Ons Vrouwenhoekje GEDACHTEN UIT DE Hel Drama van Scliillerhorst WILLIAM HOLT k d&n a meent en als u wilt luis- L. PIERLOT-PIERRET AlIe-sur-Semois. Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB ALLERHANDE MARÏE-J0SÉ, 5, Henri Serruyslaan,Oostende WEKEUJKSCH LITURGISCH BULLETm WEEK-KALENDER -«ov- MEUBELPAPIER Sommige echtgenooten toeschouwen hunne vrouwen als ondergeschikten en niet als gelijken, in plaats van ze lief te hebben als hun eigen ziel. De vrees iemand te zullen mishagen ls het begin der zwakheid. De grootste straf van eigen schuld be staat in de onmogelijkheid zich in eigen oogen vrij te spreken. IB HETAUNNtKE' 'K BEN PRECIES wat vies geluimd Wijl het slechte weer Dezen keer Niet de bane ruimt! En ge moogt er van zeggen wat ge wilt, dat maakt ne msnsch op den duur toch lastig... alsof d'r nog niet genoeg 'n waren lastige menschen...! Daar zijn twistzieke menschen, j-aloer- sche menschen, opvl'- Js menschen, menschen die nooit er. d woord voor een ander over hebben, cl.e alles afkeuren, alles beter weten, die alles in het belache lijke trekken en zich met alles bemoeien, ook al hebben zij er geen grein verstand van om nog te zwijgen van de kwaad sprekers en lasteraars. En dan die verscheidene soorten van menschen die met hun zenuwenof wat daarvoor moet doorgaan, de eigen omgeving het levn dikwijls moeilijk maken... En we doen ons eest om in geen enkel van die cate-goriëen te vallen... Maar w'bebben nog ne keer zonder den waard gerekend-, en nu is het dat verdomd wéér dat ons zijn valstrikken komt op stellen... we loopen d'r in, en we zijn... lastig! Maar lastig' of niet, zegt Marenta, uw epistel zult ge toch afpennen... en dat, zie. vind ik nog 't lastigste van al- als 'k zelve lastig ben. MIJNHEER werd door zijn vrouw op gebeld. Man. zei ze me, een smeekend stem metje, ik kreeg zoo juist bezoek van een vriendin. Ze vraagt me om met haar mee te gaan. maar .k heb geen geld meer. Wat zal ik doen? Blijf thuis, besliste mijnheer, en zie wat ge op de radio kunt krijgen. Toen mijnheer 's avonds thuis kwam, werd hij op hartelijke wijze begroet. Ge zij-, 'r. schat, zei z'n vrouw. Hier hebt ge vijftig frank. Vijftig frank? Ja, ik kreeg vijfhonderd frank voor de radio! Ik heb m'n vriendin op 'n diner op fijne taartjes en likeur getracteerd. We hadden een echt gezellig middagje. Ze had verkeerd begrepen... en dan zijn ze verwonderd dat hunnen vent soms... lastig is! ROOSEVELT. d'Amerikaansche president, Heeft gezwind 'n Interview afgenomen Ni:t van "n vrouw of van ne vent Maar van een kind, Waar al onze bengels nu van droomen! En dat kind is 'n wereldberoemd feno meen... en als ge toch alles wilt weten, het, heet... Shirley Tempte. Die kleine feeks heeft dus 'n onderhoud 'gehad met president Roosevelt. Het was een belangrijk onderhoud hetgeen blijkt luit h?t feit dat de minister van finan ciën. Morgenthau, al dien tijd ln den gang liep te ijsberen, omdat de president piet gestoord wilde worden! Na afloop van 't onderhoud verklaarde 'fehirley arm de reporters Cwant die kwa- nen er ook bij te pas) dat zij den presl- ient op de hoogte gesteld had van het 'ïeit, dat zij een tand verloren had bij ft eten van ne sandwich... Roosevelt heeft haar daarop verklaard dat dit ook wei eens aan zijn klsinklnderen Sissie en Duzzie overkomen was... en daarmeê was Shirley dar. gansch getroost, i In alle geval... "k zou toch wel in de dampieren willen zitten van die kleine fllmartiste... zelfs met nog nen tand min- 1fler in mijnen oven' MEVROUW FATTY had een dokter ge raadpleegd. Ze wilde minstens 30 pond lichter worden. 1 IT mo:-t leeren paardrijden, adviseer- »e de dokter. Daar wordf u stellig slank j|ar.! v Mevrouw Faity tierde paardrijden. Welnu, vroeg de vriendin, hoe gaat fcet? Werkt het afnemend? En of, zei mevrouw Fatty met 'n (tucht. Men kan de knoken van het paard hooren rammelen! En... de uitslag was verkeerd! BEVERS, EVENALS DE... PIEREN Waren tot den dag van vandaag Schadelijke dieren En. een echte plaag... llaar thans zijn ze verheven tot inge- u [nieurs En zonder te moeien schieten in uw beurs Kunt ge ze, m'n beste vrinden, Aan uwen dienst verbinden. In Oregon worden die lieve beestjes met duizenden tegelijk gevangen en vervoerd haar moerassige streken, waar het water ,net land poogt te bemachtigen. Hier kunnen ze naar hartelust hun Rang gaan, dammen bouwen en de nade ring van het water stremmen. De bevers Kijn werkelijk uitnemende ingenieurs te tiocmen, want echte vaklui hebben vast gesteld, dat de doou bevers opgeworpen Iflammen sterker zijn dan die welke door hienschen-handen gemaakt zijn. Ze zijn bestand teg=n overstroomingen en stor- feaen en vormen een voortreffelijke fun- Mengelwerk van 10 Juli 1938. Nr 14. oorspron kelijke. detective-roman door Dora Bur dn was onder het spreken opgestaan: etn hooge blos bedekte haar wangsn. Athur Roger vond haar schoo ner dan ooit. maar achtte I .iar ook voor zich meer onbereikbaar dan te voren. Im mers zij zeide hem met zooveel woorden dat zij hem niet vertrouwde. Maar het Was den advocaat, alles waard het meisje dat hij had lief-gekregen, f. overtuigen dat zij hem verkeerd beoordeelde. Juffrouw Burtcn, zeide hij, het spijt mij werkelijk dat, u zoo'n diep wantrou wen jegens mij kosstert. Ais ik uw ge- dachtengang goed begrijp, dan meent u in. mij een soort medeplichtige te zien, iemand die partij kiest voor misdadigers. Meent u dan werkelijk, dat ik zou willen samenspannen tegen mijn ouden vriend Bosch, dat ik zou geweten hebben dat hij mishandeld werd en dit goedkeuren cf althans vergoelijken. Ik heb Rosch niet meer gesproken, maar dat weet ik zeker, dat hij zelf reen ooger.blik zoo iets zou willen veronderstellen. Dora Burton aarzelde even. Toen ant woordde zij: Maar u bent een bijzonder scherp- zinnig mart, mijnheer Roger, en ik kan werkelijk u niet voor zóó onnoozel hou den. dat ik zou kunnen veronderstellen, dat u geen verband zoudt leggen tusschen de fei'en, die ik zcoeven noemde: de aan- v'al op den detective en de aanwezigheid Van mr-Hrer vr-v-eekum cp den Eiken hof deering voor de zeegrassen welke gebruikt worden bij het bekampen van moeras- vorming. En da's nog 'n reden te min voor den mensch om... fier te zijn!... want de bever is daarvoor naar geen ulleversltelt moeten gaan! JEFKEN was na het eten ingesluimerd en snorkte. Zijn mama maakte hem wakker en zei: Foei, Jefken, ge ronkt en snorkt als een varkentje. Neen, mama, antwoordde Jefken, ge hebt 't varkentje gehoord waarvan lk droomde! 'n Slimme dreumes! VERLEDEN ZONDAG was 't nog ne keer feest in Vlaanderen... te Gent. 'n Prachtig geslaagd feest en manifestatie voor den "Man der Daad», Grammens. Maar of z'er van hoogerhand wijzer om geworden zijn, valt nog af te wachten... 't ging immers toch maar om 'n Vlaming. En wat is EEN VLAMING? Wat dat een Vlaming is, dat zal ik U eens [zeggen En U op mijn manier eens even uit gaan [leggen Een Vlaming is 'n mensch, die hier in ons [land Aanzien wordt als den .aagsten stand. En daarbij alle dagen Moet nief affront verdragen. Zijn taal dat is bargoensch, en broeder [Waal Verfoeit en haat de Vlomsetaal. De Vlaming magin België wonen Maar hij moet zich daar 'n klein beestje [toonen En doen gelijk voorheen De VlRmen deên Zich laten trappen op den teen En stampen op de schéén. Als 't oorlog is dan mag hij ook gaan [vechten Daarna zich laten schelden voor «Duit- [scheknechten. Intusschen mag hij zijn tevreê Dat van de Maas tot aan de zee Hij nog in 't land mag leven Of sterven... om 't even Met 't fanskiljonsch gespuisje samen- Amen! 't Ergste van al is dat 't waar is! HET WAS EEN WARME DAG. Twee vlsschers zaten op den rand van een boot te hengelen. Geen wonder dat ze indom melde. Plotseling viel één van de twee voorover ln het water. Toen hij weer boven water kwam, keek de andere rond en zei: Hé, ik miste u juist, wat hebt ge gedaan? Wel, zei de eerste, niets bijzonders, ik keek even of de worm nog wel aan den haak zat. MEVROUW, hebt gTT al afgevraagd Wat 'n leed, de parels die ge draagt Hebben gekost, aan hen die ze vischten En velen zijn er die, zoo ze 't wisten Zich er niet meer mede zouden willen [sieren Want 't is aas gestolen door de gieren! Ja. de parels worden duur, heel duur betaald! De meeste parelvisschers zijn doof en velen blind; anderen lijden aan longen en hart. Wanneer zij de rotsen af zoeken. dragen zij een soort vingerhoed aan hun wijsvinger om de oesters, in wier lijf de parel zich misschien bevindt, af te rukken. Hun' neus knijpen zij dicht met 'n soort waschknijper. Na veel oefening gelukt het hen twee tot twee en een halve minuut onder water te blijven: half uit geput worden ze met kabels naar boven getrokken. Een enkelen keer werd een oester open gemaakt, die esn parel van zeer groote waarde bevatte: 't was ln 1929 en de loe-loe(parel in 't Arabisch) bleek een vermogen waard te rijn van 1.500.000 fr. Van de opbrengst krijgen de eigenlijke duikers het minste, al wor den er soms millloenen verdiend, toch blijven de visschers doodarm. Reeders en handelaars gaan met de winst schuiven en keeren geen rechtvaardig loon uit... Da's Immers de gewoonte in onze wereld! En 't bewijst dat de parel heuren naam van Juweel van het leedniet gestolen heeft! HOE KWAM HET dat een agent U stomdronken heeft ontmoet? vrceg de rechter aan de man die met 'n stuksken ln rijn kraag was opgeraapt. Slecht gezelschap, edelachtbare, sorak de man. we waren met ons vieren. Ik had 'n flesch "Whisky.en de drie andere waren geheelonthouders!... Och arme! T IS NOODIG d'r van tijd tot tijd ne keer op terug te komen, uit schrik dat ge LT.M; - is een an-tLre ver- teren, zal ik u vertellen wat er gebeurd is. Ik mag u dat vertellen, omdat ik daar mee niemand schaad en mij geen geheim houding is opgelegd. Misschien als u dat verhaal gehoord hebt, dat u dan toch minder ongunstig over mij denkt. Ik ontken volstrekt niet, dat ik er nieuwsgierig naar ben dit te hooren, ant woordde Dora, terwijl ze weer ging zitten. Nu dan ik zal u ook zeggen, hoe ik het te weten gekomen ben, want ik wil geheel open kaart spelen. Toen ik gis terenavond op den Eikenhof was, tegelijk met Rosch en mijn vriend heenging, wil de ik hem volgen. Maar voor ik ging heb ik baron Wijdeveld gezegd, dat hetgeen daar geschiedde mij zeer zonderling voor kwam. En dat ik wel aangenomen had van Brekum bij te staan, doch niet op welke wijze ook medeplichtig worden aan handelingen die den toets der critiek niet konden doorstaan. U zult daaruit begrij pen. dat ik ongeveer dezelfde gevolgtrek kingen maakte, die u zcoeven ontwikkeld hebt. Baron van Wildeveld maakte zich daarover echter niet boos. Hij antwoordde mij, dat hij volkomen begreep, dat het voorgevallene mij vreemd voorkomen moest en dat hij rich daarom genoopt echtte mij een verklaring te geven. En die verklaring heeft mij bevredigd, ik hoop dat ze het u ook doen zal. Dora haalde even de schouders op als wilde zij zeggen, dat zij het wel eenigztns betwijfelde. Luister, vervolgde Roger, baron van Wijdeveld van Dalen had nog een ouderen broer, die al heel jong de wijde wereld Introk en wiens levenswijze in rijn jonge jaren wel iets te wenschen schijnt te heb ben overgelaten. Hij- trouwde in den vreemde -met een m'isje beneden zijn stand en uit zijn huwelijk werd een doch ter geboren. Dat meisje is in een buiten- land'ch pensionaat opgevoed, van haar bestaan heeft de familie hier pas ver nomen. nadat haar ouders overleden wa ren. Teen kwam zij onder voogdij van haar oom, want zij was nog niet meer- tajarig. Maar iitt meisje waa van een de waarheid ervan aoudt vergeten... en d'r mij dan, als 'b te laat is, verantwoor delijk zoudt voor stellen. 't Huwelijk ts 'n last Als 't niet gaat of als 't niet past. Maar t is van tien toch negen keeren Dat ze de pasmaat niet 'n leeren. Want 't ls 'n feit dat zoo vast staat als 'n paal boven water, dat 't huwelijk 'n groot bal is, waar er moet gedanst worden volgens er geschuifeld wordt... of anders speelt er toch een van twee op zijnen poot. Alleman weet datl Bij d'eenen is 't vrouwlief die de groote trom slaat, en dat de man altijd ja mag knikken, op ge vaar af als pantoffelheld te worden uit gescholden... Bij d'anderen is 't de man die d'esrste noot aangeeft, en wee haar als vrouwlief er een andere meening op nahoudt. Hoe zouden anders allemaal die huis- houdensdramas uit te leggen zijn... de grooteten hoop maakt zich begoochelingen en... Vele peizen In 't huwelijksreizen Dat 't zevende sacrament Maar 'n speelreis is. Maar later zuchten vrouw en vent! We waren leeltjk mis! MAMA ZAG hoe Piet zijn zusje aan 't aframmelen was. Piet, zijt ge niet beschaamd, riep ze uit. Wat heeft Miesje u gedaan? Niets, zei de jongen, in 't geheel niets... maar tante heeft me gezegd dat ze me nooit meer zou kussen, als ik nog aan Miesje durfde raken... En die kans kon ik toch toch niet laten voorbijgaan, eh! 'T EN IS VOORWAAR GEEN LOG De duif heeft 'n sterk oriënteeringsw [mogen Maar dat ze niet alleen is in dat geval Ik u hier dra bewijzen zal! In Japan werden onlangs proeven ge nomen om do reisduiven te vervangen door gewonen... bijen. Deze diertjes zou den een veel scherper oriënteeringsver- mogen bezitten dan de duiven. De Pool- sche perfester Wodzickl zal binnenkort proeven nemen om na te gaan of d-e ooie vaar niet dezelfde instinkten bezit als de duif. Er is sprake van dat een ooievaar onlangs te Boekarest losgelaten, slechts 3 dagen noodig had om de 450 mijlen naar Polen af te leggen. Een andere proef werd genomen in Mei 1896 door een zekere heer Verschuren van Antwerpen. Hij had een zwaluw ge vangen die haar nest had aan het gebouw van den Reinigheldsdienst der stad. Hij had zie met wat verf geteekend en ze mee gegeven naar Compiègne, waar de reis duiven werden opgesloten. Den Zondag morgen, kwart na 7 uur, werd de zwaluw met de duiven gelost en om 8.23 uur was de zwaluw in de Prekerstraat, waar zij nestelde, terug. De vogel had de 235 kilo meter in 1 -uurken 7 minuten afgelegd en had dus 3455 meter per minuut of 207 km. per uur gedaan. De eerste duiven kwamen slechts om halt twaalf aan!... Bijen, ooievaars, zwaluwen... allen be schikken over het oriënteeringsvermogen en zullen ze ooit werkelijke mededingers van de duiven worden? TER GELEGENHEID van d'examens: Jongen, zei de vader, verleden maand hadt ge zoo'n goeie punten en nu zie ik dat het maar erbarmelijk gesteld is! O! vader, antwoordde de goedhartige zoon, de vaders van de andere jongens moeten ook eens gelukkig zijn! En daarom liet hij ze vóór hem pas- seeren! LUISTERT NU WEL Naar 't geen 'k U doe verstaan. De vogels zingen doorgaans zoo sr.el Dat d'helft van hun klanken verloren gaan! Tn Amerika heeft men 't zingen van 35 verschillende vogels door middel van sprekende films opgenomen. Hierdoor bleek dat vele vogels zoo snel zingen, dat dikwijls een aantal -klanken voor het m'.nschelijk oor, als één enkele toon klinken. De film bracht bijvoorbeeld 113 ver schillende noten van het winterkoninkje ten g:hoore, terwijl de mensch. er maar 5 hoort. 'k Geloove dat daarmeê 't rekord van eender welk... babbelwijf geklopt is... in alle geval 'n curieus verschijnsel. Men heeft ook berekend dat een uur werk per dag 420.600 slingerbewegingen voltrekt, hetzij meer dan drie milliard 156 -millioen per jaar. De slinger legt per dag iets van 15 kilometer af. Hij wordt bewogen door een kracht die gelijk is aan het twee honderd zeventigste deel van een paardenkracht, hetzij ongeveer d-e kracht van vier vlooien die te gelijk opspringen. Die vergelijking is lets eenigs! BIJ DE GEVECHTEN in het Verre Oostsn maakte onlangs de eene partij den generaal van de andere buit. De onderhandelingen over de uitlevering duurden bizonder lang. Men bood voor den generaal esrst vier kapiteins, dan acht kolonels en ten slotte 12 majoors, doch de tegenpartij vond dat allemaal te weinig. Toen men vroeg wat dan eigen lijk de eischen waren, antwoordde men: Wij hebben de aangelegenheid van alle kanten nauwkeurig onderzocht en rijn tot de slotsom gekomen, dat wij uw generaal niet kunnen uitleveren, wanneer u ons nief, twee dozijn bussen gecondenseerde melk kunt verschaffen MAX HAD de poederdoos van zijn moe der gevonden en donsde zich met wel gevallen 't gezicht. Max, zei z'n zusje, dat moogt ge niet doen. Vrouwen poederen zich, maar mannen moeten zich... wafschen! 't Manneken uit de Maan. IBHBBHBBHMBaBaaBBHBIBlH zeer vreemde en wilde natuur, zij haatte haar familie en tegen den tijd, dat zij het pensionaat zou verlaten, vluchtte zij naar de familie van haar moeder. Daar is zij echter achterhaald, want de baron moest zijn. rechten als voogd natuurlijk doen gelden. Toen heeft men haar op een andere onderwijs-lnrichtlng geplaatst, wat ze scheen goed te vinden, maar om haar vreemd gedrag deed de bestuurder daar van het verzoek -haar terug te nemen. Hij heeft het eerst de onderstelling geuit, dat het arme kind niet over -normale geestes- vermogens beschikte. Zij is daarop in een particuliere zenuwinrichting verpleegd ge worden. doch heeft van daar weer weten te ontvluchten. En een merkwaardige bij zonderheid is, dab zij bij haar vreemde ondernemingen steeds geholpen wordt door een knecht van haar overleden va der, een, avonturier en zeer gevaarlijken kerel. Het meisje ls intusschen kort ge leden meerderjarig geworden en het is nocdig gebleken haar onder curateele te stellen, wat natuurlijk alleen kon, nadat meerdere psychiaters haar krankzinnig verklaard hebben. Maar wat heeft dit alles te maken met de geschiedenis die ons bezighoudt, vroeg Dora Burton. Een oogenblik nog, daaraan kom ik direct. Het krankzinnige meisje verbleef op den Eikenhof, zij wist haar verpleeg ster te ontkomen. En haar vlucht was voorbereid, want de avonturier, die haar al zoo dikwijls geholpen had, zwierf in den omtrek van het kasteel. Hij is het ge weest, die Rosch in gesprek met het meisje aantrof, die niet anders kon mee- nen, dan dat Rosch -haar bewaakte en haar vlucht verhinderen zou en hij heeft hem neergeslagen. Van wien weet men dat? - Van h-e'-i meisje zielf, want haar vlucht is niet gelukt. Men was haar dade lijk gaan zoeken en overviel de vluchtelin ge en haar gevaarlijken helper. De man, die den detective van a h- teren aanviel? Ja. De kerel had een slim plan op- EEUWFEEST DER KOSTSCHOOL TE KORTEMARK De Oud-Leerlingen der Kost- en Land bouwschool van Kortemark, die bij ver getelheid geen uitnoodiging zouden ont vangen hebben tot het Eeuwfeest op 18 Juli 1938, worden vriendelijk verzocht dit bericht als uitnoodiging te aanzien. Indien zij de feestelijkheden wenschen bij te wonen, worden zij verzocht onmid dellijk het 'bestuur der Kost- en Land bouwschool te verwittigen. OUD-LEERLINGENBOND DER TUINBOUWSCHOOL KORTRIJK Algemeene vergadering op heden Zon dag 10 Juli 11938, te 9 uur, in het lokaal der Tuinbouwschool, Filiep van Elzaslaan, Kortrljk. Dagorde; 1. Inschrijving voor de reis naar Brussel op Donderdag 21 Juli a. s. (slechts nog enkele plaatsen beschikbaar) waar we een bezoek brengen aan de bloe men-, groenten- en fruitmarkt. Verder brengen we een bezoek aan de Tuinbouw school van Vilvoorde. De reis gebeurt on der gelelde van den Heer De Backer, spe cialist in Tuinarchitectuur te Brussel en oud-leeraar der Tuinbouwschool van Kortrijk. 2. Betaling der reiskosten. 3. Medtedeeling van uur en plaatsen van vertrek. 4. Algemeen verslag' 1937-38. 5. 'Kas-verslag 1937. 6. Aanvragen en bepalen der voordrachten voor 1939. Het nut en belang kennende van zóó een algemeene vergadering, worden alle Leden verwacht op heden Zondag 10 Juli in de Tuinbouwschool. VERTREK NAAR DE MISSIES VAN KANTIN NIK ESSF.N-MIS STON 4RIS SEN VAN DEN H. AUGUSTINUS TE HEVERLEE Naar de Antillen (30 Juni): Dame Ma- rle-Sylvère (Mej. M. Louise Brouckaert van Rollegem); Dame Marle-Idesbalde (Mej. Laura Baelde van Klerken). Naar Koneo (1 Juli): Dame Marle- Théophile (Mej. Palmyre Van Lancker van Asper); Dame Marle-Celina (Mej. Gustavine Peeters, van Waarbeke); Da me Marie-Maura (Mej. Catherine Lau- ryssen van Rilkevorsel); Dame Marie- Majella (Mej. Carolina Du Four van Ant werpen); Dame Marie-Rudolpha (Mej. Odile Verstraeten van Wetteren); Dame Marie-Matthias (Mej. Jeanne Engelen van Sas van Gent). TOERISME kroniek DE WANDELWEG VAN VLAANDEREN Het clan werd oogevat, een Wandelweg van Vlaanderen te verwezenlijken die gansch Vlaanderen moet doorloopen en voor doel heeft de aandacht te vestigen op de mooiste landschappen van de streek. De Touring Club van Belgle heeft, op aanvraag van talrijke Vlaamsche leden, dat belangrijk werk aangevat. Een eerste vak, GENT-ZELÏ1. werd cp Zaterdag 25 Juni, in tegenwoordigheid van den Gouverneur van Oost-Vlaanderen en van verschedene personaliteiten der Bel gische en bultenlandsche toeristische be weging ingewijd. De wandelwegen van de Touring Club hebben onbetwistbaar een grooten bijval genoten door een onberispelijke signali satie, die ten koste van beduidende gelde lijke opofferingen me»', zorg onderhouden wordt; een oordeelkundige keuze van tra- jekten en namen voor de wandelwegen en eindelijk een drukke propaganda. (Medegedeeld). POSTZEGELNIEUWS Bijzondere oplaag van den zegel van 5 fr. 5 fr. van de uitgifte Nationale Basiliek van Koekelberg r. Een bijzondere uitgave, in paarse tint, van den zegel van '5 fr. 5 fr. deel uit makende van de reeks postzegels Natio nale Basiliek van Koekelbergzal op af zonderlijk blaadje gedrukt worden. De oplaag zal beperkt zijn tot het aan tal zegels, welke regelmatig zullen onder schreven worden tot 20 Juli '1938, per taksvrijstortingsbulletijn of per over schrijving op postcheckrekenlng Nr 55630 van den dienst der verzamelingen te Brussel I. Deze postzegel zal voor frankeering gel dig blijven tot 30 September 1939. Het Bestuur der Posterijen meent de zegelliefhebbers te moeten waarschuwen tegen een verkeerde opvatting, inzake op voorhand afgestempelde zegels, welke sommige personen in philatelistische mid dens trachten te verspreiden. Het merk van cngeldigmaking, dat op deze waarden voorkomt, is één der talrijke afstempelin gen gebezigd door de post en verandert in geenen deele de karakteristieken van den zegel zelf. Slechts dan wanneer de op voorhand gedane afstempeling gepaard gaat met een wijziging van het 'bedrag, zijn voornoemde zegels te 'beschouwen als toehoorend tot nieuwe uitgiften. Deze laat ste worden trouwens bekend gemaakt door de pers en door een mededeeling verstrekt aan de personen die aan den Dienst der verzamelingen, te Brussel I, gevraagd hebben om op de hocgte gehou den te worden van philatelistische bijzon derheden. IN DE RIJKSLANDBOUWHOOGESCHOOL TE GEMBLOUX Practische Oefeningen. De Diensten van landbouwtechniek en tuinbouwkunde der Rijkslandbouwhoogc- school, in Gembloitx, zetten een tentoon stelling op touw van tuinbomvmateriaal; terzelfder tijd zullen er practische oefe ningen gedaan worden met sproeiers en tuinbouwtractors. Deze practische oefeningen zullen plaats hebben op 25 en 26 September in Land botnvhoogeschooi te Gembloux en zullen van liet hoogste belang zijn. Voor verdere inlichtingen schrijven aan den Heer G. Brouckaert, Rector der Landbouwhoogeschool te Gembloux. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB gezet, hij had, een pas voor de krankzin nige bij zich en een pas voor hem zelf. Die heeft hij moeten achterlaten. En toen is cp den Eikenhof besloten, dat dit een prachtige kans was om van Beekum weer weg te krijgen. Het meisje, dat men naar een buitenlandsche inrichting wilde stu ren. toonde zich willig om met van Bee kum mee te gaan. En men besloot dat zij dadelijk samen zouden wegreizen. Een vreemd verhaal, zeide Dora. Dat geef ik u gaarne toe, juffrouw Burton, maar de geschiedenis hoe vreemd die klinken moge, is gelijk lk u gezegd heb. Is u daarvan werkelijk overtuigd? Ja. Gelooft u dan werkelijk alle leugens, die de baron wijs maken. wil. Ik heb den man van wien sprake is, zelf ontmoet. De man. die den detective neersloeg? Ja en die het meisje wilde helpen ontvluchten. Men heeft hem gevangen ge nomen en een overeenkomst met hem ge sloten. Hij begreep heel goed, dat men hem thans in de macht had en hij voelde er niets voor om aan de politie te worden uitgeleverd. Dus was hij te bewegen tot de 'belofte, dat hij voortaan de krank zinnige met rust zou laten en op die voor waarde is hem de vrijheid hergeven. En keurt u die transactie goed? De advocaat aarzelde even. Als ik te beslissen had. zou ik niet aldus gehandeld hebben, zei hij toen maar dat was niet het geval. Men heeft mij alleen dit alles verteld, omdat ik evenals u diep wantrouwen begon te koesteren. En' men heeft mij in ieder ge val dit bewezen: dat men aan den aan slag op Rosch op het kasteel niet schuldig ls. Wel heeft men van die ellendige schiedenis gebruik gemaakt om mijnheer van ©eekuni weer weg te krijgen. Ik wil u dit wel zeggen, dat ik het te voren heb afgeraden. "Van Beekum kwam hier weer terug met de goede intentie zichzelf vrij willig aan te geven. Hij is niet de moor denaar van uw oom; hij wilde Jich zelf cai dffdt kostumen en mantels «ÏWLiLJEEfV I Prachtige occasion Zie binnen U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... J. N. vraagt ons: Kan u me zeggen hoe ik inktvlekken verwijderen kan uit een rood kleed in crêpe Georgette? Met geest van salmoniak. Zacht en voor zichtig uitwrijven, van- buiten naar het midden- van de vlekken. BRUNETTE vraagt ons: Hoe kan men best hot haar uit het gelaat verwijderen zonder de huid te beschadigen? Wendt u tot >uw apotheker, die u daar voor een doeltreffend zalfje zal aanwij zen. Daarmede hebt u enkel het behaarde gedeelte van uw gelaat te bestrijken, het een tiental minuutjes erop te laten, en dan gewoon af te wrijven met een wollen doek; en u zal voor een geheel tijdje van de ontsierende haartjes bevrijd zijn. Bede in het vervolg duidelijker te bepalen over welke haren u het precies hebt: zijn het har-en op de kin, d-e bovenlip, de wang?... Vernemen wij nog eens iets meer van u? JEANNE vraagt ons: «Mijn vijfjarige Greta valt me steeds lastig met de vraag om te helpen: ze wil steeds meewasschen, schrobben, naaien, afstoffen, enzoovoort. Daardoor moet ik op alles nog veel meer letten dan anders. Maar de kleine schijnt er groot genoegen in te vinden mijn werk te verlichten Gisteren brak ze echter een teljoor. Mijn man beweert dat Greta nog veel te klein is om mee te helpen, en het niet goed ls voor haar opvoeding. Wat meent u daarover? Het ls zeker niet plezierig te zien dat een vijfjarig meisje een teljoor breekt. Maar zulks mag in geen geval als een ramp beschouwd wor den. Ik m-een dat de kleine Gre.ta daar voor geen vermaning verdiende: zij zal er persoonlijk genoegzaam spijt over gehad hebben, zoodat zij in het vervolg vanzelf veel voorzichtiger zal rijn. In elk geval laat de kleine verder meehelpen, al hebt u er meer last dan profijt van. Immers het mag hier niet om het gemak van de moeder gaan, maar om de opvoeding van het kind. De werklust van de kleine Greta moet door u in goede banen geleld wor den. Al is ze nog zoo bitter Jong, er zijn in het huishouden van die kleine, regel matig terugkeerenle werpi-es, die ze goed kan verrichten: een bankje op zijn plaats zetten, het vuilblik met borstel aangeven, vaders pantctfels halen, enz... Want Juist op kleine plichten komt het aan: ze lee ren er verantwoordelijkheid door. Uit het kleine meisje dat moeder nu zoo graag helpt, zal bij verstandige leiding een goe de huisvrouw groeien die plezier heeft in haar werk. Daarom raden we u ten zeer ste aan dat U Greta zoudt verder laten meehelpen, en dat u haar zoudt aanmoe digen tot volhouden, zonder daarom te veeleischend te rijn-. Laat de kleine steeds in de waan dat zij niet helpen moet maar helpen «mag». En als het nu nog eens gebeurt dat Greta een kopje of schoteltje breekt, zeg haar dan nooit: Ziet ge wel dat het niet gaat, dat ge nog veel te klein rijt!Dat is het slechtste wat u in zulk geval kunt zeggen. Gelooft me vrij: de kleine vindt het al verschrik kelijk genoeg, zonder die haar kwetsende vermaning. In zulk geval ls het veel beter te zeggen: «Ho! Wat spijtig!We wen schen u van harte veel voorspoed met de kleine Greta. MARTHA vraagt ons: Mijn kind houdt niet van groenten. Wat ik ook doe, het helpt geen zier. Mijn man wil echter dat de kleine groenten mee-eet. Daardoor is het bijna iederen middag een huilpartij aan tafel. Wat moet ik doen? Wel licht kan u voordeel trekken (met dezen raad; maal voor uw kind (hoe oud ls het?) de groenten zeer fijn, en doe er wat verschen room doorheen. Hierdoor worden de snijzen. meteen smakelijker en voedzamer. Schrijft ons eens of dat ge holpen heeft. TREUREND HART. Waarom neemt U uw moeder niet in vertrouwen? ZIJ zal u zeer zeker helpen en gouden raad ge ven. Deze last is te zwaar voor u alleen. Blijf vertrouwen in de toekomst stellen, bewaar uwe kalmte, uw zachtheid zal ein digen met hem te ontwapenen. Aldus kan alles nog goed terecht komen. Moed! Schrijf me maar als u het noodig oor deelt. H. V. d. B. vraagt ons: Kent u een middel om te voorkomen dat de schoenen kraken en piepen? 'k Heb al verschillen de middelen beproefd, maar vruchteloos: het hielp niet.Wij doen navraag, en zullen u zoo mogelijk reeds eerstvolgende week een probaat Imiddel mededeelen. DE VROUW EN IIET N. I. R. HET UUR VOOR DE VROUW. Tij dens het Uur voor de Vrouw op Zaterdag 16 Juli, te 17.30 uur, maken we kennis met de vrouwelijke philoloog. In de reeks vraaggesprekken De Vrouw en de Uni versitaire Studie komt ditmaal een taal geleerde aan het woord. Mevrouw D. E. Pauwels-Ca'mmaert zal de ïuisteraarsters vertellen wat haar heeft aangezet deze studiën te doen. Om bij de boekmen- schen te blijven volgt op dit praatje een bespreking van het nieuwe boek van de Vlaamsche schrijfster LEEN VAN MAR- CKE: En Kinderoogen Blinken. Wij zul len zien hoe ragfiin deze begaafde vrou'- de kinderziel heeft ontleed. In het pro gramma komen verder nog voor de we- kelij ksche kroniek les Wat iedere vrouw weten moet, en Wat gaan we deze week klaar maken? MODE-TIPJES De strandmode 1938 vertoont fris- sche kleuren en bonte patronen. Het bad pak is gebloemd, geblokt, geruit of voor zien van andere motiefjes. Op het strand worden allerliefste driedeelige pakjes ge dragen: jurk, rok en play-suit; of mantel IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB van die beschuldiging vrij pleiten. Maar andere invloeden hebben l.em daarvan tot -mijn spijt terug gehouden. Dus u meent ook, dat van Beekum aan die misdaad althans onschuldig is? Ja. En dat hij door rijn welgblijven den schijn op zich laadt, dat hij er wel van weet? Dat is het vanzelfsprekende gevolg. Terwijl zijn vriend de baron hem dit aanraadt? Ik heb, meen ik, den baron niet ge noemd. Neen, maar hij is het die van Bee kum bewogen heeft weer heen te gaan, die hem de vlucht gemakkelijk maakte. Hij speelt in deze geschiedenis een zeer vreemde rol. Maar daar gaat het thans niet over. Ik toegrijp nu, mijnheer Roger, waarom u meenen kunt, dat de familie op den Eikènhof zich tegenover mijnheer Rosch niets te verwijten zou hebben. En ik ben u dank schuldig, omdat u op mijn verzoek zoo spoedig daarheen gegaan zijt om voor onzen detective te doen wat u kon. Maar mag ik u een raad geven? Een raad geven? vroeg de advocaat ietwat verwonderd. Ja. Maak u los van die menschen op den Eikenhof, uw taak kan het niet zijn misdadigers te helpen. Maar Juffrouw, ik... Ja, ik weet wel wat u zeggen wilt, mijnheer Roger. U is een man van erva ring, u meent in die dingen op uw eigen oordeel te kunnen vertrouwen. En mis schien glimlacht u om, mijn onnoozelheid. Maar heusch al ben ik slechts een on ervaren meisje, ik voel bij intuïtie, dat het voor een eerlijk man noodig is voor zichtig te zijn met die lieden op den Eikenhof. Athur Roger antwoordde ernstig: Ik lach volstrekt niet om dien goe den raad. Ik verheug me er over, dat als u in hen schurken ziet, u toch mij niet met hen gelijk stelt. Als lk alles vooruit geweten had. zou ik niet op me genomen hebebn, van Beekum te helpen, 111—111I■■IllIIMBIT" if over tweedeelig strandjurkje of play-sult. De schoenen hebben vele centimeters dikke zolen van kurk onder kleurige, bij de verdere uitrusting passende sandalen. Het badkostuum schijnt nu uitsluitend voorbehouden te worden voor het baden, en het spelen in de zee. Er worden nu groote badtassohen ge lanceerd, die met behulp van zesdeeligen stok in minimum van tijd in een minia- tuur-toadtentje omgetooverd kunnen wor den. Het modes'tempel 1938 vertoont fijne taille, rok toet veel plooien vanaf heup hoogte, wel afgieteekende buste door in het midden aangebracht fronsen. De kapsels worden niet langer in re gelmatige golven gedragen, het gelaal omlijstend, maar 'boven op het hoofd. Hals en ooren blijven vrij en dikwijls worden deze laatste opgesmukt met kost bare oorknoppen, of oorbelletjes. i— Linten, van allerlei heldere kleuren, In de taille of aan de halsuitsnijding aan gebracht, worden meer en meer gewild. De eenvoudige vacantie-japor.neijeL' en de daarbij hoorende kleefïingstükLen, worden zeer sober geromen, toet fits be scheiden garneering de naamletter erop geborduurd. DE MAAND JULI VOOR DE HUISVROUW GROENTEN EN VRUCHTEN: Bloem kool, kropsla, radijs, spinazie, zuring, ra barber, postelein, selderij, kervel, peter selie, worteltjes, pastinaken, peulen, dop pers, tuinboonen, tomaten, komkommers, biet, snijibiet, melde, patiëntie, capucij- ners, sla- en snijboonen, andijvie, cham pignons. vooral cantharellen en amaniet- jes, aardbeien, kruisbessen, kersen, fram bozen, moerbeien, aalbessen, morellen, ci troenen en bananen. VISOH: Voorn, biel, zeelt, makreel, schar, rog. baars, snoek, geep, pieterman, poon, Zuiderzeegarnalen, nieuwe haring, heilbot, aal, paling, tor.g, tarbot, bot, zee- en rivierkreeft, brasem. WILD EN GEVOGELTE: Kip, jonge duiven. Jonge hanen, piepkuikens, jonge eenden en tam konijn. INMAAKTI.TD: Postelein, kropsla, ca- pucijners, peulen, worteltjes, peterselie, selderie, kervel, cantharellen en amaniet- jes, kruisbessen, aalbessen, kersen en mo rellen, makreel. INMAAK VAN KRUISBESSEN STEKELPFZTFV KV POSTELEIN IN FLESSCHEN KRUIS BESSENWe kunnen hier voor het best oude wljnflesschen gebrui ken. We spoelen ze goed uit. Wa netoen jonge kruisbessen, wasschen ze en pluk ken er met de hand de stelen en kroontjes af. We doen de vruchten in de flêsschen en gieten die verder vol met koud gekookt water. We laten de flesschen een nacht open staan en sluiten ze dan goed af met kurken, die daarna worden gelakt of be dekt met perkamentpapier. POSTELEIN. We nemen bij voor keur flessohen die een niet te wijden hals hebben, bijvoorbeeld Ri in wljnflesschen. We spoelen de flesschen goed uit. zonder er echter zeep bij te gebruiken, en laten ze in de zon drogen. We zoeken de poste lein uit, wasschen ze goed. en koken ze zonder water met heel weinig out. Daar zonder water met heel weinig zout. Daar- We vullen de flesschen ermede en doen er 't nat, dat er met het koken is opge komen, op, zooveel dat de postelein onder ls. We kurken dan de flesschen goed dicht, lakken ze, of sluiten ze volledig af met perkamentpapier. Nota. Om hst perkamentpapier doel treffend te kunnen gebruiken, maken we het vooraf goed nat. Daardoor wordt het slap en zacht. Dan kunnen we het ge makkelijk om de flesch binden met een touwtje. AALBESSEN-GELEI (Gelei van genievers) Neem vier kilogram roode en twee kilo gram witte aalbessen. Rits met een vork de vruchtjes van de steeltjes af. Leg ze in een ketel; roer ze op het vuur totdat za beginnen te koken, zet ze daarna vijftien minuten terzijde van het vuur. Neem een schoone serviet; doop ze in koud water en wring ze uit; knoop ze vast aan de vier pooten van een omge keerden stoel, en giet het aalbessensap erop, nadat men er een zuivere kastrol onder geplaatst heeft. Giet het eerste doorgeloopen sap weer op de serviet, op- dat het zuiver klaar worde. Als het sap doorgezegen is, weeg het dan, en voeg er een gelijk gewicht suiker bi]. Zet dan alles opnieuw op het vuur. Roer er voortdurend in met een lepel, en neem er regelmatig het schuim van weg, als het opborrelt. Wanneer men zeer heldere -gelei wenscht, moet men als deze kookt, er een glas koud water in gieten; er zal weer schuim op komen, dat men afnemen moet. Laat daarna nog 5 tot 10 minuten "ken, totdat de gelei dik worde. De be- 31'king moet op een flinik vuur geschie den. Laat de gelei koud worden, en doet ze dan in glazen potjes. OM EENS NA TE DENKEN!... - Ofschoon ge lijdt, blijft welgezind! (Cats). - De domheid plaats zich op den voor grond om gezien te worden; de levens wijsheid houdt zich op een afstand om te zien. (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA IBBBBBBBBBBBBBBB3NBBBBBBBBBB O, antwoordde zij levendig, ik heb de overtuiging, dat van Beekum in dit geval meer slachtoffer is dan medeplich tige. En als u het zoo zoudt gaan be schouwen, zoudt u misschien heel nuttig werk kunnen doen en zouden wij bond- genooten kunnen zijn. Bondgenoot zijn met Dora Burton. Dat was het immers juist wat Athur Roger verlangde. Het verheugde hem zoo, dat zij hem anders zag, dan die anderen, dat zij er blijkbaar prijs op stelde dat zi. goede vrienden zouden worden. En wel beschouwd, waarom zouden ze dat niet zijn. Hij mocht en kon natuurlijk niet met haar medewerken als dat gaan moest ten koste van den vader van Frans van Beekum, dien hij hulp beloofd had. Maar als nu werkelijk van Beekum eens meer slachtoffer was, als baron Wijdeveld een minder nobele rol in deze geschiedenis speelde. Aan hem had hij zich niet gebon den. Waarom zou hij dan niet hem eer als -tegenstander gaan beschouwen? Was de baron werkelijk een misdadiger? De advocaat had zichzelf daarvan niet over- tulgdi, maar mocht hij geen groote waar de hechten aan de intuïtie van dit bui tengewone meisje? Zij scheen meer dan hij. te weten, van iets dat pleitte ten on gunste van de bewoners van den Eiken hof. Zij had bovendien Rosch gesproken en de advocaat veronderstelde wel, dat Dora Burton haar waarschuwing grondde op bepaalde vermoedens. Juffrouw Burton, zeide hij, ik- wil niets liever dan uw bondgenoot rijn. Maar u begrijpt, zoolang ik mij verbonden voel aan de van Brekum's en meende, dat U van oordeel waart dat de vader van Frans een moordenaar was, kon ik u niet helpen hem te vervolgen. Als u echter dien on- gelukkigen man ook meer als een slacht offer beschouwt, ja, dan wordt de situatie geheel anders. Prachtig, zeide zij, maar mijnheer Roger, één ding moet u me nog vertellen, die -poging om over de grens te komen met dat ongelukkige meisje schijnt mis lukt. Weet u ook wat er gebeurd is? Nu VIJFDE ZONDAG NA PINKSTEREN In de F.pistcl van den eersten Zondag na Pinksteren luidde het: «God is liefde», en de tweede Zondag bracht daarvan een nieuw bewijs. Ja, God is 'iefde in zich zeiven en ook met betrekking tot ons. En onze verhouding niet God kan slechts de ware zijn wanneer zij op de liefde gegrondvest en gesteund is. Zoo klaar en natuurlijk is deze waarheid dat ze voor iedereen zou moeten gevat worden. Gij zult den Heer uw God beminnen, en uw naaste gelijk u zeiven», zei Jezus. Het onderhouden van dit tweede gebod, het gebod der naastenliefde, maakt het hoog- thema uit van de onderrichtingen der Li turgie van dezen Zondag. I)it is de waar heid die hedendaags, in onzen tijd van hebzucht eh eigenbelang, meer dan eenige andere van allernoodzakelijkste toepassing is voor alle menschen. De Epistel bevat een aanmaning van den PI. Apostel Petrus tot het beoefenen der naastenliefde en het Evangelie geeft ons te verstaan dat de geringste fouten tegen het gebod der naastenliefde, ja zelfs de kleinste belccdiging door God bestraft zal worden. In de Epistel leert de Apos tel Petrus ons dus op welke manier de christenen onder elkaar behooren te han delen en te leveneendracht in het gc- J-edf medelijdend, de broeders liefhebbend, lyirmhartig, geen kwaad met kwaad ver geldend, maar integendeel ongelijk met zegening vergeldend. Ziedaar de hoofd- vereischten van de liefde onder elkander, ziedaar waartoe de christenen zijn geroe pen. Verder: bewaart uw tong voor kwaad en leugentaal, weest vredelievend en zoo behaagt gij aan Godlijdt geduldig en zoo helpt tl God door zijn almachtige hand. Nu zijn wij bereid, o Heer, dc leering en zelfs de bedreigingen van het Evan gelie te aanhooren. Het vijfde gebod van Mozes' Wet zegde: «Gij zult niet dood slaan.Maar Christus, die gekomen it om de volmaaktheid der liefde te leeren, zegt niet alleenGij zult niet dood slaan Hij wil dat onze rechtvaardighei verder ga. Hij wil onder de christene t zelfs geen gramschap onder elkaar, ja geen verwijt, geen scheldwoord en dat op straf van anderszins geen welgevallig offer aan God te zullen opdragen. O mocht die leer van Christus eens nauwkeurig door de christenen van onze tijden verstaan en volmaakt beoefend wor den, hoe veel heter zou alles niet gaan in onze christene huisgezinnen! Wat al last en droefheid zou niet vermeden wor den en hoe veel gelukkiger zouden de menschen niet leven JULI - HOOIMAAND 10 Z 5» Zondag na Sinksen. O. L. Vr. van Vrede. HPT. Zeven Broeders Evanvelie: Verzoen u met wen broeder. 11 M H. Pius. Gulden Sporenfeest 12 D H. Joannes Walbertus 13 W H. Anacletus 14 D H. Bonaventura. H. Ragenufla 15 V H.Hendrik 16 Z O.L. Vrouw van Carmelusberg 17 Z 6® Zondag na Sinksen. H. Alexips HERDENKINGEN 9 Juli 1440: Dood van Jan Van Eyck. Hij werd cimstreeks 1390 te Maaseik ge boren. Hij leerde hij zijn broeder Hubert, werkte ln Den Haag van 1422 tot 1424 als hofschilder van hertog Jan van Beie ren en in Rijsel van 1425 tot 1428 als hof schilder van- Filips den Goeden. Na een omreis in Portu-gal en Spanje, vestigde hij zich in '1429 te Brugge, alwaar hij overleed. De Aanbidding van het Lam (ln de Sint Baafskerk te Gent) dat hij met zijn broeder maakte, ls een meesterweerk der Vlaamsche kunst, zooniet der schil derkunst van alle volken. HIJ was met zijn broeder eveneens de eerste beoefe naar der olieverfschilderij. 10 Juli 1584: Dood "Villem van1 Oranje. Oranje, om f' rughoudend karakter de Zwijger geh: was de ge zworen vijand der S paai: re he overheer- sching, en droomde Filip's bestuur omver te werpen. In 1584 was hij op het punt erfelijk bestuurder van Holland, Zeeland en Utrecht benoemd te worden, toen hij den 10 Juli te Delft werd doodgeschoten. 11 Juli 1302: De Guldensporenslag. Het Vlaamsche Heir verslaat op den Groeningher-Kouter, bij Kortrijk. het Fransche leger van Filips den Schoone. dat 20.000 dooden op het slagveld achter laat, waaronder 700 edelen, herkenbaar aan huft «guldensporen». 12 Juli 1901. Dood van Hilda Ram, Vlaamsche dichteres, geboren te Antwer pen op 31 Oktober 1858. 13 Juli 1920. Overlijden te Antwer pen van den 19-Jarigen student Herman Van den Reeck, tengevolge van een revol verschot op hem gelost door de poli'ie tij dens een verbod-en sporenoptocht van twee dagen te voren. 14 Juli 1789: Bestorming der Bastille te Parijs. De Bastille, het versterkt kas teel, werd te Parijs gebouwd in de jaren 1370 tot 1383. Het 'werd bij de Fransche Omwenteling op 14 Juli 1789 ingenomen en Omvergeworpen. Fransch Nationaal Feest. 15 Juli 1099. Inneming van Jerusa lem door de Kruisvaarders. OM EENS N.a TE DENKEN... Die zal ik tot mijn beste vrienden tellen, die mij de waarheid zeggen, al krenken zij er mij mede. (Ex-Keizer Wilhelm I). De dwazen hebben hun hart in den mond, maar de wijzen hebben hun ir.cr.d in het hait. (Sinach). Volharding voert tot het doel! (Nadruk verboden). P. B. kijkt u dadelijk al weer bedenkelijk, u vreest dat ik u uithooren wil. Maar Ik verzeker u, dat het mij werkelijk niet meer om van Beekum te doen is en al» lk iets van u zou hooren dat tegen hem gebruikt worden kon, dat ik daarvan dan zeker geen gebruik maken zou, omdat ik weet dat dit niet fair tegenover u zou zijn. O, ik vertrouw u volkomen, juffrouw Burton, maar ja, ziet u, eigenlijk bevind ik mij in een pijnlijke positie. Ik ben altijd bang, dat ik meer vertel, dan ik mag vertellen, want u begrijpt, ik wil geen ven-ader spelen, Dora glimlachte. Dat verwacht ik ook allerminst van u, maar ik dacht de geschiedenis van dat ongelukkige meisje. O ja, natuurlijk, daaromtrent is mij geen geheimhouding opgelegd. Ja, zij zou met van Beekum de grens over gaan. Maar vlak voor de grens schijnt er weer een kink in de kabel gekomen te zijn. Weet u, het meisje is absoluut ontoe rekenbaar. Vlagen van voMagen krank zinnigheid, zegt de baron, wisselen af met perloden dat zij volkomen helder van geest is. Enfin, op het grensstation heeft zij geweigerd verder mee te gaan. En van Beekum is veilig weer in het buitenland, maar het meisje is nog hier. En weer ontvlucht? Neen, weet -u, Frans was meegereisd en hij heeft voor haar gezorgd. Frans? vroeg Dora eenigzins verrast. Ja, het verwondert u toch niet dat hij zlj-n vader helpt? Neen, maar... och, u zult om mij lachen, mijnheer Roger als ik u vertel, dat d-lt feit heelemaal niet past in mijn theorie. Hé, wat? vroeg de advocaat op zijn beuirt verwonderd, wat bedoelt u? ('t Vervolgt). t>U fANSEN-yANNESTE, Poperyn»

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 7