Na het akkoord van Munchen OP EEN VISCHBAK naar IJSLAND LEERRIJKE REPORTAGE DE OOSTENDSCHE REEDERIJ laatste berichten de weerslag in frankrijk in engeland frankrijk en engeland zullen het italiaansch imperium erkennen n00ït meer oorlog tusschen duitschland en engeland duitsche" troepen ruk- ken het sudetengebied binnen regeerings- mqeilijkheden in tchecko-slowakije door JEF VAN WYNSBERGHE Bij zijn aankomst te Londen waren alle Ministers en leden van het Diplomatiek Korp5 aanwezig ter begroeting van den vredebrenger. Een brief van den Koning ierd hem overhandigd. Een ontzagelijke menigte juichte hem toe. Hr Chamberlain begaf zich dan naar het Koninklijk Pa leis. Geestdriftig werd hij langs den weg toegejuicht. Het vas een echte triomf tocht. Het volk riep God zegene Mr Chamberlain en er werd gezongen For (VERVOLG VAN 1BLAD) he is a jolly good fellow». Hr en Mevr. Chamberlain werden door den Koning en de Koningin ontvangen. Een storm van toejuichingen brak los toe de Koing, de Koningin, Hr Chamberlain en Mevr. Chamberlain, cp het balkon van het Ko ninklijk Paleis verschenen. Het werd een onver ge teli j ke huidebet ooging. Van over gansch de wereld kwamen bij Hr Chamberlain brieven en telegrammen van gielukwenschen toe en een overgroote hoeveelheid bloemen wei-den bij hem be steld. Aan Mussolini bracht het Dultsche volk eveneens een geestdriftige hulde en in Italië waohtte den Duce overal een hul- debetooging. De Koning van Italië ging de Duce groeten te Tirrenze en wenschte hem hartelijk geluk. Overbodig te zeggen dat ook Hitier, overal waar hij voorbijtrok in Duitsch iand, op uitbundige en geestdriftige wijze begroet werd door zijn volk. Be nas j beloofd dat de minde rheden zou den worden behandel naar het behoort. Van deze belofte kwam nooit veel tot stand. De meening wordt ook uitgedrukt dat dit aftreden een der eisohen is geweest van Hitler en dat Frankrijk en Engeland Hr Benesj; zouden gevraagd hebben op dien eisch in te gaan opdat nadien de be trekkingen tusschen zijn land en Duitsch iand beter zouden kunnen worden. Tchecko-SIowakije heeft hem veel te danken. Vóór zijn heengaan hield hij nog een afscheidsrede voor de radio. DE SLOWAKEN EISCHEN AUTONOMIE De Slowaken roeren zich ook duchtig en hebben bij de Regeering van Praag hun autonomie, in den schoot van den Tchecko-Slowakschen Staat, geëischt. In een radiorede gehouden door Gene raal Sirovy, Eerste-Miniater, waarbij hij het had over den opbouw van het nieuw Tchecko-SIowakije, kor.digde hij aan dat voor Carpato-Riusland en voor Slowakije tot een degelijke decentralisatie overge gaan zoude werden, wijl autonome admi nistraties zouden opgericht worden. Generaal Sirovy sprak dan in roerende bewoordingen over het heengaan van Pre sident Benesj. NAAR EEN KENTERING IN DE RUITENLANDSCHE POLITIEK VAN TCHE'C V O - SLOWAKIJE In Tchecko-SIowakije is een nieuwe 'strooming ontstaan op gebied van buiten- landische politiek. Men heeft tot groot leedwezen moeten bestatigen dat de ak koorden met Frankrijk en Rusland de verminking van h~t land niet hebben kunnen vermijden. Men wil er zich thans op toeleggen goede betrekkingen aan te knoopen met al de buurlanden, dus ook met Duitschiand. Generaal Sirovy sprak reeds in dezen zin in zijn radiorede. NOG EEN EN ANDER Wat nuttig is voor de bij, is 't voor den zwermt wat nuttig is voor den ziverm is 't voor de bij, (Marcus-AUrelius). Vereenigde krachten verhoogen de macht, en heb ben meer kans op grooter en mooier resultaat dan één enkeling ooit bekomen kan, versche visch in de vischmijn te Oostende 9.Q88.953 frank. Dat is 68.141 frank meer dan voor Maart 1937. De aanvoer in gewicht voor de maand Maart 1938 bereikte 2.879.155 kilo tegen 2.659.528 kilo voor Maart 1937. De gemiddelde prijs bedroeg slechts 3,iS frank te,gen 3,39 frank per kilo voor de zelfde maand van het jaar 1937. Hier heb ik ook nog de cijfers voor de eerste drie maanden van dit jaar, tegen over die van het eerste kwartaal 1937 Voor de eerste drie maanden van dl# jaar is de opbrengst 6.814.205 kilo ver kocht voor 24.842.947 frank, weze 3,64 frank per kilo. Voor de eerste drie maanden van hei jaar 1937 bedroeg de aanvoer 5.802.626 kilo, verkocht voor 22.299.710,80 frank, wez# tegen gemiddeld 3.84 frank per kilo. Bekijkt nog eens goed deze cijfers! raadde Heer Vandenberghe ons aan. Zij bewijzen dat de huidige levensduurte geenszins te wijten is aan de visseherij. Want spijts alles fel in prijs stijgt, blijft de gemiddelde prijs per kilo visch dalen. Daaruit zouden verscheidene interessant# gevolgtrekkingen af te leiden zijn. Nemen wij slechts deze eene: dat de Regeering er veel bij te winnen heeft een grootscher en doeltreffender propaganda te voeren voor meer vischverbruik. Eerstens hei indexcijfer zou er een paar punten kun nen door dalen, waardoor millioenen zou den gespaard worden op de loonen van het Staatspersoneel. Tweedens de visch» nijverheid zou kunnen uitgebreid worden. en de levensvoorwaarden voor de visscherf zouden erdoor verbeteren. Ook in de scho len, zou door het onderwijzend personeel doeltreffende propaganda voor meer visch verbruik moeten gemaakt worden: daar door zou het personeel een hygiënlschelji en een finantieelen dienst bewijzen aaft de ouders van de schooljeugd. Want visch is niet alleen gcedkooper maar ook gezon der dan veel vleesohsoorten en ander# voedingsmiddelen. Hoeve-:l vaartuigen brengen er visch aan? Ook deze cijfers liggen hier voof mij! verklaarde Mijnheer André Verbiest Hij toonde ze ons. We noteerden: Ih Maart 1938 verkochten 328 vaartuigen huh visch te Oostende, tegen 342 in Maart 1937 Bestaan alhier veel reederijen? in formeerden we nog. Jawel! antwoordde ons de Comptabel. Maar onze reederij met de Pêoherie h va peur de P. V. zooals ze alhier ge noemd wordt :'in de twee grootst# reederijen van Oostende, dus van heel België. Want alleen Oostende beschik# over groote reederijen, over groote visch- bakken: De Panne, Blankei.berge, Heial en Zeebrugge hebben slechts eenige klein# reederijen, die allen met kleine booten varen. Op dè,t mement werd er op de deur geklopt Twee hoeren werden binnen gelaten. We stonden recht! Ze werden ons voor gesteld: Kapitein Asseloos! Marconist Vandevelde! Aangenaam! Aangenaam! De begroeting was 1 artelijk, zonder veel formaliteiten, zonder omhaal vaö woorden. De kapitein, een groote krachtige kerel met joviaal rond wezen, temperamentvolle oogen en ijzersterken handdruk, lacht# goedmoedig: «We krijgen op zee wel ge legenheid elkaar te kennen zooals we wer kelijk zijn!Toen plots met somber getrokken wenkbrauwen, vroeg hij op zaohten toon: «Niet bang van zeeziekte?». Afwachtenantwoordde ik met raad- selacbtigen lach! De marconist, wat jonger en heel wa* slanker van lijn, hield zich op den ach tergrond. Hij keek droomend voor zich uit, alsof het geheele zaakje hem niet aanging; hij verraadde in zich den den ker! Ik concentreerde even mijn blikken op hem... eigenlijk onwillekeurig! Hij schrok op, en toen met een glimlach vroeg hij mijHeeft mijnheer reeds meer op zee geweest? Zijn vraag klonk heel ge woon, zonder sepicalen nadruk of inte resse, misschien beleefdheidshalve gesteld! Nog nooit met vissohers! antwoordd# ik echter beleefd, en voegde er volledig heidshalve bijDoch met andere booten heb ik reeds ruim vijftigduizend kilometer vaart op mijn aktief! Reeds storm meegemaakt? Op een Kongoboot in de Golf van Gascon je! zei ik. Reeds op kleine bootjes gezwalkt? Zeker! Op den Kongostroom zwalk;# ik dagen, weken soms in kleine prauwen! Het gesprek vlotte toen opeens! W# beuzelden over allerlei! Over honderden dingen en nog: allen zonder belang, doch die de eerste vreemdheid verwijderde, dl# ons dichter tot elkaar bracht. U weet, zei de kapitein me toen plots, dat het verboden is passagiers mede t# nemen op een vlschbak, en dat we u daar om uit formaliteit als hulpkok moe ten aanmonsteren? Jawel! Ik werd reeds schriftelijk in gelicht! stelde ik gerust. Dan moeten we .opschieten om da aanmonstering bij den zeekommissaris in orde te brengen! Mijnheer Vanddnberghe zou ons erheen voeren: de marconist wilde ons graag ver gezellen. Het afscheid van den comptabel was zeer hartelijk. JEF VAN WYNSBERGHE. Nadruk verboden. Wordt vervolgd. nilIIlHIDIBIIHIIIIIIIBEHI WAT GEWORD ER VAN DE KATHOLIEKEN IN SUDETENLAND Van de Sudeten waren er 92 Katho lieken, alhoewel de katholieke invloed op het openbare leven van Sudetenland ge ring was. Het valt erg te vreeaen dat d# Katholieke Godsdienst, evenals in ander# gebieden van Groot-Duitschland, fel zal te lijden krijgen onder de vervolging van het Nazisme. NIEUWE MOEILIJKHEDEN In den schoot van de speciale interna tionale kommissie schijnen nieuwe moei lijkheden gerezen. De Duitschers hebben territoriale eischen gesteld waarbij 815 duizend naar Duitschiand zouden moeten overgaan. De Duitschers eischen ook volks stemmingen in de gebieden waar maar 0,2 tot 6,5 Duitschers wonen. Duitsch iand wil bijzonderlijk rijke steden en nij- verheidsgebieden inpalmen. DE SLOWAKEN KRIJGEN EEN EIGENE REGEERING Aan de Slowaken werd ook voldoening gegeven en zij hebben een eigene regee ring gekregen. Deze Regeering werd reeds gevormd door H. Tiso, lid van de Slowak- sche Volkspartij, de partij van wijlen Mgr. Hinkla. Slowakije en Tcheckenland zullen evenwel eenzelfden, rtaat blijven vormen, met een gemeenschappelijken President. HEER CHAMBERLAIN DOOR HET LAGERHUIS GOEDGEKEURD Met 366 stemmen tegen 144 heeft het EngeLsch Lagerhuis de politiek van Heer Chamberlain goedgekeurd., In zelfde zitting werd gemeld dat En geland, in vredestijd, geen algemeenen dienstplicht zal invoeren. Een groot deel van de hopgebieden in Tchecko-SIowakije, in Saaz en bij Asch, zijn thans Duitsoh geworden. De geïnterneerde Sudeten-afgevaardig' den werden door Praag in vrijheid gesteld. Engebche waarnemers kwamen reeds 'te Praag toe. De Socialistische Partij heeft haar werk zaamheden gestaakt in de bezette gebie den. Duitschiand verleende politieke amnes tie om de bevrijding van het Sudetenge- bied. Voor Schuschr.igg zou die amnestie van geen tel zjin. Tohecko-Slowakije heeft ekonomlschen steun gevraagd aan Engeland en Frank rijk. Naar het Engel s-oh Witboek, ter gelegen heid van het akkoord van Munchen uit gegeven, werden de eischen van Hiler te Godesberg merkelijk gewijzigd. KAMER EN SENAAT KEUREN DE POLITIEK VAN H. DALADIER GOED Onncodig te zeggen dat het sluiten van het akkoord van Munchen groote vreugde bracht bij de Franschen. Het onthaal dat H. Daladier genoot bij zijn terugkeer uit Duitschiand, was hiervan een eerste be wijs. Er werd dan ook overgegaan tot de demobilisatie van de opgeroepen reservis ten. Dinsdag verscheen Hr Daladier voor de Fransche Kamer en Senaat. In de Kamer gaf Hr Daladier een over zicht van de laatste gebeurtenissen welke leidden tot het akkoord van Munchen, waardoor de vrede werd gered. Enkele leden namen daarna het woord. De Xommunist Peri betreurde dat Rus land niet aan de besprekingen had mogen deelnemen. H. Elum handelde over dc noodzakelijkheid van ontwapening. Ten slotte werd gesterad over de r ertrcuwens- kwetrie welke goedgekeurd werd met 535 stemmen tegen 75 ■-n 3 onthoudingen. Onder 3ë fegêrirtémmeris waren 73 Kom- munisten. Tijdens zijn rcae had Hr Daladier nog een warme hulde gebracht aan de Fransch-Britsche samenwerking en Hét een tijdperk van goede nabuurschap met Italië en Duitschiand voor-zien. De Senaat keurde de Regeering even eens goed, mist 280 stemmen tegen 4 en 21 onthoudingen. II. CHAMBERLAIN VOOR HET LAGER HUIS. GEDEELTELIJKE REGEE- RINGSCRISIS Heer Chamberlain is Maandag versche nen voor het Lagerhuis om een uiteenzet ting te geven van de dom- hem gevoerde politiek. Een groot debat werd hierbij ge opend. Bij den aanvang van de zitting werd het woord gevoerd door H. Duff Cooper, die als Minister van de Vloot het niet eens was met de politiek 'gevoerd door Heer Chamberlain en als dusdanig dan ook reedis ontslag had ingediend. Hr Duff Coo per achtte dat de Engelsohe Regsermg niet krachtdadig genoeg was opgetreden bij de Dultsche Regeering. Hr Chamberlain gaf dan een uiteenzet ting van de politieke gebeurtenissen der laatste dagen. Verder verklaarde hij dat het toestaan van een leening van 30 mil- li'oen pond sterling aan Tchecko-SIowakije overwoim wordt, en dat de bewapening van Engeland voort zal aangevuld worden. Een stemming werd nog niet gehouden. Verschillende pariemens leden hebben stel ling genomen tegen de Regeering. Niette min mag voorzien worden dat de Heer Chamberlain zijn politiek zal zien goed keuren door een groote meerderheid. HH. Chamberlain en Daladier hebben ock nog boodschappen gewisseld over de Fransoh-Engelsche verstandhouding, die geen andere verstandhouding uitsluit, die de beste waarborg j® voor den vrede. De Koning van Engeland richtte een boodschap aan de natte waarin hij o. m. verklaarde de hoop te koesteren dat een nieuw tijdperk van vrede en voorspoed -zal aanbreken onder de volkeren der wereld. Aan H. Chamberlain werd vanuit vele landen hulde gebracht. Talrijk zijn de steden, o. m. in Frankrijk, die zijn naam hebben gegeven aan een f andere straat of laan. Fransdhe bladen hebben zelfs voorgesteld een stuk grond in Frankrijk aan te bieden aan den Engelsohsn Eerstë- MLnister en er een huis te laten opbouwen. DE H. CHAMBERLAIN WEIGERT ALLE ONDERSCHEIDING OF EERBEWIJS Ten einde zijn hoogste waardeering uit te drukken voor de onschatbare aan zijn land bewezen diensten, had Koning Geor ge aangeboden hem de Orde van den Kou senband 'te verleenen, de hoogste eer die aan een hunger kan geschonken worden, of welke andere eerbewijzing die hij zou verkiezen. De Heer Neville hatnberlain, alhoewel diep getroffen door deze uitdrukking van Zijner Majesteit's wensch om hem te ver- eeren, heeft er eerl'edlg doch uitdrukke lijk aan verzaakt. Da tusechenko.TjSt van Mussolini bij het tot stand brengen van het akkoord van Munchem zal nog tot gevolg hebben dat zoowel Frankrijk als Engeland het Itali- aansch Imperium, tt.z. -verovering van Abeasinië door Italië, zullen erkennen. In de Fransche Kamer kondigde Heer Daladier reeds aan dat die erkenning tot stand zou komen en dat opnieuw regel matige diplomatische betrekkingen met Italië zouden aangeknoopt worden, uit dankbaarheid. Engel-and zal zelfde voorbeeld volgen. Onderhandelingen hierover hadden reeds plaats tusschen Lord Perth, Engelsch Ge zant te R-cme, en Graaf öiano. Mocht deze erkenning een volledige toe nadering brengen onder deze drie Staten. DE GEBOUWEN DER OOSTENDSCHE REEDERIJ Heer Prosper Vandenberghe, de zeer sympathieke bestuurder van het degelijke Visscherijblad wachtte mij dezen och tend te negen uur zestien aan het station op, met zijn Pontiac-wagen. HEER VANDENBERGHE PROSPER Bestuurder van Het Visscherijblad Wij worden onmiddellijk op De Oost- cndsche Reederij» verwacht!» verwel komde hij me. Men zal er u alle ge- wenschte inlichtingen verstrekken». Hij noodigde me uit, vooraan plaats te nemen, nevens hem: «Terwijl ik stuur, kunnen we nog wat praten! zei.hij. Mijn reiskoffer werd op de achterzitting geplaatst. De deuren flapten dicht. De motor ronkte harder, en zachtjes zon der den minsten ruk bolde de auto het stationplein over, op weg naar De Oost- endsche Reederij Ik kende den weg, ik had hem reeds meermalen gedaanzelfs te voetHij trok mijn aandacht niet: Ik wilde dolgraag weten met welke boot ik zou moeten ver trekken, hoelaat, wie en hoe den kapitein en den marconist waren. Was het tele pathie of toeval? Vóór ik mijn hevig ver langen had kenbaar gemaakt, antwoordde Heer Vandenberghe reeds op mijn ge dachten: U vertrekt dezen namiddag te half vier aan boord van de Christ Mahi- man, de O. 1C3, de grootste Vlschbak van België. De Reederij heeft Kapitein Asse loos en Marconist Vandevelde die met u vertrekken op het bureel ontboden, om u voorgesteld te worden. Het zijn twee zeer bevoegde en hoog op prijs gestelde kerels, die respectievelijk dertig en twintig jaar varen. Kapitein Asseloos brengt reeds verscheidene jaren, onder alle Bel gische kapiteins, de grootste hoeveelheid versche visch aan wal. Gedurende het af- geloopen jaar 1937 bracht hij er voor ruim één miljoen achthonderd duizend frank in de vischmijn. Men zegt dat hij heter dan wie ook in België, de IJslandsche vischgronden kent. Er valt dus, inzake de IJslandsche vischvangst, veel bij hem te leeren. Zijn marconist, Heer Maurits Vandevelde, is eveneens een prima vak man, die daarenboven verscheidene talen spreekt. Hij zal u onder de reis eveneens buitengewone interessante inlichtingen kunnen verstrekken. U gaat met twee knappe visehmannen mee. Werkelijk u treft het! Het is een genoegen Heer Prosper Van denberghe aan het woord te hooren. Hij spreekt vlot, zakelijk. Wat hij zegt inte resseert. Zijn stem is helder zacht, char meert. Wat hij vertelt, verraadt zijn groo te liefde voor de Vlaamsche visseherij, jn wier dienst hij zich de jongste vijf jaren stelde met hart en geest, met pen en woord, ter verdediging en onbaatzuchtige behartiging harer belangen. Toen wij de brug over waren, en De Oostendsche Reederijnaderden, stelde ik toch een vraag: «Bestaat de Oostend sche Reederij reeds lang? «Pas seder. 1 Oktober 1921». Spontaan vertelde hij verscheidene biezonderheden over de oprichting en het doel van deze reederij. Uit de zeer gedocumenteerde ge gevens, waarmede zijn mededeeling door spekt was, die als in één adem verteld werden, waarin een levend hart schuilde, herinner ik me nu nog duidelijk dat deze reederij in het leven geroepen werd dooi de vóór-ocrlegsohe wantoestanden in de visseherij, die precies na den oorlog dreig den te hervatten. Edward Anseele, J. Hackers, G. Declercq, L. Verbrugghe en de huidige Technische Bestuurder Arsène Blondé waren er dc stichters van. Het hoofddoel ervan zoo zei me Heer Van denberghe was en is nog: de Vlaam- sohe visscheis een menschwaardig be staan te verzekeren. Om daartoe te komen en zeggen we alvast dat ze erin geluitt zijn, alhoewel er nog een en ander te doen valt stelden ze in den beginne een zeer uitgebreid programma vast: de uitbating, het bevrachten, den aankoop, den ver koop, hst verhuren, het bouwen, -het her stellen van alle visscherijvaartuigen, en andere scheen en booten, ondernemin gen van personen- en koopwarenvervosr. Zij bepaalde verder in haar oprichtings statuten, dat zij alle handels-, nijver heids- en finantieëie ondernemingen mag aangaan, die rechtstreeks of onrecht streeks op deze zaak betrekking hebben, zoowel in den vreemde als in België. Maar waar vandaan kwam het geld voor het aanvangskapitaal? wilden we graag weten. Door inschrijvingen: zelfs de een voudigste visschers konden aldus aan de reederij finantieel geïnteresseerd zijn. Er waren natuurlijk de iraditioneele tegen werkingen van eenige hooge oomes, die deze reederij als een concurrent be schouwden. Maar s 'Jts deze tegenwerkin gen was de bijval .der bij tredingen zoo groot dat het aanvangskapitaal onmiddel lijk op twee miljoen ïraiik kon worden gebracht. Volstonden die twee mdllioen om een winstgevende reederij' op te richtén, die tevens aan de visschers betere werkvoor- waarden verzekerde? Jawel! Want hoewel de treilers vischbakken zegt men in Oostende toentertijde zeer duur waren, één millioen frank per stuk, gelukte het bestuur-Co- mité erin vijf prima-treilers in de vaart te brengen aan een drie honderd duizend frank per eenheid. Na enkele maanden rendeerend werken, konden zij zich nog een paar treilers bijkoopen, en waren dan meteen als jonge reederij, voor wat de tonnemaat betrof, de voornaamste maat schappij van Oostende. Daardoor was het haar mogelijk onmiddellijk een goeden invloed uit te oefenen op alle takken van de Vlaamsche vischnijverheid. Zij knoop te betrekkingen aan met andere reede rijen, eerst om alle voorraden en benoo- digheden voor de booten in het gemeen aan te koopen, daarna om onderling sa men te werken tot algemeene materieel® en moreele lotsverbeteringen van den vissoher. De auto stopte! We bevonden ons voor het moderne ruime gebouw der «Oostend sche Reederij». Vóór Mijnheer Vandenber ghe uitstapte, zei hij me nog even: «Mijn heer Blondé, die 5eer aktief meewerkte aan de moeilijke voorbereidingen, de op richting der reederij, den aankoop der treilers, den bloei en instandhouding der maatschappij, zal u zeer bereidwillig alle nadere inlichtingen over hun onder neming geven Fijn!... Maar een ontgoocheling wachtte me: Mijnheer Blcndé, de Technische Bestuur der, was plots voor een dringende aan gelegenheid naar Brussel geroepen, en kon ons aldus niet ontvangen. HEER ARSÈNE BLONDÉ Technisch Bestuurder van de Oostendsche Reederij. Spijtig! Ik was er werkelijk op gesteld persoonlijk aan Heer Arsène Blondé voor gesteld te worden, om den man die één der eerste en meest aktieve pioniers der Oostendsche Reederij was, van dicht bij te leeren kennen. Ik werd voorgesteld aan den Comptabel, Heer André Verbiest, die ons in de Be- stuurszaal leidde, en beleefd ons verzocht plaats te nemen. Kapitein Ass_eloos en de Marconist Vandevelde worden ieder oogenblik ver wacht! Kan ik U intusschentijd nog met een of andere inlichting van dienst zijn? vroeg hij ons welwillend. Ik dankte hem. voor de lieve tegemoet koming, en vroeg over hoeveel schepen de reederij thans beschikt. Over negen, waarvan het kleinste 75 en het grootste 129 ton netto bedraagt. De Christ Mahlman, die voor het oogen blik de grootste Belgische stoomtreiler is, meet 142 voet op 24, weze een 43 meter lang op een 7 breed. Hij .ontwikkelt een gemiddelde snelheid van 10 11 mijlen per uur. Hij werd pas in 1926 in Engeland, te Beeverley, gebouwd. Op welke vischgronden werken ze het meest? Vier onzer booten varen regelmatig op IJsland om kabeljauw, schelvisch en koolvisch. De andere vischbakken werken in de Noordzee en hst Kanaal van Bristol, om kabeljauw, wieting, roggen, platvisch, knorhaans, en in de zomermaanden om haring en makreel op de markt te kunnen brengen. Vóór den burgeroorlog in Spanje gingen een paar van onze trawlers van tijd tot tijd langsheen de Spaansche kust hun netten slepen. Nu is het er te ge- vaarljik. Vóór den Wereld-Oorlog ging Mijnheer Blondé zelfs een paar kesren naar de Witte Zee, en poogde in Belgisch Kongo een Vlaamsche Vissoherij tot stand te brengen. Dat laatste, waarvoor moge lijkheid bestaat, mislukte door onvoor ziene omstandigheden. In elk geval, u hoort dat de vischterreincn van onze ree derij zich heel wijd en ver uitstrekken. Daardoor is het ons dan ock mogelijk re gelmatig alle in België verbruikte visch- soorten op de markt te brengen. Hoeveel visoh brengt u jaarlijks op de markt? Die cijfers zou ik moeten nakijken. Indien u er aan houdt zal ik voor u een paar overzichtelijke tabellen opmaken, welke u dan na uw IJsland-reis kan krij gen. Dan zal u ook beter de beteekenis van die cijfers begrijpen, Ik heb hier echter voor mij eenige cij fers liggen over de vischverkoop te Oost ende in de maand Maart 1938, alsook een overzicht van wat den jongsten tijd aan versche visch in de vi'chmijn van Oost ende verkocht werd. Deze officleele cij fers kunnen u een duidelijk idee geven over de resultaten van onze Oostendsche visschers. Ziehier! Gedurende de maand Maart 1938 be droeg de opbrengst van den verkoop van Aan die ronde tafel viel de beslissing van Europa's vrede. De groote behandelaars hiervan waren Chamberlain (in 't mid den) met aan zijn linkerkant Dr Smidt, den vertolker, die nota neemt van alle gezegden. Nevens hem zien we het hoofd van Hitler, die aandachtig toeluistert naar de woorden die Graaf Ciano, Italiaansch Minister van Buitenlandsche Zaken (de man in discussie en met de boekentasch in de handen) voert tegenover Mussolini, van wie we slechts het achterhoofd vorenaan opmerken. Voor zijn vertrek uit Munchen op Vrij dag namiddag heeft Chamberlain een nieuw onderhoud gehad met Hitier over de 'nog hangende vraagstukken. Dit onderhoud eindigde te 125.0 uur. Na zijn onderhoud met Hitier heeft Chamberlain een ve-klaring afgelegd. Hij zei: I'; heb altijd geloofd dat zoo men een w.' i ~u pd n vm het Tohecko-SlowaaLsch vraagstuk, di.e op lossing het vertrek;;>nrt zijn zou tot een algemeene bevrediging in Europa. Na mijn onderhoud met Hitler hebben wij beiden her,Icten ie vclger.de mededee ling te verstikken: Wij, de Fiihrer en Rijkskanselier van Duitschiand en de eerste minister van Engeland hebben heden een nieuwe bij eenkomst gehad en wij zijn het eens om te bevestigen dat het vraagstuk van de Engelscli-Dultsche betrekkingen van over wegend belang is voor de beide landen en y- >r Europa. Wij beschouwen het accoord dat in den afgelóopen nacht te Munchen is tot stand gekomen en het Duitsoh-Engelsch vloot- accccrd als zijnde de uitingen van de wil van enze beide volkeren om nooit meer tegen elkaar cortcg te voeren. Wij zijn va~t besloten vast te houden aan de methode van raadpleging die thans werd begcnn:n voor de oplossing van alle gewichtige vraagstukken welke tusschen ons beide landen zouden kunnen rijzen en or.ze pangingeh ïoo-rt te zetten om alle mogelijke Oorzaken van geschil te ver wijderen en aldus bij te dragen tot het bevestigen van dsn vrede in Europa (Get.ï Hitler en Chamberlain. GOERING VOORZIET EEN AKKOORD MET FRANKRIJK Snreker.de over het gesloten akkoord verklaarde de Duitsoh# Rijksminister dat het grootste belang van de gehouden con ferentie lat in het feit dat ce weg gevon den werd cm aan de internationale span ning ee vreedzame cplosstosjrte geven. Hij drukfe de hcop uit dat nauwere betrek kingen zouden ontstaan tusschen zijn land met Engeland en Frankrijk; nog dat ben Frar.sch-Duittch akkoord zou tot stand kernen. HET KOLONIAAL VRAAGSTUK Naar verluidt zou ook het koloniaal vraagstuk te berde zijn gekomen op de conferentie der vier staatshoofden. Er W'crdt zelfs voorgehouden dat binnen af- zienbaren tijd een nieuwe conferentie zal gehouden werden over deze kwestie en dat het best mogelijk is dat Engeland een paar Afrikaansche kolonies aan Duitsch iand zou afstaan. Aan Frankrijk zou ook een offer gevraagd worden. Laat ons hopen dat de kleine landen hier niet het slachtoffer zullen worden. HET DUITSCH F^ISCOPAAT DANKT HITLER VOOR HET BEHOUD VAN DEN VREDE Bij zijn terugkeer te Berlijn werd Hitier geestdriftig toegejuicht door een overgroo te menigte. Bij de kanselarij werd aan houdend geroepen: «Wij danken onzen jFührer». De Rijkskanselier verscheen op 1 het balkon, met naast hem, Conrad Hen- lein, de leider der Sudeten. Een storm van toejuichingen viel hen ten deel. Aan Hitler werd ook een telegram be steld vanwege liet Duitsch Episcopaat, waarbij de Duitsche Kardinalen aan Hitier hun dank uitdrukten om het behoud van den vrede. Meteen werd medegedeeld dat de Kerkelijke Overheid bevel had gegeven dat den Zondag morgen alle klokken der kerken te dier gelegenheid zouden luiden. Z. H. DE PAUS WENSCHT HET NIEUWE TCHECKO-SLOWAKIJE GOED HEIL Op Zaterdag 1 Oktober 11. heeft Z. H. de Paus die Minister van Tchecko-SIowa kije bij den H. Stoel, ontvangen. De H. Vader wenschte Tchecko-SIowakije geluk om de offers die het bracht tot het behoud van den vrede en gaf 'Zijn Zegen voor het nieuwe Tchecko-SIowakije, diat zeker en vast een gelukkige toekomst zal kennen. HENLEIN WORDT GOUWLEIDER VAN HET SUDETEN GEBIED Uit dank om de gevoerde aotie heeft Hitler, Conrad Henlein benoemd tot gouw leider van het Sudetengebied. DE SUDETENBEVOLKING BEZORGT HEN EEN GEESTDRIFTIGE ONT VANGST. HITLER IN HET BEZET TE GEBIED Op Zaterdag 1 Oktober 11., te 14 uur na middag, trokken de eerste Duitsch troe pen over de oude Tohecko-Slcwaaksche grens, tusschen Helgenberg en Finsterau, in het woud van Bohemen, om een begin te maken met de bezetting van Sector I. De Tcheken hadden reeds de gansche seotor ontruimd. Deze eerste seotor was gelegen aan de grens van hst vroegere Oostenrijk. Ben Duitsche tank rolde het eerst over ds nieuwe Duitsche grond, om te zien of de wegen niet waren ondermijnd. Alles bleek evenwel in orde en het gros der troe pen rukte dan maar binnen, in volledige orde. Lichte tanks en pantserwagens volg den den eersten tank, dan vrachtautos met infanterie, kanonnen, en allerlei an dere afdeelingcn. Bij de geweae grer.s was reeds een praalboog opgericht. Overal waren de hui zen bevlagd met hakenkruisvlaggen en de bevolking had zich in dorpen en steden verzameld om met uitbundige geestdrift de oprukkende Duitsche troepen tce te juichen en te begroeten met den gertrek- ten arm. De soldaten werden met bloemen beladen. Zondag werd de bezetting van de twee de toegewezen strocv aangevangen, te 13 uur, bij Rumburg en Frledland. Ook in deze seotor heersohte grocle geest drift,. Nog langs vier andere banen werd opge rukt, o. m. aan Reichenau. Er deden zich geen incidenten vcor. Onder commando van Generaal voir Reichenau, die belast is met de uitvoe rende match't in de be».ijde gebieden, werd Maandag morgen aangevangen met de bezetting van een nieuwe zone. De tree pen trokken over de grens bij Asch. Maandagmorgen begaf Hitler zich naar het Sudetengebied. Eerst trek hij door Arch cm dan verder te trekken naar Eger. Overal stond een groote menigte opgesteld die luidruchtig uiting -gaf van zijn .geest drift. Eger, de oude keizerlijke stad, be zorgde Hitler een vorstelijk onthaal. De auto van den Fiihrer werd letterlijk bedol ven onder de bloemen. Henlein sprak de menigte toe. Hitler sprak eveneens de menigte toe. Hij zegde tot het volkVandaag wordt gij i» de groote toekomst van Duitschiand ingeschakeld». Hitlft 'besloot, zijn rede met de roep: Deutschlar.d Sieg Heil» dat door de duizendkoppigs menigte ge durende verschillende minuten herhaald werd. Dinsdag werd een nieuwe strook bezet, met onder meer de wereldbekende stad Carlsbad. De Führer bezocht eveneens de ze stad. Woensdag werd de bezetting van de der de sector voleindigd. Donderdag werd de bezetting van de vierde zione aangevat en weerom reisde Hitler af naar de nieuwe Duitsche ge westen. AL DE GEBIEDEN MET 51 DUITSCHERS ZULLEN WORDEN BEZET In den schoot van de Kommissie belast met de afbakening vr de te bezetten ge bieden zijn eenige moeilijkheden gerezen, daar Duitschiand eischte alle gebieden waar 51 Duitsch .s woonden te mogen aanhechten, en de kommissie een hooger procent wilde. Naar verluidt werd ten slotte een akkoord bereikt en kreeg Duitschiand voldoening. POLEN BEZET DE GEBIEDEN VAN TESCHEN (Cieszyn) EN VAN FRYSTAT Ook Polen heeft op krachtdadige wijze zijn deel geëischt, namelijk de gebieden van Teschen, of Cieszyn in het PooLsch, en van Frystat. Praag is eveneens cp deze eischen ingegaan en op Zondag 2 Oktober laatstleden zijn de Poolsche 'troepen be gonnen die gebieden te bezetten. De be zetting moet voleindigd zijn met 10 Ok tober. Voor een ander gedeelte wordt een volksstemming gehouden. Maarschalk Rydz Smigly gaf het bevel tot oprukken, Zondag te 14 uur. De Polen stapten Teschen 'binnen onder het 'gejuich der bevokling. De soldaten werden met bloemen overladen. Het gebied aan Polen afgestaan is on geveer 2.000 vierkante kilometer groot en is een zeer rijk nijverheidsgewest, bijzon derlijk aan koolmijnen en hoogovens. Deze gewesten werden in 1919 dcor de Tcbecken veroverd op de Polen, wijl te dien tijde Polen in oorlog was met Eovjet- Rusland. In gansch Polen werd deze bezetting druk .gevierd. HONGARIJE MOET NOG WAT WACHTEN Niet alleen Duitschiand en Polen heb ben de aanhechting van hun minderhe den geëischt maar ook Hongarije, die Pressbung wil aanhechten:. De Hongaat- sche Regeering heeft sterk aangedrongen en deze eisch werd daarbij nog sterk ge steund door Mussolini. Een akkoord werd neg niet getroffen. Toch werd overeentekomen dat een dezer dagen een conferentie zal gehouden wor de om deze zaak af te handelen. Het valt echter te voorzien dat ook Hongarije de beoogde brok zal mogen in palmen. PRESIDENT BENES NEEMT ONTSLAG De verminking van den Tchecko-Slo- waksohen Staat heeft begrijpelijker wijze ook politieke moeilijkheden teweeg ge bracht in de Regeeringsmiddens van Praag. Verleden week kragen wij reeds het ontslag van Eerste-Minister Hodza. Deze week kregen wij nu het ontslag van de Regeering Sirovy, opgevolg door een nieu we Regeering Sirovy, een soort regsering van Nationale Un.e waarvan de Minis ters meestal technici zijn, waarbij afge vaardigden van de politieke partijen wer den 'gevoegd. Het ontslag dat echter het meest sen satie heeft verwekt is dit van President Benesj. Woensdag is hij afgetreden. Daarmede heeft hij, wellicht voorloopig, een bewogen politieke loopbaan afgedaan. checko-Sl'Owa'kije dankt zijn bestaan aan wijlen President Masaryck en H. Benesj. 'Bij de stichting van dezen Staat had Mussolini aan het spreken met Chamberlain tijdens de Conferentie van Munich. Nevens Mussolini (gansch op den uit kant) zien we den schoonzoon van den Duce, Graaf Ciano.

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 7