11 November 1918 DE HOPTEELT Teraardbestelling van den Heer Nestor LAHAYE J. SAVOYE-HOSTENS DENKBEELDIGE ZWEER AAN DE MAAG ELVERDINGESTEENWEG POPERINGE op Dinsdag 17 November 1936 BURGEMEESTER VAN POPERINGE HET BELGISCH POSTMUSEUM TE SCHAARBEEK Hoe de Wapenstilstand onderteekend werd f H. NESTOR LAHAYE, BURGEMEESTER VAN POPERINGE DE GEWEZEN KONINGIN VAN SPANJE Bijzonderheid van VARKENSMEEL, KALVERMEEL, KOEMEEL, HOENDERVOEDEREN en MINERALEN. Telefoon 245 Postcheck 1156 - 4 November I.I, HOEFSMEDERIJ UITSLAG van den PRIJSKAMP DE KUNSTKANARIE POPERINGE WERKMAN OP EEN HEKKEN GESPIESD De teraardebestelling van Heer Nestor Hah aye, Burgemeester der Stad Poperinge, op Dinsdag 17 November, te 10 uur in O. L. Vrouwfcerk, werd door eene hier nooit geziene volkstoeloop bijgewoond. De lijkstoet voorop gegaan door de Ko ninklijke Philharmonic van Poperinge, een 45-tal bloemkronen, en tal vlaggen der stedelijke maatschappijen, trok door een dichte rij naar de kerk waar hij te 11 uur toekwam. Aan het sterfhuis was door Heer Vandooren, eerste Schepen, eene lijkrede afgelezen geweest waarvan wij verder den tekst geven Dn lijkbaar werd gehouden door Heer Vandooren, als eerste Schepen der Stad; Heer Leon van Merris, als Vrederechter; Heer Dr Brutsaert, als Eere-Voorzitter van het Hopverbond; Heer Nestor Danneels, als Voorzitter der Kerkfabriek van O, L. Vrouwkerk; Heer Oscar BatailUe, als Voor zitter der Commissie van Openbaren On derstand en Heer A. Crousel, als Voorzit ter der Philharmonic. Achter de lijkbaar staptvoorop de Heer Clinckemaillie, Arrondissementskommissa- ris, als vertegenwoordiger van den Heer Gouverneur. Uit stad en omliggende waren vrienden en kennissen talrijk opgekomen en aan de offerande werden ongeveer 3COO rouw- gedachtenissen uitgedeeld. Na den lijkdienst trok de treurige stoet onder aanhoudende regenvlagen al over de Marki naar het Kerkhof; bij het Stad huis werd één minuut oponthoud gehou den. Op het kerkhof werden nog twee lijk- reden afgelezen, eerst door Heer Dr Brut saert namens het Hopverbond en dan door Heer Ad. Crousel namens de Koninklijke Philharmonie, en het was 1 uur toen de rouwplechtigheden een einde namen. In de kerk en onder den rouwstoet werd de ordedienst onberispelijk gehandhaafd door Politie, Gendarmen en Pompiers. Aan de diepbeproefde Familie hernieu wen wij nog onze christens deelneming in rouw en in gebed. LIJKREDE r uitgesproken door Heer Vandooren als eerste Schepen der stad Poperinge: Diepbeproefde Familie, Achtbare Overheden, Beste Collega's en Stadsgenooten, Beminde Toehoorders, Door beslissing van heer Rouchery, Minister van P. T. T„ werd het postmu seum, ingericht te Schaarbeek (Brussel), Rogier'aan, 162, geopend op Zaterdag, 7 November 11. Na de Inwijdingsplechtig heid, die om 15 u. begon, had het pub liek van 16 30 u. tot 18 u. toegang tot de zalen. Te 'dier gelegenheid wlerd het aan het Museum palend postkantoor Brussel 3 gesloten om 14 u. 30. Het werd van 16 u.30 tot 18.30 tl cpniew voor het publiek open gesteld voor dten verkoop van prentkaar ten met eeltige zichten van het Museum. Die kaarten, gefrankeerd tegen 35 cent. en waarvan die volledige reeks 10 verschil lende zichten omvat, vormen een belang wekkende herinnering aan de oprichting en de inwijding van het Museum. Zij wor den Verkocht aan de nominale waarde van 35 cent. per stuk en bij hoeveelheden van ten hoogs 10 per kooper. Deze kan beko men naar keuze, postkaarten waarvan het frankeerzegel vooraf met den specialen da tumstempel van het Postmuseum werd ge merkt, ofwel niet afgestempelde postkaar ten. Deze laatste mogen trouwens, tot af stempeling met den specialen datum stempel, aan een winket van Brussel 3 worden aangeboden. De kaarten die den kooper met de post wil laten verzenden, dienen aan de win ketten afgegeven. Sedert 7 November zet het Postmusem den verkoop der prentkaarten voort op de dagen dat het open is. De kaarten mogen ook schriftelijk worden besteld bij de Di rectie van het Museum, mits het bedrag der bestelling er bij te voegen, en wèl te gen 35 cent. per kaart. Om de aantrekkelijkheid van een be zoek aan het Museum te verhoogen, liet het Bestuur der Posterijen de inwijding samenvallen met de opening, in de za len van het Museum, van een tijdelijke Tentoonstelling betreffende den post dienst in het verleden. Het publiek heeft vrije toegang tot die Tentoonstelling den Zondag', Donderdag en Zaterdag van 10 u. tot 12.30 u. en van 13.30 tot 16 u., en wèl tot einde December aanstaande. Personen of instellingen die belangwek kende bescheiden of herinneringen aan gaande den postdienst bezitten (boeken, prenten, gravures, foto's, tee keningen, por tretten, oude brieven of zegels, enz.) mo gen ze, zonder eenige kosten, tijdens heel den duur der Tentoonstelling ter bezich tiging afstaan. Daartoe dienen zij enkel een kennisgeving aan den «Dienst van het Postmuseum», Rogier-laan, 162, Brussel 3 te zenden, welke dienst de voorwerpen aan huis doet afhalen en ze ten toon stelt met verir tiding van den naam van hem die ze in bruikleen geeft. Als Eerste Schepen der stad Poperinge valt de droevige taak mij te beurt, in naam van den Gemeenteraad en van de gansche bevolking onzer stad, een laat ste hulde én vaarwel toe te sturen aan den diepbetreurden Burgemeester, Heer Nestor Lahaye. Allen hier tegenwoordig zijn diep ont roerd rond hem geschaard, om een laat- steu groet te brengen aan de stoffelijke overblijfselen van deze, die zoo vroeg tijdig ontrukt is aan de liefde zijner duur bare echtgenoote en kinderen, aan_ de groote gehechtheid en genegenheid zijner verkleefde familieleden, vrienden en ken nissen, en, in een woord, van de gansche bevolking, Hoe smartelijk treft ons liet heengaan van dezen onvergetelijken burgervader, welke niet alleen een beminden, toegene gen vader des huisgezins was, maar ook de ziel uitmiek van onze stad en onze bevolking. De dierbare afgestorvene koesterde een onbegrensde liefde voor zijn familiehaard. Hij wijdde zijn leven en al zijne licha melijke als geestelijke vermogens toe aan het weisijn zijner kinderen en van de be volking. Door wijs beleid en onverpoosd werken heeft hij zijne vier zonen eene onberis pelijke opvoeding en eene voorname voor aanstaande plaats in de samenleving ver schaft. Hoe verheugd was hij niet te mogen zien hoe zijne edele pogingen en opoffe ringen niet goeden uitslag bekroond wer den. Helaas, van die vreugde mocht hij niet lang genieten; de onverbiddelijke ziekte, welke zich sedert geruimen tijd veropenbaarde, sleepte hem langzaam doch onmeedoogend ten grave. l)c diepbetreurde, welke wij nu tot zijn laatste rustplaats zullen vergezellen, was met een helderen geest bezield, gepaard met eenvoud, rechtschapenheid en groote dienstvaardigheid. Hij was een voorbeeld van ecu plichtvervullende, goede en ge- negene Burgervader, steeds ten dienste voor groot en klein, rijk en arm, In het. Bostuur der stad was zijne tusschen- komst voor iedere zaak van gföot belang, kostbaar en doeltreffend. In alle moei lijkheden vond zijn schrandere geest een doelmatige oplossing. Gewapend met een taaie wilskracht schrok hij voor geen last terug. Hij nam het bestuur der stad in handen in de Junimaand 1921, toen er maar weinig meer bestond van alle voor- oorlogsclie reglementen en toen de wet ten zelf voor het meerendeel niet meer konden toegepast worden in die moei lijke tijden. Alles diende dus hermaakt, stedelijke reglementen moesten opnieuw tot stand komen. Heden kan eenieder zich overtuigen hoe hij zich van die moei lijke taak gekweten heeft, jpe diensten, welke hij aan de stad en aar. de bevolking, gedurende zijn 15 jaar Burgemeesterschap bewezen heeft, zijn veel te talrijk om hier te kunnen opge somd worden; en toen de ellendige ziekte reéds fel zijn kloek gestel geschokt en ondermijnd had, kon hij nog niet nala ten op alle vergaderingen tegenwoordig te zijn, alhoewel hij, hij elkebijeenkomst van het Stadsbestuur, er over kloeg en zijn spijt uitdrukte niet meer als vroe ger.., te kannen werken voor het welzijn der stad. Hij yergat zijn eigen leed hm zich ten dienste dér bevolking te èletien. Zijn medelijdend hart had geen palen en deed hem de arme ongelukkigen be- liet verzweren der maag is geen gewone ziekte; zonder evenwel zeld zaam te zijn ontstaat de maagzweer toch niet spontaan, zg is het gevolg van de gewoon voorkomende maag kwalen die maar al te lang verwaar loosd werden. Deze maagkwalen, on beduidend in liet begin, kunnen onmid dellijk verlicht en verdreven worden, door eeu weinig Magnésie Bismurée te nemen zoodra gij liet minste onge mak gevoelt. Gij moogt uw maag niet voelen, en indien gij ze wel voelt, dan is bet dat gij voorzorgen moet nemen door u van de Magnésie Bismurée te bedienen. De gassen, winderigheid, lit .(pij nen, slaperigheid, na de maaltijden, hraaklust, pijnlijke spijsvertering zijn meestal te wijten aan een overtollig zuur dat de teere wanden der maag prikkelt en knaagt. Dit overtollig zuur. kan in 3 minuten onschadelijk gemaakt worden door een kleine dosis poeder of enkele tabletten Magnésie Bismurée, In alle apotheken in poeder of tablet ten 7 It, 50 of 13 fr. 50, het groot Vooi'deahg formaat. minnen. Terwijl tallooze krijgsoverhe- den en burgers van een weldoende en milde gastvrijheid in zijne woning, gedu rende den wereldoorlog, genoten, waren zijne liefdadige werken ten voordeele der armen en noodlijdenden grenzeloos. Honderden cn honderden personen wer den op stoffelijk gebied geholpen en ont vingen daarbij troost en opbeuring in die ellendige tijden. Deze mildheid bleef steeds bij na den oorlog. Niemand kon hij zien lijden en niemand kon hij in de smart hulpeloos laten. In alle omstandigheden was zijn eenig doel: met raad en daad de bevolking helpen en ter zijde staan. Nog zien wij zijn vrijen en rechtzinnf- gen blik, nog voelen wij die oprechte opgeruimdheid en genegenheid welke hij eenieder en in het bijzonder zijne mede burgers betoonde. Te vroeg... veel te vroeg is hij ons ontrukt! Hoe verder deze sombere stoet zal vooruitgaan, hoe meer de diepe wonde zich zal laten gevoelen welke dit pijnlijk heengaan ons veroorzaakt. De dood is onmeedoogend en spaart zelfs dezen niet die onmisbaar zijn. Wij allen die bier rond de stoffelijke over blijfselen gansch ontroerd en ingetogen geschaard staan, voelen het groot verlies welke wij komen te onderstaan, en de bittere smart welke ons grieft. Wij sturen aan den diepbetreurden vriend en onvergetelijken Burgervader een laatste vaarwel toe. Dat God hem de vergelding schenke van zijn offervaardig leven... Dat leven was eenvoudig, rechtzinnig en medelij dend; weldra zal zijn lichaam niet meer onder ons zijn, maar zijne schoone ziel laat bij ons een eeuwigblijvenden indruk. Dat de diepbetreurde zachtjes de rüst aanneme welke God hem nu als beloo ning komt te geven en welke hem nooit in dit leven geschonken werd. Dat hij het Rijk des Heeren binnen trede alwaar wij eerstdaags hem moeten vervoegen. Het afscheid is maar tijdelijk...! Tot wederziens, dierbare afgestorvene Vriend en Burgemeester 11 Tot wederziens in een beter leven, LIJKREDE uitgesproken door Heer Dr Brutsaert als Eere-Voorzitter van Het Hopverbond: Hooggeachte Familie, Vandaag, onder een ongehoorden toe loop van een ingetogen menigte, brengen wij naar zijn laatste ruststede een man die van velen hartstöchelijk werd bemind; bij allen in liooge achting stond. Bemind, eerbiedigd was hij om zijnen vriendelijken Omgang, om zijn minzaam karakter, om de rechtschapenheid in gansch zijn handel en wandelhij vér- droeg noch valschheid noch bedrog noch onrecht. Bemind, eerbiedigd was bij om zijne belanglooze toewijding aan 't welzijn van volk en stad. Gedurende den oorlóg die er zooveel onmeedoogend op de vlucht dreef bleef hij stand houden en miek deel van den Raad" der Notabelen die zorgde voor de bescherming en de bevoorrading der Over gebleven bevolking. Daar won hij zijne sporen op bestuur lijk gebied. En na het aftreden van on zen diepbetreurden vriend M. Et. Lebbe wees de stemme van 't volk hem aan Zijne Majesteit den Koning als 'opvolger aan, Zijn intrede als Burgemeester oridèr de begeesterde toejuichingen van geheel de gemeente, was vorstelijk en bij allen die ze bijwoonde blijft ze nog frisch in liet geheugen bewaard. De liooge verwachtingen die men op hem stelde Jieeft hij niet beschaamd. Hij bestuurde met voorzichtigheid en; wijsheid, Hij had liever raad te geven! dan gezag te voeren. De belangen van de bevolking lagen hem nauw aan 't herte. Vele stoffelijke verbeteringen hebben wij hem te danken. Hij zorgde voor het onderwijs der jeugd. Hij zorgde voor weduwen en wce- zen en ouderlingen, voor armen en kran- ken. Nooit vergat hij dat Poperinge, bene vens talrijke nijverige, durvende, vooruit strevende burgers, ook veel landbouwers telt en dat de hop die de faam en de poëzie is van onze stad ook eene bron van rijkdom moet zijn voor onze lande lijke bevolking. Hij was zelf hopkweeker van bedied en zoowel in de verbetering der hopasten als in de keus van betere teelten en het bestrijden der hopziekten gaf hij steeds het voorbeeld. Onder zijn geleide schonk de stad milde toelagen aan de hoptentoonstelling die jaarlijks plaats mocht nemen in de prach tigste zaal van ons prachtig Stadhuis. Ook, uit erkentelijkheid, werd hij over eenige jaren als Eere-Yoorzitter van het Hopverbond van geheel het gewest Po peringe aangesteld. En steeds stond hij aan onze zijde wanneer wij trachtten door tusschen- komst van de Regeering meer welstand te brengen onder onze boeren en den hoppekweek die steeds aan 't zinken is van den ondergang te redden. Het Hopverbond verliest in hem een wijzen raadsman, een machtigen steun en treurt om zijn vroegtijdig afsterven. Aan ons, zijne medewerkers; aan ons, zijne stadsgenooten, aan zijne diepb^ droefde familie laat hij het voorbeeld na van zijne vrome burgerdeugden, van zijne kristene naastenliefde, van een werkzaam en rijkgezegend leven. Mijnheer de Burgemeester, vaarwel! Rust in vrede, hier in de schaduw van het kruis. LIJKREDE uitgesproken door Heer A. Crousel als Voorzitter der Philharmonie: Hooggeachte Familie, Mijne Heeren, Met het hart overstelpt van weemoed cn rouw breng ik eene laatste hulde aan onzen zoo innig betreurden Heer Burge meester, Eerevoorzitter der Koninklijke Philharmonie, Kapitein der Gilden van St Joris en St Sebastiaan, en Beschermend Lid van menig andere maatschappij. Woorden ontbreken ons, om uit te druk ken, wat hij voor onze maatschappij is geweest. Laat ons hem in allen eenvoud begroeten als onzen vriend, onzen raad gever, onzen beschermer, onzen vader. Midden ons wandelde hij met zijn mil- den blik en zijne vriendelijke inborst deed ons deugdzijne tegenwoordigheid was ons steun en leiding. Was hij niet altijd op de eerste plaats waar kunst of kunde, waar volksvreug de, waar liefdadigheid en broederlijkheid beroep deden op zijn alom geroemd goed hartig en edel gemoed? Hij was de volks vriend. Te vroeg, boe jammer! is hij ons ont rukt; we hadden hem nog veel jaren wil len bewijzen, hoe veel we van hem hiel den, boe hoog we zijne menscblievendheid op prijs stelden. Zijn verdwijnen laat een vreeselijke leemte in ons midden. Vereerde Vriend, wij kunnen U nooit genoeg prijzen. Wij bedanken U om al de weldaden, die gij uit de volheid uws harten rondom U verspreid hebt, wij bui gen voor U neder en trachten U, in een laatsten blik;, een straaltje van onze diepe genegenheid te betuigen. Maar wees verzekerd, dat de gedachte aan U steeds voort onzen geest zal be zielen. Wij zullen de broederlijkheid, die gij als de hoogste wet aanscliouwdct, steeds in eere houden, en inv mooiste sie raad, de verdraagzaamheid, als levensdoel nastreven. Vaarwel, duurbare Vriend! Zaterdag M te Schaarbeek, op de Rogierlaan, Nr 162, de plechtige opening plaats van het Belgisch Postmuseum. - V/ij geven den lezer hierbij een zicht uit een der tentoonstellingszalen. Het is n.l. een zicht op enkele miniatuur post wagens waarvan het type vroeger in Belgie werd gebruikt, vóór het in voege komen der spoorwegen. iiQïBBaaBaaBfiaaiaaBa&asiaaHiiStiHiHSHaBaESBSflSBSBQSBMBs&i Ce Triomf der 17® llzerisedevoorïfslm (rechtover Schuttersplein «Willem-Teil») Na in verscheidene stéden zooals Ant werpen, Tienen, Gent, Oostende, Kortrijk, Hoeilaart, Aalst, een reuzensukses te heb ben geboekt, vervolgt de prachtige Bede vaartfilm zijne rondreis in Vlaanderen en zal de eerstkomende dagen draaien te Hasselt, Mol, Mechelen, Gent'orugge, Lot, Lommei, Wemmei, Kruishoutem, Masse- men, enz. enz. Ook in Limburg wordt een bijzondere omreis ingericht. Men weet da.t het Werk "der Ijzerbede vaart verder over twee prachtfiïmen be schikt: «Met ons Jongens aan den Ijzer» in 6 deelen, of de gruwelijke IJzertragedie, gaande van 1814 tot 1918 met den laat sten moorddadigen aanval en den cogst der miljoenen kruisjes... Als tweede film de Ijzerbedevaarten 6 deelen vanaf de eerste tot de laatste; het schenden en vei brijzelen der Helden- huldezerkjSs, den bouw van den Toren, inhuldiging en Stormloop van 't jaar '30, het overbrengen der Vlaamsche IJzer- idealisten en vooral de laatste 17* Bede vaart met het indrukwekkend vredesde- filé der Vlaamsche Oud Strijders. Speciale muziekaanpassing. Waar geen kinema is, beschikt het Sekretariaat voor- deelig over toestel en operateur. Indien reeds een filmavond gegeven werd kan men een nieuw programma be zorgen, aangevuld met Vlaamsche gebeur tenissen en b. v. als slot de laatste Ijzer bedevaart. Men vrage onverwijl inlichtin gen op het Sekretariaat: Maria Doolae- ghestraat, 35b, Diksmuide. j BEKENDMAKING Er zullen in December 1936 leergangen van hoefsmederij geopend worden te Yper in de smis van M. Leon Vandermarliere, Meester-hoefsmid, Rljselstraat, 170. Wor den tot de lessen aangenomen al de hoef smeden en personen, die ertoe de aan vraag zullen, gedaan hebben, aan M. Louis Scharlaken, Dokter in de veeartsenijkun de te Roeselaere, door den Heer Minister van Landbouw gelast met het geven der leergangen. Bij de aanvraag die moet toegezonden worden vóór 30 November 1936, moet een uittreksel uit hun geboorteatk gevoegd worden. Zij zullen daarna een bijzondere uitnoo- diging ontvangen, meldende dag en uur van het beginnen der leergangen. De hoef smeden moeten zich voorzien van de klei ne werktuigen welke zij noodig hebben om het hoefijzer te maken. De gewezen Koningin Victoria (Ena) van Spanje heeft besloten zich te gaan vesti gen in Engeland, haar geboorteland. IBIBfllBflflBBISIBflflBBBIBflBBBflBfll Wanneer men te Complègne (Noord- Frankrijk) in het bosch van den wapen stilstand komt, en daar de Clarrière de l'Armistice» toetreedt, een groot rustig open plein midden het dichte historisch bosch, komt een wonder gevoel van zwaarte U beklemmen. Het is alsof men buiten de wereld staat en zijn adem inhoudt, als door een soort eerbiedige vrees bevan gen. HïEtR, op deze plaats, viel d< eindbeslissing. Hier werd met één penne- trek de afschuwelijke moordpartij stilge legd. Elke dag vielen er 6400 doodienl Zij die nog leefden op 11 November, te 11 uur, mochten die blijvende angst van onzeker heid voor den dag van morgen afleggen, zij zouden naar huis weerkeeren. Zij alleen die voor dat vreeeslijfc di lemma «van leven of dood» hebben ge staan, weten wat een zucht van verlich ting op 11 November in hun hart opging; het was gedaan; geen moord, geen oorlog meer! Geen blijvende onrustige onzeker heid, zij zouden leven! Elke dag 6400 dooden! Ware cte wapenstilstand slechts op 12 November onderteekend wie weet of wij zelf niet onder een dier dagelijkse!» 6400 waren geweest! En nu, gedaan die knagende vrees. Het nieuwe leven ging beginnen! Hoe dat nieuwe leven voor ons, Vlaam sche IJzerpiotten, is geweest zullen ande ren u vertellen. Hoe men ons nog maanden lang van onze geliefden verwijderd hield, en den Rijn opstuurde, zonder eerst vader of moeder te mogen gaan zien, na vier jaren afscheid!... Hoe men onze Vlaamsche vrienden ver volgde en als honden heeft opgejaagd zal de geschiedenis eens schrijven. Hoe men eerst, na méér dan een jaar lang nog, de oudstrijders te hebben giekaserneerd, ze einde 1919, dus één jaar na den wapen stilstand, van den militairen dwang ver loste.— Hoe de eene ontgoocheling op die andere volgde bij onze contactname met het nieuwe leven...dat wij ahen toch zóó veel schooner en anders hadden gedroomd. Hoe de wereld weer bewapende en de haat zegevierde; had men ons niet doen vech ten tegen het militarisme en opdat dit die laatste aller oorlogen zou wezen. Wat waren wij toch naieve piotten, ginder aan den IJzer..En toch, al ons lijden, met zooveel liefde gedragen voor ons volk, zou niet noodeloos zijn. 'Nu eerst na 18 jaar, komt er een niêïiwè hoop lichten in de zielen. Vlaanderen krijgt weer zelfbewust zijn en wordt gered: als wij maar één zijn!. A 11 November 1918. Reeds weken voelde men het einde ko men. Voor de soldaat in de loopgraaf was hiet echter een vreeselijke tijd, aanval op aanval. Vooruit in nieuwe stellingen en nieuwe avonturen. Intuschen waren «de grooten» op 4 Oktober 1918 met de bespre kingen aangevangen, Prins Max. von Ba den had beroep gedaan op Wilson, ds voorzitter der Vereenigde Staten. Minister Erberger werd enkele weken la ter met de zending gelast. Op 7 November verlieten de 5 autos met de Duitsche af vaardiging hiet groot hoofdkwartier te Spa. 's Avonds waren zij te Chimay, dat volge propt zat met aftrekkende troepen. De eerste wagen droeg een groote witte vlag en een klaroen schalde onophoudend. Het vuur werd enkele uren gestaakt op dit punt. Te La Chapelle op het Fransche front namen de Duitschers plaats in de Fransche Stafautos. Te Tergnier wachtte een fronttuein en met geblindeerde ven sters kwam de trein op 8 November, te 7 uur 's morgens, in het bosch van Com- piègne aan en hield stil voor deze van maarschalk Foch. Te 9 uur 's morgens wiarden de Duitsche afgevaardigden in de Fransche spoorwa gen binnengeleid. Maarschalk Foch gros- te militair. Na de voorstelling der leden overhandigde Erberger zijn volmacht. Na onderzoek vroeg Foch: «Wat is het doel van uw bezoek?» En hier laten We het kort historisch gesprek volgen: Erberger: Wij komen die voorstellen van de verbondenen ontvangen. Foch: (koel) Ik heb U geen voorstellen te doen. Ert>.: Nochtans, President Wilson... Foch: Ik ben hier alleen om U te ant. woorden wanneer U om wapenstilstand vraagt. Vraagt U wapenstilstand, zoo ja, dan kan ik U de voorwaarden voorleggen! Erb. i Ja. Generaal .Wleynand geeft lezing van den tekst, Erb. Kan 11c die tekst aan mijn re« geering mededeelen en kan het bij-dstig voor antwoord, 72 uren, met 24 uren ver» lengdi worden? Foch: Het tijdstip van 72 uren werd dooi de Verbondenen vastgesteld. Ik zal waclw ten tot 11 November, 11 uur (fransch< tijd) Gedurende het onderhoud, dat 45 mi. nuteh duurde, bleef Maarschalk Pooh uiterst kalm, de Engelsche Admiraal speelde met zijn monocle, de Duitscherj waren terneergedrukt. i. Een Duitsche afgevaardigde vertro| hierop naar Spa... In de nacht van 10 op 11 November had een nieuwe bijeenkomst plaats. Tct 5 um 's morgens werd onderhandeld. Op dit uui was het lot der volkeren beslist... Maar» schalk Foch en Admiraal Wemyss teekeu* den eerst, daarna de Duitsche gevclmaclw tigden. "-?* - De voorwaarden waren zeer liard voof de Duitschers: bezetting van den Rijn, nie(| vrijlating van de Duitsche krijgsgevange» nsn, teruggave van EIzas-Lotharir.gencn. middellijke levering van 5000 kanons; 25009' mitrailleuzen; 3000 mijnwerpers; 1709 vliegtuigen; 5Ö00 lekomotieven; 5C009 wagons; 5000 autokamions; alle schepen der vloot; terugtrekken der Duitsche troe« pen in OostAfrika; enz. enz. De Duitsche afvaardiging verliet liet bosch van Oompiègne op 11 November, te 11 uuri De wapenstilstand duurde 36 dagen. Hij' werd driemaal verlengd en op 28 Juni 1919! werd de vrede van Versailles onderteekenë Het oude Europa kwam echter niet tot rust. De vrede van Versailles droeg de kie. men voor nieuwe oorlogen, op andere pun» ten stak het oorlogsmonster zijn kop weer op. Thans, 18 jaar later, staan wij r.og verder van den werkelijken vrede dan ia 1918 De oudstrijders, hebben het zóó nie| gewild. Zij weten, dat allen die in het oor logsgeweld stonden, alleen maar slacht, offers waren zij voelen geen haat te» gen die anderen die ook dit moesten doen wat zij niet wenschten... Zij spraken van verzoening. Zij richtten een kruis op te Dixmuide, 50 meter hoog, een kruis dat even symbolisch zijn schaduw werpt over dezen als genen IJ-zeroever. Zij prentten in zijn. flanken, in de 4 wereldtalen, <x>U in de taal van den «gewezen vijand «f Geen oorlog meer. Nie wieder Krijg! Zij schreven met hun corlcgsdecorat'.ea gewennen wie weet ten koste van hoeveel lijden en bleed, dat ééns brar.der.de op» schrift, dat de heele wereld door zou mw ten lichten: «VLOSK AAN DE# OORLOG!». C.D.L. IBBS3BBBBflBB3B2BflBfl&I9I£3231l L. DUPUIS, JUMET, van geconcentreerd# plantensappen. Duizende en duizende per» sonen danken aan het gebruik dezer pillen hunne uitstekende gezondheid en bevelen ze U warm aan. Volgt dezen r aad. 6 Fr. de doos, te verkrijgen in de Apo> theek Notredame, Gr. Markt. Pcperinge, ■iMflBBBliaBBBBlflABEIHHii'Wl LOKALE ZANGWEDSTRIJD Klas A, Eereprijs Momerency Jul. (Koniug) 1413 Eerste pr. Saesen Maurice Eerste pr. Momerency Juiien Eerste pr. Momerency Juiien 4. Momerency Juiien 5. Momerency Juiien 6. Saesen Maurice 7. Saesen Maurice Saesen Maufice Vincart Roger Vantievoorde Marcel Vandevoorde Marcel Batheu R. Momerency Juiien Duinon M. Dormieu M. 8. Saesen Maurice Batheu R. 9. Saesen Mauric® Momerency R. Dumon M. 10, Saesen Mauric® Saesen Maurlcn Dumon M. Dormieu M, David R. Couwet O, 1397 Couwet Cl. I.W7 Dunton M, 2104 11, Couwet G. *397 Debacker - 404 12, Saesen M.auric® *393 Dunton M. 2164 Momerency R, *4*7 IJ, Vla mi nek A. *4*9 Brabants Cintillf *39* Debacker H. *404 Dormieu Ma Brabants Camilla *391 Brabants Camilla *39* *393 *4*3 14*3 *4 3 *4*3 *393 *393 *393 *395 14*8 14*8 *399 *4*3 2164 *393 *399 *393 *4*7 21Ó4 *393 *393 2104 46 14 21 47 46 29 55 27 37 *7 6 8 25 99 6 15 17 3 28 5 5 12 58 25 zó 42 16 5 1 28 45 6* 4 9 23 42 IOl So 46 8J 8.i P. 82 1». 8i p. 80 p. 7» P. 78 P. 77 P. 73 P. 73 P. 73 P. 73 P. 75 P. 73 P. 75 P. 75 P. 75 P. 74 R. 74 p. 73 P. 73 P. 73 P. 72 P. 72 P. 72 p. 72 p. 72 P. 72 p. 72 p. 71 p. 7° P. 70 P. ('9 p. 69 p. 63 p, 67 p. 67 p. 67 P. 67 p. 67 P. 67 p. Als vervolg op het voorgaande artikel, zal ik, bij middel van cijfers, een verdere beschouwing geven over den ccmmer- cleelen toestand der hopteelt, alsook over den algemeenen toestand der hopkultuur in ons land en tegenover het buitenland. De hopteelt kent sedert jaren een groote inzinking. Na den wereldoorlog werd alles in het werk gesteld om overal de hopteelt tot haar vroegeren bloei terug te brengen, en na korten tijd gelukte men erin dit doel te bereiken, De aangewende middelen waren: 1. De stèun van de regeeringen teil einde onafhankelijk te worden tegenover het buitenland. 2. De betere kweekmethoden, 3. De doelmatiger bestrijding der ziekten en het rationeeler bemesten der gronden. 4. De greote winsten welke verwezenlijkt werden door het kweeken van hop was een polsslag voor veel boeren de hopteelt te beoefenen* Hierdoor steeg in groote mate de be- bebouwde oppervlakte, namelijk in VIL Duitschland Tcheco-Slowakije 30% 60% Frankrijk Jougo-Slavië Hongarijë 10% 600 80% Ver. St. van Amerika 20 Canada 150 België 65 Deze middelen ter verbetering der hop teelt waren tevens oorzaken van de ge weldige hepkrisis over gansch de wereld en in België in 't bijzonder. Op een zeker oogenblik stond men voor het feit dat er overal een te veel was aan hop en men geen afzetgebied meer had, gezien alle landen zich in denzelfden toestand be vonden. Weldra deed zich dan ook het tegen overgestelde feit voor: n.l. dat overal de bebouwde oppervlakte verminderd werd en dit als volgt, voor Duitschland 25 .1' Frankrijk 40 5 Jougo-Slavië 80% f Polen 30 Hongarijë 25 België 48 Als specifieke oorzaken voor de hop- krisis in België heeft men: 1. Minder bierverbruik dan vroeger. In derdaad het bierverbruik is 20% lager dan in 1830. 2. De eischen van den verbruiker loop?» hooger. Daar de liefhebbers van bieren meer belust zijn op bieren van lage gisting zooals Munich, Pilsen, Lortmuncier, enz., behoort de Belgische brouwer zich daar naar te schikken, wil hij zijn producti# hoog houden. Zoo komt het dat er heden 50 min inlandsche hop noodig is dan vroeger. Welke is nu de aan hop bebouwde op pervlakte in ons land tegenover deze vaa het buitenland? Ziehier het antwoord; gemidd. Ha. Landen 1925-29 1930 1931 België 1.383 1.030 830 Duitschland 14.529 13.073 10.249 Frankrijk 4.461 3.042 2.385 Engeland 9.927 8.092 7.903 Tcheko-Slow. 12.978 15.560 12.219 Yougo-Slavië 5.809 2.889 2.275 1932 1931 573 597 8.C13 8.569 1.765 1.709 6.690 6.837 9.563 10.267 1.462 1.694 Tot. Europa Tot. Amer. Tot. Occanië Tot. over g, de wereld 50.CO0 44.000 36.000 28.000 31.000 10.000 8.000 9.000 9.COO 13.00Q 900 7C0 600 500 61.000 53.000 46.000 37.500 45.W« Op des» oppervlakte hebben we een productie van (in kwintalen uitgedrukt) D. »39J 2164 *39* 8i n.i 59 83 p. 80 P. 77 P. Klas Eereprijs Saeseu Mauric® Eerste pr. Dumon M. 2. Brabants Camilla Koopt uwe vogels aon de Bondsleden. IBBBBBBiiBBBHHBBBBBBBBBBBBBBB Vreeselijk ongeluk in Nederland, Te Nijmegen is een arbeider van een hoogte van 10 meter r.aar berocden ge stort. De man was werkzaam op het dak van een huis. en op zeker oogenblik ver loor hij het' evenwicht. Het slachtoffer kwam terecht op het ijzeren tuinhekken en de pinnen drongen in zijn rug. Onmid- delijfc daagde hulp op en werd de zwaar gewonde naar het ziekenhuis overgebracht, waar hij overleed nog vóór zijti aankomst gemidd. Landen 1925-29 1930 1931 1932 1933 [België 23.214 13.431 5.209 6.946 7.167 Duitschland 73.079 110.524 22.800 49.571 67.936 Frankrijk 48.981 27.615 5.344 7.760 14.417 Engeland 156.775 128.529 85.855 95.508 109.732 Tcheko-SlowaklJ# 97.612 147.254 123.274 75.219 62.677 Yougo-Slavië 32.792 17.568 15.871 8.249 14.643 Totaal Europa 434.000 447.000 315.000 224.000 278.000 Totaal Amerika 147.000 112.000 125.000 113.000 138.000 Totaal Oceanië 15.000 12.000 11.000 10.000 Totaal wereldproductie 596,000 571.000 451.000 376.000 476.000 Door het fcenntö van deze twee gegevens kunnen we nu gemakkelijk de deldó opbrengst per Ha* berekenen welke is als volgt; gemidd. 1925-29 1930 1931 1933 1933 België 16,7 13 6,3 12,1 12 Europa 8,7 10,2 8,7 8,7 9 Wereld 9,8 10,8 9,8 9,9 10,6 hoph&ndelsbalans gedurende de laatste 10 jaren is de volgende: Invoer (kgr.V Waarde (fr,), Tolrechten Uitvoer (kgr.) Waarde (frj 1925 2.240.618 46.240,200 628.367 1.797.885 22.925.467 1936 2.053*411 59.313.647 032.540 1.450.994 29.270.296 1927 2.036.100 70.890.000 1.223.000 840.500 16.034.000 1928 2.938.700 69.566.000 1.763.000 650.100 9.012.000 1929 2.923.100 46.360.000 1.750.000 203.800 1.750.000 1930 3.253.000 38.929.000 1.938,000 168.000 1.376.000 1931 3.946.800 41.031.000 2.369.000 120.000 753.000 1932 2.246.800 28.947.000 1.368.000 173.100 1.710.0CO 1933 1934 1.792.600 2.473.000 45.t21.00C 64.233.008 1.092.000 1.500.006 427.600 581409 9.*>S3.000 7.412.00® Welke landen er meer in- of uitvoeren, blijkt uit volgende statistiek: meer invoer; meer uitvoer; (in kwintalen uitgedrukt) i gemidd. Landen 1925-29 1930 1931 1933 1933 België 14.892 30.850 38.262 21.020 13.648 Duitschland 38.248 2.129 26.602 3.765 12.705 Frankrijk 6.197 8.379 36.548 15.C81 13.042 K Engeland 14.435 11.124 14.191 2.190 13.237 -K Tcheko-Slowaklje 66.739 90.172 105.556 -mi 55.849 49.784 Yougo-Slavië 41.714 26,305 14.928 16.280 14.C59 Totaal Europa 10.0&0 9.000 12.000 12.000 - BESLUITEN Üitj voorgaande tabels kunnen we vol gende besluiten trekken: 1. Vooreerst hebben we, in ons land, ln de naoorlogse!» periode een geweldige verhooging van bebouwde oppervlakte, die in even snel tempo daalde, tengevolge der krisls. Deze was inderdaad 2,7 der aan hop bebouwde oppervlakte van Europa en 2,2% voor gansch de wereld, gedurende de periode van 1935-29, en respectievelijk 1,9 eu 1*3 in De productie verminderde in verhouding sneller, alhoewel proportioneel genomen in ons land het meest hop voortgebracht wordt. 2. De grond van het land van Poperinge en Aalst, is de beste van gansch Europa, dit bewijst het rendement per Ha., welke regelmatig boven het gemiddelde van Europa, en zelfs boven dit van gansch de wereld staat. Ook de totale productie staat in verhouding op gelijken voet. 8. Wat nu betreft onzen handel, zien het tegenovergrat^d,^ver^ltiJnsel, XWwdt VijTvplgdJy n.l. dat den Invoer ver boven den uitvoer staat, en dit is te wijten aan hooger ver melde redenen. We zouden er moeten toJ komen dat we: 1. Al onze brouwerijen kunnen van hop voorzien; 2. Dat we zelfl nog kunnen uitvoeren, België speelt dus een belangrijke rol in de internationale hopkultuur en moesten we komen tot een degelijke kwaliteit van hop, dan zouden we onmisbaar ziju op d9 wereldmarkt. h. J.-3,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1936 | | pagina 10