Hoog bezoek te Londen en te Rome De Begrafenisplechtigheden van Minister RUBBENS Willen is kunnen Inhuldiging Gedenkteeken Luitenant Juul De Winde Nieuwe Devaluatie in Frankrijk Een grootsche dag te Meenen «DE POPERINGENAAR 1 SANSEN-VANNESTE 1 urn De Heilig Bloedprocessie Se Brugge KOLONIALE LOTERIJ. WE ZEMEN ONS BLAD 18,50 FRANK. INTERNATIONAAL OVERZICHT TE LONDEN... TE ROME... De Koninklijke Familie naar De Panne in aanwezigheid van de Regeering, van tallooze personaliteiten en van een dichte menigte belangstellenden s TE WESTROOZEBEKE OP ZONDAG 8 MEI 1932 35* JAAf?. - N' 10 De Fransche Frank zal "gestabiliseerd,, wor den aan 179 fransche franks voor 1 Pond Sterl. of 83 Belgische franken voor 100 fransche frs. EEN STILLE ZEGEPRAAL! Ze zullen door de straten trekken tiet al zingend en roepend, maar al biddend. Niet in drommen naast me kaar, maar in lange rijen achter el kaar, dragend een flambeeuw en een Paternoster. Nooit zal Meenen zoo'n Bchouwspel gezien hebben: een «stille «uuaegang» op onze grens. -1 KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS fi Mill «wiwrwjig pffllflltllll Uitgever: POPERINGE Telefoon Nr 9. Postch, N>' 155.70.1 ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.— fr. =5 Belgisch Kongo 45.fr. s Frankrijk 45.fr. g Alle andere landen 65.— fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels. GEZINSOPVOEDING t Was ln 't jaar 1936!... Dit aloude Vlaamsche spreekwoord lag telk?ns op de lippen van 'n stokoud moe dertje, dat zware en moeizame zorgen kende, bij het grootbrengen van haar der tien kinders. Een vrouwke van den ouden stijl, maar nog kerngezond, op haar twee en tachen- tig jaar!... 't Woont langs den boschkant in een kraaknet, witgekalkt huizeke met haar dochter Lena Somers, die zelf reeds acht bengels telt. 't Oude moederke was 'n zorge in en rond het huis en 'n voor beeldige gids op het terrein van de wils vorming harer kinderen en kleinkinderen. Op 50-jarigen leeftijd was het een arme weduwe geworden, maar met een vroom hart en een werkkracht, die aan het ma- telooze en onuitputtelijke geleek. Als on derwijzer van haar oudste kleinkind, ging it op 'n verlofdag daarheen. Het was 'n heerlijken zevenden Aprildag!... De pe relaars stonden reeds getooid met sneeuw witte bloemtrossen en het noestige lands- volk legde de laatste hand aan zaai- en plantgoed. Bij Leentje Somers was het e;n druk heen en weerloopen van het jonge volkje dat onder Grootmoederkes leiding fel in de weer was... Grootje was aan 't delven, Deentje aan t voeren der aarde en de oudste kinderen aan 't bijha len van steenen, assche en granietblokken. 'k Naderde heel voorzichtig en sorak groe tend de kleine troep aan. Hewel kin deren wat gaat ge hier aanvangen?... 't Moederke van boven de tachentig met een baalvoorschoot om de lenden ge snoerd, wedervoer: Mijnheere, 't is te werken hier, hé?... Ja, Fietje, 'k zie 't en dan nog zoo haastig... V/at gaat er hier gebeuren?... En de kleinen drem- melden stille weg achter Leentje, die den minsten op den kruiwagen had geplaatst «Ha. Mijnheere, zei 't wijveke, voor over leunend op de spakruk, we gaan hier 'n grottrks maken voor Onze Lieve Vrouw ke. 't Is allichte Meimaand en 'k wille hier dat de kinderen O. L. Vrouwke van Lour- dss komen bidden en gaarne zien. 't Is, Mijnheere, al zes maanden dat we aan 't sparen en vergaren zijn om een grotje te plaatsen. De kinders hebben hun spaar- pciteke leeg gemaakt, we gingen op zoek waar er afbraak was, om oude steenen bij te sleuren, we raapten zenders in den ast en pcrfiersteenen langs opgebroken we gen. Dat is gezonde bszighoudinge, Mijn heere, dat is beter dan luiardij en leeg- loopen nietwaar, Mijnheere?...En Leentje zei: «Kijk, Meester, daar staan reeds onze begonia's te schieten en onze geraniums te bloeien in pottekes... en on ze kassauwtjes te groenen en te botten!... Dat alles hebben onze Frans en ons Griet je aangeplant om 't grotteke te omzoo men...» «En ikke, stamelde het kleine Marieken, 'k hebbe ook steenen gehaald bij boer Sanders!... Kortom, elk wist het zijne te vertellen en iedereen was in vollen pret bij die ver telling. Na dié korte verpoozing legde Grootje weer de riem op en iedereen spande weer de spieren, terwijl ik met Moeder Lena aan 't verder praten ging. «Messtor, zei ze, mijn kinders leer ik vaa jongsaf werken en 'k ondervind dat ze niet alleen gezonder opgroeien, maar meteen leeren zorgen voor morgen! Wie west wat het leven ai meebrengt en dan zuilen z; kunnen omdat ze 't werken heb ben gewild.«i Ja, Deer .je, de werk schot oefent de evenwichtige ontwikke ling van spieren en zenuwen, maar is vooral een. richten en opvoeden van de zhawn en 't gemoed. De beste karakters, c? Scosre ondernemers, de wilskrachtig- stsn. zijn degenen, die van huize uit heb ben keren werken en bezig zijn. Wanneer gij terugkeert binnen 'n paar weken Mijnheer, zal 't grotje klaar komen te staan, daar onder den wilgentronk! Dag, Meester, en tot weerziens, hé?... Na dria goede weken trok ik weer n_.ar den boschkar.t, waar Leentje woont!... 't Was Meiavond, rond zes uur!... Op 'n driehonderd meter genaderd hoorde ik 'n koorgezang van gemengde stemmen het Lourdeslied aanheffen. En 't wemelde en 't wikkelde al daarheen uit de buurt wat maar beenen had!... Hoe prachtig en hoe zalig dat nieuwe, eenvoudige en hei lige Mariaoordh.. Groot en klein, jong en oud had er zijn steentje toe bijgebracht! Daar rees in de grotholte het blanke en statige Mariabeeld aangekocht met cen tjes door kinderhandjes gespaard. Sterk aaneengelijmd en samengevoegd rezen nu die grotsteenen en gecimentaerde acch- blokken onder den ouden tronk, daar door Grootjes hand en vroom hart ge schikt en gestapeld. De bloempjes en parkjes tusschen het grcene mos tooiden den grond met een levend groeiend en be- spikkerd groen tapijt, 'k Trad ^ventjes dichter en vervoegde de piëteitsvolle schaar die biddend aanhoudend herhaal de: «Bid voor ons» op de Litanie van O. L. Vr. welke Grootje voorbad. Na die eerste inzegening en heilige wij ding door eenvoudige landlieden gesteld, was er feest in de buurt van Deentjes huis. Wat moet O. L. Vrouwke daar zegenend op neergezien hebben?... 'k Feliciteerde 't oude moederke dat heusch en preusch me toesprak: «Mijnheere, willen is kun nen, hé?... Geld en goed, goud en parel- steenen hebben we niet, maar we hebben iets dat ook telt en in het leven ook waar de heeft: O. L. Vrouwke van Lourdes bij ons!...En de kinderkes en Moeder Lena en Vader Somers omhelsden 't vrouwke, dat ze r.og lang midden hen wenschten te behouden, onder den zegen van O. L. Vrouwke van Lourdes!... Vóór ik afscheid nam van dat diep geloovig gezin sprak ik: Geve God, dat Maria onder ops Vlaam sche Volk gedurende de Meimaand en des Zaterdags in eere gehouden blijve!... Mochten er veel grottekes worden opge bouwd en door lieve kinderhandjes bij gebracht, waar ze samenkomen in ge meenzaam gebed! Dan zal bewaarheid blijven dat houwe en trouwe Maria ver eering 'n schutse en een steun is door heen het golfgeklots en de onstuimige branding van de woeste wereldzee. Een kind van Maria gaat immers niet verlo ren! G. O. W.-VL. IIBIBHIiaBUIBHBiaBBQUIlfl OP MAANDAG 9 MEI AANSTAANDE Zooals verleden jaar zal de Heilig Bloedprocessie rond 10 H uur uitgaan en rond 1 uur eindigen. Allen luister is bijgezet om deze processie haar wereldberoemde faam te behouden en verschillige nieuwe groepen zijn dit jaar nog bijgekomen. Mocht het weder gunstig zijn, de H. Bloedprocessie zal alweer tal be devaarders naar Brugge aantrekken. (BRBBPBBBBSBBBSIBBRBBMBBBBflBB HET FORTUIN REIKT U DE HAND Vrijdag 20 Mei trekking van de vijfde Snede 1938 van de IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBBBISB in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie om zendt in postzegel» of »tort op post- checkrekening 155.70 van V. Santen-Van- nette, Drukker. Poperinge. de tont van Voor bet Buitenland zende men ont per Internationaal Pottmandaat: Uit Frankrijk: 29,70 fr. (Belg. geld). Uit Amerika: 42,90 fr. (Belg. geld). TE LONBEN: Frankrijk» Premier, Daladier, lieeft In gezelschap van zijn Minister van Buitenlandsche Zaken, Bonnet, een politieke re's re:; Engeland ondernomen. Hier zien we beiden in onderhoud met Lord Halifax, de Engelsche Eerste Minister. Lir':s ven l:em staat Daladier, rechts, Bonnet. TE ROME: Ook Hitler is in gezelschap van nog andere Reichsminister3 cp bek bij Mussoüni gegaan. Bij zijn aankomst te Rome en het verlaten van het station schouwden de twee Dictators en den Koning van Italië de troepen welke langs den weg stonden opgesteld. VERSTEVIGING VAN VRIEND SCHAPPEN. Hitler is sedert Maandag te Rome. Hij zal daar enkele dagen verblijven om naderhand vlcotmaneuvers bij te wonen te Napels en te Florentie en de hulde van hel gansche Italiaansche volk te ontvangen, vooraleer naar de Heimat terug te keeren. Dit bezoek werd reeds vele weken geleden aan gekondigd en koortsig werd te Rome, Napels en Florentie gewerkt aan het versieren van de straten cn de ge bouwen om het hoofd van een mach tig land met al de praal cn de eer die hem past te ontvangen. Een tijdje heeft men getwijfeld aan de moge lijkheid van dat bezoek en scheen er een schaduw te vallen op de mach tige spil Rome-Berlijn en de demo cratische pers maakte van deze schijn dankbaar gebruik om de ineenstor ting van de Duitsch-Italiaansche sa menwerking te voorspellen. Het is als of Italië thans met alle mogelijke kracht het tegenovergestelde wil be wijzen en aantoonen, dat de Ansch- lusz niet de minste invloed heeft ge had op de betrekkingen van de twee autoritaire Staten. Intusschen kunnen Hitler en Mus solini met genoegen wijzen op de we- derkeerige voordeelen, die de samen- toerking aan hunne landen gebracht heeft en hooge verwachtingen voor de toekomst bespreken. Hun groeiend prestige inzake buitenlandsche politiek heeft echter een gevaar doen vermoe den, dat Engeland en Frankrijk tot een verrassende tegemoetkoming heeft gedreven. De Fransche Eerste Minis ter en de Minister van Buitenlandsche Zaken, zijn sedert Donderdag 28 April te Londen, waar ze met Chamberlain en Halifax, een plan tot stevige sa menwerking naar buiten bespreken die de Duitsch-Itcdiaansche coöpera tie in de schaduw schijnt te willen stellen. Immers, naast het streven naar politieke eensgezindheid wordt voortgewerkt aan een plan van mili taire coördinatie van de wederkeerige krachten, die in geval van conflict als een geheel moet kunnen function- neeren. Brengt het bezoek -mn Hitier aan Italië, als we daarlaten de mogelijk heid van een bezoek aan de H. Vader, wat op het oogenblik dat we deze re gels schrijven zeer twijfelachtig is, dan komt er van dez£ zijde weinig nieuws, ook al is de Fiihrer vergezeld door Goebbels en Maarschalk Keitel en Himmler en talrijke andere per soonlijkheden. DE LONDENSCHE BESPREKINGEN ZIJN GEWICHTIG. Hetzelfde kan echter niet gezegd worden van de'Londensche bespre kingen. Deze brengen wel een groote verandering. Weliswaar hebben Lon den en Parijs steeds voeling gehou den met mekaar, maar herhaaldelijk bleek er meeningsverschil te heer- schen. De groote schuld hieraan had de Volksfrontregeeringdie in het Fransche binnenland ontreddering bracht en daardoor ook naar buiten Frankrijk verzwakte. Gelukkig dat Engeland niet steeds meemarsjeerde en dat het de voortvarendheid van Blum en Cie intoomde, anders had den we reeds lang een Europeesche oorlog beleefd. Thans zijn de omstandigheden ver anderd. Frankrijk heeft een krachti ger regeering, die veel meer dan de vorige op de steun van de gezonde volkselementen kan rekenen. Enge land heeft zijn bewapeningsplan reeds voor een groot deel afgewerkt en dat toil ook wat zeggen. Er is tenslotte de vaste wil van weerskanten om tegen over de spil Rcme-Berlijn een tegen- gewicht te vormen, die in Centraal- Europa met gezag kan meespreken en verrassingen voor de toekomst wil vermijden. Gevaarlijk kan zulk een innig sa mengaan wel worden als dit zou ge steund zijn op onverzettelijkheid in zake zekere billijke eischen van de andere zijde. Maar Chamberlain schijnt borg te zijn, dat het zoo ver niet zal komen. Hij heeft immers aan de Franschen meegedeeld dat hij het plan koestert om ook met Berlijn een accoord te sluiten. Frankrijk ziet van een dergelijke toenadering met Duitschland voorloopig af, maar Imt is dan toch zeker dat Engeland zoo lang de schokbreker wil zijn tusschen de twee nog onverzoenbaren. CENTRAAL-EUROPA, DE GROOTE REDEN TOT BEZORDGHEID. Waf er ook allemaal te Londen of te Rome moge beslist worden, het is bepaald zeker dat Centraal-Europa en vooral het Tsjechoslovaksche vraag stuk een belangrijke plaats in de ge sprekken zal innemen. Zelfs de Spaan- sche burgeroorlog verdwijnt erdoor op het achterplan. Duitschland en Frank rijk staan hier het scherpst tegen over mekaar. Het eene land wil verre gaande concessies vanwege de Tsje choslovaksche Staat tegenover de Sudeten-Duitschers. Frankrijk verzet zich tegen alle maatregelen, die de centralistische macht van de Maza- rijk-Staat zouden verzioakken. Italië en Engeland schijnen aange wezen te zijn om zoowel Duitschland als Frankrijk tot kalmte aan te ma nen. En zoo mogen we verwachten dat na de besprekingen te Rome en te Londen, Benesj zich zal kunnen be palen met aan de Sudeten-Duitschers, de cultureele, politieke en economi sche toegevingen te doen die hij reeds voorgesteld heeft. Van autonomie zal er vooralsnog geen sprake zijn. Moes ten beide belanghebbende landen zich onhandelbaar gedragen dan zou het ergste te vreezen zijn, maar juist dat gelooven we niet. Kan er met het oog op de Centraal- Europeesche vraagstukken een bevre digende houding aangenomen worden door Frankrijk en Duitschland, en wordt binnen kort een einde gesteld aan de burgeroorlog in Spanje, dan mogen we werkelijk op een verbete ring van de Europeesche politiek wij zen. Dat Frankrijk daarenboven nog vriendschap sluit met Italië en Enge land met Duitschland, is slechts toe te juichen want het zal het voordeel hebben de twee spillen Rome-Berlijn en Parijs-Londen, niet te scherp te genover mekaar te stellen, zooals dit wel het geval was, voor den oorlog tusschen de Triple Alliance en de Triple Entente. (Verboden nadruk.) ROSKAM. IRBSasaSBBBBBBBBBBBBBRBBBflBBBBMBSBBflBBBBRflBBBBBBBBBfllBBB BKS9E9 Luit. Juul De Winde, wonende te ■Merchtem-Antverpen, behoorde als sol daat tot de 6° Legerdivisie. H-st was een dappere en even wakkere kerel. Dank zijn geestesvsrnuft, dank vooral zijn ongewone krijgshaftigheid, trok hij spoedig de aandacht der krijgs- overheden op zich. Dit bracht voor hem mede dat hij ongewoon vlug de ladder der lagere legergraden overliep. In 1916 was hij reeds onderluitenant, alhoewel hij niet in het legermidden was opgegroeid. Naderhand verwierf hi! nog d-> van eersten luitenant. Dit ofïïcierschap was voor hem de vrucht van eigen arbeid, van eigen kun nen presteeren. De dapperheid cp het oorlogsveld was een heerlijke gave; maar De Wind? wist tcoh zoogoed als eenieder, tegen wat een wijs ze meest worden hoozajehouden. HM w0*"' li><torujT>f langs den weg der dapperheid; hij had dus zijn sterren duur betaald, ook al was hij nooit gewond geworden! Hij was een vlaamschgezinde en stond er openlijk voor bekend, ook bii de leger oversten. Zijn officierschap kwam zijn jongens ten goede. Zijn sterren wogen ham soms zwaar, .maar het gedacht dat hij erdoor de sol daten kon ten dienste staan en de ge dachte dat zijn ouders over zijn graad fier waren sterkte hem. Overigens hij had eene afleiding: zijn dichterschap. Juul De Winde had een ingeboren dich- terstalent. De natuur, de jeugdige levens- aandrang, het pittige soldatenleven, het moordende krijgsgewoel, dat alles woe kerde ln de diepten van zijn gemoed en borrelde er uit op in een jagende wildheid van rythms en verzen. Dit dichterstalent bezat den rijkdom eener spontane weel derigheid; het beschikte echter niet over voldoende taalkundige rijpheid. Hierin droeg De Winde, zooals de meesten uit de vooroorlogsche generaties, den lastpost der onvolkomene Vlaamsche geschoold heid. Toch was zijn dichtkunst zoo spont aan, zoo natuur- en zielsgetrouw, dat ze tellen mocht als een meest benaderende uitbeelding der oorlogservaring aan het IJzerfront. A ...Aan het hoofd zijner manschappen, den 28 September 1918, had hij mede de eerste frontlijn doorbroken. Zijne afdee- ling was opgegaan tot aan den voet der vlaamsche heuvelenrei, tot vlak vóór Westroozebeke. Daar lag, recht vóór hem, een nest van vijandelijken weerstand. Het bevel kwam: het uiterste te pogen om dit hinder te overrompelen. Beraden en be slist gaf Luitenant De Winde de laatste aanwijzingen aan zijne manschappen. Daarop, hij de eerste, wipte uit den schutsgracht en rees met volle gestalte op den wand om zijn mannen mede op te doen rukken. Het knetteren der vijande lijke machienengeweren brak los. Hij werd getroffen in het hoofd en stortte levenloos neer... Zpo sneuvelde Juul De Winde te West roozebeke, op 28 September 1918, omge ven met den tragischen glans van krijgs haftigheid en offermoed. De onverzoen baarheden van zijn volksminnend officier schap werden daar beslecht in zijn held- haftigen offerdood... Haast twintig jaren zijn daarover heen- gevloden, en nog staat me dat beeld van oorlogsvriendschap levend scherp en trouw voor den geest. ...En destijds, toen de oorlogsverwar ring alom nog heerschende was, is de broederliefde, vanuit het Brabantsche Merchtem, op zoektocht gegaan naar de velden van Westroozebeke. Los van alle verantwoording tegenover krijgsoverhe- den, tegenover wien of wat ook, onvervaard en onvermoeibaar, zochten de eigene broeders van Luitenant De Winde tot ze, LUIT. JDUL DE WINDE. na drie dagen, het stcffeliike overschot van hun gesneuvelden broeder cntclr'-.en. Als opperst? troo t in het diep? .wee, brachten zij dit duurbaar par.d naar Va der en Moeder en naar den geboortegrond terug. Thans rijst het bewonderende Vlaan- dren recht om na d? roemrijke bijzetting, verleden jaar, van zijn duurbaar over schot in den gedenktoren van Viaah.de- ren's IJzertragedie te Diksmuid?, t? West roozebeke, op 8 Mei de plaats zelf te vereeuwigen waar hij voor Vlaanderen den heldendood stierf. Deze hulde zal intusschen, eens te meer, aan Vlaanderen lesren, en aan anderen rondom, wat een diepte van liefde cn leed, van-toewijding en hoogste opoffering c-r werd gedragen, ginds, in de zompige vel den van het Vlaamsche IJzerland. DE PLECHTIGHEDEN- VAN HEDEN ZONDAG 8 MEI Niet min dan 68 vereenigingen traden tot de plechtigheid toe: uit Brabant, uit Oost-Vlaanderen, uit West-Vlaanderen komt men Zondag naar Westroozebeke. Te 10 uur 's morgens plechtige Hcogmi» met Kanselrede door Z. E. Pater Leopold, Karmeliet. Te 11 uur Hulde aan het gedenkteeken van de gesneuvelden en onthulling van de naamplaat Lt D«e Windeplaats». Te 2 uur vorming van den stoet en te 3 uur op ocht en onthulling: aan spraak van He?r Juliaan Platteau, van het IJzerbedevaart-Komiteit, van Heer Germain Lsfevere, Algemeen Vcorzht?r V. O. S., van Heer Van Cappelien, Ge meenteraadslid te Merchtem. Er is gezorgd voor luidsprekers, du* iedereen zal kunnen hooren. Te 7 uur 's avonds, Groote Filmavond ln het Patronaat, Vlamingen, Oud-Strijders, V. T. B.srs, Zondag zijt ge verwacht te Westroozebeke en draagt er fier het Herkenningstceken van de D? Winde-Hulde Autobus aan trein Oostsnde-I:p?r: te 9.41, 9.56, 12.38, 12.42, 14.22 uur. Autobus uit Koeselare-Ieper: 9.15, 12.30, 14.55 uur. Mazouttram uit Roeselare: S.C0, 13.CO, 14.40 uur. Vergeet uw steun niet op Pcstcheck 4448.23 De Wind? Hulde. HET KOMÏTEIT. iét- opnieuw hun betrouwen kunnen schen ken aan de nationale munt. Geen nieuwe daling zal te vreezen zijn, eerder een waardevermeerdering. En bij de aan staande leening voor de landsverdediging zal iedereen blijk kunnen geven van zijn vaderlandsliefde. En daarmede had de Fransche frank een nieuwen deuk gekregen. De laatste, naar den H. Daladier. Ook ecu nieuwe verarming van het land, vrucht van het Volksfront. Enkele dagen te voren had de Fran sche Regeering ook enkele besluiten uit gevaardigd omtrent de financieele sanee ring. Hierbij werden alle taksen ver hoogd met 8 Bij de nieuwe decreten wordt het bouwen aangemoedigd, uitbrei ding van de nijverheid wordt in de hand gewerkt, liet toerisme wordt bevoordee- ligd, het krediet voor de nijverheid en de beroepen wordt verruimd, nieuwe taksen worden gelegd en dc 40-uren wet zal wor den «aangepast». Deze aanpassing zal eerst later duidelijk worden uitgestippeld. 4.700.000 fr. werden ter beschikking ge steld voor landsverdediging. Het toezicht op de vreemdelingen zal worden verscherpt. Zie vervolg onder WereldgebeurtenUieft ^l!l!l!llllll!llllllilll!illll!lllll!ll!lll!lllll!!l!llllllllllll!llllll!ll!llll!i!!lll!li:' j 1 TARIEF VOOR BERICHTEN: j Kleine berichten per regel 1.25 tr. j Kleine berichten (minimum) 4.fr L i 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 5.fr.| Berichten op 2« bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 3' bL per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.— fr. Te herhalen aankondigingen nrijs op aanvraag, j Annoncen zijn vooraf te betalen en I moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Dat is de dag van Eerherstel te Meenen door de H. Hartbonden be legd op ZONDAG 8 MEI, aan het borden. Eerherstel en boete liggen in de lijn van het vroomst verlangen der besten op onze dagen. Het kwaad betreuren is iets, het kwaad bekampen is beter, het kwaad herstellen is best. Dat kunnen wij allemaal door openbare boete. Honderden, ja duizenden mannen hebben zich geestdriftig aangemeld om in de stad Meenen een betooging Van mannelijk eerherstel te houden. PROGRAMMA: Aankomst te Meenen rond 2 3/4 u. Te 3 uur in St Vedastus (Dekanale Kerk) Bijeenkomst - Samenzang - Toespraak door E. P. Van den Bran- de, S. J. Te 3 y2 uur Bedetocht van Mannen door de straten naar St Jozefskerk (Barakken). Te 4 y2 uur Wijding van het beeld vóór de kerk - Bloemenhulde - Man- nenspreekkoor - Toewijding van de parochie. Te 5 uur GROOTE MANNENWAKE in St Jozefskerk, geleid door E. P. De Clippele, S. J. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBEBBBaBBB GE ZIJT OVER ONS BLAD TEVRE- DEN! NA LEZING, SCHUIF HET IN HANDEN VAN EEN GEBUUR OF /RIEND. ZOO STEUNT GE ONS. - DOE HET ZONDER UITSTEL. De lijkbaar wordt over bet dorpsplein gedragen. Langs de lijkbaar, op een rij, bemerkt men Senator Verbist, Eerste Minister Janson en H. Moyersoen, Voorxitter van de Senaat. Aan de andere zijde bemerkt men nog Minister Heyman. Dc Fransche munt werd Woensdag voor de zooveelste maal gedevalueerd. Half 1935 stond de Fransche munt in verhouding met de Belgische frank aan 196 ongeveer. Intusschen kwam het Volks front aan het bewind in Frankrijk en sedert viel de Fransche munt telkens la ger, eerst op 140 Belg. frank, dan 120, dan 100, dan 92, en nu tot rond de 83 fr., dus eene vermindering met bijna 60%, in drie jaren tijds. Deze nieuwe devaluatie werd Woensdag avond aangekondigd in een radiorede ge houden door den Franschen Eersten Mi nister, Heer Deladier. In deze rede kondigde de H. Daladier aan dat de Regeering besloten had de Fransche munt te stabiliseeren. Aan hoe veel juist werd nog nog gemeld. Deze be slissing werd genomen na akkoord met de Engelsche en Amerikaansche Regee ringen. H. Daladier deed nog uiteen de rede nen welke de Fransche Regeering ge noopt hebben dien maatregel te treffen, namelijk den diepgetroffen ekonomischen toestand, de nadeelige handelsbalans, de ten nachtcrblijvende voortbrengst, den slechten monetairen toestand. De nieuwe koers zal thans gehandhaafd blijven, be sloot H. Daladier; dc spaarders zullen POPEBINGENAAR Maartdag 11. w?rd het stoffelijk over schot van Minister Rubbens plechtig ten grave gedragen te Zele. In de gemeente zelf hingen talrijke vaandels halftop. Talrijk waren de hocg? personaliteiten die aanwezig waren op de bsgrafenis- plechtigheid, o. m. Generaal Tilksns, ver tegenwoordiger van den Koning, Eerste- Minist;r Janson, da HH. Huyscnans en Moyersoen, voorzitters van Kamer en Se naat, de Ministers Pierlot, Spaak, De Smedt, Marck, Ho "te, Dierckx, du Bus de Warnaffe, Bouchery, Soudan, Wauters, Generaal D«nis, Staatsministers Van Cau- welaert en Carton de Wiart. oud-minis- tsrs Sap, Lippens, Heyman, Van Isacksr, Tschcffen, Theunis, De Schrijver, Charies, Van Caeneghem, de HH. Verbist en Hoyois, voorzitters van K. V. V. en P. G. S., en talrijk? anderen. In de rouwkapel werd door H. Janson, Eerste-Minister, een eerste lijkrede uit gesproken. H. Minister Marck herhaalde in de Nederland ohe taal de rede van den H. Janson. H. Senator Verbist sprak dan een zeer roerende lijkrede uit, namens het Blok der Katholieken. H. Heyman sprak dan namens het A. C. W. Na de lijkreden werd de lijkstoet ge vormd. D; lijkbaar werd op de schouders gedragen. De eere wacht rond de lijkbaar werd gevormd door de HH. Huysmans, voorzitter der Kamer, Moyersoen, voor zitter van den Senaat, Janson, eerste- minister, senator Verbist, voorzitter van het Kath. Blok, Heyman, algemeen voor zitter van het A. C. W., Gorlia, algemeen secretaris van het ministereie van Kolo niën. Hr Dr Armand Rubbenc, vader van den overledene, Burgemeester te Zele, leidde den rouw. Dan volgden de zonen van Minister Rubbens en de verdere fa milieleden en personaliteiten. Troepen boden de wapens op den door tocht. Langs den weg stond een opeenge pakte menigte, zeer Ingetogen (bij het voorbijtrekken van de lijkbaar. Met moeite kon al de personaliteiten een plaats geboden, worden in de kerk. In het priesterkoor knielden Z. Em. Kard. Van Roey, Z. X>. H. Mgr. Coppieters, Bis schop van Gent, en andere hoogstaande geestelijken. De absouten werden gezongen door Z. Em. Kardinaal Van Roey. Van de kerk trok de lijkstoet dan naar het kerkhof waar nog een lijkrede werd uitgesproken door Hr Boeykens, sekretaris van Zele. Het was 1.30 u. wanneer deze indruk wekkende rouwplechtigheid ten einde liep. het gedenkteeken De werken op Dinsdag 11. aan het Ge denkteeken opgericht op de plaats waar Luit. De Winde neergeschoten werd. Ontwerp is van Beeldhouwer Karei Aubrosck van Temsche, die de beelden beitelde van den IJzertoren. De gebei telde gedenksteen stelt voor De Goud- berg o van Westroozebeke waar de Vlaam sche officier en dichter viel; de IJzertoren die ons zijn bijzetting herinnert; een Maagd met rozen waardoor hij geëerd en :n op dinsdag s mei gehuldigd wordt. Door het gedenktee ken op te richten in de omgeving waar hij viel, zal Luit. De Winde aan de ver getelheid onttrokken worden, evenaLs de Gebroeders Van Raemdonck wie- ook een gedenk tee k«n opgebouwd werd op d« plaats waar zij sneuvelden. Wie wil medewerken aan net bekosti gen van het monument, kan zijn gift« storten op postchecknummer 444323. IBBBBBBBBBBBBBBBBRBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB We meldden verleden week dat onze Prinsjes den Zomer te De Panne zouden doorbrengen. Naar naderhand gemeld werd zal Koning Leopold III ook een gedeelte van den Zomer te De Panne doorbrengen. Hierboven van links naar rechts: de villa Maskers waar Koning Albert en Koningin Elisabeth verble ven tijdens den oorlog; in 't midden de villa «Ter Scheuren» waar Koning Leo pold ill met de Koningskinderen tijdens dezen Zomer zullen verblijven; rechts bet Paviljoen Bortierdat zal bezet worden door den Dienst van den Koning. •■I3IB1BBHBBBBBBBBBBBBBBBHBHBBIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB0BBB

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1