De schoone taak vaa de Groote Gezinnen De Boodschap van over de Oceaan LEGERNIEUWS De Politieke toestand in ens Land De gespannen Internationale Teesl and H. Pierlot vormt ten slotte een Katholiek-Liberale regeering 36° JAAR. - N' 17. KATHOLIEK NIEUWSNOTARIEEL- EN AANKONDIGINGSBLAD. - VERSCHIJNT WEKELIJKS door E. P. L. Arts, S.J. INTERNATIONAAL OVERZICHT De Gouwdag der West- ¥Baanisehe EC.S.JL te Oostende Drie-ledige Regeering na enkele uren gekelderd door het Socialistisch partijcongres De Nieuwe Regeering ongunstig onthaald Een vredesboodschap van President Roosevelt tot Hitler en Mussolini. Het Duitsche en Italiaansclte antwoord zal af wijzend zijn. - Hitler zal voor de Rijksdag aan President Roosevelt antwoorden op 28 April. Drukke diplomatische bedrijvigheid in de Euro- peesche hoofdsteden. WE ZENDEN ONS BLAD ZONDAG 23 APRIL 1939. «DE POPERINGENAARI Uitgeverp, Sansen-Vanneste, Poperïnge. Telefoon N' 9. Postch. N" 155.70. r ABONNEMENTSPRIJS voor 1 JAAR (per post): Binnenland 25.Frank J f Engeland 10.Belgas 8 Frankrijk 9.Belgas Belgisch Kongo 9.Belgas 8 I Alle andere landen 13.Belgas fl Alle Medewerkers lijn verantwoordelijk s voor kun artikels. .10 BLADZIJDEN: 50 CENTIEM. FOmiENUR yrjcwt—iiiilIH.^1 -nuaar TARIEF VOOR BERICHTEN: Gewone berichten per regel 1,25 fr. Kleine berichten (minimum) 5,fr. 2 fr. toel. v. ber. m. ntlr. t. bur. Berichten op 1° bl. per regel 5,fr. Berichten op 2e bl. per regel 2,50 fr. Berichten op 3° bl. per regel 1,50 fr. Rouwber. en Bedank, (min.) 7,fr. Te herhalen aankondigingen prijs op aanvraag. Annoncen zijn vooraf te betalen en moeten tegen den Woensdag avond ingezonden worden. Kleine be richten tegen den Donderdag noen. Wat de familie niet doet, zal nie mand in haar plaats doen, noch Staat, noch Kerk. Wat de familie liet beder ven, zal niemand weer goed maken: geen mensch en God zelf niet. Kerk en familie zijn op elkaar aangewezen: zij leven van en voor en door elkaar. Zij staan en vallen, zij bloeien en kwijnen samen. Het ideaal van de fa milie is te worden: één Kerk in het klein. En het ideaal van de Kerk is: één groote Godsfamilie te zijn. De familie kan de Kerk niet mis sen: zij kan niet leven en bloeien zonder de genade van haar sacramen ten, den steun van haar gebeden en de leiding van haar geboden, het voor beeld van haar priesters en de lief devolle toewijding harer maagden. Het huwelijk wordt verpletterd on der zijn lasten, of verteerd door zijn lusten, zonder de maagdelijk-moeder- lijke hulp van de Kerk, zonder den steun en het voorbeeld van mannen en vrouwen die vrijwillig aan de lus ten van het huwelijk verzaakten, om de lasten van het huwelijk der ande ren te helpen dragen. Sommigen vin den de Kerk wel streng of wreed in zake huwelijksleven. Wie aan de Kerk verwijt dat ze offers vraagt, moet eerst weten wat al offers de Kerk zelf gebracht heeft om het huwelijk van haar kinderen gaaf en onaangetast te bewaren. Hendrik VIII heeft de Kerk eens verzocht zijn huwelijk te verbreken; liever dan een huwelijk prijs te geven, liet de Kerk een brok van haar hart scheuren. En na drie eeuwen bloedt die wonde van het afgescheurde Engelsch volk nog pijn lijk-schrijnend. De familie kan de Kerk niet mis sen: maar evenmin kan de Kerk de familie missen. De Kerk immers groeit in en door de familie. Zoo waar, dat, wanneer onze vaders en moeders van daag zouden besluiten: «wij willen geen kinderen meer», de Kerk mor gen een kudde zou zijn zonder her ders, en Christus overmorgen een Herder zonder kudde. De Kerk zou een kudde worden zonder herders. Immers: waar werft Christus de priesters en kloosterlin gen, om zijn schapen te leiden en te weiden? Is het niet in de gezonde, normale christelijke gezinnen. Een moeder van acht kinderen zei eens: «Als men er acht heeft, dan kan Onze Lieve Heer kiezen, en de besten het eerst! Daar werft hij zijn priesters en kloosterlingen, niet enkel omdat daar de hoeveelheid voorhanden is, maar ook de hoedanigheid. Waar ouders den edelen moed hebben om «ja» te zeggen als God roept, daar vinden de kinders later ook den heiligen moed om «ja» te zeggen. Priester of kloos terling worden is immers niet op de eerste plaats een kwestie van goes ting: wie dat meent is erg naïef! Het is een kwestie van goddelijke roeping en van offer. Dat offer kan zwaar val len, als u 18 jaar zijt: het wordt ze ker zwaarder als u 35 jaar zijt, en het kan zeer zwaar worden voor wie er 60 wordt. Dat deze boven alles kostbare roepingsgenade op dit kind viel, dat dankt het voorzeker aan de vrome wenschen en gebeden van een offervaardige moeder. En dat diezelf de keurgenade niet viel op een steen, maar op een mild hart, dat dankt de begenadigde aan een vader of een moeder die leerde «ja» zeggen voor het offer! Het allereerste Seminariumde normale voedingsbodem van priester- en kloosterroepingen, is een christe lijk huisgezin. Zoolang die huisgezin nen bloeien, zal Christus herders vin den voor zijn schapen. Verzaakt ech ter de familie, dan wordt Christus eerlang een Herdér zonder kudde. De bloei van de familie is de groei van Jezus' mystisch Lichaam, de Kerk. Waar kinderen geweerd worden, daar wordt Christus verminkt. «Wat gij aan die kleinen doet, is aan Mij ge daan dat is heerlijk-letterlijke waarheid. Maar dat is even vreeselijk waar: Wat tegen die kleinen gedaan wordt, is tegen Mij gedaan. Het is diep treurig en droef te moe ten aanzien, hoe langzamerhand de aarde wordt ontvolkt: het treurigste echter en het droevigste van al is te moeten denken hoe daardoor meteen de hemel ontvolkt wordt. Als er geen zielen meer mogen komen op aarde, komen er ook geen gelukzaligen meer in den hemel. Als menschen aan kin derbeperking doen, wordt God zelf gedwongen aan zielen-beperking te doen. Dan treuren millioenen engelen in den hemel. Dan treurt hier op aarde onze Moeder de Kerk als Rachel eer tijds, over het lot van ontelbare kin deren... en niemand kan haar troos ten. KINDJES. In elk huisje, arm of rijk Moeten kindjes spelen: Kindjes laten nimmer tijd Om zich te vervelen. Kindjes weren uit uw woon Alle droeve achjes Met hun spel en met hun lied. Met hun gulle lachjes. Kindjes geven U den moed Om den last te dragen. Van het werk om 't korstje brood Dat hun mondjes vragen. Doch dan moogt ge ook ieder kind Van den Heer gekregen, Niet aanzien als nieuwe last, Maar als nieuwe zegen. TREKKING VAN DE LEENING DER VERWOESTE GEWESTEN 1921 Zaterdag voormiddag had te Brussel in de Nationale Bank de 147° trekking plaats van de Leening der Verwoeste Gewesten 1921. Reeks 34.679 Nr 16 wint 1.000.000 fr. De andere obligaties van deze reeks zijn betaalbaar met 250 frank. IffaairSHBBUHaHBIIBIHaKSSBSB TREKKING VAN DE BINNEN- LANDSCHE LEENING 1933 67" TREKKING Reeks 339.822 wint één millioen. Zijn betaalbaar met 25.000 frank ieder van de 45 volgende reeksen 100992 124201 131080 142111 145451 14608! 153086 155621 181629 186871 187452 188003 189308 189457 197569 202835 203110 205923 207633 211721 235884 241933 255846 266120 279355 279387 281861 296323 315703 323855 327326 328898 342406 349029 355189 358621 365899 366199 366345 367765 367913 381343 394244 295101 397967, ■■■■■BimHHBBMaaHBIBaaaEiariaBIBBHQBBBSBBIiaBBgiBBIBlSBBH KOORTS! De opslorping van Albanië, door Italië, heeft een nieuwe koortsstem ming over de wereld gebracht. De eischen van Duitschland tegenover Polen hebben dan de rest gedaan om een echte paniek te verwekken, die niet alleen de gewone burgers maar ook de regeeringen te pakken had en geleid heeft tot mobilisatiemaatrege len in de meeste landen van Europa. En er is inderdaad wel reden om ongerust te zijn over de landhonger van Duitschland en Italië. Hoe ver zijn we thans van het vertrouwen dat gesteld werd in de woorden van Hit- Ier, toen hij t.o.v. de Sudetenkioestie verklaarde voor de geheele wereld, dat na de aanhechting van Sudetenland, Duitschland geen territoriale eischen meer zou hebben. Het is reeds meer dan drie jaar geleden dat Mussolini verklaarde als Abessynie een Italiaan- sche kolonie zou worden dat Italië ook een verzadigd land zou zijn. Sinsdien werd door Duitschland, Bohemen, Moravie, Slovakije en He melland aangehecht. Italië maakte zich meester van Albanië. En daarbij blijft het niet. Hitier stelt nieuwe eischen aan Polen betreffende Dant- zig, de Korridor en Opper-Silezie. Mussolini blijft staan op zijn vorde ringen tegenover Frankrijk inzake Djiboeti en Tunis. En daarna? Zelfs als ook die laat ste eischen onder de druk van een machtig leger ingewilligd worden, zul len Duitschland en Italië dan toch eindelijk bevredigd zijn of gaan ze in hun overmoed al maar door verder? Dat is de vraag die de ongeruste menschheid zich thans met versla genheid afvraagt. En iedereen voelt dat de uiteindelijke oplossing van eischen en tegenstand zal gezocht worden in een nieuwe wereldoorlog, waarvan de vreeselijke gevolgen iedereen bij voorbaat doen ijzen. Zoo redeneeren toch velen, de pes simisten in de eerste plaats. Alhoe wel er nochtans niet veel reden is voor optimisme, voelen we ons toch telkens weer geneigd om naar licht punten te zoeken, die de katastrofe kan uitstellen of zelfs heelemaal uit schakelen. Een van die lichtpunten, meenen ive te ontwaren in HET TELEGRAM VAN ROOSEVELT. We hebben hier reeds meer dan eens betoogd dat de politieke crisis waaronder Europa en tenslotte de gansche wereld lijdt, feitelijk een economische crisis is, die voortvloeit uit de ongelijke verdeeling van de rijkdommen onder de landen en meer in 't bijzonder uit de deviezennood van Duitschland en Italië. De hard nekkigheid waarmee de rijke landen, Amerika, Frankrijk en Engeland hun grenzen sluiten voor de invoer van Duitsche en Italiaansche producten, PRESIDENT ROOSEVELT is grootendeels de oorzaak geweest van de autarkische organisatie, die de totalitaire landen opbouwen. Nu be strijden die rijke landen deze politiek van economische eigenverzorging en ijveren ze, theoretisch althans, voor een herstel van den vrijhandel en de internationale goedcrenverdeeling. In werkelijkheid echter hebben ze zelf de vrijhandel vernietigd door hun prohibitief protectionnisme. Zij zelf hebben het voorbeeld gegeven van autarkie, dat landen als Duitschland en Italië uit noodweer stelselmatig zijn gaan toepassen in zeer ongun stige omstandigheden. We zegden dat het telegram van Roosevelt aan Hitler en Mussolini ge richt, een lichtpunt zou kunnen zijn op de duistere wegen die thans be wandeld worden. Niet omdat het on middellijke uitslagen zal opleveren of zelfs maar tot onderhandelingen zal aanleiding geven. Zelfs al wordt de boodschap van de President der Ver- eenigde Staten met bittere misprijzen behandeld door den Duce en den Fuehrer, toch kan ze de inzet worden van een tijd van ruimer begrijpen, aan weerszijden van de barrikade. Immers het feit dat Roosevelt thans bereid is om uitgebreide toegevingen te doen op economisch gebied in ruil voor de verzekering dat een aantal staten door de autoritaire landen in hunne onafhankelijkheid zouden ge waarborgd worden, levert het bewijs dat men aan gene zijde'van den At- lantischen Oceaan bewust gaat wor den, dat de rijkelanden de arme in de zoogenoemde cEngpass* hebben gedreven. ONHANDIGHEID. Bij een eerste lezing van het tele gram, voelden we ons overweldigd door geestdrift. Naar onze meening was de poort wagenwijd geopend, voor een terugkeer naar normaler tijden en naar de economische welvaart. Doch bij nader overdenken werden we ons bewust van de vreeselijke on handigheid door Roosevelt aan den dag gelegd door de wijze, waarop hij zijn boodschap de wereld ingestuurd had. Immers het blijkt duidelijk dat het telegram veeleer gericht is tot de openbare opinie van de wereld dan wel tot de eigenlijke geadresseerden, Hitler en Mussolini. Waar normaal de diplomatieke bescheidenheid vereischt dat boodschappen of voorstellen eerst de zaak van de onderhandelende par tijen blijft en slechts naderhand door de pers ruchtbaar worden, wordt hier aan op aanstootgevende wijze afbreuk gedaan. Geheel de wereldpers werd met de boodschap vertrouwd gemaakt enkele uren nadat de betrokkenen het telegram ontvangen hadden en de commentaren, die haar begeleid den, schenen als het ware gedicteerd. Overal heette het immers, dat zelfs wanneer Duitschland en Italië een weigerende houding aannamen, de boodschap toch gunstige resultaten zou opleveren, doordat ze gemakke lijker de bedreigde stat'n tot samen werking zou nopen. Het moet ons dan ook niet verwonderen, wanneer de Duitsche en de Italiaansche pers in het telegram van Roosevelt een list zien om het anti-Duitsch-Italiaansch blok te versterken. Trouwens ook de wijze waarop het opgesteld werd kan niet zeer gelukkig genoemd worden. Door te vragen van Hitler en Mussolini of ze willen de onafhankelijkheid waarborgen van Finland, Estland, Letland, Litauen Zweden, Noorwegen, Denemarken, Ne derland, Belgie, Engeland en Ierland Frankrijk, Portugal, Spanje, Zwitser land, Lichtenstein, LuxemburgPolen Hongarije, Roemenie, Zuid-Slavie, Bul garije, Griekenland, Turkije, de Ara bische Staten, Syrië, Palestina, Egyp te en Iran, wordt het vermoeden ge suggereerd dat beide dictators al deze landen zouden bedreigen, wat zeker niet vleiend kan genoemd worden voor de geadresseerden. Het zou ons allerminst verwonderen moest Hitier op 23 April a.s. Roosevelt een bitsig en spottend antwoord bezorgen. De toestand is ernstiger dan ooit, maar ook duidelijker. En juist daar door blijkt ook de kans van een al- gemeene oorlog te verminderen. Het 'gaat hard tegen hard, maar oorlog is alles tegen alles, en uit de handel wijze der twee groepen grootmogend heden kunnen we afleiden dat deze inzet, er toch in het uiterste niet zal op gewaagd worden! ROSKAM. BERICHT AAN DE MILITIANEN DER KLAS 1940 De Commandant van het Verkeers- troepenregiment brengt ter kennis van de militianen der klas 1940 dat bekwaam- heldsproeven zullen afgenomen worden voor de werving van het Spoorwegbatal jon en de Spoorbruggencompagnie. Mogen zich aanbieden degenen die aan hiernavolgende voorwaarden beantwoor den: 1. Al de militianen, uitgenomen de eenlge zonen; 2. Degenen die een der volgende vakken uitoefenen: paswerker, schipper, wikke laar (bobineerder), timmerman, ketelsla ger, autovoerder, werktuigkundlg-teeke- naar, electrieker, electro-technieker voor machienen, smid, gieter, freeser, metser, werktuigkundige, auto - werktuigkundige, werkman voor luchtdrukapparaten, lood gieter-zinkbewerker, schaver, autogeen- lasscher, electriek-lasscher, en draaier (hout en metaal). De onderrichting wordt in 't Vlaamsch bij de eenheden van het Spoorwegbatal jon en de Spoorbruggencompagnie ge geven. De aanvragen dienen vóór 5 Juli aan staande, tot den Commandant van het Verkeerstroepenregiment, kazerne 5-6, te Borgerhout, gezonden, zoodra de militia nen door het Wervingsbureel voor werke- lijken dienst aangewezen zijn, en moeten vermelden: 1) Naam en voornamen; 2) Beroep; 3) Adres, met straat en nummer; 4) Wervingsbureel waarvoor verschenen; 6) Aanduiden of door het Wervings bureel voor den werkelijken dienst aan gewezen; 6) Of hij eenige zoon is of niet. DE MILITAIRE MAATREGELEN IN ONS LAND AFZWAAIEN VAN HEROPGEROEPENEN Talrijke reserve-officieren, die drin gend opgeroepen waren om de kaders van de dekkingstroepen aan te vullen, werden vanaf Dinsdag avond ontslagen. De or ganisatie van deze troepen Is Inderdaad geëindigd en de werking verzekerd, zoo dat het niet meer noodig was deze reser vekaders te behouden. Anderzijds zijn zekere specialisten die hun zending vol bracht hebben, ook afgezwaaid. Men meent dat tegen het einde der week alles weer normaal zal zijn. DE VERLOVEN VAN KORTEN DUUR GEDEELTELIJK HERINGESTELD IN HET LEGER In welingelichte kringen moet men eenigzins aan een ontspanning' gelooven in den Internationalen toestand, door het feit namelijk dat Generaal Denis, Minis ter van Landsverdediging, gedeeltelijk de verloven van korten duur (in soldaten termen: kleine permissie) heringesteld heeft in verschillende wapens en diensten van het leger. Dit nieuws zal wellicht met groote vreugde vernomen worden door de ouders van onze jongens. OPROEPING DER RESERVE-OFFICIEREN De Generale Staf heeft besloten alle reserve-officieren op te roepen in den loop van 1939, voor een tijdstip van 10 dagen; ten einde hen in staat te stellen hun taak te vervullen bij een mogelijke versterking van het leger. Binnen enkele dagen zullen allen hierover verdere in lichtingen vernemen door tusschenkomst (Verboden nadruk.) SSBBBSSaSBSBB Donderdag 13 April hebben de College studenten zich weer eens getoond te Oostende zooals ze waarlijk zijn: de blij de ridders van het Godsrijk. Als een jeugd die eerst en vooral een Katholiek geslacht worden wil: Katholiek boven alles! en als een jeugd die ook worden wil een Vlaamsch geslacht voor zijn volk: Eén met het volk! Een jeugd die Vlamingen Wil vormen zooals onze groote Bisschop zijn onder danen wil: aan Kerk en Bisschop held haftig getrouw! Oostende mocht die jeugd begroeten. En daar waar zooveel kwaads gebeurt, stond een reine, blije, fiere Mariabende, die een levend protest is, een levende aanklacht uitmaakt tegenover de wilde uitingen van 't lage in den mensch. Daar in 't wercldsch Oostende stonden de groepen in 't blauw-wit uniform met Hem in hun hart, die zoovelen die zich modern wanen, willen wegtooveren: Chris tus is onze Koning! Te Oostende marcheerde in blijde ran gen een deel van de groeiende Katholieke- Actie, de sterk-wordende beweging ge sticht door Z. H. Paus Pius XI, onzen geliefden overleden Vader, in zijn We- ïeldbrief Ubi Arcano Reeds van in den vroegen morgen werd de blauwestad door de wit-blauwe K. S. A. studenten overrompeld. Einde- looze rijen fietsen doorkruisten de stad, de autobussen en de treinen brachten on telbare wit-blauwe K. S. A.ers aan... Te 9.30 uur vond ln de St Jozefskerk de mis plaats voor de Klaroeners, op het zelfde uur werd in de St Pieterskerk de Plechtige Gezongen H. Mis gecelebreerd met Pontificale Assistentie van Zijne Hoogwaardige Excellentie Mgr Lamiroy. De kerk was nokvol. Indrukwekkend was de samenzang gedurende de H. Mis. Daarna volgden de sectievergaderingen. DE SECTIEVERGADERINGEN De Sectievergadering der jongere Hernieuwers in de Volksbond. Als feestredenaar trad Heer Flor Pee- ters, uit Sint Niklaas op. Hij had het over: De Jeugdtoestanden ln kerkvijandige landen Hij toonde de wantoestanden in Duitschland aan en bijzonderlijk ln het familieleven. Hij zette uiteen hoe ln het huisgezin ieder lid naar zijn eigen ver gadering opgeroepen wordt, kortom er heerscht geen familiegeest meer. Op school worden de leerlingen voor de nazi gedachte gewonnen. De spreker spoort tot slot de jeugd aan om zich schrap te zet ten tegen dit dreigend gevaar. De Sectievergadering der oudere Hernieuwers. Hier was als spreker Dr Lousse, profes sor aan de Universiteit, hij handelde over: De Katholieke jeugd tegenover de totalitaire StaatsgedachteHij doelt op zijn ontwerp door de ontwikkelingsgang van de staatsvorming uiteen te zetten. Hij verdeelt zijn redevoering in 3 tijd vakken. Een eerste tijdstip verloopt zon der. staatsindeeling. Als overgang tus schen de oude en moderne tijden legde hij den toestand uit in de Middeleeuwen en nieuwe tijden. De machthebbers spe len hier een hoofdrol en palmen de goe deren binnen ten nadeele der zwakkere volkeren. Hij sluit zijn spreekbeurt met het naoorlogsche tijdperk. Hij toont hier aan hoe enkele staatshoofden zich weten op te werken tot alleenheerschers met totalitaire en autoritaire macht. Als be sluit neemt hij dat de jeugd de totalitaire staatsinmenging moet verwerpen, die het product is van het materialisme onzer dagen. DE OPTOCHT Na het noenmaal trokken de studenten in pelotons naar het Palace Hotel, waai de optocht gevormd werd. Om 2.30 uur zette de stoet zich in beweging. In dichte aaneengesloten pelotons marcheerden de Klaroeners, de Hernieuwers en een vijf tigtal hoogstudenten tuchtvol door de stad. De Evlva's schalden door de straten en de banieren van Christus Koning wapperden boven de hoofden, de steenen sidderden onder den beslisten stap van een jeugd die ter kruisvaart trok: Vlaan deren hernieuwen in Christus. Voor het College nam Zijn Excellnetie Mgr Lami roy met de Zeer Eerw. Heeren Proosten den stoet ln oogenschouw. Op de Wapenplaats vond de macht scène plaats: het Credo door allen ge zongen, een kort spreekkoor. Daarop trok de optocht verder naar het Palace Hotel, waar de Algemeene Gouwdag-vergadering plaats vond. DE SLOTVERGADERING G. Vandeputte, gouwleider, sprak het inleldingswoord. Dan werd het woord ver leend aan Mgr Cruysberghs, die als feestredenaar optrad. Spreker handelde over Aan Kerk en Bisschop heldhaftig getrouw Zeer Eerw. Heer Kan. Dubois bedank te de tegenwoordige Katholieke Gemeen teraadsleden van Oostende en aanwezige kernleden van het M. V. K. A. der plaat selijke afdeeling. Zijn Excellentie Mgr Lamiroy gaf zijn richtlijnen voor het komend jaar en gaf opdracht aan de studenten mede te wer ken aan het Radio-offensief. De vergade ring werd besloten met den bisschoppe- lijken zegen, Eviva en de Vlaamsche Leeuw. W. A. M. ban Nieuwpoort. IBBBBBBBSBBSSBBESBSasaBBHBSBBainaBBBBaBBSSïBBBBBBBEBBBCEiBBBSiBBaBBEEBBi Dinsdag namiddag heeft M. Pierlot de Regeering samengesteld als volgt: KATHOLIEKEN 1. Eerste Minister en Minister van Buitenlandschc Zaken M. PIERLOT 2. VerkeerswezenM. MARCK 3. Ekonomische Zaken en MiddenstandM. SAP 4. LandbouwM. d'ASPREMONT-LYNDEN 5. KoloniënM. DE VLEESCHAUWER 6. Arbeid en Sociale VoorzorgM. DELFOSSE LIBERALEN 7. Binnenlandsche Zaken M. DEVÈZE 8. JustitieP.-E. JANSON 9. Openbare WeikenVANDERI'OORTEN 10. VolksgezondheidM. M.-ÏI. JASPAR TECHNIEKERS It. LandsverdedigingGENERAAL DENIS 12. FinanciënGUTT 13. Openbaar OnderwijsM. DUESBERG DE MOEILIJKE TAAK VAN HEER PIERLOT Hr Pierlot, in feite aftredend Eerste- Minister, had dus de opdracht hem dooi den Koning opgelegd, om een nieuwe Re geering te vormen, aanvaard. Van den beginne af stuitte de Hr Pier lot op talrijke moeilijkheden en bleef het aanduren vooraleer een oplossing in het vooruitzicht kon worden gesteld. Herhaaldelijk had Hr Pierlot beraad slagingen met vertegenwoordigers van de drie groote partijen. Het vaststellen van het programma, bijzonderlijk aangaande het financieel gedeelte, bleek tal van moei lijkheden op te leveren. (Vervolg op 5* blad). SS:':':-'^y'^ 'V V Yx/ W 'Y USS? .0 'yS XS i- ::'v;y>;>'-7.' v v-: U'-y: Y:X- ^Y/'S^VY Oy^y-y'YY'Y P' Y- DE NIF.UWE REGEERING Gezeten van link» naar recht»: Generaal DENIS (Nation. Verdediging); P. E. JANSON (Justitie); PIERLOT (Eerste Minister en Buitenlandsche Zaken); DEVÈZE (Biunenlandsche Zaken); MARCK (Verkeer en P.T.T.). Rechtstaande van links naar rechts: DE VLEESCHAUWER (Koloniën); H. JASPAR (Openbare Gezond heid); SAP (Economische Zaken); D'ASPREMONT-LYNDEN (Landbouw); GUTT (Financiën); VANDERPOOATEN (Openbare Werken); DUESBERG (Onderwijs) en DELFOSSE (Arbeid en Sociale Voorzorg), van de militaire overheden. IBBBBIBEBMBBBSH5SBBBB3B8!3HBfiBSE'aa!IBSIIBBBSBBBBBBBBBEB!l«,3ii7"? TUSSCHENKOMST VAN PRESIDENT ROOSEVELT OM DEN OORLOG TE VOORKOMEN Het einde der voorlaatste week werd gekenmerkt door een ophefmakende tus schenkomst van President Roosevelt, die Zaterdag 14 April, in den namiddag, een telegram heeft gestuurd rechtstreeks naar de Rijksfuhrer en de Duce, een be roep op belden doende om een oorlog te voorkomen. Daags voordien had President Roose velt een rede gehouden voor de leden van de Pan-Amerikaansche Conferentie, waarin hij de verstandhouding onder de Amerikaansche Staten verheerlijkte en een vergelijking maakte tusschen deze verstandhouding en den toestand die thans heerscht ln Europa. In Amerika wil geen enkel land een ander overheer- schen. Oorlogs- en veroveringsdroomen zijn voor de Amerikanen zoo bespottelijk als misdadig. Aangaande de toestanden in Europa stelde President Roosevelt de vraag of er dan geen ander methode be stond dan die van de Barbaren in de ver vlogen eeuwen. Amerika is evenwel nauw verbonden met Europa doordat de afstan den thans zoodanig verminderd zijn en de nieuwe wereld innig verbonden is met de oude. Iedere aanval op de ekonomle wordt ook in Amerika gevoeld. De vredes wil van Amerika is zoo sterk ais zijn wil tot samenwerking. Alle pogingen wil het dan ook doen om den wereldvrede te be waren. Den Zaterdag 5 April stuurde President Roosevelt dan rechtstreeks een telegram aan de HH. Hitler en Mussolini, die wij als volgt kunnen samenvatten: De wereld leeft thans in vrees voor een nieuwen oorlog. Dit maakt ook de nieuwe wereld zeer bezorgd. Een oorlog, hoe be perkt hij ook zou mogen zijn, zou zwaar wegen op het komend geslacht. Een oor log zou een algemeene ruïne zijn. De be dreiging van het wapengeweld wordt g-rooter en dreigt onvermijdelijk tot een oorlog te leiden. Hij kan niet gelooven dat men tot daartoe zal moeten komen. De hoofden van de groote naties hebben het ln hun macht om dit te verhinderen. De volkeren zelf wenschen vrede. Toch dient rekening gehouden met de feiten. Drie naties hebben onlangs hun onafhankelijkheid verloren. Een uitge strekt gebied in een land in het Verre Oosten werd door een naburig land be zet. Geruchten doen de ronde dat nieuwe aanvallen worden voorbereid. Het moet dus eindigen op een ramp zoo geen oplos sing wordt gevonden. Slechts een oorlog om zijn eigen gren zen te verdedigen is rechtmatig. Alle internationale vraagstukken kun nen opgelost worden achter een groen ta pijt. Deze vraagstukken zouden moeten worden opgelost bij een internatinoale conferentie. De universeelen vrede zou gediend zijn zoo alle naties in het bezit zouden zijn gesteld van een openhartige verklaring nopens de bestaande eh komende politiek der regeeringen. Zoo Duitschland en Italië dergelijke verklaring willen doen is hij, Hr Roosevelt, bereid op te treden als bemiddelaar-. President Roosevelt stelde den de vraag of Duitschland en Italië bereid zijn de in tegriteit van 29 landen van Europa en Afrika, en van hun bezittingen, niet te zullen aantasten. Onder deze landen wor den o. m. opgesomd België, Nederland, Zwitserland, Frankrijk, Engeland, Polen, Rusland, enz. enz. Zouden beide landen niet een minimum periode van 10 jaar willen aanvaarden, pe riode waarin de verbintenis zou worden aangegaan geen ander land te bedt eigen. Verder verklaarde Hr Roosevelt nog dat IBBBBBBBBBBSBBBBBBBBSBBBBBBB in Belgie, van nu tot einde jaar, aan wie ons zendt in postzegels of stort op post- checkrcLening 155.70 van V. Sansen-Van neste, Drukker, Poperinge, de som van 18,50 FRANK. Voor het Buitenland zende men ons per Internationaal Postmandaai: 30,60 Fr. (belg. g.) voor Kongo en Frcnfer. 45,00 Fr, (belg. g,) voor alle andere landen. Amerika bereid is op te treden als bemid delaar, dat hij er voor zou ijveren opdat wederzijdsche toezeggingen zouden ge daan worden, dat Amerika aan de voor gestelde besprekingen zou deelnemen, dat er naar zóu moeten gestreefd worden tot ontwapening en ekonomische samenwer king, en dat Amerika bereid is mede te werken om Duitschland en Italië te hel pen aan de noodige grondstoffen en een volledige gelijkstelling van alle landen op de wereldmarkt te helpen verwezenlijken. DUITSCHLAND EN ITALIË ZULLEN HET VOORSTEL VAN PRESIDENT ROOSEVELT VAN DE HAND WIJZEN. HITLER ZAL ANTWOORDEN OP 28 APRIL Begrijpelijker wijze heeft die onver wachte tusschenkomst van President Roosevelt, juist binst die dagen dat de spanning op hoogtepunt stond, groote be roering en ook eenigzins opluchting ver wekt. In Duitschland had Hitier nog den Za terdag avond een samenkomst met von Ribbentrop om de boodschap van Presi dent Roosevelt te bespreken. Minister von Ribbentrop telefoneerde nog zelfden avond naar Graaf Ciano en ook tusschen Hitler en Mussolini werd beraadslaagd. Vanaf Zondag reeds bleek het dat het antwooVd van Duitschland en Italië on gunstig zou zijn. De pers in beide landen begon een campagne tegen President Roosevelt en zijn boodschap. De bood schap werd ln de Duitsche Maden beti teld als een dom afleidingsmanceuver en aan een verkeerd adres gezonden. De sta tus-quo in Oost-Europa en in de Middel- landsche Zee werd onhoudbaar verklaard. Ook in Italië uitte de pers zich tegen de ontvangen boodschap en werd verklaard dat geen duurzame vrede mogelijk is zon der oplossing van het koloniaal vraagstuk en het geschil tusschen italië en Frank rijk. Duitsche bladen bespotten ook Presi dent Roosevelt en zijn boodschap, die zij als een afschuwelijk spelbetitelden. Aan President Roosevelt werd het recht ontkend tusschen te komen in Europee - sche aangelegenheden, verder werd ge schermd met de punten van Fresident Wilson na den wereldoorlog voorgesteld en werd voorgehouden als heeft President Roosevelt, Hitler en Mussolini aanzien als schooljongens die op de vingers worden getikt. Na een nieuw telegram van President Roosevelt aan Hitier om dezen te verzoe ken zijn standpunt te bepalen werd dan uit Berlijn afgekondigd dat Hitier dit zou uiteenzetten op 23 April e. k., ciat de Rijksdag daarvoor zal worden bijeenge roepen, en nog dat de rede van Hitier drie uren duren zal. Mussolini gaat akkoord met Hitler over het te geven antwoord. Algemeen wordt aangenomen dat Hitier in zijn rede de boodschap van President Roosevelt zal aftakelen, alle vredescon ferentie van de hand wijzen, en ten slotte zelf tegenvoorstellen stellen zal. In de laatste dagen heeft de Italiaan sche Pers nog meer en meer heftig te keer gegaan tegen President Roosevelt en heeft ze hem uitgescholden voor Woedenden gek en verblinde maniak. Ook in Hongarije zijn stemmen opge gaan tegen de boodschap van den Presi dent der Vereenigde Staten. IN BIJNA ALLE ANDERE LANDEN EEN GUNSTIGE WEERKLANK In tegenoverstelling met de ontvangst voorbehouden aan de boodschap van Pre sident Roosevelt in Duitschland, Italië en Hongarije, werd bijna ln alle andere lan den der wereld de boodschap van den Hr Roosevelt gunstig onthaald. In Frankrijk en Engeland werd de pre- sidentiecle boodschap met vreugde be groet en beide regeeringen stemden er volledig mede in. Aan Washington werd dit dan ook onverwijld geseind. De Russische Regeering wenschte de» Hr Roosevelt geluk om zijn initiatief dat het land ook volledig bijtreedt. Ook in tal andere landen werd de bood schap met vreugde en verlichting begroet, o. m. in België, Zwitserland, Koemeniê, cn andere landen. (Vervolg op blad).

De Poperinghenaar (1904-1944) | 1939 | | pagina 1