ONZE PAASCH-ACTIE Oversfroonringen in 't Land Diplomatischs Ac'ris tegen Rusland Bezoek aan Viaanderens IJzermonument VECHTPARTIJ IN DE KAMER 10 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM.» 34' JAAR. Nr T. «DE POPERINGENAAR g SANSEN-VANNESTE B g POPER1NGE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIG VERSCHIJNT WEKELIJKS NOOD AAN PAASCH ACTIE ONZE WAPENS Ons Mannenverbond In cactse SPSSmSm *8** 4^4.^ fis j hhMB INTERNATIONAAL OVERZICHT WE ZENDEN ONS BLAD 18,40 FRANK. ¥©©r onxe Kath. Hoogeschool ScfeSSÉ&Hsea «ear den Vasten 1937 De LSzertoren ia een waardig SsBicSaaréans smzsr gesisauvaiden. B Wonden en Huiduitslag Zitting van Dinsdag 9 Februari De Voorzitter Huysmans weigert uitleg te geven over zijn uitlatingen in Spanje Rexisten en Vlaamsche Nationalisten, gesteund door Katholieken, verzetten zich hiertegen. (Zie vervolg op blad.). ZONDAG 14 FEBRUARI 1937. Uitgever Telefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70. 1 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per po.t) 1 Binnenland 20.— fr. g| I Belgisch Kongo 40.fr. §3 Frankrijk 40— fr. g Alle andere landen 60.fr. ja Medewerkers fijn verantwoordelijk voor =3 kun artikels. II faPEBQTCBUyUt TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berienten per regel 1.fr. S Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1" bl. per regel 5.fr. s Berichten op 29 bl. per regel 2.50 fr. j Berichten op 3° bl. per regel 1.50 fr. -m Rotnvber. en Bedank, (min.) 7.fr. B Te herhalen aankondigingen s prijs op aanvraag, j Annoncen zijn voorat te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be- S richten tegen den Donderdag noen. S IB-65S s 1 In Vlaanderen ls er een nieuw le uren aan 't kiemen. Dat is geen her senschim, noch een troostvolle mo gelijkheid; het is een feit. Dit nieuw leven is aan 't gisten, jnog schier onmerkbaar in de ietwat 50 kernen van Katholieke Actie voor volwassenen over het bisdom ver spreid, waar echt pionierswerk ge leverd wordt; waar leeken zich spon taan geven voor diepere christelijke vorming en zich specialiseeren hoe tot het veroveren van de propaganda- grootmachten voor Christus' Rijk Pers, Film, Radio, School, Openbare Zedelijkheid, en ook van de sociale middens waarin de menschen leven. Maar ook buiten de kernen was dat nieuwe leven reeds waarneembaar. Daarvan getuigen: de verschillende bijdragen in 'dag- en plaatselijke weekbladen ver schenen en geteekend: «Mannenver bond voor Katholieke Actie het ruim verspreiden van zijn lijfblad «Voorwaarts», de talrijke volksvergaderingen tegen het communisme, waarin het volk van Vlaanri'ten met onze opvat tingen sympathiseerde, de bekroning van ons eerste werkjaar in den onvergetelijken stu diedag te Roeselare op 29 November 11. Het groot Actie-punt dat het nu lan ceert is PAASCH ACT IE! V/ie den polsslag van onzen tijd 'aanvoelt, ontdekt onmiddellijk de groote moderne plaag, de diepe ver woesting door het liberalisme in het Mystisch Lichaam van Christus aan gelicht: gansche zwermen geloovigen STERVEN nog wel verzoend met de Kerk, maar LEVEN allerminst een kerkelijk leven. Zij voelen niets voor de Kerk, doen niets voor de Kerk, luisteren niet naar de Kerk. Paschen, de dag der opstanding, het mysterie van de verandering van leven, is de gepaste tijd om daarte gen strooming te verwekken: strea ming naar de Kerk, naar den biecht stoel, naar den communiebank. Het Mannenverbond wil in de bres springen om, onder de stuwing van Gods genade, deze strooming te be werken. Dat is onze Paaschactie! In de eerste plaats; HET GEBED. Het Mannenverbond vraagt gebeden aan de kloostergemeenten en aan de priesters, aan de schooljeugd en inzonderheid aan de Kruistochters, aan zijn jongeren: de Jongens en meisjes die strijden in de jeugdorga nisaties van K.A., aan kranken en aan zieken, aan alle christene menschen die vinden dat het zoo niet mag blijven duren. Iedereen moet bidden opdat het Paschen worde in de zielen. Een gebed voor de Paaschactie zal op ruime schaal verspreid worden. Het weze de dagelijksche smeekbede van al onze christelijke huisgezinnen. Ons lijfblad «VOORWAARTS» ver schijnt in speciale Paasch-editie. Het moet al de gezinnen van het bisdom bereiken. Het zal, rondgedra gen door onze militanten, de heraut zijn van de Blijde Boodschap: dat een God mensch geworden voor ons gestorven is en verrezen, dat wij zijn Leven moeten leven: breken, met de zonde, in de Biecht onze doopgenade herstellen, zijn Hei lig Lichaam nutten. Onze actiekringen stellen zich voor de arbeiders te bewerken en hen het Paaschmysterie beter te doen begrij pen. Zij zullen hun werkbroeders aan het werk aanspreken, aan huis be zoeken, het Paaschblad bestellen en uitleggen. Te veel zielen hebben den dood ge vonden in het arbeidsmidden. Op Góeden-Vrijdag 3 uur de H. Uur waarop Christus voor ons is gestorven moet het werk stilvallen, en zullen alle arbeiders front maken rond het Kruis. Het moet Paschen worden in de arbeidsmiddens. De West-Vlaamsche Radio-Omroep wordt onze spreekbuis. lederen Zondag in den Vasten, te 8.45 uur, zal een kernlid van het Man nenverbond voor de micro de Paasch- boodschap verkondigen: Op 14 Februari: Heer J. Maeyens, De strijd tegen het menschelijk op zicht 28 Februari: Heer K. Vandepitte, De strijd tegen de gehechtheid aan de zonde»; 7 Maart: Heer Detaye, «De strijd tegen de wanhoop 14 Maart: H. Adv. Versteele, «De onvoldaanheid van den mensch bui ten God»; 21 Maart: Heer L. Deschodt, «Gods oneindige barmhartigheid 28 Maart: Z. E. H. Kan, K. Dubois, De vreugde van het kindschap Gods Het parool voor alle luisteraars klinkt: IEDEREN ZONDAG IN DEN VASTEN AFSTEMMEN OP W.V.R.O. Het Mannenverbond zet zijn Paasch actie in en de Vasten 1937 worde het groot offensief van het gansche Christi-leger tot verovering der zielen. M. V. K. A. van het Bisdom Brugge. lESBBEBBBBEBflfiBSBSBBBBBBBEBBaBtBEflBSBBgBEaBI&BBBBflaBBflBBBE Te Wevelgem deint het water zoo ver het oog kan reiken Y2; - - Vo t -v y - j «p- >1^1 f i -• Sfteï'/lp v s «Is'//if#.// Te Berchem hij Oudenaarde heeft de Schelde het lager gelegen weiland ingenomen. De overvloedige regens die einde der vorige week en begin deze week zijn ge vallen hebben overal de beken, rivieren en stroomen doen zwellen en buiten hun oevers doen treden. Op veel plaatsen werd groote schade aangebracht. Te Poperinge liepen talrijke kelders groote ndeels vol water en de laag-gelcgen huisjes en landerijen, gelegen langs de wassende beken, hadden veel te lijden ■door het water. Tusschen Abcele en Steenvoorde spoel de het water over de baan aan een diep gelegen gedeelte. Te leper was de Groote Markt in ware riwertjes herschapen en de riolen hadden liet moeilijk om de groote watermassa te verwerpen. Aan het Fransch militaire kerkhof St Charles, tusschen leper en Zonnebeke, waren de voertuigen verplicht door het water te rijden daar de grachten vol geloopen waren en het water hierdoor niet tijdig afgevoerd werd. Op de baan van Ieper-Vlamertinge-Po- pcringe was het ook niet beter gesteld, insgelijks te Geluwe waar talrijke kelders onderliepen en groote schade verrichtten. Het ergst was het toch gesteld in de West-Vlaamsche bergstreek, in de ge meenten De Klijtte, Reningelst en West- outer 1 Het water kwam maar voortdurend toe en de wegen en velden waren blank gezet. De kinders moesten te Westouter door een autobus van school afgehaald en naar huis gebracht worden, vele kelders liepen er vol en op talrijke plaatsen moes ten de personen met opgestoofde broek door het water waden om hunne woning te bereiken. Het peil van het water in de vaart Ieper-IJzer is zoodanig gerezen dat tal rijke schepen, welke te leper hunne vrach ten getost hadden en ijdel terugkeerden, opgehouden zijn aan het tweede sas van Boezinge daar zij onder het vast voct- wegbrugje, dat boven het sas is aangelegd, niet kunnen doorvaren. De Lcie spoelde overal buiten haar ACTIE IN CENTRAAL- EN OOST-EUROPA Een van de bijzonderste punten, waarvoor Duitschland en Italië ge meenschappelijk ijveren, is de strijd tegen het communisme dat door de leiders dier beide landen als een pest betiteld werd. Sedert Graaf Ciano te Berlijn is geweest om te onderhan delen met de Duitsche regeering zijn er al enkele maanden verloopen en thans beginnen we duidelijk te zien op welke wijze de anti-communisti sche strijd door Hitler en Mussolini georganiseerd wordt. Het communis me vindt zijn verwezenlijking in de Sovjet - Republiek; communisme en Rusland zijn voor het oogenblik één, én strijd tegen het communisme én strijd tegen Rusland beteekent het zelfde. Het onderscheid tusschen ko mintern en Sovjet-regeering bestaat niet. Dit onderscheid tracht de Sov jet-regeering zelf te doen ingang vinden, maar er is bijna niemand meer die hier nog aan gelooft. De anti-communistische strijd van Duitschland en Italië krijgt dan ook duidelijk het karakter van een anti- Russische strijd, en daar de strijd tusschen de landen in vredestijd di plomatie genoemd wordt, kunnen we niet anders spreken dan van een di plomatische actie tegen Rusland. Deze diplomatische actie tegen Rus land vindt vooral zijn basis in Cen traal en Zuid-Oost-Europa. Week na week vernemen we dat Duitschland of Italië tweeledige overeenkomsten afgesloten heeft met Oostenrijk, Hon garije, Polen, Zuid-Slavie, Bulgarije, Griekenland, Turkije. Wat die over eenkomsten juist bepalen weten we niet, doch het schijnt dat het in bijna alle gevallen gaat om vriendschaps betuigingen, die het tot stand komen van handelsovereenkomsten in de hand werken. Zoo zien we dat in Cen- traal-Europa en in Oost-Europa een economisch blok ontstaat, waarin het goederenverkeer zooveel mogelijk be vorderd wordt. De wederzijdsche be hoef tenaanvulling der betrokken lan den moet aan het blok een zekere autarkie of zelfverzorging verschaf ten om het te onttrekken aan vreem de invloed en hiermee is vooral be doeld invloed van Frankrijk en Rus land. Ook blijkt dat in de meeste dier politieke overeenkomsten de houding tegenover het communisme en Sovjet- Rusland omschreven werd. De bedoe lingen van Duitschland en Italië wor den door deze politiek duidelijk. Tus schen Frankrijk in het Westen en Rusland in het Oosten moet een wig geslagen worden, die beide landen afzondert. Als we bedenken dat de Fransche invloed in Midden- en Oost-Europa over een viertal jaren nog overheer- schend was, dank zij een politiek van financieele tegemoetkoming, dan is het verbazend om de tegenwoordige verandering vast te stellen. TURKIJE -ITALIË De laatste der reeks toenaderin gen, heeft pas vaste vorm gekregen, door een vriendschapsaccoord tus schen Turkije en Italië, waarvoor de besprekingen over enkele dagen plaats hadden te Milaan. Turkije erkent de verovering van Abessynie en Italië erkent het Verdrag van Montreux, dat aan Turkije de soevereiniteit over de Dardanellen en de Bosphorus te rugschenkt. Italië nu heeft bedongen, dat Turkije nooit de Zeeëngten ten dienste zou stellen van het bolche- vistisch imperialisme en hiermee werd het hoofddoel uitgedrukt dat Italië door dit accoord wilde berei ken, namelijk beletten dat Rusland ooit de heerschappij over de Middel- landsche Zee zou komen deelen met Engeland en Italië. De Conferentie van Montreux over enkele maanden en deze Italiaansch-Turksche toena dering maken weer een vraagstuk actueel, dat in de laatste honderd jaren verschillende oorlogen ontke tend heeft en in groote mate heeft bijgedragen om de wereldoorlog van 1914-18 te doen losbarsten. Het is de strijd voor het bezit van Constanti- nopel en van de Dardanellen. Peter de Groote, Tsar van Rusland heeft destijds gezegd: Degene die Con- stantinopel zal bezitten zal meester zijn van de werelden hiermee be doelde hij dat zoo een van zijn op volgers er in mocht gelukken deze belangrijke haven Ue bemachtigen, hij zijn land tot het sterkste en wel varendste land van de wereld zou maken. De woorden van hun illus tere voorganger indachtig, hebben de verschillende Tsars die mekaar opge volgd zijn in de loop van de 19" eeuw en in het begin van de 20" eeuw, her haaldelijk gepoogd van de verzwak king van het Turksclie rijk gebruik te maken om hun slag te slaan, doch telkens kwamen de groote West- Europeesche mogendheden tusschen om de verovering van Constantinopel te beletten. Na de revolutie van 1917 in Rusland dacht nmn ecu oogenblik dat het uit ivas met de oude politiek der Tsaren, maar de Sovjetleiders schijnen al even begeerig te lonken naar de poort van de Middellandsche Zee, om van daaruit des te gemak kelijker de wereldrevolutie te kunnen leiden. Italië, is thans echter een van de sterkste landen van de wereld ge worden en zal al doen wat in zijn macht ligt om de Russen in het Oos ten van de Middellandsche Zee een voetje te lichten. Het heeft daar reeds groote belangen. Op de eilanden van de Dodecanesos heeft het een vloot- basis aangelegd, gereed om bij de minste onraad tusschen te komen. Daarvoor sloot het een overeenkomst met Griekenland; daarom heeft het thans een overeenkomst gesloten met Turkije. RUSLAND, OMRINGD VAN VIJANDEN Het Duitsch - Italiaansch - Oosten- rijksch - Hongaarsch blok is met ver bazende snelheid uitgegroeid tot een geweldige aaneengesloten Statengroe- peering, met anti - communistische strekking, die bijna geheel Midden- Zuid- en Zuid-Oost-Europa omsluit. Dat is de dam die de communistisch- Russische vloed in het Westen moet indijken. In het Oosten tracht Japan de Russische vooruitgang te remmen in China. Duitschland, Italië en Ja pan plegen overleg. Zoo is Rusland omringd door machtige vijanden, die het op tijd en stond zullen aanmanen om de handen thuis te houden voor het geval het zinnefis mocht zijn deze Constantinopel of van China. Intus- schen schijnt Rusland zich vanzelf uit te strekken in de richting van binnen de eigen schelp een beetje te moeten terug trekken ten gevolge van binnenlandsche moeilijkheden waar van we de beteekenis en de draag kracht maar moeilijk kunnen beoor- deelen voor het oogenblik. Het proces tegen de Trotskisten heeft ons ge leerd dat er iets aan het broeien is tegen het huidige bewind. Wat het juist is kunnen we echter vooralsnog niet uitmaken daar alle berichten hieromtrent tendentieus zijn, zoowel die welke uitgaan van het Deutsches Nachrichtenbüro als deze die uitgaan van de regeering zelf. Mogelijk is het een strijd van persoonlijkheden die streven naar de macht. Wellicht zijn enkele vooraanstaande mannen be wust geworden dat het huidige stel sel onhoudbaar is en dat men moet terug keeren tot een zekere privaat eigendom vooral bij de landbouwers. Zooals we reeds herhaaldelijk schre ven, meenen we dat de communisti sche bedreiging van de wereld een einde zal nemen door de ineenstor ting van het communisme in Sovjet- Rusland zelf. Wat zich thans voor doet is daar een voorteeken van. Het volk krijgt geen kans om mee te spre ken over het Staatsbeleid, maar als de leiders nu onderling oneenig wor den zou het toch wel tot opstanden kunnen komen van grootscheepsch allooi. Mogelijk zijn de moeilijkheden in het Russische binnenland voor een heele tijd uitgesteld, doch vroeg of laat wordt het erger en de ontwik keling van de internationale toestand kan hier veel toe bijdragen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. IBBBflBaBBBBSfiBBBBBlBBBBBISZiaD in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie om zendt in postzegel* of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker, Poperinge, de «om van Internationaal Postman. snde r daat: Uit Frankrijk: 36,80 fr. Uit Amerika: 55,20 fr. IBBBBBBBBBSIlEIli3BBEEBBflBBBB3BC!3aB3SE2E9&BBB3Dfl£ï2S3l2flBB3B&BB oevers, en te Meenen, Wevelgem en an der gemeenten bespoeld door de vlasrivicr, werden talrijke landerijen onder water ge zet wijl veel huizen en fabrieken onder water liepen en moesten ontruimd worden. Te Zonnebeke spoelden dammen weg langs den Rocselaarschen steenweg, zoo dat huizen, velden en wegen door het wa ter ingenomen werden. Te Zonnebeke zelf werd veel schade aangericht in de Groote Molenstraat en de Groenestraat. In de omgeving van Gent stroomden veel hoeven en velden onder water. Te Meenen, aan de Tuinwijk, van aan den ijzerenweg tot aan de Brnggepoort, is de Geluwebeek overgcloopen en heeft alles blank gezet. De kweekerijen van MM. Rigoll en Polen staan onder water. Aan de wijk Roode Kampagne aan de Gelijkheidstraat, liep liet water de hou ten barakken binnen en in alle haast moest er een gracht gedolven worden midden de straat om het water af te lei den. In de Lammcrstraat liep het water ook de huizen binnen en werden er verschil- ligc grondinzakkingen vastgesteld. In de Oostkaai staat gansch de straat ouder water en kunnen de bewoners hunne woning niet meer verlaten. Ver- schillige huizen worden reeds door het water geteisterd en alle meubelen moesten naar de verdiepingen overgebracht wor den. Reeds zijn er verschillige muren ge barsten. Kortrijk, Waregem, Vijve-Sint-Baafs, Vijvc-Sint-Elooi, enz., hadden ook zeer te lijden door het water. Onder de brug gen te Kortrijk kon geen enkele boot meer door, Een 83-jarige ouderling, die al leen woonde en niet weg kon, was in het water blijven zitten in zijn zetel. Het water reikte hem bijna tot aan de lenden toen hij werd gered. .Te Mocskroexi veroorzaakte het ivater een groote grondverschuiving in de statie. Te Wervik is Zondag nacht het water der Leie op vele plaatsen fel gestegen en bereikte de kalsijde. Maandag morgen, rond 7 uur, kwam de genaamde Maria 8ix, echtgenoote Chery, wonende Albertfonds, na eene boodschap gedaan te hebben, te rug naar huis, toen zij eensklaps in een put zakte en weldra tot aan de lenden in liet water stond. Op het hulpgeroep van haar kind, kwamen voorbijgangers toe- geloopen en bij middel van balken kon de vrouw uit haar netcligen toestand ge red worden. Van Wervik tot Meenen ziet men niets dan water. Verschillende schuren staan onder water en men vreest nog voor uit breiding. Het gehucht Reekcte Wervik, de wijk «Ten Krielen» te Komen, de plaats «Kortewildc» te Houtem en het weste lijk gedeelte van Zandvoorde werd even min gespaard. Te Geluwe liep de Beselarestraat en aan de wijk Kruis-Eeke, kelders en ho vingen onder water. Te Passchendale, te Dadizele en aan Slijpskapelle, is liet een waterplas. OOK NOORD-FRANKRIJK ONDER WATER De schade door de overstroomingen veroorzaakt loopt ongemeen hoog te St- Jean-Cappel, nabij Bailleul, dat door liet snel wassen van het water der Cappelbeek reeds vóór een paar dagen ernstig werd bedreigd. Toen het water buiten zijn oevers trad was de heele streek weldra in een wijde watervlakte herschapen. Nacht en dag bleef de brandweer aan den arbeid om het onheil te beperken. Deze laatste dagen is echter wat beter schap in gereden en is het water lang zamerhand jtajr liet aakken gegaan. wwrmttm'Ha Op Zondag 14 Februari en volgende Zondag wordt in al de kerken en kapel len van het Land een geldinzameling ge daan ten voordeele der Katholieke Uni versiteit van Leuven. De Katholieke Universiteit heeft de vrijgevigheid der Katholieken doodnoodig. Alle Katholieken zullen met genoegen aan dit edel werk hun milde penning jeunen. ÏHÏSSEÏÏBaaEMSKEBElïïHMSfflESM T. De wet op het vleescii-derven verbiedt het gebruik van vleesch en van vleeschnat. Eieren, melk, boter en alle andere eetwa ren, zelfs met vet toebereid, worden altijd toegelaten. De wet op het vasten verbiedt meer dan één volledigen maaltijd daags te nemen; zij laat echter toe 's morgens een weinig voedsel en, 's avonds, een collatie te ne men, volgens de in zwang zijnde gebrui ken in ons land. Het is insgelijks toegela ten den voomaamsten maaltijd tot den avond te verschuiven en de collatie 's mid dags te nemen. II. Het vleesch-derven alleen is voorge schreven op al de Vrijdagen, uitgenomen wanneer de Vrijdag samenvalt met het feest van Onze-Lieve-Vrouw-Hemelvaart, van Allerheiligen, van Kerstmis of van 's Heersn Besnijdenis (1 Januari). Het vleesch-derven en tevens het vasten zijn voorgeschreven op de Woensdagen (1) en de Vrijdagen van de Vasten; op de Woensdagen, de Vrijdagen en de Zaterda gen van Quatertemper; op de vigiliedagen van Sinxen, Onze-Lieve-Vrouw-Hemel- vaart, van Allerheiligen en van Kerstmis, uitgenomen wanneer deze vigiliedagen ver plaatst worden naar den .tweeden dag vóór deze feesten. Het vasten alleen Is voorgeschreven op al de andere dagen van de Vasten behalve op de Zondagen. Op Góeden-Zaterdag zijn het vleesch- derven en het vasten voorgeschreven tot 's middags. Hl. De wet op het yleesch-derven ver plicht alle geloovigen die ten volle zeven jaar oud zijn. De wet op het vasten verplicht hen van den dag af dat zij ten volle een en twintig jaar oud zijn, tot het begin van hun zes tigste jaar. D.-genen die verplicht zijn te verben mogen, buiten de Zondagen, maar één maal daags vleesch eten, te weten op den voomaamsten maaltijd, en niet op de col latie. Hetzelfde geldt voor het gebruik van eieren. IV. Wij verleenen aan de militairen ln werkelijken dienst, aan hunne echtgenoo- ten, kinderen en dienstboden, en insgelijks aan de andere personen die wezenlijk 8an den militairen dienst zijn verbonden, vrij stelling van de wet op het vleesch-derven op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Góeden-Vrijdag. Wij verleenen dezelfde vrijstelling, uit genomen op Góeden-Vrijdag, aan de poli- tie-agenten en aan de veldwachters ln werkelljten dienst, aan de douaniers en aan de bedienden der accijnsen in werke lijken dienst, aan de boschwachters,- aan de technische bedienden der telegrafen en telefonen in werkelijken dienst langsheen de lijnen, aan de briefdragers, aan de be dienden in werkelijken dienst op de trei nen, de trams en de autobussen, aan de zeelieden, aan de schippers, aan de werk lieden der havens, der hoogovens, der staalfabrieken, der zink ovens, der pletmo- lens, der scheikundige fabrieken, der glas blazerijen, der mijnen der steengroeven, alsook aan de families die voorbijtrekken de troepen huisvesten en voeden. Degenen die, op reis zijnde, of door hun bezigheden buiten hun huishouden opge houden, hun eetmaal nemen onderweg, in een hotel, een afspanning of een herberg, worden insgelijks ontslagen van de wet op het vkeech-derven, behalve op Góeden- Vrijdag. Hetzelfde geldt voor de werklie den en de bedienden, die van huis hun spijzen mededragen om ze op hun werk te nemen. De vreemdelingen, op doortocht in Ons bisdom, mogen van dezelfde vrijstel ling genieten. V. Da Pastoors hebben de macht, in af zonderlijke gevallen en om billijke rede nen, de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de vreemdelin gen op doortocht in hun parochie, 't zij geheel 't zij gedeeltelijk van het vasten en het vleesch-derven te ontslaan. Wij verleenen dezelfde macht, aan de biechtvaders; deze mogen evenwel er slechts gebruik van maken ter gelegenheid van de biecht en ten opzichte van eiken biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwakke gezondheid zullen zich schikken naar den raad van een gewetensvollen geneesheer. VT. De geloovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Wees-gsgroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Lief de en Berouw te bidden .lederen dag van de Vasten, waarop zij zullen gebruik ma ken van een geheele of van een gedeelte lijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vleesch-derven. Degenen die deze gebeden niet zullen opgezegd hebben, worden verzocht in het offerblok van de Vasten een aalmoes te storten, ieder volgens zijn godsvrucht en zijn vermogen. Een zicht op de nieuw uitgevoerde werken onder den Toren. (i) Door Pauselijke ver/sunninR mag ?n België de Woensdag genomen worden in plaats van den Zaterdag. iHBSBSBSiscfssflBaaBmBBaBoaBiaa F? O Sm verzacht en geneest Doos 4.— en 7.50 Fr. - In alle Apotheken. SKfmKSHMeesfflEBEa Om aan 't stoffelijk overschot van onze duurbare gesneuvelde Vlaamsche dooden een waardevolle rustplaats te vergunnen, worden sinds November 1.1. belangrijke verbouwingswerken in de Krypte van het IJzermonument uitgevoerd. Om die merk waardige veranderingen onze Vlaamsche bevolking over te maken, heeft het Bede- vaart-komiteit het gedacht opgevat de Vlaamschgezinde pers tot die werken op Zaterdag C Februari uit te noodigen. De samenkomst had plaats op 't Secretariaat, waar Prof. Frans Daels, voorzitter, en Clemens De Landtsheer, secretaris van dit kc-miteit, de persafgevaardigden ver welkomden en bedankten. Samen met hen en de andere aanwezige leden van het Bedevaartkomiteit, namelijk: E. H. Van- neste, Pastoor te Boezinge, Heer Samuel De Vriendt, Heer Advokaat Bulckaert, MeJ. Colomiba Thiel en Dr Ferdinand Verknocke, togen we naar de LJzervlakte. Onder de genooddgden bevonden zich eveneens E. P. Callewaert; E. H. Vincke, Pastoor van Kaaskerke; Heer Alib. Dé Bondt, bouwmester van het Monument; Heer Karei Aubroeck, beeldhouwer der vier groote IJzerheldenflguren; Heer Adv. Bookaert en de Heeren De Tandt, aan nemers der werken. OP DE IJZERVLAKTE bij den IJzertoren gierde er een koude Westerwind, die zware regenwolken ver der Vlaanderen inzond. Als zonnedag tusschen talrijke regendagen in, viel het weder anders bepaald mee... en de IJzer, hoog boven zijn normaal waterpeil, vulde veel weilanden imet zijn geel zandwater. Toen we de Krypte birmendaalden weer klonken doffe hamerslagen die beukten op zwaren gewapenden beton. Vooraleer verder te gaan geven we EENTGE GULDEN DATUMS UIT DEN GROEI VAN DEN IJZERTOREN uitgevoerd volgens de plannen der Ge broeders Van Averbeke, werden reeds met gulden letters in de Annalen der Bede vaarten opgeteekend. 7 Juli 1928 legt E. H. Cyriel Verschaeve den eersten steen. 19 Augustus 1928 (9« Bedevaart), het voetstuk wordt ingehuldigd. 12 Oktober 1929 plaatste Mevrouw Dr Prof. Daels de laatste steen. 24 Augustus 1930, plechtige inhuldiging van den IJzertoren en woeste gendar meriefurie van Diksmuide». 1931: Een lift wordt geplaatst (40 m.). Augustus 1931 tot 1934, werd jaarlijks een der 9 meter hooge 'beelden, symbolen van het Vlaamsche IJzerlijden, geplaatst, n.1.: Ideaal (Renaat De Rudder); Dienen (Joe English); Broederliefde (Gebr. Van Raemdonck)Volksverbondenheid (De Boninge, Van der Linden), werk van den beeldhouwer K. Aubroeck, van Temsche. 21 Augustus 1932: overbrenging der zeven Vlaamsche IJzersymibolen in de krypte van den toren: Renaat De Rudder, Joe English, Gebroeders Van Raemdonck, Frans Van der Linden, F. Deprez, F. Kus- ters en H. Willems. 19 Augustus 1934: onthulling van de door de V. T. B. geschonken oriëntatie tafel Eens allen de krypte binnengekomen leidde de Heer De Bondt, bouwmeester van het Monument, ons even rond. en verklaarde meteen hoe de VERBOUWING DER KRYPTE er uitzien zou. Vier groote en drie kleine grafkamers en een verruimde rondgangwist hij op te merken. Verder wist hij mede te deelen hoe bij het overbrengen in de krypte van de 7 prachtjongens, deze voor- loopig in den rondgang geplaatst werden, in afwachting dat men. hen een waar diger rustplaats zou verleenen. De krypte van den IJzertoren, gevormd door de ondergrond, gelegen onder de 3 groote trappen van het voetstuk van den Toren, was niet voorzien bij den aanvang der werken men kwam slechts op het ge dacht wanneer de Toren bijna voltooid was. Dit legt ook uit waarom de rond gang der krypte slechts op 1/3 deel moge lijk was terwijl 2/3 te laag waren en de bezoekers zeer hinderden. Daarbij kwam nog dat de eigenlijke binnenkamers der krypte (dezelfde van het blokstelsel, die men buiten ziet, waar op de letters nooit iraeer oorlogstaan) nooit toegankelijk konden gemaakt wor den voor het publiek, bij gevaar erin te verdolen. Na het overbrengen der 7 IJzer- IBBBBBBEBBBBBBBBflflBBBBBBREBIBB!BE3I n hernam de Kamer haar werkzaamheden. Na bespreking van eenige punten, ver klaart de Voorzitter Huysmans (soc.) een. schrijven ontvangen te hebben van Pierre Da ye, leider van de Rexistische groep, hem aankondigend dat hij Dinsdag ae Voorzitter zou lnterpelleeren over zijne onwaardige houding bi Spanje. Do Heer Huysmans verklaart dat hij daar nu niet zal op antwoorden. Na een vinnige bespreking' tusschen Rexisten, Nationalisten en Socialisten dat met getier en gewoel gepaard ging, kwam opeens de storm los, en we vinden het wel van belang volgend verslag uit De Standaardeens over te nemen. symbolen werd het gedacht naar voren gebracht, die kamers, gelegen aan den binnenwand der krypte, aldaar open té slaan en ze als passende grafkelders in te richten. Maar de geweldige kosten en de zeer delikate en voor den bouw gewaag de onderneming, schrikten het komiteit eenigzins af. 1935-1936 bracht eenige verbetering lp den finantieelen toestand en verleden jaar werd besloten, na herhaald onder zoek en overleg der Teknische en Kunst kommissies, het werk aan te vatten, onder leiding van bouwmeester Alb. De Bondt van Gent. De Gebroeders De Tandt, de vroegere aannemers, werden bereid gevonden d« werken in beste voorwaarden uit te voe ren. Deze mochten echter het bezoek niet storen en to de winterperiode worden gedaan. Op 16 November 1936 werden de eerste slagen gegeven. Nu kwam het uiterste deüfcate werk: heele steummuren en fon- deeringen moesten verdwijnen of ver bouwd worden zonder aan de stevig heid van het geheel te schaden. Een heele krachttoer, die veel studie en voorzorgen vereisefhte. EEN MOEILIJK WERK De verbouwing bestaat uit: a) Het maken van een regelmatige achthoek, in vervanging van een onregel matige veelhoek met hinderende steun punten. b) Er zijn vier groote en drie dubbele kleine grafkamers. Eik van hen zal twee 'begraafplaatsen hebben onder ieder boog. Alleen de Gebroeders Van Raemdonck rusten samen in een dubbele schrijn (zie foto) .en liggen aan dsn voet van 't gan sche Monument, dat als 't ware oprijst uit hun gebeente. Ook werd er gezorgd voor een geregelde in- en uitgang voor het bestijgen van de toren. c) Het verdiepen van de rondgang, ten einde zonder storing onder de groote dwarsbalken welke de buitentrappen van het gedenk teek en schragen, te kunnen gaan. Het vloeren der krypte. Het verwezenlijken van dit plan heeft het mogelijk gemaakt, de groote graf kamers, juist onder de reuzenfiguren aan te brengen, zoodat voor deze kamers het stoffelijk overschot van den gesneuvelde om zoo te zeggen de fondeering wordt van zijn reuzenbetld, zoo b. v. komt irgekapt in den drummer, die zijn tateld schraagt, de tombe van Renaat De Rudder, evenzoo voor de andere drie beelden. Dat zulk werk met de grootste omzich tigheid moest worden gedaan, vraagt geen betoog. Door de verbouwing is men ver plicht geweest zekere steunpunten naar andere plaatsen over te brengen. De veet van den Toren zal er echter niet ver flauwd uitkomen, doch eerder nog ver sterkt zijn. Höt uitdiepen van den rondgang was niet min gemakkelijk; de reeksen pijlers, welke behouden blijven, bevonden zich op fondeeringen welke zoo goed als gelijk lagen met de vroegere begaanbare grond: door bet uitdiepen van de rondgang, is men Verplicht geweest deze pijlers te onderwerken en de fundeeringen ervan zooveel dieper te plaatsen, en de vroegere weg te kappen. DE NAMEN DER GESNEUVELDEN (per gemeente) zullen aan den buitensten rondgang aangebracht worden (model plaat van het dorp Vichte, in gebakken rood steen, werd reeds geplaatst)14 groote vlakken werden verkregen door het dichtbouwen der venstertjes, enz. De Hel- denhuldeaerkjes welke in die wanden stondien worden uitgekapt en verplaatst in de binnenwanden der grafplaatsen en op de steunpijlers. DE LIFT Nog een woordje over de lift; deze ver trok vroeger op bet eerste verdiep, en zal nu vertrekken ln de krypte zelf. Hiervoor werd de machinekam r afgebroken en in een gesloten onzichtbare fcaibien geplaatst, die alle storende geluiden zal dempen. DE BELICHTING Bene gansch bijzondere belichting is in studie, want het ls een feit dat het pas send 'belichten van de grafaamers, naam platen en krypterondgang etn overwegen de rol zal spelen, en aan de krypte een aangrijpende atmosfeer zal geven. Om de ingetogen stemming des te beter te be waren zullen de oorlogszichten verwijderd worden en later ni een vredesmuseum worden ondergebracht. De werken zullen rond Paschen beëin digd zijn. A EEN LUNCH OP HET SECRETARIAAT DER IJZERBEDEVAARTEN Na afloop van het bezoek aan de krypte werd door Prof. Daels aan de vertegen woordigers der pers een lunch aangeboden, op het Secretariaat der Ijzerbedevaarten. In een korte tafelrede vestigde professor Daels andermaal de aandacht op de be teekenis van het IJzerkruis. Te Diksmuide heeft Vaanderen een kapitaal belegd van hoogere waarden en geestelijke reserven. Diksmuide is de schoonste plaats voor concentratie; al wat in Vlaanderen ver deeld is wordt weer één, en ook <J« Vlaamsche pers concentreert er zich jaar lijks rond een zuivere gedachte. Diks muide is uitsluitend een Volkscho bede vaartplaats en daarom zal ieder officieel karakter uit de jaarlijksche plechtighedeo worden geweerd. Dit is een princiep waar aan steeds streng zal worden gehouden. Met een oprechte hu'de aan de Vlaam sche Pers om hetgeen zij voor het wel slagen der indrukwekkende pelgrimage# heeft gedaan, besloot Prof. Daels toespraak.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 1