De Vrijheid van Onderwijs Autobusdiensten WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN. SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon Nr 9. Postcb. Nr 155.70 1 Alle andere landen 65.fr. 1 KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIG1NGSSLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS HERDERLIJKE BRIEF VAN Z. Exc. Mgr LAMIROY, Bisschop van Brugge INTERNATIONAAL OVERZICHT Hei brengt ons anderhalf milliard nieuwe belastingen M. De Man treedt af als Minister van Financien Hij is ziek maar zija "Plan,, is nog zieker Heer Max-Leo Gérard zou nieuwe Minister van Financien worden Hoe zullen de nieuwe lasten geheven worden? Hef laatste marionettenproces in Sovjet-Rusland gaat zijn gang 00STENDE-IEPER EN DIKSMUIDE-JONKERSHOVE MINISTER MARCK TE OOSTENDE Nieuwe toepassing in het Engelsch Vliegwezen WE ZENDEN ONS BlAD TARIEF VOOR BERICHTEN: DE POPERINGENAAR Uitgever Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr, 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1* bi. per regel 5.fr. Berichten op 2» bi. per regel 2.5# fr. Berichten op 3» bl. per regel l.Sttfr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen orijs op aanvraag. Annoncen zijn t oorat te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. tt Belgisch Kongo 45.fr. g Frankrijk 45.fr. i 1 liedewerkers sijn verantwoordelijk voor g kun artikels. s4BI0llliill!lllllllllllllll!lll!ll||||t||||l|||||l!|i|l!||||||||llllllllllllllillllll!lllllll? Op onze dagen klaagt men dikwijls, en min kan ze haar een programma cpleg- met recht, over de verwarring die heerscht gen of een methode van onderwijs, in de gedachten! Maar wordt er wel een voldoende reactie ingezet tegen die wan- n- orde? laat men zich soms niet beinvloe- De Katholieke Kerk wordt in België den door de vrees aan zekere menschen niet officieel beschouwd als zijnde de te mishagen? Is men niet het slachtoffer éénige bewaarster van de godsdienstige van een zekere lafheid in het bekennen waarheid; haar eeredienst krijgt, zooals en het belijden der katholieke principes? de andere, toelating om te bestaan, de Wat er ook van zij, we oordeelen het bedienaars van den katholieken eeredienst zeer geschikt de aandacht onzer lezers te worden, zooals deze der andere, erkend vestigen op een vraagstuk van brandend «i betaald. Maar alleen de VRIJHEID ©ogenblikkelijk belang: DE VRIJHEID VAN ONDERWIJS geeft aan de Katho- VAN ONDERWIJS. lieke Kerk de mogelijkheid haar heilig T recht en haar goddelijke zending uit te A- oefenen: ALBE VOLKEREN TE ONDER- De Belgische Grondwet zegt in art. 17: WIJZEN, al haar kinderen op te voeden «Het onderwijs is vrij; ieder voorkomen- in het waar geloof en volgens de chnste- de maatregel is verboden; de beteugeling lijke zedenleer. Men verstaat dan ook van ieder misdrijf wordt alleen door de waarom het Episcopaat, in België, a'tijd wet geregeld». zoo innig bezorgd is geweest met de vrij- We weten zeer goed dat deze bepaling heid van onderwijs en waarom het niet haar oorsprong vindt in een valsche lee- aarzelt haar ongeschonden 'behoud af te ring, het LIBERALISME, dat, in leerstel- eischen. Men ziet ook in waarom ieder lig opzicht, het ware en het onware, en, Katholiek verplicht is de vrijheid van. on- in zekere maat, het goed en het kwaad derwijs overal te verdedigen en, desnoods, gelijkberechtigt. Toch kan en moet deze met kracht te strijden om iedere srhen- bepaling door de Katholieken aanvaard ding van dit recht af te slaan: dit recht worden, Juist om reden van de vrijheid is immers de ONMISBARE voorwaarde die ze waarborgt aan de Katholieke Kerk. voor het leven der Kerk. Deze bepaling men merke het goed T Op is absoluut algemeen: z® sluit if de- 111 re beperking uit, die zou toegebracht wor- De Katholieke Partij heeft als specifie- den aan de uitoefening van het onderwijs ke zending, in het politiek leven, den eer als dusdanig. De katholieke principes, die bied voor de rechten der Kerk, de vrije deze zaak beheerschen, kunnen best als uitoefening van haar weideenden invloed volgt worden uitgedrukt: het principe dat op de zielen, de stoffelijke hulpmiddelen, door de wet moet geëerbiedigd en gevrij- die voor haar bestaan noodzakelijk zijn, waard worden, dat de breedste verklaring te verzekeren; welnu op het ingewikkeld afeischt en tegen hetwelk niet ééne uit- gebied der kerkelijke bedrijvigheid heeft zondering gelden kan, tenzij deze op af- het onderwijs in alle graden een overwe- doende wijze gesteund weze op teksten of gend belang: vooral door het onderwijs op grondstellingen van ons openbaar immers vervult de Kerk haar opdracht recht, is het principe van de ONBEPERK- en tegen ditzelfde onderwijs richten de TE VRIJHEID VAN T ONDERWIJS... vijanden van het Katholicisme onophou- Zoodra het niet gaat om het openbaar dend hun scherpste aanvallen. Daarom onderwijs, dat gegeven wordt op de kos- moet de Katholieke Partij, vooral in Bel ten van den Staat, is er niet één gezag, gië, zich, boven al het andere, inspannen in België, zelfs niet de wet, dat het recht om de katholieke school te verdedigen en heeft voorafgaande voorwaarden te stel- haar volle leefbaarheid te verzekeren: len aan de uitoefening van de vrijheid wat zij. alleen doen kan door het behoud van onderwijs, die toegekend words aan van de vrijheid van 't onderwijs. Dit prin- ieder Belg; niet één openbare macht kan cipe is het dat al onze katholieke manda- aanspraak maken op een recht van orga- tarissen leiden moet hetzij in den Ge- nisatie, van bestuur, van bewaking, van meenteraad, hetzij in den Provincieraad, toezicht op het onderwijs. Iedere wet, die hetzij in de wetgevende Kamers: het zulkdanig recht zou willen inbrengen, zou schoolvraagstuk wordt overal gesteld, in strijd zijn met de Grondwet en, door En indien er ooit spraak was ergens' het feit zelf, ongeldig... Zoo b. v. een wet, een «politieke concentratie» tot stand te die een organisme van vrij onderwijs zou brengen, die iets anders zijn zou dan een willen onderwerpen aan om het even slechte grap, dan zou het absoluut noodig welke bewaking. zijn dat alle geconcentreerdenzich in Daaruit volgt dat niet ééne openbare 't opsnbaar ertoe verbinden de VRIJHEID macht, noch de gemeente, noch de pro- VAN ONDERWIJS, ten allen prijze en in vincis, noch de Staat, een vrije school haar volledige ongeschondenheid, te ver kan onderwerpen aan haar toezicht; even- dedigen. imiiiHiiiNiiHiminntniiniiHiiiiiHHiiiiNiHi toestand, ten slotte onhoudbaar moet blijken. De huidige processen te Mos cow, beteekenen een nieuwe etappe van het ontbindingsproces van het communistisch regime in Rusland en meteen van het communisme over de geheele wereld. DE BEKENTENISSEN. Zooals dit het geval was bij vorige processen van dezelfden aard, hebben de beschuldigden spontaan al de hun ne te laste gelegde misdrijven schijn baar spontaan bekend. Alhoewel dit niet het geval is in het algemeen voor zaken van gemeen recht, is dit toch ook in andere landen veel voorko mend waar het gaat om politieke misdrijven. De politiek vervolgden zijn meestal idealisten, die de beken tenis als een propagandamiddel voor hun ideaal beschouwen. In Rusland zijn de bekentenissen echter van heel anderen aard. Daar erkennen de aan gehoudenen, dat ze meegeheuld heb ben met vijandige landen om deelen van hun land af te staan, dat ze het regiem willen omver werpen, waar voor ze zoolang gewerkt hebben. Te gen de voorgaande gebruiken in is er een, Kretensky, die niet heeft willen bekennen, die zelfs ontkend heeft wat hem aangewreven werd. Achteraf heefthij toch toegegeven. De socia listische pers en de socialistische voor mannen, die veel van de beschuldig den persoonlijk jaren lang gekend hebben, betwijfelen de waarheid van de bekentenissen. Ddt alles doet ons vermoeden, dat de zoogezegde beken tenissen, ver van spontaan te zijn, eerder afgedwongen werden op de een of andere middeleeuwsche strafrech terlijke manier. Zoo blijkt dat Kretensky eerst be kend heeft nadat hij het bezoek van zijn vrouw had ontvangen. Heeft men wellicht gedreigd de vrouw te ver moorden, wellicht in zijn bijzijn zoo hij niet bekende. Een dagblad uit Warschau, meldt dat hij in de Loe- bljanka-gevangenis zou gefolterd ge worden zijn, totdat hij half krank zinnig zou aanvaard hebben te be kennen. GROND VAN OPSTANDIGHEID, M de publiciteit die rond het pro ces gemaakt wordt, is waarschijnlijk veel meer bedoeld om in het binnen land schrik aan te jagen en dezen te ontmoedigen, die met plannen zou den in het hoofd loop en om te pogen het bewind omver te werpen. Al wat de thans beschuldigde man nen van de oude bolsjevistische garde ten laste gelegd wordt is waarschijn lijk niet van allen grond ontbloot. Maar dan moet het bewind van Sta lin wel zeer gehaat zijn, om niette genstaande, de zware vervolgingen die vooraf gegaan zijn nog zooveel voor aanstaande mannen bereid te vinden DE KRUIK GAAT ZOOLANG TE WATER... Vadertje Stalin, 'n eenvoudige boe renzoon uit Georgie (Zuid-Rusland) heerscht over een millioenenrijk. In zoo'n familie gaat er heel wat om. Het zijn niet allemaal brave kinde ren. En van tijd- tot tijd moet er eens hardhandig opgetreden wot den. Dit is thans weer het geval. Een twintigtal bolsjevisten van het eerste uur, die bij het onstaan van het paradijs van hun leven te wagen tot het omver werpen van het regime. Na de knapste leiders van het leger, na de talrijke gezanten, komen thans Gepeoe-leiders aan de beurt en man nen die in de binnenlandsche admi nistratie tot nog toe een heel belang rijke rol gespeeld hebben. Stalin schijnt in iedere Rus, die bekwaam is, een concurrent te zien die hem wil verdringen. Lijdt hij dan werkelijk aan vervolgingswaanzin, zooals het reeds zoo menigmaal geopperd werd? GROOT-ADMIRAAL ORLOW, die in Juni van verleden jaar bij de groot- sche Kroningsfeesten der Vorsten van Engeland als officieele afgevaardigde der Sovjet-Unie optrad, is thans in ongenade gevallen; ook over hem zal uitspraak gedaan worden. HERSCHEL JAGODA, de vroegere G. P. U.-chef, die reeds sinds geruimsb tijd achter slot en grendel zit, bevindt zich onder de aangeklaagden. den arbeider een groote rol gespeeld hebben, moeten onder handen geno men worden, omdat ze het op het leven van Vadertje Stalin gemunt hebben, of omdat ze gedeelten van het gemeenschappelijk (communis tisch) bezit willen versjacheren aan fascistische landen. Sedert een goede week worden ze door de rechters ondervraagd. En het moeten andere kleppers zijn dan bij ons, die rechters in Moscou, want zoo sterk is hun gezag of hun hypnoti sche macht dat al de beklaagden ant woorden alsof ze een les moeten op zeggen. Ja, ze bekennen allemaal en onmiddellijk, dat ze Stalin en Gorki hebben willen vermoorden; dat ze Wit-Rusland aan Polen hebben wil len verkoopen, en Oekrajiena aan Duitschland en een stuk van Siberie aan Japan. En dat alles in den loop van een paar dagen. En als onze rech ters met een wildstrooper te doen hebben kunnen ze hem in geen we ken doen bekennen dat hij een ko nijn heeft gepakt! Wat zich dezer dagen te Moscou af speelt, is echter te ernstig om er ver der mee te jokken. We hebben reeds bij herhaling gezegd, dat in een Staat waar de elementairste wetten van het natuurrecht ivorden overtreden, de INEENSTORTING. Rusland heeft onder het commu nistisch bewind werkelijk wonderen van industrieele productie en van or ganisatie op alle gebied verricht. Het heeft het machtigste leger van de we reld. Doch wat baat dit alles, als er de geestelijke en zedelijke steun ont breekt, als het meest menschelijke in den mensch vernietigd wordt of geen kans krijgt om zich uit te leven: de godsdienst. Eens breekt het stelsel in een, niet wellicht omdat de menschen weer naar een God gaan smachten, maar omdat het nu al te niet gaat aan onkonsekwentie en onevenwich tigheid. Frankrijk, heeft onlangs nog zijn vertrouwen uitgedrukt in de miliaire macht van Rusland, zijn bondgenoot. Doch wat zal de waarde wel effectief blijken te zijn, van die macht, als er ooit, God verhoede het ons, een oorlog uitbreekt. Waar zullen de groo te leiders 'zijn, de Toekatsjefski's e.a., waar het bindmiddel, dat de millioe- nen soldaten aan mekaar zal moeten binden als één man? (Verboden nadruk.) ROSKAM. Over enkele jaren kwam den Socialist De Man, de huidige Minister vaa F ui an cien, voor den dag met zijn fameus plandat de crisis zou oplossen en de welvaart terug brengen in ons lano. De Socialisten gebruikten het plan om een grootsch opgezette campagne te voeren en algemeene redding werd ermede be loofd. Met de HL Van Zeeland kwam de deva luatie maar ook mede de Socialisten aan het ./"rin'd, en begrijpelijker wijze, kwam de planmaker in de Regeering en bezette weldra het Ministerie van Financiën, die belangrijkste hefboom in 's lands bessuur. Door de herschatting van het goud der Nationale Bank kreeg de Regeering groots bedragen in handen. De druk op de frank was verdwenen, door de devaluatie kon meer worden uitgevoerd, het krediet van ons land verhoogde, en het gaf weldra den schijn dat de crisis was opgelost. Onze Socialisten geraakten in een ze- geroes. Geen uitgaven waren voor hen te hoog. Milltoenen werden aldus onlangs voorzien voor allerlei speelterreinen te maken rond het mesr van Hofstade. Van besnoeiingen kon er immers geen spraak mee- zijn. Nieuwe ieeningen werden met sukses uitgegeven en de Socialisten meen den dat het voort opperbest zou gaan. Onze Regeering liet begaan en om wat genoegen te verschaffen aan de andere partijen deed zij ontlastingen voor onge veer 1300 millioen per jaar. Maar nu zijn we aan de keerzijde der medalie. De inkomsten van den Staat zijn ge voelig aan het verminderen gegaan daar d htromeving in oe zakenwereld aan het verdwijnen is, wijl nieuwe uitgaven, in het vooruitzicht worden gesteld: veiboo- ging van werkloosheid, kosten van her aanpassing der ouderdomspensioenen, heraanpassing der wedden van de onder wijzers, verhooging der wedden van het ®taatspersoneel, enz. H. De Man had bij hoog en bij laag voorgehouden dat zijn begrooting voor 1938 in evenwicht was. Sedert eenigen tijd echter zingt hij een toontje lager m sprak, veertien dagen geleden, voorzichtig weg over 500 miljoen nieuwe belastingen. Die 500 millioen zijn nu reeds gerezen tot 1 milliard, dit volgens verklaringen van Eersten Minister Janson, en zelfs spreken anderen reeds over anderhalf milliard nieuwe belastingen die zullen noodig zijn. Er is spraak van nieuwe belastingen, Ja, maar niet van bezuinigingen. Daarvan willen de Socialisten niet hooren. En telkenjare verhoogen de uitgaven van den Staat. Hieronder een kleine ver gelijking: Uitgaven in 1935: 9.947 millioen. Uitgaven in 1936: 10.407 millioen. Uitgaven in 1937: 10.905 millioen. Uitgaven in 1938: 11.317 millioen voor den in de begrooting waarbij nieuwe uit gaven voor werkloosheid, pensioenen, wed den, enz. dienen bijgevoegd. Deze cijfers doen klaar uitschijnen dat het wel degelijk tijd wordt een einde te stellen aan deze gedurige verhooging van uitgaven. Er dient gesnoeid. De lasten- betaiers worden reeds genoeg uitgezogen. Het is dan ook begrijpelijk dat in tal rijke Katholieke politieke middens een werking is uitgegaan tegen de verhooging der uitgaven, tegen de vermeerdering der belastingen, en voor meer besnoeiing in de Staatsuitgaven. Verschillende Katho lieke Parlementairen, o. m. de HH. c'As- premont Lynden, De Winde, Haustrate, hebben reeds aangekondigd dat zij tegen aile verhooging van belastingen zuilen stemmen. D:» H. Janson heeft gemeend ijiérop ie moeten antwoorden dat derge lijke houding een revolutionnaire hou ding» zou zijn. Minister De Man lijdt sedert enkelen tijd aan bloedvergiftiging en kon du.s het beheer van zijn departement voorloopig niet waarnemen. Zooals onze lezers we ten werd de H. De Man belast met het opmaken van een ontwerp tot herziening van ons beelastlngssbelsel. Door zijn ziek te heeft dit ook een groote vertraging ko men te ondergaan. Gezien de begrootingstekorten die ten spoedigste dienen aangevuld is deze ver traging hoogst schadelijk. Er moet dan aangedrongen zijn geweest opdat het ont werp van den H. Minister De Man klaar zou worden gemaakt. Woensdag 11. is nu de H. De Man ver schenen op de vergadering van het be perkt ministerieel komiteit voor fiscale hervorming en heeft er de maatregelen welke de ambtenaren van zijn departe ment hadden opgesteld, voorgelegd. Daar op heeft de H. De Man verklaard dat het hem, wegens zijn ziekte, onmogelijk was in de eerstkomende dagen zijn ambt te vervullen. Zijn geneesheer schrijft hem nog enkele weken rust voor. Hij laat aan den Eersten-Minister over te beslissen of hij zal worden vervangen ofwel of een collega tijdelijk zijn ambt zou waarne men. De Kabinetsraad van Woensdag avond moest hierover beslissen. Er is veel spraak dat de H. Merlot Mi nister van Financiën zou worden en dat de Socialist Eeckelers, uit Antwerpen, Mi nister van Openbare Werken zou worden ter opvolging' van den H. Merlot. Na den kabinetsraad van Vrijdag na middag vernomen worden welke her vormingen zijn voorzien in ons belastings stelsel en aan welke nieuwe belastingen wij ons moeten verwachten. PERSSTEMMEN TEGEN DE NIEUWE BELASTINGEN DE STANDAARDstelt vast dat na twee jaar Van Zeelandisme en plan-eco nomie, de schatkist reeds nieuwe bronnen van inkomsten noodig heeft. Vooreerst moet de volle waarheid worden gezegd. Er moet worden bekend gemaakt hoeveel tekort er voorzien is en welke bezuinigin gen zullen gedaan worden. Er mogen geen nieuwe lasten komen vooraleer men op den weg der besparingen is opgegaan. Het snoeimes moet worden gezet op het Ministerie van Volksgezondheid; een ein de moet worden gesteld aan de uitbrei ding der bureaucratie; zekere zwate en ongewettigde invaliditeitspensioenen moe ten in het klare getrokken worden; er moet opgetreden worden tegen de cumuls. Ben einde dient in ieder geval gesteld aan de verspilzucht, de digdoenerij en de eta- tisatie. Eerst bezuinigen. LA LIBRE BELGIQUE stelt vast dat het overtreffen van de laatste begrooting tegenover alle vorige het meest veront rustend punt is. Wat zal men aanvan gen moest de crisis verscherpen? Wij heb ben een veel zwaarder budget dan in de onheugelijke jaren 1934-1935. Niet de an derhalf milliard nieuwe belastingen zullen de algemeene ekonomie steviger maken. Een overmaat van belastingen drukt de ekonomische bedrijvigheid te neer. Aiieen een drastische bezuiningspolitiek kan be ternis brengen. Beter een ondankbare re medie toe te passen dan het land in een nieuwe inflatie te storten. Wil H. Jan son nieuwe belastingen dan moet hij een reeks besnoeiingen voorleggen. Niet van één klasse burgers alleen mogen de offers gevraagd worden, er moeten ook offers gevraagd worden van dezen die aan de staatsruif eten. Aldus wil het de recht vaardigheid en het heil van de openbare financies. Zie vervolg op 2' plad. Boecharin beschuldigt zich van samen- De Russische attaché te Warschau werd dreven te hebben met medische tusschen- zwering, maar ontkent alle spionnage. naar Moskou teruggeroepen. Hij werd komst. Gorki heeft hij ook vermoord, of Iwanow 'beschuldigt zich ook van sa- heel waarschijnlijk reeds aangehouden, doen vermoorden, verklaarde de gewezen botage. Nog wordt gemeld dat aan de beschul- °h°f van de Russische geheime politie. De iZoenaref bekende het plan opgevat te digden een drankje wordt gegeven waar- voorganger van Jagoda, Mansjinski, even hebben Stalin te willen vermoorden. ^oor nen alle wilsbeschikking ontnomen als de 20011 van Gorki werden vermoord, Tsjernov bekende aan spionnage voor wordt en zij dan maar alles bekennen wat naar de gedane bekentenissen. Duitschland te hebben gedaan en het vee WjUen Het is een echt marionnettenspel, ware be hebben doen besmetten, waarvoor hij TUdens de ritttrw van rdac 5 Maart niet dat verscheidene menschen bij geld zou hebben gekregen van Duitsch- ovSl^en de KXfgden tLLf met afiocp van dit proces ter dood zullen ver- aRakovski, gewezen gezant te Parijs en geding niet beëindigd of te Londen, bekende een spion te zijn ge- ^!®len om meest "*°ntenrssen te komt er rmJj8 nieuw pr0C€S ln het weest, ten dienste van verschillende mo- verschiet. Een komplot tegen Stalin zou gendheden. De man noemde enkele na- Boecharin smeekte letterlijK zich te mo- n,u orit*iekt zijn onder de officieren van men van Personen uit het buitenland, die beschuldigen van sabotage om de boe- Kremlin. Enkele hoogere officieren de beweringen van Rakovski sedertdien opstand te hebben aangezet. werden reeds aangehouden en men ver- op stellige wijze hebben gelogenstraft. Jagoda bekende de moord op Kirov be- wacht nieuwe aanhoudingen. lUHnillUIIIIIIIIHinNIIIIIIIIIIHIIllfllllBlIlllllllllijUlimKiiBIliisigiBBBBlBB werking der Belgische missionarissen in de V. S.; 3. de Belgisch-Amsrikaansche betrekkingen; 4. Oud-België en 5. het he- dendaagsch België. Zaterdag 5 Maart 11. is Minister Marck op inspectisreis geweest te Oostende, waar hij zich bijzonderlijk heeft bezig gehou den met de zeevaart en het vifschersbe- drijf. Hij woonde er de tewaterlating bij van d; boot «Francine». Hij bezocht de in stellingen van üe zeestatie en trok aan boord van de Prins LeopoldUitvoe- rigen uitleg werd hem verstrekt over de in gangzij ade of aanstaande werken rond de zeestatie. Hij bracht een bezoek aan de werkhuizen van het Zeewezen, aan de Staatsmarineschool, aan het Werk van den Ibis en klopte aan bij den garnaal- visscher Verbiest die den slechten toe stand van de garnaalvissehers aan den Minister uiteenzette. Minister Marck be loofd® de kwestie wel willend te zullen onderzoeken. (Zie vervolg op 2' blad.) In verband met deze verkeersdiensten, stuurde Minister Marck in dato can 4 Maart volgend schrijven aan SENATOR SOBRY: ■I Bij brief van 6 Februari j.l. en tijdens uwe redevoering in den Senaat hebt U gevraagd of de machtiging voor de ex ploitatie van den autobusdienst leper- Diksmuide na 1 Mei a. s. zal hernieuwd worden. Dienaangaande laat ik U wften dat de huidige machtiginghoudster, de Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen, om de hernieuwing van de mach tiging voor de autobuslijn Oostende- Diksmuide-Merkem-Ieper niet verzoekt. Zij is van advies op de spoorlijn acht ritten in te leggen waarvan er van af Merkem, vier zouden doorloopen naar leper en de visr andere naar Poperinge. Gedurende den Zomertijd zal zij bijko mende en rechtstreeksche ritten tusschen Oostende en leper, eer.erzijds, en tusschen Oostend® en Poperinge, anderzijds, ver zekeren. Gedurende een tijdperk van zes maand zal zij deze dienstregeling als een proef beschouwen om daarna, mochten de uitslagen aan de verwachtingeu niet beantwoorden, een autobusdienst aan de spoorlijn toe te voegen. Voor wat de bediening van Jonkershove betreft, zal de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen op de Markt-, Zon en Feestdagen een autobusdienst inrich ten tusschen Diksmuide-Woumm-Jon kershove-Staden en een. tusschen Jonkers- hove-Merk:m en Woumen. Daar, naar mijne meening, een dergelijke verbinding niet kan volstaan voor een gehucht dat 1200 inwoners telt, verzoek ik thans de- Nationale Maatschappij van Buurtspoor wegen de mogelijkheid na te gaan aan belanghebbenden een beter verkeersmid» del ter hand te stellen IflBBBBMBBBBBBBBMBSBflBaBflBBBB Z. L. B., aan zulke uitdrukkelijke belofte most zeker geen woord worden toege voegd; doch wellicht hebt gij reeds bij U zeiven deze moeilijkberd opgesteld: waarom worden wij 'dan niet altijd ver hoord? Antwoordt nu op de volgende vragen en gij vindt zelf de oplossing. Hebt gij altijd gebeden met al de aandacht, al den eerbied, dien gij aan de opperste Majesteit van God verschuldigd zijt? Hebt gij om hulp gesmeekt met een volharding, die nooit begeeft? Hebt gij ook gebeden met dit onwankelbaar geloof en vertrouwen, dat, volgens het woord van onzen Heer, zelfs ii bergen kan verzetten»? De kracht van het gebed is zoo groot als de macht, als de goedheid van God groot is dus oneindig; doch ons gebed most dan ook gedaan worden met de ver- eischte gesteltenissen. Bovendien moetsn wij in allen eenvoud bekennen, met den H. Paufus, dat wij werkelijk niet weten wat wij naar be- hooren dienen te vragen in ons gebed Daarom heeft de goddelijke Meester ons leeren bidden met het heerlijk gebed des Heeren en het is zijn leering, die de catechismus kort samenvat als volgt: geestelijke goederen mogen wij onvoor waardelijk begeeren en vragen; tijdelijke echter énkel op voorwaard en voor zooveel zij nuttig zijn voor het heil onzer zielen. Wij laten inderdaad ons zoo gemak kelijk verleiden door den uiterlijkcn schijn van de goederen dezer wereld; wij laten ons verblinden door hun bedriegelijken glans, en jagen ze na mat drift, zonder ooit eraan te denken, dat ze mogelijks een hinderpaal kunnen worden voor onze zaligheid, een stronkeisteen op den weg naar onze eeuwige bestemming. Gij zult toch niet zeggen, Z. L. B„ dat ouders die hun kinderen welgemeend be minnen, altijd moeten toegeven en alles toestaan, wat hun gevraagd wordt, ook wanneer zij weten dat die dingen eerder schadelijk zullen zijn en mogelijks zelfs gevaarlijk. «Uw Vader weet wat gij noodig hebt», zegde ons Christus. Hij alléén weet en wil or,s waar geluk. Geen wonder bijge volg dat onze gebeden niet altijd verhoord worden, zooals wj zouden begeeren. De Engelschen komen thans met gunstig gevolg in het graafschap Kent, proefnemingen te doen met een moeder-vliegtuig. Dit luchtschip draagt een kleiner vliegtuig dat op een gegeven oogenblik, op zijn beurt kan vertrekken, terwijl beiden zich in de lucht bevinden. HALSWAGEND WERKJE VOOR TWEE KNAPPE PILOTEN in Belgie, van nu tot einda jaar, aan wfe ons zendt in postzegels of stort op post» checkrekening 155.70 van V. Sansén-Van* neste, Drukker. Poperinge, de som va* 20,50 FRANK. Uit Frankrijk: 36,S« fr. (Belg. geld) Uit Amerika: 53,30 fr. (Belg. gejQ Met Engelsch moeder-vliegtuig Huckepack Het vliegtuig heeft ach van <$e 2?oe«kjf-jjiegboi losgemaakt.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1