VREDE Sociale Wetgeving Beslissende Dagen! De Internationale Hoogspanning De internationale Hoogspanning de poperingenaar SANSEN-VANNESTE .10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM.. KATHOLIEK NIEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD- VERSCHIJNT WEKELIJKS Het zijn hier God dank niet alleenlijk mateiieele zaken die op het spel staan. Qok van een ander standpunt uit moet deze kwestie bekeken worden en in de Eerste plaats het geboortecijfer. MBBaBBBHHBBBlBBUMBIiaBBBBBSB LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1923 INTERNATIONAAL OVERZICHT Be EngelscSte en Fransche Regeeringen warden hel eens om Praag voor te stellen de Sudeten aan Duitschland toe te voegen. - Praag neemt aan Hongarije en Folen eischen om de beurt hun minderheden op EEN NIEUWE REGEERING TE PRAAG SAMENGESTELD Maar een Hinisterieele crisis in Frankrijk en Engeland f DE TROEBELEN IN TCHEKO-SLOWAKIJE SÜDETENGEBIED IN VOLLE REVOLUTIESTEMMING ZONDAG 25 SEPTEMBER 1938. jüfuw—w in ■man mm u*<* IJiigever POPERINGE felefoon Nr 9. Postch. Nr 155.70.^ ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. Medewerkers zijn verantwoordelijk voor hun artikels. 35' JAAR. - N' 35. mmmxm TARIEF VOOR BERICHTEN: r Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr, 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. I Berichten op le bl. per regel 5.fr. I Berichten op 29 bl. per regel 2.50 fr. I Berichten op 3® bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond f ingezonden worden. Kleine be- I richten tegen den Donderdag noen. Rassenhaat, totalitarisme, afgoderij van den Staat dat kan een heele natie embri- gadeeren. Als Hitler in colerie schiet en jijn mond roert, is er gevaar voor heel Europa. Hoe zwaar ook de last der tien geboden Gods kan wegen op een mensch, is het toch nog altijd beter die tien geboden van «en Algoeden Vader in acht te nemen dan de kreet: Voorwaarts! te moeten hoo ien uit den mond van een generaal; het js beter die tien liefdewetten van den Ver losser te handhaven die voor ons welzijn gegeven werden, dan den gendarm te hoo ien bevelen: Te Wapen! Het is be ter de tien bevelen van den H. Geest uit te voeren dis daartoe door zijn gratie en de r.oodige hulp verleent dan het impe ratief katsgoriek te moeten hooren: Te gen t'avond ten 8 uur most gij présent zijn op het apel in de caserne nr in veldtenue Hum! Hum! Wat belieft er u? Waar de tien geboden in voege zijn, ge nist men nog: de week-end, zondagrust, betaald verlof, vacantie. Maar als de moderne afgod zal zijn commando geven, zal het gedaan zijn met luierikken op een wollen matras of zelfs maar zijn noene- tukje uit te slapen in een clubzetel. O! mijn God, uw last is lichter om dra gen dan de ransel op den rug, uw juk is zachter dan het geweer op den schouder. Zou men klagen? Bemint uwen even naaste, eert vader en moeder, enz.klinkt zoo hard niet als «Feu a volonté! of «Baïonr.ette au canon zooals we hoorden in den tijd. A Chamberlain gaat naar Hitier, neen hij vliegt, en dan nog tweemaal. Beide staatslieden... sous la tounslle, een lustprieel. Accolade nog beter twee gevecht. «Madame est servie». Een lekker kopje thé en een fijne cigaar. En dan eens glimlachen voor de photo- graphen, binst dat ze het lot van mil- lioenen menschen in handen hebben. «Zet nog een tasken bij voor mij», smeekt menige moeder van Kroostrijke Gezinnen. Mag ik bijzitten en een woord mee praten vraagt die weduwe die over twin tig jaar haar man verloor in de deure- br&ke. Ja, vergiet maar thé; schenkt wijn en ook champagne als 't most, het is nog duizendmaal beter dan het bloed. tsfisBEaBBBoasisaasBEsissEBaB: Commandeer aan uw meid: Pècher^ duiven, ananas! Zoeter vruchten, zoe ter orders dan: «Wol leveren; kapok in dienen. Naar 't Comiteit! Spant uw buikriem! 's Avonds ten 8 binnen! Waar zijn uw papieren? Time is money Tijd is geld en tijd is ook vrede. Tijd winnen is een cataclysme tegenhouden. Zet u, M. Hitier, haast u niet, kalm pjes aan, ge hebt ergens in Vlaanderen nog in aardsche gangen gezeten die men toen ter tijde loopgraven noemde; ge hebt vaderlanderkens gevuld; ge hebt ook da gen gesleten en nachten dat ge zegdet: Ik heb er mijn buik van vol Toen was het geen natuurschoon van uw bergachtige streek te Berchtesgaden of Godesberg. Gij hebt een panorama van puinen be zichtigd. Mediteer erover vol ernst in de schaduw der dood eer de dans begint, de macabere vals met 'begeleiding van ka nonnen die catastroof verwekken. O Heer, laat uw dienaar in pace en vrede zijn pijp smoren, zijn andivie op binden, zijn Darondeau's en winterpenen plukken; laat onze zonen op het hof vreedzaam de aardappelen uitdoen voor den wintervoorraad. Dat is hun taktiek. Heer, ik heb reeds in mijn leven na maanden front 's nachts moeten vluch ten; en alles in den brand laten om 's an derendaags in een goederenwagen te rei zen naar den Midi. En ze zeggen dat de oorlog van '14 maar een échantillon was bij hetgeen nog komen kon als wij eraan waaienbidt de boer van bachten de k-upe. Ik weet wat het is mijn land te ver effenen en in verwoeste gewesten te mos ten huizenieren met terrepapier als dak in een barak van het Albertfonds. Dat was geen blockhuis. Spaar ons Heer en ons kroost van die vijf minuten schrik, die kunnen doodelijk zijn voor menschen van onze jaren. Ik ban geen meurebreker meer. Onze herbouwde torens roepen ten he mel; «Nooit meer oorlog». De aarde heeft hier al gebeefd dit jaar, maak o Heer, dat zs niet meer schokt... onder 't gewicht van tanks. Maak dat de vredesverdragen gebouwd op haat, on wetendheid en kwade trouw zouden her zien worden voor het algemeen welzijn. Mogen de landen verpletterd onder de belastingen voor bewapeningen weer ademen. A. B. Ü3BHS83BI OSZIHSVEQGSEDINGïH VOOS K!iT-L09KTItEKKiNGEN VE Ingevolge de wet van 10 Juni 1937 zijn de personen die onder hare toepassing vallen, er toe gehouden deel uit te maken van een Onderlinge Kas voor Gezinsver goedingen. Volgens de gegevens door het Ministe rie van Arbeid en Sociale Voorzorg mede gedeeld zouden aan doze wet onderwor pen zijn: Nijveraars, landbouwers, hande laars en visehvangers 593.000 Vrije beroepen 35 000 lichamelijks zorgen (haarkap- pers) 10.000 Geestelijken 6.000 Kloosterlingen 40.000 Assistenten 309.000 993.000 Bij deze niet loontrekfcenden dienen nog gevoegd de gewezen werkgevers, de werkgevers en de vroegere niet loontrek- kenden. Dit enorm aantal personen zullen allen rnoeten aansluiten bij een onderlinge kas. Het is ongetwjfeld dat in dit getal een groot aantal katholieken begrepen zijn, ook dezen zijn aan dezelfde verplichtin gen onderworpen en zullen binnen afzien- baren tijd voor de keuze gesteld worden, ofwel aangesloten zijn bij een vrije kas, ofwel zal de staatskas hun ambtshalve inschrijven. Dat het voor katholieken een grooten plicht is aan te sluiten enkel en alleen bij christene kassen, hoeft zeker geen betoog. Trouwens Z. H. de Paus is hier over zeer formeel in zijn wereldbrief Quadragesimo Anno», bijzonder waar Hij er op wijst dat de eenheid onder de katholieken een voldongen feit most wor den. Voorwaar, zegt Z. H., iedereen weet hoe- Vele en hoe groote ondernemingen den onvermoeibaren ijver der katholieken op touw zet, zoowel op sociaal als op econo misch terrein, als op onderwijs en gods dienstig gebied. Maar dit wonderbaar en moeite-vol optreden grijpt dikwijls minder diep in, omdat de krachten te veel VER SNIPPERD zijn. Laten dus allen die van goeden wil zijn zich vereenigen, allen die, aangevoerd door de herders der kerk, de- ven goeden en vreedzamen strijd van Christus strijden, laten allen zich moeite geven ieder naar zijn talenten, zijn krach ten en zijn plaats in de maatschappij, onder leiding en voorlichting der kerk, iets bij te dragen tot het herstel der christelijke samenleving. Het is echt bedroevend dat zoovele ka tholieken verdwaald zijn in neutrale kam pen en juist voor deze personen zouden wij willen aanhalen welke opToep Z. H. richt tot deze die overliepen naar een andere organisatie. Het zij echter verre van ons, door de onrechtvaardige bejege ning verstoord of in vaderlijke droefheid te neer geslagen, de zonen, die zoo jam merlijk misleid en zoo ver van de waar heid en het heil zijn afgeweken, van ons af te wijzen, integendeel, met zoo groot mogelijke bezorgdheid noodigen wij hen bit tot den moederschoot der Kerk terug te keeren. O, mochten zij toch gewillig het oor leenen aan onze stem, mochten vij toch terugkceren van waar zij geko men zijn In de jongste maanden heeft geheel de Hhgische pers melding gemaakt van het °prichten van vele mutualistische kassen voor gezinsvergoeding, welke er elk een politieke gezindheid en eigen spe cifieke levensbeschouwing op na houden. Zoo spreekt de socialistische pers van het oprichten van een mutualistische kas, om aan de vrijzinnige personen toe te laten, hch aar. te sluiten bij een kas waarvan strekking zou overeenstemmen met hun Wniwijze. Op 't uithangbord van deze kas zal men allerminst de vrijzinnigheid en de louter materialistische strekking ervan kunnen lezen. Inderdaad, op een onbeduidende min derheid na staan al onze landgenooten, welke politieke of godsdienstige be bouwing zij ook behooren, het behoud der familie voor. Met dit doel wenschen zij dat de opvoeders der kinderen, dus in de eerste plaats de oude in ds gelegen- hsid zouden worden gesteld zich van cjie taak te kwijten. Het is een groote dwaling de schuld van de daling van het geboortecijfer te leggen op het huidig economisch regiem, en de groote oorzaak ervan te zoeken in de hui dige economische omstandigheden. De fei ten spreken zulks duidelijk tegen. Immers, de economische toestanden zijn op heden over het algemeen heel wat gunstiger dan het vroeger het geval was, toen het ge boortecijfer nog een hooger getal bereikte, maar het is daar niet dat het schoentje nijpt. Reeds vroeger werd het gezegd dat het hoogste geboortecijfer nog gevonden wordt in de streken waar de bevolking in al haar lagen het best haar godsdienstzin en haar geloofsbeleving heeft behouden, het laag ste waar geen rekening meer wordt ge houden met God of zijn gebod. Het is zeer zeker dat het socialisme en het li beralisme, door hun ongodsdienstigheid of hun anti-godsdienstigheid, daarin een droeve rol hebben gespeeld. Wij hebben onze lezers willen aan-too- ne-n dat er ook nog wat andere beschou wingen onder oog moeten worden geno men vooraleer uitspraak te doen over zoo een kiesche zaak. Het mag voor geen enkel katholiek meer twijfelachtig zijn welke kas zij zullen kie zen, want inzake godsdienst, gezin, op voeding, zedelijkheid, enz., zal de uitvoe ring van deze wet van overwegend belang zijn. Voor katholieken is de zedelijke ver plichting inzake naleving van deze wet, juist dezelfde ais de verplichting inzake onderwijs en m.a. En vrijzinnigheid, én neutraliteit zijn uit den booze, om niet te zeggen strijdig met de voorschriften onzer Kerkelijke Overheid. In tijden van geestelijke armoede als de onze, is zoowel vijandschap tegenover de katholieke le vensbeschouwing als afzijdigheid even plichtig. Gelijk paddestoelen rijzen de kassen uit den grond, en allen met evenveel doeleinden als er idealen in het schild gevoerd worden. Men zal onze bevolking met veel schoone woorden en voorspiege lingen komen lastig vallen, maar hierte gen kunnen wij niet genoeg waarschu wen. Het is onzin te beweeren dat katholieke kassen niet even goed kunnen beheerd worden als neutrale, bij gebrek aan or ganisatie en goede bedienden. Wij zijn er stellig van overtuigd dat er zoowel bij de katholieke kassen goede techniekers zijn die gespecialiseerd zijn om zulke wetten toe te passen. Dus hier is ook geen be zwaar. Indien er personen zijn die reeds bij een kas zijn aangesloten die nochtans niet overeenstemt met hun katholieke en sociale overtuiging, kunnen deze nog al tijd veranderen. De handteekening die U gegeven hebt bindt tot niets. Vocfr ons katholieken is deze wet van zeer groote beteekenis en moeten wij blijk geven van trouw en doorzicht. Voor allen zou moeten de leuze zijn: KATHOLIE KEN SLUITEN AAN BIJ KATHOLIEKE ONDERLINGE KASSEN VOOR GE ZINSVERGOEDING EN BIJ GEEN AN DERE!!! Moesten er onder de lezers persoren zijn die nog niet aangesloten zijn, en in hun streek niet vinden wat zij verlangen, dan kunnen zij zich in volle vertrouwen wenden tot de Christelijke Onderlinge Kas, Meir, 24, Antwerpen. WALTER. De 184" trekking van de premieleening 1923 van het Verbond der Coöperatieven van Oorlogsschade heeft Dinsdag plaats gehad. Reeks 287.479 n' 5 wint 500.000 frank. Reeks 007.910 n' 5 wint 100.000 frank. Reeks 067.319 nr 3 wint 50.000 frank. Reeks 018.245 nr 2 wint 50.000 frank. Reeks 294.745 n' 2 wint 50.000 frank. De andere obligaties van deze reeksen zijn betaalbaar met 575 of 550 frank, naar getong zij al dan niet werden, omgevormd. WAAR DE TWEEDE ONTMOETING HITLER-CHAMBERLAIN PLAATS HAD. Het hotel Dreesdenaan den Rijnoever te Bad-Godesberg gelegen en waar Hitier, thans te Godesberg aangekomen, zijn tweede ontmoeting met Sir Cham berlain houden zal. Op deze foto, genomen kort na de aankomst van den Führer, zien we hem van langs dsn overkant van den Rijn, het D reesden- Hotel» en de talrijke stroomopvarenden den Nazi-groet toeslaan. DE VER RASSENDE KEN TERING. De weerga- looze diplo matische ac tiviteit der laatste da gen, de re devoeringen van de groo te Staatslie- den en de snelle kente ring der ge beurtenissen in Tsjecho- Slovakije zelf dat zijn al lemaal tee kenen waar aan we den ernst van den toestand kunnen toet sen en de voorboden van de be- beslissende wijzigingen die de geo grafische, politieke en ethnologi- sche verhoudingen van Europa zul len ondergc.an. Vooral verrassend is de dubbele reis van Neville Chamberlain naar het verblijf van Hitier en naar Godesberg aan de Rijn, na ruggespraak met en zelfs naar het schijnt op initiatief van de Fransche Premier Daladier. Deze rechtstreeksche besprekingen van man tot man beteekenen in ieder ge val een prachtige geste van Cham berlain, maar wijzen ook op den haast waarmede men van Engelsche zijde een einde ivil stellen aan het vraag stuk, dat Europa zenuwachtig en ziek maakt. Tenslotte luiden ze een nieuwe faze van Europeesche politiek in, waarbij Engeland en Frankrijk de regeering van Praag, zooniet in de steek laten dan toch zullen aanzetten om toe te geven op de geheele lijn aan de Su- deten-Duitschers en ze te laten terug keeren naar Duitschland. Zoodoende is een belangrijke stap gezet gewor den in de richting van de toenade ring der vier groote Europeesche mo gendheden en mogen we ons ver wachten aan de vorming van een vier- statenpact, dat wellicht voor een heele tijd rust en'vrede zal brengen en daar door het economisch herstel en de welvaart van Europa, die thans door de oorlogsatmosfeer al maar door uit gesteld en onmogelijk gemaakt wor den. Dat is de verrassende kentering der laatste dagen waardoor een alge- meene oorlog, we zeggen niet een beperkte, voor het oogenblik en wellicht voor lange tijd vermeden is geworden. DE OPSTAND DER SUDETEN. Deze plotse koerswijziging in de po litiek van Frankrijk en Engeland is het gevolg van het verloop der ge beurtenissen in Tsjechoslovakije, waar de Tsjechische regeering, door ontoe geeflijkheid en brutaal geweld een rustige en gematigde oplossing onmo- I3BgBBBHBBBBBBSBBBBflBaBSBBBEflBlBBBBBBflBEBBBBBBSiB3aBB!E3aHI£BElflBBBaS&aB31IEBI gelijk gemaakt heeft en een extreme uitslag door de afscheiding van de Sudeten in de hand heeft gewerkt. Tot over een paar weken nog immers hebben de Duitschers in de Staat van Masarijk niets anTers geëischt dan kultureele en bestuurlijke autonomie met de uitgesproken belofte om sa men te werken aan de welvaart van de nieuwe federale Staat. Nu heeft de regeering wel getracht de Sudeten te paaien met enkele kleine toegevingen, zooals benoemingen van een zevental Sudeten tot hoogere Staatsposten, maar steeds voor de geheele wereld betoogd dat ze nooit autonomie zou verleend hebben. Door eindelijk een terreur in te richten en de betoogin gen der Sudeten in het bloed te smo ren, te Eger, te Habersberg en te Schwanenberg, waar dagen lang ge schoten werd hebben de Tsjechen de steun verbeurd, die Engeland en Frankrijk hen toegezegd hadden. Jntusschen heeft de leider der Su- deten-Duitschers verklaard dat een samenleven met de Tsjechen voor taan onmogelijk geworden is en dat zijn eenige eisch en zijn eenig stre ven thans de aanhechting bij Duitsch land geldt. De groove exóde der Su deten naar Duitschland, die in enkele dagen 100.000 menschen over de grens bracht, heeft het Henlein mogelijk gemaakt om een verweerskorps in te richten langs de grens om de aan hechting te verwezenlijken. De Tsje chische regeering, bij monde van Eer ste Minister Hodzja, weigert nog steeds een referendum te laten doorgaan, weigert iets af te staan aan om het even welke buurstaat, daar het geen natuurlijke grenzen meer zou hebben en ook belangrijke grondstoffenbron- nen zou verliezen die juist in de grens gebieden gevestigd zijn. Als Praag zoo spreekt, ook wanneer het niet meer kan rekenen op de tus- schenkomst van Engeland en Frank rijk, dan beteekent zulks dat het slechts z a l toegeven on der het ge weld en daarom zeg gen we dal, hoewel een algemeene oorlog thans vermeden is, toch een be perkte oor log kan ge voerd wor den op de Duibsche grens, oorlog dié gezien de strategische ligging van Tsjecho slovakije nog wel een har de noot voor Duitschland zou kunnen worden. - Wellicht zal Praag ech ter uit vrees voor de ste- denbombar- dementen nog in ex tremis toe geven. MUSSOLINI AAN HET WOORD. We weten nog zoo bitter weinig van hetgeen tusschen Chamberlain en Hit ler eenerzijds, tusschen Chamberlain en de Fransche Minister Daladier en Bonnet gezegd is geworden.We kennen omzeggens geen beslissingen. Mis schien tegen het einde dezer week, als deze regels zullen verschijnen zal reeds meer gekend zijn. We vragen ons intusschen af of geen rekening gehouden wordt met de voorstellen van Mussolini, zooals ze in zijn fijne sarcastische open brief aan Runci- man en ook in zijn rede te Triest ge formuleerd werden. Niet aleen de Su- detenkwestie, maar geheel de natio naliteitenkwestie van Centraal-Euro- pa zou moeten voor goed geregeld worden en hij stelt voor de mozaïek- staat t> geheel en gansch te laten uit eenvallen en de Polen te laten terug- keeren naar Polen, de Hongaren naar Hongarije. Vooral het herstel van het verminkte Hongarije, zijn bondgenoot schijnt Mussolini op het hart te lig gen, maar dan wordt Roemenie en Yoego-Slavie in den dans betrokken en kunnen ze zich genoopt zien om de Hongaarsche Banaat die beide landen thans deelen terug te geven. Wij meenen dat het mogelijk wordt dat de vier mogendheden onder de druk van hun samengebalde macht een conferentie kunnen bijeen roepen om de Vredesverdragen van Trianon en St Germain te herzien, de onrecht vaardigheden in 1919 gepleegd te her stellen en de nationaliteitenkwestie in gezonde zin te regelen waarbij zoo veel mogelijk de Staatsgrenzen met de ethnische grenzen worden gelijk gemaakt. Zoolang dat niet is gebeurd zal de rust niet terug keeren en zal ook de samenwerking tusschen de landen voor een nieuw tijdperk van economische welvaart onmogelijk blij ken. (Verboden nadruk.) ROSKAM. aaa Pe Praagsche Regeering fifotlza is afgetreden CtatóerleiiBi een tweede maal bij Killer (Vervolg.) HET VERLOOP DEZER WEEK Tusschen Duitschland en Praag blijkt de kwestie dus in beginsel geregeld. Cham berlain en Daladier hebben Benes en Hodza op een beleefde manier den gena- deklop gegeven en uit de onderlinge twis ten tusschen beide is de derde met het profijt weggeloopen: Hitler, die eens te meer als overwinnaar uit het conflikt ge treden is. We hebben verleden week de foto gege ven van Tcheko-Slowakije" met de ver schillende volkerehgroepen die samen me mozaïkstaat (naar gedacht van Mus solini) uitmaken. Ook hebben we 't ge» dacht van Mussolini weergegeven wan- HEER HODZA, Oud-Premier van Tcheko-Slowakije, wien» ministerie Donderdag ontslag nam. neer hij verklaarde dat alle volkerengroe- pen uit Tcheko-Slowakije aan hun moe derland dienden vastgehecht en dat aldus één land, Bohemente noemen, zou overblijven, met hetwelk verder alle groo- tere en kleinere omliggende naties zouden kunnen in vredevol akkoord leven en on derhandelen. Eerst, uit hoofde van den druk die uit de Praagsche Regeering kwam en iedereen het voorstel van Mussolini te ver gaande vond, werd er van die verklaring niet veel rekening gehouden. Het werd wel niet op een schokschouderen onthaald... doch thans komt meer en meer het Mussolini- voorstel te berde, en, vlakaf bekend, wordt het door velen aanzien als het te verwe zenlijken en eenig mogelijk vredelievend voorstel. We keeren dus terug naar 't begin der week om eens een KORT OVERZICHT DER OMSTANDIGHEDEN te geven. Vrijdag 11., in den morgen ver trok Engeland's Eerste Minister, Heer Chamberlain uit Berchtesgaden naar Londen. Von Ribbentrop deed hem uit geleide tot bij het vliegtuig en Chamber lain wenschte hem een tot wederziens toe. Chamberlain verklaarde naar Londen te vliegen om er zijne collega's te raad plegen om dan eerlang een nieuw gesprek met den Nazileider te kunnen hebben. Te Keulen laadde hij H. Baldwin op, stak weer de lucht in en landde te 5.30 uur, onder machtig applaus, op Engelschen bo dem nabij Heston. Ik ben hier terug, zei hij, rapper dan ik zelf gedacht had. Ik heb een langdurig, vrij en vrank, doch vriendschappelijk on derhoud gehad met Hitier. Thans weten de beide partijen welke hunne wederzijd- sche bedoelingen en inzichten zijn. Binnen enkele dagen Loop ik een nieuw onderhoud met Hitier te hebben. Meer kan ik u voorloopig niet zeggen». MINISTERS DALADIER EN BONNET NAAR LONDEN Door de Engelsche Regeering officieel uitgencodigd, zijn de beide Fransche Mi nisters, Daladier en Bonnet, Zondag mor gen per vliegtuig naar Londen afgereisd (waar ze te 9.25 u. aankwamen) om er samen met de Engelsche afgevaardigden seffens een eerste vergadering, die te 11 u. begon, bij te wonen. Die eerste samen komst duurde tot 2 uur, Een tweede be gon te 5 uur, waarin 2 uur en 15 minuten beraadslaagd werd. Nog was de dag niet genoeg gevuld: te 22.15 uur herbegon men voor een derde maal. Zi« vervolg hiernevens 33F* •:>V- «V BELA von IMREDY, de huidige Hongaarsche Ministerpresident. Wat er in die vergaderingen besloten en verklaard werd, is niet openbaar bekend gemaakt geworden, veel gissingen werden vooruitgezet, toch is men in politieks mid dens het eens als zouden de onderhande lingen in volgende richting geëvolueerd hebben Bij het begin der vergadering gaf Heer Chamberlain mededeeling van den wensch van Hitler die deze hem te Eerchtesgaden overmaakte: De Duitschers die buiten de grenzen wonen, moeten naar het moederland kun nen terugkeeren. Ds Sudetenduitsche districten, die over wegend Duitsch zijn, rr.ceten naar Duitschland terugkeeren. In de andere gebieden waar de bevol king gemengd is zou een volksstemming moeten plaats hebben. Eventueel zou een ruiling van bevolking op de Duitsch-Tchekische grens kunnen plaats hebben. Doch de Führer neemt i.iet aan dat Tchecko-Slowakije zijn integriteit zou kunnen handhaven zooals deze nu bestaat. Hitier verklaarde verder dien eisch des noods te steunen met zijn volle leger macht. Wat werd er dan daarop besloten? Het volgende, dat namelijk zonder een volks stemming te houden, de Duitsche gebieden in Tchecko-Slowakije die overwegend Duitsch zijn, 89 t. h., naar Duitschland zouden terugkeeren; terwijl de andere ge bieden in autonome kantons binnen het raam van den Tchekischen staat zouden worden ingericht. Eveneens werd de mee ning uitgedrukt dat het spijtig is dat de overheden te Praag niet vroeger hebben toegegeven aan de eischen van hun min derheden, wat zou hebben belet dat thans die toegeving van Praag meet worden af gedwongen. Lord Runciman werkte om samenhoo- righeid, die pogingen zijn mislukt. Een snelle beslissing' moet nu getroffen wor den: een vreedzame herziening van het verdrag van Versailles,in verband met de grondpunten waarover thans den strijd loopt. Klaarder gezegd: de Engelschen zoeken dus een ander naam voor 't kind dat Anschlussnoemt. Daarom werden de Franschen bijgeroepen, en onder 't rooken van een goeien sigaar, en netjes in zachte zetels geduwd, zaten de heeren Fransche Ministers te knikkebollen op alles wat den Engeischman voorhield. Chamberlain, en allen met hem vonden daarin ook een eenige oplossing om den oorlog te vermijden. Dinsdag morgen werd hieraan een klaardere verklaring gegeven, en onder de hoof ding: GEBIEDSAFSTAND AAN DUITSCHLAND konden we lezen dat de regeeringen van Frankrijk en Groot Brittanië in algemeen akkoord goedkeuring hechten aan het plan om Tchecko-Slowakije aan te zetten tot afstand aan Duitschland van de Sude* tengebieden met Duitsche meerderheid, dit in ruil van veiligheidsgarantie door En geland en Frankrijk. Eens het akkoord ten volle in orde in Engeland (wat Maandag morgen officieel bekend werd gemaakt) werden in de hoofdstad van Tchecko-Slowakije de noo- dige voetstappen aangewend om een ak koord te bereiken met de Praagsche Re geering. Praag riep zijn Ministers samen en deze verklaarden dat de onderhande lingen van Londen slechts een phase zijn van de dramatische ontwikkeling der hui dige crisis. Praag verklaarde das er geen belang aan te hechten, en Benes antwoordde daarop dat er van gev-engeen spraak kon zijn eii Tchecko-Slowakije desnoods alleen de wapens zou opnemen. PRAAG GEEFT ZIJN AKKOORD En gansch den Dinsdag door werd er eveneens onderhandeld, tot laat in den nacht zelf, maar men kwam tot geen op lossing. Ondertusschen trok de Tcheeksdhe Gezant te Parijs naar Bonnet en verklaar de: Mijn vaderland wordt veroordeeld door een Hof waarvan de rechters het niet noodig hebben geoordeeld Praag te verhooren. Een der rechters is een bond genoot van Frankrijk, de andere is een machtige vriend van mijn land. Een der rechters spoedde zich naar Hitier toe doch men ging niet naar Praag Eerst Dinsdag nacht kwam een eerste Praagsche verklaring; Principieele in stemming, doch ernstig voorbehoud Dit antiwoord werd aan de Engelsche en Fransche Gezanten te Praag besteld. De beteekenis ervan is duidelijk. Praag stemt erin toe de voorstellen van Londen, dus de voorstellen van Je Fransche en Engelsche regeeringen, als basis te nemen voor het voortzetten van de diplomatieke onderhandelingen in een geest van ver zoening welke de regeering van Praag steeds gekenmerkt heeft. Praag heeft gelijk... het verklaart zich vatbaar voor onderhandelingen en stelt onrechtstreeks voor, de vreemde gezanten als gasten te ontvangen om te komen on derhandelen. Zoo spelde Praag een poli tieke. beleefdheidsles en da vreemde om liggende naties hebben die dan ook begre pen. 't Bewijs: Ze zonden afgezanten maar met een verklaring dat tegen Woens dag middag het antwoord van Praag moest in orde zijn en hen bekend ge maakt worden. Tot 4 maal toe zijn de En gelschen en Fransche Gezanten, Benes gaan vinden en onderhandelden met hem 2 3 uur. De besprekingen hebben den heelen voormiddag voortgeduurd. Intusschen lie pen allerhande berichten binnen nopens den toestand. Doch de hoofdindruk welke men uit Praag verkreeg was c.at ten slotte de Regeering van Praag de voorstellen van Londen zou aannemen. EINDELIJK HET ANTWOORD VAN PRAAG Met 5 uren achterstel, to:n de toestand uiterst krieisch werd, heeft eindelijk Benes het hoofd gebogen onder de Fransch- Britcohe druk: Praag stemde toe. Te 17 uur werden de voorsteilen aangenomen. Dit geschiedde nadat de gezanten ver klaard hadden dat zij zich niet verant woordelijk hielden voor de gebeurlijke oorlogsgevolgen ingeval van niet akkoord- g— HEER CHAMBERLAIN NAAR GODESBERG Na Woensdag door den Koning te zijn ontvangen geworden, is H. Chamberlain Donderdag morgen voor zijn tweede reis naar Duitschland vertrokken. Hij steeg op te Heston te 10.48 uur en kwam te Godes berg toe te 13.59 uur. Ook Hitier verliet vroeg zijn woning te Berchtesgaden, trok naar Keulen, waar hij te 9>.39 uur aankwam, en liet zich verder per speciale trein voeren naar Godesberg, waar hij te 10 uur aankwam. DE BESPREKINGEN Beide hebben het onderhandelen begon nen te 15.15 uur achter gesloten deuren; dit duurde tot 19.20 uur. Slechts de tolk Schmid woonde de besprekingen bij. Beide staatslieden zullen zich eerst akkoord stel len nopens de richtlijnen van hun politiek om verder de uitwerking ervan toe te ver trouwen aan deskundigen, die in een an dere zaal te hunner beschikking staan. D? volgende punten zuilen op de bijeen komst besproken worden: 1. Een internationale commissie voor de afbakening van de nieuwe grenzen van Tcheko-SloWakije en voor de uitwisseling en overplaatsing van bevolkingsgroepen. 2. Onmiddellijke demobilisatie. 3. Gezamenlijk beroep van Hit-ler en alle betrokken partijen voor dsn vrede en de orde in den tusschentijd, noodza kelijk om een zoo groot mogelijke over eenstemming tot stand te brengen. 4. Zekere garanties voor de handhaving van de integriteit van den nieuwen Tche- ko-Slowakschen Staat. Naar men oordeelt zullen Vrijdagavond reeds de ge.sprekksn afgeloopsn zijn. In Duitsche klingen beweert men dat Hitler, die tenslotte b:komen heeft wat hij wenscht, zonder twijfel de kwestie der Hongaarsche minderheden en bijna zeker die der Poclsch; minderheden oprakelen zal en ook den eisch stellen dat President Benssj van hst tocneel zou verdwijnen. HENLEIN EN SOMMIGE VAN ZIJN MEDEWERKERS NAAR DUITSCHLAND GEVLUCHT? Vrijdag namiddag seinde een Praagsche Kadiopost dat Henlein samen met zijn luitenant Frank en andere leiders der Henlsinpartij naar Duitschland gevlucht waren, In alle geval heeft de Prokureur der Republiek tegen hem een aanhou dingsmandaat uitgevaardigd, mandaat dat aan alle politiediensten der wereld werd overgemaakt. De Duitschers beweren niet op de hoogte te zijn vamdie ontvluch ting en verklaren dat Henlein steeds te Eger vertoeft. DE FRANSCHEN LOGENSTRAFFEN KET De Tcheelcsche Ambassadeur te Parijs verklaarde uit een persoonlijk gesprek met Heer Hodza vernomen te hebben dat het nieuws van die ontvluchting valsch is, eveneens zijn aanhouding. Er is wel spra ke van geweest maar tot aanhouden is het nog niet gekomen. OOK HITLER SPREEKT ZIJN MEENING UIT Hitier. bij 't vernemen dezer geruchten, verklaarde dat de Sudeten-Duitschers zich om dit aanhoudingsmandaat niet te be zorgd moesten makenZoo Fenlein U ontnomen wordt, word ik zelf Führer van de Sudeten-DuitschersIn alle geval een dubbelzinnige verklaring die Praag, alvorens beslissingen te nemen, eens diep wikken en wegen zal. Naderhand werden, tenminste tot op he den, geen beslissingen meer genomen om Henlein te dwarsboomen. DE PRAAGSCHE REGEERING HODZA AFGETREDEN Te Praag is Donderdag de Regeering Hodza afgetreden en vervangen door een. regeering 'waarin alle partijen zijn verte genwoordigd en ook twee generaals opge nomen. Onder den drang van het volk kon de vorige regeering niet meer stand houden. Benes wilde eerst niet, doch toen hij gewaar werd dat het hem niet veel last kosten zou een nieuwe regeering van nationale concentratie samen te stellen waarin enkele militairen zouden zetelen, gaf hij opdracht aan Generaal Sirovy een nieuw ministerie samen te stellen. Reeds i:i den vooravond kon Generaal Sirovy zijn nieuw kabinet den President voorleg gen. Het was als volgt samengesteld: Minister-president en Minister van Oor log: Generaal Sirovy. Financiën: de H. Kalfuss. Buitenlandsche Zaken: H. Kamiel Krofta. Binnenland: H. Jan Cerny. Openbare Gezondheid: H. Mendl, profes sor in de geneeskunde te Praag. Verder drie ministers zonder portefeuille; de HH. Bukowsky, Peter Enkl, burgemees ter-primaat van Praag, en Vavrecka, Mi nister van A-opaganda in het voorgaande kabinet. TALRIJKE BLOEDIGE INCIDENTEN Onder de sleden waar de oproer wel het hardst is losgebroken, krijgt Eger zonder twijfel de bovenrang. Alle telefonische verbindingen met Duitschland zijn ver broken en nog immer wordt de stad door sterkgewapende Teheeksche troepen be waakt en doorkruist. Geen wonder dat tal rijke botsingen zich voor aoen, waarin 27 personen meest Sudeten het leven bij inlieten. Door stad rijden gestadig pantserauto's en voortdurend hoort men er geschuisvuur. De hotels Viktoria en Weizei, ds zetels van het hoofdbureau der Sudeten-Duit- sche partij, zijn Woensdagavond onder ge- schutsvuur genomen en bieden een troos- telooaen aanblik. De muren zijn doorzeefd met projectielen. De ruiten zijn gespron gen, de deuren door handgranaten uit de kozijnen gerukt. De vertrekken zien er uit, alsof er roovers hebben huis gehou den. Er is geen lade, die niet leeggeplun derd werd. De meubels verden vernield, sofa's en leunstoelen werden eenvoudig stukgesneden. Ook Woensdag moet wederom een aan tal slachtoffers bij schietpartijen gevallen zijn. Precies kan dit niet worden vastge steld, daar iedere overbrenging van be richten uit Eger met levensgevaar verbon den-is en iedere voorbijganger erop voor bereid moet zijn, dat hij ieder oogenblik kan worden beschoten. Op rijks-Duitsch gebied zijn tal van vluchtelingen uit Eger aangekomen, die dramatische beschrijvingen geven van de bloedige botsingen. Naar men zegt, moet ook het Duitsche consulaat end-er vuur ge nomen zijn. De kamer, waarin Dinsdag Konrad Henlein nog met de medewerkers van Lord Runciman onderhandelde werd geheel vsrnield. Dien dag vielen er niet min dan 30 doo- den te betreuren; voeg daarbij nog 79 zwaar gewonden. Men schat het aantal gevluchte Sude ten op 26.000. Allen trokken Duitschland binnen. Te Krumm.au werden, op inval der gen darmen, 12 personen gedood. In Noord- en West-Bohemen zijn in alle bedrijven de stakingen uitgebroken. EEN NATIONAAL VERWEER- KORPS OP DE DUITSCHE GRENS De Sudeten-Duitschers hebben besloten een nationaal verweerkorps in te richten op de Duitsche grens. Door de leiding van de partij wordt an derzijds een boodschap van Henlein be kend gemaakt. Hij laat toe dat de Sudeten-Duitschers worden neergeschoten door bolsjewisten en Hossisten die het uniform dragen van de Tcheekische soldatesks. Zie vervolg op 2' m<k

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1