Neutrale Scholen is verlenging dor Porijzer Wereld tefttoMisteNing in 1938 De fransche frank krijgt een nieuwen geweldigen deuk Jeugdfront Italië weigert zich bij het akkoord aan te sluiten Het wil op gelijken voet met Frankrijk en Engeiand gesteid worden ZONDAG 19 SEPTEMBER 1937 ,10 BLADZIJDEN. - 40 CENTIEM, «DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE Op of onder peil van den Belgischen frank Oorzaken Volksfront Sc Veertigurenweek TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1922 WE ZENDEN ONS BLAD TARIEF VOOR BERICHTEN Uitgever POPERINGE Telefoon Nr 9. - Po*tch. Nr 155.70. Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regels.—fr. Berichten op 2e bl. per regel 2.50 fr. Berichten op .1° bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen nrijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 20.fr. Belgisch Kongo 40.— fr. Frankrijk 40.fr. Alle andere landen 60.fr, Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels HEER MASARYCK, toen hij 80 jaar oud waa. Hr Thomas Masaryck, oud-president van de Republiek van Tcheko-Slowalcije, is Dinsdag morgen 11. op zijn kasteel te Lany overleden in den ouderdom van 87 jaar. Hr Masaryck mag aanzien worden als de feitelijke stichter van de Tcheko-Slo- waksche republiek. Hij had dan ook den naam gekregen van den bevrijder van het land. Over een paar weken was hij onpasse lijk geworden. Niettegenstaande de ibsste zorgen bleef zijn ziekte, geholpen door het aantal zijner jaren, den grooten politieker meester. De levensloop van Hr Masaryck is uiterst belangwekkend. Hij werd geboren te Hodonin op 7 Maart 1850. Zijn vader was een lijfeigene, die later vrij werd ge maakt; hij was koetsier en daarna ploeg baas op de keizerlijke domaniale goederen. Thomas Masaryck voltooide zijn lagere studiën en werd dan leerjongen slotenma ker. Door toedoen van een zijner oud leermeesters geraakte hij weer te Hodo nin waar hij kon studeeren het Ly ceum, daarna aan de universiteit te Wee- nen, waar hij promoveerde tot. doctor in de wijsbegeerte. Hij zou gansch zijn le ven een harde anti-klerikaal zijn en blij ven. Hij studeerde ook aan de hoogeschool van Leipzig waar hij de Amerikaansche juffrouw Garrigue leerde kennen met de welke hij in het huwelijk trad. In 1879 keerde hij terug naar Weenen waar hij docent werd aan de universiteit. In 1882 werd hij leeraar in de wijsbegeer te der universiteit te Praag. Hij werd er de ziel van een groep politiekers en geleer den. In 1883 stichtte hij da realistische partij die hem in 1891 naar het Parlement afvaardigde. Hij nam ontslag in 1893. In 1900 stichtte hij de volkspartij, en in 1907 werd hij opnieuw lid van het Parle ment van Weenen. Hij wierp er zich op als kampioen van het federalisme en van de demokratie in de socialistischen zin. ■Bij den wereldoorlog vluchtte hij naar het buitenland en bereidde de revolutie voor tegen Oostenrijk-Hongarije. Gedu rende gansch den oorlog bleef hij ijveren voor het oprichten van een Tchekische republiek. Op 7 Maart 1918 teekende hij het akkoord van Pittsburg waarbij Tche- ken en Slowaken toesloten samen een staat op te richten en de Habsburgers vervallen werden verklaard van den Troon van Bohemen. Masaryck zag zijn werk bekroond en de Tcheko-Slowaksche Republiek werd opgericht. Hij werd er wat later de eerste voorzitter van. Over enkele maanden gaf hij wegens gezondheidsredenen ontslag en werd op gevolgd door zijn van oudsher vriend en medewerker, Hr Benesj. Masaryck heeft een sterk persoonlijk gezag uitgeoefend in zijn land, alhoewel hij zich steeds beriep op de demokratie. Hij stuurde zijn land in het vaarwater van Frankrijk en Rusland, dat de trouw ste toondgenoot is v:.n beide dezer landen. Zijn opvolger, Hr Benesj, zet het werk van zijn voorganger thans voort, in selfde richting. Gansch Tcheko-Slowakije is thans in rouw. Uit bijna alle veemde landen zijn telegrammen van rouwneming toegekomen te Praag of werd officieel rouwdeelneming geuit. Hij zal plechtig begraven worden op Maandag 20 September, te Praag. Zijn lijk werd gebalsemd. iBaaaaiiiaBCBBBflBiHoaaiBaaB» TOESTAND DEN LAATSTEN TIJD WONDERBAARLIJK VERBETERD In een artikel maakt de Osservatore versiteiten op zich te nemen. Romanozich tot tolk van de groote De Osservatore Romano bevestigt vreugde, die de katholieke wereld onder- daarna, dat de gezondheidstoestand van vinden moet wegens het nieuwe beteeke- Zijne Heiligheid den laatsten tijd «won- nisvolle gebaar van den H. Vader, die, on- derbaarlijk verbeterd is danks Zijn hoogen leeftijd en ondanks Men .behoeft, aldus het blad, maar de zijn. gezondheidstoestand. Zijn arbeid woorden te herlezen, die Zijne Heiligheid voor het welzijn der Kerk nog beeft wil- den laatsten tijd tijdens de veelvul- len verzwaren, met het prefektschap der dige audiënties tot de pelgrims richtte, om H. Kongregatie van de seminaries en uni- zich hiervan te vergewissen». IBBB!IBHflBBBBBSS3BBBBBflBBBBBflBBBIBHBflBIlBaBEBBBH3Bfl89BBSBBBIBI tische socialisten de zuivere nationalisatie beoogden. De strijd was hevig en spoedig werd hij geheel samengetrokken rond het net van het Noorden. M. Blum wilde dit weer barstige spoorwegnet om het even door welk middel klein krijgen en reeds dacht men aan de failliet-verklaring der Com pagnie du Nord door het Ministerie van Openbare Werken. Men stelde echter vast dat het onmogeljk was, omdat de Nord- Belge heelemaal in bedrijf wordt gehou den met de kapitalen der Fransche Com pagnie du Nord en dat de failliet-ver- klaring van de eene onvermijdelijk de ondergang van de andere ten gevolge zou hebben gehad. De kwestie der Surtaxes d'Entrepot was reeds voldoende, men moest geen ander verwikkelingen gaan zoeken met België, het was nu al wel. De radikale ministers wilden dit ook aan het verstand brengen van Blum en zijn trawanten. Verloren moeite. Dan kwam men op 't gedacht het volgende aan Blum voor te stellen: Verzaak aan uwe plannen inzake de Spoorwegen en de Expositie wordt ver lengd. Dat zal zoowat 500 millioen kosten; we weten wel niet waar we het geld zullen vinden, maar het zal gevonden worden. En zoo werd 'n overeenkomst gesloten betreffende de Spoorwegen. Volgens de inlichtingen die ik inwon zal de Expositie, wanneer ze in 1938 her opent, niet meer de wereldtentoonstelling Van 1937 zijn. Inderdaad, verscheidene mogendheden zullen er geen deel meer aan nemen. Men verneemt dat Duitschland den 25 October zijn paviljoen verhuizen zal; het moet in dezelfde vormen te Nurenberg opgetrokken worden. De Vereenigde Sta ten, die een Expositie inrichten te Chicago in 1939, wenschen niet in Europa te exposeeren in 1938, Ook Zwitserland zou zich terugtrekken, om redenen welke te lang zijn om hier ln dezen brief te melden In welingelichte kringen te Parijs wordt dan nog verklaard dat België er niet aan denkt zijn paviljoen in den winter te onderhouden, wat hetzelfde geval is met Italië en met... Rusland. Ten slotte zou dus de Tentoonstelling van 't volgend jaar een zuiver Fransche Expositie worden! LERIA. Het tture Duitsche Paviljoen, brengfn een groote onzekerheid teweeg nopens de politieke richting van het Fran sche Volk. Op de wi-selmarkt werd men zenuwachtig. Het vreemd geld aange bracht door toeristen bleff weg gezien het einde van het toeristenseizoen. De Fran sche Frank werd bij groote hoeveelheden tot verkoop aangeboden en het Fransche egalisatiefonds kwam niet tusschen. Vrij dag 10 Sept. daalde hij tot 105 Belg. frank ongeveer. Woen-dag 11. kreeg hij een nieu wen slag en kwam tot op cngev:ér aan pari met onze Belgische munt. Op termijn tot op zelfs 0,96 Belg. frank. Een jaar na de aankomst van hst Volks front doet dezes nadeelige politiek hare slechte gevolgen voelen. Het zal lang du ren vooaleer een heropbeuring de zoo noodige vruchten zal kunnen dragen. De flnancieele toestand van Frankrijk staat er dus weerom uiterst slecht voer. Laat ons hopen dat de Fransche Regcering de noo dige krachtdadige maatregelen zal weten te treffen om te redden wat nog te redden valt. Intusschen is het wel eens interessant de schommelingen van den Franschen Frank na te gaan sedert de tijd der deva luaties is ingetreden, dit tegenover onze eigene munt: Maart 1935 belg. fr. 1,41 April 1935-Sept. 193S belg.fr. 1,96 4° trimester 1936 bslg. fr. 1,38 1" semester 1937 balg. fr. 1,30 Ooest 1937 belg. fr. 1,12 10 Sept. 1937 belg. fr. 1,05 15 Sept. 1937 ong. aan pari. Sedert hs,t Fransche Volk zich uitsprak ten voordeele der vorming van het Volks front heeft de Fransche Frank geweldige deuken gekregen. De agitatie die het ge volg v/as van de Marxistische overwin ning in, het land had tot gevolg dat het wantrouwen liet vertrouwen verdrong op financieel en ekonomisch gebied en de vlucht der kapitalen nam een aanvang. Intusschen werd het 14-dagen verplicht verlof Ingebracht, de veertig-uren-week met 48 uren betaald, daarbijkomend nog loonsverhoogingen gaande soms tot 40 enz., enz. Het wantrouwen bleef en de kapitaal- vlucht hield aan op groote schaal. De Re geering Blum deed aan inflatie op groote schaal, milliarden werden gegeven door da Banque de France, om geld in de schat kist te kunnen hebben, dit zonder intrest. De Regeering Blum zag er geen klaar meer in, geraakte den dieperik nabij en nam ontslag. Dan kwam de Regeering Chautemps met H. Bonnet als Minister van Financiën. Deze deed loffelijke pogin gen om de financiën recht te houden. Te gen de macht van de C. G. T. kon even wel niet opgegaan worden. De kapitalen kwamen niet terug. De kostprijs van alle produkten steeg geweldig door de inge voerde nieuwe socials wetten en loonsver hoogingen, en wel op zulke manier dat de winstmarge voor de nijverheden steeds wegbleef, wat de ekonomische heropbeu ring weerde. De voortbrengst der Fransche nijverheid verminderde, wat Frankrijk noopte in den vreemde te koopen wat het zelf had kunnen voortbrengen, had men er willen werken. De devaluatie van Juli 11. bracht geen redding, ook niet de minste stuwing voor de nijverheid. Zoo zijn de cijfers der werkloosheid niet verbeterd. De Fransche uitvoer werd ook niet grooter op de vreem de markten. De huidige Regeering moest nu ook geld gaan leenen bij de Banque de France. Bin nen kort hebben de cantonale verkiezin gen plaats in Frankrijk. Deze verkiezingen Ito. den nacht van Zaterdag 2 op Zon dag 3 October zal de wintertijd intreden. Te 3 uur 's morgens zullen de uurwerken 60 minuten achteruitgezet worden. IBBBBBHBBBBBBBBBBBBBEBBBBBBB Van nu af schijnt hst vast te staan al i> het nieuws nog niet officieel dat de Parijzer Wereldtentoonstelling in 1938 voortgezet wordt. En weet men waarom? Ziehier: Daar de Expositie een Volksfrontwerk is, verlangen de socialisten en communis ten (aangezien hun tentoonstelling veel later geopend werd dan voorzien was en dus niet haar volle effekt kon bereiken) dat zij het volgend jaar zou werden voort gezet. De radikale ministers van het kabinet-Chautemps deelden echter niet dezs meening. Wanneer echter de onderhandelingen over de herinrichting der Fransche spoor wegen aangevat werden, stelden de radi- kalen onmiddellijk vast dat de marxls- EN DE BELGISCHE FRANK? Velen vragen zich af of de drukking op de Fransche frank geen gevolgen kan na slepen voor onze Belgische munt. Hier voor bestaat althans geen de minste vrees. De Belgische flnancieele toestand is uiterst gezond evenals dezen van onzefl frank. Er hoeft dus geen vrees gekoesterd tegenover onze munt. Voor Let Buitenland zende men on* pi Internationaal Pottmandaat: Uit Frankrijk: 12 frank. Uit Amerika: 18 frank. Het Belgisch Paviljoen h aanzien al. een van de mooi.te der Parijzer Wereldfoor.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 1