Leeningen aan iedereen... De strijd voor Amnestie (Vervolg) De H. Hartefeesten te Pervijze op Zondag laatst 6 Juni Terug naar de Congo-MissiekHideü Een geweldig onweder boven Poperinge en omstreken OM NIET DIKKER TE WORDEN Z^S werden door heel de bevolking en talrijke deeineniers uit den omtrek met veel geestdrift gevierd I Met de beschrijving van een mijner beelden naar Ons Heeres Boompje te Poperinghe '<W$ÈÈk Ook Onweders over gansch het Land DIRECTIE VOOR VLAANDEREN Een Groep Vuurkruisers betoogen tegen Amnestie te Brussel Onwaardige comedie op het Graf van den Onbekenden Soldaat treedt in het huwelijk Een ex-Koning ,2, Zoóals we aankondigden, is E. P. Paul van Merris, van Poperinge, Vrijdag 4 Juni te Antwerpen alweer ingescheept voor de Missies vaii Belgisch Ccngo. E. P. van Merris is 52 jaar oud en sleet zijn lcrea in hard werken in Congo, We wen-chen her.i voorspoedige reis ett vruchtbaar verder Missieleven. A*'r-' -V'-< \- -r T&vv -,. LÉSÈ V?'1 De aanaarding onder de spoorlijn naar Adinkerke, tij den trijkoven van Mijnheer Sadi Schaballie, werd doorgespoeld, daaromtrent op mannenhoogtc. Niet alleen het gewest Poperinge heeft' erg geleden op Maandag 11. onder, een gewél dig cnweder, maar ook talrijke andere gouwen van gansch België.. Moeskroen werd geteisterd door over stroomingen en bliksem en talrijke veld- vruchtën werden vernield. Te Kerkom sloeg de bliksem in een huis en drie personen die daar aanwezig warén werden erdoor erg verbrand. Te Wervik Werden hoogspanningsdraden losgeslagen door den bliksem én schade toegebracht aan talrijke radioapparaten. Te Wervik, Kernen en Waasten werd veel schade aangebracht door den regen. Voor Lichtervelde is het cnweder een ware ramp geworden. Zware hagels vielen neer die bijna alle vruchten afmaaiden. De schade is onberekenbaar. Te Vlimmeren werden twee vaarzen doodgeslagen door den bliksem. De Vlas velden moesten worden omgereden om an dere vruchten in te leggen. Te Lovenjoul werd een hoeve in brand gezet door den bliksem. De Antwerprohe Kempen werden even eens zwaar geteisterd door bliksem, regen en overstrooming, alsmede door hagel. Te St Joris-Wingene rukte de bliksem een wiek af van een molen. Te Herne sloeg de bliksem op een hof stede een koe, een hen en een duif dood en beschadigde erg het waschgoed dat te drogen hing in de weide. Te Meenen sloèg de biksem neer op het Bisschoppelijk College en ook op de elek trische leiding die gedurende ruimen tijd onklaar bleef. Te Izegem werd een meisje door den bliksem getroffen. Het meisje heeft een soort verlamming opgelccpen. Te Waarschoot viel de regen neer bij stroomen en in zekere straten stond het water 30 cm. hoog. Te Bellegem brandde een werkmanswo ning af tengevolge brandstichting door den bliksem. Te Hamont werden 2 koeien doodge- bliksemd. Noord-Frankrijk werd eveneens fel ge teisterd door het onweder, bijzonderlijk de streken gelegen aan den Catsberg, aan dén Casselberg en bij Rijsel. Overal werd groote schade gebracht aan vruchten deer plassende regen, hagel en overstroo mingen, DONDERDAGAVOND rond 9 uur, kwam opeens weer de storm wind opgestoken; zware bliksemslagen doorflitsten den hemel zonder tusschen- póos. Het cnweder loeide geweldig over de kust, rond Veurne tot Duinkerke. Te Wulveringem werd eene hofstede door den bliksem in brand gestoken. (Zie ver der meer daarover). i<ju spoedig bruan worden Want een blanke huid wordt rood cn pijnlijk door de zon. Gebruik daarom tijdig AMILDlV-zonriebruincrême, die uw huid beschermt tegen vervellen en zonnebrand cn U tevens snel mooi bruint, óók bij weinig of geen zon. Flacon 15 fr. Tube 12 fr. Doos 5 fr. Is het noodig dat de lever normaal werkt cn de verbranding van de vetweefsels verzekert. Om deze goede werking te waarborgen, neme men een GRAIN DE VALS bij het avond maal die de vetstoffen verwijdert cn de spijsvertering regelt. De flescli van 25 korrels, fr. 5.50; 50 korrels, fr. 8.50. in alle apotheken. Ex-Koning Edward VIII is dus Donderdag 3 Juni 1937 in 't huwe lijk getreden met Mrs Simpson, op het kasteel van Candé bij Tours in Frankrijk. Hier ziet men de gehuwden bij de huwelijksplechtigheden. Filmopnemcrs hadden de plech tigheid opgenomen, maar met al gemeen akkoord onder de film- uitbaters werd de beslissing ge nomen deze film in Engeland niét tp vertoonen. Dit om de gemoede ren onder de Engelsche bevolking niet meer op te jagen. De Hertog van Windsor heeft de wensch uitgedrukt dat men hem voortaan wat meer met rust zou laten; hij begeert zijn nieuw le ven te slijten vrij zooals de gaan de man. Maatschappij «SECURITY», de machtigste Belgische Lccningsmaatschappij, heeft in deze laatste maanden meer dan een anderhalf millioen frank lccnin- gen gedaan op materiaal, meubelen, inventaris, veestukken, machienen, enz... Vanaf 2.000 frank tot gelijk welk bedrag. Sluit U aan om liet geld dat'gc uoodig hebt te bekomen cn welke ge terugbetaalt in 4 jaar. Bijvoorbeeld cc» leening van 5000 frank wordt terug betaald door een maandelijksche afkor ting van 120 frank. Kostelooze inlichtingen. Kortrijkschestraat, 12, GENT. - Telefoon 131.08. Bureel van 3 tot 7 uur den Maandag, Dinsdag, Woensdag cn Vrijdag. KORTRIJK: 66, Albertstraat. Telefoon 1608. Bureel; Maandag, Dinsdag, Donderdag cn Vrijdag van 9 tot 8 uur; Zondag van 9 tot 12 uur. De toewijding van de Basiliek van Koekelberg aan H. Hart werd dit jaar nogm aals plechtig hernieuwd. Hier geven wij een zicht genomen tijdens die grootsche plechtigheid. In den inzet* Mgr. Colie; Aalmoezenier van het Koninklijk Paleis, die de toespraak 'hield.' Maandag namiddag, rond 4 uur, pakten zich zwarte onweerswolken bijeen boven Poperinge en omstreken en weldra door kruisten bliksemflitsen de lucht, gepaard met zware donderslagen. Al spoedig begonnen enkele druppels te vallen, Het regende echter' steeds harder en harder en weldra scheen wel een wolkbreuk te zijn losgebroken boven Po peringe en omgeving. Tot na zes uur vie len omzeggens ononderbroken stortvlagen neer, het was niet meer regenen, het was water gieten, wijl het steeds bliksemde en donderde. De bliksem viel op verscheidene plaat sen, o. m. in den hof van H. Denorme, Komstraat, op een boom die licht geraakt werd. Bij de EE. ZZ. Paulin-en sloeg de bliksem in wijl de kinderen nog op school waren; een gat werd in den muur gesla gen wijl al de looden der elektrische lei ding afgeslagen werden. In. een huis gele gen bij bedeeld klooster sloeg hij cok neer op de elektrische leiding. Nog in verschei dene andere plaatsen sloeg de bliksem neer, gelukkiglijk zonder veel schade. Het water bracht meer schade. In bijna alle huizen drong het strocmend water binnen. Overal moesten de bewoners aan het werk cm het water uit hun woningen te weren. De straten geleken waterlóopen. De goten konden nergens het water slik ken en lispen bijna allen over. De Velden der omgeving' geleken bijna watervlakter De hovekens werden overspoeld en vruch ten en groenten werden deerlijk bescha digd en met het water meegespoeld. Rons zes uur was het weer over maar de grootste watervloed moest dan nog komen. Het onweer had - ook; feewoad boven Abesle en de verdere, gewesten, naar ver luidt wellicht nog erger dan te Poperinge. Te Abeele sloeg de bliksem in op de fa briek Courroieries du N-prd en het wa ter ress tot enkele centimeters in de fa briek, Een stortvloed, hagel en regen door elkander, kwam neer op die streek en op al de velden en hovingen die in den om trek van de beek lagen, verdwenen samen met het water ook de vruchten, de kiekens, ds konijnen en alles 'wat erep was, cn dit alles moest langs.Poperinge voorbijkomen. Te Poperinge waren de beken reeds ge weldig gerezen door het. water, neergeval len in Poperinge en omstreken zelf, zco- dat zij dan nog zwollen onder den stroom van het Water komende -van de omstreken van den Catsberg. Ofc> verscheidene plaat sen stroomde weldra het water over wel den, velden en wegen. Aan de Leene liep het water over de baan. Het verkeer imcest er volledig stil gelegd worden. Op de baan Poperinge- Proven, aan De Neerloop drong het wa ter de herberg in de diepte gelegen, bin nen. Gansch het benedenverdiep geraakte onder water tot een vrij groote hoogte en de bewoners moesten naar boven trekken. Aan de Koeistraat stroomde het water eveneens over de baan, dit ever een breedte van ongeveer 50 meter. De alom- liggsnde weiden waren grootendeels onder water en de hennen die erin waren zaten, de eene op de koeien, de andere op de om heiningen der weiden en nog andere op allerhande houten voorwerpen die door de vloed werden meegesleept. De spoorbaan Foperinge-Adinkerke werd ook erg beschadigd niet ver van de baan naar Abeele. De grond spoelde er van on der weg over een groote breedte en mans hoogte zoodat de rails en dwarsliggers in de lucht bleven hangen. De hofstede bewoond door Ernest Ver- donck-Bollengier, liep geheel onder water. Talrijke landbouwers moesten in der haast hun ee redden en moesten soms tot vrij diep door het water waden om aan hun dieren te geraken. Naar verluidt zou den zelfs een 5-tal stuks vee verdronken zijn. Wanneer het weder na eénige uren weg getrokken was, bleef op veel u-eiden een dikke laag zand en modder hieven, wat de weiden voor lange weken ongeschikt maakt voor het vee. Tal van huizen, die gelegen waren langs de beken, geraakten gedeeltelijk onder water. Aan «Den Eik bij Westvleteren, beter gekend onder den naam van ds Reeke geraakten de weiden en de baan naar Oostvleteren onder water, dit enkel 's an derendaags morgen, rond 4 uur. Het water liep over een greote breedte over de baan en het vee moest in allsrhaast van de weiden worden gehaald. Op de Groote Markt te Poperinge waren steeds talrijke nieuwsgierigen die Maan dag avond het stroomend en wassend wa ter stonden na te gaan aan de vaart. Aan den Kom was er bijna- niemand der bewo ners van de barakken aldaar opgetimmerd die in Maandag nacht durfde slapen gaan en een paar barakken liepen zelfs gedeel telijk onder water. Woensdag nammidag 11. heeft een groep Vuurkruisers, meestal Walen, ongeveer 250 in getal, een betooging gehouden te gen amnestie, betooging die uitgedraaid is op een onwaardige comedie. Het graf van dsn Onbekenden Soldaat moest dienen om meer kracht bij te zetten bij hun be tooging. Deze betoogers handelden onder den invloed van enkele plaatselijke lei ders; naar verluidt zelfs tegen het inzicht van hun voorzitter, H. Cox. Enkele vaandels hadden zij medege bracht. Naar Het Nieuws van den Dag was het vaandel der Vuurkruisers uit Veurne daar ook hij. Met opgewondenheid uitten die Vuur kruisers hun misnoegdheid en verzet te genover de amnestie. Velen onder hen wierpen hun ooriogseereteekens op het graf van den Onbekenden Soldaat. Er werd geroepen: Weg met Van Zeeland De verraders ter dood enz. Ook dat: zoo de verraders genade zouden krijgen, zij die lieden zelf zouden, neerhalen. Een afvaardiging trok haar Parlement en Senaat. Van wege dc-n Minister van, Verkeerswezen zou die afvaardiging, naar de verklaring van haar woordvoerder, da belofte bekomen hebben van 70% afsla» op den spoorweg. In de eerste rangen der betoogers be vond zich een man die een pinbelm van een Duitschen soldaat uit den wereld, oorlog had opgezet, wijl hij met zwar® ketens aan den pols opgeleid was door twee medebetoogers. Ten slotte trokken de betoogers terug naar hun lokaal. VUURKRUISERS VERWEKKEN OPNIEUW HERRIE Donderdagnamiddag hebben een 30-tal Vuurkruisers opnieuw gepoogd herrie t® stichten in de omgeving van het Parle. ment. Zij riepen weeral: De verraders aan de galgSpoedig werden zij uiteen gedreven door de politie. Wat betreft de 403 cereteekens die neer- geworpen werden op het Graf van den Onbekenden Soldaat op Woensdag 11., werden, 'deze naar hét pijlitiekommssariaaj gebracht. Denkelijk zullen die wel terug, gehaald worden door hun eigenaars. l9fin3!Saa»«»IXMMSaS£3'<"'13X«*:0B|iaBMaiHHIHIIHIBiaEHI de Walen om de Vlamingen te begrijpen, Dc vergadering moest voortgezet wor den in nachtzitting en talrijke spreker®, kwamen nog tusschen, onder meer HEER VERBIST Katholiek, Voorzitter van K.V.V. H. Verbist verklaart dat degenen d;« oorzaak zijn geweest van het activism® thans willen beletten dat er amnestie kome. Spreker betreurt dat het gesteld® wetsontwerp een 'beperking inhoudt. Het nationaal gevoelen van het Vlaamsch® volk is sterker géwordén. Door de betoo ging van 23 Mei heeft het Vlaamsche vol's zijn waardigheid getoond. België verkeert in gevaar zoo Brussel weigert zijn rol tegenover Vlaanderen te vervullen. Hij hoopt dat de Regeering eenmaal volledig* voldoening zal geven op amnestie. De vergadering werd dan nog voort gezet laat in den nacht. IBBBB99B9BBBBBBSBBBBSEIEI3I.1 - - I J H. Herman Vos, Socialist, verklaart aat de toestanden welke heerschten in Vlaan deren, de schuld zijn van het activisme. De amnestie moet er toe bijdragen om een gezond Belgisch gevoelen te ontwik kelen. In H. Dr Borms ziet hij een eerlijk man. Hij is voorstander van onvoorwaar delijke amnestie, maar hij is gesn voor stander zooals de VI. Nationalisten van het alles of nietsdaarom zal hij het ontwerp stemmen. De tusschentijdige ver kiezingen te Brussel hebben de vertroe beling van de atmosfeer bijgebracht. De opgang van Vlaanderen is onafwendbaar. Wanneer de haat uit d-e harten zal geno men worden, zullen Vlaanderen en Wal lonië hand in hand kunnen samenwerken, Op talrijke banken werd H. Vos toe gejuicht, ook door niet-Socialisten. H. Verbist ging hem de hand drukken om hem te feliciteeren. H. Vermeylen, Socialist, doet beroep op IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBia De Koeistraat was Lerschapen in een meer en het water liep door een dicht bij. Prachtig zicht tijdens de toewijding en Eed van Trouw aan het H. Hart. iBEUiMiaaaHaHaassia&aBHSBiflaBaBanBBafl&Hi E. P. PAUL van MERRIS, op de hoot te Antwerpen bij het afreizen Vrijdag 4 Juni laatstleden. BBflBflBBUflBBBBBBBflBflflBBBBBBIBBBBBEBBBBSBBSBBBBBBBBBQSBSIfl Het H. Harteheeld dat Zondag ingehuldigd werd. MHBBEBBBBBBBniiaaBBBBSSiaaaiBMn Ais te Gemblcux, waar het Chris tusbeeld bloedige tranen stortte in het veranderen van plaats, totdat het zijne oude plaats nog eens bekwam, was hier het ontstaan de zer vereering won derbaar. Op zekeren dag, zoo vertelde mij, lang geleden Ro salie Vancayseele. eigenares voor een. zeker gedeelte van de kapel, nu se dert verschillige ja ren bij den Heer, was ten Westen van Poperinghe, te mid-, den' der bosschen, in eenen struik, een klein, gekroond Christusbeeld gevonden, de schouders bedoken met eenen mantel, de armen geboeid; bloedige strepen over geheel het lichaam. Met grooten eerbied wierd het beeld naar St Janskerk van Poperinghe gedregen, doch 's anderdaags was het weder in den struik. Als een blik sem versrps idde zich dit wónder-door ge heel de streek. Eene kapel van plak en stak wierd gebouwd op de plaats van den struik en Ons Heeres Boompjenam zijne grondvesten te Poperinghe. Naar ge woonte was de kapel met linden en strui ken omringden laterhand is zij in, rood baksteen hernieuwd. Niets, merkweerdig. Bouwvallig door de jaren, zijn nu sedert eenige weken de buitenwanden der muren met eene dikke laag harde mortel, bistre, ken, die zeker'de kapel zal verstevigen, maar ook ongelukkiglijk haar -uitzien ontaarden. - Aha m - Door dé aanroeping van dit "beeld wa ren genezingen bekomen. Koortslijdenden kwamen toegesneld of 'deden bedévaarten; ontéllijke stukjes schors "wierden ett wór den nog van de lihdebóomen en struiken afgesneden en medegedregen, waarvan de zieken met vol betrouwen het gekooksel namen. Van daar die dikke, halfgepeelde stammen, die gedurig gekweld en geknoeid door dit gestadig snoeien, in hoogten en leegten groeien. Voor tal andere kwalen wierd en wordt het Christusbeeld dóór bedsvaarters van alle standen nog aan geroepen. Dit bewijzen hedendaags nóg voldoende de menige lintenen kleedsels van allen aard, die aan de struiken rond de kapel gebonden of achtergelaten 'zijn. Het gebruiken van strekken en linten is van denzelfden aard als deze, die ten hul digen dage nog gepleegd is in de Onze Lieve Vrouwe Kerkvan St Omaers, op hst steenen graf in den vorm van schrijn der jaren 600 tot 700, van den heiligen Erkembcde. Daar voor den oorlog, door eene opening gelijk aan deze van eenen offerblok, waren de linten, de strekken na het ziek lidmaat omwonden te hebben, naar den heiligen man, al binnen geduwd. ONS HEERES BOOMPJE TE POPERINGHE, ter plaatse geteekend door H. Adriaen, veearts te Poperinghe, Aan hem gaf men de kwaal en het zeer. Sedert den oorlog is de opening "toegémet- ssld; maar nog liggen die zinnenbeeldige giften, spruitende uit een vast betrouwen, op hët deksel dér schrijn verspreid. De tijd van het ontstaan van Ons Heeres Boompjete Poperinghe is duis ter en onbepaald. Van den kant der eige naars der kapel geen geschriften en op dit punt geen overleveringen. Geen gewag ook volger.s den heer Fiers, in de oude papieren van de stad. Naar mijn oordeel moet de vereering van dit Christusbeeld wel van de jaren 1690 dagteekenen. De inborst van ons volk kennende is er bij ons geen twijfel, of deze toeloop moet te Poperinghe, korten tijd het ontstaan van dezen te Oembloux gevolgd hebben. Ten andere het beeld is wel in de-n trant van dezen tijd; maar hier is dit bedrieglijk, in de jaren 1700 hadden menige beeldsnij ders dezelfde siiede van 1600. Tot uiterste toevlucht cm den oorsprong te beramen, wend ik mij nóg tot de groots linde aan hst hoofd der kapel en vraag haar: «Hoe oud zijt gij?}'. Haar antwoord staaft niet mijn gezegde; zij is veel jonger. Steunen de op het natuurlijk verdikken van eenen ■lindeboom min of twee honderd vijftig jaar oud 1 cm. in de ronde van den boom, ieder jaar, op 1.50 m. van den grond dan zouden wij- geraken aan dé jaren 1750. Maar in dit geval zoude het geheel waarschijnelijk zijn, dat bij een der heden daagsche eigenaars der kapel, Pety of Durand, een ver gedacht zoude overgebleven zijn nopens de betrekkelijk late stichting der eerste kapel. Geliik ik hierboven zeide: al deze zijde geen minste gedacht. Jaren zijn vervlogen, eeuwen zijn voor bij en nog is de toeloop naar «Ons Hee res Boompjediep geworteld in het volk... En vele jaren zullen nog vervliegen en van Poperinghe en van ver afgelegene streken zal het beeld nog de toevlucht zijn van de cngelukkigen en de diep be proefden; want NOOD ZOEKT TROOST. ADRIAEN Veearts. Bij «De Leene». De Hofstede H. Ern. Verdonck-Bollengier, en het omliggende hoboed liep geheel onder water. Werk van een onbekenden meester; in lindenhout gesneden en eertijds met ver schillige kleuren beschilderd. Oorsprong: een dorp in het Zuiden van Vlaanderen. Het edel en mager gelaat van den Ver losser, de diepe blik in de ruimte, de duwende doornenkroon op het hoofd en de natuurlijke houding van het lichaam, dragende het teeken van gelatenheid en van smart, maken van dit beeld een onverbeterlijk pronkstuk. Ver het beste, dat ik gezien heb hetzij te Poperinghe, of in andere plaatsen. Geen mijn kind schoon kind; de oprechte waarheid. Reeds op het einde der jaren 1400, in schilderijen of beeldhouwwerk van hier of uit andere landen, ontwaart men, als afbeelding van De Koning der Joden eenen geboeiden Christus met doornen kroon op het hoofd, eenen mantel op de schoudefs, een riet als staf in de hand en onder het opschrift van Ecce Homo wordt deze in onze gewesten, zoowel als in den vreemde, overal rond verspreid. Einde der jaren 1500, of in het begin van 1600, onder den naam van Le Dieu de Oembloux was dit beeld vereerd in de kerk der abdij van Gembloux en door de menigvuldige wonderen door dezen Christus daar bekomen, stroomden ben den bedevaarters naar deze heilige plaats. Dit volgens «De Brabantsche Folklore». Onder den naam van ,Le Dieu de Gibloux slechte uitspraak van De God van Gembloux», verspreidde weldra de Vereering zich uit in de Waalsche streken Van Brabant en Henegouw tot aan Rijsel. In Fransch Vlaanderen kende men en kent men nog Le Chêne du Dieu ds Pi- tié den eik van den gepijnigden God van Clairmarais, te midden het bosch van Ri- hoult gaande naar St Omaers en Le Jésus flagellé den gegeeselden Jesus van Oude- aseele vereerd in de kerk, beide plaatsen, waar ieder jaar, cp sommige dagen een Stroom van volk naartoetrekt. Te Poperinghe ging men bedevaarten naar Ons Heer-es Boompje». Poperinghe al tijd aan het hoofd, in het vereeren van heiligheden en heiligen en tot staving van mijn, gezegde beziet de menigvuldige oude beelden on zer kerken en hedendaags nog de vereering van den Heiligen Pas tor van Ars en deze van de Ge lukzalige Theresia van Lisieux, Pope ringhe, zeg ik, kon aan deze nieuwe godsvruchtigheid! niet weerstaan. ^'^•mmÊmmÊtKÊtSKÊ I I «ECCE HOMO» Aanziet den Menscfi

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 2