SE KRACHT IN 'T BINNENLAND BURGERSTAND VAN VREESELIJKE ONGELUK TE VLAMERTINGE HOEDANIGHEID EN HOEVEELHEID ERG VERKEERSONGEVAL TE GELUWE otdt iftawmuM (loot dt WOONHUIS MET HOF, INKOGRAPH -im WISSELKOERS AaUms* wolmoaktcontwan^jt uerz*W«t?iu<inme£rdoiï!(>OstdtiGns gdjtf r l (VERVOLG). LOO, maand September 1937. Huwcl.'jksaankondi,,, en. Camer- lynclc Carolus, surnumcraire bij de Re gistratie, v. Loo, en Marie-Irène Fonteyne, z. b., v. Antwerpen. Verplancke Marcel lus, landbouwer v. Leisels en Zulma Roo- ryok, landbouwster v. Loo. Huwelijk. Smaege Georges, daglooner, en Devos Maria, z. b., b. v. Loo. ZONNEBEKE, maand September 1937. Geboorten. Verbeke Lionel, z. v. An- dré en Boddin Zoë. Lenacr Marcel, z. v. Richard en Santy Anna. Huwelijken. Donck Elias en Santy Maria. Saelens Petrus en Keiteloot Emelie. Pattyn Gerard en Denorme Maria. Overlijdens. Vandeveyverc Maria, 73 J., wed. v. Lammens Arthur. Wyckhuys Leo, 82 j., echtg. v. Willemyns Maria. ZILLEBEKE, van 1 Jan. tot 30 Sept. '37. Geboorten. Deleu Roland, z. v. Gas ton en Martha Feys. Verfaillie Marcel, z. v. Cyrlllus en Emma Garrein. Lenoor Norbert, z. v. Camillus en Martha Decroix. Van Hulle Elodie, d. v. Alberic en Ju lienne Dezutter. Vandenbroucke André, z. v. Gerard en Maria Dochy. Debeuf Gsry, z. v. Simon en Lea Dcmey. Goe- maiere Walther, a. v. Georgius en Anna Muylle. Boudry Willem, z. v. Gaston en Gabrlella Vanpeteghem. Huysen- truyt Raphaël, z. v. Gentil en Augusta Dejonghe. Carreln Joel, z. v. Achilles en Julia Lewyïlie. Grouset Jacqueline, d. v. Eric en Henrica Haeck. Sercu Agnes, d. v. Marcel en Marl® Huysentruyt. Van de Steene Gerard, z. v. Joseph en Maria Hoste. Philips Pelicien, z. v. Em'le en Rachel Ghekiere. Bourgois Rsgina, d. v. Leopoldus en Germaine Be- kaert. Van Damme Daniël, z. v. Marcel en Rachel Devos. Degraeve Esther, d. v. Jerome en Zoë Gillebert. Braem De- nise, d. v. Remigius en GodeHeve Hooghe. Provoost Gabriel, z. v. Paulus en Maria Cordonny. Robbs Lena, d. v. Ludovicus en Julia Feys. Vancudendycke Yvetts, d. v. Oscar en Maria Delbecque. Mahieu Robert, z. v. Maroel en Rachel Capoen. Titeca Annie, d. v. Daniël en Maria Dewilde. Defever Yvette, d. v. René en Maria Beun. Huwelijken. Deboosere Carolus. bak ker, en Devoldere Irma, z. b., b. v. Zillebe- ke. earlier Henri, brouwersgast v. Dik- kebu^ch, en Jeanne Platteau, fabriekwerk- ster v. Zillebeke. Gouwy Leo, grond werker, en Balduyck Irma, wed. v. Car- rsin Achilles, huishoudster, b. v. Zillebeke. Willem Germa'n, landbouwer v. Ar- dooie en Masschelin Cyrilla, z. b. v. Zille beke. Vancompernolie Hector, land bouwer v. Ardocie en Masschelin Maria, z. b. v. Zillebeke. Deput Michel, land- bouwsr v. Etelfav (Som,me) en Verfaillie Maria, z. b. v. Zillebeke. Lenercq Jules, fabriekwerker v. Houtem en Forret Slmo- na-, huishoudster v. Zillebeke. Vermeu len Gerard, vlaswerker v. Beselare en Leire Helena, z. b. v. Zillebeke. Blan- chaert Achiel, aardewerker, en Lefieuw Suzanne, wed. v. Garrcyn Achillus, fa briekwerkster, b. v. Zillebeke. Verfaillie Paul, mekanieker v. lener en Deroo Ber tha, wed. v. Cannie Alidcr, huishoudster r. Zillebeke. Deleye Jerome, fabriek?,er- k:r en Lepla Juliette, fabriekwerkster, b. v. Zillebeke. Overlüdens. D°berdt Eveline. 66 echtg. Boudin Emile-Cyrille. Mouton René, z. v. Jooris en B'anckaert Yvonne. Everaet Maria, d. v. Cvrillus en Martha Dsbacker. Vanrass Hilaire, 67 j., ongeh, Talne Achille, 57 j.. echtgenoot Turck Rachel. Leroy Camillus, 56 i., wed. v. Duthoo Leonia. Leire Achillus, 35 j., ongeh. Fcret Henricus, 77 j„ wed. v. Titsca Sidcnia. Vanoudendicke Lucia, 77 j„ wed. v. Platte:uw Carolus. Acke Maurice, 32 j„ ongeh., (overL te Brugge). BULSKAMP. Huwelijken. Dsvos Adrien, landbou wer v. Hcutem en Cottry Helena, z. b. v. Bulskair.p. Vandewoude Karei, land bouwer, en Franchois Irma, z. b., b. v. Bulskamp. 13287,3B&aiSS25aB&SB?3£a3H;SSSi Davidsfonch- Tentoonstelling te leper POPERINGE, van 1 tot 8 Oktober 1937. Geboorten. Verhaeghe Maria, d. v. René en Baecker Martha, Pottestraat. Blanckaert Marie-Thérèse, d. v. Leon en Gouwy Ida, Bruggestraat. Boussemae- rc Frans, z. v. Maurice en Vandenbussche Maria, Proven. Tommelein Yolande, d. v. Arsène en Bafcop Blanca, Alverin- gem. Rousseeuw Jeannine, d. v. Eduar- dus en Comminne Joanna, Leisele. Werbrouck José, z. v. Roger en Courtens Jeanne, Westvleteren. Meyvaert Mi- cheline, d. v. Marcel en Casal Andrée, Iepersteenweg. Provoost Odette, d. v. Robert en Clays Marie, Watou. Notc- baert Solange, d. v. André en Vanden- briele Rogette, Elverdinge. Marrecau Jacques, z. v. Alfred en Couttenier Ra chel, Noordstraat. Overlijdens. D'huysser Euphrasia, 66 jaar, wed. v. Dochy Henricus, Bocschepe- straat. Jacob Hector, 51 j., echtg. v. Vitse Maria, Ouderdomsteenweg. Pla- tevoet Zenobia, 74 j., wed. v. Mareco Henricus. Boeschepesteenweg. Lefevre Josiane, 4 Y maanden, Duinkerke. Fos- saert Achille, 70 j., ongeh., Cassclstraat. Logie Charles, 87 j., echtg. v. Catteeuw Rosalia, Provensteenweg. Huwelijk. Cordcnier Georges, land bouwer v. Watou, en Vandromme Elvira, z. b. v. Poperinge. Beloften. Dupont Paul. rekenplich- tige v. De Panne, en Gelein Erna, z. b. v. Poperinge. Kerrinckx Albert, kleer maker v. leper, en Benouwt Agnès, z. b. v. Poperinge. IEPER, van 31 Sept, tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Llefooghe Leon, Recollet- tenpoort, van Voormezele. Madou Cla ra, Verlorenhoe kstraat, 2, D'haene Pierre, Boomgaardstraat, 37. Verfaillie Erna, Déhaernestraah, 36. Verfaillie Diana, Dikebuschsteenweg, 157. De- jonckheere Lucien, Meenensteenweg. Overlijdens. Ramon Hendrik, 74 j., echtg. v. Verbrug.ghe Marie, K-emmel- steenweg, 21. Coucke Jules, 60 j., paar- dengelelder, echtg. v. Brughman Maria, Lange Torhoutstraat, 25, van Ledegem. Delvoye Edward, 61 j., z. b., ongehuwd, Hondstraat, 44. Huwelijken. Dombrecht Hector, dienstdoende helper bij de Regie van Te legraaf en Telefoon, en Wuylens Jean- :iette, fabriekwerkster, b. v. leper. Bolle Emiel, paswerker, en Pickel Elisabeth, naaister, to. v. leper. DIKSMUIDE, tot S Oktober 1937. Geboorte. Ceenaeme Bernice-Marie, d. v. Leon en Elisa Dujardin. Huwelijk. Vermandei Albert-Ray- mond-Frans, geboren te Loudun (Fr.) den 5-12-1814, met Delarue Julia, geboren te Diksmuide, den 25-3-1911. STADEN, tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Bruggeman Alice, d. v. Cyrïel en Depoorter Maria. -Van Ins- berghe André, z. v. Jules en Bouttelegier Julia. LANGEMARK, maand September 1937. Geboorten. Decapmaker Monica, d. v. Camiel en Uleyn Martha. Smagghe Jeannine, d. v. Hector en Noyelle Ma deleine. Kimpe Frans, z. v. Oscar en Dejonkheere Martha. Maschelein Ma ria, d. v. Maurice en Herman Bernadette. Louagie Andries, z. v. Gerard en Sys- sau Maria-Ludovica. Vandendriessche André, z. v. Albert en Degraeve Mar guerite. Van Eecke Roger, z. v. Ili- larius en Lemahieu Maria. Hooghe Go- delieve, d. Valere en Vandewalle Emma. Overlijder.s. Pieters Polydoor, 71 j., wed. v. Behaeget Philomena. Blomme Cyriel, 63 j., echtg. v. Verschoore Emma. Vanacker Beatrice, 5 m., d. v. Henri en Debruyne Magdalena. Huwelijken. Vanlerberghe Maurice en Van Tyghem Elisa, beiden v. Lange- mark. Bauwen André v. leper en Bour gois Marguerite v. Langemark. Mar- key Maurice en Vanlauwe Madeleine, bei den v. Langemark. Vandewalle Jerome en Tieren Germaine, beiden v. Langemark. KORTEMARK, tot 7 Oktober 1937. Geboorten. Denys Lea, d. v. André en Verduyn Godëtiëve. Bossu Albert, z. v. Jerome en Olivier Adriana. Van dewalle Erik, z. v. Maurits en Astaes Jo sephine. Huwelijk. Vereecke Jan en Lamote Julia. EESELARE, maand September 1937. Geboorten. Willy Vanallemeersch, z. v. Jules en Maria Druwé. Nelly-Maria Baaien, d. v. Robert en André Denorme. Overlijdens. Jacques Samyn, geb. te leper. Camiel Verschaeve, echtg. v. Em ma De Simpel. Maria-Louisa Soenen, d. v. Henri en Adèle Vannoote. Camiel Nuyttsn, z. v. Frederik en Ros,a Verbrug- ghs. Huwelijken. Eduard Defour, wed. v. Marie Acecu, v. Beselare, en Flavie Schoutteten, wed. v. Cyriel Desreumaux, v. Geluveld. Jérémie Dem:y, v. Bese lare, en Laura Del'haye, wed. v. René De smet, v. Geluveld. WIJTSCHATE, maand September 1937. Geboorten. Bondue Jules, z. v. Henri en Angèle Buseyne. Bossaert Roland, z. v. Lucien en Simone Loridan. Sterfgeval. Goethals Marie, 80 jaar, z. b., wed. v. René Deconinck en Eugène Menu. Huwelijk. Misplon Jerome, landbou wer, met Maria Desomer, z. b., beiden v. Wijtschate. GELUVELD, maand September 1937. Geboorte. Marie-Bernadette Degel, d. v. Louis en Julia Hoorens. Sterfgevallen. Paul-Emiliaan Van- dammie, 68 j., echtg. v. Emma Dewitte. Zulma Denorme, 35 j., echtg. v. Henri Coudron. Zoë Mule, 45 j., d. v. Charles- Louis en Rosalie Deleu. Huwelijken. Jozef Desreumaux en Astorie Neirynck, to. v. Geluveld. Ed ward Defoor v. Beselare en Flavie Schoui- teten v. Geluveld. OOSTVLETEREN, 3" kwartaal 1937. Geboorten. Peryn Daniël, z. v. Omer en Kinget Rachel. Dscorte Magda, d. v. Marcel en Degraeve Angela. Pauwelyn Hilda, d. v. Gaston en Debergh Maria. Wyffels Jacqueline, d. v. Cyriel en piahou Maria. Detoack Anna, d. v. Georgius en Dedeurwaerder Elisa. Huwelijken. Danneel Albert, land- bouwwerker, en Riem Gabrielle, werkster, b. v. OostvlebEren. Mahieu André, han delaar v. leper en Dsvloo Martha, z. b. v. Oostvleteren. Lateuwe Cyriel, land- bouwwerker v. Elverdinge en Lobelia Ma ria, werkster v. Costvleteren. Van Eeoke Karei, toeenhouwer, en Riem Angela, z. to., to. v. Qostvleteren. Lsën Jan, Apo theker v. Gent en De smet Paula, z. to. v. Oostvleteren. Overlijdens. Taveirne Magdalena, 12 J., d. v. Cyriel en Ooghe Martha. Bame- lis Emma, 84 j., z. b., wed. v. Poissonnier Petrus. Debuysere Mathilde, 25 j., meid. Platteeuw Eugenie, 70 j., winkelierster, wed. v. Deweerdt A. Llevois Emma, 54 j., z. b. Deconinck Marie-Louise, 74 j., landbouwster, echtg. v. Louwagie David. BIKSCHOTE, 2' en 3" Trimester 1937. Geboorten. Lefever André, z. v. Aurel en Rondelé GodeliiEve. Noyelle Gilbert, z. v. Cyrille en Vansteene Irma. Geldof Georges, z. v. Oscar en Castryck Irma. Duplacie G-uido, z. v. Gerard en Vander- meersch Irma, Tommelein Jenny, d. v. David en Verstraete Bertha. Beeuw- saert Nelly, d. v. Lucien en Bafcop Made leine. Platteeuw Maria, d. v. Julius en Vanbelleghem Godelieve. Crombez Ro bert, z. v. Odilon en Déblonde Maria. Vanouplines André, z. v. Gaston en Alle- mesrsch Alice. Huwelijken. Taillieu Jules, vlashan delaar v. Rumfceke en Van Eecke Adrien- ne, landbouwster van Bikschote. Ver faillie Jules, aardewerker, en Degrendele Valentine, werkvrouw, to. v. Bikschote. Overlijdens. Tommelein Jenny, 11 d., d. v. David en Verstraete Bertha. Denoo Raphaël, 11 m., z. v. Leon en Jacobs Go delieve. Delbeke Romanic, 76 j., huis houdster, echtg. v. Becarren Benjamin. en Te^en de Verast' BESELARE, Naklank Bamis-Kermis! Zondag was het kermis hier! Keuns en kiekens, heep en taart, Zingen, kraaien van plezier, Waarlijk, nooit geëvenaard! Permanenten, zwart cn blond, Zijn geschilderd, met penseel! Jonge paartjes wand'len rond, Liegen en beloven veel!!!... Voetjes triplen, 't rokje zwaait, Step en Wals en Jazz voor dans, En de paardjesmolen draait. 't Maantje lacht in tcoverglans! 't Muziek speelt 'n kermlslied! 't Mansvolk kaart of schiet den gaal! Karei, Delfin, Pol en Piet, Alleman is in den draai! Beselare, 3-10-37. Geo. VLAMERTINGE. Kroostrijke Gezin nen. Zondag 17 Oktober, om 3 uur na middag, heeft in het lokaal De H. Fami lie de jaarlljksche vergadering plaats van den plaatselijken Bond der Kroost rijke Gezinnen. Als bijzonderste punt op de dagorde komt voor: Gezinsvergoeding- voor de niet-loontrekkenden Door een bevoegd sprekeT zal een volledige uiteenzetting ge geven worden van deze kwestie, welke van Zoo groot belang is voor onze kroostrijke gezinnen. Uit ieder huisgezin van den bond wordt vader of moeder verwacht. Kroostrijke gezinnen, die nog niet aan gesloten zijt, uw plaats is in den Bond. Helpt uw belangen verdedigen. Nieuwe le den kunnen zich op de vergadering laten inschrijven. De Iepersche Afdeeling van het Da- vidsfonds heeft hare Winterwerking in gezet met eene tentoonstelling van de werken der twee kunstschilders: de Hee- ren H. Gellynck en E. Van Steenkiste. Hunne werken zijn tentoongesteld van 3 tot 10 Oktober in de bovenzaal van den Katholieken Kring. 'Bij de opening der tentoonstelling op Zondag 3 Oktober, te 2.30 uur, hebben beide kunstenaars het woord gevoerd over hun eigen werk. Het is tamelijk zeldzaam dat een kunstenaar in 't openbaar spreekt over zijn werk, tenzij een dichter of een prozaschrijver 't is eerder zeldzaam dat die erover zwijgen zij hebben zich zelf overwonnen en over hun kunst ge sproken: gemoedelijk, openhartig en in elk opzicht sympathiek, Het loont overvloedig de moeite die tentoonstelling te gaan zien, vooreerst om het kunstgenot dat zij verschaft en ten tweede cin inzicht te krijgen in de ver schillende opvattingen die elkander heb ben opgevolgd in de schilderkunst. De Heer H. Gellynck is een expres sionist. De expressionisten in de schilder kunst volgen op de impressionisten, maar beide woorden vragen uitleg natuurlijk. Elke kunstenaar, elke schilder bepaal delijk, beschikt, otm te zeggen wat hij te zeggen heeft, over vormen, lijnen en kleu ren. Hij is ten slotte een man die in de ziel aangedaan, ontroerd geweest is door een warme kleur, het wisselend spel van licht en donker en die zijne aandoening weergeeft op een doek. De impressionisten trachten den in druk, de impressie die zij van buiten in zich hadden opgenomen weer te igeven zooals zij ze hadden ontdekt en zooals zij hen had ontroerd in de natuur: zij schil derden licht en lucht en zon en de grooten onder hen lukten daarin prachtig. Zij schilderden niet zooals een fotograaf een portret of een postkaart opneemt, maar zooals iemand onder hen het juist zegde: «lk schilder niet koeien, maar lichtvlek ken op de koeien». Hoe artistiek dit ook gebeurde, toch lag het accent In die kunstopvatting al te uitsluitend op de visueele kwaliteiten die wij in de dingen rondom ons ontwaren: het was voor velen een è.1 te ver gaande naturalisme, een te slaafsche weêrgave van de natuur. Inderdaad heeft de buitenwereld ook kwaliteiten die wij alleen door middel van de gedachte kunnen ervaren en ook deze kan de artist vertolken: vreugde en leed, goedheid en benauwdheid, versla genheid en religieuse vervoering. Als die nu het voorwerp vormen dat behandeld wordt op het doek, noemt men dat eer der: de geestelijke inhoud of het geeste lijk element. De expressionisten nu, wilden weêr den kende menschen zijn die niet slaafsch stonden tegenover de natuur maar de dingen rondom hen alleen maar bekeken voor zooveel zij hen inzicht gaven in hun geestelijken inhoud; dit bracht natuurlijk meê dat hun schilderwerken een heel an der karakter droegen. Vandaar in de voordracht van den Heer Gellynck die zinnen als: ik schilder niet ■een haring om iemand appetijt te doen krijgen, en ik schilder geen bloemen op dat de bloemen in de natuur niet meer zouden bekeken worden Om het kort te zeggen: zijn doeken zullen niet zijn: «gekleurde literatuur» maar «de voorstelling van een ge dachte (woorden van hem)Dat brengt natuurlijk mee een groote soberheid: de dingen die voorgesteld worden zijn ont daan van al het bijkomstige, van alle kleine bijzonderheden: alleen de- wezen- heid-der dingen is weêrgegeven. De ex pressionisten zien synthetisch als ik het zoo mag zeggen en niet analystisch, niet alle onderdeelen afzonderlijk en los van mekaar om ze daarna één voor één op het doek te tooveren. Dit is noodig om. de kunst van den Heer H. Gellynck te begrijpen en te genieten. Gaat nu zijn landschappen bewonderen bijv. Lissewege en vooral Charleroi. Geen n^inutieus - afgewerkte bijzonderheden, maar een directe sotoer-sterke weêrgave van den indruk zelf die de artist heeft doorleefd en met ontroering en bezieling heeft geborsteld c-p het doek. En zijn koppen; zijn religieuze kunst: hoe sterk spreken ze: ook daar zi-et men hoe de koppen sterk zijn gebouwd als 't ware en teruggebracht bijna tot twee afmetingen: geen diepte maar een sterk ornamenteel karakter; geen overtollige bijzonderheden, maar eenigszins gesty- leerd: juist door dit alles wint de uit drukking nog aan geestelijke diepte: zie bijv. zijn Johannes; zijn Christus in den Olijfhof; O. L. Vrouw en het Kind; Mo nica en Augustinus. M. H. Gellynck, gij zijt een zoeker: Mochtefc gij den moed hebben om al den last ervan te dragen, U verder te ontwik kelen en po te lossen voor U zelf de moei lijkheden die U gesteld worden bij uwe verdere ontwikkeling. Oo-k M. E. Van Steenkiste heeft het woord gevoerd en toont aan de Iepersche bevolking zijne kunstwerken. Hij is een wondere man. Hij is geen expressionist, ook geen impressionist. Volgens sommige is hij d-e eenige Vlaamsche Romantische schilder. Zijne onderwerpen hebben al tijd iets sprookjesachtigs en soms ook al iets van symbolisme. En toch weer zou men dwalen door den Heer Van Steen kiste te rekenen bij de schildersschool die in de XIX» eeuw aan hst impressionisme voorafging. De Romantiekers van toen waren on gebonden, geweldig, pathetisch: zij wa ren immers d-e reactie tegen de klassieke richting waartegen zij in opstand waren gekomen: de klassiekers die hun doeken compose-er-denen mythologische on derwerpen bij voorkeur behandelden. De Romantiekers namen bij voorkeur his torische onderwerpen en hadden voor liefde voor geweldige scènes. Bij Van Steenkiste niets van dat alles: hij is stil en diep, niet wild, niet over dadig; rustig; zijn doeken zijn zeer ge bonden en soms ze-er symetrisch -g-e- composeerd; maar wat een symphonic van rijke kleuren en wat een geheim zinnigheid ligt er over die natuurtafe- r-eelen: de Herfstfee, Romantisch Land schap, De blauwe bloem. Hij ziet niet zoo synthetisch, is ook geen expressionist: heeft oog voor elk voorwerp afzonderlijk en overstreelt alies en bindt alles samen met die hem eigene wondere -kleuren. Uren zou ik kunnen stilstaan voor een doek als Muziekwat een diepte weet hij te suggereeren door een kronkelende weg die helpt om den achtergrond nog geheimzinniger te maken. Dit is de vrucht van het stil aanschou wen van het werk van Van Steenkiste: het doet een heimwee groeien naar iets dat lang voorbij is en schoon was of naar de kinderjaren met hun zonnige en fris- sche herinneringen: de toover die uitgaat van de sprookjeswereld en waarvoor elk menschen hart altijd ontvankelijk blijft: M. Van Steenkiste noemt dat: «die verre herinnering aan het verloren paradijs». M. Van Steenkiste, uw werk maakt die herinnering levendiger en daarom maakt uwe kunst een mensch gelukkiger en beter. V. CHICOREI TALPE doet het harte deugd. Wie ze drinkt is steeds verheugd! VLAMERTINGE. Het rechte eind. En waarom zou ik niet gaan luisteren, Door? Och, man, meet gij nu nog leeren hoe ge uw hofstede begaan moet? Aan uw jaren-, ge weet genoeg! Hola! Door! Dat is veel gezegd in eens. We volgen getrouw 't oude spoor, 't spoor onzer vaders. Maar, houdt ge re kening met den hedendaagschen vooruit gang? Voelt ge zelf niet, dat die vooruit- gangsstrcom ons meevoert, willens, nil- lens? Wel Fiel, ik zeg: d'oude boeren zijn de beste! t'Akkoord, Door, als er sprake is van W-erken en sparen. Ik en wil U niet klei- n-eeren, zulle, maar ge zult toch toegeven dat g'uw beeten vet als ik en dat uw kal vers dezelfde kost krijgen als de mijne. Bevindt ge er U niet goed mede? Heel goed, ge-buur, maar dat zijt ge toch niet gaan afluisteren op zoo'n voor dracht. Die mengeling van vetten en dat kalverrantscen-, dat kc-mt toch uit uwen bol? Neen, Door-tje lief, met alle respect voor mijn bolleke! Neen. Dat is zoo uit den bol van den voordrachtgever in den mijnen overgestort langs den telefoon s-ans fil (hij wijst op zijn ooren). Wel Fiel, 'k ga mee, met d'eerste ge legenheid. Lang zult ge niet ten wachten heb ben, Door. Mees-ter Deconinck komt bin nen kort spreken over Veevoedingen wel op Zondag 17 Oktober, ssffens na de Hoogmis, In de Smisse bij Hahn. We gaan, ja, we gaan samen, man! 't Wil mee met mijn tijd! Erg ongeval. L:a Hollebeke, 25 Jaar oud, wonende te Vlamertinge, reed per fiets op den omloop der koers, Maan- dagnamiddag. Een renner, die uit tegen overgestelde richting kwam aangehold, botste er met groet geweld op. De renner werd bewusteloos opgenomen en in de buurt binnengedragen. Lea Hollebeke, die met hare keel op het stuur van de fiets van den coureur terecht kwam, werd bij hoogdringendheid naar het O. L. Vrouw Hospitaal van leper overgebracht, waar men een inwendige bloedstorting vaststel de. Haar toestand is erg, doch niet hope loos. Deze twee kenmerken: hoeveelheid en hoedanigheid, zijn wel de eigenschappen van doelmatig bemeste wintergranen. Dank aan een toediening van een vol doende Potaschbemesting wordt de op brengst der graangewassen merkelijk ver hoogd. In de goede gronden, schommelt deze opbrengstvermeerdering tusschen 4 en 8 zakken per hectare. In slechte en bijzonder in lichte gronden kan het ver schil in opbrengst nog aanzienlijker zijn. De graankorrels zijn vaster en hijge volg zwaarderzij zijn meelrijker, glad en blinkend; hun broodwaarde is merkelijk hooger. Vele gevallen wijzen erop, dat de pot aschbemesting dik en goed bestand strooi geeft, met goudgele kleur en een ideale rijpheid. Ook mag de aandacht even getrokken worden op het feit, dat de Potasch ook doelmatig aangewend wordt om de graan gewassen te beschermen tegen het lege ren en om het onkruid uit te roeien. Het is een uitgemaakt feit, dat, waar de potaschbemesting toegediend werd, d# grond na den oogst zuiverder is, en de .stoppelen dikker en geler zijn. De landbouwers die de noodzakelijkheid der potaschbemesting op graangewassen nog niet ondervonden hebben, hebben zich slechts eens de moeite te geven, een voldoende potaschbemesting te gebruiken op een gedeelte van hun grond, en het stoppelland na den oogst eens goed te bekijken. Zij zullen onmiddellijk opmer ken dat de grond veel zuiverder is, en dat de stoppels dikker en geler zijn daar waar zij Potasch gestrooid hadden. Om een doeltreffende uitwerking der potaschbemesting te bekomen, zal men deze meststof zoo vroeg mogelijk toe dienen. Op stoppelland toegediend, geeft liet de beste uitwerking. Priesterlijke Benoemingen Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd tot: Pastoor te Ardooie, E. H. Coghe, Pas toor te Watou. Pastoor te Oudenburg, E. H. Lauwers, Pastoor op St Jozef te Meenen, in ver vanging van E. PI. Devaere, die zijn ont slag genomen beeft. Pastoor te Westvleteren, E. H. D'Hal- lewein, Pastoor te Wardamme, in vervan ging van E. H. Masure die zijn ontslag genomen heeft. Pastoor te Watou, E. PI. Devisschere, Aalmoezenier aan het Rijksopvoedingsge sticht te Uuiselede. Pastoor te Meenen (St Jozef), E. H. Matthys, Pastoor te Neerwaasten. Pastoor te Neerwaasten, E. H. Plovier, Onderpastoor te Waasten. Pastoor te Wardamme, E. H. Vanden Bossche, Onderpastoor op St Gillis te Brugge. Kapelaan te Zwankendamme (Zeebrug- ge), E. PI. De Bel, Onderpastoor te Wou- rnen. isaBanaiSBiaaBiEEiRH&BBiiBESisia EXAMENS 2" Jaar Advokaat. Met voldoening: Van Hee Jos., Veurnc; Vandevoorde A., Lop- pem. 3« Jaar Advokaat. Met voldoening: De- hem Albert, leper; Camcrlynck Ed., Roe- selare. Advokaat-Uitgangsexamen. Met voldoe ning: Verfaillie Jos., Poperinge; Trein- mery J?ierre, Meenen, 2a .'iWr Apotheker. Met VolAoen i ng( George Albert, Poperinge. 2' Jaar Geneesheer (Kandidatuur), Mêt voldoeningRyon M., ProvenPauwelya Osc., VlamertingeDcnys Fr., Roeselarij Marichal Herb., Roeselare; Xaveer fiut Passchendale; Samyn Georg, Jtoesbrtig* ge"Verschaeve R., Klerken. 2° Jaar Veearts. Met voldoening: GryJ* peerdt A, Kveselare, Hoendervoeder, HANEKOP Steeds voorop 1 FABRIEKEN VANHOLLEBEKE, Vaart, ROESELARE. Tel. 376. KLERKEN. Examen. De jonge Heer Verschave René, komt ter Hooge- school te Leuven het examen af te leggen van tweede kandidatuur in artsenijkunde. Aan Mijnheer en Mevrouw Doctor Ver- echave en hun Zoon, beste gelukwenschen. ZONNEBEKE. Pijnlijk ongeval. Verleden week Vrijdag heeft er zich al hier een pijnlijk ongeval voorgedaan. Eij de Kinders Priem, landbouwers, ge legen in de Albertstraat, was de genaam de Frans -be-zig met een koppel paarden het land te bewerken, toen eensklaps een der paarden schrok en woest begon te springfen. Koelbloedig greep den jongen naar de teugels, maar ongelukkig voor hem werd hij door het woeste paard ten gronde geworpen en kwam tusschen de paarden en het werktuig terecht. Door het tweede paard kreeg hij. dan nog een stamp in da zijde en op de dij. Gelukkig voor den jongen hielden de paarden aanstonds stil. Hierdoor bekwam de jongen geen verder leed. Geneeskundige zorgen en wat rust zullen Frans spoedig weer opknappen. GELUWE. Werkongevallen. R. R., oud 24 jaar, metselaarsgast, hield zich on ledig met het optrekken van een steiger aan een huis. Hij verloor het evenwicht en stortte van een 3 meter hoogte, omlaag. Hij liep inwendige kneuzingen op in de rugstreek en verwondingen aan het ach terhoofd. De 19-jarige Lefèvere Gaspard, was Werkzaam in de appretuur van een textiel fabriek en stond aan een machine om stukgoed te dubbelen. Plots gleed zijn rechterhand uit en deze werd gevat tus schen de metalen lat van het werktuig. Hij liep vrij ernstige pletwonden op. BBB1PAEBBBBEBEE3BSBBBBE&833&] Studie van den Natoris N. D'HUVETTERE 29, Cartonstraat, YPER en den Notaris ELIE VAN CAYZEELE te POPERINGHE. OPENBARE VERKOOPING in eenen enkelen zitdag OP VRIJDAG 15 OCTOBER 1937 om 2 Yi ure stipt namiddag, onder het voorzitterschap van den Heer Vrederechter van het tweede kanton Yper, en ter zijner gehoorzaal, Justitie paleis, Groote Markt, te Yper, van: STAD YPER Steenweg naar Dixmude, 2S, SCHOON EN WELGELEGEN groot 450 vkm. Zijnde het sterfhuis van den Heer Jules Talpe. Thans ongebruikt. Zichtbaar den Dinsdag en Donderdag van iedere week van 2 tot 4 ure namiddag. De sleutels be rusten bij Heer Jéróme Mahieu, Dix- mudesteeuweg. S8EEB!S3SBBBBBBflBBQEBBEE9BBBE Iaat toe uwe brieven, fakturen, ver slagen en uwe boekhouding met inkt in het DUBBEL te maken. - 75 Fr. Bij SANSEN-VANNESTE, BBBB3BBfl£ZBBBB9S99EB!3SSia3aiKSB OP VRIJDAG S OCTOBER 1937 109 Fransche franken 07,80 1- Pond Sterling 146,975 1 Dollar t. 29,675 1 Gulden, 16,4025 VOORMEZELE. Ongeval. M. Os car Vermeulen, 46 jaar oud, gehuwd, en wenende alhier, reed Zondag avond par velo huiswaarts. Op zeker oogenblik gleed hij uit en viel zoo ongelukkig dat hij den schouder brak. Een bijgeroepen genees heer deed het slachtoffer naar het gast huis te leper overbrengen. WERVIK. Ongeval. Gaston Ver- cauteren, uit Komen, kwam Maandag, rond 17 uur, per fiets naar Wervik gereden langs de groote baan, toen hij in botsing kwam met den. wielrijder Emiel Haspe- slags. Beide mannen deden een zwaren val op de straatsteenen en Haspeslags be kwam een vrij ernstige woi.de aan het achterhoofd en verder kwetsuren aan de ibeenen, wijl Vercauteren enkele tanden uit den mond geruk werden. WAASTEN. Gestolen auto terugge vonden. Ds handelsvertegenwoordiger Detack Robert, uit Quesnoy-sur-Deule, had langs den steenweg op Neerwaasten zijn auto onbeheerd laten staan, wijl hij een kennis bezocht. Tijdens zijn afwezig heid reed een onbekende er van door met den auto. Toen de handelsvertegenwoordi- ger buitenkwam en zijn rijtuig niet meer bemerkte, vernam hij dat wat verder een auto in de gra.cht lag. De handelsvertegen woordiger trof er inderdaad zijn wagen in ."^havenden toestand aan. Men meent dat ts disf, niet genoeg vertrouwd met het sturen, in de gracht reed en het hazenpad koes. kunt IA tan l*v ËiK;'ia HI CER M J i J J I J 13 I 1 i 1111n SUPEP NATIONAL 33 U OVtjAimSA&WnSi &<l TVaiXCHAOL^ TUyyZftMjSXjd n ff%,lép 1250 cLo&r, F N R. t&es&sl te Vraagt documentatie 1033, en zonder kosten of verbintenis gezonden aan F N R, 141, Louisalaan, Brussel, of aan een der Officieels Verdeelers F N R van uw gewest.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 4