Duitschland en Italië blijven samen werken Een week van Politieke herrie A. M. Taïgi De H. Bloeddog te Brugge IN ONS LAND jjokcag is r.i issn. ivvi "i jsjb" DE POPERINCENA AR SANSEN-VANNESTE .12 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. 35' JAAR. -N'5t KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. VERSCHIJNT WEKELIJKS ZIJ ZIET ALLES EEN VROUW VERSLAAT NAPOLEON INTERNATIONAAL OVERZICHT In prachtig lenteweder en onder reuzen» belangstelling doet de H. Bloedprocessie haar jaaiSijkschen Ommegang KOLONIALE LOTERIJ GROOT LOT: 1 MILLIOEN de koning naar nederland betooging van het een heidsfront van den mid denstand verboden de diensttijd der klas 37 met twee maanden verkort DE x mercator op reis ENKELE CIJFERS OMTRENT HET N. I. R. KONING ALBERT-MONUMENT TE NIEUWPOORT k k«t Koning Albert-Gedcnktecken te Nieuwpoort werd Dinsdag II. het bronzen v standbeeld van Koning Albert te pa^d 8®PUat,k- Tien dagen discussie met als resultaat... een motie van vertrouwen uit medelijden S HIT VERTROUWEN IN Di REGEERING GESTEMD MET 101 STiMMEN TEGEN 76 EN 8 ONTHOUDINGEN SCaihoaiegien en Liberalen stemmen verdeeld WE ZENDEN ONS BLAD 15,50 FRANK. I 'iigever P0°ER1NGE felefoon Nr 9. Postch. N' 155.70.| ABONNEMENTSPRIJS VOOR I JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor kun artikels. BPEBMBBm jjjiSïASÏHBaS&S33B?^S3SSBUiBI&gSSSia TARIEF VOOR BERICHTEN: Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (miflimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op l6 bl. per regel 5.fr. Berichten op 2» bl. pei regel 2.50 fr. Berichten op 3a bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: nrijs aanvraag. Annoncen z at te betalen en moeten tegen Voensdag avond ingezonden vs n. -• Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Er was een keer een jonge dochter jnet de twee schoonste namen die er zijn voor een toekomstige moeder van familie: Anna-Maria. Haar vader was apotheker geweest maar was ten on der gegaan. Zij was snel, zij behahgde aan een knecht en die knecht behaagde haar. Het eene woord bracht het andere bij en zij trouwden te gare. Ze was driemaal zeven toen O. L. Heer haar zeiIk bestem u om zon daars te bekeeren; allerhande perso nen te troosten, priesters, prelaten ook mijn Stadhouder. Een eenvoudige vrouw die haar naam kan schrijven, meer niet, wordt door God uitverkoren om een hoofd rol in de wereld te spelen binst een lialve eeuw. Geboren hetzelfde jaar van Napo leon is zij zijn tegenhanger en eens ral zij hem overwinnen. De geheimen zal ze kennen en de machtigen der aarde, vorsten en pau sen, zullen haar raadplegen. Het is wat te zeggen. In het jaar 1920 werd ze gelukzalig verklaard. Het dekreet zegt: «Binst 47 jaar zag ze als in een zon het verre, het toekomende, de geheimen der harten, de meest verborgene din gen. Als in een film zag ze de gebeur tenissen; als in een epen boek zag ze wie naar den hemel ging of naar het vagevuur. Ze redde die geloovige zielen, maar haar leven was een va gevuur van penitencie. Zij wist wat er omging in de paleizen der konin gen, in de kabinetten der ministers. Ze zag voor haar oogen de secreetste komplotten die tegen de Kerk ge smeed werden in de loges der vrij metselaars. Ze zr.g de schepen ver gaan op den oceaan, de missionaris sen vermoord in China. Ze wist voor wie ze moest bidden en boeten. Uw leven zal een lang martelaar schap zijn, verdienstelijker dan het bloedige had Jezus haar verzekerd. Wonderbare heilige. Te midden de revolutie, de kerkvervolging, de oorlogen van Napoleon, de gevang neming van den Paus, wilde God toonen door dit zwakke middel dat Hij nog een beetje daar was. Acht en veertig jaar mystiek in een werkmansgezin. Verrukt staan, God zien, opgehemeld in extase met een casserole in heur hand. Ik vraag u een keer wat nieuws. In 1808 bezetten de troepen van Napoleon Rome, de stad van Anna- Maria. Zij pointeerden hun kanons op het Quirinaal, waar de Paus ver bleef. De soldaten kapten met de bijl de deur omver waarachter de Paus zich bevond en namen hem gevan gen. Napoleon noemde zelf de bis schoppen, hij was de beul van den Paus. Anna-Maria hoorde God zeggen: «Napoleon is de minister van mijn toorn om het kwaad der zondaars te straffen en de hooveerdigen te ver nederen. s>. En later zal Napoleon in hetzelfde paleis van Fontainebleau waar hij den Paus opgesloten hield zijn eigen troonafstand teekenen. Anna-Maria ondertusschen voor spelt de nederlaag van Moscou. Zij voorzegt den datum waarop de Paus triomfantelijk zal weerkeeren. Binst vijf jaar heeft zij uur per uur al de tribulatiën gevolgd van den Paus, bracht de kardinalen op de hoogte van hare vizioenen, beurde ze op, sprak hen moed in. Toen Napoleon eindigde op het eiland Ste Helena, zag zij ook den dood van den banneling. Zij beschreef die ellende in een vervallen huis waar het inregende. En twee maanden en half later kwam het officieele nieuws. Maar Lsetitia, de moeder van Napo leon, en de kardinaal Fesch, de oom, wisten reeds alles door het bovenna tuurlijk verslag van Anna-Maria die door haar gebeden en verstervingen zijn bekeering had bekomen. De kei van David had Goliath neergeveld. God had het laatste woord. De vrijmetselaars zwoeren den dood van den Paus. Anna-MMa verwit tigde den Paus: doe de^^vandeling niet; stel dat bezoek uit; let op voor die hinderlaag; laat dezen persoon niet in verhoor ontvangen worden; bewaak streng dien anderen daev. Zij was door God verkozen als gehei me politie. De machtige God die go- zeid had: «De machten der hel zul len tegen de Kerk niet vermogen... En Ik zal met u zijn» gebruikt die zwakke vrouw als schutsengel, als godvruchtige veiligheidsdienst die fil treert en fileert. In 1823 werd ze dagelijks door den Paus geraadpleegd door bemiddeling van den gelukzaligen Aartsbisschop Stram bi. Ze is de donderscherm en de phare geweest der H. Kerk. Het zwakke der wereld heeft God uitgekozen om het sterke te plooien. A. B. UBBSEStir. «»»3iCBIIBaCSSIf HBIIBfaBfc MNtvM*NK«MfM«aaKl9 VRIJDAG 20 MEI TREKKING 5° Snede 1938 8 Loten van 100.000 fr. - 51.795 Loten van 100 a 50.000 fr. KOOPT SPOEDIG UW BILJET. II PETES VAN PRINSES BEATRIJS Om van het al te vriendelijk aanbod niet af te zien, is onze Koning Donder dag morgen te 10.10 uur per vliegtuig naar 's Gravenhage vertrokken, om peter te zijn bij de doopplechtigheden van Prinses Beatrijs. Het bezoek was echter van kor ten duur daar hij in den vroegen namid dag reeds te Brussel terugkwam. Binnen een paar weken echter gaat hij officieel naar Nederland en zal hij, eens onze po litieke warboel opgelost is, meer tijd heb ben om die doopplechtigheden in het Nederlandsch Vorstenhuis te herdenken. Een betooging der Middenstanders die ■Zondag 11. te Brussel meest doorgaan, als protest tegen de nieuwe belastingen, is door Burgemeester Max verboden gewor den. Te Brussel is de straat enkel vrij voor socialisten en vlaamschhaters. De soldaten van de lichting 1937 zul len slechts vijftien maanden dienst deen in plaats van zeventien, en zullen op 28 Mei naar huis worden gezonden. Deze maatregel werd door den algemse- ben legerstaf genomen met het oog cp be zuiniging. Een groot getal der dienstplich tigen hadden immers een verbintenis ge- teskènd voor zeventien maanden en ont vingen van af de dartiende maand een «naandelijksche vergoeding van 590 fr. De bezuiniging zal dus tamelijk aanzien lijk zijn. Alleen de leerlingen van de Schoolcompagniën, die geen vergoeding ontvangen, zullen da zeventien maanden volledig moeten uitdcen. Maandag namiddag is uit de haven van Antwerpen het schoolschip Mercator vertrokken naar IJsland en de Noorsche kusten. De bemanning bestaat uit 68 kop- I*n waaronder een 30-tal cadetten en «ven vee 1 leerlingen -m a trozen Vroeger deelden wij reeds een en ander mede over het verslag welke Heer Senator de Spot uitbracht over hst N. I. R. In de Senaatszitting van Dinsdag 11. heeft Minister Bouchery enkele belang wekkende cijfers medegedeeld over de uitgaven van het N. I. R. Zie maar: 200.000 Fr. zijn voorzien voor de ver huizing van de diensten; De opvoering van de opera Samson en Dalila kost 30.178 fr. Een groot concert door het groot orkest van het Palels der Schoone Kunsten ge geven, kost 18.806 fr. Een concert gegeven met medewerking van drie maatschappijen uit de Borinage, kostte 8.250 fr. De opvoering van het drama Antoine et Cléopatre kost 11.900 fr. Het nieuw gebouw voor het N. I. R. kost circa 70 millioen. Een verdere bespreking volgde, waaruit nog bleek dat: in 1937, cp een personeel van 400 per sonen, er 297 ziek zijn geweest; een lid van het per oneel, dat 68.000 fr. vaste wedde en 10.009 vergoedingen ge niet, twee maanden ziek is geweest en het overige van het jaar op reis waarvoor hij nog speciaal per reis betaald werd; een reis kost er van 500 tot 4.000 fr. Dat een bediende rond'halingen heeft gedaan voor rood-Spanje. Dat H. Huysmans een rede mocht hou den die niet te voren was voorgelegd en die een propagandarede was ten voordee- ie van de internationale en van rood- Spanje. Als men dergelijke cijfers en feiten na gaat is het dan niet te verwonderen dat het N. I. R. fel gehekeld wordt en een omvorming ervan gevraagd wordt. Wel licht beschikt het N. I. R. over te veel mtllioenen. HEB MEDELIJDEN ln naam van H. Theresia, van K. J.; helpt mij Jeugd ln gevaar redden. Dringend noodig om patronaat en school te bouwen. Post- check 139.485. Pastoer Renson te Xhen- delesse. IUIIIIIIII MACHTSROES, Zooals te verwachten was werd het hoofd van het Duitsche Rijk te Rome op een fantastische wijze onthaald. Alles wat we deze dagen over de Ita- liaansche reis van Hitier gelezen heb ben getuigt van een enorm machts vertoon, ivaardoor Mussolini heeft wil len bewijzen, dat Italië vreeselijk machtig is door zijn landleger, zijn zee- en luchtvloot. Al de maneuvers te velde in de omgeving van Rome, op zee voor de haven van Napels en de demonstraties van de luchtmacht, werden uitgevoerd met het in 't oog vallend opzet, Hitier te overtuigen, niet dat Italië eens een te duchten tegenstander zou kunnen zijn, maar wel dat het in geval van nood een flinke steun zou kunnen bieden. Van een mogelijke oneenigheid op eender wel gebied, was geen spoor te ontdekken. Op geheel de lijn werd aangevoeld, dat er naar gestreefd werd de gaafheid en de macht van de as Rome-Berlijn te bevestigen. De vraagstukken, waarbij de belangen van beide landen mekaar ontmoeten, werden, voor zoover we daarover iets te weten kwamen, besproken in een geest van wederkeerig begrijpen. Wel leerden in zekere pers gissingen ge opperd, die een schaduw moesten wer pen op die roerende eensgezindheid, wel werd gepoogd, te accentueeren dat er tusschen het Latijnsche Italië en het Germaansche Duitschland al tijd een onoverbrugbare kloof zal blij ven bestaan, niettemin heeft het machtsvertoon van Rome, Napels en lorentie, bewezen dat er voor het oogenblik, tusschen Duitschland en Italië een verstandhouding bestaat, zooals er tusschen de twee Latijnsche naties, Italië en Frankrijk nooit be staan heeft. De as Rome-Berlijn is sterk en nu dat Engeland en Frankrijk mekaar schijnen weergevonden te hebben, werd dit met des te meer vertoon dui delijk gemaakt. DE GEMEENSCHAPPELIJKE GRENS. Italië en Duitschland zijn sedert $e Anschlusz buurstaten geworden. De gemeenschappelijke grens is er een natuurlijke. Zij wordt gevormd, door de reusachtige Alpenketen. Alleen de Brennerpas biedt een gemakkelijke verbindingsweg tusschen beide lan den, maar de verdediging ervan werd dan ook met bijzondere zorg uitge bouwd. Vroeger bleek Mussolini niet erg gesteld te zijn op de nabuurschap van een machtig Duitschland in het Noorden. De samentrekking van Ita- liaansche troepen aan de Brenner in 1934, naar aanleiding van de natio- naal-socialistische pqrtijputsjdie het leven kostte aan ck Oostenrijksche kanselier Dolfuss, Vleek deze wensch te bevestigen. Algemeen vreesde men dan ook dat de aansluiting van Oos tenrijk bij Duitschland een schaduw zou werpen op de ■ierhoudingen van de twee autoritaire Staten. Bij de ontvangst van Hitier te Rome is daar niets van gebleken. Er was nochtans nog een grens vraagstuk dat de Duitschers een tijd zeer nauw aan het hart scheen te leg gen, namelijk het feit dat bezuiden de Alpenkam, Tiroler-Didtschers le ven, die stelselmatig door het Ita- liaansch bewind gedenationaliseerd werden en die or.der andere in de Abessynische oorlog op de eerste linie gesteld werden (de zoogenaamde blonde Italianen). Het is wel eigenaardig, rnaar juist dit vraagstuk werd Hitier het eerst voor de voeten geworpen, toen hij over de grens was. Hem werd name lijk gezegd, dat deze kiuestie onmo gelijk ter sprake kon komen, vermits de Duitschers in het Adigedal ten Noorden maar drie per cent van de bevolking uitmaken. Inderdaad daar over kan men niet vitten, maar wat wel moeilijk te slikken valt is de wijze waarop men tot die drie per cent ge komen is; en dat zal zeker wel ge beurd zijn, door de stelselmatige ver- italiaansching en door inwijking van zuiver Italiaansche elementen en ver plaatsing van de Duitsche meer zuid waarts, want oorspronkelijk was het percentage Duitschers in het betwiste gebied aanzienlijk hooger. Waarschijnlijk wordt hiermee over de Zuid-Tirolers niet meer gesproken. Van weerszijden hebben we immers plechtige verklaringen gehoord, waar- door de huidige natuurlijke grens, als de onveranderlijke en de onschend bare erkend wordt. DUITSCHE KOLONIALE EISCHEN. Hoe weinig we ook over de bespre kingen kennen, toch hebben we uit de verslagen kunnen opmaken, dat Italië de Duitsche eisch naar kolo niën zal steunen. Onrechtstreeks ver nemen we ook dat er sprake is van een gemeenschappelijke uitbating van de Abessynische grondstoffen. Hier over meende men te vermoeden dat er oneenigheid zou bestaan, tusschen de Duitsche en de Italiaansche op vatting. Wat er ook van zij, het zou ons niet verwonderen moest Duitsch land een belangrijk aandeel hebben in de eerste ontginning van de rijke Abessynische ondergrond. Dit land heeft op dat gebied immers een veel grootere ervaring dan Italië, dat zich eerst in de laatste tijden industrieel ontwikkelde. Het beschikt over een leger geleerden en specialisten en die zou het wel willen ter beschikking stellen van Italië tegen een zekere tegemoetkoming onder vorm van gun stige grondstoffenleveranties en het verleenen van vergunningen. TSJECHOSLO VAKIJE. Weinig of niets werd hierover mee- gedéeld. Mussolini schijnt aangedron gen te hebben opdat Hitier de. Sude- ten-kwestie in vrede zou willen rege len. Maar verder, zou hij de redelijk heid van de Sudeten-Duitsche eischen erkend hebben. De Berlijnsche bladen hebben trouwens hieromtrent ver klaard, dat dit vraagstuk alleen Duitschland en Tsjechoslovakije aan gaat, waaruit blijkt dat de houding van Mussolini de Duitschers zou aan gemoedigd hebben. We lazen ook dat de Duce, zijn leger zou gereed hou den om Duitschland te steunen, moest Rusland of Frankrijk iets onderne- nemen om de gezonde oplossing van de Duitsche kwestie in Tsjechoslova kije te beletten. (Verboden nadruk.) ROSKAM. IBSiaBaBBBiaaSiaaaaaBIllBEBIIIIMBBBBlHMHHHBBflNBBVBBBHMMBHHHHHMMBHMHBl De politieke hoogspanning die over ons land heerschte, is ingeluid geworden door het bijeenkomen der finantieele kamer kommissie die verschillende der wetsvoor stellen opgemaakt om het begrootings- evenwicht van 't land in evenwicht te houden, verworpen heeft: Krisis- en fis cale taksen werden aanvaard, militaire en andere nog werden verworpen. Wel hadden de socialisten al de nieuwe lasten graag met leepe middelen erdoor getrok ken, maar de katholieken zijn hen dit maal de baas geweest, hebben dit niet la ten gebeuren en hun trouw aan de richt lijnen door het Blok der Katholieken ge geven, hebben gewis een gunstigen indruk nagelaten bij de rechtsohe 'bevolking. Dit verwerpen was een parel aan de kroon der katholieke partij, doch... een zweet druppel te meer voor de regeering die dreigde onder die last te bezwijken. De kabinetsraad echter, die steeds op 't uiterste een goede ingeving krijgt, is ertusschen gewipt en heeft verklaard dat tijdens de Kamerzitting van Dinsdag 10 Mei, de premier Heer Janson samen met zijn konfratsr in financiën, Heer Soudan, gewichtige verklaringen zouden afleggen over den financieelen en politieken toe stand. Waar eerst uitsluitend over finan cies gewag gemaakt werd, wordt plots de politieke, en later nog, in de vergadering van Zaterdag namiddag, het onderzoeken der vraagstukken in verband met de in ternationalen. toestand, en de waardever mindering van den Fransohen frank bij gelapt. Alles komt dus ineens opgediend, en aldus heeft het voorzienigheidszintuig der Regeering, dat tijd geeft raadkent, een doodsgevaarlijke klip omzeild en haar redding gezocht in het trachten goed in 't hoofd te prenten dat door de devalua tie-gevolgen van de Fransche fr., alle be zuinigingen niet kunnen uitgevoerd wor den. Er werd geschermd met het feit dat de gebeurlijke val van de regeering, welke gepaard zou kunnen gaan met een vrij lange crisis en zelfs op Kamerontbinding zou kunnen uitloopen, voor onze openbare financiën zeer nodlottig zou kunnen zijn. Aldus vond Heer Soudan een mooie troef in zijn kaart om de absolute noodzakelijk heid der ontwerpen die door de regeering werden ingediend steviger op te dringen. Een tweede onrechtstreeksch redmiddel is: dat om wille van de houding van ons eigene regeering en in bijkomende mate uit hoofde van de devaluatie van de Fransche frank een zeker© zenuwachtig heid is gaan heerschen; zenuwachtigheid die soms tot onsamenhangende 'besluiten leidt. Zoo werkte de Regeering onder- duimsch om, toch die voorstellen erdoor te krijgen. Vandaar haar doel: oneenigheid zaaien in de rangen der tegenkanters die, eens verdeeld, onschadelijk j zijn, en dan doen stemmen. Maar waar leidt dat alles? 't Gevaar inziende werd een vergadering van het Directorium van het Blok der Katholieken 'belegd, waar de handelwijze, na bespreking der leden van het politiek comité met de katholieke ministers, zou uitgemaakt worden. Deze luidt: Het besluit was: t Is wensehelijk dat de Regeering aanblijft, dit echter mits aanpassing van het standpunt van het Blok: Maximum van bezuinigingen, mini mum van belastingen. Inderdaad, klaar der kan het niet uitgedrukt, maar tus schen die beide punten ligt een gansche evolutie die toch altijd ln 't nadeel van een zekere klasse blijven zal. Ook de Liberale Landsraad kwam bij een en benevens gelukwenschen voor hun mandatarissen, keurden ze ten volle het memorandum goed en gaven ze het ver trouwen bij middel van een motie, aan hun parlementsgroep. Zoo kwam de dag van Dinsdag waarop de Regeering de goedkeuring vroeg van de twee fiscale ontwerpen die door de kamerkomrnissie van financiën werden aangenomen. Maar wat verwacht werd, gebeurde niet, de Regeering hakte den knoop niet door, maar bleef zwijmelen tusschen de veelal tegen elkaar staande standpunten van de verschillende politieke groepen, waaruit ze is samengesteld. Heer Soudan verklaarde dat ook zijn voorgangers 't begrotingsevenwicht op hielden met belastingen, 't Is het gemak kelijkste, inderdaad, maar niet steeds het meest aangewezen in verband met 's lands toestand en eenmaal moet aan het rijtje van Ministeries die steeds méér en méér vragen, toch een einde komen. Trouwens, met de gedachte dat waar de put noodza kelijkerwijze moet gevuld worden, dit, al thans, gedeeltelijk, moet gebeuren door nieuwe belastingen is iedereen akkoord, maar de knoop van de kwestie blijft: voor het verleden snoeien aan datgene waaraan kan en mag gesnoeid worden en voor de toekomst de tering naar de nering zetten. De Heer Janson, eerste minister en ad- vokaat, was in deze beide hoedanigheden niet op zijn beste. Te algemeen, te weinig zakelijk, aarzelend, te bezorgd om. geen der regeeringsgroepen voor het hoofd te stooten, alles bij elkaar de houding van een eerste minister, die zich bewust is, van de onmogelijkheid water en vuur te verzoenen, maar die ondanks alles, een beroep doet op de Kamer om de regeering de noodige middelen aan de hand te doen ten einde haar in staat te stellen haar leven verder te rekken. De taal van het hoofd eener regeering, die weet wat zij wil, die een duidelijk be sef heeft van 's lands nooden en van 's lands belang klinkt anders. Heer Soudan beweerde dat verder be zuinigen onmogelijk is. Heer Janson zweeg erover en komt nog een kommissie op de markt te werpen met als opdracht: verdere bezuinigingen te bestudeeren. En om wederom een achttal dagen te kunnen doorwerken greep H. Janson op nieuw naar een reddingsmiddel: een mo tie van vertrouwen die gestemd werd uit medelijden met menschen die geen uit weg meer weten, als een soort bewijs van goed gedrag en een belofte om het de re geering, uit wier houding niets dan on macht, besluiteloosheid en aarzeling spreekt, verder niet al te lastig te maken. Voor den dag van Woensdag verliep het niet beter. Altijd maar door gediscu teerd en nog gediscuteerd,... en in plaats van te discuteeren om overeen te komen geraakte die van langs om meer zoek, toen plots te 23 uur van Woensdag op Don derdagnacht, Heer Janson de liberale rrc- tle van vertrouwen voorhield, die ge gekeurd werd met 101 stemmen tegen 73 en 8 onthoudingen. Nu die vertrouwensmotie goedgekeurd is, alsmede -de twee aanvaarde regeerings- voorstellen, werd voorloopig het bestuur onzer regeering gered. In de naohtzitting der Kamer, cp Woensdag avond 11., werd nog een Libe rale motie van vertrouwen in de Regee ring ter stemming gelegd. Deze motie laat de deur open voor de Regeering om haaT fiskale wetsontwerpen door te drijven. Met 101 stemmen tegen 76 en 8 onthou dingen werd deze motie goedgekeurd. De Socialisten stemden natuurlijk allen voor. De Liberalen bleken eenigszins ver deeld. Daze verdeeldheid nam nog scher pere uitdrukking bij de Katholieken. De Christen Damokraten, op 2 na, wilden maar door dik en dun de Regeering red den en stemden voor. De andere Katho lieken stemden tegen of onthielden zich. Hier nu hoe gestemd werd: HEBBEN VOOR DE MOTIE GESTEMD: 19 Christen Demokraten: de HH. Cous- sens, De Jaegher Ch., R. De Man, Goet- ghebeur, Leonard, Mampaeye, Marck, Schaepherders, Vaes, Van Buggenhout, Vanden Berghe, Vandevelde Au., Van Hoeck, Van Schuylenberg, Vouloir, Wi- nandy, Heyman, Ghysen, Dhavé. 1 Katholiek: de H. du Bus de Wamaffe. 1 Afzonderlijke: de H. Bodart. 16 Liberalen: de HH. Amelot, Boeckx, Devèze Albert, Hymans, Jaspar M.-H., Jennissen, Leclerc, Lefebvre, Maistriau, Marien, Max, Neven Pierco, Behn, De Smldt, Mundeleer. HERBEN TEGEN DE MOTIE GESTEMD 32 Katholieken: de HH. Allewaert, Bail- lon, Coussée de Maulde, Debersé, De Jae- gere, de Kerbho've d'Exaerde, Delputte, Delvaux, Delwaide, De Vleeschauwer, Do- jin, Drion, Duchateau, Fieullien, Haustra- te, Housslaux, Huart, Kluytkens, Koel man, Menget, Philippart, Raemdonek, Rombauts, Sandront, Sap, Sieben, Steps, Vanden Eynde, Van Hamme, Vindevogel, De Winde, Macs. 6 Liberalen: de HH. Devèze Michel. Guilmin, Ch.-E. Janssen, Willy Janssens, Joris en Van Glabbeke. 12 Vlaamsch Nationalisten: de HH. Borginon, Cronenberghs, De Hacker, De Lille, Devroe, Leuridan, Pelgroms, Romsée, De Rudder, Duyaburgh, Fasbender Hor- Seghers, Tollenaere, Elias en Lambrechts. 20 Rexisten: de HH. Behagel, Collet H., Collet P^ Oolgnet, Convent, Daye, Denis, ward, Knaepsn, Legros, Leruitte, Sindic, Teughels, Vermer, Wintjes, Wyns, Mot teux. 6 Kommunisten: de HH. Beaufort, Bos- son, mevr. Degeer-Adère, de HH. Desel- lier, Lahaut en Relecom. HEBBEN ZICH ONTHOUDEN De Katholieken: Beckers, Em. Blavier, Carton de Wiart, De Schrijver, Laenen, Poncelet, Van Hecke en Verpoorten. WAREN AFWEZIG De HH. Ballet, S. Blavier, Butaye, De- bruyne R.. Debunne, Declercq, Dscoster, Dhaese, Gailly, Glineur, Hoen, Maenhcut, Sainte, Van Cauwelaert, Van Zeeland, Brunfaut en Dibleux. De Regeering had dus haar meerder heid gevonden. TREURIGE VERWARRING De uitslag van d,e stemming gaf echter een duidelijken wenk aan de Katholieke niet-Christen-Demofcratische Ministers, er van door te trekken. Wel hebben die Mi nisters, de HH. Pierlot, du Bus de War- naffe en De Smet beraadslaagd maar de noodige gevolgtrekking hebben zij nog niet genomen. Als katholieken moeten we betreuren de verdeeldheid die bij deze stemming plaats greep. Groot is de verantwoor delijkheid van deze die zich aan de tucht onttrokken hebben. Wij mogen intusschen or.s eraan ver wachten dat de Regeering haar vroegere fiskale ontwerpen zal doorhalen en de be zuinigingen op het doode punt zullen blijven. in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ona zendt in postzegels of stort op post- checkrekening 155.79 van V. Sansen-Van- neste, Drukker. Poperinge, de som van Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaat: Uit Frankrijk: 28,80 fr. (Belg. ge!d) Uit Amerika: 41,60 fr. (Belg. geld) De Eeretribuun v,mwa?r de Zeer Eerw. Bi-schoppen en de Burgerlijke Overhedei* de H. Bloedprocessie •suilen in oogenschouw nemen. Aangenaam waren de Bruggelingen en niet min de personen die van plan wa ren naar Brugge op te trekken Maan dag morgen bij hun ontwaken verrast, toen zij, na het grimmige weder der vorigs dagen, een heerlijke Meizon zagen prijken in een puren blauw:n hemel. DE VOLKSTOELOOP is zooals ieder jaar, zeer aanzienlijk. Alle banen en wegen die ter stede uitmonden, kennen een uitzonderlijke drukte van fietsen, auto's en bussen. Ettelijke speciale treinen werden ingelegd, die honderden en nog honderden brengen zelfs van uit de verste uithoeken van het land, van uit Limburg en Luxemburg, van waar zij reeds bij nacht en dauw vertrokken zijn. Doch niet alleen is iedere streek van België hier vertegenwoordigd, ook de uit- heemsche belangstelling is groot, vooral uit Ncê-'d-Frankrijk, uit Engeland, Hol land en Zeeland waar tal van Zeeuw- sche boeren en boerinnen in nationale kleederdracht, voor tal van nieuwsgierigen veel bekijks hadden. ...En dat alles schuift de stad in, zoo dat stilaan' de bijzonderste straten in genomen worden door een drummende menigte. IN DE KATHEDRAAL Tegen 9 uur wordt de kostbare relikwie van het H. Bloed, gedragen in het mees terlijk schrijn, onder het gelui der zege- klok, overgebracht naar de kathedraal, waar het de geloovigen ter vereering uit gesteld werd. De leden van de Edele Broe derschap, die sinds zoovele eeuwen waakt over Brugge's grootsten schat, vergezel len in hun prachtgewaad met brandend licht. Om 9 uur wordt er een pontificale Hoogmis opgedragen door Z. Exc. Mgr Myers, hulpbisschop te Londen. Alle hoo- gere geestelijke en burgerlijke overheids personen, die wij straks in de processie zullen zien, zijn aanwezig, en na hen een dichte schaar geloovigen, die de ruime beuken der kerk vullen. OP DEN DOORTOCHT Binstwijlen zijn alle straten op den ganschen doortocht letterlijk volgrioopen. Overal hebben de menschen post gevat op de voetpaden. Met een bewonderens waardig geduld wachten zij wat komen moet. Hun eenige bezorgdheid is dat an deren zich voor hen niet komen opstellen en hun plaatske verbrodden. OP DE EERETRIBUUN Voor de kathedraal, in de Steenstraat, is de eeretribuun opgeslagen, van waar de overheidspersonen de processie in oogenschouw zullen nemen. Na het ein digen van de pontificale Hoogmis namen er plaats: Z. Exc. Mgr Lamiroy, Bisschop van Brugge; Z. Exc. Mgr E. Leys, Aposto lisch Vicaris van Kivu; Mgr E. Myers, Hulpbisschop van Westminster; Mgr V. Dereere, Bisschop van Trivandrum (En- gelsch Indië)Dom Theodor Nève, O.S.B., Abt van Zevenkerken; Mgr P. Bonavsn- tura De Grcote, O.C.R., Abt van West- vleteren; Mgr P. A. van der Cruyssen, O.C.R.. Abt van Orval; de Hsenen Baels, Gouverneur der provincie; Senator V. Van Hoest rnberghe, Burgemeester van Brugge; Ryelandt, Guens, Vierin, Vande- pit'.e, Schepenen; Olivier. Van den Ber ghe, Van den Bussche, Bestendige Afge vaardigde; Botte, Arrondissementskom- missaris; Lommsz, Provinciaal Griffier; Delva, Stadssekretaris; R. D-'nuyne, Volksvertegenwoordiger. Verder '..merk ten wij er nog de ZZ. HH. Kanunni ken, alsook de Ier'--' v vv'Te Broeder schap van het H. Blo::' DE PROC.AIE Uit den toren der kathedraal begint on verwachts de feestklok te 'bonzen. Onweer staanbaar vaart u een huivering: door dtn rug op het oogenblik dat de militaire mu ziekkapel van het 4" Linieregiment, die den stoat voorafgaat, het plechtstatige Graallied uit Wagner's Parsifal aanheft. Daarop volgen cnmiddellijk de stadsva- nen, een roes van kleuren en uniformen. Daarachter de Maagden van Gent, dae plechtig het Veni Crsator zingen, bloe menmeisjes met schitterend-rO'Me gewa den, witte sluiers en glanzend groene kroontjes, de Patrones van Brugge, Or.ze Lieve Vrouw, omkranst met prachtige rui kers, zilveren en gouden bloemen. Om deze oper.ingsgro:p, getiteld Brugge's schoonste dag te sluiten, stapt een rij van middeleeuwsch getooide muziekanten die op nikkelen saxofoons weemoedige melodieën spelen uit voorbije eeuwen. Er ligt iets treurigs in deze muziek, die des ts ingrijpender wordt wanneer zc weer klinkt tusschen de prachtige gothische ge- veis der oude gildehuizen van een ééns zoo maqhtige stad: Brugge die scone Na deze cntroerer.de uitbeelding van Brugge's schoonste dag volgt de eigen lijke stoet. Geen pen bezit soepelheid ge noeg om in enkele kolommen ook maar een benaderend beeld neer te schetsen van den nooit volprezen luister die deze reusachtigs optocht in zijn voorbijschrij- den opbergt. In het eerste deel wordt het H. Bloed voorafgebeeld. In verscheidene groepen wordt ons het Ouds Testament voorge steld. Het zijn: Adam en Eva, de belofte van een Verlosser, de Onbevlekte Maagd, het roerend offer van Abri, en de eerste broedermoord door de hand van Kaïn, Abraham die zijn zoon Isaak wil offeren, de geschiedenis van Jozef door zijn broe ders verkocht, het Paaschlam, Mozes en. de Levieten, en ten slotte Isaak omringd van de profeten. Hier is de muziek van het Christelijk Werksrsverbond ingeschoven. Onmiddel lijk ontrolt zich de aangrijpende geschie denis van het leven van Jezus. Het Ades- te Fidelis weerklinkt in al zijn eenvoud uit de menigte, herders die den stal van Bethlehem omringen. Dan velgen de op dracht in den tempel, de vlucht naar Egypte, Jezus onder de Wetgeleerden, de rosping der Apostelen, Jezus die zijne apostelen onderwijst en de kleine kinderen zegent. In bijna alle deze groepen komen het gebaar en de dialoog de bcteek:nis onderlijnen. Reeds hooren wij de mach tige tonen van het jubelend Hosanna! waar J:zus, op een ezel gezeten, door de zingende met palmtakken wuivende me nigte wordt omringd. Men is geweldig on der den indruk van dit gejubel, wanneer de bittere geschiedenis der voltrekking van het verlossingswerk van den Zalig maker begint. We volgen het bitter Lijden vanaf de gevangenneming tot den Kruis dood en het Graf. Een laatste groep ver duidelijkt ons hoe het H. Bloed werd be waard. In een derde deel wordt het H. Bloed vereerd, door de overbrenging in 1159 van het H. Bloed naar Brugge, door de hulde van de verscheidene volkeren, en ten slotte door ten eerewacht, samengesteld uit de kostelijke reükwiën der verschei dene parochiën van de stad. HET HEILIG BLOED Na de eereteekens der basiliek van het H. Bloed komen de kloostergemeenten, de geestelijkheid der parochiën, de leerlingen van het Groot Seminarie en het Kapittel der Hoofdkerk. In een kronkriende wolk van geurende wierook en in 't geflikker van glanzende zilveren lantaarnen, wordt de aanbidde lijke relikwie gedragen in een groot R:- naissanoeschrijn, dat fonkelt van stra lende edelsteer.en en schittert vaii een weelde van gulden versieringen van allen aard. De menigte buigt en knielt met ontzag. Men huivert als men bedenkt dat in dat schrijn berusten enkele druppelen van. het bloed, dat uit goddelijke wonden heeft gevloeid om het menschdcm te redden. In rijk en zwaar geborduurd ornaat schrijden de zegenende Bisschoppen en Prelaten, die we hooger opnoemden, voor bij; gevolgd door de overheid die we hoo ger reeds opsomden. DE ZEGEN OP DEN BURG En dan, wanneer de lar.ee tocht door de kronkelende straten is bsë'ndigd, scha ren alle deelnemers zich rond het pronk altaar, dat cp den Burg opgetimmerd staat. Bazuinen laten hun zinderend geschal hooren. Boven de duizendkoppige massa, die deemoedig nederknielt, boven stad en volk, die met zoo kinderlijk en aanhan kelijk en rotsvast en trouw hunr.e duur bare relikwie vsre?- m, trekt Mgr Lamiroy driemaal met het H. Bloed het teeken van het Kruis, dat door dit Bloed geworden is het teeken van hoop en zegsn van alle volkeren en landen. Al deze voorstellingen, die zoo diep in slaan, hebben meer dan een uur in beslag genomen. Het is em weelde van gedach ten, van indrukken, en ook van schoon heid. Inderdaad, bij de geloovigen moet de procïss'e, met die zoo levendige voor stelling van alles wat ons christen geloof ons voorhoudt, zijn diepen weerslag vin den in geest en ziel. D: processie is schoon, om haar beteekenis, om haar op vatting, cm haar samenstelling, om haar kleurenweelde, waarover de Meizen haar wrergalocze gouden belichting met breede geuten dees jaar heeft verspreid. Brugge heeft vcor 1938 zijn schoensten dag beleefd. OP DE BURGPLAATS VOOR DEN ZEGEN MET HET H. BLOED Z. Exc. Mgr Lamiroy op het altaar geplaatst op de Burgplaats zal na de Process!* den Zegen geven met het H. Bloed. Aan zijn rechterhand: Z. Exc. Mgr Myers, Hulpbisschop van Westminster; links: Z. E. Kan. Mahieu, Vicaris-Generaal. Op tweede plan in 't midden: Z. E. Vader Abt der Trappisten van Westvlelerem,

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1