Groote Bisschopshulde te Brugge HONGARIJE Waarheen met Kinderen? WEEKBLAD: 50 CENTIEMEN DE POPERINGENAAR SANSEN-VANNESTE KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS INTERNATIONAAL OVERZICHT op ^isdog 26 Juni 1938 Honderden Schoolkinderen bezoeken wederom den IJzertoren XIXe IJZERBEDEVAART EEN POOLSCH VLIEGTUIG KLOPT HET SNELHEIDSREKORD IN DEN OVERTOCHT VAN DEN ATLANTISCHEN OCEAAN ZONDAG 12 JUNI 1938. TARIEF VOOR BERICHTEN Uitgever: POPERINGE l elefoon Nr 9. Postch. N' 1SS.70. Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr, 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1" bl. per regel 5.— fr. Berichten op 2° bl. pei regel 2.50 fr. Berichten op 3» bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen: orijs op aanvraag. Annoncen zijn \oorat te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medewerken zijn verantwoordelijk voor hun artikels (VERVOLG) Anna-Maria voorspelt ln 1829 na den die zulk schoon feest kan inrichten als het dood van den Paus: Het Conclaaf zal Internationaal Eucharistisch Congres van acht dagen duren en de nieuwe Paus zal Budapest b.v. maar korten tijd regeeren Inderdaad, Als as bad in nood, hst was eenvoudig, twintig maanden. Te midden haar werk zei ze; Jezus Binst het volgende Conclaaf voorzei ze peins er een keer op. dat Kardinaal Cappellari ma zeventien Had ze meer tijd, ze sprak lijk een echt- dagen zou gekozen worden. De Profetie genoote: Mijn bruidegom, gij bemint mij ging in vervulling en de nieuwe Paus niet meer, ik zie hst wel, er zal brouille heette Gregorius XVI. komen tusschem ons, als gij mij niet ver- Die wonderbare vrouw was zoo nederig hoort.Ze was zeker van haar slag. d"t ze zei: «God alleen is heilig, ik ben Daarom was ze zoo hertelijk, vriendelijk maar een arm vrouwtje.en zelfs familiair met Jezus omdat ze Een dag op honderd voelde ze zich wel; Hem nooit iets weigerde, altijd lijden anderzins in ziel en lichaam, Hoeveel familiëën heeft ze niet ver en toch altijd welgezind en een ander zoendVergeten en vergevenzei ze. troostend. En hare man Dominico die nog lang ge- Een dag op honderd dat is nog geen vier leefd heeft na haar. heeft mogen getuigen dagen congé op een jaar. in het onderzoek van de H. Kerk: Ik Iedere eeuw heeft hare heiligen. ieder kon geen betere vrouw hebben, ze was tijdperk de noodige Heiligen. altijd gehoorzaam als een lam. O. L. Heer Kardinaal Salotti getuigt in zijn bosk heeft ze mij ontnomen, omdat ik niet over haar: Het gebed van A. Taïgi heeft weerdig was zulk een echtgenoote te heb- bij God de macht der keizerlijke legers ben.». Hosvele mannen spreken alzoo? overwonnen.». Inderdaad, hij had een vies karakter, Zij heeft Napoleon overwonnen. Esn was heel lastig. Maar zij kende haren zot Napoleon was een formidabele man. en met alle goedheid en patiëntie leidde Louis Vervillot schrijft van haar: Zij ze hem waar ze wilde. De Hertevrouw was het antwoord van God op de over- overwon den piekezot. winningen van het l-egev en de politiek Zij heeft Napoleon overwonnen. En WARE HEILIGE, op de slagvelden, zonder priesters. Er waren geen aalmoezeniers in 't leger Tout va trés bien, madame la mar- te dien tijde. En zij wist dat zij ervoor quise». Altijd was er vrede in 't me- moest bidden en boeten. Zij kampte in n-.ge. En 't menage was een arke van Noë, het tweegevecht met de Revolutie en haar eerst haai- ouders bij haar, later de kin- geb:d overwon het zwaard. ders en als de kinders trouwden, ze bleven Ds vrede van Christus, zei zs, in het ook bij met hun kleinkinders. rijk van den gekruisigden Christus.». En Anna was daar het model der echt genoote, het ideaal der moeder, en wat ARMOEDE. zeldzaam is, het voorbteld van schoon- Zij bracht haar boodschap aan de we- moeder, reid: «Het bovennatuurlijke bestaat.». Ds duivel tergde haar door allerhande God is wonderbaar in zijn heiligen. kwellingen, maar zij bad en hij liep blau- L'homme s'agite et Dieu le mènezei we schenen en moest eraan toeleggen. Bossuet. Voor het wereldgebeuren heeft Ook kende zij tegenkanting en vervolging God het stuur in handen. Men zou kun- vanwege de menschen. Ze leed dat bij de nen de kerkelijke geschiedenis schrijven reste. Zij deed haar menage: eten berei- door de geschiedenis der heiligen, want den, schotels afwasschen, stoppen, naaien, de heiligen spelen er de hoofdrol. enz., en als 't eene gedaan is, 't ander Men kan de historie van Napoleon niet begint. Zieke kinders bezorgen: tusschen- verstaan zonder de geschiedenis van dat komen als de ruwe man de kindsrs wil braaf wijveken, voor den Franschen kei- overtuigen met slaande argumenten; in zer onbekend, en na haar dood slechts de reke staan en haren toer afwachten vier geldstukken achterlatend, niet genoeg in de brooddeeling gelijk binst den oorlog voor de kleinste begraving. voor 't comiteit; vele verstervingen doen in Ze kon rijk zijn had ze gewild, ze had «ten «n drinken, enz., dat ai maakte van een prinsss gewezen, Marie de Bourbon, baar een uitboetende slachtoffer voor de se weigerde den aangeboden rijkdom, troebele tijden. Niet haar mirakels, voor- Nooit heeft ze moeilijkheden gehad met zeggingen en extasen- hebben haar heilig deviezen en successierechten. gemaakt, maar haar heldhaftige deugden. Zij had geen tijd van collectie te hou- HERTEVROUW. den in cigarenbandjes. God werpt de machtigen van hun troon Het is het simpelste en buitengewoonste ai bij verheft de nederigen, tot de hoog- leven, hst meest wonderbare en meest ite eer, de eer der altaren. Er is geen stichtende van die eeuw. naatschappij op aarde die zoo hare hel- En O. L. Heer heeft alles, zooals Hij ien kan verheerlijken als de H. Kerk. haar zegde, opgeteekend in gouden Iet- Er is geen minister in gelijk welk land ters A B Het Vrouwelijk Jeugdverbend voor K. A. zal op Zendag 26 Juni. in d? Bis schoppelijk: stad Brugge hare huid: bren gen aan Z. Exc. Mgr Lamircy. Een samenkomen van «luizende Katho lieke Akte-Meisjes, niet voor een parade zond:r zin, maar om in deze tijden van verwarring en hernieuwen, hun jeugd toe te wijden aan den dienst der Kerk. onder de geleide van e:n sterk gezag, de Kerke-macht. Hun diepe geloofsbelijdenis, hun diepe kerketrouw, hun blijde zielenadel zal heerlijk uitstralen en weerklinken met de plechtige H. Mis op den Burg, langs den optocht, aan Maria's beeld in den Halle- toren en vooral 's namiddags in knorspel en geestdriftige Bisschopshulde. Op 26 Juni moet gansch de vrouwelijke jeugd; één van geest en streven, te Brug ge rond haar Bisschop geschaard staan, n-ch ock de ouders der meisjes zijn er verwacht, en zullen er hun jeugd her nieuwen in dit hoopvolle schouwspel. Uit stad en buiten: allen naar Brugge: de Bisschop noodigt U uit! De deelneemsters vragen hun insein ij- ving langs de organisatie der meisjes om, waar men ook de noodige inlichtingen kan inwinnen nopens de speciale treinen, enz. Elke deelneemster (-.nemer) moet in 't bezit zijn van een congresbcekje (langs de meisjes te bestellen) W. V. R. O. (Radio Kortrijk) zal bij monde van Z. E. H. Kan. Dubois, Alge meen Proost der K. A., deze hulde mede deel-en op Woensdag 22 Juni, te 18.45 uur. En vo-or wie noodgedwongen op 23 Juni thuis blijven moet, dis zal toch het Con gres kunnen medeleven, om 10 en 3 uur in Radio Kortrijk (W. V. R. O.). Moge 26 Juni een hoogdag wezen voor de Katholieke Alctis van ons Bisdom! gerlijke bevolking aangemaand heb ben om de steden te verlaten en het gemunt te hebben niet op gewone huizen en gewone burgers maar wel op opslagplaatsen, militaire posten, enz. Dit mag waar zijn, maar het is wel even waar dat ook gestreefd wordt naar de demoralisatie, de ont moediging van de bevolking, die door haar houding, aanmoedigende of ont moedigende toch een groote invloed heeft op de effectieve strijdende krachten. Vergoeilijkend wordt ook weieens aangehaald dat door het offer van enkele honderden burgers, duizenden soldatenlevens worden gered, door het verhaasten van de oorlog. Wat de geheimzinnige nachtraid over Fransch grongebied betreft, wij zijn natuurlijk geneigd te gelooven dat die van dezelfde zijde uitgaat als de bovengemelde bombardementen. Is ze bedoeld als een verwittiging aan Fransch adres? Zooiets als: Frank rijk stop uwe intriges, houd op met uw steunverleening aan Rood Spanje? Of is ze een experiment van de zijde van Duitschland of van Italië om een na te gaan hoever men wel on gestoord de grens zou kunnen over vliegen? Beide veronderstellingen zijn mogelijk. Dat de Heer ons voor de verschrik kingen van den modernen oorlog hoede en ons met de vrede in Spanje ook iveldra gunstiger verhoudingen bezorge in Europa en de aansche we reld. P. S. Bovenstaande hadden we reeds geschreven, toen we door de dagbladen bekend werden met de uit zending van Radio-Nacional. Volgens deze nationale inlichtingsbron zou het bombardement door de geheim zinnige vliegtuigen op Fransch grond gebied en ook de aanvallen op Fran- sche schepen door vliegtuigen met de nationale kleuren, een rood maneuver zijn om de openbare meening in Frankrijk tegen Nationaal Spanje op tek- hitsen en algemeene Europeesche oorlog te ontketenen, daar alleen een totale Europeesche ontreddering nog een twijfelachtige kans op redding aan de regeering van Barcelona kan bieden. Deze bewering en het commentaar dat haar vergezeld lijken ons zeer waarschijnlijk, veel waarschijnlijker zelfs dan de veronderstellingen die we hierboven maakten. Volledige ze kerheid zullen we natuurlijk nooit hebben, zoodat ook de aangehaalde hypothesen wel eens het overwegen waard zijn. (Verboden nadrukROSKAM. Er is nogal veel verzet ontstaan tegen deze regeling, bijzonderlijk wat aangaat het instellen van een Nationale Kas en het percent dat werd voorgesteld. Men meent ook dat de nieuwe last die deze wijzigingen zullen 'bijbrengen voor de nij verheid te zwaar is in deze crisistijden en dat de bijkomende verlofdagen aan jon ge lieden en dezen die lang in dienst zijn ontreddering kunnen brengen in talrijke ondernemingen waar het werk gezamen lijk alle aangeworven arbeidskrachten vergt. H. DE MAN TRACHT ZICH TE VERDEDIGEN IN DEN SENAAT VIJF MASSA-VERGADERIN GEN VAN K. V. V. Het Directorium der Katholieke Vlaam- sche Volkspartij heeft beslist officieel het standpunt der Katholieke Vlaamsche Volkspartij tegenover den huldigen poli- tieken toestand 'bekend te maken geduren de vijf groote (massa-vergaderingen die onmiddeHijik worden ingericht in de cen tra der vijf Vlaamsche provincies. Op deze vijf vergaderingen, zal het vol tallig Directorium der Katholieke Vlaam sche Volkspartij tegenwoordig zijn. Het woord zal er gevoerd worden door den Voorzitter van het plaatselijk arron- dissementsverbond, door twee leiders der Katholieke Vlaamsche Volkspartij en door een afgevaardigde van Jeugdfront. Van nu af kunnen we reeds aankondi gen dat de vergadering te Gent doorgaat op Zondag 3 Juli en te Hasselt op Zondag 26 Juni. Maar niet alleen bij Volksgezondheid werden verkwistingen gedaan bij verhui zingen maar ook in andere Ministeries. Zoo verhuisde nog geen twee jaar gele den Minister Hoste met zijn diensten van de Wetstraat naar de Leuvensche straat. Allerlei kosten van verhuis en installatie werden gedaan. Hr Dierckx heeft nu de plaats ingenomen van Hr Hoste aan het Openbaar Onderwijs en deed thans zijn diensten terug overbrengen naar de vroe gere lokalen in de Wetstraat. - En wat te denken van de fantasiën in het Ministerie van Rechtswezen op het Poelaertplein? In den tijd van twee jaren lieten vier Ministers er allerhande verbou wingen en veranderingen uitvoeren. Voor eerst de H. Soudan. Groote gemeenschap pelijke zalen moesten in het gebouw wor den ingericht. Daarom werden de wanden van kleiner plaatsen afgebroken, doch de •eerste opvolger van den H. Soudan beval dit werk te staken, verkiezend dat ieder ambtenaar zijn afzonderlijk bureel had. De weggenomen wanden werden terug op getrokken. Thans schijnt het hooger personeel weer gemeenschappelijk^ zalen te wenschen. Hetzelfde gebouw viel ook in den smaak van den H. De Man, destijds Minister van Financiën. Hij droomde ervan zich daar in eenige mooie appartementen te neste len. Nieuwe kosten voor verbouwing en meubileering. En thans? Men schijnt weer voornemens te zijn de appartemen ten te verlaten. Dat alles is geld breken met hamers. Is het dan te verwonderen dat de wel denkende lieden van. ons land eischen dat eerst bezuinigingen worden gedaan voor aleer nieuwe lasten worden gelegd. Het geld der laatenibetalers kan beter gebruikt worden dan voor dergelijke nuttelooze verhuizingen en, het doorvoeren van al lerlei ministerieele grillen. Meer en meer wordt de IJzertoren te Diksmuida een druk bezoekpunt van toe risme. Niet alleen duizenden bezoekers en honderden reisgroepen, maar tevens honderden scholen, met talrijke leerlin gen, zoo jongens als meisjes, brengen alle jaren een bezoek aa-n het Sanctuarium onzer Vlaamsche IJzerdooden. Weldra zullen weerom honderden schoolkinderen een bezoek brengen. Een groote vermindering wordt aan de scholen toegestaan, nl. 80 op den ge wonen inkomprijs. Alle toeristen die de zienswaardigheden van het IJzerfront bezochten, verklaren eensluidend, dat de IJzertoren de schoon ste hcrinnïring is aan hunne reis. De crypt is thans volledig afgewerkt. Bij het inkomen: het stukgeschoten Kruisbeeld van Nieuwpoort. Links de his torische steen van MerkemHier ons bloed, wanneer ons rechtDan de eerste grafkamer: de Gebroeders Van Raem- donck, met de grafsteen die het stuk geschoten gebeente dar Heldenbrceders bevat. In de tweede kamer rusten de Wast-Vlaming Cyriei Deprez en de verre Limburger, Frans Kusters. Daarna Joe English, de dienende kunstenaar; de Ant werpenaar: Frans Van der Linden; daar na Hubert Wiilems, de heldhaftige Payot. In de zevende kamer de idealist: Renaat De Rudder. Verder Luitenant De Winde, die verleden jaar werd overgebracht. Overal de zerkjes van Heldenhulde, stuk geslagen of verminkt. De wanden bevatten de duizenden na men onzer gesneuvelden. Een tunnel leidt naar de lift. Meer dan 100 lichtbeelden over de IJzertragcdie en den oorlog, wer den in de 4 blokkamers ondergebracht. Op 40 meter hoogte hangt de klok Nele het hart van Vlaanderen. Een dubbele steenen wenteltrap brengt de bezoekers op het hoogste platform, 50 meter hoog! Hier geniet men van het schoonste vergezicht over heel het IJzerfront, van den Kem- melberg tot de Noordzee. Een oriëntatie tafel wijst al de omliggende torens aan, waarvan, bij helder weder, een veertigtal zichtbaar zijn! Beneden op de 4 drum mers, de 4 IJzeridea-lenBroederliefde, Ideaal, Dienende Kunst, Volksverbonden heid, en errond de hovingen met bloemen en grasperken, als een breid tapijt, aan den voet uitgespreid. De IJzertoren wordt dus ongetwijfeld het glanspunt van elke reis die men in de streek zal maken. Op eerste aanvraag wordt kosteloos de uitlegbrochure over den IJzertoren gezonden. Verder zal het Sekretariaat (Maria Doolaeghestraat, 39, Diksmuide) met genoegen aan de inrich ters een uitgebreide lijst van de bijzon derste bezienswaardigheden der oude frontstreek mededeelen. H. De Man, oud-Minister van Finan ciën, die een (begrooting naliet met een tekort van ongeveer 2 milliard en hst ren- tenfonds uitputte in aankoopen aan hoo- ge prijzen van rentetitels, heeft gepoogd zijn gevoerde politiek te verdedigen in den Senaat, in zitting van Dinsdag 11. De verklaringen van den vader van het fameus Planwaren omzeggens een her haling van wat hij had medegedeeld in zijn rede gehouden te Charleroi. Zijn houding tegenover de fiskale ont werpen zal afhangen van het lot dat de amendementen zal beschoren worden. Naar spreker zal daarmede het begroo- tingstekort niet gedekt worden. De begoe- de klassen werden niet genoeg belast. De «Orec» mag nlst verdwijnen. Het goed maken van het tekort Is verders voor Hr De Man heel eenvoudig, namelijk belas tingen en leeningen; van bezuinigingen geen spraak. Dat het slecht gegaan ls voor de ren ten heeft hij geen schuld. Alleen de groot - flnancie en de anti-marxistische pers is hier aansprakelijk voor. De H. De Man werd toegejuicht door zijn Marxistische vrienden. Een antwoord deed zich niet lang wach ten. Hr Godding, Liberaal, zorgde hiervoor. Deze wees uit dat Hr De Man verkeerd heeft gedaan met de renten kunstmatig op een te hoog peil te houden en dat hij, gezien zijn noodlottige politiek, die bij de daling der renten een verlies teweeg bracht van drie milliard voor de kleine spaarders, beter zou doen wat bescheide ner te zijn en zich stil te houden ten ein de alles spoedig te doen vergeten, Hr God ding werd hiervoor toegejuicht op vele banken. In het verslag van de Senaatszitting werd dan gemeld dat de H. De Man toe gejuicht werd vanwege de leden der meer derheid. Vanwege de Katholieken werd te gen deze melding protest aangeteekend en als onwaar verklaard in zitting van Woensdag. Het bleek ook dat de Libera len eveneens zich onthouden hadden van alle handgeklap. In de verdere zitting werd de politiek van den H. De Man nog fel beknibbeld en werd erop gewezen dat de H. De Man een gebrek heeefi gehad aan vooruitzicht en dat hij zich op onbegrijpelijke wijze heeft bedrogen. DE SENAAT KEURT DE NIEU WE BELASTINGEN GOED DE KUNSTPLAKBRIEF VOOR DE XIX» IJZERBEDEVAART IS VERSCHENEN De plakbrief voor de XIX» Ijzerbede vaart is verschenen (werk van kunstenaar Joz De Swerts). Drie-kleurendrukgroot te 1 m. x 0.62 m. Het is een waar kunst werk, dat de serie kunstplakbrieven van de Ijzerbedevaart met een prachtexem plaar komt verrijken. Kunstenaar Joz heeft hier inderdaad een mooi kunstwerk geleverd. Op een oranjen achtergrond rijst witlichtend de IJzertoren terwijl rechts op de voorgrond, de oude moeder een der 30.000 Vlaam sche moederkens uit het volk. in vroom herdenken ter bedevaart komt voor de Inhuldiging van de eers(e tienduizend namenonzer gesneuvelden op 21 Augustus 1938. De prijs der plakbrieven is 2 Ir. 't stuk, vrachtvrij gestuurd. Wederom zullen de plakbrieven in kar tonnen rollen verzonden worden, dit ont het beschadigen te beletten. Deze kosten 1,30 fr., zoodat men telkens bij elke be stelling 1,50 fr. meer moet voegen voor inpakkosten. Wie 10 plakbrieven (20 fr.) bestelt, ontvangt de kartonnen rol kos teloos. Alk: zendingen van plakbrieven zijn vrachtvrij. Sekretariaat Ijzerbede vaart, Maria Doolaeghestraat. 39, Diks muide, postrek. 113.463 (Cl. De Landts- hcer). Telefoon 240. Een afvaardiging van het Vlaamsch Ekonomisch Verbond werd ontvangen door den Minister van Openbare Werken. De afgevaardigden van het V. E. V. heb ben gepleit bij den Minister voor een goedkooper voorziening van elektrische drijfkracht en verlaging der elektriciteits tarieven in het algemeen, anaar verklaar den zich gekant tegen, alle etatisme tegen over de elektriciteitsmaatschappijen. Ds Minister antwoordde dat de studie van het vraagstuk der elektrische stroom voorziening ver gevorderd is en dat er geen sprake is van etatisme. DE VERKWISTINGEN IN DE VERSCHILLIGE MINISTERIES Nog de verhuizing van 500.000 fr. De Socialisten schijnen niet erg gediend geweest met het feit dat wij medegedeeld hebben dat de verhuizing van het Minis terie van Volksgezondheid, dat onder het beheer heeft gestaan en nog staat van een Socialistisch Minister, een bagatel van 500.009 fr. heeft gekost. Voor de Socialis ten is dit een grove leugen en deze bewe ring staven zij op een verklaring van Mi nister Wauters afgelegd in de Kamer om trent deze verhuizing. De waarde van de verklaring van den achtbaren Minister Wauters wordt echter te niet gedaan door de verslagen van het Rekenhof voor 1937, waar op bladzijde 78 wel medegedeeld wordt dat voor de verhui zing van bedoeld Ministerie naar de ge bouwen gelegen Koninklijke Plaats Nr 2, en de instellatie in 45 vertrekken aldaar, een krediet van 500.000 fr. werd verbruikt. Het weze ons toegelaten meer geloor te hechten aan de aanmerkingen van het Rekenhof dan aan een verklaring van een Minister. Het Rekenhof geeft steeds dui delijke cijfers wijl een Minister, bij het afleggen van esn verklaring, nogal dik wijls rond den pot draait. Misschien heb ben Minister en Rekenhof allebei gelijk en kostte het vervoer van het materiaal 50.000 fr. wijl de overige 450.000 fr. ver bruikt werden voor de opxbikking der 45 betrokken vertrekken. Dit alles neemt niet weg dat dit zuivere verkwisting is. Dat onze roodjes gepoogd hebben deze verkwisting te verdoezelen zou wellicht doen besluiten dat zij ook niet akkoord gaan met dergelijke uitgave en ze veel te hoog vinden. Dit zal echter wel te schoon zijn om waar te worden. DE BETAALDE VERLOFDAGEN Door de Kamer werd Woensdag het wetsvoorstel inhoudende wijziging van de wet op de betaalde verlofdagen besproken. Het bleek wel dat een overeenkomst moei lijk zou worden bereikt en de kwestie werd terug naar de kommissie verzonden. Hier nu enkelen uitleg over deze kwestie. Bij de bestaande regeling moet door gaans alleen verlof betaald worden door ondernemingen die minstens 10 personen te werk stellen, tenzij in eenige bedrijven waar bijzondere overeenkomsten gesloten werden. Het betaald verlof liep over zes dagen. Bij de nieuwe voorstellen wordt het be taald verlof veralgemeend, ook voor de on dernemingen waar slechts e:n persoon te werk wordt gesteld. De dienstboden en huisknechten zullen er ook van genieten. De huisarbeiders zouden eveneens on der toepassing van de wet vallen. Bijkomende verlofdagen zouden worden uitbetaald aan arbeiders die een langen termijn in diensit zijn bij zelfde onderne ming: 1 dag meer voor meer dan 5 jaar, 2 dagen voor meer dan 8 jaar en 3 dagen voor meer dan 10 jaar. Ds verlofdagen zouden verdubbeld zijn voor de werklieden minder dan 18 jaar. Een Nationale Kas zou worden opge richt. Ds werkgevers zouden dan verlof zegels moeten plakken op de verlofkaar- ten der werknemers. De bijdrage, te be talen door de werkgevers, zou worden be paald op 2 van het uitbetaald loon. Deze bijdragen zouden dan terecht komen in de Nationale Kas die ds verlofdagen dan zou uitbetalen met deze gelden. Hierboven geven we het ontwerp van het nieuw gemeentehui» dat te De Panne *al opgebouwd worden. Het gansche gebouw is 10 meter hoog en 40 meter Weed en is het ontwerp der Heeren De Coussetnaeker en Vermeersch. Het zal ópgetrokken worden midden de terreinen van het Kasteeltje en evenwijdig met de 2eelaan. De ruimte van 13 meter tusschen het gebouw en de Zeelaan zou inge komen worden door twee vijvers met fonteinen, met vooraan tegen dc straat een Parkeerplaats voor autos. De bouwoppervlakte bedraagt 683,50 m2 en naar chatting van de bouwkundigen zou de uitvoering der bouwwerken ongeveer 1-200.000 fr. kosten. Waarschijnlijk zal met de uitvoering der werken na het seizoen betonnen worden. De Senaat besprak Donderdag de flska- ls ontwerpen. Na een langdurige bespre king, tijdens dewelke de H. De Man, oud- Minister, het nog eens mocht hooren, wer den de fiskale ontwerpen goedgekeurd met 111 stemmen, tegen 14 en 9 onthou dingen. Het Poolsch vliegtuig dat in 9 uur den Zuidelijken Atlantischen Oceaan overvloog, kwam te Warschau toe, waar de bemanning eene triomfantelijke ontvangst genoot.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1