Ons Vrouwenhoekje Hel Drama van Schillerhorst MARIE-JOSÉ, 5, Henri Serruyslaan, Oostende gedachten TOONKUNST WEKEL1JKSCH LITURGISCH BULLETIJN Luister, antwoordde de ancer, de tijd SOLDEERT WEEK-KALENDER AUGUSTUS - KOORNMAAND KATHOLIEK REISBUREAU «ULTRA MONTE5» MUZIEKTORNOÖIEN VRIJE VAKSCHOOL IZEGEM maan De boterhammen gereed gemaakt met gemengde stroop zijn, om hun hocge voedingsv/aarde, het sti- muleermiddel bij uitstek. AANBESTEDING NH I L. PIERLOT-PIERRET UUIIIU U AIIe-sur-Semois, WILLIAM HOLT -Dat is goed, antwoordde Roger, KOSTUMEN en MANTELS Prachtig* EZELS ZIJN, T IS NIET TE WENSCHEN 't Meerendeel van 1 de menschen. 'k Spreek U nu, Is droevig ja, Over 't ver Amerika! Wanneer het menschdom ergens een hospitaal of een mooi monument opricht, gebéurt dat meestal met veel tam-tam. Met veel plechtig: eden wordt de eerste steen gelegd. Discours werden uitgespro ken. Er wordt gedronken en veel gegaapt. Als 'n wildstrooper op heeterch ad wordt betrapt, gaat hij de doos in. Als iemand wordt gekwetst, wordt hij in een gasthuis verpleegd, 't kan niet beter. En als nu een vierde, dag en nacht werkt (en geld verdient) om al de men- schen zoo snel mogelijk zes voet onder den grond te brengen, dan wordt dat een held, 'n roemrijk man genoemd. Wapenfabrikanten lie wel, 'n goeie vriend van mij, heeft zoo eens berekend, wat de bewapening van de Amerikaansch-e vloot sedert na den oorlog gekost heeft. En de conclusie is dat er met dat geld, honderd dertig modelhospitalen zouden kunnen gebouwd worden. En dat, er ge durende vijftig jaar, al het j ersoneel zou van betaald worden en de zieken verzorgd. Zou dat niet beter zijn dan altijd op dat ander afschuwelijk woord te denken: Oorlog! Oorlog aan den oorlog, Zoo weze onze leuze, Want vrede ofwel oorlog, Daar is geen ander keuze! JA DE KEUS IS MOEILIJK, zei de reiziger tot een boer van de streek. Zou ik hier mijn vacantia doorbrengen of niet? Is de streek hier gezond? 'k Geloof U, zei 't bperke. De laatste jaren is hier niemand gestorven dan de dokter. Zoo, en van v/at? vroeg de reiziger. Wel den hongerdood, zei 't boerke. VAN VACANTIE gesproken, 't Is nu volop vacantietijd. In de bergen, in de dalen Kunt g'uw hartje nu ophalen, In de duinen, aan de zee Is eenieder nu tevree. 't Is over de zee dat ik U wil spreken. Waarom gaat men naar zee. Voor de zon, hst strand, de duinen. Het strand, de zee, de duinen, Het mooie Noordzeestrand, Bat zijn voor ens de tuinen, Van 't lieve Vlaanderland. Natuurlijk ook voor de zee. Lowieke die een beetje kan zwemmen, zegt: «Ik ga naar de zee om te zwemmenFrans die goed zwemt, zegt dat ook. Mis! Wij gaar. niet naar zee om te zwemmen. Wel cm te b:.den. Het is veel te gevaarlijk zich in zee te wagon tot waar men geen vaste grond meer onder de vceten heeft. En bij zonder waar er geen redders zijn. De beste zwemmer kan door een scrooming meege trokken worden. En dan is er maar één hoep: zich laten meetrekken en hopen dat de redders U zien. Want tegen dien stroom opzwemmen is verloren moeite. Want alle jaren is 't toch steeds het zelfde met de zee-ongelukken. En steeds leest men het zelfde weer, In deze of gene krant, De rorzaak was: Te ver in zee, Is 'aangespoeld aan 't strand! VERLFDEN WEEK stond er in Frank rijk een dame terecht omdat ze haar re genscherm had stukgeslagen op het hoofd van een hengelaar. De hengelaar had een viechje gevangen en de dame die achter hem stond, zei me delijdend Och arme, dat arm beestje, waarom laat ge 't niet met rus.? Luister madame, zei de hengelaar. Dat gebeurt dan als men zijn bek niet kan toehouden En toen brak de paraplu! OCH MENEER, zei de bedelaar, nu ben ik arm, maar daar is ook een tijd geweest dat ik per voituur re:d. En met mijn eigen voituur! En failliet gegaan? vroeg ik. Nee, nee, zei hij, 't was toen ik u jaar oud was. In mijn kinder voituurkej IN CHINA bestaan r nog zooveel kran ten niet als hier. Tenminste kranten van papier. Maar wat men daar veel vindt, zijn lever.de kranten. Dat zijn eenige vrouwen die in alle huizen, de nieuwsjes van de week gaan vertellen. Lijk het stof en lijk het graan, Vliegt daar alle nieuws vandaan. Die vrcuwen worden daarvoor betaald. En dat per nieuws dat ze vertellen. Hier bij ons bestaat dat ook. Maar hier worden de vrouwen er niet voor betaald. Ze doen het voor hun plezier! EZ"T trGVGER SPREEKWOORD zeg de Wie met een paaid cp den weg is, is met z'n meester cp weg! Hetgeen heel waar is. Maar tegenwoordig zcu men beter zeggen: «Wie met zijn auto van b.v. 20 paardenkracht cp weg is, is met twintig meesters op weg! Zie n.aar terug eens dat vreeselijk ongeluk te AdinkerkeZes dcoden Wie steeds moet per auto rijden, Denk vel na op alle tijden. Dce geen overdreven snelheid, Maar vertrek liever cp tijd. 'k Heb 'n kameraad en dis heeft om er steeds aan te denken, een foto uit een dagblad geknipt, waar een auto op staat te pletter tegen een boom. Als hij lust heeft van eens flink, te flink dcor te bol len, valt zijn oog op nie foto en vanzelf vertraagt hij. De voorzichtigheid is de moeder van den porseleinwinkel! HET IS OOK schrikkelijk zocals het verkeer met bussen toeneemt! Ik ken iemand die dertig jaar ge leden al met buseen rond reed! roept Ma- renta. Ja! En wie dan? vraag ik. De melkboer, mot melkbussen! Allsz, 't begint goed te gaan, Marenta kan weer lachen. Nu most ik voorzichtig zijn dat ik geen haarks meer in de boter breng (■BOMBBBBBiaaEBiasBHBaflsmn&Ba Hij .vilde den man gaarn te woord staan. De man, dit hem aangesproken had op perde geen bezwaren. Heel gaarne, antwoordde hij, ik ben mijnheer voor zijn welwillendheid dank baar. Frans had het hek al geopend en ging voor. Hij opende de voordeur met een sleutel, en in een verlioht-e gang gekomen, opende hij de deur van een zijkamer, waar hij het electrieche licht aanknipte. Hier kunt u ongestoord spreken, zei hij, en zich tot zijn vriend, richtend voeg de hij er bij: Ik ga intusscl.en mijn fa milie even waarschuwen, dat u onze gast zult zijn. Toen liet hij den advocaat e.n den on- verwachten bezoeker alleen. Roger zag den man nu nauwkeuriger aan. Hij had een lange jas aan, die zijn gestalte bijna geheel verborg, een breed gerande hoed, dien hij niet had afgeno men, verborg ook zijn gelaat. Wel, vroeg Roger hem een stoel wij zend, wat hebt u mi; mee te deelen? Wie is u eigenlijk? Mijn naam zal u weinig zeggen, ik heet Chamois. Chamois? Hé, wat voor naam was dat. Athur Roger wist, dat hij dien naam nog pas gehoord had en opeens schoot het hem te binnen. Dit was de naam, die voor kwam, op het laatste telegram dat voor den detective gekomen was en dat hij te zamen met Dora Burton gelezen had. In dat telegram was sprake van een dokter Chamois, die 26 September 1906 overleed. Neen het kon geen toevallige samenloop van omstandigheden zijn dat deze man ook Chamois heette of zich aldus noem de. Deze gedachten vlogen den advocaat dx>r het hoofd, maar hij hield zijn ge laatstrekken in bedwang, hij wilde niet doen blijken, dat die naam Chamois hem wel iets zeide. Mijnheer Chamois, -herhaalde hij kalm, neen ik ken u niet. Maar wat is het doel van uw bezoek? ZOU DIE MAN GELUKKIG WEZEN, 'k -Zal er toch maar stil voor vreezen. Alhoewel 't geen men niet kent, Blijft dan ook toch onbekend. En het spreekwoord zegt gezwind, Onbekend maakt onbemind. Pater Michel Colonthos, van het Athos- berg klooster in Griekenland, viert zijn tachtigste verjaardag. Nooit in zijn leven heeft hij eene vrouw gezien. Zelfs zijne moeder niet. Want deze stierf toen hij nog heel jong was. Hij werd in het kloos ter gebracht en is er nog steeds. Misschien zouden vele mannen mét hem wel willen ruilen?... MARIE, zei mevrouw tegen de nieu we meid, hebt ge de visch gekuischt alvo rens he'mi in de pan te doen? Maar mevrouw, antwoordde Marie, dat is toch niet noodig! Een beest dat gansch zijn leven in het water doorge bracht heeft! IK WEET NIET of ge weet dat er in Londen 'n club bestaat, de club der zelf moordenaars. Daarin vinden wij als leden, menschen die zich wilden zelfmoorden, maar die mislukten. Nu kwam er een voorstel om dien club te ontbinden met als reden dat er te weinig mislukte zelf moordenaars zijn. Het voorstel werd ver worpen en dus gaan de vergaderingen door! i. Zot zijn is een vieze historie Maar ik zeg U toch jandori", Dat ik dat niet ernstig vin3 Och! Als d'onnoozelheid begint. Tegen die Londenaars mogen we aan roepen Heers, vergeef het hen, want ze weten niet wat ze doen! En dat in 1938. LUISTER STIL Welk verschil Er bestaat Ge hooren gaat Tusschen 'n vrouw 'k Zeg het gauw Die stil spreekt Die hard spreekt! Hebt ge al opgemerkt dat wanneer een vrouw iets noodig heeft, ze dat steeds zoo zeetjes vraagt! Maar hebt ge ook reeds opgemerkt, in dien ze da) gevraagde niet aanstonds kr.'jgt, hoe hare stem stijgt en kan los barsten! MAAR MIJNHEER, zei de ontvanger der telefonen, waarom betaalt U deze 175 verbindingen niet? Ik heb gezegd, antwoordde de heer, dat ik niet betaal! Maar waarom? Hebt U eene bijzon dere reden? Natuurlijk, is het antwoord, 't is hier neven dat ge moet zijn, want ik heb geen telefcon GE KENT ALLEN de Lilliputters. Dat klein volkje van nog geen nieter hoog. Weet ge dat er zoo zestig duizend zijn? Dat ze een koning hebben? Julius Gont. Hewel die Julius Gont gaat nu eene bij eenkomst voorzitten te Budapest. Hij eischt een land voor de Lilliputters. Een stad ware reeds voldoende. Maar alles naar de maat der bewoners. Kleine huis jes, straatjes. Misschien auto's ook? In 't bijzonder, zegt Julius, zou dat moeten zijn, om, te beletten, dat die Lilli putters hunne kinderen aan cirkussen en foorreizigers verkoopan. Julius is eigenaar van eene groote fabriek waar al de kle dingstukken voor de Lilliputters vervaar digd worden! In die nieuwe stad zouden enkel als werklieden gebruikt worden, per sonen die minder dan een nieter groot zijn! -ZONDAG LAATST was ik cp bezoek naar den buiten. Met de koster was ik een pint gaan pakken, toen hij me vroeg of ik graag eens den kerktoren zou zien. Dat stond me wel aan en wij op weg. Bij de ■klokken gekomen, kreeg ik daar al den uitleg te hooren die ev noodig was. En deze klok, zei de koster, dat Is de grootste van allemaal. Deze luidt maar enkel, als Mgr. de Bisschop kemt, als 't brand cf als er overstrooming is ofwel als er een ander ongeluk gebeurt. Is 't dan een ongeluk voor de koster als Monseigneur de Bisschop komt? HEBT GE AL EENS gehoord deze uit drukking: Goede wijn behoeft geen krans. Vanwaar kemt dat? Vroeger waren de herbergen waar wijn geschonken werd, verplicht een krans cp hun voorgevel te dragen. La'er werd die -verplichting terug ingetrokken. Dcch de herbergen die niet veel klanten hadden, lieten hun" kramen hangen cm drinkers te lokken. Maar daar, waar goeie wijn geschonken werd, was ge kend. Dus goei-e wijn had geen krans noo dig! IN AMERIKA 'k Zeg het dra Ge weet het wel Is alles fel! Alles is er grooter, schoener, beter dan elders. Zegt men! Een Amerikaan was hier cp bezcek en deed een tcerke met een gids. Ziedaar een mccie trein, zei dez-e. Cch, antwoordde de Amerikaan, bij ons zijn ze nog zoo groot en zóo snel, Is dat geen prachtig gebouw? vroeg •de gids een beetje "verder. Dat? Ja, redelijk. Maar bij c-ns zijn ze vier of vijf maal grooter en er zijn er zoo wel honderd. 'k Kan 't goed gelooven, zei de ,gids. Want dat gebouw dat is een zethuis ziede meneer! IK ZEG U ALLEN VRANK EN VRIJ Het huwelijk is een loterij En zoo ge twijfelt aan m'n wcord Wel leest dan dit, en goed gehoord. Te Winston in Australië was er eene Vlaamsche Kermis, 't zal ginder wel Australische kermis zijn. Er was ook een loterij. En als eerste prijs een meisje van duizend weken. Een lief kind naar het ejhijnc. Reeds 300.009 briefjes werden ver kocht. Degene die het meisje win:, moet er aanstopds mede in den echt treden. Papieren en al het nocdige zijn door de overheid in gereedheid gebracht. De jong gehuwden vertrekken dan aanstonds op SBBBB3S3B!BBI9BaBBBBS9SBBBBBBBB is te kort cm u uitleg te geven /an alles. Ik kom uw hulp inroepen. Mijn hulp inroep n? Waarvoor? Om uw vriend te redden. Mijn vriend te redden? Ja, den detective. Hij bevindt zich in gevaar, wij moeten hem redden. U gelooft mij niet, dat zie ik aan uw gezicht, maar. O, viel Roger hem in de rede, ik ge loof u zeer wel, als u zegt dat mijn vriend, de detective in gevaar is. Maar ik geloof u niet als u zegt dat gij hem wilt helpen redden, integendeel ik geloof veeleer, dat gij er op uit zijt ook mij op de een of an dere wijze hi een valstrik té lokken. Ik zal daar evenwel niet inlcopen. De ander haalde even de schouders op. Komaan, zei hij, u meent dat ik een bondgenoot of helper ben van degenen, die den detective in ongelegenheid ge bracht hebben, maar u vergist zich. Dat heeft baron van Wijdeveld gedaan, maar ik ben diens hardnekkigste vijand. Gij? Maar man als dat waar was,, dan zoudt ge toch mij niet vertrouwen. Ik ben advocaat voor van Beekum en die is een vriend van den baron. De man glimlachte. O neen, zeide hij,u moogt de advo caat voor van Beekum zijn, u is de vriend van den detective en van juffrouw Bur ton en daarom vertrouw ik u. Maar als u mij vertrouwt, waarom geeft u dan een valschen naam? Een valschen naam? Ik heet Cha mois. Dokter Chamois? Dokter Chamois! Neen, dat is mijn broer. Uw broer? Ja, en hij was het slachtoffer van de zelfde schurken, die notaris Burton ge dood hebben. Daarom zijn die schurken mijn vijanden. U beweert dat uw broer door hen ge dood is? Neen, wat zij aan hem bedreven was erger nog. Ik ben bereid u dat te vertel len, maar nu niet. De tijd dringt daar voor te veel. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIf De Provinciale Commissie van Schoone Kunsten van West-Vlaanderen brengt ter kennis van de belangstellenden, dat in 1938, een prijs van 5.000 fr. zal toegekend worden aan den kunstenaar, die het beste werk, op gebied van toonkunst (muzikale compositie) zal voortgebracht hebben. Als bijkomende aanmoedigingspremiën zal een som van 2.500 fr, beschikbaar zijn. Mogen om prijs en premie mededingen, al de toonkundigen die in West-Vlaan deren geboren zijn of er sedert vijf jaar verblijven. Zij die begeeren aan den wedstrijd deel te nemen, moeten op hun kosten, de hand schriften of gepubliceerde werken, vóór 15 September 1938 indienen bij voornoem de Commissie waarvan gewenschte in lichtingen kunnen bekomen worden. D» wereld loopt voorwaar vol gekken, En wie er geen meer wil zien staan, Alleen moet naar zijn kamer trekken En 't spiegelglas aan stukken slaan. Waak vader, moeder waak! het is geen spel Voor dooven en voor blinden Want een getrouw en braaf gezel Waait ons niet aan met alle wind-en. Een eerbaar jeugd Die tracht naar deugd Is bij veel vrijers niet te vinden. Pater Poirfers. Des morgens vroeg en 's avonds laat Vergeet niet dat g'een krulsken sla'at. fBEB9SBBBlBBR9BZXBRB9IB3B8!B9B Zie binnen ZONDAG 14 AUGUSTUS 1938: Tiende Zendag na Pinksteren. Om deugdzaam te leven, de Liturgie van verleden Zond-ag leerde het ons hebben wij den bijstand des Hemels on misbaar van noode. Dién bijstand behoo- ren wij af te smeeken. Is ens gebed da vrucht van een nederig en betrouwend ge moed, dan zal ons Gods hulp niet ontzegd worden. Dit is de zin van het gebed bij de Intreezang: „Toen ik tot den Heer riep, verhoorde Hij mime stem tegen mij ne aanvallers en Hij heeft ze vernederd... Werp uwe bekommernis op dsn Heer en Hijzelf zal voor u zorgen. Uit ons zeiven kunnen wij niets go-ed3 verrichten. Dit zegt ons de ootmoedigheid. Waarom dan niet al ons betrouwen op God gesteld? Waarom ons niet geheel op Hem verlaten? Hij zal vcc<r ens zorgen op voorwaarde dat wij zoo nederig zijn zijne hulp in te roepen. Hoe menigmaal ver zuimen v/ij dit niet? Daarom ook worden wij zoo dikwijls het slachtoffer onzer be dorven natuur, vergeten wij onze plichten en bsleedicen den goeden en almachtigen God, Doen wij dus dikwijls een beroep cm Gods gcedertierendheid opdat de Hemel- sche Vader ons deelachtig make aan de hemelsch-e goederen, om een oprecht christelijk leven te kunnen leiden. Dit christelijk leven nu, een leven namelijk van geloof, genade en deugd, wordt in ons ingestort, ontwikkeld en onderhouden door den Heiligen Geest, die ons moet heiligmaken. Van dit leven krijgen wij een heerlijke beschrijving in het Epistel van heden. Hierdoor wil de Kerk ons overtui gen van de grootheid onzer roeping als christenen, waaraan wij echter onmoge lijk getrouw kunnen blijven en waarvan wij nog veel minder de heerlijke vruchten kunnen plukken zoo wij niet voortdurend. Gods hulp inroepen en leven als kinderen van den hemelschen Vader. Wij behooren immers aan God loe en Hij verlangt d>an ook dat wij ons geheel aan Hem opofferen. Gedurende de H. Mis vooral, offeren wij ons aan Hem op, opdat Hij volkomen met ons handele en over ons beschikke naar zijn goddelijk welbe hagen. Indien wij in dien zin de commu niezang verstaan, dan blijft er ons nog alleenlijk op te merken dat ons persoon lijk offer oneindig aan waarde en ver dienste zal winnen, wanneer wij hetzelv-s brengen op het oogenblik dat wij ter volkomen vereenzelviging van ons offer met dat van Jezus ons met onzen -Za ligmaker in zijn heilig Sacrament zullen vereenigd hebben. Wie zich op die wijze iedermaal als hij de H. Mis, bijzonder echter des Zondags, aan den Heer opdraagt, kan onmogelijk van den bijstand des Hemels en van da eeuwige belooning' verstekenblijven. co» 14 Z 10° Zondag na Sinkaen. H. Eusebius Evangelie: De Pharizecr en de Publikaan. 15 M O. L. VROUW HEMELVAART 16 D H. Rochus. H. Hyacinthus 17 W H. Liberatus 18 D H. Helena. H. Agapitus C 19 V H. Joachim. H. Lodewijk v. Toulouse 20 Z H. Bernardus 21 Z lle Zondag na Sinkaen. H. Joanna -Franc, de Chantal. 19® Ijzerbedevaart co» HERDENKINGEN 13 Augustus 1297. De Baljuw van Vc-urne verraadde Gwijde van Dampierre. Philippina van Vlaanderen zat te Parijs gevangen en de koning van Engeland, aan wiens zoon Gwijde zijne dochter had be loofd, zou den omgelukkigen graaf, di» door Filip den Schoone was vrijgelaten, helpen. Ma-ar toen de Franschen af kwamen, had Gwijde enkel de hulp van den hertog van Brabant en van den graaf van Gulik. Alles boog voor den vijand, totdat hij in het hart van West-Vlaan deren kwam. Hier ging mogelijk de kans keeren, toen de baljuw van Veurne, die zich met anderen door Filip de handen had laten vullen, de grafelijke banier ten gronde wierp en naar de Franschen over liep. Eenige dagen nadien werd een be stand tusschen'. Engeland en Frankrij-k gesleten, van walks rust ook Vlaanderen genoot. Den 6 januari herbegon het ge vecht, en graat Ckwijde, van alle mede hulp beroofd, kon fet tegen Filip's leger benden niet uithouden. Vlaanderen werd ingenomen en Gwijde met zijn zoons en hun gevolg te Parijs in den kerker ge worpen. 1883. Onthulling te Antwerpen van Conscience's zitbeeld, nog tijdens zijn leven. 14 Augustus 1850. Geweldige over strooming te Brussel. 1871. Overlijden te Gent van Jhr Blommaert, medestander van Jan Frans Willems. 15 Augustus 1582. Op Onze Vrouwe half Oest 1582 vertelt de Brugschs kleermaker Willem Weydts in zijn dag boek, zoo dede zijn Altesse Due d'Alencoa eenen zingende messe doen, met zeer schoone musica ende met schalmeien: heü gemeente was zeer gevierd om deze Messe te hooren, want men in Brugge door den inval der geuzen in drie jaar geene gedaan en hadde. 1916. Stichting aan het IJzerfrorJt van het HEld-enhulde-Komiteit. 16 Augustus 1143. Slag bij Ransbeek, bij Vilvoorde. De oude schriften ver halen merkwaardige dingen over dezea slag. Toen zijn vader stierf was Godfried III slechts één jaar. Maar hij nam reeds deel aan den slag bij Ranöbeek. Ziehier hoe. Een ridder, om de krijgslieden aaa te wakkeren, bond de wieg met dein kleir nen Godfried erin, vast aan de takken vaa een wilgeboom, zoodanig dat de wieg ia het zicht was van het leger. Daardoor 'Zie vervolg hiernevens.) 1999B99BB99999BBB9999B999BBB dig zijn moest. .Zeker, u was er van overtuigd, maar de wereld om ons heen niet. En we moe ten erkennen er waren aanwijzingen, dia zeer bezwarend voor hem geacht moes ten worden. Welnu, we weten thans toch wel, dat mijnheer van Beekum aan dia vreeselijke misdaad niet schuldig is. Zelfs de familie van notaris Burton is daarvan overtuigd. Weet u dat? Ik weet het heel zeker mevrouw. Het nichtje van den notaris, juffrouw Dora, denkt er geen oogenblik meer aan, dat uw man die misdaad gepleegd zou kunnen hebben. En ziet u eens, dat m-ogen we toch een lichpunt noemen, dat men hem daarvan niet meer verdenkt. En dat an dere, ja, dat is heel treurig, maar daar is nu eenmaal niets aan te veranderen en het heeft weinig nut daarover te klagen. Geen verstandig mensch zal het d-e kin deren aanrekenen als hun vader iets mis daan heeft. En al zal voor uw kinderen de toekomst anders zijn dan deze zich vroeger liet aanzien, het zou dwaashe'fl zijn te beweren dat hun leven verwoest is. Ik h-eb de overtuiging, dat én Frans én uw dochters wilskracht en werk'"- racht ge noeg zullen bezitten om, zich een positie te veroveren en dat u door hen een kal- men en rustigen levensavond zult kunnen genieten. "Mevrouw van Beekum schudde het hoofd als wilde zij te kennen geven, dat zij niet overtuigd was, maar toch hoorde zij wel graag deze troostredenen en haar kinderen waren er Roger dankbaar voer, dat deze hun moeder zoo toesprak. Hij zat bij haar in den hoek bij den haard en de anderen hadden zich wat terugge trokken. Mevrouw van Beekum boog zich iets tot hem voorover en vroeg met zachte stem, alsof zij niet wilde, dat haar kinde ren zouden hooren wat zij zeide: Maar Frans z'n toekomst is toch to taal vernietigd. t, Vervolgt). TWEE-STUKS-COSTUUMS BLIJVEN IN DE MODE Spijts de Mode regelmatig allerlei ver anderingen en wijzigingen voorschrijft, toch blijven de Twee-Stuks-Oostuums nog steeds in de Mode, en kunnen zcoals vori ge jaren ook nu in alle mogelijke weefsels uitgevoerd worden. Vooral in d-en Zomer, zien we het veelvuldig in de collecties voorkomen. Verschillende modebladen en moderu brieken wijzen er nu op dat Shantung onder meer, voor een Zomer-tweestuks- ccstuum heel geschikt is, omdat het ge makkelijk kan gswasschen worden. Ves ten worden gelanceerd met een dubbele rij knoopen, en met een reverskraag, en versierd met een omslag. Een hoed in blauw stroo, volledigt het geheel. WANNEER WE VRIENDEN HEBBEN UITGENOODIGD Wanneer we vrienden hebben uitgenoo- dig'd, dan moeten we er voer zorgen dat ze vcoral veel RUST hebben. Want ze heb ben deze uitnoodiging geenszins aanvaard met het vooruitzicht veel te moeten -me dewerken, of het lastig -gemaakt te wor den door 's morgens vroeg gewekt te wor den. Ze verwachten en verlangen niets anders dan RUST. Laat ze dus iederen dag rustig uitslapen. Wek ze niet om zes uur om den zonsopgang te zien, of te zeven uur om met u te kunnen ontbijten. Maakt het hen zoo gemakkelijk mogelijk: laat ze flink uitslapen, en naar willekeur ontbijten. Ze moeten zich op hun -gemak voelen. Ze moeten een kamer hebben, welke hun toevluchtsoord is. Daar moeten zij zich rustig kunnen wasschen, en in de gelegen heid zijn om toilet te maken. Zij mceten kunnen beschikken over een ruime lavabo, en veel water, zonder bevreesd te zijn vlekken te maken. Uw genoodigden wenschen hoogstwaar- schjnlijk eenige kaartjes en een paar brieven te schrijven. Zorg er dus voor dat ze kunnen beschikken over een tafeltje, papier, pen en inkt. Blijf niet te lang op: uw gasten wen schen na hun namiddaguitstapjes die zeer vermoeiend waren, 's avonds niet lang op te blijven. Ze durven het niet altijd zeg gen, doch zullen u zeer dankbaar zijn, wanneer u hun voorstelt tijdig te gaan slapen. Wanneer uw gasten een paar lieve woor den hebben voor uw kinderen, en ze «lief» noemen, dan mag dit nog geenszins een reden zijn om zs den heelen dag met die lievekinderen opgescheept te laten. Wanneer uw kinderen dus te veel rond uw uitgenoodigden draaien, verwijdert ze dan onopvallend doch energiek. Indien uw vrienden cf familieleden werkelijk ver zot zijn op uw kind-eren daa zullen ze wel persoonlijk gaan opzoeken. PRAKTISCHE WENKEN Het gebeurt eenieder dat er eens een etiket moet -geplakt worden op een glas of petje, dat in de keuken dienst moet doen. Het is wenschelijk dan den gegom- den kant met glycerine te bevochtigen in plaats van met water. Het laat niet zoo gauw los omdat de stoom in de keuken op de glycerine geen invloed heeft en op het water wel. Wie 's avonds In bed bij een klein lampje leest, moet altijd zorgen, dat het licht achter zijn hoofd is geplaatst, zoo dat de stralen niet op het oog maar op het boek vallen. Wanneer men slechts enkele drup pels citroensap noodig heeft, is het niet noodig den citroen middendoor te snijden, en daardoor heelemaal te verspillen. Men kan er eenvoudig met een beenen brei naald in prikken, de hoeveelheid sap. die men noodig heeft, er uit persen, waarna de opening van zelf weer dicht zal trek ken en de citroen dan nog dagenlang goed kan blijven. Als men water wil doen bij spijzen, die reeds aan de kook zijn, moet men daarvoor heet water nemen, want koud water maakt den inhoud hard. (Nadruk Verboden). TANTE BARBARA 1999H99999999999995ÜSB9999BIIB wekelijksche LOURDES AFREIZEN naar vanaf 690 fr. alles inbegrepen. ROME en ITALIË: afreizen 19 Juli, 7. 12 22 Augustus. Vanaf 1335 frank. Specialiteit van HUWELIJKSREIZEN. R. HILLEWAERE Elverdingectr., 49, 46, Korte Nieuwstr., IEPER. ANTWERPEN. IBBBaEBBB9B9flBBBBBBBBE!19BBBBB U VRAAGT?... WIJ ANTWOORDEN!... M. L. vraagt ons: Ik heb een zwakke jongen van negen jaar qud, die cp voor schrift van den geneesheer gedurende een drietal maanden in den buitenlucht zou mceten opgevoed worden. Ik weet echter niet waarheen ik den kleine meet sturen, en bezit daarenboven niet voldoende kapi taal om een buitenverblijf van drie maan den te bekostigen. Wat moet ik doen? lil de eerste plaats moet u erover spre ken met dén huisdokter. Die kan u daar over alle nocdige inlichtingen gev-en, In elk géval wanhoopt niet. Want er bestaan in België voldoende ernstige organisaties die zich met het' lot van zwakke kinderen spe ciaal bezighouden. Om er u nu slechts één te noemen: «HET NATIONAAL WERK VOOR KINDERWELZIJN», Gul denvlieslaan, 67, te Brussel. Indien juw huisdokter dat organisme aanschrijft, zal hij een formulier ontvangen, dat heel pre cies moet ingevuld worden, opdat het Na tionaal Werk voor Kinderwelzijn kunne besluiten of het ki-nd zich in d-e gewensch te voorwaarden bevindt om de voordeelen te kunnen genieten van een verblijf in een gezondheids-kolonie, en opdat het aldaar dan d-e verzorging zou kunnen krijgen, aangepast aan zijn specialen toestand, gedurende dit verblijf. Het verblijf dei- kinderen in dez-e kolonie duurt drie maan den, en komt overeen m-et een school- kwartaal of met de zomervacanties. H-et lager enderwijs wordt zelfs in dez-e kolonie gegeven, zoodat de zwakke kinderen daar hun sludies op een goede manier kunnen voortzetten. M. vraagt ons: «Hoe moet men een kindje in slaap maken? Op deze al gemeen zeer interessante vraag laten we M. Comelet-sue aan het woord, zooals zij dat deed in een artikel LA FEMME ET L'ENFANT Men mag .het wichtje niet laten inslapen terwijl men het laat drin ken: zoodra het, niettegenstaande uw po gingen, niet meer drinkt, leg het in de wieg; toedekken en opletten of het kruik je goed ligt; verlaat de kamer of wees er heel stil. Geen licht rcr.d de wieg waar het kindje slaapt; indien ge verplicht zijt licht te hebben, omdat ge in de kamer blijft, dekt dan de lamp zooveel m-ogelijk toe; zet ze achter een scherm. Grooter geworden moet het kindje op vasten tijd naar -bed worden gebracht el- ken avond. Geef een kus, stop de dekentjes gc-ed in, neem het licht mee en laat het alleen. Niet gewennen aan inslapen en tevens uw hand vast te houden en niet toegeven aan verlangen om licht aan te laten. Gewend- aan de duisternis zal het geen ziekelijke angsten kennen wanneer het gebeurt dat het wakker wordt. Op welken leeftijd ook laat het kind ncoit in uw armen inslapen. Het wordt er gauw aan gewend om gedragen te worden, omdat het de voortdurende oplettendheid der anderen geniet en geliefkoosd wordt. Grootmoeders en moeders hebben een voorliefde om de babys in de armen te houden en te wiegen, zonder te denken aan de mogelijke gevolgen. Wanneer men een afwijking ontdekt, in de ruggegraat, dan vergeet men dit toe te schrijven aan de lange uren, die baby heeft doorgebracht in de arm-en, waar de verschillende gedeel ten van h-et lichaam nooit allen te gelijk den noodigen steun vinden die ze noodig hebben. N«:m het dus maar alleen in de armen om het te dragen van de eene plaats naar de andere. Baby moet liggen alleen in zijn wieg, nooit in het bed naast zijn moeder. WAT WE ZOOAL IN DE MAAND OOGST KUNNEN KOOPEN AAN "OORDEELIGE PRIJZEN Groenten en Vruchten. Bloemkool, kropsla, zuring, rabarber, postelein, selde rij, kervel, peterselie, worteltjes, pastina- ksn, doppers, tuinboor.en, tomaten, kom kommers, biet, snijbiet, melde, patiënte, capucijnen sla- en snijboor.en, andijvie, champignons, uitjes, augurkjes, kardoen, artisjokken, nog aardbeien, kruisbessen, kersen, frambozen, moerbeien, aalbessen, morellen, bananen, citroenen, meloenen, ook peren, abrikozen, perziken, bramen en boschbessen. Viseh. Zee- en rivierkreeft, zalm (vcoral in deze maand), voern, blei, zeelt, brasem, makreel, rog, baar?, snoek, geep, pieterman, poen, Zuiderzeegarnalen, ha ring tong, tarbot, bot, heilbot, aal, paling, kabeljauw. Wild en Gevogelte. Kip duif, tamme eer.d (vooral in deze maand), jonge pa trijzen. WAT ZUILEN WIJ BIT VOORKEUR GEDURENDE DE MAAND AUGUSTUS INMAKEN? Snij- en sperziebecnen, tomaten, kom kommers, augurkjes, uitjes, p-uimen, per ziken, abrikezen, peren, bramen, bosch- en veenbessen, rozebottels, berberissen, mahonia-, vlier- en lijsterbessen, paling, aal en garnalen. De belanghebbenden worden er attent op gemaakt dat de Provincie West-Vlaan deren voor de muziekmaatschappijen (fan fare of harmonie) gevestigd in de ge meenten van de rechterlijke arrondisse menten Brugge en leper gedurende het jaar 1938, muziektornooien zal inrichten. De maatschappijen, welke hieraan wen schen deel te nemen, kunnen het regle ment verkrijgen op het Provinciaal Be stuur, te Brugge. De aanvragen tot deelneming moeten in alle geval vóór 25 Augustus aanstaande worden ingestuurd. IBBSBBSOBBBSBBBBBBBBilRGBIIHBB 9, Wijngaardstraat, 9 yET manneke MEA CULPA, ME A CULPA M-ea maxima culpa! Door mijn schuld, door mijne schuld, Door mijn allergrootste schuld! Weet g;e wat ik nu kwam tegen? *k H-eb een bolwassching gekregen, 'k Denk er aan en 'k ben neg bang, 't Was er eene van belang. En waarom? 'k Zeg 't tot mijn spijt. Voor een klein vergetelheid. En van wie? 'k Zeg het u dra Van m'n dierbre Marenta. Toen Marenta mijn artikel van verle den week las, zag 'k ze ineens heuren neus optrekken, heur wenkbrauwen gingen naar boven en 'lc voelde 't onw-eder ging losbreken, de bom ging' barsten. En ineens, pang! Wie is Rosamunds? Rosam-unde. Rcsamunde? Ja, Rosamunds, uw Rosamunds! Ik bekeek m'n epistel. En teen begreep Ik het. -Och Marentü, daar moest natuurlijk staan Mar-enta. 'k Ben verleden week eens naar de paardenkoers geweest, en 'k heb daar eens vijf frank gewaagd op een paard, dat Rosamunds heet. Verstrooid zijnde, heb ik U voor dat paard gehouden, uwe naam natuurlijk En toen brak de vlaag los. Als een stort regen. Dat heeft me weer een nieuwen hoed gekost voor Marenta, om de verzoe ning te sluiten. Maar ze bekijkt me toch nog steeds met een kwaad oog! V/AAR DE VLAGEN cok losgebroken zijn deze laatste dagen, 't is hier bij ons. Al is de Zomer ook in 't land. Hij heeft toch ook zijn slechte kant. Want slaat d-e dagbladen open. Man ge dood door bliksem. Blikrem slaat in huis. Brand. Zooveel schade. En in den Winter zijn het cverstrooming-en. 't Is altijd iets! Maar donder en bliksem zijn gevaarlijke dingen. Als uw uur geslagen is is er niets aan te do-en. DAT ZEI MEN tegen Jefke ook. Ge moet geen schrik hebben, Jef, van in een vliegmachi-en te zitten! Daar heb ik geen schrik van, ant woordde Jef, maar wel van er uit te val- Groote Prij» Wereldtentoonstelling Brussel 1935 Prijs 1937 I. - DAGVAKSCHOOL voor SCHOEN MAKEN. Uitgebreide vakkennisNe- derlandsch - Rekenkunde - Meetkunde (voor patroonmaken) - Boekhouden - Al gemeen en toegepast teeken - Patroon maken en snijden - Looien van leder - Maken van leesten - Maatschappijleer - Gezondheidsleer - Godsdienst. De meest volledige opleiding tot het maken zoowel van den gewonen schoen als van het hoogste luxewerk. Drie volle dige studiejaren 1 vervolmakingsjaar. Aannemingsvoorwaarden 1) De leerlingen moeten 13 jaar oud zijn. 2) Ze moeten liet 6° studiejaar der la gere school met vrucht gevolgd hebben. 3) Het inschrijvingsrecht op de cursus sen is vastgesteld op 30 fr. II. - ZONDAG- en AVONDSCHOOL voor Patroonmaken (3 jaar) - Houtbe werking - Meubelmaken (3 jaar) - Tee kenen (3 jaar). Inschrijvingen bij E. H. Bestuurder, Roeselarestraat, 41, IZEGEM, of bij M. Cyriel Neyrinck, Hondstraat, 39, IEPER. De lessen herbeginnenvoor de Dag school op 12 September, te 8 uurvoor de Zondag- en Avondlessen op 17 Sep tember, te 17 uur. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB HEBT GE OOIT EEN GOED WOORDJE GEDAAN OM EEN EN ANDER KENNIS AAN TE ZETTEN TOT HET ABONNEE- REN OP DIT BLAD. DOE DIT ZONDER UITSTEL. DANK. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB werden de mannen zoo moedig, dat ze vochten als leeuwen. De Bertholden, hee- ren van Grimbergen en Meclielen, delfden het onderspit, dooh eerst vijf jaar later gaven zij den moed op het bestuurschap van Brabant te veroveren, en onderwier pen zich. Daardoor gebeurde het dat God fried III een tijd Hertog in de Wieg genoemd werd. 17 Augustus 1902. Onthulling te Kortrijk van het Guldensporen-G-edenk- teeken ter gelegenheid van de 600* ver jaring van den Slag bij Groeninge. 18 Augustus 1856. Onthulling te Ant werpen van het stand-beeld aan Antoon Van Dyck, Rubens' puikleerling. 1902. Stichting te Antwerpen van het Benoltfonds 19 Augustus 1566. De Beel&stormers aan het werk. In 1566 -begon e-en bende van 300 opgehitste het lage en afkeurens waardig vernielingswerk in de kerken der omstreken van Sint Omaars. Vandaar, gewapend met -bijlen en breekijzers, begaven zij zich naar leper, verbrijzelden en vernielden al wat daar err in den omtrek in kerken en kloosters te vinden was. Na het grootste deel der kerken, kapel len en kloosters in Vlaanderen verwoest te hebben, vielen zij in Bra-bant e-n Ant werpen. De Onze Lieve Vrouwkerk van Antwerpen bevatte een onwaardeerbaar aantal kunststukken van allen aard: beel den, schilderstukken, altaars, de grootste err meest bekende org-el, predikstoel, enz... Alles werd verbrijaeid, -geschonden of ge plunderd. Dit lot ondergingen al de ker ken van Antwerpen en Brussel. Dan verspreidde zich de verni-elings- zueht der beeldstormers in Holland, waar ook de kerken geschonden of geplunderd werden. 1915. In Den Haver (Frankrijk) sterft de fijne Vlaamsche dichter Victor de la Montagne. Hij werd te Antwerpen ge boren op 8 Oktober 1854. OM EENS NA TE DENKEN!... «Ik heb nog allen tijd! is gewoonlijk oorzaak dat men c-p het eigenlijke oogen blik tijd tekort schiet. Daarom is liet veel beter sieeds alles voor -tijd te dc-en: vóór tij-d naar het station gaan om den trein zond-er overhaasting te kunnen nemen; vóór tijd het nocdige werk klaar hebben, om alle moeilijkheden te vcorkom-en; vóór tijd de kle-ederen herstellen, in d-en tuin alles in orde maken, om op tijd te zijn. (Nadruk verboden). P. B. IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB kelijke positie tevreden mceten stellen. En dat was voor meisjes, die nooit ge leerd hadd-en zich te bekrimpen geen op wekkend vooruitzicht. Daarbij kwam nog de angst voor het lot van hun vader, dien alle leden der familie duchtten. Zij meen den niet beter te kunnen hopen, dan dat hij aan den arm der gerechtigheid zich zou blijven onttrekken, want het zou meer dan vreeselijk zijn, indien hun vader in d-e gevangenis zou komen. De vrouw van van Beekum was een goed maar tamelijk onbeduidend mensch, in geen geval een zoo bijzondere vrouw, dat zij in dergelijke omstandigheden on gebroken gebleven zou zijn. Een groot deel van den dag weende zij en sprak troosteloos over hetgeen zij verloren had den en haar kinderen moesten wel voort durend trachten haar wanhopige neer slachtigheid teg-en te gaan. Maar dat was geen lichte taak. Nu had d-e advocaat den eersten avond, dat hij in Schillerhorst -ge komen was door zijn kalme wijze van op treden, door zijn opwekkende woorden op mevrouw van Beekum een invloed ten goede uitgeoefend en haar de toekomst mind-er wanhopig doen inzien. Vanzelf was hij thans reeds daarom in den fami liekring welkom en men begroette zijn binnenkomen In de huiskamer dan ook zeer hartelijk. Men sprak over verschil lende zak-en, rn-aar ten slotte was het na tuurlijk niet te vermijden, dat de treurige omstandigheden d-er familie onderwerp van het gesprek werden. En vanzelf ook uitte mevrouw van Beekum weer haai' klachten. Kom, kom, antwoordde Roger, u ziet ook waarlijk i-.der lichtpunt voorbij. Alsof er nog lichtpunten waren voor ons. Wel zeker zijn die er, mevrouw, zei Athur Roger, kijk eens, het staat al wel zoo goed als vast, dat mijnheer van Bee kum onschuldig is aan den moord op no taris Burton. O, maar wij wisten al dadelijk, dat hier slechts de schijn tegen mijn man pleitte, dat hij aan die misdaad onschul- Maar als uw uur niet geslagen is, kunt ge geen kwaad. Ge -m-oet fatalist zijn jongen! Ja. ja, zei Jef, maar als 't uur van den piloot dan slaat, dan vlieg ik daar met de gebakken peren! Vliegen, vliegen is plezant Van Noord tot Zuid door 't gansche land. Maar vliegen in een vliegmachien, Of vliegt men anders ook misschien? JA -ZEKER, roept Marenta, want toen gij den eersten keer mijn hand kwam vragen en den voet van mijn.vader kreeg, vloogt ge zes trappen af! Ik kan niets anders Jan Marenta gelijk geven en in m'n eigen peinzen: «Ik ging tweemaal om heur hand te v-ugen. En zeggen dat er zoo een schoon Vlaamsch spreekwoord is, dat zegt Een ezel stoot zijn poot geen tweemaal aan den zelfden steen Ja maar, gij zijt *n dubbelen ezel, is t lievv antwoordje van Marenta. IBSIBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBB 19 AUG. Te 2 uur, ten Gemeente- huize te STADEN. verbeteren van land- bouwwegen Nrs 32, 12, 8 en 5. Bestek 270.000 fr. Stukken ter inzage ten Ge meentesecretariaat en op den Technische Dienst, H. Verrieststraat, 58, Roeselare. Aaugct. inschrijv. 17 Aug. IBSBBBBaSBBBBBBBBBBSaaDSBBBS] huwelijksreis en als ze terug komen staat hun gemeubeld huis gereed. Al goed en wel, maar als die -tweo dan in mekaars smaak r.i-et vallen? Maar 't is hier toch bijna 't zelfde. Eerst gedaan en dan bedacht Heeft menigeen in 't leed gebracht. Eens gedaan, ge zijt getrouwd, Heeft menigeen te laat b'reuwd! EN DAARMEE is 't bijna tijd voor de soep! Want ik voel zoo stilaan m-'n maag- ske om eten jar.ker.. 'k Wensel'. U allen dus te samen Veel plezier voor morgen. Amen! 't Manneken uit de Maan. IBBBBBBBBBBBBBBklBBBBBBBIBBBEM Wat wilt ge dan van mij? Ik kwam u vragen of ge heden nacht met mij op een gevaarlijke expeditie uit gaan wilt om u vriend den detective te redden. Weet ge dan waai' hij is? Ja, dat we-et ik. Ik wil hem redden er, het meisje, dat zij krankzinnig verklaren. Ik heb mij ten taak gesteld dat -meisje te redden. Bijna zou hét mij gelukt zijn, maai'... Maar u is toch de man niet, die haar hielp ontvlucht-en? Ja, di-e man ben ik. Onmogelijk, gij bedriegt mij, ik heb dien man, voor wien gij u nu weer uit geeft gezien. Men heeft u bedrogen, zei hij, men heeft een handig opgezette comedie ge speeld op den Eikenhof, om uw argwaan in slaap te wiegen. Gij hebt zoogenaamd den man gespreken, di-e het meisje ont voeren wilde. Maar die man was de hand langer van den baron, die man was de moordenaar van notaris Burton. De man, dien gij gezien hebt in zijn valsche rol, is gearresteerd. Dat moet de detective u verteld hebben. J-a, erkende Roger, dat heeft hij mij verteld. Maar ge hebt toch zelf daarna ver nomen, dat de gearresteerde een bediende was van den baron. De man is een bedien de van den baron, maar ik ben Chamois, ik ben degene, die het meisje ontvoeren wilde. Het was den advocaat een oogenblik of alles hem voor de oogen danste. Het was h-em -alles een wir-war van gebeurtenis sen waaruit hij niet wijs worden 'kon. Maar dit schonk hem toch vertrouwen in hetgeen de vreemdeling hem mededeel de. Bosch had hem verteld, dat hij den man had gearresteerd, dien hij had ge sproken, dat die man de moordenaar was. En Inderdaad er was iemand -gearresteerd, maar de -gearresteerde was een 'bediende van den baron. Dus had hij, gesproken een bediende van den baron, die een val sche rol had gespeeld, dus was hij toen LM KEI", Nr 2, speciaal, uiterst licht, 26 fr. de kgr. Nr 4, speciaal voor liefhebbers, 32 fr. de kgr. Franco tegen terugbetaling per 2 kgr. 1 Fr. vermindering de kgr. per 4 kgr. Fijne, middelmatige en grove snit. IBBBBBBBBflBBBflBBBBBBBBflflflflBB bedrogen en bestond de mogelijkheid, dat deze man d-e waarheid sprak. Het is goed, -z-ei de advocaat, eens klaps vas.besloten, ik zal u helpen, -maar ik weet niet hce? Gij weet niet, hoe gij hier ongemerkt vandaan komen moet. Welnu luister. Over een paar uren wacht ik u buiten aan het hek dat achter den tuin van dit huis loopt. Wellicht kunt gij u door het raam van uw slaapkamer ongemerkt verwijd-e ren, maar indien u dat niet mogelijk is, moogt ge iemand anders in uw vertrou wen nemen. Hier in huis, vroeg Roger verwon derd, hebt u daartegen geen bezwaar. Neen, de van Beekum's zijn meer slachtoffers dan medeplichtigen van den baron. U kunt Frans van Beekum zeggen, dat u uit moet, maar natuurlijk onder voorwaarde, dat hij daarover met niemand spreekt. Maar beter Is het h-em niets te zeggen, hij staat heel sterk onder den in vloed van den baron. Goed, zeide hij, in ied-er geval over een paar uren treft u mij op de afgespro ken plaats. i— Neem een revolver mee, sprak de an der nog. iteOSENAAMDI ionmisbaar op iedere taïil IBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBBS Mengelwerk v. 14 Oogst 1938. Nr 19. oorspronkelijke detective-roman door Ter wille van uw familie? Ja, kijk eens, ik kan het u wel zeg gen. Mijn moeder en mijn zusters trekken zich het voorgevallene vreeselijk aan. Veel deelneming of vriendschap ondervonden ze niet. ze verbeelden zich, en misschien is het g-een verbeelding, dat alle kennissen haar tost den nek aanzien. Als zij verne men, dat gij hier logeert zullen ze veron derstellen dat gij ook liever niets met ons te maken wilt hebben. Begrijpt ge, dat is pijnlijk voor haar. O, zeide hij, je weet wel beter en als dat het geval is ga ik natuurlijk met je mee. Frans van Beekum scheen zich over dat antwoord te verheug-en. Dat is goed. zeide hij, je doet er mij een ontzagelijk plezier mee. De beide vrienden gingen nu samen op "We. naar de v.oning der van Be-eku-ms en Ver Lih'-efden ze daarvoor ni-at te loopen. Ze waier. nu bij het huis van Frans ge naderd en cieze opende het h-ek reeds, tc-en «r plotseling i-emand achter hem opdook. Een oogenblik heeren, zei een vreem de stem, ik zou le-el even den heer Roger Willen spreken. Die ben ik, antwoordde de advocaat. Hebt u een oogenblikje tijd voor me, het behoeft niet langer te zijn dan vijf minuten, sprak de onbekende. Roger aarzelde even, maar Frans zeide: Als ge het wilt kan mijnheer mee haar binnen gaan, ik zal u even in de spreekkamer laten. Roger werd in d-en familiekring der van Beekum's hartelijk welkom geheeten. Hij was een man van de wereld, hij wist los en ongedwongen te praten en hij had werkelijk -m-ededelijden met de moeder en de zusters van Frans, die zoozeer leden door de onverwachte ramp, welke buiten haar schuld, haar getroffen had. H-et was voor haar geweest als een schrikkelijke donderslag bij helderen hemel. En na tuurlijk trokken zij zich zeer d-e schande aan welke over den eertijds gezi-enen naam van Beekum was gekomen. Dit hinderde meer nog dan het vooruitzicht, dat zij tot armoede zouden vervallen. Niet In dien zin, dat zij honger zouden moeten lijden, maar ze zouden zich toch -met een afhan- MEUBELPAPIER - BALATUM Bij SANSEN-VANNESTE.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 7