De Dagbladschrijver OUDERS, handhaaft uw gezag BE PACIFICATIE VAN AMSTERDAM Een Rondsel rend Hitler In ©ns Land Stort 25 frank KONING LEOPOLD BEZOEKT NEDERLAND 35» JAAR. N' 41 KATHOLIEK MEUWS-, NOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS DE KONINGIN VAN NOORWEGEN IS OVERLEDEN INTERNATIONAAL OVERZICHT SELMA. IAGERL0F JARIG Het Nederlandsche Volk bezorgt hem een geestdriftig onthaal HET DIREKTQRIUM VAN HET BELGISCH KATHOLIEK BLOK VERGADERDE ZONDAG 27 NOVEMBER 1938 «DE POPERINGENAAR Uitgever SANSEN-VANNESTE POPERINGE Telefoon N' 9. Postch. N> 155.70. ABONNEMENTSPRIJS VOOR 1 JAAR (per post) Binnenland 25.fr. Belgisch Kongo 45.fr. Frankrijk 45.fr. Alle andere landen 65.fr. IUedcwcrhert zijn vetitnlwoordelijk voor hun artikels. .10 BLADZIJDEN: 59 CENTIEM. wsmm TARIEF VOOR BERICHTENi Kleine berichten per regel 1.25 fr. Kleine berichten (minimum) 4.fr. 2 fr. toel. v. ber. m. adr. t. bur. Berichten op 1* bl. per regel 5.fr. Berichten op 2" bl. per regel 2.50 fr. Berichten op 3« bl. per regel 1.50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7.fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den .Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Artikels vindt hij overal. De wereld is voor hem een bestendige cintma, lever.d en sprekend... Ik heb honderden artikels liggen in mijn schof die waarschijnlijk nooit het licht zullen zien, omdat ze weg gestoten wor- den cf onder ar.dere papieren geraken door de schuld van de gebiedende meeste res in het dagbladwezen: de Actualiteit. En de interessantst artikels zijn die gene die ik niet mag schrij-en. De redacteur moet optimist zijn. Het zijn maar de optimisten die entwat doen. Als men maar denkt aan nederlaag; het zal nooit maar nederlaag zijn. Ik zeg niet als de hemel zwart is dat men moet schrij-en: «hij is blauw», en zoo den struisvogel nadoen dU zijn kop onderzijn vlerken steekt om 't gevaar niet ts zien. De redacteur moet een ernstige toestand niet verdoezelen en alzoo doeltreffende maatregels beletten. Maar 't is juist als de toestand gespan nen is, dat men al zijn krachten noodig heeft om middel te schaffen Welnu de groote menschelijke kracht is hoop en betrouwen. Zijn hoop verliezen... Het is de zonde die God zelf onmachtig laat om ons te helpen. Petrus en Judas vielen diep in zor.de, omtrent denzelfden tijd. De eerste verheverte pardon en kreeg vergiffenis. De tweede ging zich ophangen. Had hij dat niet gedaan, wij gingen nu een heiligen Judas op onze altaren hebben. Besluit: Een kristen moet zich nooit ver hangen. En een dagbladschrijver moet hem nooit ertoe drijven met hem den r.ekke te kra ken of zwarte inkte in zijn hersens te gieten. PIERRE L'ERMITE Een redacteur most welgezind en blij moedig zijn. Een heilige die triestig is, s maar een triestige hei.ige. De lezer neemt zijn blad gelijk een goe glas wijn. En goede wiin verheugt het hert van den mensoh. IBBBSHSBBBflBBBBBBBBEBBSISiBflB En er zijn al redens genoeg in de wereld om zich te vervelen zonder dat de gazet e. nog eentonigheid bijvoegt. Hoe dikwijls moet de journalist een ar tikel herbeginnen dat. door sensatienieuws te vroeg geboren is en in de mand wordt geworpen omdat het een uur te oud is. Een model van journalist is Pierre l'Er- mite, thar.s 75 jaar cud, en vergrijsd :n «le noble mé1 e. de la plume Pierre l'Errrite die sedert' 50 jaar alle Zondag het hoofdartikel bezorgt van La Croix zegt dat hij dikwijls 's nachts op staat om een gedacht op te teekenen voor zijn weekartikel, want anders zou hij het. kwijt zijn eer het morgen wordt. Zoo komt hij tot dien levendigen stijl, zoo aanschouwelijk. Geen periode, 't is kort, gekapt, raak; impressionisme in de letterkunde, sensa tiestijl voor onze moderne mer.schen die door de zintuigen leven. Hij spreekt over de macht van de pers; In 1935 vroeg hem de Kardinaal Verdier een nieuwe kerk te willen bouwen. Ze staat er a. dank zijn artikels, dit, niettegen staande werkstakingen, looncpslagen enz. Cc'c eer de ptrs heeft ze gediend om onlangs hst groot Kon gres der Goede Pers ts herbergen. Pierre l'Ermite r.oemt dat zijn tweede parochie. Wanneer het geld niet meer toevloeide; een artikeltje met den naam Ste Odile, de patrones van zijn kerk, en daar kwamen gouden ringen, ook van arme menschen, die hun steentje wilden bijdragen. Hij heeft voor 60.000 fr. zulke juweelen ver kocht, dikwijls met tranen afgestaan. %Alle baten helpen... al waren het maar eenige druppels zoutwater bij het pekel nat van den Oceaan. De eenheid en de macht der totalitaire Staten is te danken aan een goed georga niseerde pers. Een blad van de oppositie wordt niet geduld. De Staat peinst in de plaats van het volk. We keuren dit niet g-oed, maar bestatigen toch de macht van de pers. De bisschop van Salamangne schreef, in een roerenden brief over de akelighedsn van Spanje: «Dit alles w:rd bereid door een slechts pers A. B. God, het eenige en opperste gezag gaf U, ouders het recht en de macht om mede te werksn in zijn scheppingswerk; en hiermede legde Hij u den plicht op, die gewonnen schepseltjes op te voeden tot Zijn Glorie. Om dit doel te bereiken, maakte God u deelachtig aan Zijn goddelijk gezag. Hij gaf u het recht uw kinderen in zijn naam te bevelen en legde de kinderen den plicht van gehoorzaamheid op. Dit gezag kunt u gedeeltelijk over dragen aan opvoeders en onderwijzers en voor uw kinderen blijft jegens die over sten denzelfden plicht van gehoorzaam heid bestaan. Wees nochtans indachtig dat geen niensch ter rereld het recht heeft zijn «ver.men.sch. te bevelen als hij daartoe geen Goddelijk mandaat bezit, en dat ai uw gezag ophoudt als ge rechtstreeks óf Onrechtstreeks bevelend optreedt tegen Gods wet en wil. Als gij een deel van uw gezag over draagt aan anderen, moet g'er zeker van zijn dat dezer, het kind niet zullen aflei den van zijn eeuwige voorbestemming. Denkt goed na over de keuze van een echool, kostschool of bediening. Al ware de geldwinning eens zoo hoog, uw jongen of uw meisje mogen u met voile recht van Godswege gehoorzaamheid weigeren, als door uw keus van bediening hun ziels leven en eeuwig geluk ernstig worden be- drhgd. Z: .e ouders, de deugd van gehoor- Eaamheid is een der schoonste sieraden van een kind. Die deugd aankwesken moet een uwer grootste zorgen zijn doen dit ook. is voor u een moeilijke taak, waarin wij u willen behulpzaam zijn. Het kleine kind is van natuur uit tucht loos. Het weent juist wanneer 't beter zou Ewijgen en waakt wanneer anderen zou den willen slapen. Reden verstaan is nog te vroeg!... Wat nu? Denk* cr aan dat de opvoeding nu reeds begint; verzorg den kleine goed, beste moeder, houd hem rein en gezond, geef hem duizend lieve naam pjes bij zijn opschik, zie toe of er niets drukt of prikt of duwt, en verders, laat hem dan maar eens goed uitweenen... niet op uwen arm, maar in zijn bedje! Moeder zal ongetwijfeld uitroepen: dat is hard»; een gebuurvrouw zal mogelijks wel kletsen: «ze ziet haar kind niet gaar ne en nog meer rimram etoij, doch wil ens gelooven, indien ge.anders te werk gaat, dan wordt de kleine voor j een ech te tyran, en dan hen ft moeder zelf de eerste kiemen van opstandigheid uitge broed. Dit geschiedt wel onbewust, maar t is daarom niet te min zoo... En 't kleintje groeit, wordt lief en sn-eb- berLekt, ziet en hoort alles, wil alles heb ben wat hem past en niet past, en moeder geeft maar toe, want anders zou de kleine huilen en kwaad worden, en... slaan 'n stampen, en stoute mazeggen. Moeder vergoeilijkt en zegt: 't Zijn kleine kin- ders. die nog niet weten, wat ze doen of willen Moeder 't is mis, ais g uw xmd waarlijk, geren ziet, gij moogt u nooit door geprail of getier 'ac^n beïnvloeden, ge zult eens zien hoe de vlagen van huilerigheid zullen achterblijven naarmate gij u sterk houdt, en, beste moeder, de gezondheid en 't karakter van uw kind zullen c. ten zeerste door gebaat worden, terwijl uw eigen ruzie er. miserie op de helft - orden gebracht. Het kind wordt grootcr en gaat ter echool. Zijn verstand ontwaakt en het begint te redeneeren. Wilt ge nu uw lie veling goed nagaan, beste cudsrs, ge zult moeten erkennen dat al de grillen der eerste kinderjaren, die ge zelf hebt helpen voeden, door uw misplaatste toegevend heid, zich scherper beginnen af te tee kenen, en wat vroeger instinktmatig en onbewust gebeurde, zal st.laan ontaarden In beredeneerde opstandigheid. Moeder alleen kan 't hoofd niet meer bieden, 't vaderlijk gezag moet tusschen- komen. Gelukkig dan maar als vader zich niet door zijn hart of... door moeder laat leiden, want anders loopt de heele boel mis. Hier echter zal de school u helpen. De onderwijzer of onderwijzeres, die speciaal Werd opgeleid voor de opvoeding der jeugd, zal zooveel miserie niet hebben met 40 kinders, die hij (zij) daarbij nog moe ten onderwijzen, dan eel ouders er heb ben met vier. Hij (zij) zal bij uw kind Weldra ontdekken wat verkeerd is, hij (zij) zal zich beijveren om den geest van opstandigheid bij uw kind ts dompen en uit te roeien, en daartoe zal hij (zij) de middelen gebruiken die de wetten der welopgevatte opvoeding voorschrijven. Aan u dan, beste ouders, met die men schep. die het met a en uw kinderen goed Seinen, mede te werken, en wel te zorgen dat ge zelf hun gezag niet afbreekt met ze in 't bijzijn uwer kinderen te beknib belen, want onthoudt het goed, dat iedere steen, dien ge afbreekt van het gebouw der opvoeding, vroeg of laat op uw eigen hoofd of hart zal terecht komen. Verder groeien de kinderen op er. worden jongelingen en jonge dochter, ze zijn geen kindmeer. Hier passen nu ook andere methoden. Zwicht u wel uw groote kinderen te vernederen of hun fou ten bloot te leggen in 't bijzijn van an deren, dit immers wekt den geest van op standigheid op, hun eergevoel wordt daar door geschokt. Beveelt niets wat ge zelf onuitvoerbaar weet en verbiedt niets wat ge zelf redelijk vindt. Elk gebod of verbod dient hier door dacht. Dreigt met geen straffen die ge te voren weet niet te zullen toepassen, dat breekt uw gezag af. Houdt er echter aan, dat uw bevelen worden uitgevoerd, leert uw groote kinderen 't verkeerde hunner handelwijze begrijpen, en aarzelt niet, zonder dreigen, de straf op te leggen die past op de bedreven fout. Fen kind dat zich schuldig voelt en zijn fout begrijpt, aanvaardt gewoonlijk de straf zonder op standigheid. Het is uw strikt recht, zelfs uw plicht, de uitvoering der straf te eischen, doch zwicht u wel van u daarvan nog wrokkig of wrevelig te toonen, dit kan niets dan kwaad. In moeilijke gevallen, wint het advies in van priesters of opvoeders waarin ge vertrouwen stelt, en dezen zullen heel te vreden zijn u met raad en daad te kunnen bijstaan in de vervulling der edele, doch moeilijke taak die u door God werd toe vertrouwd. G. O. ISaEïfiaS!5i3ZBBSSi22BS5EB3B32«eS KONINGIN MAUD VAN NOORWEGEN Koningin Maud van Noorwegen die en kele dagen geleden een heelkundige be werking heeft ondergaan, is op Zondag morgen overleden, in een kliniek te Lon den. De Koningin van Noorwegen werd ge boren te Londen in 1869 in tariborough- house. Zij was de dochter van wijlen Ko ning Edward VII van Engeland. In 1896 huwde zij met prins Karei van Denemarken die Koning van Noorwegen werd in 1905 na de scheiding tusschen Noorwegen en Zweden. Uit dit huwelijk is een zoon geboren, prins Olav van Noorwegen die in 1929 in den echt is getreden met prinses Martha van Zweden, zuster van wijlen Koningin Astrid. De Koningin werd door haar volk in het hart gedragen. Z.'j zal diep worden betreurd. op onze postcheckrekening 15.570 en ons blad wordt U per post gezon den vanaf beden tot einde 1939. ABONNEMENTSPRIJS van nu tot einde 1S39. Voor Frankrijk 50,00 fr. Belgisch Congo 50,00 fr. Engeland 59,00 fr, Amerika 72,50 fr. China 72,59 fr. Australia 72,59 fr. Koningin Wilhelmina en Koning Leopold in de koets, die hen onder het geestdriftig gejuich van de massa naar het Koninklijk Paleis op den Dam bracht. DE KONING TE AMSTERDAM. V/e hebben niet gauw de gelegen heid om onze wekelijksche bijdrage te wijden aan onze Noorderbroeders, Ne derland. Alhoewel het op economisch gebied even sterk als andere landen in de maalstroom van de depressie werd meegesleurd, blijft het veel min der beroerd door de branding van het internationaal gebeuren. Het bleef ge vrijwaard door de oorlogscatastrophe en zijn traditionneele zelfstandigheid, die behalve de tijd van Fransche Re volutie en Napoleontische heerschap pij, gegrondvest werd op meer dan drie eeuwen, heeft het gespaard van internationale avonturen. Thans dat Koning Leopold bij de Koningin van Holland te gast is, ma ken we dankbaar gebruik van deze ge legenheid, om eens Spaansche Revolu tie, Midden-Europeesche nationalitei tenkwestie, de as Rome-Berlijn, enz., onberoerd te laten en onze blikken Noordwaarts te richten. Des te gereedelijker doen we het, daar achter het ceremonieele, achter de feestelijkheden, de ontvangsten, de vriendelijkheden en hartelijkheden heel wat meer steekt dan de opper vlakkige lezer wel zal vermoeden. Te Amsterdam worden de grondves ten gelegd van een Belgisch-Neder- landsche samenwerking, op kultureel, economisch en militair gebied. Zooals wel eens de afgevaardigden van de Noorderprovinciën te Gent bijeenkwamen om de verzoening met het Zuiden te bezegelen in de Paci ficatie van Gent en de strijd geza menlijk tegen de Spaansche dwinge landij te voeren, zoo wordt thans te Amsterdam, na vele jaren van schei ding, onverschilligheid en wantrouwig egoïsme, door Koning Leopold een nieuwe Pacificatie gesloten, die ons zal toelaten met onze taal- en stam genoten, onze wederzijdsche, in vele opzichten gemeenschappelijke, kui tuur te schragen en te verrijken, en onze wederzijdsche economie en po litieke zelfstandigheid te verdedigen legen de bedreiging van vreemde machtsinvloeden. NADRUK OP GEZAMENLIJKE VERDEDIGING. Het zal sommigen zeker wel opge vallen zijn, hoe de Koning tot twee maal toe, namelijk op het banket van den eersten avond, en bij zijn ont vangst door de Burgemeester van Am sterdam de tweede dag, gewezen heeft op de noodzakelijkheid die beide lan den gevoeld hebben, naar aanleiding van de laatste internationale verwik kelingen, om steun bij mekaar te zoe ken. Wij meencn dat er ernstig spra ke is van een militair accoord met Nederland, ten einde des te beter de politiek van zelfstandigheid en neu traliteit, ten overstaan van de groote landen, te bewaren. Wij hadden destijds herhaaldelijk gelegenheid om te wijzen op de groote voordeelen die voor Belgie verbonden waren bij een desolidariseeren met de groote mogendheden en met die in ternationale instituten zooals de Vol kenbond, waar diezelfde groote mo gendheden de plak zwaaien. Bijna alle geschillen ontstaan tusschen de groote landen. Zij zijn het bijzondere doelwit van ideologische proefnemin gen. Waarom moeten de kleine lan den meegesleurd worden in economi sche en ideologische geschillen waar mee zij niets te maken hebben? Vooral de twee laatste jaren hebben deze gevaren in een schril daglicht gesteld. Tengevolge van een onloo chenbare wil van zekere internatio- naliseerende partijen (Marxisten) om in een preventieve oorlog de opgang van Duitschland te remmen, werden we langs het kanaal van het Fransch- Belgiscli militair accoord en art. 16 van het Volkenbondspact in een nieu we wereldoorlog meegesleurd. Gelukkig had Koning Leopold reeds de zelfstandige neutraliteit tegenover Engeland, Frankrijk en Duitschland weten te bedingen. Toch heeft de laatste mobilisatie geleerd, dat het niet zeker was in geval van werkelijk conflict dat we zouden gevrijwaard gebleven zijn. Evenmin was dit het geval voor Nederland. Het is deze be vinding die wellicht Noord en Zuid thans tot mekaar drijft. ECONOMISCHE TOENADERING. Dat er reeds lang sprake is van eco nomische toenadering, blijkt uit tal rijke publicaties, bijeenkomsten en voordrachten, o.a. nog onlangs door Minister Heymans. Thans werden telegrammen uitgewisseld tusschen Dr Posthumus en M. Van Isacker, die beiden respectievelijk deel uitmaken van commissies om de mogelijkheden van samenwerking te onderzoeken. Natuurlijk zijn er belangrijke moei lijkheden. Zulk een samenwerking moet degelijk overwogen worden, en kan niet onvoorwaardelijk gebeuren. Er is niet meer de aanvulling van de economische toestand van beide lan den zooals dit over enkele decenniën het geval was. Nederland heeft zich in den laatsten tijd heel sterk geïn dustrialiseerd. Er zijn belangen die met mekaar in strijd zouden komen. Zoo is het b.v. duidelijk dat we geen concessies kunnen doen aan Neder land inzake de beschermingsmaatre gelen voor onze landbouw. Een tolvrij verkeer voor landbouwgoederen tus schen beide landen zou de ruïne be- teekenen van onze landbouw. Anderzijds echter kan de weder zijdsche goederenuitwisseling sterk aangroeien, kunnen hinderlijke ge schillen, zooals deze tusschen de ha vens van Rotterdam en Antwerpen vriendelijk bijgelegd worden. OP KULTUREEL GEBIED. Ook hier en hier vooral zijn wij met sterke banden aan het Noorden verbonden. Geheel onze geschiedenis en vooral de geschiedenis van onze kunst bewijst het. Koning Leopold heeft er zoo schoon op gewezen toen hij de Burgemeester van Amsterdam om zijn welkomstrede antwoordde. Wij kunnen mekaar bewonderen in onze schilden van Noord en Zuid, die de wereld verbazen en onze trots zijn. Onze letterkunde is gemeenschappe lijk en niet te scheiden. De grootste Nederlandsche dichter Joost van den Vondel was een zoon van Antwerpsche ouders, zooals zoovele Vlamingen, die meegewerkt hebben aan de grootheid van dat Nederland der 17e eeuw. Op kultureel gebied zijn we met duizen den banden aan het Noorden verbon den. Het wordt tijd dat ook dit kon- takt tusschen Noord en Zuid meer aangewakkerd wordt. Eindelijk heeft het ons allen als Vlamingen verheugd dat in Neder land bij deze gelegenheid, zooals het pastte, de taal werd gebruikt van die onderdanen van de Vorst die de vijf achtsten van de bevolking uitmaken in Belgie, taal die dezelfde is als die van de Nederlanders zelf. Het heeft ons ook juist daarom zoo aangenaam verrast te vernemen dat te Amster dam meer dan eens een flinke Vlaamsche Leeuw ter eere van de Koning gezongen werd. Wie had zulks eeu dertigtal jaren her 'durven hopen (Verboden nadruk.) ROSKAM. DE GODSDIENSTSTRIJD? Het is algemeen bekend dat de Führer de godsdienst voor het volk waardeert, zij het dan ook uit opportunisme. Anders is het gesteld wanneer de Kerk zich tegen Hitler's beleid uitspreekt. Zoo betreurt Hitler liet ten zeerste, dat de Kerk zich niet volkomen eens verklaart met de ste rilisatiemaatregelen, die mannen en vrou wen, wier voortnlanting bet ras in gevaar brengt, tegen wil en dank onvruchtbaar maakt. Dc Fiihrer verheerlijkt het bloed, dat bracht sterilisatie maar ook het goed praten van de veelwijverij, de minachting van de kinderlooze vrouw, onverschillig of zij al dan niet getrouwd is. Of de Kerk hierin Hitier wil volgen 1 De houding der Kerk in het Joden vraagstuk vindt ook geen getilde bij den Fiihrer. De Pauselijke Encyclieken, de brieven der Bisschoppen, liet niet bewilligen van de eischen in de jcugdopvoeding hebben ten slotte Hitier verbitterd. De Führer ging toen maar aansluiting zoeken bij een nieuw heidendom. Rosenberg liet liij rus tig begaan, behandelde hein zelfs met de grootste onderscheiding. Hitier, niettegenstaande zijn overtuiging van het jammerlijke van een burgeroorlog door kerkstrijd, heeft zich cr toe toch be sloten. Hij geeft natuurlijk voor dat de Kerk eigenlijk de schuldige is, omdat zij niet wil bukken inzake huwelijkswetge ving, sterilisatie en jeugdopvoeding. Aldus is de kerkstrijd in Duitschland niet ont staan op zuiver godsdienstig gebied, maar de oorlogsverklaring ligt in de besliste aanspraak van beiden in de gemengde vraagstukken, waar Kerk en Staat betrok ken zijn. Zoo is het tenminste voor Hitier. HITLER EN DE GEESTELIJKHEID Over de priesters schrijft Hitler in Mein Kampfeerst lofwaardige woor den. Hij geeft zelfs eerlijk toe, dat men het slecht gedrag van één of andere gees telijke de Kerk niet mag aanrekenen. No pens het fel omstreden celibaat der pries ters, zegt Hitier de volgende woorden «Het voortreffelijke van het celibaat zie ik in de omstandigheid, dat de geestelijken hun opvolgers niet uit eigen rijen krijgen, wat tot familieregeering cn oude sleur zou leidenzij krijgen hun opvolgers uit de BBBHËBBSISBBBBBBBBBBBBBBBBBBIBBBBBBBBBBBBBEBBBBBflBflBBBBBBI breede massa van liet gezonde volk en le ven daarom steeds in contact met de volks ziel. Dat is de oorzaak van de ongeloof lijk sterke kracht, die aan deze oeroude instelling eigen is. Daaruit spruit de be wonderenswaardige jeugdigheid van dit rcuzenorganisme voort, die geestelijke le nigheid en stalen wilskracht.» I-Iitler's waardeering voor de geestelij ken loopt niet verder, want herhaalde ma len beschuldigt hij de priesters «godsdienst misbruikt te hebben voor politieke doel einden Nu zal Hitier gedeeltelijk we! gelijk hebben, waar hij het heeft over het gedrag van Tsjechische priesters in het Sudcten-gebied. Zij zouden de belangen van Praag boven die der Kerk hebben gesteld en de ont-Duitsching in de band hebben gewerkt. I)e Duitsche geestelij ken bleven werkloos toezien cn ook de hoogere geestelijkheid deed weinig om aan dit misbruik een einde te maken. Ziedaar dc beschuldiging, die Hitier niet toe schrijft aan kwaden wil, doch de oorzaak schuift op een gebrekkige opvoeding tot het Duitschdom van de jeugd af aan. Zoo nam Hitier het erg kwalijk, dat dc Tsje chische priesters hun eigen volksbelangen soms stelden boven die van de Kerk, ter wijl hij van de Duitsche priesters juist verlangt dat ze hun volksbelang boven dat der Kerk plaatsen. HITLER EN ROME. In zijn uiteenzetting, waarschuwt Hitier dikwijls Rome den godsdienst niet te ver mengen met «zuiver aardsche dingen»; het ergste evenwel vindt hij het vermen gen van politiek en godsdienst. Hier raakt hij aldus het deiikate vraagstuk van de verhouding tusschen Kerk en Staat. In zuiver bovenaardsche zaken kent Hitier zeer gaarne het voorrecht toe aan de Kerkdoch in aardsche dingen, in de ge mengde kwestie, zooals opvoeding en hu welijk, eischt Hitier het voorrecht van den Staat. Hier vinden wij dan ook de diepste oorzaak van Hitler's conflict met de Kerk. Hij heeft met haar in vrede wil len leven op voorwaarde, dat dc Kerk zich zou schikken naar zijn wenschen. Dé Kerk kon dit niet voor verschillende za ken, en dit krachtens haar goddelijke zen ding. Vandaar het conflict, en geen won der dat Hitier langzaam aan niets meer voor Christendom en Kerk voelt. DE NIEUWE TYPEN VAN MUNTSTUKKEN Dat we nieuwe muntstukken zouden krijgen hebben wij reeds verleden week gemeld. Wat iedereen evenwel nog inet meer genoegen zal vernemen is dat de nieuwe muntstukken van. minderen omvang zul len zijn als deze thans in omloop. Het nieuw muntstuk van 5 fr. zal kleiner zijn dan het huidige van 20 fr. en de nieuwe munt van 1 fr. zal eveneens kleiner zijn als thans. Hier nu enkele verdere kenmerken der nieuwe stukken De pasmunt van 5, 10 en 25 centimes bestaat uit een legeering van koper, zink en nikkel; zij wegen onderscheidenlijk 2 4 en 6 gram; zij hebben esn dia meter van 19, 22 en 26 millimeter. Zij dra gen in het midden een doorboring. Zij dragen op de beeldzijde hst naam cijfer L III, met erboven de konings kroon; eronder het jaartal. Op de keerzijde staat het inschrift België-Bslgiqueen de aanduiding van d© waarde; zo verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen hoofdplaatsen van provinciën, schilden die aldus zijn verdeeld: op het stuk van 5 centimes, de wapens van de steden Aar len, Gent en Luik; op het stuk van 10 cen times, deze van de steden Antwerpen, Hasselt en Namen, en op het st.uk van 25 centimes, deze van de steden Brugge, Brussel en Bergen. De deelminten van 0,50 fr., 1 fr. en 5 fr. zijn uit zuiver nikkel; ze wegen respectie velijk 2 4 en 9 gram; ze hebben een diameter van 18, 21 en 25 millimeter. Op de beeldzijde staat de Belgische leeuw, het jaar tel en de waarde. I2BBBBBBB9BaBflBBB8BagBBBBH&B De wellicht meest beroemde Zweedsche schrijfster, Seima Lagerlöf, wiens boeken zoo wondergoed alle noordsche levens atmosfeer naschilderen, is op 20 Novem ber 1.1. 80 jaren oud geworden. Koning Leopold op weg naar Amsterdam in den Nederlandschen Koninklijken" trein. De Vorst neemt groetend afscheid van de bevolking van Rozendaal. HET VERTREK UIT BRUSSEL Koning Leopold m verliet Maandag morgen Brussel om het aangekondigde be zoek aan Nederland af te leggen. Daags voordien hadden Hr Colijn, Eer- ste-Minister van Nederland, en Hr Spaak, Eerste-Minister van België, gewezen op wat beide landen gemeens hebben en hoe verdere en inniger samenwerking op alle gebied gewenscht wordt. In België cn ook in Nederland werden verder nog andere radiotoespraken gehouden over dit bezoek. (Zie vervolg op 5* blad.) Het direktarium van. het Belgisch Ka tholiek Blok heeft Vrijdag 18 November gedurende heel den dag vergaderd cm het Kongres dat op 27 November zal plaats luaoben, voor te 'bereiden. De afgevaardigden van het P.C.S. en van de K.V.V. kwamen in den voormid dag afzonderlijk samen, 's Namiddags had een gemeenschappelijke vergadering plaats. De financieels en budgetaire toestand van het land, schijnt de katholieke mid dens te bekommeren. Zoo b.v. wat het vraagstuk der verzekering tegen werkloos heid botreit schijnt het Katholiek Blok grootendeels de opvattingen aan te kle ven die door Senator J.-J. Declercq on langs nog werden uitgedrukt tijdens een vergadering van de rechterzijde van den Senaat. Wat de Spaansche kwestie be treft was men vrij algemeen van oordeel dat deze kwestie geen regeeringscrisis waard is. De Katholieken blijven natuur lijk op hun standpunt dat een handels agent naar Burgos moet worden gezon den. Zij rekenen er echter op dat de Eer ste-Minister eerlang een oplossing zal we ten te vinden die de drie meerderheids partijen kan bevredigen. Op de keerzijde staat het inschrift Bel gië- Belgique ze verbeeldt een reeks van drie schilden met de wapens der negen provinciën, aldus verdeeld: op het stuk van 50 centimes, de wapens van de pro vinciën Oost-Vlaanderen, Luik en Luxem burg; op het stuk van één frank, deze van de provinciën Antwerpen, Limburg en Namen, en op het stuk van 5 fr., deze van de provinciën Brabant, West-Vlaanderen en Henegouwen. De muntrand is geribd; voor de 5 frank stukken is daarenboven diep gegraveerd in de ribben, het inschrift België-Eel- gique» voorhanden. DE VERPLICHTE VERZEKE RING TEGEN WERKLOOSHEID Het neergelegd ontwerp afgekeurd door de Rechterzijde van den Senaat. De Rechterzijde van den Senaat ver gaderde cm het wetsontwerp op de ver plichte verzekering tegen werkloosheid te bespreken. Heer J.-J. Dsctercq bracht meceen verslag uit over de studie dte de Studie-kommissie van het Blok der Katho lieken van de kwestie had gemaakt. Dit verslag sprak zich uit tegen de goedkeuring van hst ontwerp dat door de Kamer werd aangenomen. Eenparig trad de vergadering deze zienswijze bij, dus het ontwerp van de Kamer verwerpend. Vooral worden bezwaren geuit tegen de flnancteele zijde van het vraagstuk. De Rechterzijde van den Senaat is partij ganger van de verplichte verzekering, maar niet op de wijze door de Kamer voorgesteld. Het verslag wijst er eerst op dat de schattingen, die gedaan werden, zoo zeer uiteenloopend zijn dat men er zich niet op kan berusten. Zoo m-sn rekening had gehouden met de gegevens van den Na- tionakn Dienst voor Arbeidsbemiddeling en Werkloosheid, dan had men tevens kunnen vaststellen dat het ontwerp naar een ramp zou gaan, met namelijk een staatstusschenkomst te eischen van 946 millïoen, in plaats van 575 millioen als wordt beraamd. Een mogelijk tekort mag niet gedekt worden met leeningen, deze politiek ware al te gevaarlijk. De Kommissie van het Blok dier Katho lieken kan ook niet aannemen dat de bij dragen dezelfde zijn voor alle loontrek- kenden, zoowel arbeiders, bedienden als staatsagenóen. De bedienden loopen min der gevaar var. werkloosheid als de arbei- ders en. de functionnarissen op geeneriet wijze. Wanneer de bijdrage een verzeke ring is, dan is het billijk dat slechts de verzekerde betale; indien het een natio nale belasting is dan moet de last ervan drukken op de gansche collecticiteit maar niet op een categorie burgers, hier met name d-e staatsambtenaren. De Kommissie vraagt eveneens meer eerbied voor de waardigheid van de ar- beicters, van afhouding op het loon aan de bron mag niets terechtkomen en de arbeider moet steeds vrij blijven zich aan te sluiten bij welk syndikaat hij ook wil, Gezien het loon der werknemers ontoe reikend is om al de lasten van de werk loosheid te dragen, is het billijk d'at de werkgevers en de openbare besturen hun deel van den last ervan dragen. Dit standpunt werd dus volledig bijge treden door de gans-che Rechterzijde van den Senaat. De Senaatskommissie daartoe aange steld, kwa-m Woensdag bijeen om het in gediend ontwerp te bespreken. Minister Delattre poogde de amendementen voor te brengen cm het ontwerp met het stand punt der Katholieken eenigszins te ver zoenen. Een besluit werd nog niet ge troffen. BELASTINGSONTVANGSTEN Voor de eerste tien maanden van 1938 beloopen de totale ontvangsten 7.974 mil lioen, onderscheiden als volgt: Belastingen 2.654 millioen. Douanen 2.522 millioen. Registratie 2.798 milioen, In vergelijking met de vooruitzichten, beloopt de minderopbrengst 461 millioen (5,04%) zegge: Douanen 54 millioen Registratie 5C8 millioen 462 millioen waarvan dienen afgetrokken ICO millioea meer opbrengst voer de belastingen. Bij vergelijking van de ontvangsten van 1933 met die van het overeenstemmend tijdsverloop van 1937, komt men tot een totale vermindering van 46 millioen» (0,57 (Zie vervolg op 2s blad.)

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1938 | | pagina 1