Grooten en Kleinen te Geneve De Pest van 't Communisme De Nieuwe Wet op de Ouderdomspensioenen De Hoppekwestie in Belgie «Minna von Barnhelm» Wees Waakzaam ZOMERUUR V.O.S. en de doelmatige verdediging van ons Land Onthouden WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN. 35» JAAR, - Nr 6. DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE j KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSRLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS DE ACADEMIE VOOR WETENSCHAPPEN IN HET VATIKAAN INTERNATIONAAL OVERZICHT DE EERSTE MINISTER VAN YGUGO-SLAVIE TE BERLIJN HiiiiiiiiiiiiuaHHiiBiiaioiiii IBBBBBBSBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBnBBBBBBBBHBBBBBMIiaanBBflBn 24 April Beloken Pasehen 1938 De K. S. A. jubileert BELANGRIJKE VERGADERING VANDAAG NOG Een flinke uileenxetting ie Poperinge ZONDAG 6 FEBRUARI 1938. M Uitgever POPERINGE Ulelefoon Nr 9. PosSch. Nr 1S5.70. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) g= Binnenland 25.fr. j= H Belgisch Kongo 45.fr. Üj Frankrijk 45.fr. g§ II Alle andere landen G5.fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor g hun artikels. g mwimw TARIEF VOOR BERICHTEN. Kleine berichten per regel1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op l6 hl. per regel 5.— fr. j Berichten op 2® bi. per regel 2.50 fr. Berichten op 3" bL per regel 3.50 fr. Rouwber. Bedank, (min.) 5U—fr. i Te herhalen aankondiging™ prijs op aanvraag, j Annoncen zijn vooraf te betalen en i moeten tegen den Woensdag avond j ingezonden worden. Kleine be- i richten tegen den Donderdag noen. ininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii RSHBHRSBBBBI Onder voorzitterschap van 7. H. den Paus werd voor Wetenschappen ingehuldigd. Hi^rbove m het Vatikaan de Academie een kijkje van de plechtigheid. Opdat de geesel van het communisme verdwijnen zou, daarom bidden en offeren binst Fsbruari de dertig millioen leden van het apostolaat des gebeds. Dat het communisme een ware gessel is, heeft de Paus in Zijn encycliek meesterlijk be wezen, en ook de feiten zijn daar. Het is een valsch leerstelsel met kwade gevolgen. Pater Arts noemt het een sata nische synthese. Het communisme loochent God en de ziel, het Isven hiernamaals. Voor de com munisten is 't al gedaan, als de spa ge vaagd is. Religie, is opium om 't volk in slaap te wiegen. Klassenstrijd, verraad, geweld en oorlog, alle middels zijn goed 03i de dictatuur van 't prolstariaat in te voeren. De werkende klas moet de bezit tende klas haten.Dat zijn slagwoorden uit het programma dat een vergiftig opium is van 't volk. Het goddeloos communisms van Marx, Engels, Lenine' en Staline tracht zich in alle landen te verspreiden. God is mijn persoonlijke vijand zei Lenine, en hij wilde zijn leering overal doen doordringen, door de wet, door de politie, door het geld en de vervolging. Alle propagandamiddels werden gebruikt, school, pers, radio, politiek, enz. God die ons bemint en onze groote Wel doener is, wordt door Lenine geklasseerd ais vijand nr 1 van 't geluk des mensch- doms. De communisten willen God afschaffen en van de wereld een aardsch paradijs maken door wereldrevolutie. RUSLAND Maar liet wórdt een hel. Mysterie van boosheid en ook van ellende. Sedert 20 Jaar is het in Rusland verbodsn aan de ouders van God te spreken aan hun kin- ders. Vier uren per week worden de kin- ders in de school onderwezen in 't slechte. Men leert hun dat God niet bestaat, men lastert de priesters. Een valsche geschie denis van Christus' leven en van de Kerk wordt voorgesteld. Zoo worden er millioe- nen opgevoed. Het is een kindermoord, oneindig erger dan die van Herodes. On der de werklieden zijn er twee millioen en half die een derde van hun loon af staan wekelijks, om, propaganda te maken voor de partij, het rijk van Satan. Indien zoovelen daar zulke groote offers kunnen brengen om.de leugen te ver spreiden en 't kwaad, hoe zouden de ka tholieken zich hier niet kunnen kleine of fers getroosten om de Katholieke Actie te verspreiden, de waarheid, Christus rijk, de internationale van het gebed en de naastenliefde. Hoe meer God beleedigd wordt, hoe meer eerherstel wij moeten geven. Hoe meer Gods geboden worden ver- trappeld, hoe beter wij ze moeten onder houden. Hos meer G-od gehaat wordt, hoe meer wij hem mosten beminnen. Waar gaat dat naartoe? lElIieillllllHUIlBIlHEI Geen doopsel der kinderen, geen eerste communie. Wanneer God uit de wereld wordt verjaagd, wie zal dan de ongelukki- gen troosten? Waar zullen de religieuzen zijn om de zieken en ouderlingen op te passen in de gasthuizen? Wie zal tot de stervenden zeggen: He den zuit gij met mij zijn in het paradijs? ELDERS Een tract te Parijs uitgegeven door de vereeniging der werklieden zonder God (les Travailhurs sans-Dieu) zegt: Laten wij de kinders van de Kerk af rukken. In plaats der godsdienstige doo- pen, stellen wij de roode doopsn, in plaats van den catechismus, de revolutionnaire opvoeding, in plaats der 1* communie, het kinderfeest Toen de Spaansche kinders verleden zomer in ons klooster kwamen huilden zij uren lang, zij keken onder het bed en waren benauwd. Eenige weken later, teen ze wat uitleg konden geven, zegden ze dat ze van de priesters en de kloosterzusters bevreesd waren omdzt men hun in Span je geleerd had dat de kloosterlingen de kleine kinders vermoorden. DE PATJ3 Ik weet, zegde Z. II. de Paus tot Kar dinaal Verdier, dat ik licht verspreid heb met mijns Encyclieken. Ik heb een werk van voorzichtigheid gedaan met te waar schuwen tegen de hedendaagsche dwalin gen. Ik zou nochtans voor God niet willen verschijnen vooraleer ik een strooming van liefde heb in gang gestoken en 't is om u te vragen te willen de liefde pre diken in ri-ijmn naam dat ik U ontboden heb. Dit zei de Kardinaal Verdier tot de journalisten en hij die in de roode zone rond Parijs al die kerken bouwt, voegde erbij al lachend: Ik b:a rood van het hoofd tot de voeten». De roode leider Thorez reikte de hand tot de katholieken. Maar tot nu toe is die hand gebleken te zijn een hand van ver raad, verleiding en vijandschap. Wan neer de hand van een gekwetste zal ge reikt worden, de katholieken zullen die verzorgen, de hand van een hongerlijden de zal krijgen, de hand van een blinde zal gelsid worden. Maar... Het slotwoord' van Pater Arts: Wij beieven werkelijk de mobilisatie van alle hellemachten. Daartegenover stelt Pius XI de algemeene mobilisatie van alle hemelmachten... Deze encycliek is meer dan de bazuin stoot van een veldheer, de noodkreet van het vaderhart. Dit document is geschreven met een stalen pen, maar met het bloed van duizenden martelaren en met de tra nen van den Vader der wereld... Tegenover gebalde vuisten, zullen wij geen vuisten ballen... Wij zullen handen vouwen tot gebed.(Zoo schreef Pater Arts in de Bode van het Hart.) A. B. BSIHBESBBBHHBMBBIBBHBnBB DE VOLKENBONDSRAAD BIJEEN. De Volkenbondsraad is in de loop van de vorige iceek, voor de honderd ste keer bijeengekomen. Niettegen staande de groote conflicten, die de wereld op het oogenblik in brand zet ten, is het de heeren afgevaardigden toch niet te doen geweest om een poging aan te wenden, om onvoorin genomen, oorlogvoerende partijen tot de vrede aan te zetten. Dat is toch de taak die het Geneefsche instituut bij haar oprichting opgedragen werd. Neen men durft het niet aan, deze vraagstukken aan te raken. En dat omdat in de schoot van de bond zelf een conflict heerscht nopens de al of niet omvorming van het pact, feite lijk een conflict tusschen de kleine en de groote landen. De kleine landen wenschen het gevaarlijke artikel 16 van het handvest te doen verdwij nen of athans de toepassingskracht ervan ernstig te beperken. De groote landen zijn thans de meening toege daan dat de Volkenbond alleen zijn prestige kan heroveren, door een krachtiger werking en een konse- kwehter toepassing van het regle ment. Die groote landen zijn Frank rijk. Engeland en Rusland en hun op vatting wordt gedeeld door een paar kleine landen die verplichtingen heb ben tegenover de eersten. Er zijn dus twee standpunten die beide uitgaan van een zelfde princiep: als er een handvest is moet het toegepast zijn, alleen oordeélen de kleine landen dat het handvest moet gewijzigd worden terwijl de groote voor het behoud zijn va.n het tegenwoordige pact. DE VERZWAKKING VAN DE VOLKENBOND. De verzwakking van de Volkenbond vindt eerst en vooral zijn oorzaak in de eenzijdige anti-Duitsche houding van voor 1935, de houding inzake het Oost-Afrikaansch conflict heeft ver volgens de doorslag gegeven. De schuld hiervan, zeggen de woordvoerders van de groote landen, moet gezocht wor den in het gebrek aan doortastings- vermogen, aan krachtdadigheid, die het instituut tot nog toe-aan de dag gelegd heeft. O heilige onschuld! maar die groote landen, zij zijn zelf de schuld geweest van de slapheid van het optreden van de Volkenbond. Wel iswaar heeft Engeland in het Itali- aansch-Abessynisch conflict het pact met alle mogelijke kracht willen doen toepassen, maar de toenmalige Fran- sche Eerste Minister Laval, heeft, ge houden door een belofte aan Musso lini, alles gedaan wat hij kon om te remmen, steeds de beslissingen van de bond verdagende op grond van Fransche binnenlandsche moeilijkhe den. Achteraf bleek de Volkenbond te zieltogen. Het gelukte er niet in een definitieve houding aan te nemen in het Spaansche t hef Jcpansch-Chi- neesch conflict. Veeleer werd de in ternationale actie verlegd buiten het kader van de Volkenbond, zooals dit het geval was met de Niet-Interven- tiecommissie inzake Spanje en het Congres der Negen Mogendheden te Brussel inzake de oorlog in het Verre Oosten. Het terugtrekken van de autoritaire Staten uit Genève, eerst van Duitsch- land, naderhand van Japan en ein delijk over enkele weken door Italië, heeft het ontbindingswerk voortgezet. DE HERMILITARISEERING VAN DE RIJNZONE De herbezetting van de Rijnzone door de Duitsche troepen bracht ein delijk het gevaar van artikel 16 en de willekeurigheid van de handelwijze van zekere groote mogendheden in een schril daglicht.Aangezet door Rus- land verklaarde Frankrijk dat door de daad van het Derde Rijk zijn grenzen geschonden waren geworden. Dat be- teekende, dat zoo de Volkenbond aan het werk kon gezet worden en de in terpretatie van Frankrijk aanvaard werd Duitschland kon aangevallen worden door de solidaire actie van al de leden, die troepen zouden be schikbaar stellen of de vrije door tocht over hun grondgebied aan de andere leden zouden verschaffen. Doch Engeland oordeelde het heele- maal niet in zijn belang hiervoor een oorlog te ontketenen en Belgie, be vreesd voor een nieuwe overrompe ling van zijn grondgebied, voegde zijn voor de kleine landen. Belgie maakte van de gelegenheid gebruik om een politiek van zelfstandigheid in te zet ten, en in de andere kleine landen vernam men ook dat, met het oog op het pact, van koers zou veranderd worden. DE VOLKENBOND ANTI-FASCISTISCH. De vergadering van ds Raad, die zoo pas gehouden werd, heeft nu, zooals we het hooger zegden, vooral gediend om een polshoogte te ne men van de houding van de verschil lende landen tegenover het pact van de Volkenbond. Frankrijk en Enge land hebben ongeveer gelijkluidende verklaringen afgelegd betreffende het behoud van het handvest. 'Rusland heeft zich hierbij aangesloten. De vertegenwoordigers van de kleine lan den zijn echter op vinnige wijze te keer gegaan tegen de huidige vorm van het pact en vooral tegen het be ruchte artikel 16. Een uitspraak werd nog niet gedaan op het oogenblik dat wij dit schrijven, doch er wordt er ook geen verwacht. Die kan er voor- loopig nog niet komen. Naast deze kwestie werd toch een gedeeltelijke oplossing gevonden in de kwestie van de Sandsjak van Alexandrette. Ook het Chineesch-Japansch conflict werd even aangeraakt, doch ook hier werd evenmin een beslissing getroffen. De Volkenbond blijft dus voort ve- geteeren in inactiviteit. Het blijft voorloopig wat het was, een instru ment dat de groote landen naar de omstandigheden gebruiken of on bruikbaar maken. De Fransche op vatting nopens de toekomstige actie van de bond, is zeer teekenend. De meeste Fransche bladen meenen dat het Geneefsche huis van den vrede in het vervolg zou moeten gebruikt wor den als een «kern van weerstand tegen de fascistische Staten als een in strument tegen de totalitaire Staten Neen, op die wijze, kan de Volken bond geen effectief werk leveren, met stem en zijn actie bij die van Enge-1 zulke opvattingen moet de Volken bond recht naar de ontbinding en als er werkelijk pogingen in dien zin zul len aangewend worden, dan mogen we ons verwachten aan de terugtrek king van nog andere landen. (Verboden nadruk.) ROSKAM. De Heer Stojadinowitsch, Eerste Minister ran Youvo-Slavie, bi} zijne aankomst to Berlijn, schouwt de eere-troepen met Generaal Göring, Minister worn Neurath en de Gezant te Berlijn Cincar Markowitsch. m in land om de voortvarendheid van Frankrijk in toom te houden. Het gevaar werd voorloopig gekeerd, maar meteen was de aandacht gevestigd op de mogelijke gevaren die in de toekomst uit de actie van den Vol kenbond konden voortvloeien vooral lilimlIlllllllllllllllllllllllüllllllülllülllllllllllllllllllilllllllUllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllüllllllllllllllllüllllilül Nu gaan we over naar DE BELANGRIJKE KWESTIE VAN DEN ONDERHOUDSPLICHT YAN DE KINDERS! GEZillSOPVOEDIXCf 't Was slecht weer! Ze konden niet bui ten spelen. Met hun tweeën lagen ze in den hoek van de keuken zoo geheimzinnig te vertellen. Moeder had lont geroken. Terwijl ze streek, spitste ze de ooren,- en af en toe kon ze wel iets vernemen. Ge noeg om te weten waarover ze het had den. Nog nooit had moeder zoo iets ge hoord uit den mond van haar jongen. Ze kon haar ooren niet gelooven en toch was het zoo. Ze waren aan het vuile praat vertellen. Terwijl ze nog streek, dacht ze na hoe ze haar jongen aanpakken zou. Hoe ze haar plicht volbrengen zou; door te zwij gen of door nandelend op te treden... 't Was vier uur, de rakker uit de buurt werd naar huis gestuurd. Fransje werd u-t den hoek gehaald en flink onder han den genomen. Nu gingen de oogen van die ouders open. Hun kind was niet zoo on schuldig als ze wel meenden. Vóór ze iets vermoed hadden, in hun elfjarig zoontje, w as het reeds half bedorven. Wie had zoo veel verwoest in hun kind? Nooit had de jongen slechte praat gehoord thuis, noch uit vaders, noch uit moeders mond. Wie had hem daarvan op de hoogte gebracht? Karei uit de buurt. Jaren reeds, gingen ze iederen dag samen naar school. Samen vertrokken ze, samen kwamen ze thuis, altijd samen waren ze... Een tweede groote les voor die ouders; niet genoeg hadden ze gelet op het ka meraadschap van hun Frans. Ja zeker, met wie men verkeert wordt men vereerd! Maar dat gaat zoo gemakkelijk het een oor in en het anders uit. Nu stonden ze evenwel voor feiten. Dat Karei zoo 'n bedorven jongen is, verwondert ons geenszins. Hij komt toch uit een handelshuis waar zoo dikwijls over alles en nog wat gepraat wordt. Daar heeft de jongen alles geleerd uit dsn mond van den gaanden man. Niemand anders dan de volwassenen hebben hier een mea culpa te slaan. Door hun gesprekken en geba ren hebben ze den jongen vroeg wijs ge maakt... Veel menschen zien geen kleinen als ze spieken. Deze week heeft het ons log getroffen. In de buurt was de ooievaar gekomen met nummer zeven. Ben gebuur- Vrouw kwam de moeder bezoeken. Terwijl de kinderen in de keuken waren trok ze de voutekamer op. Daar sprak ze zulk ten duidelijke taal, dat de kinderen er wel iets uit rapen konden. Zoo worden kin deren ingelicht omtrent zaken waarmee ze voorloopig nog niets te maken hebben. Veel ouders zelfs, zijn ook niet waak- gyyar ti.iocg over hun eigen geipjefcktn en daden. West gij hoe dis nieuwsgierige kleine oogen U onophoudelijk bespieden en- bestudeeren. En al het geziens houden ze vast in hun gedachten en doen ze na. Er ligt zooveel vragen en zoeken in die kleine oogen. Hoe gemakkelijk kan een onbedachtzaamheid in eigen onderlingen omgang, in scherts, in spreken, het kind tot aanstoot worden. Zorg dan ouders, dat gij de bewaarengel zijt uwer kinderen. Dan zullen zij tot u, als tot engelen op zien. Dan wordt het uw kinderen veel ge makkelijker; een levend voorbeeld zullen ze steeds voor oogen hebben. G. O. W.-Vl. IBBBBBBBBBBIBBBBBBHBBB9BBBBB AANVANG OP 27 MAART. Met veertien dagen vervroegd. De zomertijd aal op Zondag 27 Maart aanvangen, hetzij 14 dagen vroeger dan door het koninklijk besluit van 15 Sep tember 1928 wordt bepaald. Volgens dit besluit moet de zomertijd beginnen in den nacht van den 3» Zaterdag van April op Zondag, te 2 uur, of, indien deze Zon dag samenvalt met den Zondag van Pa schen, in den nacht van den 2» Zaterdag op Zondag. Dit jaar valt Paschen op 17 April en de zomertijd zou dus moeten aanvangen op 10 April. Wat is dit? Iemand heeft zijn ouders die 65 jaar oud zijn en die hun kosteloos pensioen aanvragen, en die heeft een groot inkomen, die Is volgens de wet ver plicht tusschen te komen in het onder houd van zijne ouders, ten ware die ouders, werklieden zijnde, vaarwel hebben gezegd aan alle werk en dus zonder on derzoek hun kosttelooze toeslag worden toegezegd. In het eerste geval mogen de kinders het volgende inkomen hebben: In een- ge meente met min dan 5000 inwoners: 10.000 fr. per jaar; in een gemeente met meer dan 5.000 tot 30.000 inwoners: 12.000 fr. per jaar en In een gemeente met meer dan 30.000 inwoners: 15.000 fr. per jaar. Daarbij moet gerekend 2/10 van dit be drag voor de vrouw, 1/10 voor ieder der twee eerste" kinders en 2/10 voor elk der volgende kinders. Die bedragen zijn dezelfde gebleven van de vroegere wet, maar er wordt eene an dere berekening gedaan. In plaats van het verschuldig bedrag af te trekken van het pensioenbedrag, wordt het verschuldigd bedrag gerekend als inkomen voor ouders en dan krijgen deze het verschil tusschen de som verschuldigd als onderhoudsrente en het bedrag van 60C0 fr. dat man en vrouw mag hebben ais inkomen, voor zoo ver dit verschil het bedrag van den kos- teloozen toeslag niet overschrijdt. Een paar voorbeelden: 1" Voorbeeld. Een gehuwd koppel houdt winkel er is dus onderzoek naar de 'bestaansmiddelen heeft een inko men van 2000 fr., hun kinders die in wel stand verkeeren, moeten een ond-erhouds- rente van 2000 fr. betalen, het inkomen van dit gezin is 4000 fr. Er wordt hier 2800 fr. vrijgesteld, blijft 4000 2800 120O fr. Dit gezin heeft recht op 3200 1200 2000 fr. pensioen. 2® Voorbeeld. Hetzelfde gezin heeft maar 1000 fr. inkomen; de kinders moe ten 1500 fr. onderhoudsrente betalen, het inkomen is 2500 fr. Die familie ontvangt 3200 fr. kosteloozen toeslag. Die wijziging aan de wet is zeker één der bijzonderste, want ze zal als meerdere uitgaven jaarlijks volgens de verkla ring van Minister Delattre minstens 50 miljoen vergen. EEN NIEUWE REGELING VOOR DE INKOMSTEN DER LANDBOUWERS (VERVOLG EN SLOT) rechts treeksche belastingen, vermenigvul digd met een zeker coëfficiënt. Nu wor den de inkomsten berekend naar het in komen door het departement van Finan ciën aangenomen voor het indienen der bedrijfsbelasting. WIE IS UITGESLOTEN VAN ELKE TOrSLAG? Begoede menschen zijn uitgesloten van elke 'kostelooze -toeslag, daaronder moeten genoemd worden: diegenen die één dienst bode man of vrouw hebben; ofwel een auto voor eigen gebruik bezitten; een huis bewonen met een groot kadadstraal in komen; ofwel nooit geen bezigheid gehad hebben, zonder dat die menschen ziek waren hier worden bedoeld menschen die van hun renten leefden; ook nog die genen die in den loop der vijf jaar die het indienen der aanvraag voorafgaat, in nor male voorwaarden in hun nijverheid, landbouw- of handelsonderneming, een bezoldigd persoon in dienst gehad hebben. We zetten in vetjes in normale voor waarden, omdat de beteekenis van dit'ar tikel veel breeder is dan vroeger. Het kan immers gebeuren dat iemand om reden van ziekte of in de onmogelijkheid zelf te werken iemand in dienst heeft, dan zal die werkman niet in normale voor waarden gebezigd geweest zijn, wel om reden van ziekte van den aanvrager, en daarvan zal dan geen rekening gehouden worden. Voor dit artikel is het best iemand te raadplegen. GROOTE VOORDEELEN VOOR DE WEDUWE EN WEEZEN waarop de aandacht dient gevestigd. Zoo hebben we DE UITBETALING VAN DEN ACHTERSTEL BIJ OVERLIJDEN Vroeger konden alleen den achterstel van e:n overleden ouderling ontvangen: de weduwe, ofwel de kinders met wie de ouderling samenwoonde. Nu kunnen deze voort den achterstel ontvangen, maar ook de personen waarmeê de ouderling sa menwoonde bij 't overlijden, kunnen den achterstel ontvangen, mits eene aanvraag te doen. WANNEER GAAT DE UITBETALING IN VAN HET KOSTELOOS PENSIOEN? Vroeger werd het kosteloos bedrag tos- gekend den eersten van- den trimester, die de geboortedatum volgde. Zoo, een ouder ling geboren in de maand Oktober, kon maar vanaf den 1 Januari daaropvolgend den toeslag ontvangen. Nu gaat de toeslag in de maand na den geboortedatum. Zoo zal nu iemand die in Oktober verjaart, recht hebben vanaf 1 November op den kosteloozen toeslag. ER ZIJN OOK STRAFFEN VOORZIEN De wet voorziet voor de eerste maal straffen in sommige gevallen. Zoo zal een ouderling, die bij voorbeeld de verbinte nis heeft aangegaan niet meer te werken De K. S. A.? Ja de Katholieke Studen ten Actie. Voor tien jaar kwamen 300 stu denten schuchter en wantrouwig naar Roeselare voor hun eersten Gouwdag. Op Beloken Paschen zullen meer dan 3000 studenten uit het Bisdom Brugge naar Roeselare terugkeeren voor hun tienden Gouwdag. Niet meer wantrouwig maar durvend en geestdriftig. Het wordt een reusachtige geloofsmanifestatie van de «Blijde ridders van het Godsrijk». «Ridders». U zult er geen harnas sen zien: alleen het wit-blauwe Maria- uniform en rekkende rijen; Vlaanderens knapenschap al zingen 't vrije lied; U zult er geen helmen zien: bloote frissche kop pen in den waaienden wind; U zult er geen zwaarden zien: alleen het nooit door hakte en ooit versleten wapenschild: Chiro! Zoo marscheert de West-Vlaam- sche K. S. A. op Beloken Paschen! Niet alleen al de Vlaamsche Gouwen zullen er vertegenwoordigd zijn. Meer nog: de jubelgouwdag zal voorafgegaan zijn door studiedagen met internationale deel neming. De West-Vlaamsche K. S. A. werd- gevoed en groeide tien jaar lang in beperkten kring. Thans is de tijd gekomen om over Vlaanderen heen de vleugels te reppen en de Blijde Boodschap over ge heel de wereld. De West-Vlaamsche K. S. A. is Universeel: Vlaanderen her nieuwen in Christus en door Vlaanderen: Christus Koning van de Wereld! Dat is de beteekenis van de studiedagen met internationale deelneming én Van onzen Gouwdag op Beloken Paschen: Wij willen een blik werpen op den groei der K. S. A. Wij willen er lelfs zien <sn toonen dat de kleine kiem ontwikkeld is tot sen sterke breedgekroonde eik onder de zegende stralen van Gods genadezon. De West-Vlaamsche K. S, A, wil niet alleen jubileeren. Het Gouw-bureel heeft begrepen dat, hoe groot het aantal stu denten ook is dat het. kan bijeenkrijgen, de dag nog niet tenvolle grootsch en schoon kan zijn zonder de ouders van c!ie studenten. Ook de ouders van de West- Vlaamsche K. S. A.-ers moeten op Belo ken Paschen te Roeselare zijn Ze mooter, er zien hoe de K. S. A. bidt en zingt, hoe ze marscheert en vergadert, hoe zij een spreekkoor tot een machtsprestatie maakt, hoe ze haar leden leert een gezonde ziel te dragen in een gezond en lenig lichaam. Het wordt geen uiterlijke zinlocze pa rade. Waar de K. S. A. opstapt vcor haar volk daar manifesteert zij alleen wat bin nen in haar is: haar zielegrootheid eh zielekracht. In een zelfden geest wordt thans in alle colleges in de- stilte, door ge bed en ongekende offers die Gouwdag manifestatie voorbereid. Zoo- verdienen onze Hernieuwers en Klaroetiers de Ge nade om op Beloken Paschen de harten, der toeschouwers te treffen en deugd te doen. Zoo wordt hun Jubeldag met Gods genade ook een dag van zegen voor hun volk. 10 Jaren zijn voorbij: het labeur was hard en taai, de vruchten zijn zost en rijk: in Vlaanderen groeit een nieuwe Kerkelijke generatie! De Hel ruime de baan, Waar de Hernieuwers gaan' ZlBBBaMBilHIiaBlIHHHHHHasgiaHHMBEBBKBBSSMaBailiaaiB-filZEIl Zaterdag morgen had te leper eene belangrijke vergadering plaats waar na bespreking der kwestie besloten werd aan den H. Minister van Land bouw volgende motie op te sturen: Aan Z. Exc. Mijnheer Pierlot, Minister van Landbouw. Mijnheer de Minister, In een vergadering gehouden te Jcper op Zaterdag 11., 29 Januari, en waar aan wezig waren Heeren Senator en Volks vertegenwoordiger van ons Arrondisse ment alsook een afvaardiging van het Hopverbond van 't Land van Poperinge en een afvaardiging der Hoppekweekers der streek, werd onderzocht en druk be sproken den benarden toestand der Hop pekweekers van 't Poperingsche en de maatregelen die dienen genomen om den Kweeker toe te laten van zijn werk te leven zonder Brouwer of Handelaar te benadeeligen, de maatregelen te willen onderzoeken t.t in voege te brengen SCO Frank tolrechten per UW pond ingevoerde hop; 2. Verplicht gebruik door de Belgisch» Brouwerij van veredelde Belgische Frima-Hop, met als compensatie ver mindering van accynsrechteia voor de Brouwerij; 3. Premies voor de Hoppekweekers van veredelde Prima-Hop om kwaliteit te verbeteren; 4. Verbod van afval, zieke «<s oyerjazr- sche hop in te voeren. Verhopend dat alle Heeren. Senatoren, en Volksvertegenwoordigers- deze recut- matige wenschen bij den Heer Minister zullen willen steunen, als zijnde- noodige en doeltreffende maatregelen, bidden v> ij U, Mijnheer, met onzen besten, dank ome achtiugsvolle groeten te willen aanveerdeu. Voor 4e Hoppekweekers: (ge t.) D. Demarey. Voor het Hopverbond van 't Land van Poperinge (get.) Em. Desmyter, Voorz. Zoowel voor de toerekening van de in komsten van de renteplichtige kinderen, als voor de berekening van de inkomsten der landbouwers voor het bskomen van hun kosteloozen toeslag, na onderzoek, is er een nieuwe regeling in de wet geschre ven. Vroeger werd gerekend op de forfai taire huurwaarde vastgesteld door de landbouwkommissie en de opziener der ■BBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB moet gij uw kaarten bespreken, indien gij zeker wilt zijn van uw plaats, voor de vertooning van het VLAAMSCH VOLKSTOONEEL, op ZONDAG 6 FEBRUARI, te 15 u., in de STADSSCHOUWBURG te IEPER. is de titel van het stuk dat^ opgevoerd wordt. Iedereen weet •dat de faam van de groep Staf Bruggen borg staat voor het sokses van deze vertooning. Er zijn nog enkele kaarten verkrijgbaar: Te IEPER, in de volgende lokalenKatholieke Burgerskring, Vlaamsch Huis, Kristen Volkshuis, Hotel 't Zweerd, alsook bij M. A. Gruwez, Van-den Fétieboomplaats, 41. Op Zondag 6 Februari zal er 's mor gens, van 11 tot 12, in de Stadsschouwburg, een bijzondere locatiezitting fcekyjiden, Een deel van de stortingen van de man nelijke verzekerden gaat riaar het wedu wen- en weezenfonds. Komt de gehuwde man dus vroeger te overlijden dan het oogenblik waarop de rente ing-aat, ofwel sterft de man nadat hij de rente heeft genoten en hij laat eene weduwe achter met kleine kinders, dan wordt aan die weduwe en aan die weezen een kostelooze toeslag uitgekeerd, benevens een bedrag voortkomnde van de verworven rente van den afgestorvene. Die kostelooze toeslag beloopt van 540 naar 120 fr. per jaar, al naar gelang den ouderdom van den overleden echtgenoot. Zoo zal de wedu-we van een verzekerde geboren vóór 1873, altijd een kostelooze tosslag krijgen van 540 fr. Voor elk der kinders onder de 16 jaar wordt daarbij een jaarlijkschen toesiag van- 240 fr. ver leend, als de man in regel is met de stor tingen. De weduwe van esn man ge-boren in 1880, zal maar 480 fr. kosteloozen toeslag ontvangen, de weduwe van een man ge boren in 1890, zal 300 fr. ontvangen en de weduwe van een man geboren na 1907 zal geen kosteloozen toeslag- meer ontvangen. De weduwe zal dan een rente ontvangen voortkomende van de stortingen van haar man, waarbij de Staat reeds eene percentsgewijze verhooging zal hebben ge voegd. Dus niet enkel hst kosteloos pen sioen heeft belang, maar de weduwe- en weezenrente en de toeslag zijn nist te versmaden. En nu dient opgelet op het vervullen van de formaliteiten. Sterft een gehuwd man, dan moet de vrouw eene aanvraag dóen om de weduwe- en weezenrente te bskomen, en dit binnen de 6 maand na het overlijden. De verandering aan dit artikel is do< volgende: met de vroeg-re wet werd elke kostclooza toeslag geweigerd aan de we duwe, zoo er één storting ontbrak. Nu wordt volgende regeling getroffen: is er één storting te kort, dan wordt het koste loos bedrag met 60 fr. per jaar vermin derd. ziin er twee stortingen te kort, dan wordt het bedrag met tweemaal 60 fr. verminderd en zoo verder. Nochtans wordt elke kostelooze toeslag geweigerd indien niet de helft der stortingen door den man gedaan werden. Daar zijn nu nog enkele bepalingen Met algemeen akkoord werd besloten en daardoor zijn kosteloozen toeslag ont- aan den Heer Minister te vragen volgen- I ving zonder onderzoek, gestraft worden j IBnBEBBBBBEBBHnnBBBnBnBBBBIBBnB BBBBBBBBBBBBBBBBBBSBItBBBII met de onttrekking van 8 kwartalen i hetzij twee jaar kostelóozen toeslag, indien hij nadien bevonden wordt te wer ken. Vraagt hij dan later zijn toeslag opnieuw aan, dan wordt er altijd een on- j derzosk bevolen. Een patroon die de afhoudingsn niet doet of de gedane afhoudingen niet stort, wordt gestraft met 1 tot 25 fr. voor ieder werkman en daarbij wordt hij veroor- deefd om al het achterstallige ook de bijdragen van de werklieden en de zijne toch te storten. De patroons moeien hier dus opletten, want ze kunnen daar door groote moeilijkheden oploopen. Maar de werkman moet opletten. Heeft zijn baas de stortingen niet gedaan en hij verlaat zijn patroon of hij wordt door hem afgedankt, dan verliest die werk man alle recht van klagen, indien hij meer dan één jaar wacht van klacht in te dienen. De werkman is vrij; van zijn pensioen- kaart te vragen en aan te sluiten bij de lijfrentekas naar zijn. keuze. Oefent de patroon dwang uit op zijn werkman, om bijvoorbeeld :bij de eene of anders kas aan te sluiten naar keuze van den patroon, dan kan de patroon gsstraft worden met 8 dagen tot 1 maand gevang. DE DATUM VAN TOEPASSING DER WET De nieuwe wet treedt in voege van af den 1 Januari voor al hetgeen de bijzon dere bepalingen aangaat. Maar, vooral wat de verandering aangaat in betrek met hetgeen handelt over wijziging aan den kosteloozen toeslag, weduwenrente en zoo meer, is de datum vastgesteld cp 1 Oktober 1937. Al de ouderlingen die dus vroeger gesn pensioen hadden, ofwel hun pensioen verminderd zagen, zullen, als ze recht krijgen-, ontvangen met terugwer kende kracht vanaf 1 Oktobsr 1937. Het zelfde geldt voor de gehospiialiseerden. Maar nu komt, na het verschijnen van de wet en de koninklijke besluiten, HET CROOTE WETK DER HERZIENING Alwle zal meenen dat O nieuwe wet voor hem eene verbetering kan teweeg brengen, zal moeten een nieuwe aanvraag doen bij den Heer Ontvanger dsr Belas tingen van zijn omschrijving. Hij zal tijd hebben, naar we vernamen, tot 1 Maart 1938. We raden de ouderlingen aan tijdig hunne nieuwe aanvraag aan den Heer Ontvanger der Belastingen te doen. UIT «DE RAADSMAN V. O. S. Poperinge mocht Zondag 11. op een-s talrijke opkomst bogen op de verga dering gehouden in hun lokaal Au Petit Paris en alwaar het hoofdbestuurlid Staf Vannuflel het woord zou voeren. Spreker had alrap ge-heel onze aandacht gaande gehouden en handelde over den huldigen internationalen toestand die eilaas maar altijd door even gespannen blijft. Hij wees op de koers naar -bewape ning die thans in alle landen geveerd wordt en die vroeg of laat door toedoen van het munitiekapitaal, naar esn inter nationaal conflikt moet leiden. Dit conflikt zal er een zijn tusschen de groote militaire machten. De oorlog van 1914-1918 die wij meemaakten, de huidige burgeroorlog in Spanje, zelfs de oorlog tusschen China en Japan, zullen maar klein bier zijn bij hetgeen een moderosn oorlog zijn zou tusschen die Europessche militaire grootmaohten. Hij wees er ons op dat de huidige bs- wegingssnelheid van een leger 5 maal grooter geworden is, dat een groote Stad ais Brussel of Antwerpen 15 minuten na de oorlogsverklaring (als er daarnaar nog wordt omgezien) totaal kan weggevaagd worden door een luchtaanval met vlieg tuigen die elk 3.COO kgr. bommen kunnen tred:nemen en die zoo maar 400 km. per uur kunnen afleggen met hun vracht. (Esn bom van 1000 kgr. vaagt alles plat in een omtrek van 500 meters). Luidens gegevens geput uit. -het verslag dsr Kamercommissie voor landsverdedi ging werd medegedeeld dat zeer bevoegde personen die zich met deze kwesties on ledig houden, van oordeel zijn dat België nist bij machte is om een dergelijken aanval op zijn grondgebied af te slaan mst militaire middelen. België bezit niet het nooclig aantal manschappen, nist het noodige kapitaal, zelfs niet de noodige ruimte om zich met zekerheid tegen een aanval van esn moderne leger te weer te zstten met militaire middelen, dit met eenige kans van welslagen. Uit dit alles vloeit er logisch voort dat ons land naar andere middelen van ver zet moet uitzien, uit reden dat de huidi ge, alhoewel zij reeds ons budget belasten voor 2 miljard per jaar, niet meer af doende zijn, en dat wij onmogelijk nog meer latten kunnen dragen. Het Verbond V. O. S. heeft daar een oplossing voor gevonden, en komt thans eene campagne in te z. tien voor de ver wezenlijking van een gedachte dat neer komt op het geleidelijk afschaffen van ons veldleg:r, het te vervangen door eene versterkte Rijkswacht en het inrichten van een soort burgerwacht. Het is uitgemaakt en aanvaard dat een. gebeurlijke invaller in B:lgië het niet te gen ons gemunt zal hebben doch dat hij enkel den doortocht van ons grondgebied zal kiezen om des te rapper en gemakki- lijker zijn vijand te kunnen treffen, én hem te versiaan. Volgens het verdedigingsplan van V.O.S. zou d? burgerwacht hier zijn rol heboen te vervullen. Ieder lid ervan zou volgens een op voorhand vastgelegd plan,, en eik rand of op zijn gemeente, moeten, zorgen voor hit opblazen van die brug, dié groo te baan, dien spoorweg. Er zou derwijze in een minimum van tijd in. ons land een maximum van verwoestingen- uitgevoerd worden, zoodanig dat het aan een modern leger met zijn gevechtstanks zijne lichte en zware artillerie enz. niet mogelijk zou zijn om vooruit te komen en tijd te win nen. Het gevolg hiervan moet zijn. dat een gstoeuriijken aanvaller dan maar liever langs België niet meer doorkomen zal. Moest dit plan kunnen uitgevoerd wor den en de beoogde gevolgen kunnen heb ben, het ware- een zegen voor ons. land. In vredestijd zou ons budget van land ver dediging van 9/10 kunnen verminderd worden, t.t.z. bijna 1/5 van de huidige be lastingen die niet meer zouden te betaler, zijn of die aan andere meer nuttige doel einden zouden kunnen besteed wordsn. Wie weet of zou ons voorbeeld in ande re landen geen navolging vinden. Mocht de ingezrtte kampagne van het Verbond V. O. S. ten volle gelukken aan ons land de vrede verzekeren, cl» hier zoozeer door de g heele bevolking ge* wemcht wordt. Daarin helpe ons de God delijke Ypwzienighcidl

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1