Middenstander-Werkgever Zijt gij in orde me! de voïgemfe fiscale en social® wetten Vlaamsch Economisch Verbond NOG IETS OVER DE NIEUWE- OF WESTERHALLE TE IEPER Tarief voor verzenden van Naamkaartjes ONZE PERSENKWESTEN «la Deraière Heure» Bennie der Giztisfrigders Teringlijders wien hes Pensioen ontzegd is BURGERSTAND VAN iiiiiimHiiHiiiiiniaini ALLERHANDE NIEUWS MINISTERIE van LANDBOUW E11, WEE U KLEINE WERKGEVER! Ge kunt maar zien dat U ia orde zijt friet ds fiskale wetten; 1) dat U zorgt voor de afhouding der bedrijfsbelasting van uw werklieden; 2) dat U de afhouding der crisistaks jiiet vergeet; 3) dat U én loonen, én afgehouden be- '(jrijfs- en crisistaks nauwkeurig invult per fveek of per veertien dagen of per maand bp een ioonfiche in 't dubbel voor eiken Sverknemer; 4) dat U niet vergeet die Ioonfiche bij tijds in te sturen bij den ontvanger der belastingen; AWe uitbetaalde loonen, moeten voor |£derén tewerkgestelde volgens de manier waarop zij uitbetaald worden, ingeschre ven worden op een Ioonfiche. Nevens de inschrijving der loonen moet men tevens aanduiden hoeveel er af te houden is voor bedrijfs- en crisisbelasting op deze loo- fien. De fichen moeten in den loop der maand Januari, volgend op het jaar van inschrijving bij den ontvanger der belastingen afgegeven worden tezamen met eene samenvattende loons- en belas tingsverklaring; 5) dat uw bedrijfsbelastingsaangifte in take loonen, nauwkeurig overeenstemt met de aangifte gedaan op de loonfichen; dat zij daarenboven overeenkomt en het juiste bedrag weergeeft van het betaalde voor pensioenen,, compensatiekas, verze kering tegen ongevallen en andere sociale lasten. Dit alles omwille van uw werkvolk, bet plakken van fiskale zegeltjes daargelaten. Ge kunt maar zien dat U in orde zijt met de sociale wetten en dat is erger. U kunt maar zorgen 6) dat U een werkhuisreglement uit hang', dubbel te zenden aan den hoofd arbeidersopziener, ander dubbel naar den werkrcchtersraad van het gebied. Ieder patroon is verplicht in zijn werkhuis een reglement uit te hangen. Vroeger was dit maar verplichtend wanneer men meer dan 4 werklieden in dienst had. Nu is het verplichtend van zoodra men één werk man gebruikt; 1 7) dat U een personeelregister houdt, en daarin opteekent al wat U op tijd en stond juist moet weten en dat is meer dan een burgerlijken stand. Ieder pa troon is verplicht zulk register te hou den, waarin hij alle gegevens betreffende de werklieden moet inschrijven, zooals "liaam, adres, plaats en datum van ge boorte, naam der vrouw, datums van in- fdienst- cn uitdiensttreding, naam van va- 'fler cn moeder of voogd van kinderen, nummer der pensioenkaart, bedrag der d pensioen zegels bij indienst- en uitdienst treding; 8) dat U voor elke werknemer een Jounboekje houdt en bijhoudt; 9) dat U een pensioenkaart aanlegt yoor eiken werknemer en er voor zorgt dat ze in orde is. Gelijk van welken puderdom, gelijk welk loon ze verdienen, Zelfs al verdienen ze enkel den kost, dan £ijt ge verplicht eene pensioenkaart voor deze werklieden op te maken of bij te houden en er regelmatig na de eerste betaling van iedere maand een pensioen- jsegcl op te plakken. Bedrag van den pen- jiocnzcgel volgens het uitbetaalde loon; dat U regelmatig zorgt voor het pen sioen van uw bediende (n), wat heel an ders geregeld wordt; dat U desgevallend stort in het toela- genfonds voor bedienden; 10) dat U niet vergeet voor uw eigen pensioen te zorgen indien U valt onder de verplichte categorie; 11) dat L uw eigen meewerkende kin deren niet vergeet, in zake pensioenkaart; 12) dat U iet wat van de wet op de gezinsvergoedingen kent 0111 in regel te zin roet de bijdragen voor «compensatie». Van zoodra ge werklieden hebt, gelijk Van welken ouderdom, ze wezen onge huwd of gehuwd, dan zijt ge verplicht voor alle werklieden, ook voor dezen die geen kinderen hebben, bijdragen te stor ten cn U daartoe aan te sluiten bij eene Compensatiekas. Er zijn verschillige com pensatiekassen; weet ge bij welke gij moet aansluiten? Er zijn ook verschillige gevallen waarin ge niet meer moet stor ten; kent ge die gevallen? 13) dat U al uw werknemers verzekert tegen arbeidsongevallen. Alle werklieden geli.ik van welken ouderdom, moeten ver zekerd worden tegen werkongevallen. Zijt U niet verzekerd dan zult U alle jaren moeten storten in het waarborgfonds en blijft ge altijd verantwoordelijk voor alle arbeidsongevallen. 14) dat U in regel zijt met de regie menten ill zake gevaarlijke of Kinderlijke inrichtingen. Iedere geclassificeerde nij- U1T HET STAATSBLAD VAN 21-22 DECEMBER 1936 Ministerie van Arbeid er. Sociale Voorzorg, en Ministerie van Posterij en, Telegrafie en Telefonie. S December 1936. Koninklijk Besluit betreffende het ge. bvuik van verlofzegels voor de uitvoering der wet van 8 Juli 1936 omtrent de jaar- iijksche betaalde verlofdagen. Leopold HI, Koning der Belgen, Aan allen, tegenwoordigen en toe komenden, Heil. Gelet op de wet van 8 Juli 1936 betref fende de jaarlijksche betaalde verlofda gen; Gelet op de postwet van 30 Mei 1879; Overwegende dat het berekenen van de bezoldiging, verschuldigd aan arbeiders die recht hebben op betaald verlof, en het verdeelen van den last daarvan ouder de betrokken werkgevers in sommige geval len door het gebruik van speciale plak- zcgcls kan worden vergemakkelijkt; Op de voordracht van Onze Ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg -en van Posterijen, Telegrafie en Telefonie, Wij hebben besloten en Wij besluiten: Artikel 1. Wanneer de besluiten van toepassing der wet van 8 Juli 1936 be treffende de jaarlijksche betaalde verlof dagen zulks voorschrijven en, inzonder heid, overeenkomstig de paritaire ak koorden getroffen op grond van artikel 4 van vermelde wet, mag gebruik worden gemaakt van speciale zegels, «verlofze gels genaamd, die bij afbetaling van loon moeten worden geplakt op de ver lof ka... r ten opgemaakt op naam van ieder bi lang' ebbende arbeider. De waarde van de bielke betaling te plakten zegels moeten minstens 2 t. h. van het loon bedragén. Voor de berekening vm dit bedrag dient het loon te worden afgerond tot honderd- of vijftigtallen franken. Art. 2. Alleen het beheer der poste rijen wordt belast met het vervaardigen en het verkoopen van verlofzegels. Het bepaalt het type en de waarde der zegels en duidt de postkantoren aan waar een voorraad daarvan voorhanden is. Hoor bemiddeling van andere postkantoren, bij uitsluiting van agentschappen, kunnen be stellingen worden aanvaard, overgemaakt aan het met den rkoop belaste kantoor en kunnen later de zegels aan de koopers worden ter hand gesteld. Dezen zijn er toe gehouden zich van het aoodige voor minstens een maand te voorzien. Art. 3. De kaarten met verlofzegels ïaogen in alle postkantoren, bij uitsluiting verheidsinrichting moet in bezit zijn van een toelatingsbesluit (commodo en incom- modp). Het toelatingsbesluit moet ter plaatse ter beschikking vAn den toczichts- dienst gehouden worden. Men mag geen gevaarlijke of hinderlijke inrichting be ginnen zonder vooraf deze toelating be komen te hebben. Aanvragen in te dienen bij het Gemeentebestuur. 15) dat U een register houdt cf een fiche van de betaalde verlofdagen, indien U onder de wet valt op de betaalde ver lofdagen. De ondernemingen aan de wet van 8 Juli 1936 onderworpen, moeten, luidens Koninklijk Besluit van 14 Augus tus 1936, een register of fiche houden, vermeldende ;tl de vereischte gegevens noodig voor de regelmatige toepassing der wet op elk der leden van hun per soneel. We meenen dat we nlles aangeraakt hebben. Het lag niet in het kader van onderhavig artikel over elke verplichting uitleg te geven, of te wijzen op de boe ten en straffen welke de niet naleving ervan voor den Middenstander-Werkge ver kan meebrengen. Geheel het tegenwoordig stelsel onzer fiskale en sociale lasten is te zwaar en te ingewikkeld, vooral voor een kleinen werkgever. Dit werd hondermaa! ge/ ;d en her- zegd naarmate er lasten bijkwamen. 't Hoeft overigens geen betoog. De op somming ervan alleen is een verpletterend bewijs. Hoe kan een eenvoudige ambachtsman, ecu kleinhandelaar, hij weze dan nog baas en ietwat ontwikkeld, al die verplichtin gen in zijn hoofd krijgen, verplichtingen opgelegd door wetten zooals de pensioen wet, de wet op de gezinsvergoedingen, waarvan zelfs de advokaten niet op de hoogte geraken en waarvan de ingewij den haast niet meer aan uit kunnen. En kan hij ze niet in zijn hoofd krij gen, hoe kan hij ze dan naleven? Dit was sedert eenigen tijd het voor. werp onzer grootste belangstelling. THANS ECHTER KOMEN WE U HULP AANBRENGEN EN ONTLAS TING AANBIEDEN. Wij zijn gelukkig U te kunnen aan kondigen dat in den schoot onzer orga nisatie een nieuwe dienst werd ingericht, die zonder twijfel bij al onze leden een goed onthaal zal genieten. Deze nieuwe dienst isHULP AAN DEN PATROON». Gij hebt last met de toepassing van een heele boel wetten waarvoor de wet gever U verantwoordelijk heeft gesteld. Gij hebt den tijd noch de gelegenheid niet om U te verdiepen in de ingewik kelde wetteksten die U voorschrijven wat U te doen hebt in zake afhouding van belasting op loonen, verzekering der be. dienden en werklieden tegen ouderdom (pensioen), tegen beroepsziekten, tegen werkongevallen, tegenover werkloosheid, enz... Gij moet U in regel houden tegen over de kas voor familievergoedingen (kompensa,tiekas). Gij moe't formulieren invullen. Gij moet rekenen, schrijven en wrijven, administratiewerk, waarvoor ieder Mid denstander een afkeer voelt. Wij zeggen U nu: «Trekt U in de toekomst daar niet* meer van aan 1 en besteedt al uwe aandacht en uwe zorg aan uw bedrijf en aan uwen handel. WIJ DOEN AL DAT WERK IN UWE PLAATS. Wij berekenen de belasting af te hou den van 't loon uwer tewerkgestelden; Wij koópen cn plakken de pensioen zegels; Wij zorgen voor de stortingen van 't bediendenpensioen Wij zorgen voor het bijhouden van as surantieboeken Wij houden de Ioonfiche voor den ont vanger Wij zorgen voor de loonboekjes van uw werkvolk; Wij storten in da kompensatiekas en vullen formulieren in Wij houden het register of de fiche voor de betaalde verlofdagen; Wij loopen, schrijven en wrijven; Wij onderhandelen met controleurs; Wij trekken ons al 't slameur aan dat voortspruit uit fiskale en sociale wetten. Wij vragen daarvoor slechts een klei nigheid per maand voor ieder tewerk gestelde die U in dienst hebt, benevens natuurlijk de terugbetaling van de som men die wij voor uwe rekening regel matig zuilen te betalen hebben. Deze dienst is alleen voorbehouden voor onze aangesloten leden. Mits zich te laten inlijven in het Groot Middenstands- leger, kan iedereen er dus van genieten. WAT GE NU DOEN MOET? Naar 't Secretariaat komen om naderen uitleg, en gij wordt onmiddellijk van al die last en kommer ontlast. van agentschappen, ter uitkecring worden aangeboden van den dag af waarop deze is toegelaten. Zijn waardeloos de zegels die niet ter uitkeering worden aangeboden voor het verstrijken van de wettelijke verlofperiode van het jaar waarvoor ze werden uitgegeven. Art. 4. Voor het vérvaardigen, het verkoopen en het uitkeeren der verlof- zegels zal het beheer der posterijen een taxe innen van 2 frank per afbetaalde kaart. Art. 5. Onze Ministers van Arbeid en Sociale Voorzorg en van Posterijen, Telegrafie en Telefonie worden, ieder wat hem betreft, belast met de uitvoering van dit besluit. Gegeven te Brussel, den 5 December '36. LEOPOLD. Van Koningsweg®» De Minister van Arbeid en Sociale Voorzorg: A. DeUttre; De Minister van Posterijen, Tele grafie en TelefonieD. Bouehery. GROOTE INTERNATIONALE MUZIEKWED5TRIJD VOOR LIEFHEBBERS-SOLISTEN prijzen van H.H. M.M. den Koning en de Koningin; Jury onder voorzitter schap van H. Arth. Van Oost, komponist, OP 16 JANUARI 1937. «L'ünion Artistique Beige» richt t>e- riodisch een groote muziekwedstrijd in tusschen Liefhebbers-artisten, die stu diën doen buiten alle conservatorium. Het bijzonderste doel is goede elemen ten te verschaffen aait de muziekvereni gingen. Elke solist voor; piano, viool, vioolcel, mandoline, guitare, saxofoon, klarinet, trompet en trombone is toegelaten aan deze wedstrijden. Het studieplan zal op aanvraag aan elke deelnemer overhandigd worden. Diploma's, eerelinten en medaljes zullen de waarde der deelnemers vestigen. Bede alle briefwisseling te zenden aan volgend adres137, Anatol# France straat, Brussel-III. Voor het IComiteit De A!g. Sekretaris, De Voorzitter, Jozef Kriger. Arm and Loriaux. Nummer 12 der V.E.V.-Berlchten ls ver scheren en opent met een zeer belang wekkende studie over Nederlandsch-Bel- gische samenwerking, van de hand van den Heer J, Da Keusfcer. Het is een warm pleidooi om, door meer samenwerking, het economisch leven van Nederland en Bel gië tot een harmonieuze en krachtige ont wikkeling te brengen. Het blad bevat verder De Arbeids markt in Belgiëen de rubriek In- en Uitvoer In de Sociale Rubriek onder zoekt Dr. Jnr. Rondou verder de verplich tingen ingevolge de sociale verzekerings wetten aan de werkgevers opgelegd, ter wijl de Beer Dr. Van Helshoecht de be taalde verlofdagen in het buitenland be handelt. Het blad sluit met verscheidene mede- declingen over de activiteit van het Vlaamsch Economisch Verbond en een uiteenzetting van de nationale toedrijfs- comités. De aandacht weze erop gevestigd, dat dit het laatste nummer is van het maand blad en het orgaan van het V.E.V. met Ingang van 1 Januari zal verschijnen als weekblad. laia&aaBBBHHWBBaMBUiiaBBSH VRAAG asm uw BRIEFDRAGER EEN POSTABONNEMENT OP DIT WEEKBLAD. Waartoe heeft het deel der Halle, dat men nu aan 't herstellen is, in de vroegere tijden wel gediend? Dat is de vraag die veel Ieperlingen zich stellen, nieuwsgierig als ze zijn, naar de geschiedenis hunner stad en hare monumenten. In de jaren twaalf honderd, toen de Hallen, met het geld der stede, werden gebouwd, was leper reeds een groote en bloeiende nijverheidsstadzij bezat een der blceiendsta lakennijverheden van West-Europa, En dat ze rijk moet ge weest zijn, kan men wel toesluiten uit het feit, dat ze zoo een paleis kan oprichten, als de Hallen waren. Toen ten tijde werd ook de handel gansch anders gedreven dan heden ten dage. Winkels, zooals men er In het tegenwoordige leper in zoo groot getal aantreft, bestonden niet in het leper der Middeleeuwen. Niemand verkocht zijn waren in eigen huis, maar wel in de Hallen. Vellen werden verkocht in de Vellehalle, gelegen waar thans 't Klein Stadhuis is. De schoenmakers brachten hun schoenen aan den man in de Schoen- halle, die zich bevond in het begin der Rijsclstraat, langs den Westkant. De menschen kwamen vleesch aankoopen in de Vleeschhalle, waar het tegenwoordig vleeschhuis is; enz. Gezien de lakennijverheid, hier in onze stad, zoo een voorname nijverheid was, had men een Lakenhalle noodig, groot genoeg om alle lakenstoffen te kunnen verhandelen en hetgeen men nu de Halle noemt, was de Lakenhalle. Ik aeg; alle lakenstoffen verhandelen, want er waren er van verschillende soorten en voor elke soort was een eigen verkoopplaats of ver koopdag. Zoo verkocht men op het gelijk vloers van den Zuidergevel der Nieuwe Halle, geverfde lakens. Men noemde deze z?.al de Blauwe Halle. Omstreeks 1300 ver kochten aldaar 45 lakenhandelaars hunne geverfde wollen stoffen. De groote bovenzaal van het verdiep diende ook tot uitstalplaats bij de weke- lijksche markten e>n ten tijde der jaar markten. Ze was voorzien van toonbanken en kramen. Nochtans werd ze ook benut tigd voor groote plechtigheden. Moest de stad prinsen of hoogwaardigheidsbekke- ders ontvangen, dit geschiedde in de bovenzaal. Daar werden onder meer, in 1318, 's Pausen afgezanten ontvangen. loper werd in die jaren, dis jaren waren van voorspoed en welstand en ook jaren van diepen godsdienstzin, veel 'bezocht door vreemde kooplieden, door kooplieden uit allerhande Europeeschs gewesten en dit voornamelijk gedurende de jaarmarkt. Toen kwamen de schepen tot bij de Halle. Op de Vandenpeerboomplaats vindt men nu nog een opschrift: Het Schipke dat nog een overblijfsel moet rijn uit den tijd dat de schepen inderdaad daar aan kwamen. Op de binnenplaats, tusschen de twee hallevleugels, waren er althans ook grachten waarvan men, enkele jaren geleden, nog de bedding heeft gevonden. Ter gelegenheid der jaarmarkt werden deze grachten geopend. Langs de water poort zoo noemde men de poort tus schen de Noorder- en Zuidervleugel der Nieuwe Halle waren deze grachten in gemeenschap met het Iepertje, aoodat de marktschepen op die manie.r de Halle konden binnenvaren. Dat liet aan de vreemde kooplieden toe, de koopwaren die voor de jaarfeeste waren bestemd, met alle gemak ter bestemming te brengen en daarna de aangekochte waren weg te brengen. En al: roen hier van schepen spreekt, geachte Lezer, zult U natuurlijk niet op Congobocten moeten denken, noch op driemasters, noch op schepen als het Nieuwe leper van mijnheer Vandepitte. Het beleg van leper door de Gentenaars en de Engelschen in 1383, waarvan ge een tafereel ziet in de H. Sacramentskapel onzer St Maartenskathedraal, en ook de verdrukking van onzen handel door Filip de Stoute, eerste Burgondische hertog, die van 1384 tot 1484 ever Vlaanderen legeerde, brachten een gevoelige slag toe aan onze lakennijverheid. In de jaren 1500 kreeg de bovenzaal echter nog, ter gelegenr.eid dor jaarmarkt, haar drukte uit vroegere dagen terug. En wanneer nog later de lakennijverheid heelemaal tsn onder vas gegaan, werden met de Kattefeesten en niet Tuindag do kramen nog in de bovenzaal opgesteld. In de jaren 1600 kreeg leper ook voort durend vreemde bezettingen en bij gebrek aan kazernen moesten de soldaten in wonen bij de burgers of werden ae in de Hallen ondergebracht. De naam. van Wa terpoort, langs de Hallestraat, veranderde nu stilaan van naam en werd Strooien poort genoemd, omdat de soldaten langs daar hun strooi binnenvoerden. In 1778 werd het gelijkvloers in gebruik genomen door de Akademie van Schoone Kunsten, tot wanneer deze in 1879 naar de O. L. Vrouwstraat verhuisde. De scheidsmuren werden nu afgebroken en de zaal werd gehouden voor groensel- en fruit- en bloemenmarkt. De bovenzaal diende nu voor concerten, banketten en tentoonstellingen. Ze schikte er uiterst wel voor en kreeg nog een veel schooner uitzicht, nadat de kunstschilder L. Delbeke ze van enkele prachtige muur schilderingen had voorzien. Deze zaal werd daarom de Delbekezaal genoemd. Zoo waren daar, onder meer, te bewon deren, het tafereel de Stichting van Belle's Godshuis voorstellende en een ander dat een zinnebeeldige voorstelling was der gemeentevrijheden. Spijtig kon de muur schildering dezer zaal door Delbeke niet worden voltooid, daar hij stierf vooraleer zijn werk was voleindigd. Jammer dat zoo een eeuwenoud, aller prachtigst monument moest worden tot puin geschoten. O droevige oorlogsgeesel! Dachten de volkeren maar wat meer aan dat heerlijk engelengezang; Vrede aan de menschen van goeden wil. S. (Ingezonden) BBBBIBBBBBBBfllflBiBBBBBBBBBBB NAAMKAARTJES onder open omslag of onder bandt a) zonder geschreven mededeeling i 10 C. b) enkel met een geschreven be leefdheidsformule in ten hoogste 5 woorden uitgedrukt25 C. c) met gelijk welke geschreven mel dingen 50 c. VOOR 'T BUITENLAND! a) en b)0,35 fr. c) t 1,75 fr. Wat dit blad tegenover zijne ongods dienstige confraters kenschetst ls onge twijfeld zijn strijdend liberaal karakter. Da liberale leuze: «laissez faire, laisser passerschept een atmosfeer waarin alles, op gebied van moraal, toegelaten ls. Langs den anderen kant vloeit daar ook uit voort dat er artikels en berichten in gezet wor den, dewelke, op onverschillige wijze, dik wijls de waarheid getrouw zijn. Wij hebben hier te doen met een echt VTijdenkersblad. Moorden en branden worden afgekeurd en nog veel ander din gen die door de wet verboden worden. Maar wee deze uit de tien geboden die door het staatsrecht niet geregeeld wor den! Moet het ons dan verwonderen wan neer heel het blad met de immoraliteit en haar gevolgen als het ware gedrenkt is. Op de plaats, door andere bladen aan het hoofdartikel voorbehouden staat een a chronique scandaleusewaar moreele schandalen uit de geschiedenis opgerakeld worden met meer dan historisch genoegen. Wanneer die artikels handelen over we tenschappelijke onderwerpen, criminologie, rechtsgeleerdheid, geschiedenis, genees kunde, enz. zijn ze echter meestal zeer genietbaar. In feuilleton is het al liefde en wat er voor doorgaat, doch het kort verhaal, dat alle dagen verschijnt, is veel erger. Hier wordt heel de moraal in 't ooitje genomen en dit dikwijls op zoo'n pikante manier dat de enderteekenaar zich best zou schamen. Het dagelljksch kort verhaal is zeker het ergste dat in dit blad te vin den is. Dat belet natuurlijk niet dat er wel eens onschuldige en letterkundig ge slaagde tusschen te vinden zijn. De foto's op de laatste pagina hebben gewoonlijk als onderwerp het verboden terrein van zedenadel. Ze staan op het peii van PiccoloDe Film en andere. De theaterbesprekingen en filmadver tenties geven natuurlijk wat ieder katho liek moet afkeuren. Op godsdienstig gebied is La Derniere Heurealleszins meer objectief dan de- socialistische bladen doch wanneer het den godsdienst aanvalt, is het dikwijls veel openlijker en rechtstreekscher. Zoo zullen ze op tijd en stond de Kerk en haar bedienaars een veeg uit de pan geven. Zoo ter gelegenheid van Abessinië, der onlusten in Mexico, enz. Een der voornaamste programmapunten is wel de strijd tegen het vrij onderwijs. Voortdurend wordt er aangespoord tot meer extremisme in het afschaffen van toelagen, enz. Het blad staat trouwens in den dienst van de vrijdenkerij, over wier congressen intens verslag- wordt uitgebracht. Het zeer liberale blad neemt ook wel mededeelingen op van proletariërs wan neer deze laatste vrijdenkers rijn. Zoo wordt b. v. in het nummer van 13 Mei 11. een voordracht aangekondigd van ex- abbé Moreauover l'immoralité des dogmes ingericht door de libre pensée prciétarienne In de groote artikels die eigenlijk geen agressief karakter hebben worden de Kerk en het Geloof, waar de gelegenheid z:ch voordoet, gehekeld. Soms nog wel onder een titel die weinig charmant Is b. v.: Lies fous criminelsgeneeskundige bij drage van 16-1-36. Hierin wordt niets minder beweerd dan dat gelooven een geesteskraüikheid is, waartegen de maat schappij zich verdedigen moet, evenals te gen tuberculose, kanker, enz. We lezen daar: Ne voyons nous pas des centaines de contemporains, des sa vants, des religieux, des médicins même, manifester, sans ccnteste possible, Tétat d'e sprit de l'homme des cavemes et le cré tinisme du sorcier de la brousse cor.go- laise? wat zeer lief uitgedrukt is. BESLUIT Het is absoluut af te keuren dat sommi ge katholieken dit blad koopen omwille van zijn uitgebreid sportnieuws. La iDernière Heure is een ongezond blad. Het is het blad van de wereld en het vleeschdat het geweten chlorofor meert rijn princiepeloosheid en genot zucht scheppen een rcmeimsch-keizerrijk- atmosf eer die het cultureel einde kenmerkt van een levensbeschouwing zocals het li beralisme er een is. Het is die levensbe schouwing waarvan we het einde moeten afwachten of bespoedigen. LOODS. (ESSiBBDBBBBBBBBBBBBBBBflBBBBa Ctelast door eenige honderden Oud strijders teringlijders van den Oorlog, wien geen pensioen voor die ziekte toe gekend wierd, doch die het onderzoek op 3 November 1935 door den Heer Mi nister van Landsverdediging voorgeschre ven, beantwoord hebben, richten zich de endergetee-kenden tot gansch het Land, in den Berseon van zijnen Dooriuchtigen Koning Leopold III, van zijne Ministers en van zijne Gekozenen in Senaat en Kamer van Volksvertegenwoordigers, en doen alsmede toeroep op de bemiddeling der Drukpers, om de volgend? Dagorde kenbaar te maken: Aangezien aan de Oudstrijders van dit slag-, die geene aanvraag tot pensioen vóór 31 December 1(928 indienden, dit pensioen heden ontzegd is; Aangezien aan het grootste aantal onder hen ten Ikwade niet mag geduid worden ingevolgd te hebben een hoogst lofwaardig gevoel dat meende den openbaren finan- cieelen toestand niet te willen bezwaren op een tijdstip dat hun gezondheids toestand nog eenige hoop op toeternis toeliet; Aangezien hunne verwachtingen teleur gesteld werden en dat integendeel de wreede kwaal harder voortwoekert, zoodat zij zich genoodzaakt gevoelen hun werk te verlaten om zich op eigen kosten in sanatoria te laten verzorgen en dat zij zeiven zich nu bedreigd gevoelen met dé wegzending uit het Gesticht, bij gebreke aan betaling der onderhoudskosten. DE ONDERGETEEKENDEN Noodigen de Openbare Diensten uit een onderzoek in te stellen in de aangehaalde Sanatoria van het Land en het hart te voelen ineenkrimpen bij het aanschouwen der ellendige lichamelijke onderkomelin- gen. Vragen aan aangehaalde Openbare Diensten eindelijk toch ai zulke ellende te verzachten door aan de Oudstrijders, die voor het Vaderland alias opofferden, toe -te laten een weinigje minder rap te sterven... niet de bevredigends overtuiging dat hun vrouwen en klnders toch geenen volledigen ellendestaat moeten verduren. Eischen daarom de onmiddellijke her opening des uitstels voor het Indienen der pensioenaanvrage, alsmede eenen volstrek- ten voorrang voor het onderzoek van hun geval. Merken aan dat het afsterven van een groot aantal op pensioen gestelde Oud gedienden ieder Jaar het Budget ontlast en dat de toekenning aan de teringlijders van de aanwinst eens pensioens tot op heden ontzegd, voor den Staat geene nieuwe lasten bedragen zou; en zoo hunne rangen verdunnend, de Staat, onder dat opzicht zijne verplichtingen aal zien ver minderen. Voegen erbij dat, zooals de zaken, staan, die slachtoffers toch, ten slotte zich als last voor de Gemeenschap zullen opdrin gen temzelfden titel als de Ibehoeftlgen In de gasthuizen verzorgd., en dat het alsdan min bedroevend voorkomt dat zij' gehol pen zouden worden krachtens wettelijke 'bepalingen in hun voordeel getroffen. Herinneren dat het voorstel nr 181, op dien grond over vele jaren neergelegd door den Heer Senator Jozef NEVBS, door al de Afdeelingen der Kamer van Volks vertegenwoordigers ls aangenomen ge weest en dat er geen gevolg meer aan gegeven wierd. W ZIE VERVOLG HIERNEVENS. OOSTVLETEREN, 4» kwarUal 1936. Geboorten. Sannen Albert, z. v. Jozef en Markey Adrienne. Van Eecke Da niël, 7.. v. Rapliaël en Fieu Marie. Hoflack Agnes, d. v. Marcel en Bruneel Maria. Decap Maria, d .v. Theodoor en Dewancker Margarcta. Gombleir Denise, d. v. Achicl en Eccloo Bertha. Overlijden». Glorie Alice, huishoud ster, 44 j., echtg. L'Ecluse Charles. Oestlandt Juliana, z..b., 75 j., wed. Suffys Petrus. Minne Agncs, werkster, 23 j., echtg. Lalceuwe Omer. Huwelijken. Hac'ke Remi, vlashande laar te Wevelgcm, met Dcprince Adriana, z. b. te Oostvleteren. Lanszweert Jo seph, beenhouwer, met Fortry Marie- Louise, landbouwster, beiden te Oostvle teren. Deraeve Paul, smid te Meteren (Noord-Frankrijk), met Demoldcr Mar griet, landbouwster te Oostvleteren. Beweging der bevolking 1936. Aan gekomendoor geboorte, 34; door vesti ging, 60. Vertrokken: door overlijden, 18; door afschrijving 105. Huwelij ken 12. ZONNEBEKE, maand December 1936. Geboorten. Vyncke Willy, z. v. Paul en Noyez Andréa. Dcnormc Raymond, z, v. Ömer cn Dewulf Emelic. Claere- bout Marie, d. v. Carnicl en Bouten Eveline. Overlijden». Garwig Sylvie, 41 jaar, echtg. v. Dcruytter Basile. Leleu Cy- riel, 38 j., echtg. v. Moveau Martha. Goudezeune Camiel, 49 j., ongehuwd. STAVELE, v. 1 Oct. tot 31 Dec. 1836. Gebocrten. Neuville Rozette, d. v. Marcel en Vandew-ynckele Alix. Boute Margarcta, d. v. Joseph en De Baenst Maria. Debreync Werner, z. v. Henri en Fcys Marie. Lucas René, z. v. Fran cois en Debergh Cornelia. Cremer Johan, z. v. Leon cn Dehollander Yvonne. Sterfgevallen. Vanhoutte Henri, wed. v. Wicke Clemetice. Merlevede Petrus, ongeh. Devick Saturnus, wed. v. Lus- tus Eugenie. Butave Emerence, wed. v. Gaerinynck Frederik. Huwelijken. Kino Firmin met Mon- kerhey Madeleine, beiden v, Stavele. Vandenberghe Marcel v. Krombeke met Coene Madeleine v. Stavele. Verhille Valère v. Cachy (Frankrijk) met Pccceu Maria v. Stavele. D'Hondt Isidore v. Lamliersaert (Frankr.) met Bardyn Su zanne v. Stavele-. Maes Robert van Hoogstade met Mceuws Marguerite van Stavele. Masson Arthur v. Renitige met Verniote Elisa, wed. Wijdoodt Julien, van Stavele. HOUTEM (V.), v. 1 Nov. tot 31 Dec. '36. Geboorten. Baelen Blanche, d. v. August en Vermeulen Margaretha. Hennebel Liliane, d. v. Urbain en Lee man Maria. Sterfgevallen. Best Prudence, 66 wed. v. Bollengier Jules en Morliou Ka- rel. Verleye Adrien, 2 j., z. v. Armand en Sarrazijn Yvonne. Huwelijken. Leeman Achiel, werk man, met Wulleman Madeleine, werkster, beiden te Houtem. Tyteca Daniël, bak ker te Veurne, met Fremault Gabrielle, winkelierster te Houtem. JONKERSHOVE, m. Nov.-Dec. 1936. Geboorten. Depoorter Marcel, z. v. Gaston en Laura Slembrouck. Tanghe Paula, d. v. Leon en Orinda Van Alle- meersch. Dekeyser Monique, d. v. Ca miel en Julia Parmentier. Overlijden». Maekelberghe Sidonie, 74 j., wed. v. René Pieters. Van Ins- berghe Elodie, 69 j., wed. v. Jules Ghemar. Syoen Sophie, 86 j., wed. v. Henri Cas- telein. In 't jaar 1936 zijn er te Jonkershove 33 geboorten geweest, 11 huwelijken en 15 overlijdens, waarvan 11 van volwasse nen. GELUVELD, maand December 1936. Geboorte. Clara Taillieu, d. v. Je rome en Georgine Six. Overlijden. Maria Lemahieu, d. v. Willem en Marie-Louise Crcus. Huwelijk. Cyriel Blomme v. Zonne- beke met Magdaleua Beernaert v. Ge- luveld. WOUMEN, m. November en December. Geboorten. Lea Vlaminck, d. v. Da niël en Maria Cailliau. Guido Ooghe, z. v. Joseph en Clara Bonte. Sterfgevallen. Leonie Vandamme, 65 jaar, wed. Romain Coutteau. Demeu- lenacre Karei, 72 j., echtg. Prudence Pat- tyn. David Laleman, 76 j„ echtg. Leo nie Boddez. Florimond Rouclouse, 80 j., wed. Leonie De Blander. Huwelijken. Adelson Bulcke v. Kler ken en Angèle Wybou. Gerard Lanoye en Bertha Detavernier, wed. Cyriel Goe- maere. WULVERINGEM, jaar 1936. Geboorten. Baelde Jozef, z. v. Ger main en Roose Maria. Christiaen An- toine, z. v. Edouard en Skazylas Antoi nette. Verslyppe Christianc, d. v. August en Vlaemynck Blanche. - Ver- faille Jeanuine, d. v. Maurice en Ver- haeghe Alice. -Vandenbrouckè Mar garetha, d. v. Thcophiel en Blanckaert Maria. Geldhof Louis, z. v. Henri en Booghs Eugenie. Bouckbout Lucien, d. v. Camiel en Mortier Catharina. Overlijden». Vanhoutte Camiel. land bouwer, echtg. v. Battel Elisa. Lowa- gie Willy, z. v. August en Vandecasteele Maria. Moeneclaey Désiré, rentenier, echtg. v. Vanhee Zenobie. Prinsier Evariste, z. b., echtg. v. Pollefoort Ste phanie. David August, rentenier, wed. v. Buqttoy Silvia. Ollevier Georges, z. v. Micel en Hackx Maria. Thibault Edrnond. herbergier, echtg. van Coste- noble Emma. Ureel Elisabeth, win kelierster, echtg. van Ceulenaere Cy riel. D'baene Eulalie, z. b., echtg. v. Debruyne Theofiel. Vandenbecken Ma ria, huishoudster, echtg. v. Alderweireldt Remi. Vandewalle Zoë, z.- b., echtg. v. Naeyaert Camiel. Top Eugenie, z. b., echtg. v. Vcrstraete Edmond. Chaerle Omer, student, z. v. Henri en Lebleu Ra chel. Billia.il Maurice, leurder, z. v. Flo- rent en Vanacker Eugenie. Senave Petrus, z. b., wed. v. Senave Sophie. Huwelijken. Vanspeybrouck Leo, landbouwer te Bulskamp, met Deeren Joanna, landbouwster te Wulveringem. Labacre Marcel, vertegenwoordiger te Warhem (Frankrijk), met Sinnaeve Geor gette, z. b. te Wulveringem. Tack Ju les, landbouwer te Pervijze, met Jans- seune Angela te Wulveringem. Huy- ghebaert Pamphiel, bakker te Veurne, met Vlaemynck Zoë te Wulveringem. Coene Maurice, landbouwer te Bulskamp, met Vanhoutte Magdalena te Wulveringem. Dcbaenst Edouard, landbouwer te Hou tem, met Morliou Rachel, landbouwster te Wulveringem. RENINGE, m. November en December. Geboorten. Neuville Joseph, z. v. Julien en Couwet Marie-Louise. Leu- ridan André, z. v. Florent en Castryck Maria. Overlijden». Vandewalle Maria-The- resia, 79 j., wed. v. Henricus Knockaert. Vanhouwe Mathilde, 77 j., wed. v. Alois Deroo. Vermander Stephanie, 81 j., wed. v. Edward Dehaese. Boo Sophia, 78 j., wed. v. David Moerman. Huwelijk. Acke Gery, bakker v. El- verdinge, en Gequière Esther, kleermaak ster v. Reninge. PROVEN, van 1 Oct. tot 31 Dec. 1936. Geboorten. Menu Paul, z. v. Jean en Degraeve Maria. Feryn Lutgarde, Bezweren het Land, om de redenen hlervoorgaand blootgelegd, en in naam der Beginselen van Eeuwige Dankzegging door het Vaderland verschuldigd aan hen die Het gered hebben, het wettelijk en hoogverheven karakter van huidig rekwest te erkennen, rekwest overgemaakt door de Oudstrijders teringlijders ontaegd van hunne rechten en die vragen van hen ter hulp te komen! M. S. en C. A. d. v. Georges Fit Marent Rachel. De- scbodt Joel, v. André en Dauchy Ma deleine. Mnt'ton Freddy, z. v. Guillau- me en Camerlynck Georgette. Decrock Denise, tl. V. Cstfniel en Dewippe Martha. IndëVuy^t Achiel, z. v. Firmin en Van- deribrottcke Irma. Clauw André, z. v. Marcel co Maerten Madeleine. Pe- perstrarte Gratienne. d. v. André en Ver- sa-eve^ Gabrielle. Top Pierre, z. v. Ge rard en Bryon Maria. Sterfgevallen. Provoost Eduard, 74 j., ongeil. Thiers Francis, 90 j., wed. De- lava Amelie. Huwelijken. Vandenbrouckè Guillau- me v. Proven en Delporte Zoë v. Krom beke. Haezebrouck Georges v. Watou en Decroo Maria v. Proven. Lebrun Louis v. Elsene en Hossey Jeanne van Proven. Lemaliieu Maurice v. Proven en Derycke Juliana v. Haezebrouck. Depover Achille van Merkem en Laseure Maria v. Proven. Jacques Jerome, wed. Decaesteker Emma, v. Proven en Leyzier Marguerite v. Watou. Soenen Remi v. Woesten cn Vandenbroucke Maria van Proven. -«o»- Bcweging der bevolking in 1936: Intredingen door geboorte 34 vestiging 37 71 71 Uittredingen door sterfgeval 16 vertrek 48 64 64 Overmaat der intredingen 7 Sterfgevallen in het Sanatorium De Lovie» alhier: 13. iaua&2nsixi'>4aEigHHii&aaa£icHBiaB VERTAALTELEFOON Kamer en Senaat hebben nu elk een vertaaltelefoon, die de uitgesproken Vlaamsche redevoeringen kan wedergeven, in 't Fransch vertaald, voor onze heeren wetgevers die geen Vlaamsch kennen. Do Kamer kocht eerst zoo een telefoon aan een Belgischen fabrikant, maar wist aan welken prijs, rij moest 110.000 fr. betalen. Een Duitsche fabrikant, zulks ver nemend, bood aan den Senaat een even goeden vertaaltelefoon voor 59.000 fr. en de Senaat sloeg den koop toe, zooveel te meer dat een derde dier som in ver- heffening kwam met een onbetaald goed vinden op Duitschland. BROEDERSCHAP DER KRISTELIJKE LEERING Communistische en Socialistische bladen en bonden ondermijnen de grondslagen van het bovennatuurlijk leven en willen de kristelijbe leering uit de wereld verbannen; daarom is 't noodig dat Ka tholieke Kerk en bonden en bladen de menschen herinneren, dat rij redelijke schepselen Gods rijn, verrijkt met eene onsterfelijke ziel; dat zij het leven ontvin gen, om op aarde God te beminnen, en om Hem hiernamaals, voor eeuwig te bezitten; dat rij, om God getrouw en aangenaam te rijn, zijne gebeden moeten onder houden en hunnen evennaaste moeten beminnen gelijk hun eigen zeiven. God de Vader prentte die leering in de harten der menschen van in 't begin der tijden; God de Zoon kwam op 't aardrijk om de menschen door rijn woord en voorbeelden te onderwijzen, en God de Heilige Geest ontvlamde en verlichtte de Apostelen en hunne opvolgers cm de kristelijke leering in de wereld te ver spreiden. De Katholieke Bisschoppen van Enge land komen in Engeland een Broeder schap der kristelijke leering te stichten om de allerzaligste der leeringen in Enge land te behouden, tot vrede en voorspoed van Volk en Vaderland. Mocht hun voorbeeld overal gevolgd worden. DE POST IN HET AUTOMOBIEL SALON EN IN DE TENTOONSTEL LING VAN HET BOUWWEZEN Ter gelegenheid van het Automobiel salon en van de Tentoonstelling van het Bouwwezen welke in de Eeuwfeestpalei zen te Brussel plaats hebben, zal het Bestuur der Posterijen van 9 tot 20 Ja nuari 1937 een specialen datumstcmpel in dienst stellen. Alleen de Belgische frankeervvaarden die door de bezoekers van bet Automo bielsalon en van de tentodbstefling van het Bouwwezen in den stand van het Bestuur der Posterijen (Paleis-Linker vleugel) aangekocht worden, kunnen met dezen datumstempel afgestempeld worden. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Plandelsinformaties), te Brussel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigeude 25-12-'36, in Belgie, 8 faillisse menten tegenover 13 voor het zelfde tijd perk van liet vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belgie, 598 faillissementen tegenover 761 voor liet zelfde tijdperk van 1935. Detailsbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 18-12-'36 tot 25-12-'36 1 Januari 1936 6 Handelaars in verschillende goed. 402 1 Aannemer 48 1 Hotelhouder 34 Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belgie, 148 aanvragen van een concordaat cn 120 be krachtigingen tegenover 249 cn 171 voor het zelfde tijdperk van 1935. PROTESTEN IN BELGIE N. V. Belg. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties), te Brussel, deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 18-12-'3ó, in Belgie, K/97 pro testen geregistreerd tegenover 1907 voor het zelfde tijdperk van het vorig jaar. Van 1 -1 -'36 tot 18-12-'36, werden er in Belgie, 71.552 protesten geregistreerd te genover 88.831 voor het zelfde tijdperk van 1935. FAILLISSEMENTEN IN BELGIE Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afd. Handelsinformaties), deelt ons mede; Er werden over de afgeloopen week, eindigende 31-12-'36, in Belgie, 16 faillis sementen tegenover 11 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'36 tot 31-12-'36, in Belgie, 614 faillissementen tegenover 772 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Detailbranchgewijze der faillissementen. Gedurende de week Totaal sedert 24-12-'36 tot 31-12-'36 1 Januari 1936 13 Handelaars in versch. goederen 415 2 Aannemers 50 1 Hotelhouder 35 Van l-l-'36 tot 31-12-'36, in Belgie, 151 aanvragen van een concordaat en 121 be krachtigingen tegenover 252 en 175 voor het zelfde tijdperk van 1935. PROTESTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en Cie (Afdeeling Handelsinformaties), deelt ons mede Er werden over de afgeloopen week, eindigende 25-12-'36, in Belgie, 1102 pro testen geregistreerd tegenover 1182 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar. Van l-l-'36 tot 25-12-'36, in Belgie, 72.654 protesten geregistreerd tegenover 90.012 voor het zelfde tijdperk van 1935. KINDERHYGIENE IN ZWITSERLAND Te Basel werd aan alle geneesheeren hun meening gevraagd over het gehruik van alcohol (jenever, bier of wijn) bij kinderen. Op de 65 geneesheeren, die een ant woord instuurden, waren er 48 die elk al coholgebruik bij kinderen volstrekt ver oordeelden; de 17 andere veroorloofden een licht gebruik bij gelegenheid, zooals b.v. op feesten, maar verboden streng het dagelljksch gebruik. EEN NIEUW POI.TTIEK MANOEUVER DER LIBERALEN EN SOCIALISTEN VOOR HET OFFICIEEL MIDDELBAAR ONDERWIJS De vrienden van het Officieel Onder wijs kongresseerden over enkelen tijd té Knok'ke en Oostendei en de wensch werd er door hen uitgesproken dat de Staat al leen te bellissen zou hebben over het al of niet inrichten in de gemeenten van ataatsmiddelto-rs scholen. Dl-e wensch of eisch werd nu onder vorm gebracht van een wetsontwerp dat inge diend werd in d-e Kamifir, geteekeend zijn de door ds H'H. Missiaen, Van Acker, Ma rien, Dejaegher, Mundeleer en Fischer, dus allen Sociali-ten. en Liberal-en. Bij h©t indienen schijnen hier meest gemoeid de Vrienden van het Officieel Onderwijs, de Ligue de l'Enseign-ementverbonden met de Loge. Het ingediende stuk wetsontwerp voor ziet dat waar de gemeenten nog geen mid delbare school hebben ingericht de Staat zelf het initiatief nemen moet, daar waar een zeker aantal ouders zulk3 zouden vra gen. De Staat moet alle kosten op z'ch nemen. Dit komt er tenslotte op uit dat de ge meente wel mag een middelbare school oprichten maar er zich tegen niet meer zou kunnen verzetten alswanneer enkele heetgebakerde Liberale of Socialistische ouders zulks zouden vragen. Dit moet dan maar geschieden op de kosten van ieder een, enkel om voldoening te geven aan en kele van die toeeren vrienden van het officieel onderwijsen aan de Loge. Marken wij nog terloops op dat in het officieel middelbaar onderwijs sinds ette lijke jaren bijna uitsluitend personeel be noemd wordt, of toch bevorderd tot de bestuursposten, dat officie-alof neu traal is ttz. dat komt uit officieele on derwijsgestichten en op zijn dienstfiche de nota heeft vriend te zijn van het officieel onderwijs (b. v. niet zijn kinderen te zen den naar Katholieke Scholen). Zulks moet alle Katholieken en Katho liek denkenden ten zeerste verontrusten. Zullen onzsi Volksvertegenwoordigers en. Ministers dan maar steed-s laten getijen? DE KWAKKEL OMTRENT EEN NIEUW HUWELIJK VAN KONING LEOPOLD III Zooals wij reeds over 14 dagen meldden heeft La Dernière Heureeen kwakkel van belang afgeschoten omtrent een nieuw huwelijk van Koning Laeopold III. Dit be richt werd inderdaad op de strengste ma nier afgekeurd en gelogenstraft door den sekretaris van den Koning, H. Baron Ca- pelle, in een mbdedeeling aan de Pers. De H. baron Capelle herinnerde eraan hoe reeds tot zesmaal vreemde bladen der- gialijke geruchten de wereld hadden rond- g-esproid, de eerste maal reeds op 6 April. Het is tamelijk normaal, liet ba ron Capelle opmerken, dat een staats hoofd het voorwerp is van de aandacht di-argïnen die de openbare meening willen inlichten. Indien de persoon van het staatshoofd aan het land behoort, staat de private per soon er echter buiten. Ook is het met spijt, dat de verspreiding van al deze geruch ten wordt vastgesteld, ook omdat ze gele zen worden door dengene aan wien inzich ten worden toegeschreven die slechts in de verbeelding van anderen bestaan. Met eenige ontroering voegde baron Capelle tr bij: Dit valt des te meer te betreuren, daar het hier gaat om iemand, die in het hart nog een zoo diepe en nlat geheelde wonde draagt. Tenslotte bevestigde baron Capelle an dermaal, dat aan het Hof niemand geloof hecht aan één van de geruchten die in omloop zijn en drukte beleefd, maar met kracht, de hoop uit, dat in de toekomst zulke geruchten, die van allen grond ont bloot zijn, niet meer zouden worden ver spreid. ST JAN BIJ IEPER Den 12 December 11. gaf Senator Ser- vais in den Senaat lucht en vlucht aan zijne zienswijze, dat kleine gemeenten bij naburige grootere gemeenten behoorden ingelijfd te worden... Zou de gemeente van St Jan niet best bij leper gevoegd worden, daar St Jan maar 2% km. afgelegen is van leper, enkel een achthonderd zielen telt, en maar 681 hectaren grond beslaat, waarvan vele verder van de dorpplaats liggen dan van leper, zooveel te meer dat leper grond gebied bezit, over de dorpplaats van St Jan, namelijk 't Wieltje? Zoo zouden in 't korte te St Jan riolen gemaakt worden om vuil water te lossen, en bulzen gelegd worden om uit leper drinkbaar water te bezorgen; zoo zouden St Jans oude behoeftigen in 't Nazareth, de Belle en het Godelieve-Gesticht kun nen opgenomen worden. En de weezen? Zoo zoudeft de weezen en arme zieken van St Jan in leper's Weezegestichten en Hospitaal kosteloos verzorgd worden. WETGEVERSKOSTEN Den 12 Decmeber ÏL zei Senator Lippens in eene commissie, aan Senator Degrunne, die voorstelde de Senators per zitting tè ■betalen, dat de Senators, volgens dé Grondwet, noch jaarwedde, noch vergoe ding mochten trekken. Zoo luidt inder daad artikel 57, maar Kamer en Senaat stemden niet te min 28.000 fr. 's jaars voor iederen Senator, zoo gezeid om die heerea hunne kosten in te staan. Men weet dat artikel 52 der GrandweS aan iederen Volksvertegenwoordiger eeil jaarlijksche vergoeding van 4.000 fr. toe* kent, maar dat de wetgevers die vergoa* ding verhieven tot 42.000 fr. Willen onze wetgevers sparen, om '6 lands schulden af te houden, zij kunnetï hun getal verminderen en zich zeiven mih betalen. HUBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBIB» Stand der groenten en fruitgewassen in het begin der maand December '36 overgemaakt door het Ministerie van Landbouw. GROENTENTEELT De aanhoudende regens van November hebben de winterbewerkingen van dea grond belemmerd. Het inkuilen van groenten voor den wintervoorraad geschiedde doorgaans tc vroegtijdig, en men vreest dat deze groen ten minder goed zullen bewaren. De oogst der meeste niet winterharde groenten is, geëindigd. De oogst van late bloemkoolen is ge ëindigd, de teelt van broccoli, of winter- bloemkool, heeft een zekere uitbreiding genomen. De teelten van spinazie werden door de overdreven vochtigheid op ongunstige wijze beïnvloed. Het aanjagen van witloof wordt nor maal voortgezet en de prijzen dezer groenten, welke op een laag peil waren gedaald, zijn rond het einde der laatste maand merkelijk verbeterd. De hoedanig heid van het product geeft in de meeste gevallen voldoening. Dc verkoopprijzen zijn slecht gebleven voor de roode kabuiskoolenvoor dc an dere groenten geven zij voldoening, FRUITTEELT De planting van fruitboomen is in den loop van de laatste maand op tamelijk groote schaal in de meeste fruitcentra van het land geschied. Er werden bijzonder appelaars, prui melaars, perelaars en enkele kerselaars geplant. In sommige streken zijn de kweekers reeds met het verzorgen van hunne fruit boomen begonnen. De verkoop van inlandsche appelen werd door den invoer van het uitheemsch fruit beïnvloed. De late druiven hebben van de over dreven vochtigheid te lijden. De verkoop van druiven is in den loop der laatste maand een weinig verbeterd. De prijs van appels cn van peren vait goede hoedanigheid geeft voldoening.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 11