De Burgeroorlog in Spanje DeOeriogstoestamt mm BOTERGIST ROBERT ultra korte w $RMip-JflCTMTHT TECMhEACTIE: GEWELDIGE BOB® TE WULPEN IN 'T BINNENLAND 'ALLERHANDE BURGERSTAND VAN EXAMENS UIT WESTR00ZEBEKE BIJ DE VLAMINGEN IN AMERIKA ZILLEBEXE-VIJVER Tel. 86. IEPER Tel. 85. WEIDEBEMESTING IN NOVEMBER VAN HIER EN DAAR WISSELKOERS l FNR, 141, LOUISALAAN, BRUSSEL. 8° RADIOSALON, BRUSSEL: STANDS 29-39. Op aanvraag worden U gratis toegangskaarten voor het Radioealon ABEFXE. Door schot gewond. Op veld. langs den weg Abeele-Calicanes, was een jager aan het jagen. Bij een zijner geweerschoten is een verloren zaadje een meisje gaan treffsn, dat per flets op de baan. reed. Het meisje werd geraakt dicht bij het oog, maar zonder veel erg. LANGEMARK. 11 Novemberhcrden- king. Donderdag 11 November, te 9 uur, bijeenkomst bij makker Achiel Vanderper om vandaar gezamenlijk met de muziek naar den Dienst te gaan. Iedereen weze op tijd. Na den Dienst, aan 't monument: bloe menhulde, declamatie, zang en muziek uitvoering. Daarna bezoek aan de leden G. Bis schop en R. Debergh. Te 12 uur gezel lig noenmaal bij makker P. Lam-oot. Prijs 12 fr. Men kan nog inschrijven tot heden Zondag 7 November bij een der bestuurs leden of bij makker Lam-oot. Na het vre- desmaal: prachtige tombola met schoone verrassingsprijzen. Te 4 uur bezoek aan het lid Arthur Van Eslander; daarna aan J. Verfalllie en de weduwe van Arthur Dewachter. ZUIDSCHOTE. Moedige daad. - Moe der cn kind gered. We vernemen, spij tig wat laattijdig, een moedige daad die wel mag aangehaald worden. Tijdens het ëeetenseizaen liggen er schepen aan Zuidschote-Steenstrate kaai voor het vervoer der suikerbeeten. Zondag 24 Oktober, roind 4 uur namiddag, viel een tweejarig schipperskind in de vaart. Een ander broertje was ooggetuige en verwittigde spoedig de schippersvrouw, zijn moeder. Deze sprong te water tus- schen dien kaaimuur en het schip, doch kon haar kind niet redden. De vrouw riep om hulp. Een Fransche visscher die hier eiken Zondag komt visschen, Heer J. Van- damme, «Enfcrepriee Générale d'Electri- cltéTourcoing, komt toegesneld. Zon der aannelen springt hij te water; zelf gekwetst van den kaaimuur, gelukt hij er in moeder en kind te redden. Zulke daad dient bekend gemaakt en we wenschen Heer Vandamme hartelijk geluk om zijn moedige daad. STADEN. V.O.S. en B.V.O.S. Het Vredesfeest wordt hier ook naar behooren ■gevierd. Te 9 uur Plechtige Mis, waarna optocht naar het Gedenkteeken. Te 1 uur Vredesmaal. 's Namiddags wandeling en tombola. Allerlei nieuws jes. Een oud-Sta- dennaar, M. Gnraedt, verblijvende in Frankrijk, was per auto naar Staden overgekomen. Hij heeft een ernstig on geval gehad. Een man is, aan de Ver gelder Molen», onder zijn auto terecht gekomen en aan de verwondingen be zweken. Het schilderen der kerk vordert goed en naar hetgene men reeds kan zien, zal het prachtwerk zijn. Na de voltooiing der werken zal de kerk van Staden een der mooiste der streek zijn. De aanblik- der gemeente verbetert met den dag. Tal van winkels en maga zijnen verlagen hun uitstalramen tot te gen den grond, waardoor deze beginnen te gelijken op de winkels en magazijnen der grootsteden, 's Avonds met de ver lichting geven deze uitstalramen een zeer mooien aanblik. Op Allerheiligen en Allerzielen werd het kerkhof druk bezocht. Veel nieuwe grafzerken en tomben zijn in den loop van het jaar aangebracht geworden. Met al zijn overvloed van chrysanten leek het kerkhof wel een lusthof, hadden er zich de treurende gezichten van biddende men- schen niet bevonden. Eerwaarde Pater Schroons, Domini caan, komt op acht December in «Patria» een voordracht geven over: Gij zult niet docden». Een voordracht waarop allen, uitgenomen de kinderen beneden de 1G jaar, toegelaten zijn. Houdt allen dus dien datum vrij. Het tocneelgild Da Vriendenkring voert hare operette De Molen van San- souciop, op 5, 12 en 13 December. Dit mooie zangspel is gemaakt naar het his torisch blijspel van Otto Harting. De ge kends Vlaamsche toondichter Renaat Ve remans heeft prachtig muziek geschreven op de mooie verzien. Deza week vertoont de Katholieke Cinema «Patria» twee prachtige filmen. De eerste is genaamd Dokter Soerate en wordt vertolkt door de gekende karak terspeler Paul Muni, deze heeft met zijn film de eerste prijs behaald. Als tweede film «Over en door alles» (Passe-Partout) met de komiek Joe E. Brown die we reeds aan het werk zagen in «De Zwemkam- pioen». MOORSLEDE. Zware aanrijding. De 30-jarige fabriekwerker Daman Al lans, wonende Roeselarestraat, te Zonne- beke, kwam in den avond per motorfiets huiswaarts, na het afleggen van een fa miliebezoek. Ter hoogte van den water dam gekomen, geraakte hij omgeven door een zware mistgordijn, waardoor hij met een zwaren plof tegen den vrachtwagen botste van een houthandelaar uit Roese- lare. De ongelukkige zat bekneld onder den wagen, derwijze dat hij met den rug gestrekt lag op de duozitting. De hande laar was alleen niet bij machte het slacht offer te bevrijden, zoodat hij hulp moest bijhalen. Da geneesheer voerde den zwaar en bewusteloos geworden gewonde sef fens naar de kliniek van het H. Hart van Roeselara. Verwondingen, waarvan som mige van ernstigen aard, werden over gansch het lichaam vastgesteld. Bijzon derlijk klaagt het slachtoffer over pijnen in de borststreek. Het geval is niet hope loos. OOSTNIEUWKERKE. Ongeluk. Edw. Vandcorne, slachter, 77 jaar oud, ward op Zaterdag 30 Oktober langs de groote baan naar Diksmuide door een auto overreden. Het slachtoffer bekwam zware wonden en verloor veel bloed. Een priester diende hem het H. Oliesel toe. Eerste zorgen werden toegediend door de geneesheer-en Demeulenaere cn Vanden- abeele. Overgevoerd naar de krnik, Ma ria's Rustoord, te Roeselare, stierf hij -enkele uren later. Weenoiag had hier ■de plechtige begrafenis plaats onder bui tengewonen toeloop van volk. Het slacht offer was goed gekend in de streek en was door iedereen geacht. VLADSLOO. Electriciteit. Er wordt ter kennis gebracht door de Burgemees ter en het Sch-epenoollsge aan de -bevol king van Vla-dsloo dat binnen enkele we ken zal overgegaan worden tot een alge meens aanbesteding voor de uitbreiding van het electrisch laagspanningsnet over gansch de gemeenten, waarvan de werken zullen beginnen nog op het einde van dit jaar. BE VEREN-AAN-IJZER. Persdag. Heden Zondag 7 November wordt op deze parochie een Persdag gehouden, dat wil zeggen, een dag waarop de Bevernaars eens zullen de gelegenheid hebben te h-co- ren welke verplichtingen ze hebben als christene menschen, inzake liet koopsn en lezen van dag- en weekbladen. Onder al de H.H. Missen: Sermoen door een Eerw. Pater. "s Avonds te 6 uur in de H. Hartzaal: Groote Volksavond, waarin Tooneel en Zang, en aanspraken door de leiders van de Persaktie van 't Bisdom -en Dekenij. Ingang kosteloos. Alio! Hier de vrees.rii.jbe historie! Van wat? Natuurlijk van De drie min naars alle vi-ere En om de Bevernaars hun nieuwsgierigheid te voldoen, ziehier de uitleg van de aankondiging van ver leden week. Wie ds historie wil weten en wie n-e keer ferme wil lachen, die komt Zondagavond te 6 uur naar de H. Hart zaal, waar ter gelegenheid van den Pers dag opgevoerd wordt: «De drie minnaars alle vi-ereeen operette gemaakt door Berten Verscha-etse. 't Is de eerste maal dat hst stuk opgevoerd wordt, dus t is voer alleman nieuws! Ge zult er en kele van uw eigen parochianen aan t werk zien. namelijk Meester Catteeu (rol van An.tor.ius E aston). Pol Ingelaere (vol var. JufTrouwe Prudence), Henri Dscroek. (rol van Camiei Plamakke), Gustje Desenaer trol van Jef Pardoblé) en Geo Ca.odaele (rol van Alidoor Klater'ausse). Alleman is welgekomen. De toegang is kosteloos. Wie gaarne lacht, die zal er zijn! BESELARE. Kristus-Koningfecst. 's Morgens vroeg! De klokken luiden! De kerk lcopt bomvol! Algemeene Communie voor H. Hartebond en Jeugdorganisatie! Z. E. Hoer Pastor dcet 'n diepgevoeld ge- gel-eg-enheidssermoen: «Waar Kristus heerscht! De ConsecratieVan uit den Toren begroeten trompetten Kristus-Koning met den Veldmarsch! KRISTUS-KONING I O Koning van verlossingswerk, Die liefdevol groot lijden leedt, De Kristen wereld vindt u sterk Ziet U met zonnegloor omkleed! Nog strijdt uw Volk rost kloeken moed, Het juicht U toe, terwijl het lijdt: Heil! Kris-tus-Koning, Wees gegroet! Heil! Driemaal Heil, nu en altijd! Allerzielendag! 'n. Ware doodenstoet naar 't Kerkhof! De oudste man van Beselare, Keer Alols-Putrus Denecker, -ge boren te Bsselare, 3 Juli 1847 en overle den den 27 Oktober 1937, werd op Aller zielen plechtig -ten grave gedragen! DOODENSTOET! Allerzielendag!... Men droeg D'oudsten Burger naar het graf, Wijl de wind uit 't Westen kloe-g, Daald-e men het kerkhof af! 't Was dit j-a-ar 'n Doodenstoet, Met 'n lijk te midden ons, Op de schouders, voet voor voet, Biddende 'n Vader-Ons! WOUMEN. Kristus-Koninghulde. Zondag verleden was het een prachtige dag. Reeds van 's morgens zijn de paro chianen talrijk opgekomen om door eene algem-eene Communie den dag op waar dige wijze In te zetten. Na 't Plechtig Lof stapten de fiere B.J.B.-meisjes al zingen, het vaandel voor-op, naar de Parochiale zaa.l waar reeds lang vóór 5 uur geen plaatsje meer te vinden was. De zaal was veel to klein. Een bewijs dat de bevolking medeleeft en verstaat ook hoe n-ocdig het is mede te werken opdat het Rijk van God toekome. Na een -prachtig spreekkoor, zeer goed voorgedragen door de B.J.B., hebben de schoolkinderen onder de geleide van de onvermoeibare Zusters, een paar num mertjes vertoond. Eenvoudig, maar zoo kinderlijk schoon. De aanwezige moeders waren fier over hun kleintjes die in vol maakte orde zang en spel uitvoerden. Maar 't bijzonderste nummer van den avond was de opvoering van: «Dolly, het BarmeisjeEen spel dat de moderne lichte zeden weergaf, maar ook duidelijk deed uitkomen dat niet alle meisjes van die soort slecht zijn, maar veelal slacht offers van de omstandigheden en- verleid door rijke l-ediggangers die ze in 't ver derf storten. Bewijs de bekeering van Dolly en hare vriendinnen tot echte, goede meisjes. Aangrijpend spel dat met veel belangstelling werd gevolgd. On weerstaanbaar was Dolly in haar rol en het keurige spel van geen een uitgezon derd heeft er niet weinig toe bijgebracht om de vertolking echt innemend en schit terend. te maken. Alle toehoorders waren ook ten zeerste voldaan. De achtbare Heer Becelaere, Burge meester van Torhout, hield de feestrede, Met zijn buitengewoon redenaarstalent heeft hij met z'n machtig inslaande woord de toehoorders In volle geestdrift gebracht voor Kristus, Koning der maatschappij. Deze luisterrijke avond besloot met een prachtige vertolking van het Te Deum ter eere van Kristus. In be-t volle licht, te midden eener opgetogene menigte, klanken de gewijde zangen ter eere van den almachtigen Koning der eeuwen. De mannelijke B.J.B.-j-eugd bereidt ook een feest voor, waarover we toekomende week meer zullen zeggen. Filmavond, Op 11 November is er een Filmavond, ge-geven door de V.O.S. en B.V.OJ3., ter herdenking van den Wa penstilstand. Daar worden al de ingeze t-enen verwacht. Ook naar de Plechtige Mis die dien dag zal gezongen worden voor de gesneuvelde soldaten en burger lijke slachtoffers van den oorlog. PASSCHENDALE. Davidsfonds. Vrijdag toekomende, 12 November, te 7 uur 's avonds, heeft de eerste vergade ring plaats van het Davidsfonds. We ver wachten dat alle leden er zullen aan hou den zooals voorgaande jaren talrijk de vergadering bij te wonen. Vrijdag komt Z. E. P. Schrcons aan het woord met zijn voordracht«Vrede of Oorlog». E. P. Schroons is voor velen geen onbekende meer en we weten dat het een schoomen avond zal worden als deze gevierde spre ker aan het woord komt. leden van het Davidsfonds, komt dus Vrijdag a.s. naar d-eza vergadering en brengt ook vrienden en kennissen mede. Zoo zult gij ook uw Davidsfonds aan anderen Xeeren kenner- Voor de leden is de toegang vrij; niet- leden betal-en 1 fr. GELUVELD. Botsing tusschen moto en triporteur. Rond 20 uur heeft er zich aan het kruispunt van de Werviksche en Geluwsche steenweg eene botsing voorge daan tusschen een triporteur van M. Nuyttens Robert en de moto van M. Maen- hout Ern-est, wonende te leper. Beide mannen vielen zwaar ten gronde, zoodat zij gekwetst werden en ook van Inwendige pijnen klagen. Zij ontvingen de noodige zorgen van een -geneesheer ter plaats. Bei de voertuigen werden ernstig beschadigd. Een reeks ongevallen. Woensdag avond, ongeveer 19 uur, werd de genaam de T. M.,-uit leper, door den hevigen mist misleid en reed ter hoogte van de herberg De Sportwereldmet zijn auto in de gracht. Met behulp van eenige toegesnel de personen werd de auto bovengehaald. T. M. vertrok met goeden moed, maar ongeveer 100 meter verder liep hij op nieuw in een diepe gracht. De auto bleef er steken tot de garage Van-damme uit leper met het noodige materiaal ter plaatse was om den auto uit te halen. Geen persoonlijke cngelukk-en. Zelfden avond, eenige minuten later, reed een weinig verder naar Meenen toe, een auto, behcorende aan een Franscben eigenaar uit Roubaix, in de diep -gelegen weide van Jules Lepere en geraakte er bekneld tusschen den barm van den weg en een weid-estaak. Gelukkiglijk werd nie mand gekwetst. Een ontboden -garagist zal trachten den auto op de baan te halen. Nog den-zelfden avond viel een auto stil bij E. Lenoir, waarvan de eigenaar, door den mist bevreesd gemaakt, zijn weg niet meer durfde voortzetten. Terwijl de eigenaar binnen ging om zich wat te ver warmen, werd de auto langs achter door een onbekende m-otorijder aangereden. De motorijder, die gelukkig niet gekwetst werd, koos het hazenpad. 's Morgens van 4 November kwam de genaamde Cappon Louis, molenmaker te Wervik, per moto naar leper gereden. Gekomen aan de wijk Veldhoek, moest hij uitwijken voor e-en stilstaar.de autovraeht- wagen, waardoor hij op de gladde baan uitgleed en zwaar ten gronde viel, in zijn val een been brekende. Dr Morlion, aan stonds bijgeroepen, nam den verongelukte in zijn auto mede en voerde hem naar de kliniek te Meenen, voor onderzoek met X-straien. Ds moto was ontredderd. HOUTKM. Lanöbouwavondschool. Verleden week weid in het gemeentehuis, met medewerking van het gemeentebe stuur een av- r.dschool geopend. Alle jon gelingen boven de 14 jaar die belang stel len in land- en tuinbouw worden tiaar verwacht. Reeds van de eerste dagen was er een grootm toeloop, zelfs van de groot ste onder onze jongelingen en reeds wer den er meer dan 25 leerlingen in-geschre- van. De lessen worden gegeven door Meester Kouppe uit Komen, den Maan dag, Woensdag en Vrijdag, van 6 tot 3 u. en zijn gar.-tch koste loos. Er Is vsc-1 be langstelling en wie ze regelmatig bezoekt zal het hem zeker niet beklagen, vooral later wanneer hij self zijn bedrijf zal moeten leiden. Voordracht. Heden Zondag 7 No vember, wordt er te Komen in de Katho lieke Kring, Wervikstraat, 12, een voor dracht met film gegeven over Verveer tegen Luchtaanvallendoor Kapitein Colbert. De afdeeling van het Rood-s Kruis van Wervik zal een praktische voorstelling geven. Vrijen tosgang waarop iedereen vriendelijk: wordt uitgenoc-digd. NOORDSCHOTE. Hoerengilde. Met de vernieuwing van het lidmaatschap 1938 doet het bestuur d-er Boer-engilde een bijzonderen oproep aan de leden-, om nog maals hun vertrouwen te geven met de vernieuwing van hun lidmaatschap 1937. De inschrijving -zal plaats hebben van af 8 Nov-ember tot 28 November inbegrepen. Wij laten alle leden w-eten alsdat na de zen datum geen aanvaardingen meer ge beuren, en zullen geschrapt worden- van de lijst, hopende dat gij aan dezen w-ensch voldoening zult geven. Op -heden Zondag 7 November, bij Cail- liau Prosper, te 6 uur stipt, belegt de Boe- rengilde eene jaarlij-ksche algemeene ver gadering met als DAGORDE: 1. Verslag en medede-ellngen; 2. Belangrijke voor dracht door Heer U. Schol, opziener van dien Eel;(iscihen Boerenbond), over «De w-et der Gezinsvergoedingen»; 3. Belang rijke bespreking over de aankoopen en over het St Èlooifeest; 4. Inschrijving voor het lidmaatschap 1938 (prijs 25 fr.), inschrijving voor landbouwalmanak (prijs 5 fr.), inschrijving voor pluim- en klein vee (prijs 19 fr,), inschrijving voor noen maal St' Elooife-est (prijs 10 fr. en tege moetkoming van de kas: 4 fr.); 5. Sa- menaankoop van veevoeders en betaling van geleverde waren. De leden worden allen verwacht op deze belangrijke ver gadering. Dus, houdt dezen dag vrij. HET BESTUUR. Raiffeisenkas, Op heden Zondag 7 November, algemeene vergadering voor alle leden ingeschreven in het stamboek, •evenals ook voor alle stichtende leden. Deze vergadering zal plaats hebben bij Oailllau Prosper, te 5 uur zeer stipt. Ho pende dat alle leden zullen tegenwoordig zijn. HET BESTUUR. VERVOLG Vrijdag ochtend, rond 6 uur, kwjm d, auto van de Heer Oscar Maes-De Baeckt van Oostduinkerke naar Veurne gereder,, waarin hadden plaats genomen, Mwrouv- Maes, die de eerste trein moest nemen te Veurne, en haar zoon die voerds. Gekomen aan de wijk «Warande» bot ste de auto op een groenten kar die niet verlicht was langs achter; de mist hing zeer dicht en de kar was moeilijk zicht baar. De schok was geweldig waarbij Me vrouw Maes een dubbele armbreuk op. liepde kar werd ingebeukt ea d« groeti. ten rondgeslingerd op de baan. Voor het overige bekwamen de and{. ren geen letsel. Vrouw Maes werd spoe dig bij Dr De Baecke te Oostduinkerke teruggebracht. Een onderzoek werd in gesteld en proces-verbaal vastgesteld. UMURanBaiHBaaBHHMHIHIMI Ï>E FISKALE ONTVANGSTEN IN BELGIE Over Sept. laatst bedroegen deze ont. vangsten (zonder d-e provinciale en ge meentelijke opcentiemen) 763.350.447 Ir. tegen vorig jaar 755.633.665 fr. Over de ne. gen eerste maanden van het jaar bedroe gen ze 7.211.442.219 fr. tegen vorig jaar 6.496.8.97.264 fr„ 't zij een vermeerdering vaa 714.544.954 fr. PROTESTEN IN BELGIE De Belg. N. V. Van der Graaf en C|e (Afdeeling: Handelsinformaties) te Brus sel. deelt ons mede: Er werden over de afgeloopen week, eindigende 15-10-'37, in Beigie, 2227 pro testen geregistreerd tegenover 1252 voor het zelfde tijdperk van het vorige jaar uitgesproken. Van l-l-'37 tot 15-10-'37, in België, 631» protesten geregistreerd tegenover 57078 voor het zelfde tiidnerk van 1936. $B.£ËaSBSBi3HeE3RSBB2SKSSSBIU Priesterlijke Benoemingen Z. Exc. Mgr. Lamiroy, Bisschop van Brugge, heeft benoemd tot: Pastoor te Stuivekenskerke, E. H. De- langhe, Onderpastoor te Wervik. Onderpastoor te Waasten (Gheer), E.H, Depuydt, Onderpastoor te Diksmuide. IBBaBSSSESBSSiBBBBSaBBBHBin POPERINGE, van 2 Okt. 4oi 5 Nov. 1391. Geboorten. De Klere Pauia, d. v. Da vid en Demon Gerarda, Abeelesteenweg. Leich-er Mariette, d. v. Abel en Huyghe Maria, Reningelst. Carpier Guy, z. v. Gecrges en Vancayzeele Bertha, Priester straat. Delaplace Germaine, d. v. Mau rice en Hoedt Maria, Westvhtersn. - Vancaeyzsele Géry, z. v. Gerard en Da- crock Magdalena, Rtningelsisteenweg. - Ollevier Jeanne, z. v. Juliaau en Eebsrdt Augusta, Houtem-Ieper. Dehi'V": Gilbert, z. v. Auguste en Delplaca Maria, Vlamertinge. Overlijdeivs. Lebbe Maria. 41 j., echtg. v. Papegaey Richard, Abee-lesteenwsg. - Deroo Georges, 5 m., Casselstraat. D:- nys Marie, 77 j., wed. Ficquet D., Iepentr. Dsseurs Frans, 20 m., Korte Reninselst- straat. Lebbe Hector, 71 j., wed. v. Du Faux Maria, Gasthuisstr. Déreumaux Paul, 12 j., Wervik. Clatys Aloise, 73 j., echtg. v. Cappelle Elcdie, St Sixïtraat. Maerten Henri, 79 j., wed. v. Flamey Loui se, Komstraat. Huwelijken. Verdcnck March, dia mantslijper v. Lier en Slosse Jeanne, z. b. v. Pop. Vercruysse Jorbert, lan-db., en Vercruysse Maria, z. b., b. v. Pop. Huwelijksbeloften. Top Gerard, Biet- serdiener en Boidin Maria, z. b.. b. v. Pep. Delboo Marcel, paardengeleider en De Beer Helena, dienstmeid, b. v. Pop. IEPER, van 28 Oktober tot 3 November. Geboorten. Berten Marguerite, Zon- nebekesteenweg, 426. Desmet Freddie, Reeollettenpoort, 5, (v. Pollinkhcve). Huwelijken. Lesage Emilius, platon- neerder, en Bouquet Cecilia, herbergier ster, b. te Iepsr. Minnekeer Mauritius, aardewerker en Castelein Paula, dienst meid, b. te leper. Verschoore Fiorimond, fabriekwerker, en Philippo Yvorr.e, naais ter, b. te leper. Busschaert Edith, sol daat te Pcelkapelle, en Hondeghem Maria, z. 'b. te leper. Brassaert Camille, pas werker, en Ccoren Pierrette, fabriekwerk- stsr, b. te leper. Overlijdens. Lannoote Clementia, 75 j., z. b., ongeh., Rijselstr., 38. Portier Gustave, 38 j., landbouwer, on-geh., Lange Torhoutstr., 25 (v. Bceringe), Jolijt Ca- millus, 67 j., z. b., echtg. Lecleire Justina, G. de Stuersstr., 40. Cotten-s Octavia, 41 j., z. b., echtg. Norman Odiel, M. Haig- laan. Masselis Achille, 59 j., landbou wer, echtg. Drapie Maria, Wenninckstr., 6. (v. Oost-Cappel). Denys Bertha, 32 z. b., ongeh., Poperingesteenweg, 8. DIKSMUIDE, van 28 Okt. tot 4 Nov. 1937. Geboorten. Debackere Agnes, en Margareta, d. v. Leon en Gabrielle Bek lant. Mestdag Annie, d. v. Ferdinand en Marie Bonte. Overlijden. Tratsa-ert Rachel, 54 j., ongehuwd. Huwelijken. Oscar Roose, v. Beerst, en Maria Debruyne, van Diksmuide. Dirk de Vries en Lzontine Dsjonghe, b. v. Diksmuide. STADEN, van 28 Okt. tot 4 Nov. 1937. Geboorten. Vanocst Leopold, z. v, Victor en Vinckier Zulma. Ameel Mar gareta, d. v. Arsène en Dscleir Martha. Vanhaverbek-e Frans, z. v. Cyriel en Huygh-e Godelieve. Overlijdens. Man-deville Adrienne, 23 j., echtg. 7. Gouwy Adri?nne. Dewilde Jules, 28 t., «chtg. v. Vanlauw-e Lecr.ie. Beloften. Muylle Maurice, van Rce- selare, en Decoene Maria. Gcruyttó Maurice en Devolder Elcdie, van Veurne. JONKERSHOVE, m. Sept. cn Oct. 1937. Geboorten. Vcrmcersch Lea, d. v. Gaston en Rachel Morrccl. Debruyne Robert, z. v. Prudent cn Madeleine Pou- blon. Maddelein Gilbert, z. v. Maurice en Odette Coppenolle. Degraevc Ga briel, z. v. Prosper cn Laura Lauwers. Mortier Lucrèce, d. v. Amedée cn Mar geriet Pollet. Staelen Walter, r. v. Leon en Julia Bylle. Rondelé Lucien- ne, d. v. Florent en Maria Steculorum. Huwelijken. Peetcrs Francois v. Brussel en Maria Mortier v. Jonkershove. Declercq Camille v. Woumen cn Mar tha Deleu v. Jonkershove. BESELARE, maand October 1S37. Geboorten. Remi Mestdagh, z. v. Maurits en Maria Cabbekc. Lutgardc Pattyn, d. v. Camicl en Estella Dcruytter. Gustaaf Vanhcckc, z. v. Valcntyn cn Germaine Sioen. Overlijdens. Elodie De Cuypere, wed. v. Bruno Costeur. Alois Denecker, wed. v. Marie-Louise Messiacn. Huwelijken. Maurice Van Acker en Madeleine Flament. heiden v. Beselare. Jules Taillieu en Elisabeth Decroix, bei den v. Beselare. »aa&SS!2aK3B£2K3MBaSBaa3<aU83i!9 Te Abeele botsten twee Fransche autos op mekaar; eenige lichtgekwetsten, nie-t erg. KATHOLIEKE RADIODAG Til Ma-art van het jaar 1933 stond het Davidsfonds van Westrooaeboke resds mede op ds bres voor den katholieken ra dios tri jd. Alsdan immers werd hier E. P. Leopold aanhoord met zijn baanbrekende rede over «Katholicisme en Radio». Het eerste zaad dat toen werd uitgestrooid, groeit op, en zoo komt er nu te Westroo- zebeke een volle radiodag. Dat begint op Zaterdag 6 November met een luisterrijk kinderfeest in de Patronaatszaal. Op Zon dag hoeren we E. P. Leopold terug met een radiosermoen onder al de missen. Aan do kerkdeur wordt esn propagandaboekje verkocht aan den prijs van 1 fr. Tusschen Vespers en Lof, bijzonder Sermoentje voor de kinderen. Als bekroning, Zondag avond te 5 uur, groote volksvergadering. Als spreker treedt op de Heer Karei Van- depitte, radioleider in het Diocesaan Man- nenverbond en Bestuurder van W.V.R.O. te Kortrijk. Ter opluistering een paar kinemafilrns en volkstombola. Deze nieu we oproep voor den katholieken radio- strijd zal voorzeker te Westroozebeke goed gehoor vinden. DAVIDSFONDS Wie Woensdag, 3 November, den 200 leerrijken voordracht over Japan door Heer Fr. Ramon, uit Aartrijke, niet heeft bijgewoond, -heeft een uiterst mooie gelegenheid laten voorbijgaan om dat volk, waar nu zooveel over geschreven wordt, van dichtbij en tot in ziin diepste wezen te leeren kennen. Een prachtvQordracht kregen de aanwezige Davids- fondsleaen te hooren, en om den vorm, en om den inhoud zelf, in zoo mooie taal. zoo aangenaam en boeiend voorgedragen, zoo leerrijk, zoo duidelijk om volksaard en leven en streven te begrijpen, zoo op voedend en ontwikkeld om ons Davidsfondsers te leeren de leemten in eigen volkswezen en kuituur aanvallen en aanvullen: een paar uur echt Davids- fondsche volksontwikkeling kregen wij. De stilte ge durende de spreekbeurt en de toejuichingen bij het einde bewezen best hoe de geachte spreker zijn toe hoorders wist te boeien. Van harte dank aan Heer Ramon om diea hoog- staanden cntwikkelingsavond. Woensdag 10 November en niet Vrijdag 12 Novem ber komt P. Schroons te 6 Y* uur. KROOSTRIJKE GEZINNEN De algemeene vergadering met zeer prijzenrijke tombola, Zondag 31 Oktober, was wel bijgewoond en verliep goed, spijts de toegezegde sprekers er niet waren en die afwezigheid is jammer. Het jaarverslag werd voorgelezen en den geldelij- ken toestand van de afdeeling voorgedragen. Verder wijdde de E. Hi Schrijver uit over het bondsleven, wat de Bond voor de Kroostrijke Gezinnen heeft be»- komen cn nog betracht en wees op twee groote moei lijkheden die het Bondsleven bedreigen: 1) De kroost rijke gezinnen die niet onmiddellijk meer van voor deden genieten zeggen 't bondsleven op en verzwak ken de getalsterkte, iwKKlig om voor de kroostrijke ge zinnen te behouden wat werd verkregen en te beko men wat betracht wordt; 2) Kroostrijk wordende ge zinnen sluiten niet aan met die gedachte: we krijgen toch de voordeden door den bond bekomen of nog te bekomen. Ook in den Bond voor Kroostrijke Go- zinnen dringt de tijdgeest door en vernielend: gemis aan sociaal gevoelen en 't alles doodend egoïsme. Vele kroostrijke gezinnen beseffen niet 'dat men er naar toe gaat de edelste strevingen van Uen Bond voor Kroostrijke Gezinnen lam te leggea en ongedaan te maken. Na een warme oproep tot korpsgeest en trouw lid schap sloot de welgelukte vergadering: Kroostrijke Ge zinnen, werkt Voor uw bond door licj^chap, dan waakt ge over uw belangen en die van uw soortgenooten. Zorgt eer het te laat is. i%B5B£zaaasasaaHBBB3iaBBzaaaB Te Belle Lake, Minnesota, is overleden Cyriel De Bruyne, geboren te Woumen den 19 Oktober 1887. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBaBBBBBBB V1SSCHERIJ heel het jaar door. Oesters, Paling en Mosselverbruik. VERMAARDE KEUKEN. DIKKEBUSCH. Boerengilde. Om reden dat het feest van Allerheiligen sa menvalt met den eersten Maandag der maand, is onze vergadering uitgesteld tot Maandag 8 November, om 6 uur 's avonds, in den Faisan Doré bij Hr H. Vancau- wenberghe. De Hr landbouwingenieur Le- cluyse geeft er zijn tweede voordracht over de voeding van het vee, zoo belangrijk in verband met de aanstaande wintervoeding. Al onze landbouwers, leden en niet-leden, al onze boerinnen en boerendochters, die zich met de voeding der dieren bezig hou den, worden vriendelijk uitgenoodigd. Op deze vergadering werd-'- hst lidgeld voor 1938, zijnde 25 fr., geïnd en de bestelling van landbouwalmanakken opgenomen. LEISELE. B. V. O. S. De Bond van Vlaamsche Oud-Soldaten (B.V.O.S.) richt op Sint Maartensavond (Woensdag 10 November 1937) te 7 uur bij ons me delid Abel Van Alrne een btlangrijke spreekbeurt in. Spreker: Willem Maris, algemeen On der-Voorzitter van het Verbond V. O. S. en lid van R. I. C.G. P. (Rassemblemtnt Internationale Catholique contre la Guer re et pour la Paix). Vóór de spreekbeurt: •betaling van het lidgeld voor 1938. Na de spreekbeurt: groote kostelooze tombola (300 fr. prijzen). De vrienden V. O. S. en belangstellen den van verleden jaar word-en ook ditmaal van harte verwelkomd. Namens het Bestuur: Fr. Sohicr. WAASTEN. Verkeersongeval Aan t kruispunt welke -leidt naar Neerwaasten en Deulemont, heeft er zich eene botsing, voorgedaan tusschen den auto van De-, mazières Remy, wonende te Quesnoy-sur- Dsule, op h-et Sluizen gehucht, die in de richting der grens reed en de autoka- m-ionet van het huis Vansteenbrugge, te Lambersart, die uit tegenovergestedle rich ting kwam. Beide voertuigen werden be schadigd, terwijl M. Demazières aan hst hoofd gekwetst was. WAASTEN. Smokkel. Woensdag namiddag kwam een Fransch-e auto aan het Belgisch toibursel. Op de vraag van den tolbeambte of er niets aan te geven was, antwoordden de beide inzittenden, een heer en een dame: N-een. De tol beambte onderzocht hierop den auto en vond onder een bank een doos inhou dende meer dan een kilo oud goud, be staande uit monterkasssn-, ketentjes, ju- weelen, alles ter waarde van nagenoeg dertig duizend frank. De buit en de auto werden onmiddellijk aangas lag ;n, en heer en dame mochten daarop te vcet terug Frankrijk in. KOMEN. Botsing. Donderdag morgen 4 dezer, rond 8 uur, kwam de kleine Vandamme A. per velo uit de Pro cessiestraat gereden. De mist belette hem sen aankomenden heereuauto te zien. Hij botste er tegen en werd ten gronde ge- Worpen. Hij kwam er gelukkiglijk van af toet enkel gescheurde kleederen en lichte «neuzingen aan ellebogen, en knieën. 11 Novemberfeest. Ter gelegenheid ran de 11 Novemberfeesten zal een Plech tige Mis gez-ongen worden voor de ge sneuvelde soldaten uit den oorlog 1914-'18. Daarna zal een stoet gevormd worden en «tillen bloemen aan het oorlogsmonument fcelegd worden. Een zelfde plechtigheid zal plaats gi'ij- i>en in Ten Briele-Komen op Zondag 14 November a.s. Al de maatschappijen en scholtn zijn uitgenoodigd De Novembermaand is de beste maand om de potasch- eu iosfoorzuurmcststoiïen op de weiden uit te strooien. Het dient tot niets de bemesting der weiden uit te stellen, aangezien deze meststoffen in den grond niet van hun waarde verliezen, en dat langs den anderen kant cca laattij dige toepassing, een vertraging in den groei der grassen kan teweegbrengen. Een volledige bemesting, bevattende fos- foorzuur en potasch, is volkomen noodig, wil men uit zijn weiden het meest profijt trekken. Men kan het eene niet door het andere vervangen, deze twee meststoffen vullen elkander aan. Soms zijn er land bouwers, die, om reden van den prijs der potasch, meenen, dat deze kunnen ver vangen worden, door een grootere hoe veelheid fosfoorzuur. Dit is een groote dwaling. Hetgeen zij een besparing den ken, is integendeel een verkwisting, daar in vele gevallen de verarming van den grond aan potasch, oorzaak is, dat een groot deel der scories gebruikt wordt, zon der det deze de minste opbrengstverhoo- ging opleveren. Potasch is onontbeerlijk in de weide- bemesting, en kan niet vervangen wor den. Naar gelang moet men 800 tot 1200 kgr. sylviniet-kaïnict of 300 tot 400 kgr. chloorpotasch per hectare uitstrooien. De potasch verwijdert de slechte grassen, de goede grassoorten worden dichter en kloe ken Ook de klavers verbeteren van voe dingswaarde, en htm percentage verhoogt merkelijk. Te Nlnove werd een 23-jarige spoor arbeider door den trein aan stukken ge reden. Aan de Duitsehe grens werden een- en-twintig Beiersche bedevaarders, ko mende uit Lourdes, en die papieren mar ken trachtten over te blauwen, aangehou den. KATHOLIEKE UNIVERSITEIT VAN LEUVEN Licenciaat ia Pnilo.ophie, 23 proefTer- hacghe Matir., Handzame, cn Bollengjtf Paul, Poperinge, beiden met groote ón derscheiding. ISaBttBBmSSBBBBHBBSBSaBft&BlIBV VAN VRIJDAG 5 NOVEMBER 1»T toegezonden. 99.575 140,7125 29,405 100 Fransche Franke^ 1 Pond Sterling I Dollar

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 4