Met Y.O.S. naar Verdun De Strijd voor AMNESTIE Aon "VOOR ALLEN,, Hef wordt beroerd ZONDAG 6 JUNI 1937. SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. Postch. Nr 15S.70. 1 i WEEKBLAD: 40 CENTIEMEN. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS 34® JAAR. - Nr 23. De Hertog van Windsor is in den echt getreden liaiHaBBBBBBflflBflBBBflBflflBBBIflflBBBSBBBBBaflBBSBBBBBBaBBflaBB OP ZONDAG 20 JUNI Aanstaande R SAKRAMENTSPROCESSIE GENERAAL M0LA in een - vliegongeval omgekomen Wmm. - JUBELFEEST DER SG9AL1TEST TREKKINGEN DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 R. 29.733 Nr 19 wint 259.900 fr. R. 186.228 Nr 8 wint 100.090 fr. R. 58.825 Nr 19 wint 50.000 fr. R. 20.733 Nr 12 wint 50.000 fr. R. 106.635 Nr 18 wint 59.000 fr. WE ZENDEN ONS BLAD 12 ERANK. RANGSCHIKKING VAN MONUMENTEN IBBBSIBBHËB9BEBB!ËBBBBBBB3BBBIBBBBBBg!!9BlBBBBEBBSBE3aSIB9B!lE&a Net geamendeerd ontwerf? der Regeerissg aangenomen (loer de Kamer. De terdoodoeroordeelden krijgen geen recht op verkiesbaarheid HET AMNESTIEONTWERP VOOR DE KAMER DE STEMMINGEN HOE ER GESTEMD WERD Wederantwoord INTERNATIONAAL OVERZICHT Plechtig ifsops®! van im Prins mn Kapels te Heme De Pastorij van Houtem-Veurne als Monument gerangschikt "uiiiiiiiiiwiiiiintuiiiniiiiiiiHiimiiiiiiiiniiiitiiiiininniiiiiiimiiimniiitiiiiKg «DE POPERINGENAAR Uilgever ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per po«t) Binnenland 20.fr. g Belgisch Kongo 40.fr. 1 Frankrijk 40.— fr. Alle andere landen 60.fr. Medewerkers lijn verantwoordelijk voor s hun artikels. FNHGENUR TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.23 fr. i Kleine berichten (minimum) 4.fr. I 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. i Berichten op 1° bi. per regel S.fr. Berichten op 2° bi. per regel 2.50 fr. Berichten op 3s bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen nrijs op aanvraag. Si Annoncen zijn vooraf te betalen en [moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be- i richten tegen den Donderdag noen. !jiill!llll!lll!lllllll>!lllll!lllll!llllllll!>!l!ll!IIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIflllllllilliiil!lllllli? Toen de Prins van Napels ter wereld kwam werd hem het H. Doopsel toetje- dierid. Maandag 1.1. hadden nu dc officieeie doopplechtigheden van den kleinen Prins plaats in de Paulijnsche Kapel in het Quirinaal te Rome. Het is de eerste inaal dat een Prins van Italië te Rome gedoopt wordt. Het II. Doopsel werd toegediend door Mgr. Beccarian, Kapelheer van het Hof. Koning Victor Emma nuel van Italië en Koningin-Moeder Elisabeth van Beigië waren peter en meter Van het kind. Koningin Elisabeth was vertegenwoordigd door de Hertogin van Vendóme, zuster van Koning Albert. Ongeveer 700 genoodigden bevonden zich in de ltspel bij de doopplechtigheden, waarvan wij hierboven een foto overdrukken. Witblauwe Hemel, zonneglans, Daartusschen buigend groen,, 'n Bevend-zilvre mereldansi... De Lente zendt heur zoen Driekleur of Leeuw waait langs de straat, Waslicht aan ieder huis. 't Muziek met marsch, op trage maat, Volgt 't hooge kopren Kruis! De stoet stapt statig op de baan, Met bloem en vlag van goud, Waarlangs de kristen menschen staan En bidden, jong en oud! De meisjes dragen elk 'n vaan Met Jezus' heilig hart. Kruis,, scepter, kroon, komt achteraan, Het lijden en de smart! Zes maagden dragen Onze Vrouw, Die goedig nederziet! De mannen volgen met flambouw!.,. Ons Heer is in t verschiet! Daar stopt de gouden baldakijn, Waarrond 'n wierookwolk. - De belle klinkt als kristallijn!... De Priester zegent 't Volkl Beselare, 30 Mei 1937. GEO. (■BBBBBBBMBBBBBBBBBBBBBBBBBai Voor aangifte voor de reis naar Ver dun, waaraan iedereen mag deelnemen, zoowel vrouwen als mannen, ntet-oud- etrijders als oudstrijders, moeten de toe tredingen gedaan zijn heden Zondag 6 Juni ten laatste bij den leider van den V.O.S.- aenbond van 't gewest. Die worden ook aanvecrd bij Joris Deburggrave te Veurne on bij Marcel Senesael te Sint Rijkers, telefoon Letse ie 86. Voor Poperinge Jich aangeven bij Folcque J., Peperstraat 14, Poperinge. De treinen vertrekken Zaterdag 19 Juni: ■Jén uit Adinkerke, 's avonds te 10.26 uur, dan langs Veurne, Diksmulde; één andere kit Poperinge te 10.18 uur 's avonds langs Vtamertinge, leper, enz. In Brussel komen treinen «amen, om morgens vroeg1 er(km «mi te komen in autocars de secteur van Verdun bezoeken, om dan aan de Pontifikale Mis aanwezig te zijn, aan het monument van Douaumont, het grootste gedenkteeken van het westelijk front. Voor gansch de reis -bedraagt de prijs: 75 fr. in 3» klas; 115 fr. In 2« klas. Voor het personeel van P.T. T. 45 fr. en voor de agenten die vrijkaarten hebben op de Fransche spoorwegen: 20 fr. Het Verbond vraagt dat ten minste al de vlaggen zouden aanwezig zijn gedu rende de H. Mils, wat een schoonen indruk zou maken. De terugkeer heeft plaats rond 3 urn- Maandag morgen. Liefst eten medenemen, ten minste tot Verdun; daar zullen goede spijshuizen aangewezen worden. DE HERTOG VAN WINDSOR, vroeger Koning van Engeland. De treurige geschiedenis van ex-koning Edward VIII van Engeland, thans de Her tog van Windsor, lueft Donderdag 11. haar verder verloop gehad. Zijn huwelijk met Mrs Warfleld, alias Mrs Simpson, werd dien dag voltrokken op het kasteel van Candé, bij Tours. De burgemeester van Monts, gemeente op welker grondgebied het kasteel van Candé is gelegen, voltrok het burgerlijk huwelijk. Een Anglikaan- sche geestelijke, dominee Anderson Jar- Mrs WARFIELD, voor wie een Koning zijn troon liet. dine, voltrok het kerkelijk huwelijk naar den Anglikaanschen protestantschen ri tus. Dominee Jardine is hier eigenhandig opgetreden en zonder machtiging van zijn kerkelijke oversten, zïlfs tegen dezes wil in. Dominee Jardine was daarvoor spe ciaal uit Engeland overgekomen. De Her tog van Windsor is dus niet verzoend met de Anglikcansche kerk, die weigerde zijn huwelijk met een gescheidene vrouw in te zegenen. GENERAAL EMILIO MOLA, opperbevelhebber der nationale troepen van het Spaansche Noorderfront, is Don derdag LI. omgekomen in een luchtvaart ongeluk. Donderdag morgen was hij met zijn vliegtuig opgestegen ter bestemming van Valladoli. In de omgeving van Bri- viesca is het vliegtuig om nog onbekende reden te pletter gevallen. Het lijk van Generaal Mola lag gansch verminkt op 25 meter van het vliegtuig. Drie stafoffi cieren en de twee piloten die hem ver- gezelden, werden ook allen op den slag gedood. «BBBBS5BBBHB9BBBBBBESBBSBBBB 1329 Trekking van 1 Juni 1937. De andere nummers dezer reeksen en deze der reeks 189.139, zijn terugbetaal baar met 259 frank. EBBBBEBBBEBBBBBBEBBBBBBBBBBB in Beigie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.70 van V. Sansen-Van- neste, Drukker. Poperinge, do som van Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 24 frank. Uit Amerika: 36 frank. iBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB Bij koninklijk besluit zijn gerangschikt, om redenen van hun kunst-, historische en oudheidkundige waarde, overeenkom stig de wet van 7 Augustus 1931 de hier- navermelde monumenten in West-Vlaan- deren: 1. Oude deelen der Sint Martenskerk, te Moorsele. 2. De toren van de Sint Niklaaskerk, te Moere. 3. De toren en Onzs-Lieve-Vrouwkerk, te Lissewege. 4. De toren van de Sint Eutropiuskerk, te Haule. 5. De toren van de kerk van het Heilig Kruis, te Wenduine. 6. De toren van de Onze-Lieve-Vrouw- kerk, te Gistel. 7. Het onderste gedeelte van den toren, het koor en de kruisbeuk van de Sint Mi chielskerk, te Ichtegem. 8. De toren, het koor en de beuk van de Sint Michielskerk, te Zuienkerke. 9. De torsn van de Sint Omerskerk, te Westksrke-Roxem. 10. De beuk en de viering van de Onze- Lieve-Vrouwkerk, te Zandvoorde. 11. De toren en de Sint-Jan-Baptist- kerk, te Stalhille, uitgenomen de beuk en de sacristij. 12. De toren van de kerk van Sint Me nard, te Eernegem. 13. De Sint Maartenskerk, te Kortrijk. 14. De kerk van O.-L.-V. en de kapel der graven van Vlaanderen in O.-L.-V., te Kortrijk. 15. De kleine halle, te Kortrijk. 16. De Sint Antoniuskerk, te Blanken- berge. 17. De toren en de oude gedeelten der Sint Eligiuskerk, te Snellegem. 18. Het oud stadhuis, te Blankenberge. 19. De oude berg van barmhartigheid, thans stadsbibliotheek, te Kortrijk. 20. De kerk en de oude deelen van Onze- Lieve-Vrouw godshuls, te Kortrijk. 21. De toren en de Sint Baafskerk, te Slnt-Baafs-Vijve. 22. De toren van de Sint Amandskerk, te Markegem. 23. De toren van de kerk van den Ver losser, te Harelbeke. 24. De toren en de Sint Elooiskerk, te Sint-Eloois-Vijve. 25. Het geboortehuis van Peter Benoit, te Harelbeke. 26. De pastorij van Houtem-bij-Veurne. 27. De toren van de kerk Sint Pieter in Banden, te Torhout. 28. Sint Janshospitaal, te Damme. 29. Het begijnhof, te Kortrijk. 30. De toren van Onze-Lieve-Vrouwkerk, te Pittem. 31. De toren van Sint Kwintenskerk, te Oostkerke bij Brugge. Op Zondag 25 Juli viert de Sodaliteit van den gekruisten Zaligmakeï haar 300-jarig bestaan. Hunne Doorluchtige Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, Mgr. Coppieters, Bisschop van Gent, en Mgr. Rasneur, Bis schop van Doornijk, wonen de plechtigheid bij. Om 3 y2 uur namiddag zal een PLECHTIGE JUBELPROCESSIE uit gaan, gevierd volgens oude traditie. Drie praalwagens en groepen van 1791 zullen hermaakt worden. De Processie is een BOETPROCESSIE zoo als ieder jaar. Al de deelnemers zijs^ vrijwilligers. Om de steeds stijgen de aanvraag te kunnen voldoen, werden nieuwe kruisen en bcetekleederen bijgemaakt. De Processie is verrijkt met aflaten. Die begeeren deel te nemen als boeteling doen hunne aanvraag bij den Eerw. Hèer Bestuurder der Soda liteit Veurne. De laatste H. Mis wordt gelezen in Sint Niklaaskerke, te 11 uur. Giften worden gestort op postchecknummers 1864.14 van E, H. Van- derheyde, Bestuurder der Sodaliteit, Veurne. j De Rétfeering weigert verkiesbaarheid (tan de terdoodveroordeelden Maandag 11. kwamen de Ministers in Kabinetsraad bijeen om o.m. de amnestie kwestie te bepsreken. Na den raad: werd bekend gemaakt dat de Regeering zich met algemeene stemmen akkoord had ge steld de amnestiewet voer te houden voor de Kamer, maar met de bepaling dat aan de terdoodveroordeelden wegens activisme geen recht op verkiesbaarheid zou worden verleend. De Regeeringskwes t ie zcu op de formule worden gestald. In afwachting dat h:t vrar.-:.tvk zou ter stemming werden gebracht in de Ka mer op Woensdag 11., werden tab'"re po litieke onderhandelingen geveerd, ten ein de de Regeexing een meerderheid te be zorgen. De houding der Regeering had tntus- schen bij velen eenige verbazin g verwekt. De Socialisten beslissen blok te vormen en het Amnestieontwerp met het Regeeringsamendement goed te keuren Dinsdag- morgen II. vergaderde vervol gens de Algemeene Raad der Socialisti sche Partij, ter bespreking van het am- nestievraagstuk, De Socialisten wilden de Regeering niet in gevaar brengen en er werd met bijna algemeene stemmen be sloten de socialistische parlementaire groep aan te zetten blok te vormen en het amnestieontwerp met toevoeging van het Regeeringsamendement goed te keu ren. DE BESPREKING. HEFTIGE INCIDENTEN. In de Kamer moest dus Woensdag de bespreking over de amnestie worden voortgezet. Bij de opening der vergade ring waren bijna alle Ministers aanwezig en de meeste Kamerleden waren ook te genwoordig. Eerst werd de tekst van het Regee ringsamendement medegedeeld; dit voor ziet het niet verleenen van het recht van verkiesbaarheid aan de terdoodveroor deelden. H. Van Glabbeke, Liberaal, was de eer ste spreker. Deze, die zich verontschul digd had niet tegenwoordig te kunnen zijn op de betooging voor amnestie te Brussel, verklaart nu dat de amnestie geen bevrediging brengen zal in. het Vlaamsche land; dat geen verzoening zal bereikt worden; dat de Vlaamsche Na tionalisten hun strijd tegen België zullen voortzetten; dat de activisten niet waar dig zijn van amnestie; dat degenen die 20 jaar geleden het land hebben verraden, niet vrijgepleit kunnen worden en dat hij dus ook tegen de amnestie zou stemmen. H. Hubin, Socialist, ziet in de amnestie een kwestie van opbod onder de verschil lende Vlaamsche elementen; dat de beweging ingegeven is door den haat te genover Frankrijk. Zijn liefde voor Frank rijk wil hij verkondigen. Voor hem is Frankrijk een tweede Vaderland. Zoo Bel gië met scheuring wordt bedreigd, weten de Walen waar naartoe, en zijn rede ein digde hij met den reep: «Leve Frank rijk H. Hubin kreeg echter maar weinig bijval voor zijn rede. H. Bodart, Christen Demokraat, meent dat men zich niet blind mag staven op het verleden. Men moet enkel de toskomst voor oogen hebben en een broederlijke verstandhouding tusschen de twee gedeel ten van het land nastreven. Alles moet in het werk worden gesteld om daartoe te komen. De huidige toestand kan niet blijven duren; de wonde moet geheeld worden. Een oplossing moet gevonden worden, die voldoening geeft aan de Vlaamsche opinie, zonder geweld de Waal- sche opinie aan te doen. Dit geeft het Regceringsontwerp. Talrijke Walen willen medehelpen tot een definitieve regeling van het Vlaamsche Vraagstuk, maar zij moeten weten wat de Vlamingen juist willen en waar zij naartoe willen. De ma laise van na den oorlog, die de eenheid van het land in gevaar brengt, moet ver dwijnen. H. Balthazar, Socialist, betreurt de restrictie voor de terdoodveroordeelden. H. Bovesse had beter gedaan zalf zijn ont werp in de Kamer te verdedigen, daar het Waalsch verzet dan niet zoo groot zou zijn geweest. De Socialisten willen een einde maken met een verleden van min derwaardigheid. Voor de Socialisten staat het vraagstuk voor amnestie zonder bij bedoelingen, wat het geval niet Is voor de Vlaamsche Nationalisten, die het grootste belang erbij hebben dat hat ontwerp niet goedgekeurd worde. Zij zoaken alleen eer deuk aan België te geven, maar spreker is ervan overtuigd dat van zoodra het amnestievraagstuk opgeruimd zal zijn, dé VI. Nationalisten veel van hun pluimeii zullen verliezen, in Vlaanderen. REDE VAN HEER VAN ZEELAND. Dan volgde de rede van Heer Van Zee? land, Eerste Minister. Heer Van Zeeland wijst eerst op dé verwarring welke ontstaan Is rondom het amnestievraagstuk. In den grond gaat het niet over de amnestie zelf, maar mes| om te weten of het recht van verkiesbaar* heid terug zal worden geschonken aan enkele- personen die tijdens den oorlog verraad hebben gepleegd en die steeds blijven herhalen dat, moesten zelfde om standigheden zich voordoen, zij dit nog zouden doen. Mag aan Rorms en eenigf anderen het recht verleend worden plaats te nemen onder dezen die het Belgisch Volk leiden? Do Regeering antwoordt daarop: «Neen». Het onmiddellijk belang van het vraag? stuk is veel te gering, wijl het onrecht* streeksch belang te groot kan zijn. Ami nesti» is geen eerherstelling. Het ls zelfs geen vergiffenis. Het is enkel vergeten,1 het ls een gebaar waarbij men het ver* leden met zijn ellende den rug toekeert om naar de toekomst te blikken. Niemand die de amnestie zal goedkeuren, zal letsj afdoen van de afkeuring voor de daden van dezen die het genot der wet zullei;r bekomen. Amnestie is ook een gebaar vaff kracht. Sedert het nederleggen van het regee- ringsontwerp hebben zich nieuwe feiteni voorgedaan, die de regeering genoopt heb* ben het amendement op de verkiesbaar heid neer te leggen. Bij de laatste verkie zingen op 11 April heeft hil geen belofte voor volledige amnestie afgelegd, hij heeft het feit vastgesteld dat een ontwerp voor amnestie was neergelegd. Spreker vraagt dat allen het ontwerp en het amendement zouden goedkeuren, om nadien belangrijker en opbouwende? werk te kunnen verrichten, ANDERE SPREKERS. H. Tollenaere, VI. Nat., teekent protest aan tegen het ingediend amendement. De Belgische Staat is onbekwaam de Vlamin gen te begrijpen. Ten aanzien van de am nestie is er woordbreuk over gansch de lijn. Spreker brengt een eeresaluut aan de activisten. H. Truffaut, Socialist, verklaart nog dat hij niets meer ten gunste der Vlamingen zal stemmen, wijl H. Hcusiaux, Katholiek, doet opmerken dat geen vergiffenis kan geschonken woden zco er geen berouw bestaat. Het debat werd dan gesloten en het Reg-eeringsamendement ter sprake ge bracht. H. Borginon, VI. Nat., neemt het woord om den Eersten Minister te herinneren, aan zijn belofte. De rede van H. Borginon verwikt talrijke incidenten; aan het adres van H. Van Zeeland roepen de Vlaamsche Nationalisten steeds heftiger: «Woord breuk! Woordbreuk!De Vlaamsche Mi nisters worden door de Vlaamsche Na tionalisten en bijzonderlijk door H. Leu- ridan, uitgemaakt voor judassen en ver raders. Zij worden nog ui tg-geven als standbeelden van Vlaamsche lakschheid en Vlaamsche verloochening». H. Rubbens verdedigde zich dan. Hij doet opmerken dat het amnestieontwerp nog aan hen te danken is. Zi1, de Vlarm- sch>e Ministers, hebben ingez'en dat, zon der het gesteld amendement, geen am nestie zou verkregen worden, wijl dé Vlaamsche Nationalisten enkel doen aan demagogie en afbrekerij. H. Leuridan, VI. Nat., wilde dan rog het woord nemen, maar hij kon zich niet meer doen verstaan, waarna overgegaan werd tot de stemming. Eerst werd gestemd over het amende ment dat geen recht van verkiesbaarheid verleent aan de terdoodveroordeelden. Dit amendement werd aangenomen met 94 stemmen tegen 65 en 26 onthoudingen. Het verminderd wetsontwerp op zijq geheel werd dan goedgekeurd met 95 stem* men tegen 75 en 16 onthoudingen. Over het Regeeringsamendement werd volgende stemming uitgebracht: Stemden jade Waalsche Katholi^j,, ken, de Vlaamsche Katholieke Ministers* Kamerleden, de Socialisten en 7 Liberalen, Stemden neen de Katholieken H.H. Cossée de Maulde, Coussens, Sap, Vinde- vogel, Laenen, Schaepherders en Vcr- poorten. Varders de overige Liberaler^ waaronder de H. Van Glabbeke, al da Rsxisten en al de Vlaamsche Nationalist ten, de Kommunisten en de Socialist truffaut» (Zie vervolg op 2' blad.) 0^* De oude pastorij van Houtem werd zooeven, samen met eenige an dere merkwaardige ge bouwen en landschap pen, geklasseerd door de Kommissie van Natuur - en Stedenschoon. Het weze herinnerd dat het oudste deel van dit schilderachtig ge bouw reeds van' de ja ren 1617 dagteekent, de westvleugel werd in 1689 bijgebouwd. - Benevens zijn speciaal karakter, eigen aan de Norbertijn- sche kloosters, heeft de ze pastorij nog een his torische vermaardheid Verworven binst den laatsten oorlog, gezien de algemeene staf van het Belgisch leger er zijne bureelen had: opgericht, vanwaar hij de krijgsverrichtingen leidde welke over het lot onzer jongens beslissen moest, daar werden ook hooge bezoekers ontvangen, zooals onze Vorsten, de Heer Polncaré en de Fransche Minister van Oorlog, H. Millerand. <HBBBSBBB13BBBB3aEBaBSISBBBBB!8BaBflBBBBBBlBIBBBBaaBBBBBBBBBB In «Voor Allen» van 16 Mei 1.1. wordt gereageerd tegen ons artikel jan 9 Mei over de Schoolkwestie. Onze lezers zullen zich ongetwijfeld den bezadigden toon en de redelijke stellingen van dit artikel herinneren. Ook moet het de goedkeuring van alle weidenkenden wegdragen, zoowel van geloovigen als van niet-geloovigen. Het antwoord van Voor Allen is dan ook niet een principieele discus sie over het ingenomen standpunt, maar wel een grof sarcastisch pam fletartikel, vol rood fanatisme. Hst is er ons om te doen die wal- perijke journalistiek van Voor Al leneens te ontmaskeren en aan de kaak te stellen. Volgens V. A. hebben wij geschre ven dat de vrienden van het officieel onderwijs, waar ze petitionneeren voor gemengde scholen, valsche of gedwongen handteekens ophalen ook dat wij er tegen zijn de gemeen ten verplicht te zien op afgelegene wiiken scholen te bouwen. Nu dagen wil V. A. uit de passages te knippen waar dat gezegd werd. Dat tal het leugenachtig weekblad niet kunnen om de eenvoudige reden, dat het niet geschreven werd. Nu V. A. zich bevuilt, willen wij de gelegenheid te baat nemen om nog eens proper te antwoorden. 1. Of er ooit handteekens ge ronseld werden voor het oprichten van gemeentescholen laten wij hier in 't midden. Er wordt immers veel ge daan dat niet te bewijzen valt, omdat er overal slimme deugnieten rond- loopen, ook binnen de schansen die het O. O. verdedigen. Maar nu er van wet sprake is moet er voor gezorgd vwrden dat, waar het verlangen van de bevolking door een petitie wordt uitgedrukt, dit op ernstige manier kan geschieden en de handteekens voldoende kunnen gecontroleerd wor denZoo werd letterlijk geschre ven in het hoofdartikel, «waarop V. A. iets te zeggen heeftDenkelijk heeft het blad in onze gewettigde voorzorg om een misbruik te voorkomen de aanklacht van een feit gezien. Nu, 't is de gewone psychologie van een misdadiger. Men moet niet spreken van de koord in het huls van den ge hangene! 2. Waar ons verweten wordt er tegen te zijn dat de gemeenten zou den kunnen verplicht worden scholen te bouwen in de afgelegene wüken», kunnen wij niefrrbeter do,en daif te verwijzen naar- den passus v£tar wij het als redelijk beamen dat aan een voldoende aantal ouders, die ern stig een gemevnde schaal vmnen, vo1- gens hun ovinie, voldoening zoude worden gegeven Wat echter vooral als plomp fana tisme voorkomt, is het totaal gemis aan logika, dat over gansch het arti kel wordt aangevoeld, maar vooral waar er sprake is van de rechten der katholieke bevolking. De lezer oordeele zelf. «Het klerikaal weekblad, aldus V. A., stelt ook de onzinnige vraag, waarom wij niet evenveel rechten toe kennen aan de vrije als aan de off. school. Dat is klaar als pompwa ter. De officieeie school is de school van iedereen... Iedereen kan ln volle vertrouwen-zijn kinderen naar de of ficieeie school zenden. Zij zullen er in een geest van verdraagzaamheid en van onafhankelijkheid opgevoed worden. Wat er bij het overlezen van dit •prQza klaar blijkt als pompwater is: 1. Daar er van schoolgelijkheid volstrekt geen sprake meer kan zijn. Dat wordt trouwens o.m. in het ar tikel uitdrukkelijk bekend. 2. Dat er zelfs voor het vrij on derwijs volstrekt geen leefbaarheid meer mag bestaan. «De off. school is de school voor iedereen», dus ook voor de geloovigen, die én volgens hun geweten én volgens de kerkelijke wet voor hunne kinderen toch een godsdienstige opvoeding moeten opr eischen. Tegènover de katholieke schap stelt V. A. zich hier aan 100 hitleriaansch. Nu, wij weten al lang dat al het gezeem der socialisti sche pers over schoolvrede en gewe tensvrijheid maar larie is, en moest ooit de B. W. P. over Vlaanderen re-, geeren, wij er hier even slecht zou-, den voorstaan als onze geloofsgenoo- ten voor 't oogenblik in Duitschland^ Wij betwijfelen hier niet dat enkele socialistische leiders het met den schoolvrede goed meenen, en in ge- moede overal scholen begeeren «vol gens den wil der bevolking»; maar de geest van hun partij is anders. Het grootste deel der socialisten is niet verdraagzaam. Dat bewijst de taal van V. A. A En het gaat ook niet op te beweren dat in de officieeie scholen de kinde ren in een geest van verdraagzaam heid worden opgevoed. De opvoeding is er niet enkel ongodsdienstig, ze is ook on-burgerlijk: ze leeren er im mers niet leven met menschen van een ander gedacht, maar integendeel er op uit zijn deze te duivelen en te verdrukken. Schrijver van bedoeld ar tikel is er een levend bewijs van; hij is allerminst verdraagzaam. Men zou hier echter nog een ach- ternoortie kunnen vinden om zijn nlan te trekken, en tóeeèven dat deze ne school maar een krabberwas, die van zün burgerijike opvoeding niet meer heeft meegedragen dan van zijn lessen in het nedérlandsch. Wat nogal gemakkelijk te verdedigen ware gezien het taaltje dat hij schrijft... Dat ware het eenig antwoord, DIE (sic) daarop past! Om het met zijn eigen woorden te zeggen! V. Sansen-Vanneste. 18 cBsaxsssBXgisaasBeaEaBSiaüBBB DE NIET-INMENGING We hebben hier al zoo dikwijls aan getoond, dat de niet-inmenging, niet tegenstaande de mooiste initiatieven, niettegenstaande de best-bestudeerde plannen nooit effektieve uitslagen zal bereiken, omdat het princiep van de niet-inmenging in de Spaansche bur geroorlog uit den aard der zaak zelf niet verwezenlijkbaar is. Hoe zou men zich kunnen indenken, dat landen, die de eind-overwinning zouden wil len zien aan de zijde waarvoor ee geopteerd hebben, zich volledig zou den afzijdig houden wanneer de mo gelijkheid van de tegenovergestelde uitslag blijft bestaan. Dat is het ge val voor Duitschland en voor Italië die nooit een andere zegepraal zullen aanvaarden of erkennen dan die van de legers van Generaal Franco en dat is ook het ggpal voor Rusland en Frankrijk, ook wel voor Engeland die voor het oogenblik de overwinning van de regeering van Valencia wen- schen. Toch was de schijn gered. Met ettelijke weken uitstel werd toch de bewaking van de Spaansche kusten toegepast door Fransche, Engelsche, ltaliaansche en Duitsche schepen. In hoeverre hierdoor uitslagen bereikt werden is nog niet uitgemaakt. We weten ook niet of juist die niet-in menging geen gelegenheid heeft ge boden voor een interventie, maar ver schillende feiten geven ons wel een zekér recht te vermoeden dat het zoo was. Eindelijk geven de laatste schok kende gebeurtenissen reden om te gelooven dat de rooden door de niet- interventie geschaad werden. De ver schillende beschietingen op Engel sche, ltaliaansche en nu vooral op Duitsche schepen meenen we niet an ders te moeten interpreteeren dan als een poging van de regeering van Va lencia om de niet-inmenging te doen ophouden opdat de bevoorrading van wapens en munitie uit Rusland weer vrijer zou kunnen gebeuren. Waar schijnlijk zijn die beschietingen zelfs gebeurd op aanstichting van de Sov jet-Republiek zélf. De krijgskansen waren in de laatste tijden immers weer ten gunste van de troepen van Franco gekeerd, die belangrij ke vorderingen gemaakt hebben in het Baskenland. Rusland heeft al te veel egijverd in Spanje om er de vruchten van te zien verloren gaan. Let wel, ook Italië of Duitschland zouden in het omgekeerde geval er wel iets op gevonden hebben. En het is rfaarom dat we beweren dat van niet-interventie nooit iets zal in huis komen! DUITSCHLAND EN ITALIË ZIJN ER IN GELOOPEN Aldus beschouwd hebben de Duit- scherp en de Italianen na de beschie ting van de kruiser Deutschlandi» een flater begaan door zich zoo plots uit de niet-inmengingscommissie te rug te trekken, want daarmee hébben de rooden hun doel bereikt: de niet- inmenging bestaat voortaan niet meer, en de Russische schepen zullen weer aanleggen op de Spaansche Oostkust en de Fransche zuidergren zen zullen weer opengesteld worden. Nochtans hadden de Duitschers en de Italianen machtige wapenen in hun handen gekregen na de beschieting van het internationaal toezicht. Hun ne doode officieren en matrozen be- teekenden evenveel vuistslagen die ze konden laten neerbonzen op de groe ne tafels der internationale bijeen komsten om hunne politieke eischen te onderschrijven. Door de beschie ting van de versterkte haven van Al- meria als weerwraakmaatregel zullen ze maar weinig gewonnen hebben en al hun troeven verloren. Geheel die han delwijze is trouwens kenschetsend voor de Duitsche zoowel als voor de ltaliaansche politiek. Oploopendheid en open spel, waardoor ze telkens in alle strikken vallen hen door ge slepener diplomaten gespannen. De Franschen en de Engelschen zijn heel wat listiger en soepeldert GESPANNEN TOESTAND Hierdoor is de internationale toe stand weer zeer gespannen geworden. Het nieuwe onweer brengt ons terug in herinnering de gevaarlijke dagen van de herbezetting van de Rijn zone, toen we op het nippertje aan den oorlog ontsnapten.. Weer is het Duitschland, die zal beschuldigd wor den om de beschieting van de stad Almeria. Natuurlijk zal Duitschland zich beroepen op de vreeselijke slach ting aangebracht onder de beman ning van zijn oorlogsboot door de vliegtuigen van Valencia, maar hoe zal dit ten slotte verklaard of ver draaid worden? Rusland zal de gele genheid niet laten voorbijgang om herrie te verwekken op internationaal gebied zooals het in alle landen op binnenlandsch gebied wanorde sticht. De communistische Staat tracht iede re schijn van recht aan zijn zijde te krijgen om die uit te spelen tegen de landen wier ondergang het gezworen heeft. In de Spaansche oorlog laat hij het genoeg gevoelen dat hij eigen lijk niets anders dan de wettelijke regeering steunt tegen rebellen Toen er voorstéllen kwamen vanwege Engeland om een wapenstilstand te bewerken onder de strijdende legers, ging het akkoord op voorwaarde dat de rebellen het eerst de wapens neer legden. De onmenschelijkste wreedhe den worden de rebellen, (Ie Duitsche en de ltaliaansche vrijwilligers toe geschreven, zoo de totale vernieti ging van de Baskische steden, ter wijl het toch bewezen is dat de roo den voor den aftocht zelf de gruwe len verwekken om ze te kunnen toe schrijven aan de nationalen. Duitsch land en Italië beschuldigen Rusland, goed, maar dan mogen ze toch de communisten geen wapens in de han den geven! Bij een oorlog kan geen enkel land in West-Europa gebaat worden. Alleen Rusland tracht er munt uit te slaan;, omdat het weet dat oorlog en rebolutie zijn aanhang vergrooten en het dus sterker maken. Dat Engeland, Duitschland, Italië en Frankrijk da.ar mtfar goed van bewust zijn en de handen in mekaar .leggen voor een westelijk pact. Waarschijn lijk is dit laatste weer uitgesteld. Maar komen moet het, voor de vrede in Europa en de wereld. Allen moeten daarom wat water in hun wijn doen. Wij denken dan ook dat de toestand niet hopeloos is. Er zijn al zooveel ernstige incidenten gebeurd in de laatste tijden die oorlog konden ver oorzaakt hebben. De belofte van fl- nancieele hulp door Frankrijk aan Duitschland afgelegd na het laatste bezoek van Dr Schacht aan Parijs zal hier misschien invloed hebben en En geland zal al doen wat het kan om de opgehitste gemoederen te bedaren. Immers meer dan wie ook is Enge land bij de voortduring van de vrede gebaat! (Verboden nadruk.) ROSKAM.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 1