Meubelpapier B 1111 LINOLEUM-BALATUM 1 HIJ IS VERJONGT WAAROM STANDAERT's PILLEN STAD POPERINGE ZITTING IVAN DEN GEMEENTERAAD -I RECHTBANK VAN IEPER Wedstrijd veer uiSviBtdiKfgen Keyring der Springstieren en Prijskampen veer Stieren Melkkoeien mn Westvinanderen Algemeene schikkingen UIT HARINGE f HEER G. VANDENBUSSCHE ALLERHANDE NIEUWS ge zijt over ons blad tevre- den! na lezing, schuif het in handen van een gebuur of vriend. zoo steunt ge ons, HET STRIJDEND FRONT DER KERK De Aartsbisschoppen en Bisschoppen van de Vereenigde Staten hebben na af loop van de jongste vergadering van het Amerikaansche Episcopaat de navolgende proclamatie uitgevaardigd oostenrijk italië yoego-slavie ierland frankrijk INKT IN TUBEN eierwegers. sansen-vanneste UIT POPERINGE Over onze Straatnamen Groote Keus Voordeelige Prijzen Kti| GysSBiuisslraafi Poperinge ZUIVER BLOED LANG LEVEN OP ZATERDAG 20 FEBRUARI 1937 VERSLAG: Te 17 uur wordt, onder voorzitter schap van den Heer Vandooren, burge meester, de zitting aangevangen. Zijn afwezig de H.H. Brutsaert en Denys. De Heer Denys zou naderhand de raad vervoegen. 1. Aanvaarding van het verslag der laatste zitting. Algemeen goedgekeurd. 2. Aanstelling van een nieuwen Sche pen der stad en zijne eedaflegging. H. SANSEN. Mogen we vragen hoe de -bevoegdheden der heeren schepenen thans verdeeld worden? H. VANDOOREN. De bestaande be voegdheden zullen 'behouden blijven en de nieuwe schepen zal ons helpen in het Schepencollege. H. SANSEN. De nieuwe schepen krijgt dus geen speciale bevoegdheid? H. LIETAERT. Het wordt een soort 'y minister zonder portefeuille». Stembriefjes worden rondgedeeld en rondgehaald. Dp uitslag geeft 7 stemmen aan den II. Van Cayzeele tegen 4 witte briefjes. Heer Van Cayzeele wordt dus tot sche pen aangesteld en legt den gebruikelijken ped af. De nieuwe schepen wordt door aijn (colleges proficiat gewenscht en gaat aan RUe tegenwoordige leden de hand drukken, wijl de Heer Vandooren de hoop uitdrukt dat de nieuwe Schepen hem daadwerkelijk gal steunen in het toeheer der stads financiën. Heer Van Cayzeele neemt zijn plaats in ivan Schepen. 3. Aanvaarding van het proces ver baal van nazicht der kas van den Ontvan ger der C. O. O. De rekening op 22-1-1937 stelde zich gis volgt voor: Ontvangsten 855.470,06 Uitgaven 613.173,63 Batig saldo 242.296,41 Het inkasso werd gelijk bevonden aan het saldo vermeld door de boekhouding, 6ijr.de 242.296,41 fr. Algemeen goedgekeurd, mits de ont houding van den Heer Gomtoert als lid der C.O.O. 4. Begrooting der Kerkfabriek van Jit Jan voor het dienstjaar 1937. Do begreoting stelt voor; Ontvangsten 37.710 Uitgaven 37.584 Overschot 126 5. Aanvaarding der pacht door de j. O. O. aan de stad Poperinge toege daan van een perceel land, sectie E, 4 r 447a, te dienen tot stapelplaats voor Ie reinigingsdienst. Het gaat hier om een perceel grond ge- gen langs den Ouderdomsteenweg, bc- oorende aan de C.O.O. Dit perceel werd lot op heden verhuurd aan Michel Bon- luele en Louis Larou, die het dan ge- eeltelijk vocrtpachtten aan de stad voor tapelplaats van den reinigingsdienst, 'en einde zulks te vereenvoudigen, wordt ■oorgesteld dat het noodige perceel recht itrceks aan de stad worde verpacht, wijl e twee bedoelde huurders een kleine ver- jjhindering vair pacht, ten laste gesteld Ovan de stad, bekomen, daar het door de istad gebruikte perceel het beste gedeelte [foras van wat hen verpacht werd. Algemeen goedgekeurd. j 6. Reglement betreffende de alge- iltaeene organisatie van het stedelijk vrij- «villig gewapend brandweerkorps. H. VANDOOREN. Aan alle raads leden werd een ontwerp van dit reglement Sezonden cm in te studeeren. Zoo een of Tinder van U er opmerkingen op te maken liecft, gelieve hei nu te doen. r Het voorgestelde reglement werd niet Afgelezen in den Gemeenteraad, maar ter lichting van de bevolking geven wij hier ch de bijzonderste lijnen ervan: 7 Het boekje weike dit reglement bevat cft als titels: Koninkrijk België, Mi terie van Binnenlandsche Zaken. Al- meene organisatie der Gemeentelijke ar.dweerdiensten. Wettelijke en regie- .entaire 'bepalingen. Het bevat eerst het verslag aan den 'Koning nopens het inrichten der brand weerkorpsen en de Koninklijke Besluiten ya 15 Maart 1935 en van 3 Juli 1936, als- jthede het Ministerieel Besluit van 30 April, (betreffende de brandweerdiensten ln het V- Uit het verslag aan den Koning blijkt flat het inrichten van de brandweer over jfceheel het land, als hoofddoel heeft de 'passieve bescherming tegen luchtaanval ;len in geval van oorlog, dat die bescher 'Kling in vredestijd moet voorbereid zijn fc den schoot der brandweerdiensten en flat AL de gemsenten verplicht zijn zich voldoende brandweermiddelen aan te fechaffen, wijl de gemeentelijke brand weerdiensten onder het bevel van een gewestelijken brandweermeester vereenigd Klosten z»jtt. Ds gemeenten moeten in gedeeld zijn in gewestelijke verdedigings- grocpen; De Koninklijke Besluiten bestendigen de wenschen uitgedrukt in het boven gemeld verslag aan den Koning, wijl bij het gemeld Ministerieel Besluit een zeker aantal inspecteurs van de brandweer wor den aangesteld in iedere provintie; Het model-reglement bepaalt dan: ds inrichting en samenstelling van het korns, alsmede de benoemingen van of ficieren en onderofficieren; dat de brandweermannen moeten aan geworven zijn onder de inwoners der ge meente n minder dan 40 jaar oud zijn; zij mosten aan de militiewet voldaan heb- bm en voor den dienst geschikt gevonden zijn door den korpsgeneesheer; elke brandweerman moet zich schriftelijk ver binden voor minstens 5 jaar; dat aan alle leden wordt eervol ontslag geboden als zij 60 jaar oud worden; ds waarneming van het bestuur van het brandweerkorps; de kleedij, uitrusting en bewapening, De brandtenue alleen is verplichtend. De paradetenue is ten laste van de stad, evenals de wapens; de bluschdieiist. de opeiscmng en de gewone dienst, het materiaal, de bezol diging, de verzekering, de hierarchic, de tucht en de straffen, enz.; de bepalingen van dit reglement treden ln werking met 1 Maart 1937. Voor Poperinge voorziet het reglement 22 gegradeerden, t.t.z. 1 kapitein-koman- dant, een luitenant, een onder-luitenant, esn onder-luitenant-geneesheer; een ser geant-majoor, een eerste-srgeant, een sergeant-fourier, 4 sergeanten, 8 kor poraals, 2 klaroenblazers en een ambu lancier-ranseldrager, wijl er 32 man schappen worden voorzien. Het korps moet worden ingedeeld in een kompagnie met twee peletons. Het relgement voorziet verder de uni formen welke naar zekere modellen moe ten gemaakt worden. Het voorgelegd ontwerp-reglement werd met algemeene stemmen goedgekeurd. 7, Vaststelling der bepalingen en voorwaarden eener intercommunale over eenkomst te sluiten met de aangeslotene gemeenten onzer gewestelijke groepee- ring, tot bestrijden van brand. Da artikelen 6 en 7 van de dagorde, die belden handelen over de stedelijke brand weer. lokten een nogal uitgebreide be spreking uit, welke wij best 'kunnen uit eenzetten in volgende groote lijnen: De brandweer van Poperinge moet dus ingericht worden in een korps van een bataljon, samengesteld uit twee pelotons. Er moeten 22 gegradeerden en 33 valiede manschappen ervan deel maken. Thans telt het korps ongeveer 40 manschappen, fliaar enkele hunner hébben reeds een to ouderdom bereikt, om nog lastigen kunnen doen. De pompiers van zijn tevreden over het nieuw i en een aantal personen uit stad, 15 tot 20, hebben reeds een. aanvraag ingediend om aangenomen te zijn bij de brandweer. Er moeten steeds twee werkvaardige groepen zijn, daar zoo een brand uit breekt er toch altijd pompiers moeten blijven om in te grijpen, zoo op een andere plaats een tweeden brand diende bestreden. Poperinge is brandweercentrum en vol gende gemeenten zijn aangewezen om aan te sluiten met Poperinge: Krombeke, Loker, Proven, Reningelst, Roesbrugge, Vlamertinge, Woesten, Westouter, West- vleteren en Watou. Over het algemeen zijn die gemeenten tevreden aan te sluiten bij het centrum Poperinge. De brand weermannen mogen geen hulp gaan bie den naar niet-aangesloten gemeenten, daar er dan geen verzekering meer bestaat voor hen. Er wordt voorzien dat de gemeenten welke niet zouden willen aansluiten, zul len verplicht worden zelf een voldoende korps op te richten. Een vergadering der Burgemeesters van de betrokken gemeenten had reeds plaats en denkelijk zullen alle bovengemelde ge meenten aansluiten, mits een betaling van 0.25 fr. per inwoner en per jaar. Bedoelde gemeenten tellen samen 18.329 inwoners, wat een bijdrage van 4625 fr. per jaar beteekent. Deze bijdrage moet dienen tot het onderhoud van korps en materiaal, desnoods de uitbreiding ervan. Het herinrlchten zal ook reeds nogal groote uitgaven vergen. Bij brand zal dan nog moeten betaald zijn door de aangesloten gemeenten: 5 fr. per km. voor het vervoer van het ma teriaal; 50 fr. per uur voor de motor- pomp; 0.30 fr. per meter gebezigde slan gen; 7 fr. per uur voor de officieren; 6 fr. voor de onder-officieren; 5 fr. voor de korporaals en manschappen. De schade opgeloopen aan het materiaal zal moeten, geschat zijn en door de gemeente ver goed. De uren worden gerekend vanaf het uur van het vertrek uit de kazerne tot het uur van terugkomst. Elk begonnen uur telt voor een vol uur. Alle branden moeten aangemeld worden aan Tel. 20 te Poperinge, t.t.z. op het politiebureel. In geval van brand te Poperinge zelf, zullen de officieren en manschappen ook vermeld uurloon ontvangen. Vroeger waren ook nog Oostvleteren, Dikketousch, Kemmel, Dranouter en El- verdinge aangewezeen om aan te sluiten bij het centrum Poperinge. Daar die ge meenten ver van de stad liggen, kon verkregen worden dat zij tot een ander centrum zouden moeten aansluiten. Ver ders wordt nog aangehaald dat Vlamer tinge zich ver uitstrekt, tot aan Dikke- busch-vijver. De bijdrage van 0.25 fr. te betalen door de aansluitende gemeenten, per inwoner en per jaar, wordt dan met algemeene stemmen goedgekeurd. 8. Medcdeelingen. DE RIOOLWERKEN IN DE IEPERSTRAAT Heer Vandooren vraagt goedkeuring van het reglement betreffende de schorsing van het verkeer, tot verder te bepalen datum, in de Ieperstraat, wegens de in gang zijnde rioolwerken. Deze goedkeuring wordt met algemeene stemmen verleend. Er wordt ook op gewezen dat de aan nemer reeds zoo weinig dagen de werken kon doen voortzetten wegens het slecht weder. H. SANSEN. Is het waar dat er huizen zijn waar zich scheuringen ver- toonen, veroorzaakt door inzakkingen welke het gevolg zijn van het graven der Hooigrachten? H. GOMBERT. Neen, geen huizen, maar wel voetpaden. H. BOSSAERT. Er werd ons ook nogmaals geschreven dat weldra een aan vang zou genomen worden aan de be- steenigingswerken der leperstraat. Wij hebben geantwoord dat wij alle verant woordelijkheid op het Beheer van Brug gen en Wegen lieten, daar de grond het er nog zou kunnen houden. Verder is de aannemer verantwoordelijk, een jaar lang, voor het onderhouden in goeden staat der besteeniglng van de straten waar de rioolwerken zijn uitgevoerd. TOELAGE VOOR AUTOEUSDIENST Bij algemeene stemmen wordt besloten een toelage van 750 fr. voor 1937 en een toelage van 375 fr. (voor jaar) voor 1936 te verleenen aan Emiel Decrock, uitbater van den autobusdienst Poperinge-Veurne, die zonder toelagen den dienst niet verder zou kunen uitbaten, daar hij te weinig opbrengt en anders nut bijbrengt voor het verkeer naar onze stad. ELECTRICITEIT TE LANDE Heer Devos vraagt hoe ver men staat met de electriflcatie te lande. H. VANDOORE1N. Wij hebben de plans nog niet ontvangen. Het moet toch zijn dat zij gereed liggen, gezien de Heer Brutsaert er reeds inzage van kreeg. RUIMDIENST Heer ïietaert vraagt of de ruimdienst niet kan ingericht worden hier ter stede. Heer Hoste, uit leper, is bereid materiaal welke in zijn bezit is, ter beschikking te stellen van zijn schoonzoon, een Pope- ringenaar, om hier den ruimdienst te kunnen doen. Aan de stad zou dit niets kosten, wijl de uitbater ervan 2 fr. per hectoliter zou vragen voor het ruimen. Thans krijgt men bijna niemand meer om de ale te kernen ruimen. Met den In- berichten ruimdienst zou dan ook alle onaangename geur en bevuilen vermeden worden. H. SANSEN. Dat ware in ieder geval een schoone zaak, kon de ruimdienst op die wijze ingericht worden. H. VANDOOREN. Er werden ook reeds voorstellen gedaan door Poperinge- naars om den ruimdienst te mogen doen. H. LOBEAU. Wat moet hij dan gaan doen met de ale. Daarop wordt de meening vooruit gezet dat hij genoeg afzet ervoor zal vinden bij Ide landbouwers. H. LIETAERT. 2 fr. per hectoliter, dat is ook niet veel en aan de stad zou het niets kosten. H. GOMBERT. Dat H. Hoste schrif telijk zijn aanbod doet. Wij kunnen dan beslissen. H. VAN CAYZEELE. Er zou dan een verbod moeten komen op alle andere wijze van ruimen. H. DEVOS. Het zou toch beter zijn de ale té ruimen dan te laten in de vaart loopen. H. VANDOOREN. Wij zouden ons best nu eerst akkoord stellen op Ihet princiep en dan voorstellen laten indienen. Misschien zullen er ook Poperingenaars voorstellen indienen. H. LEFEBVRE. Moet er geen tijd' stip vastgesteld worden voor het indienen der voorstellen. Ten slotte zijn alle leden akkoord om den ruimdienst alhier te zien inrichten en voorstellen zullen mogen Ingediend worden. HUISBEWAARDER Op de vraag van den Heer Devos of een weduwe zou kunnen aangenomen zijn, verklaart de H. Vandooren dat de huis bewaarder een manspersoon moet zijn. Heer Vandooren verklaart nog dat de nieuwe huisbewaarder een man zal moe ten zijn welke in zijn woonst ten stad- huize zijn stiel of werk verricht een schoenmaker of kleermaker b.v. en die steeds ter beschikking moet zijn van het Stadsbestuur voor allerlei boodschappen te doen. Het stadhuis moet ook steeds rein gehouden worden. Enkele leden vragen dat meer inlichtin gen zouden verstrekt zijn in de aankon diging voor de openstaande plaats van huisbewaarder en dat een reglement zou opgesteld zijn, waarin zou bepaald worden welk werk de huisbewaarder al moet ver richten. VISCHVERKOOP Heer Lietaert drukt zijn verbazing uit dat besloten werd dat de vreemde visch- verkooper steeds met zijn waar op de Markt mocht blijven staan, wijl de Pope- ringsche vischverkoopers naar de visch- markt moeten met. hun waar. Hem wordt geantwoord dat die vlsch- verkooper geen versche visch verkoopt en A"#- Zie vervoljp hiernevens. Aanrijding, Delsalle Jean van Vou- vrain (Fr.) is beticht van op 2 Sept. met zijn autobus te Elverding© het gespan aan gereden te hebben gevoerd door Llefooghe August die 10 dagen werkonbekwaamheid onderging. Deze stelt zich als burgerlij ke partij aan en vraagt 686 fr. schadever goeding. De rechtbank veroordeelt de be ticht© voor de feiten A en B welke zich mengelen tot 700 fr. boste of 1 maand ge vang en tot de kosten, bij verstek, zonder voorwaarde. Aan do burgerlijke partij' moet hij 588 fr. betalen en de kosten ba rer aanstelling. Bocquet Fernand wordt burgerlijk verantwoordelijk gesteld voor boete en kosten,, alsook voor wat de bur gerlijke elsch betreft. Oorzaak van verkeersongeval. Han sons Rem! van Geluw© in dienst van zijn vader Jozef die als burgerlijk verantwoord- delijk opgeroepen wordt, ls beticht aldaar op 17 Sept. oorzaak te zijn geweest van een verkeersongeval waarbij de genaamde Vuylsteke Gaston van Beoelaere zoo erg gekwetst was dat hij een blijvende werk onbekwaamheid welke op 15% geschat is behouden heeft. Vuylsteke kwam per mo to afgereden toen Hansens met den au tobus die niet verlicht was achterwaarts uit de garage kwam. Vuylsteke botste erop met de gevolgen hooger aangegeven. Hij stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt een totale som van 55.815 fr. 65 als schadevergoeding of in afwachting van eene beslissing der rechtbank een voorschot van 10.090 fr. De rechtbank veroordeelt de betichte voor de feiten A en B welke zich mengelen tot 350 fr. boe te of 15 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar uitgeno men voor wat de kosten betreft. Aan de burgerlijke partij moet hij een voorschot van 5000 fr. betalen. De Heeren Doktoors Snick valère en Daelemans en Cousein worden als deskundigen gelast de toe stand van het slachtoffer te onderzoeken en de graad der blijvende werkonbekaam- held vast te stellen. Verkeersongeval. Marls Willem van Basel ls beticht oorzaak te zijn geweest van een verkeersongeval te Yper, op 12 Sept. Tusschen de kaal en de Wegwijzer was hij aan den draai met zijn auto te recht gekomen tegen het gespan van den landbouwer Lemahleu van Langemark, dat door Oplinus Remi gevoerd werd. Het paard werd gekwetst doch Lemahleu werd volledig schadeloos gesteld. De be tichte was ook vervolgd om vervoerd te hebben hoewel hem dit recht hem voor een termijn van 6 maanden ontzegd was. De verdediging kon bewijzen dat dit ver bod slechts op 24 Oktober aanvang nam zocdat de rechtbank de betichte voor dit feit vrijsprak, deze werd tot 175 fr. boete of drie dagen gevang veroordeeld en tot de kosten zonder voorwaarde. Aanrijding gevolgd door werkonbe kwaamheid. Debusschere Alfons, van Komen, in dienst bij Mad. Dumon-Du- mortier, van Komen, is beticht op 10 Sep tember 1936, rond 20 uur, te Wervik met zijnen auto den voetganger Degeyter Mar cel aangereden te hebben, die erg gekwetst werd en 1 maand werkonbekwaamheid onderging. Degeyter stelt zich als bur gerlijke partij aan en vraagt 7895,35 fr. schadevergoeding. De rechtbank spreekt Degeyter vrij en veroordeelt Debusschere voor de feiten A. en B. tot 182 fr. boete of 8 dagen gevang en tot de kosten, voor waardelijk gedurende 5 jaar. Aan de bur gerlijke partij moet hij 4000 fr. schade vergoeding bekostigen der aanstelling. Mad. Dumortier wordt burgerlijk verant woordelijk gesteld voor wat betreft de gedingskosten en kosten tegenover de burgerlijke partij. Schending van auteursrecht. Derud- der Albert, van Komen, is vervolgd we gens schending van auteursrecht in Juni 1936. De betichte zou een borstbeeld van wijlen Z. M. de Koning Albert in blauw steen nagemaakt 'hebben, gecopieerd op een borstbeeld, geteekend door Eugeen Debreemaecker. Deze stelt zich aan als burgerlijke partij en vraagt 25.000 fr. schadevergoeding en de vernieling van de gezegde kopij. Na getuigen en partijen gehoord te hebben, verschuift de recht bank de zaak voer uitspraak op 4 Maart. Ongeval. Flspts Maurits, van leper, staat terecht als de verantwoordelijke dader van een ongeval op 7-8 September 1936 op het grondgebied Vcormezele voor gevallen en waarbij Jules Verfailüe, van leper en Hector Tancre van leper, het leven verloren. De familie Tancre, vader en gehuwde zusters en broeders, stellen zich als burgerlijke partij aan en vragen eene totale som van 72.643,50 fr. schade vergoeding. De weduwe Jules Verfaillie en hare 2 meerderjarige ongehuwde kinders stellen zich ook als burgerlijke partij aan en vragen eene totale som van 330.000 fr. als schadevergoeding. Na de getuigen ge hoord te hebben, weerhoudt de rechtbank de betichting onder B. niet (niet be kwaam te zijn te voeren). Na beide par tijen gehoord te hebben, verschuift de rechtbank de zaak voor verdere behan delingen op 4 Maart. Verkeersongeval. Ds rechtbank heeft uitspraak gedaan in de zaak ten laste van Dsclerck Emeric, van Gits, verant woordelijke dader van een verkeerson geval, waarbij de genaamde Vercruysse Jules een oog verloor. Zulks gebeurde op 5 September 1936. De rechtbank ver oordeelt den betichte tot 700 fr. boete of I maand gevang en tot de kosten. De rechtbank verklaart dat de betichte voor de 2/3 dient verantwoordelijk gesteld en Vercruysse voor 1/3. Diensvolgens moet de betichte aan de burgerlijke partij be talen de som van 36.603,65 fr. als schade vergoeding, met de rechterlijke intresten dier som vanaf dien dag van het ongeval. De rechtbank bepaalt den duur van den lijfsdwang op 3 maanden. Aanrijding, De Tape Maurits, van Rijsel, is beticht op 19 October 1936, rcr.d II uur 's morgens, te Wijtschate, met zijnen auto bij het kruisen de driewielkar aangereden te hebben, gevoerd door Lig' neel Jerocm, die gekwetst werd en 8 dagen werkonbekwaamheid ondergaan heeft. Ligneel stelt zich als burgerlijke partij aan en vraagt 837 fr. schadevergoeding. De rechtbank veroordeelt den betichte voor de feiten A., B., C., welke zich men gelen, tot 350 fr. boete of 15 dagen gevang en tot de kosten, voorwaardelijk gedurende 5 jaar, uitgenomen vor wat de kosten betreft. Aan de burgerlijke partij moet hij 700 fr. betalen, alsook de kosten harer aanstelling. ssaaaBiBsaaBiafiEEsaaascijiEBEB Wij herinneren eraan, dat een belang wekkende wedstrijd voor uitvindingen uit geschreven wordt door de Foira de Paris. De Belgen worden tot dezen wedstrijd toegelaten. Vijf-en-twintig duizend Fransche fran- ken zijn ter beschikking der Jury om verdeeld te worden onder de uitvinders die blijken geven van vindingrijkheid en uitzonderlijke begaafdheden. Men kan kosteloos bij J. Gevers, 70, Aal moezenierstraat, Antwerpen, een fotö-af- druk der Inlichtingen bekomen betreffen de de voorwaarden en aanvragen tot deel name. Deze moeten uiterlijk vóór 15 Maart ingediend worden; men dient dus onver wijld de hand aan het werk te slaan. Elke deelnemer zal het recht hebben verschillende uitvindingen tegelijk bij te brengen. Om de behandeling te vergemak kelijken wordt de uitvinder verzocht eene kopij van zijn brevet of eene beschrijving der uitvinding in te dienen. dus wel op de Markt mag blijven. Enkel de versche visch moet op de Vischmarkt verkocht worden. Zoo er Poperingenaars naar de Markt willen gaan met droog visch, mogen zij ook op de Groote Markt staan met hun waar. ABONNEMENTEN VOOR AUTOS Er wordt nog ter kennis gebracht dat abonnementen voor een jaar, voor het stilstaan met autos den Vrjdag ter stede, ter beschikking zijn op het politiebureel. De prijskampen voor stieren en melk koeien zullen plaats hebben dit jaar in de hiernavolgende gemeente, op de hierna bepaalde dagen cn uren terzelfdertijd wordt er aldaar overgegaan tot de keu ring van stieren voor den openbaren dek- dienst bestemd, alsook tot het toekennen der tweede of derde annuiteiten van vroe ger verleende bewaringspremiën van 3.300 frank of van de bewaringspremie van 1.500 fr. aan de stieren die reeds deze derde annuiteit bekomen hebben. EERSTE LANDBOUWSTREEK: Gisteli Woensdag 31 Maart, te 10 uur, Slijpe: Donderdag 25 Maart, te 10 uur, TWEEDE LANDBOUWSTREEK: Diksmuidet Woensdag 17 Maart, te 10 li. Nieuwpoort: Dinsdag ló Maart, te 10 uur. Veurnei Donderdag 18 Maart, te 10 uur. Alveringem: Dinsdag 9 Maart, te 10 uur. Looi Woensdag 3 Maart, te 10 uur. Houtem: Donderdag 4 Maart, te 10 uur. Oostvleteren: Dinsdag 30 Maart, te 10 U- Merlcem: Zaterdag 3 April, te 10 uur. DERDE LANDBOUWSTREEK: Roesbrugge: Maandag 1 Maart, te 10 uur. Poperinge: Dinsdag 2 Maart, te 10 uur. Boezinge: Dinsdag 23 Maart, te 10 uur. leper: Vrijdag 12 Maart, te 10 uur. Geluwe: Zaterdag 13 Maart, te 10 uur. Meesen: Zaterdag 27 Maart, te 10 uur. Kemmel: Woensdag 31 Maart, te 10 uur. Moorslede: Maandag 5 April, te 10 uur. Houtem (I.) Dorfderdag 1 April, te 10 u. VIJFDE LANDBOUWSTREEK Hooglede: Donderdag 15 April, te 10 uur. ZESDE LANDBOUWSTREEK: Zarren: Donderdag 11 Maart, te 10 uur. Koekelare: Maandag 15 Maart, te 10 uur. Buiten de hierboven vermelde keurin gen gehouden in de omschrijvingshoofd plaatsen, zullen er ook stierenkeuringen, zonder prijskamp, plaats hebben in de vol gende gemeenten EERSTE LANDBOUWSTREEK: Oudenburg: Dinsdag 23 Februari, te 14 u. Keiem: YVoensdag 17 Februari, te 11 uur. VIJFDE LANDBOUWSTREEK: Staden: Donderdag 25 Februari, te 14 u. Tijdens deze keuringen mogen toege kend worden de tweede of derde annui teiten van vroeger verleende bewarings premiën van 3.300 fr., alsook de bewa ringspremie van 1.500 fr. aan de stieren die reeds deze annuiteit bekomen hebben. De stieren en koeien mogen enkel aan deze prijskampen deelnemen ter hoofd plaats der omschrijving waarin de hou ders der dieren gehuisvest zijn. Geene stieren mogen ter keuring aangeboden worden buiten de landbouwstreek waarin hunne eigenaars of houders verblijven. Een stier, gekeurd op een bijgevoegde keuring, mag enkel mededingen aan den prijskamp ter hoofdplaats der omschrij ving waarvan de gemeente, waar de bij gevoegde keuring heeft plaats gehad, deel uitmaakt. In elke omschrijvingshoofdplaats zal de keurraad de volgende onderscheidingen mogen uitreiken 1. - Stieren zonder tand van volwassene: 1® premie400 fr. met zilveren eeremctaal. 2® premie 300 fr. met bronzen eeremetaal. 3® premie 250 fr. met bronzen eeremetaal. 4® premie 200 fr. met bronzen eeremetaal, 2. - Stieren met 1 of 2 tanden van volw.: 1® premie: 400 fr. met zilveren eeremetaal. 2® premie300 fr. met bronzen eeremetaal. 3e premie: 250 fr. met bronzen eeremetaal. 4® premie 200 fr. met bronzen eeremetaal. 3. - Stieren met ten minste 3 tanden van volwassene: 1® premie: 600 fr. met zilveren eeremetaal. 2® premie400 fr. met bronzen eeremetaal. 3® premie300 fr. met bronzen eeremetaal. 4® premie300 fr. met bronzen eeremetaal. Bij gebrek aan verdienstelijke stieren in eene reeks, mag de keurraad de 3® en 4® premiën toekennen aan buitengewoon verdienstelijke dieren die tot eene andere reeks behoorenhij mag echter van deze vrijheid maar gebruik maken in buitenge wone gevallen. 4. - Bewaringspremiën voor stieren. Twee nieuwe bewaringspremiën van 3.300 fr. elk voor de stiereneene in de reeks der stieren met 3 of 4 tanden van volwassene en eene in de reeks der stie ren met 5 en meer tanden van volwassene, vergezeld van vijf afstammelingen van ten minste 1 jaar. Mogen alleen deelnemen aan de prijs kampen voor de bewaringspremiën, de stieren die ingeschreven zijn in het stam boek van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndicaten, of in het stamboek van een keurkweekerij. Deze inschrij ving moet bewezen worden, voor de eerste soort, door een getuigschrift van den Voorzitter van het Provinciaal Verbond der Veekweeksyndikaten en voor de tweede soort, door een getuigschrift van den Bestuurder van het Instituut voor huisdierkunde belast met het toezicht op de keurkweekerijeu. De bewaringspremiën zijn uitbetaalbaar in drie annuiteiten: 800, 1.000 en 1.500 fr. 5. Melkkoeien zonder onderscheid van ouderdom. 1® premie: 500 fr. met zilveren eeremetaal. 2® premie400 fr. met bronzen eeremetaal. 3® premie300 fr. met bronzen eeremetaal, drie 4® premiën200 fr. met bronz. eerem. Mogen alleen deelnemen aan de prijs kampen voor melkkoeien, de koeien wel ker melkopbrengst ernstig gecontroleerd werd door een veekweeksyndikaat en zulks gedurende een tijdperk van ten min ste 300 dagen. Deze controol moet beves tigd worden door een getuigschrift afge leverd door den Voorzitter van het Pro vinciaal Verbond der Veekweeksyndika ten. De inschrijving zal gedaan worden door den secretaris der jury op de gemeente waar de prijskamp of de keuring plaats grijpt, van 9 tot'10 uur 's morgens, in het gemeentesecretariaat, op voorlegging van een getuigschrift vanwege den eigenaar of houder van het dier en vermeldendeden geboortedatum (maand_ en jaar), de be schrijving (huid cn bijzondere teekens), het ras, alsook de premie in de prijskam pen van 1936 behaald. Om te kunnen uitbetaald worden moe ten de premiën in 1936_bekomen, door de jury vermeld worden in het proces-ver baal van den prijskamp of der keurin'g van 1937. Op het oogenblik der inschrijving zal cr voor ieder dier een vcügnummer wor den afgeleverd. Te 10 uur zal de ring gesloten zijn, belangrijk bericht De landbouwers wonende in de grens streek, die naar de keuringen of prijs kampen trekken met hun vee, worden dringend aangemaand zich te voorzien van den noodigen geleibrief. Er werd ons namelijk gezegd dat dit jaar de toldienst streng zou optreden. Op Donderdag 11 Februari werd alhier de Heer Georges Vandenbussche ten gra ve gedragen. De deelneming was waarlijk talrijk: een troost voor de achtbare Fa milie en een laatste hulde aan den geach- ten Overledene om zijn ijverig, onbaat zuchtig dienstbetoon. Als schatbewaarder van de kerkfabriek van Haringe beminde hij vurig zijn monumentkerk met haar oudheden en kunstschatten en gaf zijn persoon, zijn tijd en krachten ten beste. Als Voorzitter van den disch en Schrijver der pensioenen, vol vriendelijkheid, met practischen zin en strict rechtvaardig heidsgevoel, was hij altijd gereed om met raad en daad iedereen dienst te bewijzen. De levensprinciepen van 't Vlaamsche boerenvolk waren hem een vlag: dwars- door christen zijn, werkzaam en vriende lijk. Hij was een getrouw vriend en dus een sterke steun voor Overheid en Mede burgers. Zijn vroegtijdig en onverwacht heengaan wordt algemeen betreurt. De achtbare Heer Burgemeester Dehee- gher van Roebrugge-Haringe sprak de volgende lijkrede uit: GEACHTE FAMILIE Beste vrienden van Roesbrugge-Haringe 1 In naam der bevolking onzer gemeente, heb ik de eer hier een droevlgen plicht te vervullen. Wij brengen een laatste hul de aan onzen duurbaren medeburger, Mijnheer Georges Vandenbussche, die zoo onverwachts uit ons midden is weggerukt. Het nieuws van zijn dood was voor ons als een feilen donderslag. Mijnheer Georges Vandenbussche was een onzer beste medeburgers, voorbeel dig kristen mensch die een gevoelig hart bezat en ten dienste stond, van al zijn medeburgers. Hij was inderdaad in alle opzichten een goed Kristen mensch; hij was eerlijk en recht in handel en wandel, had er zijn vreugde in een en ander gelukkig te zien en welvarend. Hij was voorzitter van den Openbaren Onderstand van Roesbrugge-Haringe. Zijn taak vervulde hij met veel lever en bezieling; armen helpen was voor hem een eer, hun nood lenigen en ze verdedi gen was voor hem een waar genot, nooit was het gevraagde voor hem te veel. Al tijd! was hij ten dienste van eenieder. Een ander openbaar ambt dat hij be kleedde, was het ambt van Kerkheer; ook was hij schatbewaarder van de kerk fabriek van Haringe. Hij 'beminde Gods huis en betrachtte er den luister van te verhoogen. Hij stond geerne den herder der parochie bij met raad en daad, nooit was het te veel of te zwaar. Hij was immer een voorbeeldig kristen man, maar hij was nederig. Praal en grootdoenerij waren hem vijandig. Hij kweet zijn plicht omdat het zijn plicht was, en liefst zonder dat het gekend was. Zoo doen de goede menschen. Zoo deden de menschen van den ouden stempel. Hij: was door iedereen die hem kende geacht en bemind. Hij was onze vriend en gaf ons goeden raad in het uitoefenen van zijn ambt. Ja, vried! Georges, die IJdele Plaats ln ons midden zullen we bitterlijk gevoelen. Welke droevige slag voor die toesturen. Wij bedanken hem in naam der armen en in naam der Commissie van Openba ren Onderstand. Wij danken hem in naam van den kerkraad zijner parochie. Wij bieden allen samen aan de diepbe- proefde familie Vandenbussche onze op rechte deelneming in rouw en in 't ver driet die haar slaan, door het helaas zoo plots afsterven van hun broeder en ver want. Wij hopen dat de goede God hem reeds loon naar werken heeft gegeven en dat hij zijn trouwen dienaar daar welkom ge- heeten heeft. Nochtans zullen wij bidden tot zijn zielelafenis en beloven hem nog indachtig te zijn bij den Heer. Vaarwel, heer en Vriend Georges, Vaar wel en rust in vrede. SNOEPERIJEN Onder dezen titel geeft de Nationale Commissie voor Economische Uitbreiding een nieuw w.rk van den gekenden kro niekschrijver Gaston Clément in 't licht. Deze verzameling van honderden keuken recepten zal onze hulsmoeders in staat stellen gemakkelijk en goedkoop afwisse lende, smakelijke en zeer vodezame ge rechten toe te bereiden, met bestanddeelen die overal in ons land voorhanden zijn. Op aanvraag zendt de Nationale Com missie, 22, avenue des Gaulois, U dit werk tegen terugbetaling van tien frank, DATUM DER 18' IJZERBEDEVAART OP 22 AUGUSTUS 1937 Sommige organismen stelden de vraag aan het Sekretariaat, welke de juiste da tum is der 18" Ijzerbedevaart, Het weze hier herhaald, dat als vaste regel sedert jaren reeds, werd aangenomen dat de Ijzerbedevaart telkens valt op den, VOOR- LAATSTEN ZONDAG van de maand Augustus, dit jaar dus op Zondag 22 Augustus. Het Komltelt neemt deze gelegenheid te baat om alle Vlaamsche inrichtingen te verzoeken geen feestvieringen of vergade ringen te 'beleggen op den dag der Ijzer bedevaart. Op de gemeentebesturen wordt gerekend dat zij dien dag, gewijd aan onze Vlaam sche gesneuvelden, geen ontvangsten ten stadhuize zal vergunnen aan feestvierende kringen, enz.; zoo zullen dte vereenigin- gen er meteen aan herinnerd worden dat hun plaats dien dag te Diksmuide is. Het vertrouwt dat vooral de groote cen- tralen van onze maatschappelijke Inrich tingen hun afdeelingen en vooral hun ge westelijke afdeelingen daarop zullen wij zen. De 18" Bedevaart, waarop de nieuwe grafkamers der in den IJzertoren begra ven IJzersymbolen zullen ingewijd wor den, zal ditmaal besloten worden met een grootsche vlaggenschouw, waarop alle Vlaamsche vlaggen worden uitgenoodigd, doch 'ge$n politieke vaandels toegelaten zijn. De 18" Ijzerbedevaart zal wederom ln aantal en grootschheid de voorgaande evenaren. In honderden gemeenten ls men reeds volop aan 't sparen, en het aantal inge schrevenen overtreft meestal van nu af reeds het aantal van verleden jaarl Dit weze een voorbeeld voor sommige gemeen ten waar de werking nog zou kunnen ver-, beterd worden. Dit jaar zullen ook reeds duizenden na men van onze gesneuvelden in de krypte geplaatst zijn. Tot hiertoe hebben een 100-tal gemeenten toelage hiervoor ver leend. Zorgt U ervoor dat ook uw gemeente die plicht tegenover zijn gesneuvelden ver- vuile? 9B32SI&29BBSG!BBBiBSIM>e«aSiS!S«B0 DOE HET ZONDER UITSTEL. VEREENIGDE STATEN In het huidige wereldomvattende con flict tusschen de twee wereldbeschouwin gen, die lijnrecht tegenover elkaar staan, aan den eenen kant de geestelijke en bo vennatuurlijke levensopvatting en aan den anderen kant de materialistische beschou wingen van het leven, is geen plaats meer voor onverschilligheid of neutraliteit. De godloozenmachten en het nieuw heiden dom met haar telgen, het communisme en despotisme, trachten het leven te be- rooven van alles wat geestelijk en boven natuurlijk is. Het lot van de WesterSche beschaving dat verankerd_ iS in de chris telijke grondbeginselen, is ten nauwste verbonden met het eindresultaat van de- zep strijd.» DUITSCHLAND In verhand met de groote gevaren waar aan het geloof en de zeden ook der vol wassenen in het Derde Rijk zijn bloot gesteld, heeft de Bisschop van Munster, Graaf von Galen, de geestelijkheid van zijn bisdom aangeraden om afzonderlijk Catechismusonderricht te geven voor vol wassenen, opdat de redelijkheid en de verheven zin van de Katholieke Geloofs leer duidelijk erkend worde, het hart ont- vlamme en den wil om het leven in te richten volgens het Geloof zoo sterk mo gelijk worde opgewekt Ter gelegenheid van het 8® eeuwfeest van den dood van den H. Leopold, heeft de Bisschop van Linz in alle kerken van af den kansel een herderlijk schrijven laten voorlezen waarin wij o. m. lezen «Het groeiende gevaar van het bolsje wisme wordt niet verbannen door een zui ver politiek anti-bolsjewisme, dat mach tige leiders op hun vaandels hebben ge schreven, ook niet door een militair anti- bolsjewisme van een bewapeningswedloop met het miljoenenleger van het roode Rus land, maar op de eerste plaats door een godsdienstig anti-bolsjewisme, die het hei lige Godsidee tegenover de satanische god loosheid der bolsjewisten stelt, en het geestelijke koningschap verkondigt. Een practisch christendom is de sterkste dam tegen het aanstormende bolsjewisme.» In de Paaschweek zal te Rome een In ternationaal Kongres van Katholieke Art sen gehouden worden, waarop de Katho lieke Actie onder doctoren zal besproken worden. Dr Pasteau, de voorzitter van het St Lucasgild van doctoren, heeft deze belangrijke gebeurtenis bekend gemaakt op het Katholiek Medisch Kongres te Toulouse, en tevens medegedeeld dat Mgr Pizzardo het Kongres zal voorzitten. Onder groote belangstelling heeft Mgr Dr Nicolaas Dobrecio, Aartsbisschop van Antivari en Primaat van Servië, zijn zil veren Bisschopsjubileum gevierd. Deze zeer geziene Kerkvorst is een bekende figuur op internationale katholieke kon- gressen, waar hij iedereen verbaasd doet staan door zijn groote talenkennis. Deze Aartsbisschop spreekt n. L vlot negen verschillende levende talen. Hef communisme dat gehéél Eüropa bedreigt, begint ook in Ierland steeds driester den kop op te steken. De Iersche katholieke bevolking schijnt zich hierover niet al te zeer ongerust te maken, zoodat Mgr Considine, Deken van Gahvay, in een groote vergadering van het Iersche christelijk front tegen dit al te groot op timisme heeft gewaarschuwd. Vooral onder de arme en noodlijdende bevolking weet het communisme zich on gemerkt op te dringen. Mgr Considino heeft een dringend verzoek gericht tot alle Ieren, om eensgezind te zijn en mede te helpen met alle geoorloofde middelen het communisme te bestrijden. De bekende Bisschop van Marseille, Mgr Maurice Dubourg, is door den Hei ligen Stoel bevordert tot Aartsbisschop van Besangon. om dieren te stempelen (verschillige kleuren). Inkt om eieren te teekenen. Bij: KOOPT UW MEUBELPAPIER bij SANSEN-VANNESTE, Poperinge.'verheid. Van een Lezer ontvangen we vol gend schrijven: Het Schepencollege begeert de nage dachtenis van den heer Burgemeester Lahaye bestendig te huldigen met zijn naam te geven aan een onzer straten. Zeer wel. Maar men wil zijn naam geven aan da Casselstraat, omdat hij daar woonde, ge lijk men den naam van Maurice Dewulf gegeven heeft aan de Meesenstraat, omdat hij daar woonde, en gelijk men den naam van Guido Gezelle gegeven heeft aan de Schaalstraat, omdat,., ik weet niet waarom. En daarmee verdwijnen eenige oude straatnamen die behooren tot het wezen van onze stad, gelijk over veertig jaar het oude e pilorijnde oude schandpaal, die stond in de Watoustraat bij de smisse, ook verdwenen is, zeker met toestemming van het toenmalige schepencollege. Elders bewaart men zorgvuldig al wat herinnert aan de oude gebruiken en zaken: men richt musea op om de oudheden te be waren; men doet aan folklore om oude traditiën van de vergetelheid te redden. En zie hoeveel er reeds verloren gegaan is ln onze goede stede van Poperinge! Wie kan er nog zeggen waar het Vroenhof was, en wat die plaatsnaam beduidde voor de geschiedenis van onze stad? Dat was een deel van de Kleine Markt (vroeger de Oude Markt) en van de Boeschepe- straat, Benedictijnen inbegrepen: daar over was de Overdam, 't is te zeggen over den dam waarmede men het water van de Vleterbeek ophield om voorraad water te hebben voor de vaart. Er was een andere dam die den vaart zelf op hooger peil hield, het was de Yperdam, en daarnevens lag de Ypsrdam- coutter: de menschen zegden nog den Kouitter», maar ze schrijven Komstraat, rue du Bassin. En de Gervelgatstraat, die bestaat nog in den mond van de oude Poperingenaars, Gerrewaartstraatzeggen ze, maar officieel heet ze Veurnestraat, nadat ze eene eeuw Leverstaat geheeten heeft. En 't Gapaartstraatje (bij Dr Van Walleghem's)men vond ln alle steden een Gapaartstraat, en de reden daarvan is een heele historie van apothekers, te lang om nu te melden. En de Papestraat, nu eerbiedig omgezet ln Priesterstraat: ma: over vijftig jaar durfden de menschen nog zeggen Paire straat, en daar vond niemand graten in. Eq,, helaas, de jongste verminking van ons oude stedenschoon! Het Rekhof, en niet de Rekhof-straat, en nog veel min de Kerkhof straat: eene heele brok ge schiedenis die wegvalt! Het Rekhof was eene oude heerlijkheid van Poperinge, ge lijk het Vroenhof, het Zwijnland, enz. Ik vraag dat iemand dat akelig bordje Kerkhofstraatzou aftrekken, en dat het Schepencollege eene vroegere dwaling zou herstellen: dat is het Rekhof, nog min nog meer. Wat er te doen is? Namen van groote mannen, of van bestuurders wlen men alzoo begeert hulde te bieden, geven aan NIEUWE straten: Men heeft den naam van Deken De Be gegeven aan eene straat die nog geen naam had: heel wel. Maar er zijn nu nieuwe straten genoeg die naar een naam wachten: dat men aan die nieuwe straten namen geve van beroemdheden van vroeger, of van overleden stads bestuurders. Aan het Schepencollege weze de naam aanbevolen van Lanceloot Blond-eel, be roemd schilder en ontwerper van Brugge- Zeehaven door een vaart naar Heist: dat was een geboren Poperingenaar; en Pater Makelyde, een der opstellers van den Vlaamschen Catechismus; item een ge boren Poperingsnaar. Geeft aan de straten die wachten op ::n naam, een behoorlijker, naam (en dat het uit weze met de Switch-road, Zwitssrsche route, en andere stommiteiten als Kerk hofstraat), maar eerbiedigt ons oude stadswezen. De heeren van het Sehrpen- college kunnen niet verpliclff zijn ge schiedkundigen of taalkenners te zijn, maar ze kunnen den archivist of oudheid kundigen raadplegen vooraleer eene nieu we straat naar den doop te dragen. De Nestor Lahaye-straat zou betamen te komen ln het nieuwe kwartier achter de statie: 't is toch onder het bestuur van den heer Lahay-e dat dit kwartier tot stand kwam. E. J. V. flEBBBBBBBBBBBBBBBBEBElBBBUnrif EEN ZWINGELMACHIEN VOOR ONGEROTEN VLAS Naar verluidt heeft M. Soenens, uit Brugge, een zwingelmachine gebouwd, naar een nieuw werkprincipe, dat niet al leen een merkelijk hoogere vezelopbrengst bij geroot vlas verzekert, doch bovendien toelaat den groenen en ongeroten vlas stengel, zonder eenige beschadiging van zijn stroo te ontdoen. Proeven en demonstraties werden reeds genomen en gegeven, die de beste vruch ten hebben afgeworpen. Wellicht brengt deze machina, evenals de door den Heer Soenens uitgevonden slijtmachine, een heelen ommekeer in Vlaanderen's vlasnij- 031 i!U!l!!UIII!lllllllill!lllllll!lllll!l]||IMI!|lUIIUIIIUilll Nu weet hl) niet meer van RHEUMATISM Slechte Spijverteerlng en Schelehoofdpljn gal- en brakingen rug- en nlerpljnen zwarte gedachten en MAv slaaplooze nachten Omdat hl) weet dat de onzuiverheden van 't bloed de OORZAAK zijn van deze ziekten en ongesteldheden en dat er om het bloed te zuiveren EEN MIDDEL bestaat dat al andere overtreft, met de zuiverste PLANTENSAPPEN bereidt, die sedert lang alomgekend zijn als Het KRACHTIGSTE BLOEDZUIVEREND GENEESMIDDEL PAS O P I Aanvaard geen namaaksels I STANDAERT PILLEN zijn te bekomen bi) alle apotheker» aan 6 Fr. de doos

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 7