Engeland's Koningspaar plechtig gekroond De strip veer Amnestie DE RUSTPOOS I SANSEN-VANNESTE f POPER1NGE .10 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM.. 34« JAAR, - N' 2H KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS SINKSEN DE ZEVEN GAVEN iHiiimiiiiiimmiiiiiii De V.O.S.-Betoogiug te Brussel ien eenig schouwspel De Engelsche Vorsten door millioenen menschen toegejuicht wmmm De Katholieke Vlaamsche Volkspartij en de Amnestiekwestie HET DIRECTORIUM DER K.V.\L~KEURT HET VERBOD DER AMNESTIEBETOOGING AF EN SPREEKT ZICH UIT VOOR ALGEMEENE AMNESTIE Scherpe Interpellaties in de Kamer over 't Terbod Tan betoogen. Een motie van afkeuring van M. Max ZONDAG 16 MEI 1937. eg HtwamtiHittiiinKntiiiituüiuuiuiniintiiiiHiitiiuiiiiUHiniminHmnDuii^ J DE POPERINGENAAR Uilgever: I Telefoon Nr 9. Po.tch. N' 155.70. -1 n ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per po*t) Binnenland 2D.fr. jg Belgisch Kongo 40.fr. g ij Frankrijk 40.f*** p Alle andere landen 60.fr. g g Ifrdeiverkeu zijn verantwoordelijk voor hun artikels. £ul^3imi!IUilinilfIKllllItnUIUllTBBHiIltintHli!UUHIUIBRHiI181|}lliHIBlB mwmrn TARIEF VOOR BERICHTEN. jg Kleine berichten per regel 1.25 fr. g Kleine berichten (minimum) 4.— fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. g Berichten op la hl. per regel 5.fr. Berichten op 2" bl. per regel 2.50 fr. i g Berichten op 3" bl. per regel 1.50 fr.i 1 Rouwber. en Bedank, (min.) 7.— fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag, g Annoncen zijn vooraf te betalen en g= p moeten tegen den Woensdag avond E ingezonden worden. Kleine be- s B richten tegen den Donderdag noen. §i We zijn in de eeuw der publiciteit. Ook de H. Geest krijgt een artikel in de bladen. We geven weinig om meer weer te krijgen. «Ik zal den Vader bidden en een anderen Helper zal Hij u geven, om jn eeuwigheid bij u te blijven. Op den Sinksendag werd deze bede verhoord. Het Pinkstervuur, de vlam mende tongen, de stralen van Gods Jicht en liefde kwamen neer. De Vertrooster bracht vreugde en vrede aan de apostelen, Hij schonk een soort levensblijheid en optimisme die geen moeite ontzien en geen mis lukking vreezen. Heden mag Hij ook tot ons komen, de Vader der armen, Hij mag meer dan woorden van bemoediging geven en de zonnozijden tooner onzer mi series. Hij mag gerust in elke paro chie een bureel van weldadigheid openen en alle zielen openbaren on derstand verleenen. Hij is de Gave en de Gever. Hij is de zoete uitgenoodigde der ziel, waar Hij zelf kermis houdt. Zon der Hem kan geen schepsel troosten en alle feestmaal is treurig, omdat Hij alleen de traiteur is die verkwik king en verfrissthing aanbiedt, waar van een menschenhert nooit kan zeg gen: Ik heb er mijn bekomste van. Hij brengt rust na den arbeid, ver zoet ons juk, vermindert onzen last. Hij weet solaas in elk geval. Met zijn raadpleging komt alles terecht. Zonder den H. Geest, die de opper ste liefde is van den Vader en den Zoon, hebben wij de liefde niet. En als wij de liefde niet hebben, dan zijn wij een «cimbalum tinniens», zei Paulus, t.t.z. in moderne taal een «grosse caisse» die veel gerucht maakt maar zoo ijdel is, als ze groot is. Geef ons de volheid uwer gaven. Kom leeraar, geef ons bijzondere les, opdat wij kinderen worden des lichts. Wasch rein wat bezoedeld is, wasch mijn ziel in 't nieuw. Besproei onze parterres waar de bloemen onzer deugden den kop laten neerhangen van droogte. Leg een pansement op elke hertewonde. Gij zijt nooit wer keloos. Gij richt een hulppost in voor elke ramp. Buig wat weerspannig is, plooi onze neigingen als de mandenmaker zijn wissen. Breng op den rechten weg wat ver dwaald is door slechte lezing. En al wie niet op weg is naar den hemel IHIIIRaHHHRHHHHHMHIl loopt op een dwaalspoor. Al wie den weg naar de kerk vergeten heeft is een verloren schaap. Maak ons beter. Waren wij beter, wij zouden gelukkiger zijn, doe het ons verstaan. Verbeeder de harten, Gij die met zooveel tact de harten kunt raken, ook de versteendste. Geef aan uw geloovigen uw zeven gaven. Er is een categorie van chris tenen, die uw adres nog kennen: ver vaardig uw meesterstukken, maak uw tempels schoon, 'geef ons heiligen. Vernieuw de aarde. Geef ons de vrees van het kind voor Vaders grootheid en macht, maar ook die kinderliefde die betrouwen heeft in Vaders goedheid. Geef ons de sterkte, de zekerheid van het succes, de innige overtuiging dat de Kerk onoverwinnelijk is. Steek ons een riem onder 't hart, wanneer onze omgeving wankelt. Maak van ons apostelen der Katho lieke Actie en van uw missionarissen wereldveroveraars. Geef volgens den Pauselijken wensch dat de zieken hun lijden heden opofferen voor de mis siën. Geef ons raad wanneer onze oogen schemeren en ons hoofd draait, dic teer ons wat wij te doen hebben. Doe ons klaar zien, wanneer wij leven van illusiën. Leer ons uwen raad volgen ln de Pauselijke Encyclieken en de Bis schoppelijke Brieven. Geef ons de wetenschap om niet te luisteren naar valsche profeten, om ons te plaatsen op het eenig ware standpunt, het plan van God over onze ziel en over gansch de wereld. Geef ons 't verstand om de geloofs waarheden te aanveerden, waardoor wij meer weten dan door een Ency clopedie. Open onzen gezichteinder op het eeuwige, om niet meer kleingeestig te zijn. Geef ons de wijsheid, uw uitste- kendste gave om het goddelijke te smaken, om God te zien in alles en alles in God, om de wonderbare schep ping te bewonderen en de nog won derbaarder genadewerken. Doe ons reeds ondervinden hier op aarde te midden druk en wee, hoe zoet de Heer is, om alzoo heimwee te kriigen naar den hemel. H. Geest wij vragen U veel, maar zoo hebt Gij het liefst. En wij weten ook dat uw geschen ken langs uwe Bruid passeeren. onze goede Moeder Maria. A. B. INTERNATIONAAL OVERZICHT KONING GEORGE VI DE WERELDTENTOONSTELLING. Binnen enkele dagen wordt te Pa rijs de Wereldtentoonstelling geopend. Eerst moest de plechtige opening ge beuren op 1 Mei, de nieuwe Nationale Feestdag van het Frankrijk waar het Volksfront heerscht, en omdat er ge vreesd werd dat de werken niet zou den gereed komen, tengevolge van de onwil der arbeiders, kwam de Eerste Minister Blum persoonlijk op de wer ken een rede houden om geestdrift te wekken voor fret werk en tot spoed aan te manen. Die arbeiders die door de socialistische en communistische syndikaten waren uitgekozen moesten dan ook langs hun zwakke zijde aan gepakt worden, namelijk hun haat te gen alles wat niet marxistisch is en dus... noodzakelijk fascistisch is, vol gens de hen aangeleerde logika. Daar om moest de tentoonstelling worden, volgens Blum, de zegepraal van Volks frontkuituur op de fascistische. Doch zelfs dat kon de opgeruide arbeiders niet geestdriftig maken. De werken op de wereldtentoonstelling kwamen niet klaar voor 1 Mei. De opening moest met bijna een maand uitge steld worden en intusschen werd de triomf van het volksfront op die ten toonstelling bewezen door het feit dat de pavïllioenen van de fascistische landen voor 1 Mei gereed kioamen en door de instorting van een brug die het verkeer naar de tentoonstellings terreinen over een groote laan moest leiden. Blum wordt maar slecht beloond voor al wat hij tot nu toe voor de arbeiders gedaan heeft. Verhoogingen ran loonen, verkorting van de ar beidsduur, betaalde verlofdagen, te gemoetkomingen op alle gebied, alles wat hij beloofd had toen hij aan het bewind kwam heeft hij toegestaan en... toch zijn de arbeiders niet te vreden. Zij willen meer en meer. Zij willen meer verlofdagen, nieuwe ver hoogingen van loon, nog verder ver korting van de arbeidsduur, vroegere op-pensioenstellingenz., enz. Onge lukkige. Blum, wat moet hij al enkel keeren met de handen in het haar gezeten hebben, en vertwijfeld ge dacht hebben: Hoe moet dat ein- DE SLECHTE GEEST! En inderdaad, er komt geen einde aan de eischen van de verwende ar beiders. Klaarblijkelijk hebben de so cialistische Ministers geen vat meer op hunne kiezers. Vanaf het oogen- blik dat de Volksfrontregeering de leiding van het land in handen ge nomen heeft is duidelijk gebleken dat de groote massa der arbeiders onder een machtige en geheimzinnige in vloed staat, waartegen de regeering machteloos is. De wilde stakingen en jabrickbezettingen heeft ze niet kun nen doen ophouden, zelf niet met be roep te doen op de socialistische ge voelens van de massa, zelfs niet door de arbeiders te smeeken hun eigen Volksfrontregeering toch het leven niet onmogelijk te maken. Hier is Moskou aan het werk, die de arbei ders aanzet meer te vragen dan het land kan geven die hen in een be stendige geest van opstand tracht te houden omdat alleen de wanorde, de anarchie, zelfs het falliet van Frank rijk kan leiden tot de verwezenlijking van de communistische droom, de vestiging van de Sovjet-Staat in frankrijk. En de regeering Blum weet dat Frankrijk naar den diepe rik gaat en het tracht te remmen, maar toch zoo voorzichtig... om asje blieft niet de gunst te verliezen van hare roode kiezers. En tegenover het buitenland moet ze toch ook toonen dat ze nog wat te zeggen heeft. Zoo begint ze stilaan in te grijpen, niet het minst onder de druk van de groeiende oppositie. Zie maar eens met welk een lankmoedigheid de roo de vlaggen telkens weer afgehaald werden van de tentoonstellingsgebou wen. En nu zal het buitenland komen oordeelen. De wereldtentoonstelling zal veel volk aanlokken, als er toch maar geen nieuwe relletjes zich voordoen, als het maar gedurende een zestal maanden kon rustig blijven tot de tentoonstel ling voorbij is, intusschen zou wel licht toch een uitkomst kunnen ge vonden worden. Zulke overwegingen hebben de huidige Fransche regeering aangezet om een tijd van pause aan te kondigen en er de eerbiediging van te vragen aan het geheele Fransche volk. Een rusttijd! Om uit te blazen van al die toegevingen en om weer op adem te komen na al de doorstane schrik; schrik voor nieuwe eischen, schrik voor opstand, schrik voor de aangroeiende put in de schatkist. VREES VOOR DE TOEKOMST. Blum blijkt nu toch van de verte genwoordigers van de arbeiders en van de werkgevers de verzekering ge kregen te hebben dat de gevraagde rustpause zal geërbiedigd worden. Hopen we dat deze korte tijdsspanne ook de rust in de opgehitste gemoe deren terug zal brengen, die aan de arbeiders het bewustzijn moet bren gen van de gevaarlijke weg die ze opgegaan zijn. De overhaaste bevre diging van hun eerste eischen heeft de schatkist reeds eens genoopt tot de ontwaarding van de munt. Nu be kent de Fransche Minister van Fi nanciën dat de devaluatie mislukt is. Dat beteekent eenvoudig dat de toe stand weer al zoo verslecht is dat nieuwe drastische maatregelen zich opdringen. De geweldige aangroei van de Staatsuitgaven voor sociale doel einden is niet gekompenseerd gewor den door de groote inkomsten die ver hoopt werden van de grootere export onder het impuls van de devaluatie. De schatkist wordt leeggepompt en zelfs de groote Engelsche leening van over een drietal maanden heeft niet kunnen beletten dat het deficiet weer tot astronomische cijfers is aange groeid. Het wantrouwen tegenover de Fransche financiën heeft ook Ame rika en Engeland aangegrepen en waarschijnlijk zal Frankrijk nog moeilijk een leening kunnen plaatsen op de markt van Londen of New- York. Blijft dan over ofwel een nieu we devaluatie ofwel het terugtrekken van een gedeelte van de toegestane sociale vergoedingen. Doch beide maatregelen zouden een geweldige terugslag kunnen hebben. De binnen- landsche toekomst van Frankrijk is zwanger van onweerswolken. Vrees en onrust maken de lucht zwoel. Intus schen hebben al de oppositiepartijen een gezamenlijk front gemaakt. Zul len zij bij machte zijn tijdig de bres sen te stoppen in de vermolmde dij ken voor dat de vloed voor goed over de nog vruchtbare landouwen spoelt, en alles vernietigt? (Verboden nadruk.) ROSKAM. DUIZENDEN LIEDEN BRENGEN DEN NACHT OP STRAAT DOOR. Om toch maar een goed plaatske te hebben om den stoet in a! zijn bijzonder heden te kunnen in oogenschouw nemen, hadden veel personen reeds den voor avond te voren plaats genomen langs den te volgen weg. De meesten lagen gerold in dagbladen met er hun grooten regen mantel over, nog anderen waren verbroe derd en zaten kaart te spelen wijl aldoor maar (en meer dan een groepje was er) in straatmuzikanten verkleede mannen met accordeon, piston en fluit de men- schen gingen wakker houden en hen wis ten te overhalen om tusschen slapen en waken in hun Engelsche populaire liedjes mee te neuriën. Men schat dat ongeveer 10.000 perso nen, meest vrouwen, gansch den nacht doorbrachten op straat. Te 1 uur van den morgen werd het verkeer stopgezet langs de bijzonderste plaatsen waar de stoet moest voorbijtrek ken. Gansch den nacht werd er gedanst, gezongen en gefeest. Het Engelsen natio naal lied bleef niet uit de lucht. Een dichte nevel hing over de stad maar trok 's morgens weg, tot groote blijdschap van de menigte. Vanaf 4 uur brachten de bussen, trein en ondergrondsche spoorlijnen een vloed golf menschen aan. De eene trein volgde op den andere, steeds zonder ophouden. Te 5J/i uur waren reeds minstens 50.000 personen opeengepakt in de Mail. een groote laan van anderhalf km. lang. Vanaf 5 tot 7 J4 uur was het een herophoudend defileeren van soldaten die van uit hun kazernes hen opstellen gin gen langs den 10 km. lange weg waar de stoet voorbij moest. Eerst alle politieman nen. dan de enorme marinelegcrs met daarna de zoo prachtige, karakteristieke roode militian n met zwarte vederhoed, die over de gansche lijn van het twee km. lange James Park in enkel rij langs we derkanten der baan in houding stonden... en dit vanaf 6 ure tot 12 ure... 6 uren lang. En steeds maar groeide de menigte aan en te 6 u. werden de straten afgezet door politie cn padvinders. Er heerschte een stemming van. uitbundige vroolijkheid. Vanaf 7 uur waren alle tribunes bezet. En steeds kwamen de toeschouwers toe. Op de Westruinsterwijk was de menigte ook overtalrijk. In den vroegen morgen schatte men reeds de menigte op 200.000 eenheden. De politie en soldaten hadden de handen vol om de menigte in bedwang te houden. En steeds kwam de menigte toe. De massa die opeengepakt stond langs den weg te volgen door den stoet alsook deze die plaats had gevonden in private huizen, werd geschat op ongeveer 4 millioen per sonen. Uit alle werelddeelen waren lieden sa mengestroomd te Londen, en wel niet het minst uit de Engelsche Kolonies en Do minions. Uit Tschecko-Slowakije was ook een jonge werklooze toegekomen die ver trokken was met 25 kronen op zak. Te Londen had hij die nog. Langs gansch den weg werd hij door iedereen geholpen, zelfs door den kapitein der boot op Dover. Te Londen kreeg hij ook nog een mooi plaatsje en was de gast der journalisten. De jongen die 20 jaren telde kende geen woord Engelsch. Aangaande het weder bleef dit betrek kelijk goed tot in den namiddag. Rond 2 uur begon het dan te druppelen en weldra bleef dc regen alsdan aanhouden. Dit belette niet dat iedereen op zijn ver worven plaatsje bleef. DE STRATEN VAN I.ONDEN RIJK VERSIERD Niet alleen een uitbundige vreugde heerschte gansch den nacht voor de plechtigheden alsmede den dag zelf, maar ook de straten van Londen, en bijzon derlijk deze welke door den stoet zou worden gevolgd, v ar>.u rijk versierd en bewimpeld. Aan de meeste huizen hingen vanaf de dakgoot tot aan dc eerste verdieping me talen «guirlandes», meest zilver cn blauw kleuren, die, van langs onder fel verlicht een tooverachtig effect teweeg brachten waarover ieder vreemd bezoeker niet kon nalaten zijn bewondering voor nit te drukken. Verder hingen overal vaan dels van het Britsche Rijk, van Schot land, van Ierland, van het land van Wa les, van Canada cn van alle landen be- hoorende tot het Britsche Rijk. Overal hingen portretten van het Vorstenpaar. Hun beeltenis was ook herhaaldelijk ge schilderd op het plaveisel. Overal waren wapenschilden waar de letters G.-E. door een gevlochten waren. Millioenen vlaggen en wimpels wemelden in de straten. Overal waren sierlijke masten aange bracht. Ieder Engelschman droeg de En gelsche kleuren in het knoopsgat. Londen verkeerde waarlijk in een feest stemming. IN DE WESTMINSTER ABDIJ In de Westminster Abdij waren stalen tribunes aangebracht die plaats boden aan 7.700 personen, plaatsen voorbehouden aan genoodigden. De tribunes waren met blauw fluweel bekleed en reikten tot aan het massale orgel. Kwart nadat de poorten der Abdij wa ren geopend waren alle plaatsen reeds bezet. Tegen 9 uur waren al de genoo digden, t.t.z. al de buitenlandsche verte genwoordigers en de prinselijke gasten, reeds toegekomen. 4.0«0 JOURNALISTEN Van het dagbladwezen werd ook een groote krachtinspanning gevergd. Uit alle landen der wereld omzeggens, behalve uit Italië, waren journalisten opgekomen. Er waren er niet min dan 4.000. Gansche ap partementen waren door filmmaatschap pijen en dagbladen mits groote bedragen gehuurd. Film- en foto-opnamen werden per boot langs de Theems of per vlieg tuig naar hun bestemming gebracht wijl overal een druk gebruik, werd gemaakt van de telefoons. DE KONINKLIJKE STOET VERLAAT HET PALEIS. Te half negen verliet de eerste koets van de luisterrijke stoet die naar West minster Abdij moest rijden, het Konink lijk Paleis. Zooals men weet wordt hij alle plech tigheden de traditie steeds in eere gehou den in Engeland. De kroningsplechtighe den werden dan ook gansch gehouden zooals het over eeuwen gebeurde bij de kroningsplechtigheden der eerste koningen van Engeland; Victoria. Men kan zich dan ook indenken welk een wemeling van kleu ren en kleedijen de stoet en gansch den verloop der plechtigheid bood. Wat een pracht en wat een weeldij en kleuren schittering werd er niet geboden te Lon den Woensdag 1.1. In de eerste koets bevond zich de bur gervader van Londen. Daarop volgde het zware rijtuig, het ouderwetsch en tradi- tionecle rijtuig waarin de burgemeester van de City zich gewoonlijk naar offi- cieele plechtigheden begeeft. Dan volgen de auto's met de genoodig den de Prinsen, de Prinsessen, de buiten landsche Generaals, Admiraals en Eerste Ministers cn Ministers van Buitenland sche Zaken, de Duitsche Maarschalk von Blomberg, de Rus Litvinoff en een Prins van het verre en ongelukkige Abessynië, vertegenwoordiger van deu Negus. In an dere rijtuigen volgen dc Prinsen uit Britsch Indië en uit de Engelsche kolo nies; de Sultans van Transjordanië en van Nigeria, de Maharadjahs van Britsch In dië, in hun glanzende en schitterende kleedij, waarop edelsteenen, die millioenen vertegenwoordigen. Kanadeesche ruiters: Australische en Zuid-Afrikaansche ruiters; Nieuw-Zee- landers omringen de hooge personages die al die landen vertegenwoordigen. Onder de Prinsen bevonden zich Prins Karei van België, Graaf van Vlaanderen, Prinses Juliana en Prins Bernard van Nederland, Prins Gustaaf-Adolf van Zwe den en zijn Gemalin, Prins Olaf van Noor wegen, Prins Frederik van Denemarken, Prins Cyriel van Bulgarië, Prins Paul en Prinses Olga van Yougo-SIavië, Prins Felix van Luxemburg; Prins MichïcI van Rumcnië, Prins Chichibu, broeder van den Keizer van Japan, Prins Paul van KONINGIN ELISABETH Griekenland cn verders alle buitenland sche vertegenwoordigers. De menigte, om het iemand na te zeg gen, keek zich de oogen zat aan al die kleurenpracht. En er wordt gejuicht, on ophoudend gejuicht. Doch dit gejuich stijgt nog als Konin gin Mary verschijnt in haar glazen rijtuig in gezelschap van de Kkmingin van Noor wegen. De weduwe van den Torigen Vorst zal thans de kroning van haar zoon bij wonen. DE GROOTSCHE HULDE AAN HET KONINGSPAAR. Daar rijden afdeelingen kavallerie en artillerie, te samen een 1000-tal ruiters; het escorte van het koninklijk rijtuig, dat getrokken wordt door acht grijze paarden. Die staatsiekoets is iets eenigseen ver gulde koets waarop allerhande versier werk. De postiljons met hun scharlaken jas, witte broek, witte pruik en zwarte jockey- pet trekken de aandacht van de menigte. Acht palfreniers loopeu naast de acht paarden. Voetknechten en leden van de koninklijke lijfgarde in hun uniforms uit de 16» eeuw stappen naast de portieren van het rijtuig. Zij dragen rood-zwarte uniforms en hellebaarden. Naast, voor en achter het koninklijk rijtuig rijden offi cieren van de lijfgarde in hun rood-wit uniform en met hun zwarte laarzen en wit gepluimde helmen. Slechts in Engeland kan zulk een schouwspel worden genoten. Kracht van de traditie, van de stevige en onvergan kelijke Britsche traditie. De Britsche Vorsten in hun rijtuig met fluweel behangen groeten minzaam de menigte die aldoor maar toejuicht. Praal en pracht, wemeling van kleuren; glin stering van edelsteenen en te midden twee jonge Vorsten door duizenden en nog duizenden geestdriftig toegejuicht. Zinne beeld van Engeland's macht en grootheid. De koninklijke koets moet een weg van anderhalven kilometer afleggen. En on- stuiining breekt het golvend gejuich van de mcnschenzee los. Het God Save the King weerklinkt. De toeschouwers roepen, juichen, jube len. Hoeden en zakdoeken gaan de hoogte in. Velen dansen van pret en genot. Ja, zelfs zoo dol bezeten waren ze in hun koningssympathic dat sommigen, die wat langs achter stonden plots, als de Ko ning en Koningin voorbijtrokken, op den rug, schouders en hals sprongen van de vóór hen staande personen die, spijts htm evengrootte vorstensympathie, het toch niet verkroppen konden dergelijke sympathiebetuigingen op zoo n manier te laten uitdrukken. Verder langs de Ce notaph, standbeeld ter ecre van de ge sneuvelde Engelsche soldaten, rijdt de koets langzaam naar AVestminster Abdij waar de kroning zal plaats hebben. De klokken van Westminster bimbam- bommen. Het volk juicht. En de Britsche Vorsten treden de kerk binnen te elf uur stipt. DE KRONINGSPLECHTIGHEDEN IN DE WESTMINISTER ABDIJ Als de Koning en de Koningin de West minster Abdij binnentraden schalden de juichtrompetten. De Koningin is bleek en ontroerd. Zij draagt een perlemoeren kro ningsrobe bestikt met goud en edelstee nen. Zij wordt voorafgegaan door herau ten en hovelingen die de kroonjuweelen dragen, den scepter en de ivoren staf met de duif en de Kroon. De Aartsbisschop van Canterbury ont ving de Vorsten. Zich wendend naar de richting der vier windstreken werd aan den Koning viermaal gevraagd of hij de Kroon van Engeland aanvaardt en be reid is zich toe tc wijden aan al de vol keren die van zijn kroon afhangen. (Zie vervolg op 2' blad.) BURGEMEESTER MAX BLIJFT HALSSTARRIG. Na het verbod van betoogen te Brussel te hebben opgeloopen vanwege Burge meester Max, hebben de bestuursleden van V.O.S. de onderhandelingen voort gezet om het verbod te zien intrekken en aangedrongen ook bij de Regeering om voldoening te bekomen. De Minister van Binnenlandsche Za ken, H. De Schrijver, heeft dan aange drongen bij Burgemeester Max opdat deze zijn besluit zou intrekken, maar tever geefs. Ook H. Van Steeland, Eerste Minis ter, zou den H. Max hebben verzocht vol doening te geven aan de Vlamingen, maar de Burgemeester bleef ook nog halsstarrig weigeTen zijn verbod in te trekken. Naar het schijnt zou Burgemeester Max zflfs geweigerd hebben de betooging op een la- teren daturn te laten doorgaan. De Hetren Van Zeeland en De Schrij ver hebben verklaard de daad van den H. Max zeer te betreuren, maar de wet wapent hen niet om het verbod van den H. Max ongedaan te'maken. Bijna alle bladen van het land, ook tal rijke Franschtalige, zooals La Libre Bel- giqueuitgezonderd nochtans de Waalsche Liberale en Socialistische bla den betreuren de handelwijze van Bur gemeester Max en scherpe kritiek tegen hem wsrd dan ock geuit. Alles vruchteloos. V.O.S. geeft echter den moed nog niet ■op. Eerst werd gemeld dat de betooging op 23 Mei zou doorgaan te Antwerpen. Thans werd gemsld dat de betooging, toe gelaten of niet, toch zou doorgaan te Brussel op den gestelden dag. HET VERBOD VOOR DE KAMER. V.O.S. heeft na het opgeloopen verboa, hiertegen protest geuit bij de Regeering en bij de leden der Wetgevende Kamers, en meteen op dezen berosp gedaan om het besluit van Burgemeester Max onge daan te kunnen krijgen. Aan de Vlamin gen wordt geen vrijheid van meening, geen betoogingsrecht verleend in de hoofd stad van hun land, wat toch strijdig is met de bepalingen van de Belgische Grondwet. Aan de hand van zijn gemsen- te-reglement. schorst Burgemeester Max dus de Grondwet. Dat is toch onduldbaar. Vanwege de Katholieke Vlaamsche Rechterzijde had de H. Van Cauwelaert opdracht gekregen in de Kamer de Re giering te interpelleeren over het verbod van betoogen te Brussel op 23 Mei. Op vraag van den H. De Schrijver, Minister van Binnenlandsche Zaken, werd besloten door den Voorzitter van de Kamer dat deze interpellatie zou kunnen doorgaan op aanstaanden Dinsdag 18 Mei, gezien er onderhandelingen gevoerd waren nopens die kwestie. Naderhand sproneen alle onderhande lingen af op de halsstarrigheid van Heer Max en er werd dan ook aangekondigd dat de interpellatie dan wel op Donderdag 13 Mei zou kunnen gehouden worden. MBBBBBBBBBBBEBBflBBaBBBBBEBiBBBBIBBBSBIIBESSSSaaBBBSBBRBBB DE REXISTEïï EN DE AMNESTIE. In De Nieuwe Staatheeft de H. Paul de Mont zich uitgesproken voor amnestie, maar meteen verklaard dat de Rexiten over deze kwestie nog geen stelling hadden genomen. Anderzijds verklaarde de Rexist H. Leruitte, Volksvertegenwoordiger, dat de Waalsche Rexisten niet voor amnestie kunnen stemmen. DE AMNESTIE EN DE KATHOLIEKE VLAAMSCHE KAMERGROEP. Maandag 11. vergaderden de leden der Katholieke Vlaamsche Kamergroep. Eerst werd de amnestie besproken. De vergade ring sloot aan bij het standpunt ingeno men door ds K.V.V., standpunt dat wij hieronder.op een andere plaats mededeelen. De vergadering sprak zich dus uit voor algeheele en onvoorwaardelijke politieke en militaire amnestie. Voor wat betreft de bestuurlijke amnestie, dient deze ver leend in den geest van het wetsvoorstel Blavier. H. Van Cauwelaert kreeg ook opdracht ds Rsgesring bij hoogdringendheid te In terpelleeren over het verbod van betoogen te Brussel. Ds Katholieke Vlaamsche Senaatsgrosp deelde ook zelfde zienswijze, t.t.z. deze van algeheele en onvoorwaardelijks amnestie. DE SOCIALISTEN TEGENOVER DE AMNESTIE. Bij de Socialisten is de meening betref fende het verleenen van amnsstie zeer verdeeld. De Socialistische Kamerleden vergaderden ook om de amnestie te be spreken. De meeste Vlaamsche Socialisten bleken de amnestie genegsn te zijn, wijl de Waal sche sterk gekant waren tegen alle ge- nrdeverleening. Er werd ook geopperd dat bijkomende bepalingen dienden gevoegd aan het amnestieontwerp om de verkies baarheid van zekere geamnestieerden te weren. T.n slotte werd een verzoenings commissie aangesteld ten einde een ter rein van overeenkomst te zoeken. VOOR DE BIJZONDERE KAMERKOMMISSIE. DE VERKIESBAARHEID. De bijzondere kamerkommissie belast met het onderzoek der verschillende am nestie-ontwerpen, vergaderde Dinsdag 11. Door deze kommissie werd een amende ment toegevoegd aan de ingediende wets ontwerpen waarbij wordt bepaald dat en kel aan de betrokkenen het recht van ver kiesbaarheid kan worden verleend zoo zij binnen zes maanden na het afkondigen der wet een aanvraag cm dit recht naar den Koning richten, en dat zij de verbinte nis aangaan trouw te zijn aan den Ko ning en aan de Grondwet, alsmede aan de wetten van het Belgische volk. De Ka tholieke Vlamingen onthielden zich bij ds stemming over dit amendement, ten einde de goedkeuring van de amnestie- ontwerpen niet in gevaar te brengen. Het Directorium der Katholieke Vlaam sche Volkspartij hield Zaterdag eene bij zondere vergadering die gewijd werd aan het onderzoek der hangende politieke vraagstukken. De vergadering werd voorgezeten door Senator Verbist. Waren aanwezig, de le den van het Directorium en verder afge vaardigden der katholieke groepen van Kamer en Senaat. Het Directorium der K.V.V. bepaalde zijne houding ten over staan der amncstievraagstukken. De K.V.V. blijft trouw aan haar pro gramma van amnestie, teekent protest aart tegen dc valsche voorstelling alsof ijveren voor amnestie eene onvaderland- sche daad zou zön en Leurt het verbod af der amnestiebetooging. Met het oog op den vrede in het land staat de K.V.V. algeheele amnestie voor op rechterlijk en politiek gebied alsook de ruimst mogelijke amnestie voor administratieve fouten. Nopens de alkoolkwestie werd een voor bespreking gehouden, ingeleid door Sena tor Orban en over het schoolvraagstuk ;net inleiding van Senator Verbist. Over deze beide kwesties zal verder ge handeld worden in het gemeenschappelijk directorium van het Blok der Katholieken van België, dat aanstaande week zijne hou ding hierover zal vastleggen. Tenslotte werd er ook van gedachten gewisseld over de verhouding der partij tot de parlementaire groepen. Ds koninklijke koets terwijl ze hel Buckingham Palac- verlaat te midden Van de geestdriftige menigte op weg naar do Westminster Abdij, waar do kroningsplechtigheden zullen plaats vinden. Donderdag II. gangen toch door de aan gekondigde interpellaties in de Kamer over het verbod van betoogen getroffen door H. Burgemeester Max. HEER ROMS EE VRAAGT SCHORSING VAN BURGEMEESTER MAX Berst werd het woord verleend aan den H. Romsée, VI. Nat., die verklaart dat het erom gaat aan de Vlamingen hun grond wettelijk recht van betoogen te behouden. Ja of neen en dat het verbod van Burge meester Max, na de toelating aan de Fra- ternellen, een uitdaging is aan de Vla mingen. Geen enkele tegenbetooging was aangekondigd en er bestond geen gevaar voor ordeverstoring. Voor de derde maal wordt het den Vlamingen verboden te be toogen te Brussel. Daardoor wordt de maat vol. H. Max is een Vlaamschhater die een sectarisme toepast dat alleen kan ontstaan in de ziel van een renegaat. En nochtans is de H. Max van Vlaamschen oorsprong. Dc Regeering dient hier op te treden; spreker vraagt dat de Regeering Burgemeester Max zou schorsen omdat hij aan zijn plicht te kort is gebleven. Dat recht bezit de Regeering. H. Romsée vraagt ook wat de Vlaamsche Ministers thans gaan doen-. Hij vraagt ook een nieuw statuut voor Brussel, met aanstelling van een koninklijken kommissaris, die zou moeten zorgen dat ook de Vlamingen thuis zijn te Brussel, in de hoofdstad. HEER VAN CAUWELAERT KEURT MAX AF Vervolgens kwam H. Van Cauwelaert, Kath., aan het woord. Sprexer sloot zich aan bij de gezegden van den H. Romsée. Dc willekeurige daad van H. Max is een krenking van het recht van betoogen dat een der voornaamste is van onze burger lijke vrijheden en het wórdt in het Vlaam sche land bevonden als een hoon en een smaad. Spreker vraagt dan ook of de Re geering tegenover dit machtsmisbruik niet zal ingrijpen. Burgemeester Max heeft een willekeurige toepassing gedaan van een gemeentereglement en eigent zich een politieke censuur toe, wat in strijd is met de Grondwet en dat kan niet geduld wor den. Aan niemand kan het recht betwist worden uit te komen voor amnestie. Geen wanordelijkheden waren te vreezen. De hoofdstad behoort aan gansch het land. Het Belgisch leger bestond uit 85 Vla mingen en men zou die oudstrijders ver- bicden te betoogyn voor een daad van mildheid? Zoowei Vlamingen als Walen moeten zich thuis gevoelen te Brussel. Dit derdé verbod is een smaad voor de Vlaam sche oudstrijders. Die toestand kan niet blijven duren. De Vlamingen willen hun recht, en eerbied voor hun recht. Het Burgemeesterschap dient toevertrouwd aan iemand die niet rechtstreeks onder den invloed staat van een partij. Daarvoor, heeft de Regeering zorg te dragen, indien H. Max in zijn koppigheid volhardt. Heer Van Cauwelaert hoopt dan ook dat de H. Max zijn besluit zal willen intrekken. DE VLAAMSCHHATER MAX Dan kwam H. Max op de tribune, die een bespottelijke verklaring aflegde. Hij begrijpt de beroering verwekt door zijn verbod en zou er zich zelfs over verheu gen omdat dit bewijst hoe de Belgen ge hecht zijn aan de eerbiediging van hun grondwettelijke vrijheden. Als hij de be- tcoging verboden heeft is dit niet omdat hij tegen amnestie is, maar enkel om het handhaven van ds orde. Het ware voor hem misdadig en onwaardig moest hij de Vlamingen uitsluitend of op willekeurige manier het recht ontzeggen hun stem te laten hooren te Brussel. Hij heelt even wel les genomen aan de betooging van 1884. Sedert zijn burgemeesterschap vloei de nimmer bloed te Brussel bij betoogin- gen. Tegen zijn zin in zegt hij heeft hij het verbod getroffen om wanordelijk heden te vermijden. Eens de amnestie kwestie van de baan en de atmosfeer zal opgeklaard zijn zal hij de Vlamingen dan voldoening geven. Daarop verliet de H. Max de tribune. Hij werd door niemand toegejuicht wijl de vorige sprekers veel sukses mochten genieten. DE STEM DER REGEERING H. De Schrijver, Minister van Binnen landsche Zaken, antwoordde dan op de interpellaties. De Vlamingen zullen dus, naar H. Max heeft verklaard, later mogen betoogen. Wanneer H. Max zijn oordeel zou hebben gevraagd, zou hij hem aan geraden hebben de betooging toe te la ten. Het verbod van den burgemes ster van Brussel is volkomen wettelijk. De Re geering kan dit verbodsbesluit niet wij zigen; zij heeft er het recht niet toe. De Regeering kan dus niets doen. Spreker werd herhaaldelijk onderbroken, daar hij ten geenen deele voldoening schonk aan de Vlamingen. Vervolgens werd de H. Max en zijn ver bod nog afgekeurd door de H.H. Boeckx, Liberaal; Vandervelde en Balthazar, So cialisten; Van Glabbeke, Liberaal; Rele- com, ICommunist; Borginon, VI. Nat., en Duysburgh, Rexist. EEN MOTIE VAN AFKEURING Ten slotte werd door de HR Van Hoeck en Verpoorten, Kath., Borginon, VI. Nat., Duysburgh, Rex., Balthazar, Soc., en Noeckx, Lib., een motie ingediend verklarend dat de Kamer, bezorgd om het grondwettelijk recht van betoogen te handhaven, betreurt dat de betooging der Vlaamsche Oudstrijders door den H. Max verboden werd en van meening is dat het betoogingsrecht moet geëerbiedigd wor den. Intusschen was de H. Max reeds sedert lang er van door getrokken. Het gaat hem toch niet aan. Hij doet tcch naar zijn zin. Aanstaands Dinsdag zal de Kamer stemmen over de ingediende motie.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 1