Eene oude lepersche Rederijkkamer De winkel waarin IEDEREEN De Kleine CJUinst PARDESSUS® vanaf*fr. 100 ^HeerenJ50fr. Speelgoederen 5 PERSONEN HERBESAN De Nieuwpoortsche Schuitevisschers 50fr. Christusbeelden te Vlumertinge BESTE LAAGSTE Gewestslijk Syrsdikaat Congres te leper op londag 7 November 1937. Kinders Regenmantels Werkkleederen St NIKLAAS A. MONCAREY-DECANTE Gewestelijk Verbond der Christen Vakvereenigingen te leper KEUZE VINDT ïs Rijselstraat 1-5 IEPER SEPER vanaf Kostuimen vanaf hoedanigheid voor de prijzen Sen Belangrijke Vergadering van liet Stoode Kruis En West-VEaanderen. 18, Gasthuis«traat, 18, POPERINGE A BURGERSTAND VAN BELGISCHE HYPOTHEEKMAATSCHAPPIJ SPAARKAS LEERT SNIJDEN INKOGRAPH pi TTOT-nsrr, A AN «TIE POPFJlIKGENAAE» EN «DE HALIEVAN ZONDAG 14 NOVEMBER Ï937.~^— Nr '46.\ Naai' oud Christen Vlaamsch gebruik ■werd dezen dag ingezet met eene H. Mis om 9 uur in de kapel der Congregatie op gedragen. Hst was E. H. Nolf, proost van het gewestelijk verbond die de H. Mis op droeg en na het Evangelie eene gelegen' hsidsaanspraak hield. Een 130-tal bestuursleden waren opge- komen dis dan ook deelnamen aan den tweeden VORMINGSDAG, die rond 9.45 uur geopend werd. Aan het bureel hadden plaats genomen Heer Gekiere uit Wervik, voorzitter van het Gewestelijk Verbond; Hr Cool, alge meen Sekretaris van het A. C. V.; Hr Je rcom Stubbe, gewestelijk Sekretaris; Hr R.-D. De Man, Volksvertegenwoordiger; Hr Laurent Crols, Voorzitter van de Chr. Centr. van Arbeiders der chemische nij verheden en gemengde takken; en E. H Nolf, gewestelijk Proost. De vergadering werd geopend door den Hear Voorzitter met het gebed, waarna een korj^welkomwoord. Aan Heer Jeroom Stubbe werd het woord verleend die het zedelijk verslag over den toestand der organisatie in het arrondissement voor droeg. We stippen volgende nota's aan. De gewestelijke sekretaris Stubbe wijst eerst op de gebreken cm nadien de midde len te kunnen aanduiden en deze te keer te gaan. Er bestaat een gemis aan syndi cale overtuiging. Het syndicaat is voor velen een dopkwestie geworden. We moe ten terug naar méér syndikale werkzaam heid, méér zorg besteden aan d: beroeps- belangen van onze arbeiders, loonen, werkvoorwaarde, sociale wetten, enz. Er bestaat een gemis aan hulpvaardigheid bij de leden, Het syndikaat is niet het werk van één persoon. Het doel van de vakvereeniging is het welzijn van de ar beiders. Er bestaat ook nog gemis aan zelfstandigheid bij onze arbeiders, daar aan zullen we verhelpen door een sterkere organisatie, door het instudeeren van onze vakbladen. De plaatselijke groei vooral wordt bepaald door de werking van de plaatselijke bestuursleden. (Luidruchtig handgek«-p>. Na voorstelling door den Hser Voorzit ter komt den Heer August Cool, algemeen Sekretaris van het A. C. V. aan het woord. Hij had het over De Taak der Bestuurs leden en d: plaatselijke bestuurswerking 1. Hoe moet eene plaatselijke syndikale afdeeling ingericht zijn? a) Er moeten leden zijn, zonder leden geen vereeniging, zonder leden ook geene organisatie. De leden moeten gekend zijn op de plaatse door het bestuur. De leden imoeten de sa menstelling kennen van het gezin, enz. Klachten in zake arbeidsvoorwaarden en inlichtingen moéten door de leden worden aangebracht, b) Er meet ook een bestuur zijn. Wat is een bestuur? Het zijn de lei ders van de vereeniging, deze moeten dan ook het vertrouwen hebben van de leden. Zij moeten de l"d*vi Hden. Kot is een taak van opoffer!" 2. Hoe most ecu plaatselijke aide*. Eng werken? De voorzitter moet de vergade ringen leiden en voorzitten, de vergadering opmen, de dagorde leiden, enz. De sekre taris moet het verslag maken, hst schrijf werk doen, in een woord zijne functie ver vullen. De schatbewaarder moet zorgen dat de bijdragen van de leden regelmatig binnenkomen. Hij moet toezicht houden op den bode die rondgaat om het geld te innsn, omdat dit regelmatig zou binnen komen in de kas. 3. Hoe moet het bestuur nu werken? Bestuursvergaderingen waar de bestuurs leden moeten naartoe gaan en de dagorde afhandelen. Ze moeten nota nemen van de klachten en ze trachten op te los en. De dagorde opmaken voor de algemeene vergaderingen. De leden aanzetten om de vergaderingen bij te wonen. Het lokaal ïTTügfiïaam"maken en goed verzorgen en tot slot een algemeenen oproep opdat de brstuur.sleden die een stuurmanspost ver vullen de zware verantwoordelijkheid zou den begrijpen cm de taak die ze aan- vaad hebben tot een goed einde te bren gen tot heil van het A. C. V. Hierna volgde eene nuttige bespreking over deze twee spreekbeurten en prakti sche be-luiten werden getroffen en aan- g. nomen. Den Heer Crols, Voozitter van de Chris telijke Centrale van Arbeiders der Chemi sche Nijverheden en Gemengde Vakken handelde over: Het vraagstuk der fa- brieksafgevaardigden Door de bedrijfs organisatie en door de syndikale organisa tie zoo zsgde spreker, moeten de arbeiders deelachtig worden in het ek: ipmisch le ven. De taak van ds syndikale fabriekaf- gevaardigdsn of vertrouwensmannen van de syndikaten in de fabrieken door deze aangeduid is viervoudigZe moeten mede werken: 1) aan de leiding van de syndi kale actie 2) aan de opleiding en vor ming van de leden 3) aan de propaganda en versteviging van de organisatie 4) ten voile bewust zijn van hunne verantwoor delijkheid. Zs moeten ook op de hoogte van de arbeidersvoorwaarden zijn in de fabriek en de grieven van de leden be kend maken bij de Centrale propagan disten. en de leiders van het syndikaat. Ze zijn de raadgevers ter plaats van de leden en de afgevaardigden van de lei ding. Ze moeten diep overtuigd zijn van hunne taak en hunne verantwoordelijk heid in de fabriek. Ze moeten de sociale en ekonomisclie zending van de Christen Syndikaten en de toekomstige bedrijfs organisaties leeren kennen. De fabr riks- afgevaardigde moet ten slotte een mensch tiju met hooge persoonlijke waardigheid en most de Christene volmaaktheid na streven. Er mag geen tegenspraak bestaan tusschen zijne woorden en daden. Een weinig na 12 uur greep de inzege ning plaats der nieuwe bureelen ten dien ste van het Vakverbond. Dit geschiedde door Z. E. Deken Vermaut, bijgestaan door den gewestelijken proost E. H. Nolf, oud-proost. E. H. Socquet en E. H. Dejon- ghe. Waren aanwezig de bestuursleden welke den vormingsdag hadden bijge woond. Na de inzegening werd de intro- nisatie gedaan aan het H. Hart door den Heer Voorzitter Gekiere en de aanwezige leden. Om 12.30 uur had een gezamenlijk mid dagmaal plaats In het Kristen Volkshuls waar alle congressisten aan deelnamen. De Hesr Robert-D. Deman. Volksvertegen woordiger, hield eene tafelrede over: «De zedelijke invloed onzer beweging op de massaOnze organisatie in het arron dissement, zegde spreker, is in de jongste jaren uitgegroeid in de breedte. Wij berei ken op syndikaal gebied méér dan 6030 le den. Op alle terreinen: mutualiteit, spaar wezen, coöperatie, ontwikkelingswerken groeien met den dag. De materieele inrichting van onze dien sten wordt gaandeweg beter en volledi ger. De nieuwe ingewijde lokalen leggen er getuigenis voor af. Maar uitgroeien in de breedte is niet voldoende wij moeten ook verdiepen. Wij moeten door onze mate rieele kracht van de getallen onze zede lijken invloed maar buiten uitbouwen. De kracht van onze heele organisatie ligt in de harmonische dooreenstrengellng van materieele en zedelijke macht. Die harmonie bereiken we slechts maar, wanneer wij de zedelijke opvoeding van onze christelijke werklieden goed verzor gen, door hun te leeren begrijpen, welke hunne waardigheid als mensch en arbei der is, welke groote nood er is bij onze ar beiders, om met verstandige redelijkheid hun gezonde en rechtvaardige wenschen en verlangens op alle terreinen te laten kennen en te verdedigen bij andere maat schappelijke klassen. Een goed georganiseerde christelijke ar beidersstand, materieel en zedelijk sterk, is een waarborg voor orde en welvaart en tevens een faktor tot versteviging van de zoo onmisbare sociale orde. Onze zede lijke invloed moet in verhouding staan met de waardigheid waarmede wij onze organisatie uitbouwen, leiden en laten op treden naar buiten. Daartoe is noodig: volksopvoeding door heel onze organisatie. Maken wij dus onze arbeiders bewust dat ze moeten zijn diep christelijke, waardige hoogstaande geor ganiseerde arbeiders, leden van de groote katholieke volksgemeenschap. Om 2 uur namiddag werd de KON- GRESVERGADERING geopend door den heer Voorzitter. Jeroom Stubbe, geweste lijk Sekretaris, geeft lezing van het Jaar verslag ovsr de werking van het Gewes telijk Verbond. We zullen maar de taal der cijfers laten spreken. Op het 1" Kon- gres van 15 November 1936 waren de le den tot 5750 geklommen en met de leuze toekomend jaar naar de 6000, sloot deze vergadering. Dit doel werd bereikt; heden tellen we 6005 leden in ons syndikaat. De mutualiteit met hare 5 plaatselijke af- deelingen telt nu 16.000 leden. De jeugd beweging K. A. J. 360 en de V. K. A. J. 400. De Vrouwenbeweging K. A. V. is ook zesr werkzaam geweest en ruim 3000 vrou wen zijn er bij aangesloten. Laat ons hier een woord van hulde brsngen aan E. H. Denys, thans pastoor op St Nikolaasparochie te leper die de stichter was der sociale werken van het arrondissement vóór den oorlog; aan den Heer Lommez, oud-voorzitter van het plaatselijk werkers ver bond. thans provin ciaal greffier; aan E. H. Socquet, proost tot Oogst 1937 en nu aan E. H. Nolf, die met taaie wilskracht en onverdroten werk zaamheid onze beweging hebben gebracht tot het bloeiperk dat we nu mogen bele ven, dit wil niet zeggen dat we thans op onze lauweren mogen rusten, maar onze werking voortzetten en uitbouwen. (Luid ruchtig handgeklap). Hierna kwam Hser D. Cleys aan het woord met als onderwerp; De Jeugd en het SyndikalismeHij bepaalde kort en goed de verhouding tusschen d-e K. A. J. en de vakorganisaties. De K. A. J. heeft niet alleen te zorgen voor het zedelijk en godsdienstig welzijn van de arbeiders jeugd maar ock voor hun beroepsbslan- gen. Daarom leunt ze aan bij de christe lijke vakorganisaties die alleen de noodi- ge waarborgen geven. De Heer August Cool, algemeen Sekre taris van het A. C. V., kwam daarna aan het woord en verhandelde De waardig heid van den arbeider Het menteh zijn van den arb> ider wordt niet geëerbiedigd, hij wordt ondanks alles nog fce veel beschouwd als zijnde ,ran een ander maaksel en hebbende een ander be stemming. Ds arbsider is een mensen. De eerbied voor den mensch meet de jacht naar winst vervangen ais motor van het economise.i leven. De arbsiier is ooi: een kind Gods, geschapen om op aarde God te dienen en hiernamaals eeuwiglijk te aanschouwen. De arbeider heeft stoffelij ke behoeften. De Vlaamsche arbeider is mensch en heeft recht op leven, leven zooals dit past in 1937 in ons land. Leven in ons land wil zeggen: behoorlijke voe ding, kleeding, huisvesting, ontspanning en zekerheid in het leven. De arbeider heeft ook verstandelijke behoeften. Hij heeft recht cp kennis, hij moet het goede uit het kwade, het ware uit het valsche kunnen onderscheiden en erkennen. De arbeider heeft recht op een gemoedsleven, hij moet zijn familieleven hebben. Nadien schetst spreker de verhouding van den arbeider tot zijn medewerklieden, het zijn beroepsgenooten en makkers. Zoowel de christelijke vakbeweging en met haar de heele christelijke arbeiders beweging vindt in den arbeider de heele mensch. Zij willen dat het leven van den arbeider hier op aarde zou zijn een op gang naar God. Als slot voor deze welgeslaagde vergade ring waaraan een 300-tal personen uit het gansche gewest deelnamen, gaf Eer weerde Heer R. Nolf, Proost van het Verbond, praktische besluiten voor de winterwer- klng en na een dankwoord van den Heer Voorzitter om de aandacht waarmede deze vergadering gevolgd werd, sloot men met het gebed. Deze vormingsdag en de kongresverga- dering in den namiddag zal ongetwijfeld goede vruchten afwerpen. Ln de beroemde verzameling van oudhe den van wijlen Jonker Arthur Merghe- lynck in het wel gekend kasteel van Beau- voorde, te Wulveringem, bestaat er een blazoen der oude lepersche Rederijkkamer Ds Korenbloem Eene voorname plaats is beschikt aan dit blazoen. Dit blazoen, op hout geschilderd en in vorm van eene schuinsche ruit (losange), verbcelt de H. Maagd met het kind Jezus waar de H. Anna eene peer aan geeft. Op den achtergrond, links ziet men het pano rama van een dorp, denkelijk Alsemberg; naar den rechterhoek, het wapen van Iepsr, naar den linker, dat van den toen- maligen hoofdman, Pieter van de Kerck- hove. In den hoogen hoek, de afbeelding van den H. Geest (zinspeling op de ken spreuk der gilds: Door 's Geest weldaden zijn wij licht geladen); in den ondersten hoek, het jaartal 1618, en, boven het jaar tal eene gouden kroon, waar korenbloe men en twee witte vederbossen uit op komen. (1) Van in de eeste helft der XIV" eeuw kwam de rederijkkamer Licht gelaen van leper jaarlijks in bedevaart naar Al semberg, een dorp in Brabant, toen ver loren in de diepte van het groot Zoniën- bosch, en spaande tijd, moeite, noch geld, om, niettegenstaande den meer dan twin tig uren verren afstand, telkens eene kos telijke offergift aan de voeten van 't Al- sembergsche vermaard wonderbeeld van O. L. Vrouw te komen neerleggen. De lotgevallen dezer rederijkkamer kun nen een zeker belang opleveren voor de geschiedenis der Vlaamsche letteren. «De prljnselycke gylde van Onse Ly- ve Vrauwe van Alsemberge gesystLycht gelaen cok nog gencemd.de Koom- bloeme, werd ten jare 1315 ingesteld door «enige burgers die onder Robrecht van Bethune te Rortrijk gestreden hadden. Zij namen O. L. V. van Abemberg voor hunne patrones. De hoofdman dezer gilde werd gewoonlijk gekozen onder de sche penen der stad. De Graaf van Vlaande ren. Robrecht van Bethune, keurde de in stelling goed. In Augustus 14C8, verleende het magis traat van Isper zekere voorrechten aan dit broederschap, dat in St Nicolaaskerk op gericht, de zinnebeeldige bloem, het bla zoen en de kenteekens van het broeder schap van Alsemberg had aangenomen. Alle jaren gingen dus, zooals hooger ge zegd, de leden van het lepersche broeder schap aan O. L. Vr. van Alsembeg hunne giften offeren. Doch, in 1516 hadden zij het opdragen van hun jaarlijksch ge schenk verwaarloosd, en Karei V op aan dringen van de bestierders der confrérie te Alsemberg, schreef den 23 Juli 1516 uit Brussel een brief aan de schepenen van leper, hun meldende dat de gildebrceders ofwel mossten ophouden van den titel, het wapen en de eereteekens van het broeder schap van O. L, V. van Alsemberg in St Nicolaaskerk te gebruiken, ofwel dat zij hur.ne vroegere gewoonten van jaarlijk- sche gift moesten hernemen. De lepersche Confraters offerden dan weer den mantel op. In 1527 kregen zij eene hulpsom van het magistraat om die gift te betalen. Den 19 Juli 1530 kwam Keizer Karei in persoon naar leper; de koninklijke gil den gingen hem in groot geweer te ge- moet, en de Koornbloem had natuurlijk hare plaats in de luistervolle optocht. De Ieperlingen niet tevreden met een beeld dat den naam van O. L. Vrouw van Alsemberg droeg, kregen nog ln het hoofd van zelve esn broederschap in te stellen, geheel en gansch gelijkvormig aan dit van de parochie van Alsemberg. Met dat te doen zonder oorlof, kwetsten zij zeker de voorrechten van de vermaar de parochie uit 't Brabantsche, want op den 1 September 1536 deed de gouvernan te Marie haar beklag aan de schepenen van leper, omdat de burgers der stad zoo stouthadden durven zijn, van zelve een broederschap in te richten met al de kleuren, zinnebeelden, leuzen en kenspreu ken der aloude Confrérie van O. L. V. van Alsemberg bij Brussel en dat zij sedert eenige jaren den mantel niet meer gaven die zij jaarlijks plachten te offeren aan O. L. V. van Alsemberg. De Ienerlingen meenden stllzwijgenderwijze die kleine moeilijkheid te laten voorbijvliegen. Doch de gouvernante hield aan, en zij ver maande nog eens de schepenen van leper op den 19 Januari nadien., Den 7 October 1571 behaalden de christen vorsten de roemrijke zegepraal op de Turken bij Lepaute. Zijne Heilig heid Pius V, tot gedachtenis daarvan deed de aanroeping: «Hulp der Christen, bid voor onsin de Litanie van O. L. V. stel len. 't Is te dezer gelegenheid dat O. L. V. van Alsemberg in St Nicolaaskerk be gon vereerd te zijn onder den titel van O. L. V. va.n Hulpe. (2) Het beeld van O. L. V. van Alsemberg is in 1578, uit schrik voor de geuzen, ver borgen geweest zooals onze stadskronieken ons verhaalden: daegs voor dat de stad door deze (geuzen) werd ingenomen (in Juny 1578), hebben godvruchtige borgers Godfried Ramont en Marens Lauwereins, 's avonds het beeld van O. L. V. van Al semberg met eenige kostelijke ornemen ten gevlucht, 't zelve dragende op een berrie daer eene matrasse op lagh, gedekt met lakens en sarge, al of het een siscken hadde geweest, naar 't huis van Alexander Florentijn, wonende op de groote markt rechtover de hoofdwacht in den Gouden Kop, alwaar het verborgen wierd staende op een altaerke. Als de stad nu wederom aen de Spanjaards was, wierd het beeld door de gebroeders van Alsemberghe, in Aoril 1584, processiewijs in de kerk van Sint Nicolaas gedregen, alwaer hst naer- dien nog langen tijd, volgens de getuige nis der geschiedschrijvers, met groote de votie vereerd wierd. De Gilde, in 1578, door de beeldstormers ontbonden, werd ln 1613 heringericht. Dit zelfde jaar was er de bekende Claudius De Clerck de dichter ervan. PYRÈS. (1) Dit blazoen is zoo prachtig uitgevoerd dat Mr A. Merghelynck erin de manier van Jan Thomas, de beroemde lepersche meester, heeft willen herkennen. (2) Zie liet art. van het nieuwsblad van leper, 28 UUEEiSBffBSBff91EB!9SESSQBESEB5Bï:Vg^2EIBBEBBB&SS3BSB2aiESSSSB De werkzaamheid van het Rood-Kruis heeft in onze provincie sinds eenige jaren, een groote uitbreiding genomen. Om de bekomen uitslagen en om de toekomende aktie nader te bepalen, heeft de Heer professor SEBRECHTS, Provin ciale Voorzitter van W/?st-Vlaanderen, op 4 November 11. de voorzitters van de ver schillende afdeelingen vereenigd. Al de afdeelingen waren op deze belang rijke vergadering vertegenwoordigd door de voorzitters of de hoofdgeneesheeren. Deze zitting begon met een bezoek aan de diensten van het St Janshospitaal, waar Dokter De Winter op zeer klare en belang rijke wijze, -de werkzaamheden van de ver~chillende diensten uitlegde. Het be zoek der keukens had daarna plaats. Om 4 Vz uur vereenigden zich de 90 d:elnemenden op eene officieele vergade ring voorgezeten door Prof. Sebrechts, om ringd door den Heer De Beus, Raadsheer aan het Beroepshof, Lid van het Uitvoe rend Comité van het Roode-Kruis, den Hser Dronsart, Directeur Generaal van het Roode-Kruis; de Heeren Dokters Ver- Winter en Deschepper, Voorzitter en Se cretaris van het Provinciaal Comité van het Roode-Kruis; de Heeen Dokters Ver- riest en Wostyn, leden van het Provinciaal Comité. Dokter Sebrechts bracht het bilan uit der merkwaardige bekomen resultaten van het Roode-Kruis van Wsst-Vlaande- ren, en bracht hulde aan de Voorzitters der 24 Afdeelingen die zich omringd heb ben door een groot en altijd toenemend aantal gensesheeren, door de leiders van Werken, mannen en vrouwen van goe den wil. Hij drong aan opdat het nieuw pro gramma op gebied van volksgezondheid en op gebied der eerste hulp verzekerd zou zijn. Verschillende belangrijke gedachtenwis- selingen hadden plaats. Vervolgens werd door Dokter De Win ter, heel in 't bijzonder nadruk gelegd op den rol der plaatselijke Afdeelingen in de Nationale Gezondheidskruisvaart, die voor dit ©ogenblik plaats heeft in West-Vlaan- deren. Hij gaf aan de Voorzitters der Plaatse lijke Comités zeer nauwkeurige aandui dingen over de inrichting van leergangen en voordrachten, over de voetstappen aan te wenden bij de gemeentelijke overhe den, over de werkzaamheden vast te stel len in de scholen, enz. De Raadsheer De Beus maakte de groe ten over van den Algemeenen Raad van 't Rood-Kruis van België, en toonde waarom het Roode-Kruis van België de werkdadige sympathie van heel de Vlaam sche bevolking zou moeten opwekken. Het progamma van het Roode-Kruis is gebaseerd op de bescherming der gezond heid, de naastenliefde, de belanglooze toe wijding, de diepe toegenegenheid van de familie en tot de streek vanwaar men af komstig is, het land waartoe men behoort en tot de heele gemeenschap. Heer De Beus legde df verschillende redenen uit die het Roode-Kruis onaan- tasbaar maken, zoo op sociaal, taalkundig als godsdienstig gebied. Het Roode-Kruis van België imag in alle rechtzinnigheid verklaren dat het werke lijk een groot Werk is, voor iedereen toe gankelijk, waar al de sociale klassen, van alle meeningen zich thuis gevoelen, fier te helpen aan dit groot internationaal Werk. H. Dronsart dankte in naam van het Centraal Comité de aanwezige Voorzitters van de lokale afdeelingen en bracht hulde aan hunne werkzaamheden en onbaat zuchtige toewijding. Na lezing van een telegam gestuurd door Professor Nolf bracht hij een bij zondere hulde aan de Heeren Dokters Sebrechts en De Winter, die sedert vijf tien jaar het ambt van Voorzitter en Onder-Voorzitter van het Provinciaal Co mité verzekeren. In naam van den Algemeenen Raad van het Roode-Kruis overhandigde hij aan deze twee pioniers van het Roode- Kruis in West-Vlaanderen eene artistische plaket als dankbetuiging van het R. K. van België. Zooals het behoort werden deze twee hooge personaliteiten van het R. K. die de wetenschap van het R .K. ter eere strekken, gevierd door gansch de verga dering. En de zitting liep ten einde te midden van de beste stemming. Al de leden vertrokken en gaven bij hun afscheid eens te meer de verzekering van hunne onwankelbare gehechtheid aan het Rood e-Kuis en aan het land. Groote keus van alle en ALLERHANDE GESCHENKEN bij Zie onze uitstalling. VRIJE INGANG in onze bovententoonstelling. Alle MEUBELS ter trouwe te verkrijgen. Rouwkronen - Stoors - Gordijnen enz. 3 #7 zijn verstopt, en volgens de geneeshee- ren is de verstopping de basis van de meeste ziekten. Verergert uwen toe stand niet met drogerijen. Neem Herbesan. Ik geloof dat gedurende mijn leven, ik geen enkele stoelgang gehad heb zonder medicijnen, schrijft ons Mevr. F., Servicnt- straat te L. Ik ben 60 jaar oud en sinds ik Herbesan neem, heb ik regelmatig alle dagen een stoelgang. Ik had een sterke bloeddruk en dank aan Herbesan is deze verminderd, en zelfs mijn lever werkt beter. fr. 7.50 hel klein pak. fx. 15 de volledige kuur. fr. 25 de familiekuur Anc.Mais. Louis Sanders S.A. Brussel. De Gezondheid door de Planten Hef. 31B/41. Herbesan is een goed ge doseerd mengsel van 14 uit gekozen planten en in do 'beste streken geoogst op het gunstigste oogenblik. Om u •te verzorgen, doe zooal3 Uw grootouders neem uw toevlucht tot de planten. Sinds veel jaren was aan den Zuidkant van den kerktoren een groot Christus beeld vastgemaakt, waarvan de armen uit gestrekt waren boven twee grafschriften der familie de Cerf, Heeren van Vlamer- tinge. Men vertelt dat dit Christusbeeld nog de sporen droeg van sabelhouwen, teweeg gebracht door Fransche soldaten, tijdens de Fransche Revolutie (1793). De plaats vóór dit kruisbeeld, «kruis- boveken s> genoemd, was vroeger voorbe houden als begraafplaats voor de pries ters van Vlamertinge. Gemeld Christusbeeld werd in Januari 1916, tijdens den oorlog, door Belgische Werkers (soldaten) uit vrees voor be schadiging weggenomen en tijdelijk ge borgen in de ontruimde woning van den voerman Maurits Desodt, langs de Po- peringestraat. F. H. Ollivier, pastoor van Vlamertin- E. H. Ollivier, Pastoor van Vlamertin ge, deed eenigen tijd nadien dit kruis met Christusbeeld overbrengen naar zijn schuiloord te Belle (Frankrijk), Rijsel straat, 13, alwaar dit Christusbeeld ver nield werd tijdens de geweldige beschie tingen, die deze stad onderging in 1918. Op einde 1899 werd ee:t kalvarjeberg opgericht on den eigendom van den Heer Burggraaf E.-Jozef du Pare. gelegen aan den hoek der Hospitaalstraat en Dorps plaats. Deze kalvarieberg. die op 1 Ja nuari 1900 gewijd werd, bestond uit een nieuw Christusbeeld in geutijzer, gehecht aan een houden kruis, en staande tus schen zeer oude arduinen beelden van 0. T„ Vrouw en den H. Joannes. Tijdens den oorlog 1914-1918 is dit Christusbeeld door de talrijke vijandige beschietingen erg beschadigd geweestDe beide zijden van dit Christusbeeld waren door obusscherven doorboord, het rech terbeen gebroken boven den voet en van het linkerbeen verdween een stuk boven den voet tot half de dij. Het opschrift 1.N.R.I. was insgelijks verdwenen. Dit Christusbeeld is geheel den oorlog ter plaats gebleven en zelfs tot in 1929. Op 24 Oogst 1922 werd onder zekere voorwaarden voornoemde kalvarieberg, alsook een strook grond erbij gelegen, aan de gemeente Vlamertinge verkocht die, op dezen aangekochten grond alsook op den grorgt waar vóór gemelden oorlog de gemeenteschool stond, een nieuw ge meentehuis met woning voor den veld wachter alsook een bergplaats voor de brandspuit deed bouwen. In October 1929 werd de kalvarieberg bij 't nieuw Gemeentehuis hersteld. Het doorschoten Christusbeeld werd door een gelijkaardig beeld vervangen en het oude beeld werd op den zolder van 't Gemeen tehuis geborgen 1 In 1937 werd dit doorschoten Christus beeld hersteld voor zooveel het mogelijk was en in Mei 1937 aan den Zuidkant van den kerktoren gehangen in vervanging van het oude Christusbeeld dat tijdens voornoemden oorlog te Belle vernield wc rd. De ontbrekende deelcn van dit beeld zijn door hout vervangen. Dit Christus beeld werd gansch geschilderd en een nieuw opschrift I.N.R.I. werd boven 't kruis geplaatst. Een afdak in hout on gedekt met schaliën werd erboven ge maakt cn een ijzeren grillie ervoor gezet. De muren rond dit kruisbeeld en rond het overblijvende grafzerk der familie de Cerf werden wit geverfd ten einde dit Christusbeeld beter te doen uitkomen. lil 1922. enkele dagen vóór bet bezoek van den Koning van Engeland, Joris V, aan de Britsche kerkhoven, overhandig den Britsche soldaten aan den E. H. Vrambout, pastoor te Vlamertinge, een kruis met gesneden Christusbeeld, dat ge durende den oorlog en zelfs nadien op het Britsch kerkhof van Wcstvleteren stond. Dit Christusbeeld werd van dit krijgs- kerkhof verwijderd om reden dat alle Britsche kerkhoven éénvormig moesten gemaakt worden. Het Christusbeeld is fijn gesneden, meet ruim één meter en stelt voor: <t Christus gestorven aan 't KruisDit beeld was wat geschonden aan de toppen van som mige vingers en 't lichaam vertoonde bar sten. Na herstelling der kloven en herschil dering van dit Christusbeeld deed den E. H. Pastoor Vrambout dit kruisbeeld korten tijd nadien op een steenen voet stuk plaatsen langs den processieweg van 't kerkhof, tegen den hof der pastorij. A In de kerk van Vlamertinge hangt een ongeveer levensgroot Christusbeeld't Missiekruis:» genoemd. Op de uiteinden van 't kruis st- n de woordenDood- Oordeel-Hemel-TTelgeschilderd. Dit Christusbeeld werd ingehuldigd tii- dens de groote Missie gepredikt door de Eerw. Paters Donego. Ickx en Geere- baert, van 15 tot 25 December 1923, Op Kerstdag 1923 werd een stoet ge vormd waarin dit Missiekruis op de schouders van jonge mannen gedragen werd. De stoet trok tot aan den Witten Molen, 't Was dien dag zeer schoon we der en honderden geloovigen volgden bid dende den stoet. Bij den terugkeer aan den Kalvarieberg hield E. P. Geerebaert een aanspraak tot de menigte, waarna het Missiekruis aan den binnenmuur der kerk, langs het vrouwenkoor, gehangen werd. Dit Missiekruis werd geleverd door de firma Karei Bcyaert van Lrugge voor de som van 950 fr. REMY DUFLOU. (VIERDE EN LAATSTE BIJDRAGE) ),Lvki Pier, de oud-visscher, draagt nog steeds zijn oliegoed bij regeanchtig weer. Ze oefenden hun bedrijf uit zoolang ze 't water meester waren en 't flerecijn en de rheumatiekhen niet verplichtte thuis te blijven. Hadden ze 't niet noodig om te leven, ze deden het uit liefhebberij en uit goesting. En de best-begoeden on der hen, waren dan nog de taaiste. Ze hadden een hoopje geld samengebracht en zich doodgevischtom dat bezit steeds te zien vermeerderen. Dezulken waren de schraapzuchtigen, en de bezit ters. 't Waren ook oude zeevisschers die hun groot bedrijf vaarwel hadden gezegd, omdat ze op hun zokkenkonden be staan, maar die dachten dat hun leven nooit zou eindigen en om dieswilie moest er gestadig geld verdiend worden, al ware 't alleenlijk om in 't dagelijksch onder houd te voorzien. Zoo heb ik hem gekend den ouden PierBij de tachtig, ging hij alle nachte nog op vangste. Hij leefde met zijn vrouw geheel alleen, gezapig lijk twee goede oudjes uit den ouden tijd dat konden. Hun twaalf kinders waren allen ge trouwd. Zij moesten hem niet bijstaan of helpen. Hij kon en wilde zijn broodje nog zelf verdienen. De menschen zegden: Pier heeft 't niet noodig. Pier heeft ze zitten. Bij Pier ligt de ponke. Mietje, zijn vrouw, gebaarde van geen eentje, kloeg steeds steen en been en put ten in den grond. Ze droeg wekedag, Zon dag, 't zelfde goedje met de witte pijp- muts op en de verkleurde falie aan als ze samen uit wandelen gingen. Pier kon met schreefkens op de deur de pintjes tellen die hij in de laatste twintig jaar gedron ken had. Ze leefden met een teugje koffie- sap, een boterham, een pekelharing en een droogvischje. Pier had altijd tegen slag, ving nooit iets. Hij klaagde steeds over zijn kwaad gesternte Zekeren morgen kwam hij naar huis, den korf op den rug. Ze vroegen hem, schertsend, op de kaal: Zeker niets gevangen dezen nacht, Pier? Hij antwoordde dof, zonder opkijken: Geen nagel. D'r zit geen visch meer in de haven! Geen nagel. Hij stapte door... Plots hoorde hij ach ter zich een zonderling gegichel, en een Mietje, de vrouw van Pier. Samen zorgen ze dat de ponkeonaangeroerd blijft. 't Gatwas uitgevallen van 't gewichte van den visch. 't Was zijnvangst die daar spartelde. Hij had geen nagel gevangen!... Geen nagel gevischt... Als ze stierven een korten tijd nadien, vonden ze er... een ferme «ponke». Raar volk was het toch!... A scharreling van menschenhanden op den grond. Hij snakte zich om. Een gansch zootje paling lag daar op de steenen te krinkelen, zoo rond de twintig kilo! Rap betast hij zijn korf en cch Heere! Als de oorlog over 't land kwam en de stad te pulver schoot, sloegen ook die menschen op de vlucht en in balling schap. Na vier jaren keerden de overle venden terug. Herbegonnen dadelijk hun bedrijf, maar midden al het geweld en de razende vaart van 't leven hebben de na- komers meer dan een eigenschap van hun rastraditie verloren. De eigenaardige huizekens zijn verdwe nen en werden niet meer heropgebouwd. Het eerbiedwaardig galaat, dat een stuk leven weerspiegelde, is voor altijd te loor gegaan. De schuitevisschers die geen hui- zake bezaten konden of durfden er zich geen aankoopen. De gierige inborst deed hen steeds weifelen. Ze betrokken barak ken en bleven of blijven er nog tot de laatsten in huizenieren. Een schuite en de visscherij-inboadel bezitten ze weer. De schilderachtige lig- en zateplaatsen hebben zs terug opge richt, maar in de vliegende wenteling der tijdsomstandigheden heeft de corporatie van die schuitevisschers al de eigenschap pen die hun voorvaderen kenmerkten niet kunnen bewaren of behouden. De schui tevisschers van heden zijn dezelfde niet meer als die vóór den oorlog. Ze hebben dezelfde gewoonten en zeden en gebrui ken niet meer, leven op een heel andere wijze en in de woeling van de stad kan men ze niet meer herkennen, 't Zijn dood gewone menschen geworden. Alleen dezelfde namen, dezelfde schui ten en dezelfde ligplaatsen leggen nog getuigenis af van een afzonderlijk vis- schersvolk dat er ééns is geweest. J. F. tlBBBflBflBflBBBBBBEBHBfiflBBBBBBü'? !BKBBBB!SBBBBIBBB3B9BBBZBBSSiB Maamlooze Vennootschap gesticht ln 1903 40. Lange Nleowstraat. .NTWERPEN Private onderneming beheerd door het koninklijk besluit van 15 December 1934. Handelsregister: Antwerpen Nr 3800. Kapitaal en Reserven: Fr. 28.275.000. SPAARBOEKJES: Intrest: 3 - 3,25 - 3,50 - 3,75 netto. LEENINGEN OP VASTE GOEDEREN. BEHEERRAAD .1. Baron oean Cogels, 'oorzitier M. Emile Jacobs, Beheerder. M. Alph Ullens de Schooten, Beheerder M. Paul Van den Bosch, Afg.-Beheerder Om meer inlichtingen te bekomen gelieve U te wenden tot onze agenten: Krombeke: M* Wed. Denys-Verhaeghe. Beveren a/IJzer: J. Tahon, Gem.-Secr. oostvle teren: Mej. Yvonne ,'an Hom te, Nieuw kerke: Cyr. Mahieu, Gem.-Ontv. Meesen: G. Dehem, G. Gratrystr., 41, Brus. Ploegsteert: V. Menet, 109, rue d'Arment Roesbrugge: G. Delplace, Gem.-Ont. Waasten: Pierre De Simpel, Notaris, Wervik: M. Leon Debonnet, neyestr.. 26. WestvleterenM* Wed J. Quaeghebeur. SPEELKAARTEN bij Sansen-Vanneste, Dame», Juffrouwen, Week- en Zondag- lessen. Snijkursus, Nouveauté. Diksmuidestr. 35, IEPER. Ook lessen per briefwisseling. Di- ploma bij eindexa men. - Vraagt in lichtingen. Patronen op maat. Ouder», Leert uw meisje den stiel van Kleermaakster Naaien - Snijden. Vraagt inlichtingen Big S3 laat toe uwe brieven, fakturen, ver slagen en uwe boekhouding met inkt in het DUBBEL te maken. - .'5 Fr. eij SANSEN-VANNESTE- BOEZ1NGE, v. 1 Juli tot 39 Sept. 1937, Geboorten. Simonue Hessel, d. v. Bil» vère en Martha Degraeve. Michclina Vaneecke, d. v. Daniël enMaria Rossecl. Maria Laurens, d. v. Henri en Gabrielle Fockenoy. Gabriël Vandepitte, z. v. Maurice en Maria Houck. Agnès Bc- kaert, d. v. André en Maria Herman. Raphael Debacker, z. v. Gerard en Ger- maine Lefcverc. X Lebbe, d. v. Jerome en Maric-Louise Verhaeghe. Maurice Vcrfaillic, z. v. Cvriel en Maria Wyffels, Paul Lerminez, z. v. Georges en Gode- lieve Lauwers. Paula Steyaert, d. v. Gustaf en Flavie Vandenhaeghe. Paula Dcscamps, d. v. Maurice en Amandine Dcvos. Sterf ge vallen. Gabriël Verhaeghe, 3 j., 7.. v. Achiel en Magdeleine Christiaens, Martha Casier, 38 j„ echtg. Achiel Ver hack. Jacoba Dedeclcer, 17 d„ d. v. Pieter en Emma Vandaele. X. Lebbe, d. v. Jerome on Marie-Louise Verhaerrhc. Theodoor Vanbelle. 71 j„ erhtg. v. Plia- raïldc Thoma. Christiane Traest, d. v. Maurice en Maria Capoen. F.upbrasie Vandekerkhove. wed. v. Henri Crombez. Gilbert Grimmonnrez, 4 m„ z. v. Je rome en Julia XToyelle. Alois Gouwy, 74 j«. wed. v. Ilermina Mortier. Emma Pieters. 74 echte. v. Terome Coqucl. Huwelijken. Gervasius Debo's, v. Le Madeleine (Rijsrl) en Herminle DteWcq. v. Boezinge. Maurice Loiwvck'Vi Boe- zinge en Flza De«cheemaccker v. Win- geno. Rdmond Rahaev v. Roezinge en Aline Moenaort v. Kortemark. Remi Carpent'Vr v. Poperinee en Bertha Cail- lieu v. Boezinge T.eo D-Bioo v. Roe- zin<re en Irma Delbeke v. F'verdinge. ■iehiol Markev. wed. Magd. T,ermine-/, v. R'ksrhote en M-rie Degeze"e v. Roe- zhme. André DelofFer v. Boezinge en Maria Cailliau v. Boezinge. ZONNF3EKE, maand Oktober 1937. Geboorten. Vandamme Michel, z. v. Cvriel en V:.u Loocke Lidla. Bintein Maria, d. Cyriel en Ameye Angela. Garreyn Anny, d. v. Georges en Bataillic Anna. Noppe Regina, d. v. Gerard en Lorsom Anna. Sesier Noël, z. v. Leo pold cn Lapcre Julia. Goud.eseune Mau rice. z. v. Julien en Mylle Paula. Die- ryckx Maria, d. v. Jerome en Vannoste Magdalena. Del'haye Charles, z. v. Wil lem en Cuypers Celesta. - Samyn Michel, z. v. Gerard en Lapere Madeleine. Kes- te.loot Denise, d. v. Georges en Lapere Marie. Pj'pe Walter, z. v. André en Six Laura. Vermeulen juliaan, z. v. Rcmi en Delen Flavie. Van Mennen Magda, d. v. Cvrillc cn Vcrhooghe Ber tha. Desmedt Paul, z. v. Jules en Die- rynck Madeleine. Overlijden». Bossier Juliana. 76 j., wed. v. Knockaert Frederik. Verstraete Cvriel, 74 j., echtg. v. Morel Hélènc. Sesier Noël. 1 d.. z. v. Leopold en Lauere Julia. Ostyn Omer, 37 j., echtg. v. Ver straete Martha. Cordonnier Emma. 67 jaar, wed. v. Degrvse Ferdinand. Clae- rebout Leon, 25 .i.. echtg. v. Denturck Julia. Cuypers Celesta, 29 j., echtg. v. Delhaye Willem. Huwelijken. Delva Geeraard met Boudin Angèle. Lenoir Gerard met Malengier Paula. GELUVELD, maand Oktober 1937. Geboorten. Lydie Laroye, d. v. Mau rits en Julia Knockaert. Yvette Ber- naert, d. v. Jerome en Jeanne Passard. Sterfgevallen. Silvie Boutten, wed. v. Henri Masschelein. Emma Cordonnier, wed. v. Ferdinand Degryse. Huwelijken. Oscar Deronne en Mar garita Delannoo, heiden v. Geluveld. Gerard Dehaere, v. Wevelgem, en Marie Deprez. v. Geluveld. Augustijn Inge- laere v. Antwerpen, cn France Delannoo v. Geluveld. Maurits Lamerand en Leonie Knockaert. heiden v. Geluveld. Gerard Claeys en Anna Casier, beiden v. Geluveld. NIEUWKAPELLE, maand October 1937. Geboorte. Dournez Godelieve, d. v. Elias en Martha Stroom. Belofte. Feryn Arthur, landb. van Oudekapelle, met Mulle Margareta, z. b. v. Gijverinkhove. Huwelijk. De Roest Adilius, kóóp man v, Merkem, met Ameloot Andrea, z. b. v. Lier. BULSKAMP, maand Oktober S37. Beloften. Franchois Audomarus, land- houwer te Bulskamp, met Dhoogc VVilhel- mina, z. b. te Alveringem. Bruloot Ge rard, wachtmeester der gendarmerie te Antwerpen, met Vandcnberghe Maria, z. b. te- Bulskamp. Huwelijken. Cocne Georges met De- vrome Louise, heiden landb. te Bulskamp. Cardinael Cyriel, landb. te Avekapelle, met Coene Irma, landb. te Bulskamp. WIJTSCHATE, maand Oktober 1937. Geboorten. Vandewalle Godelieve, d. v. Hippoliet cn Leona Ghekiere. au- suyt Roger, z. v. Benoit cn Marie Van- houtte. Delporte Odette, d. v. Ray mond en Julia Castryck. Overlijden. 'D'hoin'e André, 7 m„ z. v. Henri en Yvonne Lemahieu. Huwelijken. Leclercq Jules/slachter, met Jeanne Vanhaelewyn, z. b.j beiden v. Wijtschate. Vanhove Richard, land bouwer, met Elisa Baelde, z. b., beiden v. Wijtschate. Baelde Joseph, landbou wer, met Anna Vanhove, z. b., beiden v. Wijtschate. LOO, maand Oktober 1937. Geboorte. Candaele Alice, d. v. Fir- min cn Coemelck Margareta. Sterfgevallen. Candaele Alice, 18 d., d. v. Firmin en Coemelck Margareta. Coemelck Margareta, 22 jaar, werkster, echtg. v. Candaele Firmin. Belofte. Philips Oscar, landwerker te Loo, met Bouckenhove Rosa v. West vleteren, voorheen te Reninghe. Huwelijken. Verplancke Ma-rcdlus, landb. te Leiselc. met Rooryck Zuuna, landb. te I-oo. Degrave Louis, metsers- gast, met Versavel Hclène, werkster, bei den te Loo. REN1NGE, m. Sept. en Oktober 1337. Geboorten. Wullemau Mathildc, d. V. Julianus en Zoë Verkeycn. Vande- weghe Wilfried, z. v. Florimond en Euge nie De Zayer (Poperinge). Defurck Daniël, z. v. Maurice cn Maria Ver straete (Poperinge). Overlijden». Wullemau Mathildc, 21 dagen, d. v. Julianus cn Verkeycn Zoë. Merlevcde Eugenia, 80 j.. echtg. V, Wullepit Julius. Obin Maris, 2 in., d. v. Julius cn Noyen Elodia. Ollevicr Octavie, 64 j., z. b., echtg. v. Marico Désiré. Huwelijken. Vcrwcirdcr Gcrmaiiv, landb. v. Nieuwkapelle, cn Dcturck Ma ria v. Reninge. Papegaey Mar'ccllus, landb. v. Woesten, cn Merlcvcdc Gode lieve, landb. v. Reninge. Rebben Nor- bertus, beenhouwer v. Houfem-Vctir'nc, en Callewaert Simone, z. b. v. Reninge, Deseyne Andreas, landb. v. Moorslede, en Vandooren Alice, landb. v. Reninge. LANGEMARK, maand Oktober. Geboorten. De Blcecker Arthur, z. v. Gaston en Julia Myslleville. Buyse Sil- vain, z. v. Michel en Margareta Swaene- poel. Decock Jacqueline, <1. v. Marcel en Vand, iiaeghe Irma. Compernolle Michel, z. v. Jerome en Marguerite I,i- gneel. Cardoen Josette, cl. v. Caniille en Martha Termntc. Wijffels Rosa, d. v. Julien en Irma Mahieu. 1 lejonck- heere Maria, d. v. Gerard cn Wattcyne Irma. Herman Jozef, z. v. Gustaf en Maria Borry. Overlijden». Dcraedt Willem, 23 j., ongeh. Plaetevoet Ado'f, 66 j., echtg. v. Sophie Degrendel. Lerminez Pau lina. 72 j.. wed. v. Alfonsius Dcscamps. Verfaillie Roger, 10 j., z. v. René en Germana Yandermeersch. Huwelijken. Markey Mn m ice, been houwer, met Vanlauvvc Madeleine, z. b., beiden v. Langemark. -Vandewalle Je rome, landbouwer, met Vieren Germana* landbouwster, beiden v. Langemark. (Zie vervolg Burgerstanden verder dit blad.) «c

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 9