MI.IN ALLES Cjemtigck'^, SNUIF Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN- Jmk riep. Hij bleef staan en keek cm. Darland stond doodsbleek, met voch- WEKELÏJKSCH LITURGISCH BULLETUN WEEK-KALEWER december - wintermaand pepermini \?PERH[' ALLERLEI TIJDINGEN ons wekelijksch raadsel IN DEN NEGER bit VOEG SX AAM «DE POPERINGEN AAR d EN «DE HALLE VAN ZONDAG 12 DECEMBER 1937. Nr 50. mmmm „hot,——llllllV'fflIIIIWrniTTn ge: ,»A'' Indien de men-ch niet langer leefde, dan 'door zijnen gedurlgen zucht naar morgen, verlangt te leven, hij zou slechts weinige dagen op aarde doorbrengen. IJdel is het, den vinger in het water te steken en, als men hem er uittrekt, het gat te zoeken, dat hij gemaakt heeft. Even ijdel is het te gelooven, dat de wereld u missen zal, als gij dood, zijt, hoe groot ook de ruimte was welke gij bij uw leven in- naamt. Bij mist of regendagen, Verzucht ik naar de zon, Alsof ik zonder stralen Van haar niet leven kon. mniiiiiuiiiiiiunnini HETMANNIKE UIT 0E HIER HEBT GE de man met twee ge- [zichten Die kan rijmen en kan dichten Zonder zijn slipken op te lichten 1 'k Zie U, uw oogen op mij richten Eu zonder blozen noch wijken Spottend mij bekijken. En naar Gezelle's vers Mij naar 't herte steken, dwers: Wat wilt ge mij van dichten spreken Die nauwelijks zijt in staat Twee reken Te rijmen dat het gaatl Watt wel 'k zou ervan bezwijmen, Wie zegt er daar da'k niet kan rijmen? Maar beste heer Aanhoor m'een keer Weet ge niet meer Dat ik weleer Schreef rijmpjes neer Van kool en teer Van puist en zweer, Van aap en beer, En nog veel meer: Van al wa'k wou, En bliksems gauw, Van man en vrouw, Van warmte en kou. Van liefde en trouw, Van zon en dauw, Van licht en grauw, Van musch en pauw, Van vreugd' en rouw Van puik en prauw, Van rook en schouw, Van breuk en vouw, Van watjekouw. Daar heb ik jouw, Wat zeg je nou? Of vindt je 't flauw? WAAROM BEGINT GE niet te gapen als uw verliefde zoolang blijft? vroeg de moeder aan hcur dochter, dan zal hij wel begrijpen dat 't tijd is om weg te gaan. Dat deed ik en toen zei hij da'k m'n tanden moest laten verzorgen, zei de dochter. MOEST, 'k m'n beste menschen, M'n lezcreskens 'n onheil wenschen *k Zou zeggen: 'k Verwensch U naar dien [Indiaanschen stam Die wel 'n tong bezitten, maar z'is lam. Of tenminste bijkan, want de vertegen woordigers van dien stam, met name de Quurougua-Indianen, maken er zelden of nooit gebruik van... En dat zou zeker entwat te beteekenen hebben voor onze vrorwkens, eb... die toch zoo moeilijk hun blad kunnen snoeren. In de moerassen van de Amazone werd dien tot nu toe onbekenden Idianenstam ontdekt, die geen taal kent, toch het al leen met gebaren en enkele klanken stelt. Hun klanken beperken zich tot het uit drukken van gemoedstoestanden. Zoo b. v. toonen ze hun onwil door een herhaald sissend uitstooten van hutututu waar bij zij dan tevens met den linkervoet stampen. Die Indianen zijn uiterst schuw en terughoudend van aard. Zij verschillen ook hierin van alle andere Indianenstam men van Zuid-Amcrika. door dat zij geen hutten of hangmatten kennen. De bloote hemel is hun woonst en de grond hunne matras, 't Schijnt dat ze nooit ruzie heb ben onder mekaar... bij gebrek aan... mu nitie... namelijk 't gebruiken van bun tong... Want daar is d'oorzaak te vinden van veel twist en tweedracht. IN EEN THEATER keerde een be zoeker zich plotseling naar zijn buurman en zcide Ge zit op mijn hoed, onü'nheer. Na tuurlijk is die heclcmaal ver.tield. Verdraaid jammer, antwoordde de hoedenplettcr, maar het had nog erger kunnen zijn. Nog erger, hoe bedoelt ge dat, zei de eigenaar niet-begrijpend. Wel, ik had op mijn eigen hoed kun nen zitten, was't antwoord. 'n Geluk... hij 'n ongeluk! Egoïst! 'T VIEREN van Zon- en feestdagen Is een doorn in 't oog der communisten Die met alle listen En lagen Die gebruikentrachten uit te roeien En daarom op weerwraak broeien 1 En nu hebben ze 't op 't Kerstfeest gemunt, de bandieten. Volgens een be richt in de Kirchendienstte Riga, heeft de «Centrale Raad van den Bond der Goddcloozenuit Moscou, alle afdeelin- gen die bij haar aangesloten zijn, op geroepen voor een campanje tegen de christelijke viering van het Kerstfeest. Daartoe moet er van 15 November tot 25 December aanstaande een onafgebro ken reeks godloozenvergaderingen in heel Rusland worden gehouden.Ook pers, radio, tooneel en film moeten in de propaganda legen 't Kerstfeest worden ingeschakeld. De plaatselijke afdeelingen moeten eigen uiniMHiiiiiiiiiiiiimii Mengelwerk v. 12 December 1937. Nr 9. dooi H. COURTHS-MAHLER Richard Sundheim haastte zich de gang dcor, niemand zag hem. Toen hij de deur achter zich had dicht getrokken, haalde hij diep adem. Hij alleen wist wat hij de laatste minuten geleden en doorgemaakt had. Zijn liefde was met voeten getreden, H ide Hartung had met hem gespeeld, ze had hem nooit werkelijk lief gehad anders zou ze niet zoo hebben kunnen handelen. Hij wist nu, dat ze alleen de goede partij in hem gezien had. Zonder de erfenis was hij haar onverschillig. Die mijnheer Fran kenstein waarover ze zich zoo vaak in zijn tegenwoordigheid vroolijk had gemaakt, was haar nu meer waard, omdat hij rijk Was. En ze had zoo'n haast gehad om voor een opvolger te zorgen, dat ze niet eens gewacht had tot hij haar haar vrij heid had terug gegeven: En om haar hard heid te bemantelen had ze hem zelfs dur ven beschuldigen van valschheid. Hij beet op zijn lippen. Er was dus niets overge bleven van zijn groote liefde dan verach ting. Maar hij wilde zich verzetten. Hij mocht zich niet door een ongelukkige lief de alle kracht laten ontnemen. Hij moest «r tegen vechten als tegen iets, dat aan rijn levensmoed knaagde. Hij liep de tr: p af, loom en met looden voeten. Hij kwam de straat op en liep zander om zich heen te zien voort. Hij *as bleek en zijn gezicht was als ver steend. Hij merkte niet, dat.lichte schreden hem volgden en schrok pas op, toen in een stille •vraat opeens een zachte, diepe stem zijn godlooze feesten inrichten onder den Kerstboom, die met hamer en sikkel ver sierd moet zijn. Bij deze gelegenheid moet er onder de Kommunistische jeugd rijke lijk anti-godsdienstig speelgoed worden uitgedeeld. Als dat geen super-teekens van super krankzinnigheid zijn! ER WAS EEN SCHOON PORTRET gemaakt van de klas en de onderwijzer zei: Dat portret moet ge goed bewaren, dat is voor 't latere leven zoo aardig. Dan ziet ge uwe oude makkertjes en dan zegt ge: Die is getrouwd en die gaat trouwen, en die heeft liet land verlaten... Dan ziet ge mij en wat zegt ge dan?... Al de bengels in koor Die is al lang begraven 1 'N GEDACHT!... voor schuchtere jon gens Neem het kusje vóór gij 't vraagt: Nimmer wint hij, die qjet waagt 1 D'R HOEFT NIET OM GEJOUWD Maar... zwarte Fiene is getrouwd. D'r valt niet langer om te vitten Want ter cöntrare ja, van Jef Permitteer da'k dat dekselken hier ophef, Zal ze niet in de miserie zitten! Ge rappeleert U toch ehOJefken is getrouwd, hij zit in de miserie 't is zijn eigen fout... enz... enz... Die Fiene waarvan hier sprake, is de fameuze, beroemde, vermaarde, wereld bekende fimmel- en theaterster Josephine Baker, met heur bronzen vel, die millioe- nen en millioenen frankskes verdiend heeft met heur halfnaakte lijf te kron kelen lijk 'n serpent en dan wilde kreten uit te stooten. Ehwel, 't is die Jozeficn die thans getrouwd is, met ne millioenen- rijken Franschen nijveraar... dus van mi serie geen sprake... ten minste toch nog voor 't oogenblik niet... Maar ze kan nog komen, want Jozefien is precies van de domste niet!... Overlest nam ze nog deel aan nen hen- gelwedstrijd en kreeg geen enkele maal beet. 't geen bij haar de conclusie deed oprijzen De mannen zijn dommer dan de visschen?... want d'eerstgenoemde laten zich vangen zooveel ge maar wilt! Van zoo'n sluwe kat zou 'k me mijden! 'N PAAR BEPALINGEN: Een optimist: Iemand die een trotin- nette koopt in de hoop dat hij vandaag of morgen een auto zal winnep! Een optimiste: een vrouw die denkt dat iedereen gelooft dat ze nog zoo jong is als ze zegt KINDERWOORD. Moeder, riep kleine Piet, ik heb 'n beest gezien dat getrouwd was. Getrouwd? Wel ja, 't was een stier, en hij had een ring in zijnen neus. DE TOREN VAN PISA LAG VANHER Ne keer hijkan omver Om dien toerte voorkomen Hebben z'hem, ovromen, Thans, verdraaid Aan den grond vastgenaaid! En dat met niet minder dan 350 cemen ten naalden. Door 't fondement van 't gebouw heeft men talrijke gaten gemaakt met een doorsnede van 6 cm. welke diep in d'aarde worden geboord. Deze gaten worden met cement opgevuld. Daardoor ontstaan de zoogenaamde cementen naal den, welke ver door het fondement drin gen en 't bouwwerk het noodige houvast geven. Uit voorzichtigheidsoognunt heeft men 350 dergelijke naalden aangebracht, om den schceven toren zoo goed mogelijk te steunen. Toen men met dit werksken be gon, besloot men den geheelen toren nog ne keer grondig te onderzoeken en te restaureeren. Allee, 't is 't hopen dat 'm nog lang op zijn scheeve pikkels mogen blijven be staan, want zooals ge weet, is die toren een van de zeven wonderen van de we reld... en dan zouden er maar zes meer zijn, 't geen, ge moet liet met mij be kennen, 'n beetje weinig zou zijn 1 ALS DE MENSCHEN trouwen dan... Rouwt de timmerman zich een huisje. De smid sticht zich een eigen haard. De scheikundige verbindt zich. De tuinier vlecht zijn aangebedene een kransje van oranjebloesem. De goudsmid boeit haar met gouden ketenen aan zich. De speler doet vaak een schitterende partij. De schipper stuurt zijn schip in veilige haven. De... schoenmaker komt onder de pan toffel!... en allemaal d'andere ook. MAMA, als ik geen stuk chocolat krijg, zeg ik de heele reis grootmoe tegen U, zei Tom fluisterend tot zijn moeder in den trein! Vrouwenkenner SAN DIEGO, gezegend land Waar men thans geen kool verbrandt Om, 'k heb er toch nog niet van gespro- Hun spijzen gaar te koken. [ken? Een vindingrijk ingenieur heeft ginder een restaurant geopend, waar de gasten spijzen voorgezet krijgen welke door de zomerwarmte werden gekookt.' De inge nieur heeft zich twee koks als hulp aan geschaft, en met hun drieën bedienen zij de gasten van het restaurant, dat in- tusschen ne goeien naam en een goeie faam heeft gekregen, 't Omvangrijk ap paraat dat de zonnewarmte moet opvan gen staat in de keuken. Men kookt met olie en- werkt verder met soicre's. De olie wordt door de teruggestraalde warme zonnestralen aan den kook gebracht. Zij loopt dan door dunne platte buizen, waarop men de pan nen zet, en zoodoende krijgt men de spij zen gaar en klaar. Natuurlijk duurt dees kokernagie twee keers zoo lang als op een fornuis of op gas, doch, 't restaurant is iets bijzo., en bovendien mogen de gasten zelfs toe zien hoedat de spijzen door de zon alleen worden gekookt, 't geen in alle geval '11 kuricus ding moet zijn. Maar... wat zal de ingenieur doen als de zon ne keer nen dag of 'n week aan iiiiiiiiiiuiiiiiniiiiiiiii tlge oogen achter hem. Hij dwong zich om kalm te vragen: Juffrouw Darland, wat is er van uw dienst? Lore riep al haar moed te hulp: Mijnheer Sundheim, ik zou zoo graag willen goed maken wat u is aangedaan vóór zoover dat in mijn vermogen is. Ik weet alles, ik weet wat er gisteren tusschen u en Hilde is voorgevallen. En ik weet ook, dat dat Hilde u bedrogen heeft en dat u nu wanhopig is. Ik weet, dat het vrijpostig van me is me nu bij u in te dringen, maar ik imoet het doen, ik kan u niet zoo laten gaan zonder te trachten u een beetje te. troosten en goed te maken, wat ook ik u heb aangedaan. Hiji keek in haar vochtige oogen en hoorde de oprechtheid in haar woorden en voor het eerst keek hij haar met belang stelling aan. Hij dacht ineens weer aan het weemoedige lachje, dat hij gisteren op haar gezicht had gezien. Als u alles west, juffrouw Darland, dan zult u ook 'begrijpen dat ik nu niet gestemd ben tot conversatie, zei hij stug. Ze hief verschrikt de handen op. O, maar zoo moogt u het niet opvat ten dat ik u gevolg ben en aangespro ken heb. Het is alleen omdat ik u zoo in nig graag zou willen helpen, een beetje maar, tot u weer wat mioed heeft gekregen. Toe, beschouw het niet als indringerigheid of aanmatiging van me of als een gril. Ik weet, dat u nu niet alleen het v-erdriet om Hilde's gedrag te dragen heeft, maar ik vrees ook, dat uw oom zijn 'bedreiging van gisterenavond zal waar maken. Hij lachte bitter, Dat is al gebeurd. Ik ben uit Gorin verbannen, ik sta op straat zonder geld, zonder wenk zóó hopeloos is alles, dat ik al mijn krachten noodig heb om er niet onder door te gaan. Juffrouw Har tung heeft verstandig gedaan door van me af t€ zien en ik raad u ook aan u niet om mij te bekommeren laat u me gaan. 't bronken gaat?... In alle geval niks om 't bij ons 1e probeeren GE BEKENT dus uw man met 'n kruik op het hoofd te hebben geslagen? vroeg de rechter aan de schuldigde neger vrouw. Ja, massa, zei de vrouw. Hebt ge ook verzachtende omstan digheden aan te voeren? Jawel, massa... er waren al 'n paar groote barsten in! In de kop of in de kruik!? IK HANG HET AAN DE BELLE Opdat de vrage me niet langer kwelle Wie gaat er meê naar d'helle Pataten schellen?,.. Want pataten- of aardappelschillen zij'n d'r tegenwoordig noodig... en met de vleet. Bijzonder in Duitschland. Niet om de beesten meê te voeren... maar om d'r... houdt U goed vast... banen meê aan te leggen en flesschcnstopsels ofte kurken van te maken «De tijd is niet ver meer verwijderd dat menschen op aardappelschillen zullen wandelen en deze ook zullen gebruiken om flesschen te sluiten aldus verklaarde Dr Hans Mayer, bestuurder van 't Ber- lijnsch Instituut voor Onderzoek. Dien Dr Mayer is een deskundige, nen expert zeggen ze bij ons... in goed Vlaamsch, op 't gebied van kunstmatige producten... Ersatz, zeiden w'onder den oorlog! Zijn jongste ontdekking is een speciale scheikundige behandeling van pataten, waardoor de schil verandert in een stof, welke de natuurlijke kwaliteiten van kurk bezit. Nu valt het juist nog uit te maken of 't een reuzenzwans is die ze weeral de wereld willen insturen, of of 't de zuivere waarheid is!... Zoo 't eerste geval 't ware is, mogen we in alle geval niet zeggen dat 't een zwans is die zoo... droog is als kurk! want d'r is sap bij. IK ZOU een col willen voor mijn vader, sprak 't jongentje in 't magazijn Zoo eeji lijk ik draag? vroeg de ver- kooper. Neen, zei 't jongentje... een propere! 'n Gedacht. Alleen de moeder Gevoelt en weet Wat leven, loven En lieven heet. 'K DACHT m'n papieren toe te vouwen Toen 'k alras Nog las «In Turkije mag men geen wolkenkrab bers bouwen!». En nieuwsgierig lijk ik hen ('t is 't eenige gebrek da'k met de vrouwen ge meen heb) wilde ik er natuurlijk 'n beetje meer van weten... en toen hebben we 't volgende vernomen Enkele regeeringspersonaliteiten van Turkije hadden onlangs 'n bezoek ge bracht aan Amerika. Ze waren de New- Yorksche Skyscrapersofte wolken krabbers gaan bezoeken... en kwamen al lemaal met ne stijven hals naar Turkije terug. Puur van koleire hebben ze dan bij d'eerstkomende vergadering een nieuwe wet uitgevaardigd waarbij 't in Turkije volstrekt verboden is dergelijke kemels op te trekken't Hoogste gebouw mag slechts vijf verdiepingen hebben. En 't is al meer dan hoog genoeg, niet om ne stijven nek te halen... maar om uw nekke te breken, als g'er moest af vallen 1 DE BEROEMDE dichter Coleridge verdeelde de lezers in vier klassen: 1. - De sponzen, die alles opslorpen, maar alles weer verliezen 2. - De zandloopers, die lezen om hun tijd te passeeren. 3. - De filters, die doorgaans slechts het slechte bewaren 4. - De diamanten, die het licht ontvan gen en het weêrkaatsen. Rangschik U zelve nu maar... ik durf het niet aanwant 't zullen toch allemaal geen diamanten zijn! DE DOKTER zei dat hij mij gauw weer op de heen zou helpen. En deed hij dat? En of! Ik moest m'n auto verkoo- pen om zijn rekening te betalen! 't Manneken uit de Maan. HEB MEDELIJDEN to naam van H. Theresfa, van K. J.: helpt mij jeugd ln gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en sotooi te bouwen Post- check 139.466, Pastoor H essoin te Zhen- deles»#. ■Hoe meer men er van eet, Hoe meer men ze lustl t 'De lekke-» boterhammen gwprtuL (met een dikke laag.,» onmisbaar op 1edfre tafel laHHBHSIBflBBBBHBMHBiaHi ik ben vandaag geen aangenaam gezel schap. Ze schudde energiek het hoofd. Neen, ik laat u niet gaan, u heeft nu iemand noodig, die u begrijpt, die u met alles wat ln haar is ter zijde wil staan. Hij keek haar onderzoekend aan. Wat heeft u bewogen me te volgen en zoo veel toelangstelling te toonen in miijn lot? Haar oogen keten hem vol dwepende opofferingsgcizndheld aan. Ze lachte weer het weemoedige lachje van den vorigen avond, doch ze sloeg haar oogen niet neer, ze keek hem eerlijk in het gezicht. Ik heb u al gezegd, dat ik me mede schuldig voel aan wat u overkomen Is. Hij teek verbaasd. U? Hoe kan dat? Ze klemde de handen to elkaar alsof ze moed- moest vatten. Dat zal lk u zeggen, dat zal mijn boete zijn. Ik toen mede schuldig, omdat ik te laf was u, voor het ta laat was, te zeggen, dat 'Hilde valsch spel met u speel de, dat ze u niet liefhad en alleen maar verlangde een rijk huwelijk te doen. Ze heeft koelbloedig overdacht of u of Fran kenstein haar meer rijkdom kon aanbie den en ze heeft u alleen gekozen omdat u er beter uitziet en omdat ze om u meer benijd zou worden'. Frankenstein vindt ze antipathiek, maar za heeft zich gisteren toch gauw met hem verloofd, zoodra ze van uw oom gehoord had, dat hij u wide onterven. Ik zeg u dit alles pas zoo laat, omdat ik te laf was en, bang, dat u zoudt merken wat u voor me toeteekendi?1. Ja ik heb u lief en dat ik u dat beken, is de 'boete voor mijn lafheid. Ik ben daar door schuldig aan uw ongeluk. Als ik het u eender had verteld vóór u Hilde vroeg en voor u tegen uw oom had gezegd, dat u met haar wilde trouwen zou het niet zoovr zijn gekomen dat uw oom u ont erf. Alleen omdat u wilde trouwen kreeg hij t achterdochtige idee, dat u op zijn dool wachtte, zoo, nu heb ik u alles ge- ZONDAG M DECEMBER 1937: Derde Zondag van den Advent, «Hij is midden u en gij kent Hem niet ii. Door deze korte woorden trekt de Kerk heden onze immer verstrooide aan dacht op Jezus en zij kondigt Hem aan als Heer, Verlosser en Heiland. Zondag laatst zagen wij Johannes den Dooper, Jezus' Voorlooper, voor onzen geest stijgen <n wij hoorden uit Jezus' mond hoe Hij den Dooper prees. Heden noodigt de Kerk ons uit een zijner predi kingen bij te wonen. Johannes' woord en verstorven leven hadden menigen geest getroffen en zijn diepe invloed op het volk werd meer en meer besproken, geprezen of bedilt. De Joden uit Jeruzalem werden er om be kommerd en zij zonden eenige priesters en levieten om dezen profeet te onder vragen. Deze kwamen toe bij Johannes en na zijne prediking eenige stonden aan hoord te hebben, onderbraken zij zijn spreken en vroegen kort weg: «Maar gij, wie zijt gij? Johannes die hunne mee ning kende, antwoordde: «Neen, ik ben Christus niet» en dit kalme antwoord ontstak nog meer hunne ongeruste nieuwsgierigheid. «Maar, met welk recht doopt gij dan? vroegen de Joden. En Jo hannes antwoordde hun: Ik doop in het water, doch midden onder u is er iemand Dien gij niet kent. Hij is het die na mij komen zal en wiens schoenriem ik on waardig ben te ontknoopenDe aan komst van den Heiland was nu klaarblij kelijk voorzegd en de gezanten uit Jeru zalem wisten dus genoeg. Wij zijn het, die heden de getuigenis van Johannes aanhcoren; onze Moeder de H. Kerk laat ze ons geworden in de Mis van dezen dig ep hare woorden zijn dan ook vreugdeiwoórden. Wij behoeven vreugde, en ware vreugde. Wij behoeven vreugde en leven, liefde en geluk. Oude begoochelingen zijn wij moede. Wij be hoeven een vreugde en een leven dat wij zelf leven en beleven. De aankomst van den Heiland met Kerstdag spreken ons van die onzegbare vreugde, die de harten der vxeedzamen doet trillen. En met begeestering roept de H. Kerk ons toe: «Verheug u in den Heer, verheug u zonder oohouden; ik zeg het u nogmaals: verheug u(Intree- zang). 7ti1 kondigt ons een vrede aan «die alle 'begrip to boven gaat» (Bolst el). Vragen wij dien Heiland ors een be trouwbare gids naar Hem te zenden. Smeeken wij Hem de genade af dat wij voor onzen naaste den weg roor Hem zouden vergemakkelijken door rnae ware christelijke liefde en genegenheid. -«oi.- NAAMDAGEN 12 Z 3e Zondag v. Advent. H. Valerius. H. Aubert v. Kamerijk. Evangelie: Joannes geelt getuigenis aan Jezus. 13 M H. Lucia. H.Judocus. 14 D H. Nicasius van Reims. 15 W Quatertemperdag. H. Adon. 16 D H. Eusebius 17 V Quatertemperdag. H. Wivina van Bijgaerden. H. Lazarus. 18 Z Quatertemperdag. H. Gatianus. H. Begga van Andenne. 19 Z 4e Zondag v. d. Advent. H. Nemesius. -«os- HERDENKINGEN 11 Dec. 1819. Verordening van koning Willem tegen de drukpers. Al de tegen strijdige dagbladen moesten ophouden te verschijnen. 1936. Edward VIII van Engeland spreekt door de radio het vaarwelwoord aan zijn volk uit. Hij verlaat vervolgens Londen om zich naar Entzesfeld in Oos tenrijk te begeven. Hij neemt den titel aan van Hertog van Windsor. Mrs Simp son verlaat Londen om' zich naar Cannes, in Frankrijk, te begeven. 12 Dec. 1367. Over Vlaanderen en Brabant woedde een geweldig tempeest, dat zoo ontzettend geweldig was dat de menschen in de meening verkeerden dat de wereld verging reusachtige eiken wer den door den wind afgebroken en ont worteld; bosschen en boomgaarden wer den verwoestkasteel- en kerktorens wer den omgeslagen; de duinen scheurden open, en de geweldige zee zette heele streken onder water. Er werd enorme schade aangericht. 1917. De Vlaamschgezinde soldaat Renaat de Rudder sneuvelt aan het front. Het onderzoek wijst uit dat een «belgische kogelhem in den rug trof. 1936. George VI wordt tot koning van Engeland uitgeroepen. 13 Dec. 1348. Het Verdrag van Duin- kerke werd door Lodewijk van Male on derteekend, dat vergiffenis schonk aan de inwoners van Gent, Brugge en leper, met bevestiging van hun vrijheden, alsook met de verzekering dat hij de verdragen tus schen den koning van Engeland en de Vlaamsche gemeenten gesloten, ten uit voer zou brengen. 14 Dec. 1904. «Tristan en Yseult» van Richard Wagner, wordt voor dc eer ste maal vertoond in de Opera van Parijs. 1936. Een motocyclctte in Italië ge bouwd kan 300 kilometer per uur bereiken. 15 Dec. 1792. De Fransche Conventie besluit dat in alle landen, door de Fran sche legers bezet, de krijgsoversten een revolutionnair bestuur zouden inrichten. De belastingen werden in den beginne af geschaft, maar... later deden de assigna ten de schade inhalen. 1799. Dood van G. Washington, ge boren in 1732 te Bridge-Creek. Hij was een der stichters van de Vereenigde Sta ten. 1841. Plechtigen intocht te Parijs van de overblijfsels van Napoleon I, door den prins van Joinville te Sint Helena ver zameld. 16 Dec. 1598. Dood te Leiden van Filips Marnix van Sint Aldegonde, oud burgemeester van Antwerpen. Hij is de dichter van het in Nederland veel gespeel de en gezongen lied«Wilhelmus van Nas- sauen». Hij werd te Brussel in 1538 ge boren. 1814. De groote Mogendheden be krachtigen de vereeniging van Belgie met Holland, onder bestuur van Willem van Nassau, prins van Oranje, die reeds in de maand Maart van het volgend jaar bezit nam van onze provinciën, onder naam van Willem I. Deze verdrukte de Belgenhij gaf alle winstgevende plaatsen bij voor keur aan Hollanders; maar de Belgen mochten de Hollandsclie schuld helpen betalen. Deze en andere feiten misnoeg den onze voorouders en leidden ze tot op stand in 1830. 1892. Dood van Richard Owe de Engelsche CuvierHij maakte zich buitengewoon verdienstelijk door zijn studies over de vergelijkende anatomie. 17 Dec. 1819. Stichting van de Re publiek Colombia door het Kongres van Angustura, onder impuls van Generaal Bolivar, die precies 11 jaar later stierf. 18C5. Eedaflegging van Leopold II, tweede koning der Belgen. OM EENS NA TE DENKEN!... Een goed gevoederde kat verfoeit de muizen. Onwetendheid is de bron van veel kwaad. Die matig loopt, loopt door; ans lang. In kleine genoegens huizen soms groote verzuchtingen. (Verboden nadruk.) P. B. IBflBflBBBBBBBflBBBBBBBBBBBHaUBES Beste Engelsche (^EOistERÊ", zegd, ik heb me grenzenloos voor u verne derd door u te bekennen dat ik u liefheb, maar ik hoop dat het u wat moed zal geven en u zal toonen, dat men niet aan :en ongelukkige liefde sterft. U zult zich door mijn moed niet laten beschamen. En omdat ik u in uw ongeluk heb laten loo- pen zonder u te waarschuwen, wilde ik u zoo graag helpen, voor zoover dat in mijn macht ligt, U moet weten, dat er iemand is, die geheel uw partij kiest en die niets vuriger wenscht dan u te helpen. Hij had verbaasd geluisterd en keek nu ontroerd in haar zenuwachtig vertrokken gezichtje en. haar dappere oogen. U maakt me verlegen, juffrouw Dar land. Ik begrijp wat het voor u toeteekent me een dergelijke 'bekentenis te deen en ik sta met leege handen voor u en kan u niets aanbieden. Ze schudde lachend onder haar tranen het hoofd. Ik wil toch alleen maar goed maken wat ik en anderen u hebben aangedaan. Praat toch niet meer over uw schuld u heeft niet anders kunnen handelen. Ik wilde, dat ik u kon vergelden dat u zoo voor me opkomt. Praat daar als 't u blieft niet over, geloof me, ik wil niets anders dan u een beetje helpen over het ergste, heen te ko men. Als een zwak meisje als ik over haar ongelukkige liefde heen kan komen, dan zult u dat toch ook kunnen, niet waar? Hij haalde diep adem. Maak u daarover niet ongerust als men moet verachten is de liefde gauw overwonnen. Alles is nu alleen nog zoo versch. De wond brandt nog. U heeft me diep geroerd door uw moed «n het spijt me, dat ik u niet zóó kan bedanken, als 11c zou willen. Br is niets te danken, vergeet alleen wat ik u gezegd heb. Die bekentenis heeft me veel moeite gekost maar anders zou 'het ook geen 'boete zijn geweest. Neen', ik zal het niet vergeten, maar ik zal altijd met ontroering en dankbaar voorkomt Hoofdpijn Neusverstopping Kortademing Zenu wverzwa kklng enz enz Te vertelleen enkel !n de BESTE WINKEL6 Vraagt het doosje met hei haantje IBBBBBSBBBBQBECEBXns JBb 1B1S> POSTSTRAAT, 111 V/ie kent niet dat adres, dat op zoovele vrouwen- en jeugdbladen voorkomt? In de Poststraat, UI, to Brussel toch, is het Al gemeen Secretariaat gevestigd van de Christelijke Sociale Vrouwenwerken van Belg'ë. Een uitgestrekt gebouw is het, met redactiebureelem, met centralen van Vrou wengilden en Kajotsters, met een Vlaam- se he en Fransche Sociale School, met Secretariaten van Internationale Vrou- wenvereenigtogen, enz. Ben centrum van veelzijdige werkzaam heid dus, dat echter voor steeds nieuwe werkzaamheid moet paraat staan. Om de ze noodzakelijke uitbreiding te helpen ver wezenlijken heeft het Secretariaat, met toelating van het provinciebestuur van Brabant, een tombola ingericht. Er zijn voor 200 OCO frank prijzen, waar onder autos, meubels enz. Als eerste prijs, een, aandeel van 50.000 frank in een huis, te bouwen naar keus van den winnaar. De loten kosten 2 frank het stuk. Zij worden verkocht per boek'es van 10 frank. Ook de omslagen der boekjes dragen een nummer dat aan esn speciale trekking deel heeft en kunnen besteld worden door storting op de po~tcheckreketog nr 431.000, Tombo la Algemeen Secretariaat der Chrietel'jke Sociale Vrouwenwerken, Poststraat, 111, Brussel. HET WERK DER INWIJKELINGEN TE BRUSSEL Gedurende 1937 zijn de uitslagen der werking van het Katholiek Vlaamsch Se- kretariaat aanmoedigend en zeer verheu gend. Voor 1938 willen wij meer en beter. Het werk der inwijkelingen moet wordsn uit gebreid. Ons doel: De inwijkelingen be houden voor Kr'stus' Kerk en Vlaanderen, dient verwezenlijkt. Katholieke Vlamingen, helpt ons die uitbreiding doorvoeren! Draagt het uwe bij ter verwezenlijking van ons doel. Steunaanvragen worden verspreid over •heel Vlaanderen. Vergeet toet deze wel willend te beantwoorden. Ontvangt U geen steunaanvraag? Ver zuimt daarom niet uw bijdrage te storten op de Postrekening 4107.52 van het Ka tholiek Vlaamsch Sekretariaat, 182, Ko ninklijkestraat te Brussel. Bij voorbaat dank voor uw mild. steun. PROVINCIE WEST-VLAANDEREN BERICHT Met het oog op het gebeurlijk begeven van eene plaats van tijdelijk bediende bij het provinciaal bestuur te. Brugge, zal een examen van schrijver op 21 December a. s. afgenomen worden, Vereischte ouderdom: 18 tot 30 jaar (45 jaar voor oudstrijders en daarmede ge- lijkgestelden) Aanvragen om inschrijving tot dit examen mogen ingediend worden tot 16 December a. s. ter provinciale griffie al waar ook alle inlichtingen betreffende het programma te 'bekomen zijn. Inschrijvingsrecht: 20 fr. te storten op het postkantoor waar de formulieren voor de aanvraag kunnen verkregen worden. UITGIFTE VAN ANTITERINGPOSTZEGELS Een. reeks antiteringpostzegels, met de beeltenis van H. K. H. prinses Jozeftoa- «■■■■■■■■BBaBHIBlBHBaiaiSB held aan u denken ik moet u danken. Ze keek hem smeekend aan. Als u me werkelijk wilt bsdanken, bewijs me dat dan door toet den moed te verliezen. Heeft uw oom werkelijk zijn handen geheel van u afgetrokken? Ja, ik heb vanmorgen voor goed zijn huis moeten verlaten, hij heeft onmiddel lijk den notaris laten komen om een an der testament te maken, waarin een ver familielid tot eenigen erfgenaam wordt be noemd. Hij heeft me alleen een paar toe- leedigende regels tot afscheid geschreven en er een chèque van duizend mark bij gevoegd. Het hindert me dat ik die moet aannemen, maar zooals de zaken nu staan, rit er toets anders voor me op dan naar het buitenland te gaan. Ik wil naar Afrika en al zijn de vooruitzichten voor een eco noom daar ook niet schitterend, hier in Duitschland zou ik gewoon moeten ver hongeren voor ik een baantje vond. Ik heb die duizend mark als reisgeld noodig anders tou ik ze dadelijk teruggeven, ze zijn me zoo minachtend toegegooid. Lore keek hem met vlammende oogen aan. Geef die chèque terug, ik kan me be grijpen hoe graag u dat wilt doen. Laat ik u mogen helpen om dat te kunnen doen. Hij kromp ineen en zei koel en afwij zend: Juffrouw Darland. Toe, begrijpt u me niet verkeerd, riep ze smeekend. Ik weet dat een man nooit geld van een vrouw zal aannemen en ik heb ook geen geld Maar u zegt, dat u zonder geld in Afrika moeilijk een nieuw leven zult kunnen beginnen. Waarom leent u dan niet de som die u noodig heeft? Omdat niemand me geld zal willen leenen nu ik onterfd ben. Neen, toch niet, er is een mensch die me alles wat hij be zat, heeft aangeboden, de oude kamer dienaar van 'maja oom, die me van kind af aan kent. De goeie oude baas is erg aan me gehecht en is even ongelukkig HET UURTJE N.I.R. VOOR DE VROUW Het programma van Het Uurtje voor de Vrouwdoor het N.I.R. gegeven op Zaterdag 11 December, te 17.30 u., brengt ons naast de gewone rubriekenWist ge da* «Wat gaan we deze «eek klaar makenen De week die voigt brengt on* het tweede praatje over D« Vrouw en moeder Justicia In dit tweede praatje zal gehandeld wor den over den naam der gehuwde vrouw wanneer ze ofïicieele stukken te teekenen krijgt, b.v. verkoopakten, kwijtingen van den ontvanger van belastingen, enz..., ze vragen: «Mijnheer, moet ik onderteeke nen met mijn meisjesnaam, of met dien van mijn echtgenoot? Verder hooren we enkele opnamen: De gramofoonplaat van de weekMoment Musicalvan Schubert, vertolkt daar de harpiste Henriette Renié, en Het Ange. lu« kleptwaarin de dames drie vrou wen aan het woord hooren, namelijk de gekende Nederlandsche zangeressen Jo Vincent cn Theodora Versteegh die het lied vertolken, terwijl de muziek geschre ven werd doo' Catharina Van Rennes. EERSTE HULP BIJ ONGELUKKEN Geen huishouden, of daar gebeurt al- eens een ongelukjeeen sneê in een vin ger, een verbrande hand of voet, een kapotte knie, een buil of een schram. Een verstandige huisvrouw voorziet die mogelijke kleine rampen, en zorgt er voor steeds het daartoe noodige materiaal in huis te hebbenverbandgaas, zwachtels, jodium, een sterile schaar, pleisters en boorzalf. Zoo mogelijk bewaart men dez.e benoodigheden in een daartoe speciaal klein muurkasje. Indien men dergelijk kasje niet bezit dan bewaart men die in grediënten in een paar speciaal uitge kookte konfituurpotjes met schroefdeksel. Die potjes krijgen dan een vaste, goed in het oog vallende plaats, zoodat eenieder uit het huishouden ze ten allen tijjde weet te staan en ze kan nemen. Immers de manier om die zelden te gebruikene din gen goed weg t bergen, beeft wel eens dat groot nacriei dat men ze op het kri tische moment niet vinden kandit is dus geenszins aan te bevelen. HARDBRANDENDE VUREN ZIJN N'ET AAN TE RADEN VOOR HET CAAR WORDEN DER SPIJZEN Vele huisvrouwen meenen de spijsbe reiding te kunnen vervluggen door zich te bedienen van een bijzonder scherp vuur. Welnu al deze huisvrouwen houden er een dure illusie op na. Immers wat is het geval? De temperatuur van kokend water bedraagt onder alle omstandigheden 100 graden Selsius, en hierin komt niet de minste verandering of de soep, de aard appelen, de groenten of wat ook door een zacht vlammetje aan de kook worden ge houden, dan wel door een geweldig vuur. Want brandt het vuur onder dc pan heel hard, dan zal het water of het vet alleen wat vlugger verdampen, maar de kc :- temperatuur blijft dezelfde als bij een zacht brandend vuur. En ingezien het gaar worden der spijzen uitsluitend af hangt van de temperatuur in de pan, is het heelemaal nutteloos om met een groot vuur te werken. Integendeel groot vuur kan nadeelig zijn voor de gesoldeerde pan nen de soldeeringen kunnen immers weg smelten. Kortom, geweldig brandende vuren kun nen alleen nuttig zijn om spijzen vlug aan de kook te brengen, vloeistoffen spoedig te doen inkoken... maar het gaar koken kan er niet door bevorderd, bespoedigd worden. Huisvrouwen bedenkt dit, U zult er aanmerkelijke bezuinigingen door doen, op de brandstoffen, zonder het gaar ko ken daardoor langer te doen duren. OM DE AARDAPPELEN, D'E WIJ IN VOO*"" A AD HEBBEN. TEGEN DE KOUDE TE BESCHUTTEN Om de aardappelen, welke wij in win tervoorraad opdeden, tegen vorst te be schutten, worden oude nieuwsbladen aan bevolen. Men spreide eerst een laag nieuwsbladen op planken uit, dan de aardappelen erover, welke men eveneens met papier van de muren afscheidt, om ze dan vervolgens zorgvuldig daarmede te bedekken. Een goede verluchting van de provisie- plaats is eveneens noodzakeliik. Op deze wijze heeft men verscheidene honderde kilo's aardappelen, gedurende twee jaren kunnen hewaren, in kelders welke veeleer vochtig en ijzig waren, zonder dat ook maar één aardappel bevroren of bedorven was. OM TE ONDERZOEKEN OF KOFFIE CHICOREI BEVAT neemt men een wijnglas, vult dit gedeel telijk met water en strooie een weinig "koffie in het glas. Is de koffie zuiver, dan blijft ze op het water liggen, bevat té integendeel chicorei dan slurpt dit walt? op en zakt naar den bodem, terwijl lie^' water een geelbruine kleur krijgt'. Echt<> koffie neemt slechts heel langzaam waltr' op, OM HET GEVAAR TE VOORKOMEN DAT HET ETEN VAN MOSSELEN OPLEVERT Vooral gedurende deze maanden wor den de mosselen veel geëten. Het is ten goedkoope volksvoeding. Doch cr is ttri groot gevaar aan verbonden: men kan erdoor ernstig vergiftigd worden. Dit go. vaar kan echter gemakkelijk vermcdeR worden indien men de volgende voorzicht tigheidsmaatregelen goed in acht neemt 1. Alleen die mosselen zijn eetbaar welke voor het koken toe zijn. Immers alle open mosselen bevatten gestorven diertjes welke voor de gezondheid van de menschen zeer gevaarlijk kunnen zijn. Daarom is het heslist noodig, de mossel^ voor het koken nauwkeurig na te /iyS of de schelpen goed gesloten ziju. Myt lette er vooral goed op, of de mosselen niet schijnbaar gesloten zijn en iu feit« met slijk gevuld zijn. 2. Bij het koken moeten de mosselvrt vanzelf opengaan. Blijft de een of an dere mossel na het koken gesloten, aarzel dan niet die weg te werpen, want ze zijn schadelijk en diensvolgens niét eêtbaar. OPVOEDINGSWENKEN Laat een kintF nooit het slachtoffer worden van uw slecht humeur. Stel nooit te hooge eischeu aan uvy kind, door te verlangen dat bét begrip en het inzicht van volwassesen zou heb ben. Vergeet noc't dat U uw kinderen tot zelfstandige menschen moet opvoeden. GESTOOFDE KABELJAUW VOOR VIER PERSONEN Smelt 100 gram boter in een vuurvasten schotel, doet er een weinig water cn en kele druppels citroensap bij. Wasclit vier mooten kabeljauw, wrijft ze in met waj zout, legt ze in den vuurvasten schotel en laat dc visch onder af en toe bedruipen in de oven bijna gaar worden, gedurende ongeveer dertig minuten. Dan bedruipen met de gesmolten boter bestrooien met een dun laagje paneermeel cn nog eert weinig boter in kleine stukjes erop leg gen. De visch lichtbruin laten worden cn opdienen met een paar uitgetandc schuif jes citroen waaruit de pitten werden weg genomen. Men geeft er gekookte aard appelen bij, met worteltjes of spercie- boontjes. BEIGNETS BAKKEN Men kan van zoowat alle vruchten beignets makenvan appelen, bananen, abrikozen, sinaasappelen, ananas, enz... Het beslag cn het vet is voor alle beignetj hetze'ule. Aldus is het gemakkelijk en geenszins duur, een aantrekkelijke sor- teering van beignets te bakken. De schijven sinaasappelen worden een tijdje vooraf met suiker bestrooid weg gezet, daar de beignets anders te zuur zouden zijn. De gedroogde abrikozen wor den op de gewone manier gevvasschen. ge weekt en met suiker gaar gekookt. Appe len e» bananen worden in schijven gesne den. De gesuikerde en gekookte -vruchtf n en ook de vruchten uit blik f>. v. de ananasschijven voor het -bakken uit laten lekken. Het vocht ervan kan men gebruiken voor een saus, die bij de beig nets, of de volgende dag bij een pudding opgediend wordt. GISTBESLAG VAN BEIGNETS Daar alle gistbeslag ongeveer één uur of soms langer moet rijzen moet men het tijdig van te voren maken. Vooraf zever, wij de bloem en doen ze met wat zout in een diepe kom of beslagpot. Wij maken er een kuiltje in en gieten daarin de in lauwe melk opgeloste gist en de noodige melk om het beslag te maken: twee liter per kilogram bloem. Van 't middenuit om roerende, alles dooreen mengen, en tot gladbeslag kloppen. Daarna het beslag ongeveer- één uur laten rijzen. Teneinde het beslag goed te laten rij zen, zal men de beslagpot afsluiten en op een lauw p'-atsie zetten, bijvoorbeeld op zij van het fornuis. In elk geval d ent er voor gezorgd dat het besfa_g ni«t te heet staat. Bij eenzijdige warmte is het noodig dat de beslagpot af en toe eens gekeerd worde. OM F.F.NS NA TE DENKFT De H. Frr.'iciskus van Sales gaf de vol gende wijze raad ter overweging aan de huishoudensAan de moeders vertrouwe men dc keuken toe, aan de dochter de huizeliike bezigheden, maar over alles moet de echtgenoot steeds toerirhf ou den.». TANTE BARBARA. (Nadruk ook gedeeltelijk verbaden.) IBBBBBBEBBEBBBBBBBBBBBBHBBBIBBBBBBBBBBBBSBSBBHSBflSBBBHSSBi Charlotta, wordt ln alle postkantoren te koop gesteld van af 1 December 1937 tot 15 Januari 1938. Deze reeks omvat de waarden van 10 c. 4- 5 c.; 25 c. -f 5 c.; 35 c. -}- 5 c.; 50 c. -(- 5 c.; 70 c. 4- 5 c.; 1 fr -f 25 c.; 1,75 fr. 4. 25 c.; en 2,45 fr. 2,55 fr. De bijtaks komt ten goede van het Na tionaal Belgisch Werk tot bestrijding der Tuberculose. Deze zegels blijven geldig voor frankee ring tot 30 September 1938. •BSBBBBBflaiBBBBBBBBBBBBflBBBBB Oplos*ing vorig Raadtel: KAR TON EA BRIEK KARTONFABRIEK. Nieuw Raadsel: Het eerste maakt U somtijds rijk, Het tweede zwemt, maar in geen beek; 't Geheel dat was een koningrijk; 't Is nu een Fransche streek. IBBBBBBBEBBBBaBEBBBEBEBBBBBB over mijn verbanning als ik zelf. Hij bood me drie duizend mark aan die hij met moeite heeft overgespaard. Ik heb ze na tuurlijk niet aangenomen, want het was het geld voor zijn ouden dag. Ik zal het echter nooit vergeten. Maar behalve die oude bediende zal niemand me een cent leenen als ik hem zeg hoe ik er voor sta. Lore hief hst hoofd op. Jawel, ik weet iemand die u het geld zonder meer zal leenen. Ik heb vrienden. Ben schoolvriendin van me, die ik eens een dienst heb 'bewezen ls met een rijken fabrikant getrouwd en die leent tegen matige, rente geld aan menschen die het verdienen. Als ik het vraag zal hij u zeker zooveel willen voorschie'ten als u noodig heeft om te kunnen 'beginnen. Hoeveel zou dat zijn, denkt u? Haar oogen keken hem bij drie vraag onrustig aan. Zou haar kleine vermogen toereikend zijn o:n hem te helpen? Ze jok te, want niet etn vriendin, maar zij zelf wilde hem het geld leenen, maar hij mocht dat toet vermoeden. Hij verbaasde er zich zelf over dat hij hier met dat jonge meisje zijn grootste zorgen stond te 'bespreken, maar onder den ernstigen blik van haar mooie, bruine oogen ging het vanzelf. Hij keek haar on derzoekend aan. Wilt u dat voor me doen? Neen, uw vrienden zouden me zonder borg geen geld willen geven. 'O is zelf die borg. Hij keek haar met een ontroerd lachje aan.. Dat is voor u misschitn voldoende, maar geldmenschen zijn voorzichtiger. Maar ik weet. dat bij mijn vrienden mijn voorspraak voldoende zal zijn. Ik ge loof stellig dat u het geld zult krijgen, als de som toet al te hoog is tenminste. Hoe veel heeft u noodig? Hij schudde het hoofd. Het komt zoo plotseling, maar ik kan me de luxe niet permitteeren om een kans om aan geld te komen te laten voorbij- HEB MEDELIJDEN ln naam van H. Theresla, van K J.; helpt mij jeugd in gevaar redden. Dringend noodi" om patronaat en school to bouwen. Pcst- check 139.485. PastorT Ren son te Xhen- delesse. F. BLANCKAERT-VERLEENE (Meesterkleermaker) Galthuialtraat, 41, Poperioge. Eerste keus Kostumen, Overjassen, Fantazijbroeken. Speciale zwarte stoffen voor ceremonie. Eenirre verkooper der «BELGICA»-Regen mantels. Lederartikelen en spe cialiteit van Lodens, gewaarborgde herkomst van Alsace en Tyrol. gaan. Als u werkelijk denkt, dat uw vrien den me geld zouden wilUn leenen een vriend van me is met twintig duidend mark naar Afrika gegaan, heeft daarmee een farm kunnen pachten en is opnieuw kunnen beginnen. O, zooveel krijgt u zeker, misschien wel meer ik zal dertig duizend mark voor u vragen, dan kunt u zich wat ge makkelijker -bewegen en wat grooter Wt ginnen. Hij keek haar steeds maar aan en vct- 'oaasde er zich over hce heel anders dit meisje was dan haar zuster. Doch hij aar zelde nog. Kon hij werkelijk van hasj" aannemen dat ze bij haar vrienden voor hem om geld ging vragrn? Ze had hem lief en, had hem dat door haar bereidwil ligheid om hem te helpen bewezen, het was misschien niet zoo makkelijk voor haar als ze het wilde doen voorkomen om haar vrienden tot zoo'n onzekere transac tie over te halen. Ze zag den strijd in zijn gezicht cn. kee-k angstig, toen hij zijn. hoofd schudde en zei: Neen, ik kan het niet aannemen. Ik mag niet vergen dat u voor mij bij vrien den om geld gaat vragen. Haar oogen werden denker. Wilt u werkelijk zoo kleingeestig rijn? Denkt u niet, dat ik een v:el grooter offer bracht toen ik u zri, wat in uw oogen wel een heel onvrouwelijken indruk za'i hebben gemaakt? Hij schudde het hoofd. Onvrouwelijk? O neen, ik geloof toet dat ooit een vrouw me haar absolute vrou welijkheid -beter getoond heeft dan u. Ik bewonder en vereer u cm uw meed. Ik vind mezelf klein in vergelijking met li, omdat ik nu met bezwaren aankem en aarzel of ik een zoo grooten dienst van U wel mag aannemen. Maar het lilrderü® me om me door e:n vrouw te laten helpen» Ze keek hem bijna boos aan. (v«n*l«t);

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1937 | | pagina 9