarbij de volgende al- gemeene regels dienen te worden in acht genomen: a) een separatistische beweging in Sao Paulo (geheime cam pagne met ander etiket: stichting van clubs, loges, enz.); b) in Rio een cam pagne tegen het separatisme in Sao Paulo; c) in het Noorden: een cam pagne van haat van het Noorden te gen het Zuiden.». Alle mogelijkheden om beroering te verwekken worden te baat geno men. In voornoemd document vinden we nog: Men moet profiteeren van alle gelegenheden tot agitatie, en die te voorschijn roepen waar ze niet bestaan. Kwesties van ras, van gods dienst, van sport, van studie, van wetenschap, alles kan dienstig zijn voor agitatie; elke agitatie is goed en dienstig voor ons ideaal.». Natuurlijk zijn zulke woorden niet bestemd voor de gewone communist, de meelooper maar wel voor de lei- de meelooper, maar wel voor de le den. Nu eens wordt de strijd gevoerd onder de leuze: oorlog aan het im perialisme en aan het fascisme, voor vrede en welvaart, dan weer voor een betere verdeeling van de rijkdommen, voor de nationalisatie van de vervoer middelen, enz., naar gelang de om- IBBaUIBBBBBBflaiBBBBaBaBB4iMilNk IZhSGEBBBSBBBBBBSBBBSSBBflBBSRHSB standigheden. In landen die over- heerschend katholiek zijn wordt zelfs het gezin de vrijheid van eeredienst en godsdienst in bescherming geno men terwijl in andere landen de strijd gevoerd wordt tegen de gods dienst en tegen de strenge wetten die de echtscheiding regelen. Maar, vraagt men zich af, zelfs in die omstandigheden hoe is het mo gelijk dat de communisten zoo een macht en invloed kunnen verkrijgen. Dat gebeurt door het stelsel van noyauteering en celvorming. In alle uitingen van het openbaar en sociaal leven hebben de communisten zich ingeworteld. Ze trachten de voor naamste plaatsen te doen bezetten door hun mannen, om bij de eerste de beste gelegenheid hieruit voordeel te halen. Tot zelfs in de militante organisaties van partijpolitieke of andere bewegingen weten ze leidende plaatsen te verkrijgen zonder dat te gen hen eenig argwaan ovaewekt wordt. Alle middelen zijn goed om de massa te veroveren: fair play, gege ven woord, oprechtheid zijn woorden die bij hen geen zin hebben. Ook de socialisten hebben dat overal onder vonden, maar zij kunnen niet reagee- ren omdat de jeugd van de socialis ten onder de leiding van communis tische rr f ners staan. In Belgie zijn de meeste leiders van de S.J.W. so cialistische jonge wachten) vermom de communisten. Vooral in tijden van verkiezing leg gen ze een buitengewone bedrijvig heid aan den dag. In Frankrijk heb ben duizenden kiezers die van geen communisme hooren willen gestemd voor communistische kandidaten, die zich republikeinen noemden, verdedi gers van de goede orde, beschermers van katholieken zelfs. En als ze dan werkelijk als communisten te voor schijn komen stellen ze zich zoo ge matigd en eerlijk voor dat werkelijk de beste christen zonder voorlichting het niet in strijd, zou achten met zijn geweten om voor hen te stem men. Eens echter dat ze binnen de wallen van de vijandgedrongen zijn ontpovven ze zich als de fana tieke strijders van de leer die recht- streeksch indruischt tegen de twintig eeuwen Christendom. Luisteren we naar de Sovjetminister van Openbaar Onderwijs: Wij haten het Christen dom en de Christenen. Zelfs de bes ten onder hen moeten beschouwd worden als onze ergste vijanden. Zij prediken de liefde voor den even naaste en de barmhartigheid wat in tegenstelling is met onze princiepen. De christelijke liefde is een hinder voor de ontwikkeling van de revolu tie. Weg met de liefde voor den even naaste! Wat wij noodig hebben dat is haat!Is het niet alsof we de anti-christ in eigen persoon hooren. Het socialisme en het communisme met hun materialistische wereldbe schouwing die aan de menschen het recht op genot beloven voor deze we reld, ook het recht op het zondig genot, weten de menschen te treffen op hun zwakke plaatsen. Zij zijn de instrumenten in de handen van on zen aartsvijand de duivel om de ster velingen maar steeds opnieuw in het verderf te storten. Hoe schoon is daarentegen het Christendom dat ons steeds het korte van het aardsche leven voor oogen houdt en ons weer houdt van uitspattingen en ons veel ontgoochelingen bespaart. Doch het gebiedt ons ook te leven volgens ze kere regels zonder dewelke geen ge luk, zoowel natuurlijk als bovenna tuurlijk, mogelijk is. Het is juist dat zuivere, dat edele, dat schoone dat de marxisten zoo ho.ten in het christen dom. Ook Belgie achten de leiders van de komintern een geschikt terrein voor agitatie. Hier heeft de crisis ook veel mistevredenen gemaakt. Ook in ons openbaar leven is de communist binnengedrongen. Ook is onze katho lieke organisaties heeft hij zijn in trede gedaan zonder dat wij de min ste achterdocht hebben. Vlaamsche kiezers let op uw zaak. Verboden nadruk.) ROSKAM. De bedevaart van den Franschen Oud- Strijdersbond van Marcq-en-Barceul werd door heerlijk eder begunstigd. Om 11 ure zijn de deelnemers op de dorpplaats aangekomen; daar werden zij ontvangen door den Heer Burgemeester en de Oud- Strijders van Kemmelde Heer Consul van Frankrijk was ter die gelegenheid van Oostende afgekomen. In stoet naar den Ossuaire waar liet altaar opgericht was. De H. Mis werd opgedragen door E. H. Bailleux, Pastoor op 't H. Hart te Marcq. Oud-Strijder. Zijne roerende aanspraak miek diepen in druk. Alle aanwezigen waren gesticht door den vromen eerbied en_ diepe godsvrucht der Fransche Oud-Strijders. HIER NEVENS. Eerw. Heer Bailleux, Krijgsaalmoezenler, die de H. Mis opdraagt. HIER ONDER. De Heer F. Chanivière, Voorzitter der U.N.C., sectie der Rouges Barrestij dens zijne gelegenheidsaanspri.ak. De twee zonen en de schoonzoon van Mussolini, zijn te Rome teruggekeerd. Men ziet hier Mussolini aan den arm van een zijner zonen. Links, de andere zoon, Bruno, en achteraan de schoonzoon, graaf Ciano. Zondag had in de Gulden Sporenstad de uittocht plaats van de befaamde Hei lige Haarprocessie die zich stilaan op werkt tot een waardigen tegenhanger van den vermaarden Brugschcn ommegang van het H. Bloed. De sierlijke en met veel zorg uitge werkte historische en bijbelsche voorstel lingen der H. Haarprocessie zijn terecht zeer geprezen en bewonderd. LAATSTE TIJDINGEN Mgr Jarosseau, 82 jaar oud, vertoevende in Abessinië sedert meer dan 50 jaar, lei der van de katholieke zendingen in Abes sinië, heeft van wege de Italianen bevel ontvangen het land te verlaten. Volgens zekere bladen zou Mgr Jarosseau gewei gerd hebben zulks te doen of alleen onder gweld. In het Zuiden van het land wordt, naar verluidt een nieuw leger samengetrokken die in gueriila-oorlog de Italianen zal las tig vallen, dit in den regentijd. De Negus reist binnen kort af naar Europa. Een Engelsche officier zou, naar men meldit, aangehouden zijn door de Ita lianen te Addis-Abeba. Het wordt de Italianen het inzicht toe gezegd een leger van 1.500.000 man op te richten in Abessinië. De Italianen hebben geëischt dat de Britsche troepen, die de Engelsche le gatie verdedigden, het land zouden ver laten. De Abessinische gezant te Londen heeft bekend gemaakt dat nog een Abessinische Regeering bestaat in het niet bezette ge deelte en een oproep werd tot de Engel sche Regeering gericht om steun te krij gen. DE HISTORIE DER DUM-DUMKOGELS Zooals reeds meermalen werd gemeld, werd Engeland door Italië beschuldigd dum-dumkogels te hebben geleverd aan Abessinië. Italië zond dan ook een nota naar den Volkenbond om dit feit aan te klagen. Maar Engeland heeft hierop, bij monde van den Heer Eden, een klinkend ant woord gegeven waaruit blijkt dat in deze zaak het Italiaansch gezantschap te Lon den geen schitterende rol heeft gespeeld en dat de draverijen van een zekeren ko lonel Lopez, goed in betrekkingen met bedoeld agentschap, de duistere rol heeft gehouden, maar dat door Engeland zeker lijk geen dum-dumkogels werden geleverd. OOSTENRIJK ERKENT DE INLIJVING Naar het agentschap Stefaniheeft de Oostenrijksche Regeering de inlijving van Abessinië door Italië erkend. De Italiaansche Senaat heeft eveneens de inlijving van Abessinië bij Italië en het stichten van het Italiaansch Keizer rijk goedgekeurd. EUROPEANEN MOETEN -iDDIS-ABEBA VERLATEN E onder enkele dagbladschrijvers, die door de Italianen ongewenschte gasten sche nen, hebben order gekregen van de Ita liaansche overheden, onverwijld Addis- Abeba te veriafcen. VERSLAGEN DOOR HET GIFTGAS De Turksche generaal Wehib Pasha, die het bevel voerde over de Abessinische strijdkrachten op het Zuiderfront, heeft verklaard dat zoo de Italianen geen gift. gas hadden gebruikt, zij niet zouden zijn doorgebroken door de versterkte lijn die hij nabij Djidjiga en Sarabaneh had doen oprichten. BESCHAVING? Naar de TimesEngelsch dagblad, werden reeds ongeveer 1.500 Abessiniërs door de Italianen gefusilleerd te Addis- Abeba. De Italianen hadden bevolen dat alle vuurwapens moesten ingebracht wor den. Velen hadden dit bevel niet gelezen of er geen gevolg aan gegeven, daar in Abes sinië iedereen het als eeri recht aan schouwt een wapen te bezitten. Deze nu die nog in het bezit werden gevonden van een geweer, werden nevens plunderaars, moordenaars en dieven ge plaatst en bij hoopen van 40 tot 50 man gefusilleerd. Al het personeel van een Oostenrijk schen bankier, waaronder leden die meer dan 20 jaren dienst hadden en geholpen hadden bij de verdediging van het Bel gisch gezantschap, werd doodgeschoten. Sommige personen die als tegenstanders van de Italianen aanzien waren, werden dioor Italiaansche soldaten vermoord. Twee ambtenaren van de Abessinische Regeering werden verplicht den wapen schouw der Italiaansche troepen bij te wonen en den fasCistischen groet te bren gen. Onder de terechtstellingen wordt ook deze van Balahu gemeld, die zonire schermdrager van den Negus was en later tamboer-majoor van het keizerlijke mu ziekkorps. Balahu was de langste man van Ethiopië: hij was 2 meter 20 groot. DE BEZETTING GAAT STEEDS VOORT De Italiaansche gemotoriseerde troepen vervolgen de militaire bezetting van tot nog toe niet bereikte provintiën. Zij on dervinden geen tegenstand. Volgens zekere berichten hebben de Italianen de diplomatieke valies van den Engelschen gezant uit Addis-Abeba, valies die gestuurd was naar Djibouti, aange slagen. Dit bericht werd nog niet beves- EN WAT DE VERKIEZINGEN VAN 19» ZOUDEN GEGEVEN HEBBEN OP BASIS VAN 202 KAMERLEDEN Zooals men weet werd het aantal volks- vertegenwoordigers voor de as. verkiez®, gen met 15 verhoogd en de verdeeling van de zetels aangepast aan de bevolking der Verschillende arrondissementen. Ten einde zich een juist idee te kunnen vormen van de winst en het verlies van elke partij bij de verkiezingen van heden Zondag was het noodig na te gaan wat de verkiezingen van 1932 zouden gegeven hebben, indien in plaats van 187 eveneens 202 zetels te verdeelen waren geweest. Het Departement van Binnenlandsche Zaken berekende hoe de 15 nieuwe zetels in dat geval vier jaar geleden zouden verdeeld geweest zijn onder de partijen. Daartoe was het noodig gansch nieuwe berekenin gen te maken voor die arrondissementen, waar het aantal zetels werd gewijzigd. Hieronder geven we een tabel met de getalsterkte van de partijen na de verkie zingen van 1932, met daarnaast het aantal leden dat elke partij in de kamer zou ge teld hbbben, in geval in 1932 202 zetels waren toe te kennen geweest. Deze tabel laat toe een vergelijking te maken nadat d uitslagen van Zondag a.s. zullen gekend zijn. Voor 187 Voor 203 zetels zetels Katholieken Liberalen Socialisten VI. Nationalisten Communisten OP ZONDAG "m De plechtige toewijding der Gemeente aan het H. Hart, met de meegaande feestelijkheden is nu bepaald vastgesteld op Zondag 28 Juni eerstkomende. De toebereidselen zijn reeds volop aan gang en 't is aanmoedigend te bestatigen hoe die oud christelijke grond de zoo groote offervaardigheid wekt tot het welgelukken der plechtigheid waart» zooveel goeden wil en samenhoorigheid gevergd wordt. Men wil iets dat wel, dat waardig is en blijvend, naar den ver- worven naam en faam der bevolking. Dit alles 't H. Hart ter eere en het volk ten goede. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIII (Juffr. Augusta Geerardyn) Juffrouw Augusta Geerardyn, dochter van Carolus Geerardyn en van Rosalit Lemahieu, werd geboren te Vlamertiiige, den 12 September 1891. De ho. stede waar Juffrouw Geerardyn geboren is, ligt op 't grondgebied der gemeente Vlamertinge en hangt tot heden toe nog af van de parochiekerk van Dik kebusch. Op 25 April 1927 trad Juffrouw Augusta Geerardyn in 't klooster der H. Familie te Tielt en werd op 5 September 1928 geprofest in 't Moederhuis' te Heimet onder den kloosternaam van Moeder Christina. Op 19 October 1928 vertrok Motder Christina uit Antwerpen met de stoom boot Pennland naar het college «Sa- grada Familia te Aclmachapan (.El Sal vador) alwaar zij onderwijs verstrekte aan de kinders der kostelooze school. Op 1 Januari 1936 keerde Moeder Chris tina voor enkele maanden naar België terug. Op 7 Mei laatstleden is Moeder Chris tina, met een medezuster, te Marseille, aan boord van het stoomschip Bernaf- din de St Pierreterug ingescheept en ditmaal voor Belgisch Kongo, alwaar zij in den missiepost van Kabarc (Kivu) met school en dispensarium, zich zal toewij den aan het welzijn der iiegerbcvoiking. De afscheidsplechtigheid had plaats in de kapel van het Gesticht der klooster lingen van de H. Familie te Tielt op Zon dag 3 Mei laatstleden. Binnen enkele maanden stichten dl kloosterlingen der H. Familie van Hei met een nieuw huis te Costermansstad, hoofdstad der Kivustreek (Belg. Kongo). Men is er naarstig aan 't bouwen voof 't oogenblik. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBSBIll Woensdag morgen, te 10 uur, van de 156® trekking plaats van de leening 1923 der Verwoeste Gewesten. De hoofdprijzen vielen aan de volgend! nummers ten deel R. 341.360 Nr 3 R. 27.818 Nr 1 R. 75.930 Nr 4 R. 159.770 Nr 2 R. 232.276 Nr 5 R. 237.569 Nr 2 R. 25.901 Nr 4 R. 70.497 Nr 3 R. 152.320 Nr 4 R. 207.839 Nr 3 R. 248.419 Nr 4 R. 290.258 Nr 5 R. 296.635 Nr 3. De andere nummers van de geciteerde reeksen zijn terugbetaalbaar aan 570 fr. of aan 550 fr., naar gelang zij al dan niet onderworpen werden aan de konversie. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBIII Dank zij onze methode AMI met in tensieve opbrengstwordt het kweeken van Champignons een loonend genot. Een klein verloren plaatsje is voldoende om uwe inkomsten te verhoogen. Verzekerde aankoop van uwe voortbrengst. Aarzel niet ons, zonder eenig verbintenis, onze brochuttr Nr 155, kosteloos, te vragen aan Vasteland Champignons Nijverheid ts Linkebeek. I

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 2